PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Χείρων - Απόψεις και Θέσεις για τη σημασία του νέου πλανητοειδούς



Βασιλης Παπαδολιας
06-08-2006, 03:53 PM
Ο Χείρων ανακαλύφθηκε το 1977. Δεν έχει αφιερωθεί πολύς χρόνος στη μελέτη του και οι αστρολόγοι ξεκίνησαν σχετικά πρόσφατα να συμπεριλαμβάνουν το Χείρωνα στις αστρολογικές τους αναλύσεις. Αν και αστεροειδής ο Χείρων αντιμετωπίστηκε από αρκετούς αστρολόγους ως σημαντικός πλανήτης και δη κυβερνήτης ζωδίων. Άλλοι όμως θεώρησαν και θεωρούν υπερβολική τη σημασία που του αποδόθηκε και πιστεύουν ότι κανείς θα πρέπει να είναι πιο συντηρητικός σε τέτοιους νεωτερισμούς.

Τι σημαίνει όμως ο Χείρωνας; Τι κυβερνά; Πώς μπορεί να τον χρησιμοποιήσει κανείς στις αστρολογικές αναλύσεις;


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Χείρων - Απόψεις και Θέσεις για τη σημασία του νέου πλανητοειδούς (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CE%B5%C E%B9%CE%B4%CE%BF%CF%8D%CF%82-12546/)

astral_dreamer
07-08-2006, 04:11 AM
Τα θερμα μου συγχαρητηρια (αν κ κατακαλοκαιρο:toung: ) για την αψογη κ λεπτομερεστατη παρουσιαση του θεματος

friary
07-08-2006, 09:36 AM
Πολύ καλή δουλειά Βασίλη. Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Δεν είχα ξαναδιαβάσει για την οικοθεσία του Χείρωνα.

Fotini Christodoulou
07-08-2006, 12:40 PM
Βασίλη πολύ ωραία εργασία!
Τα συγχαρητήριά μου!

panther
07-08-2006, 12:50 PM
Βασίλη,

συγχαρητήρια και από εμένα. Πάρα πολύ ωραίο το άρθρο σου και καλογραμμένο. Μου έφτιαξες το κέφι με αυτά που γράφεις για τον Χείρωνα στον 1ο οίκο:bigsmile:

Φιλικά
Ιουλία

laziali
07-08-2006, 09:19 PM
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο σου Βασίλη.
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες για τον Χείρωνα και στα μυθολογικά του και στα αστρολογικά του.
Με τον Χείρων στον Ταύρο και τον 3ο οίκο μου νομίζω ότι με αντιπροσωπεύει αρκετά. Ειδικά αυτό που αναφέρεις για το τι είναι σωστό ... :nuts:

skorpion
16-08-2006, 03:35 PM
Μου ταιριαζει καπως η ερμηνια που δινεις για τον χειρων στους διδυμους στον 12ο οικο σε μια ισως λιγο πιο θετικη εκδοχη αν και τον εχω αναδρομο.Αλλα οφειλω να δωσω συγχαρητηρια για το αρθρο:cheesy:

Βασιλης Παπαδολιας
17-08-2006, 10:33 AM
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...

Για όποιον ενδιαφέρεται περισσότερο για τον Χείρωνα έπεσε στα χέρια μου πρόσφατα και ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του Κώστα Λεφάκη με τίτλο "Τα άστρα, η ιστορία και το μέλλον". Εκεί μέσα γίνεται μεταξύ άλλων μία συμβολική ανάλυση των πλανητών, που δίνει στο Χείρωνα ενδιαφέρουσες ιδιότητες...

Πιο συγκεκριμένα παραλληλίζεται ο συνδυασμός ωροσκόπου - σελήνης - ήλιου με την επιφάνεια, το μανδύα και τον πυρήνα μίας σφαίρας. Περιγράφεται ότι ο άνθρωπος ξεκινά την αυτογνωσία του από την επιφάνεια και προχωρά προς τα μέσα. Στην προσπάθεια αυτογνωσίας σε κάθε επίπεδο, ο άνθρωπος βοηθιέται από τρεις πλανήτες κάθε φορά.

Για την κατανόηση του ωροσκόπου του από τον ¶ρη, την Αφροδίτη και τον Ερμή. Για την κατανόηση της σελήνης από το Δία, τον Κρόνο και το Χείρωνα και για την κατανόηση του Ήλιου από τον Ουρανό, τον Ποσειδώνα και τον Πλούτωνα.

Για κάθε τριάδα πλανητών που βοηθούν στην αυτογνωσία ο πρώτος είναι πάντα ο "αρσενικός" πλανήτης που ξεκινά το καινούριο, τον αφορά το γενικό και οδηγεί στην επέκταση. Ο δεύτερος είναι ο "θηλυκός" πλανήτης που μαζεύει τις εμπειρίες, αξιολογεί τις λεπτομέρειες και γίνεται δεκτικός. Ο τρίτος πλανήτης βοηθά στην κατανόηση της αντίθεσης. Ο Ερμής στην κατανόηση της συμπεριφοράς, ο Χείρων στην κατανόηση των συναισθημάτων και των υποσυνείδητων αντιδράσεων και ο Πλούτωνας στην κατανόηση των φυσικών δυνάμεων.

Με βάση το σχήμα αυτό ο Χείρων μαζί με τον Ερμή και τον Πλούτωνα τοποθετούνται στους (όχι απαραίτητα λεκτικά, αλλά και με άλλους τρόπους π.χ. διαισθητικά) επικοινωνιακούς πλανήτες, που λειτουργούν ως γέφυρες κατανόησης στη διαδικασία της αυτογνωσίας.

Επέκταση - Συγκέντρωση - Κατανόηση
Ωροσκόπος - ¶ρης - Αφροδίτη - Ερμής
Σελήνη - Δίας - Κρόνος - Χείρων
Ήλιος - Ουρανός - Ποσειδών - Πλούτων

Επίσης εκτός των παραπάνω αναλύσεων στο βιβλίο αυτό υπάρχουν και ενδιαφέρουσες αναφορές για την επίδραση των πλανητών στην πρόσφατη και παλαιότερη ιστορία καθώς και εκτιμήσεις για την εποχή του Υδροχόου. Πιστεύω θα ήταν ενδιαφέρον να το διαβάσει κανείς...

Maroulita
17-08-2006, 10:41 AM
Πολύ ενδιαφέρον Βασίλη, ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!!
Συγχαρητήρια για το κείμενό σου και περιμένουμε κι άλλα!! :bigsmile:

Κασσιόπη
25-09-2006, 11:11 AM
Πολύ ενδιαφέρον από άποψη περιεχομένου και άψογα δομημένο άρθρο. Συγχαρητήρια Vassilis13!!!

stellitsa12
09-04-2007, 09:09 PM
Συμφωνώ απόλυτα για την ερμηνεία του χείρωνα στον 5ο οίκο

elinor
13-04-2007, 08:16 PM
Ποια είναι η σημασία του ανάδρομου χείρωνα?

Ευχαριστώ

Λίλιαν Σίμου
13-04-2007, 09:02 PM
Αγαπητή elinor

Ο ανάδρομος Χείρωνας φέρνει στο φως στοιχεία καρμικών καταβολών και είναι πιθανόν όσα περιγράφει να αφορούν προηγούμενες ενσαρκώσεις, για όσους δέχονται αυτή την φιλοσοφία ζωής.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

GIRL
22-12-2007, 04:39 PM
Κα Σίμου
ο Χείρωνας σε σύνοδο με Ηλιο ή ωροσκόπο μπορεί να δόσει στο άτομο κάποιο σημάδι στο σώμα,κάπου το έχω διαβάσει και θέλω να ρωτήσω αν αληθεύει

skorpion
24-12-2007, 06:45 PM
Οταν τον εχεις στο 12 λειτουργει περισσοτερο το δεξι μερος του εγκεφαλου ε....χμμμ!!!!
Αλλα προβληματα με φωνη κτλ παρολο που ειναι στους διδυμους δεν εχω οποτε κραταω τα θετικα που με βολευουν!... Και αναδρομος αρα απο προηγουμενες ενσαρκωσεις...Την εχουμε την εξηγηση:bigsmile::toung:

Λίλιαν Σίμου
27-12-2007, 05:23 PM
Κα Σίμου
ο Χείρωνας σε σύνοδο με Ηλιο ή ωροσκόπο μπορεί να δόσει στο άτομο κάποιο σημάδι στο σώμα,κάπου το έχω διαβάσει και θέλω να ρωτήσω αν αληθεύει


Αυτό λέγεται από τους ερευνητές που ασχολήθηκαν στατιστικά μαζί του. Μπορεί όμως το σημάδι να είναι σε ψυχολογικό επίπεδο κι όχι σωματικό. Γενικά το άτομο είναι πολύ δεκτικό στα στοιχεία του Χείρωνα και πολύ ευαίσθητο, αλλά ικανό να χειριστεί τη γνώση, αν δεν το καταβάλει η προσωποποίηση των τραυματικών εμπειριών.

Πολλές ευχές
Λίλιαν Σίμου

Αργοναύτης
30-12-2007, 06:12 PM
Αυτό λέγεται από τους ερευνητές που ασχολήθηκαν στατιστικά μαζί του. Μπορεί όμως το σημάδι να είναι σε ψυχολογικό επίπεδο κι όχι σωματικό. Γενικά το άτομο είναι πολύ δεκτικό στα στοιχεία του Χείρωνα και πολύ ευαίσθητο, αλλά ικανό να χειριστεί τη γνώση, αν δεν το καταβάλει η προσωποποίηση των τραυματικών εμπειριών.

Πολλές ευχές
Λίλιαν Σίμου

Και πράγματι τα σημάδια στο σώμα είναι πολύ συχνά κα.Σίμου μ'αυτήν την όψη, έχετε δίκιο. 'Εχω και άμεσες αναφορές. Ο πατέρας επίσης κάτι έχει, κάποια ευπάθεια σωματική συνήθως, είναι ένας τρωτός πατέρας αλλά μπορεί και να έχει έναν πολύ καλό δάσκαλο το παιδί αυτό για πατέρα, έναν πατέρα - μέντορα που θυσιάστηκε για τις ιδέες του στο βωμό της αλήθειας και τον φάγανε μπαμπέσικα κάποιοι λόγω του ιδεαλισμού του. Πατέρας και άτομο με τάσεις θυσίας. Ευχές επίσης.

electra_
20-11-2009, 05:53 PM
Με αντιπροσωπεύει απολύτως απόλυτα. Και ο Χείρωνας στους ιχθείς και ο χείρωνας στο 4ο οίκο.
Συγκλονιστικό.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!

penelopy
24-11-2009, 05:07 PM
παρα παρα πολυ ωραιο! θα ηθελα καποιος που γνωριζει να μπορουσε να μας μιλησει και για τισ οψεις του Χειρωνα με τουσ αλλουσ πλανητεσ!

roulachania
17-12-2009, 02:00 AM
Παρα πολυ καλο και η ερμηνεια σας του Χειρωνα μου στον θα ελεγα οτι ειναι ακριβης...συνεχιστε ετσι...:bigsmile:

peponi96
02-05-2011, 03:35 AM
Ένα πάρα πολυ ωραίο άρθρο που το ανακάλυψα μόλις τώρα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση: Με χείρωνα στον 6ο οίκο στην 7μη μοίρα (ακμή 6ου στους διδύμους) θα μπορούσε αυτό να αποτελέσει σημάδι ανθρώπου-θεραπευτή; Σπουδάζω επάγγελμα υγείας και μου φάνηκε απίστευτο αυτό που διάβασα! Να αναφέρω επίσης ότι στον 6ο οίκο υπάρχει κ ο ¶ρης ( 15η μοίρα).

vaso78
24-08-2011, 03:50 PM
Με αφορμή αυτό το εξαιρετικό άρθρο, παρατήρησα στον προοδευτικό χάρτη μου τη σύνοδο του
Χείρωνα με τον ήλιο στον 1ο οίκο στον Ταύρο..
Η σύνοδος αυτή θα συνεχίζεται για αρκετά χρόνια ακόμα καθώς οι κινήσεις των δυο είναι πολύ αργές στον χάρτη.
Αυτό αποτελεί καλή ένδειξη όσο αφορά την ψυχική θεραπεία και ισορροπία ή μπορεί να οδηγήσει και σε τραυματικές εμπειρίες?
Ευχαριστώ :bigsmile:

SAGIVI
24-08-2011, 10:16 PM
Με αφορμή αυτό το εξαιρετικό άρθρο, παρατήρησα στον προοδευτικό χάρτη μου τη σύνοδο του
Χείρωνα με τον ήλιο στον 1ο οίκο στον Ταύρο..
Η σύνοδος αυτή θα συνεχίζεται για αρκετά χρόνια ακόμα καθώς οι κινήσεις των δυο είναι πολύ αργές στον χάρτη.
Αυτό αποτελεί καλή ένδειξη όσο αφορά την ψυχική θεραπεία και ισορροπία ή μπορεί να οδηγήσει και σε τραυματικές εμπειρίες?
Ευχαριστώ :bigsmile:



Φανταζομαι οτι λεγοντας προοδευτικο, εννοεις την μεθοδο μερα-χρονος, αν ναι, τοτε θα πρεπει να δεις στον γενεθλιο, τι οψη κανουν ο ηλιος με τον χειρωνα. Η προοδευμενη οψη των πλανητων, επηρεαζεται
απο την γενεθλια, η οποια εχει καθοριστικη σημασια.

toniateddybear
04-11-2011, 01:07 AM
Η ενασχόληση με το χειρωνα πολυ ενδιαφερουσα και το αρθρο πολυ λεπτομερειακο! πολυ πολυ καλο, ειδικα για τους αρχαριους like me!