PDA

View Full Version : Το Ζώδιο μιας σχέσης



Eva14
08-05-2006, 04:46 PM
Καλησπέρα σε όλους.Κάπου διάβασα για το "ζώδιο μιας σχέσης".Το οποίο βγαίνει από τη συναστρία μεταξύ των προσωπικών αστρολογικών χαρτών του ζευγαριού.Μήπως θα μπορούσε να μου πει κάποιος περισσότερα πράγματα σχετικά με αυτό.Όπως αν είναι σημαντικό και αν παιζει καθοριστικό ρόλο σε μια σχεση?

Ευχαριστώ
Εύα

sagimoon
08-05-2006, 05:08 PM
Είναι λίγο δυσνόητο αυτό που μας λες ΕΥΑ. Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Εννοείς ότι με την συναστρία σαν αποτέλεσμα πιθανόν βγαίνει κάποιο ζώδιο που κάνει σχέση μόνο μια φορά στην ζωή του ??? Ή μήπως εννοείς το composite ?? Όταν δεν καταλαβαίνουμε κάτι πλήρως, περνάμε τα λόγια που διαβάσαμε αυτολεξή, μπας και καταλάβουν οι υπόλοιποι....Νομίζω πως ούτε εσύ καταλαβαίνεις τι ακριβώς ρωτάς. :idea:

Αγγελικη
08-05-2006, 05:11 PM
Προφανως εννοεις το Συνθετο Ωροσκοπιο.
Ειναι ενας νεος χαρτης του οποιου οι ακμες των οικων και οι θεσεις των πλανητων, βρισκονται στα Μεσοδιαστηματα των οικων και των πλανητων αντιστοιχα των δυο ωροσκοπιων-χαρτων (του δικου σου και του συντροφου σου).
Ετσι εαν ο δικος σου Ηλιος βρισκεται στις 18 μοιρες του Ζυγου και ο δικος του στις 20 των Διδυμων, Ηλιος του Συνθετου ωροσκοπιου θα βρισκεται στις 19 μοιρες του Λεοντα (το μεσοδιαστημα των Ηλιων σας).:)

Eva14
08-05-2006, 05:17 PM
Αγγελική, ακριβώς αυτό εννοώ.Να μη σου πω οτι πέτυχες και τα Ζώδια.
Αλλά αυτό που θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις.Είναι κατά πόσο Ο Λέων ας πούμε επηρεάζει τη σχέση.Είναι κάτι στο οποίο πρέπει να δίνουμε σημασία?
Ας πούμε ότι τώρα που ο κρόνος είναι στον Λέοντα επηρεάζει τη σχέση?

Ευχαριστώ

sagimoon
08-05-2006, 05:39 PM
Ευα, ναι αυτό είναι το composite. Όπως το εξηγεί η Αγγελική. Αυτό δείχνει πως λειτουργούν τα δύο μέρη της σχέσης σαν μονάδα, σαν ένα. Πχ Αν έχετε ΄τον ήλιο σας στον λέοντα, και στον 10 ο οίκο, θα είστε πολύ δημιουργικοί, πετυχημένοι λογικά, με καλή κοινωνική θέση, και θα γνωρίζεται καλά τί θα πει καλοπέραση , αλλά και κοινωνική καταξίωση.

Αν είναι στον 8ο οίκο, σίγουρα ήδη έχετε πετάξει το πρώτο κρεβάτι ....:smile1: :)

Αγγελικη
08-05-2006, 05:40 PM
Στο συνθετο ωροσκοπιο, δεν δινεται βαση στις θεσεις των πλανητων στα ζωδια, αλλα στην οικοθεσια και στις οψεις μεταξυ των πλανητων.
Το προοδευτικο και οι διελευσεις λειτουργουν πολυ καλα στο Συνθετο ωροσκοπιο για να εξετασουμε την πορεια της σχεσης.

Eva14
08-05-2006, 11:38 PM
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου δώσατε.
Από ένα προγραμματάκι στο Internet,βρήκα τα παρακάτω.
Ήλιος Λέων 18°14'21 01
Σελήνη Παρθένος 16°15'29 02
Ερμής Παρθένος 10°21'41 02
Αφροδίτη Λέων 22°56'21 01
Άρης Αιγόκερως 05°40'41 06
Δίας Υδροχόος 25°26'21 07/8
Δίας είναι κοντά στο τέλος του 7ου Οίκου και στην αρχή του 8ου.
Κρόνος Καρκίνος 05°59'22 12
Ουρανός Ζυγός 23°14'51 04
Ποσειδώνας Τοξότης 06°38'08 05
Πλούτωνας Ζυγός 04°23'14 03
True Node Sagittarius 24°49'47 05

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος με λίγα και απλά λόγια τι σημαίνουν αυτά;

Ευχαριστώ Εύα

Αγγελικη
10-05-2006, 04:05 PM
Eva14

Στο Συνθετο Ωροσκοπιο δεν εξεταζουμε τις θεσεις των πλανητων μεσα στα διαφορα ζωδια αλλα εξεταζουμε τους οικους που αυτοι καταλαμβανουν και τις οψεις που σχηματιζουν. Ετσι:
Οι οικοι 1,3,5,7 με πλανητες σε καλη θεση ή θετικες οψεις, δηλωνουν ικανοτητα προσαρμογης στο ζευγαρι.
Οι οικοι 2,4,6,10 με πλανητες σε καλη θεση ή θετικες οψεις, δηλωνουν δυνατοτητα υλικης ικανοποιησης στο ζευγαρι.
Γενικα το Συνθετο ωροσκοπιο δειχνει το πως θα φανει η ενωση προς τα εξω και το πως θα εξελιχθει το ζευγαρι ως μοναδα πλεον.
Η Συναστρια δειχνει το παρων και το τωρα.

Eva14
10-05-2006, 05:14 PM
Αγγελική σ'ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση.:)

panther
11-05-2006, 10:21 AM
Αγγελική,

ήθελα να σε ρωτήσω τι δηλώνουν οι υπόλοιποι οίκοι (εάν γνωρίζεις) δλδ 8,9,11,12.

Φιλικά
Ιουλία




Eva14

Στο Συνθετο Ωροσκοπιο δεν εξεταζουμε τις θεσεις των πλανητων μεσα στα διαφορα ζωδια αλλα εξεταζουμε τους οικους που αυτοι καταλαμβανουν και τις οψεις που σχηματιζουν. Ετσι:
Οι οικοι 1,3,5,7 με πλανητες σε καλη θεση ή θετικες οψεις, δηλωνουν ικανοτητα προσαρμογης στο ζευγαρι.
Οι οικοι 2,4,6,10 με πλανητες σε καλη θεση ή θετικες οψεις, δηλωνουν δυνατοτητα υλικης ικανοποιησης στο ζευγαρι.
Γενικα το Συνθετο ωροσκοπιο δειχνει το πως θα φανει η ενωση προς τα εξω και το πως θα εξελιχθει το ζευγαρι ως μοναδα πλεον.
Η Συναστρια δειχνει το παρων και το τωρα.

Αγγελικη
11-05-2006, 02:10 PM
Ιουλια μου,

Οι οικοι δηλωνουν ο,τι και στο προσωπικο ωροσκοπιο. Εχουν την ιδια εννοια.
Ετσι:
Ο 8ος, δηλωνει το σεξ, τις οικονομικες απολαβες απο τριτους αλλα και στη μεταμορφωση του ζευγαριου μεσα απο αυτη τη σχεση.
Ο 9ος, τα ταξιδια και τις σπουδες που μπορουν να κανουν μαζι, το εξωτερικο, το πως βλεπουν τον κοσμο. Δινει εμφαση στις συζητησεις και στην επικοινωνια αλλα οχι στα πραγματικα αισθηματα και στις αναγκες του ζευγαριου. Το ζευγαρι αρεσκεται στο να φιλοσοφει.
Ο 11ος, ειναι οι στοχοι, οι φιλιες του ζευγαριου.
Ο 12ος, δηλωνει καθηκοντα, ευθυνες, παρασκηνιακη ζωη καθως και τους εχθρους της σχεσης. Τα μελη της σχεσης ισως εχουν την ταση ν΄ανασκαλευουν συνεχως το παρελθον τους.

tannia
12-05-2006, 03:01 AM
Εντάξει, αν δεν έχεις 8ο μην ανησυχείς, αλλιώς θα 'λεγα (γκχγκχ) προσοχή..

tannia
14-05-2006, 02:48 AM
Το σεξ πηγαίνει στον 8ο οίκο ή στον 5ο στο σύνθετο ωροσκόπιο;

Αγγελικη
14-05-2006, 02:33 PM
Στον 8ο οικο.

tigre
13-06-2008, 12:35 AM
διαβασα καπου οτι ο καθε οικος δειχνει κ ενα διαφορετικο θεμα οπως κ στη συναστρια κ στο γενεθλιο..παραδειγμα ενας ηλιος στον υδροχοο στο 1 οικο δε δειχνει τη προσωπικοτητα του ζευγαριου εκκεντρικο,δημιουργικο με θαρρος???

Λίλιαν Σίμου
13-06-2008, 01:11 AM
διαβασα καπου οτι ο καθε οικος δειχνει κ ενα διαφορετικο θεμα οπως κ στη συναστρια κ στο γενεθλιο..παραδειγμα ενας ηλιος στον υδροχοο στο 1 οικο δε δειχνει τη προσωπικοτητα του ζευγαριου εκκεντρικο,δημιουργικο με θαρρος???


Πράγματι στο Σύνθετο ωροσκόπιο, λειτουργεί σαν ενότητα το ζευγάρι και οι οίκοι έχουν παρεμφερή σημασία, αλλά όχι ακριβώς αυτή του απλού γενέθλιου. Η προσέγγιση που κάνετε είναι καλή.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

Toksotaki
13-06-2008, 12:42 PM
Eχω διαβασει πως για να δεις τι ειναι και για τα δυο μελη η σχεση παιρνεις το composite και κανεις συναστρια πρωτα με τον ενα και μετα για τον αλλον...Ισχυει?Παντος μια φορα εχω κανει για καποιον οι περισσοτεροι πλανητες του composite μας επεφταν στον 8οικο του...Ηλιος,σεληνη,Αφροδιτη, Ερμης..αυτο που διαπιστωσα στην συνεχεια ηταν πως το σεξ ηταν αυτο που ηθελε απο εμενα...με την ορεξη εμεινε....

Λίλιαν Σίμου
13-06-2008, 06:55 PM
Αγαπητή Toksotaki

Ισχύει και αυτό, αλλά το κομμάτι αυτό της συναστρίας είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο. Κάνουμε πολλές μελέτες επάνω και γύρω από το συγκεκριμένο ωροσκόπιο.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

tigre
13-06-2008, 06:57 PM
Eχω διαβασει πως για να δεις τι ειναι και για τα δυο μελη η σχεση παιρνεις το composite και κανεις συναστρια πρωτα με τον ενα και μετα για τον αλλον.......


δε το καταλαβα αυτο που γραφεις...παιρνεις το cosmosite k?

tigre
13-06-2008, 07:00 PM
[QUOTE=Αγγελικη;13461]
Ο 11ος, ειναι οι στοχοι, οι φιλιες του ζευγαριου.
δηλαδη στο δικο μου συνθετο η αφροδιτη ειναι στον 11 οικο στο αιγοκερω

α να ρωτησω κατι αλλο ο αρης στους ιχθυς στο 1 οικο??δε ειναι λιγο αντιφατικο αυτο?

Toksotaki
14-06-2008, 10:10 PM
Για π.χ εαν στο composite η Αφροδιτη ειναι στον Αιγοκαιρω και "πεφτει" στον δικο σου 7 δειχνει οτι αποκομιζεις πολλα σε συναισθηματικο επιπεδο,ενω του αλλου ατομου να πεφτει στον 8 οικο του που δειχνει μεγαλη ελξη....κυριως σεξουαλικη....ειναι για το τι παιρνει ο καθενας απο την σχεση η πως την βλεπει.Γενικα εκτος απο αυτο αν την παρουμε σαν μεμονομενη ειναι και το πως βλεπει την σχεση ο περιγυρος μας... εγω παντος που το εχω δοκιμασει και οχι μονο για εμενα εχω δει οτι λειτουργει σε μεγαλο βαθμο....Δεν καταλαβα παντος την ερωτηση που εκανες πριν!

axeman
15-06-2008, 12:20 AM
Στην περιπτωση που ειναι αγνωστη η ωρα γεννησης ενος εκ των δυο το composite εχει καποια σημασια ?

Υπάρχουν κάποια στοιχεια εκ πρωτης οψεως θετικα ή αρνητικα στη συναστρια του composite με τους προσωπικους χαρτες ?

Λίλιαν Σίμου
15-06-2008, 01:17 AM
Όταν δεν υπάρχει ώρα γέννησης, βλέπετε μόνο τους πλανήτες σαν θέσεις και όψεις (εκτός τη Σελήνη που μπορεί να διαφέρει αισθητά). Δεν μπορείτε να έχετε οικοθεσία, επομένως δεν λειτουργεί πλήρως το Σύνθετο. Με κάποια εμπειρία και τεχνική προσέγγιση βγάζουμε συμπεράσματα, αλλά δεν είναι ακριβές.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

axeman
15-06-2008, 01:30 AM
K. Σιμου,

θα ηταν ευκολο να αναφερετε καποια θετικα/αρνητικα βασικα στοιχεια στην μελετη composite σε συνδυασμο με τους προσωπικους χαρτες ?

Λίλιαν Σίμου
15-06-2008, 02:25 AM
Αγαπητέ axeman

Θα μπορούσα μόνο να σας πω να το δείτε ως συναστρία, σε πρώτο βαθμό. Για να σας το εξηγήσω, πρώτα πρέπει να αναπτύξω την φιλοσοφία του συστήματος και δεν γίνεται σε λίγες γραμμές. Πρόκειται για ένα μεγάλο μέρος διδακτέας ύλης της συναστρίας. Δείτε κάποιες βασικές όψεις μεταξύ των ωροσκοπίων, κυρίως από το Σύνθετο προς τα γενέθλια.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

tigre
15-06-2008, 05:12 PM
Eχω διαβασει πως για να δεις τι ειναι και για τα δυο μελη η σχεση παιρνεις το composite και κανεις συναστρια πρωτα με τον ενα και μετα για τον αλλον

Για π.χ εαν στο composite η Αφροδιτη ειναι στον Αιγοκαιρω και "πεφτει" στον δικο σου 7 δειχνει οτι αποκομιζεις πολλα σε συναισθηματικο επιπεδο,ενω του αλλου ατομου να πεφτει στον 8 οικο του που δειχνει μεγαλη ελξη....κυριως σεξουαλικη....ειναι για το τι παιρνει ο καθενας απο την σχεση η πως την βλεπει.Γενικα εκτος απο αυτο αν την παρουμε σαν μεμονομενη ειναι και το πως βλεπει την σχεση ο περιγυρος μας... εγω παντος που το εχω δοκιμασει και οχι μονο για εμενα εχω δει οτι λειτουργει σε μεγαλο βαθμο....Δεν καταλαβα παντος την ερωτηση που εκανες πριν!

sorry καταλαβα τι εννοουσες απλα ειμαι λιγο ασχετη,λιγο ξανθια:laugh:
ναι αλλα στο composite πως βλεπεις του ενος τον πλανητη να πεφτει σε οικο αφου στο composite οι πλανητες ειναι και για τους 2 σε ιδιο ζωδιο,οικο..αυτο που λες στη αυναστρία δεν γίνεται?

axeman
16-06-2008, 03:33 PM
sorry καταλαβα τι εννοουσες απλα ειμαι λιγο ασχετη,λιγο ξανθια:laugh:
ναι αλλα στο composite πως βλεπεις του ενος τον πλανητη να πεφτει σε οικο αφου στο composite οι πλανητες ειναι και για τους 2 σε ιδιο ζωδιο,οικο..αυτο που λες στη αυναστρία δεν γίνεται?

κανεις συναστρια μεταξυ του composite και του καθε γενεθλιου ξεχωριστα, οποτε μπορεις να δεις που πεφτουν οι πλανητες του composite σε καθε χαρτη

Toksotaki
16-06-2008, 03:59 PM
ακριβως αυτο...κανεις συναστρια και composite...δεν βγαινει η ιδια οικοθεσια με την απλη συναστρια χωρις την αναμειξη composite,αν εκει μπερδευεσαι:cheesy:

tigre
17-06-2008, 10:45 PM
υπαρχει κάποιο προγραμμα που το κάνει αμεσως αυτο??
η θα βαλω το χαρτη του cosposite πανω στο γενεθλιο χαρτη μου κ μετα στο χαρτη του για να δω τις οικοθεσιες??

tigre
23-06-2008, 04:30 PM
o 10os που δειχνει το τροπο εξελιξης της σχεσης οταν εχει ενα ουρανο στο τοξοτη
η εναν αρη στον υδροοχοο τι δειχνει?

black moon
23-06-2008, 04:40 PM
o 10os που δειχνει το τροπο εξελιξης της σχεσης οταν εχει ενα ουρανο στο τοξοτη
η εναν αρη στον υδροοχοο τι δειχνει?

Και γιατι ο 10ος δειχνει το τροπο εξελιξης της σχεσης ????? :weird:

tigre
23-06-2008, 09:05 PM
μπορει κ να κανω λάθος,σε καποιο αγγλικο σαιτ το διαβασα

black moon
23-06-2008, 09:34 PM
Κοίτα! Kατά την γνώμη μου την εξέλιξη μιας σχέσης την καθορίζουμε εμείς.
Αυτο στο λέω γιατι εχεις ξαναρωτήσει για ενδείξεις για την πορεία μιας σχέσης...κάτι τετοιο!!! Η Αστρολογία δειχνει τασεις, και κανείς δεν είπε ότι δεν μπορούμε να τις παλέψουμε, και να αλλάξουμε την πορεία των πραγμάτων. Όλα είναι θέμα επιλογών! Δεν μπορεί να πει κανείς (νομίζω), οτι απ'αυτην την ένδειξη καταλαβαίνω οτι θα εισαι για πάντα μ'αυτον τον ανθρωπο ή το αντίθετο.

Ο 10ος πιθανον να δείχνει κάποιες τάσεις για το πόσο ευκολα μπορει το ζευγάρι να αναρριχηθεί επαγγελματικά και κοινωνικά μαζί (ποσο βοηθαει ο ενας τον αλλο σ'αυτό),πραγματα τα οποια θα μπορούσαν να ειναι λόγοι συντήρησης της σχέσης....οχι πάντα όμως :bigsmile: Γιατί ο καθένας μπορει να θεωρει πιο βασικό κατι άλλο στη σχέση.

cancerian
23-06-2008, 11:38 PM
Aπο τα λιγα που ξερω σε σχεση με τον composite (μιας και ειναι εκτος απο το ευρος γνωσης μου στην αστρολογια ) o δεκατος οικος εχει να κανει με τις φιλοδοξιες και με την κοινωνικη αναριχηση των ατομων σαν μοναδα.Τα ατομα εκφραζουν σαν μοναδα τα σχεδια τους και επειτελουν στην εφαρμογη τους.Επισης δειχνει αν δεν κανω λαθος την κοινωνικη τους θεση και το προσωπο τους προς την κοινωνια ....

(Τωρα αν κανω λαθος .... ) :love:

black moon
23-06-2008, 11:42 PM
Εγω νόμίζω Γιαννη οτι ο συνθετος μας δινει στοιχεία για την ποιότητα μιας ήδη υπάρχουσας σχέσης και όχι στοιχεία για τον καθενα ξεχωριστα.:blink:

Εεεεεεεεεεεεε??????????????

black moon
23-06-2008, 11:44 PM
Ααααα Σαν μοναδα εννοεις οτι λειτουργούν και οι 2 σαν ενας.........

Ναιιιιιιιι.....συμφωνω!:love::lov e::love:

cancerian
23-06-2008, 11:49 PM
MONAΔΑ ΡΑΝΙΑ :bigsmile: .... ΜΟΝΑΔΑ ..ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ 1 + 1 = (παλι ) 1
..... χεχεχεχεχε ... λατρευω να με διορθωνεις .... :toung:

gargoyle
01-07-2008, 08:22 AM
Εκτός όλων των άλλων, αυτή η ταύτιση του Σύνθετου με την ερωτική συναστρία, πολύ μου αρέσει...

Όσοι υποστηρίζουν ότι τους "βγαίνει", έχουν δοκιμάσει να το ελέγξουν π.χ. και στη σχέση τους με το γονιό τους ή τον αδερφό τους;

tigre
12-07-2008, 11:47 PM
hi:bigsmile:
τις ακμες των οικων στο σύνθετο τις κοιτάζουμε?ο 7 ειναι στο λεων...ενω στο χαρτη δεν εχει κανενα βασικό πλανήτη:wacko:

ο αρης στους ιχθύς στον 1 οίκο δίνει χαρακτηριστικά του κριού στη σεξουαλικότητα :nuts:
μεγαλυτερη επιρροη εχει το ζωδιο η ο οικος??

η σεληνη μας επισης ειναι στο λεων στον 6 οικο....σε αυτη τη θεση τα συναισθηματα εκδηλωνονται μια χαρα.....<υποτίθεται>

αφροδίτη στον τοξοτη στον 11..< ψύχρα ε?>:cry:

κρονος στο ζυγο 9?κ β.δεσμο στο καρκινο 5?τι δειχνου?:love::love::love:

tigre
12-07-2008, 11:48 PM
hi:bigsmile:
τις ακμες των οικων στο σύνθετο τις κοιτάζουμε?ο 7 ειναι στο λεων...ενω στο χαρτη δεν εχει κανενα βασικό πλανήτη:wacko:

ο αρης στους ιχθύς στον 1 οίκο δίνει χαρακτηριστικά του κριού στη σεξουαλικότητα :nuts:
μεγαλυτερη επιρροη εχει το ζωδιο η ο οικος??

η σεληνη μας επισης ειναι στο λεων στον 6 οικο....σε αυτη τη θεση τα συναισθηματα εκδηλωνονται μια χαρα?!.....<υποτίθεται>

αφροδίτη στον τοξοτη στον 11..< ψύχρα ε?>:cry:

κρονος στο ζυγο 9?κ β.δεσμο στο καρκινο 5?τι δειχνου?:love::love::love:

tigre
14-07-2008, 07:49 PM
κ κατι αλλο για να δουμε ποιο στοιχειο υστερει....κοιταζουμε απο ηλιο μεχρι πλουτωνα?η κ τον χειρων,τους δεσμους,ωροσκοπο κ μεσουρανημα??

ο χαρτης εχει ενα πλανητη σε στοιχειο του νερου,γης <ηλιος-πλουτωνας>