PDA

View Full Version : Ονομασίες απλανών αστέρων;



iliou
04-09-2006, 08:13 PM
το mirsam ,το regulus, το spica , το kaus Australis πως λεγονται στα ελληνικα? τι σημαινουν σας παρακαλω σας ικετευω εκληπαρω απαντησε μου περιμενω με χαρα και αγωνια την απαντηση σας οπως την αλλη φορα πολυ συντομα και σας ευχαριστω για τις πολλες γνωσεις που μας μεταφερεται ειστε πολυ αγαπητη σε μενα γιατι ευαισθητοποιηστε στα προβληματα του κοσμου και ειστε σωστη στην μελετη της αστρολογιας περιμενω απαντηση σας

Dell Piero
04-09-2006, 08:24 PM
Καλή μας φίλη
Από το πρωί δυναμικά ρωτάτε και χαίρομαι για την δίψα σας για αστρολογική γνώση. Σύσσωμη η ομάδα διαχειριστών αλλά και μέλη μας προσπαθούν να σας εξηγήσουν είτε με προσωπικά μηνύματα είτε μέσα στα φόρουμς ότι είναι απαραίτητο να ξοδέψετε λίγο από το χρόνο σας για να κατανοήσετε τη δομή του site/forum. Eγώ προσωπικά έχω μεταφέρει 2 post σας στις κατάλληλες ενότητες.

Σας παρακαλώ κάντε μου τη χάρη και βοηθήστε με γιατί το μεροκάματο είναι ελάχιστο που μας δίνουν εδώ οι τσιγγούνηδες :bigsmile:

*Astropeleki*
04-09-2006, 08:54 PM
Προσωπικά δεν έχω διαβάσει κάπου για την ελληνική ορολογία των απλανών. Ίσως αν κάποιος άλλος γνωρίζει κάτι παραπάνω στο θέμα αυτό, να μας βοηθήσει. Θα το ψάξω λίγο παραπάνω και μόλις και αν βρω κάτι θα επανέλθω.

Πάντως, αν θες να δεις κάποιες παραδειγματικές αναφορές και ίσως ερμηνεία τους (έχουν γίνει σε κάποια παραδείγματα χαρτών), μπορείς να κοιτάξεις στην Αναλυτική Αναζήτηση (http://www.myhoroscope.gr/search.php) βάζοντας την λέξη κλειδί που σε ενδιαφέρει.
Προσωπικά, που το κοίταξα, βγάζει αρκετά αποτελέσματα, αλλά σε αναφορές με παραδείγματα χαρτών. Η λέξη κλειδί εμφανίζεται με κόκκινα γράμματα μέσα σε κάθε κείμενο που σου βγαίνει σαν αποτέλεσμα ;)

*Astropeleki*
04-09-2006, 11:53 PM
Κάνοντας μια πρώτη έρευνα, μπόρεσα επιτέλους προς έκπληξη μου να βρω έστω κάτι λίγα.

Ο Regulus στην ελληνική ορολογία ονομάζεται Βασιλίσκος και ανήκει στον αστερισμό του Λέοντα.
Ο Spica στην ελληνική ορολογία ονομάζεται Στάχυς και ανήκει στον αστερισμό της Παρθένου.
Ο kaus Australis , ονομάζεται το Έψιλον του Τοξότη .

Τέλος, ο mirsam, είσαι σίγουρη ότι γράφεται έτσι;;; Δεν βρήκα καμμιά καταχώρηση, πουθενά.

Αυτά τα ολίγα.

iliou
05-09-2006, 02:13 PM
ευχαριστω πολυ!!!!φιλια σ ολους!!!!!








Ο Regulus στην ελληνική ορολογία ονομάζεται Βασιλίσκος και ανήκει στον αστερισμό του Λέοντα.
Ο Spica στην ελληνική ορολογία ονομάζεται Στάχυς και ανήκει στον αστερισμό της Παρθένου.
Ο kaus Australis , ονομάζεται το Έψιλον του Τοξότη .

Τέλος, ο mirsam, είσαι σίγουρη ότι γράφεται έτσι;;; Δεν βρήκα καμμιά καταχώρηση, πουθενά.

Αυτά τα ολίγα.[/QUOTE]

iliou
05-09-2006, 02:18 PM
Καλή μας φίλη
Από το πρωί δυναμικά ρωτάτε και χαίρομαι για την δίψα σας για αστρολογική γνώση. Σύσσωμη η ομάδα διαχειριστών αλλά και μέλη μας προσπαθούν να σας εξηγήσουν είτε με προσωπικά μηνύματα είτε μέσα στα φόρουμς ότι είναι απαραίτητο να ξοδέψετε λίγο από το χρόνο σας για να κατανοήσετε τη δομή του site/forum. Eγώ προσωπικά έχω μεταφέρει 2 post σας στις κατάλληλες ενότητες.

Σας παρακαλώ κάντε μου τη χάρη και βοηθήστε με γιατί το μεροκάματο είναι ελάχιστο που μας δίνουν εδώ οι τσιγγούνηδες :bigsmile:


κατι μου λετε dell piero για τους ορους χρησης ,στο τελος, αλλα εγω πιστευω οτι σεβομαι πολυ τους ορους χρησης, εαν εννοειτε εμενα (iliou), απλως εχω πολλες απορειες!!

iliou
05-09-2006, 03:11 PM
kia μου ευχαριστω για ολα . το Mirsam που σου ειπα υπαρχει γραμμενο και σε αστρολογικα προγραμμτα δεν εχω κανει λαθως . παντως ετσι οπως μου τα λες γι αυτουςτους αστερισμους πρεπει να επιφερουν στην προσωπικοτητα του ατομου θετικα στοιχεια και οχι αρνητικα ( αμα ξερεις κατι για την ερμηνια τους περιληπτικα πες μου ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ). το λεω αυτο γιατι μερικοι απο αυτους τους αστερισμους κανουν συνοδο με πλανητες μου.
Αληθεια μηπως ξερει κανεις εαν αυτοι οι αστερισμοι για να λειτουργησουν πρεπει οπωσδηποτε να ειναι σε ακριβη συνοδο με καποιο πλανητη του ωροσκοπιου? ευχαριστω ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!!!!!








Κάνοντας μια πρώτη έρευνα, μπόρεσα επιτέλους προς έκπληξη μου να βρω έστω κάτι λίγα.

Ο Regulus στην ελληνική ορολογία ονομάζεται Βασιλίσκος και ανήκει στον αστερισμό του Λέοντα.
Ο Spica στην ελληνική ορολογία ονομάζεται Στάχυς και ανήκει στον αστερισμό της Παρθένου.
Οkaus Australis , ονομάζεται το Έψιλον του Τοξότη .

Τέλος, ο mirsam, είσαι σίγουρη ότι γράφεται έτσι;;; Δεν βρήκα καμμιά καταχώρηση, πουθενά.

Αυτά τα ολίγα.

Fotini Christodoulou
05-09-2006, 03:45 PM
Αγαπητή φίλη,

υπάρχουν άρθρα με ερμηνεία για τους βασικότερους απλανείς αστέρες,αν ψαξετε μέσω της αναζήτησης.Δεν έχουν όλοι θετικές ιδιότητες όπως θα δείτε.

Στα αρθρα αυτά αναφέρεται πως για να ενεργοποιηθεί ενας απλανής θα πρέπει να βρίσκεται σε σύνοδο ακριβείας με σημείο ή πλανήτη του χάρτη μας με μέγιστη αποκλιση +/- 1 μοίρα.

Ελπίζω να σας βοήθησα,
Φωτεινή

*Astropeleki*
05-09-2006, 03:55 PM
Δυστυχώς οι γνώσεις μου δεν είναι σε τέτοιο επίπεδο ώστε να μπορέσω να σου πω την ερμηνεία τους. Αυτό που ξέρω είναι ότι ανάλογα με την θέση τους μας επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά. Όπως ειπε και η Φωτεινή, δεν έχουν όλοι θετικές ιδιότητες.

Κάποιος καλύτερος γνώστης επί του θέματος θα μπορούσε να μας απαντήσει.

Φιλικά,
Ευδοκία

iliou
05-09-2006, 06:50 PM
Συμφωνω οτι δεν εχουν ολοι οι αστερες θετικη επιρροη αλλα ακουγοντας οτι ο ενας ανηκει στο λεοντα ζωδιο του ηλιου και το αλλο στην παρθενο ζωδιο που σχετιζεται περισσοτερο με την αγνοτητα , τη γη, τον ανθρωπο θεωρησα οτι οι αστερισμοι αυτοι οι συγκεκριμενοι που ανεφερα εχουν θετικη ανταποκριση στον ανθρωπο. ακομη και το kaus Australious που σας ρωτησα τι ειναι μου ειπατε οτι ειναι ο σιριος, ο σιριος λεγεται οτι ειναι το αστρο τησ ελλαδος και επισης σχετιζεται με την φωτινοτητα ΑΡΑ πρεπει να εχουν θετικη επιρροη. Γι αυτο συμπερανα ετσι

Maroulita
05-09-2006, 07:00 PM
Συμφωνω οτι δεν εχουν ολοι οι αστερες θετικη επιρροη αλλα ακουγοντας οτι ο ενας ανηκει στο λεοντα ζωδιο του ηλιου και το αλλο στην παρθενο ζωδιο που σχετιζεται περισσοτερο με την αγνοτητα , τη γη, τον ανθρωπο θεωρησα οτι οι αστερισμοι αυτοι οι συγκεκριμενοι που ανεφερα εχουν θετικη ανταποκριση στον ανθρωπο. ακομη και το kaus Australious που σας ρωτησα τι ειναι μου ειπατε οτι ειναι ο σιριος, ο σιριος λεγεται οτι ειναι το αστρο τησ ελλαδος και επισης σχετιζεται με την φωτινοτητα ΑΡΑ πρεπει να εχουν θετικη επιρροη. Γι αυτο συμπερανα ετσι

Αγαπητή iliou,

το θέμα των απλανών αστέρων και συγκεκριμένα το θέμα της θετικής ή της αρνητικής υφής και επιρροής που μπορεί να έχουν είναι ένα ευρύτατο θέμα, αν σκεφτείς ότι ο αριθμός των απλανών αστέρων είναι αρκετά μεγάλος. Υπάρχουν σχετικά βιβλία τα οποία πραγματεύονται το θέμα των απλανών.

Πάντως, απ' όσο παρατήρησα από τα παραπάνω ποστ δεν υπήρξε ταύτιση ανάμεσα στον kaus australis και τον sirius, είναι διαφορετικοί αστέρες.

Αυτά!

*Astropeleki*
05-09-2006, 08:36 PM
Λοιπόν iliou τελικά, απ' ότι φαινεται, όντως έχεις κάνει ένα λαθάκι ως προς την ορθότητα του mirsam. Λέγεται mizram και ανήκει στον αστερισμό του Μεγάλου Κύνα.

Λίλιαν Σίμου
06-09-2006, 11:21 PM
Αγαπητά μέλη

Επειδή υπάρχουν σε διάφορα σημεία διάφορες ερωτήσεις πάνω στους απλανείς ή σταθερούς αστέρες, επαναλαμβάνω κι εδώ, την διευκρίνηση.
Κατ' αρχήν τα ονόματα αυτά είναι από αστέρια που ανήκουν σε αστερισμούς (σύνολα, όπως οι Πλειάδες κ.ά). Από την αρχαιότητα ως σήμερα, κυρίως την εποχή των διωγμών της γνώσης στην Ευρώπη (Βυζάντιο και Μεσαίωνας), οι ¶ραβες μελέτησαν την επιρροή κάποιων από αυτά και ανέπτυξαν θεωρίες πάνω στην ερμηνεία τους.

Τα ονόματα δεν έχουν απαραίτητα ελληνική απόδοση, συχνά είναι αραβικά και τα γνωρίζουμε έτσι. Εξ άλλου δεν έχει σημασία το ξένο ή το ελληνικό όνομα, αλλά η ερμηνεία του αστέρα. ¶λλα είναι θετικά, άλλα αρνητικά, άλλα ουδέτερα. Όλα όμως έχουν σύνδεση με την φύση κάποιων πλανητών και ανάλογα με τον γενέθλιο πλανήτη που αγγίζουν, φέρνουν στην επιφάνεια μία ακόμη πληροφορία.
Γνωρίζω πως ετοιμάζεται άρθρο που θα αναφέρεται αρκετά το θέμα. Πολλά από όσα ρωτάτε όμως, δεν παρουσιάζονται σε ένα φόρουμ, όσο ευρύ κι αν είναι, αλλά διδάσκονται σε σειρές μαθημάτων. Αλλιώς δεν γίνονται κατανοητά.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου