PDA

View Full Version : Τι ρολο παιζει ο οικος;



Θάνια
14-09-2006, 08:37 PM
Ευχαριστω παρα μα παρα πολυ DrMaroulita :)) Σκοπευω να ψαξω για το τι σημαινει το καθενα απο ολα αυτα που μου βρηκες. Τι συμβολιζει δηλαδη ο καθε πλανητης και πως επηρεαζει εμενα. Εχω μια ερωτηση ομως. Τι ρολο παιζει ο οικος. Εχει σημασια το οτι εχω πχ. Αρη στις 22 μοιρες και 16 λεπτα του Κριου και στον 2ο οικο?Υπαρχει διαφορα στο γεγονος οτι θα μπορουσα να εχω παλι Αρη στον Κριο αλλα σε αλλες μοιρες και αλλο οικο?Δεν ξερω αν καταλαβες τι εννοω..παντως σε ξαναευχαριστω για ολα :)

φιλικα,Θανια

Maroulita
14-09-2006, 09:05 PM
Γεια σου Θάνια!

Σίγουρα θα βρεις πάρα πολλά άρθρα, τα οποία θα σε βοηθήσουν να πάρεις μάθεις πολλά σε σχέση με τα στοιχεία του χάρτη σου. Όσον αφορά τη σημασία της οικοθεσίας, μπορείς να διαβάσεις αυτό: Οι 12 οίκοι συνοπτικά (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=53) για να πάρεις μια ιδέα. Τόσο η ίδια η φύση του πλανήτη, όσο και η οικοθεσία του και το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται, αλλά και οι όψεις που σχηματίζει διαμορφώνουν την υφή που θα έχει στο δικό σου ωροσκόπιο.

Φιλικά :bigsmile:
Μαρία

Λευκή
14-09-2006, 09:26 PM
Επίσης μ αυτή την θέση του ¶ρη καλό θα είναι να προσέχεις λίγο τις απερίσκεπτες σπατάλες...:bigsmile:

*Astropeleki*
14-09-2006, 10:10 PM
Φυσικά υπάρχει διαφορά. Για να καταλάβεις το πόσο αναλυτικό μπορεί να γίνει, έχει διαφορά μιας και

1. όταν ο ¶ρης βρίσκεται σε κάθε ζώδιο, εκφράζεται διαφορετικά αφού υπάρχουν θέσεις κυριαρχίας-που στην περίπτωση μας είναι σε θέση κυριαρχίας στον Κριό- αλλά και πτώσης, έξαρσης και αδυναμίας σε άλλα ζώδια.
2. πρέπει να λαμβάνεις υπ’ όψιν σου την ποιότητα κάθε ζωδίου, π.χ. ο Κριός είναι παρορμητικό ζώδιο. Επομένως σε συνδυασμό με το (1), που ο ¶ρης στον Κριό είναι σε κυρίαρχη θέση, σε κάνει ιδιαίτερα παρορμητικό, ανυπόμονο, δραστήριο, ανταγωνιστικό (λόγω ¶ρη-θεός του πολέμου) άτομο.

Αυτά τα δυο λοιπόν σαν αρχή μας δίνουν κάποια βασικά στοιχεία, χωρίς να λάβουμε υπ’ όψιν μας τον οίκο. Συμπεριλαμβάνοντας τώρα και τον οίκο: πρέπει πρώτα να ξέρεις ότι κάθε οίκος αντιπροσωπεύει συγκεκριμένους τομείς, επομένως η θέση που βρίσκεται ο ¶ρης (και γενικά οποισδήποτε πλανήτης) θα χρωματίζει τον εκάστοτε οίκο. Στην περίπτωση σου, στον 2ο οίκο -οίκο των υλικών αγαθών και οικονομικών- ο ¶ρης δείχνει άτομο που ξέρει τι θέλει.
Επίσης, για τις μοίρες, παίζουν και αυτές τον ρόλο τους, μιας και υπάρχουν κάποιες κρίσιμες μοίρες σε κάθε μία από τις τρεις ποιότητες των παρορμητικών, μεταβλητών και σταθερών ζωδίων. (Θα βρεις συγκεκριμένα άρθρα στο φόρουμ για τις κρίσιμες μοίρες-ποιες είναι κ.λ.π.)

¶ρα, αν όλα αυτά τα συνδυάσεις: ¶ρης σε παρορμητικό ζώδιο, σε θέση κυριαρχίας και στον οίκο της ύλης και του χρήματος = ξοδεύεις απερίσκεπτα. Συμπέρασμα στο οποίο κατέληξε και το μέλος Λευκή.


Επίσης μ αυτή την θέση του ¶ρη καλό θα είναι να προσέχεις λίγο τις απερίσκεπτες σπατάλες...:bigsmile:

Οπότε καταλαβαίνεις ότι παίζουν ρόλο όλα και ερμηνεύονται διαφορετικά. :)

Λευκή
14-09-2006, 11:03 PM
kia εξέφρασες όλα όσα δεν φιλοτιμήθηκα να γράψω...:toung:
Γενικά Θάνια σαν έναν πολύ απλό κανόνα μπορείς να θεωρήσεις ότι ο πλανήτης σ ένα ζώδιο δείχνει τη δραστηριότητα του πλανήτη και πως αυτός θα εκφραστεί,ενω ο οίκος εκφράζει επιπλέον και τα θέματα στα οποία θα γίνει αυτό.

*Astropeleki*
14-09-2006, 11:21 PM
Δεν πειράζει...εσύ ανέφερες κατευθείαν το συμπέρασμα και γω έκανα την "ανάλυση"... βέβαια θα έπρεπε να γίνουν με την αντίστροφη σειρά, αλλά δεν πειράζει! Νόημα βγάλαμε :)

magikadespell
15-09-2006, 11:00 AM
Θα σου πω τρεις λεξούλες πολύ βοηθητικές στις ερμηνείες που εμένα με έχουν βοηθήσει πολύ να καταλάβω ή μάλλον να προσδιορίσω τους ρόλους οίκων, πλανητών, ζωδίων και πως λειτουργούν.

Ο πλανήτης εκφράζει το Ποιός
Ο οίκος το Που
και το ζώδιο το Πως

Δηλαδή για παράδειγμα όταν λέμε: Ο Πλούτωνας στον Καρκίνο στον 7 οίκο
Ποιός (ασκεί ενέργεια) Πλούτωνας
Που (σε ποιόν τομέα, οίκος) 7ος
Πως (με ποιό τρόπο, φύση ζωδίου) Καρκίνος

*Astropeleki*
15-09-2006, 11:05 AM
Ακριβώς, πολύ βοηθητικές οι 3 αυτές λέξεις!

Μου φαίνεται πως θα ήταν ωραίο να αρχίσουμε να θέτουμε ασκησούλες και να κάνουμε πρακτική κάποια στιγμή :Bigsmile:

magikadespell
15-09-2006, 11:26 AM
Ναι kia μου πολύ καλή ιδέα. Και εγώ με αυτές τις λεξούλες άρχισα να καταλαβαίνω περίπου τι γίνεται και έπειτα κοιτάμε σιγά σιγά και όλα αυτά που είπες εσύ. Δηλαδή αφού καταλάβουμε αυτά μετά κοιτάμε όψεις κ.λ.π.