PDA

View Full Version : Σύνοδος - ειναι η πιο δυσκολη οψη;



tirania
05-05-2006, 12:10 AM
Καλησπερα.
Μια απορια: εχω ενα stellium πλανητων, οπως λετε, στο ζυγο και στον 3ο οικο με ακμη τεταρτου (στο σκορπιο). Αναρωτιεμαι αν τελικα αποτελει μια απο τις πιο δυσκολες οψεις γιατι τη στιγμη που περναει ενας πλανητης (πχ Κρονος και πχ απ τις τελευταιες μοιρες του Καρκινου ας πουμε..) δεν βαλλονται απανωτα ολοι αυτοι οι πλανητες; Το προσφατο παρελθον μου παντως επιβεβαιωνει τα παραπανω.Ελπιζω να ημουν κατανοητη.

Ευχαριστω.

Αγγελικη
05-05-2006, 01:59 AM
Τα παντα εξαρτωνται πρωτα απο το γεννεθλιο ωροσκοπιο οσο αναφορα τη δομη του χαρακτηρα μας. Αυτο κοιταζουμε πρωτα και σε αυτο ειναι χρησιμη η κατανοηση της αστρολογιας. Φυσικα και η διελευση ενος βαρυ πλανητη συνδυαζομενου και με ετησια και προοδους θα φερει στην επιφανεια καποια γεγονοτα. Το δυσκολο ειναι το στελλιουμ, γιατι θα σε κανει ν΄ασχοληθεις με αρκετους τομεις της ζωης σου ταυτοχρονα, αλλα δεν σημαινει οτι θα ειναι αρνητικα τα αποτελεσματα!!! Και μην ξεχνας οτι θα τα περασεις μαζεμενα και μετα ραχατι...(με ενα σμπαρο 2,3,4 τριγωνια).
Και παλι νομιζω οτι το ετησιο δειχνει τις τασεις και τα γεγονοτα και οι διελευσεις τον χρονο που θα σημειωθουν.
Οποτε...ολα καλα...
Τον εαυτο μας να μαθουμε καλα και να τον διορθωσουμε και να εκμεταλλευτουμε και τα θετικα του. Να μαθουμε να αντιμετωπιζουμε και τα ευκολα και τα δυσκολα...
Φιλια!

tirania
05-05-2006, 11:59 PM
Αχ, Αγγελικη μου θελαμε, δε θελαμε, τα μαθαμε! Ειναι θεμα επιβιωσης απο ενα σημειο και περα! Γι αυτο πιστευω οτι μπηκα στη διαδικασια και βρηκα το συγκεκριμενο site, ψαχνοντας περισσοτερο τον εαυτο μου...δυστυχως αυτα που γραφεις για τις προοδους δεν μπορεσα ακομα να τα καταλαβω. Που θα μου παει ομως!
Παντως πολλες φορες σκεφτηκα τελευταια, καλυτερα να μην ερχονταν ουτε τα καλα, για να με προσπερνουσαν και τ ασχημα! Μεμψιμοιρω ή μου φαινεται;;
Τελος παντων, ενας φιλος καποτε ελεγε "εκει που λες δεν αντεχω αλλο, αντεχεις αλλο τοσο!" Ολα καλα λοιπον!
Σ ευχαριστω

Αγγελικη
06-05-2006, 02:08 AM
Τιποτα δεν ερχεται για κακο!
Ολες οι καταστασεις (περισσοτερο αυτες που σε αναστατωνουν), σου δινουν ενα μαθημα, για να εξελιχθεις.
Οπως ειπες, ειναι θεμα επιβιωσης.
Θα σου αρεσε να σε προστατευουν παντα οι αλλοι, να αναλαμβανουν τα παντα οι αλλοι;
Και αν ακομη και αυτο συμβαινει στη ζωη σου, τι θα γινει οταν για καποιο λογο αναγκαστεις να αντιμετωπισεις την πραγματικοτητα χωρις δεκανικα;
Θα ανταπεξερθεις;
Φυσικα και ολοι οι ανθρωποι εχουμε ζησει δυσκολες καταστασεις.
Συνηθως μας πονουν και υπολογιζουμε περισσοτερο, αυτες που προσβαλλουν περισσοτερο τα ιδανικα μας και τα θελω μας που εμεις θεωρουμε σημαντικα!
Επειδη ομως ακριβως τις θεωρουμε σημαντικες, πρεπει να μαθουμε να τις αντιμετωπιζουμε...:) :)
Φιλια πολλα!!!

fillenia
06-05-2006, 11:37 AM
Aγγελική,

Συμφωνώντας με τα όσα γράφεις παραπάνω, θα μπορούσαμε να πούμε ότι η σύνοδος τελικά είναι μια όψη όντως δύσκολη να την διαχειριστούμε, είτε είναι ευοίωνη είτε προοιωνίζει άσχημες καταστάσεις; :love:

Αγγελικη
07-05-2006, 05:12 PM
Aγγελική,

Συμφωνώντας με τα όσα γράφεις παραπάνω, θα μπορούσαμε να πούμε ότι η σύνοδος τελικά είναι μια όψη όντως δύσκολη να την διαχειριστούμε, είτε είναι ευοίωνη είτε προοιωνίζει άσχημες καταστάσεις; :love:

Φιλλενια μου,
εαν ηταν ευοιωνη μαλλον δεν θα την αντιλαμβανομασταν!:bigsmile:
Μαλλον οι δυσκολες καταστασεις μας εξεγειρουν...
Γενικα, απο οσο μπορω να ξερω, μελετουμε πρωτα το ετησιο και τα προοδευτικα και τελευταια τις διελευσεις και τις εκλειψεις οι οποιες θα προσδιορισουν χρονικα, τα γεγονοτα που υποδηλωνουν τα παραπανω.
Μια συνοδος ειναι δυσκολη, οταν ενεργοποιειται, γιατι καλειται να σε φερει αντιμετωπη με τους τομεις της ζωης που αντιπροσωπευουν οι πλανητες της συνοδου στο γεννεθλιο ωροσκοπιο. Και οπωσδηποτε δεν ειναι ευκολο ν΄αντιμετωπιζεις πολλες καταστασεις ταυτοχρονα...(2 πλανητες σε συνοδο=2 οικοι που θα μας απασχολησουν, 3 πλανητες σε συνοδο=3 οικοι που θα μας απασχολησουν κ.λπ.).
Και αν οι πλανητες που συμμετεχουν στη συνοδο, δεν συνεργαζονται αλλα συγκρουονται, τα πραγματα ισως δυσκολευουν.
Η συνοδος απο μονη της, ας μην ξεχναμε οτι ειναι της φυσεως του Κριου...:love: :love: