PDA

View Full Version : Ερμής και Δίας



Litsacorinth
02-05-2006, 12:39 PM
Επειδή ήμουν στην Κόρινθο αυτές τις ημέρες (στο πατρικό μου) και "ξέθαψα" μια αστρολογική εγκυκλοπαίδεια, είδα ότι είχε ερμηνείες για τάδε πλανήτη στο τάδε ζώδιο (δεν είχε για οίκους, όψεις κτλ). Πέρασα στο κομπιούτερ ερμηνείες για τον Ερμή και για το Δία. Μπορώ να τα παραθέσω εδώ για να τα δουν και όσοι ενδιαφέρονται; Η εγκυκλοπαίδεια (γύρω στα 8-10 χρόνια την έχω) έχει γραφτεί από τον Κώστα Λεφάκη.

Dell Piero
02-05-2006, 12:50 PM
Με την προϋπόθεση ότι ο συγγραφέας είναι ενήμερος και μας έχει παραχωρήσει γραπτή άδεια μπορεί να γίνει αναδημοσίευση οποιουδήποτε κειμένου. ΜΟΝΟ έτσι λειτουργεί το myHoroscope, σεβόμενο τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών συγγραφέων όπως και των εκδοτικών οίκων.

Litsacorinth
02-05-2006, 01:11 PM
Άρα δεν μπορώ να τα παραθέσω. Πού να βρω εγώ τώρα, εδώ στην Κύπρο, το Λεφάκη να του ζητήσω αν μου δώσει, γραπτή κιόλας, άδεια; Κρίμα, γιατί είπα να βρω κι εγώ κάτι για να "βοηθήσω" ελάχιστα στο "χτίσιμο" του site. Δεν πειράζει, θα τα κρατήσω για δική μου χρήση μόνο, τί να κάνουμε; Το καταλαβαίνω φυσικά το σκεπτικό γι'αυτό και πρώτα ρώτησα.

Dell Piero
02-05-2006, 01:36 PM
Με την ίδια τεχνική που βρίσκουμε εμείς Αμερικάνους, Αυστραλούς, Γάλλους και φυσικά Έλληνες συγγραφείς. E-mail επικοινωνία και αναμονή απάντησης.

Το να φτιάξεις ένα σάιτ αστρολογίας σήμερα ή μεταφυσικής παίρνοντας χωρίς άδεια κείμενα από άλλα σάιτ όπως κάνουν πολλοί από εμάς ή από περιοδικά είναι μια απλή διαδικασία. Το να σεβαστείς των κόπο συγγραφέων,εκδοτών, μεταφραστών είναι ηθική στάση ζωής (δύσκολη γιατί θέλει τρέξιμο και ευθύνη) και εμείς αυτή επιλέξαμε. Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι ακόμη που κάνουν το ίδιο :)

Litsacorinth
04-05-2006, 09:32 AM
Έχεις δίκιο. Γι' αυτό, αν και μπορούσα, αλλάζοντας λίγο κάποια πράγματα, να παραθέσω αυτά που βρήκα και δακτυλογράφησα, χωρίς να αναφέρω την πηγή, όπως μάλλον, κάνουν κι άλλοι, εγώ, σεβόμενη και τον κόπο του συγγραφέα, προτίμησα να ρωτήσω πρώτα.