PDA

View Full Version : ΤΟ ΠΕΠΡΩΜΕΝΟ ΦΥΓΕΙΝ ΑΔΥΝΑΤΟΝ...



Βασιλική Κόντη
25-04-2006, 06:54 PM
Αστρολογική διερεύνηση ενός ατυχήματος

Θα σας παρουσιάσω την περίπτωση ενός ατυχήματος που μου συνέβη πριν λίγες ημέρες, πολύ εύκολου στην πρόβλεψη αλλά που αποτελεί επίσης μια περίπτωση που αν και προβλέψιμη ήταν εντελώς αδύνατη να αποφευχθεί. Η επέμβαση «Ανώτερης Δύναμης», δηλαδή ο άξονας Άρη - Πλούτωνα έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Το παρακάτω γενέθλιο θέμα αναλύεται με βάση τις διελεύσεις, τις προόδους και τα μεσοδιαστήματα.
Για διευκόλυνση του αναγνώστη παραθέτω το γενέθλιο χάρτη μου όπως και το χάρτη του γεγονότος.


http://www.myhoroscope.gr/articles/images/vasia.gif


ΔΙΕΛΕΥΣΕΙΣ
Ο Asc περίπου στην 26,5ο μοίρα του Τοξότη, γνωρίζοντας φυσικά ότι πλησιάζει ο Πλούτωνας εκεί μας κάνει ιδιαίτερα προσεκτικούς καθότι είναι πολλοί οι μελετητές της Αστρολογίας που υποστηρίζουν ότι ο Πλούτωνας δημιουργεί πάντα ένα γεγονός στην ακρίβεια του με την επαφή του σε ένα σημείο.
Με τη διέλευση του Άρη από τους Διδύμους και λίγο πριν δημιουργηθεί η μεταξύ τους αντίθεση φυσικά και είχα θορυβηθεί, αποφασίζοντας ταυτόχρονα να μην κάνω τίποτα παρακινδυνευμένο και που θα μπορούσε να ρισκάρει κάτι από την σωματική μου ακεραιότητα. Βέβαια γνώριζα ότι ο άξονας αυτός δεν ήταν κάτι που μπορούσε να ελεγχθεί μια και είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν περιπτώσεις φίλων και πελατών που είχαν δεχθεί επιθέσεις στα καλά καθούμενα και από το πουθενά όταν υπήρχε διέγερση του συγκεκριμένου μεσοδιαστήματος.

Ο Ουρανός στην ακμή του 3ου οίκου (πλανήτης που φέρνει ξαφνικά και απρόβλεπτα ατυχήματα αλλά και εγχειρήσεις).
Ο Ουρανός σε όψη 150ο με γενέθλιο Ήλιο (όψη θανατηφόρα μια και συνδέει 1ο και 8ο οίκο που επίσης έχει να κάνει με ξαφνικά γεγονότα και ατυχήματα).
Το ΜC με αντισκιά ακριβώς πάνω στον διελαύνοντα Ουρανό προκαλεί όπως αναφέρει ο Ebertin «μεγάλες αναστατώσεις» και «απώλειες λόγω βιασύνης ή πρόωρης ενέργειας».
Ο Ερμής σε αδυναμία στους Ιχθείς και με αντισκιά πάνω στην ακμή του 3ου οίκου στο ωροσκόπιο του ατυχήματος.
Η Σελήνη σε σύνοδο με τον γενέθλιο Άρη (αυθόρμητες ενέργειες, βιασύνη ή πρόωρη δράση).

Όπως καταλαβαίνετε μια βιαστική και αυθόρμητη απόφαση με έκανε να ξεχαστώ και να οδηγήσω δίκυκλο εκείνη την ημέρα, παρόλο που είχα σημειώσει δεκάδες φορές στο καθημερινό μου πρόγραμμα ότι δεν πρέπει να οδηγήσω ούτε αυτοκίνητο ούτε μηχανάκι και βεβαίως να μην προκαλέσω την οργή και τον θυμό κανενός από το περιβάλλον. Το αποτέλεσμα ήρθε γρήγορα και χωρίς πολύ κόπο ένα μαλακό φρενάρισμα και πτώση έφερε συντριπτικό κάταγμα στον ώμο (ο Άρης στους Διδύμους). Ευτυχώς δεν ήταν στο Κριό!! γιατί το κάταγμα θα ήταν στο κεφάλι!!

Επίσης θέλω να συμπληρώσω ότι η secondary Σελήνη � αυτός ο καταπληκτικός δείκτης γεγονότων μόλις ακουμπούσε εκείνη την ημέρα την ακμή του 9ου γενέθλιου οίκου και έκανε και αυτή την αντίθεσή της με τον πλανήτη Ουρανό. Ο άξονας 3ου - 9ου όπως γνωρίζουμε συνδέεται με μετακινήσεις, ατυχήματα κ.λπ.
Οι καλές όψεις του Δία να τριγωνίζει το γενέθλιο Άρη και να κάνει εξάγωνο με Ουρανό και Πλούτωνα πάντα γενέθλιους έσωσαν κυριολεκτικά την κατάσταση και δεν έγινε κάτι χειρότερο.
Όμως το πλέον καταπληκτικό που κάνει την Αστρολογία να μας μαγεύει και να μένουμε άναυδοι από αυτό το τέλειο «Αλφαβητάρι των Άστρων» βρίσκεται στο μεσοδιάστημα Άρη - Ουρανού (ατυχημάτων) που βρίσκεται στις 17,20ο μοίρες του Λέοντα σε όψη ακριβείας με τον Δία και που ο EBERTIN γράφει αυτολεξεί «καλή τύχη και ένα τυχερό χέρι βοηθείας σε ασυνήθιστες ενέργειες. Τύχη σε περιπτώσεις τραυματισμών, ατυχημάτων ή εγχειρήσεων.»

Φυσικά υπάρχουν κι άλλες όψεις και μεσοδιαστήματα που δείχνουν το ατύχημα αυτό όπως επίσης και την ανθρώπινη αδυναμία να το βάλει στη σφαίρα του ελέγχου και της πρόληψης.
Ελπίζω να πήρατε μια μικρή ιδέα γιατί μπορούμε να προβλέπουμε τα γεγονότα, χωρίς όμως σε καμία περίπτωση να μπορούμε και να αλλάξουμε τη ροή των πραγμάτων, χωρίς να μπορούμε να επέμβουμε σ�αυτό που λέγεται Ανώτερη Δύναμη, πεπρωμένο, μοίρα!!

friary
26-04-2006, 10:09 AM
Κυρία Κόντη, σας εύχομαι περαστικά και ελπίζω το πρόβλημα να έχει κάπως ξεπεραστεί και να μην υπάρχει μόνιμη βλάβη.
Πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυση του ατυχήματός σας και με βάζει στην διαδικασία να μελετήσω ένα παρόμοιο δικό μου με βάση τα στοιχεία που δίνετε. Βέβαια για μας τους αρχάριους είναι κάπως δύσκολο, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα σας ήταν εύκολο να μας δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το ποιοι πλανήτες-μεσοδιαστήματα -όψεις θεωρούνται "επικίνδυνα" για ατύχηματα.
Καλή δύναμη.

Kos
26-04-2006, 10:26 AM
Γεια σας και από μένα,
Μου έκανε εντύπωση το άρθρο σας και ήθελα να ρωτήσω κάτι.Είμαι βέβαια αρχάρια πολύ και δεν καταλαβαίνω όλα όσα γράψατε, αλλά και εγώ είχα ένα ατύχηματακι πριν λίγες ημέρες και όπως εσείς άρη στους διδύμους. Στράμπούληξα το πόδι μου. φταίνε δηλαδή οι όψεις των πλανητών μου?
Η ημερομηνία γέννησης μου είναι 03/08/77 14.00 τι μεσημέρι Γερμανία
Thanks Kos

Βασιλική Κόντη
26-04-2006, 05:19 PM
Κυρία Κόντη, σας εύχομαι περαστικά και ελπίζω το πρόβλημα να έχει κάπως ξεπεραστεί και να μην υπάρχει μόνιμη βλάβη.
Πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυση του ατυχήματός σας και με βάζει στην διαδικασία να μελετήσω ένα παρόμοιο δικό μου με βάση τα στοιχεία που δίνετε. Βέβαια για μας τους αρχάριους είναι κάπως δύσκολο, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα σας ήταν εύκολο να μας δώσετε κάποιες πληροφορίες σχετικά με το ποιοι πλανήτες-μεσοδιαστήματα -όψεις θεωρούνται "επικίνδυνα" για ατύχηματα.
Καλή δύναμη.
Αγαπητή φίλη,
σε γενικές γραμμές είναι αρκετές όψεις αλλά και μεσοδιαστήματα που μπορούν να επιφέρουν ένα ατύχημα.Το πόσο σοβαρό θα είναι εξαρτάται από το σύνολο του γεννέθλιου χάρτη.Στην δική μου περίπτωση το συμβάν ήταν μοιραίο και πιστεύω πως και με στο σπίτι αν καθόμουν-όπως το έχω κάνει στο παρελθόν-κάτι άλλο θα συνέβαινε που θα είχε παρόμοιο αποτέλεσμα.Εχω μείνει μέσα προσπαθώντας να αποφύγω κάτι πιο ανώδυνο από το πρόσφατο, και κατάφερα να κοπώ και να καώ μέσα στο ίδιο μου το σπίτι!!Στην συγκεκριμένη περίπτωση η εξέλιξη δεν ήταν και η χειρότερη μια και στο γεννέθλιο θέμα ο Αρης και ο Πλούτωνας που έφεραν το τελικό αποτέλεσμα, έχουν όψη εξαγώνου.Στα ατυχήματα όμως και κυρίως τα τροχαία παίζει πάντα ρόλο και ο Ουρανός σε δύσκολες όψεις με τον Αρη , καθώς και το μεσοδιάστημά τους.Επίσης έχω συναντήσει αρκετές φορές τις προοδευτικές όψεις του Ηλιου με τον Αρη να δίνει ξαφνικά ατυχήματα.Ακόμη σημαντικά μεσοδιαστήματα που όταν βάλλονται επιφέρουν ατυχήματα είναι του ΑΡΗ-Κρόνου σε εμπλοκή με Ουρανό ή Πλούτωνα.Αρης-Ωροσκόπος με εμπλοκή Ουρανού ή Πλούτωνα και τέλος σε περιπτώσεις μαζικών ατυχημάτων το μεσοδιάστημα Κρονου-Πλούτωνα να βάλεται άσχημα ακόμα και μόνο από τον Αρη.Το μεσοδιάστημα Ηλιου -Ουρανού και σε εμπλοκή ο Ποσειδώνας έχει βρεθεί συχνά σε περιπτώσεις αεροπορικών ατυχημάτων και άλλων καταστροφών στον αέρα.
Ελπίζω να σας έδωσα περίπου μια κατεύθυνση προς μελέτη.
Βασιλική Κόντη

Zondag
26-04-2006, 06:29 PM
Ισως να έβαλε το "χεράκι" της και η τελευταία σεληνιακή έκλειψη στις 24 και 15 λεπτά της Παρθένου μοίρα την οποία καταλαμβάνει ο προοδευμένος σου Ερμής (24 και 29 Παρθένου). Αν δεν χρησιμοποιείς όψεις 16ης αρμονικής ρίξε μια ματιά στη γωνιακή απόσταση μεταξύ πρ Ερμή και γενέθλιου Αρη (3/16).:amazed:

Και ασφαλώς δεν είναι τυχαίο ότι το ατύχημα συνέβη την ημέρα ακριβώς της ενεργοποίησης αυτής της έκλειψης από τον διελαυνοντα Άρη στις 25 Διδύμων.

Αυτές οι όψεις πάντως δεν είναι ικανες να προκαλέσουν ένα σοβαρό ατύχημα απο μονες τους,και ένα συντρπτικό κάταγμα είναι σίγουρα σοβαρό ατύχημα.
Το ζήτημα είναι ότι οι προοδευτικοί (secondary) Ερμής, Αρης και Κρόνος προσβάλλουν άσχημα τον πιο σημαντικό δείκτη του "φυσικού σώματος" τον γεν Ωροσκόπο και νομίζω ότι θα πρέπει να συνεχίσεις να είσαι προσεκτική,χωρίς εξαιρέσεις,παρά το ότι ο Δίας σου είναι θαυμάσια τοποθετημένος...Περαστικά σου..:noworry:

Βασιλική Κόντη
26-04-2006, 11:12 PM
Πραγματικά η έκλειψη πρέπει να ενεργοποιήσε το όλο θέμα απλά δεν μπορώ να δώσω με απόλυτη ακρίβεια τον Ωροσκόπο γιατί εξακολουθώ να πιστεύω από άλλες μελέτες και γεγονότα των τελευταίων ετών ότι οι μοίρες παίζουν μεταξύ 27-28 Τοξότη.Οσο για τους secondary έχω παρατηρήσει ότι παρόλο που συχνά πυκνά διδάσκουμε την ανοχή της μιας μοίρας, στην πραξη βλέπω ότι πρώτα γίνεται με ακρίβεια η όψη και μετά τα γεγονότα λαμβάνουν χώρα.Οπότε δίνω ένα περιθώριο στον Ερμή πρίν κάνει το τετράγωνο του.Οσο για τον Αρη, την προηγούμενη φορά από solar arc που έκανε σύνοδο με τον Ηλιο, πάλι έβγαλε γεγονότα αμέσως μετά και τώρα την ακριβή όψη την συμπληρώνει Σεπτέμβρη.Τι να πω?Θα με ενδιέφερε τι έχετε παρατηρήσει σε ότι αφορά τους secondray, καθώς τα τελευταία χρόνια είμαι σε μια διαρκή μελέτη και παρατήρηση για τον ακριβή προσδιορισμό του χρόνου τους.

Φιλικά
Βασιλική Κόντη

Και ευτυχώς τελικά δεν ήταν και τόσο σοβαρό γιατί αποκαταστάθηκε σε λιγότερο από 20 μέρες. Πραγματικά το γεννέθλιο που είναι και πάντα η βάση των μελετών μας, έσωσε ακόμα μια φορά από μια δύσκολη!

wind
01-05-2006, 04:40 AM
Πάρα πολύ καλή η ανάλυση, περαστικά σας. ΘΑ συμφωνήσω με τον Zondag οτι πρέπει να προσέχετε ακόμα, και συμφωνώ ότι όταν πρόκειται να γίνει κάτι δεν μπορείς να το αποφύγεις, γιατι το έχω δοκιμάσει κι εγω. Βλέποντας τις όψεις μου αποφάσισα να μείνω σπίτι και να κοιμηθώ. Κάτι με τρομαξε μεσ΄τον ύπνο μου σηκώθηκα, έπεσα και έβγαλα τον ώμο μου. Επρεπε να γίνει!! Αυτά για την ιστορία....
Κάποιες φορές μόνο, όταν ξέρουμε, είμαστε πιο προσεκτικοί και μπορεί να μην το αποφύγουμε αλλά να ελαχιστοποιήσουμε τις απώλειες.

physiks
01-05-2006, 10:55 PM
Πραγματικά το να παραιτείται κανείς στη μοίρα είναι ανθρώπινο. Ομως το να βυθίζεται παθητικά στον απελπισμένο και πανικόβλητο συμβιβασμό με το απόλυτο πεπρωμένο το οποίο δεν αποφεύγεται είναι πολύ μοιρολατρικό πλέον. Η μεταφυσική αναζήτηση είναι ταυτόσημη με τον πολιτισμό - δημιουργεί κοινωνία προσώπων. Οι κάθε λογής αξιωματικές βεβαιότητες όμως, οδηγούν μάλλον σε μια μορφή θρησκοληψίας - ψυχολογικού χαρακτήρα πεποιθήσεις που υποκαθιστούν την εμπειρική αναζήτηση με ανεξέλεγκτες παραδοχές. Για να μην σας κουράσω, λίγες μέρες πριν έκανα μια ερώτηση στην κα. Σίμου. Η απάντηση ήταν ότι φυσικά υπάρχει η ελεύθερη βούληση και ότι είναι κάθετα αντίθετη σε μοιρολατρικού τύπου αστρολογικές επιβαρύνσεις και κακοδαιμονίες, στάση με την οποία συμφωνώ.
Ας αποφασίσουμε λοιπόν..

Φιλικά

ScP
01-05-2006, 11:27 PM
Περαστικά Βασιλική αν και είχαμε την ευκαιρία να τα πούμε και κατ' ιδίαν. Εντύπωση μου κάνει το γεγονός ότι παρόλη την έκταση του τραυματισμού τα σημάδια αποθεραπείας είναι ορατά. Η γνώμη μου είναι ότι θα αργήσει αλλά ο Δίας θα δουλέψει.

Για το αν ήταν μοιραίο δεν έχω άποψη αυτή τη στιγμή αλλά μοιραίο θα είναι το γεγονός του Σεπτεμβρίου!!!

fillenia
02-05-2006, 06:57 PM
Οι κάθε λογής αξιωματικές βεβαιότητες όμως, οδηγούν μάλλον σε μια μορφή θρησκοληψίας - ψυχολογικού χαρακτήρα πεποιθήσεις που υποκαθιστούν την εμπειρική αναζήτηση με ανεξέλεγκτες παραδοχές.

Τα αξιώματα των μαθηματικών και της γεωμετρίας, είναι βεβαιότητες...
Οι ψυχολογικές πεποιθήσεις στηρίζονται στην εμπειρία.
Οι μαθηματικές αλήθειες δεν είναι εμπειρικές αλλά λογικές.

Η ανθρώπινη βούληση δεν είναι εντελώς ελεύθερη, με την κυριολεκτική έννοια του όρου. Υπόκειται σε περιορισμούς, όπως το κοινωνικό περιβάλλον, κανόνες, αρχές κλπ...Συνεπώς για να αποφασίσει κάποιος για μια πράξη του, θα λάβει υπόψη του και άλλους παράγοντες πλην της επιθυμίας του. Επί του προκειμένου λοιπόν, το πως θα διαχειριστούμε μια "εγγενή" τάση μας εξαρτάται εν μέρει από τις επιθυμίες μας και την προσωπικότητά μας και εν μέρει από άλλους περιοριστικούς παράγοντες.

physiks
04-05-2006, 01:47 PM
Φυσικά και θα μιλήσω σαν μαθηματικός διότι είμαι.
Αλλά τί σχέση έχει Φυλλένια μιά εγγενής τάση με ένα ατύχημα;Ρωτώ σαφώς για την θέση την οποία θα λάβω απέναντι στην όποια μοιραλατρεία..

Markella78
04-05-2006, 03:11 PM
Κα Κόντη περαστικά !!!!!!! Αν και δεν ξέρω πολλά απο αστρολογία το φτωχό μου μυαλουδάκι όμως μου λέει ότι όντως "το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον" το θέμα είναι να βρίσκουμε τη δύναμη να τα ξεπερνάμε ............. :) :) :)

fillenia
06-05-2006, 12:07 PM
Φέρνω σαν παράδειγμα τις μαθηματικές βεβαιότητες, που είναι αξιωματικές αλλά φυσικά όχι ψυχολογικές και δεν καταλήγουν στην θρησκοληψία, αντιθέτως μάλιστα. Για να ακριβολογώ, δεν αντιλαμβάνομαι το νόημα της συγκεκριμένης φράσης... που εμπλέκει τα αξιώματα με τους ψυχολογικούς συνειρμούς και μάλιστα μέσω επαγωγικών συλλογισμών. Μια εγγενής - ψυχολογική- τάση δεν σχετίζεται με ένα εξωτερικό συμβάν, φαινομενικά. Θα μπορούσε όμως και να σχετίζεται και τούτο λογικά δεν είναι αντιφατικό. Για παράδειγμα, δεν μπορούμε να προκαλέσουμε τις κινήσεις των πλανητών, όμως η υποκειμενική συνείδηση του καθενός προσλαμβάνει διαφορετικά το περιεχόμενό τους. Είναι ζήτημα οπτικής γωνίας. Και αυτό που ενδιαφέρει είναι το πως η συνείδησή μας συγκροτεί αυτή τη γνώση. Δεν εξετάζουμε το συμβάν, αλλά την συνειδησιακή μας αντίληψη. Και πάντοτε η αντίληψη είναι υποκειμενική και σχετικα αντικειμενική. Η αστρολογία είναι μια τέχνη εμπειρική και τα συμπεράσματά της, φυσικά δεν είναι αξιώματα αλλά προς το παρόν προκύπτουν από την συστηματική καταγραφή των εμπειρικών δεδομένων. Ενα τέτοιο σύστημα είχε θεμελιώσει ο Φράνσις Μπέικον, κατεξοχήν εμπειρικός επιστήμονας. Και αφού "η γνώση είναι δύναμη" δεν μπορούμε να μιλάμε για μοιρολατρεία καθεαυτή.

Το συγκεκριμένο άρθρο παρουσιάζει μια σύνδεση μεταξύ ενός τυχαίου συμβάντος και της αστρολογικής εξήγησης όπως προκύπτει από τα καταγραφέντα δεδομένα. Και δείχνει, κατά την άποψή μου, όχι τόσο την ελεύθερη επιλογή - να βγω η να μην βγω από το σπίτι - αλλά ότι τελικά η ανθρώπινη νόηση διαθέτει και κάτι επιπλέον από την εμπειρική γνώση. Η με άλλα λόγια, πως όλη η γνώση ΔΕΝ προκύπτει μόνο από την εμπειρία, ακόμη και αν αυτή επαληθεύεται από μαθηματικά αξιώματα. Το "επιπλέον" της ανθρώπινης νόησης παραμένει ανοιχτό ζήτημα...