PDA

View Full Version : Decans και ωροσκόπος



Marlene
09-09-2006, 12:54 PM
Χθες εκανα μια ερευνα για τον ωροσκοπο και την εμφανιση,και βρηκα αυτη τη σελιδα.
http://www.elbertwade.com/page60.html

Χωριζει τους εκαστοτε ωροσκοπους σε decans (με συγχωρειτε δεν μου ερχεται η ελληνικη ονομασια τους αυτη την στιγμη),οπου καθενα απο αυτα επηρεαζεται απο καποιον πλανητη σχετικο με την φυση του ζωδιου,δηλ. ο ωροσκοπος μου ειναι Παρθενος και τα ντεκανς εχουν επιρροες απο Κρονο/αιγοκερω,Αφροδιτη/ταυρο και Ερμη/παρθενο, και ο υπολογισμος γινεται συμφωνα με τις μοιρες του ωροσκ.
Υποθετω πως μπορει να εχεις εμφανιση "παρθενιστικη" αλλα λογω της επιρροης απο το ντεκαν,να εμπλουτιζεται και με λιγο αιγοκερω,ας πουμε.

*δεν ειμαι σιγουρη οτι γινομαι κατανοητη*

Θα ηθελα μερικες γνωμες πανω σε αυτο το θεμα :)

fillenia
09-09-2006, 01:13 PM
Αγαπητή Marlene,

Δεκανός είναι η ελληνική απόδοση του όρου decan και πρόκειται για έναν ακόμα διαχωρισμό του κάθε ζωδίου που φωτίζει ακόμα περισσότερο μια αστρολογικη ερμηνεία. Απ' όσο γνωρίζω, ένα ζώδιο χωρίζεται σε 3 τμήματα - δεκανούς - 10 μοιρών το καθένα (0, 2.5, 5, 7.5 - 10,12.5,15,17.5 - 20, 22.5, 25, 27.5)

Το πρώτο τμήμα εξετάζει την καθεαυτό φύση του ζωδίου, (πχ. Δίδυμοι- Αέρας) το δεύτερο λαμβάνει υπόψη του τις ποιότητες του στοιχείου του επόμενου ζωδίου (Αέρας - Ζυγός) και το τρίτο, το επόμενο ζώδιο του ίδιου στοιχείου (Αέρας-Υδροχόος). Ανά 2,5 μοίρες το ζώδιο αλλάζει. Π.χ για το 1ο τμήμα, τον Δίδυμο ακολουθεί ο Καρκίνος, ο Λέοντας και η Παρθένος. Το 2ο ξεκινά με τον Ζυγό κ.ο.κ. Οταν γνωρίζουμε την ακριβή μοίρα ενός ζωδίου, γνωρίζουμε και τον δεκανό μας.

Marlene
11-09-2006, 09:38 AM
Ααααα παρα πολυ ενδιαφερον!Εγω ειμαι στον 2ο δεκανο του ωροσκοπου μου του Παρθενου(που βρισκεται στον αιγοκερω)

laziali
11-09-2006, 10:39 AM
Ενώ ξέρω και εχω καταλαβει ότι κάθε ζώδιο χωρίζεται σε 3 δεκανά και μάλιστα σε κάθε δεκανό είναι κυρίαρχος και διαφορετικός πλανήτης, το παρακάτω με μπέρδεψε

...10 μοιρών το καθένα (0, 2.5, 5, 7.5 - 10,12.5,15,17.5 - 20, 22.5, 25, 27.5)
Δηλαδή γίνεται τμηματικός διαχωρισμός κάθε δεκανού και ανά 2,5 μοίρες αλλάζει ζώδιο;:unsure: Μπορεις να μας κάνεις ένα, στο περίπου, σχεδιάγραμμα; :love:

fillenia
12-09-2006, 06:41 PM
Οι δεκανοί είναι 3 τμήματα από 10 μοίρες το καθένα.
Ο καθε δεκανός χωρίζεται κάθε 2,5 μοίρες όπως γράφω παραπάνω. Αν έχω σωστά καταλάβει οι 2,5 μοίρες λέγονται dwad(ινδικός διαχωρισμός).
Αν πχ ο 1ος δεκανός είναι στον Κριό, η μέτρηση αρχίζει από την 0ο του Κριού.
Στην 2,5ο αλλάζει ζώδιο και το dwad είναι στον Ταύρο (αλλά ο δεκανός στον Κριό). Εχουμε λοιπόν μια πρόσθετη πληροφορία. Το επόμενο dwad είναι στις 5 μοίρες και στους Δίδυμους, κ.ο.κ. Ετσι ο 2ος δεκανός θα βρίσκεται στο επόμενο ζώδιο της Φωτιάς, τον Λέοντα (10η μοίρα), ενώ ο 3ος δεκανός στον Τοξότη(20η μοιρα).
Γνωρίζοντας λοιπόν την ακριβή μοίρα ενός γενέθλιου σημείου ή πλανήτη, γνωρίζουμε α) τον δεκανό που ανήκει και β) το dwad του.

Τόσο οι δεκανοί, όσο και τα dwads αφορούν πρόσθετες λεπτομέρειες ενός χάρτη που χρωματίζουν την ερμηνεία και την εξειδικεύουν, προϋπόθεση όμως είναι να γνωρίζουμε άριστα τα βασικά στοιχεία μιας ερμηνείας και να τα έχουμε μελετήσει ενδελεχώς, αποφεύγοντας ακραίες και επιβλαβείς προσεγγίσεις.

laziali
12-09-2006, 07:11 PM
Α ωραία! Τώρα το κατάλαβα. Επομένως, αν γινόταν σε πινακάκι αυτός ο διαχωρισμός θα είχαμε αυτό:

1ο Δεκανό
dwad 0-2,5 μοίρες:Κριός
dwad 2,5-5 μοίρες:Ταύρος
dwad 5-7,5 μοίρες:Δίδυμοι
dwad 7,5-10 μοίρες:Καρκίνος

2ο Δεκανό
dwad 10-12,5 μοίρες:Λέων
dwad 12,5-15 μοίρες:Παρθένος
dwad 15-17,5 μοίρες:Ζυγός
dwad 17,5-20 μοίρες:Σκορπιός

3ο Δεκανό
dwad 20-22,5 μοίρες:Τοξότης
dwad 22,5-25 μοίρες:Αιγόκερως
dwad 25-27,5 μοίρες:Υδροχόος
dwad 27,5-30 μοίρες:Ιχθύς

fillenia
12-09-2006, 08:09 PM
Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για τον κόπο!
Ακριβώς έτσι ;)