PDA

View Full Version : Μελλοντολογία ή "κομπογιανιτισμός"



stabie
01-07-2006, 10:28 PM
Σαν αρχή θα ήθελα να πω πως το σκέφτηκα πάρα πολύ πριν ανοίξω αυτό το topic αλλα τελικά θεώρησα πως πρέπει γιατί πιστεύω πως μέσα σε αυτό το το αστρολογικό site γίνεται δουλειά σωστή και έχω μάθει τόσα πολλά εδώ επίσης οι άνθρωποι που λειτουργούν εδω μέσα είτε με την ιδιότητα του απλού μέλους είτε με αυτή του ειδικού είναι σοβαροί πάνω απ'ολα και οι μεν θέλουν να μάθουν και οι δε θέλουν να μεταδώσουν τις γνώσεις τους στους πρώτους!
Μετά από αυτή την μεγαλούτσικη εισαγωγή καλώ ή καλύτερα παρακαλώ να απαντήσουν όλοι αν γίνεται και εκείνοι που τώρα ξεκινούν να ασχολούνται με τον χώρο και εκείνοι που είναι καταξιωμένοι!
Το κυρίως θέμα έχει να κάνει με αυτές τις γραμμές του 911........όπου βρίσκεις κάποιον είτε αστρολόγο είτε χαρτομάντη κάποιον Κο και κάποια Κα τάδε και ρωτάς κάτι που σε απασχολεί και περιμένεις να σου πει τη λύση ενώ οι μονάδες πέφτουν και το τέταρτο τελειώνει όλως τυχαίως στο καλύτερο και πρέπει να ξαναπάρεις για τη συνέχεια κτλ...
Πριν μια εβδομάδα ακριβώς ένα πρόσωπο από το πολύ στενό φιλικό περιβάλλον αποφάσισε να πάρει να ρωτήσει για τα αισθηματικά του...
έπαιρνε για πρωτη φορά αλλά είχε μάθει πως κάποιος συγκεκριμμένος είναι κορυφή και θα του τα πει όλα!
Η αλήθεια είναι πως με το θέμα δεν είχα ασχοληθεί ποτε πέρα απο τα χαρτιά και την αστρολογία ως έρευνα και δέχτηκα να είμαι μπροστά στη συνομιλία για να ακούω και να μπορούμε να το συζητήσουμε μετα.
Πραγματικά έγινε το τηλεφώνημα και το φιλικό μου πρόσωπο πήρε τέσσερις φορές τηλέφωνο(βλέπεται το τέταρτο δεν έφτανε) για να ακούσει τελικά γενικότητες αλλα και 2-3 συγκεκριμμένες κουβέντες...
Το συζητήσαμε και είπα πως οκ το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να περιμένει να δει αν θα τις βγουν...
Εγώ προσωπικά παρατήρησα πολλές αντιφάσεις στα λεγόμενα του αστρολόγου/χαρτομάντη ή ότι ήταν.
Ας πούμε εκεί που έβλεπε πως θα γίνει κάτι αλλα δεν ήξερε πότε και πως γιατί όπως είπε δεν μπορεί να δει πέρα από τέσσερις μήνες εκεί έλεγε κάτι γενικό που θα συμβεί μετά απο πολλά χρόνια. Επίσης δεν βρήκε κάτι πολύ συγκεκριμμένο και για τον σύντροφο αλλα και για μια κατάσταση που επικρατεί τώρα στη ζωή του ενδιαφερόμενου...
Πέρα όμως από τις δικές μου αμφιβολίες και σκέψεις εγώ παρατήρησα μια τεράστια αλλαγή στο φίλο μου. Μανιωδώς έψαχνε να βρει πράγματα καταστάσεις λόγια που θα επιβεβαίωναν αυτά που είχε ακούσει. Αποφάσισε να ξαναπάρει σε μια τέτοια γραμμή προβλέψεων μόνο και μόνο για να διασταυρώσει και να πράξει ανάλογα για να καταλήξει να ακούσει τα τελείως αντίθετα από έναν/μια εξίσου καλόυς στο χώρο(όπως είχε ακούσει).
Την τελευταία εβδομάδα αυτό το άτομο υποφέρει. Έχει γεμίσει αμφιβολίες και πραγματικά δεν έχω ξαναδεί έτσι το συγκεκριμμένο άτομο.

Και έρχομαι και ρωτάω...
είναι τελικά μελλοντολογια όλο αυτό όπου μπορούμε να βασιστούμε ή απλά υπάρχει για να μας φυτεύει διάφορα στο μυαλό και να μπάινουμε στο τρυπάκι αυτών των γραμμών;;;;

(με συγχωρείτε για το τεράστιο post)



......:unsure:


(κομπογιανιτισμος ήθελα να γράψω στον τιτλο...sorry...)

DENIS
01-07-2006, 11:45 PM
Σαν αρχή θα ήθελα να πω πως το σκέφτηκα πάρα πολύ πριν ανοίξω αυτό το topic αλλα τελικά θεώρησα πως πρέπει γιατί πιστεύω πως μέσα σε αυτό το το αστρολογικό site γίνεται δουλειά σωστή και έχω μάθει τόσα πολλά εδώ επίσης οι άνθρωποι που λειτουργούν εδω μέσα είτε με την ιδιότητα του απλού μέλους είτε με αυτή του ειδικού είναι σοβαροί πάνω απ'ολα και οι μεν θέλουν να μάθουν και οι δε θέλουν να μεταδώσουν τις γνώσεις τους στους πρώτους!
Μετά από αυτή την μεγαλούτσικη εισαγωγή καλώ ή καλύτερα παρακαλώ να απαντήσουν όλοι αν γίνεται και εκείνοι που τώρα ξεκινούν να ασχολούνται με τον χώρο και εκείνοι που είναι καταξιωμένοι!
Το κυρίως θέμα έχει να κάνει με αυτές τις γραμμές του 911........όπου βρίσκεις κάποιον είτε αστρολόγο είτε χαρτομάντη κάποιον Κο και κάποια Κα τάδε και ρωτάς κάτι που σε απασχολεί και περιμένεις να σου πει τη λύση ενώ οι μονάδες πέφτουν και το τέταρτο τελειώνει όλως τυχαίως στο καλύτερο και πρέπει να ξαναπάρεις για τη συνέχεια κτλ...
Πριν μια εβδομάδα ακριβώς ένα πρόσωπο από το πολύ στενό φιλικό περιβάλλον αποφάσισε να πάρει να ρωτήσει για τα αισθηματικά του...
έπαιρνε για πρωτη φορά αλλά είχε μάθει πως κάποιος συγκεκριμμένος είναι κορυφή και θα του τα πει όλα!
Η αλήθεια είναι πως με το θέμα δεν είχα ασχοληθεί ποτε πέρα απο τα χαρτιά και την αστρολογία ως έρευνα και δέχτηκα να είμαι μπροστά στη συνομιλία για να ακούω και να μπορούμε να το συζητήσουμε μετα.
Πραγματικά έγινε το τηλεφώνημα και το φιλικό μου πρόσωπο πήρε τέσσερις φορές τηλέφωνο(βλέπεται το τέταρτο δεν έφτανε) για να ακούσει τελικά γενικότητες αλλα και 2-3 συγκεκριμμένες κουβέντες...
Το συζητήσαμε και είπα πως οκ το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να περιμένει να δει αν θα τις βγουν...
Εγώ προσωπικά παρατήρησα πολλές αντιφάσεις στα λεγόμενα του αστρολόγου/χαρτομάντη ή ότι ήταν.
Ας πούμε εκεί που έβλεπε πως θα γίνει κάτι αλλα δεν ήξερε πότε και πως γιατί όπως είπε δεν μπορεί να δει πέρα από τέσσερις μήνες εκεί έλεγε κάτι γενικό που θα συμβεί μετά απο πολλά χρόνια. Επίσης δεν βρήκε κάτι πολύ συγκεκριμμένο και για τον σύντροφο αλλα και για μια κατάσταση που επικρατεί τώρα στη ζωή του ενδιαφερόμενου...
Πέρα όμως από τις δικές μου αμφιβολίες και σκέψεις εγώ παρατήρησα μια τεράστια αλλαγή στο φίλο μου. Μανιωδώς έψαχνε να βρει πράγματα καταστάσεις λόγια που θα επιβεβαίωναν αυτά που είχε ακούσει. Αποφάσισε να ξαναπάρει σε μια τέτοια γραμμή προβλέψεων μόνο και μόνο για να διασταυρώσει και να πράξει ανάλογα για να καταλήξει να ακούσει τα τελείως αντίθετα από έναν/μια εξίσου καλόυς στο χώρο(όπως είχε ακούσει).
Την τελευταία εβδομάδα αυτό το άτομο υποφέρει. Έχει γεμίσει αμφιβολίες και πραγματικά δεν έχω ξαναδεί έτσι το συγκεκριμμένο άτομο.

Και έρχομαι και ρωτάω...
είναι τελικά μελλοντολογια όλο αυτό όπου μπορούμε να βασιστούμε ή απλά υπάρχει για να μας φυτεύει διάφορα στο μυαλό και να μπάινουμε στο τρυπάκι αυτών των γραμμών;;;;

(με συγχωρείτε για το τεράστιο post)


......:unsure:

Αγαπητό μέλος STABIE,κατ αρχήν ηρεμείστε τον φίλο σας και να μην ξανασκεφθεί την περιπέτειά του.Και αυτοί στους οποίους απευθύνθηκε την δουλειά τους κάνουν.Για μελλοντολογία θα πρέπει να απευθύνεται μόνο σε πολύ έμπειρους και πολύ διαβασμένους αστρολόγους,που μεταξύ άλλων υπάρχουν και συνεργάτες στην παρούσα ιστοσελίδα,που να έχουν επαληθεφθεί οι προβλέψεις τους.
Μιλάμε για ανθρώπους που να έχουν διάθεση και χρόνο να ασχοληθούν με το πρόβλημα η προβλήματα του ερωτώντος,να έχουν,αν γίνεται και έμφυτη διόραση και να έχουν ερμηνεύσει οι ίδιοι σωρεία ωροσκοπίων και να τους έχουν βγεί οι προβλέψεις τους.
Και πάλιν η ερμηνεία τους μπορεί να είναι παραπλήσια από την επιθυμητή απάντηση.Για να μην σας κουράσω άλλο ,θα σας πώ ένα στατιστικό στοιχείο:Σε έρευνα μεταξύ εμπείρων Γερμανών αστρολόγων,του σωματείου τους DAV,το ποσοστό επιτυχίας προβλέψεων σε θέματα παγκοσμίου ενδιαφέροντος πριν δύο χρόνια ,ανήρχετο,κρατηθείτε καλά,στο ....4% μόνον.
Νομίζω οτι με αυτά, έχετε πάρει απάντηση μερί μελλοντολογίας η τσαρλατανισμού.
Με εκτίμηση
DENIS

ScP
02-07-2006, 12:53 AM
Για μελλοντολογία θα πρέπει να απευθύνεται μόνο σε πολύ έμπειρους και πολύ διαβασμένους αστρολόγους,που μεταξύ άλλων υπάρχουν και συνεργάτες στην παρούσα ιστοσελίδα,που να έχουν επαληθεφθεί οι προβλέψεις τους.

Αν στην παρούσα ιστοσελίδα υπήρχαν αστρολόγοι που παρείχαν υπηρεσίες "μελλοντολογίας" ή δήλωναν διαισθητικοί θα τους έδιωχνα και σίγουρα όχι με καλό τρόπο.
Αυτό καθαρά και ξάστερα για να διαχωριστεί επιτέλους η αστρολογία από την μελλοντολογία. Η γενιά των παλαιότερων Ελλήνων αστρολόγων που δήλωναν ολίγον απ' όλα -οποιοδήποτε δικτύου μορφώσεως- δεν χωράει μέσα σε αυτό το σάιτ.

Marina 7771
02-07-2006, 01:10 PM
Η πλειοψηφία αυτών που εργάζονται στα 090 δεν είναι σε καμία περίπτωση αστρολόγοι ούτε καν μελλοντολόγοι, με την έννοια ότι γνωρίζουν μία "μαντική τέχνη" και την χρησιμποποιηούν για να λύσουν απορίες στους ενδιαφερόμενους. Είναι απλώς εργαζόμενοι σε μία από τις δεκάδες εταιρείες που έχουν ξεπεταχτεί σαν μανιτάρια τα τελευταία χρόνια και κάνουν χρυσές δουλειές εκμεταλευόμενοι την αγωνία όλων αυτών που βρίσκονται μπροστά σε μία δύσκολη φάση στη ζωή τους.
Ο τρόπος που κάνουν "πρόβλεψη" είναι απλός και αλάνθαστος: λένε τα πάντα. Προσπαθούν να πιάσουν όλες τις πιθανότητες με αοριστολογίες έτσι ώστε όλοι να βρίσκουν ομοιότητες με την δική τους πραγματικότητα και διαβεβαιώνουν τον ενδιαφερόμενο ότι στο τέλος όλα θα γίνουν όπως τα θέλει. Αυτό το τελευταίο παίζει και το ρόλο του καταλύτη στην ψυχολογία του ενδιαφερόμενου. Λειτουργεί ως εθιστικός παράγοντας, γιατί όλοι θέλουν να ακούν καλά νέα, όλοι ελπίζουν ότι τα πράγματα θα εξελιχθούν όπως τα θέλουν, και δεν διστάζουν να πληρώσουν έστω και ακριβά αυτόν που θα τους το επιβεβαιώνει κάθε φορά που θα βρίσκονται σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση.
Προσπάθησε να αποτρέψεις το φιλικό σου πρόσωπο από το να "κολλήσει" στα 090, γιατί δεν θέλει και πολύ να εθιστεί κάποιος και να εξαρτάται πλέον άμεσα η διάθεση του από το τι θα του πουν στο 090 και να πάψει να αντιδρά ο ίδιος σε αυτά που συμβαίνουν στην πραγματικότητα, περιμένοντας απλώς στωικά να πραγματοποιηθούν αυτά που του πρόβλεψαν.
Φιλικά

panther
03-07-2006, 09:42 AM
Η πλειοψηφία αυτών που εργάζονται στα 090 δεν είναι σε καμία περίπτωση αστρολόγοι ούτε καν μελλοντολόγοι, με την έννοια ότι γνωρίζουν μία "μαντική τέχνη" και την χρησιμποποιηούν για να λύσουν απορίες στους ενδιαφερόμενους. Είναι απλώς εργαζόμενοι σε μία από τις δεκάδες εταιρείες που έχουν ξεπεταχτεί σαν μανιτάρια τα τελευταία χρόνια και κάνουν χρυσές δουλειές εκμεταλευόμενοι την αγωνία όλων αυτών που βρίσκονται μπροστά σε μία δύσκολη φάση στη ζωή τους.



Είσαι σίγουρη ότι αυτοί που εργάζονται στα 090 γνωρίζουν μια "μαντική τέχνη"?
Γιατί μπορώ να σου πω άτομα που δεν έχουν καμία σχέση όχι με μαντικές τέχνες αλλά ούτε "τι είναι ζώδιο" δεν ξέρουν!;)
Συμφωνώ με το τελευταίο κομμάτι και επαυξάνω!!! Δυστυχώς, έτσι είναι τα πράγματα!!! Προσπαθούν να βγάλουν χρήματα, "χρησιμοποιώντας" τις ευαισθησίες του κοσμάκη!!!


Όσον αφορά, το φίλο που έχει εθιστεί στα 090 καλά θα κάνει κάποιος να του πει την κατάσταση που επικρατεί και να τον προσγειώσει στην γη!!! Κανένας δεν μπορεί να σου πει τι θα γίνει στο μέλλον και να πέσει μέσα 100%. Μόνο εμείς οι ίδιοι, με τον αυτοσεβασμό, την αυτοπεποίθησή μας και την συνεχής προσπάθεια, μπορούμε να τα καταφέρουμε;)


Φιλικά
Ιουλία

Marina 7771
03-07-2006, 02:52 PM
Είσαι σίγουρη ότι αυτοί που εργάζονται στα 090 γνωρίζουν μια "μαντική τέχνη"?
Γιατί μπορώ να σου πω άτομα που δεν έχουν καμία σχέση όχι με μαντικές τέχνες αλλά ούτε "τι είναι ζώδιο" δεν ξέρουν!;)
Συμφωνώ με το τελευταίο κομμάτι και επαυξάνω!!! Δυστυχώς, έτσι είναι τα πράγματα!!! Προσπαθούν να βγάλουν χρήματα, "χρησιμοποιώντας" τις ευαισθησίες του κοσμάκη!!!


Όσον αφορά, το φίλο που έχει εθιστεί στα 090 καλά θα κάνει κάποιος να του πει την κατάσταση που επικρατεί και να τον προσγειώσει στην γη!!! Κανένας δεν μπορεί να σου πει τι θα γίνει στο μέλλον και να πέσει μέσα 100%. Μόνο εμείς οι ίδιοι, με τον αυτοσεβασμό, την αυτοπεποίθησή μας και την συνεχής προσπάθεια, μπορούμε να τα καταφέρουμε;)


Φιλικά
Ιουλία
Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Ότι δεν γνωρίζουν καμμία μαντική τέχνη. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Συμφωνούμε απόλυτα.

Βασιλης Παπαδολιας
04-07-2006, 10:26 AM
Από τη δική μου προσωπική πείρα έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν πρέπει να είμαστε απόλυτα υπέρ ούτε απόλυτα κατά στα 090. Η πλειοψηφία των προβλέψεων που έχω πάρει προσωπικά δεν έπεσαν μέσα, υπήρξε όμως και συγκεκριμένη αστρολόγος που με κατεύθυνε σωστά και με βοηθούσε και να καταλάβω πράγματα που δεν ήξερα. Από την άλλη οι περισσότεροι "έμπειροι" αστρολόγοι σπάνια απαντούν οι ίδιοι στα 090, αλλά βάζουν μαθητευόμενα παιδιά, που άλλες φορές κατευθύνουν σωστά και άλλες όχι. Τέλος υπάρχουν και κάποια κανάλια τηλεοπτικά που προσλαμβάνουν "αστρολόγους" αβέρτα κουβέρτα. Πήγα προσωπικά για "πρόσληψη" και με ρώτησε το αφεντικό του καναλιού "Πού είναι τα εργαλεία σου; Ο υπολογιστής σου; Άντες βγάλτα να δούμε τι κάνεις". Σε αυτούς αυτό που ενδιαφέρει είναι πώς δείχνει στο φακό ο "αστρολόγος", αν είναι πιασάρικος και αν κρατάει τον κόσμο στο τηλέφωνο για να κερδίζει χρήματα.

magikadespell
06-07-2006, 10:34 AM
Γεγονός είναι ότι οι περισσότεροι που εργάζονται σε αυτές τις γραμμές είναι συνηθισμένοι άνθρωποι χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ή και καθόλου γνώσεις και αυτό είναι πασίγνωστο καταρχήν από διάφορα ρεπορτάζ που κατά καιρούς έχουν γίνει στην τηλεόραση. Εγώ δεν θα αναφερθώ καθόλου στο αν κάνει κάποιος καλά ή όχι που θέλει να μάθει πράγματα για το μέλλον ή που θεωρεί αυτού του είδους τη συμβουλή την πιο έγκυρη. Δε θα πω καθόλου αν κάποιος είναι πιο έξυπνος από κάποιον άλλον που "τσιμπάει" ή ο ένας ποιοτικός ενώ ο άλλος "κατίνος". Όλοι μπορεί να βρεθούμε σ' αυτή τη θέση και εύχομαι σε όλους ποτέ να μη νιώσουν τόσο αδύναμοι ή ανίκανοι να διαχειριστούν τους σκοτεινούς δρόμους του μυαλού τους όταν αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα ή άσχημες καταστάσεις. Ο καθένας τότε θα μπορεί να σε διαχειριστεί όχι μόνο ο υπάλληλος της γραμμής. Θα αναφερθώ σε ποιό πρακτικά θέματα. Πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει μια συμβουλή από οποιαδήποτε μέθοδο πρόβλεψης (χαρτιά, καφέ, ρούνους, κ.λ.π.) ή από την Αστρολογία και αφού είναι αποφασισμένος να διαθέσει κάποια χρήματα, ας πηγαίνει σε κάποιο ραντεβού από κοντά. Καταρχήν, πρακτικά αν το δεις είναι πιο οικονομικό. Δεύτερον, σε ότι αφορά στην Αστρολογία, θέλει πολύ δουλειά πριν από την πραγματοποίηση της συνεδρίας από τον Αστρολόγο για να είναι σε θέση να σου πει κάποια πράγματα στην τουλάχιστον 1 ώρα που θα κρατήσει η συνεδρία και πάλι θα υπάρχουν πάρα πολλά να σου πει ακόμα τα οποία θέλουν ακόμα πιο λεπτομερή δουλειά από τον επαγγελματία. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν είναι -για μένα τουλάχιστον- αδιανόητο ότι σοβαρός Αστρολόγος θα δουλεύει γραμμή 9011 και θα σου πει σε 2 τέταρτα, άντε 3, όλα όσα μπορεί η Αστρολογία να σου αποκαλύψει. Άσε που για μένα ένα ραντεβού με τον Αστρολόγο δε φτάνει γιατί για να σε βοηθήσει η Αστρολογία θα πρέπει να ξεκινήσεις καταρχήν από την αυτογνωσία. Θα ανακαλύψεις πράγματα που δε φανταζόσουν και ήδη θα έχεις πάρει κάποιες απαντήσεις για όλα αυτά που σου συμβαίνουν και γιατί συμβαίνουν. Η πρόβλεψη έρχετε πολύ αργότερα ή και καθόλου τελικά αν έχει γίνει καλή δουλειά στο στάδιο της αυτογνωσίας.
Όσον αφορά στις διάφορες μεθόδους πρόβλεψης, πάλι το "από κοντά" είναι το έγκυρο για δύο βασικούς λόγους: 1. Γιατί αυτές οι μέθοδοι απαιτούν την παρουσία σου, την ενέργεια σου (που εκπέμπεις π.χ. τη στιγμή που "κόβεις" τα χαρτιά, που πίνεις τον καφέ κ.λ.π.), τη σκέψη σου, το "μελέτημά σου". 2. Γιατί ανεξάρτητα από το τι θα σου πει τελικά και από το αν θα βγει ή όχι τουλάχιστον ασχολείται στα αλήθεια εκείνη τη στιγμή μαζί σου, τη βλέπεις. Στη γραμμή (που την κλείνουν για να μην ακούς τι γίνετε) το πιθανότερο είναι πως δεν κάνουν τίποτα. Συζητάνε με το διπλανό, πάνε τουαλέτα, βάζουνε καφέ και λίγο πριν τελειώσει το τεταρτάκι ανοίγουν τη γραμμή σου πετάνε το δόλωμα και άντε πάλι από την αρχή.
Για αυτό μόνο από κοντά αν κάποιος το αποφασίσει.

Βασιλης Παπαδολιας
06-07-2006, 11:11 AM
Γεγονός είναι ότι οι περισσότεροι που εργάζονται σε αυτές τις γραμμές είναι συνηθισμένοι άνθρωποι χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις ή και καθόλου γνώσεις και αυτό είναι πασίγνωστο καταρχήν από διάφορα ρεπορτάζ που κατά καιρούς έχουν γίνει στην τηλεόραση. Εγώ δεν θα αναφερθώ καθόλου στο αν κάνει κάποιος καλά ή όχι που θέλει να μάθει πράγματα για το μέλλον ή που θεωρεί αυτού του είδους τη συμβουλή την πιο έγκυρη. Δε θα πω καθόλου αν κάποιος είναι πιο έξυπνος από κάποιον άλλον που "τσιμπάει" ή ο ένας ποιοτικός ενώ ο άλλος "κατίνος". Όλοι μπορεί να βρεθούμε σ' αυτή τη θέση και εύχομαι σε όλους ποτέ να μη νιώσουν τόσο αδύναμοι ή ανίκανοι να διαχειριστούν τους σκοτεινούς δρόμους του μυαλού τους όταν αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα ή άσχημες καταστάσεις. Ο καθένας τότε θα μπορεί να σε διαχειριστεί όχι μόνο ο υπάλληλος της γραμμής. Θα αναφερθώ σε ποιό πρακτικά θέματα. Πιστεύω ότι αν κάποιος θέλει μια συμβουλή από οποιαδήποτε μέθοδο πρόβλεψης (χαρτιά, καφέ, ρούνους, κ.λ.π.) ή από την Αστρολογία και αφού είναι αποφασισμένος να διαθέσει κάποια χρήματα, ας πηγαίνει σε κάποιο ραντεβού από κοντά. Καταρχήν, πρακτικά αν το δεις είναι πιο οικονομικό. Δεύτερον, σε ότι αφορά στην Αστρολογία, θέλει πολύ δουλειά πριν από την πραγματοποίηση της συνεδρίας από τον Αστρολόγο για να είναι σε θέση να σου πει κάποια πράγματα στην τουλάχιστον 1 ώρα που θα κρατήσει η συνεδρία και πάλι θα υπάρχουν πάρα πολλά να σου πει ακόμα τα οποία θέλουν ακόμα πιο λεπτομερή δουλειά από τον επαγγελματία. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν είναι -για μένα τουλάχιστον- αδιανόητο ότι σοβαρός Αστρολόγος θα δουλεύει γραμμή 9011 και θα σου πει σε 2 τέταρτα, άντε 3, όλα όσα μπορεί η Αστρολογία να σου αποκαλύψει. Άσε που για μένα ένα ραντεβού με τον Αστρολόγο δε φτάνει γιατί για να σε βοηθήσει η Αστρολογία θα πρέπει να ξεκινήσεις καταρχήν από την αυτογνωσία. Θα ανακαλύψεις πράγματα που δε φανταζόσουν και ήδη θα έχεις πάρει κάποιες απαντήσεις για όλα αυτά που σου συμβαίνουν και γιατί συμβαίνουν. Η πρόβλεψη έρχετε πολύ αργότερα ή και καθόλου τελικά αν έχει γίνει καλή δουλειά στο στάδιο της αυτογνωσίας.
Όσον αφορά στις διάφορες μεθόδους πρόβλεψης, πάλι το "από κοντά" είναι το έγκυρο για δύο βασικούς λόγους: 1. Γιατί αυτές οι μέθοδοι απαιτούν την παρουσία σου, την ενέργεια σου (που εκπέμπεις π.χ. τη στιγμή που "κόβεις" τα χαρτιά, που πίνεις τον καφέ κ.λ.π.), τη σκέψη σου, το "μελέτημά σου". 2. Γιατί ανεξάρτητα από το τι θα σου πει τελικά και από το αν θα βγει ή όχι τουλάχιστον ασχολείται στα αλήθεια εκείνη τη στιγμή μαζί σου, τη βλέπεις. Στη γραμμή (που την κλείνουν για να μην ακούς τι γίνετε) το πιθανότερο είναι πως δεν κάνουν τίποτα. Συζητάνε με το διπλανό, πάνε τουαλέτα, βάζουνε καφέ και λίγο πριν τελειώσει το τεταρτάκι ανοίγουν τη γραμμή σου πετάνε το δόλωμα και άντε πάλι από την αρχή.
Για αυτό μόνο από κοντά αν κάποιος το αποφασίσει.

Ιουλία, είναι πολύ σωστά αυτά που λες... Καλώς ή κακώς ωστόσο οι περισσότεροι επώνυμοι αστρολόγοι έχουν τέτοιες γραμμές, γιατί έτσι έχουν μία εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση. Και για να μην τους αδικήσουμε, κάποιοι μέσα στο πλήθος όσων έχουν γραμμές καταφέρνουν έστω και σε ένα τέταρτο να πουν 1-2 πράγματα ουσίας.
Ο κυριότερος λόγος όμως που υπάρχουν αυτές οι γραμμές είναι νομίζω το γεγονός ότι πίσω από την ανώνυμη τηλεφωνική γραμμή αυτός που θέλει συμβουλή μπορεί πιο εύκολα να πει τον πόνο του παρά face to face...
Μακάρι να μπορούσαν όλοι να παραστούν με θάρρος μπροστά στον αναλυτή τους και να πουν αυτό που τους απασχολεί...

magikadespell
07-07-2006, 02:07 PM
Ναι βρε Βασίλη, το ξέρω πως έχουν γραμμές πολλοί Αστρολόγοι και καταλαβαίνω ότι τελικά κάπως πρέπει να αποκτήσουν πελατεία και αυτοί ή να επιβιώσουν οικονομικά. Εγώ από τους περισσότερους επαγγελματίες Αστρολόγους που έχω γνωρίσει (αρκετούς και από αυτό το site) έχω ακούσει πως αλλιώς θα ήθελαν να ήταν τα πράγματα και αλλιώς τα ονειρευόντουσαν αλλά προς το παρόν είναι αδύνατον σ' αυτή τη χώρα να καθιερωθούν έτσι όπως τους αξίζει και να υπάρχει σαφής διαχωρισμός του Αστρολόγου από αστρολόγο - μελλοντολόγο, αστρολόγο - καφεμάντη, αστρολόγο - χαρτομάντη, αστρολόγο - φτιάχνει και καλές τυρόπιττες!!!:toung: . Π.χ. κάποιος θέλει πολύ να τη διδάξει την Αστρολογία σωστά, επιστημονικά και έγκυρα αλλά μόλις 15 μαθητές κατάφερε με κόπο να συγκεντρώσει και δεν ξέρω τι σόϊ ενδιαφέρον έχουν τελικά και αν συνεχίζουν ακόμα. Νομίζω ότι όσο το κράτος δεν κάνει κάτι για να τους αναγνωρίσει επαγγελματικά δικαιώματα -μαζί με τις ανάλογες υποχρεώσεις (εφορίες, ασφάλιση, κ.λ.π.) δεν έχει κανείς αντίρρηση είμαι σίγουρη- τότε πολλά χρόνια θα περάσουν για να αποκτήσουν υπόσταση και ο κόσμος να τους σέβεται και να τους ξεχωρίζει από τις μαντικές τεχνικές της μεταφυσικής. Είμαι και εγώ πολύ απογοητευμένη γιατί σπουδάζω (και όχι "μαθαίνω") συστηματικά την Αστρολογία (που τη λατρεύω) καταρχήν γιατί προσωπικά με έχει βοηθήσει και πίστευα ότι θα μπορούσα και να τη διδάξω κάποτε (όνειρο τρελλό δικό μου χρόνια τώρα να διδάξω κάτι που να αγαπώ) αλλά που;

ScP
07-07-2006, 02:33 PM
έχω ακούσει πως αλλιώς θα ήθελαν να ήταν τα πράγματα και αλλιώς τα ονειρευόντουσαν αλλά προς το παρόν είναι αδύνατον σ' αυτή τη χώρα να καθιερωθούν έτσι όπως τους αξίζει και να υπάρχει σαφής διαχωρισμός


Αν όπως μας λες αλλιώς θα ήθελαν να είναι τα πράγματα αναρωτήθηκες τι έκαναν οι ίδιοι για την αστρολογία έτσι ώστε να είναι αλλιώς τα πράγματα; Που είναι το επίσημο σάιτ τους; Που είναι το επίσημο οργανό τους (περιοδικό); Πότε κάθησαν σε ένα τραπέζι να μιλήσουν και δεν κατέληξαν στο ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ πρόεδρος ή ΕΓΩ αρχισυντάκτης περιοδικού;
Το κράτος μια χαρά τους φροντίζει. Τους δίνει άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και φορολογική υπόσταση. Πότε όμως διεκδίκησαν ως σύνολο (ομοσπονδία) την ίδρυση ΙΕΚ -τουλάχιστον- στην πατρίδα μας;
Γιατί όταν τους κάλεσε το astrologers.gr να δημιουργήσουν μια τεράστια βιβλιοθήκη από εργασίες τους δεν ανταποκρίθηκαν ούτε με ένα ευχαριστώ για την προτίμηση αλλά λειτούργησαν απαξιωτικά. Γιατί προσπαθεί ο ένας να βγάλει το μάτι του άλλου και αποκαλούν όπως έκανε διάσημος Έλληνας μαθηματικός αστρολόγος σε εκπομπή του κ. Χαρδαβέλλα τους πελάτες - συμβουλευόμενους καταθληπτικούς που το "ζητάει ο οργανισμός τους" το λίγο χαρτάκι και λίγο καφεδάκι μετά επανασυνδέσεως άρα τι να κάνει ο φουκαράς ο αστρολόγος; Να τα αρπάξει γιατί θα τα αρπάξει ο διπλανός.
Γιατί το myhoroscope.gr σαρώνει σε νούμερα επισκεψιμότητας και ανάλογα αστρολογικά σάιτ αστρολόγων δεν τα ξέρει ούτε η οικογένειά τους ή τα συντηρούν με ταιριάσματα ζωδίων και έλα να σου πω το ριζικό σου από το ηλιακό ζώδιό σου.
Έχω δεκάδες γιατί που μπορώ ακόμη να παραθέσω και έχω και δεκάδες καταγραφές άρνησης εθελοντικής βοήθειας σε αυτό το δικτυακό τόπο.

Το διαχωρισμό αστρολόγου μελλοντολόγου να τον κάνουν οι ίδιοι και να μην περιμένουν να τον κάνει ο ουράνιος θόλος. Και ας ξεκινήσουν από 2 άρθρα στα οποία θα καταγράφουν τις απόψεις τους και θα τους τα δημοσιεύσουμε εδώ αλλά όχι με αντάλλαγμα 200-400 ευρώ ανά άρθρο.

Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη.

Βασιλης Παπαδολιας
07-07-2006, 02:44 PM
Σκληρά λόγια, αλλά σωστά... Έτσι είναι τα πράγματα... αν δεν οργανωθούν οι ίδιοι, ό,τι και να κάνει το κράτος...................

magikadespell
07-07-2006, 02:56 PM
Δεν ήξερα πολλά από αυτά που γράφεις Σωκράτη για αυτό και δεν αναρωτήθηκα αρκετά από αυτά που με ρωτάς. Πάντως 2 από αυτά τα έχω όντως αναρωτηθεί εδώ και χρόνια γιατί μου φάνηκαν απλούστατα. Πρώτον πως και δεν έχουν φτιάξει ένα σύλλογο να πω, σωματείο να πω, οργανισμό... δεν ξέρω πάντως μια δυνατή επιστημονική ομάδα που να έχει φωνή στην κοινωνία και να ακούγεται. Δεύτερον πως δεν έχουν σκεφτεί να φτιάξουν ένα αξιοπρεπές κολέγιο ή ΙΕΚ με αξιόπιστα πτυχία βέβαια (ως επιστημονική ομάδα). Εγώ βασανίστηκα να βρω ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα έγκυρο ακαδημαϊκού επιπέδου να τη σπουδάσω όπως θα ήθελα (διαβάζοντας ταυτόχρονα πολύ και εκτός ύλης). Εντέλει κάτι βρήκα που είναι και το μοναδικό οργανωμένο και συγκροτημένο στην Ελλάδα από ότι κατάλαβα. Επίσης με απογοητεύει αυτό που γράφεις για το astrologers.gr, δεν τα ήξερα αυτά. Εγώ έχω τυπώσει πολλά άρθρα από κει για το αρχείο μου τα χρειάζομαι έξτρα από την ύλη μου. Νομίζω ότι η λειτουργία "καθένας για την πάρτη του" και "να βγάλουμε το μάτι του ανταγωνιστή" είναι κλασσική Ελληνική σκέψη σε κάθε τομέα δυστυχώς πολύ δε περισσότερο σε τομείς που "σηκώνουν" και εκμετάλευση ανθρώπων για να τα οικονομούν.
Υ.Γ. Στην απάντηση σου μου φάνηκες λίγο εκνευρισμένος, ελπίζω όχι με μένα γιατί δεν προσπαθώ να υπεραπιστώ κανέναν ειδικά απλά αγαπώ την Αστρολογία και θα ήθελα να ξέρω και πως να την υπερασπίζομαι φαίνετε όμως πως δεν τα ξέρω καλά ακόμα και έτσι εκτίθεμαι καμιά φορά :sad2: sorry!

ScP
07-07-2006, 03:13 PM
Με συγχωρείτε παιδιά δεν υπάρχει προσωπική μομφή σε κανέναν σας. Εγώ προσωπικά από το χώρο γνωρίζω αρκετούς έντιμους αλλά και παρλαπίπες που ζουν από το επαγγελμα. Αυτά που ρώτησα σε προηγούμενο ποστ τα έχω ρωτήσει σε όλους κατ' ιδίαν.
Πως είναι δυνατόν ένας άσχετος Σωκράτης να μπορεί να διαθέτει 400 ευρώ από την τσέπη του το μήνα να συντηρεί ένα σάιτ αστρολογίας και εσείς δεκάδες να μην μπορείτε;
Πως είναι δυνατόν ένας άσχετος να δημιουργεί μια ομάδα 7 κειμενογράφων και 4 διαχειριστών και να καταξιώνει ένα σάιτ χωρίς διαφίμηση.
Πως είναι δυνατόν άνθρωποι άσχετοι με την αστρολογία να κάνουμε κείμενα αναφοράς με σκοπό να τα προσφέρουμε στους ελάχιστους που θέλουν να μάθουν και εσείς δεν παραθέτετε ένα κομματάκι από τα βιβλία που έχετε "γράψει".
Και εν τέλει βρε αδελφέ ποιος είσαι εσύ που θα πεις μετά από τόσα χρόνια προσφορά στο χώρο (προσφορά = εισπράξεις) δεν καταθέτω δωρεάν εργασίες σε αλλουνού μαγαζάκι εκτός αν μου τα σκάσει.

Κατά τ' άλλα με ευκολία ο ένας τον άλλον τον κρίνει ως αστρολόγο πρωϊνάδικου, αστρολόγο με κλεμμένο συγγραφικό έργο, κλπ κλπ ευτράπελα. Ας κοιτάξει η καμήλα την καμπούρα της και ας μη βλέπει μόνο των παιδιών της.

Ένα σάιτ σαν το δικό μας εδώ στοιχίζει 400 ευρώ ανά μήνα ως συντήρηση (του χρόνου με τους ρυθμούς ανάπτυξης τα διπλά) και αρκετές εργατώρες αγάπης και αφοσίωσης. Ένα περιοδικό περίπου τα διπλά.
Τα ποσά είναι τεράστια για τόσους πολλούς; Ένα ραντεβού τους να διαθέσουν κάνουν θαύματα.
Αλλά είπαμε στην Ελλάδα δεν υπάρχουν δεύτεροι. Είναι όλοι πρόεδροι και διευθυντές. Γιατί να καταθέσουν μια εργασία δωρεάν στο σάιτ του ανώνυμου Σωκράτη να το διαβάσουν οι χιλιάδες επισκέπτες;
Έλα μου ντε... γιατί;
Το σάιτ πρέπει να λέει ΤΟΥ ΤΑΔΕ και όχι να λέει αστρολόγος εθελοντής υπό την "καθοδήγηση" ενός άλλου.

Το θέμα ήταν άλλο και το έβγαλα οφ για οφ τόπικ. Την άποψή μου για τα 911 θα την καταθέσω σύντομα γιατί και εμείς εδώ διαφημίζουμε κάποια από αυτά. Και οφείλουμε να κάνουμε την αυτοκριτική μας.

stabie
07-07-2006, 03:22 PM
αν και δεν είναι του στυλ μου θα πω λακωνικα το εξής:
δεν έχουν οργανωθει γιατί απλά δεν ενδιαφέρονται. Δεν τους νοιάζει και δεν αγαπούν την αστρολογία. Αγαπούν και νοιαζονται για το παραδάκι και για αυτό φτάνουν στο σημείο που αναφέρει ο Σωκράτης.

Με συγχωρείτε αλλα απο όλους αυτούς δεν "λυπάμαι" κανέναν.
Σέβομαι κάποιους αλλα για τους υπόλοιπος μόνο απέχθεια μου βγαίνει.

Βασιλης Παπαδολιας
07-07-2006, 03:26 PM
αν και δεν είναι του στυλ μου θα πω λακωνικα το εξής:
δεν έχουν οργανωθει γιατί απλά δεν ενδιαφέρονται. Δεν τους νοιάζει και δεν αγαπούν την αστρολογία. Αγαπούν και νοιαζονται για το παραδάκι και για αυτό φτάνουν στο σημείο που αναφέρει ο Σωκράτης.

Με συγχωρείτε αλλα απο όλους αυτούς δεν "λυπάμαι" κανέναν.
Σέβομαι κάποιους αλλα για τους υπόλοιπος μόνο απέχθεια μου βγαίνει.

Χμ, δεν ξέρω αν πρέπει να το προχωρήσουμε τόσο πολύ...Κόντρες έχουν και οι γιατροί μεταξύ τους (να δείτε πώς κακολογούν ο ένας τον άλλο) και ο επιστήμονες στα συνέδρια (πώς τσακώνονται για μία υποδιαστολή). Γεγονός είναι ότι για να υπάρξουν τέτοιες κινήσεις κάποιος πρέπει να βγει μπροστά... Ηγεσία δεν υπάρχει... Δεν υπάρχουν 1-2 άνθρωποι αποδεκτοί από όλους να κάνουν μία συμφωνία και οι άλλοι να ακολουθήσουν... Όλες οι ομαδικές προσπάθειες έτσι ξεκινούν... Κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή και να έχει το απαραίτητο "συκώτι" για όσα θα του σύρουν μέχρι να φτάσει εκεί που πρέπει...

ScP
07-07-2006, 03:43 PM
Χμ, δεν ξέρω αν πρέπει να το προχωρήσουμε τόσο πολύ...Κόντρες έχουν και οι γιατροί μεταξύ τους (να δείτε πώς κακολογούν ο ένας τον άλλο) και ο επιστήμονες στα συνέδρια (πώς τσακώνονται για μία υποδιαστολή). Γεγονός είναι ότι για να υπάρξουν τέτοιες κινήσεις κάποιος πρέπει να βγει μπροστά... Ηγεσία δεν υπάρχει... Δεν υπάρχουν 1-2 άνθρωποι αποδεκτοί από όλους να κάνουν μία συμφωνία και οι άλλοι να ακολουθήσουν... Όλες οι ομαδικές προσπάθειες έτσι ξεκινούν... Κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή και να έχει το απαραίτητο "συκώτι" για όσα θα του σύρουν μέχρι να φτάσει εκεί που πρέπει...

Οι γιατροί Βασίλη καλώς ή κακώς έχουν ένα πτυχίο πανεπιστημίου. Αυτό ίσως δεν σημαίνει τίποτα αλλά τελικά κάποιος τους αξιολόγησε. Και η διαφορά ότι γιατρός δεν μπορείς να αυτοχρίσεις εαυτόν. Όμως καθηγητή δρ κλπ αστρολόγο το κάνεις πανεύκολα. Καθηγητής αστρολογίας είναι ανέκδοτο.
Θέλω να πω ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια επαγγέλματα. Σαφώς και γιατροί ανέντιμοι υπάρχουν και φακελλάκια παίρνουν και ενίοτε οι διαγνώσεις τους οδηγούν σε συμφορές.
Είναι πολλά τα χρόνια για να μην μπορούν να κάτσουν στο τραπέζι και να οργανώσουν ένα απλούστατο δικτυακό τόπο.
Και κάτι τελευταίο. Αρκετοί γιατροί κατέθεσαν εργασίες τους σε αυτό το σάιτ χωρίς να ζητήσουν χρήμα και να πουν ΕΓΩ όπως και αρκετοί αστρολόγοι του εξωτερικού που τα μηνύματά τους ήταν ευγενικότατα, άμεσα, θετικά και προτρεπτικά.
Και έχεις δίκιο ότι κάποιος πρέπει να βγει μπροστά για να τους οργανώσει. Κάποιος όμως ανώνυμος Σωκράτης ή Βασίλης ή Γιώργος και όχι αστρολόγος.
Όταν όμως πει δώστε συνδρομή 10 ευρώ το μήνα και 1 άρθρο ενημερωτικό το μήνα στο επίσημο οργανό μας ποιος θα το κάνει;
Από αυτό το σάιτ πάντως το κάνουν. Και δεν είναι τυχαίο ότι τους αστρολόγους αυτού του σάιτ τους χτήπησαν και τους χτυπούν μέχρι και σήμερα "οι.... πλανητικοί κατινισμοί, σχηματισμοί με συγχωρείτε) και μάλιστα ανώνυμα.

Κάποια στιγμή θα μάθουν οι καλοί μας φίλοι, επισκέπτες και μέλη γεγονότα που θα τους σηκωθεί η τρίχα. Πώς διάσημος αστρολόγος κρυπτόμενος πίσω από την ανωνυμία του χτύπησε μέσα σε αυτό το σάιτ αστρολόγο συνάδελφό του λεκτικά και μάλιστα κάτω από τη ζώνη.

Θα έχουν πολύ γούστο τα πιπεράτα. Αλλά προς το παρών εμείς έχουμε να δουλέψουμε. Να μεταφράσουμε, να πάρουμε άδειες από συγγραφείς γραπτές, να συντάξουμε εργασίες, να φροντίσουμε το κολοσό που φτιάξατε όλοι εσείς.

Βασιλης Παπαδολιας
07-07-2006, 03:52 PM
Οι γιατροί Βασίλη καλώς ή κακώς έχουν ένα πτυχίο πανεπιστημίου. Αυτό ίσως δεν σημαίνει τίποτα αλλά τελικά κάποιος τους αξιολόγησε. Και η διαφορά ότι γιατρός δεν μπορείς να αυτοχρίσεις εαυτόν. Όμως καθηγητή δρ κλπ αστρολόγο το κάνεις πανεύκολα. Καθηγητής αστρολογίας είναι ανέκδοτο.
Θέλω να πω ότι δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ανόμοια επαγγέλματα. Σαφώς και γιατροί ανέντιμοι υπάρχουν και φακελλάκια παίρνουν και ενίοτε οι διαγνώσεις τους οδηγούν σε συμφορές.
Είναι πολλά τα χρόνια για να μην μπορούν να κάτσουν στο τραπέζι και να οργανώσουν ένα απλούστατο δικτυακό τόπο.
Και κάτι τελευταίο. Αρκετοί γιατροί κατέθεσαν εργασίες τους σε αυτό το σάιτ χωρίς να ζητήσουν χρήμα και να πουν ΕΓΩ όπως και αρκετοί αστρολόγοι του εξωτερικού που τα μηνύματά τους ήταν ευγενικότατα, άμεσα, θετικά και προτρεπτικά.
Και έχεις δίκιο ότι κάποιος πρέπει να βγει μπροστά για να τους οργανώσει. Κάποιος όμως ανώνυμος Σωκράτης ή Βασίλης ή Γιώργος και όχι αστρολόγος.
Όταν όμως πει δώστε συνδρομή 10 ευρώ το μήνα και 1 άρθρο ενημερωτικό το μήνα στο επίσημο οργανό μας ποιος θα το κάνει;
Από αυτό το σάιτ πάντως το κάνουν. Και δεν είναι τυχαίο ότι τους αστρολόγους αυτού του σάιτ τους χτήπησαν και τους χτυπούν μέχρι και σήμερα "οι.... πλανητικοί κατινισμοί, σχηματισμοί με συγχωρείτε) και μάλιστα ανώνυμα.

Κάποια στιγμή θα μάθουν οι καλοί μας φίλοι, επισκέπτες και μέλη γεγονότα που θα τους σηκωθεί η τρίχα. Πώς διάσημος αστρολόγος κρυπτόμενος πίσω από την ανωνυμία του χτύπησε μέσα σε αυτό το σάιτ αστρολόγο συνάδελφό του λεκτικά και μάλιστα κάτω από τη ζώνη.

Θα έχουν πολύ γούστο τα πιπεράτα. Αλλά προς το παρών εμείς έχουμε να δουλέψουμε. Να μεταφράσουμε, να πάρουμε άδειες από συγγραφείς γραπτές, να συντάξουμε εργασίες, να φροντίσουμε το κολοσό που φτιάξατε όλοι εσείς.

Συμφωνώ με τα όσα λες... Μπορεί το παράδειγμα μου να μην ήταν το ιδανικό...

Απλά να συμπληρώσω σε όσα είπα πριν ότι οι οργανωμένες προσπάθειες για να πετύχουν θέλουν συγκεκριμένα πράγματα... Πρόκειται για λυμένα ζητήματα.. .Δε χρειάζεται να εφεύρουμε τον τροχό.. Κάποιος που έχει ανοίξει 1-2 βιβλία διοίκησης επιχειρήσεων στη ζωή του τα ξέρει... Χρειάζεται ηγετική ομάδα, χρειάζεται όραμα, χρειάζεται ένα σετ από άμεσες επιτυχίες για να δημιουργηθεί αρχικός ενθουσιασμός, χρειάζεται να προσεταιριστεί η κρίσιμη μάζα των αστρολόγων, χρειάζεται τεχνική διαπραγματεύσεων για τις ειδικές περιπτώσεις... Ίσως τελικά χρειάζεται απλά ένας μάνατζερ...

fillenia
07-07-2006, 11:08 PM
Πολυ ωραία παραθέτετε τις απόψεις σας!
Στα ... "πως είναι δυνατόν" του Σωκράτη, να απαντήσω κάτι που γνωρίζει ο ίδιος καλύτερα από όλους μας. Είναι "δυνατόν" γιατί υπάρχει "όραμα" και το όραμα εδώ σε μας αποδείχτηκε πως δεν είναι άπιαστος αιθέρας. Υπάρχει ο άνθρωπος που εμπνέει τους άλλους και τους κρατά στις επάλξεις. Οι ομάδες του Myhoroscope υπάρχουν δυό χρόνια τώρα είτε γιατί αγαπούν την αστρολογία, είτε γιατί αγαπούν τις ίδιες ιδέες (πέρα από την αστρολογία), τις μοιράζονται και τις στηρίζουν με ενθουσιασμό. Ωστόσο κοινός παρονομαστής μας είναι το κριτήριο της ποιότητας και σ' αυτό εστιάζουμε τις προσπάθειές μας. Το γεγονός ότι ενώ λειτουργούμε σε εντελώς εθελοντική βάση, εν τέλει παρέχουμε "προΪόντα" που θα ζήλευαν επαγγελματίες του είδους και συντηρούμε αυτο τον κολοσσό, δείχνει τα καλοπροαίρετα κίνητρά μας και την απέχθειά μας για τον κομπογιανιτισμό παντός είδους. Και σε όσους υπονοήσουν αφέλεια, εκμετάλλευση, χαμηλή νοημοσύνη ή ηλιθιότητα, ας μην το τολμήσουν... Οι περισσότεροι διαθέτουμε τουλάχιστον 1 πανεπιστημιακό πτυχίο.

panther
10-07-2006, 01:04 PM
Πότε κάθησαν σε ένα τραπέζι να μιλήσουν και δεν κατέληξαν στο ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ πρόεδρος ή ΕΓΩ αρχισυντάκτης περιοδικού;
Το κράτος μια χαρά τους φροντίζει. Τους δίνει άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και φορολογική υπόσταση. Πότε όμως διεκδίκησαν ως σύνολο (ομοσπονδία) την ίδρυση ΙΕΚ -τουλάχιστον- στην πατρίδα μας;


Σωκράτη, δεν τους συμφέρει να γίνει κάτι τέτοιο, γιατί αυτοί που ανήκουν στην κατηγορία "Αστρολόγοι - και οτιδήποτε άλλο μαζί- μετά πως θα τα "τρώνε"???ΕΕΕΕΕ???????
Θα πρέπει να αποδείξουν ότι γνωρίζουν? Τι θα αποδείξουν?
Πιο πολλά γνωρίζω εγώ για την Αστρολογία - παρά εκείνοι.

Βασιλης Παπαδολιας
17-07-2006, 10:36 AM
Πολυ ωραία παραθέτετε τις απόψεις σας!
Στα ... "πως είναι δυνατόν" του Σωκράτη, να απαντήσω κάτι που γνωρίζει ο ίδιος καλύτερα από όλους μας. Είναι "δυνατόν" γιατί υπάρχει "όραμα" και το όραμα εδώ σε μας αποδείχτηκε πως δεν είναι άπιαστος αιθέρας. Υπάρχει ο άνθρωπος που εμπνέει τους άλλους και τους κρατά στις επάλξεις. Οι ομάδες του Myhoroscope υπάρχουν δυό χρόνια τώρα είτε γιατί αγαπούν την αστρολογία, είτε γιατί αγαπούν τις ίδιες ιδέες (πέρα από την αστρολογία), τις μοιράζονται και τις στηρίζουν με ενθουσιασμό. Ωστόσο κοινός παρονομαστής μας είναι το κριτήριο της ποιότητας και σ' αυτό εστιάζουμε τις προσπάθειές μας. Το γεγονός ότι ενώ λειτουργούμε σε εντελώς εθελοντική βάση, εν τέλει παρέχουμε "προΪόντα" που θα ζήλευαν επαγγελματίες του είδους και συντηρούμε αυτο τον κολοσσό, δείχνει τα καλοπροαίρετα κίνητρά μας και την απέχθειά μας για τον κομπογιανιτισμό παντός είδους. Και σε όσους υπονοήσουν αφέλεια, εκμετάλλευση, χαμηλή νοημοσύνη ή ηλιθιότητα, ας μην το τολμήσουν... Οι περισσότεροι διαθέτουμε τουλάχιστον 1 πανεπιστημιακό πτυχίο.

Να συμπληρώσω (άσχεται από το θέμα) ότι υπήρχε και μία πολύ καλή καταχώρηση στο περιοδικό Ζωή και Ζώδια αυτού του μήνα που αναφερόταν στο site... Συγγνώμη για το off topic απλά θεώρησα ότι κολλάει στην προσπάθεια που γίνεται...

Ζωή και Ζώδια
18-07-2006, 05:18 PM
Διάβασα με προσοχή τις αιτιάσεις σας και θα συμφωνήσω στο πλήθος τους. Να είστε σίγουροι ότι όραμα υπάρχει και είναι αυτό που –εμάς τουλάχιστον– μας κρατά ζωντανούς 11 μήνες τώρα. (αναφέρομαι στο "Ζωή & Ζώδια").
Απλώς θα πρέπει να προσθέσω κάποια πράγματα που ο φίλτατος Σωκράτης δεν αναφέρει, λόγω χαρακτήρα.

Δεν είναι μόνο τα χρήματα (πολλά ή λίγα) που απαιτούνται για την συντήρηση και λειτουργία ενός μέσου επικοινωνίας. Απαιτείται κατάθεση ψυχής και σώματος. Απαιτείται συνεχής και επισταμένη εγρήγορση, απαιτείται συγκροτημένη και ανυποχώρητη θέση σε αρχές και ιδέες.

Δεν είναι αλαζονικός ο λόγος μου και όσοι έχουν ασχοληθεί επαγγελματικά είτε με εκδόσεις είτε γενικότερα με την διαχείριση ενός μέσου επικοινωνίας χωρίς να έχουν από πίσω τους μία κατασκευαστική ή ένα κανάλι θα καταλάβουν τι εννοώ.

Ο φίλος Σωκράτης έχει εισπράξει πολύ περισσότερες από εμένα αρνήσεις συμμετοχής σε εθελοντικές προσπάθειες ανάδειξης της αστρολογίας. Καταλαβαίνει τι σημαίνει να μιλάς με "καταξιωμένο" αστρολόγο, να του παρέχεις χώρο έκθεσης των επιστημονικών του γνώσεων με τις καλύτερες συνθήκες προβολής και αυτός να σε ρωτά "ναι καλά, αλλά ποιος επιχειρηματίας είναι από πίσω, γιατί εμένα με ενδιαφέρουν μόνο τα λεφτά"!

Και σε μας είναι απαραίτητα τα χρήματα, χωρίς αυτά δεν αγοράζεις χαρτί, δεν πληρώνεται το τυπογραφείο, δεν "έχει γάλα το παιδί μου". Αυτό όμως δεν μας νομιμοποιεί να προβούμε σε εκμετάλλευση της άγνοιας, του φόβου ή της δυστυχίας των συνανθρώπων μας

Η δική μας εκδοτική προσπάθεια εξαρχής αντιμετώπισε το δίλημμα: εμπορικότητα ή ποιότητα; Στο ερώτημα αυτό προσπαθούμε να απαντήσουμε με μεσοβέζικη λύση, δημοσιεύοντας άρθρα που σίγουρα δεν επρόκειτο να δημοσιευθούν σε κανένα από τα περιοδικά αστρολογίας που κυκλοφορούν (γιατί δεν είναι "πιασάρικα") αλλά και φιλοξενόντας απόψεις ή άρθρα που στην καλύτερη περίπτωση προκαλούν γέλιο. Ούτως ή άλλως ο καθένας κρίνεται από αυτά που πρεσβεύει και από τον τρόπο που συμπεριφέρεται. Εμείς απλώς προσφέρουμε τον χώρο και το κοινό κρίνει. Δεν θα κρίνω ούτε θα γίνω εγώ ο τιμητής των άλλων. Αυτό που πρέπει να γίνει όμως κατανοητό είναι ότι χωρίς τις "ενέσεις" και των 090 πολλοί δεν θα είχαν την δυνατότητα να εκφράσουν τις αντίθετες απόψεις τους. Να θυμήσω εδώ στους λίγο μεγαλύτερους (αναγνωρίζοντας το άλμα της λογικής) ένα απόφθευγμα του Λένιν:"ο καπιταλιστής θα σου πουλήσει και το σχοινί που θα τον κρεμάσεις!"

Για τέλος να σας πω ότι εμείς θεωρούμε μεγάλη τύχη και τιμή την συνεργασία μας με το παρόν site και γενικά με τους ανθρώπους του. Θεωρούμε ότι "μαγιά" για κάτι καλύτερο υπάρχει. Στο χέρι μας είναι να την κάνουμε να "φουσκώσει"


(Για να επιβεβαιώσουμε το ρητό "οι τρελοί μυρίζονται μεταξύ τους")


Για το "Ζωή & Ζώδια"
Δημήτρης Μέλλος

sagimoon
18-07-2006, 05:38 PM
Για τέλος να σας πω ότι εμείς θεωρούμε μεγάλη τύχη και τιμή την συνεργασία μας με το παρόν site και γενικά με τους ανθρώπους του. Θεωρούμε ότι "μαγιά" για κάτι καλύτερο υπάρχει. Στο χέρι μας είναι να την κάνουμε να "φουσκώσει"


(Για να επιβεβαιώσουμε το ρητό "οι τρελοί μυρίζονται μεταξύ τους")

.........

Η τιμή είναι πάντα αμοιβαία.

Αχ, αυτό το ρητό στην καρδιά μου μπήκε.....και είναι οι μόνοι μάλλον(οι τρελλοί) που ... μυρίζουν ωραία !!!