PDA

View Full Version : Αντίθεση Σελήνης - Πλούτωνα



blueyes
03-09-2006, 01:24 AM
Αγαπητό forum,

Το τελευταίο διάστημα προτιμώ να περιδιαβαίνω τα διάφορα topics του φοροθμ και να μην κάνω ερωτήσεις ή να ανοίγω θέματα για συζήτηση. Αυτό που με απασχολεί ιδιαίτερα ως νέα μαμά είναι ... η κόρη μου. Στον χάρτη της έχω παρατηρήσει πως υπάρχει αντίθεση Σελήνης (Δίδυμοι) με Πλούτωνα (Τοξότης). Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει σε διάφορα sites ποικίλες αναφορές σχετικά με την ερμηνεία αυτής της όψης. Γνωρίζω πως δεν μπορεί μια όψη να μας δώσει την εικόνα στο σύνολό της, όμως θα με ενδιέφερε η άποψη κάποιου/ων που γνωρίζουν σχετικά, καθώς η Σελήνη στον χάρτη ενός παιδιού συμβολίζει τη μητέρα... Τουλάχιστον έτσι νομίζω. Αν χρειάζεται παραθέτω και την ημερομηνία... 7 Σεπτεμβρίου 2004, 7:45 π.μ., Αθήνα.
Ευχαριστώ πολύ, :laugh: :bigsmile: :bigsmile: :laugh:
Μαρίνα

Βασιλική Κόντη
14-09-2006, 11:06 AM
Αγαπητό forum,

Το τελευταίο διάστημα προτιμώ να περιδιαβαίνω τα διάφορα topics του φοροθμ και να μην κάνω ερωτήσεις ή να ανοίγω θέματα για συζήτηση. Αυτό που με απασχολεί ιδιαίτερα ως νέα μαμά είναι ... η κόρη μου. Στον χάρτη της έχω παρατηρήσει πως υπάρχει αντίθεση Σελήνης (Δίδυμοι) με Πλούτωνα (Τοξότης). Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει σε διάφορα sites ποικίλες αναφορές σχετικά με την ερμηνεία αυτής της όψης. Γνωρίζω πως δεν μπορεί μια όψη να μας δώσει την εικόνα στο σύνολό της, όμως θα με ενδιέφερε η άποψη κάποιου/ων που γνωρίζουν σχετικά, καθώς η Σελήνη στον χάρτη ενός παιδιού συμβολίζει τη μητέρα... Τουλάχιστον έτσι νομίζω. Αν χρειάζεται παραθέτω και την ημερομηνία... 7 Σεπτεμβρίου 2004, 7:45 π.μ., Αθήνα.
Ευχαριστώ πολύ, :laugh: :bigsmile: :bigsmile: :laugh:
Μαρίνα

Αγαπητή φίλη,
η όψη Σελήνης Πλούτωνα είναι μια εξαιρετική θέση για καλλιτέχνες αλλά και για πολιτικούς καθότι έχει μια μοιραία επιρροή στο κοινό.Επειδή είσαι μητέρα να ξέρεις ότι η μεταξύ σας σχέση θα φέρει αντιπαραθέσεις και προβλήματα που θα έχουν τρομερή επίδραση πάνω στο παιδί , με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο.Επίσης η μητέρα φαίνεται να έχει περίεργες ψυχικές ικανότητες τις οποίες και του μεταβιβάζει.Προσοχή σε θέματα υγείας που έχουν να κάνουν με τα υγρά του σώματος, αίμα και λεμφικό.
Φιλικά
Βασιλική Κόντη

may
15-09-2006, 11:09 AM
Καλημέρα,

έχω κ εγώ την αντίθεση Σελήνης-Πλούτωνα, σε 3ο-9ο και Ζυγό-Κριό.

Μπορώ να επιβεβαιώσω όλα όσα ανέφερε η κ. Κόντη, ιδιαιτέρως δε στο κομμάτι που αφορά τις αντιπαραθέσεις κ τα προβλήματα. Εγώ το έχω εκλάβει ώς "άσκηση εξουσίας κ επιρροής" από εκείνη προς εμένα, που ενίοτε έφτανε στα όρια του περιορισμού κ της φυλακής. Ή τουλάχιστον έτσι το εξέλαμβανα εγώ. Σχετικά με τις ψυχικές ικανότητες, το επιβεβαιώνω κ αυτό. Προοδετικά βλέπω ότι διαθέτω πάρα πολλά από τα στοιχεία της, ιδιαίτερα όσον αφορά την πειθώ στο λόγο κ την ικανότητα να βλέπω πράγματα πίσω από τις λέξεις των άλλων. Κατά τη γνώμη μου, αυτό το τελευταίο είναι και η πιο δυνατή έκφραση αυτής της όψης. Αν το άτομο καταφέρει να την καλλιεργήσει κ να τη "χρησιμοποιήσει" μπορεί να κάνει πολλά με το νου κ τη ψυχή του. Το άτομο ίσως τελικά να είναι κ διαισθητικό.

Αυτά από προσωπική εμπειρία κ λίγο διάβασμα.

magikadespell
15-09-2006, 03:07 PM
Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς αλλά ... θέλω να σου ευχηθώ να σου ζήσει το κουκλάκι σου που μάλλον είναι αυτό της φωτογραφίας αφού θα είσαι ενθουσιασμένη φαντάζομαι και μας έβαλες τη φωτό του

blueyes
19-09-2006, 12:35 PM
Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς αλλά ... θέλω να σου ευχηθώ να σου ζήσει το κουκλάκι σου που μάλλον είναι αυτό της φωτογραφίας αφού θα είσαι ενθουσιασμένη φαντάζομαι και μας έβαλες τη φωτό του

Είμαι ενθουσιασμένη και φουλ τρελαμένη με την κόρη μου, αλήθεια. Μα το μωράκι της φωτογραφίας δεν είναι η μικρούλα μου. :bigsmile: :love: :love: :love: Σ' ευχαριστώ για τις ευχές σου. :cheesy: :cheesy:

blueyes
19-09-2006, 12:43 PM
Αγαπητή φίλη,
η όψη Σελήνης Πλούτωνα είναι μια εξαιρετική θέση για καλλιτέχνες αλλά και για πολιτικούς καθότι έχει μια μοιραία επιρροή στο κοινό.Επειδή είσαι μητέρα να ξέρεις ότι η μεταξύ σας σχέση θα φέρει αντιπαραθέσεις και προβλήματα που θα έχουν τρομερή επίδραση πάνω στο παιδί , με κάποιο ιδιαίτερο τρόπο.Επίσης η μητέρα φαίνεται να έχει περίεργες ψυχικές ικανότητες τις οποίες και του μεταβιβάζει.Προσοχή σε θέματα υγείας που έχουν να κάνουν με τα υγρά του σώματος, αίμα και λεμφικό.
Φιλικά
Βασιλική Κόντη

Κυρία Κόντη, κατ' αρχήν σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Μακάρι αυτή η όψη να προμυνήει τα καλύτερα για την κόρη μου. Ελπίζω οι όποιες μελλοντικές αντιπαραθέσεις μας να μην την επηρεάσουν αρνητικά. Θα προσπαθήσω για το καλύτερο. Σας ευχαριστώ ξανά που με βοηθήσατε να λύσω την απορία μου.
Να είστε καλά,
Μαρίνα :cheesy:

Ανθούλα Λιονή
28-09-2006, 08:49 PM
Αγαπητη φιλη,

η αντιθεση Σεληνης-Πλουτωνα ειναι μια ισχυρη οψη με σημαντικες επιπτωσεις στην ψυχολογια του ανθρωπου.

Θα πρεπει ομως να ληφθουν υποψη και οι οικοι στους οποιους βρισκονται οι παραπανω πλανητες.

Μεταξυ αλλων, αυτη η οψη πυροδοτει θυελλωδη συναισθηματα και εμμονες.
Η ψυχολογια γενικα ειναι ευθραυστη. Η σχεση με τη μητερα μπορει να εξελιχθει σε μια σχεση εξαρτησης, αν δεν υπαρξει προσοχη.

Ισορροπια ειναι το ζητουμενο σε αυτην την περιπτωση.

Φιλικα,

Ανθουλα

blueyes
01-10-2006, 04:25 PM
Αγαπητη φιλη,

η αντιθεση Σεληνης-Πλουτωνα ειναι μια ισχυρη οψη με σημαντικες επιπτωσεις στην ψυχολογια του ανθρωπου.

Θα πρεπει ομως να ληφθουν υποψη και οι οικοι στους οποιους βρισκονται οι παραπανω πλανητες.

Μεταξυ αλλων, αυτη η οψη πυροδοτει θυελλωδη συναισθηματα και εμμονες.
Η ψυχολογια γενικα ειναι ευθραυστη. Η σχεση με τη μητερα μπορει να εξελιχθει σε μια σχεση εξαρτησης, αν δεν υπαρξει προσοχη.

Ισορροπια ειναι το ζητουμενο σε αυτην την περιπτωση.

Φιλικα,

Ανθουλα



Κυρία Λιονή,

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας. Με βοηθήσατε με όσα μου γράψατε και επιβεβαιώσατε όσα μου είπε πρόσφατα μια άλλη αστρολόγος, (ειδικά για το θέμα της εμμονής). Οι πλανήτες στον χάρτη της κόρης μου βρίσκονται στον 3ο οίκο (πλούτωνας) και στον 9ο οίκο (σελήνη) αντίστοιχα. Αν αυτή η όψη πυροδοτεί θυελλώδη συναισθήματα, όπως λέτε, δεν εξισορροπούνται από τον μάλλον λογικό Δίδυμο όπου βρίσκεται η Σελήνη της;
Φιλικά,
Μαρίνα :) :)

Ανθούλα Λιονή
01-10-2006, 06:18 PM
Aγαπητή Μαρίνα (blueyes),

πολύ σωστά παρατηρήσατε ότι το ζώδιο στο οποίο βίσκεται η Σελήνη παίζει σημαντικό ρόλο στην ερμηνεία της αντίθεσης αυτών των δύο πλανητών. Η Σελήνη στους Διδύμους τείνει να εκλογικεύει τα συναισθήματα και θα έλεγα ότι είναι μια κάπως επιφανειακή θέση για τη Σελήνη. Επίσης, θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ολόκληρος ο γενέθλιος χάρτης της κόρης σας για να μπορέσει να ερμηνευθεί με ακρίβεια η αντίθεση. Για παράδειγμα, η κόρη σας έχει ωροσκόπο Παρθένο, κάτι που βοηθάει επιπρόσθετα την εκλογίκευση των συναισθημάτων και την κάνει πιο προσγειωμένη. Θα πρέπει να τονιστεί βέβαια ότι έχει την Σελήνη σε σύνοδο με το Μεσουράνημα. Αυτή η θέση υποδηλώνει ότι εσείς (η μητέρα) θα παίξετε πολύ σημαντικό ρόλο στη ζωή της. Θα ήθελα επίσης να προσθέσω ότι η ερμηνεία της αντίθεσης είναι διαφορετική για το χάρτη ενός παιδιού και για το χάρτη ενός ενήλικα. Δηλαδή ο τρόπος που θα εκδηλωθεί η αντίθεση στο παιδί θα διαφέρει από τον τρόπο που θα εκδηλωθεί όταν εκείνο ενηλικιωθεί.

Με εκτίμηση,

Ανθούλα