PDA

View Full Version : Ερωτήσεις σχετικά με αστεροειδείς και απλανείς αστέρες



iliou
04-09-2006, 10:50 AM
μου λετε σας παρακαλω η Δήμητρα, η Αθηνά, η Ήρα και η Εστία με ποια ονομοσια στα αγγλικα αναφερονται απο αλλους αστρολογους. Για την δημητρα εχω ακουσει οτι την λενε ceres την Αθηνα την ονομαζουν pallas τους αλλους αστεροειδης πως τους αναφερουν στα ξενα ? περιμενω συντομα απαντηση σας με αγωνια και συγχαρητηρια για την θεματολογια σας !!!!

*Astropeleki*
04-09-2006, 11:11 AM
μου λετε σας παρακαλω η Δήμητρα, η Αθηνά, η Ήρα και η Εστία με ποια ονομοσια στα αγγλικα αναφερονται απο αλλους αστρολογους. Για την δημητρα εχω ακουσει οτι την λενε ceres την Αθηνα την ονομαζουν pallas τους αλλους αστεροειδης πως τους αναφερουν στα ξενα ? περιμενω συντομα απαντηση σας με αγωνια και συγχαρητηρια για την θεματολογια σας !!!!

Γεια σου iliou.

Φυσικά και έχουν οι αστεροειδείς ονομασία στα αγγλικά.
Συγκεκριμένα, η Εστία ονομάζεται Vesta, η Δήμητρα Ceres, η Ήρα Juno και η Αθηνά Παλλάδα Athena Pallas. Όλοι ή μάλλον όλες, μιας και μιλάμε για θηλυκούς αστεροειδείς, έχουν πάρει τα ονόματά τους από τις θεές του Ολύμπου, για να κάνουν παρέα στους άνδρες θεούς του Ολύμπου.

Απάντηση γρήγορη και άμεση όπως είδες ;) :bigsmile:

iliou
04-09-2006, 11:48 AM
ευχαριστω τελεια σας δινω πολλα φιλακια και ο0 αστεροειδης ερως και ευρηκα πως αναφερονται? (ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΗ)

Φυσικά και έχουν οι αστεροειδείς ονομασία στα αγγλικά.
Συγκεκριμένα, η Εστία ονομάζεται Vesta, η Δήμητρα Ceres, η Ήρα Juno και η Αθηνά Παλλάδα Athena Pallas. Όλοι ή μάλλον όλες, μιας και μιλάμε για θηλυκούς αστεροειδείς, έχουν πάρει τα ονόματά τους από τις θεές του Ολύμπου, για να κάνουν παρέα στους άνδρες θεούς του Ολύμπου.

Απάντηση γρήγορη και άμεση όπως είδες ;) :bigsmile:[/QUOTE]

Fotini Christodoulou
04-09-2006, 11:55 AM
Ο Ερως = Eros(η αλλιως αστεροειδής 433) και ο Ευρηκα =Eureka.

Θα πρότεινα για την δική σας ευκολία,να ρίξετε μια ματιά σε όλα τα αρθρα του forum και επίσης στους όρους προσβασης ώστε να μπορείτε να κινηθείτε με μεγαλύτερη ανεση!

Φιλικά,
Φωτεινή

iliou
04-09-2006, 01:31 PM
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΙ ΟΙ ΑΣΤΕΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΣΥΝΟΔΟ ΜΕ ΠΛΑΝΗΤΗ? Π.Χ. Ο ΣΙΡΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 14 ΜΟΙΡΕΣ ΚΑΙ 09 ΣΤΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟΝ ΕΡΜΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΑΡΚΙΝΟ ΣΤΙΣ 16 ΚΑΙ 48 ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΤΑΙ ΣΤΟ ΩΡΟΣΚΟΠΟΙΩ ΜΟΥ Ο ΣΙΡΙΟΣ Ή ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ? (σασ παρακαλω απαντηστε μου γρηγορα οπως πριν μου δινεται μεγαλη χαρα ευχαριστω!)

Λίλιαν Σίμου
06-09-2006, 11:14 PM
Αγαπητή iliou

Μπλέκετε λίγο τα πράγματα και καλό είναι να μη βιάζεστε να προσθέτετε πολλά στον χάρτη σας, όσο είστε κάπως άπειρη. Εμβαθύνετε στην κανονική ανάλυση για κάποιο διάστημα.
Οι αστεροειδείς που σας ενδιαφέρουν, όπως η Εστία, ή ο Εύρηκα, δεν έχουν σχέση με τους σταθερούς ή απλανείς. Οι αστεροειδείς έχουν κάποια ανοχή στις όψεις γύρω στις τρεις μοίρες, κι αυτό εξαρτάται από πολλά.
Οι απλανείς δεν έχουν ανοχή, πέρα της μίας μοίρας, εκτός κάποιων εξαιρέσεων, όπως είναι ο Ρέγκουλους. Οι απλανείς, είναι πολύ αργοί αστέρες και γι' αυτό μοιάζουν σταθεροί στο ίδιο σημείο. Δίνουν μία επιπρόσθετη σημασία, δεν λειτουργούν όπως οι πλανήτες και οι αστεροειδείς (ή πλανητοειδείς)

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

medousa
07-09-2006, 12:10 AM
πως μπορω να ξερω αν επηρεαζεται ο γενεθλιος μου απο καποιον απλανη ?

Λίλιαν Σίμου
07-09-2006, 12:25 AM
Αγαπητή medousa

Στο άρθρο που ετοιμάζει η ομάδα του φόρουμ, θα υπάρχουν οι σημερινές θέσεις των απλανών και θα τις συγκρίνετε με τους πλανήτες του χάρτη σας. Με λίγη υπομονή, θα δείτε ένα ωραίο άρθρο!

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

medousa
07-09-2006, 12:36 AM
Ευχαριστω πολυ Λιλιαν!

erastros
04-10-2006, 09:42 PM
Κορίτσια,
έψαξα λίγο στο Internet και βρήκα ότι υπάρχουν δύο ξεχωριστοί αστεροειδείς: ο αστεροειδής (2) Pallas και ο αστεροειδής (881) Athene. Δεν υπάρχει αστεροειδής με το όνομα Αθηνά Παλλάδα ή Athena Pallas.
erastros

Λίλιαν Σίμου
08-10-2006, 09:19 PM
Αγαπητά μέλη

Οι αστεροειδείς κάποιες φορές έχουν παρόμοια ονόματα. Πρέπει να βλέπουμε και τον αριθμό τους.

Αλλά για τον αστεροειδή που αναφέρεστε κι υπάρχουν αναφορές κι επεξηγήσεις είναι ο Pallas 2 ή αλλιώς Pallas Athena 2. ¶λλοτε αναφέρεται με μόνο το πρώτο όνομα, άλλοτε με το δεύτερο. Εξ άλλου, Παλλάδα ήταν ένας επιθετικός προσδιορισμός της Αθηνάς, αν ανατρέξουμε στις μυθολογικές μας πηγές. Υπάρχει και ο Athene 881, αλλά δεν λαμβάνεται σοβαρά υπ' όψη στην αστρολογική ερμηνεία.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου