PDA

View Full Version : Μεσοδιαστήματα



Marilam
16-03-2006, 12:44 PM
Γεια σας...
Βρήκα στο νετ μια ιστοσελίδα η οποία υπολογίζει τα μεσοδιαστήματα..
Εγώ έβαλα τις μοίρες του Ήλιου και της Σελήνης και μου βγήκαν 2 ζώδια (τα οποία είναι σχηματίζουν αντίθεση) στην ίδια μοίρα.
Ποιο απ'τα δύο λαμβάνω υπόψη?
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω τι συμβολίζει η μοίρα στην οποία βρίσκεται το μεσοδιαστημα Ηλιου-Σελήνης....Συμβολίζει μια κρυμένη πτυχή της προσωπικότητας του ατόμου?
Ευχαριστώ

sst
17-03-2006, 09:40 AM
χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα μεσοδιατήματα, πιστεύω ότι το μεσοδιάστημα δύο πλανητών συμβολίζει τον τρόπο με τον οποίο ενώνονται οι ενέργειες των δύο αυτών σωμάτων, πχ όταν πρόκειται για τον ήλιο και την σελήνη και το μεσοδιάστημα είναι πχ στον αιγόκερο τότε το άτομο εκδηλώνεται και κάπως με αιγοκερίσιο τρόπο, υπάρχει όμως και το ακριβώς απέναντι του σημείο το οποίο δηλώνει το τρόπο με τον οποίο το άτομο δέχεται εσωτερικά την ένωση αυτών των πλανητών, στην συγκεκριμένη περίπτωση με καθαρά καρκινίσιο τρόπο.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, μπορεί κάποιος άλλος να σου δώσει πιο συγκεκριμένη απάντηση.

Zondag
18-03-2006, 01:33 AM
Γεια σας...
Βρήκα στο νετ μια ιστοσελίδα η οποία υπολογίζει τα μεσοδιαστήματα..

http://www.noendpress.com/pvachier/midpoints/index.php

Αυτή είναι μια πολύ καλή σελίδα για υπολογισμό μεσοδιαστημάτων.Αν έχεις βρει και κάποια άλλη let us know please.



Εγώ έβαλα τις μοίρες του Ήλιου και της Σελήνης και μου βγήκαν 2 ζώδια (τα οποία είναι σχηματίζουν αντίθεση) στην ίδια μοίρα.
Ποιο απ'τα δύο λαμβάνω υπόψη?

Ένα μεσοδιάστημα αντιστοιχεί στο ακριβές μέσο σημείο μεταξύ δύο γενέθλιων πλανητών ή σημείων. Παράδειγμα :Hλιος στην 10η Κριού και Σελήνη στην 20η Κριού. Μετρώντας απο τη 10η ως την 20η Κριού έχεις μια γωνιακή απόσταση 10 μοιρών. Διαιρείς τις 10 μοίρες δια του 2 και προσθέτεις το αποτέλεσμα των 5 μοιρών στο σημείο εκκίνησης δηλ την 10η Κριού. Το μεσο-διάστημα λοιπόν Ηλιου/Σελήνης βρίσκεται στην 15η του Κριού.

Αν όμως χρησιμοποιήσεις ως σημείο εκκίνησης την μοίρα της Σελήνης την 20η του Κριού δηλ θα διαπιστώσεις ότι η απόσταση μεταξύ των δύο ουράνιων σωμάτων είναι 350 μοίρες. Διαιρώντας αυτή την απόσταση με το 2 παίρνουμε 175 μοίρες τις οποίες αν προστεθούν στο νέο σημείο εκκίνησης την 20η δηλ του Κριού μας δίνουν ως μέσο σημείο την 15η του Ζυγού. Αυτό το σημείο αντιστοιχεί στο μεσο-διάστημα μεταξύ των δύο σωμάτων όταν λαμβάνεται υπόψη η μεγαλύτερη απόσταση και ονομάζεται αντι-μεσο-διάστημα.
Όπως καταλαβαίνεις το αντιμεσοδιάστημα θα αντιστοιχεί πάντα στο ακριβές αντιδιαμετρικό σημείο ενός μεσοδιαστήματος. 15η Κριού-15 Ζυγού στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Τώρα αυτό που κυρίως έχει σημασία σε ότι αφορά τα μεσοδιαστήματα δεν αφορά τόσο τη ζωδιακή τους θέση ή τη θέση τους σε οίκο. Το κυρίως ερώτημα είναι αν το συγκεκριμένο ή οποιο άλλο μεσοδιάστημα είναι ενεργοποιημένο και σε ποιό βαθμό είναι ενεργοποιημένο.

Ενα μεσοδιάστημα ενεργοποιείται όταν ένας ή περισσότεροι πλανήτες ή σημεία στο χάρτη επιδρούν σε αυτό μέσω συγκεκριμένων γωνιακών αποστάσεων (όψεων) Αυτές οι όψεις μπορεί να είναι η σύνοδος (0 μοίρες), η αντίθεση (180 μοιρες), το τετράγωνο (90' μοίρες) , και οι όψεις που παράγονται από τη διαίρεση του κύκλου με τον αριθμό 8 δηλαδή το ημιτετράγωνο (45 μοιρες) και το ενάμιση τετράγωνο (135 μοιρες)

Αυτά σε γενικές γραμμές.

Όποιος/α πάντως σκέφτεται να ασχοληθεί σοβαρά με τα μεσοδιαστήματα θα πρέπει να να ξέρει ότι θα πρέπει να έχει ήδη γερές βάσεις πάνω στην κλασσική αστρολογία. Σε αντίθετη περίπτωση απλά θα χάσει το χρόνο του και θα μπερδευτεί χωρίς λόγο. Αν κάποιος/α νομίζει ότι έχει αυτές τις βάσεις και θέλει να προχωρήσει, θα πρέπει να προμηθευτεί οπωσδήποτε το "The Combination of Stellar Influences" του Reinhold Ebertin. Δεν υπάρχει μελέτη πάνω στα μεσοδιαστήματα χωρίς αυτό το βιβλίο.

Αγγελικη
18-03-2006, 02:21 AM
Το μεσοδιαστημα, νομιζω, λειτουργει μεταξυ του πλανητη που βρισκεται αριστερα (κοιταζοντας ενα χαρτη) και του πλανητη που επερχεται. Το αντιθετο, δυσκολευομαι να το καταλαβω.
Θα ηθελα βοηθεια.

Αγγελικη
18-03-2006, 02:34 AM
Και για να γινω σαφεστερη, ενα αστρολογικο προγραμμα μπορει να σου βγαλει ο,τι μεσοδιαστηματα θες!
Το θεμα ειναι ποια πρεπει να λαμβανεις υποψην σου.
Γιατι ξεκιναμε παντα απο τον ωροσκοπο και κινουμαστε δεξιοστροφα.
Ο ενας πλανητης παει να κολλησει στον αλλον και οχι οταν εχει αποχωριστει να του κανουμε τουμπα, οπως ειπε και η αγαπητη μου Αντωνια!!
Βοηθεια θα εχουμε;

ΜΥΡΤΟΥΛΑ
18-03-2006, 11:39 AM
ποια ειναι ακριβως η χρηση του μεσοδιαστηματος?

sagimoon
18-03-2006, 01:37 PM
Νομίζω πως το κάθε μεσοδιάστημα έχει την δική του έννοια. Πχ Το Μεσ/μα
Ερμή-Σελήνης ,λογικά έχει να κάνει με το συναίσθημα και τον νου, με την μνήμη και την φαντασία. Αν πχ υπάρχει εκεί κολλημένος κανένας Ουρανός, εγώ θα το ερμήνευα κάπως έτσι: Περίεργες , προοδευτικές, ξαφνικές,επαναστατικές ιδέες και σκέψεις. Άτομο με ιδιέτερη φαντασία, που πιθανόν δύσκολα να μπορέσει να τις εφαρμόσει λόγω της μεταβλητότητας σελήνης-ερμή,΄και την πιθανή απερισκεψία βιασύνη και νευρικότητα του ουρανού. Λέω τώρα εγώ...

ScP
18-03-2006, 01:56 PM
Όπως λέει και ο Zondag τα μεσοδιαστήματα και γενικότερα η Κοσμοβιολογία έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον αλλά ο μελετητής χρειάζεται βάσεις καλές παραδοσιακής αστρολογίας.
Το βιβλίο δε που συστήνει (στην Ελληνική μεταφρασμένο και από τον κ. Παίζη) είναι γραμμένο ειδικά για όσους γνωρίζουν αστρολογία.
Δεν είναι λίγες οι φορές που πρακτικά προσπάθησαν και μέσα στα φόρουμ του myhoroscope άνθρωποι που δηλώνουν αστρολόγοι να το χρησιμοποιήσουν και το έκαναν εντελώς λανθασμένα. Σημειώνεται ότι τα μεσοδιαστήματα λειτουργούν συμπληρωματικά και χρήζουν προσεκτικής μελέτης όπως βέβαια όλη η αστρολογία.

ΜΥΡΤΟΥΛΑ
18-03-2006, 02:59 PM
που μπορω να βρω πληροφοριες σχετικα με τα μεσοδιαστηματα?ερμηνιες κλπ?

ScP
18-03-2006, 09:13 PM
Μια βόλτα από τα βιβλιοπωλεία. Αναζήτησε τους συνδυασμούς Κοσμικών επιρροών του Ρέινχολντ Έμπερτιν. Δεν είμαι σίγουρος αν στα ελληνικά κυκλοφορούν εκδόσεις από την Αμερικάνικη σχολή του Μανκάσι, που έχει δώσει νέα διάσταση στα μεσοδιαστήματα.

Αγγελικη
18-03-2006, 11:54 PM
απερισκεψία βιασύνη και νευρικότητα του ουρανού

Με αποκαλεσες απερισκεπτη, βιαστικη και νευρικη;:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
Φιλακια πολλα!!!

sagimoon
19-03-2006, 09:29 AM
Αγγελική, τόσες χιλιάδες όψεις και μεσοδιαστήματα, πάνω σου έπεσα ?? χαχαχα
Το σχετικό ανέκδοτο σε πρ μην...χεχε Πάντως τυχαία το ενέφερα.

LEITZ
30-06-2008, 12:18 AM
Ωραία, θα ψάξω κι εγώ να βρώ ένα σχετικό βιβλίο. Μέχρι να το κάνω αυτό όμως μπορεί κάποιος να μου πεί ποιό μεσοδιάστημα δείχνει τον γάμο? Τα έχω υπολογίσει αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν.

Μητσάκος
30-06-2008, 06:13 AM
Ωραία, θα ψάξω κι εγώ να βρώ ένα σχετικό βιβλίο. Μέχρι να το κάνω αυτό όμως μπορεί κάποιος να μου πεί ποιό μεσοδιάστημα δείχνει τον γάμο? Τα έχω υπολογίσει αλλά δεν ξέρω τι σημαίνουν.
Μπορείς να διαβάσεις μια αντίστοιχη κουβέντα σε αυτόν το σύνδεσμο http://www.myhoroscope.gr/75-%EF-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%FC%E3%EF%F2-%F3%F4%EF-%F3%F0%DF%F4%E9-%F3%E1%F2/4264-%EF-%F1%EF%EB%EF%F2-%F4%F9%ED-%EC%E5%F3%EF%E4%E9%E1%F3%F4%E7%EC%E1%F4%F9%ED-%EA%E1%E9-%E7-%E5%ED%E5%F1%E3%EF%F0%EF%E9%E7%F3%E7-%F4%EF%F5%F2.html
και σε αυτόν Αστρολογία για όλους - View Single Post - Μεσοδιάστημα γάμου και βίας (http://www.myhoroscope.gr/36945-post7.html)

LEITZ
30-06-2008, 11:23 AM
Καλημέρα Μητσάκο, σ'ευχαριστώ για την ενημέρωση. Ο διάλογος αυτός με διαφώτισε. Βέβαια θέλω πολύ δουλειά ακόμα. Είναι λίγο μπέρδεμα αυτά τα μεσοδιαστήματα:cry::wacko::wacko:

cancerian
30-06-2008, 11:09 PM
Nα κανω μια ερωτηση περι μεσοδιαστηματων για να καταλαβω ......

Οταν εχουμε εναν Χ πλανητη ο οποιος βρισκεται στις Α μοιρες και εναν Υ πλανητη ο οποιος βρισκεται στις Β μοιρες:

Eχουμε τον τυπο (Χ)Α / (Υ)Β

τωρα ... στο σημειο των Γ μοιρων οποιος πλανητης (Ω) πεφτει - σε βασικες οψεις - (συνοδος , τριγωνο , τετραγωνο κτλ ) πανω σε αυτο το μεσοδιαστημα σχηματιζεται ο τυπος (Χ)Α / (Υ) Β = (Ω) Γ ????

Ετσι δεν ειναι η κανω λαθος ??????

black moon
30-06-2008, 11:12 PM
Nα κανω μια ερωτηση περι μεσοδιαστηματων για να καταλαβω ......

Οταν εχουμε εναν Χ πλανητη ο οποιος βρισκεται στις Α μοιρες και εναν Υ πλανητη ο οποιος βρισκεται στις Β μοιρες:

Eχουμε τον τυπο (Χ)Α / (Υ)Β

τωρα ... στο σημειο των Γ μοιρων οποιος πλανητης (Ω) πεφτει - σε βασικες οψεις - (συνοδος , τριγωνο , τετραγωνο κτλ ) πανω σε αυτο το μεσοδιαστημα σχηματιζεται ο τυπος (Χ)Α / (Υ) Β = (Ω) Γ ????

Ετσι δεν ειναι η κανω λαθος ??????

Αν το / ειναι διά, τοτε νομίζω πως σωστά το εχεις καταλάβει......;)

lizy
03-07-2008, 11:07 PM
Τα μεσοδιαστήματα είναι πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία.κι εγώ έχω ψάξει τελευταία αρκετά γι αυτά μέσω ίντερνετ αλλά δυστυχώς δεν βρίσκεις πολλά πράγματα, είναι όλα πολύ γενικά. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά, ελιναι πως ακριβώς γίνεται η συσχέτιση ανάμεσα στο μεσοδιάστημα και στον πλανήτη που κάνει όψη με αυτό, δηλάδή είναι ο πλανήτης που θα δώσει την επιρροή του στο μεσοδιάστημα ή η φύση αυτού θα χρωματίσει τον πλανήτη; και μια πιο ιδιάιτερη απορία, μήπως γνωρίζετε για τη σημασία του μεσοδιαστήματος Δία Πλούτωνα, ή που μπορώ να βρω κάποια στοιχεία γι αυτό;
Διάβασα ότι είναι πολύ σημαντικός ο πλανήτης ή το σημείο που κάνει όψη με αυτό, ειδικά στους πιο επιτυχημένους ανθρώπους συνήθως πέφτει πάνω στον ήλιο ή τη σελήνη τους ή βρίσκεται στην πρώτη μοίρα των παρορμητικών, δηλαδή στο Aries Point και στα σημεία που κάνουν γωνία με αυτό. έχει κανείς καμιά ιδέα για τη σημασία της αφροδίτης πάνω του; θέλω να πω δηλώνει επιτυχία στα θέματα που κυβερνά η αφροδίτη, ή μήπως πρέπει να αξιοποιήσει κανεις τις αρετές της και να υιοθετήσει περισσότερο στοιχεία της φύσης της, για να έχει επιτυχία;

Addicted
04-07-2008, 12:37 AM
Τα μεσοδιαστήματα είναι πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία.κι εγώ έχω ψάξει τελευταία αρκετά γι αυτά μέσω ίντερνετ αλλά δυστυχώς δεν βρίσκεις πολλά πράγματα, είναι όλα πολύ γενικά. Αυτό που δεν έχω καταλάβει καλά, ελιναι πως ακριβώς γίνεται η συσχέτιση ανάμεσα στο μεσοδιάστημα και στον πλανήτη που κάνει όψη με αυτό, δηλάδή είναι ο πλανήτης που θα δώσει την επιρροή του στο μεσοδιάστημα ή η φύση αυτού θα χρωματίσει τον πλανήτη; και μια πιο ιδιάιτερη απορία, μήπως γνωρίζετε για τη σημασία του μεσοδιαστήματος Δία Πλούτωνα, ή που μπορώ να βρω κάποια στοιχεία γι αυτό;
Διάβασα ότι είναι πολύ σημαντικός ο πλανήτης ή το σημείο που κάνει όψη με αυτό, ειδικά στους πιο επιτυχημένους ανθρώπους συνήθως πέφτει πάνω στον ήλιο ή τη σελήνη τους ή βρίσκεται στην πρώτη μοίρα των παρορμητικών, δηλαδή στο Aries Point και στα σημεία που κάνουν γωνία με αυτό. έχει κανείς καμιά ιδέα για τη σημασία της αφροδίτης πάνω του; θέλω να πω δηλώνει επιτυχία στα θέματα που κυβερνά η αφροδίτη, ή μήπως πρέπει να αξιοποιήσει κανεις τις αρετές της και να υιοθετήσει περισσότερο στοιχεία της φύσης της, για να έχει επιτυχία;

Ναι τα μεσοδιαστήματα είναι μία ενδιαφέρουσα ιστορία.
Η συσχέτιση γίνεται με το πλανήτη που παρεμβαίνει στο Μεσοδιάστημα που εξετάζεις.Δηλαδή η φύση του πλανήτη '' χρωματίζει'' το Μεσοδιάστημα.
Αλλά προσοχή δεν λαμβάνονται υπόψη όλες οι όψεις που γνωρίζουμε από την παραδοσιακή αστρολογία.Π.χ δεν λαμβάνονται υπόψη τα τρίγωνα και τα εξάγωνα.
Οι μόνες όψεις που πρέπει να κάνει ένας πλανήτης με το σημείο του Μεσοδιαστήματος γιά να θεωρήσουμε ότι χρωματίζει το Μεσοδιάστημα είναι η 45άρα ( ημιτετράγωνο ),η 135άρα ( ενάμιση τετράγωνο), το τετράγωνο ή 90άρα, η αντίθεση (180 μοίρες ) και η σύνοδος.Τις ευνοικές όψεις ( τρίγωνο,εξάγωνο) δεν τις λαμβάνουμε υπόψη μας καθόλου.Επίσης από τις παραπάνω όψεις πιό ισχυρή θεωρείται η σύνοδος και η αντίθεση.
Οσο αφορά την ανοχή αυτή δεν πρέπει να ξεπερνά την 1 μοίρα και 30' για να θεωρήσουμε πως ο πλανήτης όντως χρωματίζει το εκάστοτε Μεσοδιαστήμα.
Ας υποθέσουμε πως κάποιος έχει Γενέθλιο Ηλιο στις 3 του Τοξότη και γενέθλιο Πλούτωνα στις 3 του Ζυγού .Το Μεσοδιάστημα τους βρίσκεται στις 3 του Σκορπιού - μετράμε πάντα την κοντινότερη απόσταση μεταξύ των 2 πλανητών και διαιρούμε δια 2.
Οποιος πλανήτης ακουμπά αυτό το σημείο δηλαδή τις 3 του Σκορπιού με μία από τις παραπάνω 5 όψεις που αναφέραμε και με ανοχή όχι παραπάνω της 1 μοίρας και 30' θεωρείται ότι έχει εμπλοκή με το Μεσοδιάστημα.
Στο παραπάνω παράδειγμα εάν ''σκάει '' πλανήτης ή σημείο ( ASC ή και MC ) από τις
18 του Τοξότη ή τις 18 της Παρθένου θεωρείται πως είναι σε εμπλοκή με το Μεσοδιάστημα με την όψη των 45 μοιρών.Αντίστοιχα εάν σκάει πλανήτης ή σημείο από τις 18 των Ιχθύων ή τις 18 των Διδύμων θεωρείται σε εμπλοκή με το Μεσοδιάστημα γατί απέχουν από την 3=η του Σκορπιού κατά 135 μοίρες.Παρομοίως εάν βρεθεί πλανήτης πάνω στο γενέθλιο Μεσοδιάστημα σε σύνοδο - κάτι που δεν είναι και τόσο σπάνιο - ή αντίθεση θεωρείται πιο άμεση η εμπλοκή του.
Το κάθε Μεσοδιάστημα των πλανητών μεταξύ τους ή με τον ASC ή MC αποτελεί ένα άξονα για τον οποίο υπάρχουν 3 ή 4 λέξεις κλειδιά που τον χαρακτηρίζουν.
Για τον άξονα Δία - Πλούτωνα στον οποία αναφέρθηκες οι λέξεις κλειδιά είναι Αξονας Φήμης - Μεγάλης Δημοσιότητας - Φανατισμού.Επίσης είναι ο άξονας ανάπλασης των οργάνων και του μεταβολισμού,της υπερβολικής και αλόγιστης σπατάλης,της επιθυμίας για καθοδήγηση των μαζών και του πλουτοκράτη.
Σε εμπλοκή με την Αφροδίτη τώρα δείχνει δημιουργική δύναμη ,καλλιτεχνικές ικανότητες ,αναζήτηση απολαύσεων και μοίρασμα της αγάπης και του έρωτα σε πολλούς.Στην ουσία παντρεύεις την ερμηνεία του Μεσοδιαστήματος με τις ιδιότητες του πλανήτη σε περίπτωση εμπλοκής.
Το Μεσοδιάστημα όμως μπορεί να ενεργοποιηθεί και από τις διελεύσεις των πλανητών αλλά και από τους προοδευτικούς πλανήτες σου ακόμα και αν στο γενέθλιο Μεσοδιάστημα σου δεν εμπλέκεται γενέθλιος πλανήτης ή σημείο.
Οπωσδήποτε παίζει σημασία το ζώδιο και ο οίκος που σκάει το γενέθλιο Μεσοδιάστημα αλλά και αν το σημείο εκείνο είναι ιδιαίτερα φορτισμένο όπως π.χ μπορεί να γίνει με κάποιες μοίρες του Ζωδιακού που είναι ιδιαίτερα φορτισμένες.Μία από αυτές είναι ίσως και η 0 του Κριού και των υπόλοιπων παρορμητικών που αναφέρεις αφού αν μη τι άλλο είναι κρίσιμες μοίρες αλλά ασφαλώς δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σου απαντήσει πάνω σε αυτό.
Γενικά στα Μεσοδιαστήματα από όσο έχω καταλάβει οι πλανήτες κρατούν τις γενικές ιδιότητες τους όπως τις γνωρίζουμε από την παραδοσιακή αστρολογία και έτσι όλα τα Μεσοδιαστήματα του Δία και της Αφροδίτης με τους άλλους πλανήτες πλην Κρόνου - Ποσειδώνα και ενίοτε Αρη - Πλούτωνα έχουν μία θετική χροιά.Επίσης σε όποιο Μεσοδιάστημα εμπλέκεται Κρόνος και Ποσειδώνας - στον οποίο ο EBERTIN φαίνεται να μην έχει ιδιαίτερη εκτίμηση -ιδίως με σύνοδο και αντίθεση παίρνει μία αρνητική χροιά και δίνεται αρνητική ερμηνεία.
Ελπίζω να σε βοήθησα.:bigsmile::unsure:

black moon
04-07-2008, 12:56 AM
Ελπίζω να σε βοήθησα.:bigsmile::unsure:

Δεν εισαι σιγουρος , ε? :cheesy:





:love:

Addicted
04-07-2008, 01:02 AM
[QUOTE=black moon;59143]Δεν εισαι σιγουρος , ε? :cheesy:

Εχασα λίγο τη μπάλα λόγω αυπνίας αλλά εεεντάξει ότι μπορούσα έκανα!:bigsmile::cheesy::bigsmile:

lizy
05-07-2008, 12:26 PM
Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ addicted! Φυσικά και βοήθησες πολύ! τα στοιχεία που παραθέτεις για τις γωνίες σε γενικές γραμμές τα γνώριζα,ότι δηλ δεν χρησιμοποιούμε τρίγωνο κ εξάγωνο κτλ, αλλά δεν γνώριζα ότι ενεργοποιούνται από διελεύσεις και προόδους και μου άρεσε αυτό γιατί θα έχω μια δυνατή ενεργοποίηση σύντομα από τον προοδευμένο ωροσκόπο μου που θα κάνει σύνοδο με το μεσοδιάστημα Δία/ Πλούτωνα.
Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η ανοχή της 1 και 30' μοίρας, εγώ μετρούσα δύο γιατί έτσι το είχα βρει δηλαδή, και έτσι χάνει την όψη της η αφροδίτη μου που είναι 1 και 37' (αντίθεση), και την ήθελα τόσο, γίνεται και σε 2ο-8ο, καταλαβαίνεις, ένιωσα παθιασμένος άνθρωπος και το χάρηκα :bigsmile:! μήπως όμως ισχύει το 2 τουλάχιστον για συνόδους και αντιθέσεις;

leen
07-07-2008, 04:03 PM
Γειά σας :cheesy:

Mήπως ξέρει κανείς να μου πει τι σημαίνει η Aφροδίτη στο μεσοδιάστημα Δια / Πλούτωνα.
Όλα στον 11ο οίκο.

water
12-10-2009, 05:24 PM
Καλησπέρα,

Οταν μιλάμε για μεσοδιαστήματα, εννουμε μόνο μεταξύ γενέθλιων πλανητών??
Δεν θα μπορούσαμε να βρούμε (προοδευτικό) μεσοδιάστημα το οπόιο θα αφορά απόσταση προοδευμένων πλανήτών σε ένα χάρτη και να το χρησιμοποιήσουμε με τον ίδιο τρόπο πρόβλεψης??
(Εννοείται ότι αυτά τα σημεία θα είναι μεταβαλλόμενα, εφόσων μετά απο λίγο καιρό αλλάζει η αποστασή τους)


έχω κάτι απορίες ...ώρες ώρες!
water

Aries&Libra
15-10-2009, 08:25 PM
Αγόρασα από το Amazon το βιβλίο MIDPOINTS (Don McBroom) και εξηγεί τη σημασία των μεσοδιαστημάτων όλων των πλανητών/συνδυασμών. Πάντως, ιδιαίτερη σημασία έχει εάν στο μεσοδιάστημα δύο πλανητών πέφτει ένας γενέθλιος χωρίς όψεις (μετέωρος όπως τον αποκαλώ εγώ).

Heracles V.
16-10-2009, 01:01 AM
Αγαπητή water. Φυσικά και μπορούμε να εντοπίσουμε και κάνουμε χρήση μεσοδιαστημάτων μεταξύ προοδευμένων πλανητών και σημείων.

Ο εντοπισμός των μεσοδιαστημάτων δεν είναι πρόβλημα, και αυτό ισχύει κυρίως για τους κατόχους των κατάλληλων αστρολογικών προγραμμάτων. Το πρόβλημα αφορά τη διαχείριση και όχι τη συγκέντρωση των πληροφοριών. Με λίγα λόγια μπορεί να βρεθείς με μερικές εκατοντάδες μεσοδιαστήματα και πλανητικές εικόνες στη διάθεση σου. Υλικό που φυσικά θα πρέπει να αξιολογήσεις και να συνδυάσεις. Κάτι καθόλου εύκολο πίστεψε με σε αυτό.

Επιπλέον και για τον αρχάριο σπουδαστή που ακολουθεί αυτη την τακτική, της συγκέντρωσης δηλαδη μεγάλου υλικού προς αξιολόγηση, υπάρχει και ένας ακόμα μεγάλος κίνδυνος. Να χάσει τελείως τη μπάλλα... Να υπερτιμήσει ή υποτιμήσει δηλαδή κάποιον απο τους εκατοντάδες νέους παράγοντες, τους οποίους τα μεσοδιαστήματα εισάγουν στην ερμηνεία, σε βάρος κάποιας άλλης συνθήκης που πιθανά να δίνει [U]απο μόνη της [/U ]την απάντηση στο ζητούμενο του ερευνητή. Το όλο ζήτημα με τα μεσοδιαστήματα λοιπόν δεν ειναι να τα βρείς, αλλά να μάθεις με ποια απο αυτα θα πας, και ποια θα αφήσεις. Και αυτο επιτυγχανεται μόνο μέσω της εμπειρίας και της τριβής με το αντικέιμενο.



Καλησπέρα,

Οταν μιλάμε για μεσοδιαστήματα, εννουμε μόνο μεταξύ γενέθλιων πλανητών??
Δεν θα μπορούσαμε να βρούμε (προοδευτικό) μεσοδιάστημα το οπόιο θα αφορά απόσταση προοδευμένων πλανήτών σε ένα χάρτη και να το χρησιμοποιήσουμε με τον ίδιο τρόπο πρόβλεψης??
(Εννοείται ότι αυτά τα σημεία θα είναι μεταβαλλόμενα, εφόσων μετά απο λίγο καιρό αλλάζει η αποστασή τους)


έχω κάτι απορίες ...ώρες ώρες!
water

Heracles V.
16-10-2009, 01:14 AM
Αγαπητή Aries&Libra.

Το βιβλίο που αναφέρεις είναι αρκετά καλό. Αν θέλεις όμως κάτι πραγματικά πολύ καλό υπάρχει και το βιβλίο, εργαλείο θα το έλεγα εγώ, του Michael Munkasey @ Midpoints: Unleashing the Power of the Planets@. Αυτό είναι ΤΟ βιβλίο για τη μελέτη των μεσοδιαστημάτων.

Αν στο μεσοδιάστημα δύο πλανητών "πέφτει" ενας πλανήτης αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον. Αν πέφτει όμως μια ολόκληρη πλανητική πλοκή, πχ ένα ακριβές Τ-τετράγωνο τότε είναι ακόμα πιο ενδιαφέρον.


Αγόρασα από το Amazon το βιβλίο MIDPOINTS (Don McBroom) και εξηγεί τη σημασία των μεσοδιαστημάτων όλων των πλανητών/συνδυασμών. Πάντως, ιδιαίτερη σημασία έχει εάν στο μεσοδιάστημα δύο πλανητών πέφτει ένας γενέθλιος χωρίς όψεις (μετέωρος όπως τον αποκαλώ εγώ).

ScP
16-10-2009, 01:33 AM
Ο εντοπισμός των μεσοδιαστημάτων δεν είναι πρόβλημα, και αυτό ισχύει κυρίως για τους κατόχους των κατάλληλων αστρολογικών προγραμμάτων. .

Και για του μη κατόχους αστρολογικών προγραμμάτων για παράδειγμα εδώ μπορούν να βρουν τα τρανζιτ
http://www.myhoroscope.gr/transitshp.php

Και συντόμως και ερμηνεία τους. Αξιολόγηση από τον άλλο χρόνο :toung:

skorpion
21-10-2009, 06:10 PM
Αρης/ηλιος = Πλουτωνας (σκορπιος)
Αρης/Διας = Κρονος (σκορπιος)
Αφροδιτη/Ουρανος = Κρονος (με μια μοιρα διαφορα) (σκορπιος)
Πλουτωνας/Ποσειδωνας = Ηλιος (σκορπιος)
Ηλιος/Ποσειδωνας = ακμη 7ου (λιγοτερο απο μια μοιρα (τοξοτη)), αντιθεση σεληνη,ωροσκοπο
Ερμης/ Διας = ακμη 7ου (τοξοτη), αντιθεση σεληνη,ωροσκοπο

Αυτα τα "ενδιαφεροντα" προκυπτουν με μια ματια στο χαρτη μου, για τετραγωνα ουτε που κοιταξα μονο συνοδους και αντιθεσεις! Δεν μου φαινονται και πολυ ευχαριστα! χεχε!
Τα φωτα σας? γιατι ο δικος μου διακοπτης ειναι κλειστος λογω βλαβης!χεχε!
Μητσακο θελω και δικια σου ατακα!χεχε!

Δημήτρης_Σ
21-10-2009, 07:12 PM
Αρης/ηλιος = Πλουτωνας (σκορπιος)
Αρης/Διας = Κρονος (σκορπιος)
Αφροδιτη/Ουρανος = Κρονος (με μια μοιρα διαφορα) (σκορπιος)
Πλουτωνας/Ποσειδωνας = Ηλιος (σκορπιος)
Ηλιος/Ποσειδωνας = ακμη 7ου (λιγοτερο απο μια μοιρα (τοξοτη)), αντιθεση σεληνη,ωροσκοπο
Ερμης/ Διας = ακμη 7ου (τοξοτη), αντιθεση σεληνη,ωροσκοπο

Αυτα τα "ενδιαφεροντα" προκυπτουν με μια ματια στο χαρτη μου, για τετραγωνα ουτε που κοιταξα μονο συνοδους και αντιθεσεις! Δεν μου φαινονται και πολυ ευχαριστα! χεχε!
Τα φωτα σας? γιατι ο δικος μου διακοπτης ειναι κλειστος λογω βλαβης!χεχε!
Μητσακο θελω και δικια σου ατακα!χεχε!

Ο Κρόνος με τον Πλούτωνα πλάι πλάι δηλαδή ; Σε σύνοδο οι δυο τους και σε αντιθέσεις με 'Αρη/Δία και Αφρ/Ουρανό ; Αναχαίτιση των ορμών και αυτοέλεγχος μιας κατά βάθος πολύ παθιασμένης αισθηματικής φύσης :bigsmile: Για 'Ηλιο/Ποσειδώνα αντίθεση με Σελήνη και Ωροσκόπο πάρα πολύ μεγάλη ευαισθησία και συναισθήματα/ευαισθησίες που δεν γίνονται εύκολα κατανοητά από το περιβάλλον. Το πρώτο, δηλαδή 'Ηλιο/Ποσ αντίθεση Σελήνη ροπή για αυταπάτες - εξαπατήσεις - εξιδανικεύσεις των συντρόφων. Πολύ μεγάλη ψυχοσωματική ευαισθησία, ενδεχομένως και έντονη έλξη από αδύναμους ή φευγάτους ανθρώπους και καλλιτεχνικό περιβάλλον. Ωστόσο η αυξημένη ευαισθησία και το καλλιτεχνικό χάρισμα δεν σε απομονώνουν ούτε σε βυθίζουν στη θλίψη, επειδή υπάρχει αυτή η αντίθεση Ερμή/Δία με Σελήνη και Ωροσκόπο που δείχνει μια εξωστρεφή, κοινωνική χαρισματική, ευχάριστη και χαρούμενη φύση. Ρεζουμέ : Υποθέτω ένα εξωστρεφές κοινωνικό χαρούμενο άτομο με πολλές ευαισθησίες αλλά και μπόλικες απογοητεύσεις. Να προσέχεις με ποιούς ανθρώπους δεσμεύεσαι ή συνεργάζεσαι.

skorpion
21-10-2009, 09:26 PM
Χαιρετω! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!



Ο Κρόνος με τον Πλούτωνα πλάι πλάι δηλαδή ; Σε σύνοδο οι δυο τους και σε αντιθέσεις με 'Αρη/Δία και Αφρ/Ουρανό ; Αναχαίτιση των ορμών και αυτοέλεγχος μιας κατά βάθος πολύ παθιασμένης αισθηματικής φύσης :bigsmile:

O Κρονος με τον Πλουτωνα εχουν 9 μοιρες αποσταση οποτε δεν πιανεται ως συνοδο και δεν κανουν αντιθεση με τιποτα, ο Πλουτωνας κανει κατι εναμιση τετραγωνα με σεληνη, βορειο δεσμο και ωροσκοπο (αυτα τα 3 εχω σε συνοδο) και μισο τετραγωνο με Δια, ο Κρονος κατι ημιεξαγωνα και bq....Παρ ολα αυτα την παθιασμενη αισθηματικη φυση με το χαμογελακι τη δεχομαι, και ο αυτοελεγχος υπαρχει οταν δε γινεται αλλιως ή οταν πρεπει μονο!:bigsmile:




Για 'Ηλιο/Ποσειδώνα αντίθεση με Σελήνη και Ωροσκόπο πάρα πολύ μεγάλη ευαισθησία και συναισθήματα/ευαισθησίες που δεν γίνονται εύκολα κατανοητά από το περιβάλλον.

Απολυτα σωστο!



Το πρώτο, δηλαδή 'Ηλιο/Ποσ αντίθεση Σελήνη ροπή για αυταπάτες - εξαπατήσεις - εξιδανικεύσεις των συντρόφων. Πολύ μεγάλη ψυχοσωματική ευαισθησία, ενδεχομένως και έντονη έλξη από αδύναμους ή φευγάτους ανθρώπους και καλλιτεχνικό περιβάλλον.

εξιδανικευσεις, ψυχοσωματικες ευαισθησιες κατα καποιο τροπο, και παρε δωσε με σε εισαγωγικα φευγατες ή σε εισαγωγικα καλλιτεχνικες ψυχές! Σωστα!



Ωστόσο η αυξημένη ευαισθησία και το καλλιτεχνικό χάρισμα δεν σε απομονώνουν ούτε σε βυθίζουν στη θλίψη, επειδή υπάρχει αυτή η αντίθεση Ερμή/Δία με Σελήνη και Ωροσκόπο που δείχνει μια εξωστρεφή, κοινωνική χαρισματική, ευχάριστη και χαρούμενη φύση.

Σωστο!!!



Ρεζουμέ : Υποθέτω ένα εξωστρεφές κοινωνικό χαρούμενο άτομο με πολλές ευαισθησίες αλλά και μπόλικες απογοητεύσεις. Να προσέχεις με ποιούς ανθρώπους δεσμεύεσαι ή συνεργάζεσαι.

Θα προσπαθησω!:cheesy:

Τελικα τα μεσοδιαστηματα χρηζουν προσοχης! Πολυ καλη και απλη η αναλυση! Ευχαριστω!

:love: