PDA

View Full Version : Κανονες Ερμηνειας του γενεθλιου χαρτη



Αγγελικη
22-06-2006, 03:11 PM
ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΑΣ ΤΟΥ ΓΕΝΕΘΛΙΟΥ ΧΑΡΤΗ


Η ερμηνεια απαιτει λογικη και μεγαλη ακριβεια. Και μονο μετα ερχεται η διαισθηση. Αρα πανω απ΄ολα πρεπει να διαθετουμε τα παραπανω και μονο τοτε μπορουμε να ερμηνευσουμε ενα θεμα. Προσπαθησα να συμπυκνωσω μερικους κανονες:

1. Πρεπει να εξεταζεται η γενικη σημασια των πλανητων (π.χ. Ο Κρονος αντιπροσωπευει παντα το χρονο ή ενα εμποδιο. Ο Αρης: τη δραση, ο,τι διεισδυει κ.λ.π. Ο Πλουτωνας: τη δημιουργια κ.λπ).
2. Ενας πλανητης θεωρειται «κακοποιος» οταν βρισκεται σ΄ενα ζωδιο που ειναι αντιθετο προς τη φυση του (π.χ. Η Αφροδιτη στην Παρθενο, ο Αρης στον Καρκινο), δηλαδη οταν ειναι σε αδυναμια ή πτωση.
3. Οι οψεις δεν μπορουν ν΄αλλαξουν τη φυση των πλανητων ή τη δυναμη τους. Προσανατολιζουν μονο τη δραση τους.
4. Καθε σημαντικη προσωπικοτητα παρουσιαζει στο γενεθλιο θεμα της γωνιακους πλανητες (δηλαδη στους οικους 1, 4, 7, 10 ).
5. Για να χαρουμε ηρεμα κατι, θα πρεπει ο πλανητης που συμβολιζει αυτο το κατι, να εχει τιτλους, δηλαδη να βρισκεται σ΄ενα ζωδιο που ταιριαζει με τη φυση του (π.χ. Για να χαρουμε τον ερωτα, θα πρεπει η Αφροδιτη να διαθετει τιτλους).
6. Οταν ο κυβερνητης του 1ου οικου εχει τιτλους ή βρισκεται σε γωνιακο σπιτι, τοτε η δραση του ατομου εχει την ταση να εχει σημαντικες επιπτωσεις πανω σε αλλους.
7. Η δραση που ασκουμε ειναι συμφωνη με την ιδια τη φυση του κυβερνητη του Ωροσκοπου (π.χ. Με τον Ερμη κυβερνητη του Ωροσκοπου, η δραση που ασκουμε πανω στους αλλους γινεται μεσω της διανοησης ή του εμποριου).
8. Καθε πλανητης που βρισκεται μεσα σ΄ενα οικο φερει τα χαρακτηριστικα του ζωδιου και του σπιτιου που κυβερνα και επιπλεον τα γενικα χαρακτηριστικα του.
Ας πουμε οτι ο Κρονος, κυβερνητης του 1ου οικου απο τον Ωροσκοπο στον Αιγοκερω, βρισκεται στους Διδυμους στο 6ο σπιτι. Τοτε μεσα στο 6ο σπιτι φερει:
- Τα χαρακτηριστικα του 1ου οικου, δηλαδη της προσωπικοτητας του ατομου: φιλοδοξια, υπολογισμος και στοχοι.
- Τα χαρακτηριστικα του Αιγοκερω που ειναι κυβερνητης του: επιθυμια ν΄ανεβει.
- Τα γενικα χαρακτηριστικα του Κρονου: της ιδιας της φυσης του Κρονου που λειτουργει μεσα στα πλαισια των Διδυμων (ζωδιο διανοητικο) και μεσα στα πλαισια του 6ου σπιτιου (υγεια και εργασια).
9. Ενας πλανητης δεν εκφραζει στο μαξιμουμ τις δυνατοτητες του, παρα μονο αν κανει οψη με τον κυβερνητη του.
Ας ξαναπαρουμε το παραπανω παραδειγμα:
Η δυναμη του Κρονου στους Διδυμους στο 6ο σπιτι θα ενισχυθει αν δεχεται ενα τριγωνο απο τον
Ερμη στο Ζυγο (καλη οψη) ή ενα τετραγωνο απο τον Ερμη στην Παρθενο (δυσκολη οψη).
10. Ενας πλανητης μεσα στον οικο οπου δεν εχει τιτλους, εξαρταται βασικα απο τον κυβερνητη αυτου του οικου. Αυτον θα πρεπει να συμβουλευτουμε για να δουμε την πορεια και το τελος των γεγονοτων.
Στο παραπανω παραδειγμα, ο Κρονος στου Διδυμους εξαρταται βασικα απο τον Ερμη, τον κυβερνητη των Διδυμων. Γιατι ο Κρονος δεν εχει τιτλους μεσα σ΄αυτο το ζωδιο.
11. Για να κρινουμε σωστα ενα ζητημα, πρεπει να κοιταξουμε και τους γενικους και τους ιδιαιτερους σημειοδοτες αυτου του ζητηματος.
Ετσι, για να κρινουμε π.χ. Το γαμο, θα πρεπει να κοιταξουμε:
α) Τον κυβερνητη του 7ου σπιτιου.
β) Το γενικο σημειοδοτη του γαμου (τον Ηλιο και τον Αρη μεσα σ΄ενα γυναικειο θεμα, τη Σεληνη και
την Αφροδιτη σ΄ενα αντρικο θεμα).
12. Καθε πλανητης που βρισκεται 5 μοιρες ή λιγοτερο απο την ακμη ενος οικου, θεωρειται οτι ανηκει σε αυτον τον οικο.
13. Οταν πολλοι πλανητες βρισκοναι σε εναν οικο, τοτε ο οικος αυτος αποκτα μια αυξημενη σπουδαιοτητα.
Παραδειγμα: πολλοι πλανητες στον 4ο οικο δινουν μια ιδιαιτερη σημασια σ΄αυτο τον οικο (επιχειρησεις με ακινητα ή καποια μεγαλυτερη σπουδαιοτητα στο τελος της ζωης ή οτι αφορα τον 4ο οικο).
14. Για να κρινουμε τις ευκαιριες συμφωνιας μεταξυ δυο προσωπων που αντιπροσωπευονται μεσα στο
στο θεμα, θα κοιταξουμε την οψη που σχηματιζεται και θα δουμε αν ειναι ευεργετικη ή δυσκολη.
Παραδειγμα:
Για να κρινουμε τη συμφωνια μεταξυ του ατομου και του συντροφου του, κοιταμε την οψη που σχηματιζεται αναμεσα στον κυβερνητη του 7ου οικου. Αν δεν υπαρχει οψη, τοτε εχουμε αδιαφορια. Με καλη οψη εχουμε καλη συμφωνια και με δυσκολη οψη, δυσκολη.
15. Η δυναμη ενος θεματος δεν πρεπει να κρινεται αναλογα με τις καλες ή τις δυσκολες οψεις (που
μαλλον αναφερονται στην ενδομυχη ζωη του ατομου) αλλα αναλογα με τη σημασια των μοιρων
και των πλανητων που βρισκονται σε γωνιακους οικους.
16. Καθε δευτεροτοκος αδερφος σημειωνεται απο του οικους που μετριουνται ανα τρια ξεκινωντας
απο το 3ο οικο με τη σειρα των ζωδιων. Ο πρωτος δευτεροτοκος αδερφος ή αδερφη: 3ος οικος. Ο
δευτερος: 5ος οικος κ.λ.π.
Καθε μεγαλυτερος αδερφος ή αδερφη, σημειωνεται απο τους οικους που μετριουνται αντιθετα απο
τη σειρα των ζωδιων. Ετσι ο πρωτος μεγαλυτερος αδερφος (ή αδερφη) σημειωνεται απο τον 11ο
οικο κ.λπ.
Καθε παιδι του ατομου αντιπροσωπευται απο τους οικους που μετριουνται ανα τρια ξεκινωντας απο
τον 5ο οικο. Πρωτο παιδι 5ος οικος, δευτερο παιδι 7ος οικος κ.λ.π.
Πρωτος συζυγος 7ος οικος, δευτερος συζυγος 9ος οικος κ.λ.π.

«Μαθηματα Αστρολογιας»
Συγγραφεας: Περικλης Καραμηνας

Markella78
22-06-2006, 03:17 PM
Μπράβο Αγγελική!!!!!!!
Πολλύ κατατοπιστικό :blink1:

*Astropeleki*
22-06-2006, 03:28 PM
Σίγουρα πολύ κατατοπιστικό.

Θα συμπληρώσω και ιδιαίτερα χρήσιμο, αλλά χρειάζεται αρκετή μελέτη το όλο θέμα. Τα πράγματα δεν τόσο απλά όσο φαίνονται. Για να κατανοήσουμε και να ερμηνεύσουμε έναν χάρτη θέλει χρόνο. Αυτή η παρουσίαση είναι ένα πρώτο, αρκετά χρήσιμο, εργαλείο.

(όσοι πιστοί, εκτυπώστε τους κανόνες !!! ;) Το μάθημα ξεκινά! Φορέστε τα γυαλιά! )

:)

Αγγελικη
22-06-2006, 03:32 PM
Θα συμφωνησω με την Κια.
Η ερμηνεια ενος χαρτη ειναι συνθεση πολλων παραγοντων και παραμετρων.
Ας αρχισουμε απο τα απλα και ας ελπισουμε και σε βοηθεια ανωτερων....

Μάνος Μαντάς
22-06-2006, 03:54 PM
[COLOR="Red"]Η ερμηνεια απαιτει λογικη και μεγαλη ακριβεια. Και μονο μετα ερχεται η διασθηση.

Αναφέροντας τη λέξη διαίσθηση ο αστρολόγος δεν υποστηρίζει την αστρολογία ως επιστήμη ή την αστρολογική τέχνη αν προτιμάτε, αλλά αυτοαναιρείται. Εκτός αν προτιμά το αστρολόγος μέντιουμ, αστρολόγος καφεμάντης κ.ο.κ.
Κατά τ’ άλλα οι κανόνες του κειμένου έχουν μια σχετική μεθοδολογία για συζήτηση μέσα σε forum. Η αστρολογία όμως είναι μια γνώση και όπως κάθε γνωσιακή λειτουργία απαιτεί ορθό κύκλο σπουδών.

Φιλικά :)

Αγγελικη
22-06-2006, 04:15 PM
Σας ευχαριστω κ. Μαντα!:)
Διαπιστωνω οτι η ευχη μου για βοηθεια εισακουστηκε ταχεως!

Φιλικα!!:)

_memi_
22-06-2006, 04:45 PM
Πολύ κατατοπιστικό άρθρο!!!!!!!
Μπράβο Αγγελική !!!!!!!

skorpion
22-06-2006, 06:34 PM
Μπραβο Αγγελικη;)

Αρχισαν τα μαθηματα λοιπον και αν και καλοκαιρι χαιρομαι:bigsmile:

sst
28-06-2006, 09:37 AM
Αγγελική καλημέρα και συγχαρητήρια για το άρθρο σου, σίγουρα είναι πολύ κατατοπιστικό και πολύ χρήσιμο. Εύχομαι να ακολουθήσουν και άλλα τέτοια άρθρα!!

fillenia
28-06-2006, 08:09 PM
Αγγελική συγχαρητήρια για την ιδέα σου.

Είναι χρήσιμο να υπάρχει ένας "μπούσουλας" με στοιχειώδεις αρχές όταν προσπαθούμε να εξηγήσουμε τις τάσεις ενός αστρολογικού χάρτη.

Σε ό,τι αφορά την διαίσθηση ή ενόραση, θα ήθελα να πω ότι ακόμα και οι θεωρίες ενός επιστήμονα ξεκινάνε από μια ενορατική προσέγγιση ενός φαινομένου. Είναι λοιπόν αναγκαίο να υπάρχει μια τέτοια ικανότητα, με την προϋπόθεση όμως να μην καταλήγει σε "παραλογίες" και να συνάδει με τις κανονιστικές και εμπειρικές παραδοχές της συγκεκριμένης τέχνης που έχουν γίνει αποδεκτές ως έγκυρες. Ετσι θα αποφεύγονται αυθαίρετες έως κακοήθεις ερμηνείες που κατά καιρούς έχουμε συναντήσει εδώ μέσα από όσους προσπαθούν να ερμηνεύσουν ένα χάρτη, έστω και αν δηλώνεται πως συνάγονται από προσωπικές μελέτες και έρευνες (!) και με την υπόνοια ότι πρόκειται για "επαναστατικές" θεωρίες.

Αγγελικη
30-06-2006, 01:49 AM
Φιλιω μου,

Το αρθρο ξεκινα ετσι (και δεν ειναι δικο μου αλλα του κ. Καραμηνα στον οποιο εχω εμπιστοσυνη και εκτιμηση):


Η ερμηνεια απαιτει λογικη και μεγαλη ακριβεια. Και μονο μετα ερχεται η διαισθηση.

Φαντασου ομως να μην ειχες και καθολου διαισθηση οταν προσπαθεις να ερμηνευσεις την τραπουλα..:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

fillenia
30-06-2006, 05:57 PM
Συμφωνώ μαζί σου Αγγελική!
Η ενόραση έχει το προβάδισμα (ας πουμε είναι η θεωρία μας), η ερμηνεία που ακολουθεί λογικούς κανόνες (και όχι αυθαιρεσίες και παραλογισμούς) έπεται ... Στη συνέχεια, η προσωπική επαφή και ο έλεγχος των δεδομένων μας επαληθεύει τη θεωρία μας ή όχι. Και για όσο το δυνατόν ακριβείς προσεγγίσεις πρέπει να έχουμε μια καλή βάση δεδομένων. Και όλα αυτά προϋποθέτουν συστηματική μελέτη και σωστή καθοδήγηση.
Κανένα όμως από τα παραπάνω στάδια δεν είναι αυτόνομο αλλά βρίσκεται σε συνεχή αλληλοεπίδραση και αλληλοσυνδεση.
Αρκετοί, ιδίως ερασιτέχνες, ισχυρίζονται πως έχουν κάνει προσωπικές μελέτες και έρευνες(!) και έχουν καταληξει σε "περίεργα" ερμηνευτικά σχήματα (θεωρίες) χωρίς να έχει αναγνωριστεί η εγκυρότητά τους και που αναιρούν άλλα παγιωμένα και έγκυρα. Δημιουργείται έτσι σύγχυση... Επίσης το να δηλώνει κανείς ότι είναι προσωπικές απόψεις που ενέχουν και την αμφισβήτηση ή την αμφιβολία πάλι δεν είναι αρκετό για να αποφύγουμε τις συγχύσεις. Γι αυτό ο κ. Καραμηνάς δίνει έμφαση στη λογική. Κάθε ερμηνεία χρειάζεται μεθοδικότητα και προσοχή. Και ο ερμηνευτής πρέπει να "διαισθάνεται" και να προβλέπει και τις τυχόν ψυχολογικές συνέπειες.

ΦΙλικά

Αγγελικη
01-07-2006, 03:17 AM
Καλυτερα να το ριξουμε στην χαρτομαντεια Φιλιω μου...
Εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχεις σωστες απαντησεις και λυσεις στα προβληματα σου μεσω μίας γενικολογης προβλεψης, παρα να καθησεις και να ασχοληθεις για ποιο λογο σου συμβαινουν τα χιλια μυρια (παντα οι αλλοι φταινε...).....
Τι να πω...:sad:

*Astropeleki*
01-07-2006, 09:26 AM
Ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα.
Δεν χρειάζεται να μπλέξουμε την χαρτομαντεία εδώ. Υπάρχει ανάλογο τόπικ.

Αγγελικη
01-07-2006, 08:28 PM
Μα ακομη δεν αρχισα να τα ριχνω...:sad:

Era
02-07-2006, 11:04 AM
Para poli oraio to arthro sou Aggeliki. Alla os adais exo mia aporia: An enas planitis briskete se adinamia i ptosi os pros to zodio, alla se kiriarxia i exsari os pros ton oiko tote ti simbenei?
ps: tetoiou eidous arthra boithane para poli emas tous arxarious!

Αγγελικη
02-07-2006, 12:03 PM
Ο πλανητης εκφραζει καλυτερα τις ιδιοτητες του και νιωθει ανετα μεσα σ΄ενα χωρο (οικο), που του ειναι οικειος.

Era
02-07-2006, 01:45 PM
Euxaristo Aggeliki! Diladi tha legame oti diorthonode kapos ta pragmata apo tin "sosti" oikothesia,parolo tin "problimatiki" topothesi sto zodio!

Αγγελικη
02-07-2006, 01:49 PM
Ακριβως, Era!:)

Era
02-07-2006, 02:18 PM
Doksa to Theo! Blepete exo Ari ston Karkino, alla ston 8o kai oroskopo Skorpio.
Auto tha pei boithia tis teleutaias stigmis:bigsmile: :bigsmile:

panther
03-07-2006, 09:55 AM
Αγγελικούλα,

συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου και ευχαριστούμε για το άρθρο, το οποίο θα βοηθήσει πολύ τα νέα μέλη αλλά και εμάς!:)
Έχω την αίσθηση ότι με την λέξη "διαίσθηση" που χρησιμοποίησες δεν την εννοείς με την κυριολεκτική σημασία της, αλλά με το ότι ένα άτομο που προσπαθεί να εξηγήσει έναν χάρτη, χρειάζεται να έχει πέρα από την πείρα και αυτό "αυτό το κάτι" να το πω χάρισμα!!! ;)
Περιμένουμε και άλλα ...

Φιλικά
Ιουλία

dream_on
31-03-2008, 06:16 PM
"5. Για να χαρουμε ηρεμα κατι, θα πρεπει ο πλανητης που συμβολιζει αυτο το κατι, να εχει τιτλους, δηλαδη να βρισκεται σ΄ενα ζωδιο που ταιριαζει με τη φυση του (π.χ. Για να χαρουμε τον ερωτα, θα πρεπει η Αφροδιτη να διαθετει τιτλους)."

Αγγελικη,κατ αρχην συγχαρητηρια για το αρθρο, :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: το βρηκα λιγο αργα ειναι αληθεια, αλλα καιρο τωρα ψαχνω να βρω καποιους κανονες για να καταλαβω τις βασικες αρχες στη δομη και τη συνθεση, και τα ειπες ολα πολυ απλα και κατανοητα -τουλαχιστον για καποιον αρχαριο οπως εγω!!!
Θελω να σε ρωτησω κατι διευκρινιστικο...:
Οταν καποιος εχει την αφροδιτη στον 7ο στον ζυγο, εχει δηλαδη τιτλους, αλλα κανει δυσκολες οψεις (πχ τετραγωνα) με σεληνη, ουρανο ή αλλους πλανητες, αυτο τι σημαινει; οτι αποδυναμωνονται οι ποιοτητες της; αλλοιωνονται;

cds
31-03-2008, 10:38 PM
πωπω αποκαρθιωθηκα με αφροδιτη στην παρθενο:cry:ο
να ελπιζω οτι δυναμωνει που ειναι στον 2 οικο;;
και συνοδο με ερμη επισης στην παρθενο που ειναι κυβερνετης αν και αναδρομος;;

dream_on
31-03-2008, 10:53 PM
Μην αποκαρδιωνεσαι! Θα σου πω αυτο που εχω ακουσει πολλες φορες εδω μεσα οταν γκρινιαζω για το ενα ή για το αλλο.., οτι δηλαδη ο χαρτης ειναι θεμα συνθεσης επιμερους στοιχειων. Κανε μια βολτα στο site, εχει καποια πολυ κατατοπιστικα αρθρα, απλα θελει λιγο ψαξιμο (και πολυ χρονο!!) :)

black moon
31-03-2008, 11:00 PM
πωπω αποκαρθιωθηκα με αφροδιτη στην παρθενο:cry:ο
να ελπιζω οτι δυναμωνει που ειναι στον 2 οικο;;
και συνοδο με ερμη επισης στην παρθενο που ειναι κυβερνετης αν και αναδρομος;;

Και εγω εκει την εχω ,και μια χαρά τα πηγαινα οσον αφορά τα της Αφροδίτης:wink2:.Παιζουν ρολο και οι οψεις που μπορει να την δυνανώνουν.Αλλα και στην ερωτικη συναστρια μπορει να κανει καλες όψεις με τους πλανήτες του άλλου...:love:

chrisochola
01-04-2008, 12:56 PM
Αγγελική,
Ευχαριστούμε. Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις και κάποιους βασικούς κανόνες συναστρίας?

Fotini Christodoulou
01-04-2008, 01:00 PM
Αγαπητό μέλος,

αν εξερευνήσετε λίγο το φόρουμ θα βρείτε μια ολοκληρη ενότητα αρθρων που αφορούν τις ερωτικές σχέσεις (http://www.myhoroscope.gr/69-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1-%EA%E1%E9-%E5%F1%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%F3%F7%DD%F3%E5%E9%F2)και συγκεκριμένα και την συναστρία που σας ενδιαφέρει.:bigsmile:

chrisochola
01-04-2008, 01:24 PM
Ευχαριστώ πολύ,πολύ!

mple
12-09-2009, 06:25 PM
καλησπέρα σας

δεν έχω καταλάβει ακριβώς την σημασία της ακμής του οίκου. Για παράδειγμα, έχω ακμή 7ου οίκου στην παρθένο αλλά στον γενέθλιο χάρτη φαίνεται ο 7ος στον ζυγό!! Ή ακμή 5ου στον καρκίνο αλλά ο 5ος στον χάρτη είναι στον κρόνο στο λιονταρι! Τα έχω λίγο μπλέξει μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? Ο κάθε οίκος επηρρεάζεται απο 2 ζώδια? Ρωτώ γιατί τα δυο τελευταία χρόνια πιστεύω οτι επηρρεάστηκα πολύ απο τον κρόνο στην παρθένο πυ έχω ακμή στον 7ο. Θα πρέπει να περιμένω οτι θα επηρρεαστώ ακομα 2 χρόνια που περνάει στο ζυγο?

ZOELINA
18-05-2010, 09:32 PM
Αν θελουμε να δουμε εξεταζοντας το χαρτη μας αν θα υπαρξει επανασυνδεση μετα απο ενα χωρισμο τι πρεπει να κοιταξουμε;
Συγνωμη ειμαι αρχαρια...ομως με καιει το θεμα και δεν υπαρχει βοηθεια απο καπου... :sad:

Δείμων
18-05-2010, 09:47 PM
Συγνωμη ειμαι αρχαρια...

Στις επανασυνδέσεις? :)

Αστρολογία για όλους - Αποτελέσματα Αναζήτησης (http://www.myhoroscope.gr/search.php?searchid=1077240)

joanna1975
19-05-2010, 04:49 PM
Καλησπέρα!Μήπως θα να μου εξηγήσει κάποιος το ακόλουθο; " Καθε πλανητης που βρισκεται 5 μοιρες ή λιγοτερο απο την ακμη ενος οικου, θεωρειται οτι ανηκει σε αυτον τον οικο"
Σας ευχαριστώ!

aktina
19-05-2010, 05:44 PM
Καλησπέρα!Μήπως θα να μου εξηγήσει κάποιος το ακόλουθο; " Καθε πλανητης που βρισκεται 5 μοιρες ή λιγοτερο απο την ακμη ενος οικου, θεωρειται οτι ανηκει σε αυτον τον οικο"
Σας ευχαριστώ!

Σημαίνει ότι αν κάποιος πλανήτης είναι στον 12ο οίκο και απέχει λίγο από τον 1ο οίκο, σχηματίζει σύνοδο και θεωρείται οτι ανήκει στον 1ο.
Αν δε κάνω λάθος ομως, το παραπάνω ισχύει για τον κυρίως άξονα, δηλαδη τους οίκους 1,4,7 & 10.

Δείμων
19-05-2010, 05:51 PM
Πρόκειται για μία πρακτική που ακολουθούν πολλοί αστρόλογοι και σύμφωνα με την οποία εάν ένας πλανήτης βρίσκεται πολύ κοντά στο τέλος ενός οίκου θεωρείται ότι λειτουργεί μέσα στον επόμενο. Για παράδειγμα, έστω ότι ο δεύτερος οίκος σου ξεκινάει (ακμή) από τις 12 Λέοντα και ο Ποσειδώνας βρίσκεται στις 10 Λέοντα. Τότε μπορείς να τον υπολογίζεις και να τον ερμηνεύεις σύμφωνα με τις ιδιότητες του τρίτου οίκου, σαν να ήταν δηλαδή όχι στον δύο αλλά στον τρία.

Η ανοχή είναι έως 5 μοίρες γα πλανήτες που βρίσκονται πριν την αρχή (ακμή) των οίκων 1,4,7,10 (οι λεγόμενοι γωνιακοί οίκοι - μεταξύ των οποίων ο Ωροσκόπος και το μεσουράνημα, ακμές 1ου κ 10ου), και έως 3 μοίρες για πλανήτες που βρίσκονται πριν την αρχή των υπόλοιπων. Πιθανόν στα νούμερα αυτά να βρεις αποκλίσεις.

Θεωρώ ότι η συγκεκριμένη πρακτική έχει επιστρατευτεί για να καλύψει δυσκολίες ή ατέλειες στην ερμηνεία λόγω των διαφορετικών συστημάτων οικοθεσίας (Placidus, Kampanus, Regiomontanus, Ίσων οίκων κλπ) όπου οι ακμές «παίζουν» κάμποσες μοίρες στο καθένα. Just a wild guess, αν έχει κάποιος να δώσει μια καλύτερη εξήγηση... :cheesy:

Κοραλλία Μόζορα
19-05-2010, 08:00 PM
Είναι κανονικές όψεις, Δείμονα μου. Και οι ακμές κάνουν όψεις, συνόδους, τετράγωνα, τρίγωνα κ.λπ. Όταν ένας πλανήτης κάνει σύνοδο με μια ακμή, έστω κι αν βρίσκεται στον προηγούμενο οίκο, λόγω της συνόδου λειτουργεί μαζί με την ακμή κι επομένως λειτουργεί στον οίκο που ξεκινά από την ακμή εκείνη.

joanna1975
20-05-2010, 10:09 AM
Καλημέρα και σας σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Για να καταλάβω καλύτερα ο ωροσκόπος μου είναι στην Παρθένο στις 15' 28, 2ος Ζυγός 10' 47, 3ος Σκορπιός 10' 32, 4ος Τοξότης 13΄31 άρα ο Λέων καταλαμβάνει μέρος του ωροσκόπου μου; ο παρθένος καταλαμβάνει μέρος του 2ου οίκου, ο ζυγός του 3ου οίκου κ.λ.τ. Το κατάλαβα σωστά;
Ας με βοηθήσει κάποιος!Σας ευχαριστώ!

aktina
20-05-2010, 10:42 AM
Καλημέρα και σας σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Για να καταλάβω καλύτερα ο ωροσκόπος μου είναι στην Παρθένο στις 15' 28, 2ος Ζυγός 10' 47, 3ος Σκορπιός 10' 32, 4ος Τοξότης 13΄31 άρα ο Λέων καταλαμβάνει μέρος του ωροσκόπου μου; ο παρθένος καταλαμβάνει μέρος του 2ου οίκου, ο ζυγός του 3ου οίκου κ.λ.τ. Το κατάλαβα σωστά;
Ας με βοηθήσει κάποιος!Σας ευχαριστώ!

Αναφερόμαστε σε Πλανήτες που σχηματίζουν σύνοδο με τις Ακμές.
Για παράδειγμα:
Αν ο Ερμής σου είναι στην Παρθένο στις 13'00 βρίσκεται στον 12ο οίκο, αλλά επειδή σχηματίζει όψη συνόδου με τον Ωροσκόπο θεωρείται ότι ανήκει στον 1ο οίκο.

Ελπίζω να ήταν αρκετά κατανοητό:bigsmile::suspiciou

joanna1975
20-05-2010, 10:53 AM
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου aktina!