PDA

View Full Version : ΥΔΡΟΧΟΟΣ=>ΥΔΩΡ



*Astropeleki*
17-03-2006, 11:15 AM
Καλημέρα και από μένα! Θέλω να κάνω μια ερώτηση πάνω σε ένα θέμα που είχα πολλά χρόνια στο μυαλό μου και τώρα που μου ήρθε φλασιά την κάνω...
Κάνοντας ετοιμολογία στην λέξη ΥΔΡΟΧΟΟΣ καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι είναι αυτός που κουβαλάει νερό. Σύμφωνα με αυτό, γιατί είναι ζώδιο του αέρα και όχι του νερού? Αφού και η ίδια η λέξη το λέει!
Ελπίζω να με διαφωτίσετε! Θα ήθελα πραγματικά να μάθω πως ακριβώς εξηγείται το συγκεκριμένο...:)

starfish
17-03-2006, 12:11 PM
Καλημέρα και από μένα! Θέλω να κάνω μια ερώτηση πάνω σε ένα θέμα που είχα πολλά χρόνια στο μυαλό μου και τώρα που μου ήρθε φλασιά την κάνω...
Κάνοντας ετοιμολογία στην λέξη ΥΔΡΟΧΟΟΣ καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι είναι αυτός που κουβαλάει νερό. Σύμφωνα με αυτό, γιατί είναι ζώδιο του αέρα και όχι του νερού? Αφού και η ίδια η λέξη το λέει!
Ελπίζω να με διαφωτίσετε! Θα ήθελα πραγματικά να μάθω πως ακριβώς εξηγείται το συγκεκριμένο...:)

Καλημερα Ευδοκια! Δεν ξερω να σου απαντησω γιατι ο Υδροχοος θεωρειται ζωδιο του αερα, αλλα ετυμολογικα η λεξη σημαινει αυτος που χυνει νερο ή που μοιραζει το νερο [οπως ο οινοχοος] και η απορια σου ειναι πολυ ενδιαφερουσα. Στα βιβλια αστρολογιας, συνηθως αναλυεται το συμβολο καθε ζωδιου.

Fotini Christodoulou
17-03-2006, 12:39 PM
Νομιζω οτι το παρακατω τμημα απο το αρθρο του Chiron, για τα χαρακτηριστικά του ζωδίου θα σε καλυψει


"ΤΟ ΣΥΜΒΟΛΟ: Η παράσταση του ζωδίου σας θυμίζει τα κύματα και το Αιγυπτιακό ιερογλυφικό που συμβόλιζε το νερό. Ωστόσο, αυτός που ταράζει τα νερά των ιδεών και της διαίσθησης είναι ο αέρας, «τα νερά της γνώσης απορρέουν από την υδρία της ανθρώπινης ύπαρξης». Οι εσωτεριστές πιστεύουν ότι οι δύο γραμμές αντιπροσωπεύουν τα ερπετά της σοφίας."

ScP
17-03-2006, 01:01 PM
Η απάντηση που έχω διαβάσει σε βιβλίο Μεσαιωνικής αστρολογίας αναφέρει ότι το νερό που διαχέει εξατμίζεται και αυτό μυθολογικά του έδωσε το στοιχείο του αέρα.

astral_dreamer
18-03-2006, 02:18 AM
Η απάντηση που έχω διαβάσει σε βιβλίο Μεσαιωνικής αστρολογίας αναφέρει ότι το νερό που διαχέει εξατμίζεται και αυτό μυθολογικά του έδωσε το στοιχείο του αέρα.
Πολυ ενδιαφερον! Σωστα, διοτι δεν γινεται να διαχεει αερα:weird: :nuts:
Το υδωρ της γνωσης που εξατμιζεται..

*Astropeleki*
18-03-2006, 02:29 PM
Με καλύψατε όλοι με τις απαντήσεις σας στο θέμα...επιτέλους μου λύθηκε η απορία!:)