PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Κληρονομικότητα στην αστρολογία



Χρήστος Άρχος
10-09-2006, 02:22 PM
Κανένας άνθρωπος δεν είναι απομονωμένο νησί και κανενός η ζωή δεν είναι αποτέλεσμα των πράξεων του μόνο. Η αστρολογία έχει ήδη κατανοήσει ότι οι άνθρωποι πολλές φορές σαν σύνολο ανάλογα με το ωροσκόπιο μας επηρεάζουμε τα γεγονότα και ο ρόλος της κοινωνιολογίας και της κοινωνικής ψυχολογίας δεν είναι άλλος από την έρευνα και την κατανόηση του περιβάλλοντος και πώς αυτό επηρεάζει τον άνθρωπο. Η ψυχανάλυση στης αρχές του 20ου αιώνα είχε αποκαλύψει τη σημαντική θέση που παίζουν οι γονείς στη ζωή ενός ατόμου. Δυστυχώς αυτό που δεν είχαμε καταλάβει ίσως αρκετά νωρίς είναι ότι ουσιαστικά η ίδια η οικογένεια επηρεάζει το μέλλον μας και όταν μιλούμε για οικογένεια δεν εννοούμε μόνο τους άμεσους συγγενείς μέσα στο σπίτι μας αλλά και το μεγαλύτερο συγγενικό μας κύκλο και κυρίως το παρελθόν μας.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Κληρονομικότητα στην αστρολογία (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%C E%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-12843/)

ioni
25-03-2007, 09:20 PM
πολύ καλό και σωστό η δική μου οικογένεια έχει δυο φωτιες δυο νερό και δύο αέρα καθόλου γη
του πετέρα μου και δικιά μου υπάρχει πολύ φωτιά και όντως σαν αδέλφια έχουμε δέσημο και αγάπη

skorpion
26-03-2007, 04:53 PM
πολυ μου αρεσε αυτο το αρθρο!!!

sst
20-04-2007, 02:43 PM
πολύ καλό το άρθρο και πραγματικά κε ¶ρχο μας ξαφνιάζετε κάπως γιατί η κληρονομικότητα είναι ένα θέμα που δεν το έχουμε ξαναδεί (τουλάχιστον εγώ!) και πάντα είχα την απορία πως φαίνεται η κληρονομικότητα στην αστρολογία. Εύχομαι καλή συνέχεια και να συνεχίζετε να μας ξαφνιάζετε!:bigsmile:

DANAE58
26-04-2007, 03:15 PM
πολύ καλό το άρθρο και πραγματικά κε ¶ρχο μας ξαφνιάζετε κάπως γιατί η κληρονομικότητα είναι ένα θέμα που δεν το έχουμε ξαναδεί (τουλάχιστον εγώ!) και πάντα είχα την απορία πως φαίνεται η κληρονομικότητα στην αστρολογία. Εύχομαι καλή συνέχεια και να συνεχίζετε να μας ξαφνιάζετε!:bigsmile:

Exετε απολυτο δικιο!.Ειμαι λεων και επειδη με το μπαμπα μου τα γενεθλιαμας ειχαν μολις τεσσερις μερες διαφορα,τοχα ψαξει λιγακι παραπανω!.Μουκανε εντυπωση οτι βρηκα πολλες ομοιοτητες στο δικο μου ωροσκοπιο και στων γονιων μου,ειδικα στου μπαμπα μου..Καταρχας εχω ωροσκοπο Σκορπιο.(η μαμα μου εχει σεληνη στο σκορπιο).Το μεσουρανημα μου ειναι στο λιονταρι(ο μπαμπας μου ηταν λιονταρι).Εχω σεληνη στον καρκινο(ο μπαμπας μου ειχε ερμη εκει),εχω αφροδιτη στην παρ8ενο,και ο μπαμπας μου ειχε αφροδιτη και αρη στην παρ8ενο),εχω Δια στον Κριο και ναι δε 8α το πιστεψετε και ο μπαμπας και η μαμα μου Δια στον κριο!!..Εντυπωσιαστηκα τοσο πολυ!.Εχουν και συνεχεια οι ομοιοτητες..Η μαμα μου εχει αφροδιτη στον υδροχοο(το αντι8ετο ζωδιο του λιονταριου,και η γιαγια μου(η μαμα της μαμας μου ηταν σκορπιος(ο ωροσκοπος μου και η σεληνη της μαμας μου ειναι στο σκορπιο!..)
Εψαξα και το ωροσκοπιο της αδερφης μου και ανακαλυψα οτι εχει κρονο στο λιονταρι,σεληνη στον αιγοκερο(οπως ειχε και ο μπαμπας μου)και αρη και αφροδιτη στον κριο..(ο Διας της υπολοιπης οικογενειας)..Επισης η μαμα μου εχει Πλουτωνα στο λιονταρι...Και τελος εγω εχω αρη στον ταυρο,οπως και η αδερφη μου,ο μπαμπας μου ειχε κι'αυτοςσε ζωδιο γης-στην παρ8ενο,και η μαμα μου στο σκορπιο(το απεναντι-αλληλοσυμπληρωματικο ζωδιο του ταυρου!Αρα τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο!..
Ακομη και ο συζυγος που διαλεγουμε εχει καποια κοινα στοιχεια.Στη δικη μου περιπτωση,ο συζυγος μου ειναι Ιχ8εις(το ζωδιο της μαμας μου),με ωροσκοπο Υδροχοο(απεναντι απτο λιονταρι),με σεληνη στον ταυρο-ακριβως στην ιδια μοιρα που εχω τον αρη μου και επειδη εχει τον ηλιο στον πρωτο οικο του,φερεται-ειναι κατα καποιο τροπο και σα λιονταρι,γενναιοδωρος,περη φανος,κλπ..Και μοιαζουμε πολυ σ'αυτο τον τομεα καθοτι εγω εκτος απο ηλιο,μεσουρανημα στο λιονταρι,εχω και ερμη!..
Η αδερφη μου εχει ωροσκοπο στους Ιχθυες(τοζωδιο της μαμας μου).Επομενως εχετε απολυτο δικιο οτι και αστρολογικα υπαρχει κληρονομικοτητα!..

evi
17-09-2007, 04:50 PM
Κε ¶ρχο έχετε απόλυτο δίκιο για την κληρονομικότητα.
Κι εγώ, και η αδερφή μου έχουμε πάρει από τα ζώδια των γονιών μας. Εγώ έχω ωροσκόπο, τον ήλιο της μητέρας μου και η αδερφή μου έχει ωροσκόπο τον ήλιο του πατέρα μου. Τρομερό δεν είναι;
Από την άλλη αναρωτιέμαι, η ανηψιά μου που σήμερα είναι 22 χρονών, δεν έχει πάρει βασικά χαρακτηριστικά από κανέναν εκ των γονιών της. Και δεν έχει τον χαρακτήρα ούτε του ενός, αλλά ούτε και του άλλου. Είναι διαφορετική και από παππούδες και γιαγιάδες. Αυτό μπορεί να εξηγηθεί;

kassy
19-09-2007, 08:52 PM
Συμφωνώ σε πολλά από τα σημεία του παραπάνω άρθρου, αλλά δεν μπορώ να βρω άκρη με την δική μου οικογένεια (τους γονείς και την αδελφή μου). Βέβαια κατάφερα να εξηγήσω τις σχέσεις στην οικογένειά μου με βάση τα ζώδιά τους. Ο πατέρας μου Ιχθείς, η μητέρα μου Αιγόκερως, εγώ Καρκίνος και η αδελφή μου Σκορπιός.
Εγώ και η αδελφή μου μπορούμε να κατανοήσουμε η μία την άλλη κυρίως στον αισθηματικό τομέα, γιατί η σελήνη της είναι στον Καρκίνο.
Η μητέρα μου, επειδή είναι Αιγόκερως και δεν έχει σχεδόν κανέναν πλανήτη σε ζώδιο του νερού την διακρίνει τρομερή πρακτικότητα στη σκέψη και έχει έντονο το αίσθημα της αρμονίας, ισορροπίας και της δικαιοσύνης (σελήνη στο ζυγό) και ποτέ δεν παρασύρεται από τα συναισθήματά της, όπως κάνουμε πολύ συχνά εγώ και η αδελφή μου.
Δεν μπορεί να συνενοηθεί με την αδελφή μου, η οποία έχει έντονο ένστικτο και συναισθηματισμό και επειδή ο ωροσκόπος της είναι στον Κριό δεν αποδέχεται την ψυχρή πρακτικότητα της σκέψης της μητέρας μου.
Και έρχομαι εγώ κάπου στη μέση, που μπορώ να κατανοήσω και τον έντονο συναισθηματισμό της αδελφής μου, αλλά μπορώ και να κατανοήσω την πρακτικότητα της μητέρας μου, γιατί η σελήνη μου είναι στον Αιγόκερω.
Έτσι πολλές φορές αισθάνομαι ότι βρίσκομαι κάπου στη μέση. Από τη μια εξηγώ τη συμπεριφορά της μητέρας μου στην αδελφή μου και το αντίστροφο.
Το καλό με την αδελφή μου είναι ότι έχοντας την αφροδίτη της στο Ζυγό θαυμάζει σε πολλά πράγματα τη μητέρα μου, δεν παύει όμως να την αμφισβητεί συνέχεια.
Όσο για τον πατέρα μου; Ιχθείς με σελήνη στο Λέοντα και Ποσειδώνα στην Παρθένο (σε αντίθεση με τον ήλιο του). Που σημαίνει ότι από τη μια είναι γλυκός, ευαίσθητος με έντονο το αίσθημα της γενναιοδωρίας, από την άλλη στον κόσμο του και στην απομόνωσή του, φοβισμένος, αρνείται να επικοινωνήσει με τους άλλους σε επίπεδο λογικής.
Η μητέρα μου δεν μπορεί να κατανοήσει τη συναισθηματισμό του και τις ανασφάλειές του, που πάλι εγώ προσπαθώ να ερμηνεύσω που οφείλονται όλα αυτά. Η αδελφή μου δεν μπαίνει ποτέ στον κόπο να επικοινωνήσει μαζί του. Πολλές φορές νομίζω ότι είμαι στη μέση και με τραβάνε.
Συμπέρασμα: 1) πριν παντρευτείτε δείτε εάν ταιριάζουν οι αστρολογικοί σας χάρτες. 2) εφόσον παντρευτείτε κάνετε έναν οικογενειακό προγραμματισμό για να ταιριάσετε τους χάρτες των παιδιών σας με τους δικούς σας για να αποφύγετε το παραπάνω μπάχαλο.

mirellia
24-09-2007, 10:59 AM
Πολύ καλό το άρθρο..
Συζητούσα με μια γνωστή μου και μου ελεγε..
πως η ίδια είχε ωροσκόπο Καρκίνο, ο άντρας της Καρκίνος, και ο ένας της ο γιος επίσης Καρκίνος..
Σύμπτωση?

Βασιλης Παπαδολιας
27-11-2007, 01:52 PM
Υπάρχουν στατιστικές έρευνες που να επιβεβαιώνουν την ύπαρξη σχέσεων μεταξύ μελών μίας οικογένειας; Βιωματικά όλοι έχουμε τέτοια παραδείγματα, αλλά υπάρχει κάποια κατεύθυνση; Για παράδειγμα λέγεται ότι είναι πολύ συχνό το φαινόμενο κάποιο παιδί να έχει τον ωροσκόπο του στο ίδιο ή στο απέναντι ζώδιο με αυτό ενός από τους δύο γονείς του. Υπάρχουν όμως στοιχεία ή έρευνες αστρολόγων που να έχουν γίνει προς αυτή την κατεύθυνση;

Γνωρίζει κάποιο μέλος ή συνεργάτις του site κάτι τέτοιο;

Βασιλης Παπαδολιας
27-11-2007, 01:59 PM
Επίσης - αν και το άρθρο έχει δημοσιευτεί παλιότερα - θα ήθελα να ζητήσω από όποιον γνωρίζει ή τον ίδιο το συγγραφέα μία διευκρίνιση σχετικά με την παρακάτω παράγραφο. Δεν έχω ξεκαθαρίσει πλήρως στο παράδειγμα της οικογένειας που αναφέρεται ποια μέλη αντιστοιχούν σε ποιες περιπτώσεις.

"το ζώδιο που έχει κάποιος να βρίσκεται σε μία συναστρία ενός άλλου μέλους και εκεί που βρίσκεται η συναστρία του να βρίσκεται ένα σύνολο πλανητών του τρίτου μέλους που να σχηματίζει όψεις δυνατής αρμονικής"

Χρήστος Άρχος
27-11-2007, 09:41 PM
Αγαπητέ Κε Παπαδόλια η έρευνα γύρω απο την κληρονιμική αστρολογία είναι σε εμβρυακό στάδιο ακόμη. Ελάχιστη είναι η βιβλιογραφία γύρω απο το θέμα με τις προσπάθειες της Erin Sullivan και της Bernadette Brady (παλιότερα κάποιες έρευνες είχε κάνει και η γνωστή Αυστραλή Gwyn Turner) να είναι οι πιο αξιόλογες. Κάποιοι αστρολόγοι έχουμε κάνει κάποιες προσωπικές έρευνες μέσα απο το πελατολόγιο μας αλλά σίγουρα απο το σύνολο της αστρολογικής κοινότητας δεν υπάρχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον (άδικα για εμένα).
Τέλος το νόημα της πρότασης είναι ότι ο Ήλιος ενός μέλους πολλές φορές είναι αποτέλεσμα συναστρίας των άλλων μελών είτε με την μέθοδο του απλού Composite είτε με την μέθοδο Davison. To σίγουρο είναι ότι τα άτομα πάντα σε μία οικογένεια σχηματίζουν όψεις υψηλής αρμονικής μιας και έχουν υψηλή συνεκτικότητα σε σχέση με ένα άτομο ξένο ώς προς την οικογένεια, ιδιαίτερα την πυρηνική.

Βασιλης Παπαδολιας
28-11-2007, 09:39 AM
Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις...