PDA

View Full Version : απορία σχετική με την τεκνοποίηση



sst
29-06-2006, 09:46 AM
καλημέρα σε όλους καταρχήν!
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το πώς φαίνεται σε ένα αστρολογικό χάρτη η μη τεκνοποίηση. Σίγουρα ένας Κρόνος στον πέμπτο οίκο φανερώνει μια δυσκολία στο συγκεκριμένο ζήτημα, αλλά δεν είναι και οριστική άρνηση στην απόκτηση παιδιών. Το να μην μπορεί κάποια γυναίκα να τεκνοποιήσει πώς δηλώνεται?

Fotini Christodoulou
29-06-2006, 10:10 AM
:idea: Αγαπητή sst επισης καλη σου μέρα!

Καταρχήν να πω πως χαίρομαι ιδιαίτερα για την συμμετοχή σου στο φόρουμ καθώς όπως μας είχες πληροφορισει ασχολείσαι με την αστρολογια και θα χαρούμε να μας καταθέσεις ,να μοιραστείς ,τις γνωσεις σου μαζί μας!

Το θέμα το οποίο θέτεις ,οπως καταλαβαίνεις,είναι ιδιαίτερα λεπτό για να απαντηθεί στα πλαίσια του φόρουμ,καθώς αφορά την υγεία.
Οι παράγοντες πολλοί και επιπλέον για την δυνατότητα η μή τεκνοποίησης θα αποφανθεί ο ανάλογος ιατρός κι όχι ο χάρτης.
Ο χαρτης όπως γνωρίζουμε ,δείχνει τάσεις,δυσκολίες ,εμπόδια ίσως στο θέμα αυτό, αλλά απο εκεί και πέρα την σκυτάλη παίρνουν επιστήμες όπως η ιατρικη.

Φιλικά,
Φωτεινή

sst
29-06-2006, 11:25 AM
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά νομίζω ότι θα φαίνεται κάπως στον χάρτη. Όπως φαίνεται η τάση για μια πολύ σοβαρή ασθένεια ( σε διελεύσεις) και από το γενέθλιο ωροσκόπιο βλέπουμε κατά πόσο το άτομο μπορεί ή όχι να ξεπερνάει τις ασθένειες ή τις διαφορες κρίσεις στην ζωή του.
Καταλαβαίνω ότι κάποιοι περιοριστικοί παράγοντες θα φαίνονται όπως πχ αυτό που προείπα Κρόνος στον πέμπτο οίκο σε σκληρή όψη με μια άγονη σελήνη( πχ στον λέοντα ή στον υδροχόο). Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι το ότι σίγουρα κάποιες τέτοιες δυσκολίες μπορεί και να αντιμετωπίζονται ( πχ με εξωσωματική) αλλά θα υπάρχει και μια ένδειξη ότι το πρόβλημα δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί. Συγχώρησε με αν είμαι λίγο απόλυτη, απλά θα με ενδιέφερε μια΄λίγο πιο συγκεκριμένη απάντηση. Επίσης αν είμαι σε λάθος forum παρακαλώ να μου το πείτε. Ευχαριστώ και πάλι:) :)

ScP
29-06-2006, 11:54 AM
Όχι δεν είσαι σε λάθος φόρουμ και ίσως η αστρολογία και ιδιαίτερα ο κλάδος της ιατρική αστρολογία ίσως έχει κάποιες απαντήσεις. Σε αυτό τα λεπτά όμως θέματα φρονώ ότι κάποιος αστρολόγος ή ερευνητής πρέπει και μπορεί να απαντήσει με σειρά άρθρων τα οποία να περιέχουν ισχυρότατες ενδείξεις και σχετικό στατιστικό δείγμα. Γενικά πρέπει να έχουμε ισχυρά αστρολογικά δεδομένα και όχι νομίζω, άκουσα, μου είπαν.
Ας ελπίσουμε να το κάνει κάποιος που έχει τις απαραίτητες γνώσεις και την απαιτούμενη σοβαρότητα.

ΜαρίαΝ
29-06-2006, 12:56 PM
Καλημέρα
Πάνω σ'αυτό το θέμα έχω κι εγώ την ίδια απορία ...

Πριν πολύ καιρό μια φίλη - όχι αστρολόγος - μου είπε '' τι τις ήθελα τις εξωσωματικές αφού έχω σελήνη στην Παρθένο ... έπρεπε να το έχω καταλάβει οτι δεν θα κάνω παιδιά ... '' Τότε το άκουγα αυτό για πρώτη φορά και δεν είχα ποτέ φανταστεί ότι σ΄έναν αστρολογικό χάρτη μπορεί να φανεί κάτι σαν αυτό ...
Αν ξέρει κάποιος θα ήθελα κι εγώ μια απάντηση και επίσης αν κάποιος με σελήνη στη Παρθένο έχει παιδιά ας το πεί για να φάνει ίσως ότι τίποτα δεν είναι απόλυτο ...
ευχαριστώ
Μαρία Ν

ScP
29-06-2006, 01:10 PM
Προσωπικά έχω 4 φίλους/ες με Σελήνη στην Παρθένο και βεβαίως με παιδιά υγιέστατα. Μην ακούτε αγαπητή φίλη μπούρδες από τον καθένα.
Και όπως λέει και μια φίλη μου επειδή έχει "γόνιμη" Σελήνη στον Καρκίνο θα γεννάει σαν κουνέλα;

sagimoon
29-06-2006, 02:37 PM
Για γέλια και για κλάματα είναι συγχρόνως αυτά που διαβάζω για την σελήνη στην παρθένο. Πόσο ισχυρή να είναι μια ξεκάρφωτη σελήνη στην παρθένο, ώστε να μείνει χωρίς διαδόχους, αλήθεια, ...Τουλάχιστον 5-6 γνωστούς έχω κι εγώ, με τέτοια σελήνη , και όλοι με παιδιά. Και μάλιστα τους κυνηγώ, λέγοντάς τους: Μην προσφέρεται στα παιδιά σας ό,τι ζητήσουν. Καλύτερα δεν θα γίνουν. Είναι σελήνη της προσφοράς βλέπετε...

sst
29-06-2006, 03:00 PM
Συμφωνώ και εγώ με τα παραπάνω, η θέση της σελήνης είναι απλά μια ένδειξη στο χάρτη για την γονιμότητα ή όχι του ατόμου. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που πρέπει να εξεταστούν εκτός από την σελήνη, όπως ο πέμπτος οίκος, ο κυβερνήτης του πέμπτου οίκου, πού βρίσκεται καθώς και τί όψεις κάνει με τους άλλους πλανήτες.

Zondag
29-06-2006, 05:35 PM
Να ξεκαθαρίσουμε καταρχήν ότι υπάρχει διαφορά ανάμεσα στη μη τεκνοποίηση και στη μη δυνατότητα τεκνοποίησης. Υπάρχουν γυναίκες που για τον Α ή Β λόγο δεν επιθυμούν να κάνουν παιδιά ή που δεν είναι στις προτεραιότητες τους να κάνουν παιδιά,παρά το ότι δεν έχουν κάποιο οργανικό πρόβλημα που να τις εμποδίζει.

Από όσο γνωρίζω τώρα δεν υπάρχει κάποια σοβαρή ή όχι έρευνα που να υποδεικνύει τους αστρολογικούς εκείνους παραγοντες ο συνδυασμός των οποίων μπορεί να οδηγήσει σε αδυνατότητα τεκνοποίησης λόγω οργανικού προβλήματος. Γιαυτές τις περιπτώσεις πάντως εγώ προσωπικά θα περίμενα σχηματισμούς αρνητικών όψεων που να περιλαμβάνουν τον Κρόνο,τη Σελήνη και το Μεσουράνημα,τα ζώδια του Λέοντα και του Καρκίνου, τον άξονα 5ου-11ου και τον 4ο οίκο όλα αυτά σε συνδυασμό με κάποια σοβαρή προσβολή- ίσως στο Σκορπιο-η οποία και να υποδεικνύει το οργανικό πρόβλημα.Αλλά φυσικά είναι απλά μια υπόθεση.

Οι συνδυασμοί Σελήνης-Κρονου πάντως και όταν λαμβάνουν χώρα στον άξονα 5ου-11ου ή περιλαμβάνουν και τα ζώδια του Λέοντα-Υδροχόου είναι πάντα ιδιαίτερα δύσκολοι, αλλά συνήθως υποδηλώνουν πιθανές δυσκολίες στην κύηση μάλλον παρά ατεκνία.

Η Σελήνη σε "'αγονα" ζώδια αφορά περισσότερο αυτούς που δεν νιώθουν έντονα την εσωτερική ανάγκη για τεκνοποίηση,παρά αυτούς που έχουν πραγματικό οργανικό πρόβλημα. Η λογική πίσω από αυτό είναι ότι σε σύγκριση με ένα ατομο που έχει τη Σελήνη στην Παρθένο ή στον εγκεφαλικό Υδροχόο ας πούμε, ένα άτομο με Σελήνη στον Καρκίνο νιώθει πολύ πιο έντονα την ανάγκη να αναθρέψει και να προσφέρει σε ένα παιδί την απαραίτητη για την ανάπτυξη του προστασία και στοργή.Με άλλα λόγια έχει μεγαλύτερο κίνητρο να κάνει παιδιά,αφού η προσφορά φροντίδας και στοργής είναι πιο κοντά στη φύση του ζωδίου.

Παρόλαυτα όμως ακόμα και αυτές οι θέσεις είναι απλές ενδείξεις οι οποίες όπως πολύ σωστά σημειώνει ο γενικός κανόνας "αν δεν υποστηρίζονται από το σύνολο του χάρτη χάνουν μεγάλο μέρος από την αξία τους."




καλημέρα σε όλους καταρχήν!
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το πώς φαίνεται σε ένα αστρολογικό χάρτη η μη τεκνοποίηση. Σίγουρα ένας Κρόνος στον πέμπτο οίκο φανερώνει μια δυσκολία στο συγκεκριμένο ζήτημα, αλλά δεν είναι και οριστική άρνηση στην απόκτηση παιδιών. Το να μην μπορεί κάποια γυναίκα να τεκνοποιήσει πώς δηλώνεται?

ΜαρίαΝ
30-06-2006, 02:09 AM
οκ, κατάλαβα καλύτερα
ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας
Μαρία Ν

sst
30-06-2006, 09:17 AM
:) καλημέρα σε όλους, Zondag σε ευχαριστώ για την απάντηση, είναι σίγουρα κατατοπιστική, άλλωστε και εγώ για ενδείξεις ρώτησα. Επίσης μου έδωσες και μια άλλη άποψη για την σελήνη σε γόνιμα και μή ζώδια γιατί η αλήθεια είναι ότι την είχα διαφορετικά στο μυαλό μου, μάλλον φταίει ότι έχω σελήνη στον υδροχόο ( και όχι μόνο!):)

moutro28
30-06-2006, 01:14 PM
Η ταπεινή μου άποψη είναι ότι καμία σελήνη στην παρθένο ή όπου αλλού έχει αποφασίσει να "κατασκηνώσει" δεν μπορεί να προεξοφλήσει τέτοιου είδους ζητήματα. Μπορεί να φανερώσει μια τάση, μια προδιάθεση κλπ αλλά μέχρι εκεί. Αντίθετα το άγχος είναι ο πλέον ανασταλκτικός παράγοντας. Όπως επίσης και η έλλειψη χρόνου για να γίνουν τα ...απαραίτητα της τεκνοποιήσης. Κι αυτό είναι ιατρικά αποδεδειγμένο. Χαλαρώστε, περάστε καλά και όλα θα έρθουν.

Αγγελικη
01-07-2006, 03:21 AM
Η ταπεινη σου αποψη (και τη σεβομαι) δεν ειναι σωστη και επιστημονικως αποδεδειγμενη.
Ξαναδιαβασε τις απαντησεις...

zali
01-07-2006, 10:00 AM
καλημερα...

οταν λετε "αγονα ζωδια " ποια ζωδια εννοειτε?

DENIS
01-07-2006, 12:29 PM
καλημερα...

οταν λετε "αγονα ζωδια " ποια ζωδια εννοειτε?
Καλημέρα σας!
Σχετικά με την μή τεκνοποιία, θα σας δώσω κάποιες προϋποθέσεις από εργασία του Γάλλου Αστρολόγου Jean Baptiste Morin :
1.Οι πλάνήτες Ουρανός,Κρόνος,Άρης και ο Νότιος Δεσμός της Σελήνης,αλλά όλοι μαζί ,να βρίσκονται σε δυσαρμονικές όψεις,τετράγωνο,αντίθεση αλλά στην περίπτωση αυτή και σύνοδο,είτε με την Σελήνη είτε με την Αφροδίτη.
2.Η ακμή του 5ου Οίκου η ο Κυβερνήτης αυτού, να βρίσκονται σε άγονα ζώδια δηλ Λέοντα,Παρθένο,Κριό Διδύμους.
3.Οι πλανήτες Δίας και Αφροδίτη να βρίσκονται σε δυσαρμονικές όψεις με την Σελήνη.
Πολύ μικρή η πιθανότης μία γυναίκα στο Ωροσκόπιό της να έχει όλα τα πιό πάνω.Εννοείται οτι δεν έχει μόνον παθολογικά αίτια,αλλά και να μην θέλει ευθύνες που απορρέουν από την γέννηση και ανατροφή παιδιών(γνωρίζω τέτοιες).Τέλος θα ήθελα να προσθέσω και εμπειρία στενού συγγενικού μου προσώπου που έχει την Σελήνη της στην Παρθενο ,σε ακριβές τετράγωνο με τον Άρη της και δεν μπόρεσε να τεκνοποιήσει.
DENIS

zali
01-07-2006, 06:38 PM
σε ευχαριστω DENIS..

ηταν πολυ κατατοπιστικο στο αθρο σου..

βήτα
02-07-2006, 10:12 AM
Καλημέρα σας!
Σχετικά με την μή τεκνοποιία, θα σας δώσω κάποιες προϋποθέσεις από εργασία του Γάλλου Αστρολόγου Jean Baptiste Morin :
1.Οι πλάνήτες Ουρανός,Κρόνος,Άρης και ο Νότιος Δεσμός της Σελήνης,αλλά όλοι μαζί ,να βρίσκονται σε δυσαρμονικές όψεις,τετράγωνο,αντίθεση αλλά στην περίπτωση αυτή και σύνοδο,είτε με την Σελήνη είτε με την Αφροδίτη.
2.Η ακμή του 5ου Οίκου η ο Κυβερνήτης αυτού, να βρίσκονται σε άγονα ζώδια δηλ Λέοντα,Παρθένο,Κριό Διδύμους.
3.Οι πλανήτες Δίας και Αφροδίτη να βρίσκονται σε δυσαρμονικές όψεις με την Σελήνη.
Πολύ μικρή η πιθανότης μία γυναίκα στο Ωροσκόπιό της να έχει όλα τα πιό πάνω.Εννοείται οτι δεν έχει μόνον παθολογικά αίτια,αλλά και να μην θέλει ευθύνες που απορρέουν από την γέννηση και ανατροφή παιδιών(γνωρίζω τέτοιες).Τέλος θα ήθελα να προσθέσω και εμπειρία στενού συγγενικού μου προσώπου που έχει την Σελήνη της στην Παρθενο ,σε ακριβές τετράγωνο με τον Άρη της και δεν μπόρεσε να τεκνοποιήσει.

DENIS


Xμ,στο ωροσκόπιο μου,ο Κρόνος,η Αφροδίτη και η Σελήνη βρίσκονται σε σύνοδο στο Λέοντα,Αφροδίτη και Σελήνη στον 12ο και ο Κρόνος βρίσκεται στον 11ο οίκο και κάνει τετράγωνο με Ουρανό,όπως επίσης και η Σελήνη...
Δυσκολεύουν μάλλον τα πράγματα,ακόμη κι αν υπάρχει η επιθυμία....

Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα ανέφερες DENIS.

moutro28
03-07-2006, 11:41 AM
Η ταπεινη σου αποψη (και τη σεβομαι) δεν ειναι σωστη και επιστημονικως αποδεδειγμενη.
Ξαναδιαβασε τις απαντησεις...

Συγνώμη, αλλά τι δεν είναι επιστημονικά (ιατρικά) αποδεδειγμένο; Δηλαδή τι να ξαναδιάβασω; Μπορεί κάποιος πει με απόλυτη σιγουριά σε μια γυναίκα ότι βάσει αστρολογικού χάρτη δεν θα κάνει παιδιά; Αν υπάρχει να τον μάθουμε και μαζί οι χιλιάδες των γυναικών που κάνουν τη μια εξωσωματική μέτα την άλλη, βάζοντας σε κίνδυνο την υγεία τους.

Yanna
07-01-2007, 04:44 PM
Θα ήθελα να σας πω ότι έχω Κρόνο στον 5ο οίκο,στο ζώδιο του Λέοντα και έχω ήδη δύο αποτυχημένες εγκυμοσύνες. Ύστερα από επεμβάσεις ο μόνος τρόπος τεκνοποίησης για μένα πλέον είναι η εξωσωματική.
Να λοιπόν στην πράξη μια ένδειξη του ωροσκοπίου.
Δεν ξέρω αν αποτελεί ένδειξη η Σελήνη στον Καρκίνο΄και το τρίγωνο Σελήνης Αφροδίτης ότι μπορεί να τα καταφέρω...

Λίλιαν Σίμου
07-01-2007, 10:02 PM
Θα ήθελα να σας πω ότι έχω Κρόνο στον 5ο οίκο,στο ζώδιο του Λέοντα και έχω ήδη δύο αποτυχημένες εγκυμοσύνες. Ύστερα από επεμβάσεις ο μόνος τρόπος τεκνοποίησης για μένα πλέον είναι η εξωσωματική.
Να λοιπόν στην πράξη μια ένδειξη του ωροσκοπίου.
Δεν ξέρω αν αποτελεί ένδειξη η Σελήνη στον Καρκίνο΄και το τρίγωνο Σελήνης Αφροδίτης ότι μπορεί να τα καταφέρω...

Αγαπητή Yanna

Γνωρίζω μία κυρία με Κρόνο στον 5ο και έχει κάνει τρία παιδάκια. Μην απογοητεύεστε. Οι τάσεις δεν είναι αρνητικές από τον Κρόνο και μόνο. Πολλά σε ένα χάρτη μπορεί να είναι περιοριστικά, και πρέπει η συμπεριφορά μας ως προς τις αδυναμίες, να είναι ανάλογη.
Όσο για την Σελήνη στον Καρκίνο, είναι σίγουρα μία ισχυρή και θετική ένδειξη που θα πρέπει να σας ενθαρρύνει. Συχνά οι δυσκολίες, συμβαίνουν για να δυναμώσουμε την θέληση και την επιμονή μας προς ένα στόχο.
Σας εύχομαι τα καλύτερα

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

elenitsa28
10-01-2011, 09:20 AM
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!!!!ΕΧΩ ΣΕΛΗΝΗ ΣΤΟΝ ΥΔΡΟΧΟΟ ΚΑΙ ΑΚΜΗ ΤΟΥ 5ΟΥ ΣΤΟ ΛΕΟΝΤΑ!!!!ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ????

kiaRRa
10-01-2011, 09:53 AM
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!!!!ΕΧΩ ΣΕΛΗΝΗ ΣΤΟΝ ΥΔΡΟΧΟΟ ΚΑΙ ΑΚΜΗ ΤΟΥ 5ΟΥ ΣΤΟ ΛΕΟΝΤΑ!!!!ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΙ????

Καταρχάς καλώς μας ήρθες!:bigsmile:
Πράγματι εισαι καινούργια αφού γράφεις με κεφαλαία, πράγμα που σημαίνει ότι φωνάζεις και δεν επιτρέπεται από τους όρους λειτουργίας μας. Ουτε όμως και τα επισημασμένα των ενοτήτων έχεις διαβάσει....:embarrest

elenitsa28
10-01-2011, 12:34 PM
Καταρχάς καλώς μας ήρθες!:bigsmile:
Πράγματι εισαι καινούργια αφού γράφεις με κεφαλαία, πράγμα που σημαίνει ότι φωνάζεις και δεν επιτρέπεται από τους όρους λειτουργίας μας. Ουτε όμως και τα επισημασμένα των ενοτήτων έχεις διαβάσει....:embarrest
Συγνωμη και απλογούμαι.....σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!!δεν διαβασα καν τους ορους....απλά διάβασα κάποια άρθρα από τα μέλη εδώ οτι αν εχουμε στον 5ο μας οικο άγονο ζώδιο και τη σελήνη σε άγονο τότε μειώνονται οι πιθανότητες για τεκνοποίηση (αν κατάλαβα καλά δηλαδή) και μου δημιουργήκε κάποιο άγχος γιατί μόλις άχισα τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη και έχω ήδη 3 αποτυχημένες προσπάθειες :(:(. Έτσι είπα να γράψω κάτι και πάρω καμιά απάντηση που θα μου αποβάλει το άγχος!!!

panemorfi
10-01-2011, 12:52 PM
να ρωτησω και εγω κατι ?εχω πλουτωνα στον 5ο οικο του οποιου η ακμη ειναι στον ζυγο . στον χαρτη μου υπαρχει η οψη χιαστι αφροδιτης πλουτωνα . τελος , η σεληνη μου ειναι στον αιγοκερω η οποια κανει εξαγωνο με κρονο και τριγωνο με αρη . δεν εχω ακουσει και τα τελεια σχετικα με τον πλουτωνα στον 5ο οικο...

Μητσάκος
10-01-2011, 02:33 PM
Συγνωμη και απλογούμαι.....σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!!δεν διαβασα καν τους ορους....απλά διάβασα κάποια άρθρα από τα μέλη εδώ οτι αν εχουμε στον 5ο μας οικο άγονο ζώδιο και τη σελήνη σε άγονο τότε μειώνονται οι πιθανότητες για τεκνοποίηση (αν κατάλαβα καλά δηλαδή) και μου δημιουργήκε κάποιο άγχος γιατί μόλις άχισα τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη και έχω ήδη 3 αποτυχημένες προσπάθειες :(:(. Έτσι είπα να γράψω κάτι και πάρω καμιά απάντηση που θα μου αποβάλει το άγχος!!!


να ρωτησω και εγω κατι ?εχω πλουτωνα στον 5ο οικο του οποιου η ακμη ειναι στον ζυγο . στον χαρτη μου υπαρχει η οψη χιαστι αφροδιτης πλουτωνα . τελος , η σεληνη μου ειναι στον αιγοκερω η οποια κανει εξαγωνο με κρονο και τριγωνο με αρη . δεν εχω ακουσει και τα τελεια σχετικα με τον πλουτωνα στον 5ο οικο...

Η "μαγεία" της αστρολογίας έγκειται και στο γεγονός της διαφορετικότητας κάθε χάρτη. Διαφορετικά, η μονοτονία της τυποποίησης σε μόνον 12 διαφορετικούς τύπους ανθρώπινων χαρακτήρων θα ακύρωνε και την ίδια της την ύπαρξη.

Με δεδομένο, λοιπόν, ότι κάθε χάρτης είναι διαφορετικός, αφορισμοί του τύπου "έχω τη Σελήνη μου σε άγονο ζώδιο", ή "ο 5ος μου είναι άσχημος" από μόνοι τους και ξεκομμένοι δεν μπορούν να στηρίξουν μια σοβαρή αστρολογική ερμηνεία.

Και εγώ έχω Πλούτωνα στον 5ο και την ακμή του σε άγονο ζώδιο, αλλά παιδί έχω. Πριν ξεκινήσω να γράφω το ποστ, κοιτούσα τον χάρτη μιας φίλης για άσχετο λόγο. Η Σελήνη της είναι στον Καρκίνο (το πλέον ....γόνιμο ζώδιο), σε τρίγωνο με τον Δία, παιδί δεν έχει και το πιο πιθανό είναι να μην κάνει και ποτέ (είναι πια 44 χρονών)....

elenitsa28
10-01-2011, 02:52 PM
σε ευχαριστώ!!!!μου δίνεις ελπίδες τώρα!!!!νομίζω το κυριότερο αίτιο μη τεκνοποίησης (εκτός από το οργανικο) είναι το στρες!!!και πανω από όλα πρέπει να το πιστέψουμε για να γίνουμε γονείς και να αυθυποβάλουμε τον εαυτό μας ότι μπορούμε να τεκνοποιήσουμε.....

taurine
10-01-2011, 07:14 PM
Με δεδομένο, λοιπόν, ότι κάθε χάρτης είναι διαφορετικός, αφορισμοί του τύπου "έχω τη Σελήνη μου σε άγονο ζώδιο", ή "ο 5ος μου είναι άσχημος" από μόνοι τους και ξεκομμένοι δεν μπορούν να στηρίξουν μια σοβαρή αστρολογική ερμηνεία.

Και εγώ έχω Πλούτωνα στον 5ο και την ακμή του σε άγονο ζώδιο, αλλά παιδί έχω. Πριν ξεκινήσω να γράφω το ποστ, κοιτούσα τον χάρτη μιας φίλης για άσχετο λόγο. Η Σελήνη της είναι στον Καρκίνο (το πλέον ....γόνιμο ζώδιο), σε τρίγωνο με τον Δία, παιδί δεν έχει και το πιο πιθανό είναι να μην κάνει και ποτέ (είναι πια 44 χρονών)....[/QUOTE]





Πέστα βρε Μητσάκο να ανοίξουν λίγο τα μάτια μας γιατί προσωπικά θεωρώ πολύ ανεύθυνο και επικίνδυνο κάποιον που λέει πως η σελήνη στην Παρθενο και ο Κρόνος στο Λιοντάρι είναι δείκτης ατεκνίας.

Ο Κρόνος μου είναι στο Λιοντάρι και στον 8ο
Η Σελήνη στον Τοξότη και στον 11ο
Η ακμή του 5ου οίκου στον Ταύρο και
Ο Δίας στους Διδύμους και στον 5ο

Καλό ακούγεται, ε?

Πριν γεννήσω εντελώς φυσιολογικά και πολύ εύκολα το κοριτσάκι μου, έχασα 3 μωρά, και πριν από 3 μήνες έχασα και 4ο. Και όχι επειδή ο γενέθλιος Κρόνος είναι στο Λιοντάρι, αλλά επειδή δεν "καθόμουν στ'αυγά μου" και έκανα ταρζανιές με τις μηχανές και το γυμναστήριο (¶ρης σε Κριό).

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
10-01-2011, 08:39 PM
[COLOR="

[/COLOR]



Πέστα βρε Μητσάκο να ανοίξουν λίγο τα μάτια μας γιατί προσωπικά θεωρώ πολύ ανεύθυνο και επικίνδυνο κάποιον που λέει πως η σελήνη στην Παρθενο και ο Κρόνος στο Λιοντάρι είναι δείκτης ατεκνίας.

Ο Κρόνος μου είναι στο Λιοντάρι και στον 8ο
Η Σελήνη στον Τοξότη και στον 11ο
Η ακμή του 5ου οίκου στον Ταύρο και
Ο Δίας στους Διδύμους και στον 5ο

Καλό ακούγεται, ε?

Πριν γεννήσω εντελώς φυσιολογικά και πολύ εύκολα το κοριτσάκι μου, έχασα 3 μωρά, και πριν από 3 μήνες έχασα και 4ο. Και όχι επειδή ο γενέθλιος Κρόνος είναι στο Λιοντάρι, αλλά επειδή δεν "καθόμουν στ'αυγά μου" και έκανα ταρζανιές με τις μηχανές και το γυμναστήριο (¶ρης σε Κριό).

δεν φταιει ουτε ο αρης ουτε ο κρονος ουτε τιποτα
οταν εχεις χασει 3 μωρα και κανεις χαζομαρες
τετοιες και χανεις και το 4 μωρο
τι να πω βρε ταυρινα μου ..ημαρτον..
πολυ επιπολαιο ...
με ολο το θαρρος γιατι σε συμπαθω πολυ
αν ησουν κορη μου θα σε ειχα παρει κυνιγι
:cheesy::bigsmile:

με αγαπη κουκακι:love:

taurine
10-01-2011, 09:30 PM
δεν φταιει ουτε ο αρης ουτε ο κρονος ουτε τιποτα
οταν εχεις χασει 3 μωρα και κανεις χαζομαρες
τετοιες και χανεις και το 4 μωρο
τι να πω βρε ταυρινα μου ..ημαρτον..
πολυ επιπολαιο ...
με ολο το θαρρος γιατι σε συμπαθω πολυ
αν ησουν κορη μου θα σε ειχα παρει κυνιγι
:cheesy::bigsmile:

με αγαπη κουκακι:love:
Ακριβώς τα ίδια λέμε Δέσποινα.
Οι όψεις μου είναι μία χαρά, αναφορικά με το θέμα της τεκνοποίησης.
Οι ταρζανιές φταίνε και όχι οι πλανήτες και οι θέσεις τους.

sst
11-01-2011, 10:38 AM
Συγνωμη και απλογούμαι.....σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!!δεν διαβασα καν τους ορους....απλά διάβασα κάποια άρθρα από τα μέλη εδώ οτι αν εχουμε στον 5ο μας οικο άγονο ζώδιο και τη σελήνη σε άγονο τότε μειώνονται οι πιθανότητες για τεκνοποίηση (αν κατάλαβα καλά δηλαδή) και μου δημιουργήκε κάποιο άγχος γιατί μόλις άχισα τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη και έχω ήδη 3 αποτυχημένες προσπάθειες :(:(. Έτσι είπα να γράψω κάτι και πάρω καμιά απάντηση που θα μου αποβάλει το άγχος!!!

καλημέρα και από εμένα και καλή χρονιά!
εγώ έχω σελήνη, Ήλιο, ερμή, Αφροδίτη και δία στον υδροχόο και ακμή 5ου στον Λέοντα και μετά από κάποιες προσπάθειες έκανα ένα αγοράκι!
Μιάς και το θέμα ξεκίνησε από εμένα (την περίοδο των προσπαθειών μου) πιστεύω ότι έπρεπε να το γράψω!
και μην ξεχνάς ότι χρειάζονται πολλά πράγματα για να φανεί η ατεκνία, όπως έχει ήδη ειπωθεί παραπάνω. Απλά αυτές οι ενδείξεις μπορεί να φανερώνουν ότι θα υπάρξουν κάποιες δυσκολίες! Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρξουν παιδιά στη ζωή σου! :bigsmile:

elenitsa28
11-01-2011, 02:39 PM
σε ευχαριστω πολύ πολύ για την απάντησή σου :-):-)
Να ζήσετε να το χαίρεστε το αγοράκι σας!!!!είμαι και γω στην περίοδο προσπαθειών τώρα....εχουν περάσει 3 μήνες (δεν ειναι και πολλοί από όσα άκουσα) και άρχισα να αναζητώ τις αιτίες στα άστρα.....

Μητσάκος
11-01-2011, 03:06 PM
σε ευχαριστω πολύ πολύ για την απάντησή σου :-):-)
Να ζήσετε να το χαίρεστε το αγοράκι σας!!!!είμαι και γω στην περίοδο προσπαθειών τώρα....εχουν περάσει 3 μήνες (δεν ειναι και πολλοί από όσα άκουσα) και άρχισα να αναζητώ τις αιτίες στα άστρα.....

Βιάζεσαι....

Κοραλλία Μόζορα
11-01-2011, 09:34 PM
Για το θέμα της τεκνοποίησης, της εγκυμοσύνης και της γέννας κοιτάμε το 8ο σπίτι, και όχι το 5ο, καθώς και την Σελήνη. Το 5ο σπίτι σχετίζεται περισσότερο με την επιλογή μας να κάνουμε παιδιά ή όχι, την σχέση μας με τα παιδιά και σε περίπτωση που δεν κάνουμε παιδιά αν θα υιοθετήσουμε ή όχι. Το θέμα της σύλληψης όμως και της εγκυμοσύνης είναι καθαρά θέμα 8ου και το 5ο λειτουργεί μόνο βοηθητικά.

jungle
11-01-2011, 11:59 PM
Γεια σας!!
Ηθελα να αναφερω κ εγω (ξανα...),
για να μην αγχωνονται
οι αγχωμενες...
οσον αφορα τον 5ο, τον κρονο κ τον 8ο επισης.
Η ακμη του γενεθλ. 5ου μου ειναι στον αιγοκερω κ ο κρονος μου
πανω της!! (διπλο το κακο δηλ...χαχα)
Η ακμη του 8ου ειναι στον κριο κ ο κυβερνητης αρης,
κανει αντιθεση με κρονο μου κ τετραγωνο με αφρο!
πως να το ερμηνευσω τωρα...?
οτι ισως να μην ηθελα κ πολυ τα παιδια ή οτι θα δυσκολευομουν?
κ ομως...... μολις παντρευτηκα εκανα αμεσως παιδια
κ οποτε ηθελα χωρις καμια δυσκολια, ειχα κ απροβλεπτες εγκυμοσυνες,
κ γεννησα πανευκολα......
μην πανικοβαλεστε λοιπον με κρονους κ 5ους ....
εξ αλλου οι αστρολογοι συνεχως γραφουν οτι ο καθε χαρτης
ειναι μοναδικος!!!
για να αναφερω κ τη σεληνη μου....(στον 10ο)
την πρωτη φορα που γεννησα, ο διελαυνων Διας
περνουσε απεναντι απο τη γενεθλ. σεληνη μου
κ τη δευτερη φορα ηταν ακριβως πανω της....
ελπιζω να βοηθησα!!!

joanna1975
12-01-2011, 07:26 PM
Για το θέμα της τεκνοποίησης, της εγκυμοσύνης και της γέννας κοιτάμε το 8ο σπίτι, και όχι το 5ο, καθώς και την Σελήνη. Το 5ο σπίτι σχετίζεται περισσότερο με την επιλογή μας να κάνουμε παιδιά ή όχι, την σχέση μας με τα παιδιά και σε περίπτωση που δεν κάνουμε παιδιά αν θα υιοθετήσουμε ή όχι. Το θέμα της σύλληψης όμως και της εγκυμοσύνης είναι καθαρά θέμα 8ου και το 5ο λειτουργεί μόνο βοηθητικά.

ι Κορραλία σέυχαριστούμε πολύ για την διευκρίνησή σου!Γιατί και εγώ είχα εσφαλμένη εντύπωση και νόμιζα οτι το θέμα εγκυμοσύνης και γέννας φαίνεται απο τον 5ο οίκο.
Όμως θα ήθελα σε παρακαλώ να σε ρωτήσω πώς μπορώ να ερμηνεύσω όσον αφορά γέννα, εγκυμοσύνες το ότι ο ο 8ος οίκος είναι στον κριό, ο δίας στον κριό στον 8ο, η σελήνη στον κριό στον 7ο, ο χείρων στον κριό στον 8ο! Γινεται ένας χαμός με τον κριό, δηλ. κυριαρχεί όσον αφορά τον 8ο οίκο.Πώς να το ερμηνεύσω;
Οι όψεις είναι άρης τρίγωνο με ουρανό, άρης τετράγωνο με σελήνη, χειρώ εξάγωνο με άρη. Ο δίας δεν κάνει σημαντικές όψεις με προσωπικούς πλανήτες.
Μήπως το τετράγωνο αρη-σελήνης και το ότι κυριαρχεί το ζώδιο του κριού στον 8ο οίκο λειτουργούν ανασταλτικά όσον αφορά εγκυμοσύνη, γέννα;
Σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!

joanna1975
12-01-2011, 07:32 PM
Ξέχασα να αναφέρω ότι η ακμή του 5ου είναι στον Αιγόκερω,δεν εχω πλανήτες στον 5ο οίκο και οι όψεις είναι κρόνος τριγωνο με σελήνη και κρόνος τετράγωνο με ουρανό.
Και πάλι σ΄ευχαριστώ!!!!!

ΛΟΥΛΟΥΔΕΝΙΑ
31-01-2011, 01:18 AM
σε ευχαριστω πολύ πολύ για την απάντησή σου :-):-)
Να ζήσετε να το χαίρεστε το αγοράκι σας!!!!είμαι και γω στην περίοδο προσπαθειών τώρα....εχουν περάσει 3 μήνες (δεν ειναι και πολλοί από όσα άκουσα) και άρχισα να αναζητώ τις αιτίες στα άστρα.....

Ελενίτσα, μην αγχώνεσαι!!! Οι γιατροί λένε ότι για να αρχίσεις να ανησυχείς πρέπει να περάσει ένας χρόνος προσπαθειών και μετά ελέγχεται πρώτα ο πατέρας και μετά η μητέρα... Όλα θα γίνουν, χαλάρωσε και απόλαυσε τη διαδικασία και το παιδί θα έρθει;)

Dimitraq
31-01-2011, 02:06 AM
Καλημέρα.. κι από μένα!!

Προφανώς το ερώτημα απασχολεί πολλές γυναίκες, ιδιαίτερα αυτή την εποχή που η υπογονιμότητα είναι πολύ συχνό φαινόμενο και ταλαιπωρεί πολλά ζευγάρια.

Πριν μερικές μέρες έθεσα ένα τέτοιο ερώτημα ωριαίας και με προβλημάτισε..
Η ακμή του 1ου είναι στις 3ο του Καρκίνου, καλό σημάδι υπέθεσα αρχικά, Σελήνη ο κυβερνήτης μου η οποία όμως βρίσκεται στις 13ο των Διδύμων και 12ος οίκος του χάρτη. Δεν μου άρεσε αυτό.
Η ακμή του 8ου στις 3ο του Αιγόκερω με Κρόνο κυβερνήτη, ο οποίος είναι τοποθετημένος στις 17ο του Ζυγού στον 4ο οίκο του χάρτη και σχηματίζει ένα ωραίο συγκλίνων τρίγωνο με τη Σελήνη.
Η Σελήνη έχει ακόμα μια αποχωρίζουσα όψη αντίθεσης με την Αφροδίτη η οποία είναι κυβερνήτης του 5ου οίκου του χάρτη, τοποθετημένη στις 9ο του Τοξότη.

Οι προβληματισμοί μου είναι προφανείς.
Κατ' αρχάς η θέση της Σελήνης στον 12ο οίκο (σημαίνει ότι είναι πια παρελθόν για μένα η μητρότητα;) μου μοιάζει ανασταλτικό στοιχείο και από πλευράς οίκου αλλά και ζωδίου (άγονο). Τί λέτε;

Και δεύτερον, είναι δυνατόν αυτή η καλή μεν όψη τριγώνου με τον κυβερνήτη του ογδόου Κρόνο ( στον 4ο οίκο) να θεωρηθεί θετική δεδομένης της έξαρσής του στο Ζυγό;;

Κι ένα τελευταίο ερώτημα: αν η θέση του σημειοδότη του χάρτη βρίσκεται σε σημείο όπου έχουμε ένα γενέθλιο πλανήτη ή δεσμούς Σελήνης, είναι αξιολογήσιμο στοιχείο στη ερμηνεία αυτού του χάρτη;;

Ελπίζω να μη σας κούρασα και περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τις απόψεις των ειδικών και μή.

Δήμητρα Q
:love: