PDA

View Full Version : πως εξηγειται?



Marscena
03-07-2006, 01:08 PM
Γεια σας!:nuts: Λοιπον,εχω παρατηρησει οτι κατα διαστηματα στη ζωη μου τυχαινει να συναναστρεφομαι με ατομα του ιδιου ζωδιου. Δηλαδη ειναι παρατηρημενο οτι για καποιο χρονικο διαστημα τυχαινει η πληθωρα των χαρακτηρων που με περιβαλλουν,και ενω δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους ,να ανηκουν στο ιδιο Ζωδιο.Για παραδειγμα αυτο το διαστημα οι παρεες που κανω και τα καινουργια ατομα που γνωριζω ειναι ή Διδυμοι ή Ταυροι!!! Υπαρχει καποια εξηγηση για αυτο???:blink: Η δεν εχει καποια ουσιαστικη σημασια και ειναι απλα τυχαιο...?
Τελος εχω διχασθει με δυο Διδυμους(στο ζωδιο):love: .Ενω εγω ειμαι σκορπιος με ωροσκοπο ιχθυ (χαλια μαυρα δηλ) και ο ενας τους εχει ωροσκοπο παρθενο,για τον αλλο δε γνωριζω ακομα.Ξερω πως σκορπιος με Διδυμο δεν ειναι ο ιδανικοτερος συνδυασμος....Μηπως εχετε κατι να μου προτεινετε?Αξιζει να ασχοληθω ή να τουσ αφησω για τον Ιχθυ με ωροσκοπο Ιχθυ???:wacko:

panther
03-07-2006, 01:25 PM
Γεια σας!:nuts: Λοιπον,εχω παρατηρησει οτι κατα διαστηματα στη ζωη μου τυχαινει να συναναστρεφομαι με ατομα του ιδιου ζωδιου. Δηλαδη ειναι παρατηρημενο οτι για καποιο χρονικο διαστημα τυχαινει η πληθωρα των χαρακτηρων που με περιβαλλουν,και ενω δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους ,να ανηκουν στο ιδιο Ζωδιο.Για παραδειγμα αυτο το διαστημα οι παρεες που κανω και τα καινουργια ατομα που γνωριζω ειναι ή Διδυμοι ή Ταυροι!!! Υπαρχει καποια εξηγηση για αυτο???:blink: Η δεν εχει καποια ουσιαστικη σημασια και ειναι απλα τυχαιο...?
Τελος εχω διχασθει με δυο Διδυμους(στο ζωδιο):love: .Ενω εγω ειμαι σκορπιος με ωροσκοπο ιχθυ (χαλια μαυρα δηλ) και ο ενας τους εχει ωροσκοπο παρθενο,για τον αλλο δε γνωριζω ακομα.Ξερω πως σκορπιος με Διδυμο δεν ειναι ο ιδανικοτερος συνδυασμος....Μηπως εχετε κατι να μου προτεινετε?Αξιζει να ασχοληθω ή να τουσ αφησω για τον Ιχθυ με ωροσκοπο Ιχθυ???:wacko:

Αγαπητή Marscena,
όσον αφορά το κομμάτι των γνωριμιών σου, πολύ πιθανά να είναι τυχαίο! Πραγματικά, δεν ξέρω για να σου απαντήσω σε αυτό.
Τώρα, για τα δύο άτομα που έχεις γνωρίσει και έχεις διχασθεί, αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι δεν είναι μόνο το ζώδιο και ο ωροσκόπος που έχουν σημασία σε έναν χάρτη. Είναι και οι υπόλοιποι πλανήτες, οι όψεις αλλά και οι προσωπικές εμπειρίες και αποφάσεις που έχει περάσει και έχει πάρει ο καθένας!!!
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Φιλικά
Ιουλία

friary
03-07-2006, 01:41 PM
Είχα διαβάσει κάποτε ένα άρθρο, αν και το θυμάμαι αμυδρά, πως το να έρχονται συνέχεια στη ζωή σου άτομα που ανήκουν σε συγκεκριμένο ζώδιο, σημαίνει πως αυτό που αντιπροσωπεύει το ζώδιο αυτό, λείπει απο τη ζωή σου. Και τα άτομα αυτά σου προσφέρουν την ευκαιρία να "δεις" αυτό που σου λείπει.
Οσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς, θα έλεγα να μην χωρίζεις τους ανθρώπους σε κατηγορίες ανάλογα μα το ζώδιό τους, δεν είναι δίκαιο και σίγουρα, ούτε σε εσένα αρέσει να το κάνουν. Έτσι δεν είναι;
Το αν θα χωρίσεις με κάποιον ή όχι, είναι αποκλειστικά δική σου απόφαση και θα εξαρτηθεί απο το πως νιώθεις εσύ και πως σου συμπεριφέρεται ο κάθε ένας και όχι το ζώδιο ή ο ωροσκόπος του.
Υπάρχουν άτομα που έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο ωριμότητας (οχι στο μυαλό μόνο), που έχουν αφήσει πίσω τους και ζώδιο και ωροσκόπο και τους πλανήτες όλους ;)

Βασιλης Παπαδολιας
04-07-2006, 10:35 AM
Την ίδια απορία είχα παλιά κι εγώ. Κατά καιρούς έρχονταν μαζεμένα στη ζωή μου άτομα ίδιου ζωδίου. Μια εποχή ήταν Ιχθύες, μια ήταν Καρκίνοι, τώρα είναι Αιγόκεροι. Από παρατηρήσεις και διασταυρώσεις που έχω κάνει, έχω καταλήξει στην άποψη ότι μάλλον έχει να κάνει με τη διέλευση βαριών πλανητών πάνω από τον Ήλιο του σύνθετου ωροσκοπίου σας. Εξηγούμαι. Αν εγώ είμαι Καρκίνος κι η σύντροφος μου Ταύρος, υπάρχει ένα ωροσκόπιο που το ονομάζουμε σύνθετο και απεικονίζει τη σχέση μας. Αυτό προκύπτει με διάφορες μεθόδους, η πιο συνηθισμένη των οποίων είναι να λαμβάνονται οι μέσοι όροι των μοιρών των πλανητών των δύο ατόμων. Π.χ. αν ο Ήλιος μου είναι στις 3 μοίρες του Καρκίνου και του συντρόφου μου στις 11 μοίρες του Ταύρου, ο Ήλιος του σύνθετου ωροσκοπίου μας θα είναι στις 7 μοίρες των Διδύμων (ακριβώς στη μέση). Όταν λοιπόν περνάνε βαριοί πλανήτες (κυρίως ο Δίας και ο Κρόνος) πάνω από το σύνθετο Ήλιο, μένετε μαζί με κάποιους ανθρώπους για να πάρετε κάποια μαθήματα. Γι' αυτό και κατά καιρούς αλλάζουν τα ζώδια που έρχονται στη ζωή σας. Αν π.χ. φέτος ο Δίας είναι στους Διδύμους θα τραβήξει ο Καρκίνος τον Ταύρο. Του χρόνου όμως, αν ο Δίας είναι στον Καρκίνο, θα τραβήξει τους Καρκίνους, κ.ο.κ.

Σε ό,τι αφορά τη σχέση Σκορπιού με Δίδυμο, για το Σκορπιό είναι μία σχέση γεμάτη πάθος. Μπορεί να μη διαρκέσει πολύ, αλλά αξίζει να τη δοκιμάσετε. Ο Δίδυμος θα σας βοηθήσει έστω και για λίγο να ξεφύγετε από πολλά "κολλήματα".

Φιλικά,
Βασίλης

ΥΓ: Γιατί Σκορπιός με ωροσκόπο Ιχθύ είναι άστα να πάνε; Μια χαρά συνδυασμός είναι. Από ό,τι έχω διαβάσει, νομίζω ότι είναι και ο συνδυασμός της Ντέμυ Μουρ...

magikadespell
04-07-2006, 03:17 PM
Τελικά κάποιες απαντήσεις για τις απορίες που μόλις πριν εξέφρασα στο θέμα "Η ερωτική ζωή των Διδύμων" τις βρήκα σε αυτό το θέμα.
έχω διαβάσει κάπου (δε θυμάμαι που αλλιώς θα το έγραφα) πως στο ζωδιακό κύκλο θεωρητικά το ένα ζώδιο είναι "δεμένο" και "τραβάει" το άλλο και έτσι φτιάχνουν τον κύκλο. Αυτό σημαίνει πρακτικά τα εξής: 1) ότι τα δυνατά σημεία (πλεονεκτήματα χαρακτήρα) του επόμενου ζωδίου από το δικό μας είναι τα αδύνατα δικά μας 2) ότι το προηγούμενο με το επόμενο ζώδιο είναι στην ουσία πολύ δεμένα μεταξύ τους έχοντας έλξη (φιλική, ερωτική ή άλλη) παρόλο που έχουν εντονότατες διαφορές. Ισχύουν αυτά; Ξέρει κάποιος να μας πει;
Όσον αφορά τώρα στη συχνή εμφάνιση κατά περιόδους στη ζωή μας συγκεκριμένων ζωδίων νομίζω ότι έχει να κάνει με την εξέλιξη μας σαν άνθρωποι. Δηλαδή, κάποια συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας χρειαζόμαστε κάποια στοιχεία (για να υλοποιήσουμε σχέδια, για να αλλάξουμε κάποια πράγματα στη ζωή μας, για να αλλάξουμε σαν άνθρωποι) που δεν τα έχουμε για να προχωρήσουμε πιο κάτω ενώ πρέπει να γίνουν οπότε εμφανίζονται άνθρωποι γύρω μας που φαίνετε πως έχουν τελικά τα κλειδιά που μας λείπουν. Π.χ. εγώ έχω πάρει κάποια καλά μαθήματα (πανάκριβα τα πλήρωσα!!) στη ζωή μου τα τελευταία 2 χρόνια κατάλαβα καλά τι ήταν λάθος και τι σωστό άλλαξα πολύ (χωρίς να το καταλάβω) και παρόλο που θέλω πάρα πολύ να προχωρήσω πιο κάτω τη ζωή με περισσότερη ωριμότητα και να σταθεροποιήσω τα "μαθήματα" που πήρα έχω τεράστια δυσκολία να εφαρμόσω αυτά που γνωρίζω ήδη πως πρέπει να γίνουν. Κάποιος καλός Αστρολόγος που συμβουλεύτηκα μου είπε πως τη φετινή χρονιά (ηλιακή μου επιστροφή) θα γνωρίζω πολλούς Αιγόκερους ή με έντονο το στοιχείο του Αιγόκερου. Είναι ακριβώς αυτό που μου λείπει τελικά αυτή την περίοδο της ζωής μου. Ο τρόπος του Αιγόκερου θα με βοηθήσει πολύ και τελικά Αιγόκεροι ήρθαν παντού γύρω μου (καινούριες φίλες, συνάδελφοι που με βοήθησαν με τον τρόπο τους).
Για τους Σκορπιούς τώρα, ότι και να πω θα είναι υποκειμενικό και όχι καλό επειδή ειδικά εγώ όπου συναντήσω Ήλιο στο Σκορπιό τρέχω μακριά με την ταχύτητα του φωτός γιατί ήρθε πάλι η ώρα να πάρω ένα μαθηματάκι:wacko: καρμικό αυτή τη φορά λόγω Κρόνου στον Ταύρο!!

Βασιλης Παπαδολιας
04-07-2006, 03:37 PM
Τελικά κάποιες απαντήσεις για τις απορίες που μόλις πριν εξέφρασα στο θέμα "Η ερωτική ζωή των Διδύμων" τις βρήκα σε αυτό το θέμα.
έχω διαβάσει κάπου (δε θυμάμαι που αλλιώς θα το έγραφα) πως στο ζωδιακό κύκλο θεωρητικά το ένα ζώδιο είναι "δεμένο" και "τραβάει" το άλλο και έτσι φτιάχνουν τον κύκλο. Αυτό σημαίνει πρακτικά τα εξής: 1) ότι τα δυνατά σημεία (πλεονεκτήματα χαρακτήρα) του επόμενου ζωδίου από το δικό μας είναι τα αδύνατα δικά μας 2) ότι το προηγούμενο με το επόμενο ζώδιο είναι στην ουσία πολύ δεμένα μεταξύ τους έχοντας έλξη (φιλική, ερωτική ή άλλη) παρόλο που έχουν εντονότατες διαφορές. Ισχύουν αυτά; Ξέρει κάποιος να μας πει;


Νομίζω ότι είχα διαβάσει κάτι τέτοιο σε κάποιο βιβλίο της Κας Ντάκου ή της Κας Καλογερά. Εξηγούσε εκεί ότι ο ζωδιακός είναι η εξέλιξη του ατόμου. Και έλεγε αυτό που λες, ότι κάθε ζώδιο είχε κάποιες αδυναμίες που πάλευε να τις ξεπεράσει κι όταν τις ξεπερνούσε περνούσε στο επόμενο ζώδιο....

Πάντως για το θέμα του γιατί μας έρχονται μαζεμένοι άνθρωποι του ίδιου ζωδίού υπάρχουν κι άλλες εξηγήσεις. Για παράδειγμα παίζει ρόλο και η προοδευτική Σελήνη. Το προοδευτικό ωροσκόπιο είναι ένα ωροσκόπιο που συντάσσεται με την παραδοχή ότι κάθε μέρα που περνά από τη γέννηση μπορεί σε κάποιο επίπεδο να συμβολίζει όλη τη χρονιά του ατόμου. Έτσι για να δει κανείς πώς θα είναι το άτομο σε 30 χρόνια, βλέπει το ωροσκόπιο του 30 μέρες μετά τη γέννηση. Εκεί η Σελήνη έχει άλλη θέση κάθε φορά. Και δείχνει ακριβώς αυτό που λες, τι εμπειρίες χρειαζόμαστε στη συγκεκριμένη φάση. Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο να συναντιόμαστε με ανθρώπους που έχουν πλανήτες στο ζώδιο που βρίσκεται κάθε φορά η προοδευτική Σελήνη μας... Αυτό κρατάει αρκετό καιρό. Κάθε ζώδιο που βρίσκεται η προοδευτική Σελήνη αντιστοιχεί σε δυόμισι χρόνια της ζωής μας.

Αγγελικη
04-07-2006, 03:51 PM
Την ίδια απορία είχα παλιά κι εγώ. Κατά καιρούς έρχονταν μαζεμένα στη ζωή μου άτομα ίδιου ζωδίου. Μια εποχή ήταν Ιχθύες, μια ήταν Καρκίνοι, τώρα είναι Αιγόκεροι. Από παρατηρήσεις και διασταυρώσεις που έχω κάνει, έχω καταλήξει στην άποψη ότι μάλλον έχει να κάνει με τη διέλευση βαριών πλανητών πάνω από τον Ήλιο του σύνθετου ωροσκοπίου σας. Εξηγούμαι. Αν εγώ είμαι Καρκίνος κι η σύντροφος μου Ταύρος, υπάρχει ένα ωροσκόπιο που το ονομάζουμε σύνθετο και απεικονίζει τη σχέση μας. Αυτό προκύπτει με διάφορες μεθόδους, η πιο συνηθισμένη των οποίων είναι να λαμβάνονται οι μέσοι όροι των μοιρών των πλανητών των δύο ατόμων. Π.χ. αν ο Ήλιος μου είναι στις 3 μοίρες του Καρκίνου και του συντρόφου μου στις 11 μοίρες του Ταύρου, ο Ήλιος του σύνθετου ωροσκοπίου μας θα είναι στις 7 μοίρες των Διδύμων (ακριβώς στη μέση). Όταν λοιπόν περνάνε βαριοί πλανήτες (κυρίως ο Δίας και ο Κρόνος) πάνω από το σύνθετο Ήλιο, μένετε μαζί με κάποιους ανθρώπους για να πάρετε κάποια μαθήματα. Γι' αυτό και κατά καιρούς αλλάζουν τα ζώδια που έρχονται στη ζωή σας. Αν π.χ. φέτος ο Δίας είναι στους Διδύμους θα τραβήξει ο Καρκίνος τον Ταύρο. Του χρόνου όμως, αν ο Δίας είναι στον Καρκίνο, θα τραβήξει τους Καρκίνους, κ.ο.κ.

Εγω παλι,
Ακομη προσπαθω να καταλαβω το παραπανω ποστ σου...:weird: :weird:
Μας το ξαναεξηγεις;:wacko: :wacko: :wacko:

Βασιλης Παπαδολιας
04-07-2006, 04:08 PM
Εγω παλι,
Ακομη προσπαθω να καταλαβω το παραπανω ποστ σου...:weird: :weird:
Μας το ξαναεξηγεις;:wacko: :wacko: :wacko:

Χμ, θα με βοηθήσεις λίγο για να το εξηγήσω; Σε ποιο σημείο ξεκινάει το πρόβλημα; Με τις έννοιες του σύνθετου ωροσκόπιου είσαι οκ? Να ξαναπώ αυτές ή να προχωρήσω πιο κάτω;

skorpion
04-07-2006, 04:43 PM
μη λετε κακα λογια για τους σκορπιους και αντε ουτε για τους διδυμους γιατι εχω ωροσκοπο και σεληνη και ουτε για τους τοξοτες εχω πολους πλανητες εκει ουτε για τον ζυγο εχω αρη και αφροδιτη :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: ενταξει???αντε:wacko: :nuts: :nuts:

stabie
04-07-2006, 04:49 PM
Αγαπητή Marscena,
όσον αφορά το κομμάτι των γνωριμιών σου, πολύ πιθανά να είναι τυχαίο!
δεν διαφωνω αλλα είναι όλα τόσα τυχαία;
μου έχει τύχει και εμένα αλλα λιγάκι διαφορετικά...
ας πουμε πριν δυο-τρια χρόνια ταίριαζα απόλυτα με διδύμους και μόνο τώρα είναι σαν να τους έχω απομακρύνει και να περιτριγυρίζομαι μόνο από πολύ σταθερά ζώδια και να θεωρω πως δεν τους αντέχω τους λίγο πιο αλέγκρους ή πιο ευαίσθητους κτλ χωρίς απαραίτητα να έχω αλλάξει εγώ...
μήπως όμως πρέπει τελικά προς τα εκεί να το ψάξουμε; δηλαδή ανάλογα με πως αλλάζουμε εμείς καθημερινα ζητάμε και διαφορετικά πράγματα από τους άλλους;;
:unsure:

panther
04-07-2006, 04:57 PM
δεν διαφωνω αλλα είναι όλα τόσα τυχαία;
μου έχει τύχει και εμένα αλλα λιγάκι διαφορετικά...
ας πουμε πριν δυο-τρια χρόνια ταίριαζα απόλυτα με διδύμους και μόνο τώρα είναι σαν να τους έχω απομακρύνει και να περιτριγυρίζομαι μόνο από πολύ σταθερά ζώδια και να θεωρω πως δεν τους αντέχω τους λίγο πιο αλέγκρους ή πιο ευαίσθητους κτλ χωρίς απαραίτητα να έχω αλλάξει εγώ...
μήπως όμως πρέπει τελικά προς τα εκεί να το ψάξουμε; δηλαδή ανάλογα με πως αλλάζουμε εμείς καθημερινα ζητάμε και διαφορετικά πράγματα από τους άλλους;;
:unsure:

Εξαρτάται, από τις καταστάσεις που περνά το κάθε άτομο τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή. Πιστεύω ότι είναι αυτό που αναφέρεις. Και εάν θες να το δούμε και αστρολογικά, σκέψου ένα άτομο στο ζώδιο του Διδύμου με τα περισσότερα χαρακτηρά στα ζώδια της φωτιάς και του αέρα, να διελαύνει ο Κρόνος από το ωροσκόπιο του. Θα αναζητήσει, άτομα σταθερά και είναι λογικό!!!
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη!

magikadespell
05-07-2006, 11:29 AM
Νομίζω ότι είχα διαβάσει κάτι τέτοιο σε κάποιο βιβλίο της Κας Ντάκου ή της Κας Καλογερά. Εξηγούσε εκεί ότι ο ζωδιακός είναι η εξέλιξη του ατόμου. Και έλεγε αυτό που λες, ότι κάθε ζώδιο είχε κάποιες αδυναμίες που πάλευε να τις ξεπεράσει κι όταν τις ξεπερνούσε περνούσε στο επόμενο ζώδιο....

Πάντως για το θέμα του γιατί μας έρχονται μαζεμένοι άνθρωποι του ίδιου ζωδίού υπάρχουν κι άλλες εξηγήσεις. Για παράδειγμα παίζει ρόλο και η προοδευτική Σελήνη. Το προοδευτικό ωροσκόπιο είναι ένα ωροσκόπιο που συντάσσεται με την παραδοχή ότι κάθε μέρα που περνά από τη γέννηση μπορεί σε κάποιο επίπεδο να συμβολίζει όλη τη χρονιά του ατόμου. Έτσι για να δει κανείς πώς θα είναι το άτομο σε 30 χρόνια, βλέπει το ωροσκόπιο του 30 μέρες μετά τη γέννηση. Εκεί η Σελήνη έχει άλλη θέση κάθε φορά. Και δείχνει ακριβώς αυτό που λες, τι εμπειρίες χρειαζόμαστε στη συγκεκριμένη φάση. Είναι αρκετά συχνό φαινόμενο να συναντιόμαστε με ανθρώπους που έχουν πλανήτες στο ζώδιο που βρίσκεται κάθε φορά η προοδευτική Σελήνη μας... Αυτό κρατάει αρκετό καιρό. Κάθε ζώδιο που βρίσκεται η προοδευτική Σελήνη αντιστοιχεί σε δυόμισι χρόνια της ζωής μας.

Ίσως ήταν στης κας Καλογερά αυτό που έχω και το έχω κυριολεκτικά "ρουφήξει" γιατί της κας Ντάκου δεν κατάφερα να αγοράσω κάποιο ακόμα οπότε δεν το διάβασα σίγουρα εκεί. Αυτό που γράφεις περί Σελήνης δεν το ήξερα, φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα θεωρία θα το ψάξω στο δικό μου γενέθλιο να δω αν ισχύει γιατί έχω πειστεί ότι οπωσδήποτε δεν είναι τυχαία η επίμονη συνάντηση μας με άλλα (άσχετα πολλές φορές με εμάς ζώδια) σε συγκεκριμένες περιόδους της ζωής μας.
Το γεγονός ότι η stabie (που είναι αν θυμάμαι καλά Διδυμάκι) επιβεβαιώνει ότι την έχουν "κυκλώσει" οι γήινοι ενώ αισθάνεται και η ίδια την ανάγκη τους ή τη χρησιμότητα τους στη ζωή της τώρα (όπως και εγώ), είναι ένας λόγος παραπάνω να με πείσει ότι δεν είναι τυχαίο.
Γενικά οι Δίδυμοι αλλά και οι Τοξότες (ίσως περισσότερο αυτοί λόγω του Πλούτωνα που πέρασε από πάνω τους σαν οδοστρωτήρας) από τα γενικά που διαβάζω σ' αυτό το site αλλά και αλλού "χρήζουν άμεσης γείωσης" κατόπιν των τεράστιων αλλαγών που έγιναν τα τελευταία 2-3 χρόνια και μάλλον έρχετε κοντά μας η βοήθεια της γης για να σταθεροποιήσουμε τις αλλαγές αλλά και τις αποφάσεις μας

stabie
05-07-2006, 12:58 PM
ας ελπίσουμε μόνο να είναι για καλό αυτή η σταθερότητα που μας περικυκλώνει!