PDA

View Full Version : Απορία:Ώρα σύλληψης/ζώδια/πρόωρα παιδιά



ΜαρίαΝ
04-07-2006, 01:11 AM
Καλησπέρα
Πριν απο λίγες μέρες μου γεννήθηκε η ακόλουθη απορία ...
προσδιορίζουμε το ζώδιο ενός ατόμου μόνο με την ημερομηνία της γέννησης του, μήπως όμως παίζει σημαντικό ρόλο και η ώρα σύλληψης ;;;

Και αν ναι ,τότε αν ένα παιδί έχει γεννηθεί πρόωρα, ανοίκει πραγματικά στο ζώδιο που γεννήθηκε ή έχει στοιχεία και απο το ζώδιο στο οποίο θα γεννιόταν κανονικά...

Η απορία αυτή μου γεννήθηκε γιατι πριν ακόμα γεννηθεί κάποιος ... είναι ήδη ζωντανός οργανισμός !

Ευχαριστώ
Μαρία Ν.

Αγγελικη
04-07-2006, 02:23 AM
ΜαριαΝ,
Θ΄απαντησω εντελως υποκειμενικα (οπως το αντιλαμβανομαι δηλαδη).
Το εμβρυο μεσα στη μητρα ειναι συνδεδεμενο με τη μητερα η οποια το "κρυβει" ή "προστατευει" απο εξωτερικες επιδρασεις. Απορροφα μονο τις δικες της. Οι επιδρασεις των πλανητων υφιστανται και τοτε αλλα δεν εχει ακομη εκτεθει εξ΄ολοκληρου σε αυτες.
Οταν εκτεθει, θα απορροφησει το πρωτο φως: Του Ηλιου!!!

Για τις προωρες γεννησεις:
Ισως η καρμικη Αστρολογια, ειναι περισσοτερο σαφης πανω σε αυτο.
Πιστευω οτι ο Ουρανος σε σημαντικες οψεις, παιζει ρολο στις προωρες γεννησεις.
Σου μιλαει μια 6 και μισο μηνων γεννημενη (και διδυμη)!:bigsmile: :bigsmile:

friary
04-07-2006, 09:18 AM
Καλησπέρα
Πριν απο λίγες μέρες μου γεννήθηκε η ακόλουθη απορία ...
προσδιορίζουμε το ζώδιο ενός ατόμου μόνο με την ημερομηνία της γέννησης του, μήπως όμως παίζει σημαντικό ρόλο και η ώρα σύλληψης ;;;

Και αν ναι ,τότε αν ένα παιδί έχει γεννηθεί πρόωρα, ανοίκει πραγματικά στο ζώδιο που γεννήθηκε ή έχει στοιχεία και απο το ζώδιο στο οποίο θα γεννιόταν κανονικά...

Η απορία αυτή μου γεννήθηκε γιατι πριν ακόμα γεννηθεί κάποιος ... είναι ήδη ζωντανός οργανισμός !

Ευχαριστώ
Μαρία Ν.

Μαρία, αν και δεν είμαι αστρολόγος, μπορώ να σου πώ, πως η ώρα σύλληψης παίζει σημαντικό ρόλο. Αν γνωρίζουμε πότε έχει γίνει η σύλληψή μας, μπορούμε να καταστρώσουμε το προγεννέθλιο ωροσκόπιο,όπως ονομάζεται, και να μελετήσουμε τις επιρροές που υπήρχαν. Βαραίνει ιδιαίτερα δε, αν η σύλληψη έχει γίνει π.χ. πάνω ή κοντά σε μία έκλειψη και γενικά αν υφίστανται σημαντικές πλανητικές επιρροές. Μετά έρχεται η ημέρα που γεννιόμαστε, οπότε Μαράκι το αν γεννιόμουν 3 μέρες (μήνες) αργότερα τι καλά που θα ’ταν :toung: δεν νομίζω να υφίσταται.
:)

Βασιλης Παπαδολιας
04-07-2006, 09:48 AM
Μαρία, αν και δεν είμαι αστρολόγος, μπορώ να σου πώ, πως η ώρα σύλληψης παίζει σημαντικό ρόλο. Αν γνωρίζουμε πότε έχει γίνει η σύλληψή μας, μπορούμε να καταστρώσουμε το προγεννέθλιο ωροσκόπιο,όπως ονομάζεται, και να μελετήσουμε τις επιρροές που υπήρχαν. Βαραίνει ιδιαίτερα δε, αν η σύλληψη έχει γίνει π.χ. πάνω ή κοντά σε μία έκλειψη και γενικά αν υφίστανται σημαντικές πλανητικές επιρροές. Μετά έρχεται η ημέρα που γεννιόμαστε, οπότε Μαράκι το αν γεννιόμουν 3 μέρες (μήνες) αργότερα τι καλά που θα ’ταν :toung: δεν νομίζω να υφίσταται.
:)

Καλημέρα... Μήπως έχετε διαβάσει τίποτα και για τα παιδιά που γεννιούνται με καθυστέρηση; Και μάλιστα όταν η καθυστέρηση δεν είναι φυσιολογική αλλά προήλθε από κάποιο γεγονός; Για παράδειγμα η μητέρα μου γνωρίζω ότι έμαθε για την απώλεια του πατέρα της στο δρόμο για το μαιευτήριο. Το αποτέλεσμα ήταν να γίνει καθυστέρηση στο δικό μου ερχομό κατά 20 ημέρες. Έχετε διαβάσει κάτι σχετικά με τέτοια περίπτωση;

friary
04-07-2006, 11:32 AM
Βασίλη λυπάμαι πολύ αλλά δεν έχω υπόψην μου κάτι για τέτοιες περιπτώσεις. Πιστεύω όμως πως ίσως να έβρισκες μία απάντηση σε κάποιο site που ασχολείται με ιατρικά θέματα.
Τώρα για την..αστρολογική ερμηνία του θέματος, πιθανόν κάποιος καλός αστρολόγος σίγουρα θα γνωρίζει σε τι ποσοστό και πως επηρεάζεται το έμβρυο απο την καθυστέρηση, λόγω του σοκ που υπέστη η μητέρα.

tannia
23-07-2006, 11:17 PM
Πιστεύω ότι δεν έχει σημασία τί ώρα/μέρα ήταν να γεννηθεί κάποιος αλλά πότε τελικά γεννήθηκε γιατί σε τελική ανάλυση το σύμπαν καθόρισε και την καθυστέρηση και την πρόωρη γέννηση.
Εγώ έχω βρει την πιθανή μέρα και ώρα σύλληψής μου γιατί είναι και αυτό χρήσιμο...

Λίλιαν Σίμου
29-07-2006, 08:44 PM
Αγαπητά μέλη

Θα συμφωνήσω με την τελευταία φίλη, στη σειρά των απαντήσεων.

Για διάφορους λόγους, και είναι βασικά καρμικοί, η ψυχή ενσαρκώνεται τη στιγμή ακριβώς που πρέπει. Δεν υπάρχει για την ψυχή προωρότητα ή καθυστέρηση. Βρίσκει την έξοδό της στο φυσικό πεδίο, ακριβώς όταν έχει τα στοιχεία που επιδιώκει για να μαθητεύσει στη γη. Επομένως, δεν αλλάζει το ωροσκόπιο, ούτε πρέπει να έχετε απορίες, για μία άλλη πιθανή -σύμφωνα με τους γιατρούς- ημερομηνία γέννησης.
Είστε αυτό που περιγράφεται από τον γενέθλιο χάρτη σας.
Αλλά αυτό συμβαίνει μόνο εξωτερικά.

Η ψυχή έχει στάδια στην κάθοδο προς την ενσάρκωση και ένα από αυτά είναι το προγενέθλιο ωροσκόπιο. πολύ ενδιαφέρον, όπου περιγράφεται η πρώτη επαφή με το γήνινο πεδίο, και εκεί πολλά μπορούν να αναδειχθούν, σε σύγκριση πάντα με το γενέθλιο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

*Astropeleki*
29-07-2006, 08:59 PM
... είναι το προγενέθλιο ωροσκόπιο. πολύ ενδιαφέρον, όπου περιγράφεται η πρώτη επαφή με το γήνινο πεδίο, και εκεί πολλά μπορούν να αναδειχθούν, σε σύγκριση πάντα με το γενέθλιο.


Κυρία Σίμου όταν μιλάτε για προγενέθλιο ωροσκόπιο, εννοείτε το ωροσκόπιο με έναν κατά προσέγγιση υπολογισμό της ώρας της σύλληψης;;;

Λίλιαν Σίμου
29-07-2006, 09:23 PM
Υπάρχουν ειδικοί κανόνες για τον σχηματισμό του, πλησιάζει όντως την στιγμή της σύλληψης, χωρίς όμως πάντα να είναι ακριβώς η στιγμή. Πρέπει να ισχύουν κανονισμοί συγκεκριμένοι, με βάση του γενέθλιο ωροσκόπιό μας.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου