PDA

View Full Version : Κυβερνητης του ωροσκοπιου



starfish
19-05-2006, 01:29 PM
Καλημερα σας.
Θα ηθελα να μαθω πως βρισκουμε τον πλανητη που κυβερνα εναν γενεθλιο χαρτη.

sagimoon
19-05-2006, 03:19 PM
Κυβερνήτης ενός αστρολογικού χάρτη θεωρείτε, ο πλανήτης κυβερνήτης, του ζωδίου του ωροσκόπου. πχ Αν έχει κάποιος ωροσκόπο στον Τοξότη, ο κυβερνήτης ωροσκοπίου είναι ο Δίας. Μελετάμε αυτόν σε ποιό ζώδιο βρίσκεται μέσα στον χάρτη, και σε ποιόν οίκο , τί όψεις κάνει με άλλους πλανήτες. Είναι πολύ βασικό σημείο, μιας και ο κυβερνήτης του χάρτη θα μας δείξει που προσανατολιζόμαστε σαν άνθρωποι, τι επιδιώκουμε. Το αν θα μπορέσουμε να ζήσουμε τον ωροσκόπο μας, είναι θέμα του συνόλου του χάρτη. :)

Αγγελικη
19-05-2006, 03:52 PM
Συμφωνωντας σε ολα με τη sagimoon, θα ηθελα να προσθεσω οτι μια οψη αναμεσα στον κυβερνητη του ωροσκοπου και τον κυβερνητη του ζωδιου στο οποιο βρισκεται, βοηθα στην εκδηλωση (θετικη ή αρνητικη) των χαρακτηριστικων του.
Π.χ. Ωροσκοπος στον Τοξοτη, κυβερνητης του ωροσκοπιου ο Διας. Ο Διας βρισκεται στον Αιγοκερω, κυβερνητης του Αιγοκερω ο Κρονος.
Μια οψη αναμεσα στον Δια και τον Κρονο θα εδινε εμφαση στην εκδηλωση των χαρακτηριστικων του ωροσκοπου.

starfish
22-05-2006, 10:59 AM
Σας ευχαριστω πολυ.
Εγω νομιζα πως ειναι ακομη πιο πολυπλοκο. Οτι κυβερνητης του ωροσκοπιου ειναι ο κυβερνητης του ζωδιου στο οποιο βρισκεται ο κυβερνητης του ωροσκοπου!

Κένταυρος
22-05-2006, 03:06 PM
Με ωροσκόπο Σκορπιό και Πλούτωνα στην Παρθένο, μόλις συνειδητοποίησα οτι ο Ερμής είναι ένας πλανήτης που με αφορά. Μέχρι τώρα ελάχιστη σημασία έδινα στις διελεύσεις του. Το μόνο που ήξερα είναι οτι οι Δίδυμοι -ποτέ οι Παρθένοι- ασκούν έντονη επιροή πάνω μου. Πολύ χρήσιμη πληροφορία, θα την αξιοποιήσω. Αναρωτιέμαι αν η θέση του Ερμή στο γενέθλιο, παίζει κάποιο ρόλο.

Λίλιαν Σίμου
23-05-2006, 02:06 PM
Ο Ερμής σας παίζει ένα σημαντικό ρόλο στον χάρτη σας, λόγω του ότι "φιλοξενείται" στο σπίτι του, ο κυβερνήτης του Ωροσκόπου.
Καλό είναι να τον μελετήσετε και να παρακολουθείτε τις κινήσεις του γύρω από τον χάρτη σας, καθώς είναι ένας γρήγορος πλανήτης και θα δείτε τα ευαίσθητα σημεία σχετικά εύκολα.

Όμως κάθε πλανήτης έχει αξιολόγηση, η οποία προκύπτει από τη σχέση του με τον οίκο, το ζώδιο κι άλλα στοιχεία του χάρτη. Ανάλογα την συνολική αξιολόγηση, βγαίνει ένα συμπέρασμα, για το ποιος είναι ο πλέον δυναμικός ή ο πιο εξασθενημένος. Απαιτείται όμως καλή γνώση αστρολογίας και προχωρημένο επίπεδο έρευνας.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

panther
23-05-2006, 02:10 PM
Κυρία Σίμου,

Τελικά κυβερνήτης του ωροσκοπίου είναι ο κυβερνήτης του ωροσκόπου ή δεν κατάλαβα σωστά?

Φιλικά
Ιουλία

Λίλιαν Σίμου
23-05-2006, 02:22 PM
Αγαπητή Ιουλία

Δεν είναι απαραίτητο να είναι κυβερνήτης του Ωροσκοπίου ο κυβερνήτης του Ωροσκόπου. Όπως είπα πιο πάνω, υπάρχει μία αξιολόγηση όλων των πλανητών που μας δείχνει ποιος παράγοντας είναι ο πλέον δυνατός μέσα στον χάρτη μας. Αλλά αυτό δεν είναι εύκολο να φανεί όταν δεν γνωρίζει κάποιος να αξιολογεί τους παράγοντες του χάρτη.

Συχνά, και σε μία πρώτη ανάγνωση, θεωρείται ο κυβερνήτης του Ωροσκόπου, που έτσι κι αλλιώς μαζί με την Σελήνη και τον Ήλιο μας, είναι τα στοιχεία της προσωπικότητάς μας. Ο Ωροσκόπος είναι ο πιο εμφανής παράγοντας, επομένως ο κυβερνήτης του ή ο πλανήτης που του κάνει σύνοδο, θα μετρήσουν σημαντικά. Πάντα θα έχουμε σχέση με τον συγκεκριμένο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

δελφινι
20-11-2008, 11:58 AM
Καλημερα σας... θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορειτε με το θεμα του κυβερνητη στο ωροσκοπιο... εγω εχω ωροσκοπο στο σκορπιο... ο αρης μου ειναι στο σκορπιο 26 45' 03" στο 1 οικο... και ο πλουτωνας στο ζυγο στις 29 37' 24" στον 11 οικο. να υποθεσω πως ο κυβερνητης μου ειναι στο σκορπιο? ευχαριστω πολυ...!!!

teetyna
20-11-2008, 12:51 PM
καλημερα σε ολους..πειτε μου please ποιος ειναι ο κυβερνητης του ωροσκοπιου μου γιατι εχω μπερδευτει....εχω ωροσκοπο τοξοτη στην 17η μοιρα περιπου,με αναδρομο ουρανο στην 3η του αιγοκερω(1ος οικος),αναδρομους κρονο κ ποσειδωνα στην 10η κ 11η αντιστοιχα του αιγοκερω(1ος οικος επισης).επειδη ειναι πολλοι οι παραγοντες στον 1ο οικο μου θα ηθελα αν μπορουσατε να μου δωσετε να καταλαβω ποιος ειναι ο βασικος κυβερνητης του ωροσκοπιου μου..θα σας πω κ μερικες οψεις μηπως σας διαφωτισω περισσοτερο..ο κυβερνητης του τοξοτη Διας ειναι στην 22η των διδυμων σε αδυναμη συνοδο με τον ερμη στην 17η διδυμων(που κανει ακριβη αντιθεση με τον ωροσκοπο),χωρις αλλες οψεις..κ οι κρονος,ουρανος κ ποσειδωνας που ειπαμε απο τον 1ο οικο κανουν ολοι αντιθεση με τον ηλιο μου κ τριγωνο με την σεληνη μου..αυτες ειναι ολες..εχω διαβασει γενικες αναλυσεις για τον γενεθλιο χαρτη μου κ γι'αυτα τα δεδομενα αλλα καμμια γενεθλια αναλυση δεν διευκρινιζει ποιος τελικα απο ολους αυτους τους παραγοντες ειναι πιο σημαντικος..γι'αυτο κ ζηταω τα φωτα σας για να καταλαβω ποιον να θεωρω κυβερνητη του ωροσκοπιου μου..ευχαριστω σε οποιον ασχοληθει..:cheesy:

skorpion
24-11-2008, 06:02 PM
Λοιπον αν σκεφτω τη μεθοδο του αρθρου που δημοσιευτηκε απο τη καλη μας leoma σχετικα με το κυβερνητη του ωροσκοπιου απο το ζωδιο του ωροσκοπου αλλα και παραλληλα κοιτωντας αν υπαρχει εκει πλανητης....σε μενα υπαρχει το εξης...Η σεληνη ειναι μια μοιρα σχεδον πριν τον ωροσκοπο μου ο οποιος ειναι διδυμος..ο Ερμης ειναι απεναντι στο τοξοτη σε αντιθεση με τη σεληνη και με τον ωροσκοπο φυσικα...Και οι δυο αυτοι σεληνη και ερμης εχουν αρκετες οψεις....Εδω να υποθεσω οτι υπαρχει συγκρουση κυβερνητων? Και τι θα σημαινε κατι τετοιο γενικοτερα κατα την αποψη τους? ΠΩς θα το ερμηνευατε?

cancerian
24-11-2008, 07:15 PM
Λοιπον αν σκεφτω τη μεθοδο του αρθρου που δημοσιευτηκε απο τη καλη μας leoma σχετικα με το κυβερνητη του ωροσκοπιου απο το ζωδιο του ωροσκοπου αλλα και παραλληλα κοιτωντας αν υπαρχει εκει πλανητης....σε μενα υπαρχει το εξης...Η σεληνη ειναι μια μοιρα σχεδον πριν τον ωροσκοπο μου ο οποιος ειναι διδυμος..ο Ερμης ειναι απεναντι στο τοξοτη σε αντιθεση με τη σεληνη και με τον ωροσκοπο φυσικα...Και οι δυο αυτοι σεληνη και ερμης εχουν αρκετες οψεις....Εδω να υποθεσω οτι υπαρχει συγκρουση κυβερνητων? Και τι θα σημαινε κατι τετοιο γενικοτερα κατα την αποψη τους? ΠΩς θα το ερμηνευατε?

Aγαπητη Scorpion

Αρχικα για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα .. Ψαχνεις να βρεις τον Κυβερνητη του Ωροσκοπου η του Ωροσκοπιου ?

με εκτιμηση
Cancerian

skorpion
25-11-2008, 07:05 PM
Aγαπητη Scorpion

Αρχικα για να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα .. Ψαχνεις να βρεις τον Κυβερνητη του Ωροσκοπου η του Ωροσκοπιου ?

με εκτιμηση
Cancerian


Του ωροσκοπιου

annakriari
25-11-2008, 08:29 PM
καλησπέρα σε όλους...!:bigsmile:
ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου μου - η αφροδίτη - βρίσκετε στον υδροχόο και στον 11ο οίκο και ο κρόνος (που, αν δεν κάνω λάθος, είναι κυβερνήτης του υδροχόου) βρίσκετε στον αιγόκερω στον 10ο οίκο, αλλά αυτοί οι δύο πλανήτες δεν κάνουν όψη μεταξύ τους...
η αφροδίτη κάνει τετράγωνο με τον πλούτωνα και με τη λίλιθ και σύνοδο με β. δεσμό, ενώ ο κρόνος δεν έχει καμιά όψη με κάποιον πλανήτη...:blink:
τί μπορεί να σημαίνουν τα παραπάνω???

kassy
25-11-2008, 09:03 PM
Όταν ο ωροσκόπος βρίσκεται στον υδροχόο, ποιος είναι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου; Ο ουρανός ή ο κρόνος;

Τίνα Ζαχαριάδου
25-11-2008, 10:05 PM
Όταν ο ωροσκόπος βρίσκεται στον υδροχόο, ποιος είναι ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου; Ο ουρανός ή ο κρόνος;

Oταν καποιος εχει ωροσκοπο τον Υδροχοο καλο ειναι να κοιταζει και τους δυο.

annakriari
26-11-2008, 01:04 PM
καλημέρα σε όλους...!:bigsmile:
(παραθέτω και πάλι την ερώτησή μου σε περίπτωση που κάποιος δεν την είδε)
ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου μου - η αφροδίτη - βρίσκετε στον υδροχόο και στον 11ο οίκο και ο κρόνος (που, αν δεν κάνω λάθος, είναι κυβερνήτης του υδροχόου) βρίσκετε στον αιγόκερω στον 10ο οίκο, αλλά αυτοί οι δύο πλανήτες δεν κάνουν όψη μεταξύ τους...
η αφροδίτη κάνει τετράγωνο με τον πλούτωνα και με τη λίλιθ και σύνοδο με β. δεσμό, ενώ ο κρόνος δεν έχει καμιά όψη με κάποιον πλανήτη...:blink:
τί μπορεί να σημαίνουν τα παραπάνω???

ευχαριστώ!

Τίνα Ζαχαριάδου
27-11-2008, 12:35 AM
καλησπέρα σε όλους...!:bigsmile:
ο κυβερνήτης του ωροσκοπίου μου - η αφροδίτη - βρίσκετε στον υδροχόο και στον 11ο οίκο και ο κρόνος (που, αν δεν κάνω λάθος, είναι κυβερνήτης του υδροχόου) βρίσκετε στον αιγόκερω στον 10ο οίκο, αλλά αυτοί οι δύο πλανήτες δεν κάνουν όψη μεταξύ τους...
η αφροδίτη κάνει τετράγωνο με τον πλούτωνα και με τη λίλιθ και σύνοδο με β. δεσμό, ενώ ο κρόνος δεν έχει καμιά όψη με κάποιον πλανήτη...:blink:
τί μπορεί να σημαίνουν τα παραπάνω???

Καλησπερα,το οτι η αφροδιτη σου ειναι στον υδροχοο και στον 11 οικο δηλωνει οτι ο τροπος που μοιραζεσαι τον εαυτο σου ειναι επαναστατικος,δηλ με τιποτα δεν θα ηθελες να σου στερησουν την ελευθερια σου.Επισης μπορει να δειχνει οτι ενδεχομενως καποιες σχεσεις μπορει να ξεκινουν μεσα απο το φιλικο περιβαλλον η καποιοι φιλοι γινονται ερωτικοι συντροφοι. Σχεσεις που εχουν κατι εκκεντρικο και σχεσεις που μπορει να αρχιζουν και να τελειωνουν ξαφνικα. Ο λο αυτο ομως ερχεται σε αντιφαση με το τετραγωνο του πλουτωνα, γιατι ο πλουτωνας μονο την ελευθερια του δεν θελει,αντιθετως φερνει σχεσεις με εντονα αισθηματα,ζηλιες κτητικοτητα και παθη. Τωρα η αφροδιτη σε συνοδο με Β. δεσμο (στον υδροχοο υποθετω και ο Β.δεσμος)μας δειχνει οτι σ αυτη την ενσαρκωση πρεπει να λειτουργεις μεσα απο συλλογικους χωρους, να μαθεις να συνεργαζεσαι με κοινωνικες ομαδες, να αφησεις δηλ. το εγω σου κατα μερος και επισης οτι οι σχεσεις σου εχουν εντονα καρμικα στοιχεια.Ο Κρονος στον αιγοκερω και στον 10 ειναι σε διπλη κυριαρχια και μπορει να δειχνει ενα αυταρχικο πατερα και για σενα την ιδια δειχνει επιτυχια μετα απο μακροχρονη προσπαθεια κυριως μετα την επιστροφη του κρονου,γυρω στα 28, 29 σου περιπου χρονια και μετα και εργασιομανια σε τετοιο βαθμο ωστε να παραμελεις την προσωπικη σου ζωη. Το οτι ο κρονος δεν κανει καμμια οψη δεν σημαινει οτι δεν παιρνουμε πληροφοριες γιατι τις παιρνουμε απο ζωδιο και οικο και συνηθως οταν ενας πλανητης δεν εχει οψεις σημαινει οτι τον υπερλειτουργουμε απο την θεση που εχει μεσα στον χαρτη μας.

annakriari
27-11-2008, 12:08 PM
σ' ευχαριστώ πολύ Έρση μου για τα ενδιαφέροντα που μου έγραψες... καλή σου μέρα!!!:bigsmile:

doukas
17-03-2011, 01:31 AM
Εμένα μου είπανε ότι είναι ο Ερμής. Αν και δεν ξέρω τι σημαίνει. (αμφίσημο)

cancerian
17-03-2011, 04:57 PM
Εμένα μου είπανε ότι είναι ο Ερμής. Αν και δεν ξέρω τι σημαίνει. (αμφίσημο)

Σημαίνει πως ο Κυβερνήτης του Ωροσκοπίου σου είναι ο Ερμης. Είναι ο πλανήτης εκείνος που επηρεάζει περισσότερο το σύνολο του χάρτη σου. Θα μπορούσες να μάθεις τι σημαίνει αν εξετάσεις την ερμηνεία, τα στοιχεία και τις ιδιότητες που αφορούν τον Ερμή.

Δεν σημαίνει κάτι συγκεκριμένο (θετικό ή αρνητικό). Ο κυβερνήτης του Ωροσκοπιου σου θα μπορούσε υποθετικά να είναι ενας οποιοσδήποτε άλλος πλανήτης.

panemorfi
17-03-2011, 05:19 PM
οταν ο ωροσκοπος ειναι σκορπιος , ο πλουτωνας ειναι στον σκορπιο και στον 1ο οικο αλλα και η σεληνη ειναι στον σκορπιο ?επηρεαζει περισσοτερο απο το ηλιακο ζωδιο ?

vikaki11
18-05-2011, 04:27 PM
οταν ο ωροσκοπος ειναι σκορπιος , ο πλουτωνας ειναι στον σκορπιο και στον 1ο οικο αλλα και η σεληνη ειναι στον σκορπιο ?επηρεαζει περισσοτερο απο το ηλιακο ζωδιο ?
εγω θα ελεγα πως εισαι μια πλουτωνια προσωπικοτητα!! απο τον πλανητη που ειναι στον πρωτο οικο παιρνουμε χαρακτηριστικα. εχεις και ωροσκοπο στο σκορπιο αλλα και σεληνη!! νομιζω αυτα τα λενε ολα!!

spirosblah
19-05-2011, 08:50 AM
Έχω ωροσκόπο υδροχόο και ο Ουρανός μου είναι στον αιγόκερω, στον 12ο. Επίσης κάνει τρίγωνο με ήλιο. Μ'αρέσει ο συνδυασμός μου. ;)

doukas
25-05-2011, 04:25 PM
επειδή δεν είναι σαφής η απάντηση ή εγώ δεν καταλαβαίνω. Κυβερνήτης του ωροσκοπίου ποιος είναι; βλέπουμε ένα ωροσκόπιο π.χ κάποιον Λέοντα . Τι κοιτάμε ; τον ήλιο; π.χ; η κάποιον πλανήτη ανάλογα με τις όψεις;

ευχαριστώ!

Atrapos
25-05-2011, 05:20 PM
επειδή δεν είναι σαφής η απάντηση ή εγώ δεν καταλαβαίνω. Κυβερνήτης του ωροσκοπίου ποιος είναι; βλέπουμε ένα ωροσκόπιο π.χ κάποιον Λέοντα . Τι κοιτάμε ; τον ήλιο; π.χ; η κάποιον πλανήτη ανάλογα με τις όψεις;

ευχαριστώ!

Νομίζω ότι η πρώτη – πρώτη απάντηση που δόθηκε στο αρχικό ερώτημα ήταν σαφής και ξεκάθαρη

«Κυβερνήτης ενός αστρολογικού χάρτη θεωρείτε, ο πλανήτης κυβερνήτης, του ζωδίου του ωροσκόπου»

Υποθέτω ότι για να σου πουν πως κυβερνήτης του ωροσκοπίου σου είναι ο Ερμής θα έχεις στον Ωροσκόπο Δίδυμους ή Παρθένο.

Μπορεί κάποιος άλλος πλανήτης ανάλογα με τη θέση του, το ζώδιο τις όψεις κλπ να είναι πιο ισχυρός αλλά ο κυβερνήτης του ωροσκόπου έχει πάντα ξεχωριστή θέση στην όποια ανάλυση και λειτουργία του χάρτη.

doukas
26-05-2011, 12:44 AM
στον σκορπιό έχω. Εντάξει κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για την - επανάληψη - διευκρίνηση. Ευχαριστώ και πάλι. ¶ρα κοιτάμε Πλούτωνα!!!

bettini
26-05-2011, 02:21 AM
Αν δεν κάνω λάθος ο κυβερνήτης του Ταύρου η Αφροδύτη δεν είναι ????

katiakiss
26-05-2011, 02:26 AM
Αν δεν κάνω λάθος ο κυβερνήτης του Ταύρου η Αφροδύτη δεν είναι ????Ναι. Σωστά.:bigsmile:

doukas
26-05-2011, 12:35 PM
ευχαριστώ και πάλι.

panemorfi
26-05-2011, 03:52 PM
εγω θα ελεγα πως εισαι μια πλουτωνια προσωπικοτητα!! απο τον πλανητη που ειναι στον πρωτο οικο παιρνουμε χαρακτηριστικα. εχεις και ωροσκοπο στο σκορπιο αλλα και σεληνη!! νομιζω αυτα τα λενε ολα!!

προκειται για ατομο που ενδιαφερομαι ! ευχαριστω πολυ παντως !

louloud@ki
27-05-2011, 04:48 AM
Πω πω....Τι γράφετε τώρα...¶ρα εγώ, που είμαι Σκορπιός με ωροσκόπο Σκορπιό, έχω κυβερνήτη τον Πλούτωνα που είναι επίσης στον Σκορπιό, ο οποίος είναι στο 12ο οίκο μου, ο οποίος 12ος είναι στον Σκορπιό....:weird: τίγκα στα πλουτώνια....

taurine
27-05-2011, 08:12 PM
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτησή σας, και έχω να σας κάνω μια ερώτηση.
Σε περίπτωση που υπάρχει ένας ωροσκόπος στις 29 ενός ζωδίου και ο 1ος οίκος περιλαμβάνει όλον το επόμενο ζώδιο και 10 μοίρες του μεθεπόμενου, τότε μιλάμε για συγκυβερνήτες της ίδιας ή ελασσονος σημασίας?

Atrapos
27-05-2011, 08:37 PM
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τη συζήτησή σας, και έχω να σας κάνω μια ερώτηση.
Σε περίπτωση που υπάρχει ένας ωροσκόπος στις 29 ενός ζωδίου και ο 1ος οίκος περιλαμβάνει όλον το επόμενο ζώδιο και 10 μοίρες του μεθεπόμενου, τότε μιλάμε για συγκυβερνήτες της ίδιας ή ελασσονος σημασίας?

Τώρα μάλιστα! Είδαμε και πάθαμε να καταλήξουμε κάπου, εσύ ανοίγεις ένα θέμα να το συζητάμε όλο το Σαββατοκύριακο. :bigsmile:

Προφανώς για τον Ωροσκόπο ισχύει ότι ισχύει και σε κάθε άλλο οίκο. Αλλά εδώ οι γνώμες μάλλον διαφοροποιούνται. Προσωπικά κοιτάω ουσιαστικά μόνο το ζώδιο στην ακμή του οίκου και για μένα ο κυβερνήτης του είναι και κυβερνήτης του οίκου ή κυβερνήτης του ωροσκοπίου (το γράφω επίτηδες για να πειράξω την Κοραλλία:bigsmile:). Το εμπεριεχόμενο ζώδιο και τον κυβερνήτη του θα τα δω αλλά για μένα είναι πολύ ελάσσονος σημασίας όσο αναφορά τη «συγκυβέρνηση». Το τρίτο ζώδιο δεν θα το δω καθόλου.

Θα ακούσεις όμως διάφορες απόψεις και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πειραματιστείς μόνη σου.

taurine
27-05-2011, 08:40 PM
Τώρα μάλιστα! Είδαμε και πάθαμε να καταλήξουμε κάπου, εσύ ανοίγεις ένα θέμα να το συζητάμε όλο το Σαββατοκύριακο. :bigsmile:

Προφανώς για τον Ωροσκόπο ισχύει ότι ισχύει και σε κάθε άλλο οίκο. Αλλά εδώ οι γνώμες μάλλον διαφοροποιούνται. Προσωπικά κοιτάω ουσιαστικά μόνο το ζώδιο στην ακμή του οίκου και για μένα ο κυβερνήτης του είναι και κυβερνήτης του οίκου ή κυβερνήτης του ωροσκοπίου (το γράφω επίτηδες για να πειράξω την Κοραλλία:bigsmile:). Το εμπεριεχόμενο ζώδιο και τον κυβερνήτη του θα τα δω αλλά για μένα είναι πολύ ελάσσονος σημασίας όσο αναφορά τη «συγκυβέρνηση». Το τρίτο ζώδιο δεν θα το δω καθόλου.

Θα ακούσεις όμως διάφορες απόψεις και το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πειραματιστείς μόνη σου.
Ευχαριστω για την απάντηση. Δεν έχω κάτι άλλο να ρωτήσω επί του θέματος.
Εθεσα την ερωτηση γιατί πίστευα πως πρέπει να κοιτάμε τους υπόλοιπους πλανήτες (λόγω αναιρετικής μοίρας), ειδικά αν σχηματίζουν πολλές όψεις.

Τίνα Ζαχαριάδου
27-05-2011, 08:54 PM
Ταυρίνα μου, θέτεις ένα ερώτημα για το οποίο μάλλον θα πάρεις διαφορετικές απαντήσεις.

Συνηθίζεται να λέγεται πως όταν ένας πλανήτης ή μια ακμή βρίσκονται στην τελευταία μοίρα ενός ζωδίου, ότι χάνουν την ισχύ του. Διαφωνώ, έχω γράψει πολλές φορές πως η μοίρα που βρίσκονται οι πλανήτες αλλά και οι ακμές των οίκων ακόμη κι αν βρίσκονται στην τελευταία μοίρα, κάτι θέλουν να δείξουν. Η τελευταία μοίρα συνήθως δείχνει πως μια κατάσταση έφτασε στο τέλος της έχοντας αποκομίσει ο άνθρωπος την γνώση του ζωδίου ή του οίκου που χαρακτηρίζεται από την τελευταία μοίρα. Επομένως μιλάμε για ένα μεταβατικό στάδιο το οποίο ακριβώς επειδή είναι μεταβατικό είναι και ιδιαίτερα σημαντικό.

Στο ερώτημα που θέτεις τώρα, όταν υπάρχει εμπεριεχόμενο ζώδιο μέσα στον 1ο οίκο, ο κυβερνήτης του εμπεριέχομενου ζωδίου είναι συγκυβερνήτης 1ου οίκου, ωστόσο για εμένα η ακμή στις 29 μοίρες είναι σημαντικότερη γιατί πάντα η μοίρα της ακμής ενός οίκου είναι εκείνη που έχει την περισσότερη ενέργεια.

gold soul
27-05-2011, 09:33 PM
Με την ευκαιρία της συζήτησης, θυμήθηκα δύο αρκετά ενδιαφέροντα άρθρα του Alan Oken, που υπάρχουν στη βιβλιοθήκη μας.. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να τα διαβάσει..:cheesy:

http://www.myhoroscope.gr/99-%E1%ED%E1%E4%E7%EC%EF%F3%E9%E5%FD%F3%E5%E9%F2-%EC%E5%F4%E1%F6%F1%DC%F3%E5%E9%F2/7255-%EF-%EA%F5%E2%E5%F1%ED%DE%F4%E7%F2-%F4%EF%F5-%E3%E5%ED%DD%E8%EB%E9%EF%F5-%F7%DC%F1%F4%E7-%F3%E1%F2-%EC%DD%F1%EF%F2-1%EF.html
http://www.myhoroscope.gr/99-%E1%ED%E1%E4%E7%EC%EF%F3%E9%E5%FD%F3%E5%E9%F2-%EC%E5%F4%E1%F6%F1%DC%F3%E5%E9%F2/7319-%EF-%EA%F5%E2%E5%F1%ED%DE%F4%E7%F2-%F4%EF%F5-%E3%E5%ED%DD%E8%EB%E9%EF%F5-%F7%DC%F1%F4%E7-%F3%E1%F2-%EC%DD%F1%EF%F2-2%EF.html