PDA

View Full Version : Καύση των νεκρών..



tannia
02-06-2006, 02:17 PM
Άκουσα πριν κάποιο διάστημα ότι τώρα είναι νόμιμη και στην Ελλάδα. Τί γνώμη έχετε γι'αυτό; Κυρίως, πώς αισθάνεστε γι' αυτό;

ScP
02-06-2006, 02:21 PM
Που το άκουσες;

Αγγελικη
02-06-2006, 02:29 PM
Κι εγω το ακουσα, αλλα νομιζω οτι ειναι υπο συζητηση ακομη.

ScP
02-06-2006, 02:33 PM
Υπό συζήτηση είναι από το 1975 και πέρα. Άλλο συζητάμε και άλλο τώρα είναι νόμιμη. Γι αυτό θέλω να μάθω.

Αγγελικη
02-06-2006, 02:37 PM
http://forums.pathfinder.gr/Games/Team_Games/thread.html?thread=14987&id=14987

Markella78
02-06-2006, 03:00 PM
Αγαπητοί φίλοι,
αυτό το θέμα με έχει απασχολήσει λόγω προσωπικής εμπειρίας που δεν θα ήθελα να καταγράψω εδώ για ευνόητους λόγους.......
Στην Ελλάδα θεωρητικά δεν υπάρχει διάταξη νόμου που να απαγορεύει την καύση νεκρών , όμως λείπει εντελώς το απαραίτητο νομικό πλαίσιο.
Το 2005 (αν θυμάμαι καλά) ψηφίστικε στην Βουλή από 3 κόμματα η καύση των νεκρων αλλοδαπών ή ημεδαπών των οποίων η θρησκία τους το επιτρέπει . Χρισταινοί Ορθόδοξοι αποκλείονται από τη διαδικασία .
Η εκκλησία δεν δέχεται την καύση για λόγους που όλοι μας ξέρουμε...............
Κατά την προσωπική μου άποψη ο ενταφιασμός είναι ότι χειρότερο για λόγους υγιεινης, ψυχολογικούς κ.λ.π.
Θα εστιάσω περισσότερο στους ψυχολογικούς λόγους.
Αφού ενταφιαστεί ο νεκρός μετά από κάποιο διάστημα πρέπει να μετακινηθεί για λόγους χώρου. Αυτό ειλικρινά σας μιλάω είναι χειρότερο και από κηδεία!!!!!!!!! Μόνο και μόνο για αυτό το λόγο είμαι υπέρ της καύσης.
Εξάλλου όταν πεθαίνει κάποιος έχεις τον ίδιο , το πρόσωπό του,
τα λόγια του κ.λ.π. στο μυαλό σου όχι τον τάφο του.

Συγνώμη αν σας κούρασα:wacko:

Αγγελικη
02-06-2006, 03:05 PM
Εξάλλου όταν πεθαίνει κάποιος έχεις τον ίδιο , το πρόσωπό του,
τα λόγια του κ.λ.π. στο μυαλό σου όχι τον τάφο του.


Δεν εχεις το D.N.A. του ομως...

Markella78
02-06-2006, 03:30 PM
Για κλονοποίηση????:toung: :toung: :toung:

Αγγελικη
02-06-2006, 03:55 PM
Για υλικο προς εξεταση μετα απο 500 χρονια...

fillenia
02-06-2006, 06:41 PM
Εκεί που θα βρίσκεται παραπεταμένο, μαζί με εκατοντάδες - χιλιάδες άλλα - το DNA μου, μάλλον δεν θα χρησιμεύει σε τίποτα, μετά από 500 χρόνια.
Θα μπορουν όμως να χρονολογήσουν στη στάχτη μου...που θα την βρουν σε ένα ωραιότατο βαζάκι στο σπίτι μου, αν υπάρχει...
Αντί να φορτώσω τους απογόνους μου με τα μακάβρια και περιττά έξοδα συντήρησής μου, θα τους κληροδοτήσω το βαζάκι...Και θα νιώθω και μια σιγουριά, ότι δεν είμαι μόνη, μεταξύ αγνώστων. Ας πούμε ότι θα λείψω μερικές ώρες από το σπίτι και θα επιστρέψω...

500 χρόνια πριν, η θρησκεία μας απαγόρευε και την ανατομία και οι αρρώστιες ήταν θέλημα Θεού... κύλισε πολύ νερό στο αυλάκι από τότε...

Αγγελικη
02-06-2006, 06:48 PM
Εκεί που θα βρίσκεται παραπεταμένο, μαζί με εκατοντάδες - χιλιάδες άλλα - το DNA μου

Εαν ολοι υιοθετησουν αυτη την αποψη Φιλιω μου, μαλλον μετα απο 500 χρονια η ιστορια θα εκλειψει και θα συνεχιστει η μυθολογια και η παραφιλολογια:bigsmile: :bigsmile:
Αν σκεφτεις οτι μπορει να επελθουν και μεγαλες καταστροφες και κατακλυσμοι!:nuts:

fillenia
02-06-2006, 08:07 PM
Θα αφήσω πίσω τις ιδέες μου και το "επιστημονικό" μου έργο!
Ο Hegel μιλησε για το Παγκόσμιο Πνεύμα που όταν φτάσει στο σκοπό του, που είναι η Γνώση, τότε θα τελειώσει και η Ιστορία. Οι άνθρωποι σαν ατομικότητες δεν έχουν, λέει, καμιά σημασία... Δεν συμφωνώ, αλλά συμφώνησε μαζί του ο Διαλεκτικός Υλισμός. Πολλοί άλλοι επίσης διαφώνησαν και πρώτος ο Κίρκεγκωρ. Θαυμάσιος! Εδωσε αξία στο Υποκείμενο.

*Astropeleki*
02-06-2006, 08:29 PM
Θα συμφωνήσω με την Μαρκέλλα στο θέμα αυτό.
Είμαι υπέρ της καύσης. Δεν είναι δυνατόν να αποκλείονται οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι από αυτή τη διαδικασία.
Και γω από προσωπική εμπειρία θα μιλήσω....δεν είναι και λίγα τα άτομα που έχουν φύγει μακριά μας.
Δηλαδή, ποιο είναι το νόημα να πρέπει συνεχώς να κλαις πάνω από έναν τάφο? Είναι ότι χειρότερο για την ψυχολογική κατάσταση της κάθε οικογένειας που έχει χάσει κάποιον δικό του. Επειδή κάποιοι πρέπει να πλουτίζουν πρέπει να το δεχτούμε? Γιατί να πρέπει να υποστούμε την διαδικασία μεταφοράς του ανθρώπου μας και να τον δούμε σε μια κατάσταση που δεν θέλουμε? Δεν θα ήταν καλύτερο να τον θυμόμαστε έτσι όπως ήταν? Επιπλέον υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην έχει αποσυνθεθεί εντελώς το σώμα. Γιατί λοιπόν πρέπει να δούμε και αυτό το μακάβριο? Η γη έχει εξαντληθεί, όλο και περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα...που θα μπουν όλοι αυτοί?
Η καύση είναι αποτελεσματική, όχι κουραστική, ούτε ψυχοφθόρα. Είναι η καλύτερη λύση.
Και ελπίζω να γίνει δεκτή.

Αγγελικη
02-06-2006, 08:38 PM
Δηλαδή, ποιο είναι το νόημα να πρέπει συνεχώς να κλαις πάνω από έναν τάφο?

Το τυπικο σ΄ενδιαφερει ή το ουσιαστικο;
Δηλαδη εαν ειχες τη σταχτη του, δεν θα τον εκλαιγες;
Για να σοβαρευτουμε λιγο....

*Astropeleki*
02-06-2006, 08:59 PM
Το τυπικο σ΄ενδιαφερει ή το ουσιαστικο;
Δηλαδη εαν ειχες τη σταχτη του, δεν θα τον εκλαιγες;
Για να σοβαρευτουμε λιγο....

Η στάχτη είναι στάχτη...μπορείς να την σκορπίσεις στην θάλασσα, να την θάψεις στον χώρο σου, να την πετάξεις όπου θέλεις. Ο τάφος είναι εκεί, τον βλέπεις, ξέρεις ότι μέσα εκεί βρίσκεται ο άνθρωπος σου και ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα έχεις να αντιμετωπίσεις όσα προανέφερα. Είναι λοιπόν πολύ χειρότερο Αγγελική μου.

Αγγελικη
02-06-2006, 11:28 PM
Η σταχτη ειναι σταχτη....κατι αψυχο...
Ο νεκρος ειναι νεκρος...ενα αδειο χωρις ψυχη κουφαρι...
Ο βαθμος συνειδητοτητας ειναι ο ιδιος και στα δυο...

Αγγελικη
03-06-2006, 11:16 PM
Δηλαδή, ποιο είναι το νόημα να πρέπει συνεχώς να κλαις πάνω από έναν τάφο? Ποιος σε πιεσε να το κανεις;

Είναι ότι χειρότερο για την ψυχολογική κατάσταση της κάθε οικογένειας που έχει χάσει κάποιον δικό του. Επειδή κάποιοι πρέπει να πλουτίζουν πρέπει να το δεχτούμε? Γιατί να πρέπει να υποστούμε την διαδικασία μεταφοράς του ανθρώπου μας και να τον δούμε σε μια κατάσταση που δεν θέλουμε?
Το βλεπετε; Και αν ναι, η ψυχικη σου ταλαιπωρια θα ηταν στο οτι ειδες μια φυσιολογικη εξελιξη ενος νεκρου ή φυτου ή ενος φαγητου που απλως μουχλιασε; Δεν θα ήταν καλύτερο να τον θυμόμαστε έτσι όπως ήταν? Εχεις φωτογραφια του. Εαν δεν εχεις, σημαινει οτι λιγο σ΄ενδιεφερε Επιπλέον υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην έχει αποσυνθεθεί εντελώς το σώμα. Γιατί λοιπόν πρέπει να δούμε και αυτό το μακάβριο? Αρα δεν σκεφτεσαι το νεκρο αλλα τον εαυτο σου... Η γη έχει εξαντληθεί, όλο και περισσότεροι άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα...που θα μπουν όλοι τοί? Ελα ντε! Εχεις σκεφτει ποτε οτι τα νεκρα σωματα, φυτα, κλπ, υποκεινται στη διαδικασια της αποσυνθεσης;
Η καύση είναι αποτελεσματική, όχι κουραστική, ούτε ψυχοφθόρα. Είναι η καλύτερη λύση.Παλι την ψυχη του νεκρου σκεφτηκες απ΄οσο βλεπω...
Και ελπίζω να γίνει δεκτή.[/QUOTE] Για να σε ξεκουρασει...

*Astropeleki*
03-06-2006, 11:58 PM
Αγγελική μπορείς να μας πεις την δικιά σου άποψη επί του θέματος?
Την γνώμη μου εξέφρασα και δεν την επέβαλα σε κανέναν.

Αγγελικη
04-06-2006, 12:09 AM
Εγω απλως δεν καταλαβα που κολλαει ο πονος....στον εαυτο μας ή στον νεκρο;
Την αποψη μου την εξεφρασα...
Ο νοων νοητω....

kiaRRa
04-06-2006, 10:36 AM
προσωπικα δεν θα ηθελα με τιποτα να ξερω οτι οι δικοι μου ανθρωποι κατεληξαν να ειναι σταχτη πανω στο τζακι μου.Στην Αμερικη κανουν απο τις σταχτες και συνθετικα διαμαντια για να "φοραμε" τους αγαπημενους μας.Κανενας σεβασμος δηλαδη.Αλλωστε οσον αφορα το αν η ταφη ειναι ανθυγιεινη για τους λοιπους, μπορω να πα οτι η ιατρικη κοινοτητα της Ελβετιας ειχε παραθεσει μερος ερευνας που υποστηριζουν πως στην Ινδια ,οπου μονο καυση επιτρεπεται, αυτο συμβαλλει σε μεγαλο βαθμο στην διαδοση ασθενειων.:sick: :sick:

Δείμων
04-06-2006, 01:02 PM
Στην Ινδία όμως, αν δεν απατώμαι, η καύση γίνεται ελεύθερα - σε υπαίθριους, ακάλυπτους χώρους....

Επίσης δεν γνωρίζω πόσες ημέρες μετά τον θάνατο καίγεται εκεί ο νεκρός. Ένα ήδη μολυσμένο σώμα (σε μία χώρα με πολύ εκτεταμένες πυκνοκατοικημένες και υποβαθμισμένες περιοχές) με την γρήγορη αποσύνθεσή του στο θερμό κλίμα της Ινδίας γίνεται πρώτης τάξεως πηγή μόλυνσης.

Για το θέμα της καύσης τώρα πιστεύω ότι πρέπει κάθε άτομο να έχει την δυνατότητα να αποφασίζει την «τύχη» του εκ των προτέρων με έγκυρη συμβολαιογραφική πράξη, κάτι σαν διαθήκη ας πούμε.

kiaRRa
04-06-2006, 05:14 PM
Για το θέμα της καύσης τώρα πιστεύω ότι πρέπει κάθε άτομο να έχει την δυνατότητα να αποφασίζει την «τύχη» του εκ των προτέρων με έγκυρη συμβολαιογραφική πράξη, κάτι σαν διαθήκη ας πούμε.

Η καυση νομικα θα καταληξει οπως η ευθανασια.2 στρατοπεδα,αλλα αδυνατον να βρεθει μεση λυση.:sad:

astral_dreamer
04-06-2006, 08:53 PM
Δε ξερω αν ειμαι υπερ ή κατα της καυσης.. Γιατι ομως η καυση να απαγορευεται δια νομου για τους ορθοδοξους; Θα ηταν προτιμοτερο κατα τη γνωμη μου να υπαρχει ελευθερια επιλογης, οποιος επιθυμει να ταφει ας ταφει κ.ο.κ.

kiaRRa
04-06-2006, 11:13 PM
Δε ξερω αν ειμαι υπερ ή κατα της καυσης.. Γιατι ομως η καυση να απαγορευεται δια νομου για τους ορθοδοξους; Θα ηταν προτιμοτερο κατα τη γνωμη μου να υπαρχει ελευθερια επιλογης, οποιος επιθυμει να ταφει ας ταφει κ.ο.κ.
δια νομου απαγορευεται γενικα στην Ελλαδα η καυση.Για μας τους ορθοδοξους ομως ειναι και θεμα θρησκειας

Λίλιαν Σίμου
04-06-2006, 11:22 PM
Από όσο γνωρίζω, η καύση πλέον ψηφίστηκε, μπορούμε όλοι να την επιλέξουμε, άσχετα αν ενοχλείται η εκκλησία και το σύστημα γύρω από αυτήν. Εμποδίζεται όμως ακόμη, ουσιαστικά για οικονομικούς λόγους, επειδή δεν έχει δημιουργηθεί εδώ στην Ελλάδα φορέας για την καύση των νεκρών. Πρέπει, όπως παλιά, να πάει το σώμα σε γείτονες χώρες κι΄αυτό κοστίζει πολύ. Βέβαια το εμπόριο γύρω από την ταφή, κοστίζει το ίδιο γενικά νομίζω.

Προσωπικά είμαι υπέρ της καύσης. Αλλά όπως λέει και το μέλος astral dreamer, είμαι κυρίως υπέρ της ελεύθερης επιλογής, της αυτοδιάθεσής μας. Δεν έχει να κάνει με τη θρησκευτική πίστη όλο αυτό, αλλά με τα συμφέροντα που υπάρχουν γύρω από αυτήν. Ο Ιησούς δεν ασχολήθηκε με το θέμα της καύσης ή της ταφής και δεν νομίζω πως η διδασκαλία Του είχε να κάνει με αυτό. Τα τυπικά θεσπίστηκαν, αιώνες αργότερα, στο όνομά Του, χωρίς την παρουσία Του... Αυτό ίσως πρέπει να μας προβληματίσει όλους.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Αγγελικη
04-06-2006, 11:44 PM
Εγω προσωπικα, δεν ειμαι υπερ ή κατα καμμιας μεθοδου. Απλως σκεφτομαι λιγο μελλοντικα. Δηλαδη εαν εφαρμοζοταν παγκοσμιως η καυση των νεκρων (φανταστειτε να ειχε εφαρμοστει πριν 5.000 χρονια), τι θα ειχαν να συλλεξουν, μελετησουν, επεξαργαστουν οι επομενες γενιες;
Με τι απτα στοιχεια θα μπορουσαμε να ελεγξουμε τα νεκρα κουφαρια για να δημιουργησουμε την ιστορια που θα διδαχθουν τα δισεγγονα και τρισεγγονα μας; Την ανατομια του ανθρωπινου εγκεφαλου; Την ανθρωπολογια; Την παλαιοντολογια;
Μην ξεχνατε οτι αυτη η θεωρια της καυσης των νεκρων προερχεται απο μια χωρα και πολιτισμο που δεν εχει τιποτα να επιδειξει πλεον και εχει χασει το παρελθον του.

skorpion
05-06-2006, 12:11 AM
Εχεις απολυτο δικιο Αγγελικη!
Και θα συμφωνησω και με τη κυρια Λιλιαν οσον αφορα στο δικαιωμα της ελευθερης επιλογης.
Εμενα προσωπικα μου φαινεται πιο ¨σωστο¨ το απο χωμα φτιαχτηκαμε στο χωμα θα επιστρεψουμε, απο τη γη τρεφομαστε τη γη θα τρεψουμε

tannia
06-06-2006, 01:43 AM
Εγώ στο ραδιόφωνο το άκουσα μόνο μια φορά, δεν το ξανάκουσα από τότε, μάλλον δεν πολυακούστηκε..
Είμαι υπέρ, γιατί το βλέπω σαν κάτι τελείως αντι-ματαιόδοξο. Ούτε τη στάχτη κανενός θα ήθελα να κρατήσω, αφού έφυγε έφυγε, δεν έχει νόημα να φροντίσεις τόσο πολύ αυτό που έμεινε αφού είναι άδειο (το σώμα). Αν σκεφτεί κανείς ότι υπάρχουν και φέρετρα πολυτελείας με παπλωματάκι μέσα:oh: , και ότι άλλα είναι από ξύλο σκούρο, άλλα από ανοιχτόχρωμο, άλλα από φτηνό, άλλα από πανάκριβο! Πιστεύω ότι βοηθάει να ξεκολλάει κανείς από αυτά..
Θα μπορούσα να πω και ότι τα μνήματα είναι πιο μακάβρια και ότι κάπου μπορεί να φανταστούμε ότι εκεί είναι η νέα κατοικία και αυτό είναι μια σκέψη που κάνει κακό και μεγαλώνει την αίσθηση απώλειας. Αλλά εντάξει, δε νομίζω ότι η καύση θα έκανε αυτή την αίσθηση μικρότερη, σε καμία περίπτωση..

starfish
06-06-2006, 03:15 PM
Εγω προσωπικα, δεν ειμαι υπερ ή κατα καμμιας μεθοδου. Απλως σκεφτομαι λιγο μελλοντικα. Δηλαδη εαν εφαρμοζοταν παγκοσμιως η καυση των νεκρων (φανταστειτε να ειχε εφαρμοστει πριν 5.000 χρονια), τι θα ειχαν να συλλεξουν, μελετησουν, επεξαργαστουν οι επομενες γενιες;
Με τι απτα στοιχεια θα μπορουσαμε να ελεγξουμε τα νεκρα κουφαρια για να δημιουργησουμε την ιστορια που θα διδαχθουν τα δισεγγονα και τρισεγγονα μας; Την ανατομια του ανθρωπινου εγκεφαλου; Την ανθρωπολογια; Την παλαιοντολογια;
Μην ξεχνατε οτι αυτη η θεωρια της καυσης των νεκρων προερχεται απο μια χωρα και πολιτισμο που δεν εχει τιποτα να επιδειξει πλεον και εχει χασει το παρελθον του.

Αγγελικη θα διαφωνησω πληρως μαζι σου. Σε 5000 χρονια απο τωρα, με βαση την συγχρονη επιστημη, θα υπαρχουν ολα τα στοιχεια που χρειαζεται ενας επιστημονας για να μελετησει το θεμα που τον ενδιαφερει. Δεν αποκλειεται κιολας να νομοθετηθει στο -οχι μακρυνο μελλον, η υποχρεωση να δινει καθε ανθρωπος δειγμα του dna του, για αποθηκευση σε μια τεραστια τραπεζα γενετικων δεδομενων.
Απο κει και περα, επειδη ηδη υπαρχει μεγαλο προβλημα με τον κορεσμο των χωρων ταφης, και την οικονομικη εκμεταλλευση του θεματος, εγω ειμαι υπερ της καυσης, ως δυνατοτητας επιλογης.
Ο συγχρονος τροπος αλλωστε, αποκλειει τις επιπτωσεις στην δημοσια υγεια και στο περιβαλλον.
Τωρα, για το αν προηλθαμε απο το χωμα και σ αυτο θα πρεπει να επιστρεψουμε, επιτρεψτε μου το εξης: Ωραια η μυθολογια καθε λαου ή θρησκειας, οσο θυμομαστε οτι, ειναι απλως μυθολογια.......

maraki_1975
06-06-2006, 06:10 PM
καλησπέρα, ναι παιδιά το άκουσα και εγω η καύση των νεκρών ψηφίστηκε πριν λίγους μηνες δεν ειναι μόνο για τους αλλοδαπούς αλλά για οσους θέλουν και οι ορθόδοξοι αν θέλουν μπορούν να το κάνουν απλά αν δεν απατώμαι δεν έχουν ακόμα φτιάξει τους ειδικούς χώρους για την καύση ...
η άποψη μου ειναι θετική προς την καυση ...δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην επιλογή μας για τον άλλο κόσμο ...αν θα μας φάνε τα σκουλήκια ή αν θα γίνουμε στάχτυ ειναι το πρόβλημα ? εγω πάντως θα προτιμούσα να γίνω στάχτυ παρα να με φάνε τα σκουλήκια...
ξέρεις και για τους αγαπημένους μου θα προτιμούσα να είχα λίγη στάχτυ τους μαζί μου , σε ενα μπουκαλάκι στο σπίτι μου...δεν ξέρω πως ακούγεται αυτο που σας γράφω αλλά εμένα μου ακούγεται πολύ καλά!!!

Αγγελικη
06-06-2006, 10:14 PM
Εγω θα ηθελα να ειχα στο σπιτι μου λιγα απο τα κοκκαλακια τους.:wacko:

kiaRRa
06-06-2006, 11:28 PM
εγω παλι θα ηθελα να συνεχισουν να βρισκονται εκει που εταφησαν.Για τα δικα μου δεδομενα ειναι λιγο μακαβριο το καψιμο και μου κανει σε σκυλευση:sad: .Ωστοσο ολων οι αποψεις ειναι σεβαστες απο μεριας μου.;)

astral_dreamer
07-06-2006, 02:34 AM
Εγω θα ηθελα να ειχα στο σπιτι μου λιγα απο τα κοκκαλακια τους.:wacko:
Δε μας ειπες τι ακριβως προτιμας, κατι σε σπονδυλικη στηλη, κρανιο, ή κατι αλλο? :sick: :sick:

maraki_1975
15-06-2006, 04:34 PM
πολυ ενταση βλέπω στο θέμα αυτο ...σημασία για μένα έχει η επιλογή του καθενός και όχι να μας επβάλλεται το αν θέλω εγω να με κάψουν γιατί δεν μπορώ να κάψω χωρίς την άδεια του άλλου , ειναι δικό μου θέμα ...
εγω θα τονίσω μονάχα τη σημασία της ελευθερίας στην απόφαση για το τι ειναι καλύτερο ...για τον καθένα απο προσωπική του άποψη...
εγω ας πούμε δεν θέλω να γίνω τροφή για σκουλήκια , θα με ευχαριστούσε όμως να γίνω σταχτυ και να ειναι σε ενα πολύ όμορφο βαζάκι σε ενα οικογενειακό χώρο όπου θα φυλλάσεται η σταχτυ της οικογένειας ...
δεν μπορώ να κατακρίνω αυτούς που έχουν αντίθετη άποψη αλλά θα ήθελα να έχω την ελευθερία να αποφασίσω για το τι θα γίνω μετα το θάνατο μου ...τροφή για σκουλήκια ή σταχτυ !!!!

κάθε άποψη ειναι σεβαστή και αποδεκτή όταν όμως γίνεται με τη θέλησή μας και όχι όταν μας επιβάλλεται !!!

palavo
05-02-2007, 05:05 PM
Εγω θα το προτυμούσα να με καίγανε ... έτσι κι αλλιώς δεν θα καταλάβενα τίποτα...δεν ξέρω στην ιδέα οτι θα είμαι χωμένη σε έναν τάφο και θα λιώνω σιγά σιγά (κοινός να με τρώνε τα σκουλίκια...) με ανατριχίαζει κάπως...

gia_pep
05-02-2007, 05:53 PM
Aν ισχύει...ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Και πολύ άργησε.
Είμαι υπέρ φυσικά.

Markella83
05-02-2007, 06:02 PM
και εγώ θεωρώ καλύτερη την καύση των νεκρών γιατί η ψυχή φεύγει από το σώμα και μένει μόνο ένα άψυχο κορμί. επίσης όσοι αγαπούν το άτομο που απεβίωσε και έχουν την ανάγκη να έρχονται σε επαφή με ότι έχει απομείνει από αυτό, τότε είναι καλύτερα να έχουν την τεφροδόχο με τις στάχτες του και να τον νιώθουν κοντά τους συνέχεια παρά να τους θάβουν και μετά από χρόνια να μην υπάρχει τπτ από αυτούς. έχω προσπαθήσει να το δω από τη δική τους οπτική γωνία αλλά και πάλι δεν συμφωνώ. πχ είναι προτιμότερο να τους θάβουν και μετά να πρέπει να τους ξεθάψουν γιατί υπάρχει έλλειψη χώρου (σε ορισμένες περιοχές που υπάρχει έλλειψη χώρου , μετά τα 4 χρόνια τους ξεθάβουν και τους βάζουν σε κουτιά). έτσι είναι καλύτερα δηλαδή;;;
σέβομαι τις απόψεις όλων και τα πιστεύω τους αλλά είναι κάποια θέματα όπως αυτό που με κάνει να ξεσπάω. γιατί να μην υπάρχει ελευθερία και στα πιστεύω των άλλων και να γίνεται δεκτή και στην ελλάδα η καύση των νεκρών; μακάρι να αρχίσει να εφαρμόζεται σύντομα! σε πολλά θέματα η εκκλησία μας έχει κυριολεκτικά φυλακισμένους αλλά αν το αναλύσω θα ξεφύγω από το θέμα.
ευχαρίστως να το αναλύσω όμως αν επιθυμεί κάποιος. είναι ενδιαφέρον θέμα. θέλω όμως να τονίσω για να μην με παρεξηγήσει κάποιος ότι σέβομαι την ιδεολογία και τη θρησκεία όλων.
ελπίζω να μην σας ζάλισα.
:love:

holyman
05-02-2007, 08:59 PM
Tι με νοιαζει τι θα γινω αμα πεθανω...

Αμα εχω ζησει καλ δεν ειναι θεμα το πως θα ξεφορτωθουν το σωμα μου..
Επισης εχω διαβασει για συμπιεση της τεφρας κα ιδημιουργια διαμαντιου απο αυτη!!!

kiaRRa
05-02-2007, 09:02 PM
Tι με νοιαζει τι θα γινω αμα πεθανω...

Αμα εχω ζησει καλ δεν ειναι θεμα το πως θα ξεφορτωθουν το σωμα μου..
Επισης εχω διαβασει για συμπιεση της τεφρας κα ιδημιουργια διαμαντιου απο αυτη!!!

Το έχω αναφέρει και εγώ αυτό. Μάλιστα ήδη στην Αμερική έγιναν παραγγελίες για δέσιμο των τεχνητών αυτών διαμαντιών σε δαχτυλίδια και παντατίφ:idea:

holyman
05-02-2007, 09:09 PM
ειναι τρελοι αυτοι οι ρωμαιοι...

Deodonus
05-02-2007, 09:26 PM
Εγώ δεν ξέρω άμα είμαι υπέρ ή κατά. Αλλά, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, είμαι 100% υπέρ της ελευθερίας. Θα ήταν ανεπίτρεπτο η πολητεία να απαγορεύει το ένα ή το άλλο, αφού ουσιαστικά δεν έχει να κάνει με... πολιτικά θέματα. (Να μου πεις, άμα λάβουμε υπ'όψην τα συμφέροντα και την διαφθορά, ναι, μπορεί να... γίνει πολιτικό θέμα...)

diml
06-02-2007, 09:12 PM
Έχοντας το πνεύμα της ελευθερίας της επιλογής σαν προτεραιότητα, και λέγοντας ελεύθερα την προσωπική μου γνώμη, εάν βρισκόμουν στην πλεονεκτική θέση να ερωτηθώ τι θα προτιμούσα να συμβεί στο σώμα μου μετά το θανατό μου, αβίαστα θα επέλεγα την καύση και τον διασκορπισμό της τέφρας μου στην θάλασσα την οποία και λατρεύω. Θεωρώ πως μόνο εκεί θα έβρισκε η ψυχή μου την λύτρωση και την αγαλλίαση παρά μέσα σε ένα χώμα με ερμητικά κλεισμένη την ταφόπλακα και έναν ιερέα να με...ψέλνει με το χέρι απλωμένο για το έξτρα εισόδημα σε βάρος της ψυχολογίας των δικών μου ανθρώπων.. Ειλικρινά με εξοργίζει και που το σκέφτομαι!

e k
07-02-2007, 09:11 AM
Σίγουρα καύση. Και μετά, πέταμα. Και στον υπόνομο καλά είναι. Τι σημασία έχει ?...
Έχουμε δώσει τόση μεγάλη αξία στον εαυτούλη μας, που λογαριάζουμε γι'αυτόν ακόμη και όταν δεν μας ανήκει. Το ζήτημα για μένα δεν είναι το πότε και πως μετά, αλλά πριν.

ioni
14-02-2007, 06:14 PM
οταν αφήσω το μάταιο τούτο κόσμο δεν με νιάζει πωσ θα κειδέψουν αλλά πως θα με θυμούνται

Alien1
14-02-2007, 08:52 PM
Στην εποχη των βικινγκς τα κανανε αυτα

Θα συμφωνησω εν μερη με την Ioni αλλα με λιγο περισσοτερη δοση εγωισμου

Δεν με ενδιαφερει πως θα με θαξουν ΑΛΛΑ ουτε και πως θα με θυμουνται οι θνητοι.
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι που θα παω για να περναω γαληνια αλλα και αμα θα συναντησω τα ατομα που αγαπω

laziali
19-02-2007, 04:34 PM
Ψηφίζω υπέρ για μένα προσωπικά.
Βέβαια καθένας είναι ελεύθερος να διαλέξει τι θα κάνει το σώμα του μετά την απεβίωσή του. Είχα ακούσει πρόσφατα που συζητήθηκε το θέμα στην τηλεόραση ότι η εκκλησία δεν ήταν-ειναι σύμφωνη με την καύση καθώς επειδή ο άνθρωπος προέρχεται από το χώμα, πρέπει να επιστρέψει σε αυτό.
Αν και δεν με πολυπειθει πλέον, καθ ότι η γη εχει κορεστεί πολύ και στο τέλος δεν θα υπάρχει χώρος για να θαφτεί ούτε ένα μυρμίγκι (που λέει ο λόγος).
Οπότε καταλήγω και γω στο συμπέρασμα ότι η επιλογή είναι καθαρά και μόνο ατομικη. Το σώμα μας είναι κτήμα μας.