PDA

View Full Version : Μια...προσωπική ταξηνόμηση των ζωδίων.



Deodonus
27-07-2006, 06:17 PM
Πριν αρχίσω να διευκρινίσω το ότι είμαι καθαρά ερασιτέχνης στην αστρολογία, χωρίς να έχω κάνει μαθήματα, και την αντιμετωπίζω κάπως "ελαφριά" και μη-επιστημονικά, ίσως με την διαίσθηση. Αυτά που λέω δεν αποτελούν πόρισμα μελετών, αλλά δικών μου σκέψεων και απλά θέλησα να τα παραθέσω εδώ για να μου πείτε κατά πόσο "στέκουν".

Πέραν του διαχωρισμού των ζωδίων σε στοιχεία και σταυρούς, σκέφτηκα και άλλον έναν διαχωρισμό, ανά τρία και ανά τέσσερα ζώδια.



Τα πρώτα τρία ζώδια (Κριός, Ταύρος, Δίδυμος) είναι τα ζώδια του "εγώ". Λειτουργούν με βάση τον εαυτό τους και ό,τι κινείται γύρω από αυτόν.

Τα επόμενα τρία (Καρκίνος, Λέων, Παρθένος) είναι τα ζώδια της οικογένειας και της φυλής.

Τα επόμενα τρία (Ζυγός, Σκορπιός, Τοξότης) λειτουργούν με βάση το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Τα τρία τελευταία ζώδια (Αιγόκερος, Υδροχόος, Ιχθύς) τέλος, είναι τα "πανανθρώπινα" ζώδια, τα ζώδια όλης της ανθρωπότητας.

Τα τελευταία ζώδια των τριάδων λειτουργούν και σαν "πέρασμα" στην επόμενη τριάδα.



Τα πρώτα τέσσερα ζώδια (Κριός, Ταύρος, Δίδυμος, Καρκίνος) είναι τα "παιδιά" του ζωδιακού. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι εδώ είναι τα πιο "..." ζώδια: ο Κριός και ο Καρκίνος είναι τα πιο παρορμητικά ζώδια, ο Ταύρος το πιο σταθερό και ο Δίδυμος το πιο μεταβλητό ζώδιο. Επίσης ότι η αντιστοιχία σταυρού-στοιχείου είναι η πιο "δυσμενής": η γη, που είναι από μόνη της πιο "αργοκίνητη" βρίσκεται στον σταθερό σταυρό, ο "ευμετάβλητος" αέρας είναι στον μεταβλητό σταυρό, ενώ η "παρορμητική" φωτιά και το νερό βρίσκονται στον αντίστοιχο σταυρό. Τέλος, τα ζώδια αυτά μοιάζουν σαν να μην έχουν "καλή συναίσθηση" του στοιχείου τους, κάπως σαν να είναι "παγιδευμένα" σε αυτό.

Τα επόμενα τέσσερα ζώδια (Λέων, Παρθένος, Ζυγός, Σκορπιός) είναι ίσως οι..."έφηβοι" του ζωδιακού. Ενώ τα στοιχεία βρίσκουν σιγά-σιγά τον δρόμο τους, τα ζώδια αυτά έχουν κάπως την νοοτροπία ενός εφήβου: κάποιον εσωτερισμό ή υπερβολικό εξωτερισμό, κάποιον εγωισμό, κάποια αυτοπροβολή.

Τα τελευταία τέσσερα ζώδια (Τοξότης, Αιγόκερος, Υδροχόος, Ιχθύς) είναι πια τα "ώριμα" ζώδια. Τα στοιχεία βρίσκονται στην καλύτερη αντιστοιχία με τους σταυρούς, που φέρνουν κάπως μια "ισορροπία" (παρορμητική γη, σταθερός αέρας, μεταβλητή φωτιά και νερό), δίνοντας στα ζώδια την ευκαιρία να μπορούν να "δουλέψουν με το στοιχείο τους" και να γίνουν οι τέλειοι εκφραστές του.


Αυτά τα ολίγα. Υπενθυμίζω ότι αυτά αποτελούν "ιδέες ενός ερασιτέχνη" και σε καμία περίπτωση παγιωμένες αντιλήψεις. Ένα θέμα προς συζήτηση! :bigsmile:

panther
28-07-2006, 10:09 AM
Πριν αρχίσω να διευκρινίσω το ότι είμαι καθαρά ερασιτέχνης στην αστρολογία, χωρίς να έχω κάνει μαθήματα, και την αντιμετωπίζω κάπως "ελαφριά" και μη-επιστημονικά, ίσως με την διαίσθηση. Αυτά που λέω δεν αποτελούν πόρισμα μελετών, αλλά δικών μου σκέψεων και απλά θέλησα να τα παραθέσω εδώ για να μου πείτε κατά πόσο "στέκουν".

Πέραν του διαχωρισμού των ζωδίων σε στοιχεία και σταυρούς, σκέφτηκα και άλλον έναν διαχωρισμό, ανά τρία και ανά τέσσερα ζώδια.



Τα πρώτα τρία ζώδια (Κριός, Ταύρος, Δίδυμος) είναι τα ζώδια του "εγώ". Λειτουργούν με βάση τον εαυτό τους και ό,τι κινείται γύρω από αυτόν.

Τα επόμενα τρία (Καρκίνος, Λέων, Παρθένος) είναι τα ζώδια της οικογένειας και της φυλής.

Τα επόμενα τρία (Ζυγός, Σκορπιός, Τοξότης) λειτουργούν με βάση το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Τα τρία τελευταία ζώδια (Αιγόκερος, Υδροχόος, Ιχθύς) τέλος, είναι τα "πανανθρώπινα" ζώδια, τα ζώδια όλης της ανθρωπότητας.

Τα τελευταία ζώδια των τριάδων λειτουργούν και σαν "πέρασμα" στην επόμενη τριάδα.



Τα πρώτα τέσσερα ζώδια (Κριός, Ταύρος, Δίδυμος, Καρκίνος) είναι τα "παιδιά" του ζωδιακού. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι εδώ είναι τα πιο "..." ζώδια: ο Κριός και ο Καρκίνος είναι τα πιο παρορμητικά ζώδια, ο Ταύρος το πιο σταθερό και ο Δίδυμος το πιο μεταβλητό ζώδιο. Επίσης ότι η αντιστοιχία σταυρού-στοιχείου είναι η πιο "δυσμενής": η γη, που είναι από μόνη της πιο "αργοκίνητη" βρίσκεται στον σταθερό σταυρό, ο "ευμετάβλητος" αέρας είναι στον μεταβλητό σταυρό, ενώ η "παρορμητική" φωτιά και το νερό βρίσκονται στον αντίστοιχο σταυρό. Τέλος, τα ζώδια αυτά μοιάζουν σαν να μην έχουν "καλή συναίσθηση" του στοιχείου τους, κάπως σαν να είναι "παγιδευμένα" σε αυτό.

Τα επόμενα τέσσερα ζώδια (Λέων, Παρθένος, Ζυγός, Σκορπιός) είναι ίσως οι..."έφηβοι" του ζωδιακού. Ενώ τα στοιχεία βρίσκουν σιγά-σιγά τον δρόμο τους, τα ζώδια αυτά έχουν κάπως την νοοτροπία ενός εφήβου: κάποιον εσωτερισμό ή υπερβολικό εξωτερισμό, κάποιον εγωισμό, κάποια αυτοπροβολή.

Τα τελευταία τέσσερα ζώδια (Τοξότης, Αιγόκερος, Υδροχόος, Ιχθύς) είναι πια τα "ώριμα" ζώδια. Τα στοιχεία βρίσκονται στην καλύτερη αντιστοιχία με τους σταυρούς, που φέρνουν κάπως μια "ισορροπία" (παρορμητική γη, σταθερός αέρας, μεταβλητή φωτιά και νερό), δίνοντας στα ζώδια την ευκαιρία να μπορούν να "δουλέψουν με το στοιχείο τους" και να γίνουν οι τέλειοι εκφραστές του.


Αυτά τα ολίγα. Υπενθυμίζω ότι αυτά αποτελούν "ιδέες ενός ερασιτέχνη" και σε καμία περίπτωση παγιωμένες αντιλήψεις. Ένα θέμα προς συζήτηση! :bigsmile:

Να ρωτήσω κάτι που πραγματικά μου έκανε εντύπωση?
Γιατί θεωρείς του Παρθένους έφηβους του Ζωδιακού και τους Τοξότες ώριμους?

Βασιλης Παπαδολιας
28-07-2006, 11:10 AM
Ενδιαφέρουσα η προσέγγιση. Η αλήθεια είναι ότι ο ζωδιακός αποτελεί ένα διαλογιστικό εργαλείο. Συνεπώς μπορεί κανείς να βρει διάφορους συνδυασμούς και να ομαδοποιήσει τα ζώδια με διάφορα κριτήρια. Για παράδειγμα μία άλλη τοποθέτηση είναι αυτή που βασίζεται στους παραδοσιακούς κυβερνήτες και δίνει συμμετρία στα ζώδια. Στο κέντρο στέκονται ο Καρκίνος και ο Λέων που κυβερνώνται από τα φώτα (ήλιος, σελήνη) και αριστερά και δεξιά τους απλώνονται σε στοιβάδες τα υπόλοιπα ζώδια. Στην 1η στοιβάδα τα ζώδια Δίδυμοι και Παρθένος του Ερμή, στη 2η στοιβάδα ο Ταύρος και ο Ζυγός της Αφροδίτης, στην 3η ο Κριός και ο Σκορπιός του Άρη, στην τέταρτη ο Ιχθύς και ο Τοξότης του Δία και στην πέμπτη ο Αιγόκερως και ο Υδροχόος του Κρόνου.

Υδροχόος__________________________________ ________Αιγόκερως
____Ιχθύς____________________________________ _Τοξότης
________Κριός______________________________Σ κορπιός
____________Ταύρος_____________________Ζυ ός
________________Δίδυμοι____________Παρθ ένος
____________________Καρκίνος___Λέων

Η σχηματική αυτή παράσταση δείχνει και ιδέες μεταφυσικές όπως ότι το κατώτερο σημείο που εισέρχεται η ψυχή στο σώμα είναι ο Καρκίνος και το ανώτερο που το εγκαταλείπει ο Αιγόκερως.

Σε ό,τι αφορά την ταξινόμηση που προτείνει ο συνάδελφος η πρώτη ομαδοποίηση ανά τρία δεν είναι τόσο εκτός βιβλιογραφίας. Αν πάρουμε για παράδειγμα τη λειτουργία των οίκων σε αρκετή βιβλιογραφία βρίσκει κανείς ότι οι τρεις πρώτοι οίκοι είναι εκείνοι που ο άνθρωπος λειτουργεί για τον εαυτό του, οι τρεις επόμενοι εκείνοι που λειτουργεί ατομικά αλλά προσφέρει στην ομάδα, ο έβδομος, ο όγδοος και ο ένατος οίκοι που λειτουργεί κανείς ομαδικά για την ομάδα και οι τρεις τελευταίοι οι οίκοι που η ομάδα ανταποδίδει το κάρμα (θετικό ή αρνητικό) στο άτομο... Δεν είναι ακριβώς αυτό που λέει ο συνάδελφος αλλά έχει μία συγγένεια στη λογική ότι χρησιμοποιεί τη διάκριση του εγώ από το εμείς.

Για το διαχωρισμό σε τετράδες κάτι πάει να βγει σαν νόημα εκεί, αλλά αισθάνομαι ότι κάτι μου λείπει. Νομίζω πρέπει να διευκρινίσουμε η "ηλικία" ως προς τι είναι... Παιδιά ως προς τι, έφηβοι ως προς τι, ενήλικες ως προς τι; Ως προς την ψυχή; Την υπευθυνότητα; Το δώσιμο στους άλλους; Καλή είναι η διάκριση ηλικιακά αλλά μου λείπει το ως προς τι...

magikadespell
28-07-2006, 12:50 PM
Καλημέρα Deodonus. Μου άρεσε πολύ αυτή η ερασιτεχνική - διαισθητική προσέγγιση που έκανες στην ομαδοποίηση των ζωδίων και συμφωνώ και εγώ από τη μικρή ερασιτεχνική μου πείρα και από την εμπειρία μου με τους ανθρώπους με τις ιδιότητες αυτές. Αυτά ως προς τις τριπλότητες γιατί οι τετραπλότητες που έκανες δε με βρίσκουν σύμφωνη στα περισσότερα αλλά μπορεί να κάνω λάθος λόγω περιορισμένων γνώσεων.
Για να απαντήσω στην ερώτηση που έκανε ο Βασίλης, σαν Διδυμίνα πιστεύω ότι ο διαχωρισμός σε "παιδιά" και "έφηβους" πρέπει να αφορά εκτός από την εμφάνιση κυρίως την έκφραση/συμπεριφορά των ζωδίων αυτών προς τους υπόλοιπους ανθρώπους δηλαδή πως μιλούν, πως κινούνται, πως αντιδρούν, κ.λ.π. Οι Δίδυμοι ας πούμε (που λέγετε πως είναι οι "αιώνιοι έφηβοι" του ζωδιακού) φαίνονται σχεδόν πάντα (το 90% θα έλεγα) αρκετά μικρότεροι οποιαδήποτε ηλικία και αν έχουν και έχω προσέξει το εξής καταπληκτικό σε Διδύμους μεγαλύτερους από εμένα: όσο πιο μεγάλη είναι η ηλικία τους τόσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά. Δηλαδή στα 30 κάποιος φαίνεται 27, στα 40 φαίνεται 35, στα 45 φαίνεται 38 και ούτω καθεξής. Σαν να μικραίνουν ένα πράγμα. Και οι Κριοί έχουν νεανική εμφάνιση και έντονη κινητικότητα σαν αστείρευτη ενέργεια, σαν να μην κουράζονται ποτέ. Επίσης το θέμα αυτό αφορά προφανώς και το πόσο γρήγορα ωριμάζουν σαν άνθρωποι και νομίζω ότι οι κατηγορία αυτή των "εφήβων" ή "παιδιών" αργεί πολύ να ωριμάσει μερικοί δε, δεν ωριμάζουν ποτέ

moutro28
28-07-2006, 12:57 PM
Πριν αρχίσω να διευκρινίσω το ότι είμαι καθαρά ερασιτέχνης στην αστρολογία, χωρίς να έχω κάνει μαθήματα, και την αντιμετωπίζω κάπως "ελαφριά" και μη-επιστημονικά, ίσως με την διαίσθηση. Αυτά που λέω δεν αποτελούν πόρισμα μελετών, αλλά δικών μου σκέψεων και απλά θέλησα να τα παραθέσω εδώ για να μου πείτε κατά πόσο "στέκουν".

Πέραν του διαχωρισμού των ζωδίων σε στοιχεία και σταυρούς, σκέφτηκα και άλλον έναν διαχωρισμό, ανά τρία και ανά τέσσερα ζώδια.



Τα πρώτα τρία ζώδια (Κριός, Ταύρος, Δίδυμος) είναι τα ζώδια του "εγώ". Λειτουργούν με βάση τον εαυτό τους και ό,τι κινείται γύρω από αυτόν.

Τα επόμενα τρία (Καρκίνος, Λέων, Παρθένος) είναι τα ζώδια της οικογένειας και της φυλής.

Τα επόμενα τρία (Ζυγός, Σκορπιός, Τοξότης) λειτουργούν με βάση το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.

Τα τρία τελευταία ζώδια (Αιγόκερος, Υδροχόος, Ιχθύς) τέλος, είναι τα "πανανθρώπινα" ζώδια, τα ζώδια όλης της ανθρωπότητας.

Τα τελευταία ζώδια των τριάδων λειτουργούν και σαν "πέρασμα" στην επόμενη τριάδα.



Τα πρώτα τέσσερα ζώδια (Κριός, Ταύρος, Δίδυμος, Καρκίνος) είναι τα "παιδιά" του ζωδιακού. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι εδώ είναι τα πιο "..." ζώδια: ο Κριός και ο Καρκίνος είναι τα πιο παρορμητικά ζώδια, ο Ταύρος το πιο σταθερό και ο Δίδυμος το πιο μεταβλητό ζώδιο. Επίσης ότι η αντιστοιχία σταυρού-στοιχείου είναι η πιο "δυσμενής": η γη, που είναι από μόνη της πιο "αργοκίνητη" βρίσκεται στον σταθερό σταυρό, ο "ευμετάβλητος" αέρας είναι στον μεταβλητό σταυρό, ενώ η "παρορμητική" φωτιά και το νερό βρίσκονται στον αντίστοιχο σταυρό. Τέλος, τα ζώδια αυτά μοιάζουν σαν να μην έχουν "καλή συναίσθηση" του στοιχείου τους, κάπως σαν να είναι "παγιδευμένα" σε αυτό.

Τα επόμενα τέσσερα ζώδια (Λέων, Παρθένος, Ζυγός, Σκορπιός) είναι ίσως οι..."έφηβοι" του ζωδιακού. Ενώ τα στοιχεία βρίσκουν σιγά-σιγά τον δρόμο τους, τα ζώδια αυτά έχουν κάπως την νοοτροπία ενός εφήβου: κάποιον εσωτερισμό ή υπερβολικό εξωτερισμό, κάποιον εγωισμό, κάποια αυτοπροβολή.

Τα τελευταία τέσσερα ζώδια (Τοξότης, Αιγόκερος, Υδροχόος, Ιχθύς) είναι πια τα "ώριμα" ζώδια. Τα στοιχεία βρίσκονται στην καλύτερη αντιστοιχία με τους σταυρούς, που φέρνουν κάπως μια "ισορροπία" (παρορμητική γη, σταθερός αέρας, μεταβλητή φωτιά και νερό), δίνοντας στα ζώδια την ευκαιρία να μπορούν να "δουλέψουν με το στοιχείο τους" και να γίνουν οι τέλειοι εκφραστές του.


Αυτά τα ολίγα. Υπενθυμίζω ότι αυτά αποτελούν "ιδέες ενός ερασιτέχνη" και σε καμία περίπτωση παγιωμένες αντιλήψεις. Ένα θέμα προς συζήτηση! :bigsmile:

Συγνώμη αλλά ο Ιχθύς και ο Τοξότης τι σχέση έχουν με την ωριμότητα; Ζουν στην καρακοσμάρα τους! Οι Λέοντες, τους οποίους συμπαθώ απεριόριστα έχουν τόσο τονισμένο το "εγώ" τους που τελικά έχουν πλάκα. Το ίδιο νομίζω και οι Σκορπιοί. Βέβαια και εγώ ερασιτέχνης είμαι.

Βασιλης Παπαδολιας
28-07-2006, 01:51 PM
Καλημέρα Deodonus. Μου άρεσε πολύ αυτή η ερασιτεχνική - διαισθητική προσέγγιση που έκανες στην ομαδοποίηση των ζωδίων και συμφωνώ και εγώ από τη μικρή ερασιτεχνική μου πείρα και από την εμπειρία μου με τους ανθρώπους με τις ιδιότητες αυτές. Αυτά ως προς τις τριπλότητες γιατί οι τετραπλότητες που έκανες δε με βρίσκουν σύμφωνη στα περισσότερα αλλά μπορεί να κάνω λάθος λόγω περιορισμένων γνώσεων.
Για να απαντήσω στην ερώτηση που έκανε ο Βασίλης, σαν Διδυμίνα πιστεύω ότι ο διαχωρισμός σε "παιδιά" και "έφηβους" πρέπει να αφορά εκτός από την εμφάνιση κυρίως την έκφραση/συμπεριφορά των ζωδίων αυτών προς τους υπόλοιπους ανθρώπους δηλαδή πως μιλούν, πως κινούνται, πως αντιδρούν, κ.λ.π. Οι Δίδυμοι ας πούμε (που λέγετε πως είναι οι "αιώνιοι έφηβοι" του ζωδιακού) φαίνονται σχεδόν πάντα (το 90% θα έλεγα) αρκετά μικρότεροι οποιαδήποτε ηλικία και αν έχουν και έχω προσέξει το εξής καταπληκτικό σε Διδύμους μεγαλύτερους από εμένα: όσο πιο μεγάλη είναι η ηλικία τους τόσο μεγαλύτερη είναι η διαφορά. Δηλαδή στα 30 κάποιος φαίνεται 27, στα 40 φαίνεται 35, στα 45 φαίνεται 38 και ούτω καθεξής. Σαν να μικραίνουν ένα πράγμα. Και οι Κριοί έχουν νεανική εμφάνιση και έντονη κινητικότητα σαν αστείρευτη ενέργεια, σαν να μην κουράζονται ποτέ. Επίσης το θέμα αυτό αφορά προφανώς και το πόσο γρήγορα ωριμάζουν σαν άνθρωποι και νομίζω ότι οι κατηγορία αυτή των "εφήβων" ή "παιδιών" αργεί πολύ να ωριμάσει μερικοί δε, δεν ωριμάζουν ποτέ


Χμ, μία ενδιαφέρουσα τοποθέτηση.. Τι μπορούμε να συμπεράνουμε από αυτήν; Ότι τα "παιδιά" του ζωδιακού έχουν μέσα τους πολύ ζωντάνια και είναι αεικίνητα, ενώ οι ενήλικες είναι πιο mature; Τι γίνεται όμως με τον Ταύρο και τον Καρκίνο; Αυτοί δε δείχνουν και τόσο νεανικοί... Το άλλο με τη συμπεριφορά προς τους άλλους μου αρέσει κάπως πιο πολύ. Να μιλήσουμε για κοινωνική άνεση; Δηλαδή τα "παιδιά" του ζωδιακού δεν πολυκαταλαβαίνουν τους άλλους και ενδιαφέρονται κυρίως για το εγώ τους, οι "έφηβοι" προσπαθούν να τους γνωρίσουν και οι "ενήλικες" δρουν σα να γνωρίζουν τις σχέσεις σαν το τσεπάκι τους; Αυτό μου κάθεται λίγο περισσότερο... Νομίζω ότι αυτό σχετίζεται και με την άποψη που έχουν περιγράψει κάποιοι αστρολόγοι (μεταξύ αυτών και η Κα Ντάκου νομίζω) ότι ο ζωδιακός αντιστοιχεί σε ένα φυσικό κύκλο εξέλιξης της ζωής (Κριός=σπέρμα, Ταύρος=σύλληψη, Δίδυμοι=έμβρυο, Καρκίνος=μωρό μόλις πριν τη γέννηση, κλπ). Αν εννοεί κάτι τέτοιο ο συνάδελφος είναι κοντά και πάλι σε απόψεις που υπάρχουν στην επίσημη αστρολογία. Δεν είναι δηλαδή εκτός θέματος..

Deodonus
28-07-2006, 02:30 PM
Για το διαχωρισμό σε τετράδες κάτι πάει να βγει σαν νόημα εκεί, αλλά αισθάνομαι ότι κάτι μου λείπει. Νομίζω πρέπει να διευκρινίσουμε η "ηλικία" ως προς τι είναι... Παιδιά ως προς τι, έφηβοι ως προς τι, ενήλικες ως προς τι; Ως προς την ψυχή; Την υπευθυνότητα; Το δώσιμο στους άλλους; Καλή είναι η διάκριση ηλικιακά αλλά μου λείπει το ως προς τι...Ως προς όλα αυτά!Τα παιδιά έχουν πιο πολλή ενεργεια, κινιτικότητα, αφθορμιτισμό και "τρώνε τα μούτρα τους" και καμιά φορά. Οι έφηβοι αρχίζουν κάπως να τα κουμαντάρουν όλα αυτά, αλλά τους διακρίνει επίσης και μια περιφάνεια και μια αλαζονία κάπως.Ενώ οι ενήλικες, είναι πια πιο ώρημοι στην σκέψη και στην πράξη. Χμμ...καταλάβατε τί έννοω;...


Συγνώμη αλλά ο Ιχθύς και ο Τοξότης τι σχέση έχουν με την ωριμότητα; Ζουν στην καρακοσμάρα τους! Οι Λέοντες, τους οποίους συμπαθώ απεριόριστα έχουν τόσο τονισμένο το "εγώ" τους που τελικά έχουν πλάκα. Το ίδιο νομίζω και οι Σκορπιοί. Βέβαια και εγώ ερασιτέχνης είμαι.Τόσο οι ιχθύς όσο και οι τοξότες, έχουν την τάση να σκέφτονται πιο ανθρωπιστικά, φιλοσοφικά, κοινωνικά κλπ, κατεβάζουν ιδέες, σκέφτονται την αγάπη κλπ (προσοχή: λέω ότι έχουν την τάση, όχι πώς όλοι είναι έτσι), ενώ οι λέοντες σκέφτονται τον εαυτό τους και το πως θα "βγούν από πάνω" στα γύρω τους άτομα.


Τι γίνεται όμως με τον Ταύρο και τον Καρκίνο; Αυτοί δε δείχνουν και τόσο νεανικοί...Ναι, αλλά τόσο τα καρκινάκια όσο και τα ταυράκια "δεν ξέρουν ακόμα καλά το στοιχείο τους" (ναι, η έκφραση είναι λίγο περίεργη), δηλαδί το ταυράκι είναι κολλημένο με τα υλικά αποκτήματα, είναι υλιστής, σταθερός και ακλόνητος, ενώ το καρκινάκι ζει συνεχώς μέσα σε μια θύελλα συναισθημάτων που δεν ξέρει πώς να χειριστεί και πώς να ανταπεξέλθει.


Γιατί θεωρείς του Παρθένους έφηβους του Ζωδιακού και τους Τοξότες ώριμους?Οι παρθένοι, μπορεί μεν να τους αρέσει η κοινωνική προσφορά κλπ, αλλά είναι τρομερά διπρόσωποι και προσκολούνται στην λογική τόσο που δεν βλέπουν παραπέρα. Ενώ οι τοξότες είναι ελεύθερα πνεύματα, "κόβει το μάτι τους" και δεν περιορίζονται από τίποτα.

magikadespell
28-07-2006, 02:44 PM
Και ο Καρκίνος είναι αιώνιο "παιδί" Βασίλη μου με την πολύ καλή έννοια πάντα γιατί θεωρείται ανασφαλής (όπως τα παιδάκια) που θέλει συνεχώς προσοχή και φροντίδα και .... προδέρμ (όπως επίσης τα παιδάκια θέλουν)!! :toung:

Εν ολίγοις, με τη χιουμοριστική παρατήρηση αυτή, θέλω να πω πως η "παιδικότητα" και η "εφηβηκότητα" μάλλον εκφράζεται διαφορετικά ανάλογα με τη φύση του ζωδίου. Στον Κριό π.χ. σαν ενέργεια ίσως, στον Δίδυμο εμφάνιση, στον Καρκίνο στο συναίσθημα, στον Τοξότη ανωμιμότητα κ.λ.π.

Βασιλης Παπαδολιας
28-07-2006, 03:36 PM
Ως προς όλα αυτά!Τα παιδιά έχουν πιο πολλή ενεργεια, κινιτικότητα, αφθορμιτισμό και "τρώνε τα μούτρα τους" και καμιά φορά. Οι έφηβοι αρχίζουν κάπως να τα κουμαντάρουν όλα αυτά, αλλά τους διακρίνει επίσης και μια περιφάνεια και μια αλαζονία κάπως.Ενώ οι ενήλικες, είναι πια πιο ώρημοι στην σκέψη και στην πράξη. Χμμ...καταλάβατε τί έννοω;...


Συγνώμη αλλά ο Ιχθύς και ο Τοξότης τι σχέση έχουν με την ωριμότητα; Ζουν στην καρακοσμάρα τους! Οι Λέοντες, τους οποίους συμπαθώ απεριόριστα έχουν τόσο τονισμένο το "εγώ" τους που τελικά έχουν πλάκα. Το ίδιο νομίζω και οι Σκορπιοί. Βέβαια και εγώ ερασιτέχνης είμαι.Τόσο οι ιχθύς όσο και οι τοξότες, έχουν την τάση να σκέφτονται πιο ανθρωπιστικά, φιλοσοφικά, κοινωνικά κλπ, κατεβάζουν ιδέες, σκέφτονται την αγάπη κλπ (προσοχή: λέω ότι έχουν την τάση, όχι πώς όλοι είναι έτσι), ενώ οι λέοντες σκέφτονται τον εαυτό τους και το πως θα "βγούν από πάνω" στα γύρω τους άτομα.

Ναι, αλλά τόσο τα καρκινάκια όσο και τα ταυράκια "δεν ξέρουν ακόμα καλά το στοιχείο τους" (ναι, η έκφραση είναι λίγο περίεργη), δηλαδί το ταυράκι είναι κολλημένο με τα υλικά αποκτήματα, είναι υλιστής, σταθερός και ακλόνητος, ενώ το καρκινάκι ζει συνεχώς μέσα σε μια θύελλα συναισθημάτων που δεν ξέρει πώς να χειριστεί και πώς να ανταπεξέλθει.

Οι παρθένοι, μπορεί μεν να τους αρέσει η κοινωνική προσφορά κλπ, αλλά είναι τρομερά διπρόσωποι και προσκολούνται στην λογική τόσο που δεν βλέπουν παραπέρα. Ενώ οι τοξότες είναι ελεύθερα πνεύματα, "κόβει το μάτι τους" και δεν περιορίζονται από τίποτα.

Xμ, οι τοποθετήσεις σου είναι αρκετά προσεγμένες, Dedomus... Δείχνεις να είσαι περισσότερο από ερασιτέχνης... Έχεις κάποιο insight...

Τα ζώδια πάντως μπορεί να έχουν πάρα πολλές σχέσεις μεταξύ τους. Κι όχι μόνο πάνω στις γνωστές διαιρέσεις... Σε άλλη βιβλιογραφία έχω δει για παράδειγμα αναφορές στη μεταφυσική σημασία των ποιοτήτων. Τι σημαίνουν ο σταθερός σταυρός, τι ο μεταβλητός και τι ο παρορμητικός.

Προσωπικά κάπου χάνω την παιδικότητα στον Ταύρο και την ενέργεια στον Καρκίνο. Κάτι πάει να βγει από την άποψη που παρουσιάζεις αλλά δεν το έχουμε πιστεύω ορίσει επακριβώς. Κι αυτό που λες ότι δεν κατέχουν καλά το στοιχείο τους, χμ, χμ, τι σημαίνει αυτό; Λίγο απροσδιόριστο μου φαίνεται...

Αν το πιάσουμε λίγο πιο βαθιά πού ολοκληρώνεται η γνώση του στοιχείου; Με βάση τις εσωτεριστικές παραδόσεις της αστρολογίας η εμπειρία του στοιχείου ξεκινά πάντα στο μεταβλητό σταυρό όπου ο άνθρωπος άγεται και φέρεται μέσα στο στοιχείο του (άρα τα πιο παιδικά ζώδια είναι τα μεταβλητά). Στη συνέχεια ο άνθρωπος ανεβαίνει στον παρορμητικό σταυρό, όπου μαθαίνει να διοχετεύει την ενέργεια του στοιχείου του στο περιβάλλον του, να τη χειρίζεται. Στο τέλος ο άνθρωπος ανεβαίνει στο σταθερό σταυρό κι εκεί μαθαίνει να μη δρα, να μένει σιωπηλός, να μην ωθείται σε δράση από το στοιχείο του, αλλά απλά να είναι...

Συνεπώς κάτι δε μου κολλάει με την παρομοίωση της παιδικότητας... Μπορώ να δεχτώ φάσεις εξέλιξης, όπως αυτές που περιέγραψα πιο πάνω, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτές δίνουν και μέτρο παιδικότητας ή χειρισμού της ενέργειας ή του στοιχείου...

Βασιλης Παπαδολιας
28-07-2006, 03:43 PM
Και ο Καρκίνος είναι αιώνιο "παιδί" Βασίλη μου με την πολύ καλή έννοια πάντα γιατί θεωρείται ανασφαλής (όπως τα παιδάκια) που θέλει συνεχώς προσοχή και φροντίδα και .... προδέρμ (όπως επίσης τα παιδάκια θέλουν)!! :toung:

Εν ολίγοις, με τη χιουμοριστική παρατήρηση αυτή, θέλω να πω πως η "παιδικότητα" και η "εφηβηκότητα" μάλλον εκφράζεται διαφορετικά ανάλογα με τη φύση του ζωδίου. Στον Κριό π.χ. σαν ενέργεια ίσως, στον Δίδυμο εμφάνιση, στον Καρκίνο στο συναίσθημα, στον Τοξότη ανωμιμότητα κ.λ.π.

Ναι, δεν έχεις άδικο... έχει παιδικότητα και ο Καρκίνος... αλλά ομοίως έχουν κι άλλα ζώδια... ο άντρας Ιχθύς που δεν παντρεύεται ποτέ, ο Υδροχόος με τις παιδικές πρωτοποριακές ιδέες... όπως είπα και πριν κάτι πάμε να πιάσουμε, αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε παιδικότητα... κάπως αλλιώς πρέπει να το ορίσουμε...

Deodonus
29-07-2006, 12:27 AM
Όταν λέω "δεν κατέχουν καλά το στοιχείο τους", εννοώ ότι, λ.χ. ο ταύρος ως σταθερό ζώδιο της γης, είναι υλιστής,"αργόστροφος" και κληστόμυαλος: η σταθερότητα του γήινου στοιχείου δεν "διευκολύνεται" καθόλου από τον σταυρό που ανοίκει, ενώ αντίθετα, η παρορμητική φύση του Αιγώκερου του επιτρέπει να χρησημοποιεί την λογική και τον υλισμό για την δημιουργεία, δεν τον "κρατάνε δέσμιο". Αντίστοιχα, ο μεταβλητός και αέρινος δύδημος είναι "τόσο προσαρμοστικός που χάνει τον εαυτό του": μεταβάλει την συμπεριφορά του ανάλογα το περιβάλλον τόσο πολύ, που στο τέλος έχει ένα τεράστιο μπέρδεμα στο κεφάλι του από ιδέες κλπ, που και από μόνες τους δεν είναι ιδιαίτερα σταθερές, και "δεν ξέρει τί του γίνεται". Ενώ, ο σταθερός Υδροχόος έχει ξεκάθαρα μεσ'το μυαλό του κάποια πράγματα και ιδέες και μπορεί και τις επεξεργάζεται, καθώς η σταθερή του φύση τον βοηθάει να συγκρατεί τις ιδέες, που από την φύση τους είναι κάπως "φευγάτες".


Αν το πιάσουμε λίγο πιο βαθιά πού ολοκληρώνεται η γνώση του στοιχείου; Με βάση τις εσωτεριστικές παραδόσεις της αστρολογίας η εμπειρία του στοιχείου ξεκινά πάντα στο μεταβλητό σταυρό όπου ο άνθρωπος άγεται και φέρεται μέσα στο στοιχείο του (άρα τα πιο παιδικά ζώδια είναι τα μεταβλητά). Στη συνέχεια ο άνθρωπος ανεβαίνει στον παρορμητικό σταυρό, όπου μαθαίνει να διοχετεύει την ενέργεια του στοιχείου του στο περιβάλλον του, να τη χειρίζεται. Στο τέλος ο άνθρωπος ανεβαίνει στο σταθερό σταυρό κι εκεί μαθαίνει να μη δρα, να μένει σιωπηλός, να μην ωθείται σε δράση από το στοιχείο του, αλλά απλά να είναι... Αλήθεια; Εγώ ξέρω ότι το "ταξίδι" αρχίζει από τους παρορμιτικούς, σταθεροποιήται στους σταθερός και προσαρμόζεται στους μεταβλιτούς. Όταν μιλάω για "γνωση του στοιχείου" εννοώ να μπορείς να το "κουμαντάρεις", να εξουδετερώσεις τα αρνιτικά στοιχεία και να δουλέψεις με τα θετικά.

Βασιλης Παπαδολιας
31-07-2006, 04:07 PM
Όταν λέω "δεν κατέχουν καλά το στοιχείο τους", εννοώ ότι, λ.χ. ο ταύρος ως σταθερό ζώδιο της γης, είναι υλιστής,"αργόστροφος" και κληστόμυαλος: η σταθερότητα του γήινου στοιχείου δεν "διευκολύνεται" καθόλου από τον σταυρό που ανοίκει, ενώ αντίθετα, η παρορμητική φύση του Αιγώκερου του επιτρέπει να χρησημοποιεί την λογική και τον υλισμό για την δημιουργεία, δεν τον "κρατάνε δέσμιο". Αντίστοιχα, ο μεταβλητός και αέρινος δύδημος είναι "τόσο προσαρμοστικός που χάνει τον εαυτό του": μεταβάλει την συμπεριφορά του ανάλογα το περιβάλλον τόσο πολύ, που στο τέλος έχει ένα τεράστιο μπέρδεμα στο κεφάλι του από ιδέες κλπ, που και από μόνες τους δεν είναι ιδιαίτερα σταθερές, και "δεν ξέρει τί του γίνεται". Ενώ, ο σταθερός Υδροχόος έχει ξεκάθαρα μεσ'το μυαλό του κάποια πράγματα και ιδέες και μπορεί και τις επεξεργάζεται, καθώς η σταθερή του φύση τον βοηθάει να συγκρατεί τις ιδέες, που από την φύση τους είναι κάπως "φευγάτες".

Αλήθεια; Εγώ ξέρω ότι το "ταξίδι" αρχίζει από τους παρορμιτικούς, σταθεροποιήται στους σταθερός και προσαρμόζεται στους μεταβλιτούς. Όταν μιλάω για "γνωση του στοιχείου" εννοώ να μπορείς να το "κουμαντάρεις", να εξουδετερώσεις τα αρνιτικά στοιχεία και να δουλέψεις με τα θετικά.

Χμ... μήπως θες να μας πεις λίγο τι βιβλία έχεις διαβάσει για να συγκρίνουμε πηγές; Εγώ έχω διαβάσει κυρίως βιβλία του ¶λαν Λίο και της Alice Bailey. Σε ό,τι αφορά του σταυρούς η Alice Bailey περιγράφει πολύ αναλυτικά πώς γίνεται το ταξίδι διαμέσου των ποιοτήτων... Ο ¶λαν Λίο λέει επίσης στην Εσωτερική Αστρολογία που έχει γράψει ότι τα μεταβλητά ζώδια αντιστοιχούν στον Τρίτο Λόγο της εκδήλωσης, τα Παρορμητικά στο Δεύτερο Λόγο και τα Σταθερά στον Πρώτο Λόγο... Επειδή η πορεία της ψυχής για την επανένωση γίνεται αντίστροφα, αντιστρέφεται η σειρά και ανεβαίνουμε από τον Τρίτο Λόγο στο Δεύτερο και από τον Δεύτερο στον Πρώτο...

aries engineer
31-07-2006, 07:04 PM
Οι Ιχθύες δεν παντρεύονται??Μάλλον οι Παρθένοι θα έλεγα...Και αυτά τα περί κοινωνικής προσφοράς θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω...Το κάνουν μόνο και μόνο για να φανούν....:bigsmile:

tannia
01-08-2006, 07:40 PM
Γεια σου Deodonus, κι εμένα μ' αρέσει να ταξινομώ τα ζώδια, είναι κόλλημα:bigsmile:. Νομίζω ότι η ταξινόμησή σου έχει κάποια αλήθεια από την άποψη ότι τα τελευταία ζώδια έχουν κυβερνήτες μη προσωπικούς πλανήτες, αλλά δε θυμάμαι πώς λέγονται, αν έχει κανείς κανένα link..

Βασιλης Παπαδολιας
01-08-2006, 08:16 PM
Γεια σου Deodonus, κι εμένα μ' αρέσει να ταξινομώ τα ζώδια, είναι κόλλημα:bigsmile:. Νομίζω ότι η ταξινόμησή σου έχει κάποια αλήθεια από την άποψη ότι τα τελευταία ζώδια έχουν κυβερνήτες μη προσωπικούς πλανήτες, αλλά δε θυμάμαι πώς λέγονται, αν έχει κανείς κανένα link..

Καλημέρα... Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, αλλά ο Σκορπιός έχει κυβερνήτη τον Πλούτωνα, ο Τοξότης το Δία, ο Αιγόκερως τον Κρόνο, ο Υδροχόος τον Ουρανό και ο Ιχθύς τον Ποσειδώνα...

Maroulita
01-08-2006, 08:43 PM
Καλημέρα... Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό, αλλά ο Σκορπιός έχει κυβερνήτη τον Πλούτωνα, ο Τοξότης το Δία, ο Αιγόκερως τον Κρόνο, ο Υδροχόος τον Ουρανό και ο Ιχθύς τον Ποσειδώνα...

Βασίλη, προφανώς θα εννοεί ότι επειδή τα συγκεκριμένα ζώδια έχουν κυβερνήτες αργούς πλανήτες, θα υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος όρος για την ομαδοποίηση αυτών των ζωδίων.

Βασιλης Παπαδολιας
02-08-2006, 08:13 PM
Βασίλη, προφανώς θα εννοεί ότι επειδή τα συγκεκριμένα ζώδια έχουν κυβερνήτες αργούς πλανήτες, θα υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος όρος για την ομαδοποίηση αυτών των ζωδίων.

Ναι, ονομάζονται εξωτερικοί πλανήτες...

Maroulita
02-08-2006, 10:18 PM
Ναι, ονομάζονται εξωτερικοί πλανήτες...

Ναι... μήπως υπάρχει όρος για την ομάδα των ζωδίων που κυβερνώνται από τους εξωτερικούς πλανήτες...

Alien1
03-08-2006, 12:25 AM
Δεν συμφωνω και τοσο με αυτο το αρθρο βασικα

- Τους\Τις ποιος εγωιστες που λειτουργουν με το εγω του ζωδιακου θεωρω οτι ειναι οι Λεοντες
και λιγοτερο οι Διδυμοι Κρυοι και Ταυροι
αν και εχουν και αυτοι μια ταση στον εγωισμο με τιποτα ομως δεν φτανουν τους Λεοντες σε οτι αφορα αυτο

Οι Διδυμοι και ισως και οι Κρυοι ειναι απο τα πιο ανωριμα και απιστα συνηθως ατομα σε οτι αφορα σχεσεις

-Επισης "Παιδια" του ζωδιακου εχω ακουσει οτι ειναι Τοξοτες, εχουν επισης και αυτοι την ταση να νομιζουν οτι τα ξερουν ολα.... Ξερολες ενα πραγμα
οποτε δεν τους θεωρω ουτε και αυτους και τοσο ωριμους για να τους καταταξει καποιος σε αυτην την ομαδα....


Τελοσπαντων αυτη ειναι η δικη μου αποψη μου που δεν με βρισκει και τοσο συμφωνω με το παραπανω αρθρο

tannia
05-08-2006, 03:28 AM
Ναι... μήπως υπάρχει όρος για την ομάδα των ζωδίων που κυβερνώνται από τους εξωτερικούς πλανήτες...
Ναι, κάτι τέτοιο εννοώ.
Ταιριάζει με την προσωπική ταξινόμηση στο ότι τα είπε πανανθρώπινα, κάπως έτσι..

Deodonus
07-08-2006, 07:11 PM
Χμ... μήπως θες να μας πεις λίγο τι βιβλία έχεις διαβάσει για να συγκρίνουμε πηγές;Όπως σου είπα δεν έχω διαβάσει και πολλά πολλά, βασικά κανένα βιβλίο αστρολογίας. Μόνο από ψαξήματα στο internet και από προσωπική παρατήριση.

Δεν συμφωνω και τοσο με αυτο το αρθρο βασικα

- Τους\Τις ποιος εγωιστες που λειτουργουν με το εγω του ζωδιακου θεωρω οτι ειναι οι Λεοντες
και λιγοτερο οι Διδυμοι Κρυοι και Ταυροι
αν και εχουν και αυτοι μια ταση στον εγωισμο με τιποτα ομως δεν φτανουν τους Λεοντες σε οτι αφορα αυτο

Οι Διδυμοι και ισως και οι Κρυοι ειναι απο τα πιο ανωριμα και απιστα συνηθως ατομα σε οτι αφορα σχεσεις

-Επισης "Παιδια" του ζωδιακου εχω ακουσει οτι ειναι Τοξοτες, εχουν επισης και αυτοι την ταση να νομιζουν οτι τα ξερουν ολα.... Ξερολες ενα πραγμα
οποτε δεν τους θεωρω ουτε και αυτους και τοσο ωριμους για να τους καταταξει καποιος σε αυτην την ομαδα....Χμμ...να δω πώς να το εκφράσω τώρα...Δεν μπορώ να πω "εγωισμός α'" και "εγωισμός β'" :toung: anyway. Οι Κρυοί, Ταύροι και Δίδυμοι είναι εγωιστές, από την άποψη ότι "σπαταλάνε πολύ ενέργεια" για να βρουν τον εαυτό τους (ειδικά ο Κρυός). "Το σύμπαν τους είναι πιο μικρό" (αν σε διευκολύνει έτσι) απ'ό,τι των άλλων ζωδίων - για την ακρίβεια περικλύει απλά τον εαυτό τους. Έτσι, σε αντίθεση με έναν Ιχθύ που "εκ γεννετής" σκέφτεται ομαδικά, ένας Ταύρος π.χ. σκέφτεται ατομικά [πράγμα που κάθε ζώδιο καλύται να δουλέψει]. Οι Λέοντες είναι μεν εγωιστές και εγωκεντρικοί, αλλά θέλουν να είναι "βασηλιάδες" της ομάδας, δεν σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους, αλλά και την ομάδα στην οποία θα "βασηλέψουν". [Τα λέω όλα με απλά λόγια και μεταφορικά, ελπίζω να μην προκαλέσω συγχίσεις και προσβολές....]Τέλος, οι Τοξότες είναι ώρημοι, γιατί έχουν την τάση της φιλοσόφισης των πραγμάτων και του κόσμου, εξερευνούν, διαβάζουν, σκέφτονται. Μπορεί να είναι "ξερόλες", αλλά δεν συγκρίνεται αυτή η "ξερολιά" [ελληνικιά γραμματικιά, I know...] με των Κρυών ή των Λεόντων.

Αυτάαααα...

Υ.Γ.: Συγγνώμη εάν άργισα να απαντήσω, αλλά ήμουν μια βδομάδα στην Κω :bigsmile: .

apostolos1990
11-08-2006, 12:34 AM
Το λιγότερο γελοία η ταξινομηση του Deodonus, αλλά δεν πειραζει σημασία έχει η προσπάθεια. Μην ξεχασουμε όμως και αυτα που ξέρουμε, ok?

Deodonus
11-08-2006, 03:57 PM
Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι πρόθυμοι να επιχηριματολογίσουν και να συζητίσουν για τις απόψεις τους. Μην ξεχάσουμε και τον σκοπό αυτού του forum (και κάθε forum), ok?

tannia
14-08-2006, 05:02 PM
Το λιγότερο γελοία η ταξινομηση του Deodonus
Ωω, ντροπή, μην κρίνεις για να μην κριθείς:bigsmile: ;)
Εμένα προσωπικά μ' αρέσουν τα χαλαρά όρια στα κάτω κάτω φόρουμ που είναι για αυτούς που δεν είναι και τόσο σχετικοί.

Βασιλης Παπαδολιας
17-08-2006, 11:00 AM
Ταξινομήσεις ζωδίων υπάρχουν πολλές... Πρόσφατα είδα σε ένα βιβλίο αστρολογίας μία ταξινόμηση που θεωρεί τα τρία πρώτα ζώδια ατομικά, τα έξι επόμενα επικοινωνιακά και τα τρία τελευταία πανανθρώπινα. Είναι σημαντική η διάκριση του επικοινωνιακού από το πανανθρώπινο, γιατί το πανανθρώπινο μπορεί να είναι απλά ιδεαλιστικό. Για παράδειγμα ο καλλιτέχνης Ιχθύς μπορεί κάλιστα να κάθεται τελείως μόνος σε ένα απόμακρο νησία χωρίς κανένα και να σκέφτεται ονειρικά... ή ο Υδροχόος να είναι σε ένα επιστημονικό εργαστήριο απομωνωμένος ψάχνοντας το εμβόλιο για να σώσει την ανθρωπότητα... Γενικά πιστεύω ότι η ταξινόμηση σου, Dedomus, είναι μία καλή προσπάθεια να κατατάξεις σύμβολα και έννοιες αστρολογικές, μπορεί όμως να βελτιωθεί αν ρίξεις μία ματιά σε μερικά βιβλία και πάρεις μερικές ακόμη ιδέες...

SONIA64
17-08-2006, 07:36 PM
Όπως σου είπα δεν έχω διαβάσει και πολλά πολλά, βασικά κανένα βιβλίο αστρολογίας. Μόνο από ψαξήματα στο internet και από προσωπική παρατήριση.
Χμμ...να δω πώς να το εκφράσω τώρα...Δεν μπορώ να πω "εγωισμός α'" και "εγωισμός β'" :toung: anyway. Οι Κρυοί, Ταύροι και Δίδυμοι είναι εγωιστές, από την άποψη ότι "σπαταλάνε πολύ ενέργεια" για να βρουν τον εαυτό τους (ειδικά ο Κρυός). "Το σύμπαν τους είναι πιο μικρό" (αν σε διευκολύνει έτσι) απ'ό,τι των άλλων ζωδίων - για την ακρίβεια περικλύει απλά τον εαυτό τους. Έτσι, σε αντίθεση με έναν Ιχθύ που "εκ γεννετής" σκέφτεται ομαδικά, ένας Ταύρος π.χ. σκέφτεται ατομικά [πράγμα που κάθε ζώδιο καλύται να δουλέψει]. Οι Λέοντες είναι μεν εγωιστές και εγωκεντρικοί, αλλά θέλουν να είναι "βασηλιάδες" της ομάδας, δεν σκέφτονται μόνο τον εαυτό τους, αλλά και την ομάδα στην οποία θα "βασηλέψουν". [Τα λέω όλα με απλά λόγια και μεταφορικά, ελπίζω να μην προκαλέσω συγχίσεις και προσβολές....]Τέλος, οι Τοξότες είναι ώρημοι, γιατί έχουν την τάση της φιλοσόφισης των πραγμάτων και του κόσμου, εξερευνούν, διαβάζουν, σκέφτονται. Μπορεί να είναι "ξερόλες", αλλά δεν συγκρίνεται αυτή η "ξερολιά" [ελληνικιά γραμματικιά, I know...] με των Κρυών ή των Λεόντων.

Αυτάαααα...

Υ.Γ.: Συγγνώμη εάν άργισα να απαντήσω, αλλά ήμουν μια βδομάδα στην Κω :bigsmile: .

Βρε deodonus μου γιατί εμάς τους Κριούς μας γράφεις με "υ".Μπορεί να ειμαστε λίγο (ή πολύ) κάπως...αλλά κρύοι δεν ειμαστε.
Στην Κω που πηγες παρεπιπτόντως; Ήμουνα πολλά χρόνια εκει..

Dell Piero
17-08-2006, 07:44 PM
ΣΟΦΙΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ chat πουλάκι μου :love:

SONIA64
24-08-2006, 09:35 PM
ΣΟΦΙΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ chat πουλάκι μου :love:

Συγνώμη ΔιαχειριστάVerneigung ειμαι ενθουσιώδης χαρακτήρας και παρασούρθηκα....:embarrest