PDA

View Full Version : Ωροσκόπος και η σημασία του



Λίλιαν Σίμου
22-09-2006, 12:10 AM
Ο Ωροσκόπος είναι ένα ακόμη βασικό στοιχείο στο χάρτη, δυνατό να τοποθετηθεί, όπως και η οικοθεσία, μόνο όταν γνωρίζουμε την ώρα γέννησης του ενδιαφερομένου. Ο Ωροσκόπος δείχνει αυτό που παρουσιάζουμε σαν προσωπικότητα, και αυτό το οποίο επιδιώκουμε να φθάσουμε κάποια στιγμή στη ζωή μας, άσχετα με την ουσιαστική μας φύση, το ζώδιο του Ήλιου. Το σημείο αυτό της προσωπικότητάς μας, είναι εμφανές κυρίως μετά τα τριάντα πέντε μας χρόνια.

Ο Καρλ Γιουγκ, ο γνωστός ψυχαναλυτής, που είχε ασχοληθεί με την αστρολογία και τα αρχέτυπά της, έλεγε: «Ό,τι γεννιέται ή γίνεται αυτή τη χρονική στιγμή, έχει τις ιδιότητες αυτής της χρονικής στιγμής».

Ο χρόνος, λοιπόν, παίζει τον βασικό ρόλο στην κατάστρωση ενός χάρτη και στην επεξεργασία του, για να βγουν τα κατάλληλα συμπεράσματα σε ό,τι μας ενδιαφέρει. Γεννιόμαστε κάποια μέρα σε κάποιο χρόνο, αλλά η είσοδός μας στο περιβάλλον γίνεται μία συγκεκριμένη στιγμή, αυτή της γέννησης, αλλά και σε έναν συγκεκριμένο τόπο. Βλέποντας μόνο πού είναι οι πλανήτες τη μέρα της γέννησης, τη «φωτογραφία» του χάρτη του ουρανού, όταν δεν έχουμε την ώρα και τον τόπο γέννησης, μας λείπει η στιγμή αυτή της εισόδου. Αυτή η στιγμή όμως, καθορίζει τον πληρέστερο σχηματισμό του χάρτη. Γιατί διαθέτοντας τα στοιχεία αυτά, συστήνουμε τον πλήρη χάρτη μας, με τον Ωροσκόπο του και όλους τους τομείς της ζωής μας. Ο διαχωρισμός αυτός, δεν εκφράζει παρά τις προσωπικές μας διαιρέσεις, μέσα στο σύμπαν που κινούμαστε.
Ο Ωροσκόπος είναι η στιγμή της πρώτης μας αυτόνομης αναπνοής στο υλικό περιβάλλον. Προσδιορίζει τη δομή της βιολογικής και φυσικής κληρονομιάς μας. Είναι ένα ατομικό χαρακτηριστικό. Ενώ οι θέσεις των πλανητών σημειοδοτούν το κοσμικό περιβάλλον μέσα στο οποίο θα κινηθούμε.

Επομένως, ο Ωροσκόπος, ή αλλιώς το «ανατέλλον σημείο» του χάρτη μας, δεν είναι παρά η στιγμή που μας εκφράζει στην ανατολή της ζωής μας. Γι' αυτό και το προσωπικό μας στίγμα έγκειται εκεί. Ο Ήλιος που είναι σημαντικό σώμα μέσα το χάρτη, δεν αποτελεί παρά ένα στοιχείο του περιβάλλοντος κάτω από το οποίο ζούμε, όχι όμως το συγκεκριμένο προσωπικό μας στίγμα γέννησης.
Όλοι όσοι γεννιούνται την ίδια ημέρα, θα έχουν στο ίδιο σημείο τους πλανήτες τους (εκτός από τη Σελήνη πιθανόν, που κινείται γρήγορα). Επομένως, ο Ήλιος, ο ¶ρης, ο Δίας ή οποιοσδήποτε παράγοντας, βρίσκονται για όλους μας στην ίδια ζωδιακή μοίρα. Αυτό είναι πολύ γενικό. Μόνο λόγω του Ωροσκόπου, εντοπίζουμε με ακρίβεια σε ποιο τομέα της ζωής θα εκφράσει το μήνυμά του ο εκάστοτε πλανήτης.

Ο Ωροσκόπος κι η οικοθεσία (τομείς ζωής), είναι ένα πεδίο όπου αγωνιζόμαστε μέσα από την εμπειρία να αναπτύξουμε και να εξελίξουμε τη ψυχή μας. Είναι ο συγκεκριμένος χώρος για κάθε μας δραστηριότητα. Η βασική χρησιμότητα της αστρολογίας συνίσταται στο να μας προσδιορίσει τη ποιότητα της συμπεριφοράς μας, απέναντι σε κάθε τομέα της ζωής. Έχοντας σαν αρχή τον Ωροσκόπο στον χάρτη μας, γνωρίζουμε πού και πώς θα εκδηλωθούν οι πληροφορίες που εισπράττουμε από τους πλανήτες, είτε σε γενέθλια βάση, είτε κάθε μέρα της ζωής μας.
Δεν μπορεί η γενική πρόβλεψη σε τάσεις και ροπές να δώσει τον πλούτο των στοιχείων της ανάλυσης ενός προσωπικού χάρτη. Ωστόσο, είναι πολύ πιο ακριβές να βασίζουμε την πληροφόρησή μας μελετώντας το ζώδιο του Ωροσκόπου μας, αντί το ηλιακό μας ζώδιο.

Θέλοντας να δώσω μία πολύ γενική εικόνα για τον Ωροσκόπο, θα παραθέσω τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μία προσωπικότητας, η οποία έχει - πέρα του Ηλιακού ζωδίου, τον Ωροσκόπο στο:

ΚΡΙΟ δραστήρια, βιαστική, φλογερή
ΤΑΥΡΟ σταθερή, δυνατή, πεισματώδη
ΔΙΔΥΜΟΥΣ διπλή, κινητική, επικοινωνιακή
ΚΑΡΚΙΝΟ ευαίσθητη, γόνιμη, ευεπηρέαστη
ΛΕΟΝΤΑ λαμπερή, διαχυτική, εντυπωσιακή
ΠΑΡΘΕΝΟ αναλυτική, μεθοδική, κριτική
ΖΥΓΟ κοινωνική, ειρηνική, ζεστή
ΣΚΟΡΠΙΟ δυναμική, μαχητική, ερευνητική
ΤΟΞΟΤΗ φιλοσοφημένη, ελεύθερη, διανοητική
ΑΙΓΟΚΕΡΩ κυριαρχική, δεσποτική, υπεύθυνη
ΥΔΡΟΧΟΟ πρωτοποριακή, εφευρετική, ανατρεπτική
ΙΧΘΕΙΣ διστακτική, διαισθητική, ονειροπόλα

Θα προτιμούσα να μην αναφερθώ σε πρόχειρους υπολογισμούς του Ωροσκόπου, τους οποίους συναντάμε σε διάφορα έντυπα, αλλά να συστήσω στον ενδιαφερόμενο να ζητήσει, έστω και τηλεφωνικά, από τον αστρολόγο που εμπιστεύεται, να τον ενημερώσει για την ακριβή θέση του Ωροσκόπου του, καθώς είναι κάτι που, όπως εξήγησα, ζητά ακρίβεια στα στοιχεία και μαθηματική γνώση.

Συχνά μπορεί να αναφερόμαστε στον Ωροσκόπο και την ακμή του 7ου οίκου, σαν τον ορίζοντα στον χάρτη. Δηλώνει το «εδώ και τώρα» του περιβάλλοντος. Μας χωρίζει από τον έξω κόσμο. Ζητά και προσφέρει προοπτικές.

Οι πλανήτες μέσα στον πρώτο οίκο, δηλώνουν την προσωπική μας προσέγγιση και προσδιορίζουν το «εγώ» μας. Ιδιαίτερη σημασία δίδεται όταν ένας βαρύς –κυρίως- πλανήτης κάνει σύνοδο με τον Ωροσκόπο. Τότε, η προσωπικότητα διαμορφώνεται σύμφωνα με τις δονήσεις του πλανήτη.

Η φυσική μας κατάσταση, θα φανεί από το ζώδιο του ωροσκόπου, τις όψεις που δέχεται και τον κυβερνήτη του. Το σώμα μας, οι ευαισθησίες του, η δομή του, θα εξαρτηθούν (σαν προδιάθεση) σε μεγάλο βαθμό από την ανάλυση του ωροσκόπου.

Το ζώδιο του ωροσκόπου γίνεται αντιληπτό συχνά σε μεγαλύτερη ηλικία, κυρίως μετά τα 30 μας χρόνια. Εκεί συνειδητοποιούμε τις ανάγκες μας και εκεί σταθεροποιούμε την προσωπική μας έκφραση.

Σε κλάδους της αστρολογίας, όπου ο Ωροσκόπος και ο πρώτος οίκος έχουν ένα ιδιαίτερο ρόλο, θα λέγαμε συνοπτικά πως:

Στην Ωριαία αστρολογία: είναι το ζητούμενο.
Στην Πολιτική αστρολογία: είναι το προφίλ του κράτους και ο λαός (σαν σύνολο κατοίκων).
Στην Επιλεκτική αστρολογία: είναι βασικός για την κατάλληλη στιγμή και πρέπει πάντα να είναι σε ευνοϊκή μοίρα για το θέμα.
Σε ανταγωνιστικά ωροσκόπια: είναι ο ενάγων (δικαστήριο) ή η ομάδα που παίζει στην έδρα της (σε αγώνες).
Σε γεγονότα: σχετίζεται με την πρώτη αίσθηση και συχνά αναφέρει άμεσα το θέμα
Σε υγεία: είναι το σώμα γενικά, η μορφή και οι ευαισθησίες, αλλά και το κεφάλι.
Στην κατεύθυνση: ανατολική
Ακόμη…
Ο Λίλλυ θεωρεί πως του αντιστοιχεί το φωτεινό χρώμα, κυρίως το λευκό.



Αναλυτικά για τον ωροσκόπο στα ζώδια μπορείτε να διαβάσετε πατώντας εδώ (http://www.myhoroscope.gr/index.php?page=sunasc_profile)

Κασσιόπη
13-12-2006, 06:52 PM
Με αφορμή τις συζητήσεις σχετικά με τις ετήσιες προβλέψεις και τα θέματα του ωροσκόπου, να θέσω ένα ερώτημα:

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα όσα γράφονται στο άρθρο, ωστόσο δεν αντιλαμβάνομαι ένα σημείο: "θα παραθέσω τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά μία προσωπικότητας"

Με αυτό εννοείται πως το ζώδιο του ωροσκόπου επηρεάζει τον χαρακτήρα;

Γιατί είναι διαφορετικό να μιλάμε για επιρροές ως προς την έκφραση κι άλλο ως προς τη δομή του χαρακτήρα.

Παραδείγματος χάρη, ένας Ωροσκόπος στον Καρκίνο δεν σημαίνει μια ευαίσθητη προσωπικότητα. Σημαίνει πιθανότατα έναν άνθρωπο που έχει τάσεις να δείχνει ευαίσθητος ή συναισθηματικός, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως ο χαρακτήρας του έχει στοιχεία ψυχοσύνθεσης Καρκίνου, όπως είναι η ευαισθησία και ο συναισθηματισμός.

Είναι διαφορετικό. Πρόκειται για διαφοροποίηση ανάλογη μεταξύ του "φαίνεσθαι" και του "είναι".

Κατά τα υπόλοιπα, συμφωνώ με το άρθρο, και ειδικά με τα όσα αναφέρονται σχετικά με τη σωματική διάπλαση.

Deodonus
13-12-2006, 11:04 PM
Ως προς τον χαρακτήρα, πιστεύω ότι το ζώδιο και ο ωροσκόπος είναι "οι δύο πλευρές του νομίσματος", με τον ωροσκόπο να είναι ίσως η πιο εμφανής "πλευρά" προς τα έξω. Παρ'όλ'αυτά, πιστεύω ότι στοιχεία του ωροσκόπου επιρρεάζουν και την προσωπικότητα εν γένη, "χρωματίζοντας" την ίσως, παρά καθορίζοντάς την.

Κασσιόπη
13-12-2006, 11:10 PM
Ως προς τον χαρακτήρα, πιστεύω ότι το ζώδιο και ο ωροσκόπος είναι "οι δύο πλευρές του νομίσματος", με τον ωροσκόπο να είναι ίσως η πιο εμφανής "πλευρά" προς τα έξω. Παρ'όλ'αυτά, πιστεύω ότι στοιχεία του ωροσκόπου επιρρεάζουν και την προσωπικότητα εν γένη, "χρωματίζοντας" την ίσως, παρά καθορίζοντάς την.

Αναφέρεσαι σε στοιχεία στον χαρακτήρα που δίνονται από το ζώδιο του ωροσκόπου; Π.χ. ωροσκόπος Κριός, στοιχεία Κριού στην συμπεριφορά;

Γιατί σαφώς και επηρεάζει σαφώς ο ωροσκόπος τον χαρακτήρα, αλλά πιστέυω μέσω των οικοθεσιών, όχι του ζωδίου του ωροσκόπου.

Deodonus
14-12-2006, 05:41 PM
Και μέσω της οικοθεσίας, ναι, αλλά και μέσω του ζωδίου. Π.χ., άμα πάρουμε έναν Καρκίνο με Καρκίνο και έναν Καρκίνο με Κρίο, ο δεύτερος θα έχει και "κάτι από Κριό", κυρίως στην εμφάνιση, αλλά και στον χαρακτήρα.

Και τα δύο άλλωστε συνδιάζονται, άμα σκεφτείς ότι ο ωροσκόπος είναι και η ακμή του 1ο οίκου, που έχει να κάνει με την "ταυτότητα" του ατόμου.

Κασσιόπη
14-12-2006, 08:12 PM
Και μέσω της οικοθεσίας, ναι, αλλά και μέσω του ζωδίου. Π.χ., άμα πάρουμε έναν Καρκίνο με Καρκίνο και έναν Καρκίνο με Κρίο, ο δεύτερος θα έχει και "κάτι από Κριό", κυρίως στην εμφάνιση, αλλά και στον χαρακτήρα.

Και τα δύο άλλωστε συνδιάζονται, άμα σκεφτείς ότι ο ωροσκόπος είναι και η ακμή του 1ο οίκου, που έχει να κάνει με την "ταυτότητα" του ατόμου.

Συμφωνώ με το ότι ο ωροσκόπος και η ακμή του πρώτου οίκου έχουν να κάνουν με την "ταυτότητα". Απλώς θεωρώ και το "φαίνεσθαι" εξίσου ως τμήμα της ταυτότητας, σαφώς διαχωριζόμενο όμως από το "είναι".

Agxos
28-07-2007, 10:02 AM
αυτο με τον ωροσκοπο ποτε δεν το καταλαβα... τι εννοω?για παραδειγμα εγω που ειμαι σκορπιος με ωροσκοπο καρκινο παρατηρω οτι τωρα που ειμαι πριν τα 30 φερομαι περισσοτερο σαν καρκινος παρα σαν σκορπιος μετα τα 30 δηλαδη τι θα αλλαξει?

trela
17-09-2007, 03:38 PM
ωραια το αρθρο παιδια! εγω ειμαι 21 και ειμαι παρθενος με ωροσκοπο υδροχοο, και απο τωρα νιωθω οτι εχω επιρροες απο τον ωροσκοπο μου... για παραδειγμα σαν παρθενος δεν θα επρεπε να ειμαι περισσοτερο της οικογενειας κτλ; εκεινο που ψαχνω εδω και καιρο ομως ειναι η ανεξαρτησια μου, θελω να ζησω μονη μου, μακρια απο τους γονεις μου, οχι γιατι δεν αγαπαω, το αντιθετο, τους αγαπαω πολυ, αλλα εχω αναγκη να νιωσω ελευθερη, δεν το διαννοουμαι σαν προσωπικοτητα να μην μπορω να ζησω μακρια απο την οικογενειακη ασφαλεια...

avrilllll
26-12-2007, 07:09 PM
ο ωροσκοπος δεν ειναι πιο σημαντικος απο το ζωδιο του ηλιου; ο ηλιος ειναι η εκπεφρασμενη προσωπικοτητα κ ο ωροσκοπος η ολοκληρωμενη οπως διαβασα στο βιβλιο της κυριας Ντακου.. αρα αυτο που ειμαστε πραγματικα ειναι το ζωδιο του ωροσκοπου μας;

*Astropeleki*
26-12-2007, 07:56 PM
Ο Ήλιος είναι το εγώ μας, συμβολίζει την ζωντάνια μας. Είναι η ενέργεια που κρατά τα πολλά και διάφορα χαρακτηριστικά του χαρακτήρα μας μέχρι να δοθεί η ευκαιρία να τα εκφράσουμε. Ο Ήλιος είναι η προσωπική μας ταυτότητα.
Ο Ωροσκόπος είναι σαν μια μάσκα. Είναι το πρόσωπο που δείχνουμε στον κόσμο και πολλές φορές μπορεί να καλύψει την πραγματική προσωπικότητα του ατόμου. Γι' αυτό, και ο συνδυασμός και των δύο (Ήλιου και Ωροσκόπου) είναι σημαντικός και δεν πρέπει να εξετάζεται κάθε σώμα αυτόνομα.
Μετά τα 30 μας χρόνια, ο Ωροσκόπος μας αντιπροσωπςύει καλύτερα, μιας και δρούμε περισσότερα με τα χαρακτηριστικά του ζωδίου αυτού.

:xmas-smiley-017:

Λίλιαν Σίμου
27-12-2007, 03:52 PM
Ο Ήλιος είναι το εγώ μας, συμβολίζει την ζωντάνια μας. Είναι η ενέργεια που κρατά τα πολλά και διάφορα χαρακτηριστικά του χαρακτήρα μας μέχρι να δοθεί η ευκαιρία να τα εκφράσουμε. Ο Ήλιος είναι η προσωπική μας ταυτότητα.
Ο Ωροσκόπος είναι σαν μια μάσκα. Είναι το πρόσωπο που δείχνουμε στον κόσμο και πολλές φορές μπορεί να καλύψει την πραγματική προσωπικότητα του ατόμου.
Μετά τα 30 μας χρόνια, ο Ωροσκόπος μας αντιπροσωπςύει καλύτερα, μιας και δρούμε περισσότερα με τα χαρακτηριστικά του ζωδίου αυτού.

:xmas-smiley-017:

Ακριβώς αυτή η εικόνα ταιριάζει στον ωροσκόπο! Το είπα πρόσφατα σε μαθήματα ψυχολογικής αστρολογίας. Είναι ό,τι πιο ταιριαστό για να γίνει κατανοητό.
Το ότι σε κάποιους αφυπνίζεται το στοιχείο αυτό νωρίτερα και σε άλλους λίγο αργότερα, εξαρτάται από το σύνολο ενός χάρτη.

χρόνια σας πολλά
Λίλιαν Σίμου

avrilllll
27-12-2007, 06:18 PM
εγω αισθανομαι κ τα τρια πολυ εντονα μεσα μου.και τον ηλιο στον αιγοκερω και τον ωροσκοπο στον κριο και την σεληνη στους διδυμους.δεν θα μπορουσα να πω οτι με χαρακτηριζει μονο ο ηλιος μου σαν ιδιοσυγκρασια..

*Astropeleki*
27-12-2007, 07:12 PM
avrilllll, και τα τρία, δηλαδή Ήλιος, Ωροσκόπος και Σελήνη, συνθέτουν μαζί το τρίπτυχο της προσωπικότητας! Οπότε μη σου φαίνεται περίεργο :bigsmile:

avrilllll
30-12-2007, 03:10 PM
avrilllll, και τα τρία, δηλαδή Ήλιος, Ωροσκόπος και Σελήνη, συνθέτουν μαζί το τρίπτυχο της προσωπικότητας! Οπότε μη σου φαίνεται περίεργο :bigsmile:
καταλαβα...και αν αυτα τα τρια ειναι σε ζωδια διαφορετικων στοιχειων μπορει να καποιο στοιχειο να υπερτερησει;

*Astropeleki*
30-12-2007, 05:28 PM
Σίγουρα ένας Ήλιος είναι πιο δυνατός, ιδιαίτερα αν βρίσκεται και σε καλή θέση. Σίγουρα και ο Ωροσκόπος δίνει βασικά στοιχεία της προσωπικότητας και σίγουρα και η Σελήνη αναλύει πολλά για το πως διαχειριζόμαστε τα συναισθήματά μας, τον ψυχισμό μας. Αυτό που τονίζουμε συνέχεια και μπορεί να καταντά κουραστικό (:embarrest) είναι ότι το σύνολο του χάρτη δίνει τις πληροφορίες για την προσωπικότητα του ατόμου. Ποτέ δεν εξετάζουμε μονάχα ένα σημείο, πλανήτη. Γι' αυτό και υπάρχει αυτή η ποικιλία χαρακτήρων. Εάν εξετάζαμε αυτόνομα συγκεκριμένα στοιχεία, τότε θα είμασταν όλοι ίδιοι. :embarrest

avrilllll
31-12-2007, 03:06 PM
Σίγουρα ένας Ήλιος είναι πιο δυνατός, ιδιαίτερα αν βρίσκεται και σε καλή θέση. Σίγουρα και ο Ωροσκόπος δίνει βασικά στοιχεία της προσωπικότητας και σίγουρα και η Σελήνη αναλύει πολλά για το πως διαχειριζόμαστε τα συναισθήματά μας, τον ψυχισμό μας. Αυτό που τονίζουμε συνέχεια και μπορεί να καταντά κουραστικό (:embarrest) είναι ότι το σύνολο του χάρτη δίνει τις πληροφορίες για την προσωπικότητα του ατόμου. Ποτέ δεν εξετάζουμε μονάχα ένα σημείο, πλανήτη. Γι' αυτό και υπάρχει αυτή η ποικιλία χαρακτήρων. Εάν εξετάζαμε αυτόνομα συγκεκριμένα στοιχεία, τότε θα είμασταν όλοι ίδιοι. :embarrest

πολυ σωστα! σ’ευχαριστω για την διευκρίνηση!:bigsmile: