PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Η Φιλοσοφία των Κυβερνητών των Ζωδίων



Article Manager
27-08-2006, 06:38 PM
Κατανοώντας τις θέσεις Κυριαρχίας και Αδυναμίας των πλανητών
...όταν ένας πλανήτης ή συμβολισμός είναι στην κατοικία του φανερώνει ένα άτομο σε μια κατάσταση, σα να είναι o άρχοντας του δικού του σπιτιού, της επαγγελματικής του κατάστασης και τύχης. Μπορεί να φανερώνει και ένα άτομο που ζητά λίγα από τα 'καλά' αυτού του κόσμου ή μας αναφέρει ότι το άτομο είναι χαρούμενο ή ζει μια ευτυχή κατάσταση... (William Lilly, CA., p101)


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: [Μεταφράσεις] Η Φιλοσοφία των Κυβερνητών των Ζωδίων (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%AC%CF%83%C E%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%C E%B9%CE%B5%CF%8D%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-152/%CE%B7-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%86%CE%AF%C E%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%84%C F%8E%CE%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B6%CF%89%CE%B4%CE%AF%CF%89%CE%BD-12937/)

ioni
25-02-2007, 09:54 PM
καλό αν και μικρό

kelp
13-04-2007, 06:59 PM
Πολυ καλο!

DANAE58
02-05-2007, 03:45 PM
Πολυ καλο αρθρο!..Δηλαδη εγω που ειμαι Λεων,(εχω δηλαδη τον Ηλιο στη θεση του) και Σεληνη στον Καρκινο(στη θεση της)να υποθεσω οτι ειναι πολυ καλο ε?..Δυστυχως ομως εκεινη η Αφροδιτη μου στην Παρθενο ειναι σε πτωση!..Παλι καλα που κανει και το εξαγωνακι της με τη Σεληνη μου!..
Εχω μια απορια που θαχε ενδιαφερον και καποιο αρθρο σχετικα με αυτο.Ειχα ακουσει οτι σε ενα ωροσκοπιο για να δει κανεις ποσους γαμους δειχνει ο αστρολογικος του χαρτης,κοιταμε το Δια σε ποιο ζωδιο ειναι(αν ειναι σε διπλο),τη Σεληνη(επισης αν ειναι σε διπλο)και τον εβδομο οικο αν ειναι σε διπλο ζωδιο.Ενα απο αυτα(η ολα μαζι)δεχνουν 2 γαμους..Αρα δηλαδη οσοι εχουν ωροσκοπο Κριο(με εβδομο οικο το Ζυγο),ωροσκοπο Λιονταρι(με εβδομο τον Υδροχοο),ωροσκοπο Παρθενο(με εβδομο οικο τους Ιχθυες)και ωροσκοπο Τοξοτη(με εβδομο οικο τους Διδυμους)κανουν δυο γαμους??..Ευτυχως εγω δεν εχω τιποτα απ'αυτα σε διπλο ζωδιο,αλλα εχω παρατηρησει οτι οσοι γνωστοι μου εχουν διπλο ζωδιο-ειδικα στον εβδομο οικο ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΑΜΟ και λεω αποκλειεται ναναι συμπτωση!..Σωστα?..

zeta1987
21-05-2007, 03:15 PM
Εξαιρετικότατο άρθρο! Έχει πολύ ενδιαφέρον να εξηγούνται οι λόγοι που ένας πλανήτης κυριαρχεί ένα ζώδιο... Συγχαρητήρια!

Emmanole
27-05-2007, 01:13 PM
Πολύ ωραίο άρθρο! Αρσενική και θηλυκή έκφραση των πλανητών, αρσενικά και θηλυκά ζώδια, κυρίαρχες θέσεις. Για μένα που δεν γνωρίζω και πολλά από αστρολογία, ομολογώ πως με βοήθησε να καταλάβω την φιλοσοφία των κυβερνητών των ζωδίων. Και το σχηματάκι και το πινακάκι είναι αρκετά διαφωτιστικά! Με βοήθησαν πολύ.
Συγχαρητήρια! Να είστε καλά! :bigsmile:

panther
02-10-2007, 12:01 AM
Αρκετά ενδιαφέρον αρθρο αυτό! Πως μου είχε ξεφύγει.:bigsmile:

kphssa
02-10-2007, 12:32 PM
Ευχαριστω για την απαντηση.
Παρ'ολα αυτα, σε θεωρητικο επιπεδο ολα αυτα ειναι αποδεκτα, αλλα σε πρακτικο οχι και τοσο. Αν καποιος εχει π.χ. Ουρανο στον Υδροχοο, εχει στην προσωπικοτητα του ολα τα χαρακτηριστικα ενος Υδροχοου, ενω αν εχει Υδροχοο στον Ηλιο δεν μπορει να τα εκφρασει στο επακρον?Ο Ηλιος δειχνει το εγω μας, και ενας Ουρανος επηρεαζει περισσοτερο γενιες παρα ατομα.
Οταν ενα ατομο εχει τον Αρη στον Κριο, η μια Σεληνη στον Καρκινο, καταλαβαινω τη σημασια της κυριαρχιας. Αλλα το μπλοκαρισμα λογω της θεσης του Ηλιου δεν με ικανοποιει. Τελος παντων, μια ζωη μαθαινουμε, μπορει καποια στιγμη να το κατανοησω.

μυσπ
20-08-2011, 01:41 PM
Πολυ καλο αρθρο!