PDA

View Full Version : παιδια και οικοι



zali
07-06-2006, 12:52 PM
εγω εχω γεννηθει 16-4-1971 10,30

στον 5 οικο εχω τον σκορπιο


και η σελινη στον τοξοτη


ξερει κανεις να μου πει ποτε ειναι οι καλυτερη περιοδος για συληψη

και τι αλλο φαινετε γενικα με το θεμα παιδια...

μυσπ
01-03-2013, 01:13 AM
Καληπερα σου μελος! Κοιταζεις ποσους πλανητες σου ειναι στον 5ο οικο κ οσοι ειναι τοσα παιδια κανεις, τωρα εαν δεν ειναι κανεις κοιταζεις τον αντιθετο οικο τον 11ο κ αν παλι δεν ειναι πιστευω πρεπει να δεις για πρωτο παιδι 8ο για δευτερο 7ο κτλπ... ο διας σε αυτους τους οικους συνηθως δινει πολλα παιδια ενω ο κρονος εγγυαται παιδι απο 35 ετων κ περα

lolita1111
01-03-2013, 11:02 AM
Γειά σας φίλοι μου,
δηλαδή εγώ που στον 5ο οίκο έχω κρονο δια και πλούτωνα σημαίνει ότι θα κάνω τρια παιδιά μετα τα 35?

JOANNAHAMIL
01-03-2013, 11:36 AM
Καλημερα, εχω στον 5ο...ηλιο, αφροδιτη και ερμη...αντε ακομα ενα παιδακι και το πηρα το επιδομα πολυτεκνης :p

errikaki
01-03-2013, 12:03 PM
Διάβασα πιο πάνω πως αν ο 5ος είναι άδειος κοιτάζουμε τον 11ο

παίζει κάποιο παραπάνω ρόλο αν ο κυβερνήτης του άδειου 5ου (Άρης) βρίσκεται στον 11; Χωρίς να δέχεται όψεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:love:

koritsii
02-03-2013, 01:48 PM
Αν κάποιος θέλει να μελετήσει το θέμα των παιδιών, καλό είναι πέρα από πλανήτες στον 5ο να μελετήσει+τον κυβερνήτη του 5ου οίκου, σε τί ζώδιο είναι, σε ποιον οίκο και τί όψεις κάνει. Έχω διαβάσει ότι σε περιπτώσεις εγκυμοσύνης ενεργοποιείται αρκετές φορές ο 8ος

lolita1111
03-03-2013, 11:24 AM
Αγαπητοί Φίλοι,
οι διελεύσεις μπορούν να μας βοηθήσουν περισσότερο για να καταλάβουμε χρονική στιγμή πιο κατάλληλη; Βλέπω στου συντρόφου μου τον χάρτη να έχουν μαζευτεί αρκετοί πλανήτες απο διέλευση εκει. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη Διελεύσεις στον 5ο Ποσειδώνας Αφροδίτη, Χείρωνας, Ηλιος και ερμής. Ενώ στον γενέθλιο Κρόνος Αρης και Χείρωνας

koritsii
03-03-2013, 04:53 PM
Αγαπητή lolita μη βασιστείς μόνο στις διελεύσεις... και σε μένα αυτή τη στιγμή ο 5ος κάνει πάρτι με πολλούς πλανήτες από διέλευση, άσε που έχει και τον κυβερνήτη του εκεί δηλαδή ποσειδώνας στο ζώδιό του στους ιχθύς και στο 5ο (του οποίου είναι κυβερνήτης), φαντάζει ιδανική συγκυρία! Όμως η στιγμή για παιδί είναι τόσο ακατάλληλη για μένα. Αυτό συμβαίνει επειδή ο 5ος οίκος σχετίζεται με το θέμα παιδί μεν, αλλά και με πολλά άλλα θέματα δε.

ddd
03-03-2013, 07:56 PM
Καλησπέρα,
θα συμφωνήσω με το koritsii. Η εγκυμοσύνη δεν μπορεί και δε γίνεται να "φανεί" μόνο μέσα από τις διελεύσεις. Χρειάζεται να συνηγορούν και τα υπόλοιπα συστήματα πρόβλεψης, όπως το προοδευτικό, το ηλιακο τόξο, η ηλιακή επιστροφή. Χρειάζεται ενδελεχής μελέτη για ένα τέτοια θέμα. Ξεκινάμε, σαφέστατα, από το γενέθλιο χάρτη, τις όψεις του κυβερνήτη του 5ου οίκου, τους πλανήτες που τυχόν υπάρχουν μέσα και τις όψεις που κάνουν και αν ενεργοποιούνται κάποιες όψεις σε κάποια συστήματα πρόβλεψης. Όλα χρειάζεται να τα μελετάει κανείς συνδυαστικά και όχι μεμονωμένα.

μυσπ
03-03-2013, 11:32 PM
Καθε πλανητης περιγραφει κ ενα παιδι ετσι απο ο,τι ειδα ο κρονος δηλωνει ενα παιδι που θα γεννηθει με καθυστερηση ενω εαν ειναι αλλοι πλανητες στον 5ο ειναι παιδια που θα γεννηθουν σε μικροτερη ηλικια, αυτο που θελω να ρωτησω ειναι παιζει καποιο ρολο αν οι πλανητες ειναι αναδρομοι? Εγω κ το αγορι μου που θα παντρευτουμε εχουμε απο κοινου αναδρομο ουρανο στον 5ο εγω εχω αναδρομο κρονο στον 5ο κ αυτος αναδρομο ποσειδωνα στον 5ο, επομενως ειναι στανταρ 2 παιδια το παιδι που περιγραφει ο ουρανος κ το παιδι που περιγραφει ο κρονος ποσειδωνας, πειτε μου σας παρακαλω τι σημαινει που ολοι αυτοι οι πλανητες ειναι αναδρομοι? Μακαρι να μην δηλωνει καποιο προβλημα

Τίνα Ζαχαριάδου
04-03-2013, 12:32 AM
μυσπ θα έλεγα να μην είμαστε τόσο απόλυτοι στις αναλύσεις μας. Ένας Κρόνος στον 5ο μπορεί να δηλώνει πολλά περισσότερα...μπορεί να δείχνει εγκυμοσύνη που έρχεται νωρίς στη ζωή ενός ανθρώπου κι ακριβώς επειδή δεν ήρθε με "καθυστέρηση", το παιδί ενδέχεται να το μεγαλώνουν οι παπούδες με αποτέλεσμα οι σχέσεις με τον "κάτοχο" του χάρτη να είναι ψυχρές και απόμακρες. Μπορεί και το αντίθετο, επειδή ήρθε ένα παιδί νωρίς, ο κάτοχος του χάρτη εξαιτίας του παιδιού να στερήθηκε τις απολαύσεις της ζωής, τις εξόδους, τους έρωτες κτλ. για να μεγαλώσει αυτό το παιδί.

Οι ανάδρομοι πλανήτες γενικότερα δέιχνουν καθυστερήσεις χωρίς να αποκλείουν όμως σώνει και καλά μια εγκυμοσύνη. Όσο για τη βεβαιότητα σου........

Εγω κ το αγορι μου που θα παντρευτουμε εχουμε απο κοινου αναδρομο ουρανο στον 5ο εγω εχω αναδρομο κρονο στον 5ο κ αυτος αναδρομο ποσειδωνα στον 5ο, επομενως ειναι στανταρ 2 παιδια.....

επειδή είμαι σίγουρη πως όλες οι άτεκνες γυναίκες του σάιτ ψάχνουν να μετρήσουν πόσους πλανήτες έχουν στον 5ο, θα σου πω, πως μόνο στάνταρ δεν είναι. Ένας Δίας καλά στηριζόμενος σ' έναν χάρτη στον 5ο είναι ικανός από μόνος του να δώσει παραπάνω από δυο ήτρία παιδιά ;)

Κάποιες φορές ισχύει αυτό που λες. Κι εγώ μέσα στον 5ο οίκο δυο πλανήτες έχω και δυο παιδιά έκανα, όμως αυτή η λογική μόνο "στάνταρ" δεν είναι τη στιγμή που συνυπολογίζουμε τον κυβερνήτη του 5ου οίκου, την οικοθεσία και τις όψεις του και φυσικά τη Σελήνη, την οικοθεσία και τις όψεις της.

μυσπ
04-03-2013, 11:36 PM
Καλησπερα σας κ παλι! Καλα να ειστε για την αναλυση τρομαζα με την προοπτικη οι αναδρομοι να επιφερουνε ταραγμενες εγκυμοσυνες :confused:

melenia83
05-03-2013, 08:49 AM
Δίας,ουρανος,ποσειδωνας στον τοξότη στον 5ο οικο αναδρομοι ολοι τους και μια σεληνη στους ιχθυεις στον 8ο οικο σε τετραγωνο με ουρανό-δια 5ου οικου και αντιθεση αφροδιτη 2ου... δεν ειναι μαλλον και πολυ θετικα τα πραγματα απ οτι καταλαβαινω...Καμια θετικη υποστηρικτικη οψη απο σεληνη:(

ddd
05-03-2013, 11:56 AM
Δίας,ουρανος,ποσειδωνας στον τοξότη στον 5ο οικο αναδρομοι ολοι τους και μια σεληνη στους ιχθυεις στον 8ο οικο σε τετραγωνο με ουρανό-δια 5ου οικου και αντιθεση αφροδιτη 2ου... δεν ειναι μαλλον και πολυ θετικα τα πραγματα απ οτι καταλαβαινω...Καμια θετικη υποστηρικτικη οψη απο σεληνη:([/QUOTE]

melenia83, όπως προανέφερε και η κ. Ζαχαριάδου, με ανάδρομους πλανήτες μέσα στον 5ο οίκο, δεν αποκλείεται η εγκυμοσύνη. Βρες και μελέτησε όλες τις όψεις του κυβερνήτη του 5ου και των πλανητών που βρίσκονται μέσα στον 5ο. Κοίταξε, επίσης, και τον 11ο οίκο (κυβερνήτη, όψεις, τυχόν πλανήτες μέσα στον 11ο). Δε χρειάζεται και δεν πρέπει να απογοητεύεσαι.
"Ο αριθμός των όψεων που προσεγγίζουν τον κυβερνήτη του 5ου οίκου είναι ο ενδεχόμενος αριθμός των απογόνων που θα αποκτήσει" (Κόντη, Βασιλική (2012): 61), αυτό διάβασα, βέβαια οι πιο έμπειροι από εμάς, μπορούν να μας πουν τη γνώμη τους.

Τίνα Ζαχαριάδου
05-03-2013, 12:35 PM
"Ο αριθμός των όψεων που προσεγγίζουν τον κυβερνήτη του 5ου οίκου είναι ο ενδεχόμενος αριθμός των απογόνων που θα αποκτήσει" (Κόντη, Βασιλική (2012): 61), αυτό διάβασα, βέβαια οι πιο έμπειροι από εμάς, μπορούν να μας πουν τη γνώμη τους.


Παιδιά όλα αυτά είναι ενδείξεις κατά προσέγγιση και όχι κανόνες.....ο κυβερνήτης του 5ου μου πάντως, 3 όψεις σχηματίζει κι αυτές αποκλίνουσες...στα δυο παιδιά έμεινα και σκοπεύω να παραμείνω.

Κάπου κάποτε διάβασα (ούτε και θυμάμαι που) πως οι προσεγγίζουσες όψεις του Ήλιου δείχνουν πόσους γάμους θα κάνει μια γυναίκα. Σ' αυτή την περίπτωση σκέφτομαι, πως στην ηλικία που βρίσκομαι .... προλαβαίνω να παντρευτώ άλλες δυο φορές ακόμη μιας και ο Ήλιος μου έχει τρεις όψεις μπροστά του :lol:

ddd
05-03-2013, 01:25 PM
κ. Ζαχαριάδου, συμφωνώ απόλυτα απόλυτα ότι όλα αυτά είναι ενδείξεις και όχι κανόνες και ότι πρέπει να εξετάζουμε πολλές παραμέτρους στο γενέθλιο χάρτη μας. Γι' αυτό και στο απόσπασμα που παρέθεσα γράφει ο "ενδεχόμενος αριθμός" και επίσης, γι' αυτό ήθελα να μας το ξεκαθαρίσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα από 'μας.
Ευχαριστούμε πολύ, που είστε πάντα πρόθυμη να λύνετε τις απορίες μας! :)

GeorgiaG
05-03-2013, 06:46 PM
Καλησπερα σας!
Εγω στο 5ο οικο δεν εχω κανενα πλανητη. Βλεπω ομως στον 11ο και εχω ενα, τον ποσειδωνα, αλλα δέχεται οψεις τετραγωνου απο την κρόνο (8ο οικο) και απο την σεληνη (8ο οικο).
Οποτε το αποτελεσμα ειναι πιθανότατα 1 παιδακι και αυτο με μεγαλη καθυστερηση...
Ο φίλος μου απο την άλλη εχει 2 πλανήτες στον 5ο οίκο του αλλα και οι δυο ανάδρομοι... κι αυτος θα καθυστερησει να κανει παιδια και μαλλον οχι μαζί μου !!! :lost: :p (τουλαχιστον το 1 απο αυτα)

Τίνα Ζαχαριάδου
05-03-2013, 06:55 PM
GeorgiaG ξαναδιάβασε λίγο τα σχόλια μου.

ddd
05-03-2013, 09:31 PM
GeorgiaG, όταν ανέφερα σε προηγούμενο post τη μελέτη του 11ου οίκου, δεν εννοούσα ότι όσους πλανήτες έχει κανείς εκεί, τόσα παιδιά θα κάνει :). Χρειάζεται ερμηνεία πολλών πραγμάτων για να καταλήξει κανείς σε συμπεράσματα, όπως μελέτη όψεων, πλανητών και οίκων.

μυσπ
06-03-2013, 11:37 PM
Καλησπερα κ παλι!Θελω επισης να τονισω οτι ειναι σημαντικο να δουμε κ ποιος πλανητης ειναι στον 5ο στον 11ο η σε οποιο τομεα δηλωνει παιδια, Καθοτι διαβασα οτι ο ηλιος εχει να κανει περισσοτερο με μονακριβο παιδι φυλου αγορι η κοριτσι αναλογα με το αν ειναι σε θηλυκο η αρσενικο ζωδιο, η σεληνη κ η αφροδιτη ταιριαζουνε κυριως για κοριτσια η αγορι ευαισθητη προσωπικοτητητα ποσειδωνας το ιδιο, αρης πιθανοτερο αγορι κ γενικα παιδι οξυθυμο κ νευρικο, ουρανος παιδι τυπος επαναστατης, διας περισσοτερα απο ενα η δυο παιδια κ κρονος ο,τι ειπωθηκε απο την Κυρια Ζαχαριαδου, Επομενως πιθανον να ειμαστε σε θεση να προγραψουμε κ το παιδι που θα κανουμε:)

lolita1111
07-03-2013, 10:12 AM
καλημέρα σας, μπερδεύτηκα τώρα, ήθελα να ρωτήσω όταν λέμε κυβερνήτης εννοούμε ο πλανήτης που κυβερνάει το ζώδιο του 5ου και όχι την ακμή του έτσι; Τότε αν ο 5ος αντιστοιχεί στον ιχθύ ποιον πλανήτη θα πάρω ως κυβερνήτη τον Ποσειδώνα ή τον Δία;

Σας ευχαριστώ πολύ

vogue
07-03-2013, 11:24 AM
Καλη σας ημέρα:D

Θα ηθελα να πω ότι ένας Κρόνος στον 5ο οίκο μπορεί να δείξει καποιο πρόβλημα στο να κανει κανεις παιδιά αλλα μπορεί και να δείξει ότι το άτομο δεν θελει να κανει παιδιά παρόλο που μπορεί.
Εχω Κρόνο στον 5ο και ενω δεν ειχα ποτε θεμα συλληψης παιδιου εκανα τελικα παιδί μετα τα 35 μου. Μου πηρε χρόνο να απομυθοποιήσω το ρόλο του γονιου τον οποίο θεωρουσα και θεωρώ πολύ σημαντικό.
Με ενα Κρονο στον 5ο μπορεί να επιλεξουμε να μην κανουμε παιδιά απο τον φόβο ότι θα αποτύχουμε σαν γονεις και ο Κρόνος δεν την αντέχει την αποτυχία...
Ταυτόχρονα η θέση αυτή του Κρόνου μπορεί να δείχνει ότι το άτομο φοβαται μηπως χασει την ελευθερία του εξαιτίας των παιδιων που θα κάνει και δεν το επιλέγει.
Μια Αφροδίτη ή ενας Αρης μεσα στον 5ο μπορεί να κανουν το άτομο να ασχοληθει με παιδιά άλλων εξαρταται βεβαια απο το συνολο του χάρτη

Για θεματα τεκνοποίησης θα πρέπει να εξετασουμε το ζωδιο της ακμής του οικου αν ειναι πχ γονιμο, σε ποιο ζωδιο ειναι ο κυβερνητης του οικου πχ αν εχουμε διπλα ζωδια μπορει να ειναι ενδειξη διδυμων παιδιών, αν υπαρχουν πλανητες μεσα στον οικο ποσοι ειναι και τι όψεις κάνουν ...κλπ ακομα και το ζωδιο της Σελήνης μας ενδιαφερει συνδυαστικά.

Ακομα στον 5ο κοιτάμε και την σχέση που θα έχουμε μα τα παιδιά μας και τον τροπο που θα τα μεγαλωσουμε

lolita με ακμη 5ου στον Ιχθύ κυβερνήτης ειναι ο Ποσειδώνας στη γενεθλια αστρολογία που χρησιμοποιούμε τους εξωκρόνιους.

stavri1
07-03-2013, 11:25 AM
Θα ηθελα κ γω να ρωτησω κατι δν ξερω βεβαια κατα ποσο κ αν ισχυει.....θα μπορουσαμε να δουμε κ το φυλο του παιδιου απο το γενεθλιο χαρτη?Για το πρωτο κοιτωντας 5ο οικο,για το δευτερο 7ο κ ουτε καθέξις???? Π.Χ αιγοκερως στην ακμη του 5ου με σεληνη εμπεριεχομενη εφοσον μιλαμε για θηλυκο ζωδιο κ θηλυκο πλανητη θα μπορουσε να δειχνει κοριτσι ή ταυροσ που επισης ειναι θηλυκο ζωδιο με κυβερνητη αφροδιτη κ μια αφροδιτη στην παρθενο θα μπορουσε επισης να δειχνει κοριτσι ή αυτα δενπαιζουν κανενα ρολο????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

vogue
07-03-2013, 12:10 PM
Δεν ξερω καθόλου αν μπορούμε να προβλεψουμε το φύλο του παιδιου απο τον γενεθλιο χάρτη.
Αυτό που θέλω να πω ειναι ότι εγω εχω διδαχθεί ότι ότι ο 5ος του 5ου δηλαδή ο 9ος δείχνει το δευτερο παιδί με τη λογική ότι ενα ζευγαρι γεννα παιδια ( 5ος του 5ου) και όχι αδερφια για τα παιδία του ( 3ος του 5ου). Ο 9ος ειναι και το πρωτο εγγονι ταυτόχρονα. Τωρα όλα αυτα θελουν να πειραματιστεί κανεις σε πολλους χάρτες για να δει τι ισχύει....:D

jungle
09-03-2013, 05:23 PM
Koριτσια,
θα σας πω για τα δικα μου παιδια κ τη σχεση τους με τον κρονο μου!
Η ακμη του πεμπτου μου ειναι στον αιγοκ. κ ο κρονος μου πανω της!!
Κ μαλιστα ο κρονος μου κανει ακριβειας τετραγωνο με τον ηλιο μου! (αλλη οψη δεν κανει)
Το πρωτο μου παιδι-κοριτσι-γεννηθηκε οταν ο διελαυνων κρονος
εκανε τετραγωνο με τον γενεθλιο μου κ την ακμη του 5ου, κ το δευτερο παιδι-κοριτσι-
γεννηθηκε οταν ο διελαυνων κρονος, εκανε συνοδο με τον γενεθλιο μου κ την ακμη
του 5ου μου! Ουτε εχω μεσα στον 5ο δυο πλανητες που μερικες το εξηγησατε 2 παιδια.
Οπως βλεπετε, παρα πολυς κρονος, που δεν με μπλοκαρε καθολου,
ουτε σε εγκυμοσυνες, ουτε σε γεννες, ουτε επιρρεασε τον 5ο μου!
Ουτε μπλοκαρε τις σχεσεις μου με τα παιδια μου,( πιο κολλητες δε γινεται....)
Εφερε απλως τις υποχρωσεις της μητροτητας, οπως αλλωστε σε ολες τις μανουλες!!!!
Ουτε μπορεσε να μπλοκαρει τη σεληνη μου στον καρκινο, που μαλλον ορμησε
πιο δυνατη. Στο πρωτο μου παιδι ο διελαυνων διας ηταν απεναντι της, κ στο δευτερο
ο διελ. διας επανω της. Μαλλον τον αφησε πισω τον κρονο μου.......:D
Οπως βλεπετε, δεν μπορει να μπλοκαρει παντα το θεμα των παιδιων ο αυστηρος μας κρονος.
Πρεπει να βλεπουμε κ τις διελευσεις κ την υποστηριξη τους, οταν σκεφτομαστε για παιδια....
Μπορει να επιρρεασει απλως τις σχεσεις . Ειχα κανει νεοτερη πολλες λαθος επιλογες...!!:o

ddd
09-03-2013, 09:36 PM
jungle, να σε ρωτήσω η Σελήνη σου σε ποιον οίκο είναι; Λογικά, εννοείς ότι όταν ήταν ο Δίας στον Καρκίνο σου "έφερε" τη δεύτερη εγκυμοσύνη και για την πρώτη λες όταν ήταν απέναντί της, δηλαδή στον Αιγόκερω;

jungle
09-03-2013, 11:53 PM
ddd.....
Η γενεθλια σεληνη μου ειναι στον 10ο οικο, τον φυσικο του αιγοκερω.....
Στην πρωτη εγκυμοσυνη, ο διελαυνων διας ηταν στον αιγοκ. απεναντι απο
την γενεθλια σεληνη μου, κ σε τριγωνο με την προοδευτικη σεληνη μου (στον ταυρο).
Στην δευτερη εγκυμοσυνη, ο διελαυνων διας ηταν επανω στην γενεθλια σεληνη μου,
στον καρκινο, κ εκει κοντα στον καρκινο ηταν κ η προοδευτικη μου σεληνη....
Ο κρονος μου στον 5ο, μπηκε στο παρασκηνιο.....;)

koritsii
10-03-2013, 10:19 PM
jungle ανέφερες ακμή 5ου στον αιγόκερω και κρόνο στην ακμή, εμένα μου φαίνεται ωραία αυτή η συγκυρία, ο κυβερνήτης του 5ου στην ακμή του οίκου του... μάλλον όχι στο παρασκήνιο, στη σκηνή βγήκε ;). Μήπως ο κρόνος σου, εκτός από τετράγωνο με ήλιο, κάνει+κάποια άλλη όψη στο γενέθλιο? Δε χρειάζεται να μου πεις λεπτομέρειες, μόνο ναι ή όχι

jungle
11-03-2013, 05:56 PM
Γεια σου koritsi!
Ακομα κ αν ο κρονος βγηκε στο προσκηνιο, κ δε μπηκε στο παρασκηνιο,
δεν δημιουργησε καποιο προβλημα, κ αδικα τρομαζουν οι υποψηφιες
μανουλες. Κ βεβαια ενας κρονος απο μονος του δεν μπορει να φερει τετοια
μπλοκαρισματα. Πρεπει να κοιταζουμε το συνολο του χαρτη.
Ισα ισα, μπορει να ειναι κ βοηθητικος κ σταθεροποιητικος στις οψεις
κ στα γεγονοτα.
Εμενα με στηριξε περισσοτερο απο αλλους πλανητες σε γεννες, παρ ολο το δυσκολο
τετραγωνο του με τον ηλιο μου (που αφορουσε κυριως θεματα σχεσεων). Λιγο πιο εκει
ειναι κ ο διας μου αλλα σε αλλο ζωδιο.( κ ναι εχω 2 πλανητες στον 5ο,αφου τον καημενο τον
δια τον ξεχασα....)
Για μενα δυσκολοτερη μπορει να ειναι μια χτυπημενη σεληνη στις εγκυμοσυνες,
παρα ενας κρονος στον 5ο. Κ οταν ο ποσειδωνας ηταν απεναντι απο τη γενεθλια
σεληνη μου, ειχα κ μια ατυχη εγκυμοσυνη....

Amarige
12-03-2013, 04:29 PM
Θα καταθεσω και τη δική μου εμπειρία. Με 2 πλανητες στον 5ο, τη γονιμότατη Σελήνη στους Ιχθείς και τον Ερμή (στους Ιχθείς πάλι), τελικά δεν απέκτησα κανενα παιδί από το γάμο μου. Όχι γτ ειχα καποιο προβλημα, (άλλωστε νομιζω ότι αυτό φαινεται ξεκαθαρα από τη γόνιμη Σελήνη στους Ιχθείς) αλλά γτ δυστυχώς ο άντρας μου, με Κρόνο στον 5ο, ήταν απόλυτα αρνητικός σε κάτι τέτοιο λόγω των ευθυνών που θα δημιουργούσε, όπως είναι φυσικό, η απόκτηση παιδιών. Τελικά ο γάμος ναυαγησε ακριβώς εξαιτίας αυτού του προβλήματος και βέβαια, δεν απέκτησα και παιδιά, κάτι που δεν του συγχώρεσα ποτέ, μια και μου το είπε μετά το γάμο!!!
Όπως βλέπετε (εκει θελω να καταλήξω) υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που πρέπει να λαβει κανεις υπόψη του σε τέτοια θέματα, και πρώτα απ όλα το γενεθλιο χάρτη του συντρόφου του, μια και γι αυτή τη δουλειά χρειάζονται... δύο!

Τίνα Ζαχαριάδου
12-03-2013, 05:01 PM
Όπως βλέπετε (εκει θελω να καταλήξω) υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που πρέπει να λαβει κανεις υπόψη του σε τέτοια θέματα, και πρώτα απ όλα το γενεθλιο χάρτη του συντρόφου του, μια και γι αυτή τη δουλειά χρειάζονται... δύο!

Amarige σαφώς πρέπει να λάβουμε υπόψη μας πολλούς παράγοντες. Όμως πρώτα απ' όλα δεν είναι ο χάρτης του συντρόφου μας αλλά΄ο δικός μας. Μια γόνιμη Σελήνη από μόνη της δεν λέει τίποτα, παίζουν ρόλο οι όψεις της, καθώς και του Ερμή αλλά και του κυβερνήτη του 5ου σου οίκου.


Νομίζω πως αν ψάξεις λίγο περισσότερο τον χάρτη σου θ' ανακαλύψεις πως η αιτία που δεν απέκτησες παιδιά δεν ήταν ο Κρόνος στον 5ο του συντρόφου σου. Ακόμη κι αν ήταν αυτός ο πραγματικός λόγος θα πρέπει να φαίνεται στο ωροσκόπιο σου, είτε γνωρίζαμε το δικό του ωροσκόπιο, είτε όχι. Και φυσικά από έναν Κρόνο στον 5ο του συντρόφου μας δεν κρίνουμε πως θα υπάρξει ανυπαρξία παιδιών στη ζωή του και στη δική μας μαζί του.

Ένας έντονος Κρόνος από μεριάς του συντρόφου στη συναστρία σας για παράδειγμα θα μπορούσε να δείχνει μπλοκαρίσματα και προβλήματα ωστόσο δεν είναι αρκετός για να πούμε "δεν αποκτάτε παιδιά". Σ' αυτήν την περίπτωση ο συνθετος χάρτης ίσως να δίνει περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο τομέα.

.

Amarige
12-03-2013, 05:37 PM
Σ ευχαριστώ Τίνα που ασχολήθηκες, γτ με εχει ποβληματισει πολυ το ζητημα, μια κι όπως καταλαβαινεις σταθηκε η αιτία να διαλυθεί ο γάμος. Λες να ευθυνεται ο Ουρανός μια και ο 5ος μου είναι στον Υδροχόο και ο Ουρανός στο 12ο;Σχηματιζει μια αντιθεση με τον Ηλιο μου, γεγονός που μ εχει δυσκολεψει αρκετα στη ζωή μου ομολογώ, αλλά οι άλλες οψεις δεν ειναι κακες, κανει κ μια συνοδο με το Δία, αλλά στο 12ο πάλι! Πολύς ο 12ος μάλλον ε; Να φταιει το τετράγωνο του Άρη με τη Σελήνη μου; Τον σύνθετο τον ειχα δει παλιότερα πέρασε πολύς καιρός από τότε και δε θυμάμαι πολλά, θα τον ξαναδώ ομως μια και τώρα ξερω περισσότερα από τότε που τον κοίταξα.

Amarige
12-03-2013, 05:44 PM
Α! Θυμαμαι οτι ο 5ος στο συνθετο ήταν στον Κριό, δεν ειναι κι ότι καλύτερο μάλλον ε;Αυτό θυμαμαι που με ειχε εντυπωσιάσει ήταν ότι στο συνθετο υπήρχε μονο μια συνοδος που καλυτερα να μην υπήρχε μάλλον γτ ήταν σύνοδος Άρη-Ποσειδώνα! Δεν εχω ασχοληθεί πολυ με συνθετο χάρτη, αλλά ειχα διαβασει, θυμάμαι, ότι ειναι καλό να υπάρχουν συνοδοι στο συνθετο, γτ δειχνει τα κοινά θέλω του ζευγαριού, τους τομεις συμπόρευσης στη σχέση, πράγμα πολύ σημαντικό για την εξέλιξη και σταθερότητα της σχέσης.