PDA

View Full Version : Οι "υπαίτιοι" για τα εγκλήματα πάθους



valia
20-12-2004, 01:40 AM
Λίλιθ! Μην την υποτιμάτε. Δεν είναι τόσο αθώα, όσο δείχνει το όνομά της!Ίσως το "μαύρη σελήνη" να σας προϊδεάζει καλύτερα περί τίνος πρόκειται!
Έντονα τονισμένη σε ένα ωροσκόπιο και σε ευμενή θέση, δημιουργεί εκρηκτικά στοιχεία γοητείας, πάθος, έντονη σεξουαλικότητα.
Αντίθετα,σε δυσαρμονική θέση, μπορεί να αποβεί από επικίνδυνη έως καταστροφική, τόσο για το άτομο όσο και για τους γύρω του. Φυσικά δεν ευθύνεται από μόνη της. Σημαντικό ρόλο παίζει και το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται, όπως και οι όψεις που σχηματίζει με τους "φίλους" της πλανήτες: Πλούτωνα, Άρη και Ουρανό.
Σε ρόλο πυροσβεστικό, ο Κρόνος, είναι ο μόνος που μπορεί κάπως να τη συγκρατήσει.

Σε ζώδια της φωτιάς, προσδίδει στο άτομο φλογερό ταμπεραμέντο, ενώ αισθάνεται άβολα στην Παρθένο ή στον Αιγόκερω, καταπιέζεται. Δημιουργεί έντονες σχέσεις, αλλά και ισχυρές ανατροπές σε ζώδια του αέρα, ενώ στο Σκορπιό και γενικότερα σε ζώδια του νερού βρίσκει τον κατάλληλο χώρο να εκφραστεί.

Δημιουργώντας έντονες όψεις με Πλούτωνα, Άρη ή Ουρανό, οδηγεί το άτομο στη δημιουργία σκανδάλων με κίνδυνο αποκάλυψής τους, σε κακές συνήθειες(αλκοόλ, ναρκωτικά), σε διαρκή εναλλαγή ερωτικών συντρόφων, σε προδοσία και γενικά φέρνει μοιραία γεγονότα στη ζωή του.
Σε δυσαρμονική όψη με τον Πλούτωνα, θεωρείται συνυπεύθυνη για τα εγκλήματα πάθους. Βέβαια, για να συμβεί κάτι τέτοιο, θα πρέπει να συνηγορήσουν και άλλοι πλανήτες, όπως και το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται. Ωστόσο και οι δυο τους έχουν σαν κοινό στοιχείο, το ότι αντιπροσωπεύουν τον κρυφό μας εαυτό,τα μεγάλα πάθη -ο Πλούτωνας μάλιστα εκτός των άλλων και τη ζήλια,την εκδικητικότητα, το έγκλημα. Φανταστείτε λοιπόν τι μπορεί να συμβεί!

Μελετώντας μια συναστρία,θα πρέπει να προσέξουμε το ζώδιο στο οποίο βρίσκεται,τον οίκο (επίσης σημαντικός) και τα τετράγωνα, τις συνόδους ή τις αντιθέσεις, που σχηματίζει με τους προαναφερθέντες πλανήτες στα ωροσκόπια, για να περιορίσουμε την όποια επιρροή της και να αποτρέψουμε τα "υποχθόνια" σχέδιά της!

eddy
04-12-2005, 09:51 PM
Τι εννοούμε λέγοντας «καλά» και «άσχημα» τοποθετημένη Λιλιθ στο γενέθλιο Ωροσκόπιο;

leen
04-11-2007, 02:37 PM
Υποθέτω ότι μιλάει για αντιθέσεις και τετράγωνα και επικυνδινές συνόδους για τα άσχημα ένώ για τρίγωνα και εξάγωνα στα «καλά»

ε....?:cheesy:

panther
04-11-2007, 02:40 PM
Υποθέτω ότι μιλάει για αντιθέσεις και τετράγωνα και επικυνδινές συνόδους για τα άσχημα ένώ για τρίγωνα και εξάγωνα στα «καλά»

ε....?:cheesy:


Αρμονικές όψεις θεωρούνται Εξάγωνα, τρίγωνα
Δυσαρμονικές όψεις τετράγωνα, αντιθέσεις
Οι σύνοδοι έχουν άλλοτε θετική σημασία και άλλοτε αρνητική. Εξαρτάται, από τις όψεις του υπόλοιπου χάρτη & τις ιδιότητες των πλανητών:bigsmile:

leen
04-11-2007, 02:45 PM
Sorry
- το έστειλα 2 φορές...-

Tα εγκλήματα! χμμ... σκιάζομαι...
Oι Σύνοδοι. Γίνε πιο ακριβής Vallia ή Panther.
Ti συμβαίνει σ' έναν άντρα όταν η Λίλιθ του κάνει σύνοδο με τον Ωροσκόπο και τον Ήλιο μιας γυναίκας κατα τη γνώση σας...

panther
04-11-2007, 03:07 PM
Sorry
- το έστειλα 2 φορές...-

Tα εγκλήματα! χμμ... σκιάζομαι...
Oι Σύνοδοι. Γίνε πιο ακριβής Vallia ή Panther.
Ti συμβαίνει σ' έναν άντρα όταν η Λίλιθ του κάνει σύνοδο με τον Ωροσκόπο και τον Ήλιο μιας γυναίκας κατα τη γνώση σας...

Δες εδώ Κύριες όψεις (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=58)
Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά:bigsmile:

leen
04-11-2007, 04:22 PM
Με παρανόησες...
Ξέρω τι σημαίνει σύνοδος και λοιπές όψεις. Tην ερμηνεία τους αναζητώ γλυκία μου και όσο το δυνατόν από όσους έχουν προσωπικά βιώματα.
Τα άρθρα για τη Λίλιθ εδώ ομολογώ ότι είναι πολύ καλά αλλά οι προσωπικές ιστορίες - μαρτυρίες μετράνε πιο πολύ.
Και ρωτάω ξανά:
Ti συμβαίνει σ' έναν άντρα όταν η Λίλιθ του κάνει σύνοδο με τον Ωροσκόπο και τον Ήλιο μιας γυναίκας κατα τη γνώση σας... ποιός κινδυνέυει περισσότερο?

panther
04-11-2007, 04:28 PM
Με παρανόησες...
Ξέρω τι σημαίνει σύνοδος και λοιπές όψεις. Tην ερμηνεία τους αναζητώ γλυκία μου και όσο το δυνατόν από όσους έχουν προσωπικά βιώματα.
Τα άρθρα για τη Λίλιθ εδώ ομολογώ ότι είναι πολύ καλά αλλά οι προσωπικές ιστορίες - μαρτυρίες μετράνε πιο πολύ.


Πιθανά να παρανόησα αλλά τι εννοείς με αυτό
" Oι Σύνοδοι. Γίνε πιο ακριβής Vallia ή Panther." :bigsmile:

leen
05-11-2007, 06:29 AM
Toν Ερμή μας στο λιονταράκι τον έχουμε?:bigsmile:

Ενοούσα λοιπόν αγαπητή panther ότι λέγοντας ξερά και επιγραματικά «Σύνοδος.» ή «Τετράγωνα.» ή «Αντιθέσεις.» δε βοηθάμε και κανέναν να πάρει απαντήσεις ουσιαστικές για συγκεκριμένες ερωτήσεις. Η ερωτήση που έθεσα παρακάτω κόλαγε στο να γίνει κάποιος "ερευνητής" πιο συγκεκριμένος όσον αφορά το θέμα της Λίλιθ.

Αν περίμενα μετά από περίπου τρίαντα χρόνια μελέτη της αστρολογίας να μάθω από την αρχή τις βασικές αρχές της - βλ. γωνίες κλπ - τότε πίστεψέ με έχω αρκετό φιλότιμο ώστε δε θα έλεγα σε κανέναν τη γνώμη μου.:bigsmile:

panther
05-11-2007, 09:24 AM
Toν Ερμή μας στο λιονταράκι τον έχουμε?:bigsmile:

Ενοούσα λοιπόν αγαπητή panther ότι λέγοντας ξερά και επιγραματικά «Σύνοδος.» ή «Τετράγωνα.» ή «Αντιθέσεις.» δε βοηθάμε και κανέναν να πάρει απαντήσεις ουσιαστικές για συγκεκριμένες ερωτήσεις. Η ερωτήση που έθεσα παρακάτω κόλαγε στο να γίνει κάποιος "ερευνητής" πιο συγκεκριμένος όσον αφορά το θέμα της Λίλιθ.

Αν περίμενα μετά από περίπου τρίαντα χρόνια μελέτη της αστρολογίας να μάθω από την αρχή τις βασικές αρχές της - βλ. γωνίες κλπ - τότε πίστεψέ με έχω αρκετό φιλότιμο ώστε δε θα έλεγα σε κανέναν τη γνώμη μου.:bigsmile:

Μπα! Ανάδρομο στον Καρκίνο:cheesy:

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το να δώσω σε κάποιον ερμηνεία των όψεων (παρόλο που κατά καιρούς έχω γράψει), δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα. Πιστεύω ότι πρέπει να ψάξουμε μέσα μας, μόνοι μας με τη βοήθεια βιβλίων ή άρθρων για να κατανοήσουμε καλύτερα τον εαυτό μας και κατ' επέκταση τους άλλους. Βέβαια, εσύ και όλοι όσοι έχουν ασχοληθεί με την Αστρολογία τόσα χρόνια, ίσως να γνωρίζουν πολύ περισσότερο όψεις, από ότι εγώ που ασχολούμαι ερασιτεχνικά λιγότερα χρόνια:bigsmile:

Αργοναύτης
06-11-2007, 09:15 AM
Ti συμβαίνει σ' έναν άντρα όταν η Λίλιθ του κάνει σύνοδο με τον Ωροσκόπο και τον Ήλιο μιας γυναίκας κατα τη γνώση σας... ποιός κινδυνέυει περισσότερο?

Κανείς απ'τους δυο προφανώς (τουλάχιστον όχι από αυτή την ένδειξη μεμονωμένα), γιατί η Λίλιθ δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο σε ένα αντρικό Ωροσκόπιο, δηλαδή δεν αποπλανά με τον ίδιο τρόπο που θα το έκανε μια γυναίκα. Η αποπλάνηση με την έννοια που αποδίδεται στην Λίλιθ, είναι κυρίως γένους θυληκού. Η γυναίκα αυτή θα ζωντανέψει στον άντρα κάτι πρωτοφανές (καθαρό σεξουαλικό πόθο κατά πάσα πιθανότητα) αν και ο υπόλοιπος χάρτης συνηγορεί. Ο 'Ηλιος της είναι κυρίως που θα δώσει ζωή στην Λίλιθ του και αυτό εξαρτάται από το ζώδιο του 'Ηλιου και της Λίλιθ του όμως. Το αποτέλεσμα όμως μιας τέτοιας σχέσης δεν θα'ναι πιθανόν αρνητικό. Εδώ όμως το σύμβολο μιλά καθαρά, ο 'Ηλιος είναι η αρσενική πλευρά και η Λίλιθ η θυληκή, και μάλιστα μια πολύ "ειδική" θυληκότητα. Η γυναίκα θα επιδράσει με την animus πλευρά της πάνω στην anima πλευρά του άντρα, αλλά δεν είναι απαραίτητο να τον σκοτώσει ή να τον εκμεταλλευθεί, ούτε αυτός εκείνη.
Το επικίνδυνο θα ήταν αν η Λίλιθ της γυναίκας έκανε σύνοδο με τον 'Ηλιο ή τον 'Αρη του άντρα, αλλά κι αυτό εξαρτάται από τις όψεις που έχει ο 'Ηλιος του άντρα. Αν ο άντρας έχει μια σύνοδο 'Ηλιου/Ποσειδώνα και η γυναίκα ενεργοποιήσει με την Λίλιθ της αυτή τη σύνοδο μπορεί να του κάνει κακό (θα την εξιδανικεύσει και αν αυτή δεν έχει ηθική θα τον καταστρέψει).
Αλλά η Λίλιθ έχει δαιμονοποιηθεί πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου. Αυτός ο κορεσμός με άρθρα και κείμενα για τη Λίλιθ έχει αρχίσει να με κουράζει. 'Οπου και να γυρίσεις στο διαδίκτυο πέφτεις πάνω σε άρθρα για τη Λίλιθ, usernames Λίλιθ, avatar Λίλιθ, κορίτσια που έχουν φάει γερό κόλλημα με δαιμονικές κουκλάρες με φτερά δαιμόνων στις πλάτες τους κλπ κλπ...καταντά βαρετό. Αφήστε να πλανάται γύρω από την άγγελο-δαίμονα ένας μύθος βρε παιδιά, μην την κάνετε κι αυτήν αυτοκόλητο γιατί όταν τα παίρνει η Λίλιθ στο κρανίο κινδυνεύουμε όλοι :cheesy: :respect:

starfish
06-11-2007, 10:32 AM
Με παρανόησες...
Ξέρω τι σημαίνει σύνοδος και λοιπές όψεις. Tην ερμηνεία τους αναζητώ γλυκία μου και όσο το δυνατόν από όσους έχουν προσωπικά βιώματα.
Τα άρθρα για τη Λίλιθ εδώ ομολογώ ότι είναι πολύ καλά αλλά οι προσωπικές ιστορίες - μαρτυρίες μετράνε πιο πολύ.
Και ρωτάω ξανά:
Ti συμβαίνει σ' έναν άντρα όταν η Λίλιθ του κάνει σύνοδο με τον Ωροσκόπο και τον Ήλιο μιας γυναίκας κατα τη γνώση σας... ποιός κινδυνέυει περισσότερο?

Θα ελεγα οτι ταυτιζει την εικονα της επικινδυνης/μοιραιας γυναικας που τον ελκυει ερωτικα με την εικονα αλλα και το ειναι του συγκεκριμενου ατομου.

colibri
06-11-2007, 02:22 PM
Έχω προσέξει τον πλούτωνα να είναι ο πρώτος πλανήτης από τον ωροσκόπο και μετά να ακολουθεί ο άρης και ακολουθεί η αφροδίτη όλοι τους με σκληρές όψεις και να είναι πιθανές ενδείξεις εγκληματικής φιγούρας. Το αντίστροφο, πρώτα δηλαδή ο άρης και μετά ο πλούτωνας μπορεί να μας δώσει έναν καλό χειρουργό.

leen
12-11-2007, 01:00 PM
Κανείς απ'τους δυο προφανώς (τουλάχιστον όχι από αυτή την ένδειξη μεμονωμένα), γιατί η Λίλιθ δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο σε ένα αντρικό Ωροσκόπιο, δηλαδή δεν αποπλανά με τον ίδιο τρόπο που θα το έκανε μια γυναίκα. Η αποπλάνηση με την έννοια που αποδίδεται στην Λίλιθ, είναι κυρίως γένους θυληκού. Η γυναίκα αυτή θα ζωντανέψει στον άντρα κάτι πρωτοφανές (καθαρό σεξουαλικό πόθο κατά πάσα πιθανότητα) αν και ο υπόλοιπος χάρτης συνηγορεί. Ο 'Ηλιος της είναι κυρίως που θα δώσει ζωή στην Λίλιθ του και αυτό εξαρτάται από το ζώδιο του 'Ηλιου και της Λίλιθ του όμως. Το αποτέλεσμα όμως μιας τέτοιας σχέσης δεν θα'ναι πιθανόν αρνητικό. Εδώ όμως το σύμβολο μιλά καθαρά, ο 'Ηλιος είναι η αρσενική πλευρά και η Λίλιθ η θυληκή, και μάλιστα μια πολύ "ειδική" θυληκότητα. Η γυναίκα θα επιδράσει με την animus πλευρά της πάνω στην anima πλευρά του άντρα, αλλά δεν είναι απαραίτητο να τον σκοτώσει ή να τον εκμεταλλευθεί, ούτε αυτός εκείνη.
Το επικίνδυνο θα ήταν αν η Λίλιθ της γυναίκας έκανε σύνοδο με τον 'Ηλιο ή τον 'Αρη του άντρα, αλλά κι αυτό εξαρτάται από τις όψεις που έχει ο 'Ηλιος του άντρα. Αν ο άντρας έχει μια σύνοδο 'Ηλιου/Ποσειδώνα και η γυναίκα ενεργοποιήσει με την Λίλιθ της αυτή τη σύνοδο μπορεί να του κάνει κακό (θα την εξιδανικεύσει και αν αυτή δεν έχει ηθική θα τον καταστρέψει).
Αλλά η Λίλιθ έχει δαιμονοποιηθεί πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου. Αυτός ο κορεσμός με άρθρα και κείμενα για τη Λίλιθ έχει αρχίσει να με κουράζει. 'Οπου και να γυρίσεις στο διαδίκτυο πέφτεις πάνω σε άρθρα για τη Λίλιθ, usernames Λίλιθ, avatar Λίλιθ, κορίτσια που έχουν φάει γερό κόλλημα με δαιμονικές κουκλάρες με φτερά δαιμόνων στις πλάτες τους κλπ κλπ...καταντά βαρετό. Αφήστε να πλανάται γύρω από την άγγελο-δαίμονα ένας μύθος βρε παιδιά, μην την κάνετε κι αυτήν αυτοκόλητο γιατί όταν τα παίρνει η Λίλιθ στο κρανίο κινδυνεύουμε όλοι :cheesy: :respect:


Πολύ καλά, ευνόητα και λογικά τα λέτε...
Πολύ ωραία ανάλυση κάνατε.

Ωστόσο θα παρακαλούσα για τη γνώμη σας στο εξής:
Αν στο παραπάνω,
δηλ. Στην σύνοδο της Λίλιθ του άντρα με τον Ήλιο & το Nότιο Δεσμό + ώροσκόπο της γυναίκας προσθέταμε και τις συνόδους Αφροδίτης - Πλούτωνα και Ωροσκόπο του άνδρα ( στο ζυγό όλα αυτά )?

Δηλ.: Γυναίκα με Ωροσκόπο Ν.Δ. και Ήλιο στις ίδιες μοίρες με τον Ωροσκόπο, Αφροδίτη-Πλούτωνα & Λίλιθ του άνδρα

Πώς το ερμηνεύετε εσείς αυτό?..... :unsure:

Αργοναύτης
12-11-2007, 01:25 PM
Πολύ καλά, ευνόητα και λογικά τα λέτε...
Πολύ ωραία ανάλυση κάνατε.

Ωστόσο θα παρακαλούσα για τη γνώμη σας στο εξής:
Αν στο παραπάνω,
δηλ. Στην σύνοδο της Λίλιθ του άντρα με τον Ήλιο & το Nότιο Δεσμό + ώροσκόπο της γυναίκας προσθέταμε και τις συνόδους Αφροδίτης - Πλούτωνα και Ωροσκόπο του άνδρα ( στο ζυγό όλα αυτά )?

Δηλ.: Γυναίκα με Ωροσκόπο Ν.Δ. και Ήλιο στις ίδιες μοίρες με τον Ωροσκόπο, Αφροδίτη-Πλούτωνα & Λίλιθ του άνδρα

Πώς το ερμηνεύετε εσείς αυτό?..... :unsure:

Σ'αυτή την περίπτωση αλλάζει τελείως το αποτέλεσμα. Ο άντρας σ'αυτή την περίπτωση ασκεί ισχυρότατη επιρροή στην γυναίκα, σε σημείο ακόμα και να την ''μεταμορφώσει'' κατά κάποιο τρόπο. Αυτό το στηρίζω όμως όχι στην ερμηνεία της συνόδου του Αφροδίτης/Πλούτωνα, σύνοδος που σε ένα αντρικό Ωροσκόπιο επίσης δεν έχει την τρομακτική δύναμη που θα είχε αν ο κάτοχος του Ωροσκοπίου ήταν γυναίκα, αλλά στη γενέθλια σύνοδο Αφροδίτης/Ωροσκόπου του άντρα που λογικά θα τον κάνει αρκετά εμφανίσιμο, και στον Πλούτωνά του που θα ασκεί την τρομακτική και μεταμορφωτική επιρροή πάνω στη συγκεκριμένη γυναίκα. Αν και η σύνοδος Πλούτωνα/Ωροσκόπου, ακόμα κι αν ο Ωροσκόπος είναι στον Ζυγό, μπορεί να κάνει τον άντρα αυτό ολίγον τι δικτατορικό, παθιασμένο, απόλυτο και φανατικό ακόμα που θα ξέρει και θα θέλει να επιβάλλεται. 'Ετσι όπως το περιγράφετε τώρα, πιστεύω ότι ο άντρας θα είναι περισσότερο ισχυρός στη σχέση, ακόμα και αν δεν είναι άμεσα ορατή η τεράστια δύναμή του να επηρρεάζει. Πρέπει να είναι πολύ έντονη σεξουαλική σχέση με τα δεδομένα που έχω, αλλά λογικά θα έχει και μεγάλη αναστάτωση, δεν θα είναι μια σχέση τριαλαρά τριαλαρό. Επίσης τέτοιες σχέσεις χρειάζονται προσοχή, γιατί αν ο άντρας δεν έχει ένα υψηλό επίπεδο ηθικής - ο βαθμός ηθικής κατά την γνώμη μου δεν ανιχνεύεται αστρολογικά όπως και η νοημόσυνη, κι αυτές οι θέσεις μου έχουν δεχθεί πολύ κριτική-, μπορεί να χρησιμοποιήσει την γυναίκα.

leen
12-11-2007, 01:52 PM
Φοβερό!!! Είστε 100% μέσα...

Ο άντρας αυτός αρχικά ανέλαβε (για λόγους επαγγελματικούς) να αλλάξει την καλή εξωτερική εμφάνιση της γυναίκας αυτής προς το ακόμα καλύτερο, αλλά γρήγορα της εκδήλωσε το σεξουαλικό του ενδιαφέρον, γεγονός το οποίο την έκανε να απομακρηνθεί από κοντά του (έπεξαν ρόλο εξωτερικοί κοινωνικοί παράγοντες και η διαφορά ήλικίας ), να σταματήσει να του μιλάει και να αρχίσει ένας εμμονικού τύπου χορός > κρύο - ζεστό, θυμός, φαινομενική αδιαφορία, εκρήξεις ανέτιας ζήλιας, αμηχανία... εμμονή για 1 χρόνο

Να προσθέσουμε εδώ και μια ακριβή σύνοδο της μίας μοίρας του Ερμή-Ποσειδώνα της γυναίκας με τον Ήλιο-ουρανο του άνδρα στον Σκορπιό.

* και να σημειώσω οτι οι σύνοδοι αυτές στα παραπάνω ωροσκόπια συνοδεύονται από αμοιβαιότητες > δηλ. Ήλιος ανδρα εξάγωνο με Πλούτωνα γυναίκας και Ήλιος γυναίκας εξάγωνο με ποσειδώνα άνδρα.

Κι εδώ ένα ακόμη βασανιστικό ερώτημα από την πλευρά της γυναίκας... Πρέπει να το βάλει στα πόδια μήπως να μην τον ξαναδεί ποτέ, αφού κατά τη γνώμη σας ασκεί τέτοια εξουσία επάνω της. Ποιός από τους δύο είναι ποιό «εμμονικός» με τον άλλο ο άνδρας ή η γυναικά?

Ιφιγένεια
12-11-2007, 02:10 PM
Για τη Λιλιθ πολλα γενικά ακουγονται, ομως λιγα εξειδικευμέναλέγονται...
Ξερετε κάποιο βιβλίο που να μιλά για όψεις της Λιλιθ, έστω και ξενόγλωσσο???

Ποια η αποψη σας οταν η Λιλιθ και ο Διας του άντρα ειναι σε σύνοδο με τον Descendent της γυναίκας?

Εχω διαβάσει οτι η Λιλιθ δείχνει τη γυναικα που φοβάται περισσότερο ο ανδρας, κατα πόσο ισχυει αυτό?

Αργοναύτης
12-11-2007, 02:11 PM
Ο άντρας αυτός αρχικά ανέλαβε (για λόγους επαγγελματικούς) να αλλάξει την καλή εξωτερική εμφάνιση της γυναίκας αυτής προς το ακόμα καλύτερο, αλλά γρήγορα της εκδήλωσε το σεξουαλικό του ενδιαφέρον, γεγονός το οποίο την έκανε να απομακρηνθεί από κοντά του (έπεξαν ρόλο εξωτερικοί κοινωνικοί παράγοντες και η διαφορά ήλικίας ), να σταματήσει να του μιλάει και να αρχίσει ένας εμμονικού τύπου χορός > κρύο - ζεστό, θυμός, φαινομενική αδιαφορία, εκρήξεις ανέτιας ζήλιας, αμηχανία... εμμονή για 1 χρόνο

Ζήλια : Η λέξη κλειδί για τον Πλουτώνά του. 'Ισως να ήταν και αρκετά νάρκισσος εφόσον ο Ωροσκόπος ήταν σε σύνοδο με την Αφροδίτη του στο Ζυγό.


Να προσθέσουμε εδώ και μια ακριβή σύνοδο της μίας μοίρας του Ερμή-Ποσειδώνα της γυναίκας με τον Ήλιο-ουρανο του άνδρα στον Σκορπιό.


Η επικοινωνία σε πρώτο επίπεδο ενδεχομένως να ήταν πολύ ερεθιστική και ενδιαφέρουσα γιατί ο Ουρανός του θα εξίταρε την γυναίκα αυτή. Η γυναίκα έχει μια βαθειά σκέψη και αρκετά διαισθητική, αλλά μπορεί να είχε και κάποια τάση να εξιδανικεύει, οπότε θα έπαιξε κι αυτό ρόλο.


Κι εδώ ένα ακόμη βασανιστικό ερώτημα από την πλευρά της γυναίκας... Πρέπει να το βάλει στα πόδια μήπως να μην τον ξαναδεί ποτέ, αφού κατά τη γνώμη σας ασκεί τέτοια εξουσία επάνω της. Ποιός από τους δύο είναι ποιό «εμμονικός» με τον άλλο ο άνδρας ή η γυναικά?

Η εμμονή είναι και των δυο, αλλά του άντρα δεν έχει μέτρο σύγκρισης. Ο Πλούτωνας του άντρα είναι που μιλάει για εμμονές, όχι ο 'Ηλιος της γυναίκας. Ο Ωροσκόπος της γυναίκας στο Ζυγό αν κατάλαβα καλά, θα την έκανε πολύ εξαρτημένη από αυτόν. Ο Ωροσκόπος στο Ζυγό είναι έτσι κι αλλιώς εξαρτημένος είτε σε ανδρικό είτε σε γυναικείο Ωροσκόπιο, αλλά εδώ η γυναίκα μου φαίνεται πολύ πιο αδύναμη γιατί δεν έχει Πλούτωνα πάνω στον Ωροσκόπο της όπως αυτός. Αυτός ο άντρας τροφοδοτούσε το ναρκισισμό της κι εκείνη τον δικό του. Ναρκισισμός δεν είναι μόνο αυτοθαυμασμός, αλλά και υπερβολική ενασχόληση με τον εαυτό. Αν ο Ζυγός ανέτειλλε για την κυρία αυτή, δεν θα μπορούσε εύκολα να του πει απ΄την αρχή αει παράτα μας, εγώ κυβερνώ τον εαυτό μου και δεν δέχομαι την εξουσία σου. Το μέλλον δεν θέλω να το υποβάλλω, αν δεν φύγει όμως εκείνη, θα πρέπει να μείνει λέγοντάς του ένα σαφές ΟΧΙ σε οποιαδήποτε εκ νέου προσπάθειά του άντρα να της ασκήσει εξουσία. Μου μυρίζεται ψυχολογικός εκβιασμός, αυτό να μην το δεχθεί με τίποτα η γυναίκα.

leen
12-11-2007, 02:27 PM
Φυσικά!
Εφόσον το ζητούμενο που έχει εκείνη από αυτόν είναι μια ξεκάθαρη συζήτηση πάνω στο θέμα και εκείνος όποτε έρθουν λίγο πιο κοντά τραγουδάει «φοβάμαι-φοβάμαι» και της πετάει «μη με κοιτάς»...:embarrest
Παρολαυτά, όπως και εσείς λέτε, έχω την αίσθηση πως η γυναίκα φοβάται πολύ περισσότερο ότι ο άνδρας αυτός θα κάνει το status-quo της ζωής της ανω-κάτω και ότι ΔΕΝ θα έχει τον έλεγχο των συναισθημάτων της. Πράγμα πολύ σημαντικό από μια ηλικία και μετά και όταν έχεις σημαντικές κοινωνικές ευθύνες. Έτσι λοιπόν διάλεξε το δρόμο της λογικής και έτσι εκείνος κυριαρχεί σε μεγάλο βαθμό στο μυαλό της (εμμονή)...

Παίζει ίσως ρόλο και η αμοιβαία επιρροή του Ποσειδώνα για τα ροζ γυαλιά του έρωτα (- ερωτικά τραγούδια, αποσβόλωση και χάζεμα ο ένας στην παρουσιά του αλλού...κλπ.-) που φοράνε και οι δυο...
Α, και... δεν ανέφερα ότι έχουν και οι δύο τον Αρη στην ίδια ακριβώς μοίρα του τοξότη στον τρίτο (δεν είναι τυχαίο ότι αθλούνται μαζί)?

Αν αυτό δεν είναι Πάθος, τότε τι στο καλό είναι...? και τι μπορεί να γίνει αν δωθεί χρόνος σ'όλο αυτό ξεφτύζει ποτέ...?

leen
12-11-2007, 03:13 PM
Για τη Λιλιθ πολλα γενικά ακουγονται, ομως λιγα εξειδικευμέναλέγονται...
Ξερετε κάποιο βιβλίο που να μιλά για όψεις της Λιλιθ, έστω και ξενόγλωσσο???

Ποια η αποψη σας οταν η Λιλιθ και ο Διας του άντρα ειναι σε σύνοδο με τον Descendent της γυναίκας?

Εχω διαβάσει οτι η Λιλιθ δείχνει τη γυναικα που φοβάται περισσότερο ο ανδρας, κατα πόσο ισχυει αυτό?

Kαι εγώ αυτό έχω διαβάσει Ιφιγένεια,

Ελληνικό βιβλίο για τη Λίλιθ έχει γράψει ο κ. Καραμηνάς Περικλής και λέγεται «Μαύρη Σελήνη» κι έχει όψεις και διάφορα παραδείγματα.
Γενικά οι καλύτερες πληροφορίες έρχονται από προσωπικές μαρτυρίες γιατί δεν υπάρχει εκτετaμένη βιβλιογρφία επ'αυτού

Ιφιγένεια
12-11-2007, 03:56 PM
Ευχαριστώ πολύ Leen!

leen
17-11-2007, 02:49 PM
Έχω προσέξει τον πλούτωνα να είναι ο πρώτος πλανήτης από τον ωροσκόπο και μετά να ακολουθεί ο άρης και ακολουθεί η αφροδίτη όλοι τους με σκληρές όψεις και να είναι πιθανές ενδείξεις εγκληματικής φιγούρας. Το αντίστροφο, πρώτα δηλαδή ο άρης και μετά ο πλούτωνας μπορεί να μας δώσει έναν καλό χειρουργό.

hello colibri!

Αρης σε σκληρές όψεις με πλούτωνα (και στην περίπτωση της γενιας '57-'69) σε σκληρή όψη και με ουρανό, δίνει αυτό που με την καλή ένοια λέμε «Speed Demons» άτομα με φοβερές δυνάμεις ( ειδικά στους οίκους που βρίσκονται οι πλανήτες ) και άν μιλάμε και για κανέναν 8ο οίκο ή κανέναν 12ο πρόκειται για άτομα απρόβλεπτα που αν δεν ενυσχύονται από άλλες θετικές όψεις ( για να το ρίξουν π.χ. στον αθλητισμό...), τότε πρέπει και τα ίδια και ο περιγυρός τους να προσέχουν πάρα πολύ τις ακούσιες, υποσυνείδητες αντιδράσεις τους. Ναι! Εν βρασμό ψυχής υποκύπτουν πιο εύκολα σε εγκληματική συμπεριφορά.

colibri
19-11-2007, 11:40 AM
Είχα στο μυαλό μου μια άλλη ερμηνεία του χάρτη όταν έγραφα αυτό το postaki για τα εγλήματα πάθους, την τοποθέτηση των πλανητών και τη σειρά που έχουν μέσα στο χάρτη, απλά και μόνο, αν δηλαδή απο τον ωροσκόπο πρώτοι είναι οι βαριοί πλανήτες και ακολουθουν οι υπόλοιποι, κατανοητή δεν ξέρω αν έγινα, αλλά για να επανέλθω στα εγκλήματα πάθους θα ήθελα να ξεκινήσουμε μια κουβέντα με το κατά πόσο υπολογίζονται οι όψεις και περισσότερο τα τετράγωνα σε σχέση με όσα έχουν προειπωθεί.

Βασιλης Παπαδολιας
22-11-2007, 02:56 PM
Δημήτρη,

φαίνεται να έχεις μελετήσει τη Λίλιθ... Έχεις άποψη και για όψεις της με πλανήτες στο γενέθλιο; Π.χ. μία σύνολο με Ουρανό; Ή ένα τετράγωνο με τον Ήλιο;

Έχεις τίποτα αναφορές / βιβλιογραφία που μπορεί να κοιτάξει κανείς;

Αργοναύτης
22-11-2007, 04:06 PM
φαίνεται να έχεις μελετήσει τη Λίλιθ... Έχεις άποψη και για όψεις της με πλανήτες στο γενέθλιο; Π.χ. μία σύνολο με Ουρανό; Ή ένα τετράγωνο με τον Ήλιο;

Έχεις τίποτα αναφορές / βιβλιογραφία που μπορεί να κοιτάξει κανείς;

Ναι, την έχω μελετήσει. Πιστεύω ότι η ερμηνεία της Λίλιθ δεν είναι τόσο εύκολη γιατί είναι ένα αρχέτυπο που δεν είναι σε όλους αρεστό. Δεν είναι ας πούμε όπως η Αφροδίτη που στη συντριπτική πλειοψηφία συμφωνούμε ότι εκφράζει αρμονία, ομορφιά, χάρη και γλυκύτητα. Τα συναισθήματα που προκαλεί η Λίλιθ κυμαίνονται από ακίνδυνη λαγνεία, μέχρι κακομεταχείριση και αποπλάνηση αντρών σε γυναικεία Ωροσκόπια, και από μισογυνισμό μέχρι θετική ψυχοπνευματική - σεξουαλική αφομοίωση από τη γυναίκα σε αντρικά Ωροσκόπια.

Με τον Ουρανό λειτουργεί μια χαρά ακόμα και σε τετράγωνο σε ένα άτομο που αναζητά ερωτική απελευθέρωση. Μπορεί να την κάνει και πολύ επινοητική γυναίκα και πολύ πρωτότυπη και μαγική. Θα της ενισχύσει τη ''μαγεία'' που έχει. Στα ανδρικα Ωροσκόπια δεν της πολυδίνω σημασία, εκτός αν είναι στον 5ο ή στον 8ο σε κάποιες πολύ χαρακτηριστικές όψεις. Επιφυλάσσομαι να παρουσιάσω μια δική μου εργασία στο μέλλον.
Λίλιθ στον 8ο έχει πχ η Madona, και όποιος γνωρίζει τις δουλειές της, αναγνωρίζει πολύ εύκολα αυτό το ''δαιμονικό" στοιχείο που βγάζει ως γυναίκα. Κάποτε δέχθηκε μάλιστα πολλές επιθέσεις από την καθολική Εκκλησία επειδή θεωρήθηκε ότι προκαλεί επικίνδυνα. Αν προσέξεις την
πορεία της είναι όλο μεταμορφώσεις. Καλλιέργησε τη σεξουαλικότητα της, ενώ αρχικά δεν ήταν τίποτα, παρά ένα άχαρο αγοροκόριτσο.
Τη δεκαετία του 90' κάνει μια έκπληξη και αρχίζει και σοκάρει με θέματα ταμπού, πχ στο Erotica ή φιλώντας δημόσια την Britney Spears στο στόμα. :laugh: Η Χίλαρι Κλίντον έχει επίσης την Λίλιθ στον 8ο, και στον Υδροχόο, και βίωσε από τον σύζυγό της, την εξαπάτηση και τον εξευτελισμό, που υποσυνείδητα την παρακίνησαν να αυτονομηθεί και να χειραγωγηθεί σε σημείο να διεκδικήσει την προεδρία, και να αποστασιοποιηθεί από αυτόν πολιτικά. Κι εδώ είχαμε θέματα σεξουαλικά που σόκαραν την κοινή γνώμη, και το μίσος της για τον άντρα της που φυσικά δεν εκφραζόταν δημόσια.

Αλλά πάντα τέτοιες γυναίκες έχουν μια έντονη αυτονομία από τον άντρα, που όμως δεν είναι όπως η αυτονομία που θα είχε μια γυναίκα υπό την επιρροή του αστεροειδούς Παλλάδα (που είναι περισσότερο δωρική και ψυχρή), αλλά η αυτονόμηση ή ακόμα και εναντίωση στον άντρα στις περιπτώσεις Λίλιθ υποκινείται συνήθως από σφοδρά συναισθήματα και κρυφά πάθη. Η Κλίντον δραστηριοποιήθηκε με την πολιτική γιατί έχει το μεγάλο τρίγωνο 'Ηλιου-Παλλάδας-Ουρανού. Δεν άφησε τη Λίλιθ στον 8ο να την κατακυριεύσει και έχτισε σοφά τον μύθο μιας σοφής γυναίκας που αναμειγνύεται στην πολιτική. Ο Ωροσκόπος τριγωνίζει την Παλλάδα, και θα δεις ότι παρουσιάζεται πολύ ψυχρή και δωρική. Η σεξουαλικότητά της και όλες οι βαθειές της ψυχολογικές συγκρούσεις όμως μένουν κρυμμένες από την Λίλιθ στον 8ο. Ενώ η Παλλάδα συνδέεεται με την πολιτική και την κοινωνική πλευρά του φεμινισμού, η Λίλιθ συνδέεται περισσότερο με την σεξουαλική και πιο εσωτερική πλευρά του φεμινισμού, αλλά ακόμα και με τον Αντι-φεμινισμό, τους πολέμιους του φεμινισμού. Κάνουν λάθος ουσιαστικά να αποδίδουν
τον φεμινισμό στην Λίλιθ γιατί η Λίλιθ είναι τόσο ανυπάκουη που δεν δέχεται να υποταχθεί όχι μόνο σε άντρα αλλά και σε οποιοδήποτε κοινωνικοπολιτικό κίνημα.
Η Λίλιθ σχετίζεται με πολύ σφοδρά πάθη, ακρότητες ερωτικές και σεξουαλικές, πειραματισμούς, ανυπακοή στον άντρα, αλλά και με γυναίκες που διαλύουν σπίτια σε κάποιες περιπτώσεις, πχ εξωσυγικές σχέσεις, bisexual, polyamorous σχέσεις και παρόμοια θέματα, και συμβολίζει και το θάνατο του παιδιού μέσα μας, κυρίως σε γυναικεία Ωροσκόπια, όπου παρουσιάζονται πολύ περισσότερο ως γυναίκες παρά κορίτσια, από πολύ μικρές. Λένε ότι δεν ισχύει το ίδιο όμως και για τα αρσενικά με έντονη Λίλιθ. Εχουν περισσότερο αγόρι παρά άντρα μέσα τους, γι'αυτό και μαγεύονται ή κατακυριεύονται ψυχοπνευματικά πολύ πιο εύκολα από γυναίκες.
H Joelle de Gravelaine έχει κάποιες καλές έρευνες.

Βασιλης Παπαδολιας
22-11-2007, 04:19 PM
H Joelle de Gravelaine έχει κάποιες καλές έρευνες.

Την έψαξα στο internet αλλά δε βλέπω στα αγγλικά κάτι... Θα πρέπει να ξαναθυμηθώ τα γερμανικά μου...

Thanks...

leen
23-11-2007, 03:30 PM
[/QUOTE]Λένε ότι δεν ισχύει το ίδιο όμως και για τα αρσενικά με έντονη Λίλιθ. Εχουν περισσότερο αγόρι παρά άντρα μέσα τους, γι'αυτό και μαγεύονται ή κατακυριεύονται ψυχοπνευματικά πολύ πιο εύκολα από γυναίκες.
H Joelle de Gravelaine έχει κάποιες καλές έρευνες.[QUOTE]

Kε Αργοναύτη,
«Kατακυριεύονται ψυχοπνευματικά».

Μπορείτε να το αναλύσετε λίγο αυτό? Τι σημβαίνει δηλ. στους άνδρες αυτούς και σε ποιές περιπτώσεις.
Δεν έχουν δύναμη... ή η δυναμή τους είναι και αδυναμία?
Κάθε περίπτωση είναι και ειδική.
Αλλά όταν ανακατεύονται και προσωπικοί πλανήτες (αφροδίτη, πλούτωνας...)? Τί έχουμε σε μια τέτοια περίπτωση? Ψυχοπαθολογία?

Eπίσης τι συμβαίνει όταν διελαύνει η Λίλθ από τον ήλιο μας πχ. ή από το ουρανό μας?

Πρέπει να σας επισημανω ότι στα γερμανικά site γίνεται παροξυσμός με το θέμα της Λίλιθ. Σ' όλα τα forum είναι νο1 θέμα. Έχουν βέβαια και μια κλήση στην "dark" κουλτούρα γενικότερα οι γερμανοί... :)

Αργοναύτης
23-11-2007, 04:14 PM
Λένε ότι δεν ισχύει το ίδιο όμως και για τα αρσενικά με έντονη Λίλιθ. Εχουν περισσότερο αγόρι παρά άντρα μέσα τους, γι'αυτό και μαγεύονται ή κατακυριεύονται ψυχοπνευματικά πολύ πιο εύκολα από γυναίκες.
H Joelle de Gravelaine έχει κάποιες καλές έρευνες.


Kε Αργοναύτη,
«Kατακυριεύονται ψυχοπνευματικά».

Μπορείτε να το αναλύσετε λίγο αυτό? Τι σημβαίνει δηλ. στους άνδρες αυτούς και σε ποιές περιπτώσεις.
Δεν έχουν δύναμη... ή η δυναμή τους είναι και αδυναμία?
Κάθε περίπτωση είναι και ειδική.
Αλλά όταν ανακατεύονται και προσωπικοί πλανήτες (αφροδίτη, πλούτωνας...)? Τί έχουμε σε μια τέτοια περίπτωση? Ψυχοπαθολογία?

Eπίσης τι συμβαίνει όταν διελαύνει η Λίλθ από τον ήλιο μας πχ. ή από το ουρανό μας?

Πρέπει να σας επισημανω ότι στα γερμανικά site γίνεται παροξυσμός με το θέμα της Λίλιθ. Σ' όλα τα forum είναι νο1 θέμα. Έχουν βέβαια και μια κλήση στην "dark" κουλτούρα γενικότερα οι γερμανοί... :)

Θα σας απαντήσω ποιητικά όπως ποιητικά έγραψα και για ''κατακυρίευση'' του άντρα :
"Σοφά ο θάνατος λυτρώνει από την αγωνία της ζωής.
κι όμως η ζωή τρέμει μπροστά στο θάνατο,
όπως μια καρδιά τρέμει στην θέα του έρωτα,
νοιώθοντας σαν να πλησιάζει το τέλος της
γιατί όπου ο έρωτας ξυπνά,
το Εγώ, ο σκοτεινός τύραννος πεθαίνει''

Τζελαλουντίν Ρουμί

Ναι πράγματι ένα αιώνιο αγόρι δεν έχει την ίδια κυριαρχικότητα που έχει ένας άλλος άντρας με περισσότερο εγωισμό, ίσως όλα να του φαίνονται πιο μαγικά και όλα να τα μεγενθύνει, κι έτσι να είναι πιο εύκολο να παραμερίσει το Εγώ
και να σαγηνευτεί. Γιατί ο 'Ερωτας είναι ένα μεθυσμένο μικρό παιδί, ο πόθος είναι ένας πεινασμένος ενήλικος και η αγάπη μια Αγία.
Τα γερμανικά sites ομολογώ δεν τα πολυ παρακολουθώ, όπως και κανένα άλλο site πια, αλλά πράγματι υπάρχει παροξυσμός και υπερβολή με το dark. Είναι ωστόσο τόσο dark όσο νομίζουμε ; Στην τελική όλοι οι θεοί και οι θεές που δαιμονοποιήθηκαν όπως η Λίλιθ δεν ήταν παρά ''αντάρτες θεοί'' που αποστάτησαν από τους βαρετούς ''παραδείσους'' που μας επέβαλλε ο Χριστιανισμός.
Οι διελεύσεις Λίλιθ από 'Ηλιο και Ουρανό όπως και όλες οι διελεύσεις μετρούν κατά την άποψή μου. Ακόμα και διέλευση Λίλιθ από Δία όμως μπορεί να αποβεί μοιραία. Αναλόγως τι ενεργοποιείται κάθε φορά.
Περιπτώσεις ψυχοπαθολογίας αρνούμαι να αναγνωρίσω σε οποιοδήποτε Ωροσκόπιο, ούτε και βαθμό νοημοσύνης ή βαθμό ηθικής. Είναι μια πάγια θέση μου που έχω διδαχθεί και ασπαστεί και καταθέσει κι αλλού. Οι έννοιες αυτές είναι υποκειμενικές ή τόσο ρευστές κοινωνικά, πόσο μάλλον αστρολογικά. (βλέπε Ωροσκόπιο Amy, το κορίτσι του ντουλαπιού).
Οσο για τη Λίλιθ, όσο μεγαλύτερο το δώρο, τόσο μεγαλύτερο το συναισθηματικό αντίτιμο, γιατί το Εγώ, αυτός ο σκοτεινός τύραννος, πρέπει να πεθάνει.

παρακαλώ όμως μην με αποκαλείτε κύριο Αργοναύτη :bigsmile: Κύριος θα είμαι μόνο όταν φέρω το χρυσόμαλλο δέρας :laugh:

kritikia
23-11-2007, 04:32 PM
Οσο για τη Λίλιθ, όσο μεγαλύτερο το δώρο, τόσο μεγαλύτερο το συναισθηματικό αντίτιμο, γιατί το Εγώ, αυτός ο σκοτεινός τύραννος, πρέπει να πεθάνει.

Μήπως θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό? Δώρο εννοείς την επιρροή απο την θέση της Λίλιθ στο γενέθλιο, ή την περίπτωση που όταν μας συμβεί κάτι αξιόλογο τότε επεμβαίνει η Λίλιθ και μπορεί να το τινάξει στον αέρα??

leen
23-11-2007, 04:43 PM
Ωραία Αργοναύτη:bigsmile:

Ήηηη... Πώς αλλιώς (να σας αποκαλώ)?:embarrest

Κατακυριεύται το άτομο από ερωτικές εμμονές (που δεν έχουν καλούπια ή... όρια ή.... απαγορευτικά ταμπού!) Στον ωροσκόπο δίνει στους άλλους αυτή την εντύπωση, με προσωπικούς πλανήτες τους χρωματίζει με ένα είδος μη συναισθηματικής, επαναστατικής σεξουαλικότητας.

Μια Ερώτηση: Όταν σε ένα ανδρικό ωροσκόπιο η λίλθ κάνει αντίθεση με τη γενέθλια Σελήνη και ταυτόχρονη σύνοδο με των πλούτωνα στο 5ο? Μιλάμε για άνθρωπο που μπορεί να φτάσει στο ερωτικό έγκλημα?

Η ηθική και η διάνοια είναι θέματα εξελικτικής βαθμίδας του κάθε ατόμου και δίκαιο θα ´ταν να μην τα «πρόδιδε» το ωροσκόπιο, αλλά, μια αρρώστια της ψυχής δεν έχει ενδήξεις στο 12ο και το 8ο σπίτι? Μια εγκληματική φυσιογνωμία δε θα έχει μια σειρά από δύσκολες όψεις σε δύσκολους οίκους?
Κάποτε διάβασα σε ένα αστολογικό σάιτ στο διαδύκτιο ότι πάρα πολλοί εγκληματίες (με στατιστικά ποσοστά ) είχαν πλανήτες με έμφαση στο ζώδιο του Τοξότη και μου φάνηκε πολύ παράξενο (αν ήταν σκορπιος θα το καταλάβαινα...)

Οι στατιστικές είναι πολύ ενδιαφέρουσες πηγές πληροφοριών ενώ οι προσωπικές εμπειρίες θεωρώ πως είναι άριστες πηγές πληροφοριών :)

leen
23-11-2007, 04:59 PM
Λένε ότι δεν ισχύει το ίδιο όμως και για τα αρσενικά με έντονη Λίλιθ. Εχουν περισσότερο αγόρι παρά άντρα μέσα τους, γι'αυτό και μαγεύονται ή κατακυριεύονται ψυχοπνευματικά πολύ πιο εύκολα από γυναίκες.
H Joelle de Gravelaine έχει κάποιες καλές έρευνες.

Θα σας απαντήσω ποιητικά όπως ποιητικά έγραψα και για ''κατακυρίευση'' του άντρα :
"Σοφά ο θάνατος λυτρώνει από την αγωνία της ζωής.
κι όμως η ζωή τρέμει μπροστά στο θάνατο,
όπως μια καρδιά τρέμει στην θέα του έρωτα,
νοιώθοντας σαν να πλησιάζει το τέλος της
γιατί όπου ο έρωτας ξυπνά,
το Εγώ, ο σκοτεινός τύραννος πεθαίνει''

Τζελαλουντίν Ρουμί

Στην τελική όλοι οι θεοί και οι θεές που δαιμονοποιήθηκαν όπως η Λίλιθ δεν ήταν παρά ''αντάρτες θεοί'' που αποστάτησαν από τους βαρετούς ''παραδείσους'' που μας επέβαλλε ο Χριστιανισμός.


Do Angels have a right to sin?

Αποστάτες και επαναστάτες.
Βαρετοί παράδεισοι...
Πιο ανακουφιστικό δε θα ΄ταν, να ήταν όλα αλληλένδετα και «καλώς» καμωμένα και το ένα να χρειαζόταν το άλλο για να έχουν υπόσταση?
Ως προς τι τα σταρτόπεδα?
Πως θα ορίζαμε όμως το έγκλημα «Ηθικά»?

Βασιλης Παπαδολιας
23-11-2007, 05:09 PM
Εγώ πάλι με όλη αυτή την ποιητική συζήτηση δεν μπορώ να αντισταθώ και θα ρωτούσα με ποιον πίνακα ή πια εικόνα ζωγραφική θα μπορούσε κανείς να παρομοιάσει τη Λίλιθ, έτσι όμορφα που την περιγράφετε...

Αργοναύτης
23-11-2007, 08:01 PM
Κατακυριεύται το άτομο από ερωτικές εμμονές (που δεν έχουν καλούπια ή... όρια ή.... απαγορευτικά ταμπού!) Στον ωροσκόπο δίνει στους άλλους αυτή την εντύπωση, με προσωπικούς πλανήτες τους χρωματίζει με ένα είδος μη συναισθηματικής, επαναστατικής σεξουαλικότητας.

Σωστά, αυτό ακριβώς. Πάθη χρωματισμένα με επαναστατική διάθεση, που τελικά τον απελευθερώνουν λόγω αυτού του επαναστατικού. Κάποιος άλλος που φέρεται συντηρητικότερα από την Λίλιθ όμως, καταπιέζει τα πάθη του και δεν τα ζει, και έτσι μπορεί να τρελλαθεί ή να βιαιοπραγήσει. Γι'αυτό έγραψα ότι οι επικίνδυνοι δεν είναι μάλλον οι εκπεσόντες άγγελοι όπως η Λίλιθ, αλλά άλλοι που είναι υποκριτές, και ότι το σκοτάδι-φως είναι σχετικές έννοιες.

[/QUOTE]Μια Ερώτηση: Όταν σε ένα ανδρικό ωροσκόπιο η λίλθ κάνει αντίθεση με τη γενέθλια Σελήνη και ταυτόχρονη σύνοδο με των πλούτωνα στο 5ο? Μιλάμε για άνθρωπο που μπορεί να φτάσει στο ερωτικό έγκλημα?[/QUOTE]

'Οχι απαραίτητα, μπορεί αν συμμετέχει στο ''παιχνίδι'' ένας επιβαρυμένος 'Αρης όμως ή προσβαλόμενο από Πλούτωνα, να τον οδηγήσει υπό ειδικές συνθήκες να εγκληματίσει. Ανάλογα με τα ζώδια και τους οίκους.

[/QUOTE]Η ηθική και η διάνοια είναι θέματα εξελικτικής βαθμίδας του κάθε ατόμου και δίκαιο θα ´ταν να μην τα «πρόδιδε» το ωροσκόπιο, αλλά, μια αρρώστια της ψυχής δεν έχει ενδήξεις στο 12ο και το 8ο σπίτι? Μια εγκληματική φυσιογνωμία δε θα έχει μια σειρά από δύσκολες όψεις σε δύσκολους οίκους?
Κάποτε διάβασα σε ένα αστολογικό σάιτ στο διαδύκτιο ότι πάρα πολλοί εγκληματίες (με στατιστικά ποσοστά ) είχαν πλανήτες με έμφαση στο ζώδιο του Τοξότη και μου φάνηκε πολύ παράξενο (αν ήταν σκορπιος θα το καταλάβαινα...)[/QUOTE]

Το λέω κάπως διαφορετικά πάντα : 'Ενα "Ωροσκόπιο με ενδείξεις εγκληματία" δεν ''γεννά'' οπωσδήποτε έναν εγκληματία, αλλά ένας άνθρωπος που έχει κάνει έγκλημα, και κοιτάξουμε το χάρτη του, θα έχει οπωσδήποτε ενδείξεις εγκληματία. Φαίνεται σοφιστεία αλλά δεν είναι. Την στατιστική για την έμφαση στο ζώδιο του Τοξότη δεν την γνωρίζω, αλλά μου φαίνεται λογικότατη, γιατί ο Σκορπιός και ο Πλουτώνειος άνθρωπος γενικά δεν χαρακτηρίζεται από βία ή βίαιες ενέργειες παρά μόνο στις περιπτώσεις που προσβάλλεται βαρειά από έναν 'Αρη για παράδειγμα ή που κάποιοι άλλοι πλανήτες τον κάνουν να εξωτερικεύει το εσωτερικό του πάθος με βίαιο τρόπο. Το βασικότερο χαρακτηριστικό του δεν είναι η βία. Εδώ το πάθος δεν είναι αόριστο, δεν είναι φαντασίωση, αλλά το έχει ζήσει και το γνωρίζει, και το έχει αποδεχθεί. 'Αλλοτε καλλιεργεί φοβερό αυτοέλεγχο και μια τάση να προσαρμόζεται πολύ εύκολα στον έλεγχο άλλων ανατρέποντάς τους εκ των έσω, όσο επιδέξια μπορεί να ασκεί και ο ίδιος έλεγχο με έναν ιδιοφυή ψυχολογικό τρόπο. Τα πάθη μπορεί να είναι δυνατά, αλλά δεν είναι περισσότερο βίαιος από έναν άνθρωπο που έχει τον 'Αρη προσβαλλόμενο ή υπερβολικά τονισμένο. Αυτός ο μύθος του βίαιου Σκορπιού και της πλουτώνειας προσωπικότητας γενικά έχει διατηρηθεί από την εποχή που απέδιδαν τον 'Αρη για κυβερνήτη αυτού του ζωδίου.

Αργοναύτης
23-11-2007, 08:09 PM
Εγώ πάλι με όλη αυτή την ποιητική συζήτηση δεν μπορώ να αντισταθώ και θα ρωτούσα με ποιον πίνακα ή πια εικόνα ζωγραφική θα μπορούσε κανείς να παρομοιάσει τη Λίλιθ, έτσι όμορφα που την περιγράφετε...

Μια όμορφη πνευματική και απελευθερωμένη γυναίκα εσωτερικά και εξωτερικά που αυτοαναιρείται και αναιρεί όλα όσα της έμαθε η οικογένεια και η εκκλησία ; Με καλύπτει η εικόνα που έχει δημοσιεύσει η κυρία Μεντάκη στο άρθρο της. 'Ισως το φίδι γύρω από το σώμα της να μην είναι επικίνδυνο ; Με λίγη φαντασία θα μπορούσε να το δει κανείς και ως γουναρικό Χουντάλας. :laugh: Το προτιμώ από τα ψεύτικα γουναρικά των σκοτωμένων ζώων που φορούν οι δήθεν ''κυρίες''.

Αργοναύτης
23-11-2007, 08:58 PM
Μήπως θα μπορούσες να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα αυτό? Δώρο εννοείς την επιρροή απο την θέση της Λίλιθ στο γενέθλιο, ή την περίπτωση που όταν μας συμβεί κάτι αξιόλογο τότε επεμβαίνει η Λίλιθ και μπορεί να το τινάξει στον αέρα??


Το δώρο είναι η εμπειρία αυτής της ζωής. Κάθε θέση της Λίλιθ στον χάρτη κρύβει μια ή περισσότερες εσωτερικές καταρχήν εμπειρίες. Οι ερευνητές έχουν επικεντρωθεί υπερβολικά στην σεξουαλική πλευρά της Λίλιθ παραμερίζοντας την εσωτερική και την πνευματική, απαραίτητο στοιχείο κάθε σεξουαλικότητας. Κάθε θέση της Λίλιθ κρύβει ταυτόχρονα και ένα αντίτιμο απαραίτητο για να βιωθεί η εμπειρία. Πιστεύω ότι τινάζει στον αέρα μόνο αυτούς που αρνούνται να πληρώσουν το εκάστοτε αντίτιμο, γιατί δεν σου ζητάει και τίποτα επιταγές ή διαμάντια. Κάποιοι την ακούνε, άλλοι την προσπερνούν στο χάρτη τους. Δεν είμαι σίγουρος ότι αγγίζει όλους με τον ίδιο τρόπο αυτό το σύμβολο, γι'αυτό και δεν θέλω να την κάνουν του συρμού και να την παρεξηγούν.

Βασιλης Παπαδολιας
26-11-2007, 11:52 AM
Από ό,τι καταλαβαίνω από την κουβέντα η Λίλιθ στέκεται κάπως αρχετυπικά απέναντι στον Ήλιο στο χάρτη. Καταλαβαίνω σωστά; Ο Ήλιος υποκύπτει στα θέλγητρα της και καταστρέφεται ή μεταμορφώνεται μέσα από το δόσιμο του Εγώ στον Έρωτα. Στον Έρωτα που σε απορροφά και δρα μυστηριακά μέσα σου. Πώς βιώνεται αυτό σε όψεις γενέθλιου ωροσκοπίου; ¶τομα με τετράγωνα Ήλιου - Λίλιθ στο χάρτη τους για παράδειγμα ή αντιθέσεις τι στάση έχουν απέναντι σε αυτή τη μορφή του έρωτα; Αν είναι άντρες, πώς αντιμετωπίζουν τη γυναίκα και το δόσιμο σε αυτήν; Εάν είναι γυναίκες πώς αντιμετωπίζουν τους άντρες; Μπορεί κανείς να μεταφέρει τις ερμηνείες που δόθηκαν παραπάνω για τις συναστρίες ως ερμηνείες και για γενέθλιες όψεις;

mtheo
26-11-2007, 12:36 PM
Τι σημαίνει η σύνοδος λίλιθ του άντρα στο 7ο οικο του με Β. Δεσμό της γυναίκας στο 5ο οικο της και τα 2 τοποθετημένα στο κριό??

leen
06-12-2007, 04:00 PM
Εγώ πάλι με όλη αυτή την ποιητική συζήτηση δεν μπορώ να αντισταθώ και θα ρωτούσα με ποιον πίνακα ή πια εικόνα ζωγραφική θα μπορούσε κανείς να παρομοιάσει τη Λίλιθ, έτσι όμορφα που την περιγράφετε...



Είναι μια «Αφροδίτη- Αμαζόνα», πιο γυμνασμένη από το απλό θυληκό, με παρα πολύ δυνατά πόδια με ανεπτυγμένο μυικό σύστημα, λεπτή μέση. Δεν χάνει από την θυληκότητά της τίποτα λόγω δυναμισμού... έχει πλούσια, μακριά, κυματιστα μαλλία μέχρι τη μέση... όταν είναι όμορφη είναι μαγευτική όταν είναι άσχημη και θυμώνει είναι τέρας! Είναι αυθάδεις, άγρια, δεν μπορεί να περιμένει, δεν ξεχνάει, θυμώνει ευκολά, γκρινιάζει πολύ και γουργουρίζει εξίσου...
Αυτά τα λέω εμπνευσμένη από έναν πίνακα του Μπλείκ που έχω δει γιαυτήν...
:toung:

Αργοναύτης
06-12-2007, 09:17 PM
Είναι μια «Αφροδίτη- Αμαζόνα», πιο γυμνασμένη από το απλό θυληκό, με παρα πολύ δυνατά πόδια με ανεπτυγμένο μυικό σύστημα, λεπτή μέση. Δεν χάνει από την θυληκότητά της τίποτα λόγω δυναμισμού... έχει πλούσια, μακριά, κυματιστα μαλλία μέχρι τη μέση... όταν είναι όμορφη είναι μαγευτική όταν είναι άσχημη και θυμώνει είναι τέρας! Είναι αυθάδεις, άγρια, δεν μπορεί να περιμένει, δεν ξεχνάει, θυμώνει ευκολά, γκρινιάζει πολύ και γουργουρίζει εξίσου...
Αυτά τα λέω εμπνευσμένη από έναν πίνακα του Μπλείκ που έχω δει γιαυτήν...
:toung:

Νο νο ! 'Οταν μιλάμε για αμαζόνα τυπολογικά και γυναικολογικά :laugh:, είναι πολύ ασκητική και δωρική γυναίκα. Είναι περισσότερο 'Αρεια, έχει κάτι από Κριό, αντροφέρνει. Η Λίλιθ είναι το τελείως αντίθετο. Θηλυκή, εκστατική, δαιμονική και σαγηνευτική. Διονυσιακή γυναίκα. Ενώ η αμαζόνα συνήθως απωθεί τους άντρες, απλά έχει καθιερωθεί η λέξη αμαζόνα στο λεξικό μας ως μεταφορά, όχι κυριολεκτικά, γιατί κανείς δεν είναι τρελλός να αγαπάει μια πραγματική αμαζόνα που μόνο επιθετικότητα και μίσος βγάζει για τους άντρες από ανασφάλεια κι αυτά. Η αμαζόνα έχει σκληρά χαρακτηριστικά, η Λίλιθ έχει σαγηνευτική όψη και μπορεί να σε αποπλανήσει ακριβώς λόγω της θηλυκότητας. Κρύβει την σκληρή πλευρά της. Η πρώτη είναι άχαρη αλλά πανίσχυρη πολεμίστρια, η δεύτερη πιο πολύ ιέρεια του έρωτα.

leen
07-12-2007, 08:01 AM
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Ok OΟχι αμαζόνα όπως το βάλατε! Αφροδίτη - αμαζόνα έγραψα. Η αμαζόνα ζει κρυμμενη μεσα στην αφροδίτη.... ε?:cheesy:

Αργοναύτης
07-12-2007, 09:44 AM
:bigsmile::bigsmile::bigsmile:

Ok OΟχι αμαζόνα όπως το βάλατε! Αφροδίτη - αμαζόνα έγραψα. Η αμαζόνα ζει κρυμμενη μεσα στην αφροδίτη.... ε?:cheesy:

Ουί μαντάμ Μπαρντό, ζε κομπράν. Αμαζόνα είναι η Ζίνα. ΙΙΙΙΙΙΙΙιιιιιιιιιαααααααα ααα !!!!!!!!!! :laugh: :laugh: Η 'Αρεια. Ενώ η Λίλιθ είναι πολύ πιο γυναίκα, πιο σκοτεινή και πολύ πιο περίπλοκη όμως, και πολύ δυσκολότερη στο χειρισμό, γιατί έχει κάτι από Ουρανό και κάτι από Πλούτωνα, και φυσικά κυρίως κάτι Σεληνιακό (σκοτεινά σεληνιακό), αλλά το κοινό της με το αρχέτυπο της αμαζόνας είναι η απροθυμία εξάρτησης και συμβιβασμού. Κι αυτό εξαρτάται από τον χάρτη όμως, γιατί μπορεί να λειτουργήσει και ακριβώς το ανάποδο, υπέρμετρη εξάρτηση και υπερβολική κτητικότητα και εμμονές με τους άντρες. Προχθές έπεσε το μάτι μου σε μια εβραική οργάνωση πειραγμένων φεμινιστριών που έχουν ονομάσει την οργάνωσή τους ''Λίλιθ''. Πάω στοίχημα ότι κανένα μέλος τους δεν έχει ψυχοσύνθεση της σκοτεινής πλευράς της Σελήνης. Πολύ οργανωμένη και πολύ μαζική υπόθεση μου φάνηκε. Παλιά είχε γίνει μόδα το γκόθικ, και πάλι πολλά κορίτσια είχαν δανειστεί αυτό το αρχέτυπο. Τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να ντύνονται και να βάφονται περίεργα, αλλά Αφροδιτούλες ήταν κι αυτές κατά βάθος. Κάποια κοπέλα, κόρη οικογενειακής μας φίλης, πέρασε αυτό το στάδιο όταν ζούσε στο εξωτερικό, αλλά αν την δεις σήμερα δουλεύει σε μια πολυεθνική, φοράει κουστουμιές, συναναστρέφεται μόνο με κυριλέ άντρες, και πάει σε δεξιώσεις. Από Λίλιθ να καταντήσει 'Αννα Ψαρούδα Μπενάκη ; :nuts::nuts:Νον καπίσκο, Oh mondie. Γι'αυτό σου λέω, μόδα είναι θα περάσει.

Fotini Christodoulou
07-12-2007, 09:55 AM
, πιο σκοτεινή και πολύ πιο περίπλοκη όμως, και πολύ δυσκολότερη στο χειρισμό, γιατί έχει κάτι από Ουρανό και κάτι από Πλούτωνα, και φυσικά κυρίως κάτι Σεληνιακό (σκοτεινά σεληνιακό), αλλά το κοινό της με το αρχέτυπο της αμαζόνας είναι η απροθυμία εξάρτησης και συμβιβασμού. Κι αυτό εξαρτάται από τον χάρτη όμως, γιατί μπορεί να λειτουργήσει και ακριβώς το ανάποδο, υπέρμετρη εξάρτηση και υπερβολική κτητικότητα και εμμονές με τους άντρες. ..... Γι'αυτό σου λέω, μόδα είναι θα περάσει.

Συμφωνώ απολύτως ...επιπλέον να σου πώ ότι τα πόστ σου με βοηθησαν πάρα πολύ ώστε να κατανοησω πως λειτουργεί!

Καθώς στον γενεθλιο χάρτη μου είναι σε συνοδο με τον δία μου (που συμμετεχει σε συνοδο με ηλιο και σεληνη) και σε τετράγωνο με Πλούτωνα, μάλλον είναι μια κατάσταση που δεν θα περάσει να υποθέσω;) :toung:

Αργοναύτης
07-12-2007, 10:15 AM
Συμφωνώ απολύτως ...επιπλέον να σου πώ ότι τα πόστ σου με βοηθησαν πάρα πολύ ώστε να κατανοησω πως λειτουργεί!

Καθώς στον γενεθλιο χάρτη μου είναι σε συνοδο με τον δία μου (που συμμετεχει σε συνοδο με ηλιο και σεληνη) και σε τετράγωνο με Πλούτωνα, μάλλον είναι μια κατάσταση που δεν θα περάσει να υποθέσω;) :toung:

Αν αναφέρεσαι σε γενέθλιο, το βρίσκω πολύ καλό το σύνολο που αναφέρεις από μόνο του, αν δεν μπλέκεται στα πόδια της Λίλιθ τίποτε άλλο δύσκολο. Και πρέπει να'σαι και τυχεράκιας, να παίζεις τυχερά παιχνίδια (με μέτρο, δεν λέμε να γίνεις ο Νick the greek και να ξημεροβραδυάζεσαι στα καζίνο). Θα μου πεις τι να τα κάνεις τα λαχεία, μεγαλύτερο λαχείο από το να γεννηθεί κανείς με σύνοδο Δία - 'Ηλιου/Σελήνης δεν υπάρχει. Και στον Καρκίνο. Εδώ είναι κάπως παραπλανητικό το σχήμα γιατί υποθέτω διαισθητικά ότι με 'Ηλιο/Σελήνη - Δία στον Καρκίνο η μεγαλύτερη ικανοποίηση και ευτυχία θα προέλθει αν παίξεις το ρόλο της μητέρας και κάνεις μια οικογένεια. Αλλά απλά το υποθέτω γιατί δεν έχω τον χάρτη. Μπορείς να είσαι τέλεια μητέρα και ταυτόχρονα να μην ''σκοτώσεις'' τη Λίλιθ μέσα σου ειδικά εσύ. Το τετράγωνο Λίλιθ/Πλούτωνα δεν το θεωρώ καθόλου κακό, το αντίθετο θα έλεγα. Το τετράγωνο Πλούτωνα με 'Ηλιο/Σελήνη είναι που προκαλεί πρόβλημα από μια στάση ''δώστα όλα, ας πάω στην κόλαση κι ας είναι μ'αυτόν'' και κάτι τέτοια υπερβολικά. Αλλά τι αξίζει αυτή η ζωή χωρίς πάθη ; Και θεωρείται και υπαρ.1 δείκτης για καρμικές σχέσεις αυτό που περιγράφεις. Πολύ δυνατές σχέσεις και με στοιχεία εξάρτησης και απόλυτου δοσίματος. (με επιφύλαξη πάντα γιατί δεν έχω όλο τον χάρτη).

starfish
07-12-2007, 01:04 PM
Εξαιρετικα ενδιαφερουσα η συζητηση γι αυτο το θεμα!!
Απ οσο ξερω, η Λιλιθ συνανταται στα εβραϊκα ιερα κειμενα [ανηκει δλδ στην μυθολογια των Εβραιων]. Εχοντας αυτο ως δεδομενο, και γνωριζοντας εστω και στοιχειωδως ποσο πατριαρχικη κοινωνια ειχαν οι Εβραιοι, βρισκω πως ειναι απολυτα λογικο, η Λιλιθ απο "συντροφος του Θεου" στα παλαιοτερα κειμενα, να μετατραπει σε δαιμονα της ερημου μετεπειτα, επειδη αρνηθηκε να υποταχτει στην αποφαση του Θεου να την παντρεψει με τον Αδαμ. Ενα πλασμα που η ιδια θεωρουσε πολυ κατωτερο της [και ηταν]
Η Αφροδιτη απ την αλλη, ενσωματωθηκε στο Ελληνικο Δωδεκαθεο, ως η μοιραια θεα που γεννηθηκε απο το αρχετυπο της φυσης [γη-ουρανος] κατοπιν βιαιοπραγιας. Η υπαρξη της εχει μια αυτονομια σε σχεση με τους υπολοιπους θεους και ειναι η προσωποποιηση του ερωτικου πειρασμου.
Ο Διας την παντρεψε με τον Ηφαιστο για να γλυτωσει ο Ολυμπος απο την επιδραση της! [κι εδω ενας "υποβιβασμος"]
Η Αφροδιτη δεν πιστευω οτι ειναι τοσο "ξενερωτη" αστρολογικα, τοσο καθως πρεπει και light, όσο πολλες φορες παρουσιαζεται!
Απο την αλλη δεν ειναι και τοσο σκοτεινη, οσο η Λιλιθ, ισως γιατι, ως θεα των ελληνων, δεν εξοριστηκε, ουτε καταδιωχθηκε, ουτε δαιμονοποιηθηκε. [δεν υπηρχε και καμμια ερημος στην περιοχη για να σταλει!!:cheesy:]
Θελω να καταληξω στο εξης: Εξακολουθουμε να τεμαχιζουμε την θηλυκοτητα με γνωμονα τον αξονα καλου/κακου, οπως προσδιοριζεται απο τον χριστιανισμο.
**Επειδη προσπαθω να ολοκληρωσω αυτο το ποστ απο νωρις το πρωι, αλλα δεν τα καταφερνω να βρω τον χρονο, το κλεινω εδω, παρ οτι στην ουσια ανολοκληρωτο..:cry:
Κι οταν καταφερω θα σαςδωδω και τα στοιχεια του βιβλιου: "Λιλιθ: η σκοτεινη θηλυκη αρχη"

skorpion
07-12-2007, 01:20 PM
Εγω την εχω στον υδροχoο στον 10 οικο ειναι 6 μοιρες και κατι μακρια απο το μεσουρανημα αλλα στο χαρτη δε μου το βγαζει ως συνοδο.... Ποσες μοιρες αποκλιση δινουμε?

Τριγωνο με πλουτωνα, εξαγωνο ποσειδωνα,εναμιση τετραγωνο αφροδιτη,τετραγωνο ηλιος και χειρωνας...

Αργοναύτης
07-12-2007, 01:35 PM
Η Αφροδιτη δεν πιστευω οτι ειναι τοσο "ξενερωτη" αστρολογικα, τοσο καθως πρεπει και light, όσο πολλες φορες παρουσιαζεται!

Καθόλου καθώς πρέπει. Μια εταίρα είναι, μια κοινή γυναίκα είναι :bigsmile:

Βασιλης Παπαδολιας
07-12-2007, 01:48 PM
Στο αρχείο πάνθεο υπάρχει η Πάνδημος Αφροδίτη (κυβερνήτης του Ταύρου σε μας) και η Ουράνια (κυβερνήτης του Ζυγού). Η Πάνδημος δείχνει να μοιάζει αρκετά με τη Λίλιθ με μόνη διαφορά αυτό που είπε ο Αργοναύτης, ότι θεωρεί η Λίλιθ μένει ανεξάρτητη γιατί θεωρεί ότι είναι ανώτερη του άντρα. Η Αφροδίτη δεν εμφανίζεται μυθολογικά να πιστεύει κάτι τέτοιο. Στα υπόλοιπα όμως μοιάζουν αρκετά.

friary
07-12-2007, 01:48 PM
Καθόλου καθώς πρέπει. Μια εταίρα είναι, μια κοινή γυναίκα είναι :bigsmile:

Εεεεεεε όχι κι έτσι :cheesy:

Δεν φταίει αυτή αν ήταν η ωραιότερη και όλοι κάναν ουρές πίσω της :toung:
Όπως τα λες περιγράφεις την Πάνδημο Αφροδίτη τη θεά του χυδαίου έρωτα,του αγοραίου, που εκφράζει τον εκπεσμό του αγνού έρωτα. Βέβαια δεν ξέρω αν ήταν η άλλη πλευρά της ίδιας Θεάς.

Αργοναύτης
07-12-2007, 02:04 PM
Στο αρχείο πάνθεο υπάρχει η Πάνδημος Αφροδίτη (κυβερνήτης του Ταύρου σε μας) και η Ουράνια (κυβερνήτης του Ζυγού). Η Πάνδημος δείχνει να μοιάζει αρκετά με τη Λίλιθ με μόνη διαφορά αυτό που είπε ο Αργοναύτης, ότι θεωρεί η Λίλιθ μένει ανεξάρτητη γιατί θεωρεί ότι είναι ανώτερη του άντρα. Η Αφροδίτη δεν εμφανίζεται μυθολογικά να πιστεύει κάτι τέτοιο. Στα υπόλοιπα όμως μοιάζουν αρκετά.

Συγνώμη αλλά αυτό δεν ισχύει. Καλά το είπες ''δείχνει'' να μοιάζει, αλλά δεν μοιάζει.
Κρύβει πολλά μυστικά που την διαφοροποιούν. Και ούτε η Λίλιθ πιστεύει ότι είναι ανώτερη του άντρα. Ανεξάρτητη μένει για άλλους λόγους, και η ανεξαρτησία της δεν είναι πάντα ουσιαστική αλλά φαινομενική για να κρύψει κάτι πολύ πιο βαθύ που δεν είναι της ώρας να αναλυθεί γιατί θα μπούμε σε χωράφια με πολλές νάρκες.
Εταίρα είναι η Αφροδίτη και όχι η Λίλιθ, και θα επιμένω μέχρι Δευτέρας
Παρουσίας (της Λίλιθ :laugh:) σε αυτό. Θέμα κοσμοθεωρίας πως την αντιλαμβάνεται
κανείς.

starfish
07-12-2007, 02:05 PM
Εεεεεεε όχι κι έτσι :cheesy:

Δεν φταίει αυτή αν ήταν η ωραιότερη και όλοι κάναν ουρές πίσω της :toung:
Όπως τα λες περιγράφεις την Πάνδημο Αφροδίτη τη θεά του χυδαίου έρωτα,του αγοραίου, που εκφράζει τον εκπεσμό του αγνού έρωτα. Βέβαια δεν ξέρω αν ήταν η άλλη πλευρά της ίδιας Θεάς.

Τωρα που το λετε, χμ! Κανενας πολιτισμος τελικα δεν δεχτηκε την θηλυκοτητα στην ολοτητα της.
Ο αγοραιος ερωτας, κοινωνικη συνθηκη και απαιτηση ανδρικη ηταν παντα, και οχι γυναικεια αναγκη.

Αργοναύτης
07-12-2007, 02:15 PM
Ο αγοραιος ερωτας, κοινωνικη συνθηκη και απαιτηση ανδρικη ηταν παντα, και οχι γυναικεια αναγκη.

Nα έχω επιφυλάξεις και γι'αυτό με τον κίνδυνο να θεωρηθώ μισογύνης της σύγχρονης "πολιτισμένης" γυναίκας ; Γιατί να ανταποκρίθηκε η γυναίκα σε αυτή την απαίτηση του άντρα ; Μήπως γιατί η γυναίκα είναι κυρίως Αφροδίτη παρά Λίλιθ ; Μήπως γιατί κρύβει μια εταίρα Αφροδίτη μέσα της περισσότερο από μια ιερή Σελήνη ;

starfish
07-12-2007, 02:30 PM
Nα έχω επιφυλάξεις και γι'αυτό με τον κίνδυνο να θεωρηθώ μισογύνης της σύγχρονης "πολιτισμένης" γυναίκας ; Γιατί να ανταποκρίθηκε η γυναίκα σε αυτή την απαίτηση του άντρα ; Μήπως γιατί η γυναίκα είναι κυρίως Αφροδίτη παρά Λίλιθ ; Μήπως γιατί κρύβει μια εταίρα Αφροδίτη μέσα της περισσότερο από μια ιερή Σελήνη ;

Δεν θεωρω οτι η γυναικα ανταποκριθηκε στην απαιτηση του αντρα. Θεωρω οτι εξαναγκαστηκε. Σκεψου μονο, πως η γυναικα ως επι το πλειτον εθεωρειτο κτημα. Και ακομη συμβαινει αυτο. Ειτε κτημα ενος συζυγου, ή του γεννητορα της, ειτε "κτηση" κατοπιν κατακτησεως και υποδουλωσης, ως συνεπεια ηττας στον πολεμο. Ειτε ακομη και ως παντελους ελλειψης αλλης δυνατοτητας επιβιωσης.
Αυτα ειναι γνωστα...:cry:

Μητσάκος
07-12-2007, 02:33 PM
Τη βλέπω τι δουλειά πώς θα πάει :toung:

Βασιλης Παπαδολιας
07-12-2007, 02:41 PM
Πάντως υπάρχουν αρκετές φιγούρες και στην αρχαία ελληνική μυθολογία που μπορούν να παραλληλιστούν με τη Λίλιθ. Η ¶ρτεμις, η Μέδουσα, η Κίρκη, η Καλυψώ είναι όλες μορφές που μοιάζουν σε κάποια χαρακτηριστικά, αν και όχι σε όλα. Δεν είναι ανάγκη να πάμε στην εβραική μυθολογία δηλαδή για να βρούμε αντιστοιχίες.

skorpion
07-12-2007, 02:43 PM
Να ρωτησω κατι εγω τωρα? Oι εταιρες σε εκεινη τη παλια εποχη δεν ηταν πιο ελευθερες σε αντιδιαστολη με τις υπολοιπες γυναικες της εποχης? Δε μιλαω για τις σκλαβες αλλα αυτες που βγαζαν λεφτα απ αυτο και μαλιστα υπηρξαν αν δε κανω λαθος και εταιρες που εξουσιαζαν αντρες εμμεσα ή κανω λαθος?

Επισης θα μου πει καποιος κατι για την ανοχη που δινεται στη λιλιθ, εχω φαει κολλημα τωρα που ειναι κοντα στο mc( 6 μοιρες κ κατι ψιλα) και αν και δε μου το βγαζει στο χαρτη σαν συνοδο.... :unsure::wacko:

Μητσάκος
07-12-2007, 02:56 PM
Υπήρχαν οι εταίρες, οι ιερόδουλες και οι παλλακίδες. Οι εταίρες για να καταλάβεις ΄'ηταν εκδιδόμενες γυναίκες με μόρφωση και επίπεδο, με τα γαλλικά τους και το πιάνο τους, σα να λέμε οι γκέισες της Ιαπωνίας.
Οι ιερόδουλες ήταν του πεταματού, κατώτερης βαθμίδας πόρνες που υπηρετούσαν τη θητεία τους σε ναούς μέσω της ερωτικής πράξης που και καλά σε ανύψωνε και σε βοηθούσε μέσω της συνεύρεσης να πλησιάσεις το θείο :cheesy:
Οι παλλακίδες ήταν οι σπιτωμένες :cheesy:

Fotini Christodoulou
07-12-2007, 02:57 PM
Θα μου επιτρεψετε να κανω μια παρέμβαση; Κάθε γυναίκα που έιχε επίγνωση της δύναμης που ασκούσε στο άλλο φύλο, γινόταν και γίνεται, στόχος.
[Αυτό μάλλον εχει ρίζες στην εποχή της μητριαρχίας και της λατρείας της μητέρας γής. ]
Ειτε Λίλιθ(η σοφή ανεξάρτητη γυναίκα- ίση του αλλου φύλου οχι φεμινιστικά , αλλά αναγνωρίζοντας τα χαρίσματα του φύλου της)είτε Αφροδίτη ( η γυναίκα θηλυκό που εξασκεί την δυναμή της για προσωπική ευχαρίστηση) είτε Σελήνη ( η μεγάλη μητέρα).Συνηθως η μορφή της σελήνης εμφανίζεται ως η πιό ακίνδυνη και επομένως θεμιτή.Αλλά δεν ειναι ετσι.καθε γυναίκα έχει και τα τρία αρχέτυπα μέσα της, δεν είναι μονο εν δυνάμη μητέρα, αλλά και θηλυκό και τα λοιπά.:bigsmile: