PDA

View Full Version : 4ος οίκος - Οικογένεια



levi
27-07-2006, 01:48 PM
'Exω διαβάσει ότι ο 4ος οίκος συνδέεται με την οικογένεια που έχουμε μεγαλώσει. Όταν θέλουμε να δούμε την οικογένεια που θα δημιουργήσουμε εμείς, ποιον οίκο κοιτάμε;
Ευχαριστώ

panther
27-07-2006, 01:50 PM
'Exω διαβάσει ότι ο 4ος οίκος συνδέεται με την οικογένεια που έχουμε μεγαλώσει. Όταν θέλουμε να δούμε την οικογένεια που θα δημιουργήσουμε εμείς, ποιον οίκο κοιτάμε;
Ευχαριστώ

Τον 7ο οίκο, δηλαδή του γάμου

Φιλικά
Ιουλία

Maroulita
27-07-2006, 01:59 PM
Αγαπητή levi, αν θες διάβασε τα παρακάτω άρθρα, είναι αρκετά διαφωτιστικά όσον αφορά τους οίκους και τη δήλωσή τους. :bigsmile:

Οι 12 οίκοι του ζωδιακού (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=1049)
Οι 12 οίκοι - συνοπτική περιγραφή (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=53)

sagimoon
27-07-2006, 03:52 PM
Αγαπητή LEVI

Ο 4ος οίκος -οικογένεια, ρίζες, αρχή και τέλος ζωής, δείχνει και την πρώτη οικογένεια και αυτήν που δημιουγεί κάποιος ενδεχομένως μετά. Εκεί ψάχνεις για το πώς πέρασε κάποιος στην πρώτη του οικογένεια, εκεί και πως θα περάσει τα τελευταία χρόνια της ζωής του, με την οικογένεια που έχει δημιουργήσει ίσως. Πχ Ένας κρόνος μπορεί να σημαίνει πιθανόν προβλήματα χρόνια με έναν γονέα-πχ υγείας- και επίσης πιθανόν πόνους στα κόκκαλα στα γεράματα. Ενδεικτικά πάντα και γενικά. Ο 7ος δείχνει συνεργασίες και σύζυγο(πρώτο).

moutro28
27-07-2006, 04:05 PM
Στον 7ο οίκο έχω Ζυγό (1°08'01.) Στον 4ο Καρκίνο (00°37'53). Μπορείτε να μου δώσετε μια ερμηνία;

levi
27-07-2006, 05:54 PM
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.:bigsmile: :bigsmile:

sagimoon
28-07-2006, 09:31 AM
Έχεις δηλ σωστή οικοθεσία. μια χαρά είναι έτσι. Ο καρκίνος βοηθά την οικογένεια και ο ζυγός τις σχέσεις.

moutro28
28-07-2006, 12:52 PM
Έχεις δηλ σωστή οικοθεσία. μια χαρά είναι έτσι. Ο καρκίνος βοηθά την οικογένεια και ο ζυγός τις σχέσεις.


Σίγουρο; Γιατί έχω έναν επίσημο χωρισμό στο ενεργητικό μου και 1-2 ακόμα από σχέσεις. Μπορώ να ελπίζω ακόμα, ή δεν παίρνεις όρκο;

Βασιλης Παπαδολιας
28-07-2006, 01:58 PM
Σίγουρο; Γιατί έχω έναν επίσημο χωρισμό στο ενεργητικό μου και 1-2 ακόμα από σχέσεις. Μπορώ να ελπίζω ακόμα, ή δεν παίρνεις όρκο;

Οι ακμές των οίκων και τα ζώδια που βρίσκονται παίζουν ρόλο, αλλά δεν είναι το πρωταρχικό σημείο για να μιλήσουμε για χωρισμούς, κλπ. Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές άλλες όψεις που πρέπει να δει κανείς... Οι θέσεις των οίκων σε ζώδια είναι μία μόνο πλευρά του ωροσκοπίου...

sagimoon
28-07-2006, 03:08 PM
ΑΚΡΙΒΩΣ όπως τα είπε ο Βασίλης. Καλή η σωστή οικοθεσία, μα όταν μέσα στους οίκους χορεύουν καλικάτζαροι (δικιά μου έκφραση) τί να την κάνεις !!!

Μπορεί δηλ να έχεις ακμή 4ου στον καρκίνο που είναι μια χαρά, μα μέσα να έχεις έναν ¶ρη και έναν κρόνο που τετραγωνίζουν 3-4 πλανήτες. Ε...μετά τί καλό να περιμένεις.....

moutro28
30-07-2006, 04:08 PM
Οι ακμές των οίκων και τα ζώδια που βρίσκονται παίζουν ρόλο, αλλά δεν είναι το πρωταρχικό σημείο για να μιλήσουμε για χωρισμούς, κλπ. Υπάρχουν πάρα μα πάρα πολλές άλλες όψεις που πρέπει να δει κανείς... Οι θέσεις των οίκων σε ζώδια είναι μία μόνο πλευρά του ωροσκοπίου...

Mήπως σε βοηθάω τώρα;
Imum CoeliCancer00°37'53
DescendantLibra01°08'01