PDA

View Full Version : Εύρεση Ωροσκόπου όταν δε γνωρίζουμε την ακριβή ώρα



Βασιλης Παπαδολιας
05-07-2006, 01:21 PM
Από κάποιες συζητήσεις με μέλη μου έχει δημιουργηθεί μία απορία για το αν υπάρχουν μέθοδοι να βρεις τον ωροσκόπο αν δεν ξέρεις την ώρα γέννησης. Προσωπικά χρησιμοποιώ κάποιες μεθόδους προσεγγιστικές, αλλά δεν ξέρω μήπως υπάρχουν και άλλες μέθοδοι και θα ήθελα να μάθω...

Οι μέθοδοι που χρησιμοποιώ συνήθως είναι:

1. Να διαβάζω και να βάζω τους ενδιαφερόμενους να διαβάζουν αναλύσεις συνδυασμών Ήλιου - Ωροσκόπου. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, ένα καλό τέτοιο βιβλίο είναι "ο Ωροσκόπος" του Κου Λεφάκη. Προσπαθώ να δω με ποιες περιγραφές αισθάνονται να ταυτίζονται πιο πολύ.
2. Διαβάζω ερμηνείες των πλανητών σε οίκους και βλέπω ποιες ταιριάζουν πιο πολύ στο άτομο (προϋπόθεση να το γνωρίζω αρκετά για να μπορώ να έχω άποψη). Επίσης δίνω και στο ίδιο το άτομο τις ερμηνείες για να δει με τι ταυτίζεται.
3. Προσπαθώ να δω πότε κουράζεται η Σελήνη του ενδιαφερόμενου. Συνήθως όταν τετραγωνίζεται η Σελήνη από τη διέλευση της Σελήνης ή όταν υπάρχει αντίθεση με διελαύνουσα Σελήνη ( σε απλά ελληνικά έχεις τη Σελήνη στις 10' του Λέοντα και σήμερα στον Ουρανό η Σελήνη στις 12:00 θα είναι στις 10' του Σκορπιού ) τότε ο άνθρωπος από ό,τι έχω παρατηρήσει αισθάνεται κουρασμένος. Επειδή η Σελήνη αλλάζει μοίρες γρήγορα ( μία μοίρα κάθε δύο ώρες περίπου ), διαφορά μίας ή δυο ωρών την ώρα που μας πιάνει κούραση σημαίνει μία μοίρα μπρος ή πίσω για τη Σελήνη. Στη συνέχεια, αν παει κανείς σε ένα καλό site μπορεί να δοκιμάζει ώρες γέννησης μέχρι να βρει τη συγκεκριμένη μοίρα της Σελήνης.

Πιθανόν να είναι λίγο μπακάλικες οι μέθοδοι, αλλά υπάρχει μεγάλη πληθώρα ανθρώπων που δεν ξέρουν την ώρα γέννησης τους και αγωνιούν για τον ωροσκόπο τους... Δεν ξέρω, μήπως υπάρχουν άλλες καλύτερες μέθοδοι από αυτές που χρησιμοποιώ; Ξέρει κανείς;

Αγγελικη
05-07-2006, 01:27 PM
Εγω ξερω μια μεθοδο.
Την επισκεψη σε υπευθυνο Αστρολογο ωστε να μην παιρνουμε στο λαιμο μας μεγαλη πληθωρα ανθρωπων χρησιμοποιωντας μπακαλιστικες μεθοδους...

Βασιλης Παπαδολιας
05-07-2006, 01:43 PM
Εγω ξερω μια μεθοδο.
Την επισκεψη σε υπευθυνο Αστρολογο ωστε να μην παιρνουμε στο λαιμο μας μεγαλη πληθωρα ανθρωπων χρησιμοποιωντας μπακαλιστικες μεθοδους...

Είναι πολύ καλή μέθοδος και συμφωνώ, απλά πρέπει κανείς να αντέχει ανάλογα και οικονομικά... Κάτι άλλο;

Fotini Christodoulou
05-07-2006, 01:49 PM
Να ρωτήσω για μια απορία που μου δημιουργήθηκε!
Ποια πηγή χρησιμοποιήσες;Υπάρχει κάποιο βιβλιο καποιος συγγραφέας απο οπου αντλήσες τα στοιχεία;
Αν σου είναι ευκολο να μας πείς ωστε όποιος επιθυμεί να μελετήσει σοβαρά το θέμα να διαβάσει ολοκληρωμένα την μέθοδο.

Βασιλης Παπαδολιας
05-07-2006, 01:55 PM
Να ρωτήσω για μια απορία που μου δημιουργήθηκε!
Ποια πηγή χρησιμοποιήσες;Υπάρχει κάποιο βιβλιο καποιος συγγραφέας απο οπου αντλήσες τα στοιχεία;
Αν σου είναι ευκολο να μας πείς ωστε όποιος επιθυμεί να μελετήσει σοβαρά το θέμα να διαβάσει ολοκληρωμένα την μέθοδο.

Φωτεινή, για ποια από τις τρεις μεθόδους μιλάς; Αυτό με τη Σελήνη;

friary
05-07-2006, 02:29 PM
Από κάποιες συζητήσεις με μέλη μου έχει δημιουργηθεί μία απορία για το αν υπάρχουν μέθοδοι να βρεις τον ωροσκόπο αν δεν ξέρεις την ώρα γέννησης. Προσωπικά χρησιμοποιώ κάποιες μεθόδους προσεγγιστικές, αλλά δεν ξέρω μήπως υπάρχουν και άλλες μέθοδοι και θα ήθελα να μάθω...

Οι μέθοδοι που χρησιμοποιώ συνήθως είναι:

1. Να διαβάζω και να βάζω τους ενδιαφερόμενους να διαβάζουν αναλύσεις συνδυασμών Ήλιου - Ωροσκόπου. Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, ένα καλό τέτοιο βιβλίο είναι "ο Ωροσκόπος" του Κου Λεφάκη. Προσπαθώ να δω με ποιες περιγραφές αισθάνονται να ταυτίζονται πιο πολύ.
2. Διαβάζω ερμηνείες των πλανητών σε οίκους και βλέπω ποιες ταιριάζουν πιο πολύ στο άτομο (προϋπόθεση να το γνωρίζω αρκετά για να μπορώ να έχω άποψη). Επίσης δίνω και στο ίδιο το άτομο τις ερμηνείες για να δει με τι ταυτίζεται.
3. Προσπαθώ να δω πότε κουράζεται η Σελήνη του ενδιαφερόμενου. Συνήθως όταν τετραγωνίζεται η Σελήνη από τη διέλευση της Σελήνης ή όταν υπάρχει αντίθεση με διελαύνουσα Σελήνη ( σε απλά ελληνικά έχεις τη Σελήνη στις 10' του Λέοντα και σήμερα στον Ουρανό η Σελήνη στις 12:00 θα είναι στις 10' του Σκορπιού ) τότε ο άνθρωπος από ό,τι έχω παρατηρήσει αισθάνεται κουρασμένος. Επειδή η Σελήνη αλλάζει μοίρες γρήγορα ( μία μοίρα κάθε δύο ώρες περίπου ), διαφορά μίας ή δυο ωρών την ώρα που μας πιάνει κούραση σημαίνει μία μοίρα μπρος ή πίσω για τη Σελήνη. Στη συνέχεια, αν παει κανείς σε ένα καλό site μπορεί να δοκιμάζει ώρες γέννησης μέχρι να βρει τη συγκεκριμένη μοίρα της Σελήνης.

Πιθανόν να είναι λίγο μπακάλικες οι μέθοδοι, αλλά υπάρχει μεγάλη πληθώρα ανθρώπων που δεν ξέρουν την ώρα γέννησης τους και αγωνιούν για τον ωροσκόπο τους... Δεν ξέρω, μήπως υπάρχουν άλλες καλύτερες μέθοδοι από αυτές που χρησιμοποιώ; Ξέρει κανείς;

Βασίλη, τι ακριβώς εννοείς λέγοντας :"αν παει κανείς σε ένα καλό site μπορεί να δοκιμάζει ώρες γέννησης μέχρι να βρει τη συγκεκριμένη μοίρα της Σελήνης"
Δεν πιστεύω να είναι μομφή στο site που μας φιλοξενεί και περνάμε τόσο καλά!!! Εεεεεεεεεεε;;;;;;;; :suspiciou

Βασιλης Παπαδολιας
05-07-2006, 02:38 PM
Βασίλη, τι ακριβώς εννοείς λέγοντας :"αν παει κανείς σε ένα καλό site μπορεί να δοκιμάζει ώρες γέννησης μέχρι να βρει τη συγκεκριμένη μοίρα της Σελήνης"
Δεν πιστεύω να είναι μομφή στο site που μας φιλοξενεί και περνάμε τόσο καλά!!! Εεεεεεεεεεε;;;;;;;; :suspiciou

Όχι, προς Θεού, εννοώ site με αστρολογικό software που βγάζει αυτόματα τους γενέθλιους χάρτες... Έχουμε εμείς τέτοιο εδώ; Μήπως έκανα βλακεία και δεν το ξέρω;

Marilam
05-07-2006, 02:39 PM
Άτοπο αυτό που λες friary...στο site δεν μπορείς να καταχωρείς στοιχεία για άτομα, ούτε να παίζεις με τις ώρες όπως πχ astro.com
Το site αυτό προσφέρεται για συζήτηση πάνω σε αστρολογικά θέματα......

Fotini Christodoulou
05-07-2006, 02:43 PM
Βασίλη :Αναφέρομαι στις μεθοδους 2 και 3 !:bigsmile: Θενκς!

(Καλύτερο σάιτ δεν υπάρχει και για του λόγου του αληθες;) ) οποιος επιθυμει ρωτάει εδω και πολύ καιρό,στην στηλη" Μαθετε τις θεσεις των πλανητών σας",οπου υπευθυνα η Αγγελική σας δινει εκτος απο προσωπικο χάρτη , συναστριακο και ότι χάρτη θελησετε!

ScP
05-07-2006, 02:45 PM
Το astro.com προφανώς που είναι από τα καλύτερα του είδους στο χώρο επί σειρά ετών και που διαθέτουν όπως και πολλά άλλα ανάλογα σάιτ προγράμματα υπολογισμού του προσωπικού ωροσκοπίου όπου σε λίγα λεπτά ο ενδιαφερόμενος μελετητής έχει το χάρτη του στα χέρια του.
Όμως σε αντίθεση με την ενότητα που υπάρχει στα εδώ φόρουμς και οι χάρτες δίνονται "δια χειρός Αγγελικής" εκεί δεν υπάρχει η δυνατότητα για διάφορα συστήματα οικοθεσίας, όπως και για διάφορα προoδευτικά. Για μεσοδιαστήματα, κλήρους, κλπ ούτε να το συζητάμε Ούτε γεωγραφικές συντεταγμένες για όλες τις ελληνικές πόλεις και περιοχές και πολλές φορές έχουμε και απόκλιση ωροσκόπου κατά κάποιες μοίρες. Ψηλά γράμματα θα μου πείτε.
Όπως το είπε η Μαριάννα. Αν θέλεις να "παίξεις τον αστρολόγο" καλό είναι εκεί για γρήγορο υπολογισμό. Αν θέλεις σωστό βέβαια η Αγγελική "καθαρίζει" μέσω της astrolabe

friary
05-07-2006, 02:52 PM
Όχι, προς Θεού, εννοώ site με αστρολογικό software που βγάζει αυτόματα τους γενέθλιους χάρτες... Έχουμε εμείς τέτοιο εδώ; Μήπως έκανα βλακεία και δεν το ξέρω;
Οκ Βασίλη, απλά ανησύχησα προς στιγμήν :cheesy:


Άτοπο αυτό που λες friary...στο site δεν μπορείς να καταχωρείς στοιχεία για άτομα, ούτε να παίζεις με τις ώρες όπως πχ astro.com
Το site αυτό προσφέρεται για συζήτηση πάνω σε αστρολογικά θέματα......

:offtopic: Αγαπητή Marilam που έτρεξες αμέσως να με καρφώσεις με παρατήρηση, υπάρχουν site εκτός απο το astro.com, που έχουν προγράμματα που μπορείς να...παίξεις. Δεν μίλησα για καταχώρηση και νομίζω πως έχω κάποια ιδέα για το τι προσφέρει το site αυτό.

Fotini Christodoulou
05-07-2006, 03:00 PM
Παιδιά ας μην ξεφύγουμε με προσωπικές αντιπαραθέσεις σας παρακαλώ!

Βασιλης Παπαδολιας
05-07-2006, 03:39 PM
Βασίλη :Αναφέρομαι στις μεθοδους 2 και 3 !:bigsmile: Θενκς!

(Καλύτερο σάιτ δεν υπάρχει και για του λόγου του αληθες;) ) οποιος επιθυμει ρωτάει εδω και πολύ καιρό,στην στηλη" Μαθετε τις θεσεις των πλανητών σας",οπου υπευθυνα η Αγγελική σας δινει εκτος απο προσωπικο χάρτη , συναστριακο και ότι χάρτη θελησετε!

Δεν τα έχω ξεσηκώσει από κάποια βιβλιοθγραφία, Φωτεινή, και γι' αυτό και τα θέτω στην κρίση σας... Απλά έψαχνα τρόπους να βρω τον ωροσκόπο προσεγγιστικά, δεν έβρισκα τίποτα σε καμία βιβλιογραφία και πειραματίστηκα. Παραδόξως μου βγήκαν αυτές οι μέθοδοι και ζητάω τώρα και την κρίση σας...

Γενικότερα τώρα και χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ. Ξέρω ότι υπάρχουν σχολές αστρολογίας, ότι οι αστρολόγοι έχουν έντονο πρόβλημα πιστοποίησης και αντιπαθούν μεθόδους που ξεφυτρώνουν από το πουθενά και μπορεί να οδηγήσουν σε προχειρότητα αλλά προσωπικά πιστεύω ότι η αστρολογία είναι επιστήμη. Και σαν τέτοια μπορεί να δέχεται νέες προτάσεις που θα κρίνονται για το αποτέλεσμα τους. Όπως και στη φυσική βγαίνουν θεωρίες και κρίνονται από το αν συμφωνούν με τα παρατηρούμενα στο σύμπαν. Με αυτή την έννοια είναι πιθανό να μεταφέρω κάποια πράγματα που έχω δοκιμάσει... Μη βιαστείτε να πείτε όχι προχειρότητες και όχι πράγματα που δεν έχουμε από έγκυρους αστρολόγους, πριν τα δείτε και λίγο στην πράξη.. μπορεί και να δουλεύουν... και σε κάθε περίπτωση μπορεί να γεμίζουν ένα κενό από το ότι γνωρίζουμε μέχρι σήμερα...

Αγγελικη
05-07-2006, 07:48 PM
Με αμφισβητησε κανεις;;;http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/angry/4/img/015.gif

Αγγελικη
05-07-2006, 07:59 PM
Είναι πολύ καλή μέθοδος και συμφωνώ, απλά πρέπει κανείς να αντέχει ανάλογα και οικονομικά... Κάτι άλλο;

Κι οταν δεν αντεχουμε οικονομικα, πρεπει να εμπιστευομαστε τον καθε τυχαρπαστο ερασιτεχνη, ετσι;

Zondag
05-07-2006, 08:37 PM
Αν γνωρίζεις την ώρα γέννησης κατά προσέγγιση (μέχρι +-3 ώρες περίπου) είναι δυνατόν με πολύωρη,μεθοδική και εξειδικευμένη εργασία διόρθωσης (rectification) να βρείς όχι μόνο το ανατέλλων ζώδιο, αλλά ακόμα και την ακριβή μοίρα του Ωροσκόπου.

Αν όμως έχεις παντελή άγνοια της ώρας γεννήσεως (δεν ξέρεις καν σε ποια περίοδο της ημέρας, πρωί μεσημέρι ή βράδυ έλαβε χώρα η γέννηση) τότε εγώ προσωπικά το θεωρώ σχεδόν απίθανο να μπορεσεις να βρείς έστω και το ανατέλλων ζώδιο.

Τα αδύνατα σημεία σε σχέση με τις πρώτες δύο μεθόδους που αναφέρεις είναι πρώτον ότι δεν λαμβάνουν υπόψη την πολυπλοκότητα του χάρτη και τις ποικίλες πιθανές πλανητικές διαμορφώσεις που μπορουν να μπερδέψουν την εικόνα οδηγώντας σε λάθος συμπεράσματα (πχ ένας Ουρανός σε όψη με το Μεσουράνημα,τον Ωροσκόπο ή τοποθετημένος στον 1ο ή 10 οίκο είναι δυνατόν να προσδώσει έντονα Υδροχοικά στοιχεία στο χαρακτήρα του ατόμου που εξετάζεις οδηγώντας το στην ταυτιση με το συγκεκριμένο ζώδιο), και δευτερον στηρίζονται πάρα πολύ στο υποκειμενικό στοιχείο ,στην υποκειμενική αξιολόγηση του ατόμου για τον εαυτό του που συνήθως απέχει πολύ από την πραγματικότητα...

Η τρίτη μέθοδος δεν έχει γερές βάσεις για να ληφθεί σοβαρά. Ετσι και αλλιώς αισθανόμαστε κουρασμένοι αρκετές φορές την ημέρα είτε υπάρχει κάποια διέλευση της Σελήνης σε σχέση με τη γενέθλια Σελήνη είτε όχι. Θέωρώ πιο σωστό να παρακολουθείς τις διελευσεις του Άρη και των αργών πλανητών σε σχέση με πιθανές θέσεις της γενέθλιας Σελήνης,αλλά και πάλι για να αποδειχθεί αυτό αποτελεσματικό θα πρέπει να έχεις μια αρκετά καλή εικόνα για το τι συμβαίνει στο χάρτη σε σχέση με άλλες επιρροές που είναι πιθανό να λειτουργούν παράλληλα την ίδια χρονική περίοδο. Στην αντίθετη περίπτωση κινδυνευεις να αποδώσεις αποτελέσματα σε λάθος αιτίες και να οδηγηθείς σε σοβαρά λάθη και παρερμηνείες.

Βασιλης Παπαδολιας
06-07-2006, 09:00 AM
Αν γνωρίζεις την ώρα γέννησης κατά προσέγγιση (μέχρι +-3 ώρες περίπου) είναι δυνατόν με πολύωρη,μεθοδική και εξειδικευμένη εργασία διόρθωσης (rectification) να βρείς όχι μόνο το ανατέλλων ζώδιο, αλλά ακόμα και την ακριβή μοίρα του Ωροσκόπου.

Αν όμως έχεις παντελή άγνοια της ώρας γεννήσεως (δεν ξέρεις καν σε ποια περίοδο της ημέρας, πρωί μεσημέρι ή βράδυ έλαβε χώρα η γέννηση) τότε εγώ προσωπικά το θεωρώ σχεδόν απίθανο να μπορεσεις να βρείς έστω και το ανατέλλων ζώδιο.

Τα αδύνατα σημεία σε σχέση με τις πρώτες δύο μεθόδους που αναφέρεις είναι πρώτον ότι δεν λαμβάνουν υπόψη την πολυπλοκότητα του χάρτη και τις ποικίλες πιθανές πλανητικές διαμορφώσεις που μπορουν να μπερδέψουν την εικόνα οδηγώντας σε λάθος συμπεράσματα (πχ ένας Ουρανός σε όψη με το Μεσουράνημα,τον Ωροσκόπο ή τοποθετημένος στον 1ο ή 10 οίκο είναι δυνατόν να προσδώσει έντονα Υδροχοικά στοιχεία στο χαρακτήρα του ατόμου που εξετάζεις οδηγώντας το στην ταυτιση με το συγκεκριμένο ζώδιο), και δευτερον στηρίζονται πάρα πολύ στο υποκειμενικό στοιχείο ,στην υποκειμενική αξιολόγηση του ατόμου για τον εαυτό του που συνήθως απέχει πολύ από την πραγματικότητα...

Η τρίτη μέθοδος δεν έχει γερές βάσεις για να ληφθεί σοβαρά. Ετσι και αλλιώς αισθανόμαστε κουρασμένοι αρκετές φορές την ημέρα είτε υπάρχει κάποια διέλευση της Σελήνης σε σχέση με τη γενέθλια Σελήνη είτε όχι. Θέωρώ πιο σωστό να παρακολουθείς τις διελευσεις του Άρη και των αργών πλανητών σε σχέση με πιθανές θέσεις της γενέθλιας Σελήνης,αλλά και πάλι για να αποδειχθεί αυτό αποτελεσματικό θα πρέπει να έχεις μια αρκετά καλή εικόνα για το τι συμβαίνει στο χάρτη σε σχέση με άλλες επιρροές που είναι πιθανό να λειτουργούν παράλληλα την ίδια χρονική περίοδο. Στην αντίθετη περίπτωση κινδυνευεις να αποδώσεις αποτελέσματα σε λάθος αιτίες και να οδηγηθείς σε σοβαρά λάθη και παρερμηνείες.

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις για τα δύο πρώτα... Δεν είναι πάντα ακριβές το συμπέρασμα που βγαίνει από τις δύο πρώτες μεθόδους και συνεπώς αυτές δεν μπορούν να λειτουργήσουν παρά σε συνεργασία μεταξύ τους ή με άλλες. Η πρόταση για τη διέλευση του Άρη επίσης σωστή. Η μόνη δυσκολία ίσως να είναι ότι για να κάνει όψη ο Άρης περιμένουμε αρκετό καιρό, ενώ η Σελήνη κάνει όψεις συχνά και επιπλέον επαναλαμβανόμενα, οπότε μπορεί κανείς να πειραματιστεί επανειλημμένες φορές για να σιγουρευτεί για το αποτέλεσμα. Πάντως πολύ τεκμηριωμένη άποψη.
Ευχαριστώ πολύ.

Λευκή
06-07-2006, 05:16 PM
Καλησπέρα.
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο και πολύ χρήσιμο,γιατί κακά τα ψέμματα ,όλοι μας έχουμε βρεθεί λίγο πολύ σ αυτή τη θέση.Από κει και πέρα ,ο καθένας μπορεί να ακολουθήσει τη δική του πειραματική μέθοδο ή αν προτιμάτε "μέθοδο",με την προϋπόθεση βέβαια να ξεκαθαρίζει στον ενδιαφερόμενο ότι πρόκειται απλώς για εκτιμήσεις δικές του κι ότι δεν είναι δεσμευτικές για καμία απ τις δύο πλευρές.
Στη φάση αναζήτησης και πειραματισμού μπορείς να απευθυνθείς...στην εμφάνιση του ατόμου! :) Πιστεύω πως ο ωροσκόπος έχει να κάνει κυρίως - αν όχι αποκλειστικά- με την εμφάνιση.Αν λοιπόν το θέμα δεν είναι γενικώς η ώρα αλλά η ΑΚΡΙΒΗΣ ώρα (πχ γνωρίζεις πως το άτομο γεννήθηκε καπου μεσα στο μεσημερι ή βράδυ μετά από κάποια συγκεκριμένη ωρα)μπορείς να εντοπίσεις τον ωροσκόπο με βάση κυρίως τον σωματότυπο αλλά και τα χαρακτηριστικά του προσώπου,τα χρώματα,τα μαλλιά,την έκφραση...Φυσικά όσον αφορά τις μοίρες δεν είναι και πολύ μεγάλων αξιώσεων η μέθοδος αλλά αν έχεις αγάπη και υπομονή και κυρίως γνωρίζεις το άτομο καιρό ή καλά ,μπορείς όπως ανέφερες να κάνεις κάποιες προσσεγιστικές εκτιμήσεις μέσω των οικοθετήσεων.Από κει και πέρα ανάλογα και με το σύστημα οίκων που χρησιμοποιείς θα πρέπει να μάθεις κάποια σημαντικά γεγονότα στη ζωή του ενδιαφερόμενου ώστε να εντοπίσεις αν σ αυτές τις χρονικές περιόδους περνούσε κάποιος σημαντικός πλανήτης(πχ Κρόνος,'Αρης) απ την ακμή του αντιστοιχου οίκου για το γεγονός.
Πιθανόν να ακούγεται ακόμα πιο μπακαλίστικο αλλα δεν χάνεις τίποτα να δοκιμασεις :) Στην οικογένεια μου πάντως το επαληθεύουμε στατιστικά :)

Βασιλης Παπαδολιας
06-07-2006, 05:21 PM
Καλησπέρα.
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο και πολύ χρήσιμο,γιατί κακά τα ψέμματα ,όλοι μας έχουμε βρεθεί λίγο πολύ σ αυτή τη θέση.Από κει και πέρα ,ο καθένας μπορεί να ακολουθήσει τη δική του πειραματική μέθοδο ή αν προτιμάτε "μέθοδο",με την προϋπόθεση βέβαια να ξεκαθαρίζει στον ενδιαφερόμενο ότι πρόκειται απλώς για εκτιμήσεις δικές του κι ότι δεν είναι δεσμευτικές για καμία απ τις δύο πλευρές.
Στη φάση αναζήτησης και πειραματισμού μπορείς να απευθυνθείς...στην εμφάνιση του ατόμου! :) Πιστεύω πως ο ωροσκόπος έχει να κάνει κυρίως - αν όχι αποκλειστικά- με την εμφάνιση.Αν λοιπόν το θέμα δεν είναι γενικώς η ώρα αλλά η ΑΚΡΙΒΗΣ ώρα (πχ γνωρίζεις πως το άτομο γεννήθηκε καπου μεσα στο μεσημερι ή βράδυ μετά από κάποια συγκεκριμένη ωρα)μπορείς να εντοπίσεις τον ωροσκόπο με βάση κυρίως τον σωματότυπο αλλά και τα χαρακτηριστικά του προσώπου,τα χρώματα,τα μαλλιά,την έκφραση...Φυσικά όσον αφορά τις μοίρες δεν είναι και πολύ μεγάλων αξιώσεων η μέθοδος αλλά αν έχεις αγάπη και υπομονή και κυρίως γνωρίζεις το άτομο καιρό ή καλά ,μπορείς όπως ανέφερες να κάνεις κάποιες προσσεγιστικές εκτιμήσεις μέσω των οικοθετήσεων.Από κει και πέρα ανάλογα και με το σύστημα οίκων που χρησιμοποιείς θα πρέπει να μάθεις κάποια σημαντικά γεγονότα στη ζωή του ενδιαφερόμενου ώστε να εντοπίσεις αν σ αυτές τις χρονικές περιόδους περνούσε κάποιος σημαντικός πλανήτης(πχ Κρόνος,'Αρης) απ την ακμή του αντιστοιχου οίκου για το γεγονός.
Πιθανόν να ακούγεται ακόμα πιο μπακαλίστικο αλλα δεν χάνεις τίποτα να δοκιμασεις :) Στην οικογένεια μου πάντως το επαληθεύουμε στατιστικά :)


Ευχαριστώ, Λευκή... Όλες οι προτάσεις είναι σημαντικές εφόσον έχουν πρακτικό αποτέλεσμα...

sagimoon
06-07-2006, 07:43 PM
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα όντως. Ανά καιρούς έχω προσπαθήσει να βρω τον ωροσκόπο της πεθεράς μου. Κι ενώ με άλλους ποιό ξένους τα έχω καταφέρει καλά, με αυτήν βρε παιδί μου αδυνατώ. Όντως φαίνεται ο ωροσκόπος σχετικά εύκολα, μα όχι πάντα(ιδίως αν δεν μπορεί να στο επιβεβαιώσει το άτομο). Την κάνεις ωροσκόπο τοξότη, έτσι φουριόζα και διαχυτική πάντα, επιπόλαιη, χαμογαλαστή, με τις καλύτερες των προθέσεων (πριν την ζημιά). ¨Όμως επειδή είναι τοξοτίνα, ίσως βγαίνουν τα χαρακτηρισικά αυτά από το ζώδιο. Ίσως να είναι και διπλή τοξοτίνα, και η σελήνη της στον σκορπιό πάει στον 12ο...(κάνει πολλά κρυφά)
Ναι, γενικά το προσπαθώ με βάση τον χαραχτήρα, το τι μπορεί να δώσει ένας παλήτης σε συγκεκριμένο οίκο..., τρόπος έκφρασης, κλπ...
Πολλές φορές αν δεν ξέρεις καθόλου ώρα, είναι δύσκολο, άλλες φορές κάνει μπάμ.

Αγγελικη
07-07-2006, 12:13 AM
Εγω παλι πιστευω οτι ειναι κατα 99% αδυνατο να υποθεσουμε τον ωροσκοπο εαν δεν γνωριζουμε κατα προσεγγιση την ωρα γεννησης.
Ισως υπαρχει συνοδος πλανητων πανω στον ωροσκοπο ή ακομη και ο κυβερνητης του ωροσκοπου να χρωματιζεται απο οικο ή απο συνοδο ή απο οψεις με αλλους πλανητες.

Αγγελικη
07-07-2006, 01:11 AM
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα όντως. Ανά καιρούς έχω προσπαθήσει να βρω τον ωροσκόπο της πεθεράς μου. Κι ενώ με άλλους ποιό ξένους τα έχω καταφέρει καλά, με αυτήν βρε παιδί μου αδυνατώ. Όντως φαίνεται ο ωροσκόπος σχετικά εύκολα, μα όχι πάντα(ιδίως αν δεν μπορεί να στο επιβεβαιώσει το άτομο). Την κάνεις ωροσκόπο τοξότη, έτσι φουριόζα και διαχυτική πάντα, επιπόλαιη, χαμογαλαστή, με τις καλύτερες των προθέσεων (πριν την ζημιά). ¨Όμως επειδή είναι τοξοτίνα, ίσως βγαίνουν τα χαρακτηρισικά αυτά από το ζώδιο. Ίσως να είναι και διπλή τοξοτίνα, και η σελήνη της στον σκορπιό πάει στον 12ο...(κάνει πολλά κρυφά)
Ναι, γενικά το προσπαθώ με βάση τον χαραχτήρα, το τι μπορεί να δώσει ένας παλήτης σε συγκεκριμένο οίκο..., τρόπος έκφρασης, κλπ...
Πολλές φορές αν δεν ξέρεις καθόλου ώρα, είναι δύσκολο, άλλες φορές κάνει μπάμ.

Αντωνια μου, μπορει να ηταν και Καρκινος αλλα να ειχε ενα Δια σε καλη θεση επανω στον ωροσκοπο της ή η Σεληνη ή ο Ηλιος της να ηταν σε συνοδο με το Δια.
Το οτι ειναι Τοξοτης ομως, μου αρεσει πολυ!!!!!
Μου την δανειζεις;;;:toung:

ntomatini
31-12-2006, 12:18 PM
παιδια εχω και γω προβλημα!!η μητερα μου δεν θυμαται τι ωρα γεννηθηκα(κλαπς) και δεν εχω και το βιβλιαριο γεννησης για να δω..οποιοσ μπορει ασ βοηθησει γιατι ειμαι ασχετη και θελω να βρω τον ωροσκοπο μου...

Λίλιαν Σίμου
05-01-2007, 12:41 AM
παιδια εχω και γω προβλημα!!η μητερα μου δεν θυμαται τι ωρα γεννηθηκα(κλαπς) και δεν εχω και το βιβλιαριο γεννησης για να δω..οποιοσ μπορει ασ βοηθησει γιατι ειμαι ασχετη και θελω να βρω τον ωροσκοπο μου...

Μία καλή λύση θα ήταν να ζητήσετε με κάποια πρόφαση, μία ληξιαρχική πράξη γέννησης. Εκεί γράφεται η ώρα. Όχι πιστοποιητικό, γιατί αυτό δεν το γράφει.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

melina_fofi
17-02-2007, 05:01 PM
Είμαι καρκίνος με ωροσκόπο παρθένο και σελήνη στο Υδροχόο.Το λες καλό;

Dell Piero
17-02-2007, 05:15 PM
Tέλειο.............

RITAKI
04-03-2007, 01:04 PM
Να ρωτησω κατι?Κ εγω θελω να βρω την ωρα γεννησης μου.Ληξιαρχικη πραξη γεννησης να ζητησω,ε?Ξερετε που ειναι το ληξιαρχειο?

Αργοναύτης
04-03-2007, 03:41 PM
Εγω παλι πιστευω οτι ειναι κατα 99% αδυνατο να υποθεσουμε τον ωροσκοπο εαν δεν γνωριζουμε κατα προσεγγιση την ωρα γεννησης.
Ισως υπαρχει συνοδος πλανητων πανω στον ωροσκοπο ή ακομη και ο κυβερνητης του ωροσκοπου να χρωματιζεται απο οικο ή απο συνοδο ή απο οψεις με αλλους πλανητες.

'Oντως είναι πολύ δύσκολο. Αν δεν έχεις καθόλου ώρα, δηλαδή αν δεν ξέρεις καν αν γεννήθηκε πρωί ή βράδυ, το παρατάς καλύτερα και κοιτάς μόνο τα στοιχεία που δεν επηρρεάζονται από την ώρα. Αν ξέρεις όμως ότι η γέννηση είναι τουλάχιστον πρωί ή βράδυ, μπορείς να βασιστείς πολύ και να βοηθηθείς από τη θέση της Σελήνης. Πολλές φορές το παλεύω έτσι, αλλά είναι σωστή σπαζοκεφαλιά. Και αν ξεκινήσεις με μια βάσιμη υπόθεση, σιγά σιγά μπορεί να οδηγηθείς κάπου. Για παράδειγμα βλέπεις ότι με πρωινή ώρα γέννησης π.χ ο άνθρωπος που μελετάς έχει ένα τρίγωνο Σελήνης Δία, ενώ από αργά το απόγευμα της μέρας που γεννήθηκε, αυτή η όψη δεν υπάρχει καθόλου. 'Ετσι αν ξέρεις καλά την ζωή του και τον χαρακτήρα του, μπορεί να'χεις μια αρχική βάση για έρευνα, αν επιβεβαιώσεις ότι αυτός/η είχε μια οικογένεια πολύ υποστηρικτική ή ο ίδιος σαν άνθρωπος είναι κάπως πληθωρικός και ''τυχεράκιας'' ή δημοφιλής. Και μετά ψάχνεις πολύ προσεκτικά τις διελεύσεις και τα υπόλοιπα συστήματα σε σημαντικά γεγονότα της ζωής του
να δεις αν αυτή η Σελήνη που στο γενέθλιο κάνει το τρίγωνο, ενεργοποιήθηκε σε κάποιες πολύ ευτυχισμένες εποχές. Είναι ένας δρόμος αυτός, από το τίποτα, καλύτερα έτσι. Για τους γερμανομαθείς υπάρχει ολόκληρο βιβλίο που περιγράφει βήμα βήμα τη μέθοδο διόρθωση ώρας ''Geburtszeit und Lebensereignisse'',εκδόσεις Ebertin, στα αγγλικά δεν έχω βρει κάτι για την ώρα.

Λίλιαν Σίμου
04-03-2007, 07:40 PM
Να ρωτησω κατι?Κ εγω θελω να βρω την ωρα γεννησης μου.Ληξιαρχικη πραξη γεννησης να ζητησω,ε?Ξερετε που ειναι το ληξιαρχειο?


Το ληξιαρχείο είναι εκεί που γεννηθήκατε και αυτό θα το γνωρίζει η οικογένειά σας. Υπάρχει ένα ληξιαρχείο που δηλώνονται οι γεννήσεις στην περιοχή που γίνονται.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Αργοναύτης
05-03-2007, 06:22 PM
Για τους ερευνητές Ωροσκοπίων διασήμων προσωπικοτήτων υπάρχουν συντομογραφίες στην παγκόσμια βιβλιογραφία σχετικά με την ακρίβεια των στοιχείων γέννησης, τόσο ώρας όσο και ημερομηνίας. Οι παρακάτω συντομογραφίες απ'όσο ξέρω έχουν καθιερωθεί από την αστρολόγο Rodden, τις βρίσκετε συχνά σε έγκυρα αστρολογικά περιοδικά κάτω από τους δημοσιευμένους αστρολογικούς χάρτες και είναι οι εξής :

ΑΑ = Ακριβή στοιχεία που καταγράφηκαν από την οικογένεια ή τις αρχές.

Α = Ακριβή στοιχεία που αναφέρθηκαν (προφορικά) από κάποιο πρόσωπο, φίλο ή συγγενή.

B = στοιχεία από βιογραφία ή αυτοβιογραφία του ατόμου.

C = Αβέβαιη ώρα, χωρίς αξιόπιστη πηγή.

DD = Δυο ή περισσότερες πηγές που η μία δεν επιβεβαιώνει την άλλη.

X = Τελείως άγνωστη ώρα γέννησης.

XX = 'Αγνωστη ή μη επιβεβαιωμένη και η ημερομηνία γέννησης.

ΠΟΚΑΧΟΝΤΑ
02-02-2009, 01:13 PM
26 11 1984

πως θα μαθω ποιο ειναι το ωροσκοποιο μου?

vikoza
04-02-2009, 12:09 AM
Να ρωτησω κατι?Κ εγω θελω να βρω την ωρα γεννησης μου.Ληξιαρχικη πραξη γεννησης να ζητησω,ε?Ξερετε που ειναι το ληξιαρχειο?
Μπορείς να πας στα ΚΕΠ της περιοχής σου και να ζητήσεις ληξιαρχική πράξη γέννησης από εκεί. Θα σε εξυπηρετήσουν σίγουρα!

roulachania
10-12-2009, 05:07 PM
η ωρα που γεννηθηκα ειναι μεταξυ 12.00 με 13.00. στις 12.00 με 12.30 περιπου μου βγαινει ο ωροσκοπος σκορπιος και μετα τις 12.30 μου βγαινει ο ωροσκοπος ειναι τοξοτης. πως μπορω να καταλαβω τι ωροσκοπο εχω ??? οταν ειμαι πανω στην αλλαγη ? το ψαχνω εδω και καιρο...αλλα ακρη δεν εχω βρει...μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Μητσάκος
10-12-2009, 05:18 PM
η ωρα που γεννηθηκα ειναι μεταξυ 12.00 με 13.00. στις 12.00 με 12.30 περιπου μου βγαινει ο ωροσκοπος σκορπιος και μετα τις 12.30 μου βγαινει ο ωροσκοπος ειναι τοξοτης. πως μπορω να καταλαβω τι ωροσκοπο εχω ??? οταν ειμαι πανω στην αλλαγη ? το ψαχνω εδω και καιρο...αλλα ακρη δεν εχω βρει...μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Αν διαβάσεις τα ποστ αυτού του θέματος, θα δεις ότι υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να "διορθώσεις" το ωροσκόπιό σου. Οι εφαρμογές του site πλέον παρέχουν πολλές διευκολύνσεις και για κάτι τέτοιο. Θα σου πρότεινα όμως μια επαφή με κάποιον σοβαρό επαγγελματία αστρολόγο της αρεσκείας σου, καθώς είναι αρκετά σύνθετες οι μέθοδοι για κάτι τέτοιο και προϋποθέτουν καλή αστρολογική γνώση και εξοικείωση :bigsmile:

stellino
10-12-2009, 06:38 PM
η ωρα που γεννηθηκα ειναι μεταξυ 12.00 με 13.00. στις 12.00 με 12.30 περιπου μου βγαινει ο ωροσκοπος σκορπιος και μετα τις 12.30 μου βγαινει ο ωροσκοπος ειναι τοξοτης. πως μπορω να καταλαβω τι ωροσκοπο εχω ??? οταν ειμαι πανω στην αλλαγη ? το ψαχνω εδω και καιρο...αλλα ακρη δεν εχω βρει...μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα κι εγώ...
Μια μέρα πήγα στο μαιευτήριο που γεννήθηκα, έκανα μια αίτηση για να μάθω την ακριβή ώρα της γέννησής μου και την άλλη βδομάδα την είχα εγγράφως...

loulakopia
27-01-2010, 07:22 PM
Καλησπερα σε ολους!!!!


Θα ηθελα να ρωτησω οταν η ωρα γεννησεις ειναι αγνωστη υπαρχει τροπος να βρουμε τον κατα προσεγγηση οροσκοπο και αν ναι ποιος ειναι ο τροπος αυτος?

Μητσάκος
27-01-2010, 07:39 PM
Καλησπερα σε ολους!!!!


Θα ηθελα να ρωτησω οταν η ωρα γεννησεις ειναι αγνωστη υπαρχει τροπος να βρουμε τον κατα προσεγγηση οροσκοπο και αν ναι ποιος ειναι ο τροπος αυτος?

Αστρολογία για όλους - View Single Post - Εύρεση Ωροσκόπου όταν δε γνωρίζουμε την ακριβή ώρα (http://www.myhoroscope.gr/92117-post34.html) :bigsmile:
(αν και έχω την εντύπωση ότι μας απαξιώνεις)

loulakopia
27-01-2010, 07:44 PM
Λαθος εντυπωση εχεις. Ευχαριστω πολυ.

GLIKIA
28-01-2010, 01:16 PM
Έχω κι εγώ πρόβλημα με τον ωροσκόπο μου. Είμαι ιχθύς και ο ωροσκόπος μου είναι στο μεταίχμιο διδύμου και καρκίνου. Επίσης και στις δυο περιπτώσεις έχω κρόνο στον καρκινο στον πρώτο οίκο. Πήρα ληξιαρχική πράξη γέννησης και ο ωροσκόπος ,μου βγαίνει στις 3 μοιρες του καρκίνου. Όσο με ξέρω και με ξέρουν, δεν πρέπει να έχω ωροσκόπο καρκίνο΄... Η δήλωση στο ληξιαρχείο έγινε από τον πατέρα μου δυο μέρες μετά, υπάρχει περίπτωση να μπήκε χονδρικά η ώρα γέννησης (12μμ) και να έχω γεννηθεί 15-20 λεπτά νωρίτερα? Είμαι γεννημένη το 1975 και ο πατέρας μου μου έλεγε ότι γεννήθηκα 11.30...Ποια η άποψη σας?
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Μητσάκος
28-01-2010, 03:14 PM
Έχω κι εγώ πρόβλημα με τον ωροσκόπο μου. Είμαι ιχθύς και ο ωροσκόπος μου είναι στο μεταίχμιο διδύμου και καρκίνου. Επίσης και στις δυο περιπτώσεις έχω κρόνο στον καρκινο στον πρώτο οίκο. Πήρα ληξιαρχική πράξη γέννησης και ο ωροσκόπος ,μου βγαίνει στις 3 μοιρες του καρκίνου. Όσο με ξέρω και με ξέρουν, δεν πρέπει να έχω ωροσκόπο καρκίνο΄... Η δήλωση στο ληξιαρχείο έγινε από τον πατέρα μου δυο μέρες μετά, υπάρχει περίπτωση να μπήκε χονδρικά η ώρα γέννησης (12μμ) και να έχω γεννηθεί 15-20 λεπτά νωρίτερα? Είμαι γεννημένη το 1975 και ο πατέρας μου μου έλεγε ότι γεννήθηκα 11.30...Ποια η άποψη σας?
Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!
Πιο πιθανό είναι να θυμάται καλύτερα ο πατέρας σου (που ενδεχομένως ήταν με το μάτι στην ώρα, για ευνόητους λόγους :toung: ) παρά η μητέρα σου (που ενδεχομένως είχε άλλα να σκεφτεί εκείνη την ώρα :toung: ).

GLIKIA
29-01-2010, 01:02 AM
και η δήλωση στο ληξιαρχείο, γιατί έγινε στις 12,00?Υπάρχει περίπτωση και ρωτώ κυρίως τους πιο έμπειρους η ληξιαρχική πράξη γέννησης να γράφει λάθος ώρα? Πόσο μπορεί να "παίζει" η διαφορά της ώρας?

Μητσάκος
29-01-2010, 08:42 AM
και η δήλωση στο ληξιαρχείο, γιατί έγινε στις 12,00?Υπάρχει περίπτωση και ρωτώ κυρίως τους πιο έμπειρους η ληξιαρχική πράξη γέννησης να γράφει λάθος ώρα? Πόσο μπορεί να "παίζει" η διαφορά της ώρας?

Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος η ώρα. Για την ακρίβεια, όχι μόνον η ώρα αλλά και η ημέρα σε πολλούς είναι λάθος, ιδίως σε πιο μεγάλης ηλικίας άτομα...

leoma
29-01-2010, 10:08 AM
Φυσικά και υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος η ώρα. Για την ακρίβεια, όχι μόνον η ώρα αλλά και η ημέρα σε πολλούς είναι λάθος, ιδίως σε πιο μεγάλης ηλικίας άτομα...

Αυτό που λέει όντως ισχύει, και όχι πάντα για μεγάλης ηλικίας άτομα. Ήξερα άτομο που δηλώθηκε ότι γεννήθηκε πριν το τέλος Μαρτίου ενός έτους για να κερδίσει χρόνο στο σχολείο, ενώ είχε γεννηθεί μέσα Απριλίου. Υπάρχουν κάτι γονείς ... θέλει να είμαστε υποψιασμένοι.

whisperer
29-01-2010, 01:23 PM
αγαπητή Glikia...
Συμφωνώ με το Μητσάκο και τη Leoma...
η αλήθεια είναι ότι πάντα υπάρχει το θέμα της ώρας...κάτι πολύ χοντρό που μπορώ να σου πω είναι οτι άτομα με ωροσκόπο καρκίνο συνήθως τείνουν να είναι κάπως στρογγυλοπρόσωπα...και επίσης συνήθως έχουν και μία προσκόλληση ίσως πέρα από τα φυσιολογικά επιπεδα στην οικογένεια τους...
τι να πω τώρα παραπάνω...?

κρασακι
29-01-2010, 01:23 PM
Πάντως μέσα απο την ανάλυση αρκετών χαρτών οικογένειας, φίλων και γνωστών και ειδικά ατόμων γεννημένων πριν κάποια χρόνια, μου είχε φανεί πολύ αστεία η παρατήρηση ότι σχεδόν όλοι ήταν γεννημένοι σε αρκετά στρογγυλοποιημένη ώρα γέννησης..μα σχεδόν όλοι 7, 9, 17:30, 20:30, κλπ....και σκεφτόμουν ωραία χονδρική στρογγυλοποίηση πρέπει να κάνανε οι γιατροί κάποτε..:toung:

Αγγελικη
30-01-2010, 12:20 AM
Εαν η ωρα γεννησης ειναι κατα προσεγγιση,
εγω παιζω με τη Σεληνη στην Ηλιακη επιστροφη (προσπαθω δηλαδη...)

saggitar1
30-01-2010, 12:48 AM
Αγγελκη καλησπερα. Τι εννοεις παιζεις με τη σεληνη στην ηλιακη επιστροφη? Θα μπορουσες να δωσεις καποιο παραειγμα? Υπαρχει καποιος τροπος?

Σ'ευχαριστω προκαταβολικα

Αγγελικη
30-01-2010, 12:55 AM
Οταν μου δινουν ενα γεγονος, (υπενθυμιζω με κατα προσεγγιση ωρα γεννησης), βαζω την Ηλιακη Επιστροφη και προσπαθω να δω τη Σεληνη και τις οψεις της.

GLIKIA
02-02-2010, 10:13 AM
Από εμπειρία σας-κυριως ερωτώ τους αστρολόγους για γεννήσεις πιο παλίες π.χ. το 1975 που είμαι εγώ, είναι ακριβής η ώρα που αναγράφει η ληξιαρχική πράξη γέννησης? Κι αν¨"παίζει", πόση απόκλιση μπορούμε να έχουμε?

vasileiouanna
29-12-2010, 07:29 PM
Καλησπερα σας. Ο ωροσκόπος αποτελει τον ο 1ο οικο?
Και εγω δεν γνωριζω ακριβως την ωρα γεννησης. Ειμαι αναμεσα σε 2 ζωδια. Εχω στοιχεια και απο τα 2 πανω μου.
Αν ο ωροσκόπος ειναι ο 1ος οικος ....τοτε ολος ο χαρτης μου ειναι ενα μπερδεμα. Υπαρχει τροπος να βρω ακρη?

Μητσάκος
29-12-2010, 07:52 PM
Καλησπερα σας. Ο ωροσκόπος αποτελει τον ο 1ο οικο?
Και εγω δεν γνωριζω ακριβως την ωρα γεννησης. Ειμαι αναμεσα σε 2 ζωδια. Εχω στοιχεια και απο τα 2 πανω μου.
Αν ο ωροσκόπος ειναι ο 1ος οικος ....τοτε ολος ο χαρτης μου ειναι ενα μπερδεμα. Υπαρχει τροπος να βρω ακρη?

Ο ωροσκόπος είναι το σημείο που αρχίζει ο 1ος Οίκος. Είναι η "ακμή" του.
Αν δεν υπάρχει μεγάλη απόκλιση της πραγματικής από την θεωρούμενη ως τώρα πραγματική ώρα γέννησης, υπάρχουν τεχνικές που βοηθούν στην ανεύρεση της πραγματικής ώρας. Είναι όμως τεχνικές που προϋποθέτουν καλή γνώση αστρολογίας, οπότε δεν ενδείκνυται η προσπάθεια από έναν αρχάριο.
Ένας επαγγελματίας αστρολόγος ενδεχομένως να βοηθούσε... :bigsmile: