PDA

View Full Version : Η εμπειρία μου με έναν "Αστρολόγο"



raingirl
05-09-2006, 09:27 PM
Θέλω να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου με έναν «αστρολόγο» και θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτική για να μη σας κουράσω.
Ως Υδροχόος πριν από ενάμιση χρόνο άρχισα να την ψάχνω μέσα από την αστρολογία, ευτυχώς σε μια περιήγηση μου στο διαδίκτυο, το κύμα έριξε την σανίδα μου στο myhoroscope, άραξα και ανακάλυψα μέσα από το σάιτ ότι η αστρολογία δεν είναι μόνο το τι ζώδιο είσαι …αλλά πολλά παραπάνω, είναι επιστήμη!!!

Δεν μου έφτανε μόνο να διαβάζω τα άρθρα ήθελα να επισκεφτώ και ένα αστρολόγο, (κάτι η αγωνία για το αύριο, κάτι τα επαγγελματικά ε… κάτι και το πότε θα ντυθώ νυφούλα), πήρα την απόφαση να πάω, (που πας ρε Καραμήτρο; Ε…που; )
Αφού η καλή σου έκανα την απαραίτητη τηλεφωνική επικοινωνία, ρώτησα και την τιμή, αέρα… αέρα… αέρα… αιθέρα…. καλέ φέρτε αιθέρα……. γλίτωσα την συγκοπή, μέσα στην παραζάλη μου είπε πως θα κάνει την τιμή φιλική….(Βοριαδάκι!!)

Πήρα την Φίλη μου αλά μπρατσέτα, (είχε εμπειρία από τον συγκεκριμένο αστρολόγο, 2 ερωτήσεις του έκανε, δύο απαντήσεις πήρε σωστές και επαληθευμένες εν καιρό, ωραία λέω 100% επιτυχία – λίγο ο Υπολογιστής στην δουλειά, λίγο το Οξυζενέ στα μαλλιά, το έκαψα το εργαλείο πώς να σκεφτώ; )

Φτάνοντας στο γραφείο του συνάντησα ένα χαμογελαστό, φιλικό και ευγενικό κύριο.
Αφού έδωσα τα γνωστά στοιχεία, άρχισα και τις ερωτήσεις (ανόητη βαμμένη – ξανθιά!!!), ερχόντουσαν και οι απαντήσεις (τις οποίες έδινε με απόλυτη βεβαιότητα και σιγουριά!!).
Το πάρε δώσε με τον συγκεκριμένο αστρολόγο κράτησε ένα τετράμηνο, διευκρίνιση – απορία και ευρώ. Την απόλυτα αποτυχημένη πρόβλεψη που σηματοδότησε τρεις μήνες οικονομικής πίεσης για μένα, την έκανε όταν τον ρώτησα αν η αίτηση για κάποιο δάνειο που είχα κάνει θα εγκρινόταν, με απόλυτη βεβαιότητα απάντησε, ότι το δάνειο θα το πάρω και ήταν τόσο σίγουρος που έκοβε και το κεφάλι του, εγώ πάλι είχα ένα προγραμματάκι και κοίταζα τις όψεις μου, όταν είδα Ουρανό με Διελαύνουσα Αφροδίτη σε όψη Χιαστή, ανησύχησα λίγο και τον πήρα τηλέφωνο να του πω ότι η συγκεκριμένη όψη μάλλον αρνητικό αποτέλεσμα θα φέρει παρά θετικό, όχι μου λέει θα το πάρεις και το ξανά έκοβε το κεφάλι του (Αστρολόγος είναι σκέφτηκα ...και καθησύχασα το μυαλουδάκι μου).

Πέντε παρά δέκα το απόγευμα η τράπεζα μου επιβεβαίωσε το γεγονός της απόρριψης του δανείου, που ο καλός μου αστρολόγος έκοβε το κεφάλι του ότι θα εγκριθεί!
Από εκείνο το απόγευμα κάθε επικοινωνία μαζί του κόπηκε.
Λίγο αργότερα έμαθα ότι ο συγκεκριμένος «αστρολόγος» ήταν και ΚΑΤΙΝΑ, συζητούσε τα προσωπικά των πελατών του επώνυμα με τους συνεργάτες του.

Δύο πράγματα λοιπόν:
Πρώτον αν ήθελα να δημοσιοποιήσω τα προσωπικά μου δεν θα είχα «εκπρόσωπο τύπου» τον αστρολόγο μου, θα το έκανα μόνη μου (και χωρίς να πληρώνω), και δεύτερον συμβουλευόμαστε έναν αστρολόγο για να καλυτερέψουμε την ζωή μας και όχι να την χειροτερέψουμε, με ωροσκόπο Σκορπιό δεν νομίζω να θέλω συμβουλές από έναν αστρολόγο για να καταστραφώ!!!!

Επίσης, ευτυχώς όλες οι προβλέψεις του βγήκαν λάθος εκτός από μία.


Raingirl

laziali
06-09-2006, 09:57 AM
Απ' ότι φαίνεται η επιλογή ενος αστρολόγου, εμπειρου και εμπιστου είναι πολυ δυσκολη. :weird: και προφανώς καλό ειναι να γνωριζουμε και μεις κατι λιγα επι του θεματος (εννοω αστρολογικα) για να καταλαβει και εκεινος οτι εχουμε καποιες βασεις

Μητσάκος
06-09-2006, 04:18 PM
Εχω μιά απορία. Αφού κάποιες γνώσεις αστρολογικές τις έχεις γιατί πήγες και παρασήρθηκες από τον απατεώνα? Δεν είναι δικαιολογία ούτε το άγχος, ούτε οι φοβίες. Ενας αστρολογικός σύμβουλος είναι καλός αλ΄λά και πάλι νομίζω πως όσο καλός και να είναι δεν πρέπει να παίρνουμε τοις μετρητοις τα όσα λέει γιατί τα άστρα δείχνουν τάσεις περισσότερο και όχι βεβαιότητες.
Με ωροσκόπο Σκορπιό θα έπρεπε να είσαι πιο επιφυλακτική.
Εχω και μιά ερώτηση. Τώρα θα ξαναπάς σε κάποιον αντίστοιχο η όχι? και αν πας πως θα τον διαλέξεις?

raingirl
06-09-2006, 04:47 PM
Εχω μιά απορία. Αφού κάποιες γνώσεις αστρολογικές τις έχεις γιατί πήγες και παρασήρθηκες από τον απατεώνα?

Εχω και μιά ερώτηση. Τώρα θα ξαναπάς σε κάποιον αντίστοιχο η όχι? και αν πας πως θα τον διαλέξεις?

Όταν το επισκέφτηκα δεν είχα γνώσεις αστρολογίας, μετά απέκτησα.

Σε κάποιον αντίστοιχο σαν και αυτόν όχι δεν θα ξαναπάω.
Ο αστρολόγος που συμβουλεύτικα αργότερα και επισκέφτηκα μάλλον με διάλεξε, όσο και αν σου φαίνεται παράξενο, δεν τον διάλεξα έγω, τον φέρανε οι "συγκυρίες" στην ζωή μου, και εκτός απο έναν καλό αστρολόγο απέκτησα έναν καλό σύμβουλο και φίλο.

laziali
06-09-2006, 06:16 PM
Επομένως τώρα γνωρίζεις τα κριτήρια ενός καλού αστρολόγου???
Μπορείς να ξεχωρίσεις έναν καλό (έμπειρο και πάνω απ' όλα άνθρωπο) και όχι "ψεύτη" (άπειρο, δίχως γνώσεις ή με γνώσεις που κατα κύριο λόγο τον νοιάζουν τα χρήματα) αστρολόγο???

fillenia
06-09-2006, 09:08 PM
Πικρή εμπειρία αν και συνήθης, αγαπητή Παρασκευή!
Ενα από τα βασικά λάθη είναι πως θεωρούμε την Αστρολογία "Επιστήμη", πράγμα που φυσικά δεν ισχύει. Ισως κάποτε αποκτήσει τα κριτήρια για να θεωρείται, αλλά προς το παρόν δεν το έχει επιτύχει. Το στοιχείο εγκυρότητας της επιστήμης (ό,τι έχει αναγνωριστεί ως επιστήμη) έναντι πχ της αστρολογίας είναι ο παράγοντας της " πρόβλεψης εκ των προτέρων". Η επιστήμη πληροί αυτό το κριτήριο στο δυνατό βαθμό, η αστρολογία ατυχώς, προβλέπει (αδόκιμος ο όρος) με ασφάλεια "εκ των υστέρων", μετα δηλ. την συλλογή των εμπειρικών δεδομένων,μετά το συμβάν. Π.χ η Ιατρική μπορεί να προβλέψει την πορεία μιας ασθένειας και την θεραπεία της με μεγάλη ασφάλεια. Νομίζω χρειάζεται χρόνος, έρευνα και μελέτη για να το επιτύχει. Ωστόσο υπάρχει μια μερίδα σύγχρονων φιλοσόφων που θεωρεί πως κανένα εναλλακτικό σύστημα γνώσης δεν είναι άχρηστο και περιλαμβάνει και την αστρολογία και την μεταφυσική.

Προσωπικά, από την μικρή μου πείρα, απορρίπτω ο,τιδήποτε και οποιονδήποτε μιλά για "σιγουριά" στην αστρολογία. Παραμένω σε εγρήγορση, αλλά δεν βασίζομαι εξ ολοκλήρου στην "πρόβλεψη". Η οποιαδήποτε κεκτημένη γνώση είναι πάντοτε σχετική ως προς την απειρία των δεδομένων του σύμπαντος. Κάθε θεωρία χρειάζεται άπειρες επαληθεύσεις για να βεβαιωθεί και ένα μόνο λάθος για να την διαψεύσει.

Ο υπερφίαλος αστρολόγος σου, που πίστευε πως είναι ο εκλεκτός μυημένος στην υπέρτατη γνώση, ήταν απλά ψώνιο! Δεν πειράζει όμως, έμαθες νωρίς. Σκέψου να τον ευνοούσαν οι συγκυρίες και η τύχη και να επιβεβαιωνόταν...

raingirl
06-09-2006, 10:24 PM
Αγαπητή Φυλλένια,
σίγουρα έμαθα, άλλωστε αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις,
και ευτυχώς που δεν ευνοήθηκε απο την τύχη, απορώ αν είχε δεί τις διελεύσεις και προοδευτικά του εκείνη την περίοδο?:toung:

magikadespell
07-09-2006, 10:12 AM
Μπράβο γλυκιά μου. Πολύ καλό αρθράκι κατά τη δική μου γνώμη. Δυστυχώς όχι σπάνια σαν περίπτωση. Το χειρότερο από όλα όσα γράφεις είναι ότι με τα προβλήματα του κόσμου έκανε πλακίτσα με την παρέα του κατονομάζοντας κιόλας τους πελάτες του!!! :amazed: :dizzy:

raingirl
07-09-2006, 10:23 AM
Γλυκία μου magikadespell,
και μαζί μου έκανε "πλάκα", ότι βάση της συναστρίας που έχουμε, αυτός και εγώ, μπορεί να με "εκμεταλευτεί" τώρα τι εννοούσε......(είμαι ξανθιά και δεν το έπιασα..).:bigsmile:

Μητσάκος
07-09-2006, 12:59 PM
Γλυκία μου magikadespell,
και μαζί μου έκανε "πλάκα", ότι βάση της συναστρίας που έχουμε, αυτός και εγώ, μπορεί να με "εκμεταλευτεί" τώρα τι εννοούσε......(είμαι ξανθιά και δεν το έπιασα..).:bigsmile:

Με όλο το θάρρος κορίτσια, ο τύπος είναι για πολλές κλωτσιές και όχι μόνο :pain: καλό είναι να μαθαίνουμε όλοι μας ποιοι είναι αυτοί. Εχω ακούσει πολλές ιστορίες αντίστοιχες (έχουν φάει περιουσίες ολόκληρες από αδύναμους χαρακτήρες) και είναι ο λόγοςε που δεν είχα περι πολλού την αστρολογία. Από την άλλη μερια όμως γαι να υπάρχουν κακοί αστρολογοι θα πρέπει να υπάρχουν και καλοί και απο ότι γνωριζω δεν είναι οι μουράτοι της τηλεόρασης. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να εκμεταλεύεσαι την αδυναμία του άλλου για να βγάλεις φράγκα :evil: :sick:

magikadespell
07-09-2006, 01:17 PM
Γλυκία μου magikadespell,
και μαζί μου έκανε "πλάκα", ότι βάση της συναστρίας που έχουμε, αυτός και εγώ, μπορεί να με "εκμεταλευτεί" τώρα τι εννοούσε......(είμαι ξανθιά και δεν το έπιασα..).:bigsmile:


Εντέλει είχε και χειρότερο η ιστορία σου....!!!:cry:

starfish
08-09-2006, 12:10 PM
Τους αστρολογους πολλοι εμισησαν, την αστρολογια ουδεις...
Τουλαχιστον βρηκες καποιον που μπορεις να εμπιστευτεις.

palavo
06-02-2007, 12:38 PM
εγώ πάντως είμαι τις άποψης οτι σε τέτοια άτομα λίγα λόγια και κοφτά είναι η καλύτερη λύση ... εκεί θα φανεί ο σωστός επαγγελματίας ...
έχω μια φίλη επαγγελματία μελλοντολόγο (ξέρω λέτε για αστρολόγους αλλα όλοι αυτοί το μέλλον λένε) η οποία πέρα ότι όντως πέφτει μέσα στα πιο πολλά παρόλο που πλέον με γνωρίζει και ξέρει κάποια πράγματα για την ζωή μου ποτέ δεν μου αναφέρει κάτι ήδη υπάρχον , εκεί φαίνετε και σε συζήτηση μας ήταν και η άποψη της αυτή : ποτέ μην λές πολλά και ποτέ μην δείχνεις δυσαρεστιμένη έστω και αν δεν σ άρεσει αυτα που πάει να σου πεί ο άλλος γιατι δεν θα κάτσει να τσακώνετε και να χαλάει την ζαχαρένια του με την κάθε τρελεγκό πελάτησα να κάνει φασαρία που πχ θέλει να πιστεύει οτι ο παντρεμενος-διαζευγμένος(και καλά) γκόμενος της θα χαλάσει την οικογένεια του για εκείνη και ο μελλοντολόγος βλέπει άλλο μέλλον διαφορετικό απο αυτό που ονειρέυτε και θέλει εκείνη...