PDA

View Full Version : Δείκτες "επιτυχημένης"συναστρίας



Gesa Dronfi
08-05-2006, 09:37 PM
Καλησπέρα και απο μένα ! :smile1:
Μετά τον δρόμο που άνοιξε η Eva 14 , με το σχετικό θέμα
εχω και γω την εξής απορία :
Αυτό που καθορίζει με περισσότερη ακρίβεια ως πρόβλεψη ,την επιτυχία (συμβατότητα , διάρκεια ) μιας σχέσης , φαίνεται μέσω του Συνθετου ωροσκοπίου ή της Συναστρίας , είτε διαμέσου κάποιον δεικτών ?
Και εξηγώ, έχω διαβάσει οτι καθοριστικό ρόλο παίζουν οι πλανήτες 'Αρης , Αφροδίτη , Σελήνη , 'Ηλιος και ο ωροσκόπος.'Οι παραπάνω λοιπόν πλανήτες , στα ζώδια κάθε προσωπικού ωροσκοπίου, έχούν πιο καθοριστική ερμηνεία για το αν δυο ανθρωποι ταιριάζουν , και μπορούν να έχουν μια επιτυχημένη σχέση.
Ποιά θεωρείται τελικά ποιο ουσιαστική ένδειξη για το ταιριασμα δυο ανθρώπων ?
Κάθε διαφωτισμός δεκτός!!!!!

sagimoon
09-05-2006, 10:08 AM
Η επιτυχία καλή μας φίλη, ειδικά μιας σχέσης είναι πολυπαραγοντική.
Υπάρχει ερωτική έλξη αλλά χολένει η επικοινωνία;
Υπάρχει διαφορετική νοοτροπία αλλά τους ενώνουν άλλα κοινά;
Δεν υπάρχει χρυσός κανόνας, όπως δεν υπάρχουν χρυσές λύσεις.
Δεν παίρνουμε τα δεδομένα παραμάσχαλα και πάμε στο παζάρι ψάχνοντας τον/την συμβατό μας. Όταν βρεθεί όμως κάποιος να μας συγκινήσει , ναι τότε παίρνουμε και μια δεύτερη και τρίτη γνώμη. Αν τα στραβά του είναι από αυτά που μπορούμε να προσπεράσουμε καλώς, αν όχι ας σκευτούμε ότι αυτό που εμείς θεωρούμε χουσούρι πχ. φοβερή εργασιομανία, άλλος το βλέπει σαν την τέλεια συμβίωση.(ξέρεις πόσοι γάμοι κρατιούνται επειδή και μόνο ο ένας δεν μπλέκεται στα πόδια του άλλου;) :idea:

Η επιλογή πάντα δική μας.

Gesa Dronfi
11-05-2006, 04:00 PM
Αγαπητή μου Sagimoon ,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου , αλλά μάλλον δεν με κατάλαβες.
Είναι γνωστά αυτά που μου γράφεις , και θα΄ήμουν αφελής αν περιμενα κάποιον να μου λύσει και να μου αποκωδικοποιήσει το αέναο παιχνίδι των σχέσεων και την ανακάλυψη της τέλειας σχέσης!!
Επίσης θα ήταν πολύ εύκολο να έπερνε ο καθένας τα δεδομένα παραμάσχαλα και να έβγαινε για κυνήγι ,μαζι με το αλαθανστο του Πάπα και άλλα παρόμοια ... 'Αλλά ασφαλώς δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα και κάθε νοήμων άτομο μπορεί να το κατάλαβει !!!:)

Η έρώτηση λοιπόν που έκανα , ακουμπάει στο εξής :
Αστρολογικά ,αν καποιο άτομο ρωτουσε την συμβουλή σου για τις δυνατότητες και την επιτυχία μιας σχέσης με΄ένα συγκεκριμένο άτομο , που θα προτιμούσες να αναφερθείς για να δώσεις αστρολογικά ή σε ποια μέθοδο για να δώσεις την πιο ουσιαστική ένδειξη , πάντα μέσα στα πλαίσια της αστρολογιάς και στο βαθμό που αυτή μπορει να επιρρεασει την ζωή κάποιου?

Η ερώτηση μου λοιπόν ήταν καθαρά αστρολογικής φύσεως και καθόλου φιλοσοφικής , άλλωστε ειμαι στο σωστό φόρουμ " Συζητήσεις αστρολογίας ".;):blink1: .
Χωρίς παρεξήγηση.
Με εκτίμηση
Gesa

Αγγελικη
11-05-2006, 08:21 PM
Πολυ γενικα και ενδεικτικα λοιπον:
Ευνοικες οψεις μεταξυ των:
Ηλιου-Σεληνη
Σεληνη-Αφροδιτη
Αφροδιτη-Αρης
Αφροδιτη-Διας
Αφροδιτη-Ποσειδωνας
Αφροδιτη-Πλουτωνας
Αφροδιτη σε συνοδο με Αρη.
Οι αντιθεσεις και τα τετραγωνα δημιουργουν συμπληρωση, ελξη αλλα και εντασεις.

Gesa Dronfi
14-05-2006, 05:58 PM
Πολυ γενικα και ενδεικτικα λοιπον:
Ευνοικες οψεις μεταξυ των:
Ηλιου-Σεληνη
Σεληνη-Αφροδιτη
Αφροδιτη-Αρης
Αφροδιτη-Διας
Αφροδιτη-Ποσειδωνας
Αφροδιτη-Πλουτωνας
Αφροδιτη σε συνοδο με Αρη.
Οι αντιθεσεις και τα τετραγωνα δημιουργουν συμπληρωση, ελξη αλλα και εντασεις.
Αγγελική μου ,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !

Οπότε στο δική μου περίπτωση έχουμε :

Εγώ Εκείνος
'Ηλιος ( Δίδυμοι ) -Σελήνη (Κριός )
Σελήνη (Κριός ) - 'Ηλιος (Παρθένος )

Αφροδίτη (Ταύρος ) - 'Αρης (Λέων )
'Αρης (Λέων ) - Αφροδίτη ( Λέων ) σε Σύνοδο

Σελήνη (Κριος ) - Αφροδίτη (Λέων )
Αφροδίτη ( Ταύρος ) - Σελήνη ( Κριός )

Αφροδίτη (Ταύρος ) - Διάς (Υδροχόος )
Διάς (Ταύρος ) - Αφροδίτη ( Λέων )

Αφροδίτη (Ταύρος ) - Ποσειδώνας (Αιγόκερος )
Ποσειδώνας (Τοξότης ) - Αφροδίτη ( Λέων )

Αφροδίτη (Ταύρος ) - Πλούτωνας (Σκορπιός )
Πλούτωνας (Ζυγός ) - Αφροδίτη ( Λέων ) .

Δεν γνωρίζω την ώρα γεννησης του ,έτσι δεν έχω οικοθεσία παρα μόνο πλανήτες στα ζώδια για να εξετάσω συμβατότητα .
Οι γνώσεις μου στη αστραλογία ειναι σε εμβριακή φαση :toung: . Επομένως για μια ερωτευμένη γυναίκα όπως εγώ , κάθε βοηθεια , για μια ενδεικτική περίληψη συμβατότητας , ειναι ευπροσδεκτη !!!:laugh:

Σας ευχαριστώ .
Φιλικά
Gesi

ScP
14-05-2006, 06:40 PM
Αγγελική η γυναίκα δηλώνει ερωτευμένη. Πρόσεχε καλά αν αποφασίσεις να βοηθήσεις ερασιτεχνικά στην ανάλυση της συναστρίας για να μην πληρώσουμε αποζημίωση :toung:

Gesa Dronfi
14-05-2006, 07:43 PM
Αγγελική η γυναίκα δηλώνει ερωτευμένη. Πρόσεχε καλά αν αποφασίσεις να βοηθήσεις ερασιτεχνικά στην ανάλυση της συναστρίας για να μην πληρώσουμε αποζημίωση :toung:


Δεν ήξερα οτι μπορώ να ζητήσω , αποζημίωση !!:idea:
τωρα που το λές όμως .... δεν ειναι κακή ιδέα Spc :toung: !
Ευχαριστώ για την υπόδειξη .:bigsmile:
Αν δηλώσω άρρωστη , και ρωήσω για την πορεία της ασθένιας , μπορώ να ζητήσω και εκεί αποζημίωση ? χα χα
Αλλά ας τα πάρουμε ένα ένα , για αρχή : ο έρωτας ! (Μάιος μήνας άλλωστε ! )
Λοιπόν ... περιμένω με αγωνία .

Φιλικά
Gesa

Αγγελικη
14-05-2006, 11:03 PM
Εμενα ποιος θα με σκεφτει;;;;;
Αληλουια!!!!
http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/miscellaneous/8.gif
http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/miscellaneous/8.gif http://www.mysmilie.de/english/green/smilies/miscellaneous/8.gif

:cheesy: :bigsmile:

Gesa Dronfi
17-05-2006, 12:50 PM
Aγαπητή Αγγελικουλα ,

Δεν βλέπω φως στον ορίζοντα :sad2: !
Δεν έχω καμία απάντηση απο σένα γι αυτό λέω να ζητήσω βοηθεία σε άλλο φόρουμ , ε?
'Ετσι ίσως να είναι καλύτερα. Με πλήγωσες , αλλά σε συγχωρώ , δεν πειράζει αφού δεν μπορείς να μου απαντησεις .

Thanks anyway.
Φιλικά
Gesa

Fotini Christodoulou
17-05-2006, 01:27 PM
Αγαπητή φιλη,

ζητησατε απο οποιον γνωρίζει καποιους θετικους δεικτες συναστρίας.
Απο οτι είδα η Αγγελική,σας παρέθεσε καποιους.
Επειτα παραθεσατε τις πλανητικες θεσεις με το ατομο που σας ενδιαφέρει-χωρις να αναφερετε τις οψεις που σχηματιζουν και σας προβληματιζουν,ωστε να προσπαθησουμε να βοηθησουμε ,αν και αρχάριοι!Αν επιθυμείτε πειτε μας συγκεκριμενα ποιες οψεις σας απασχολουν.

Αν θέλετε παντως μια πληρη ερμηνεία της συναστρίας σας,καλο θα είναι να συμβουλευτείτε καποιον αστρολόγο της επιλογής σας που στα σίγουρα θα σας ενημερώσει αν και ποσο ταιριαζετε με τον συντροφο σας και θα σας λυσει ολες σας τις αποριες.Επισης μπορειτε να αγοράσετε μια απο τις πολυ ενημερωτικές αναλυσεις συναστριας απο το σάιτ.

Για οποιαδήποτε απορία σας στην διαθεσή σας,εφόσον οι λιγοστες μου γνωσεις το επιτρεψουν!

Φιλικα,
Φωτεινή

Gesa Dronfi
17-05-2006, 02:36 PM
Αγαπητή φιλη,

ζητησατε απο οποιον γνωρίζει καποιους θετικους δεικτες συναστρίας.
Απο οτι είδα η Αγγελική,σας παρέθεσε καποιους.
Επειτα παραθεσατε τις πλανητικες θεσεις με το ατομο που σας ενδιαφέρει-χωρις να αναφερετε τις οψεις που σχηματιζουν και σας προβληματιζουν,ωστε να προσπαθησουμε να βοηθησουμε ,αν και αρχάριοι!Αν επιθυμείτε πειτε μας συγκεκριμενα ποιες οψεις σας απασχολουν.

Αν θέλετε παντως μια πληρη ερμηνεία της συναστρίας σας,καλο θα είναι να συμβουλευτείτε καποιον αστρολόγο της επιλογής σας που στα σίγουρα θα σας ενημερώσει αν και ποσο ταιριαζετε με τον συντροφο σας και θα σας λυσει ολες σας τις αποριες.Επισης μπορειτε να αγοράσετε μια απο τις πολυ ενημερωτικές αναλυσεις συναστριας απο το σάιτ.

Για οποιαδήποτε απορία σας στην διαθεσή σας,εφόσον οι λιγοστες μου γνωσεις το επιτρεψουν!

Φιλικα,
Φωτεινή

Αγαπητη Φωτεινή ,

Ευχαριστώ για την απάντηση .
Ασφαλώς έχεις δίκιο . Φαίνεται οτι είμαι αρχάρια :wacko: , δεν αναφέρθηκα στις όψεις που κάνουν οι πλανήτες!!! Σόρυ.:blink1:
Λοιπόν θα το ψάξω κ σύντομα θα τις γράψω. Από εκεί και πέρα θα ότι μπορέσετε να ερμηνεύσετε θα είναι καλοδεχούμενο , και αν θελήσω περισσοτερα πραγματα , να μάθω θα πάρω την συμβουλή σου και θα απευθυνθώ σε προιόντα ενημερωτικών αναλύσεων ,που συντάσονται απο επαγγελματιες αστρολόγους.

Ευχαριστω.
Φιλικά
Gesa

dream_on
01-04-2008, 04:48 PM
Πολυ γενικα και ενδεικτικα λοιπον:
Ευνοικες οψεις μεταξυ των:
Ηλιου-Σεληνη
Σεληνη-Αφροδιτη
Αφροδιτη-Αρης
Αφροδιτη-Διας
Αφροδιτη-Ποσειδωνας
Αφροδιτη-Πλουτωνας
Αφροδιτη σε συνοδο με Αρη.
Οι αντιθεσεις και τα τετραγωνα δημιουργουν συμπληρωση, ελξη αλλα και εντασεις.

Αγγελικη μ αρεσεις γιατι εισαι συγκεκριμενη :bigsmile::bigsmile::bigsmile::bigsmile:

nak
01-04-2008, 08:12 PM
σε αρνητικες οψεις συναστριας οπως πχ τετραγωνο ή χιαστι, τοτε η μεγαλη ανοχη (πχ πανω απο τρεις μοιρες) λειτουργει θετικα???

starfish
04-04-2008, 02:12 PM
σε αρνητικες οψεις συναστριας οπως πχ τετραγωνο ή χιαστι, τοτε η μεγαλη ανοχη (πχ πανω απο τρεις μοιρες) λειτουργει θετικα???

Απ οσο θυμαμαι, στο τετραγωνο η ανοχη ειναι μεχρι 8°. Οποτε οταν η οψη ειναι στις 3° μαλλον δεν θεωρειται μεγαλη. Στο χιαστι παλι, η μεγιστη ανοχη ειναι 2°. [διορθωστε με αν κανω λαθος].
Τελικα αρχιζω να χαρακτηριζω τετοιες οψεις ως δυναμικες και οχι ως αρνητικες. :bigsmile:
Και οσο μεγαλυτερη η ανοχη τοσο πιο αμβλεία η επιδραση!
Ελπιζω να βοβηθησα...:bigsmile:

maroulaki23
05-04-2008, 04:22 PM
Να ρωτήσω εγώ που τις έχω έτοιμες καποιες όψεις να μου πείτε γνώμες...?λοιπόν ξεκινάω!

η σελήνη του(Αιγοκερος) κανει οψη χιαστη με τον ήλιο μου(λέων)

η σελήνη του κανει τρίγωνο με την αφροδίτη μου(παρθένος) και εξάγωνο με την λίλιθ μου(ιχθύς)

η αφροδίτη του (κριός) κανει οψη χιαστή με την αφροδίτη μου και τρίγωνο με τον ωροσκόπο μου (τοξοτης)

ο αρης του(κριός) κάνει όψη χιαστή με την αφροδίτη μου

και τέλος για να μην κουράζω...

ο ωροσκόπος του(παρθένος) κάνει σύνοδο με την αφροδίτη μου και δημιουργεί τετραγωνο με τον ωροσκοπο μου

πάντως πολλές όψεις χιαστή βλέπω και δεν ξέρω τι ακριβώς σημαινουν...!

Ευχαριστω!

chrisochola
10-04-2008, 11:13 AM
Γεια σας.
Προσπαθώ να ερμηνεύσω μία ερωτική συναστρία που με ενδιαφέρει πάρα πολύ. Χρησιμοποιήσα το εργαλείο που δίνεται από εδώ (ευχαριστούμε, πολύ καλή υπηρεσία) αλλά μου βγάζει μία μεγάλη λίστα. Ποιες από τις όψεις είναι οι πλέον σημαντικές; Η ανοχή που αναφέρεται στο τέλος κάθε όψης τί ρόλο έχει και αν είναι σημαντικός ο ρόλος της, έως ποιου βαθμού ανοχή είναι οι πιο έντονες όψεις;
Ευχαριστώ

GIRL
14-04-2008, 07:33 PM
σαν βάση κοιτάμε τους γενέθλιους χάρτες αλλά για την εξέλιξη πρέπει να έχουμε υπόψη και τους προοδευτικούς χάρτες

melodia
20-05-2008, 07:45 PM
Πολυ γενικα και ενδεικτικα λοιπον:
Ευνοικες οψεις μεταξυ των:
Ηλιου-Σεληνη
Σεληνη-Αφροδιτη
Αφροδιτη-Αρης
Αφροδιτη-Διας
Αφροδιτη-Ποσειδωνας
Αφροδιτη-Πλουτωνας
Αφροδιτη σε συνοδο με Αρη.
Οι αντιθεσεις και τα τετραγωνα δημιουργουν συμπληρωση, ελξη αλλα και εντασεις.



Eγω θελω να ρωτησω το εξης:
1) Oταν αναμεσα σε αυτους κυριως τους πλανητες δημιουργουντε δευτερευουσες οψεις δεν τις λαμβανουμε υποψιν??
τι εννοω: Ηλιος - Σεληνη σε οψη 151ο μοιρων επταγωνο
Σελήνη - Αφροδιτη σε οψη περιπου 33ο μοιρες ενδεκάγωνο
Ειναι δηλ μικρης σημασιας??

2) Οταν στους γενεθλιους χαρτες τους, δεν υπαρχει π.χ. σύνοδος Ηλιου - Σελήνης
αλλα η προοδευμένη Σελήνη του ενός ατόμου κανει σύνοδο με τον γενέθλιο Ηλιο του άλλου ατόμου, το ερμηνευουμε πως???

Σας κούρασα.......:unsure::unsure:

Σας Ευχαριστω

GIRL
26-05-2008, 09:38 PM
Eγω θελω να ρωτησω το εξης:
1) Oταν αναμεσα σε αυτους κυριως τους πλανητες δημιουργουντε δευτερευουσες οψεις δεν τις λαμβανουμε υποψιν??
τι εννοω: Ηλιος - Σεληνη σε οψη 151ο μοιρων επταγωνο
Σελήνη - Αφροδιτη σε οψη περιπου 33ο μοιρες ενδεκάγωνο
Ειναι δηλ μικρης σημασιας??

2) Οταν στους γενεθλιους χαρτες τους, δεν υπαρχει π.χ. σύνοδος Ηλιου - Σελήνης
αλλα η προοδευμένη Σελήνη του ενός ατόμου κανει σύνοδο με τον γενέθλιο Ηλιο του άλλου ατόμου, το ερμηνευουμε πως???

Σας κούρασα.......:unsure::unsure:

Σας Ευχαριστω

η σύνοδος Σελήνης - Ηλιου στο προοδευτικό είναι καλή ένδειξη για τη σχέση την εποχή που συμβαίνει μπορεί να δημιουργηθεί σχέση .Φυσικά κοιτάμε και τις όψεις που σχηματίζουν

melodia
27-05-2008, 11:50 AM
η σύνοδος Σελήνης - Ηλιου στο προοδευτικό είναι καλή ένδειξη για τη σχέση την εποχή που συμβαίνει μπορεί να δημιουργηθεί σχέση .Φυσικά κοιτάμε και τις όψεις που σχηματίζουν

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

Για τις δευτερευουσες γενέθλιες οψεις που γραφω παραπάνω ξερει κανείς αν τελικα εχουν ισχυ ή οχι??


ευχαριστω:love::love:

GIRL
27-05-2008, 08:27 PM
Ηλιος - Σελήνη είναι 151 χιαστί οχι επτάγωνο είναι καρμική όψη και λειτουργεί κάποιες φορές σαν 90+60 άλλες ΄πάλι σαν 60+90 ή 120+30 εξαρτάται από τα προοδευτικά και τις διελεύσεις πως λειτουργεί κάθε φορά
για την όψη 33ο δεν ξέρω

Μητσάκος
27-05-2008, 11:56 PM
Ηλιος - Σελήνη είναι 151 χιαστί οχι επτάγωνο είναι καρμική όψη και λειτουργεί κάποιες φορές σαν 90+60 άλλες ΄πάλι σαν 60+90 ή 120+30 εξαρτάται από τα προοδευτικά και τις διελεύσεις πως λειτουργεί κάθε φορά
για την όψη 33ο δεν ξέρω

Τι εννοείς με τον όρο καρμική όψη;

GIRL
30-05-2008, 05:12 PM
Τι εννοείς με τον όρο καρμική όψη;


μας δίνει γεγονότα που δεν μπορούμε να αποφύγουμε,αλλά ο τρόπος που θα αντιμετωπισθούν εξαρτάται απο εμάς

melodia
30-05-2008, 07:48 PM
Kαλησπέρα ξανά.
Τωρα μπορω να καταλάβω γιατι εγιναν καποια πραγματα
Τι εννοω:

Oταν υπάρχουν πολλες τετοιες οψεις ,δυσκολο να μπορεις να κρατησεις ισορροπίες

1. ο Αρης,Διας,Ποσειδώνας(ανδρα) κανει χιαστί με την Αφροδίτη και Δία (γυναίκας)
2. Σελήνη του και Ερμής του χιαστι με Ηλιο και Ερμη
3. Πλουτωνας του χιαστι με Αφροδιτη
4. Ηλιος του χιαστι με Δια

may
30-05-2008, 08:37 PM
Ηλιος - Σελήνη είναι 151 χιαστί οχι επτάγωνο είναι καρμική όψη και λειτουργεί κάποιες φορές σαν 90+60 άλλες ΄πάλι σαν 60+90 ή 120+30 εξαρτάται από τα προοδευτικά και τις διελεύσεις πως λειτουργεί κάθε φορά
για την όψη 33ο δεν ξέρω

Aπό όσο έχω δει μπορεί να λειτουργήσει κ με τους δύο τρόπους στο ίδιο ωροσκόπιο, ανάλογα με τις υπόλοιπες διελεύσεις, προόδους κλπ. :cheesy:

tigre
06-07-2008, 12:44 AM
ρε παιδια πως τους βρισκουμε τους προοδους?βρηκα ενα σαιτ το astro.com.....
ειναι o progressed composite η αυτος ειναι για τους προοδους του συνθετου?

σαλατα τα χω κανει ε?

black moon
06-07-2008, 02:20 AM
ρε παιδια πως τους βρισκουμε τους προοδους?βρηκα ενα σαιτ το astro.com.....
ειναι o progressed composite η αυτος ειναι για τους προοδους του συνθετου?

σαλατα τα χω κανει ε?

Χωριάτικη!!!!!!:laugh:

composite αναφερεται ειπαμε σε συνθετο.

Μητσάκος
06-07-2008, 08:51 AM
ρε παιδια πως τους βρισκουμε τους προοδους?βρηκα ενα σαιτ το astro.com.....
ειναι o progressed composite η αυτος ειναι για τους προοδους του συνθετου?

σαλατα τα χω κανει ε?
Και αυτός ο ...πρόοδος, βρε κοπελιά, βγάζει μάτι :bigsmile:

may
07-07-2008, 04:37 PM
ρε παιδια πως τους βρισκουμε τους προοδους?βρηκα ενα σαιτ το astro.com.....
ειναι o progressed composite η αυτος ειναι για τους προοδους του συνθετου?

σαλατα τα χω κανει ε?

καλύτερα να αφήσεις το σύνθετο ωροσκόπιο για το 2ο έτος...:embarrest άσε που αν δεν είναι σωστότατα τα ωροσκόπια βγάζει άλλα αντί άλλων!! :weird:


Και αυτός ο ...πρόοδος, βρε κοπελιά, βγάζει μάτι :bigsmile:

ο πρόοδος, του πρόοδου, τω προόδω!!! :love:

Γιατί;; :bigsmile: Nόστιμο ακούγεται!! :nuts: