PDA

View Full Version : Ζευγάρια του ζωδιακού;



tannia
23-07-2006, 11:49 PM
Κάπου είχα διαβάσει ή ακούσει ότι κάθε ζώδιο εκτός από το απέναντί του (ζώδιο) ταιριάζει και μ' ένα άλλο όχι λόγω αντίθεσης, όπως πχ Κριός-Ζυγός, Ταύρος-Σκορπιός, Δίδυμος-Τοξότης κλπ αλλά λόγω του ότι έχουν ίδιο ή ''συγγενή'' κυβερνήτη πλανήτη και γιατί ταιριάζουν και τα στοιχεία τους(φωτιά, αέρας κλπ) και τελος πάντων είναι και αυτά ζευγάρια:
Κριός-Σκορπιός
Ταύρος-Ζυγός
Δίδυμος-Παρθένος
Καρκίνος-Λέων
Τοξότης-Ιχθείς
Αιγόκερος-Υδροχόος

Και ότι η φωτιά δεν ταιριάζει μόνο με τον αέρα αλλά και με το νερό, ενώ ο αέρας ταιριάζει και με τη γη.
Ισχύει;;

ScP
24-07-2006, 12:25 AM
http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=1902

http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=131

tannia
26-07-2006, 07:35 PM
Ναι, αλλά δε λέει τι ταιριάζει με τι..

Λίλιαν Σίμου
29-07-2006, 09:03 PM
Αγαπητό μέλος

Αυτό που γράφετε δεν έχει σε μερικά στοιχεία συγγένεια.
Αν πάρετε τους κοινούς κυβερνήτες, όπως στον Σκορπιό και τον Κριό, όντως έχει μία βάση αυτό που περιγράφετε, όμως δεν είναι απαραίτητα σύγκλιση των δύο ζωδίων,ώς προς τα στοιχεία τους. Γιατί ο ¶ρης στον Κριό δεν λειτουργεί όπως αυτός στον Σκορπιό.
Μήπως, πέρα των συναφών στοιχείων, διαβάσατε κάπου για τα ζευγάρια των αντισκιών? Αυτά είναι όμως λίγο διαφορετικά:Κριός/Παρθένος, Ταύρος/Λέων, Δίδυμοι/Καρκίνος, Ιχθείς/Ζυγός, Σκορπιός/Υδροχόος και Αιγόκερος/Τοξότης.

Πιστεύω κάπου έχετε μπερδευτεί, ή κάποιο άτομο έγραψε λίγο μπερδεμένα αυτό που προσπάθησε να πει.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

tannia
30-07-2006, 03:34 AM
Ευχαριστώ για την απάντηση,
Αυτό που είχα διαβάσει δεν έλεγε για τα στοιχεία τίποτα, μόνο για τους ''συγγενείς'' κυβερνήτες. Απλά εγώ παρατήρησα ότι σ' αυτά τα ζευγάρια έχουν βάλει το νερό με τη φωτιά και τη γη με τον αέρα, ενώ στα κανονικά ζευγάρια τα ζώδια που ταιριάζουν σαν αντίθετα είναι φωτιά και αέρας πχ Κριός-Ζυγός και γη με νερό πχ Ταύρος με Σκορπιό.
Μπορεί να μην είναι σωστό αλλά μου φάνηκε πετυχημένο και το κράτησα στο μυαλό μου, γιατί ας πούμε να μην ταιριάζει ο Λέων με τον Καρκίνο, δηλαδή ο Ήλιος με τη Σελήνη, τα δυο φώτα μαζί; Μου άρεσε και αυτό το σύστημα!