PDA

View Full Version : Οι κρίσιμες μοίρες του ωροσκοπίου μου



marian_music
23-08-2006, 12:39 AM
Πώς θα μπορούσα να βρώ τις κρίσιμες μοίρες στο ωροσκόπιο μου?Γεννηθηκα στις 29 4 87 στις 9 το πρωί...Θα μπορούσε να με βοηθήσει καποιοσ????

Fotini Christodoulou
23-08-2006, 08:31 AM
Αγαπητή φίλη,

δανείζομαι τμήμα του ανάλογου άρθρου για τις κρίσιμες μοίρες του retrograde(άρθρο): (http://www.myhoroscope.gr/showthread.php?t=583&highlight=%CA%F1%DF%F3%E9%EC%E5%F2)
"Οι κρίσιμες μοίρες είναι σημεία τοποθετημένα 12 μοίρες 51΄ χωριστά, αρχίζουν από τις 0 μοίρες του Κριού. Ένας γενέθλιος πλανήτης ή Γωνία στο ωροσκόπιο που βρίσκεται εντός της τροχιάς μιας μοίρας, μπορεί να θεωρηθεί κρίσιμος. "

Ελπιζω να σε βοήθησα!

Ρένα Μεντάκη
24-08-2006, 02:14 PM
Οι κρίσιμες μοίρες είναι:
0, 13, 26 Κριού, Καρκίνου, Ζυγού, Αιγόκερω
9, 21 Ταύρου, Λέοντα, Σκορπιού, Υδροχόου
4, 17 Διδύμων, Παρθένου, Τοξότη, Ιχθύ.
Σε κρίσιμες μοίρες στο ωροσκόπιό σου, βρίσκεται ο Ήλιος, Πλούτωνας, Δίας.

marian_music
25-08-2006, 01:27 AM
Ευχαριστώ!!!!!

Κανένας12
28-10-2009, 12:56 PM
Παιδες δεν καταλαβαινω. Γεννηθηκα στις 12/08/1988 στις 3 ωρα το μεσημερι. Απ' οτι εχω δει αν δεν απατωμαι ειμαι Λέων 20° 01' 25" . αν ειναι ετσι αυτο τι σημαινει? Αν μπορει καποιος να με βοηθησει, να το κανει αναλυτικα αν μπορει και ευνοητα. Ευχαριστω!!!

Μητσάκος
28-10-2009, 01:21 PM
Παιδες δεν καταλαβαινω. Γεννηθηκα στις 12/08/1988 στις 3 ωρα το μεσημερι. Απ' οτι εχω δει αν δεν απατωμαι ειμαι Λέων 20° 01' 25" . αν ειναι ετσι αυτο τι σημαινει? Αν μπορει καποιος να με βοηθησει, να το κανει αναλυτικα αν μπορει και ευνοητα. Ευχαριστω!!!

Σημαίνει ότι όταν γεννήθηκες ο Ήλιος, σύμφωνα με την αστρολογική προσέγγιση, βρισκόταν στην 20ή μοίρα 1ο λεπτό και 25 δεύτερα του ζωδίου του Λέοντα. Για περισσότερα, σε αυτόν το σύνδεσμο Προσωπικό ωροσκόπιο, Γενέθλιος χάρτης, ωροσκόπος (http://www.myhoroscope.gr/natalchart.php)

mairy5
28-10-2009, 02:07 PM
Καλησπέρα!! θα ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω γι αυτές τις κρισιμες μοίρες!!! :blink:
τι σημαίνει αυτό;;;;; οι πλανήτες δεν λειτουργούν σωστά;;; :embarrest
Θα πρέπει να δίνουμε περίσσοτερη προσοχή; Συγνώμη τώρα μαθάινω και προσπαθώ να μάθω
ευχαριστώ:embarrest

Μητσάκος
28-10-2009, 02:25 PM
Καλησπέρα!! θα ήθελα να μάθω κάτι παραπάνω γι αυτές τις κρισιμες μοίρες!!! :blink:
τι σημαίνει αυτό;;;;; οι πλανήτες δεν λειτουργούν σωστά;;; :embarrest
Θα πρέπει να δίνουμε περίσσοτερη προσοχή; Συγνώμη τώρα μαθάινω και προσπαθώ να μάθω
ευχαριστώ:embarrest

http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/583-%EF%E9-%EA%F1%DF%F3%E9%EC%E5%F2-%EC%EF%DF%F1%E5%F2-%F4%EF%F5-%E6%F9%E4%E9%E1%EA%EF%FD.html :bigsmile:

Χρυσάνθη
28-10-2009, 03:35 PM
Ερώτηση: Ποιά είναι η ανοχή των κρίσιμων μοιρών?? Έχει σημασία αν ένας πλανήτης βρίσκεται λίγο πριν ή λίγο μετά, όπως για παράδειγμα στις όψεις, που είναι πιο δυνατές όταν είναι συγκλίνουσες, παρά όταν είναι αποκλίνουσες? Έχω γεννηθεί στις 28-11-83 και δεν ξέρω αν ο Ήλιος, η Σελήνη και ο Δίας μου είναι σε κρίσιμες μοίρες. Επίσης το άρθρο στο link που δημοσίευσε ο Μητσάκος, δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για αισιοδοξία...θέλω να πω πάντα στην αστρολογία υπάρχει μία λύση, πχ έχεις τον Κρόνο στο κεφάλι σου? Δούλεψε με υπευθυνότητα. Για τους ανθρώπους που έχουν γεννηθεί σε κρίσιμες μοίρες ποια θα πρέπει να είναι η πορεία τους? (για να καταφέρουν και αυτοί κάτι στη ζωή τους!)-(βέβαια για τον πλανήτη Δία δίνεται η απάντηση στο άρθρο, αλλά κάτι γενικότερο για όλους τους πλανήτες??) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

mairy5
28-10-2009, 03:59 PM
http://www.myhoroscope.gr/35-%DC%F1%E8%F1%E1-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2/583-%EF%E9-%EA%F1%DF%F3%E9%EC%E5%F2-%EC%EF%DF%F1%E5%F2-%F4%EF%F5-%E6%F9%E4%E9%E1%EA%EF%FD.html :bigsmile:

Με πρόλαβες!!! Μόλις βρήκα το θέμα από τις αναζητήσεις...

Μητσάκος
28-10-2009, 04:38 PM
Ερώτηση: Ποιά είναι η ανοχή των κρίσιμων μοιρών?? Έχει σημασία αν ένας πλανήτης βρίσκεται λίγο πριν ή λίγο μετά, όπως για παράδειγμα στις όψεις, που είναι πιο δυνατές όταν είναι συγκλίνουσες, παρά όταν είναι αποκλίνουσες? Έχω γεννηθεί στις 28-11-83 και δεν ξέρω αν ο Ήλιος, η Σελήνη και ο Δίας μου είναι σε κρίσιμες μοίρες. Επίσης το άρθρο στο link που δημοσίευσε ο Μητσάκος, δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για αισιοδοξία...θέλω να πω πάντα στην αστρολογία υπάρχει μία λύση, πχ έχεις τον Κρόνο στο κεφάλι σου? Δούλεψε με υπευθυνότητα. Για τους ανθρώπους που έχουν γεννηθεί σε κρίσιμες μοίρες ποια θα πρέπει να είναι η πορεία τους? (για να καταφέρουν και αυτοί κάτι στη ζωή τους!)-(βέβαια για τον πλανήτη Δία δίνεται η απάντηση στο άρθρο, αλλά κάτι γενικότερο για όλους τους πλανήτες??) Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Δεν τίθεται θέμα ανοχής. Ή είναι σε κρίσμη μοίρα κάποιος παλνήτης ή κάποιο σημείο ή δεν είναι. Σύνοδος, λοιπόν, χωρίς ανοχές.

Αν διαβάσεις την ερμηνεία για το τετράγωνο Κρόνου - Ποσειδώνα που έχω στο γενέθλιο εγώ, θα πας να κόψεις τις φλέβες σου ως ένδειξη συμπαράστασης για αυτά που θα πιστέψεις ότι περνάω :cheesy: Αν ακόμα διαβάσεις για κανά άλλο τετράγωνο, το ίδιο. :nuts:
Οι αστρολόγοι και οι ....αστρολογούντες, πολλές φορές, διανθίζουν με έντονα λογοτεχνικά στοιχεία τα κείμενά τους, στην προσπάθεια να τα κάνουν και όμορφα εκτός από κατανοητά (κάποιες φορές και καθ υπέρβασιν κάποιων ορίων). Κάποιες φορές τα καταφέρνουν, κάποιες όχι. Όπως και να έχει όμως, καλό είναι να υπάρχει μια πιο εκφραστική νότα, διανθισμένη με πλούσια λεκτικά στοιχεία που ενίοτε να σε "ταξιδεύει", παρά να υπάρχουν νέτες σκέτες ερμηνείες. Πώς θα σου φαινόταν, για παράδειγμα, αν αντί για το άρθρο που διάβασες υπήρχε για τις κρίσιμες μοίρες μόνο αυτό:
Οι κρίσιμες μοίρες είναι:
0, 13, 26 Κριού, Καρκίνου, Ζυγού, Αιγόκερω
9, 21 Ταύρου, Λέοντα, Σκορπιού, Υδροχόου
4, 17 Διδύμων, Παρθένου, Τοξότη, Ιχθύ. Οπότε αν έχετε πλανήτη ή σημείο σε αυτές τις μοίρες, θα έχετε να αντιμετωπίσετε δυσκολίες και εμπόδια στη ζωή σας

Το ζήτημα που δημιουργείται είναι ότι διαβάζοντας κάτι πιο πλούσιο σε ποσότητα, το οποίο έχει και πολύ περισσότερα στοιχεία (που ενίοτε αδυνατούμε να συλλάβουμε την πραγματική τους διάσταση), ξεχνάμε ότι ο γενέθλιος αστρολογικός μας χάρτης (όπως και κάθε αστρολογικός χάρτης) είναι ένα σύνολο πολλών στοιχείων που συνθέτουν αυτό που είμαστε.
Επειδή όμως μας εντυπωσιάζουν περισσότερο τα αρνητικά σημεία, στεκόμαστε περισσότερο σε αυτά, άσχετα αν στην τελική και με μια πιο εμπεριστατωμένη μελέτη του χάρτη μας μπορεί ακόμα και να υπερτερούν τα θετικά. Και στο κάτω κάτω, ποιος δεν έχει περάσει δυσκολίες και δεν έχει αντιμετωπίσει εμπόδια στη ζωή του;

Μην αγχώνεσαι, μπορώ να σε διαβεβαιώσω μετά πλήρους υπευθυνότητος και γνώσεως, ότι υπάρχει ζωή και μετά την ανακάλυψη ότι κάποια στοιχεία του χάρτη σου μπορεί να συμπίπτπουν με κρίσιμες μοίρες :bigsmile:

vikou
28-10-2009, 10:00 PM
Επίσης, μπορεί να μην ανήκουν στις κρίσιμες μοίρες, αλλά, σύμφωνα με τον Κάρτερ ορισμένες μοίρες είναι ενδεικτικές προβλημάτων στο γάμο και στις ερωτικές σχέσεις γενικά, αν προσβάλλονται ή καταλαμβάνονται από κακεργέτες.
8η Κριού-Ζυγού
25η Παρθένου
19η Λέοντος- Υδροχόου
27η Λέοντος 'Υδροχόου
Έτσι για να χουμε όλα τα στραβά μαζεμένα :bigsmile:

Χρυσάνθη
28-10-2009, 10:24 PM
Ευχαριστώ, ειλικρινά ανακουφίστηκα!!! (όχι για το ότι υπάρχει ζωή μετά τις κρίσιμες μοίρες, όσο για το ότι μετράει μόνο η σύνοδος, χωρίς καμία ανοχή,χιχι!!!) Επί τη ευκαιρία, σου συμπαρίσταμαι (κρόνος σε σύνοδο με τη σελήνη μου τώρα τελευταία-η οποία τετραγωνίζει Ήλιο, Ερμή και Δία-¶ντε να τελειώνει αυτή η παραμονή του Κρόνου στην Παρθένο, μας ξετίναξε εθνικώς!!)

Μητσάκος
30-10-2009, 01:55 PM
Ευχαριστώ, ειλικρινά ανακουφίστηκα!!! (όχι για το ότι υπάρχει ζωή μετά τις κρίσιμες μοίρες, όσο για το ότι μετράει μόνο η σύνοδος, χωρίς καμία ανοχή,χιχι!!!) Επί τη ευκαιρία, σου συμπαρίσταμαι (κρόνος σε σύνοδο με τη σελήνη μου τώρα τελευταία-η οποία τετραγωνίζει Ήλιο, Ερμή και Δία-¶ντε να τελειώνει αυτή η παραμονή του Κρόνου στην Παρθένο, μας ξετίναξε εθνικώς!!)
Συμπληρωματικά κάποια επιπλέον στοιχεία για τις κρίσιμες μοίρες από το βιβλίο "Ωριαία Αστρολογία" της κ. Γιαννακοπούλου:
Ο ζωδιακός έχει 360 μοίρες. Η Σελήνη κάνει σε 28 μέρες και κάτι μια πλήρη περιστροφή του. Αν διαιρέσουμε το 360 με το 28, θα προκύψει χονδρικά ο μέσος όρος της διαδρομής που καλύπτει η Σελήνη σε μία μέρα, δηλαδή κάτι λιγότερο από 13 μοίρες (για την ακρίβεια 12 μοίρες, 51 πρώτα λεπτά και 25,2 δεύτερα).

Αν θεωρήσουμε σαν «Οίκο» το κάθε ένα τέτοιο τόξο των 12 και κάτι μοιρών, ορίζοντας ως αρχή τη 0ο μοίρα του Κριού, παρατηρούμε ότι οι ακμές αυτών των «Οίκων» βρίσκονται στις 0ο, 12ο και 25ο στα παρορμητικά ζώδια, στις 9ο και 21ο στα σταθερά και στις 4ο και 17ο στα μεταβλητά.

Αυτές οι συγκεκριμένες μοίρες ονομάστηκαν Κρίσιμες Μοίρες και δυστυχώς, παρά το γεγονός ότι αποδιδόταν μεγάλη σημασία σε αυτές, ελάχιστα που να μας διαφωτίζουν έχουν διασωθεί στις μέρες μας. Η γενική ερμηνεία που τους αποδίδεται στη σημερινή εποχή είναι αντίστοιχη των απλανών, χρωματίζουν δηλαδή την ερμηνεία της ακμής ή του πλανήτη που συμπίπτει με μια κρίσιμη μοίρα, αρνητικά όμως.

Δεν δίνεται καμία ανοχή, ένας πλανήτης ή μια ακμή ή βρίσκεται ή δεν βρίσκεται σε κρίσιμη μοίρα. Ιδιαίτερη έμφαση δίνανε στον «Οίκο» της Σελήνης στον οποίο γινόταν η Νέα Σελήνη ή η Πανσέληνος, η δε είσοδος της προοδευμένης Σελήνης μέσα σε έναν από αυτούς τους «Οίκους» θεωρούνταν ότι προανάγγελλε σημαντικές αλλαγές που είχαν σχέση με την ερμηνεία του «Οίκου».
Οι μέρες κατά τη διάρκεια των οποίων η Σελήνη σχηματίζει δυσμενείς όψεις – 7η, η 14η, η 21η και η 28η– ονομάζονται Κρίσιμες Μέρες. Οι μέρες αυτές συμπίπτουν με τις ακμές του 1ου, του 8ου, του 15ου και του 22ου «Οίκου» της Σελήνης. Οι κρίσιμες μοίρες χρησιμοποιούνται τόσο στη γενέθλια όσο και στην ωριαία αστρολογία, αλλά ο εντοπισμός της σύμπτωσής τους με μια ακμή ή έναν πλανήτη δεν θεωρείται ότι απαραίτητα θα φέρει μια δυσκολία ή κάποιο άσχημο αποτέλεσμα.