PDA

View Full Version : Μέθοδος χαρτομαντείας



Pages : [1] 2

maraki_1975
05-05-2006, 05:40 PM
λοιπόν θα ξενικήσω σιγά - σιγά και βασικά θα πρέπει να σας πω οτι γνωρίζω τα χαρτιά γύρω στα 10 χρόνια , γιατί σας το λέω αυτο γιατί για να γίνεις γνώστης των χαρτιών και να μπορείς να κάνεις σωστή ερμηνεία δεν φτάνει να γνωρίζεις τι σημασία των καρτών αλλά να τους πάρεις τον αέρα και να αφήσεις την διαίσθηση σου να σε οδηγήσει χωρίς φυσικά να παρερμηνεύσεις τα χαρτιά !!!
λοιπόν θα ξεκινησω με την ερμηνεία της κάθε κάρτας και μετά βλέπουμε μόλις κουραστω θα σταματήσω και θα συνεχίσω άλλη στιγμή...φυσικά αργοτερα μετα την ερμηνεία της κάθε κάρτας θα σας πω πως ερμηνεύονται όταν πέφτουν το ένα δίπλα στο άλλο ....και πότε χάνουν την αξία τους ή πότε αυξάνεται !!!
Ασσος κούπα = ειναι το χαρτί που δηλώνει την αγάπη και τον δεσμό , ο οποίος στηρίζεται σε συναισθήματα αυτη η ερμηνεία ειναι όταν ειναι όρθια η κούπα γιατί αν ειναι ανάποδα τότε ναι μεν έχουμε να κάνουμε με αγάπη και μια σχέση , εναν δεσμό αλλά τα πράγματα ειναι κάπως ρευστα και ο δεσμός μας υπάρχει αλλά πάσχει , ειναι λιγάκι αρρωστημένος

Άσσος καρό = ειναι το χαρτι που συμβολίζει την είδηση, το νέο που μαθαίνουμε και την αναγγελία μιας είδησης

Άσσος σπαθί = ο άσσος σπαθί ειναι το χαρτί που μας μιλά για την υπέρτατη επιτυχία, επίσης το χαρτί αυτο συμβολίζει το στεφάνι (γάμου) π.χ για να καταλάβετε πως λειτουργεί ενας άσσος καρό δίπλα σε εναν άσσο σπαθί (όρθιο) δεν μπορεί να ειναι τίποτε άλλο απο μια πρόταση γάμου ....

Άσσος μπαστούνι = δυστυχώς ειναι το άσχημο χαρτί της τράπουλας όπως ειναι άλλωστε τα περισσότερα μπαστούνια ...το χαρτί αυτο λοιπόν μας δηλώνει κάτι άσχημο μια αποτυχία , έναν χωρισμο ...και εναν θάνατο για να συμβαίνουν όμως αυτα θα πρέπει να δούμε δίπλα σε τι ειναι για να καταλάβουμε το άσχημο σε ποιον τομέα της ζωης μας θα συμβεί !!!


συνεχίζω τώρα με τα 2άρια
βασικά όλα τα δυάρια συμβολίζουν το κρεβάτι μας για όσους ξέρουν λίγο απο χαρτιά καταλαβαίνουν τι εννοούμε λέγοντας κρεβάτι !!! π.χ αν πέσουν δύο 2άρια μαζί σημαίνει σεξουαλική συνευρεση !!!

ανάλογα λοιπόν με τα χρώματα καταλαβαίνουμε και για ποιό κρεβάτι μιλάμε ..
οι κούπες συμβολίζουν το καστανόχρωμο άτομο (ανοικτό καστανό)
το σπαθί ειναι ενας καστανός (σκούρος) άνθρωπος
το καρό ειναι ενός ξανθού ατόμου και
το μπαστούνι ειναι ενός μελαχρινού ατόμου
αυτό ισχύει για κάθε χαρτι όχι μόνο για τα 2άρια ....

τα 3άρια
η κοινή τους σημασία ειναι ο δρόμος συμβολίζουν τον δρόμο μας , τι ειναι αυτο που θα βρίσκεται στην πορεία μας την άμεση ...αυτη την στιγμή ο δρόμος μας αν π.χ συναντηθούν δύο τριάρια σημαίνει οτι θα συναντηθείς με τον άλλον

τα 4άρια συμβολίζουν το σπίτι μας την φωλιά μας , τα κεκτημένα μας και φυσικά ένα απο τα κεκτημένα μας κι μια απο τις φωλιές μας ειναι και ο δεσμός μας συμβολίζει λοιπόν και τον δεσμό μας , όχι όπως ο άσσος κούπα που συμβολίζει τον δεσμό σαν ιδέα αλλά το 4 ειναι ο δεσμός σαν υπαρκτή οικογένεια ...

τα πεντάρια έχουν πιο γενική έννοια θα σας τα πώ αργότερα σαν γενική μπορούμε να πούμε οτι ειναι ο πόθος ...

τα 6αρια συμβολίζουν το ξεσήκωμά μας και τι σημαίνει αυτο?
όταν είμαστε έτοιμοι , έχουμε πάρει φόρα να κάνουμε κάτι ξεσηκωνόμαστε για κάτι π.χ αν ενα 6άρι πέσει πάνω σε ενα 3άρι σημαίνει οτι θα ξεσηκωθείς να πάς στον δρόμο του άλλου φυσικά έχουν κι άλλες έννοιες τις οποίες θα αναφέρω αργότερα ..

τα 7άρια ειναι το φτασμένο μας αυτο λοιπόν που πολύ γρήγορα θα μας συμβεί ειναι το άμεσο μέλλον μας κάτι που μας έρχεται κάτι που θα μας συμβεί...καλό ή κακό εξαρτάται απο τα άλλα χαρτιά που ειναι δίπλα

τα 8άρια σαν γενική έννοια ειναι τα ωχ! μας οι ανησυχίες μας αλλά και για αυτά θα σας πω αργότερα

τα 9άρια έχουν νά κάνουν με αυτα που έχουμε στην έννοια μας , στο νού μας να κάνουμε αλλά κι αυτα έχουν κάποιες ξεχωριστες ερμηνείες

τα 10άρια τώρα ειναι κάπως σαν τους άσσους έχουν την δική τους ξεχωριστή σημασία ...
10 κούπα συμβολίζει την χαρά κάτι που θα μας προκαλεσει ευχάριστο συναίσθημα
10 καρό συμβολίζει τα λεφτά , σαν λεφτά όχι σαν επένδυση π.χ σαν σπίτι ή οικόπεδο αλλά καθαρά με την έννοια του Ευρώ
10 σπαθί ειναι η προσδοκία μας για κάτι και συνήθως αυτο το κάτι έχει να κάνει με τα επαγγελματικά μας ...
10 μπαστούνι δυστυχώς ειναι άσχημο χαρί συμβολίζει την στεναχώρια, το πλήγωμα την κακή μας τύχη , την κακή είδηση ...π.χ. Άσσος καρό με 10 μπαστούνι σίγουρα θα μάθετε κάτι που δεν θα ειναι καθόλου ευχάριστο και θα σας κάνει να αισθανθείτε πολύ άσχημα

λοιπόν κουράστηκα θα συνεχίσω ή αργότερα ή άυριο με τις φιγούρες και με εκείνα τα χαρτιά που έχουν ξέχωρη ερμηνεία

φιλάκια ευχαριστω που μου επιτρέψατε να σας κουράσω ...

maraki_1975
05-05-2006, 09:15 PM
Καλησπέρα πάλι, λοιπόν θα ήθελα καταρχάς να διορθώσω ή καλύτερα να συμπληρώσω κάτι σχετικά με το 8 ..το 8 συμβολίζει τα λόγια μας σαν κουπα -σπαθί-μπαστούνι - καρό ....
θα ήθελα τώρα να συνεχίσω με τις φιγούρες και εδω ακριβώς χρειάζεται προσοχή για να κατανοήσετε τις φιγούρες γιατί απο αυτο ακριβώς το σημείο θα καταλαβαίνετε με ποιον έχετε να κάνετε μέσα στα χαρτιά σας ...
οι φιγούρες εχουν διπλή ερμηνεία την οποία και πρέπει να μην αμελούμε γιατί μας δείχνει τα άτομα με τα οποία έχουμε να κάνουμε .
1) Ντάμα κούπα !
καταρχήν η κυρία κούπα ειναι μια καστανόξανθη γυναίκα
όμως αν θέλουμε να ψυχολογήσουμε λίγο την ντάμα κουπα τότε έχουμε να κάνουμε με μια γυναίκα ευαίσθητη , ρομαντική , πιστή ,τυπική και μια γυναίκα που αγαπά ...μια γυναίκα που της αρέσει η οικογένεια ...
αυτά ειναι τα επιπρόσθετα στοιχεία που έχουμε για την ντάμα κούπα και ο λόγος που πρέπει να τα προσέξουμε αυτα ειναι γιατί δεν ειναι απαραίτητο να συμβολίζει μια καστανόξανθη γυναίκα ...αν ειναι όμως μια γυναίκα μελαχροινή αλλά με αυτα τα χαρακτηριστικά που σας ανέφερα΄τότε την βλέπουμε στα χαρτιά σαν ντάμα κούπα και όχι μπαστούνι ....

2) ντάμα καρό !ειναι μια γυναίκα ξανθιά ή με ανοιχτόχρωμό δερμα και μάτια συνήθως ειναι συνδυασμός ...αν όμως έχω μια γυναίκα σχετικά σκούρα μαλλιά αλλά ανοιχτόχρωμα μάτια και δέρμα τότε θα την βάλω στην κούπα όχι στην καρό ...αυτα σας τα γράφω όχι για να σας μπερδέψω αλλά για να καταλάβετε λίγο πώς κάνω την επιλογή των χρωμάτων..
τώρα ...η ντάμα καρό ειναι μια γυναίκα που στα χαρτιά συνήθως συμβολίζει την γκόμενα !!! προσέξτε ειναι ακριβώς αυτο που διαβάζετε ...ειναι η γυναίκα που μπορεί να έχει μια παράνομη σχέση με το ταίρι μας ή η γυναίκα που πολύ θα θελε να μας τον κλέψει ...
σαν χαρακτήρας ειναι υλίστρια ...λουσού ...και πατά συνήθως επι πτωμάτων με τον τρόπο ξερετε τον πονηρό ...τον μαλαγανιάρικο ...

3) ντάμα σπαθί !εδω έχουμε να κάνουμε με την καστανή γυναίκα προς το σκούρο ...
ως προς την ψυχοσύνθεση και τα χαρακτηριστικά μιλάμε για μια γυναίκα η οποία ειναι ντόμπρα , εργατική , την ενδιαφέρει το χρήμα όχι όμως για το χρήμα αλλά για την επένδυση ειναι δημιουργικός άνθρωπος και ειλικρινής , και καλή φίλη ...

4) ντάμα μπαστούνι !γυναίκα μελαχρινή ...με όλη τη σημασία της έννοιας μελαχρινη ..λοιπον αυτη η φιγούρα μπορεί να ειναι μια γυναίκα που ειναι χήρα, μπορεί να ειναι μια γυναίκα που ειναι μάγισσα , μπορεί απλά να ειναι μια σκληρή πολυ σκληρή γυναίκα ...ενας χαρακτήρας απότομος που δύσκολα πιάνεται φίλη ...


αυτα για τις γυναίκες της τράπουλας !!
ότι απορίες έχετε μέχρι τώρα μπορείτε να μου πείτε !!!
φιλάκια , φιλικά !
τα λέμε άλλη στιγμή !!!

maraki_1975
06-05-2006, 10:21 AM
λοιπόν ας μιλήσω τώρα για τους άντρες της τράπουλας ....
τους Ρηγάδες ....
λοιπόν ο διιαχωρισμός γίνεται όπως και στις γυναίκες ...
Ρήγας κουπα ...ειναι ενας άντρας καστανόξανθός ...
σαν χαρακτήρας ειναι ενας άντρας αγαπησιάρης , ενας άντρας ερωτικός, τρυφερός , ρομαντικός , καλόπιστος και ευαίσθητος ...

Ρήγας καρό ειναι ο ξανθός άντρας΄,
σαν χαρακτηριστικά έχει περίπου τον χαρακτήρα της γυναίκας δεν ειναι ο γκόμενος βέβαια (το τρίτο πρόσωπο) αλλα ειναι σχετικά ψυχρός , υλιστής , θα έλεγα και λίγο ψυχρός και πολλές φορές αντιπροσωπεύει ενα άτομο με κάμια διευθυντική θέση, ενας επιχειρηματίας, άτομο με κύρος δηλαδή!!!

Ρήγας σπαθί ειναι ο καστανός άντρας
ο άντρας αυτός ειναι συνήθως ο εργάτης , ή ο άντρας ο εργατικός γενικά ...όχι όμως με υψηλή θέση στον επαγγελματικό τομέα αλλά πολυ δουλευταράς , άξιος , ντόμπρος ειλικρινής ...

Ρήγας μπαστούνι ειναι ο άντρας ο μελαχρινός , πολλές φορές η φιγούρα αυτη αντιπροσωπεύει τον σκληρό άντρα, τον καζανόβα τον άντρα τον χαρτοπαίκλτη, τον μπεκρή ...σαν χαρακτήρας δηλαδή δεν ειναι και ο καλύτερος επίσης ειναι γνωστός σαν τον ψεύτη της τράπουλας ..ειναι πολυ εγωιστής και ισχυρογνώμον ....

αυτα για τους άντρες της παρέας !!!

sagita
07-05-2006, 12:40 AM
καλημέρα , δεν έχουν καμία σχέση με βιβλία ή περιοδικά ειναι οι ερμηνείες όπως μου τις έχει μάθει και τις γνωρίζω εδω και 10 χρόνια μια παλιά καλή φίλη ...η οποία με τη σειρά της είχε δασκαλα απο οτι γνωρίζω μια γιαγιά που ήξερε πολύ καλά τη γνώση της τράπουλας ...
Μαράκι, την καλημέρα μου. Να σου πω πως έχεις απόλυτο δίκηο σχετικά με την δύναμη αυτού του τρόπου ριξίματος, μου τον έχει μάθει κι εμένα παλιότερα μια καλή μου φίλη...είναι απίστευτο πόσο ακριβείς είναι οι προβλέψεις της! Μόνο μια διαφορά βρήκα ανάμεσα στις ερμηνείες, αφορά στο 10 μπαστούνι...εμένα μου είχε πει πως αυτό είναι εμπόδιο.Τι πιστεύεις γι αυτό; Πως σου βγαίνει; Επίσης και το 10 σπαθί, ενέχει αγωνία;
Περιμένω να δω αν τα στρώνεις με τον ίδιο τρόπο. Πάντως δουλεύει...

panther
08-05-2006, 09:47 AM
Μαράκι, την καλημέρα μου. Να σου πω πως έχεις απόλυτο δίκηο σχετικά με την δύναμη αυτού του τρόπου ριξίματος, μου τον έχει μάθει κι εμένα παλιότερα μια καλή μου φίλη...είναι απίστευτο πόσο ακριβείς είναι οι προβλέψεις της! Μόνο μια διαφορά βρήκα ανάμεσα στις ερμηνείες, αφορά στο 10 μπαστούνι...εμένα μου είχε πει πως αυτό είναι εμπόδιο.Τι πιστεύεις γι αυτό; Πως σου βγαίνει; Επίσης και το 10 σπαθί, ενέχει αγωνία;
Περιμένω να δω αν τα στρώνεις με τον ίδιο τρόπο. Πάντως δουλεύει...



Λένε ότι το 10 μπαστούνι σημαίνει δυσκολίες και εμπόδια και εάν πέσει μαζί 10 & άσσος μπαστούνι μπορεί να σημαίνει και (πως να το πω τώρα:sad:) θάνατος.
Βαριά λέξη. Παναγίτσα μου, φτου φτου!

Fotini Christodoulou
08-05-2006, 09:54 AM
Ας μην χρησιμοποιούμε τόσο βαριές λέξεις παιδιά!

Ειναι λεπτά θέματα και ένα παραπάνω δεν ειμαστε επαγγελματίες/καλοί γνώστες του θέματος!

panther
08-05-2006, 10:10 AM
Ας μην χρησιμοποιούμε τόσο βαριές λέξεις παιδιά!

Ειναι λεπτά θέματα και ένα παραπάνω δεν ειμαστε επαγγελματίες/καλοί γνώστες του θέματος!


Συγνώμη έχεις δίκιο, αλλά όπως είδες ήμουν αρκετά διστακτική!!!
Απλά, αυτό έχω ακούσει, δεν σημαίνει ότι ισχύει. Και το έχω ακούσει από γυναίκες που το κάνουν ως επάγγελμα. Τώρα... τι να πω, δεν ξέρω τι ισχύει και τι όχι!

maraki_1975
09-05-2006, 05:59 PM
καλησπέρα , λοιπόν αφού αναφερθηκα στις ντάμες και στους Ρηγάδες να σας πω τώρα τι συμβολίζουν οι Βαλέδες ...
λοιπόν ακούστε ο Βαλές αντιπροσωπεύει αυτο που κρύβουμε μέσα στην ψυχή μας έχει να κάνει με την ουσία μας ...
την ψυχοσύνθεσή μας και αυτο που πραγματικά θέλουμε, αυτο που πραγματικά νιώθουμε αυτο που πραγματικά έχουμε μέσα μας ...
για να καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ θα σας δώσω ενα παράδειγμα ...
στο στρώσιμο λοιπόν βλέπουμε εναν Ρήγα να κοιτά τα λόγια μας (8) ενω ο Βαλές πισωπλατεί τα λόγια μας (8) "δεν εννοώ απαραίτητα ταυτόχρονα οτι γίνεται αυτο"
αρχικά να εξηγήσω τι σημαίνει πισωπλατεί ...δεν κοιτά τα λόγια μας (οι φιγούρες κοιτούν προς μια μεριά) όταν λοιπόν έχει πίσω του τα λόγια μας ....

λοιπόν ακούστε τώρα ο Ρήγας σαν φιγούρα δείχνει την υπόσταση του ατόμου με το οποίο ερχόμαστε εμείς σε επαφή άμεση ...αυτο που βλέπουμε δηλαδή αυτο που εκλαμβάνουμε με τα ματάκια μας ...
βλέπουμε λοιπόν εναν άντρα (π.χ. αυτόν που μας ενδιαφέρει ) να κοιτά τα λόγια μας, αυτο σημαίνει οτι αυτός ο άνθρωπος δίνει μεγάλη σημασία στις κουβέντες μας, κρέμεται απο το στόμα μας και θεωρεί πολυ σωστο τον τρόπο που μιλάμε, τις απόψεις μας ...
όμως δεν ειναι έτσι !!! αυτο που μόλις σας προανέφερα μας το δείχνει ο Ρήγας ...τι πραγματικά όμως συμβαίνει μας το δείχνει ο Βαλές ...ο κύριος λοιπόν αφού πισωπλατεί τα λόγια μας σημαίνει οτι στην ουσία αυτα που λέμε στοίχημα ειναι αν τα ακούει κιόλας ...μας δείχνει λοιπόν οτι μας προσέχει αλλά η πραγματικότητα ειναι οτι τα λόγια μας τα έχει γραμμένα (απο την μία μπαίνουν απο την άλλη βγαίνουν) ...

Αυτη ειναι η διαφορά του Βαλέ απο τον Ρηγα , ελπίζω να σας βοήθησα να καταλάβετε πώς πρέπει να ερμηνεύουμε τις κινήσεις του Ρήγα και απο την άλλη του Βαλέ !!!

maraki_1975
09-05-2006, 06:05 PM
έχουμε και λέμε λοιπόν ας πούμε οτι έγω είμαι μια ντάμα κούπα ...ειναι μια σχετικά ρομαντική γυναίκα , με καστανόξανθα χρώματα και ανοιχτόχρωμα μάτια ...είμαι λοιπόν μια ντάμα κούπα ...
όταν λοιπόν θα ρίξω τα χαρτιά εξ αρχής ειναι κάποια χαρτιά της τράπουλας που μου ανήκουν ...
ποια ειναι αυτα και τι σημαίνει αυτο?
2 κούπα ...ειναι το κρεβάτι μου
3 κούπα ειναι ο δρόμος μου
4 >> ειναι το σπίτι μου , ο δεσμός μου
5>> ειναι η καρδιά μου , ο πόθος μου αυτό που θέλει η καρδιά μου
6>> ειναι το ξεσήκωμα μου αυτο που είμαι έτοιμη να κάνω
7 >> ειναι το φτασμένο μου αυτο που μου έρχεται αυτο που φτάνει σύντομα σε μένα
8 >> ειναι τα λόγια μου οι κουβέντες μου
9 >> ειναι η έννοια μου αυτο που υπάρχει μέσα στο κεφάλι μου και με απασχολεί (εγω βέβαια δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία στο εννιάρι σαν χαρτί)

Βαλές κουπα ειναι η ψυχή μου , ο εσωτερικός μου κόσμος αυτο που γουστάρει η ψυχή μου , το πραγματικό μου θέλω το πραγματικό μου νιώθω...

αυτα λοιπόν ειναι τα δικά μου χαρτιά και κατα το ρίξιμο με αντιπροσωπεύουν ...αυτο που φέρνει την πρόβλεψη ειναι σε αυτα τα χαρτιά δίπλα -πάνω -κάτω -πίσω - μπροστά ποιά χαρτιά πέφτούν ....

Pisces girl
10-05-2006, 02:44 PM
λοιπόν θα ξενικήσω σιγά - σιγά και βασικά θα πρέπει να σας πω οτι γνωρίζω τα χαρτιά γύρω στα 10 χρόνια

Μαρακι 1975 εγω δεν ξερω να λεω τα χαρτια. Θα ηθελα ομως...

Θα ηθελα να σε ρωτησω κατι αφου αχολεισαι 10 χρονια με αυτο...

Περυσι χωρισα απο δεσμο 4 χρονων και μου ειχαν πει τα χαρτια 2 επαγγελματιες και 1 φιλη που ξερει. Μου ειχαν πει ΟΛΕΣ σχεδον τα ιδια πραγματα και βασικα οτι αυτος θα ερθει πισω σε εμενα και οτι ειναι η μοιρα μου.
Τελικα αυτο που εγινε ειναι να μαθω 10 μηνες μετα τον χωρισμο μας οτι παντρευτηκε. Μαλιστα 1 μηνα πριν απο τον γαμο του, καμμια απο τις παραπανω δεν ειδε τον γαμο.
Μη βιαστεις να μου πεις οτι δεν ηξεραν να λενε καλα τα χαρτια γιατι ειχαν παει και κατι γνωστες μου σε αυτες και τους τα βρηκαν σχεδον ολα και με λεπτομεριες.

Θα ηθελα τη γνωμη σου σχετικα με αυτο.

Υπαρχει 'μοιρα'? Ειναι προκαθορισμενα τα σημαντικα γεγονοτα της ζωης μας? πχ. γαμος? συζυγος?

Πως εγινε να μου λενε ολες τα ιδια και τελικα να γινει το αντιθετο???

Περιμενω απαντηση σου

:bigsmile:

kritsinaki
10-05-2006, 03:03 PM
Maraki θα ήθελα (αν δεν σε κουράζω πολύ βέβαια) να μας πείς πώς στρώνεις τα χαρτιά. Οι επεξηγήσεις που δίνεις για κάθε φιγούρα και αριθμό μου θυμίζουν μια φίλη που μου έριχνε τα χαρτία και έπεφτε πάντα μέσα. Όμως δεν θυμάμαι καθόλου τον τρόπο που τοποθετούσε τα χαρτία ώστε σε συνδιασμό να τα διαβάσει.

maraki_1975
10-05-2006, 03:14 PM
θα σου πω κάτι σχετικά με αυτο που μου λες ...το οποίο ειναι πολυ σωστό και κάλα κάνεις και προβληματίζεσαι ...
καταρχήν δεν πιστεύω οτι ξέρουν όλοι να λένε χαρτιά ...
και το πιο βασικό για μένα ειναι οτι δεν ξέρουν όλοι να ακούν τα χαρτιά ...
λοιπόν άκου να σου πω τι πιστεύω εγω ...δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για τα χαρτια (γενικά) αλλά πιστεύω οτι πραγματικά υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που έχουν αυτη την ικανότητα να μπορούν να προβλέπουν το μέλλον ...φυσικά με αυτη την κουβέντα μου θα κατάλαβες οτι πιστεύω στο προκαθορισμένο ...χωρίς να παραβλέπω την θέληση του ανθρώπου...
όμως πιστεύω οτι υπάρχει και ο πολυ σημαντικός παράγοντας οτι κάποιοι δεν ξέρουν να ακουν τα χαρτιά και παρερμηνεύουν αυτα που τους λένε ...
όταν πάνε σε μια που ξέρει να λέει τα χαρτιά προτιμούν να ακούσουν καλά ...πολλές φορές λοιπόν παρερμηνεύουν αυτα που τους λένε και τα φέρνουν στα μέτρα τους ...δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ ...
μιλάνε και αυτες που λένε τα χαρτια με περίεργο τρόπο και το αποτέλεσμα ειναι να μην έχει βγει σωστό συμπέρασμα ...
θα σου πω με λίγα λόγια ενα παράδειγμα παρανόησης ...
λέει μια χαρτορίχτρα σε μια φίλη μου " αυτός ο αντρας σε θέλει αλλά με προβλήματα η σχέση αυτη θα κρατηθεί όσο θέλεις ...μπορείς να την κρατήσεις όσο καιρό θέλεις εσύ ...αλλά πολυ πιθανό ειναι μια μέρα να αποφασίσεις να φύγεις ...αν δεν το κάνεις αυτο μπορείς να τον έχεις όσο θες πλάι σου...
ξέρεις τι σημαίνει αυτο?
πολύ απλά αυτα η σχεση κρατιοταν επειδή παρά τα τυχόν προβλήματα η φίλη μου την κρατούσε με το ζόρι , δηλαδή έκανε τα στραβά μάτια ενω στην ουσία δεν την ικανοποιούσε αυτο που της έδινε αυτός αλλά επιεδή τον αγαπούσε καθόταν ...τελικά μετα απο 5 χρόνια (χάσιμο χρόνου) σηκώθηκε μια ωραία ημέρα και έδωσε τέλος σε αυτο που τόσο καιρό κρατούσε ...αυτός μέχρι τελευταία στιγμή δεν έδειξε και ουτε ήθελε να διαλύσει αυτο που είχε (μια χαρα περνούσε αυτός) ...

ελπίζω να σου έλυσα λίγο την απορία σου ...
φυσικά όπως σου προανέφερα υπάρχουν και αυτοί που δεν ξέρουν απλά να ερμηνεύσουν (να πούνε) τα χαρτιά !!!

maraki_1975
10-05-2006, 03:17 PM
αυτό έχω σκοπό να κάνω σήμερα να σας πώ πως στρώνουμε τα χαρτιά και θα προσπαθήσω να το κάνω όσο πιο αναλυτικά για να το καταλάβετε γιατί δεν έχω ξαναεξηγήσει χαρτιά απο το ιντερνετ και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω πάντως αν δεν καταλαβαίνετε κάτι θα ήθελα να μου λέτε για να το εξηγώ καλύτερα !!!

ScP
10-05-2006, 03:33 PM
maraki_1975 πολύ καλή η προσπάθειά σου να φτιάξεις ένα κείμενο με την εμπειρική σου γνώση επάνω στις τράπουλες. Σε παρακαλώ όμως όπως και όλους αν θέλετε να κάνετε καταστρώσεις να τις κάνετε σε προσωπικά μηνύματα ή εκτός φόρουμ.

Όλα τα θέματα που προσπαθείτε να κάνετε ας μην ξεχνάμε είναι ενημερωτικά και το φόρουμ δεν προσφέρεται σε αυτή του τη μορφή ούτε για μελλοντολόγους, μάντεις ούτε για επίδοξους αστρολόγους αναλυτές επαγγελματίες ή μη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση.

kritsinaki
10-05-2006, 03:36 PM
Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες περί χαρτομαντείας. Το παράδειγμα που έφερες ταιρίαζει απόλυτα και με την δική μου περιπτοσάρα... Είναι αλήθεια οτι πολλές φορές όταν μας λένε τα χαρτία ή όταν διαβάζουμε κάποιες αστροπροβλέψεις τα παίρνουμε όλα κατά πώς μας συμφέρει και δίνουμε τις δικές μας εξηγήσεις πού μπορεί να απέχουν κατά πολύ απο αυτό πού μας λένε. Κάλη επιτυχία στην επεξήγησή σου... Εγώ είμαι εδώ για να ρωταώ:bigsmile:

maraki_1975
10-05-2006, 03:40 PM
maraki_1975 πολύ καλή η προσπάθειά σου να φτιάξεις ένα κείμενο με την εμπειρική σου γνώση επάνω στις τράπουλες. Σε παρακαλώ όμως όπως και όλους αν θέλετε να κάνετε καταστρώσεις να τις κάνετε σε προσωπικά μηνύματα ή εκτός φόρουμ.

Όλα τα θέματα που προσπαθείτε να κάνετε ας μην ξεχνάμε είναι ενημερωτικά και το φόρουμ δεν προσφέρεται σε αυτή του τη μορφή ούτε για μελλοντολόγους, μάντεις ούτε για επίδοξους αστρολόγους αναλυτές επαγγελματίες ή μη.

Σε ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση.
συγνώμη για να μην βγώ εκτός των ορίων σας δηλαδή δεν μπορώ να εξηγήσω τον τρόπο ριξίματος ; όπως ειναι ο ουράνιος κύκλος που έχει αναφερθεί σε προηγούμενη αναφορά; να μην πώ πως στρώνουμε τα χαρτιά δηλαδή ποιός ειναι ο τρόπος ριξίματος ;

Dell Piero
10-05-2006, 03:48 PM
Γεια σου Μαρία συνάδελφε :toung:
Αν κατάλαβα καλά γιατί διάβασα το ποστ λέει μην αρχίσουμε να κάνουμε προσωπικές καταστρώσεις. Παράδειγμα εμένα με άφησε ο φίλος μου θα επανασυνδεθώ; :love:

Το ποστ του ScP πουθενά δεν αναφέρει μη συνεχιστεί το άρθρο σου αρκεί να μείνει ενημερωτικό για τα μέλη και να μην προσπαθήσεις να απαντάς σε προσωπικούς τους προβληματισμούς τουλάχιστον δημόσια.

Pisces girl
10-05-2006, 03:56 PM
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Θα με ενδιεφερε και εμενα να δω τους τροπους στρωσιματος...
Σε ζηλευω που μπορεις να διαβαζεις την τραπουλα...

Φιλακια
:smile1:

maraki_1975
10-05-2006, 04:00 PM
μα ήταν δυνατόν ρε παιδιά να ρίξω χαρτιά απο το φόρουμ , πώς θα γινόταν αυτό ποιός θα έκοβε την τράπουλα το ποντίκι?
εντάξει αν εννοούσε αυτο τότε να συνεχίσω αλλά δεν θα ήθελα να κάνω κάτι που ειναι εκτός των ορίων σας ...
εγω είπα οτι θα αναφέρω πώς στρώνουμε τα χαρτιά γιατί παρερμηνεύτηκε αυτο που έγραψα ?

Αγγελικη
10-05-2006, 04:09 PM
Μαρακι, περιμενουμε τη συνεχεια...:)
Μη χανεις χρονο λοιπον!;)

ΜαρίαΝ
10-05-2006, 10:36 PM
μα ήταν δυνατόν ρε παιδιά να ρίξω χαρτιά απο το φόρουμ , πώς θα γινόταν αυτό ποιός θα έκοβε την τράπουλα το ποντίκι?



Η ατάκα σου Μαράκι είναι απλά καταπληκτική ! ! ! :bigsmile:
Να σαι καλά γέλασα με την καρδιά μου ! ! !
Περιμένουμε την συνέχεια
Μαρία Ν

katrin82
11-05-2006, 05:19 PM
Σ'ευχαριστούμε πολύ και ανυπομωνούμε για τη συνέχεια!!!!!!

Dell Piero
11-05-2006, 06:01 PM
Ο καλός ο χαρτομάντης και ο μελλοντολόγος του μέλλοντος δεν παραβλέπει τη νέα τεχνολογία. Το κόψιμο με το ποντίκι εξάλλου εφαρμόζεται με απόλυτη επιτυχία στην Ιαπωνία και σε άλλες εξελιγμένες τεχνολογικά χώρες.

Κάποια στιγμή θα πρέπει ο χαρτομάντης ή ο χρήστης μαντικών τεχνών να ακολουθήσει το ρεύμα της εποχής το οποίο προστάζει ο παγκόσμιος ιστός και να σταματήσει τις παραδοσιακές και ξεπερασμένες μεθόδους της χαρτορίχτρας ή της καφετζούς της αυλής με τον ελαφρύ γλυκό και τη σκάφη για μπαγκράουντ.

Αυτό τουλάχιστον κάνω εγώ στη στήλη ΜΟΥ και οι απόλυτες επιτυχίες επιβεβαιώνουν την άποψη του γράφοντος.

maraki_1975
11-05-2006, 08:47 PM
καλησπέρα, λοιπόν για να δούμε θα καταφέρω να σας εξηγήσω τον τρόπο ριξίματος , λοιπόν 1. ανακατεύει την τράπουλα αυτός που ενδιαφέρεται να δεί τα μέλλοντα ...αν ρίχνεται του εαυτού σας εσείς αν ρίχνετε για κάποιον άλλον ο άλλος ...
η φίλη μου έλεγε οτι καλό ειναι να τα φέρει μια βόλτα γυρω απο τον εαυτό του απο αριστερά προς τα δεξιά δηλαδή τα περνά πίσω απο την πλατη του και τα ξαναφέρνει μπροστά 3 φορές ...έτσι "έλεγε" η τράπουλα παίρνει την αύρα του ...ατόμου ...
αν πιστεύετε σε αυτα μπορείτε να το κάνετε (εγω το κάνω, έστω και τελετουργικά -διαδικαστικά )
καταρχήν θεωρούμε τον εαυτό μας μια απο τις φιγούρες, αναλογα με τα χρώματα και την ψυχοσύνθεσή μας ...κυρίως όμως τα χρώματα

άφού έχουμε ανακατέψει παίρνουμε τα χαρτιά τα ακουμπάμε στο τραπέζι και κόβουμε την τράπουλα στα δύο και ξαναμαζεύουμε τα χαρτιά ώστε να ειναι όχι όπως ήταν στην αρχή αλλά το τελευταίο χαρτί (με το μάζεμα) θα βρίσκετε περίπου στη μέση ...καταλάβατε πιστεύω τι εννοώ!

λοιπόν αφού η τράπουλα ξανάγινε ενα γυρνάμε όλο το σωρό ανάποδα ώστε να βλέπουμε τις φιγούρες (και όχι το πίσω μέρος της τράπουλας όπως βλέπαμε μεχρι τώρα που τα ανακατεύαμε)
ξεκινάμε ....
υπάρχουν 3 στάδια για να ολοκληρωθεί το ρίξιμο

όπως έχουμε την τράπουλα μπροστά μας βλέπουμε το πρώτο χαρτί ας πούμε οτι ειναι το 2 κούπα αν εμείς έχουμε πει οτι είμαστε μια ντάμα κούπα αυτο το χαρτί το χρειαζόμαστε τι εννοώ με αυτο ...παίρνω το πρ΄ψτο χαρτί και το βάζω κάτω δίπλα του (δεξιά του ) βαζω το δευτερο χαρτί (το αμέσως επόμενο απο αυτό που πήρα) και μετά προσέξτε παίρνω το πρώτο απο κάτω το βάζω δεξια και αυτο του δεύτερου χαρτιού και πάλι παίρνω απο κάτω και το βάζω και αυτο δεξιά απο το άλλο..
δηλαδή έχω μια σειρά μπροστά μου με 4 χαρτιά τα δύο ήταν απο πάνω και τα άλλα δυο απο κάτω...
λοιπον συνεχίζω κοιτώ το επόμενο απο πάνω χαρτί αυτο που φαίνεται αν δεν ειναι κάποιο απο τα κούπα που με αντιπροσωπεύουν τότε το πετάω μέχρι να βρώ κούπα ...για να ξανακάνω όλη τη διαδικασία που έκανα και πριν
να σας πω ποιά ειναι τα κούπα που χρειάζομαι για να ξεκινήσω τη καινούρια σειρά...
2, 3,4,5,6,7,8,ντάμα , βαλές, αυτα ειναι τα χαρτιά που αν τα δω ξεκινώ μια καινούρια σειρά ...τα υπόλοιπα τα πετάω (τα αφήνω στην ακρη ξέχωρα)
αν λοιπόν εγω είμαι μια σπαθάτη γυναίκα κρατώ τα αντίστοιχα σε σπαθί ...
κ.λ.π. καταλάβατε ελπίζω !!!
έχω λοιπον μπροστά μου κάποιες σειρές δεν μας ενδιαφέρει πόσες θα βγούν αρκεί να ξεκινούν όλες σωστά με τα δικά μας χαρτιά ...μπορεί φανταστείτε να ειναι και 3 μόνο αφου ειναι δυνατόν αυτά τα δικά μας χαρτιά να ήταν κάποια απο αυτά που τα πήραμε απο τα κάτω ή ήταν τα δεύτερα ...που τραβήξαμε...

δηλαδή μπορεί να εχω την εξής σειρά :
2 κούπα -3κούπα- άσσος μπαστούνι-δεκα καρό
6 κούπα- βαλές μπαστούνι- τρία καρό- 7 κούπα
νταμα κούπα - ρήγας μπαστούνι-ασσος καρό -δέκα κούπα
κ.λ.π.

αυτό το κάνω τρείς φορές ...χωρίς να συμπεριλαμβάνω τα χαρτιά που έχουν φύγει ήδη έξω ...αφού έχω στρώσει την πρώτη φορά ...ερμηνεύω τα μαζεύω , τα ανακατεύω πάλι και ξανακάνω την ίδια διαδικασία(χωρίς να ξανακόβω) μπορεί να φύγουν και κάποια άλλα χαρτιά μέχρι την τρίτη φορά ...
γίνεται τρείς φορες για να ξεκαθαρίσει καλύτερα αυτο που έχει ήδη πέσει κάτω σαν ερμηνεία απο την πρώτη φορά ....

αυτο ειναι το πρώτο στάδιο του ριξίματος και έχει να κάνει με κάποια πράγματα που αφορούν κυρίως το παρόν ή το άμεσο μέλλον


καταλαβατε ?
άπαντήστε μου για να συνεχίσω ως προς την ερμηνεία ...
περιμένω τις απορίες για να συνεχίσω ..΄να σας πω πώς γίνεται η ερμηνεία και πως περνάμε στη 2η φάση

Markella78
11-05-2006, 08:54 PM
Marki_1975
μπερδεύτηκα!!!!!!!!!! Δεν μπορείς να κάνεις ένα σχεδιαγραμματάκι???????????? please................:wacko: :wacko:

kritsinaki
12-05-2006, 09:54 AM
Maraki_1975 καλημέρα! Αυτά που γράφεις τα βρίσκω αρκετά κατανοητά. Αλλά έχω μια μικρή απορία... Αν είμαι ντάμα κούπα, όπως αναφέρεις, για να ξεκινήσω το 1ο στρώσιμο πρέπει να βρώ υποχρεωτικά κούπα για να ρίξω κάτω σαν πρώτο χαρτι? Και αν η πρώτη κούπα που θα συναντήσω είναι 1-9-10-ρήγας τα ''πετάω''? Επίσης μέχρι να βρώ την πρώτη κούπα παίρνω χαρτί από πάνω ή ανα 2 φύλλα πάνω κάτω? Ευχαριστώ:smile1:

maraki_1975
12-05-2006, 01:33 PM
Maraki_1975 καλημέρα! Αυτά που γράφεις τα βρίσκω αρκετά κατανοητά. Αλλά έχω μια μικρή απορία... Αν είμαι ντάμα κούπα, όπως αναφέρεις, για να ξεκινήσω το 1ο στρώσιμο πρέπει να βρώ υποχρεωτικά κούπα για να ρίξω κάτω σαν πρώτο χαρτι? Και αν η πρώτη κούπα που θα συναντήσω είναι 1-9-10-ρήγας τα ''πετάω''? Επίσης μέχρι να βρώ την πρώτη κούπα παίρνω χαρτί από πάνω ή ανα 2 φύλλα πάνω κάτω? Ευχαριστώ:smile1:
καλημέρα , ναι πρέπει να βρεις κούπα για να ξεκινήσεις να βαζεις κατω χαρτια , αλλιως οτι βρισκεις τα πετας μεχρι να βρεις κούπα ...μονο το 2,3,4,5,6,7,8,νταμα, βαλες γιατι αυτα αντιπροσωπευουν εσενα ...ο ασσος ειναι το χαρτι της αγαπης αν ειναι θα πεσει απο μόνο του ...δεν θα το βαλουμε με το ζορι...
καταλαβες το νοημα ? συνεχίζω πάντα απο πάνω μόνο οταν βρω τελικά τα δυο πρώτα χαρτιά που θα στρωθούν κάτω τότε θα πάω να βρώ απο την κάτω μεριά τα άλλα δύο...

kritsinaki
12-05-2006, 01:51 PM
ok maraki... Από μένα έχεις πράσινο φώς να συνεχίσεις...;)

Pisces girl
12-05-2006, 03:44 PM
καλησπέρα, λοιπόν για να δούμε θα καταφέρω να σας εξηγήσω τον τρόπο ριξίματος

Maraki καλησπερα!

Θα προσπαθησω το Σαββατοκυριακο να κανω ο,τι μας ειπες και θα επιστρεψω Δευτερα με αποριες !!!

Πριν ξεκινησουμε
1. καθοριζουμε απο πριν το χαρτι του ατομου που μας ενδιαφερει? π.χ. Ρηγας Καρο, οποτε αν βγει μπροστα μας ξερουμε οτι αντιστοιχει στο ατομο που εχουμε στο μυαλο μας?
2. υπαρχουν καποια χαρτια - συνδυασμοι βασικοι?
3. αν πχ. αναμεσα σε δυο 2 πεσει αλλο χαρτι σημαινει οτι ακυρωνεται η σημασια των δυο 2?
4. αν εγω ειμαι σπαθι και εχω βαλει στο μυαλο μου αντρα καρο , αν πεσει 2 σπαθι με 2 μπαστουνι τι σημαινει? οτι θα ειμαι με καποιον αλλο?
5. ποιος συνδυσμος χαρτιων δειχνει σοβαρη σχεση / γαμο?

Μαρακι ελπιζω να μη σε ζαλιζω, αλλα οπως λενε 'ρωτωντας πας στην πολη'!!!

Φιλακια
;)

maraki_1975
12-05-2006, 04:51 PM
Maraki καλησπερα!

Θα προσπαθησω το Σαββατοκυριακο να κανω ο,τι μας ειπες και θα επιστρεψω Δευτερα με αποριες !!!

Πριν ξεκινησουμε
1. καθοριζουμε απο πριν το χαρτι του ατομου που μας ενδιαφερει? π.χ. Ρηγας Καρο, οποτε αν βγει μπροστα μας ξερουμε οτι αντιστοιχει στο ατομο που εχουμε στο μυαλο μας?
2. υπαρχουν καποια χαρτια - συνδυασμοι βασικοι?
3. αν πχ. αναμεσα σε δυο 2 πεσει αλλο χαρτι σημαινει οτι ακυρωνεται η σημασια των δυο 2?
4. αν εγω ειμαι σπαθι και εχω βαλει στο μυαλο μου αντρα καρο , αν πεσει 2 σπαθι με 2 μπαστουνι τι σημαινει? οτι θα ειμαι με καποιον αλλο?
5. ποιος συνδυσμος χαρτιων δειχνει σοβαρη σχεση / γαμο?

Μαρακι ελπιζω να μη σε ζαλιζω, αλλα οπως λενε 'ρωτωντας πας στην πολη'!!!

Φιλακια
;)
παιδιά , μακάρι να υπήρχε άλλος τρόπος να σας τα εξηγήσω τα χαρτιά αυτα γιατί πραγματικά τα θεωρώ πολύ καλά ...απλά ειναι δύσκολο απο τον υπολογιστή να σας τα πω με ιδιαίτερη σαφήνεια ,όμως να ξέρετε οτι δεν με ζαλίζετε και θα σας απαντώ σε κάθε απορία ...γιατι πραγματικά θέλω να μοιραστώ μαζί σας αυτο που κάποτε κάποιος άλλος άνθρωπος μοιράστηκε μαζί μου ...

όταν ξεκινώ να ρίξω τα χαρτιά έχω καθορίσει ποιο χαρτι αντιπροσωπεύιε εμένα και ποιό αυτον που με ενδιαφέρει ...εκτός αν δεν έχω κάποιον υπόψιν μου και απλά θέλω να δω αν θα κάνω κάποια σχέση , αν θα γνωρίσω κάποιον ...φυσικά και σε αυτη την περίπτωση το δικό μου χαρτι το έχω καθορίσει αλλά ο άλλος (που δεν υπάρχει αυτη τη στιγμή στη ζωή μου) περιμένω να φανεί μόνος του δεν βάζω εγω φιγούρα!!!
ναι υπάρχουν συνδυασμοί συγκεκριμένοι τους οποίους και θα αναφέρω ...για αυτο είπα απο την αρχή οτι ειναι χρονοβόρα η διαδικασία και θα την κάνω σιγά-σιγά γιατί ειναι πολλά αυτα που πρέπει να σας πω...απλά προσπαθώ να ακολουθήσω μια σειρά ...για να τα καταλάβετε όσο το δυνατόν καλύτερα !!!

maraki_1975
12-05-2006, 04:53 PM
ok maraki... Από μένα έχεις πράσινο φώς να συνεχίσεις...;)
συγνώμη οτάν έγραψα νωρίτερα "μετα πάω να βρώ τα χαρτια απο την κάτω μεριά του σωρού" μάλλον εγω το έγραψα λάθος και μπορεί να σας μπερδέψω τα κάτω χαρτια ειναι αυτα που ειναι δεν τα ξεχωρίζω ούτε τα πετάω οτι ειναι είναι ...δεν κάνω επιλογή στα κάτω ...
απλά διευκρινίζω γιατί δεν τοποθετήθηκα και τόσο καλά λεκτικά και δεν θέλω να σας μπερδέψω!!!

Pisces girl
12-05-2006, 05:00 PM
:bigsmile: OK Maraki ευχαριστω!!!

Θα δοκιμασω και θα σου πω.

Καλο Σαββατοκυριακο

katrin82
12-05-2006, 05:13 PM
Λοιπόν να κάνω μερικές ερωτήσεις για να ειμαι σίγουρη....

1. Έχω κάτω τα πρώτα τέσσερα χαρτιά. Άν κανένα από αυτά δεν είναι στα χρώματά μου (πχ σε μένα ντάμα μπαστούνι) τί κάνω? Τα πετάω και σχηματίζω άλλη τετράδα μέχρι το πρώτο κάτω χαρτί να είναι κάποιο μπαστούνι???

2. Τώρα μια ερώτηση αναφορικά με αυτο που είχες γράψει. Σου παραθέτω πιο κάτω λιγα λόγια από το κείμενο σου για να σε ρωτήσω "λοιπον συνεχίζω κοιτώ το επόμενο απο πάνω χαρτί αυτο που φαίνεται αν δεν ειναι κάποιο απο τα κούπα που με αντιπροσωπεύουν τότε το πετάω μέχρι να βρώ κούπα ...για να ξανακάνω όλη τη διαδικασία που έκανα και πριν"
Αυτά τα χαρτιά τα βάζω πάνω από την αρχική 4τράδα?
Και τα πετάω αν δεν είναι μπαστούνια (στην περίπτωση μου)??? ή σχηματίζω πάλι τετράδες???
Τα χαρτιά που παίρνω από εδω και πέρα ειναι μόνο από πάνω από την τράπουλα ή πάλι συνεχίζω να παίρνω δύο από κατω και δύο από πάνω???

Και ποιός ο σκοπός? Να κρατήσω κάτω μόνο μπαστούνια ή μαζί μ'αυτά μένουν κι άλλα χαρτιά??

Δεν ξέρω αν σε μπέρδεψα..... Sorry

Προσπάθησε να γίνεις λίγο πιο σαφής γιατι μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω καλά!!!!!

Σ'ευχαριστω προκαταβολικά για την απάντηση σου!!!!!!!

Have a nice weekend!!!!!!!!!!!!!!:)

maraki_1975
12-05-2006, 05:19 PM
στην ουσία κάθε τετράδα σχηματίζεται με δυο χαρτιά που παίρνω απο την πάνω μερια και δύο που παίρνω απο την κάτω ...τα χαρτια απο την κάτω μεριά ειναι αυτά που ειναι χωρίς να τα πειράζω ...ενω αυτα που παιρνω απο την πάνω μεριά το πρώτο βασικά , πρέπει να ειναι το δικό μου π.χ μπαστούνι για να ξεκινήσει η τετράδα αλλιώς συνεχίζω να πετάω τα άσχετα με μένα μέχρι να βρω κάποιο απο τα δικά μου προκειμένου να ξεκινήσω τετράδα ...σκοπός δεν ειναι να εχω μόνο δικά μου σκόπός ειναι να ξεκινώ με δικά μου και στην ουσία το 2ο , το 3ο και το 4ο στη σειρά που φτιάχνω ειναι τυχαία χαρτιά δεν επεμβαίνω σε αυτα μόνο στο πρώτο που πρέπει να μου ξεκινήσει την τετράδα μου ....

maraki_1975
12-05-2006, 05:21 PM
μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω επισύναψη κάτι ...για να προσπαθήσω να σας το δείξω με σχήματα ?

Dell Piero
12-05-2006, 06:13 PM
μπορεί κάποιος να μου πει πως μπορώ να κάνω επισύναψη κάτι ...για να προσπαθήσω να σας το δείξω με σχήματα ?

Επισύναψη κάνεις πηγαίνοντας στην επιλογή Επισύναψη και διαχείριση Συνημμένων αρχείων όταν πατήσεις το κουμπάκι απάντηση

maraki_1975
12-05-2006, 06:20 PM
συγνώμη γίνομαι κουραστική αλλά εγω δεν το βλέπω αυτο που λέτε πηγαίνοντας στην απάντηση !!!
μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε περισσότερο
ευχαριστω!

Maroulita
12-05-2006, 06:28 PM
Λοιπον... πώς βλέπεις την μπάρα που σου είπα?
Εκεί που λέει fonts και sizes, εκεί δίπλα έχει ένα κουτάκι που έχει πάνω έναν συνδετήρα. Αυτό πάτα.
μετά φαντάζομαι κάνεις αναζήτηση, βρίσκεις τη φωτό σου και πατάς upload.

ScP
12-05-2006, 10:36 PM
συγνώμη γίνομαι κουραστική αλλά εγω δεν το βλέπω αυτο που λέτε πηγαίνοντας στην απάντηση !!!
μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε περισσότερο
ευχαριστω!

Θα το δεις από εδώ και στο εξής Μαράκι στο συγκεκριμένο φόρουμ

Αγγελικη
12-05-2006, 11:31 PM
Εγω αγαπητο μου Μαρακι, θα σου προτεινα το εξης:
Γιατι δεν ξεκινας τις ερμηνειες ολων των χαρτιων ομαδοποιημενα, π.χ.
Κουπα:
Ασσος
Ρηγας
Νταμα, κλπ.
Σπαθια:
Ασσος
Ρηγας
Νταμα, κλπ
Μετα, τους πιο ενδιαφεροντες συνδυασμους μεταξυ των χαρτιων.
Και στο τελος ,τον τροπο ριξιματος.:)
Ετσι λεω εγω τωρα...δεν ξερω εαν ειναι σωστο...
Απλως να υπαρχει μια σειρα ολοκληρωμενη ομως προτου πεταχτουμε στο επομενο σκελος.
Φιλικα.:love: :love:

maraki_1975
13-05-2006, 09:16 AM
καλημερα , έτσι σκέφτηκα και εγω στην αρχή να το κάνω αλλά να σου πω μετα τι με προβλημάτιε όταν εγω θα αρχίσω να λέω όταν το 2 πέσει κάτω απο το τάδε χαρτί κ.λ.π. αν δεν έχουν μια εικόνα του τρόπου που στρώνεται το χαρτί πως θα καταλάβουν τις έννοιες ...
για μένα το πιο δύσκολο κομμάτι να εξηγήσω ειναι ο τρόπος ριξίματος πάντως μπορεί να ειναι καλύτερα έτσι όπως το λές...θα το κάνω έτσι όπως λές θα γράψω κάποιους συνδιασμούς πρώτα ...

ενω μεταξύ ας μου πείτε αν έχετε΄(όποιος παρακολουθεί και τον ενδιαφέρει ) αν έχει καταλάβει αυτον το 1ο στάδιο του ριξίματος ...

καλημέρα ,
φιλικά Μαρία

stabie
13-05-2006, 01:11 PM
προσωπικα βρηκα κατανοητοτατο τον τροπο που το περιεγραψες!
ναι τον καταλαβα!!!!!
περιμενω ανυπομονα τη συνεχεια

φιλικα
Εφη

ramonaki
15-05-2006, 01:21 AM
[QUOTE=maraki_1975]καλημερα , έτσι σκέφτηκα και εγω στην αρχή να το κάνω αλλά να σου πω μετα τι με προβλημάτιε όταν εγω θα αρχίσω να λέω όταν το 2 πέσει κάτω απο το τάδε χαρτί κ.λ.π. αν δεν έχουν μια εικόνα του τρόπου που στρώνεται το χαρτί πως θα καταλάβουν τις έννοιες ...
για μένα το πιο δύσκολο κομμάτι να εξηγήσω ειναι ο τρόπος ριξίματος πάντως μπορεί να ειναι καλύτερα έτσι όπως το λές...θα το κάνω έτσι όπως λές θα γράψω κάποιους συνδιασμούς πρώτα ...

ενω μεταξύ ας μου πείτε αν έχετε΄(όποιος παρακολουθεί και τον ενδιαφέρει ) αν έχει καταλάβει αυτον το 1ο στάδιο του ριξίματος ...

καλημέρα ,
φιλικά Μαρία

Καλημερα Μαρακι
Ειμαι καινουργια εδω και με τραβηξε το θεμα λογω φυσικης περιεργιας
ως προς ολες τις μεθοδους μαντειας.Ανυπομονω κι εγω για τη συνεχεια και
εχς μια απορεια.Τα χαρτια ειπες οταν αρχιζουμε να τα ριχνουμε ειναι στραμμενα με τις φιγουρες προς εμας?Επισης εκτος απο τον Ασσο κουπα και Σπαθι ποια αλλα φυλλα μετρανε οταν ειναι ανεστραμενα?
Καλη συνεχεια
Φιλια Τζενη:)

Pisces girl
15-05-2006, 09:38 AM
ενω μεταξύ ας μου πείτε αν έχετε΄(όποιος παρακολουθεί και τον ενδιαφέρει ) αν έχει καταλάβει αυτον το 1ο στάδιο του ριξίματος ...

καλημέρα ,
φιλικά Μαρία

Καλημερα Μαρακι

Για εμενα αυτο το πρωτο σταδιο ριξιματος ειναι ξακαθαρο.

Το προβλημα μου ειναι η ερμηνεια!!!

π.χ. αν εχω την παρακατω σειρα - εγω ειμαι μπαστουνι και αυτος που με ενδιαφερει σπαθι
2 μπαστουνι - ρηγας σπαθι - 2 καρο - 7 μπαστουνι
Το 2 καρο τι σχεση εχει?
Αντιστοιχει σε αλλο ατομο απο τον ρηγα σπαθι ή εχει να κανει με το διπλανο χαρτι δηλαδη ανηκει στον ρηγα σπαθι?

Γενικα, οταν ριχνεις, τα χαρτια καποιου χρωματος αντιστοιχουν σε συγκεκριμενα ατομα ή τα ερμηνευεις συμφωνα με τα διπλανα?
Για παραδειγμα αν το ατομο που με ενδιαφερει ειναι σπαθι τοτε ολα τα σπαθια αντιστοιχουν σε αυτον ή εξαρταται απο τα διπλανα? Αν βγαινουν κουπες και καρο αντιστοιχουν σε αλλα ατομα?

Την καθε τετραδα την εξηγεις με την σειρα που βγαινουν τα χαρτια ή βγαζεις το γενικο νόημα?

Φιλια


Τι σημαινει

ΜΕΛΑΝΙ
15-05-2006, 10:06 AM
συγνώμη οτάν έγραψα νωρίτερα "μετα πάω να βρώ τα χαρτια απο την κάτω μεριά του σωρού" μάλλον εγω το έγραψα λάθος και μπορεί να σας μπερδέψω τα κάτω χαρτια ειναι αυτα που ειναι δεν τα ξεχωρίζω ούτε τα πετάω οτι ειναι είναι ...δεν κάνω επιλογή στα κάτω ...
απλά διευκρινίζω γιατί δεν τοποθετήθηκα και τόσο καλά λεκτικά και δεν θέλω να σας μπερδέψω!!!


καλημέρα!!!!!!!
έχω καταλάβει μέχρι τώρα αυτά που μας έχεις πει
πες μας και το επόμενο στάδιο!!!!!:laugh:

katrin82
15-05-2006, 11:48 AM
Μαράκι σ'ευχαριστούμε πολύ. Τώρα όλα είναι πολύ κατνοητά!!!!!!!
Περιμένουμε και τη συνέχεια........:idea:

xrusa
18-05-2006, 11:41 AM
Και εγώ ξέρω τις ίδιες ερμηνείες που έδωσες στα χαρτιά...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Στο μόνο που διαφέρουμε είναι στα εξής:<o:p></o:p>
Άσσος σπαθί που σε εμένα σημαίνει όρθια δεσμός ανάποδα χωρισμός.<o:p></o:p>
10 σπαθί για εμένα είναι δάκρυα...<o:p></o:p>
Και ο Ρήγας για εμένα είναι η σκέψη και ο βαλές ο το άτομο.<o:p></o:p>
Εγώ όταν τα ρίχνω βάζω κάτω τη φιγούρα μου κόβω τρεις φορές και τα απλώνω πάνω κάτω αριστερά, δεξιά κ.α...<o:p></o:p>
Μετά τα μαζεύω κάνω ακριβός το ίδιο ρίξιμο με σένα που εξήγησες αλλά κρατάω τα 2,3,5,7 και αυτό μόνο δυο φορές... (παρόν και μέλλον)<o:p></o:p>

xrusa
18-05-2006, 11:46 AM
Καιεγώξέρωτιςίδιεςερμηνεί εςπουέδωσεςσταχαρτιά...<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Στομόνοπουδιαφέρουμεείναι σταεξής:<o:p></o:p>
Άσσοςσπαθίπουσεεμένασημαί νειόρθιαδεσμόςανάποδαχωρι σμός.<o:p></o:p>
10 σπαθίγιαεμέναείναιδάκρυα.. .<o:p></o:p>
ΚαιοΡήγαςγιαεμέναείναιησκ έψηκαιοβαλέςοτοάτομο.<o:p></o:p>
Εγώότανταρίχνωβάζωκάτωτηφ ιγούραμουκόβωτρειςφορέςκα ιτααπλώνωπάνωκάτωαριστερά , δεξιάκ.α...<o:p></o:p>
Μετάταμαζεύωκάνωακριβόςτο ίδιορίξιμομεσέναπουεξήγησ εςαλλάκρατάωτα 2,3,5,7 καιαυτόμόνοδυοφορές... (παρόνκαιμέλλον)<o:p></o:p>

Παιδιά συγνώμη αλλά δεν ξέρω γιατί το πήρε έτσι το κείμενο...

Και εγώ ξέρω τις ίδιες ερμηνείες που έδωσες στα χαρτιά...<o:p></o:p>
Στο μόνο που διαφέρουμε είναι στα εξής:<o:p></o:p>
Άσσος σπαθί που σε εμένα σημαίνει όρθιαδεσμός ανάποδα χωρισμός.<o:p></o:p>
10 σπαθί για εμένα είναι δάκρυα...<o:p></o:p>
Και ο Ρήγας για εμένα είναι η σκέψη και ο βαλές το άτομο.<o:p></o:p>
Εγώ όταν τα ρίχνω βάζω κάτω τη φιγούρα μου κόβω τρεις φορές και τα απλώνω πάνω κάτω αριστερά, δεξιάκ.α...<o:p></o:p>
Μετά τα μαζεύω κάνω ακριβός το ίδιο ρίξιμο με σένα που εξήγησες αλλά κρατάω τα 2,3,5,7 και αυτό μόνο δυο φορές... (παρόν και μέλλον)<o:p></o:p>
<!-- / message -->

maraki_1975
18-05-2006, 02:36 PM
γειά σας , λοιπόν να συνεχίσω με το 2ο στάδιο , αφού έχω μαζέψει τα χαρτιά απο το 1ο στάδιο ...ξεχωρίζω την ντάμα που αντιπροσωπεύει εμένα...ας πούμε οτι εγω είμαι μια ντάμα σπαθί ...
ωραία λοιπόν ξεχωρίζω την ντάμα σπαθί και την βάζω κάτω ....
τα άλλα χαρτιά τα ανακατεύω και κόβω ή αντίστοιχα αν τα ρίχνω σε κάποιον αλλον ανακατεύει ο ενδιαφερόμενος και κόβει ...το κόψιμο γίνεται σε τρεις σωρούς ...δηλαδή έχω μπροστά μου τρεις σωρούς με φύλλα κλέιστά εννοείται δεν τα βλέπω ειναι απο την ανάποδη η τράπουλα ...όπως γίνεται πάντα όταν κόβω τα χαρτιά !
τώρα ενώνω πάλι τα χαρτιά με τον εξής τρόπο παίρνω πρώτα τον μεσαίο σωρό μετά αυτόν που άφησα τελευταίο και μετά αυτόν που δημιουργήθηκε με την πρώτη ...ελπίζω να έχετε καταλάβει τι γίνετε μέχρι στιγμή γιατί τώρα αρχίζυον τα δυσκολα ...
αφού εχω την ντάμα μου (εμένα) κάτω ανοιχτή εννοείται αρχίζω να στρώνω τα χαρτιά ...
την τράπουλα την έχω μαζέψει (και τους τρεις σωρούς εννοώ) και την έχω γυρισμένη ώστε να μην βλέπω τα χαρτιά εντάξει?
λοιπόν παίρνω το πρώτο χαρτί απο πάνω και το βάζω πάνω απο το κεφάλι της ντάμας ...το 2ο κάτω απο την ντάμα το 3ο αριστερά απο την ντάμα και το 4ο δεξιά απο την ντάμα ...αποτέλεσμα έχω μπροστά μου έναν σταυρό ...εντάξει μεχρι εδώ?
μετα βάζω το επόμενο χαρτί κάτω αριστερά , το επόμενο πάνω δεξιά , το επόμενο πάνω αριστερά και το άλλο κάτω δεξιά συνεχίζω με τον ίδιο τρόπο ώστε να έχω τελικά 9 φύλλα στην πάνω σειρά , 9 φύλλα στην κάτω σειρά και 9 φύλλα στη μεσαία σειρά ...
τα υπολοιπα τα κρατάω στα χέρια μου κλειστά και θα σας πω τι τα κάνουμε ...
πείτε μου αν έχετε καταλάβει πως γίνεται ?

ΜΕΛΑΝΙ
18-05-2006, 03:39 PM
ΑΠΟΡΙΑ!!!!!!!ΠΑΙΡΝΩ ΟΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ Ή ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ:

ΜΕΛΑΝΙ
18-05-2006, 03:46 PM
ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ Ή ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ

panther
18-05-2006, 03:51 PM
ΛΑΘΟΣ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ!!!ΕΝΝΟΩ ΑΝ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΤΑΔΙΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ Ή ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ


Παρακαλώ πάρα πολύ να γράφουμε με πεζούς χαρακτήρες.

Φιλικά
Ιουλία

maraki_1975
18-05-2006, 04:03 PM
έχει τελειώσει το πρώτο στάδιο , μαζεύω όλα τα χαρτιά και ξεκινώ το δεύτερο στάδιο ....οκ;

ΜΕΛΑΝΙ
18-05-2006, 04:12 PM
OK, ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΙ ΤΑ 52 ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΤΡΑΠΟΥΛΑΣ.
ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΩΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.
ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ.
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ:

maraki_1975
18-05-2006, 04:31 PM
49
αυτο ειναι το 1ο στάδιο (η μορφή του 1ου σταδίου)

maraki_1975
18-05-2006, 05:23 PM
50

λοιπόν αυτο ειναι το στάδιο 2 όπως θα ειναι στρωμένα τα χαρτιά κάτω ...
τα απλώνουμε ανοιχτά όλα δεν τα ανοίγουμε μετά ...οκ?

katrin82
18-05-2006, 05:24 PM
Λοιπόν Μαράκι, καταλαβαίνω γιαί εχουμε 9 χαρτια στην πάνω σειρά και 9 στην κάτω σειρα. Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι πως στο τέλοσ έχουμε και 9 χαρτιά στη μέση???? Αφού στη μέση είναι μόνο η ντάμα....

μετα βάζω το επόμενο χαρτί κάτω αριστερά , το επόμενο πάνω δεξιά , το επόμενο πάνω αριστερά και το άλλο κάτω δεξιά συνεχίζω με τον ίδιο τρόπο ώστε να έχω τελικά 9 φύλλα στην πάνω σειρά , 9 φύλλα στην κάτω σειρά και 9 φύλλα στη μεσαία σειρά ...

Δηλαδή τα χαρτιά που βάζουμε τώρα πάνω/κάτω/δεξία/αριστερά, ακουμπάνε με κάποιο από τα χαρτιά του σταυρού ή είναι άσχετα και τα βάζουμε στα κενά που δημιουργεί ο σταυρός κάτω δεξιά και αριστερά και πάνω δεξιά και αριστερά???

Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοω......:unsure:

maraki_1975
18-05-2006, 05:29 PM
άνοιξε το συννημένο που έχω στείλει , έφτιαξα μια εικόνα για να το δείτε γιατί δεν γίνετε με τα λόγια να το εξηγήσω ...οπότε θα καταλάβεις πως γίνεται!
εκτός αν έχω κάνει κάποιο λάθος και δεν μπορείτε να διαβάσετε (να δείτε) αυτο που έστειλα !!

maraki_1975
18-05-2006, 05:41 PM
καλησπέρα , παιδιά πείτε μου κάποιος το σχέδιο που έχω βάλει ως συννημένο μπορείτε να το δείτε ή δεν έχω κάνει σωστά τη σύναψη ;

katrin82
18-05-2006, 05:41 PM
Thank you!!!!!!
Πολύ κατανοητό τώρα.....

ΜΕΛΑΝΙ
18-05-2006, 08:58 PM
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΤΑΔΙΟ. ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΑΝΟΙΓΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ.
ΠΩΣ ΕΞΗΓΩ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΝ ΤΙ ΤΑ ΚΑΝΩ::blink:

Markella78
18-05-2006, 09:20 PM
Kαλησπέρα Μαράκι ,
κατάρχήν ευχαριστώ πολλύ. Πρέπει να ήταν πολλύ κουραστικό για σένα να μας τα πείς όλα αυτά.
Εγώ τα άνοιξα και τα 2 συννημένα και μετά απ'ο πολλύ "διάβασμα" κατάλαβα τι γίνετε. Ευχαριστώ πολλύ και πάλι........:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

kritsinaki
19-05-2006, 09:38 AM
Μaraki καλημέρα...
Και τα συννημένα ανοίγουν και κατανοητά είναι.
Ευχαριστούμε πολύ για την προσπάθεια σου:love:

venus2
19-05-2006, 04:08 PM
πολύ ωραία ανάλυση για τις μεθόδους χαρτομαντείας πιστεύω ότι πρέπει να
εχεις και ενα σχετικό χάρισμα για να ασχοληθείς με αυτά τα θέματα και έχω ακούσει
τόσα πολλά σχετικά

maraki_1975
20-05-2006, 01:30 PM
πολύ ωραία ανάλυση για τις μεθόδους χαρτομαντείας πιστεύω ότι πρέπει να
εχεις και ενα σχετικό χάρισμα για να ασχοληθείς με αυτά τα θέματα και έχω ακούσει
τόσα πολλά σχετικά
καλημέρα, πιστεύω ειλικρινά κι εγω , οτι για να μπορέσεις να πεις τα χαρτιά δεν φτάνει μόνο η ερμηνεία αλλά πραγματικά πρέπει να έχεις ενα σχετικό χάρισμα ...δεν ξέρω πώς γίνεται μάλλον ειναι έμφυτο αλλά γίνετε...
ας πούμε έχω μια φίλη που παλεύω να της μάθω τα χαρτιά πολυ καιρό και δεν γινετε!!!!

ilav
20-05-2006, 06:48 PM
μαρακι πολύ ωραίο και κατανοητό το άρθρο σου
μήπως όμως μπορείσ να μου πεισ πως να ανοιξω το σταδιο νο 1?
ευχαριστ'ω πολυ:bigsmile:

aigokeraki!
22-05-2006, 04:53 AM
Μαρακι γεια σου!!!:blink1:

Σόρυ αν σε κουράζω, αλλά δεν κατάλαβα κάτι!

Στο πρώτο στάδιο, στο τέλος κα8εμιάς απο τις τρεις φασεις, στην περίπτωση που μου έχουν μείνει στα χέρια μου λιγότερα από 4 φύλλα κ το πρώτο από αυτά είναι στα χρώματα μου....τι κάνω? Τα κατεβάζω κι αυτά κι ας μη σχηματίζουν 4αδα ή τα πετάω στην άκρη?

Κι όσο για την ερμηνεία των φύλλων? Υπάρχει κάποια σειρά στο 2ο στάδιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:blink1:

ΜΕΛΑΝΙ
22-05-2006, 12:32 PM
καλημέρα, στείλε μας την συνέχεια περιμένουμε με αγωνία !!!:sad: :sad: :sad:

maraki_1975
22-05-2006, 03:48 PM
μαρακι πολύ ωραίο και κατανοητό το άρθρο σου
μήπως όμως μπορείσ να μου πεισ πως να ανοιξω το σταδιο νο 1?
ευχαριστ'ω πολυ:bigsmile:
καλησπέρα δεν έχω κάνει κάτι διαφορετικό απο οτι έχω κάνει και στο στάδιο2 απλά θα πατήσεις πάνω εκεί που λέει "παράδειγμα σταδιο1" ...

maraki_1975
22-05-2006, 03:53 PM
Μαρακι γεια σου!!!:blink1:

Σόρυ αν σε κουράζω, αλλά δεν κατάλαβα κάτι!

Στο πρώτο στάδιο, στο τέλος κα8εμιάς απο τις τρεις φασεις, στην περίπτωση που μου έχουν μείνει στα χέρια μου λιγότερα από 4 φύλλα κ το πρώτο από αυτά είναι στα χρώματα μου....τι κάνω? Τα κατεβάζω κι αυτά κι ας μη σχηματίζουν 4αδα ή τα πετάω στην άκρη?

Κι όσο για την ερμηνεία των φύλλων? Υπάρχει κάποια σειρά στο 2ο στάδιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!:blink1:
σωστή πολυ σωστή η παρατήρηση , βεβάιως υπάρχει η περίπτωση να μας μείνουν στο χέρι λιγότερα απο 4 φύλλα και να ειναι φυσικά κούπα γιατί αν δεν είναι ούτως η άλλως δεν θα ξεκίναγε μια καινούρια τετράδα αλλά αν πράγματι μου έχουν μείνει π.χ. 4κούπα, 3 καρό, 2 καρό κάνω οτι έκανα και στην αρχή απλά κάτω δεν έχω τετράδα έχω τριάδα ή δυάδα ή ένα μόνο του χαρτί το οποίο και το βάζω κανονικά κάτω σαν να είχα κι αλλά να βάλω δίπλα του δηλαδή π.χ. έχω το 3 κούπα δεν μπορώ να το πετάξω (αν ειναι κούπα και με αντιπροσωπεύιε) αρα το αφήνω στην κάτω σειρά κι ας λείπουν τα άλλα τρία απο δίπλα του ...
πολυ καλή η παρατήρησή σου ...!!!

maraki_1975
22-05-2006, 04:05 PM
λοιπόν αφού έχουμε στρώσει τα χαρτιά κάτω κάποια μας έχουν μείνει στο χέρι ...ξεκινώ λοιπόν και βάζω τρία (κλειστά) πάνω στο κεντρικό χαρτί την ντάμα δηλαδή, αν καταλάβατε καλά λοιπόν καπακώνω την ντάμα με τρία χαρτιά , το ίδιο λοιπόν κάνω και με τα άλλα χαρτιά που με ενδιαφέρει να μάθω τι παραπάνω σημαίνουν ...για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ ας πούμε οτι πάνω στο κεφάλι της ντάμας κατα το στρώσιμο έπεσε το 10 μπαστούνι το οποίο σημαινει στεναχώρια αν θέλω λοιπόν να μάθω περισσότερα , απο που έρχεται αυτη η στεναχώρια βάζοντας πάνω εκεί τρία κλειστά χαρτιά μπορώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες για τη στεναχώρια (ούτως ή άλλως παίρνω πληροφορίες απο τα δίπλα χαρτιά αλλά αυτα τα τρία βοηθάνε να γίνει πιο ξεκάθαρο) ...
συνήθως καπακώνουμε όλο το σταυρό γιατί αυτα τα χαρτιά του σταυρού ειναι ιδιαιτερης αξίας ...φυσικά καπακώνουμε και τα φύλλα που αντιπροσωπεύουν εμάς αν υπάρχουν κάτω στρωμμένα γιατί μπορεί πολλά να ειναι στα κρυμμένα που μας περίσσεψαν ...
δηλαδή συνοψίζω !!!
καπακώνω τα φύλλα του σταυρού και όσα φύλλα ειναι στρωμένα κάτω και με αντιπροσωπεύουν ...
όταν λέω τα φύλλα του σταυρού εννοώ το πάνω,κάτω, δεξιά, αριστερά απο την ντάμα και όταν λέω αυτα που με αντιπροσωπεύουν εννοώ π.χ. 2 κούπα ειναι το κρεβάτι μου ...φυσικά και θα το καπακώσω με τριά κλειστά φυλλα γιατί με ενδιαφέρει να δω επιπλέον πληροφορίες για το κρεβατι μου!!!
στο τέλος θα μου μείνει ενα χαρτί μόνο του αυτο το ρίχνω κι αυτό πάνω στην ντάμα μαζί με τα άλλα τρία ...

ακούω απορίες για να συνεχίσω ή όχι !!!

aigokeraki!
22-05-2006, 04:21 PM
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση Μαράκι:blink1:

Μέχρι τώρα νομίζω ότι τα έχεις εξηγήσει όλα πολύ καλά!!!

Περιμένουμε τη συνέχεια!!

maraki_1975
22-05-2006, 04:25 PM
λοιπόν να σας πώ λιγάκι τη σπουδαιότητα του σταυρού και των δίπλα χαρτιών ...
το χαρτί που ειναι πάνω απο το κεφάλι της ντάμας ειναι αυτο που πρεσβεύει η ντάμα ..αυτο που έχει κορόνα στο κεφάλι της ...π.χ αν πάνω απο την ντάμα πέσει ενας Ρήγας σημαίνει οτι αυτη η γυναίκα έχει κορόνα στο κεφάλι της αυτον τον άντρα ...αν π.χ πάνω απο την ντάμα ειναι το 10 μπαστούνι σημαίνει οτι αυτη η γυναίκα αυτη την περίοδο έχει μια μεγάλη στεναχώρια που την απασχολεί...
αυτο που ειναι κάτω απο την ντάμα ειναι αυτο που ποδοπατά αν λοιπόν κάτω απο την ντάμα ειναι ενας ρήγας τότε αυτη η γυναίκα τον έχει ποδοπατήσει τον άντρα αυτον δεν της λέει και πολλά , τον έχει του χεριού της ...
ή αν έχει απο κάτω ενα 10 μπαστούνι σημαίνει οτι πέρασε μια στεναχώρια η οποία ευτυχώς δεν ήταν και πολλή δυνατή για αυτο και την έχει ποδοπατήσει (την στεναχώρια)
αυτο που ειναι μπροστά στην ντάμα ...ειναι αυτο που την νοιάζει πολυ , το κοιτάει και φυσικά ειναι κάτι που πρόκειται σε πολυ σύντομο χρονικό διάστημα να την απασχολήσει ....π.χ αν μπροστά στην ντάμα πέσει ενας Ρήγας αυτο σημαίνει οτι θα έρθει τετ α τετ με αυτον τον άντρα ...αν πέσει ενα 10 μπαστούνι σημαίνει οτι πολυ σύντομα ίσως και αυτη τη στιγμή που μιλάμε υπάρχει ενα κλίμα στεναχώριας ...το άτομο αυτο περνά μια στεναχώρια ή θα έρθει μια στεναχώρια πολύ έντονη και πολυ σύντομα...
πίσω απο την ντάμα ειναι όλα αυτα τα γεγονότα και τα συναισθήματα που μόλις έχουν περάσει απο τη ζωή της ...και όσα πράγματα απλά την αφήνουν αδιάφορη και για αυτο τα πετάει πίσω της , τους γυρνά την πλάτη!!!
καταλάβατε?

ΜΕΛΑΝΙ
22-05-2006, 04:27 PM
Mαράκι είναι πολύ σαφή αυτά που λες και κατανοήτα!
μετά τι κάνουμε?
Kαι μία απορία αν πέσουν τα φτασμένα μαζί σημαίνει συνάντηση?
δηλαδή ενα επτά κούπα και ένα επτά μπαστούνι?
Αν θες βοηθησέ μας λίγο με τους συνδυασμούς των φύλλων

aigokeraki!
22-05-2006, 04:33 PM
Όλα μια χαρά μέχρι εδώ!!

maraki_1975
22-05-2006, 04:34 PM
Mαράκι είναι πολύ σαφή αυτά που λες και κατανοήτα!
μετά τι κάνουμε?
Kαι μία απορία αν πέσουν τα φτασμένα μαζί σημαίνει συνάντηση?
δηλαδή ενα επτά κούπα και ένα επτά μπαστούνι?
Αν θες βοηθησέ μας λίγο με τους συνδυασμούς των φύλλων
έχω σκοπό να αναφέρω τους συνδυασμούς στο τέλος αφού τελειώσω με τα στάδια ριξίματος ...και να σας έξηγήσω μεσα απο ένα εικονικό ρίξιμο πώς γίνεται η ερμηνεία ....
αλλά αν βιάζεσαι να μάθεις ναι ! όταν πέσουν 2 εφτάρια μαζί τότε σημαίνει συνάντηση ...
και αν πέσουν 2 οχτάρια μαζί σημαίνει συζήτηση !!!
αλλά θά θελα να τα πώ αυτα στο τέλος γιατί τώρα θέλω να τελέιώσω με τον τρόπο που ρίχνουμε (στρώνουμε ) τα χαρτιά !!!

ΜΕΛΑΝΙ
22-05-2006, 04:36 PM
οκ, περιμένουμε!!!:)

katrin82
22-05-2006, 05:07 PM
Όλα πολύ κατανοητά.
Keep going!!!!!!!

maraki_1975
22-05-2006, 05:20 PM
λοιπόν αφού τελειώνουμε με το στρώσιμο αυτο και έχουμε κάνει την ερμηνεία μας προχωράμε παρακάτω ως εξής :
μαζεύουμε όλα τα χαρτιά που ειχαμε στρώσει κάτω και έχουμε λοιπόν στα χέρια μας τώρα 52 φύλλα της τράπουλας ...(μαζέψαμε λοιπόν και την ντάμα απο κάτω) ...
ανακατεύουμε τα χαρτιά και κόβουμε έτσι ώστε να έχουμε τρεις αράδες (σωρούς) χαρτιά κάτω ...μαζεύω όπως και την πρώτη φορα ΄που έκοψα, πρώτα την μεσαία αράδα , μετά την τελευταία αράδα και μετά την πρώτη και κάνουμε το εξής...
έχω λοιπόν μπροστα μου την τράπουλα ολόκληρη και απο την ανάποδη πλευρά(δηλαδή δεν βλέπω τις φιγούρες, βλέπω το πίσω μέρος της τράπουλας) αρχίζω να τραβάω χαρτιά απο την κάτω μεριά και ...
αν βρώ αυτο που με ενδιαφέρει (θα σας πω ποια ειναι αυτα ) το βάζω κάτω ανοιχτό και το καπακώνω με τρία χαρτιά απο πάνω κλειστά ...
51

αυτο που κάνω με όλα τα χαρτιά τα βάζω σε ενα σωρό στην ουσία ...αυτός ο σωρος έχει και ανοιχτά και κλειστα χαρτιά ...και μετά τον ανοίγω τον σωρό για να κάνω ένα στρώσιμο σε τετράδες όπως έκανα και στο σταδιο 1 ...
ο τρόπος που ανοίγω τα χαρτιά ειναι ο εξής όπως έχω τοποθετήσει τα τρια χαρτιά πάνω στο ένα ανοικτό τα γυρίζω τούμπα και κάνω μια τετράδα θέλω όμως να παρατηρήσετε κάτι τη στιγμή που ανοιγετε τα τρία χαρτιά γιατι πολλοί μπερδεύονται και δεν τα ανοίγουν σωστά...το επάνω (όταν ήταν κλειστά το επάνω) χαρτί όταν τα ανοίγω πρέπει να ειναι ακριβώς δίπλα στο πρώτο (το ήδη ανοικτό) ελπίζω να μην σας μπερδεψα ....χειρότερα!!!

maraki_1975
22-05-2006, 05:27 PM
σε αυτο το στάδιο τα χαρτιά που κρατάμε μέσα (τα υπόλοιπα αν εμφανιστούν όταν τραβάω απο κάτω χαρτί τα πεταω έξω ) ειναι όλα τα δικά μου ξέρετε ποιά εννοώ (2,3,4,5,6,7,8,Q,J,) αλλά αυτη τη φορά κρατάω μέσα και τον Α κούπα (που συμβολίζει την αγάπη) και τον Α καρό (που συμβολίζει την είδηση) και κρατάω μέσα το άτομο που με ενδιαφέρει και τον Ρήγα και τον αντίστοιχο Βαλέ ...
δηλαδή κάποια απο αυτα τα χαρτιά που προανέφερα τα καπακώνω με τρία απο την πάνω μεριά της τράπουλας ... αν το κάτω χαρτί δεν ειναι κάποιο απο αυτα το πετάω έξω ...και συνεχίζω μεχρι να βρώ αυτα που πρέπει να κρατήσω...
έχετε καταλάβει τι λέω ?

aigokeraki!
22-05-2006, 05:39 PM
Λοιπόν, οκ με τα χαρτιά που ψάχνουμε από το κάτω μέρος της τράπουλας κ με αυτά που τα καπακώνουμε από το πάνω μέρος, όσο φτιάχνουμε το σωρό που είπες.....

Όταν τελειώσει αυτό, στην ουσία έχουμε ένα σωρό με τετράδες η μία πάνω στην άλλη και καθεμία από αυτές αποτελείται από ένα ανοιχτό και 3 κλειστά φύλλα.....Σωστά ως εδώ??

Μετά για να ανοίξουμε το σωρό και να κατεβάσουμε ανοιχτές τις 4αδες, ξεκινάμε από την 4αδα που βρίσκεται ψηλότερα στο σωρό και τη βάζουμε κάτω πρώτη σε σειρά και τις υπόλοιπες 4αδες κάτω από αυτήν, όπως στο 1ο στάδιο?:wondering

maraki_1975
22-05-2006, 05:50 PM
Λοιπόν, οκ με τα χαρτιά που ψάχνουμε από το κάτω μέρος της τράπουλας κ με αυτά που τα καπακώνουμε από το πάνω μέρος, όσο φτιάχνουμε το σωρό που είπες.....

Όταν τελειώσει αυτό, στην ουσία έχουμε ένα σωρό με τετράδες η μία πάνω στην άλλη και καθεμία από αυτές αποτελείται από ένα ανοιχτό και 3 κλειστά φύλλα.....Σωστά ως εδώ??

Μετά για να ανοίξουμε το σωρό και να κατεβάσουμε ανοιχτές τις 4αδες, ξεκινάμε από την 4αδα που βρίσκεται ψηλότερα στο σωρό και τη βάζουμε κάτω πρώτη σε σειρά και τις υπόλοιπες 4αδες κάτω από αυτήν, όπως στο 1ο στάδιο?:wondering
ακριβώς όπως τα πες , αυτός ειναι ο τρόπος !!!

aigokeraki!
22-05-2006, 06:01 PM
Thanks Μαράκι!!!:amuse:

ΜΕΛΑΝΙ
22-05-2006, 08:41 PM
ok!κι εγώ τα βρισκω κατανοητά !!!!!!!!μάλλον αυτό
λέγεται ξεκαθάρισμα.Απορία το κάνω μία φορά και τέλος?

ilav
23-05-2006, 08:35 AM
σε αυτο το στάδιο τα χαρτιά που κρατάμε μέσα (τα υπόλοιπα αν εμφανιστούν όταν τραβάω απο κάτω χαρτί τα πεταω έξω ) ειναι όλα τα δικά μου ξέρετε ποιά εννοώ (2,3,4,5,6,7,8,Q,J,) αλλά αυτη τη φορά κρατάω μέσα και τον Α κούπα (που συμβολίζει την αγάπη) και τον Α καρό (που συμβολίζει την είδηση) και κρατάω μέσα το άτομο που με ενδιαφέρει και τον Ρήγα και τον αντίστοιχο Βαλέ ...

καλημέρα Μaraki.
όταν λεσ κραταάω τα δικά μου χαρτια ενοεισ για παραδειγμα αν εγώ ειμαι μια νταμα σπαθι κρατώ τα σπαθιά ? σπαθί, 3 σπαθι κτλ?
επισης αν αυτός που με ενδιαφέρει είναι ενας Κ κουπα το ΄φύλο που επίσης τον αντιπροσοπεύει ειναι και ο βαλές κουπα?
ευχαριστώ και καλή συνεχεια:)

maraki_1975
23-05-2006, 10:04 AM
σε αυτο το στάδιο τα χαρτιά που κρατάμε μέσα (τα υπόλοιπα αν εμφανιστούν όταν τραβάω απο κάτω χαρτί τα πεταω έξω ) ειναι όλα τα δικά μου ξέρετε ποιά εννοώ (2,3,4,5,6,7,8,Q,J,) αλλά αυτη τη φορά κρατάω μέσα και τον Α κούπα (που συμβολίζει την αγάπη) και τον Α καρό (που συμβολίζει την είδηση) και κρατάω μέσα το άτομο που με ενδιαφέρει και τον Ρήγα και τον αντίστοιχο Βαλέ ...

καλημέρα Μaraki.
όταν λεσ κραταάω τα δικά μου χαρτια ενοεισ για παραδειγμα αν εγώ ειμαι μια νταμα σπαθι κρατώ τα σπαθιά ? σπαθί, 3 σπαθι κτλ?
επισης αν αυτός που με ενδιαφέρει είναι ενας Κ κουπα το ΄φύλο που επίσης τον αντιπροσοπεύει ειναι και ο βαλές κουπα?
ευχαριστώ και καλή συνεχεια:)
λοιπόν κρατάω αν εγω ειμαι σπαθί τα 2,3,4,5,6,7,8,Q,J σπαθί και αν αυτός που με ενδιαφέρει που πρέπει να πώ οτι δεν μπορεί να βάλουμε το ίδιο χρώμα με το δικο μας ακόμα και αν ειναι στα ίδια χαρακτιριστικα αναγκαστικά προκειμένου να τον αναγνωρίζουμε πρέπει να του δώσουμε ή ενα άλλο χρώμα π.χ. κούπα τότε λοιπόν σε αυτο το στάδιο κρατάω και τον Βαλέ κούπα και τον Ρήγα κούπα μέσα που ειναι ο ίδιος ο ανθρωπος που μας ενδιαφέρει ...
ναι ειναι και ο Βαλές γιατί ο Βαλές ειναι η ψυχή του , η σκέψη του ενω ο Ρήγας ειναι ο ίδιος σαν άτομο ...οκ?

maraki_1975
23-05-2006, 10:06 AM
ok!κι εγώ τα βρισκω κατανοητά !!!!!!!!μάλλον αυτό
λέγεται ξεκαθάρισμα.Απορία το κάνω μία φορά και τέλος?
λοιπόν καλημέρα , ναι αυτο ειναι το ξεκαθάρισμα και το κάνω τρεις φορές ...

ΜΕΛΑΝΙ
23-05-2006, 10:18 AM
Καλημέρα Μαράκι, θα ήθελα να ρωτήσω ποιό είναι το χαρτί που δείχνει
ότι θα είσαι μαζί με κάποιον.Π.χ. εγώ έχω χωρίσει ποιός είναι ο συνδυασμός
των φύλλων που δείχνει ότι θα ξαναείμαι μαζί με το πρόσωπο που με ενδιαφέρει?

ΜΕΛΑΝΙ
23-05-2006, 10:21 AM
Α!!!!!!!!!και ποιοι θεωρέις ότι είναι οι ποιο βασικοί
συνδυασμοί?

maraki_1975
23-05-2006, 04:19 PM
Καλήσπέρα, να ξεκινήσω με κάποιους συνδυασμούς και θα με βοηθήσετε και εσείς με τις ερωτήσεις σας γιατι λογικό ειναι να μην μου έρχονται όλα στο κεφάλι αυτη τη στιγμή!!!
λοιπόν
όταν πέσει δίπλα στο 2 το 10 σπαθί σημαίνει περίοδος ναι ! ναι ! μην σας φαίνεται περίεργο σημαίνει περίοδο όταν έχω 2 και 10 σπαθί και 10 μπαστούνι πρόβλημα στην περίοδο ...
στους άντρες κάτι αντίστοιχο σημαίνει δυο πράγματα ή πρόβλημα με τα σεξουαλικά τους ή αλληγορικά περίοδος με την έννοια οτι δεν έχουν ερωτικά διάθεση σαν να χουν περίοδο...
τα δυάρια μαζί είπαμε σημαίνει ερωτικά συνεύρεση 2 δυάρια και στη μέση το 10 μπαστούνι σημαίνει εμπόδιο για ερωτική πράξη ...
το 2αρι μας μαζί με τον Α σπαθί σημαίνει εγγυμοσύνη ...
τα 3αρια αν πέσουν μαζί σημαίνει οτι οι δρόμοι μας συναντίούνται άρα έχω συνάντηση ...αν ανάμεσα στα 3αρια πέσει το 10 μπαστούνι σημαίνει οτι θα υπάρχει εμπόδιο για να συναντηθούμε ή τσακωμός κατα τη συνάντηση ...
αν στο 3αρι απο μόνο του πέσει το 10 μπαστούνι και πιο έντονο αν πέσει ο Α μπαστούνι καλά θα κάνουμε να προσέχουμε για κάποιο ατύχημα ...
τα 4αρια αν πέσουν μαζί ειναι ενας απο τους συνδυασμούς που μας δηλώνει οτι έχουμε εναν καλό δεσμό αφού τα σπίτια μας ειναι μαζί ...
αν το 3 πέσει δίπλα στο 4 του δικού μας (΄΄η του άντρα που μας ενδιαφέρει) σημαίνει οτι θα πάμε σπίτι του...
και το αντίστοιχο αν το δικο του 3 ΄πέσει στο δικό μας 4αρι.
αν στο 4αρι μας πέσει 10 μπαστούνι ή χειρότερα Α μπαστούνι σημαίνει οτι κάτι άσχημο θα συμβεί μέσα στο σπίτι μας στην οικογένεια μας ...
τα 5αρια ειναι κι αυτα ένας πολύ καλός συνδυασμός ως ένδειξης καλής σχέσης όταν πέσουν μαζί αφου ειναι σαν να ναι οι καρδιές μας μαζί (του αλλου και η δικιά μας άρα θέλω να πέσει μαζί το 5αρι μου και το 5αρι του άλλου ) όμως προσέξτε αν ανάμεσα στις καρδιές πέσει ενα 10 μπαστούνι τότε έχουμε να κάνουμε με πρόβλημα συναισθηματικής άποψης (ενα πράγμα μας τελείωσε , ενα πλήγωμα μόνιμο που κάποιος απο τους δύο κουβαλά, ή και οι δύο μαζί ) ...
τα 6αρια αν πεσουν μαζί σημαίνει οτι θα ξεσηκωθούμε να πάμε κάπου με τον άλλον π.χ. κανονίζω να πάω αυτη την Κυριακή βόλτα κάπου σχετικά μακριά απο τα συνηθισμένα αυτο σημαίνει ξεσηκώνομαι 6+6 αν όμως ανάμεσα στα εξάρια μπεί ενα 10μπαστούνι τότε μάλλον δεν θα γίνει αυτο που έιχατε κανονίσει , αυτη η βόλτα ή δεν θα σας βγει σε καλό ή θα ματαιωθεί για κάποιο λόγο...

να κάνω μία ξεκούραση και να επανέλθω !!!

aigokeraki!
24-05-2006, 01:30 AM
Καλησπέρα Μαράκι....

Όσο για την ερμηνεία....

Τα χαρτιά που δεν αφορούν ούτε εμένα, ούτε το άλλο πρόσωπο που μ'ενδιαφέρει.....πχ αν εγώ είμαι κούπα κι ο άλλος σπαθί.....τα καρά κ τα μπαστούνια (εκτός του Α και του Κ), πώς ερμηνεύονται όταν είναι δίπλα ή καπου γύρω από τα χαρτιά που μ'ενδιαφέρουν?

Επίσης, οι βαλέδες που δεν αφορούν εμένα κ τον άλλον....τι σημασία έχουν?Ειδικά αν βγούνε δίπλα μου.....

Ευχαριστώ!!

SONIA64
24-05-2006, 01:32 AM
Mαράκι που πατάμε για να εμφανιστεί το συνημένο;Εγώ πάτησα τα πάντα αλλά δεν άνοιξε τίποτα.Ελπίζω να μην το διαβάσει ο Dell Piero και να πεί οτι πρέπει να οτι πρέπει να φωνάξω " άνοιξε σουσάμι" χα χα

SONIA64
24-05-2006, 01:42 AM
Μαράκι άνοιξα το δεύτερο αλλά το πρώτο δεν ανοίγει με τίποτα.Μήπως ειναι εύκολο να μου το στείλεις σε προσωπικό μήνυμα;
Ευχαριστώ

ilav
24-05-2006, 08:31 AM
καλημερα maraki
ειπες να σε βοηθαμε...
αν πεσουν 2 ασσοι μαζι?
:)

ΜΕΛΑΝΙ
24-05-2006, 09:31 AM
Καλημέρα Μαράκι,έχω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις.
Π.χ. αν πέσει ο δρόμος ο δικός μου μαζί με τον δρόμο του
προσώπου που με ενδιαφέρει και αμέσως μετά ο άσος κολυπα όρθιος και ο
άσος σπαθί πάλι όρθιος τι μπορεί να σημαίνει?ότι συναντιέμαι και είμαι μελλοντικά μαζί του και μπορεί και σχέση ή γάμος από τημ στιγμή που δεν είμαι μαζί με το άτομο αυτό?
Το 6αρι γενικά είναι αυτό που είμαι έτοιμος να κάνω αν είναι όμως δίπλα σε φιγούρα ή σε 2άρι?
Επίσης το 7άρι το φτασμένο μας δίπλα σε πρόσωπο ή 2άρι ή οκτάρι?
Ελπίζω να μην σε ζάλισα!!!!!!!!!

Pisces girl
24-05-2006, 10:13 AM
Καλημερα Μαρακι

Εχω και εγω καποιες αποριες στην ερμηνεια...

Ας βαλουμε παραδειγματα

Εγω = μπαστουνι
Αυτος που με ενδιαφερει= σπαθι

2 μπαστουνι, 10 μπαστουνι, 10 κουπα, νταμα μπαστουνι
Τα δυο δεκαρια μαζι εχουν αλλη σημασια? Και χαρα και λυπη πανω στο κρεβατι μου?

5 μπαστουνι, 9 σπαθι, 2 κουπα, 5 καρο
αναμεσα στα δυο 5, εχουμε αλλα δυο χαρτια. Αυτο αναιρει τη σημασια των δυο 5?

2 μπαστουνι, 3 σπαθι, 2 σπαθι, 4 μπαστουνι
Αυτο τι σημαινει? Το κρεβατι μου στο δρομο και το κρεβατι του αλλου και στο σπιτι μου? Δηλαδη, θα βρεθουμε και θα κανουμε κρεβατι?


7 μπαστουνι, 5 καρο, 5 μπαστουνι, νταμα μπαστουνι
Στο φτασμενο μου - πολυ γρηγορα, γνωριζω καποιον καρο που θα τον θελω και θα με θελει?


Νταμα μπαστουνι, Βαλες σπαθι (που κοιταει απο την αλλη πλευρα-δεξια), 3 μπαστουνι, 4 μπαστουνι?
Τι σημαινει? Οτι ο Βαλες σπαθι με εχει ξεπερασει(αφου δεν με κοιταει), αλλα σκεφτεται το δρομο μου και το σπιτι μου? Δεν βγαζει νοημα...

Ακομα ποιος συνδυασμος δειχνει γαμο?

Μαρακι σε ζαλισα αλλα αν δεν με διορθωνεις δεν θα ξερω αν παω σωστα... Θελω τις ερμηνειες σου στα παραπανω για να δω πως σκεφτεσαι για την ερμηνεια...

Σε ευχαριστω ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

Φιλια
:wondering

maraki_1975
24-05-2006, 10:16 AM
Καλησπέρα Μαράκι....

Όσο για την ερμηνεία....

Τα χαρτιά που δεν αφορούν ούτε εμένα, ούτε το άλλο πρόσωπο που μ'ενδιαφέρει.....πχ αν εγώ είμαι κούπα κι ο άλλος σπαθί.....τα καρά κ τα μπαστούνια (εκτός του Α και του Κ), πώς ερμηνεύονται όταν είναι δίπλα ή καπου γύρω από τα χαρτιά που μ'ενδιαφέρουν?

Επίσης, οι βαλέδες που δεν αφορούν εμένα κ τον άλλον....τι σημασία έχουν?Ειδικά αν βγούνε δίπλα μου.....

Ευχαριστώ!!
καλημέρα, όλα τα χαρτιά έχουν σημασία ανάλογα με το που πέφτουν γιατί εσύ μπορεί πράγματι να έχεις εναν μπαστούνι και να εμφανίζετε συνέχεια ενας ρηγας καρό,αν τα φύλλα δηλώνουν ερωτικό ύφος τότε υπάρχει κάποιος ο οποίος ενδιαφέρεται για σένα , αλλιώς μπορεί να συμβολίζει τον αδερφό σου, κάποιον φίλο σου...ειναι δύσκολα τα χαρτιά αυτα και ιδίως η εξήγησή τους απο το ιντερνετ αλλά θα προσπαθήσουμε μαζί να σας εξηγήσω όσα περισσότερα μπορώ...

maraki_1975
24-05-2006, 02:47 PM
52
Μαράκι άνοιξα το δεύτερο αλλά το πρώτο δεν ανοίγει με τίποτα.Μήπως ειναι εύκολο να μου το στείλεις σε προσωπικό μήνυμα;
Ευχαριστώ
ξαναστέλνω το παράδειγμα του 1ου σταδίου ελπίζω να ανοίξει τώρα!!!
φιλάκια

maraki_1975
24-05-2006, 02:59 PM
καλημερα maraki
ειπες να σε βοηθαμε...
αν πεσουν 2 ασσοι μαζι?
:)
καλησπέρα, αναλόγως ποιοί άσσοι ειναι ...
αν πέσει Α κούπα με Α μπαστούνι μπορεί να συμβολίζει μέχρι και χωρισμό σταμάτημα σχέσης , αν δεν υπάρχει σχέση συμβολίζει μια "κατάρα" κακοτυχία στα θέματα της αγάπης ...
αν πέσει Α κούπα με Α σπαθί σημαίνει οτι η σχέση, η αγάπη που έχουμε ειναι πολυ πετυχημένη και θα μπορούσαμε να πούμε οτι έχουμε μια ιδανική σχέση
αν πέσει Α κούπα με Α καρό τότε έχουμε πιθανότητα καινούριας σχέσης
αν πέσει Α καρό με Α μπαστούνι τότε έχουμε να κάνουμε με μια πολυ άσχημη είδηση την οποία θα πάρουμε
αν όμως προσέξτε πέσει ο Ακαρό μαζί με τον Ασπαθί τότε έχουμε μια πολυ ωραία πρόταση γάμου!!!
αν πέσει Α σπαθί με τον Α μπαστούνι τότε μια επιτυχία θα καταρρεύσει και φυσικά αυτο ειναι επικύνδυνο και για διάλυση στεφανιού...

φυσικά πρέπει να σας πω οτι η εξήγηση των χαρτιών και το να καταλήξετε στην τελική ερμηνεία δεν γίνετε με μεμονωμένη ερμηνεία των καρτών και των συνδυασμών πρέπει να έχουμε μια συνολική εικόνα των χαρτιών δεν έπεται λοιπόν οτι αν δω αυτά τα παραπάνω ειναι αυτο που σας είπα γιατί πάντα εξαρτάται απο τα γύρω χαρτιά π.χ. αν΄εγω ειμαι μια ντάμα σπαθί και πέσει στο στρώσιμο ...ντάμα κουπα +Α σπαθί +Αμπαστούνι τότε πολύ πιθανό να έχουμε να κάνουμε με ενα άτομο το οποίο ειναι παντρεμένο χωρισμένο ...δεν ειναι δικός μας λοιπόν ο συνδυασμός ...
γενικά θα σας εξηγήσω αργοτερα πότε τα χαρτιά ειναι δικά μας (εκτός απο αυτά που εκ των πραγμάτων ειναι δικά μας 2,3,4,5,6,7,8,Q,J) και πότε άλλων προσώπων αν και πρέπει να το έχετε καταλάβει , όταν πολυ κοντά στα χαρτιά βρίσκονται άλλες φιγούρες εκτός της δικιάς μας ή του συντρόφου μας τότε δεν έχουν να κάνουν με μας αλλά με τους άλλους ...που φυσικά για να πέφτουν στα χαρτιά μας παίζουν και κάποιο ρόλο στη ζωή μας (τα άτομα εννοώ)

maraki_1975
24-05-2006, 03:03 PM
Καλημερα Μαρακι

Εχω και εγω καποιες αποριες στην ερμηνεια...

Ας βαλουμε παραδειγματα

Εγω = μπαστουνι
Αυτος που με ενδιαφερει= σπαθι

2 μπαστουνι, 10 μπαστουνι, 10 κουπα, νταμα μπαστουνι
Τα δυο δεκαρια μαζι εχουν αλλη σημασια? Και χαρα και λυπη πανω στο κρεβατι μου?

5 μπαστουνι, 9 σπαθι, 2 κουπα, 5 καρο
αναμεσα στα δυο 5, εχουμε αλλα δυο χαρτια. Αυτο αναιρει τη σημασια των δυο 5?

2 μπαστουνι, 3 σπαθι, 2 σπαθι, 4 μπαστουνι
Αυτο τι σημαινει? Το κρεβατι μου στο δρομο και το κρεβατι του αλλου και στο σπιτι μου? Δηλαδη, θα βρεθουμε και θα κανουμε κρεβατι?


7 μπαστουνι, 5 καρο, 5 μπαστουνι, νταμα μπαστουνι
Στο φτασμενο μου - πολυ γρηγορα, γνωριζω καποιον καρο που θα τον θελω και θα με θελει?


Νταμα μπαστουνι, Βαλες σπαθι (που κοιταει απο την αλλη πλευρα-δεξια), 3 μπαστουνι, 4 μπαστουνι?
Τι σημαινει? Οτι ο Βαλες σπαθι με εχει ξεπερασει(αφου δεν με κοιταει), αλλα σκεφτεται το δρομο μου και το σπιτι μου? Δεν βγαζει νοημα...

Ακομα ποιος συνδυασμος δειχνει γαμο?

Μαρακι σε ζαλισα αλλα αν δεν με διορθωνεις δεν θα ξερω αν παω σωστα... Θελω τις ερμηνειες σου στα παραπανω για να δω πως σκεφτεσαι για την ερμηνεια...

Σε ευχαριστω ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

Φιλια
:wondering
καλησπέρα, δεν θα σου εξηγήσω όλα αυτα τα παραδείγματα που μου έβαλες αλλά θα σου πώς για το :
Νταμα μπαστουνι, Βαλες σπαθι (που κοιταει απο την αλλη πλευρα-δεξια), 3 μπαστουνι, 4 μπαστουνι?
Τι σημαινει? Οτι ο Βαλες σπαθι με εχει ξεπερασει(αφου δεν με κοιταει), αλλα σκεφτεται το δρομο μου και το σπιτι μου? Δεν βγαζει νοημα...

βγαίνει και παραβγαίνει νόημα ...εσύ πιστεύεις οτι αυτός ο άνθρωπος ούτε καν σε σκέφτεται και οτι σε έχει ξεπεράσει ενώ αυτός στην πραγματικότητα και το σπίτι σου κοιτάει και σκέφτεται να μπορούσε να έρθει στο δρόμο σου και για να τολμήσω να σου πω σκέφτεται να έρθει έξω απο το σπίτι σου...

maraki_1975
24-05-2006, 03:12 PM
τα 7αρια , αν πέσουν μαζί ειναι μια σοβαρή ένδειξη σε ήδη υπάρχουσα σχέση οτι το μέλλον σας γράφεται μαζί ...ειναι καλό για τη σχέση , αν όμως για παράδειγμα έχω 7+10 μπαστούνι+7 δηλαδή το 10αρι στη μέση τότε η ερμηνεία ειναι ακριβώς το αντίθετο οτι το μέλλον ειναι χλωμότατο για σας τους δύο ...ειναι σαν να μην έχετε πολλά κοινά και δεν φτάνει η ζωη του ενός μαζί με του άλλου ...
τα 8αρια ειναι συζήτηση ...αναλόγως με τα φύλλα που ειναι δίπλα καταλαβαίνουμε αν η συζήτηση θα ειναι καλή ή όχι αλλά μπορούμε να καταλάβουμε και το θέμα της συζήτησης ...
λοιπόν κάτι πολύ σοβαρό επίσης για ΄δυο ατομα ειναι να πεσουν οι Βαλέδες τους μαζί γιατί αυτο σημαίνει οτι η μια ψυχή συνάντησε την άλλη ...καλοοοο!!!!
οι φιγούρες όταν συναντηθούν σημαίνουν οτι θα πέσουμε πάνω στον άλλον δηλαδη θα έχουμε συνάντηση ...π.χ. Qμπαστούνι πέφτει μαζί με τον Kκαρό , θα συναντήσεις τον άντρα αυτο!!!

Pisces girl
24-05-2006, 03:23 PM
Μαρακι,

Βλεπω οτι εισαι online και ειναι ευκαιρια να σου πω ευχαριστω για τον χρονο σου...

Φιλακια πολλα

maraki_1975
24-05-2006, 03:25 PM
Καλημέρα Μαράκι,έχω κι εγώ κάποιες ερωτήσεις.
Π.χ. αν πέσει ο δρόμος ο δικός μου μαζί με τον δρόμο του
προσώπου που με ενδιαφέρει και αμέσως μετά ο άσος κολυπα όρθιος και ο
άσος σπαθί πάλι όρθιος τι μπορεί να σημαίνει?ότι συναντιέμαι και είμαι μελλοντικά μαζί του και μπορεί και σχέση ή γάμος από τημ στιγμή που δεν είμαι μαζί με το άτομο αυτό?
Το 6αρι γενικά είναι αυτό που είμαι έτοιμος να κάνω αν είναι όμως δίπλα σε φιγούρα ή σε 2άρι?
Επίσης το 7άρι το φτασμένο μας δίπλα σε πρόσωπο ή 2άρι ή οκτάρι?
Ελπίζω να μην σε ζάλισα!!!!!!!!!
λοιπόν ακου τι σημαίνει αυτο που λες ...ας πούμε οτι δεν εισαι μαζί με το άτομο αυτο(το οποιο σε ενδιαφερει) θα έχεις μια συνάντηση μαζί του η οποία θα ειναι πάρα πολύ καλή ...δεν μπορείς να μιλήσεις για μέλλον με κάτι τέτοιο μπορείς όμως να σιγουρέψεις οτι η συνάντηση 3+3= συνάντηση θα ειναι πολυ θετική ...
αν ενα 6αρι ειναι δίπλα σε ενα δυάρι σημαίνει οτι αυτός του οποίου ειναι το εξάρι ξεσηκώνεται για το κρεβατι αυτού που ειναι το 2αρι με απλά λόγια γουστάρει τον άλλον ερωτικά ...

όταν θα δώσω ενα εικονικό παράδειγμα τότε πιστεύω οτι θα καταλάβετε τι παίζει με αυτα τα χαρτιά ...πάντως θέλω να σας πω οτι δεν ειναι τόσο εύκολο να μάθεις την τέχνη των χαρτιών αλλά δεν ειναι και καθόλου έυκολο να σας τα εξηγήσω όλα με τόση ευκολία!!!
εύχομαι πάντως να καταλάβετε όσα περισσότερα μπορείτε απο αυτο το θέμα που ξεκίνησε , γιατί άλλωστε αυτός ειναι και ο σκοπός μου να μοιραστώ μαζί σας κάτι που γνωρίζω ...τα χαρτιά εχουν και κάποιες αφηρημένες έννοιες αλλά αν σας τις πω αυτη τη στιγμή θα μπερδευτείτε τελείως για αυτο ας συνεχίσουμε στον ρυθμό που ειμαστε και όταν θα έχετε καταλάβει αρκετα αυτα που μέχρι τώρα σας έχω πει μετά θα σας πω και τα υπόλοιπα
Φιλικά !!!!

maraki_1975
24-05-2006, 03:28 PM
Μαρακι,

Βλεπω οτι εισαι online και ειναι ευκαιρια να σου πω ευχαριστω για τον χρονο σου...

Φιλακια πολλα
Να σαι καλά , πραγματικά με ευχαριστεί να μοιράζομαι μαζί σας αυτά που γνωρίζω για δύο λόγους αν και θα ακουστούν αντιφατικοί ...
πρώτον είμαι λάτρης των αρχαίων ελληνων ...(δεν έχει κάποια σχέση με τα χαρτια αυτο) αλλά έχω ως αρχή των διάδοση των γνώσεων όταν φυσικά δεν βλάπτεις κάποιον και
δευτερον μου έχει προσφέρει και εμένα αυτη η παρέα myhoroscope πολλά και όλα τα μέλη είμαστε μια παρέα ...θα ήθελα λοιπόν και γω να προσφέρω κάτι που γνωρίζω σε αυτη την παρέα !!!

aigokeraki!
24-05-2006, 04:07 PM
Μαράκι όπως καταλαβαίνεις.....το forum έχει πάρει φωτιά.....

Αρχικά να σε ευχαριστήσω κι εγώ από μεριά μου για το χρόνο σου κ τη διάθεση που δείχνεις!!!:)

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω....

αν είμαι ντάμα σπαθί κ ο άλλος κούπα

αν σε μια 4αδα πέσει πχ. 2 σπαθί - 6 καρό - 4 μπαστούνι - 3 κούπα....

δηλαδή ψιλοάσχετα τα φύλλα.....σημαίνει κάτι???:unsure:

θα μπορόυσες να μου ερμηνεύσεις αυτό, μήπως κ καταλάβω πώς ερμηνεύονται τα άσχετα φύλλα???

Σ'ευχαριστώ πολύ....!!!!!!!

Markella78
24-05-2006, 04:12 PM
Σε ευχαριστούμε πολλύ Μαράκι.....:smile1: :smile1:

maraki_1975
24-05-2006, 05:32 PM
Μαράκι όπως καταλαβαίνεις.....το forum έχει πάρει φωτιά.....

Αρχικά να σε ευχαριστήσω κι εγώ από μεριά μου για το χρόνο σου κ τη διάθεση που δείχνεις!!!:)

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω....

αν είμαι ντάμα σπαθί κ ο άλλος κούπα

αν σε μια 4αδα πέσει πχ. 2 σπαθί - 6 καρό - 4 μπαστούνι - 3 κούπα....

δηλαδή ψιλοάσχετα τα φύλλα.....σημαίνει κάτι???:unsure:

θα μπορόυσες να μου ερμηνεύσεις αυτό, μήπως κ καταλάβω πώς ερμηνεύονται τα άσχετα φύλλα???

Σ'ευχαριστώ πολύ....!!!!!!!
θα σου πω πως ερμηνεύεται αυτο αλλα μην φρικάρεις ...γιατί δεν έχω κάνει καμία αναφορά για την ερμηνεία των φύλλων στο επίπεδο που μιλάς για αυτο και το ανέφερα πριν "θα τα πω αργότερα για να μην σας μπερδέψω"
η ερμηνεία πάντως (αν και δεν γίνετε μεμονωμένα πρέπει να βλέπουμε και τις άλλες τετράδες για να δούμε τι υπάρχει απο πάνω και τι απο κάτω απο αυτη την τετράδα) ειναι οτι η σχέση σου θα έχει κάποιο μπλέξιμο με δικαστήριο σε σχέση με επαγγελματικά θέματα και για να στο κάνω πιο συγκεκριμένο σε σχέση με κάποιο χαρτι που έχει υπογράψει ....
σου ξαναλέω όμως οτι πρέπει να έχουμε εικόνα για να κάνουμε ακριβή ερμηνεία και των άλλων τετράδων ...
τώρα αν με ρωτήσεις γιατι αυτη η ερμηνεία θα μπαρδευτούν όλοι όσοι διαβάζουν το θέμα μας ...
θα αναφερθώ σε αυτο το επίπεδο ερμηνείας των χαρτιών αφού έχετε καταλάβει καλά όσα έχουμε μέχρι στιγμής πει ...
και αφού έχω λύσει όλες τις απορίες σχετικά με όσα έχουμε αναφέρει μέχρι τώρα και επειδη ετοιμάζω ενα εικονικό παράδειγμα ...θα πρέπει να περιμένετε λιγάκι να το ετοιμάσω!!!
φιλάκια
Φιλικά!!

aigokeraki!
24-05-2006, 06:20 PM
!!!!!!!!!!!!!!!!!!Πάλι καλά που ήταν εικονικό το παράδειγμα!:huh:

Οοοοοοοοοοοοοοολα αυτά τα συμπέρανες από αυτά τα απλά χαρτάκια???????!!!!!!!:amazed: :amazed: :amazed:

Μετά από αυτό......περιμένω με αγωνία τις υπόλοιπες οδηγίες!!!

Ευχαριστώ....:)

katrin82
26-05-2006, 10:41 AM
Μαράκι γειά σου.....
Λοιπόν σου έχω μία ερώτηση.....
Στο πρώτο στάδιο καθώς έριχνα τα χαρτια, δημιουργήθηκε η εξής 4τράδα

ντάμα μπαστούνι (εγώ δηλαδή) - 5 καρό - Α μπαστούνι - Α καρδιά
(η ντάμα όμως είχε γυρισμένη την πλάτη της στα χαρτιά αυτα)

Στο δευτερο σταδιο οταν έκανα το σταυρό και έβαλα 3 χαρτια πάνω από το χαρτί το οποιό κοιτούσε η ντάμα μπαστούνι, δες τι μου βγήκε

3 καρδιά - 8 καρδιά - Α μπαστούνι - Α καρδιά

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου λοιπόν αυτο είναι χωρισμός..... :sad: Έτσι δεν είναι....???
Τι γίνεται στη περίπτωση όμως που η δική μου καρδιά είναι Α μπαστούνι (μελαχρινή) και η καρδια του συντρόφου μου είναι Α καρδιά (καστανόξανθος). Μήπως αυτο σημαίνει πως η καρδιές μας είναι μαζί, γιατί είναι δίπλα, δίπλα?:unsure:

Βοήθησε με σε παρακαλώ να ερμηνέψω αυτές τις δύο 4τράδες........

Please, εκπέμπω SOS!!!!!!!!!!!!!!!!!
Α, και επισης κάτι αλλο (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...) η σχέση μας είναι από απόσταση (Θεσ/νίκη - Αθήνα). Μήπως ο χωρισμος που ωγήκε κατά ένα τρόπο σημαίνει την απόσταση?????

Ανυπομωνώ για την απάντηση σου......

katrin82
26-05-2006, 12:34 PM
...και για να γίνω λίγο πιο σαφής μαράκι, στο πρώτο στάδιο, η τετράδα πάνω από αυτήν που σου έγραψα πριν, ήταν

5 μπαστούνι - 6 μπαστούνι - 9 καρδιά - 8 καρδιά

και η τετράδα κάτω από αυτη που που σου έγαψα στο προηγούμενό μου μύνημα ήταν

J μπαστούνι (γυρισμένος πλάτη στα χαρτιά) - 6 καρδιά - 9 τρυφίλλι - 2 μπαστούνι

Βοήθησε με να καταλάβω τι ακριβώς σημαίνουν όλ'αυτα τα χαρτια....
Πιο πολυ με παραξένεψε το γεγονος ότι το Α μπαστούνι με το Α καρδιά βγήκαν δίπλα δίπλα και στα δυο στάδια......

Χρειάζομαι την εμπειρία σου γιατί εγώ από μόνη μου δεν βγάζω εύκολα άκρη......

Φιλάκια και περιμένω την απάντηση σου!!!!!!!!:)

maraki_1975
27-05-2006, 09:24 AM
Μαράκι γειά σου.....
Λοιπόν σου έχω μία ερώτηση.....
Στο πρώτο στάδιο καθώς έριχνα τα χαρτια, δημιουργήθηκε η εξής 4τράδα

ντάμα μπαστούνι (εγώ δηλαδή) - 5 καρό - Α μπαστούνι - Α καρδιά
(η ντάμα όμως είχε γυρισμένη την πλάτη της στα χαρτιά αυτα)

Στο δευτερο σταδιο οταν έκανα το σταυρό και έβαλα 3 χαρτια πάνω από το χαρτί το οποιό κοιτούσε η ντάμα μπαστούνι, δες τι μου βγήκε

3 καρδιά - 8 καρδιά - Α μπαστούνι - Α καρδιά

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου λοιπόν αυτο είναι χωρισμός..... :sad: Έτσι δεν είναι....???
Τι γίνεται στη περίπτωση όμως που η δική μου καρδιά είναι Α μπαστούνι (μελαχρινή) και η καρδια του συντρόφου μου είναι Α καρδιά (καστανόξανθος). Μήπως αυτο σημαίνει πως η καρδιές μας είναι μαζί, γιατί είναι δίπλα, δίπλα?:unsure:

Βοήθησε με σε παρακαλώ να ερμηνέψω αυτές τις δύο 4τράδες........

Please, εκπέμπω SOS!!!!!!!!!!!!!!!!!
Α, και επισης κάτι αλλο (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...) η σχέση μας είναι από απόσταση (Θεσ/νίκη - Αθήνα). Μήπως ο χωρισμος που ωγήκε κατά ένα τρόπο σημαίνει την απόσταση?????

Ανυπομωνώ για την απάντηση σου......καλημέρα ο Α δεν ειναι καρδία !
ο Ασσος ειναι το χαρτί που έχει ξεσωριστεί ερμηνεία Ακούπα=δεσμός , η αγάπη , Ακαρό = είδηση το νεο, το γράμμα, Α σπαθί =επιτυχία , στεφάνι Α μπαστούνι= Χωρισμός , το μεγαλύτερο εμπόδιο, μεγάλη σταναχωρια

maraki_1975
27-05-2006, 09:30 AM
Μαράκι γειά σου.....
Λοιπόν σου έχω μία ερώτηση.....
Στο πρώτο στάδιο καθώς έριχνα τα χαρτια, δημιουργήθηκε η εξής 4τράδα

ντάμα μπαστούνι (εγώ δηλαδή) - 5 καρό - Α μπαστούνι - Α καρδιά
(η ντάμα όμως είχε γυρισμένη την πλάτη της στα χαρτιά αυτα)

Στο δευτερο σταδιο οταν έκανα το σταυρό και έβαλα 3 χαρτια πάνω από το χαρτί το οποιό κοιτούσε η ντάμα μπαστούνι, δες τι μου βγήκε

3 καρδιά - 8 καρδιά - Α μπαστούνι - Α καρδιά

Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου λοιπόν αυτο είναι χωρισμός..... :sad: Έτσι δεν είναι....???
Τι γίνεται στη περίπτωση όμως που η δική μου καρδιά είναι Α μπαστούνι (μελαχρινή) και η καρδια του συντρόφου μου είναι Α καρδιά (καστανόξανθος). Μήπως αυτο σημαίνει πως η καρδιές μας είναι μαζί, γιατί είναι δίπλα, δίπλα?:unsure:

Βοήθησε με σε παρακαλώ να ερμηνέψω αυτές τις δύο 4τράδες........

Please, εκπέμπω SOS!!!!!!!!!!!!!!!!!
Α, και επισης κάτι αλλο (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο...) η σχέση μας είναι από απόσταση (Θεσ/νίκη - Αθήνα). Μήπως ο χωρισμος που ωγήκε κατά ένα τρόπο σημαίνει την απόσταση?????

Ανυπομωνώ για την απάντηση σου......καλημέρα ο Α δεν ειναι καρδία !
ο Ασσος ειναι το χαρτί που έχει ξεχωριστη ερμηνεία Ακούπα=δεσμός , η αγάπη , Ακαρό = είδηση το νεο, το γράμμα, Α σπαθί =επιτυχία , στεφάνι Α μπαστούνι= Χωρισμός , το μεγαλύτερο εμπόδιο, μεγάλη στεναχωρια,
η καρδια συμβολίζεται με το 5αρι !!!
όσον αφορά τις τετράδες !!!
δεν ερμηνεύουμε μεμονώμένα τις τετράδες πρέπει να έχουμε ολοκληρωτική εικονα προσπάθησε να δεις το σύνολο, ποιες φιγούρες ειναι μέσα άρα και παίζουν ρόλο στα χαρτιά, στην ερμηνεία που κάνεις...
τωρα αν θες να σου πω μεμονωμένα αυτα που έπεσαν, ειναι !!!

3 καρδιά - 8 καρδιά - Α μπαστούνι - Α καρδιά
αν ο δικός σου ειναι κούπα ...γιατί εμείς ορίζουμε τον δικό μας ...τότε ειναι επικύνδυνο να σου έλεγε για χωρισμό ή να εχετε εναν τσακωμό που θα κλονίσει τη σχέση !!! αν όμως ο δικός σου δεν ειναι κούπα τότε μαλλον θα μιλήσεις με κάποια πα΄λιά σου σχέση , θα συναντήσεις ενα άτομο με το οποίο έχεις περάσει χωρισμό ....

lurid_cherub
28-05-2006, 02:21 AM
Γεια σας και από μένα,
είμαι καινούργιο μέλος εδώ και θα ήθελα αρχικά να δώσω συγχαρητήρια στο maraki_1975 για την υπομονή της. Επίσης, θα ήθελα να πω πως κι εγώ χρησιμοποιώ τον ίδιο τρόπο μαντικής εδώ και λίγα χρόνια με την κανονική τράπουλα και ευχαρίστως να βοηθήσω μαζί με το maraki στις διευκρινήσεις και απορίες σας. Καθώς και να δώσω κάποιες απόψεις αν συμφωνείτε κι εσείς πάνω στις ερμηνείες των χαρτιών, αλλά και στον τρόπο ριξίματος. Είτε με παραλλαγές πιο απλοποιημένες και κατανοητές για τους "αρχάριους" αλλά και με διάφορες "επεκτάσεις" για τους πιο έμπειρους που δίνουν περισσότερες και πιο λεπτομερείς απαντήσεις. Φυσικά πάντα αυτό θα γίνει με τη συμετοχή σας αλλά και σε τη συνεργασία με το maraki.

with love...

Markella78
28-05-2006, 02:38 PM
lurid καλώς ήρθες,
είπες πως ξέρεις ακριβώς τον ίδιο τρόπο με το Μαράκι?
Ωραία!!!!!!! Την έχουμε τρελλάνει φαντάζομαι με τις ερωτήσεις.
:toung:

lurid_cherub
29-05-2006, 12:19 AM
lurid καλώς ήρθες,
είπες πως ξέρεις ακριβώς τον ίδιο τρόπο με το Μαράκι?
Ωραία!!!!!!! Την έχουμε τρελλάνει φαντάζομαι με τις ερωτήσεις.
:toung:

Ναι κατά βάση είναι αυτός ο τρόπος. Βέβαια υπάρχουν κάποιες διαφορές αλλά ή ουσία παραμένει η ίδια.Περιμένω τις ερωτήσεις σας.:bigsmile:

stabie
29-05-2006, 09:11 AM
ερωτηση και εγω: μου πεφτει συνεχεια Α καρο(ειδηση)και παντα κοντα πεφτουν χαρτια οπως 6 σπαθι ή μπαστουνι και γενικα σπαθια ή μπαστουνια. Για παραδειγμα τετραδας ειχα Ρηγα καρο(αυτος που με ενδιαφερει) Α καρο Q κουπα(εγω) και στο τελος 4 σπαθι μου ειπαν οτι γενικα μου βγαινει οτι καθυστερει ακομα η ειδηση...
εσυ βρε μαρακι τι λες;

ευχαριστω πολυ!

ilav
29-05-2006, 11:27 AM
καλημέρα Μαράκι
πες μου την γνώμη σου. οι προβλέψεις αλλάζουν? τα χαρτιά ενοώ.
Αν για παράδειγμα σήμερα τα ρίξουμε και μας βγει μια καλή είδηση ή αγάπη κ.τ.λ κα μετά από μερικές μέρες για το ίδιο θέμα μας βγεί στην τράπουλα κάτι εντελώς διαφορετικο?
από τι εξαρτάται?
ευχαριστώ και συγχαρτήρια για την προσπάθεια.
περιμένουμε τις επόμενεσ κινήσεις

ΚΡΙΝΑΚΙ
29-05-2006, 12:52 PM
Μαράκι τέλεια όλα αυτά περιμένουμε με αγωνία την συνέχεια.:)

ΜΕΛΑΝΙ
29-05-2006, 03:48 PM
Mαράκι χρειάζομαι λίγη βοήθεια.Τι σημαίνει βαλές μπαστούνι+ βαλές κούπα +΄δέκα κούπα +άσος καρό,επίσης όταν 7 μπαστόυνι + επτά κούπα + τρία μπαστούνι + ντάμα κούπα (εγώ).
Α!!!!!!!!!όταν στο κρεβάτι του προσώπου που σε ενδιαφέρει πέσεις εσύ και αυτός δηλαδή οι φιγούρες μαζί τι είναι?

lurid_cherub
30-05-2006, 12:18 AM
Ερώτηση προς ΜΑΡΑΚΙ:
Οι ερμηνείες που δίνεις είναι αρκετά ικανοποιητικές αλλά μήπως δεν τις έχεις ολοκληρώσει...? Καλύπτεις μόνο τα ερωτικά έτσι όπως τα λες.δλδ... τα μπαστούνια και τα καρό δεν έχουν μόνο αυτές τις ερμηνείες...π.χ. 4 μπαστούνι "δυσάρεστη-βαριά" πόρτα(με καταλαβαίνεις...εσύ ειδικά) και σε συνδυασμούς όπως με το 10 μπαστούνι σημαίνει δικαστήριο και με Α μπαστούνι νοσοκομείο..., το 3 καρό σε μένα είναι το λεγομένο χαρτί του "χρόνου"(που μπορώ να προσδιορίσω πότε ακριβώς θα γίνει κάτι ανάλογα με ποιο χαρτί βρίσκεται αμέσως μετά) kai alla... Επίσης το "ξεκαθάρισμα"(3ο στάδιο) το κάνεις μόνο μία φορά??? Εγώ το κάνω τρεις για να διώξω χαρτιά που δεν με ενδιαφέρουν και να κρατήσω πληροφορίες πιο συγκεκριμένες. Επίσης κάνω και το λεγόμενο "κέντημα" στο τρίτο στάδιο του ριξίματος...
Μήπως να τα λέγαμε prive μεσω e-mail :bigsmile:

Αγγελικη
30-05-2006, 12:37 AM
Μηπως να ανοιγες δικο σου θεμα παραθετοντας τις δικες σου γνωσεις, τροπους ριξιματος κ.λπ.;
Εμενα το Μαρακι μια χαρα μου φαινεται και προσπαθει με τον τροπο της :)
Μου φαινεται πολυ οικεια με τα μελη και εκλαμβανει τους ρυθμους και τις ανησυχιες τους! Εξαλλου δεν τη ρωτησε καποιο μελος για τα επαγγελματικα του ή θεματα υγειας ωστε να της δοθει η ευκαιρια να πει τη γνωμη της!
Απο τα λεγομενα σου, ο τροπος που ριχνετε και ερμηνευετε την τραπουλα ειναι διαφορετικος, αρα θα συνιστουσα το ανοιγμα νεου θεματος.

Ελπιζω στην κατανοηση του Κωστη γιατι αλλο ξυλοφορτωμα δεν το αντεχω:cheesy:

Υ.Γ.
Σας ομιλει ενα μελος που δεν ασχολειται με τη χαρτομαντεια αλλα κατανοει την καλη διαθεση και τις ανησυχιες οποιουδηποτε.
Φιλικα
Αγγελικη.

maraki_1975
30-05-2006, 09:04 AM
ερωτηση και εγω: μου πεφτει συνεχεια Α καρο(ειδηση)και παντα κοντα πεφτουν χαρτια οπως 6 σπαθι ή μπαστουνι και γενικα σπαθια ή μπαστουνια. Για παραδειγμα τετραδας ειχα Ρηγα καρο(αυτος που με ενδιαφερει) Α καρο Q κουπα(εγω) και στο τελος 4 σπαθι μου ειπαν οτι γενικα μου βγαινει οτι καθυστερει ακομα η ειδηση...
εσυ βρε μαρακι τι λες;

ευχαριστω πολυ!
καλημέρα, μια απο τις ερμηνείες του 6 σπαθί (όταν αυτο δεν ειναι δικό μας χαρτι , όταν δεν είμαστε δηλαδή ουτε εσύ ουτε ο συντροφός σου σπαθι) ειναι το χαρτι της εργασίας ...της δουλειάς ...άρα ενας Α καρό δίπλα σε ενα 6 σπαθί θα μπορούσε να σημαίνει μια πρόταση για αλλαγή δουλειάς , μια είδηση για νέα επαγγελματική θέση το 6 μπαστούνι όμως δεν της δίνει και μεγάλη έυνοια για να ειναι μια καλή δουλειά ...μάλλον ειναι μια δουλειά με όχι τόσο καλό μισθό!!!

maraki_1975
30-05-2006, 09:11 AM
καλημέρα Μαράκι
πες μου την γνώμη σου. οι προβλέψεις αλλάζουν? τα χαρτιά ενοώ.
Αν για παράδειγμα σήμερα τα ρίξουμε και μας βγει μια καλή είδηση ή αγάπη κ.τ.λ κα μετά από μερικές μέρες για το ίδιο θέμα μας βγεί στην τράπουλα κάτι εντελώς διαφορετικο?
από τι εξαρτάται?
ευχαριστώ και συγχαρτήρια για την προσπάθεια.
περιμένουμε τις επόμενεσ κινήσεις
καλημέρα, λοιπόν ακου να σου πω τι μου είχε πει μια γνωστη μου που ασχολούνταν με τα χαρτιά και μάλιστα επαγγελματικά...φυσικά και τα χαρτιά αλλάζουν αλλά τα περισσότερα και πιο σημαντικά γεγονότα δεν αλλάζουν ...ο τρόπος για να βεβαιώσεις κάποια γεγονότα οτι ειναι σημαντικά και δεν αλλάζουν ειναι τι άλλο!!! απλά βγαίνουν συνέχεια αυτα που ειναι να συμβούν χωρίς αναβολή!!!
τώρα απο την άλλη να ξέρεις και το εξης , τα χαρτιά δεν τα ρίχνουμε συνέχεια αφήνουμε ενα χρονικό διάστημα , να ολοκληρωθούν, πραγματοποιηθούν κάποια απο αυτα που έχουμε δει!!!
δηλαδή για μένα υπάρχει ενα σεβαστο διάστημα για να ρίχνεις τα χαρτια , κανονικά θα σου έλεγα κάθε 6 μήνες αλλά επειδή ξέρω την αγωνία και τη λαχτάρα για να τα δείς μπορείς να πείς οτι θα τα ρίχνεις 2 φορές το μήνα ...
όμως τώρα που μαθαίνεις τα χαρτιά (αν ασχοληθείς με τον τρόπο που σας έδειξα) θα τα ρίχνεις απλά για να καταλάβεις τα χαρτιά , να τους πάρεις τον αέρα...!

maraki_1975
30-05-2006, 09:13 AM
Ερώτηση προς ΜΑΡΑΚΙ:
Οι ερμηνείες που δίνεις είναι αρκετά ικανοποιητικές αλλά μήπως δεν τις έχεις ολοκληρώσει...? Καλύπτεις μόνο τα ερωτικά έτσι όπως τα λες.δλδ... τα μπαστούνια και τα καρό δεν έχουν μόνο αυτές τις ερμηνείες...π.χ. 4 μπαστούνι "δυσάρεστη-βαριά" πόρτα(με καταλαβαίνεις...εσύ ειδικά) και σε συνδυασμούς όπως με το 10 μπαστούνι σημαίνει δικαστήριο και με Α μπαστούνι νοσοκομείο..., το 3 καρό σε μένα είναι το λεγομένο χαρτί του "χρόνου"(που μπορώ να προσδιορίσω πότε ακριβώς θα γίνει κάτι ανάλογα με ποιο χαρτί βρίσκεται αμέσως μετά) kai alla... Επίσης το "ξεκαθάρισμα"(3ο στάδιο) το κάνεις μόνο μία φορά??? Εγώ το κάνω τρεις για να διώξω χαρτιά που δεν με ενδιαφέρουν και να κρατήσω πληροφορίες πιο συγκεκριμένες. Επίσης κάνω και το λεγόμενο "κέντημα" στο τρίτο στάδιο του ριξίματος...
Μήπως να τα λέγαμε prive μεσω e-mail :bigsmile:
καλημέρα, έχω πει οτι υπάρχουν κι άλλες ερμηνείες στα χαρτιά τις οποίες και θα παραθέσω!!!
το έχω πει πρωτύτερα οτι το 3ο στάδιο γίνεται 3 φορές ...για να γίνει το ξεκαθάρισμα που λες ...

ScP
30-05-2006, 09:40 AM
Ερώτηση προς ΜΑΡΑΚΙ:
Οι ερμηνείες που δίνεις είναι αρκετά ικανοποιητικές αλλά μήπως δεν τις έχεις ολοκληρώσει...? Καλύπτεις μόνο τα ερωτικά έτσι όπως τα λες.δλδ... τα μπαστούνια και τα καρό δεν έχουν μόνο αυτές τις ερμηνείες...π.χ. 4 μπαστούνι "δυσάρεστη-βαριά" πόρτα(με καταλαβαίνεις...εσύ ειδικά) και σε συνδυασμούς όπως με το 10 μπαστούνι σημαίνει δικαστήριο και με Α μπαστούνι νοσοκομείο..., το 3 καρό σε μένα είναι το λεγομένο χαρτί του "χρόνου"(που μπορώ να προσδιορίσω πότε ακριβώς θα γίνει κάτι ανάλογα με ποιο χαρτί βρίσκεται αμέσως μετά) kai alla... Επίσης το "ξεκαθάρισμα"(3ο στάδιο) το κάνεις μόνο μία φορά??? Εγώ το κάνω τρεις για να διώξω χαρτιά που δεν με ενδιαφέρουν και να κρατήσω πληροφορίες πιο συγκεκριμένες. Επίσης κάνω και το λεγόμενο "κέντημα" στο τρίτο στάδιο του ριξίματος...
Μήπως να τα λέγαμε prive μεσω e-mail :bigsmile:

Γεια σου lurid_cherub
Η Μαρία είναι παλιό μέλος μας και έχει αρκετή εμπειρία με τα φόρουμς μας. Γνωρίζει πολύ καλά ότι το συγκεκριμένο site δεν προσφέρεται για πλατιάσματα αλλά έχει ενημερωτικό κατά βάση χαρακτήρα. Επίσης στις συζητήσεις στα φόρα απαγορεύει ρητά λεπτά θέματα όπως τα της υγείας.
Κάνει λοιπόν πολύ καλά η Μαρία που έχει επικεντρώσει στα αισθηματικά ζητήματα τα οποία μέχρι στιγμής χειρίζεται διακριτικά και αφήνει τις "βαριές πόρτες" και τα νοσοκομεία στους ειδικούς.

stabie
30-05-2006, 09:47 AM
καλημέρα, μια απο τις ερμηνείες του 6 σπαθί (όταν αυτο δεν ειναι δικό μας χαρτι , όταν δεν είμαστε δηλαδή ουτε εσύ ουτε ο συντροφός σου σπαθι) ειναι το χαρτι της εργασίας ...της δουλειάς ...άρα ενας Α καρό δίπλα σε ενα 6 σπαθί θα μπορούσε να σημαίνει μια πρόταση για αλλαγή δουλειάς , μια είδηση για νέα επαγγελματική θέση το 6 μπαστούνι όμως δεν της δίνει και μεγάλη έυνοια για να ειναι μια καλή δουλειά ...μάλλον ειναι μια δουλειά με όχι τόσο καλό μισθό!!!





ευχαριστω πολυ!!!!!!
πως ομως θα καταλαβουμε αν μια ειδηση ειναι καλη ή κακη;(ασχετα απο τα επαγγελματικα)και πως θα καταλάβουμε αν καθυστερει ή θα ερθει αμεσα?

maraki_1975
30-05-2006, 10:36 AM
ευχαριστω πολυ!!!!!!
πως ομως θα καταλαβουμε αν μια ειδηση ειναι καλη ή κακη;(ασχετα απο τα επαγγελματικα)και πως θα καταλάβουμε αν καθυστερει ή θα ερθει αμεσα?
η καθυστέρηση , ή η άσχημη πλευρα ενός γεγονότος φαίνεται όταν δίπλα στο γεγονός τα χαρτιά δεν ειναι αευνοικα κι αυτο σημαίνει οτι τα χαρτιά που ειναι δίπλα σε αυτη την είδηση ειναι το 10 μπαστούνι, ο Α μπαστούνι ...άσχημα χαρτιά !!!

ilav
30-05-2006, 01:18 PM
καλημερα Μαρακι
σε ευχαριστώ κατ αρχην για τις απαντησεις σου
οσον αφορά τη ερμηνεία στις τετραδες πιστευω οτι τα καταλαβα
στο αλλο στρωσιμο που εχουμε την νταμα κάτω, και πριν βάλουμε τα χαρτιά πάνω στο σταυρό προσπαθουμε να δώσουμε ερμηνείες?
επίσης στο ίδιο ρίξιμο που σχιματίζεται τετράδα (1 κάτω 3 από πάνω) ερμηνεύουμε με τον αυτό τρόπο όπως δηλαδή μας εχεισ πει?:idea: :)
κατι ακόμα
μπορούμε να ρίξουμε με τον ίδιο τρόπο και γι αυτόν που μας ενδιαφέρει χωρίς να είναι παρόν αυτό? να μελετήσουμε και να κόψουμε ενοο εμεισ?:)

maraki_1975
30-05-2006, 02:30 PM
καλημερα Μαρακι
σε ευχαριστώ κατ αρχην για τις απαντησεις σου
οσον αφορά τη ερμηνεία στις τετραδες πιστευω οτι τα καταλαβα
στο αλλο στρωσιμο που εχουμε την νταμα κάτω, και πριν βάλουμε τα χαρτιά πάνω στο σταυρό προσπαθουμε να δώσουμε ερμηνείες?
επίσης στο ίδιο ρίξιμο που σχιματίζεται τετράδα (1 κάτω 3 από πάνω) ερμηνεύουμε με τον αυτό τρόπο όπως δηλαδή μας εχεισ πει?:idea: :)
κατι ακόμα
μπορούμε να ρίξουμε με τον ίδιο τρόπο και γι αυτόν που μας ενδιαφέρει χωρίς να είναι παρόν αυτό? να μελετήσουμε και να κόψουμε ενοο εμεισ?:)καλησπέρα, φυσικά όλα τα χαρτιά και αυτα που ειναι στρωμένα κάτω έχουν την σημασία τους ...αυτά που βάζουμε μετα κλειστά επάνω ειναι το κάτι παραπάνω που θα μας πούνε για αυτα που μας απασχολούν
επίσης στο ίδιο ρίξιμο που σχιματίζεται τετράδα (1 κάτω 3 από πάνω) ερμηνεύουμε με τον αυτό τρόπο όπως δηλαδή μας εχεισ πει?:idea: :)
κατι ακόμα
ναι τα χαρτιά έχουν τις ίδιες σημασίες που σας έχω δώσει εξ αρχής ...

φυσικά και μπορούμε να αντικαταστήσουμε την ντάμα μας , με τον κύριο που μας απασχολεί και να ρίξουμε τα χαρτιά για αυτόν...
γιαυτο έχω να σας ενημερώσω οτι αν κάνουμε ενα ολοκληρωμένο ρίξιμο χαρτιών και για μας και για τον άλλον ..και τα τρία στάδια ...διαρκεί περίπου 1 με 1,5 ώρα να πούμε τα χαρτιά ....
φιλάκια !!!

magikadespell
30-05-2006, 03:12 PM
Maraki 1975 καλησπέρα. Παρακολουθώ όλο τον καιρό την προσπάθεια σου και ήθελα να σου γράψω και εγώ ένα μπράβο για τον κόπο σου:) .
Και εγώ τα λέω όπως και εσύ ερασιτεχνικά και συμφωνώ απολύτως με όλα όσα γράφεις (τόσο πολύ που καμιά φορά νόμιζα ότι τα έγραφα εγώ!!) έχουμε κάποιες μικρές διαφορές στην ερμηνεία αλλά είναι τόσο μικρές που ή έτσι τα ερμηνεύσεις ή αλλιώς το αποτέλεσμα ίδιο είναι. Έχω να πω και το εξής: Η πιο δύσκολη τράπουλα από όλες είναι αυτή, η απλή ή αλλιώς τσιγγάνικη ακριβώς επειδή όπως λες και εσύ θέλει feeling, θέλει όραμα, θέλει σενάριο. Η διαίσθηση εδώ παίζει πολύ μεγάλο ρόλο (τον μεγαλύτερο) σε αντίθεση με την Αστρολογία και ίσως και την ταρώ ίσως που θέλει κυρίως καλή γνώση του συμβολισμού και της ερμηνείας. Εγώ όταν τα λέω καμιά φορά (όταν είμαι στα καλά μου) είναι σα να βλέπω ταινία οι φιγούρες σχεδόν κουνιούνται, μιλάνεκαι αφήνομαι να με πάει... νομίζω πως και εσύ έτσι πρέπει να νιώθεις αφού έτσι το περιγράφεις.
Κατά τα άλλα συμφωνώ ακόμα και με το κόμμα και την τελεία. Μπράβο σου πάλι

Dell Piero
30-05-2006, 05:33 PM
Ομολογώ και ότι το θέμα είναι πολύ καλό όπως και η προσπάθεια.

MΕ ΣΩΣΑΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΕΙΩΝΑΝ ΟΙ ΑΤΑΚΕΣ

Maroulita
30-05-2006, 05:42 PM
Ομολογώ και ότι το θέμα είναι πολύ καλό όπως και η προσπάθεια.

Γρήγορα στη ΣΤΗΛΗ ΣΟΥ

Dell Piero
30-05-2006, 05:58 PM
Σιγά μη κρατιόσουν και δεν κατίνιαζες δημόσια!!!!!

Maroulita
30-05-2006, 06:03 PM
Σιγά μη κρατιόσουν και δεν κατίνιαζες δημόσια!!!!!

Ειπαμε.... είμαι μανούλα σ'αυτά... τα ίδια θα λέμε;
Εχεις αφήσει αναπάντητες φλέγουσες ερωτήσεις στη ΣΤΗΛΗ ΣΟΥ.
Απάντα και μετά δώσε τα συγχαρήκια στο Μαράκι.

:love:

ramonaki
30-05-2006, 09:57 PM
Γεια χαρα!!
Ειχα κανει μια ερςτηση η οποια δεν απαντηθηκε σχετικα με τη χαρτιμαντιεα.
Οποτε την ξανακανω.Οταν κανοθμε το στρωσιμο και ανοιγουμε τα φυλλα
τα γυρναμε οπως ειναι ή απο κατω προς τα πανω?Γιατι αυτο επηρεαζει το αν ενα χαρτι πεφτει ορθιο ή αναποδα.Επισης ειναι σωστο αν δεν υπαρχει καποιος ανθρωπος στη ζωη μας αλλα μας ενδιαφερει καποιος να οριζουμε απο μονοι μας οτι αυτος θα ειναι ο Ρηγας με το αναλογο χρωμα?Ετσι ειναι σαν να τον βαζουμε με το ζορι στα χαρτια μας.
Αυτα ειχα να ρςτησω και να πω ενα μπραβο στην προσπαθεια και στην υπομονη σου Μαρακι.:)

ilav
30-05-2006, 11:29 PM
καλησπερα Μαρακι
Θα σου καμω πολλες ερωτησεις και αν εχεις το χρόνο μου απαντας.
εγώ σπαθί αυτός κουπα.
στο 2ο ρίξιμο εχω τα εξής στο σταυρό. (εριχνα γι αυτόν)
κεντρο. Κκουπα πανω του Αμπαστουνι, 5 σπαθι 4 σπαθι 3 κουπα
απο πάνου του 5 μπαστουνι 7μπαστ, 4 μπαστ, 7 κουπα
κατω 7 καρό, 4 κουπα, βαλες κουπα 9σπαθι
πίσω του 5 κουπα Κσπαυί, Jκαρό 4 καρό
μπροστά 6 κουπα,10 καρό, Jμπαστουνι, 10σπαθί

και στο δικό μου φύλο Qσπαθί τα εξής Ακουπα (αναποδο) Ασπαθί (ανάποδο) 2κουπα
και τελειώνοντας...αν τα Α κουπα Ασπαθί πεσουν αναποδα αλλάζει η σημασία τους η αρχική? αυτη που μας εχεισ πει ενοώ
αν σε κουρασα...:bigsmile:
να σαι καλα για την υπομονή και τη διάθεση σου

stabie
31-05-2006, 12:59 AM
και η ερωτηση που με απασχολει περισσοτερο απ'ολες...
συνεχεια και στο δικο μου ριξιμο(και στα τρια σταδια) και στο δικο του ριξιμο πέφτει Α κουπα αναποδα!
ειναι τελικα πολυ αρνητικο ή μπορει να συμβολιζει και κάποιο εμποδιο που μπορει να υπάρχει όπως πχ απόσταση κτλ;;;;;;
ευχαριστω και σορρυ για το πρηξιμο...

stabie
31-05-2006, 01:01 AM
α και κατι που ξέχασα...
Α μπαστουνι αναποδα και Α σπαθι αναποδα τι σημαινουν??????????
ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωω

Αγγελικη
31-05-2006, 01:29 AM
α και κατι που ξέχασα...
Α μπαστουνι αναποδα και Α σπαθι αναποδα τι σημαινουν??????????
ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωω

Διαβαζοντας το "βιβλιο της τυχης", εκδοσεις "Κοχλιας", συγγραφεις: Lillian Verner-Bonds, και κανοντας τον συνδυασμο υποθετω:
Προσπαθεια απεγνωσμενη να προσεγγισεις ερωτικα καποιον ανδρα (να τον ριξεις στο κρεββατι δηλαδη), αλλα δυσκολευεσαι καθοτι αυτος δεν ειναι διατεθιμενος.
Επιασα κατι;:bigsmile:
Πλακα κανω!!!
Ελπιζω να μην με παρεξηγησετε! :bigsmile:
Μαρακι μου προχωρα με φορα!!!:love:

aigokeraki!
31-05-2006, 04:13 AM
Καλησπέρα Μαράκι...

θα μπορούσα να ζητήσω μια χάρη??:unsure:

Επειδή προφανώς έχει μεγαλώσει το ενδιαφέρον....κι επειδή όλοι, απ' ότι καταλαβαίνω θέλουμε να ρωτήσουμε για πολλές διαφορετικές ερμηνείες....
θα μπορούσες να μας πεις από μόνη σου για τις πιο βασικές (όπως π.χ αυτό που απάντησες για το 6αρι), όπως είχες προτείνει κι εσύ πιο παλιά?
Νομίζω ότι έτσι κ οι ερωτήσεις μας θα είναι λιγότερες κ θα τα έχουμε περισσότερο συγκεντρωμένα...Σόρυ για την παρέμβαση....:sad:

Ευχαριστώ κ πάλι....

maraki_1975
31-05-2006, 05:54 PM
και η ερωτηση που με απασχολει περισσοτερο απ'ολες...
συνεχεια και στο δικο μου ριξιμο(και στα τρια σταδια) και στο δικο του ριξιμο πέφτει Α κουπα αναποδα!
ειναι τελικα πολυ αρνητικο ή μπορει να συμβολιζει και κάποιο εμποδιο που μπορει να υπάρχει όπως πχ απόσταση κτλ;;;;;;
ευχαριστω και σορρυ για το πρηξιμο...
καλησπέρα, κοίταξε να δεις ο Ακούπα σαν χαρτί δεν ειναι αρνητικό ακόμα κι αν πέσει αναποδα , απλά τι γίνεται συνήθως η ανάποδη θέση του μας δείχνει οτι υπάρχουν προβλήματα στη σχέση ...δεν ειναι αυτη η σχεση η πολύ καλή ...τώρα το είδος των προβλημάτων φαίνεται απο τα διπλανά χαρτιά , πάντως σίγουρα θα μπορούσε να πέφτει ο Α ανάποδα απλά γιατί υπάρχει απόσταση μεταξύ σας και αυτο δεν αφήνει τη σχέση να γίνει Ακούπα όρθιος δηλαδή μια πολύ καλή σχέση ...
η απόσταση μεταξύ μας να ξέρεις οτι φαίνεται έντονα όταν ανάμεσα στα 3αρια μας υπάρχει ο Α μπστούνι ή το 10 μπαστούνι , και κάπως άλλιώς όταν δεν ενώνονται πολλά φύλλα δικά σου και δικά του τότε βλέπουμε οτι υπάρχει πρόβλημα απόστασης ...αλλά το κύριο στοιχείο ειναι 3+Αμπαστούνι+3

maraki_1975
31-05-2006, 05:57 PM
α και κατι που ξέχασα...
Α μπαστουνι αναποδα και Α σπαθι αναποδα τι σημαινουν??????????
ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωω
η ανάποδη θέση των χαρτιών μας δηλώνει σχεδόν την ανάποδη σημασία ή ην προβληματική σημασία της όρθιας θέσης ας πούμε ενας Ασπαθί ανάποδα θα μπορούσε να σημαίνει καθυστέρηση σε μια επιτυχία (απάντηση) που περιμένουμε , εναν χαλασμένο γάμο (ανάποδο στεφάνι δηλαδή) ...κατάλαβες τώρα όσον αφορά τον Α μπαστούνι ειναι απο μόνο του αρκετα άσχημο και η ανάποδη θέση του δυστυχώς επιδεινώνει την κακή του έκβαση ....

maraki_1975
31-05-2006, 06:33 PM
θα ήθελα να σας κάνω μια πρόταση , μην εστιάζετε το ενδιαφέρον σας σε μεμονωμένες απαντήσεις στην κάθε σας απορία ...γιατί δεν γίνετε έτσι η εξήγηση των χαρτιών πρέπει να υπάρχει μια συνολική εικόνα ...οπότε δεν μπορώ να σας πώ κάτι που θα ειναι σωστό απαντώντας σας σε κάποιες απο τις ερωτήσεις του στυλ ...εχω μια τετράδα που έχει αυτο και αυτο το χαρτί καλύτερα θα ήταν να μιλήσουμε σε γενικό επίπεδο για την ερμηνεία των χαρτιών γιατί έτσι με τις μεμονωμένες απαντήσεις και εσείς μπερδεύστε και εγω δεν σας δίνω σωστές απαντήσεις αφου΄δεν έχω συνολική εικόνα εξάλλου θα σας πώ κάτι για να καταλάβετε τι εννοώ και οτι δεν προσπαθώ να αποφύγω κάτι μιας και ειναι ευχαρίστησή μου να σας απαντώ ....ας πούμε οτι βγαίνει κάτι στα χαρτιά που με τις ερμηνείες που ξέρουμε ειναι άσχημο ...αν το σύνολο ειναι θετικό αυτο το άσχημο ειναι σαν να μην υπάρχει ...
καταλάβατε γιατί έχει σημασία το σύνολο και η προσεκτική ερμηνεία των χαρτιών χωρίς να βλέπουμε κάτι άσχημο και να τρομάζουμε ?
φιλάκια πολλά ότι θέλετε πάντως σε σχέση με τους συνδυασμούς και τις ερμηνειες μέχρι να ετοίμάσω κι εγω ενα εικονικό παράδειγμα όπως σας έχω ήδη υποσχεθεί μπορείτε να με ρωτάτε!!!

φιλάκια
φιλικά

aigokeraki!
31-05-2006, 07:50 PM
Μαράκι...θέλω τη βοήθεια σου!!

Σου γράφω τις τετράδες που μου βγήκαν μετά το 3ο στάδιο.....Δε θέλω την ερμηνεία ακριβώς, οκ, απλά θα μπορούσες να μου πεις για τα καρώ φύλλα που βρίσκονται εκεί μέσα....
Αφορούν εμένα?Τον άλλον?Υπάρχει περίπτωση να είναι τα φύλλα ενός "καρώ προσώπου"?....Μπλέχτηκα κ τα καταλαβαίνω όπως να ναι:unsure:

Εγώ είμαι Σπαθί, αυτός είναι Κούπα

Jσπαθί 2σπαθί 3σπαθί 3κούπα
4σπαθί 2καρώ 6κούπα Qκαρώ
8σπαθί 7σπαθί Ακαρώ 4καρώ
Jκούπα 6καρώ Qσπαθί 5σπαθί
Ακούπα 3καρώ 6σπαθί Κκούπα

Επίσης θέλω να ρωτήσω για τα 7άρια και τα 9άρια....Όταν μπλέκονται μέσα σε μια τετράδα και δεν ανήκουν ούτε σε μένα ούτε στον άλλον....έχουν κάποια άλλη ερμηνεία??

Σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου Μαράκι:smile1:

maraki_1975
01-06-2006, 08:56 AM
Μαράκι...θέλω τη βοήθεια σου!!

Σου γράφω τις τετράδες που μου βγήκαν μετά το 3ο στάδιο.....Δε θέλω την ερμηνεία ακριβώς, οκ, απλά θα μπορούσες να μου πεις για τα καρώ φύλλα που βρίσκονται εκεί μέσα....
Αφορούν εμένα?Τον άλλον?Υπάρχει περίπτωση να είναι τα φύλλα ενός "καρώ προσώπου"?....Μπλέχτηκα κ τα καταλαβαίνω όπως να ναι:unsure:

Εγώ είμαι Σπαθί, αυτός είναι Κούπα

Jσπαθί 2σπαθί 3σπαθί 3κούπα
4σπαθί 2καρώ 6κούπα Qκαρώ
8σπαθί 7σπαθί Ακαρώ 4καρώ
Jκούπα 6καρώ Qσπαθί 5σπαθί
Ακούπα 3καρώ 6σπαθί Κκούπα

Επίσης θέλω να ρωτήσω για τα 7άρια και τα 9άρια....Όταν μπλέκονται μέσα σε μια τετράδα και δεν ανήκουν ούτε σε μένα ούτε στον άλλον....έχουν κάποια άλλη ερμηνεία??

Σ'ευχαριστώ για την υπομονή σου Μαράκι:smile1:
καλημέρα, λοιπόν αυτά τα χαρτιά τα άσχετα κατα μια έννοια που τρυπωνουν στο΄στρώσιμο μας ειναι αυτα για τα οποία θα σας πω
όταν το χαρτί ειναι άσχετο αυτο σημαίνει οτι δεν υπάρχει κάποια φιγούρα κοντά του και άρα δεν ανήκει πουθενά ...
όταν δεν ανήκει πουθενα λοιπόν ας πούμε το 3καρό σημαίνει την πρωινή ώρα!!!

katrin82
01-06-2006, 11:45 AM
Μαράκι καλημέρα. Σχετικά με αυτό που ανέφερες πιο πάνω... όλα τα άσχετα χαρτια δηλώνουν ώρα ή μόνο μερικά??? Κι αν όχι ποιά είναι αυτά???

ΚΡΙΝΑΚΙ
01-06-2006, 08:08 PM
Μαράκι καλησπέρα και απο μένα.Έχω και εγώ μια ερώτηση.Όταν βγαίνουν φιγούρες με το χρώμα το δικό μας ή αυτού που μελετάμε μπορούμε να πούμε οτι είναι πρόσωπο δικό μας ή αυτού που μελετάμε;Ευχαριστώ προκαταβολικά.:)

aigokeraki!
01-06-2006, 09:20 PM
Ευχαριστώ Μαράκι....

προφανώς εχεις σκοπό να μας πεις για τα "άσχετα" φύλλα και να τα εξηγήσεις αναλυτικότερα....
Περιμένουμε......:bigsmile:

Καλό μήνα κ καλό καλοκαίρι σε όλους!!!!!!!!!!!!!:cheesy:

Pisces girl
03-06-2006, 04:08 PM
Mαρακι γεια σου!

Ριχνοντας τα χαρτια τοσα χρονια πιστευεις οτι υπαρχουν καποια γεγονοτα που δεν μπορουμε να αλλαξουμε ή συμφωνα με τις επιλογες μας αλλαζει το μελλον αναλογα?

Μηπως μας ερχονται μπροστα μας ας πουμε δυο δρομοι και εμεις αν διαλεξουμε τον πρωτο το μελλον μας θα ειναι διαφορετικο απο οτι αν ειχαμε διαλεξει τον δυετερο? 'Η μηπως μας ερχονται μπροστα μας δυο δρομοι αλλα οποιον και να διαλεξουμε το μελλον μας θα ειναι στο τελος το ιδιο , αυτο που μας ειναι 'γραμμενο' απλα η πορεια θα ειναι διαφορετικη?

Για παραδειγμα, ο συζυγος μας ειναι 'προκαθορισμενος' και οτι και να κανουμε θα καταληξουμε με εναν συγκεκριμενο ανθρωπο ή καποια ατομα μπαινουν στη ζωη μας και εξαρταται απο εμας με ποιον θα καταληξουμε.
Σου εχει τυχει να βλεπεις στα χαρτια πχ. μια φιλη σου οτι θα ειναι με καποιον σε γαμο, αυτη να τον διωχνει, αυτος να κανει αλλες σχεσεις / γαμο, και στο τελος ομως να καταληγει με τη φιλη σου.
Μπορουμε να αλλαξουμε τη μοιρα μας. πχ. η μοιρα σου (αν υπαρχει) να ειναι το ατομο Α εσυ να το αγνοησεις και τελικα να καταληξεις με το Β ή ο,τι και να κανεις θα εισαι με το Α στο τελος.

Θα με ενδιεφερε η αποψη σου γιατι εχεις την εμπειρια μεσα απο τα χαρτια.

Φιλακια και Καλο ΣΚ

Kicky
05-06-2006, 09:29 AM
Hey guys, ime ellinoamericana kai I'm sorry pou grafo me greeklish alla den xero kala ellinika kai o tropos pou grapho ine kaliteros gia mena, ithela na sas po oti xero tin cartomancy poli kala, prin liga xronia agorasa the tarot cards, stin arxi ekanan poli valid predictions, alla meta otan erixna ta tarot cards arxisa na visualize to mellon, meta diabasa oti ta tarot cards are fed by your emotions kai otan prospathisa na ta stamatiso den borousa, finally I've made it kai tora I use them for meditation kai kano predictions me apli trapoula

maraki_1975
05-06-2006, 02:15 PM
Mαρακι γεια σου!

Ριχνοντας τα χαρτια τοσα χρονια πιστευεις οτι υπαρχουν καποια γεγονοτα που δεν μπορουμε να αλλαξουμε ή συμφωνα με τις επιλογες μας αλλαζει το μελλον αναλογα?

Μηπως μας ερχονται μπροστα μας ας πουμε δυο δρομοι και εμεις αν διαλεξουμε τον πρωτο το μελλον μας θα ειναι διαφορετικο απο οτι αν ειχαμε διαλεξει τον δυετερο? 'Η μηπως μας ερχονται μπροστα μας δυο δρομοι αλλα οποιον και να διαλεξουμε το μελλον μας θα ειναι στο τελος το ιδιο , αυτο που μας ειναι 'γραμμενο' απλα η πορεια θα ειναι διαφορετικη?

Για παραδειγμα, ο συζυγος μας ειναι 'προκαθορισμενος' και οτι και να κανουμε θα καταληξουμε με εναν συγκεκριμενο ανθρωπο ή καποια ατομα μπαινουν στη ζωη μας και εξαρταται απο εμας με ποιον θα καταληξουμε.
Σου εχει τυχει να βλεπεις στα χαρτια πχ. μια φιλη σου οτι θα ειναι με καποιον σε γαμο, αυτη να τον διωχνει, αυτος να κανει αλλες σχεσεις / γαμο, και στο τελος ομως να καταληγει με τη φιλη σου.
Μπορουμε να αλλαξουμε τη μοιρα μας. πχ. η μοιρα σου (αν υπαρχει) να ειναι το ατομο Α εσυ να το αγνοησεις και τελικα να καταληξεις με το Β ή ο,τι και να κανεις θα εισαι με το Α στο τελος.

Θα με ενδιεφερε η αποψη σου γιατι εχεις την εμπειρια μεσα απο τα χαρτια.

Φιλακια και Καλο ΣΚ
θα σου απαντήσω εγω αυτο που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής απο τη ζωή μου και απο τα χαρτιά αν το θές απο αυτη την σκοπιά ειναι οτι υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις που μπορούμε να τις αποφύγουμε (αφού δεν ειναι τόσο δυνατές) αλλά αυτο που ειναι τελικα να΄γίνει θα γίνει...
κάποτε ειχα μια φίλη η οποία ήταν αρραβωνιασμένη με ενα παιδί και πηγαίναν για γάμο , πήγαινε λοιπόν σε μια που της έλεγε τα χαρτιά και της έλεγε συνέχεια ο Κώστας(το παιδί που ήταν αρραβωνιασμένη) θέλει γάμο μαζί σου θέλει να σε παντρευτεί ...όπμως βλέπω ρε παιδί μου εναν άλλον άντρα να πέφτει στη ζωή σου και μάλλον εσύ θα τα γκρεμίσεις όλα ...η χαρτορίχτρα λοιπόν τότε της έλεγε οτι ειναι στο χέρι σου αν εσύ θέλεις να παντρευτείς τον Κώστα και αύριο το πρωί γίνεται όμως κάτι άλλο εμφανίζεται στη ζωή σου και θα ανατρέψει την κατάσταση ...
τελικά η φίλη μου γνώρισε εναν νεαρό και ανατράπηκε όλη η μέχρι τότε ζωή της ...μετα καθόμασταν και το συζητούσαμε τελικά τι ήταν στο χέρι της να κρατήσει τη σχέση που ειχε? αφου θα γνώριζε κάποιον που θα της τάραζε τα νερά ...τι να λέμε τώρα ?
θα σου πω σε ποιά περίπτωση πιστεύω οτι μπορούμε να επέμβουμε ...
όταν έχουμε μια αρρωστημένη κατάσταση , η οποία δεν έχει ελπίδες να προχωρήσει ειναι στο χέρι μας να την διαλύσουμε τώρα ή να την διαλύσουμε μετα απο 2-3...χρόνια όμως να την φτιάξουμε δεν το πιστεύω...

ακόμα κι αν ακούγομαι μοιρολάτρης ...και ακούγεται άσχημα αυτο ...για μας στη σημερινή εποχή να πιστεύουμε στη μοίρα ...
εγω πιστευω οτι τα περισσότερα και σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μας ειναι προκαθορισμένα να γίνουν ...και θα γίνουν !!!
αυτη ειναι η άποψή μου !!!

maraki_1975
05-06-2006, 02:40 PM
λοιπόν να σας αναφέρω κάποιες απο τις έννοιες των χαρτιών ....όταν αυτά δεν αντιπροσωπεύουν τα δικά μας χαρτιά ...
το 2κουπα ειναι ενα χαρτί που μας δείχνει αμφιβολίες να υπάρχουν γύρω μας για το θέμα που μας απασχολει (φυσικά έχει σχέση με τα χαρτιά που πέφτουν δίπλα) , το 2 μπαστούνι ειναι το χαρτί που μας δείχνει οτι θα βρεθούμε σε εναν δυισμό σε ενα μεγάλο δίλλημα...
το 3μπαστούνι ειναι ύπαρξη τρίτου προσώπου ικανού να φέρει χωρισμο στη σχέση, το 3 καρό θα μπορούσε να ειναι πρωινή ώρα και το 3 σπαθί απογευματινή..., το 3 κούπα θα μπορούσε να μας δείχνει την ύπαρξη παιδιού
το 4 κούπα θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως συναισθηματική ανασφάλεια , το 4 καρό ως μια χαρούμενη πόρτα ...ή μια αγορά ακινήτου , το 4 σπαθι θα μπορουσε να μας δείχνει κατοχη περιουσίας(γης) , το 4 μπαστούνι , ειναι μια άσχημη πόρτα που θα μπορούσε να ειναι νοσοκομείο, πόρτα δικαστηρίου...φυλακή αλλά αυτές ειναι πολύ δύσκολες έννοιες και θα πρέπει να ειμαστε πολύ καλοί γνώστες των συνδιασμών των χαρτιών και γενικά των χαρτιών προκειμένου να μπορούμε να κάνουμε τέτοιες ερμηνείες...
το 5 κούπα ειναι μια ερωτική απογοήτευση , το 5 μπαστούνι ειναι ενας χωρισμός που ακόμα κρατά ελπίδες ...δεν ειναι ακόμα τελειωμένος χωρισμός...
το 6 μπαστούνι ειναι σκληρή δουλειά χωρίς την ανάλογη ανταμοιβή δηλαδή μια εργασία η οποία μπορεί να ειναι πολυ σκληρή και να πληρωνόμαστε καλά ή το περιβάλλον στο οποιο δουλεύουμε να ειναι σχετικά άσχημο και να μην μας ικανοποιεί...το 6 σπαθί δηλώνει την δουλειά μας ...σαν π.χ. εγω δουλεύω σε ενα γραφείο μάλιστα το 6 σπαθί μας δίνει πληροφορίες σχετικά με το τι γίνεται στην δουλειά μας αν θα υπάρχει προαγωγή απόλυση ....κ.λ.π. το 6 καρό έχει να κάνει με γραφικά θέματα δηλαδή αν είμαστε π΄.χ φοιτητές τα γραπτά μας ...φαίνονται με το 6 καρό , επίσης με το 6 καρό φαίνονται και τα συμβόλαια που μπορεί να υπογράφουμε ...καταλάβατε πιστεύω τι εννοώ γραφικά θέματα?
το 7 καρό μπορεί και αυτο σαν το 3 καρό να συμβολίζει κάποια πρωινή ώρα ...
κατα την οποία θα γίνει ενα γεγονός...
το 7 μπαστούνι ειναι ενα χαρτί που μας δηλώνει μια αντιδικία που υπάρχει ανάμεσα σε δύο άτομα ή μέσα στο χώρο της δουλειάς μας ή μας δείχνει οτι νιώθουμε εμείς οτι έχουμε αδικηθεί απο κάποιον -ους ΄π.χ. αν εχω Q+7μπαστούνι +K μας δείχνει οτι ανάμεσα σε αυτη την κούπα και αυτον τον Ρήγα υπάρχει μια αντιδικία...αν όμως έχουμε τον Βαλέ να κοιτα ενα 7 μπαστούνι αυτο μας δείχνει αφου ο Βαλές συμβολίζει την ψυχή μας οτι αυτή η ψυχή είτε δικιά μας είτε αυτού στον οποίο ανήκει ο Βαλες νιώθει μια αντιδικία, νιώθει οτι έχει αδικηθεί...
το 8 κούπα μας δηλώνει την ερωτική εξομολόγηση ...το 8 μπαστούνι το ώχ , την στεναχώρια, την αγανάκτηση ...
το 9 καρό μας δείχνει νεύρα, όταν κάτι θα μας προκαλέσει νεύρα το 9καρό θα ειναι πάντα εκεί...το 9 μπαστούνι ειναι ενα άσχημο χαρτί απο αυτά που χρειάζεσαι πολυ καλή γνώση των χαρτιών για να εισαι ικανός να του δώσεις ερμηνεία ...ειναι το χαρτί της υστερίας , δηλαδή τα νεύρα χωρίς όρια , και δυστυχώς ειναι ενα χαρτί που θα μπορούσε να μας φανερώσει και κάποια ψυχολογικά προβλήματα ...εσείς όμως δεν μπορείτε να κάνετε αυτη την ερμηνεία γιατί ειναι πολυ δύσκολη ούτε εγω την χρησιμοποιώ γιατί ειναι πολύ βαρύ χαρτί κρατήστε λοιπόν την ερμηνεια των έντονων νευρων , κάτι που μας φέρνει εκτός εαυτού...

αυτα ειναι οι κυρίως ερμηνείες για τα χαρτιά όταν αυτα δεν ειναι δικά μας και αρα πρέπει να σημαίνουν κάτι άλλο....
για σκεφτείτε και αυτα και οτι αποριες έχετε μου λέτε!!!

maraki_1975
05-06-2006, 02:41 PM
Μαράκι καλησπέρα και απο μένα.Έχω και εγώ μια ερώτηση.Όταν βγαίνουν φιγούρες με το χρώμα το δικό μας ή αυτού που μελετάμε μπορούμε να πούμε οτι είναι πρόσωπο δικό μας ή αυτού που μελετάμε;Ευχαριστώ προκαταβολικά.:)
δεν μπορώ να πω οτι κατάλαβα πολύ καλά τι με ρωτάς ?

stabie
05-06-2006, 03:13 PM
ειμαι πχ κουπα μπαστουνι και το προσωπο που με ενδιαφερει σπαθι...
ασχε τα θεωρω μονο τις κουπες και τα καρο ε?

maraki_1975
05-06-2006, 03:35 PM
ειμαι πχ κουπα μπαστουνι και το προσωπο που με ενδιαφερει σπαθι...
ασχε τα θεωρω μονο τις κουπες και τα καρο ε?
κοιταξε να δεις αν κατα το ρίξιμο υπάρχει μέσα στο στρώσιμο μου ενας Ρήγας ή Ντάμα καρο σχετικά κοντά με κάποια σημασία (δηλαδή όχι απλά ενα χαρτι π.χ. Ρήγας καρό και τίποτα άλλο) τότε τα καρό ανάλογα με τη θέση που έχουν μπορεί να ανήκουν στον Ρήγα ή στην Ντάμα καρό ...αλλά ΄δεν χάνουν και τη σημασία που έγραψα παραπάνω ... αλλά θεωρούμε οτι ανήκουν σε αυτη την τρότη φιγούρα που εμφανίστηκε στα χαρτιά μας!!!

Markella78
05-06-2006, 04:45 PM
Mαράκι πολλύ κατανοητά όλα αυτά , αν δεν κάνω λάθος έχεις ξεχάσει το 5 σπαθί ή δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο?





Ευχαριστώ πολλυ:)

maraki_1975
05-06-2006, 05:13 PM
Mαράκι πολλύ κατανοητά όλα αυτά , αν δεν κάνω λάθος έχεις ξεχάσει το 5 σπαθί ή δεν σημαίνει κάτι ιδιαίτερο?





Ευχαριστώ πολλυ:)
Ναι το 5σπαθί δεν το έχω για κάτι πολυ σημαντικό για να το λάβω υπόψιν μου!!! χαίρομαι που ειναι κατανοητά ...θα φτιάξω (ελπίζω απόψε) αυτο το εικονικό παραδειγμα και ελπίζω αύριο να σας το δειξω!!!

maraki_1975
06-06-2006, 10:24 AM
54

Καλημέρα, λοιπόν ξεκινάμε ενα εικονικό παράδειγμα ...έχω μια κοπέλα η οποία συμβολίζεται με την Ντάμα κούπα ..ξεκινώ λοιπόν το 1ο στάδιο το οποίο και σας παραθέτω ως συννημένο ....κοιτάξτε το λίγο και πείτε μου τι θέλετε να κάνουμε ....
θέλετε να ξεκινήσω κατευθείαν εγω να κάνω την ερμηνεία ή θελετε να προσπαθήσετε εσείς λίγο ;

maraki_1975
06-06-2006, 10:28 AM
α! θα ήθελα να σας πω οτι έχω βάλει διαφορετικό χρώμα στα χαρτιά που υποτίθεται οτι ειναι άσχετα ...αυτα που δεν ειναι δικά της (της ντάμας κουπα)...για να δώσουμε και παραπάνω προσοχή σε αυτη την ιδιομορφία των χαρτιών ...

Markella78
06-06-2006, 10:32 AM
Καλημέρα Μαράκι!
Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να προχωρήσεις εσύ στην ερμηνεία τους.

Να ρωτήσω κάτι. Πάντα στο 1 στάδιο το πρώτο χαρτί είναι η φιγούρα μας?

Pisces girl
06-06-2006, 12:28 PM
Καλημερα Μαρακι!

Εγω θα ελεγα να προχωρησεις στην ερμηνεια.

Αυτο που θα κανω εγω ειναι να κοιταξω το παραδειγμα σου, να βγαλω τη δικη μου ερμηνεια και μετα να κανω συγκριση με τη δικη σου και ελπιζω να εχει καποια σχεση η δικη μου με τη δικη σου!!!

Φιλακια και Ευχαριστουμε

ΚΡΙΝΑΚΙ
06-06-2006, 12:58 PM
Καλημέρα Μαράκι ίσως εγω δε διατύπωσα σωστά την ερώτηση μου.Θα στο πω με παράδειγμα εγω Q σπαθι αυτος που με ενδιαφέρει Κ μπαστούνι η Q μπαστούνι και ο Κ σπαθί είναι δικά μας (συγγενικά πρόσωπα) ή άσχετα προσωπα;:wondering
Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τώρα.Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά.

ilav
06-06-2006, 01:23 PM
54

Καλημέρα, λοιπόν ξεκινάμε ενα εικονικό παράδειγμα ...έχω μια κοπέλα η οποία συμβολίζεται με την Ντάμα κούπα ..ξεκινώ λοιπόν το 1ο στάδιο το οποίο και σας παραθέτω ως συννημένο ....κοιτάξτε το λίγο και πείτε μου τι θέλετε να κάνουμε ....
θέλετε να ξεκινήσω κατευθείαν εγω να κάνω την ερμηνεία ή θελετε να προσπαθήσετε εσείς λίγο ;

Μαράκι καλή σου μέρα
υποθέτουμε πως υπάρχει στην Qκουπα ενας άντρας κοντά? ενοοώ αυτή σκέφτεται ένα συγκεκριμένο? αν ναι πως τον συμβολίζεις? (παντα στο παράδειγμά σου αναφερομαι)
καλή συνέχεια
(μου θυμίζει παιχνίδι με γρίφους ):bigsmile:

Pisces girl
06-06-2006, 01:24 PM
Προσπαθησα να μαζεψω τα κυρια σημεια απο ο,τι μας εχει πει το Μαρακι μεχρι το σταδιο 2 σε ενα αρχειο και με καποια σειρα.

Ελπιζω να βοηθαει...

Φιλακια
:blink1:


Τρόπος ριξίματος
1. ανακατεύει την τράπουλα αυτός που ενδιαφέρεται να δεί τα μέλλοντα ...αν ρίχνεται του εαυτού σας εσείς αν ρίχνετε για κάποιον άλλον ο άλλος ...
η φίλη μου έλεγε οτι καλό ειναι να τα φέρει μια βόλτα γυρω απο τον εαυτό του απο αριστερά προς τα δεξιά δηλαδή τα περνά πίσω απο την πλατη του και τα ξαναφέρνει μπροστά 3 φορές ...έτσι "έλεγε" η τράπουλα παίρνει την αύρα του ...ατόμου ...
αν πιστεύετε σε αυτα μπορείτε να το κάνετε (εγω το κάνω, έστω και τελετουργικά -διαδικαστικά )
καταρχήν θεωρούμε τον εαυτό μας μια απο τις φιγούρες, αναλογα με τα χρώματα και την ψυχοσύνθεσή μας ...κυρίως όμως τα χρώματα

άφού έχουμε ανακατέψει παίρνουμε τα χαρτιά τα ακουμπάμε στο τραπέζι και κόβουμε την τράπουλα στα δύο και ξαναμαζεύουμε τα χαρτιά ώστε να ειναι όχι όπως ήταν στην αρχή αλλά το τελευταίο χαρτί (με το μάζεμα) θα βρίσκετε περίπου στη μέση ...καταλάβατε πιστεύω τι εννοώ!

λοιπόν αφού η τράπουλα ξανάγινε ενα γυρνάμε όλο το σωρό ανάποδα ώστε να βλέπουμε τις φιγούρες (και όχι το πίσω μέρος της τράπουλας όπως βλέπαμε μεχρι τώρα που τα ανακατεύαμε)
ξεκινάμε ....
υπάρχουν 3 στάδια για να ολοκληρωθεί το ρίξιμο

όπως έχουμε την τράπουλα μπροστά μας βλέπουμε το πρώτο χαρτί ας πούμε οτι ειναι το 2 κούπα αν εμείς έχουμε πει οτι είμαστε μια ντάμα κούπα αυτο το χαρτί το χρειαζόμαστε τι εννοώ με αυτο ...παίρνω το πρ΄ψτο χαρτί και το βάζω κάτω δίπλα του (δεξιά του ) βαζω το δευτερο χαρτί (το αμέσως επόμενο απο αυτό που πήρα) και μετά προσέξτε παίρνω το πρώτο απο κάτω το βάζω δεξια και αυτο του δεύτερου χαρτιού και πάλι παίρνω απο κάτω και το βάζω και αυτο δεξιά απο το άλλο..
δηλαδή έχω μια σειρά μπροστά μου με 4 χαρτιά τα δύο ήταν απο πάνω και τα άλλα δυο απο κάτω...
λοιπον συνεχίζω κοιτώ το επόμενο απο πάνω χαρτί αυτο που φαίνεται αν δεν ειναι κάποιο απο τα κούπα που με αντιπροσωπεύουν τότε το πετάω μέχρι να βρώ κούπα ...για να ξανακάνω όλη τη διαδικασία που έκανα και πριν
να σας πω ποιά ειναι τα κούπα που χρειάζομαι για να ξεκινήσω τη καινούρια σειρά...
2, 3,4,5,6,7,8,ντάμα , βαλές, αυτα ειναι τα χαρτιά που αν τα δω ξεκινώ μια καινούρια σειρά ...τα υπόλοιπα τα πετάω (τα αφήνω στην ακρη ξέχωρα)
αν λοιπόν εγω είμαι μια σπαθάτη γυναίκα κρατώ τα αντίστοιχα σε σπαθί ...
κ.λ.π. καταλάβατε ελπίζω !!!
έχω λοιπον μπροστά μου κάποιες σειρές δεν μας ενδιαφέρει πόσες θα βγούν αρκεί να ξεκινούν όλες σωστά με τα δικά μας χαρτιά ...μπορεί φανταστείτε να ειναι και 3 μόνο αφου ειναι δυνατόν αυτά τα δικά μας χαρτιά να ήταν κάποια απο αυτά που τα πήραμε απο τα κάτω ή ήταν τα δεύτερα ...που τραβήξαμε...

δηλαδή μπορεί να εχω την εξής σειρά :
2 κούπα -3κούπα- άσσος μπαστούνι-δεκα καρό
6 κούπα- βαλές μπαστούνι- τρία καρό- 7 κούπα
νταμα κούπα - ρήγας μπαστούνι-ασσος καρό -δέκα κούπα
κ.λ.π.

αυτό το κάνω τρείς φορές ...χωρίς να συμπεριλαμβάνω τα χαρτιά που έχουν φύγει ήδη έξω ...αφού έχω στρώσει την πρώτη φορά ...ερμηνεύω τα μαζεύω , τα ανακατεύω πάλι και ξανακάνω την ίδια διαδικασία(χωρίς να ξανακόβω) μπορεί να φύγουν και κάποια άλλα χαρτιά μέχρι την τρίτη φορά ...
γίνεται τρείς φορες για να ξεκαθαρίσει καλύτερα αυτο που έχει ήδη πέσει κάτω σαν ερμηνεία απο την πρώτη φορά ....

αυτο ειναι το πρώτο στάδιο του ριξίματος και έχει να κάνει με κάποια πράγματα που αφορούν κυρίως το παρόν ή το άμεσο μέλλον

έχουμε και λέμε λοιπόν ας πούμε οτι έγω είμαι μια ντάμα κούπα ...ειναι μια σχετικά ρομαντική γυναίκα , με καστανόξανθα χρώματα και ανοιχτόχρωμα μάτια ...είμαι λοιπόν μια ντάμα κούπα ...
όταν λοιπόν θα ρίξω τα χαρτιά εξ αρχής ειναι κάποια χαρτιά της τράπουλας που μου ανήκουν ...
ποια ειναι αυτα και τι σημαίνει αυτο?
2 κούπα ...ειναι το κρεβάτι μου
3 κούπα ειναι ο δρόμος μου
4 >> ειναι το σπίτι μου , ο δεσμός μου
5>> ειναι η καρδιά μου , ο πόθος μου αυτό που θέλει η καρδιά μου
6>> ειναι το ξεσήκωμα μου αυτο που είμαι έτοιμη να κάνω
7 >> ειναι το φτασμένο μου αυτο που μου έρχεται αυτο που φτάνει σύντομα σε μένα
8 >> ειναι τα λόγια μου οι κουβέντες μου
9 >> ειναι η έννοια μου αυτο που υπάρχει μέσα στο κεφάλι μου και με απασχολεί (εγω βέβαια δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία στο εννιάρι σαν χαρτί)

Βαλές κουπα ειναι η ψυχή μου , ο εσωτερικός μου κόσμος αυτο που γουστάρει η ψυχή μου , το πραγματικό μου θέλω το πραγματικό μου νιώθω...

ΕΡΜΗΝΕΙΑ

ΑΣΣΟΣ
Ασσος κούπα = ειναι το χαρτί που δηλώνει την αγάπη και τον δεσμό , ο οποίος στηρίζεται σε συναισθήματα αυτη η ερμηνεία ειναι όταν ειναι όρθια η κούπα γιατί αν ειναι ανάποδα τότε ναι μεν έχουμε να κάνουμε με αγάπη και μια σχέση , εναν δεσμό αλλά τα πράγματα ειναι κάπως ρευστα και ο δεσμός μας υπάρχει αλλά πάσχει , ειναι λιγάκι αρρωστημένος

Άσσος καρό = ειναι το χαρτι που συμβολίζει την είδηση, το νέο που μαθαίνουμε και την αναγγελία μιας είδησης

Άσσος σπαθί = ο άσσος σπαθί ειναι το χαρτί που μας μιλά για την υπέρτατη επιτυχία, επίσης το χαρτί αυτο συμβολίζει το στεφάνι (γάμου) π.χ για να καταλάβετε πως λειτουργεί ενας άσσος καρό δίπλα σε εναν άσσο σπαθί (όρθιο) δεν μπορεί να ειναι τίποτε άλλο απο μια πρόταση γάμου ....

Άσσος μπαστούνι = δυστυχώς ειναι το άσχημο χαρτί της τράπουλας όπως ειναι άλλωστε τα περισσότερα μπαστούνια ...το χαρτί αυτο λοιπόν μας δηλώνει κάτι άσχημο μια αποτυχία , έναν χωρισμο ...και εναν θάνατο για να συμβαίνουν όμως αυτα θα πρέπει να δούμε δίπλα σε τι ειναι για να καταλάβουμε το άσχημο σε ποιον τομέα της ζωης μας θα συμβεί !!!

Συνδυασμοι Ασσων
Α κούπα με Α μπαστούνι
μπορεί να συμβολίζει μέχρι και χωρισμό σταμάτημα σχέσης , αν δεν υπάρχει σχέση συμβολίζει μια "κατάρα" κακοτυχία στα θέματα της αγάπης ...

Α κούπα με Α σπαθί
σημαίνει οτι η σχέση, η αγάπη που έχουμε ειναι πολυ πετυχημένη και θα μπορούσαμε να πούμε οτι έχουμε μια ιδανική σχέση

Α κούπα με Α καρό
τότε έχουμε πιθανότητα καινούριας σχέσης

Α καρό με Α μπαστούνι
τότε έχουμε να κάνουμε με μια πολυ άσχημη είδηση την οποία θα πάρουμε

Ακαρό μαζί με τον Ασπαθί
τότε έχουμε μια πολυ ωραία πρόταση γάμου!!!

Α σπαθί με τον Α μπαστούνι
τότε μια επιτυχία θα καταρρεύσει και φυσικά αυτο ειναι επικύνδυνο και για διάλυση στεφανιού...

φυσικά πρέπει να σας πω οτι η εξήγηση των χαρτιών και το να καταλήξετε στην τελική ερμηνεία δεν γίνετε με μεμονωμένη ερμηνεία των καρτών και των συνδυασμών πρέπει να έχουμε μια συνολική εικόνα των χαρτιών δεν έπεται λοιπόν οτι αν δω αυτά τα παραπάνω ειναι αυτο που σας είπα γιατί πάντα εξαρτάται απο τα γύρω χαρτιά π.χ. αν΄εγω ειμαι μια ντάμα σπαθί και πέσει στο στρώσιμο ...ντάμα κουπα +Α σπαθί +Αμπαστούνι τότε πολύ πιθανό να έχουμε να κάνουμε με ενα άτομο το οποίο ειναι παντρεμένο χωρισμένο ...δεν ειναι δικός μας λοιπόν ο συνδυασμός ...
γενικά θα σας εξηγήσω αργοτερα πότε τα χαρτιά ειναι δικά μας (εκτός απο αυτά που εκ των πραγμάτων ειναι δικά μας 2,3,4,5,6,7,8,Q,J) και πότε άλλων προσώπων αν και πρέπει να το έχετε καταλάβει , όταν πολυ κοντά στα χαρτιά βρίσκονται άλλες φιγούρες εκτός της δικιάς μας ή του συντρόφου μας τότε δεν έχουν να κάνουν με μας αλλά με τους άλλους ...που φυσικά για να πέφτουν στα χαρτιά μας παίζουν και κάποιο ρόλο στη ζωή μας (τα άτομα εννοώ)

2αρια
συνεχίζω τώρα με τα 2άρια
βασικά όλα τα δυάρια συμβολίζουν το κρεβάτι μας για όσους ξέρουν λίγο απο χαρτιά καταλαβαίνουν τι εννοούμε λέγοντας κρεβάτι !!! π.χ αν πέσουν δύο 2άρια μαζί σημαίνει σεξουαλική συνευρεση !!!

ανάλογα λοιπόν με τα χρώματα καταλαβαίνουμε και για ποιό κρεβάτι μιλάμε ..
οι κούπες συμβολίζουν το καστανόχρωμο άτομο (ανοικτό καστανό)
το σπαθί ειναι ενας καστανός (σκούρος) άνθρωπος
το καρό ειναι ενός ξανθού ατόμου και
το μπαστούνι ειναι ενός μελαχρινού ατόμου
αυτό ισχύει για κάθε χαρτι όχι μόνο για τα 2άρια ....

3άρια
η κοινή τους σημασία ειναι ο δρόμος συμβολίζουν τον δρόμο μας , τι ειναι αυτο που θα βρίσκεται στην πορεία μας την άμεση ...αυτη την στιγμή ο δρόμος μας αν π.χ συναντηθούν δύο τριάρια σημαίνει οτι θα συναντηθείς με τον άλλον

4άρια
συμβολίζουν το σπίτι μας την φωλιά μας , τα κεκτημένα μας και φυσικά ένα απο τα κεκτημένα μας κι μια απο τις φωλιές μας ειναι και ο δεσμός μας συμβολίζει λοιπόν και τον δεσμό μας , όχι όπως ο άσσος κούπα που συμβολίζει τον δεσμό σαν ιδέα αλλά το 4 ειναι ο δεσμός σαν υπαρκτή οικογένεια ...

5άρια
έχουν πιο γενική έννοια θα σας τα πώ αργότερα σαν γενική μπορούμε να πούμε οτι ειναι ο πόθος ...

6αρια
συμβολίζουν το ξεσήκωμά μας και τι σημαίνει αυτο?
όταν είμαστε έτοιμοι , έχουμε πάρει φόρα να κάνουμε κάτι ξεσηκωνόμαστε για κάτι π.χ αν ενα 6άρι πέσει πάνω σε ενα 3άρι σημαίνει οτι θα ξεσηκωθείς να πάς στον δρόμο του άλλου φυσικά έχουν κι άλλες έννοιες τις οποίες θα αναφέρω αργότερα ..

7άρια
ειναι το φτασμένο μας αυτο λοιπόν που πολύ γρήγορα θα μας συμβεί ειναι το άμεσο μέλλον μας κάτι που μας έρχεται κάτι που θα μας συμβεί...καλό ή κακό εξαρτάται απο τα άλλα χαρτιά που ειναι δίπλα

8άρια
σαν γενική έννοια ειναι τα ωχ! μας οι ανησυχίες μας αλλά και για αυτά θα σας πω αργότερα ,το 8 συμβολίζει τα λόγια μας σαν κουπα -σπαθί-μπαστούνι - καρό

9άρια
έχουν νά κάνουν με αυτα που έχουμε στην έννοια μας , στο νού μας να κάνουμε αλλά κι αυτα έχουν κάποιες ξεχωριστες ερμηνείες

10άρια
τώρα ειναι κάπως σαν τους άσσους έχουν την δική τους ξεχωριστή σημασία ...
10 κούπα συμβολίζει την χαρά κάτι που θα μας προκαλεσει ευχάριστο συναίσθημα
10 καρό συμβολίζει τα λεφτά , σαν λεφτά όχι σαν επένδυση π.χ σαν σπίτι ή οικόπεδο αλλά καθαρά με την έννοια του Ευρώ
10 σπαθί ειναι η προσδοκία μας για κάτι και συνήθως αυτο το κάτι έχει να κάνει με τα επαγγελματικά μας ...
10 μπαστούνι δυστυχώς ειναι άσχημο χαρί συμβολίζει την στεναχώρια, το πλήγωμα την κακή μας τύχη , την κακή είδηση ...π.χ. Άσσος καρό με 10 μπαστούνι σίγουρα θα μάθετε κάτι που δεν θα ειναι καθόλου ευχάριστο και θα σας κάνει να αισθανθείτε πολύ άσχημα


ΦΙΓΟΥΡΕΣ
οι φιγούρες εχουν διπλή ερμηνεία την οποία και πρέπει να μην αμελούμε γιατί μας δείχνει τα άτομα με τα οποία έχουμε να κάνουμε .

ΝΤΑΜΕΣ
1) Ντάμα κούπα !
καταρχήν η κυρία κούπα ειναι μια καστανόξανθη γυναίκα
όμως αν θέλουμε να ψυχολογήσουμε λίγο την ντάμα κουπα τότε έχουμε να κάνουμε με μια γυναίκα ευαίσθητη , ρομαντική , πιστή ,τυπική και μια γυναίκα που αγαπά ...μια γυναίκα που της αρέσει η οικογένεια ...
αυτά ειναι τα επιπρόσθετα στοιχεία που έχουμε για την ντάμα κούπα και ο λόγος που πρέπει να τα προσέξουμε αυτα ειναι γιατί δεν ειναι απαραίτητο να συμβολίζει μια καστανόξανθη γυναίκα ...αν ειναι όμως μια γυναίκα μελαχροινή αλλά με αυτα τα χαρακτηριστικά που σας ανέφερα΄τότε την βλέπουμε στα χαρτιά σαν ντάμα κούπα και όχι μπαστούνι ....

2) ντάμα καρό !ειναι μια γυναίκα ξανθιά ή με ανοιχτόχρωμό δερμα και μάτια συνήθως ειναι συνδυασμός ...αν όμως έχω μια γυναίκα σχετικά σκούρα μαλλιά αλλά ανοιχτόχρωμα μάτια και δέρμα τότε θα την βάλω στην κούπα όχι στην καρό ...αυτα σας τα γράφω όχι για να σας μπερδέψω αλλά για να καταλάβετε λίγο πώς κάνω την επιλογή των χρωμάτων..
τώρα ...η ντάμα καρό ειναι μια γυναίκα που στα χαρτιά συνήθως συμβολίζει την
γκόμενα !!! προσέξτε ειναι ακριβώς αυτο που διαβάζετε ...ειναι η γυναίκα που μπορεί να έχει μια παράνομη σχέση με το ταίρι μας ή η γυναίκα που πολύ θα θελε να μας τον κλέψει ...
σαν χαρακτήρας ειναι υλίστρια ...λουσού ...και πατά συνήθως επι πτωμάτων με τον τρόπο ξερετε τον πονηρό ...τον μαλαγανιάρικο ...

3) ντάμα σπαθί !εδω έχουμε να κάνουμε με την καστανή γυναίκα προς το σκούρο ...
ως προς την ψυχοσύνθεση και τα χαρακτηριστικά μιλάμε για μια γυναίκα η οποία ειναι ντόμπρα , εργατική , την ενδιαφέρει το χρήμα όχι όμως για το χρήμα αλλά για την επένδυση ειναι δημιουργικός άνθρωπος και ειλικρινής , και καλή φίλη ...

4) ντάμα μπαστούνι !γυναίκα μελαχρινή ...με όλη τη σημασία της έννοιας μελαχρινη ..λοιπον αυτη η φιγούρα μπορεί να ειναι μια γυναίκα που ειναι χήρα, μπορεί να ειναι μια γυναίκα που ειναι μάγισσα , μπορεί απλά να ειναι μια σκληρή πολυ σκληρή γυναίκα ...ενας χαρακτήρας απότομος που δύσκολα πιάνεται φίλη ...

Ρηγάδες ....
λοιπόν ο διιαχωρισμός γίνεται όπως και στις γυναίκες ...
Ρήγας κουπα ...ειναι ενας άντρας καστανόξανθός ...
σαν χαρακτήρας ειναι ενας άντρας αγαπησιάρης , ενας άντρας ερωτικός, τρυφερός , ρομαντικός , καλόπιστος και ευαίσθητος ...

Ρήγας καρό ειναι ο ξανθός άντρας΄,
σαν χαρακτηριστικά έχει περίπου τον χαρακτήρα της γυναίκας δεν ειναι ο γκόμενος βέβαια (το τρίτο πρόσωπο) αλλα ειναι σχετικά ψυχρός , υλιστής , θα έλεγα και λίγο ψυχρός και πολλές φορές αντιπροσωπεύει ενα άτομο με κάμια διευθυντική θέση, ενας επιχειρηματίας, άτομο με κύρος δηλαδή!!!

Ρήγας σπαθί είναι ο καστανός άντρας
ο άντρας αυτός είναι συνήθως ο εργάτης , ή ο άντρας ο εργατικός γενικά ...όχι όμως με υψηλή θέση στον επαγγελματικό τομέα αλλά πολύ δουλευταράς , άξιος , ντόμπρος ειλικρινής ...

Ρήγας μπαστούνι ειναι ο άντρας ο μελαχρινός , πολλές φορές η φιγούρα αυτη αντιπροσωπεύει τον σκληρό άντρα, τον καζανόβα τον άντρα τον χαρτοπαίκλτη, τον μπεκρή ...σαν χαρακτήρας δηλαδή δεν ειναι και ο καλύτερος επίσης ειναι γνωστός σαν τον ψεύτη της τράπουλας ..ειναι πολυ εγωιστής και ισχυρογνώμων ....

Βαλέδες ...
λοιπόν ακούστε ο Βαλές αντιπροσωπεύει αυτο που κρύβουμε μέσα στην ψυχή μας έχει να κάνει με την ουσία μας ...
την ψυχοσύνθεσή μας και αυτο που πραγματικά θέλουμε, αυτο που πραγματικά νιώθουμε αυτο που πραγματικά έχουμε μέσα μας ...
για να καταλάβετε ακριβώς τι εννοώ θα σας δώσω ενα παράδειγμα ...
στο στρώσιμο λοιπόν βλέπουμε εναν Ρήγα να κοιτά τα λόγια μας (8) ενω ο Βαλές πισωπλατεί τα λόγια μας (8) "δεν εννοώ απαραίτητα ταυτόχρονα οτι γίνεται αυτο"
αρχικά να εξηγήσω τι σημαίνει πισωπλατεί ...δεν κοιτά τα λόγια μας (οι φιγούρες κοιτούν προς μια μεριά) όταν λοιπόν έχει πίσω του τα λόγια μας ....
λοιπόν ακούστε τώρα ο Ρήγας σαν φιγούρα δείχνει την υπόσταση του ατόμου με το οποίο ερχόμαστε εμείς σε επαφή άμεση ...αυτο που βλέπουμε δηλαδή αυτο που εκλαμβάνουμε με τα ματάκια μας ...
βλέπουμε λοιπόν εναν άντρα (π.χ. αυτόν που μας ενδιαφέρει ) να κοιτά τα λόγια μας, αυτο σημαίνει οτι αυτός ο άνθρωπος δίνει μεγάλη σημασία στις κουβέντες μας, κρέμεται απο το στόμα μας και θεωρεί πολυ σωστο τον τρόπο που μιλάμε, τις απόψεις μας ...
όμως δεν ειναι έτσι !!! αυτο που μόλις σας προανέφερα μας το δείχνει ο Ρήγας ...τι πραγματικά όμως συμβαίνει μας το δείχνει ο Βαλές ...ο κύριος λοιπόν αφού πισωπλατεί τα λόγια μας σημαίνει οτι στην ουσία αυτα που λέμε στοίχημα ειναι αν τα ακούει κιόλας ...μας δείχνει λοιπόν οτι μας προσέχει αλλά η πραγματικότητα ειναι οτι τα λόγια μας τα έχει γραμμένα (απο την μία μπαίνουν απο την άλλη βγαίνουν) ...



έννοιες των χαρτιών ....όταν αυτά δεν αντιπροσωπεύουν τα δικά μας χαρτιά ...

2
το 2κουπα ειναι ενα χαρτί που μας δείχνει αμφιβολίες να υπάρχουν γύρω μας για το θέμα που μας απασχολει (φυσικά έχει σχέση με τα χαρτιά που πέφτουν δίπλα) ,
το 2 μπαστούνι ειναι το χαρτί που μας δείχνει οτι θα βρεθούμε σε εναν δυισμό σε ενα μεγάλο δίλλημα...

3
το 3 μπαστούνι ειναι ύπαρξη τρίτου προσώπου ικανού να φέρει χωρισμο στη σχέση,
το 3 καρό θα μπορούσε να ειναι πρωινή ώρα και
το 3 σπαθί απογευματινή...,
το 3 κούπα θα μπορούσε να μας δείχνει την ύπαρξη παιδιού

4
το 4 κούπα θα μπορούσε να ερμηνευτεί ως συναισθηματική ανασφάλεια ,
το 4 καρό ως μια χαρούμενη πόρτα ...ή μια αγορά ακινήτου ,
το 4 σπαθι θα μπορουσε να μας δείχνει κατοχη περιουσίας(γης) ,
το 4 μπαστούνι , ειναι μια άσχημη πόρτα που θα μπορούσε να ειναι νοσοκομείο, πόρτα δικαστηρίου...φυλακή αλλά αυτές ειναι πολύ δύσκολες έννοιες και θα πρέπει να ειμαστε πολύ καλοί γνώστες των συνδιασμών των χαρτιών και γενικά των χαρτιών προκειμένου να μπορούμε να κάνουμε τέτοιες ερμηνείες...

5
το 5 κούπα ειναι μια ερωτική απογοήτευση ,
το 5 μπαστούνι ειναι ενας χωρισμός που ακόμα κρατά ελπίδες ...δεν ειναι ακόμα τελειωμένος χωρισμός...

6
το 6 μπαστούνι ειναι σκληρή δουλειά χωρίς την ανάλογη ανταμοιβή δηλαδή μια εργασία η οποία μπορεί να ειναι πολυ σκληρή και να πληρωνόμαστε καλά ή το περιβάλλον στο οποιο δουλεύουμε να ειναι σχετικά άσχημο και να μην μας ικανοποιεί...
το 6 σπαθί δηλώνει την δουλειά μας ...σαν π.χ. εγω δουλεύω σε ενα γραφείο μάλιστα το 6 σπαθί μας δίνει πληροφορίες σχετικά με το τι γίνεται στην δουλειά μας αν θα υπάρχει προαγωγή απόλυση ....κ.λ.π.
το 6 καρό έχει να κάνει με γραφικά θέματα δηλαδή αν είμαστε π΄.χ φοιτητές τα γραπτά μας ...φαίνονται με το 6 καρό , επίσης με το 6 καρό φαίνονται και τα συμβόλαια που μπορεί να υπογράφουμε ...καταλάβατε πιστεύω τι εννοώ γραφικά θέματα?

7
το 7 καρό μπορεί και αυτο σαν το 3 καρό να συμβολίζει κάποια πρωινή ώρα ...
κατα την οποία θα γίνει ενα γεγονός...
το 7 μπαστούνι ειναι ενα χαρτί που μας δηλώνει μια αντιδικία που υπάρχει ανάμεσα σε δύο άτομα ή μέσα στο χώρο της δουλειάς μας ή μας δείχνει οτι νιώθουμε εμείς οτι έχουμε αδικηθεί απο κάποιον -ους ΄π.χ. αν εχω Q+7μπαστούνι +K μας δείχνει οτι ανάμεσα σε αυτη την κούπα και αυτον τον Ρήγα υπάρχει μια αντιδικία...αν όμως έχουμε τον Βαλέ να κοιτα ενα 7 μπαστούνι αυτο μας δείχνει αφου ο Βαλές συμβολίζει την ψυχή μας οτι αυτή η ψυχή είτε δικιά μας είτε αυτού στον οποίο ανήκει ο Βαλες νιώθει μια αντιδικία, νιώθει οτι έχει αδικηθεί...

8
το 8 κούπα μας δηλώνει την ερωτική εξομολόγηση ...
το 8 μπαστούνι το ώχ , την στεναχώρια, την αγανάκτηση ...

9
το 9 καρό μας δείχνει νεύρα, όταν κάτι θα μας προκαλέσει νεύρα το 9καρό θα ειναι πάντα εκεί...
το 9 μπαστούνι ειναι ενα άσχημο χαρτί απο αυτά που χρειάζεσαι πολυ καλή γνώση των χαρτιών για να εισαι ικανός να του δώσεις ερμηνεία ...ειναι το χαρτί της υστερίας , δηλαδή τα νεύρα χωρίς όρια , και δυστυχώς ειναι ενα χαρτί που θα μπορούσε να μας φανερώσει και κάποια ψυχολογικά προβλήματα ...εσείς όμως δεν μπορείτε να κάνετε αυτη την ερμηνεία γιατί ειναι πολυ δύσκολη ούτε εγω την χρησιμοποιώ γιατί ειναι πολύ βαρύ χαρτί κρατήστε λοιπόν την ερμηνεια των έντονων νευρων , κάτι που μας φέρνει εκτός εαυτού...

ΜΕΛΑΝΙ
06-06-2006, 02:52 PM
Aναρωτιέμαι αν γίνεται να το εμφανίσεις κατευθείαν στην οθόνη έτσι όπως γράφουμε τώρ δεν γίνεται?

ΜΕΛΑΝΙ
06-06-2006, 03:30 PM
Μαράκι αν ειναι και πας στην 6 σελίδα το δεύτερο zip που είναι σε μορφή word ανοίγει το πρώτο όχι.Μήπως μπορείς και στείλεις με τον ίδιο τρόπο και αυτό τώρα έτσι

maraki_1975
06-06-2006, 04:02 PM
Μαράκι αν ειναι και πας στην 6 σελίδα το δεύτερο zip που είναι σε μορφή word ανοίγει το πρώτο όχι.Μήπως μπορείς και στείλεις με τον ίδιο τρόπο και αυτό τώρα έτσι
παιδιά ειναι ακριβώς με τον ίδιο τρόπο ειναι φτιαγμένα στο word εχω κάνει πλαίσιο κειμένου ...δεν έχω κανει κατι περίεργο ...το μόνο που μπορώ να κάνω ειναι να σας τα γράψω ...εδω

Q ΚΟΥΠΑ / 3 ΚΟΥΠΑ /8 ΚΑΡΟ /10 ΚΑΡΟ
7 ΚΟΥΠΑ /5 ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ /6 ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ /2 ΚΑΡΟ
5 ΚΟΥΠΑ /Α ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ /6 ΚΟΥΠΑ /4 ΣΠΑΘΙ
2 ΚΟΥΠΑ /2 ΣΠΑΘΙ /3 ΚΑΡΟ /J ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ
4 ΚΟΥΠΑ /8 ΚΟΥΠΑ /Α ΚΟΥΠΑ /4 ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ
J ΚΟΥΠΑ



5 ΚΟΥΠΑ /8 ΚΟΥΠΑ /J ΚΟΥΠΑ/ 8 ΚΑΡΟ
4 ΚΟΥΠΑ /4 ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ /10 ΚΑΡΟ /7 ΚΟΥΠΑ
3 ΚΟΥΠΑ /Q ΚΟΥΠΑ/ 2 ΚΟΥΠΑ /2 ΚΑΡΟ
6 ΚΟΥΠΑ


8 ΚΟΥΠΑ /5 ΚΟΥΠΑ /2ΚΑΡΟ /8ΚΑΡΟ
4ΚΟΥΠΑ /JΚΟΥΠΑ /4ΜΠΑΣΤΟΥΝΙ /10 ΚΑΡΟ
2 ΚΟΥΠΑ/ QΚΟΥΠΑ /7ΚΟΥΠΑ /3ΚΟΥΠΑ
6ΚΟΥΠΑ

maraki_1975
06-06-2006, 04:09 PM
[QUOTE=ΚΡΙΝΑΚΙ]Καλημέρα Μαράκι ίσως εγω δε διατύπωσα σωστά την ερώτηση μου.Θα στο πω με παράδειγμα εγω Q σπαθι αυτος που με ενδιαφέρει Κ μπαστούνι η Q μπαστούνι και ο Κ σπαθί είναι δικά μας (συγγενικά πρόσωπα) ή άσχετα προσωπα;:wondering
Ελπίζω να με καταλαβαίνεις τώρα.Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά.[/QUOT
πολύ καλή η παρατήρηση , είδατε πόσο με βοηθάτε με τις ερωτήσεις σας , ναι παρέλειψα να το γράψω ...τα λές σωστά όταν εγω είμαι Q σπαθί ενας Κ σπαθί ειναι συγγενικό μου πρόσωπο ειναι αίμα μου !!!
και τα αντίστοιχα για τους υπόλοιπους !!!!

maraki_1975
06-06-2006, 04:13 PM
Μαράκι καλή σου μέρα
υποθέτουμε πως υπάρχει στην Qκουπα ενας άντρας κοντά? ενοοώ αυτή σκέφτεται ένα συγκεκριμένο? αν ναι πως τον συμβολίζεις? (παντα στο παράδειγμά σου αναφερομαι)
καλή συνέχεια
(μου θυμίζει παιχνίδι με γρίφους ):bigsmile:
λοιπόν σε αυτη σου την παρατηρηση έχω να πω οτι μπορούμε να δούμε και τις δύο περιπτώσεις και το να υπάρχει ενδιαφερόμενος και να μην υπάρχει ούτως ή άλλως θα μπορούμε πια γνωρίζοντας λίγα πράγματα να καταλάβουμε αν έχει σχέση η κυρία Ντάμα κούπα ...
αλλά μπορούμε όπως πολύ σωστά παρατηρείς να κάνουμε το παράδειγμα μας για 2 περιπτώσεις και για αυτη που υπάρχει σχέση και για την άλλη περίπτωση !!!

maraki_1975
06-06-2006, 04:16 PM
αργω να σας γράψω την ερμηνεία γιατί θα ήθελα κάποιος να προσπαθήσει να κάνει μια ερμηνεία ...απλά για να δω αν έχουν γίνει κατανοητά αυτα που σας εχω γράψει τόσο καιρό !!!
νομίζω οτι έτσι θα καταλάβετε καλύτερα και όχι με το να γράψω εγω απευθείας την ερμηνεία ...
αν φυσικά αυτο που προτείνω σας φαίνεται κουραστικό και δεν θέλετε δεν υπάρχει πρόβλημα θα σας την κάνω εγω την ερμηνεία!!!

ScP
06-06-2006, 04:23 PM
Η πρόταση της Μαρίας είναι πολύ λογική όπως πάντα. Καλύτερα να δοκιμάσετε όσοι (μάλλον όσες) ενδιαφέρεστε να μάθετε την τεχνική της και να μην της ζητάτε να σας λύνει τις προσωπικές ανησυχίες για παράδειγμα αν θα επιστρέψει ο αγαπημένος γιατί θα αναγκαστώ να κλειδώσω το θέμα.
Η Μαρία προσφέρθηκε να μοιραστεί εμπειρίες και γνώση και όχι να γίνει μελλοντολόγα χαρτολόγα

anuia
06-06-2006, 04:31 PM
Μαράκι γειά σου.Τα παίδια ποιό χαρτί τα συμβολίζει?

maraki_1975
06-06-2006, 04:34 PM
το 3 κούπα μας δείχνει την ύπαρξη παιδιών , και όπως έγινε επισήμανση πριν τα συγγενικά μας πρόσωπα εχουν τα ίδια χρώματα με μας ...όμως το παιδί σαν παιδί μεσα στο χαρτί δεν ξέρω αν φαίνεται και ακόμα και αν φαίνεται εγω δεν το ξέρω ...

Pisces girl
06-06-2006, 09:03 PM
Μαρακι γεια σου!

Πώς φαινεται στα χαρτια αν καποιος εχει σοβαρη σχεση ή ειναι παντρεμενος?

Φιλακια

Pisces girl
06-06-2006, 09:13 PM
A! Ξεχασα...

Τα χαρτια οπως στο παραδειγμα σου τα διαβαζεις ανα τετραδες μονο ή κοιτας και τις καθετες στηλες 'η ολα μαζι?

Ακομα τα χαρτια που δεν εχουν σχεση με εμας πχ. καρο 8, τι ειναι λογια για χρημα αφου τα καρο εχουν σχεση με χρηματα κυριως???

maraki_1975
06-06-2006, 09:13 PM
λοιπόν έχουμε τα στοιχεία που μας δηλώνουν κάποια δυνατά κομμάτια μέσα στο ρίξιμο των χαρτιών όταν λοιπόν ρίχνω τα χαρτια και βλέπω πολλά κοινά, πολλά απο τα ενδιαφερόμενα χαρτιά να πέφτουν μαζί π.χ. 5αρια μαζί (τα δικά σου και ενός άλλου, αυτού που είσαι μαζί) 2αρια , 4αρια ,7αρια και φυσικά ένας όρθιος Α κούπα να ειναι ανάμεσα σε σένα και τον κύριο ή ανάμεσα στα 2αρια σας ή ανάμεσα στα 5αρια σας ..τότε φυσικά και έχουμε να κάνουμε με μία πολύ δυνατή σχέση που έχει όλες τις προοπτικές να γίνει και γάμος .
ο γάμος απο την άλλη φαίνεται με τον Α σπαθί ...αλλά επαναλαμβάνω δεν γίνεται ερμηνεία με αυτο τον τρόπο θα πρέπει να έχουμε μια συνολική εικόνα για να βγάλω συμπεράσματα ....

maraki_1975
06-06-2006, 09:16 PM
A! Ξεχασα...

Τα χαρτια οπως στο παραδειγμα σου τα διαβαζεις ανα τετραδες μονο ή κοιτας και τις καθετες στηλες 'η ολα μαζι?

Ακομα τα χαρτια που δεν εχουν σχεση με εμας πχ. καρο 8, τι ειναι λογια για χρημα αφου τα καρο εχουν σχεση με χρηματα κυριως???
τα χαρτιά διαβάζονται κατα τετράδες και κατα σύνολο ....α! τώρα που είπες για το 8 ξέχασα να σας πω οτι το 8καρό σαν άσχετο χαρτι έχει και τη σημασία της επαγγελματικής κουβέντας και κάτι άσχετο συμβολίζει το ταξίδι το θαλασσινό ...ή πιο γενικά τη θάλασσα ...

Pisces girl
06-06-2006, 09:33 PM
Μαρακι καθομαι και κοιταω το παραδειγμα σου και μου πονεσε το κεφαλι να βγαλω μια ακρη. Προσπαθω ακομα...

Ποτε θα στειλεις την απαντηση?

Markella78
06-06-2006, 10:07 PM
΄Λοιπόν θα πω εγώ αλλά μην γελάσεις Μαράκι αν είναι τελείως άσχετα...:sad:

Το πρώτο δείχνει τα εξής¨
Θα σου μιλήσουν για χρήματα (ίσως από δουλειά),
στο φτασμένο σου θα μάθεις ότι αυτός που σου αρέσει ενδιαφέρεται για ένα άλλο κρεβάτι ,
ερωτική απαγοήτευση
θα μιλήσεις μαζίτου για τη σχέση σας????

Το δεύτερ﨨
Θα μιλήσεις για χρήματα που πρέπει να δώσεις και είσαι αναστατωμένη

Το τρίτο

Πάλι το ίδιο με το δεύτερο

maraki_1975
06-06-2006, 10:25 PM
καλά , καλά θα σας πώ και θα κάνετε προσπάθεια εσείς στο επόμενο στάδιο ή σε άλλο παράδειγμα ...

λοιπόν έχουμε την κυρία ντάμα κούπα ...η οποία μας βγήκε πάνω πάνω στη γωνία ψηλά ...και κοιτά το πουθενά...πολύ ωραία αυτο φίλοι μου έχει σημασια ...η κυρία ειναι κυρία του εαυτού της και δεν την ρίχνει τίποτα ...το οτι βγήκε σε αυτη τη θέση (πάνω πάνω αριστερά, το πρώτο χαρτί δηλαδή) σημαίνει οτι έχουμε να κάνουμε με ένα άτομο που αυτη τη δεδομένη στιγμή ειναι σε κατάσταση πολυ υπεράνω και δεν την έχουν πάρει τα προβλήματα (αν υπάρχουν) απο κάτω ...
η κυρία αυτη λοιπόν πισωπλατεί το ίδιο της τον δρόμο με ενα 8καρό και ενα 10καρό δίπλα ...λοιπόν ειναι να πάει σε κάποιο ταξίδι για οικονομικούς λόγους ή θα κάνει μια συνάντηση και θα μιλήσει για λεφτά η οποία όμως συνάντηση δεν φαίνεται να την απασχολεί και να την αγχώνει αφού την έχει ρίξει πίσω της ...αυτο δεν σημαίνει βέβαια οτι δεν θα κάνει τη συνάντηση απλά δεν φαίνεται να καίγεται γι' αυτη. πολύ πιθανό η συζήτηση αυτη να έχει να κάνει με μια δουλειά(6μπαστούνι) η οποία δεν θα ειναι και οτι καλύτερο ή έστω δεν θα έχει τις απαιτούμενες οικονομικές απολαβές ...για αυτο και κρατα επιφυλάξεις η ντάμα μας για αυτο ...αυτη η συζητηση-συνάντηση θα γίνει πάνω στο 2 (2μέρες , 2 η ώρα, 2 εβδομάδες)
αν προχωρήσουμε παρακάτω βλέπουμε οτι στην καρδιά του αυτο το άτομο έχει ένα άσο μπαστούνι , ένα μεγάλο εμπόδιο μια μεγάλη στεναχώρια ενα μεγάλο ΟΧΙ για να ξεσηκωθεί για αυτη την επαγγελματική κατάσταση ...ή για κάτι που έχει να κάνει με κάποια περιουσία με κάτι που έχει στην κατοχή της …

αυτή την όλη κατάσταση τη συμμερίζεται ένα άτομο μελαχρινό, το οποίο θα μπορούσε να είναι ο δικός της μιας και από ότι φαίνεται στην από κάτω τετράδα ενώνει το 4 κούπα και το 4 μπαστούνι 8(λόγια) αγάπης …. Το τελευταίο χαρτί μας δηλώνει για άλλη μια φορά ότι η ντάμα μας δεν καίγεται και πολύ , και δεν τα έχει βάλει μέσα της αυτά που συμβαίνουν αφού ο βαλές είναι μόνος του τελευταίος δηλαδή ο νους της είναι κενός …είναι μόνος του πέρα από τα γεγονότα …

αφού κάναμε την πρωτη φορά τώρα προχωράμε στη δεύτερη φορά για να ξεκαθαρίσουμε πιο πολύ τα πράγματα …
εδώ βλέπουμε ότι η ντάμα μας έχει να λαμβάνει κάποια χρήματα όντως από μακριά (8καρό) και αφού επιμένει το 4 να ναι μαζι με το άλλο 4 επιβεβαιωνόμαστε ότι μάλλον υπάρχει κάτι με αυτό το μπαστουνι που βγήκε στην πρώτη ριξιά….
Το 6αρι της όμως είναι κλειστό έτσι λέμε ότι είναι το φύλλο όταν βγεί μόνο του και αυτό σημαίνει ότι η ντάμα μας δεν προκειται να ξεσηκωθεί για αυτή την ιστορία ….


Πάμε στο τρίτο και τελευταίο προκειμένου να δούμε το αποτέλεσμα της τωρινής (σχετικά άμεσης ) κατάστασης …
Τελικά από ότι βλεπουμε αυτή η κατάσταση των χρημάτων δεν βγαίνει πουθενά και μάλιστα η ντάμα βλέπει το 10καρό σαν άσχημη πόρτα για αυτή και δεν θα ξεσηκωθεί τελικά αφού πάλι είναι κλειστό το 6αρι , να κάνει τίποτα…

Μια απλή ερμηνεία γιατι θα μπορούσε να γίνει και πιο δύσκολη !!! αλλά θέλω να κρατήσετε αυτή την απλή ερμηνεία στο κεφάλι σας για να καταλάβετε πως λειτουργεί αυτός ο τρόπος ριξίματος!!!

ΜαρίαΝ
06-06-2006, 10:26 PM
Μαράκι γεια σου
Ηθελα απλά να σου πω ένα μεγάλο μπράβο για τον χρόνο που αφιερώνεις στο φόρουμ, μια και πιστεύω πως άνθρωποι σαν και σένα που δίνουν ότι ξέρουν πρέπει πάντα να επιβραβέυονται :blink1:
Μαρία Ν

maraki_1975
06-06-2006, 10:31 PM
σε ευχαριστω πολύ και το φορουμ αυτο έχει δώσει πολλά σε μένα και εγω με τη σειρά μου πρέπει να δωσω κάτι ...αλλά κι εκτός απο αυτο αφού ξέρω κάτι γιατί να μην το μοιραστω μαζί σας?

ευχαριστω πάλι για τα καλά σου λόγια !!!

anuia
06-06-2006, 11:35 PM
Μαράκι γειά σου. υπαρχουν φιγουρες που ποτε δεν κοιταζονται π.χ Qκουπα Κσπαθι εαν πεσουν διπλα-διπλα πως το ερμηνευουμε? Ευχαριστω.

aigokeraki!
07-06-2006, 03:17 AM
Καλησπέρα!!

Μαράκι...θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο με το παράδειγμα σου....

Στην τετράδα
6σπαθί(δικό μου) 4μπαστούνι 5 μπαστούνι και 6 μπαστούνι

και εφ'όσον δεν έχει βγει κάποια φιγούρα μπαστούνι στα υπόλοιπα φύλλα.....
θα μπορούσε να ερμηνευτεί ότι ξεσηκώνομαι από μια δουλειά, όπου υπάρχουν δυσκολίες ή στεναχώριες, αλλά δεν είναι ακόμα οριστικά τα πράγματα σε σχέση με το τέλος της??

Επίσης αν στο δρόμο μου και στα φτασμένα μου, πέσει ένα 7μπαστούνι δίπλα με έναν Αμπαστούνι........θα συνατήσω κάποια αντιδικία που θα προκαλέσει κακό σε μένα???

Ευχαριστώ πολύ Μαράκι!:smile1:

maraki_1975
07-06-2006, 09:02 AM
Μαράκι γειά σου. υπαρχουν φιγουρες που ποτε δεν κοιταζονται π.χ Qκουπα Κσπαθι εαν πεσουν διπλα-διπλα πως το ερμηνευουμε? Ευχαριστω.
ασυμφωνία χαρακτηρων ...(πλάκα κάνω) κοίταξε να δεις δεν ειναι και τόσο κακό να μην κοιτάζονται όταν ο Κ σπαθί κοιτά όλα σου τα φύλλα ...ή έστω τα περισσότερα εντάξει δεν μας πειράζει που δεν μας κοιτά...

φιλακια

Pisces girl
07-06-2006, 11:32 AM
Καλημερα Μαρακι

Ειναι καποια χαρτια για τα οποια δεν βρισκω τη σημασια τους οταν δεν ειναι δικα μας

αυτα ειναι
2 καρο, 2 σπαθι
5 καρο, 5 σπαθι
6 κουπα
7 κουπα, 7 σπαθι
8 σπαθι
9 κουπα, 9 σπαθι


Φιλακια

thai
07-06-2006, 11:49 AM
Kalimera se olous...
ithela na po ti gnomi mou stin pisces girl.
rixno xronia xartia, kai polles fores exo ekplagei me tin akriveia ton provlepseon.
H alitheia pistevo kai i apantisi einai mesa mas kai an apeleftherothoume apo skopous kai aftoskopous tin vlepoume kathara.
Emeis oi idioi epireazoume kai epireazomaste kai erminevoume oti monaxa katalavainoume. Pistevo moira den iparxei, alla kai na iparxei, kaneis pote den prokeitai na zisei gia ti moira tou.
Pistevo o kaliteros tropos na rixneis xartia einai gia na epikoinoneis kai na afineis tin diaisthisi sou pio eleftheri, kathos oi perissoteroi den exaskoume ti diaisthisi mas kai xreiazomaste kati opos mia trapoula gia na estiasoume.

efharisto
thai

Pisces girl
07-06-2006, 12:48 PM
Thai ευχαριστω για την απαντηση σου.

Η απαντηση που θελουμε ισως βρισκεται μεσα μας και ενταξει για τον εαυτο μας, καταλαβαινω τι εννοεις, ομως οταν καποιος αλλος ριχνει τα χαρτια σε εμας πως γινεται να βλεπει το δικο μας μελλον αμα δεν υπαρχει κατι 'γραμμενο'?

???

maraki_1975
08-06-2006, 10:58 PM
καλησπέρα παιδιά πως πάει το καταλάβατε το παράδειγμα ;
πως σας φάνηκε εύκολο ;

να συνεχίσω στο 2ο στάδιο (με παραδειγμα);

ramonaki
09-06-2006, 12:49 AM
Μαρακι δωσε και τις ερμηνειες για τα φυλλα που δεν εχεις πει ακομα οπως το 5 καρω το 6 κουπα το 7 σπαθι και το 9 σπαθι οταν δεν εχοθν σχεση με καποια φιγουρα.Επισης δεν ειπες αν τα φιλα στο μεγαλο ανοιγμα τα τραβαμε απο την κατω μερια οπως τα κραταμε στα χερια μας ή απο την πανω.Συνεχισε παντως με το 2ο σταδιο ανυπομονω.

silka
09-06-2006, 11:08 PM
Μαρακι καλησπερα
εχω διαβασει ολα οσα εχεις γραψει και ειναι πολυ ενδιαφεροντα
κατι στο ριξιμο με μπερδεψε αλλα που θα μου παει θα το βρω
ριχνω και εγω τα χαρτια λιγο διαφορετικα εδω και πολλα χρονια
και μου αρεσει να μαθαινω ολο και κατι καινουργιο.

Το μονο στολιδι που δεν
καταστρεφει ο χρονος ειναι η σοφια.

silka
09-06-2006, 11:38 PM
Μπραβο μαρακι
εχεις κανει ολο το σιτε να παραμιλαει και αυτο
που κανεις χρειαζεται μεγαλη υπομονη εισαι τελεια
στο ριξιμο & την ερηνεια των χαρτων.

Dell Piero
10-06-2006, 12:22 AM
Μπραβο μαρακι
εχεις κανει ολο το σιτε να παραμιλαει

Αυτό καλό είναι ή κακό; :wondering
Γιατί ένα ποτήρι με περιεχόμενο μέχρι τη μέση άλλοι το βλέπουν μισοάδειο και άλλοι μισογεμάτο.

Αγγελικη
10-06-2006, 12:27 AM
Ελα ντε!
Κι εγω αναρωτιομουν γιατι εχω νευρα τις τελευταιες μερες....

Dell Piero
10-06-2006, 12:30 AM
Εσύ δεν παίζεις έχεις μονίμως νεύρα :bigsmile:

Αγγελικη
10-06-2006, 12:50 AM
Τι να κανω; Ουρανος=νευρα:toung:
Ζυγος=λογικη και ευαισθησια.
12ος οικος= ευαισθησια, κατανοηση και θυσια.
Ερμης στον σκορπιο και στον 1ο= γλωσσα που σπαει κοκκαλα, κριαρισια (ο 1ος).
Μπας και θυμηθω και τα αστρολογικα!!!:bigsmile: :bigsmile:

silka
10-06-2006, 10:27 PM
αγγελικη καλησπερα
ευχομαι να σου εχουν περασει τα νευρα
εγω το ειπα για καλο

Αγγελικη
10-06-2006, 10:32 PM
Δεν αμφιβαλλω γλυκεια μου!;)

silka
10-06-2006, 10:38 PM
εισαι γατα γλυκια μου
χα χα χα χα χα χα

JBG23
11-06-2006, 08:03 PM
Γεια σε ολους! Εχω να κανω μια ερωτηση οσο αναφορα με την μαντεια και τις μαντικες τεχνες. Για καποιον αρχαριο οπως ειμαι εγω που θα ηθελε να ασχοληθει
με την χαρτομαντεια απλης τραπουλας, πως πρεπει να ξεκινησω για αρχη, καποιες συμβουλες...Ευχαριστω!

pamaria
12-06-2006, 10:02 AM
Καλημέρα παιδιά, Κιεγω νέα είμαι εδω...Μαρακι διαβασα τα post σου αλλά δεν κρύβω ότι μπερδεύτηκα λίγο...Θα σου ήταν εύκολο να συγκεντρώσεις τα τρία στάδια σε ένα post για να τα καταλαβουμε καλύτερα ή σε βάζω σε σκοτούρες..Οσο για τα attachments ειδικα το πρωτο και το δευτερο δεν ανοιγουν με τπτ.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μαρια

Maroulita
12-06-2006, 10:09 AM
Καλημέρα παιδιά, Κιεγω νέα είμαι εδω...Μαρακι διαβασα τα post σου αλλά δεν κρύβω ότι μπερδεύτηκα λίγο...Θα σου ήταν εύκολο να συγκεντρώσεις τα τρία στάδια σε ένα post για να τα καταλαβουμε καλύτερα ή σε βάζω σε σκοτούρες..Οσο για τα attachments ειδικα το πρωτο και το δευτερο δεν ανοιγουν με τπτ.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μαρια

Αγαπητή pamaria, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις από την αρχή τις σελίδες. Ετσι θα τα δεις όλα με τη σειρά και ίσως να σου λυθούν απορίες, που άλλα μέλη μας έκαναν στο Μαράκι. :)

STARDUSTANGIE66
12-06-2006, 11:45 AM
Γεια σε ολους! Εχω να κανω μια ερωτηση οσο αναφορα με την μαντεια και τις μαντικες τεχνες. Για καποιον αρχαριο οπως ειμαι εγω που θα ηθελε να ασχοληθει
με την χαρτομαντεια απλης τραπουλας, πως πρεπει να ξεκινησω για αρχη, καποιες συμβουλες...Ευχαριστω!
Η ταπεινη μου γνωμη ειναι καταρχην να αγορασεις μια απλη καινουργια τραπουλα!Φροντισε νατην χρησιμοποιεις μονο εσυ και μονο για αυτο το σκοπο.Η μεθοδος χαρτομαντειας που λεει το maraki 1975 ειναι απλη και την εχει εξηγησει αναλυτικα....
Απο οτι εχω προσεξει λυνει ολες τις αποριες που υπαρχουν....
Οταν τελειωσεις το ριξιμο καλο ειναι να βαζεις την τραπουλα σε ενα ψηλο ντουλαπι για να μην επηρεαζεται απο αλλες ενεργειες του σπιτιου.
Μην ριχνεις χαρτια οταν εισαι εκνευρισμενη η αναστατωμενη δεν προκειται να σε βοηθησουν!!!
Μην ριχνεις συνεχεια το ιδιο θεμα θα σε μπερδεψουν!!
Αν την σεβαστεις θα σε βοηθησει αν την καταχραστεις θα σε παραπλανησει!
maraki 1975 εχεις κανει καλη δουλεια μπραβο σου!!

ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ
12-06-2006, 03:40 PM
γεια σου Μαρακι. Κανω εξασκηση στον τροπο ριξιματος που εδειξες.. Θα σε ενημερωσω για τα αποτελεσματα. ΠΟιος ειναι ο χρονικος οριζοντας που προβλεπουν? Φιλακια

maraki_1975
13-06-2006, 08:30 AM
καλημερα
αφου δεν έχεις ασχοληθεί γιατι να ασχοληθείς τωρα !!!!
λοιπον αν το θες πολύ όμως πάρε μια τράπουλα και προσπάθησε να επεξεγαστείς όλα τα χαρτιά έχοντας τις ερμηνείες δίπλα σου ...προσπάθησε να μπεις στο πνεύμα των ερμηνειών ...
αυτη ειναι η αρχη ...κάντο σαν παιχνίδι ,μην δίνεις ιδιαίτερη σημασία σε αυτα που μπορεί να ερμηνευσεις γιατί ως αρχάρια μπορεί να κάνεις λάθη!!!
και αν θες να τσεκάρεις τον εαυτό σου στις ερμηνείες ...γράψε σε ενα χαρτί (κράτα σημειωσεις δηλαδή) για αυτα που βγαίνουν κατα το στρώσιμο και προσπάθησε να δεις πως συνδέονται με την πραγματικότητα!!!
αυτα απο μένα !!!

maraki_1975
13-06-2006, 08:34 AM
γεια σου Μαρακι. Κανω εξασκηση στον τροπο ριξιματος που εδειξες.. Θα σε ενημερωσω για τα αποτελεσματα. ΠΟιος ειναι ο χρονικος οριζοντας που προβλεπουν? Φιλακια
θα σου πω την άλήθεια οτι συνηθως το ρίξιμο εχει μια χρονική διάρκεια 6 μηνών , εμένα όμως μου έχουν βγεί και πράγματα που έγιναν δυο χρόνια μετα ...όταν ειναι να βγεί κάτι έντονο βγαίνει συνέχεια ...αλλά όπως έλεγε και η φίλη μου και μια φορά να βγεί κάτι αν ειναι καθαρό (καθαρή ερμηνεία χωρίς αμφιβολίες) θα βγεί κάποτε...

φιλάκια !

Pisces girl
13-06-2006, 11:11 AM
Καλημερα Μαρακι

Ειναι καποια χαρτια για τα οποια δεν βρισκω τη σημασια τους οταν δεν ειναι δικα μας

αυτα ειναι
2 καρο, 2 σπαθι
5 καρο, 5 σπαθι
6 κουπα
7 κουπα, 7 σπαθι
8 σπαθι
9 κουπα, 9 σπαθι


Φιλακια

Μαρακι

Παρολο που πηρα απο την αρχη ολο αυτο το site δεν βρηκα την ερμηνεια των παραπανω. Λιγη βοηθεια???

Ακομα μηπως θα ηταν καλυτερα να κανουμε ενα ακομα παραδειγμα στο σταδιο 1 πριν προχωρησουμε στο σταδιο 2? Εγω προσωπικα δεν ειμαι τοσο 'ανετη' με το σταδιο 1 ακομα...

Φιλακια

eyt
16-06-2006, 05:54 PM
γιατι τετοια σιωπη ρε παιδια...

ilav
16-06-2006, 06:29 PM
γιατι τετοια σιωπη ρε παιδια...
Το ιδιο θα ρωτουσα κι εγω
Μαρακι που είσαι?:love:

skorpion
16-06-2006, 06:37 PM
παει το Μαρακι επαθε υπερκοπωση και πηγε διακοπες:amuse:

*Astropeleki*
16-06-2006, 06:51 PM
Υπομονή κορίτσια!!!
Η ζωή δεν είναι μόνο τα χαρτιά... :)

Dell Piero
17-06-2006, 05:37 PM
Το χαρτί δεν μπορεί να περιμένει. Φορτίζεται αρνητικά και μετά δίνει λανθασμένες εντυπώσεις για επαΝΑΑΑΑΑσύνδεση Μήτσου Κατίνας και την μομφή την εισπράττει ο μάντης.

kareta
18-06-2006, 08:31 PM
Καλημερα Μαρακι

Ειναι καποια χαρτια για τα οποια δεν βρισκω τη σημασια τους οταν δεν ειναι δικα μας

αυτα ειναι
2 καρο, 2 σπαθι
5 καρο, 5 σπαθι
6 κουπα
7 κουπα, 7 σπαθι
8 σπαθι
9 κουπα, 9 σπαθι


Φιλακια



Μαράκι που εισαι? Σε χάσαμε! Το κοινό σου αυξάνετε! Έχω κι εγώ απορία για τις ερμηνίες στα παραπάνω χαρτιά. Ακόμα θα ήθελα αν μπορούσες να εξηγήσεις λίγο ακόμα τον τρόπο που διαβάζουμε το τρίτο στάδιο. Ευχαριστώ!

anuia
19-06-2006, 12:42 AM
Μαρακι τι εγεινες ? εισαι καλα??

Maroulita
19-06-2006, 01:07 AM
Μη μου αγχώνεστε!
Το καλοκαίρι ήρθε, το επιβεβαιώνει και ο Κος Μαντάς άλλωστε στο άρθρο του! Αφήστε λίγο το Μαράκι να χαλαρώσει! Χαλαραααααά!:toung:

maraki_1975
19-06-2006, 08:53 AM
παιδιά καλημέρα , λοιπον για να μην ανησυχείτε ...χαθηκα λιγάκι γιατί οι δουλειές αυξήθηκαν και ειμαι λιγάκι κουρασμένη καθημερινά ...δουλεύω σε ενα ιντερνετ καφε και λόγω τουρισμού οι θέσεις στον υπολογιστή ειναι τις περισσότερες φορές πιασμένες ...
αυτη ειναι ο λόγος που τωρα τελευταία και όσες φορές χάνομαι έχω δουλίτσα και δεν μπορώ να ασχοληθώ με αυτα που θέλω!!!
τα πρωινά που κάθομαι όταν ανοίγω το μαγαζί και ειναι χαλαρά κοιμάται το κεφάλι μου ακόμα και δεν ειναι εύκολα τα πράγματα ...
λοιπόν σήμερα θα κάνω την υπέρβαση και θα προσπαθήσω να ασχοληθώ πρωί ....ετοίμασα ενα δεύτερο παράδειγμα για το 1ο στάδιο ...
αλλά αυτη τη φορά θέλω κι εσείς να προσπαθήσετε να δώσετε μια ερμηνεία !!!

maraki_1975
19-06-2006, 09:03 AM
2 καρο, 2 σπαθι
5 καρο, 5 σπαθι
6 κουπα
7 κουπα, 7 σπαθι
8 σπαθι
9 κουπα, 9 σπαθι
λοιπόν ακούστε ...δεν δίνω σημασία σε όλα τα χαρτιά γιατί οι έννοιες τους εινια μηδαμινες τα χαρτιά αυτά που μου έχετε υποδείξει εκτός απο το 8 σπαθί που έχει και την σημασία του ρίσκου και παρέβλεψα μάλλον να το γράψω τα άλλα χαρτιά υιοθετούν την σημασία την αρχική του χρώματός τους ...τι σημαίνει αυτο?
τα καρό μας δηλώνουν τα οικονομικά , οι κούπες τα αισθηματικά , τα σπαθιά τα επαγγελματικά και τα μπαστούνια τα εμπόδια όλα αυτα δεν μια γενική σημασία ...δηλαδή βλέποντας ενα δύο καρό αν αυτο δεν ειναι κρεβάτι τότε η ερμηνεία σχετικά με τα δίπλα χαρτιά παίρνει μια χροια οικονομική ...
καταλάβατε?

Pisces girl
19-06-2006, 11:06 AM
Γεια σου Μαρακι!

Ευχαριστουμε για την διευκρινηση...

Περιμενω με αγνωια το δευτερο παραδειγμα...
Θα σου στειλω απαντηση αν και με το πρωτο σου παραδειγμα δεν μπορω να πω οτι τα πηγα και τοοοοοοοσο καλα...

Φιλακια

ΚΡΙΝΑΚΙ
19-06-2006, 12:21 PM
Μαράκι καλημέρα και απο μένα.Έχω μια ερώτηση για μια τετράδα 3μπαστούνι Ακαρο Ασπαθι Ακαρδιά τι σημαίνει;

Αγγελικη
19-06-2006, 12:47 PM
Τα 3Α μου θυμιζουν οσπρια..:toung:
Θελει και φαντασια η...γευση...:bigsmile:

ΑΜΦΙΤΡΙΤΗ
19-06-2006, 01:40 PM
Γεια σου Μαράκι. Εάν εγώ είμαι κούπα και αυτλός που θέλω μπαστούνι, τα μπαστουνια - και στα τρια ριξιματα - τα ερμηνευω σαν τις έννοιες των χαρτιών που όπως είπες παρεμβάλονται και σημαίνουν πχ είτε πρωινή ειτε απογευματινή ώρα, είτε τη δουλειά?

maraki_1975
19-06-2006, 03:03 PM
Γεια σου Μαράκι. Εάν εγώ είμαι κούπα και αυτλός που θέλω μπαστούνι, τα μπαστουνια - και στα τρια ριξιματα - τα ερμηνευω σαν τις έννοιες των χαρτιών που όπως είπες παρεμβάλονται και σημαίνουν πχ είτε πρωινή ειτε απογευματινή ώρα, είτε τη δουλειά?
όχι τη στιγμή που το μπαστούνι αντιπροσωπεύει αυτόν που σε ενδιαφέρει τότε τα μπαστούνια ειναι δικά του χαρτιά ...ομως το πρώτο στάδιο έχει να κάνει με μας οπότε για να ειναι τα μπαστούνια δικά του θα πρέπει να μας πέσει μέσα στα χαρτιά ...αν δεν πέσει η φιγούρα του τότε τα μπαστούνια έχουν τις έννοιες που παρεμβάλλονται αφού τα χαρτιά που έχουμε μπροστα μας μιλάνε για δικά μας θέματα ...κατάλαβες ?
ενω στο τρίτο στάδιο που κρατάμε και τη φιγούρα του ατόμου που μας ενδιαφέρει μέσα τότε εξαρτάται απο το που θα πέσει το χαρτι για να είμαστε σίγουροι οτι ανήκουν σε αυτόν ή ειναι τα λεγόμενα άσχετα χαρτιά ...

maraki_1975
19-06-2006, 03:08 PM
Μαράκι καλημέρα και απο μένα.Έχω μια ερώτηση για μια τετράδα 3μπαστούνι Ακαρο Ασπαθι Ακαρδιά τι σημαίνει;
λοιπόν αυτα τα χαρτιά που μου αναφέρεις ειναι όλα σοβαρά ...για να κάνουμε ερμηνεία θα πρέπει να ξέρουμε αν οι Α (εκτός του καρό) ειναι ανάποδα ή όρθιοι και αν το 3 ειναι άσχετο χαρτί ή αντιπροσωπεύει το δρόμο κάποιου (τον δικό μας δρόμο ή ΄΄αλλου ατόμου )

ΚΡΙΝΑΚΙ
20-06-2006, 02:16 PM
Καλησπέρα οι Α (καρδιά και σπαθί) ήταν όρθιοι και το 3 μπαστούνι αντιπρωσοπεύει το δρόμο αυτού που με ενδιαφέρει.Ευχαριστώ προκαταβολικα:)

maraki_1975
20-06-2006, 05:30 PM
Καλησπέρα οι Α (καρδιά και σπαθί) ήταν όρθιοι και το 3 μπαστούνι αντιπρωσοπεύει το δρόμο αυτού που με ενδιαφέρει.Ευχαριστώ προκαταβολικα:)
θα μπορούσα να σου πω οτι με αυτον τον άνθρωπο είσαι παντρεμένη αλλά αφού είσαι ελέυθερη αν έχετε σχέση μια πρόταση γάμου και μάλιστα με αγνά αισθήματα ειναι πιθανή ενω αν απλά σε ενδιαφέρει αυτος ο άνθρωπος θα μπορούσε να κάνει μια σχέση πολύ καλή μαζί σου και μάλιστα με προοπτικές γάμου ....ο Α καρό ειναι η ανακοίνωση για αυτο σου εξηγώ οτι αυτά τα χαρτιά και περισσότερο αυτός ο συνδυασμός ειναι σοβαρός γιατί σημαίνει ή προταση γάμου ή πρόταση για σχέση ανάλογα αν είσαι σε σχέση ή όχι ...φυσικά μην ξεχνάς οτι τα χαρτιά τα βλέπουμε σε σύνολο στο στρώσιμο και δεν βγάζουμε συμπέρασμα απο μια τετράδα μόνο ...πρέπει να έχουμε συνολική εικόνα !!!

maraki_1975
20-06-2006, 05:47 PM
56

Ξεκινάμε το δεύτερο παράδειγμα στο πρώτο στάδιο και έχω κάνει το πρώτο ρίξιμο μετα το ανακάτεμα ...θέλω να μου πείτε αν μπορείτε να το διαβάσετε για να συνεχίσω αλλιώς να το κάνω αλλιώς ...

maraki_1975
20-06-2006, 05:48 PM
α! ξέχασα να σας γράψω οτι εκείνα τα βελάκια δείχνουν που κοιτάνε οι φιγούρες !!!

Markella78
20-06-2006, 08:18 PM
Γειά σου Μαράκι ,
αν δεν σε πειράζει θα ήθελα να μου πεις τι σημαίνει το
Ντάμα κούπα (εγώ), Ασσος κούπα , Ασσος καρό, Ασσος Σπαθί
Όλα όρθια . Να σου πω πως δεν έχω σχέση αυτή τη στιγμή.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων;)

Dell Piero
20-06-2006, 08:24 PM
Μαρκελίνο καλό μου φιλαράκι είπαμε και σε παραπάνω ποστ όχι εγώ εσύ αυτός. Μην το κάνουμε προσωπικό γιατί μετά θα έχει επιπτώσεις σε όλους που θέλουν απλά να παρακολουθήσουν. Το Μαράκι μας δεν είναι χαρτού και δεν έχει καμία διάθεση να γίνει :bigsmile:

Pisces girl
20-06-2006, 08:35 PM
Καλησπερα Μαρακι

Ειναι ενταξει το παραδειγμα σου. Ανοιγει αμεσως το file. Κανενα προβλημα

Φιλια

Pisces girl
20-06-2006, 08:45 PM
για να ειναι τα μπαστούνια δικά του θα πρέπει να μας πέσει μέσα στα χαρτιά ...αν δεν πέσει η φιγούρα του τότε τα μπαστούνια έχουν τις έννοιες που παρεμβάλλονται αφού τα χαρτιά που έχουμε μπροστα μας μιλάνε για δικά μας θέματα ...κατάλαβες ?

Μαρακι

Οταν λες η φιγουρα του εννοεις μονο ο ρηγας 'η ειναι το ιδιο και αν πεσει ο Βαλες του???

:unsure:

Marina 7771
21-06-2006, 02:45 PM
Καλημέρα σε όλους.
Παρακολουθώ το θέμα και προσπάθησα πολύ να μπω στο πνεύμα της πρόβλεψης με την μέθοδο που παρουσιάζει η Μαρία (μπράβο Μαρία για την προσπάθεια).
Αν λάβουμε υπ'όψιν αυτό που από την αρχή λέει η Μαρία -δηλαδή να βλέπουμε την συνολική εικόνα των χαρτιών και όχι μεμονομένες τετράδες- τότε θα ήθελα να ρωτήσω την Μαρία, για το πρώτο παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση να θεωρήσουμε ότι πρόκειται για μία γυναίκα την οποία την απασχολεί κατά κύριο λόγο μια υπόθεση κληρονομιάς, που από την μία έχει οφέλη χρηματικά από την άλλη όμως στεναχώρια μια και έχει προηγηθεί δυσάρεστο γεγονός ώστε να υπάρξει η κληρονομιά?
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

maraki_1975
21-06-2006, 06:43 PM
Μαρακι

Οταν λες η φιγουρα του εννοεις μονο ο ρηγας 'η ειναι το ιδιο και αν πεσει ο Βαλες του???

:unsure:
αφού ο Βαλές ειναι η "ψυχή" του Ρήγα μας και ο Βαλές σημαίνει οτι του ανήκουν τα χαρτιά απλά μη πέφτοντας ο Ρήγας δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν ο Βαλές ανήκει σε άντρα ή γυναίκα αλλά αυτο ειναι εύκολο να το δούμε απο τα υπόλοιπα χαρτιά ...

maraki_1975
21-06-2006, 06:50 PM
συγνώμη θα ήθελα να γράψω κάτι που θέλω να το ενστερνιστείτε ...δεν μπορούμε να κάνουμε (πρόβλεψη) ερμηνεία μεμονωμένα δεν γίνετε να καταλάβουμε κάτι απο μία τετράδα και εγω δεν μπορώ να σας λέω τι σημαίνει κάθε τετράδα απο αυτές που μου γράφεται γιατί δεν ειναι σωστό πραγματικά δεν βγαίνει άκρη έτσι ....
για αυτο μπαίνω στη διαδικασία να φτιάχνω παραδείγματα για να δείτε και να καταλάβετε πως λειτουργει το χαρτί και πώς κάνουμε τις ερμηνείες ...τα παραδείγματα θα σας βοηθήσουνε να μάθετε τα χαρτιά ....!!!

Pisces girl
21-06-2006, 09:13 PM
αφού ο Βαλές ειναι η "ψυχή" του Ρήγα μας και ο Βαλές σημαίνει οτι του ανήκουν τα χαρτιά απλά μη πέφτοντας ο Ρήγας δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν ο Βαλές ανήκει σε άντρα ή γυναίκα αλλά αυτο ειναι εύκολο να το δούμε απο τα υπόλοιπα χαρτιά ...

Γεια σου Μαρακι

Οταν προσδιοριζουμε απο την αρχη οτι για παραδειγμα ο Ρηγας μας θα ειναι το καρο, οταν πεφτει Βαλες καρο δεν παει να πει οτι ειναι παντα του Ρηγα μας???

:wacko:

Pisces girl
21-06-2006, 10:13 PM
Μαρακι

Ποτε θα μας δωσεις την απαντηση στο παραδειγμα σου?

Ειμαι ετοιμη για να συγκρινω την ερμηνεια μου με την απαντηση σου...

Φιλακια

Markella78
21-06-2006, 10:39 PM
συγνώμη θα ήθελα να γράψω κάτι που θέλω να το ενστερνιστείτε ...δεν μπορούμε να κάνουμε (πρόβλεψη) ερμηνεία μεμονωμένα δεν γίνετε να καταλάβουμε κάτι απο μία τετράδα και εγω δεν μπορώ να σας λέω τι σημαίνει κάθε τετράδα απο αυτές που μου γράφεται γιατί δεν ειναι σωστό πραγματικά δεν βγαίνει άκρη έτσι ....
για αυτο μπαίνω στη διαδικασία να φτιάχνω παραδείγματα για να δείτε και να καταλάβετε πως λειτουργει το χαρτί και πώς κάνουμε τις ερμηνείες ...τα παραδείγματα θα σας βοηθήσουνε να μάθετε τα χαρτιά ....!!!

Dell Piero Μαρκελίνο καλό μου φιλαράκι είπαμε και σε παραπάνω ποστ όχι εγώ εσύ αυτός. Μην το κάνουμε προσωπικό γιατί μετά θα έχει επιπτώσεις σε όλους που θέλουν απλά να παρακολουθήσουν. Το Μαράκι μας δεν είναι χαρτού και δεν έχει καμία διάθεση να γίνει


Δεν ε'ιχα σκοπό να προκαλέσω τέτοια αναστάτωση.
Ούτε φυσικά έχω σκοπό να γράφω εδώ τι μου βγαίνει στα χαρτιά και να περιμένω απάντηση η ερμηνεία.
Μια εξήγηση ήθελα α΄φού προηγουμένως είδα οτι άλλα μέλη έχουν πάρει κάποιες εξηγήσεις.
Επίσης γράφοντας αυτά δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανέναν
Και φυσικά δεν υπονοώ τίποτα για τον τρόπο που χειρίζεται το Μαράκι το συγκεκριμένο θέμα.
Είναι λογικό να μην μπορεί να απαντήσει σε όλες μας.
Με συγχωρείτε για την αναστάτωση που προκάλεσα και ίσως τον εκνευρισμό σας

ramonaki
22-06-2006, 12:33 AM
Mαρακι προσπαθησα να κανω την ερμηνεια στο παραδειγμα που εδωσες αλλα δεν μπορω να πω οτι εβγαλα καποιο συμπερασμα.Η ενδιαφερομενη ειναι η Νταμα σπαθι?Λογικα ναι.Εχεις βαλει οτι συνδεεται με καποιον Ρηγα καρο?Αν ναι αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι η σχεση των Βαλεδων.Ο ενας ειναι η ψυχη της οι αλλοι ειναι λιγο ασχετοι.Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι αυτη η γυναικα μπορει να εχει παιδι.Τελος παντων καλο θα ηταν να ξαναδωσεις η ιδια την ερμηνεια.

maraki_1975
22-06-2006, 08:45 AM
Dell Piero Μαρκελίνο καλό μου φιλαράκι είπαμε και σε παραπάνω ποστ όχι εγώ εσύ αυτός. Μην το κάνουμε προσωπικό γιατί μετά θα έχει επιπτώσεις σε όλους που θέλουν απλά να παρακολουθήσουν. Το Μαράκι μας δεν είναι χαρτού και δεν έχει καμία διάθεση να γίνει


Δεν ε'ιχα σκοπό να προκαλέσω τέτοια αναστάτωση.
Ούτε φυσικά έχω σκοπό να γράφω εδώ τι μου βγαίνει στα χαρτιά και να περιμένω απάντηση η ερμηνεία.
Μια εξήγηση ήθελα α΄φού προηγουμένως είδα οτι άλλα μέλη έχουν πάρει κάποιες εξηγήσεις.
Επίσης γράφοντας αυτά δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανέναν
Και φυσικά δεν υπονοώ τίποτα για τον τρόπο που χειρίζεται το Μαράκι το συγκεκριμένο θέμα.
Είναι λογικό να μην μπορεί να απαντήσει σε όλες μας.
Με συγχωρείτε για την αναστάτωση που προκάλεσα και ίσως τον εκνευρισμό σας

καλημέρα δεν προκαλεσες εκνευρισμό αλλά εγω θέλω να σας μεταδώσω κάτι για να καταλάβετε και να ρίχνετε μόνοι σας τα χαρτιά ...
δεν κάνω εξαιρέσεις αλλά δεν οφελεί σε τίποτα πίστεψε με μια μεμονωμένη ερμηνεία γιατί εφόσον δεν έχουμε το σύνολο μπορεί η ερμηνεία σε αυτη τη μεμονωμένη τετράδα να ειναι λάθος γιατί πολύ εύκολα κάτι άλλο που ειναι απο κάτω σε άλλα τετράδα να ανατρέπει όλη την προηγούμενη ερμηνεία....
η τετράδα που λες σημαίνει μια πρόταση για μια σχέση με καλές προοπτικές αλλα απο μόνη της η τετράδα δεν μας λέει τίποτα πρέπει κάπου μέσα στο σύνολο να υπάρχει μια φιγούρα ...αντρική για να βεβαιωθούμε γιατί αλλιως θα υπάρχει κάτι οικονομικό -επαγγελματικό στην υπόθεση!!!

maraki_1975
22-06-2006, 09:09 AM
57

αυτη ειναι η συνέχεια του πρώτου σταδίου , η δεύτερη φορά που στρώνουμε τα χαρτιά αυτά που είχαμε απο το πρώτο στρώσιμο...

maraki_1975
22-06-2006, 09:10 AM
58

και αυτη ειναι η τρίτη φορά ριξίματος , και εδω τελειώνει το πρώτο στάδιο ...

eyt
22-06-2006, 12:10 PM
[QUOTE=maraki_1975]58

Kαλημερα Mαρακι, παρακολουθώ απο την αρχή την προσπαθειά σου με πολυ μεγάλο ενδιαφέρον και αφου κατανόησα (ετσι νομίζω δηλαδή) τις τελευταίες ημέρες κανω πρακτική εξάσκηση!! Διαπιστωσα όμως οτι (έχω κενά) και άρχισα πάλι τη μελέτη των δημοσιοποιήσεων σου στο φόρουμ...
χθες λοιπόν, έκανα μια ακόμα προσπάθεια και βγήκαν 2 περίεργοι συνδιασμοί που μέσα απο όσα έχουν υποθει στο φόρουμ δεν μπορώ να τα ερμηνευσω.
Eγω ειμαι κουπα και αυτός που με ενδιαφέρει μπαστούνι
1) στο σταυρό πάνω απο εμένα (στο κεφαλι μου) βγήκε βαλες καρό.πως το ερμηνεύω αυτο; ως άλλο πρόσωπο;
2) στο τελος πάνω στο σταυρό τα 4 χαρτια που βγήκαν πάνω μου ήταν τα εξής
ασσος καρό 2μπαστόυνι ασσος μπαστούνι(ορθιος) 2καρο
τι σημένουν αυτά; τα καρό αφορουν το βαλέ που βγηκε απο πάνω μου και αυτος ο συνδιασμος εναλλαξ 1.2.1.2 τι μπορει να σημένει;
ουφ ουφ
ευχαριστώ εκ των προτέρων
φιλια

maraki_1975
22-06-2006, 01:38 PM
[QUOTE=maraki_1975]58

Kαλημερα Mαρακι, παρακολουθώ απο την αρχή την προσπαθειά σου με πολυ μεγάλο ενδιαφέρον και αφου κατανόησα (ετσι νομίζω δηλαδή) τις τελευταίες ημέρες κανω πρακτική εξάσκηση!! Διαπιστωσα όμως οτι (έχω κενά) και άρχισα πάλι τη μελέτη των δημοσιοποιήσεων σου στο φόρουμ...
χθες λοιπόν, έκανα μια ακόμα προσπάθεια και βγήκαν 2 περίεργοι συνδιασμοί που μέσα απο όσα έχουν υποθει στο φόρουμ δεν μπορώ να τα ερμηνευσω.
Eγω ειμαι κουπα και αυτός που με ενδιαφέρει μπαστούνι
1) στο σταυρό πάνω απο εμένα (στο κεφαλι μου) βγήκε βαλες καρό.πως το ερμηνεύω αυτο; ως άλλο πρόσωπο;
2) στο τελος πάνω στο σταυρό τα 4 χαρτια που βγήκαν πάνω μου ήταν τα εξής
ασσος καρό 2μπαστόυνι ασσος μπαστούνι(ορθιος) 2καρο
τι σημένουν αυτά; τα καρό αφορουν το βαλέ που βγηκε απο πάνω μου και αυτος ο συνδιασμος εναλλαξ 1.2.1.2 τι μπορει να σημένει;
ουφ ουφ
ευχαριστώ εκ των προτέρων
φιλια
καλημέρα, έτσι όπως μου τα περιγράφεις ο βαλές καρό ειναι η ανάμνηση μιας άλλης σχέσης που μάλλον μέσα σου σε ενδιαφέρει για το τι σκέφτεται και τι νιώθει για σένα ....και μάλιστα η τελευταία τετράδα αν πάρουμε σαν δεδομένο οτι ανακαλύψαμε οτι ο βαλές καρό ανήκει σε μια προηγούμενη σχέση τότε αυτη η τετράδα που μου λες έχει την εξής σημασία : θα έχεις μια είδηση , ενα νέο για ή απο κάποιο άτομο με το΄οποίο κάποτε είχες κάτι ερωτικό(2) αλλά έχει τελειώσει(Α μπαστούνι) ....

maraki_1975
22-06-2006, 01:41 PM
Καλημέρα σε όλους.
Παρακολουθώ το θέμα και προσπάθησα πολύ να μπω στο πνεύμα της πρόβλεψης με την μέθοδο που παρουσιάζει η Μαρία (μπράβο Μαρία για την προσπάθεια).
Αν λάβουμε υπ'όψιν αυτό που από την αρχή λέει η Μαρία -δηλαδή να βλέπουμε την συνολική εικόνα των χαρτιών και όχι μεμονομένες τετράδες- τότε θα ήθελα να ρωτήσω την Μαρία, για το πρώτο παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση να θεωρήσουμε ότι πρόκειται για μία γυναίκα την οποία την απασχολεί κατά κύριο λόγο μια υπόθεση κληρονομιάς, που από την μία έχει οφέλη χρηματικά από την άλλη όμως στεναχώρια μια και έχει προηγηθεί δυσάρεστο γεγονός ώστε να υπάρξει η κληρονομιά?
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
δεν έχω καταλάβει για ποιό παραδειγμα μιλάς , αυτο που έχω παρουσιάσει τωρα πριν λίγες μέρες ειναι το 2ο παράδειγμα , για αυτο λες ? ειναι το2ο παράδειγμα απλά ειναι το πρώτο ρίξιμο

Marina 7771
22-06-2006, 01:48 PM
δεν έχω καταλάβει για ποιό παραδειγμα μιλάς , αυτο που έχω παρουσιάσει τωρα πριν λίγες μέρες ειναι το 2ο παράδειγμα , για αυτο λες ? ειναι το2ο παράδειγμα απλά ειναι το πρώτο ρίξιμο
Μαράκι γειά σου.
Αναφέρομαι στο παράδειγμα με την ντάμα κούπα. Το δεύτερο το μελετάω ακόμα. Δεν είναι και εύκολο πράγμα!!
Ευχαριστώ.

maraki_1975
22-06-2006, 02:00 PM
αφού μιλάμε για το πρώτο παράδειγμα θα σου εξηγήσω ...καταρχάς προκειμένου για κληρονομιά μας βοηθά το 5 σπαθί αλλά δεν θυμάμαι αν το έχω παρβλέψει να το γράψω ...
θα μας βοηθούσε η εμφάνιση του 5 σπαθί για να εστιάσουμε σε κληρονομιά αλλά απο την άλλη για να μιλήσουμε για θάνατο ...που έφερε λεφτά ειναι πολυ δύσκολη η έννοια του θανάτου...πρέπει να εμφανιστεί μια σωρεία συνδυασμου χαρτιών για να μας δώσει να καταλάβουμε οτι μιλάμε για θάνατο... στην δεδομένη περίπτωση έχουμε πιο έντονη την εμφάνιση του 6 που ειναι χαρτι που δηλώνει επαγγελματική έννοια -δουλειά!!!

eyt
22-06-2006, 03:47 PM
Σ'ευχαριστω πολύ Mαράκι αλλα τώρα ειναι που μπερδευτικα...
αρα υπάρχουν και άλλοι συνδιασμοι χαρτιων που δεν έχουν υποθει μεχρι τώρα?
Πολυ μπερδεμα...

maraki_1975
22-06-2006, 05:15 PM
καλησπέρα , δεν ειναι ανάγκη να μπερδέυεστε με τίποτα ...το αν εχω ξεχάσει κάποια πράγματα ...(αν και κατα 99% τα έχω όλα πει, σχετικά με τις ερμηνείες των χαρτιών)στην πορεία εμφανίζονται ...το να μάθει κάποιος να ερμηνεύει τα χαρτιά απο την πείρα μου θέλει χρόνο και να κατανοήσετε καλά την έννοια των χαρτιών απο την αρχή ...απο την γενική τους έννοια ...οι κούπες έχουν να κάνουν με συναίσθημα, τα καρό με οικονομικά κ.λ.π. μέχρι τις εξιδεικευμένες έννοιες τους , τους συνδυασμούς τους και φυσικά την εικόνα που παρουσιάζουν τα χαρτια στο σύνολο όταν ρίχνονται !!!
δεν ειναι εύκολο το ξέρω αλλά δεν ειναι ακατόρθωτο ...εξάλλου δεν θα γίνουμε επαγγελματίες , ούτε η τραπουλα θα γίνει ο καθοδηγητής μας στη ζωή ...εγω απλά αποφάσισα να σας παραθέσω τις γνώσεις μου στα χαρτιά εσείς απλά προσπαθήστε να πάρετε όσα περισσότερα μπορείτε ...γι' αυτο έχω μπεί και στη διαδικασία των παραδειγμάτων για να καταλάβετε καλύτερα πως λειτουργεί το όλο σύστημα !!!

maraki_1975
23-06-2006, 03:55 PM
καλησπέρα , θέλω να σας πω οτι δεν θα ξεκινήσω την ερμηνεία του 2ου παραδείγματος αμέσως περιμένω απο σας πρώτα να κάνετε μια προσπάθεια για να ερμηνεύσετε τα χαρτιά !!!

Marina 7771
23-06-2006, 04:54 PM
Mαράκι για να δώ εάν βρίσκομαι σε καλό δρόμο.
Υπάρχει περίπτωση να μιλάμε για γυναίκα καστανή η οποία αντιμετωπίζει πρόβλημα οικονομικής φύσης που αφορά ακίνητο. Δηλαδή χρειάζεται χρήματα για να αγοράσει ακίνητο ή πουλάει ακίνητο από ανάγκη και βρίσκει εμπόδιο από άντρα ισχυρό οικονομικά (ή που εξαρτάται οικονομικά απ' αυτόν)?
Πες μου αν έχω πετύχει τίποτα για να συνεχίσω ή να το πάρω πάλι απ' την αρχή.
Ευχαριστώ