PDA

View Full Version : Λίστα με τα μεσοδιαστήματα



zali
06-06-2006, 12:53 PM
ΠΑΙΔΙΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΩΣ ΜΕΤΡΑΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΧΑΡΤΗ?

ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ....HELP ME....

sagimoon
06-06-2006, 01:22 PM
zali, καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Να σε ενημερώσω πρώτα ότι πρέπει να χρησιμοποιείς πεζά γράμματα γιατί τα κεφαλαία βγάζουν μάτι :blink1:
Δεύτερον να σου πω ότι δεν έχω ακουστά για τα χρονικά διαστήματα που λες. Μήπως εννοείς τα μεσοδιαστήματα μεταξύ πλανητών ;;;

zali
07-06-2006, 11:16 AM
:amuse: καλημερα.....με πεζα......:)


ναι τα μεσοδιαστηματα ενοοω....

Λίλιαν Σίμου
07-06-2006, 11:57 AM
Αγαπητό μέλος

Είναι λίγο ασαφής η διατύπωση της ερώτησης, αλλά αν εννοείτε, πώς βρίσκουμε το μεσοδιάστημα σε ένα ζεύγος πλανητών, απλά μετράμε την απόσταση μεταξύ τους, και το μεσοδιάστημα, όπως το λέει κι η ετοιμολογία της λέξης, είναι το μέσον της απόστασης.
Δηλαδή, αν ο Ήλιος με τον Δία απέχουν 40 μοίρες, το μεσοδιάστημά τους θα είναι στις 20 μοίρες, στο μέσον του τόξου της απόστασης. Αν ο Ήλιος είναι στος 0ο Κριού και το Δίας στις 10 Ταύρου, τότε το μεσοδιάστημά τους είναι στις 20 Κριού.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

sagimoon
07-06-2006, 11:57 AM
Υλικά:
Μια καρέκλα, ένα τραπέζι, ένα κομπιουράκι, μολύβι και χαρτί, μπόλικη υπομονή, μια τσίχλα της αρεσκείας σας, και κατά προτίμηση μουσική υπόκρουση της αρεσκείας σας επίσης. Βασικές γνώσεις μαθηματικών απαραίτητες, καθώς και καλός χειρισμός του κομπιουτερακιού..

Συνταγή
Θέλεις πχ να βρείς το μεσοδιάστημα ηλίου - σελήνης. Ήλιος πχ στις 5 κριού και σελήνη στις 5 διδ. Ποιό είναι το μεσοδιάστημα ? Το μεσ/μα βρίσκεται στην 5η του ταύρου. Αν σε αυτή την μοίρα -την 5η Ταύρου δεν υπάρχει κανένας κακός απλανής, ή καμιά μαύρη σελήνη προχωράς με την ίδια μέθοδο σε όλα τα μεσοδιαστήματα που θέλεις να κοιτάξεις.
Να σου πω όμως ότι αυτό συνήθως το κάνεις πολύ πολύ μετά από την βασική ανάλυση του χάρτη. Είναι κάτι δευτερεύον ας πούμε.

ZorZeta
23-06-2007, 01:40 PM
γεια σας.

Τα μεσοδιαστήματα είναι ένα ένα θέμα που με ενδιέφεραι να βρω, αλλα δεν καταφερα να κάνω και πολλα πράγματα μετα απο κάποιες αναζητησεις που έκανα. Μέσα απο κάποια site και μερικά βιβλία που κοίταξα βρήκα μόνο κάποιες λίστες που αφορούν στους αραβικους κλήρους. Μηπως υπάρχει κάπου και μια λίστα που αφορά στα μεσοδιαστήματα? Ποια μεσοδιαστήματα υπάρχουν και απο ποιο ζεύγος πλανητών προκύπτουν?

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σε αυτο είτε παραθέτοντάς μου μια λίστα - αν αυτο είναι εφικτο βέβαια-, είτε υποδεικνυοντάς μου ένα βιβλίο η ενα site στα ελληνικα θα τον ευχαριστούσα πολυ.

super_lela
23-06-2007, 02:10 PM
καλημέρα,

για τα μεσοδιαστήματα υπάρχει ένα πολύ καλό βιβλίο του Reinhold Ebertin "Kombination der Gestirneinflüsse", Chiron Verlag, 2002 (19,90 Euro). Αυτό είναι το πρωτότυπο στα γερμανικά, νομίζω υπάρχουν και μεταφράσεις στα αγγλικά και ετοιμάζεται μία στα ελληνικά.

Πάντως δεν θα σου συνιστούσα να αρχίσεις με αυτό γιατί απαιτεί πραγματικά βαθιά γνώση αστρολογίας (εγώ το πήρα και προς το παρόν στολίζει την βιβλιοθήκη μου, ασε που σε μια στιγμή ένθερμης - και αρχάριας ενασχόλησης - βρήκα ( ; ) ότι σύμφωνα με τον αστρολογικό χάρτη μου θα παρουσιάσω καρκίνο και φ ρ ί κ α ρ α, καπνίστρια γαρ).

Ελπίζω να βοήθησα:toung:.

Σούπερ Λέλα

Toksotaki
23-06-2007, 04:26 PM
Παντος αν εννουσες ποια ειναι αυτα...απο οσο ξερω ειναι ολοι οι πιθανοι συνδυασμοι πλανητων π.χ μεσοδιαστημα Αφροδιτης/Δια....Αρη/Αφροδιτη κ.λ.π

zeta1987
24-06-2007, 03:29 PM
Μου γεννήθηκε και μένα μία απορία! Τα μεσοδιαστήματα σε τι μας βοηθούν και τι πληροφορίες μπορούμε να πάρουμε από αυτά;;;;:weird:

Αργοναύτης
24-06-2007, 05:59 PM
καλημέρα,

για τα μεσοδιαστήματα υπάρχει ένα πολύ καλό βιβλίο του Reinhold Ebertin "Kombination der Gestirneinflüsse", Chiron Verlag, 2002 (19,90 Euro). Αυτό είναι το πρωτότυπο στα γερμανικά, νομίζω υπάρχουν και μεταφράσεις στα αγγλικά και ετοιμάζεται μία στα ελληνικά.

Aυτό κυκλοφορεί ήδη πολύ καιρό, έχει ολοκληρωθεί και κυκλοφορήσει κάτι χρόνια.
'Ηταν η πρώτη προσπάθεια να διαδοθούν στην Ελλάδα οι τεχνικές της Κοσμοβιολογίας. Οι απόψεις αυτές έχουν αναθεωρηθεί πολύ από τότε και οι ερμηνείες έχουν τροποποιηθεί. Το βιβλίο αυτό για μένα είναι πολύτιμο, αλλά πρέπει να χρησιμοποιείται με πολύ ειδικό τρόπο. Ουσιαστικά παρουσιάζει τις πολύ αρχικές θέσεις της σχολής Ebertin που σήμερα έχουν αναθεωρηθεί αρκετά.


Πάντως δεν θα σου συνιστούσα να αρχίσεις με αυτό γιατί απαιτεί πραγματικά βαθιά γνώση αστρολογίας (εγώ το πήρα και προς το παρόν στολίζει την βιβλιοθήκη μου, ασε που σε μια στιγμή ένθερμης - και αρχάριας ενασχόλησης - βρήκα ( ; ) ότι σύμφωνα με τον αστρολογικό χάρτη μου θα παρουσιάσω καρκίνο και φ ρ ί κ α ρ α, καπνίστρια γαρ).

Και γω δεν θα της συνιστούσα να αρχίσει με αυτό. Αυτό το βιβλίο όπως και κάθε βιβλίο δεν κάνει τον αναγνώστη σοφό. Μοιρολατρικές ερμηνείες όμως δεν έχουν μόνο τα βιβλία του Εμπερτιν αλλά και του Λίο και άλλων πιο κλασσικών αστρολόγων. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θεωρείται περισσότερο μοιρολατρία να πεις σε κάποιον ότι κινδυνεύει από καρκίνο, από το να γράψεις ότι θα κάνει σίγουρα δυο γάμους στη ζωή του ή θα πάρει διαζύγιο (ερμηνείες που υπάρχουν κατά κόρον στα βιβλία των πιο κλασσικών σχολών). 'Οπως και να το κάνουμε, κάποιες ερμηνείες πρέπει να ναι μοιρολατρικές αν έχουμε τεράστιο υλικό. Δεν μπορεί τυχαία ο συνδυασμός 'Ηλιου-Ποσειδώνα-Πλούτωνα να εμφανίζεται συνέχεια σε καρκίνους ή σε άτομα εθισμένα από ουσίες. 'Αρα το άτομο πρέπει να ευαισθητοποιηθεί για να αποφύγει συγκεκριμένο τρόπο ζωής. Είναι καλύτερο από το να χαιδεύουμε αυτιά.

Dell Piero
24-06-2007, 08:05 PM
Δεν μπορεί τυχαία ο συνδυασμός 'Ηλιου-Ποσειδώνα-Πλούτωνα να εμφανίζεται συνέχεια σε καρκίνους ή σε άτομα εθισμένα από ουσίες.

Eθισμός; Πολύ βαριά λέξη. Ούτε καν έξη, ούτε καν ροπή; Δηλαδή εμείς του 62-67 περίπου Λέοντες και Ταύροι με τετράγωνα ή αντίθεση Ηλίου Ποσειδώνα είμαστε η γενιά του τι πίνεις και δεν μας δίνεις; ;)
"Επικίνδυνα" αυτά Δημήτρη ειδικά σε ένα σάιτ που από μια λέξη-κλειδί που πολλές φορές δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα ίσως θα επηρεαστούν μεγάλες ομάδες.... Εκτός αν πάς να μου το γλυκάνεις και το κάνεις κίνδυνος πνιγμού, κίνδυνος από δηλητηριάσεις. Οκ θα το δεχθώ :toung:

Αργοναύτης
24-06-2007, 09:34 PM
Eθισμός; Πολύ βαριά λέξη. Ούτε καν έξη, ούτε καν ροπή; Δηλαδή εμείς του 62-67 περίπου Λέοντες και Ταύροι με τετράγωνα ή αντίθεση Ηλίου Ποσειδώνα είμαστε η γενιά του τι πίνεις και δεν μας δίνεις; ;)

Δεν αρκεί το τετράγωνο ή αντίθεση 'Ηλιου/Ποσειδώνα. Πρέπει να συμμετέχει και ο Πλούτωνας και να κοιτάμε και σε τι ζώδια είναι, καθώς και να υπάρχουν αυξημένες τάσεις από 12ο οίκο και πολλά άλλα πολύ προσωπικά σημεία. Αν έβλεπα πάντως κυβερνήτη του 12ου τον Ποσειδώνα, και να υπάρχει και αυτός ο συνδυασμός 'Ηλιου-Ποσειδώνα-Πλούτωνα και καμμιά Σελήνη στους Ιχθείς, και καθόλου τετράγωνα Κρόνου, πολύ θα ανησυχούσα.