PDA

View Full Version : Ωροσκόπια μελών.



runaway
13-03-2006, 03:48 PM
Ελπίζω να απευθύνομαι στη σωστή ενότητα σχετικά με μια πρόταση που έχω να κάνω. Πώς σας φαίνεται, αντί για ωροσκόπια αγνώστων ατόμων να αρχίσουμε να αναλύουμε τα ωροσκόπια των μελών του site; Να επιλέγεται τυχαία ένα μέλος του οποίου το ωροσκόπιο να προσπαθούμε να αναλύσουμε οι υπόλοιποι... ΄Ετσι για να ξέρουμε και με τί ατομα συζητάμε τώρα τελευταία.

ScP
13-03-2006, 06:11 PM
Βάλαμε και τέτοια ωροσκόπια από άτομα του site. Κρατήθηκε όμως ανωνυμία για τους λόγους ότι δεν ερμηνεύουμε πάντα όλοι χαλαρά και όμορφα αλλά πολλοί με τους γνωστούς τρόπους που έθιξα σε άλλο θέμα.
Σκέψου να βάζαμε το χάρτη σου και να διάβαζες ότι είσαι διανοητικά καθυστερημένη, ομοφυλόφιλη ή όπου νάναι χάνεις κάποιο μέλος της οικογένειάς σου.

runaway
14-03-2006, 10:18 AM
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό, η απώλεια ενός μέλους της οικογένειας είναι μοιραίο και πρέπει να εκλαμβάνεται και λίγο στωικά αφού δεν μπορεί να αποφευχθεί και αν κάποιος είναι διανοητικά καθυστερημένος δεν θα καταλάβει τι θα λέμε ούτως ή άλλως. Εξ΄άλλου όποιος ασχολείται με την Αστρολογία πρέπει να είναι προετοιμασμένος να ακούσει την αλήθεια όσο πικρή κι αν είναι γιατί πρόκειται για μια πολύ αληθινή επιστήμη κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή αν πας στον γιατρό να σε εξετάσει και έχεις κάποια ανίατη ασθένεια, δεν πρέπει να στο πει για να μην στεναχωρηθείς; Χωρίς να θέλω βέβαια να παρεξηγηθώ για τα παραπάνω και σεβόμενη πάντα τις γνώσεις και το κύρος όλων των συνεργατών του site, απλά εκφράζω τη γνώμη μου.

starfish
14-03-2006, 10:32 AM
Η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό, η απώλεια ενός μέλους της οικογένειας είναι μοιραίο και πρέπει να εκλαμβάνεται και λίγο στωικά αφού δεν μπορεί να αποφευχθεί και αν κάποιος είναι διανοητικά καθυστερημένος δεν θα καταλάβει τι θα λέμε ούτως ή άλλως. Εξ΄άλλου όποιος ασχολείται με την Αστρολογία πρέπει να είναι προετοιμασμένος να ακούσει την αλήθεια όσο πικρή κι αν είναι γιατί πρόκειται για μια πολύ αληθινή επιστήμη κατά τη γνώμη μου. Δηλαδή αν πας στον γιατρό να σε εξετάσει και έχεις κάποια ανίατη ασθένεια, δεν πρέπει να στο πει για να μην στεναχωρηθείς; Χωρίς να θέλω βέβαια να παρεξηγηθώ για τα παραπάνω και σεβόμενη πάντα τις γνώσεις και το κύρος όλων των συνεργατών του site, απλά εκφράζω τη γνώμη μου.

Νομιζω πως ο ScP μιλαει οχι για τους συνεργατες του site με την γνωση και την ευαισθησια που ολοι βλεπουμε πως διαθετουν, αλλα για τα μελη. Τα μελη ασχολουνται με την αστρολογια, αλλα δεν εχουν το επιπεδο των γνωσεων των συνεργατων. Οποτε οταν διαβαζουμε η δινουμε ερμηνειες σε χαρτες ή σε σε οψεις ενος μελους οφειλουμε να ειμαστε επιφυλακτικοι ως προς τους χαρακτηρισμους μας.

runaway
14-03-2006, 10:37 AM
Νομιζω πως ο ScP μιλαει οχι για τους συνεργατες του site με την γνωση και την ευαισθησια που ολοι βλεπουμε πως διαθετουν, αλλα για τα μελη. Τα μελη ασχολουνται με την αστρολογια, αλλα δεν εχουν το επιπεδο των γνωσεων των συνεργατων. Οποτε οταν διαβαζουμε η δινουμε ερμηνειες σε χαρτες ή σε σε οψεις ενος μελους οφειλουμε να ειμαστε επιφυλακτικοι ως προς τους χαρακτηρισμους μας.

Συμφωνώ, αλλά με αυτό τον τρόπο θα μπορούμε να τσεκάρουμε τόσο τις όποιες γνώσεις που έχει ο καθένας μας, όσο και την αλήθεια των όσων αναλύουμε, αφού οι αστρολογικοί χάρτες θα αναφέρονται σε άτομα που θα μπορούν να επιβεβαιώσουν κάτα πόσο συμπίπτει η ανάλυση με την πραγματικότητα. Καλή η θεωρία αλλά ακόμα καλύτερη όταν επιβεβαιώνεται από την πράξη!

lila pause
14-03-2006, 11:28 AM
:) Εντελώς τυχαία δεν ξεκινάμε με το ωροσκόπιο μου;Δεν θα παρεξηγηθώ να είστε σίγουροι.Ρένα 5/12/1976 Αθήνα 1:00 μετά τα μεσάνυχτα

stabie
14-03-2006, 11:44 AM
:bigsmile: :bigsmile: νομίζω πως δευτερη πρέπει να είμαι εγώ...
Εφη, 13/6/1985 1:00 πμ

ScP
14-03-2006, 12:22 PM
Για να μην αφήνουμε κενά και κάνουμε παρανοήσεις. Ιατρική είναι μη συγκρίσιμη με την αστρολογία. Αλλά αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το παράδειγμα άλλο να σε εξετάσει ένας γιατρός και άλλο να σε εξετάσει κάποιος που δεν είναι ούτε καν πρωτοετής ιατρικής αλλά γνωρίζει μόνο 10 όρους της. Το θέμα δεν το βλέπεις σφαιρικά. Δεν είναι αν θα παρεξηγηθεί ή όχι ένας φίλος μας που του εξετάζουν το χάρτη κάποιοι που δεν έχουν κάνει ούτε 10 ορθά μαθήματα αστρολογίας αλλά θα καταπατήσουμε κάθε είδους ηθική όσοι "σπουδάσαμε" επειδή δεν θα έχουμε αντισταθεί στην κακή χρήση της αστρολογίας. Καλώς ή κακώς μερικοί σε αυτό το site θέλουμε να γράφουμε όχι ότι μας κατέβει στο κεφάλι και επιτέλους να διαχωρήσουμε την αστρολογία από τη χαρτομαντεία την καφεμαντεία, τον τσαρλατανισμό και την κάθε μορφή μπούρδας.


Αν μόνοι σας βάλετε κάποια όρια δεν θα έχω αντίρρηση να προσπαθείτε να τεστάρετε τις γνώσεις σας αλλά ζητάω να γίνει κατανοητό ότι δεν υποχρεώνεται κανένας να γράψει τη γνώμη του, να αναλύσει χάρτη και τέλος ότι αυτή η προσπάθεια δεν θα είναι με τις "ευλογίες" του επίσημου myhoroscope και των συνεργατών του.

tottini
14-03-2006, 04:45 PM
Πολύ ωραία ιδέα .. θα μου άρεσε πολύ να δω το δικό μου και άλλων μελών τα αναλυτικά ωροσκόπια..

runaway
14-03-2006, 05:09 PM
Για να μην αφήνουμε κενά και κάνουμε παρανοήσεις. Ιατρική είναι μη συγκρίσιμη με την αστρολογία. Αλλά αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το παράδειγμα άλλο να σε εξετάσει ένας γιατρός και άλλο να σε εξετάσει κάποιος που δεν είναι ούτε καν πρωτοετής ιατρικής αλλά γνωρίζει μόνο 10 όρους της. Το θέμα δεν το βλέπεις σφαιρικά. Δεν είναι αν θα παρεξηγηθεί ή όχι ένας φίλος μας που του εξετάζουν το χάρτη κάποιοι που δεν έχουν κάνει ούτε 10 ορθά μαθήματα αστρολογίας αλλά θα καταπατήσουμε κάθε είδους ηθική όσοι "σπουδάσαμε" επειδή δεν θα έχουμε αντισταθεί στην κακή χρήση της αστρολογίας. Καλώς ή κακώς μερικοί σε αυτό το site θέλουμε να γράφουμε όχι ότι μας κατέβει στο κεφάλι και επιτέλους να διαχωρήσουμε την αστρολογία από τη χαρτομαντεία την καφεμαντεία, τον τσαρλατανισμό και την κάθε μορφή μπούρδας.


Αν μόνοι σας βάλετε κάποια όρια δεν θα έχω αντίρρηση να προσπαθείτε να τεστάρετε τις γνώσεις σας αλλά ζητάω να γίνει κατανοητό ότι δεν υποχρεώνεται κανένας να γράψει τη γνώμη του, να αναλύσει χάρτη και τέλος ότι αυτή η προσπάθεια δεν θα είναι με τις "ευλογίες" του επίσημου myhoroscope και των συνεργατών του.


Νομίζω ότι τα περισσότερα μέλη του site γνωρίζουν τη διαφορά της Αστρολογίας από όλα αυτά που αναφέρετε. Αν για τους δικούς σας λόγους θεωρείται ότι δεν πρέπει να γίνει κάτι τέτοιο τότε ζητώ συγνώμη για την πρόταση μου και τα σχόλια που επακολούθησαν. Το παράδειγμα της Ιατρικής το χρησιμοποίησα παραβολικά, όχι συγκριτικά. Κρίμα γιατί απ΄ότι βλέπω υπήρξε απήχηση από κάποια μέλη που στηρίζουν το δικτυακό αυτόν τόπο και θέλω να πιστεύω πως ούτε εγώ, ούτε εκείνοι ανήκουμε σε εκείνους που μπερδεύουν την Αστρολογία με κάποια είδη "τσαρλατανισμού" όπως λέτε. Συγνώμη αλλά θεωρώ ότι έχουμε το δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας κι ελπίζω να μην το πάρει κανείς προσωπικά.

ScP
14-03-2006, 06:18 PM
Η γνώμη σου είναι σεβαστή. Υπενθυμίζω και παραθέτω

Αν μόνοι σας βάλετε κάποια όρια δεν θα έχω αντίρρηση να προσπαθείτε

Αγγελικη
15-03-2006, 12:56 AM
Ελπίζω να απευθύνομαι στη σωστή ενότητα σχετικά με μια πρόταση που έχω να κάνω. Πώς σας φαίνεται, αντί για ωροσκόπια αγνώστων ατόμων να αρχίσουμε να αναλύουμε τα ωροσκόπια των μελών του site; Να επιλέγεται τυχαία ένα μέλος του οποίου το ωροσκόπιο να προσπαθούμε να αναλύσουμε οι υπόλοιποι... ΄Ετσι για να ξέρουμε και με τί ατομα συζητάμε τώρα τελευταία.

Αφου πηραμε την αδεια, γιατι δεν κανεις εσυ το πρωτο βημα;
Για να δουμε κι εμεις με τι ατομο συζηταμε.

ζουζούνα1977
15-03-2006, 07:34 AM
:cheesy: Καλημέρα σε όλους!Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω και τη δική μου άποψη για το θέμα. Θεωρώ πως δεν πρέπει να "βολευόμαστε" με τα θετικά και τα προτερήματα που υπάρχουν για το άτομο μας, αλλά να ακούμε και τα αρνητικά. Αυτό σημαίνει πως γιατί να μην γίνεται ανάλυση κάποιων μελών διεξοδικά (αφού αυτοί συμφωνήσουν) και να
δ έ χ ο ν τ α ι όμως (χωρίς παρεξηγήσεις) τις αναλύσεις με όποιο τίμημα έχει αυτό, εννοώ έστω και αν φαίνεται κάποιο ¨μελανό¨ σημείο στο ωροσκόπιο. Κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας? Όποιος "φοβάται" απλά δεν συμμετέχει, σωστά?
Όμως, η πρόταση ήταν ενδιαφέρουσα και αν συνεχιστεί εγώ δέχομαι την ανάλυση σας και απαντάω σε οτιδήποτε προκύψει. Είμαι "ανοικτή". Φιλιά σε όλους...:cheesy:

panther
15-03-2006, 09:47 AM
Η δική μου άποψη είναι ότι εάν θέλουμε όντως να γίνει κάτι τέτοιο, θα ήταν σωστό να μπαίνουν οι χάρτες κατά σειρά - και όχι όλοι μαζί - και εφόσον ολοκληρωθεί η διαδικασία, στο τέλος να αναφέρεται σε ποιόν ανήκει ο χάρτης.

Eva14
15-03-2006, 10:38 AM
Συμφωνώ και γω με την Panther.:smile1:

runaway
15-03-2006, 10:48 AM
Αφου πηραμε την αδεια, γιατι δεν κανεις εσυ το πρωτο βημα;
Για να δουμε κι εμεις με τι ατομο συζηταμε.

Πολύ ευχαρίστως... 25 Ιουνίου 1977, 9.30 πμ., Αθήνα.

stabie
15-03-2006, 08:13 PM
επειδη όμως μπορει να μη θέλουν όλοι να τους αναλύσουμε...
προτείνω να λέει ποιος θέλει σε αυτό το topic...
κατι σαν "δηλωση συμμετοχης" και να τηρειται μια σειρα...

Amelie
15-03-2006, 08:45 PM
επειδη όμως μπορει να μη θέλουν όλοι να τους αναλύσουμε...
προτείνω να λέει ποιος θέλει σε αυτό το topic...
κατι σαν "δηλωση συμμετοχης" και να τηρειται μια σειρα...

Δηλώνω ναι, μου αρέσει η ιδέα. Τα στοιχεία μου είναι 11/11/66 Θεσσαλονίκη, 10.00 π.μ.

*Astropeleki*
16-03-2006, 12:00 AM
Συμμετέχω και γω! Μ΄αρέσει η ιδέα και είμαι έτοιμη να ακούσω θετικά και αρνητικά:) . 7-2-1984, 21.50 Αθήνα.

vickynaf2004
16-03-2006, 02:10 AM
και εγώ βρίσκω ενδιαφέρουσα αυτή την ενότητα, άρα σας δίνω τα στοιχεία μου:
29/3/1982, Πάτρα, 04:20 π.μ

Ευπρόσδεκτα όλα τα σχόλια, και τα θετικά και τα αρνητικά εννοείται.:noworry:

lila pause
16-03-2006, 09:16 AM
:) Εντελώς τυχαία δεν ξεκινάμε με το ωροσκόπιο μου;Δεν θα παρεξηγηθώ να είστε σίγουροι.Ρένα 5/12/1976 Αθήνα 1:00 μετά τα μεσάνυχτα
Εγώ πάντως από την αρχή ήθελα!!!!!!

stabie
16-03-2006, 12:45 PM
:bigsmile: :bigsmile: νομίζω πως δευτερη πρέπει να είμαι εγώ...
Εφη, 13/6/1985 1:00 πμ
οριστε κι εγω ήθελα

Dell Piero
16-03-2006, 08:44 PM
Ναι καλά! Αλλά βόλι δεν βλέπω να πέφτει ακόμη :toung:
Κανείς δεν έχει σκοπό να αρχίσει;

sagita
16-03-2006, 11:41 PM
[QUOTE=runaway]Ελπίζω να απευθύνομαι στη σωστή ενότητα σχετικά με μια πρόταση που έχω να κάνω. Πώς σας φαίνεται, αντί για ωροσκόπια αγνώστων ατόμων να αρχίσουμε να αναλύουμε τα ωροσκόπια των μελών του site; Να επιλέγεται τυχαία ένα μέλος του οποίου το ωροσκόπιο να προσπαθούμε να αναλύσουμε οι υπόλοιποι... ΄Ετσι για να ξέρουμε και με τί ατομα συζητάμε

Αγαπητέ φίλε,είμαι νέο μέλος στην παρέα και δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά αυτά που προτείνεις . Ανάλυση αστρολογικού χάρτη; Αν ναι, δέχομαι ευχαρίστως να συμβάλλω με την συμμετοχή μου. Απλά να διευκρινίσω ότι οι δικές μου γνώσεις είναι περιορισμένες. Έκανα κάποια μαθήματα πριν χρόνια.Είμαι εδώ για να συνεχίσω την αναζήτησή μου.η ημερομηνία γέννησής μου είναι 29-11-1965 01:30 Αθήνα. Επειδή έχει γίνει μία σύγχηση σχετικά με την ώρα, επιδιορθωμένο το ωροσκόπιο δίνει ωροσκόπο 29 μοίρες Παρθένου.

panther
17-03-2006, 09:22 AM
[quote=runaway]Ελπίζω να απευθύνομαι στη σωστή ενότητα σχετικά με μια πρόταση που έχω να κάνω. Πώς σας φαίνεται, αντί για ωροσκόπια αγνώστων ατόμων να αρχίσουμε να αναλύουμε τα ωροσκόπια των μελών του site; Να επιλέγεται τυχαία ένα μέλος του οποίου το ωροσκόπιο να προσπαθούμε να αναλύσουμε οι υπόλοιποι... ΄Ετσι για να ξέρουμε και με τί ατομα συζητάμε


Αγαπητή Sagita,

όντως, απευθύνεσαι στη σωστή ενότητα. Η πρόταση που μόλις έκανες ήδη έχει προταθεί από άλλο μέλος όπως θα δεις στα παραπάνω post -it.:) Θα συμφωνήσω μαζί σου ως προς την επιλογή χάρτη ένος τυχαίου μέλους και στο τέλος να αναφέρεται το όνομα του μέλους. Αλλά αυτό θεωρώ ότι πρέπει να γίνει από τους "υπεύθυνους".

Φιλικά
Ιουλία

*Astropeleki*
17-03-2006, 10:46 AM
Αλλά αυτό θεωρώ ότι πρέπει να γίνει από τους "υπεύθυνους".



Συμφωνώ μαζί σου Ιουλία. Ίσως η επιλογή του μέλους να γίνεται από τον administrator μας ή και από τον Dell Piero:toung:

ScP
17-03-2006, 12:24 PM
Από τους παλιότερους έχω την "απαίτηση" να διαβάζουν σωστά. Στο ποστ 8 γράφω

Αν μόνοι σας βάλετε κάποια όρια δεν θα έχω αντίρρηση να προσπαθείτε να τεστάρετε τις γνώσεις σας αλλά ζητάω να γίνει κατανοητό ότι δεν υποχρεώνεται κανένας να γράψει τη γνώμη του, να αναλύσει χάρτη και τέλος ότι αυτή η προσπάθεια δεν θα είναι με τις "ευλογίες" του επίσημου myhoroscope και των συνεργατών του.


Πόσο πιο ξεκάθαρο να γίνει ότι δεν συμφωνούμε ότι αναλύσεις ωροσκοπίων δεν γίνονται ούτε στο πόδι ούτε από παιδιά που ακόμη δεν έχουν ούτε τις βασικότατες γνώσεις.
Αλλά αφού το θέλετε ως τεστ γνώσεων ή άλλο οριοθετείστε το μόνοι σας. Αποφασίστε ποιος θα συντονίσει τη συγκεκριμένη ενότητα και τι κανόνες ή όρους θα ακολουθούνται.

panther
17-03-2006, 12:46 PM
Από τους παλιότερους έχω την "απαίτηση" να διαβάζουν σωστά. Στο ποστ 8 γράφω

Αν μόνοι σας βάλετε κάποια όρια δεν θα έχω αντίρρηση να προσπαθείτε να τεστάρετε τις γνώσεις σας αλλά ζητάω να γίνει κατανοητό ότι δεν υποχρεώνεται κανένας να γράψει τη γνώμη του, να αναλύσει χάρτη και τέλος ότι αυτή η προσπάθεια δεν θα είναι με τις "ευλογίες" του επίσημου myhoroscope και των συνεργατών του.


Πόσο πιο ξεκάθαρο να γίνει ότι δεν συμφωνούμε ότι αναλύσεις ωροσκοπίων δεν γίνονται ούτε στο πόδι ούτε από παιδιά που ακόμη δεν έχουν ούτε τις βασικότατες γνώσεις.
Αλλά αφού το θέλετε ως τεστ γνώσεων ή άλλο οριοθετείστε το μόνοι σας. Αποφασίστε ποιος θα συντονίσει τη συγκεκριμένη ενότητα και τι κανόνες ή όρους θα ακολουθούνται.

Το διάβασα το post αλλά προσωπικά εγώ δεν δέχομαι να μπω σε μια τέτοια διαδικασία δηλαδή του να βάλλουμε εμείς τα όρια γιατί πολύ απλά δεν θα τηρηθούν.
Και συμφωνώ μαζί σου ότι ούτε μπορεί να γίνει μια τέτοια δουλειά στο πόδι. Δεν ξέρω τι λένε οι υπόλοιποι αλλα εάν δεν "επιβλέπει" κάποιος πιο υπεύθυνος, εγώ πιθανά να απέχω!

ScP
17-03-2006, 02:14 PM
Υπεύθυνοι είμαστε όλοι μας.
Απλώς κάποιοι από εμάς έχουν περισσότερα εργαλεία για να διαχειρίζονται το φόρουμ. Όποιος θέλει μερικά από αυτά τα εργαλεία να του τα δώσω ευχαρίστως και να αναλάβει χρέη συντονιστή ενότητας, ο οποίος και θα ελέγχει γενικώς θα γράφει τους όρους και θα βοηθάει ή/και συμμορφώνει όσους δεν τους ακολουθούν.

panther
17-03-2006, 02:27 PM
Υπεύθυνοι είμαστε όλοι μας.
Απλώς κάποιοι από εμάς έχουν περισσότερα εργαλεία για να διαχειρίζονται το φόρουμ. Όποιος θέλει μερικά από αυτά τα εργαλεία να του τα δώσω ευχαρίστως και να αναλάβει χρέη συντονιστή ενότητας, ο οποίος και θα ελέγχει γενικώς θα γράφει τους όρους και θα βοηθάει ή/και συμμορφώνει όσους δεν τους ακολουθούν.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να βοηθήσω. Θα ήθελα να ακούσω και την άποψη του Dell Piero, της Αγγελικής και της Φωτεινής, για την δημιουργία αυτής της ενότητας και τον συντονισμό της. Αυτά από εμένα

runaway
17-03-2006, 02:50 PM
Από τους παλιότερους έχω την "απαίτηση" να διαβάζουν σωστά. Στο ποστ 8 γράφω

Αν μόνοι σας βάλετε κάποια όρια δεν θα έχω αντίρρηση να προσπαθείτε να τεστάρετε τις γνώσεις σας αλλά ζητάω να γίνει κατανοητό ότι δεν υποχρεώνεται κανένας να γράψει τη γνώμη του, να αναλύσει χάρτη και τέλος ότι αυτή η προσπάθεια δεν θα είναι με τις "ευλογίες" του επίσημου myhoroscope και των συνεργατών του.


Πόσο πιο ξεκάθαρο να γίνει ότι δεν συμφωνούμε ότι αναλύσεις ωροσκοπίων δεν γίνονται ούτε στο πόδι ούτε από παιδιά που ακόμη δεν έχουν ούτε τις βασικότατες γνώσεις.
Αλλά αφού το θέλετε ως τεστ γνώσεων ή άλλο οριοθετείστε το μόνοι σας. Αποφασίστε ποιος θα συντονίσει τη συγκεκριμένη ενότητα και τι κανόνες ή όρους θα ακολουθούνται.


Λοιπόν επειδή εγώ έκανα την πρόταση έχω να πώ ότι φάσκετε και αντιφάσκετε. Από τη μία "δεν υπάρχει σύγκριση Ιατρικής με Αστρολογία" και από την άλλη "αναλύσεις δεν γίνονται από παιδιά που ακόμη δεν έχουν ούτε τις βασικότατες γνώσεις".
Πρώτα απ΄όλα δεν γνωρίζουμε τί γνώσεις μπορεί να έχει ο καθένας, άσχετα αν δεν τις διαφημίζει. Δεύτερον, και λάθος να γίνει στην ανάλυση τί θα συμβεί δηλαδή; Θα αποκαλυφθεί το μυστικό του κράτους; Το κάνετε να φαίνεται πως λες και από αυτές τις αναλύσεις κρέμεται η ζωή μας και ένα λάθος θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο...΄Αρα μάλλον μπορεί να συγκριθεί με την Ιατρική τελικά... Τέλως πάντων, εγώ αποσύρω την πρότασή μου γιατί φαίνεται καθαρά πως οι διαχειριστές του site δεν θέλουν να ασχοληθούν με το θέμα. Επομένως ας μην πιέζουμε καταστάσεις. Εν κατακλείδι, καλό είναι να κολυμπάμε κάποτε και στα βαθιά, όχι μόνο στην επιφάνεια και οι δάσκαλοι κολύμβησης υπάρχουν για να μαθαίνουν τον κόσμο να κολυμπάει όχι για να βάζουν τους άλλους να βλέπουν πόσο καλά κολυμπάνε οι ίδιοι. Όλα αυτά γιατί πιστεύω πως το site διαφέρει από τα υπόλοιπα του είδους του και αποτελείται από αξιόλογους συνεργάτες που μπορούν να βοηθήσουν κάποια άτομα που πραγματικά ενδιαφέρονται να δουν την Αστρολογία σε βαθύτερο επίπεδο και να τους μάθουν κάποια πράγματα σχετικά. ΄Οπως και να το κάνουμε κάθε θεωρία πρέπει να αποδεικνύεται με την πράξη και έλπιζα να βοηθήσετε εσείς πάνω σ΄αυτό όλα τα μέλη συμμετέχοντας στην πραγματοποίηση της πρότασής μου. Αφού δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση δεν υπάρχει και πρόταση.

ScP
17-03-2006, 03:04 PM
Διαφωνούμε αλλά ας μη χάνουμε την ευγένειά μας. Έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε. Πρότεινα να μπείτε στο χορό, πρότεινα νας σας δώσω εργαλεία διαχείρισης για να οριοθετίσετε μόνοι σας την ενότητα.
Γιατί είναι απαραίτητο το myhoroscope να συντονίζει μια ενότητα που διαφωνεί μαζί της. Θέλεις να φέρουμε από το λαιμό τους αστρολόγους του να κάνουν κάτι που δεν γίνεται γιατί η αστρολογία δεν είναι μόνο ένα παιχνίδι αλλά και κάτι παραπάνω;
Θέλω να φάω αλλά μάσησέ το και δώστο μου έτοιμο δηλαδή; Κάθε διαχειριστής έχει αναλάβει την ενότητά του. Προτείνεις μια ενότητα αλλά δεν θέλεις να την υποστηρίξεις. 5-6 άτομα δείξατε επιθυμία να μελετήσετε χάρτες. Κανείς δεν ξεκινάει. Άδεια έχετε, εργαλεία σας δίνω. Λοιπόν;

panther
17-03-2006, 03:22 PM
Αγαπητή Runaway και όλα τα υπόλοιπα μέλη,

Επειδή, αισθάνομαι ότι στο προηγούμενο post δεν διευκρίνησα ακριβώς την άποψή μου. Ξαναγράφω για να φτάσουμε σε ένα αποτέλεσμα.
Κατ' αρχάς, συμφωνώ με αυτά που γράφει ο SCP και καταλαβαίνω τους λόγους που είναι αντίθετος. Και εννοείται, ότι και εγώ είμαι αντίθετη ως προς αυτό που συζητάμε.
Και ξαναλέω ότι δέχομαι να βοηθήσω μόνο εάν επιλέγεται 1 χάρτης κάθε φορά (από κάποιον- θα συζητηθεί), θα γίνεται η ανάλυση (από όποιον θέλει), και στο τέλος αφού τελειώσει η ερμηνεία του χάρτη, τότε πιθανά να αναφέρεται και το μέλος που του ανήκει ο χάρτης. Και έτσι θα μπορεί να μας πει την άποψη του ως προς αυτά που αναλύσαμε.
Ακούω απόψεις.

Ευχαριστώ
Ιουλία

stabie
18-03-2006, 12:53 AM
δεν νομίζω να μην συμφωνουν και οι υπόλοιποι σε αυτό...
εγώ συμφωνω απλα δεν έχω αρκετές γνώσεις για να συμμετέχω ενεργά σε κάποια ανάλυση...μόνο αυτό...
κατα τα άλλα Συμφωνω!!!

ilia
18-03-2006, 11:43 AM
Και εγώ θα ήθελα να γίνονται αναλύσεις ωροσκοπίων των μελών.

ilia

Litsacorinth
20-03-2006, 11:07 AM
Λοιπόν, επειδή πολύ συζητήθηκε το θέμα και απ' ότ,ι φαίνεται η πλειοψηφία συμφωνεί με την ανάλυση, θα ήθελα να βοηθήσω λίγο, αν δεν υπάρχει αντίρρηση και αφού κανένας δεν ξεκινάει. Οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες για να ξεκινήσω κάτι ερμηνευτικά. Μπορώ όμως να βοηθήσω οργανωτικά, αν συμφωνείτε.
Θα παραθέσω, με τη σειρά που το ζήτησαν, τα στοιχεία μελών που επιθυμούν ανάλυση του χάρτη τους. Για όσους το ζήτησαν, αλλά δεν έγραψαν όλα τα στοιχεία τους, ας το κάνουν, για να μη "χαλάσει" η σειρά. Θα ξεκινήσουμε με το μέλος που θα έχω στο νούμερο 1 της λίστας που παραθέτω πιο κάτω, αφού προηγουμένως πάρουμε την έγκρισή του και πω εγώ ότι είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν ολοκληρωθεί η ανάλυση και μας πει το μέλος τη γνώμη του, τότε θα προχωράμε με το επόμενο μέλος (μέλος με νούμερο 2 στη λίστα) κ.τ.λ. Θα αρχίσουμε με μία λίστα 10 μελών. Μου λείπει το 10ο μέλος, αλλά δε θα βάλω τον εαυτό μου για να είμαι δίκαιη (θα δηλώσω συμμετοχή, αν προλάβω, στη επόμενη δεκάδα), οπότε όποιος προλάβει και δηλώσει συμμετοχή θα μπει στη θέση 10. Μέχρι να ολοκληρωθεί η πρώτη δεκάδα κανένας άλλος δε θα δηλώνει συμμετοχή. Εγώ θα πω πότε θα αρχίσουν οι επόμενες συμμετοχές.
Ξεκινώ:
1) Runaway : 25/6/1977, 9:30 π.μ., Αθήνα (διότι το ξεκίνησε, οπότε το δικαιούται νομίζω)
2) lila pause (Ρένα) : 5/12/1976, 1:00 μετά τα μεσάνυχτα, Αθήνα
3) stabie (Έφη) : 13/6/1985, 1:00 π.μ. (πού όμως;)
4) tottini : Στοιχεία θέλουμε
5) ζουζούνα 1977 : Στοιχεία θέλουμε
6) Amelie : 11/11/1966, 10:00 π.μ., Θεσσαλονίκη
7) kia : 7/2/1984, 21:50, Αθήνα
8) vickynaf2004 : 29/3/1982, 04:20, Πάτρα
9) sagita : 29/11/1965, 01:30, Αθήνα
10) Δηλώστε συμμετοχή
Αν πάρω το ΟΚ από τον ScP, μπορώ να ξεκινήσω ζητώντας την έγκριση του μέλους Runaway και γράφωντας πάλι τα στοιχεία γέννησής του.

lila pause
20-03-2006, 11:12 AM
Μπράβο!!!!!!

stabie
20-03-2006, 12:57 PM
οπα σόρρυ....
εγώ είμαι Αθήνα γεννημένη :)

Fotini Christodoulou
20-03-2006, 01:56 PM
Πολύ ωραιο που αναλαμβανεις πρωτοβουλια Litsacorinth! :)

Να ρωτήσω ομως ποιοί θα είναι οι όροι της ενοτητας;Τι θα αναλυουμε,ποια θα είναι τα όρια,ποιος θα έχει δικαιωμα συμμετοχής...κτλ Τα πρακτικά ζητηματα δηλαδη.
Να σας ξαναθυμίσω οτι είμαστε ερασιτέχνες...!Μην μας παρει κανείς και πολύ στα σοβαρα! :wondering

Litsacorinth
20-03-2006, 03:03 PM
Να ρωτήσω ομως ποιοί θα είναι οι όροι της ενοτητας;Τι θα αναλυουμε,ποια θα είναι τα όρια,ποιος θα έχει δικαιωμα συμμετοχής...κτλ Τα πρακτικά ζητηματα δηλαδη. Να σας ξαναθυμίσω οτι είμαστε ερασιτέχνες...!Μην μας παρει κανείς και πολύ στα σοβαρα!

Απάντηση στο Roadrunner :
Ανάλυση του γενέθλιου χάρτη του καθενός θα κάνουμε, δε θα υπογράψουμε συμβόλαιο για να έχουμε και όρους. Απλά, θα ισχύουν αυτά που ανέφερα στα παραπάνω και όσα θα παραθέσω παρακάτω.
Σύμφωνα με τα στοιχεία γέννησης του κάθε μέλους, βγαίνει και ο χάρτης του, οπότε, παίρνοντας το χάρτη του καθενός ξεκινάει, όποιος θέλει και γνωρίζει, να κάνει μια ανάλυση και ο οποιοσδήποτε μπορεί να προσθέσει / διορθώσει / διαφωνήσει κτλ μαζί του. (Π.χ. η Αφροδίτη σου στο τάδε ζώδιο και στον τάδε οίκο δείχνουν αυτά κι επειδή κάνει τρίγωνο με τον τάδε πλανήτη σημαίνει ότι, πιθανόν, να... κάπως έτσι πιστεύω ότι πρέπει να πηγαίνει η ανάλυση)
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι όσοι έχουν όρεξη να κάνουν ανάλυση κι έχουν γνώσεις τις οποίες θέλουν να προσφέρουν. Δε θέλω να αναφέρω ονόματα, διότι κανένας δεν είναι υποχρεωμένος, αλλά υπάρχουν αρκετά άτομα που έχουν πολλές γνώσεις. Όποιος θέλει λοιπόν, ας κάνει μια προσπάθεια.
Όρια δεν υπάρχουν, αφού ο καθένας γνωρίζει ότι μπορεί να ακούσει και το καλό και το άσχημο, απλά να γίνονται με κόσμιο τρόπο (όχι υβριστικοί χαρακτηρισμοί κτλ).
Φυσικά όλοι γνωρίζουμε ότι οι ερμηνείες είναι καθαρά ερασιτεχνικές, γί'αυτό και το ενδεχόμενο λάθους είναι πολύ πιθανό. Αυτός είναι και ο λόγος που θα ήθελα να έχουμε και την τελική άποψη του μέλους που του γίνεται η ανάλυση, για να δούμε πόσο μέσα έχουμε πέσει και άρα να ψαχτούμε περισσότερο στα λάθη.
Πιστεύω επίσης ότι για να δοθεί τέλος σε μια ανάλυση, θα πρέπει πρώτα να έχουμε και την τελική γνώμη του μέλους. Τότε θα περνάμε στο επόμενο μέλος.
Όμως, μην το πολυσυζητάμε, διότι αρκετά έχουμε αναλωθεί στα πώς και γιατί. Για ερασιτεχνικές αναλύσεις προσωπικών ωροσκοπίων πρόκειται, όχι για κάτι που θα καθορίσει τη ζωή μας.
Αν δεν υπάρχουν άλλες ερωτήσεις και αν ο ScP είναι εντάξει, να ξεκινήσουμε;

Fotini Christodoulou
20-03-2006, 03:19 PM
Αγαπητη litsacorinth,

Σαφως δεν υπογραφουμε συμβολαιο.Μπορει καποιοι χαρτες να απαντηθουν απο 50 ατομα και καποιοι απο κανενα!

Δυστηχώς ή ευτυχώς υπάρχουν και μέλη που υπαρχει κινδυνος να μας πάρουν στα σοβαρα.

Ειμαστε ένας χώρος που θεωρεί οτι η αναλυση ενος ωροσκοπιου είναι μια πολύ σοβαρή δουλειά-γιατι θελοντας και μή-οταν γραφεί κατι αποκτα και μια βαρυτητα.Που σημαινει οτι μπορεί το ατομο που αναλυεται να επηρεαστεί.Καταλαβαίνεις ελπιζω-οπως και ολοι μας-οτι μιλάμε για μια "ευαισθητη"απο αποψη επιρροης κινηση,που θα πρεπει πριν την εφαρμοσουμε ,για να κανουμε το κεφι μας και να εξασκηθούμε ,να εχουμε σκεφτει σοβαρα,το πώς θα αποκλεισουμε καθε ενδεχομενο παρεκτροπής,ή παρεξηγησεων.


Προσωπικά και συγχωρήστε με, διατηρώ τις ενστασεις μου ως προς το όλο θέμα.

Litsacorinth
20-03-2006, 04:11 PM
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, γιατί αυτή η επιμονή να μην ξεκινήσει το θέμα αυτό. Καταρχήν, ζητάει το ίδιο το μέλος την ανάλυση του ωροσκοπίου του, δεν αναλαμβάνω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος την πρωτοβουλία. Επιπλέον, όσοι δε συμφωνούν και δε θέλουν να συμμετέχουν, πολύ απλά ας μη συμμετέχουν! Εγώ το βρήκα σαν μια πολύ καλή ιδέα να είναι μαζεμένα ωροσκόπια με αναλύσεις κι έτσι κι εμείς οι αρχάριοι να πάρουμε μια ιδέα παραπάνω για τον τρόπο που γίνονται οι, ερασιτεχνικές έστω, ερμηνείες. Επίσης, ο κάθε χάρτης θα αναλύεται μόνος του. Όχι δέκα χάρτες μαζί. Θα αναλύεται ένας, θα τελειώνει με τη γνώμη του μέλους που του ανήκει ο χάρτης και μετά θα πηγαίνουμε στον επόμενο έναν ακόμη χάρτη. Τώρα για το αν επηρεαστεί ένα άτομο, δηλαδή αν άνοιγε μόνο του ένα θέμα και ρώταγε κάποια πράγματα για το χάρτη του δε θα του απαντούσε κανείς για να μην επηρεαστεί το άτομο;
Εγώ ενδιαφέρθηκα να δώσω λίγο από το χρόνο μου για να οργανώσω, όπως μπορώ, την ιδέα και να την κάνω πράξη. Ας μου δοθεί το ΟΚ για να ξεκινήσουμε, επιτέλους, κι ας αφήσουμε τα πολλά λόγια. Ο χρόνος και η πράξη θα μας δείξει αν μπορεί να λειτουργήσει η όλη υπόθεση.

Maroulita
20-03-2006, 05:32 PM
Αγαπητή Litsacorinth,
καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό της Φωτεινής. Οι άνθρωποι διαφέρουν μεταξύ τους και άλλος μπορεί να δει πολύ χαλαρά έναν σχολιασμό, άλλος πάλι μπορεί να τον φέρει βαρέως, ασχέτως αν στην αρχή είχε συναινέσει σ'αυτό. Επιπλέον και όσοι θα θελήσουν να "δοκιμάσουν" τις γνώσεις τους, καλό είναι να ξέρουν τα όρια, σε ποιο σημείο δηλαδή θα σταματήσει ο σχολιασμός, πράγμα που αρκετά μέλη μας εδώ το επιδιώκουν και είναι ό,τι καλύτερο!
Θα πρότεινα να καθοριστούν ορισμένοι "όροι", τί εννοώ; Αν είναι και δημιουργηθεί αυτή η ενότητα, όποιος επιθυμεί να δηλώσει συμμετοχή να έχει διαβάσει πρώτα απ'όλα τί σημαίνει αυτό, ότι δηλαδή πρόκειται για καθαρά ερασιτεχνικές προσεγγίσεις, με τις όποιες εύστοχες αλλά και άστοχες παρατηρήσεις. Σημασία έχει να υπάρχει ένας διάλογος ανάμεσα σ'αυτόν που δηλώνει συμμετοχή και σ'αυτούς που έχουν την καλή διάθεση και το κέφι να σχολιάσουν!

skorpion
20-03-2006, 06:24 PM
Σας χαιρετω ολους ειμαι νεο μελος και αρχισα ροσφατα να ασχολουμε με την αστρολογια ευελπιστω οτι μεσα απο το σαιτ θα διευρεινω κι αλλο τις γνωσεις μου .θα ηθελα κι εγω να συμμετεχω στην αναλυση (εστω κι ερασιτεχνικη οπως αναφερθηκε) 21.11.1983 18.00 Αθηνα

kiaRRa
20-03-2006, 06:46 PM
Στη διαθεση σας και εγω.29/12/1984 09,15 πατρα:cheesy: :amuse: :nuts:

Αγγελικη
21-03-2006, 02:14 AM
Δημοσιεύσεις: 36
Θέματα: 9
Εγγραφή: Oct 2005
Περιοχή: Αθήνα
Φύλο: Γυναίκα
Ωροσκόπια μελών.

--------------------------------------------------------------------------------

Ελπίζω να απευθύνομαι στη σωστή ενότητα σχετικά με μια πρόταση που έχω να κάνω. Πώς σας φαίνεται, αντί για ωροσκόπια αγνώστων ατόμων να αρχίσουμε να αναλύουμε τα ωροσκόπια των μελών του site; Να επιλέγεται τυχαία ένα μέλος του οποίου το ωροσκόπιο να προσπαθούμε να αναλύσουμε οι υπόλοιποι... ΄Ετσι για να ξέρουμε και με τί ατομα συζητάμε τώρα τελευταία.


Εγω θα ρωτουσα , εαν ολοι εσεις που εχετε δωσει τα στοιχεια σας, εχετε τη διαθεση να ασχοληθειτε και να δωσετε απαντησεις και σε αλλα μελη,,,,

skorpion
21-03-2006, 02:19 AM
Εγω θα ρωτουσα , εαν ολοι εσεις που εχετε δωσει τα στοιχεια σας, εχετε τη διαθεση να ασχοληθειτε και να δωσετε απαντησεις και σε αλλα μελη,,,,
μακαρι να μπορουσα και πιστεψε με δε θα ειχα κανενα προβλημα ευελπιστω να μαθω και να μπορω να απανταω :oh:

Αγγελικη
21-03-2006, 02:28 AM
Για αυτο πρεπει να διαβασεις ολα τα αρθρα αστρόγιας που υπαρχουν!

skorpion
21-03-2006, 02:40 AM
Για αυτο πρεπει να διαβασεις ολα τα αρθρα αστρόγιας που υπαρχουν!
δεν χρειαζομαι υποδειξεις και αν υποθεσουμε οτι η υποδειξη ηταν καλοπροαιρετη και περισσοτερο παροτρυνση τοτε θα ξαναπω οτι εχω σκοπο να το κανω γιατι με ενδιαφερει:amuse:

Litsacorinth
21-03-2006, 08:47 AM
Αμάν βρε παιδιά! Εκατό φορές αναφέραμε ότι θα είναι καθαρά ερασιτεχνικές οι αναλύσεις, τί παραπάνω να πούμε; Και είπαμε ότι θα τελειώνει η ανάλυση με τη γνώμη του μέλους (ας πούμε ότι αυτό θα είναι το όριο) και μόνο τότε θα πηγαίνουμε στην επόμενη. Τί παραπάνω θέλετε; Και Αγγελική μου αν κάποιο από τα μέλη που ζητάνε ανάλυση έχει γνώσεις και να προσφέρει ανάλυση σε άλλο μέλος, είναι πολύ καλό, αν δεν έχει όμως, τότε θα αναλάβουν άλλοι που έχουν και γνώσεις και διάθεση και χρόνο να τις προσφέρουν. Δηλαδή, αν δεν έχει κάποιο μέλος τις γνώσεις, τότε δεν έχει δικαίωμα να ζητάει ανάλυση, αυτό θες να πεις;
Εγώ απλά περιμένω την έγκριση από τον ScP. Μπορώ να την έχω για να ξεκινήσουμε;
Α, και μία σημείωση : Παρακαλώ, επειδή συμπληρώσαμε τη λίστα των 10 ατόμων, να μη ζητάνε άλλα μέλη αναλύσεις. Μόλις συμπληρωθούν οι αναλύσεις των 10 αυτών ατόμων, τότε θα ζητήσω να δηλώσουν συμμετοχή και οι υπόλοιποι 10.Ευχαριστώ.

lila pause
21-03-2006, 09:13 AM
Nαι αλλά πότε θα ξεκινήσει;

Litsacorinth
21-03-2006, 09:41 AM
Μόλις πάρω την έγκριση.

ScP
21-03-2006, 09:56 AM
Από το post 32 που η τελευταία μου φράση είναι: άδεια έχετε κλπ.... γράφτηκαν άλλα 20 :toung:



skorpion: να δέχεσαι τις υποδείξεις που λένε να διαβάσεις άρθρα αστρολογίας. Σε αστρολογικό site είμαστε και τέτοιες κάνουμε σε όλους.

runaway
21-03-2006, 10:19 AM
Λοιπόν, επειδή πολύ συζητήθηκε το θέμα και απ' ότ,ι φαίνεται η πλειοψηφία συμφωνεί με την ανάλυση, θα ήθελα να βοηθήσω λίγο, αν δεν υπάρχει αντίρρηση και αφού κανένας δεν ξεκινάει. Οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες για να ξεκινήσω κάτι ερμηνευτικά. Μπορώ όμως να βοηθήσω οργανωτικά, αν συμφωνείτε.
Θα παραθέσω, με τη σειρά που το ζήτησαν, τα στοιχεία μελών που επιθυμούν ανάλυση του χάρτη τους. Για όσους το ζήτησαν, αλλά δεν έγραψαν όλα τα στοιχεία τους, ας το κάνουν, για να μη "χαλάσει" η σειρά. Θα ξεκινήσουμε με το μέλος που θα έχω στο νούμερο 1 της λίστας που παραθέτω πιο κάτω, αφού προηγουμένως πάρουμε την έγκρισή του και πω εγώ ότι είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν ολοκληρωθεί η ανάλυση και μας πει το μέλος τη γνώμη του, τότε θα προχωράμε με το επόμενο μέλος (μέλος με νούμερο 2 στη λίστα) κ.τ.λ. Θα αρχίσουμε με μία λίστα 10 μελών. Μου λείπει το 10ο μέλος, αλλά δε θα βάλω τον εαυτό μου για να είμαι δίκαιη (θα δηλώσω συμμετοχή, αν προλάβω, στη επόμενη δεκάδα), οπότε όποιος προλάβει και δηλώσει συμμετοχή θα μπει στη θέση 10. Μέχρι να ολοκληρωθεί η πρώτη δεκάδα κανένας άλλος δε θα δηλώνει συμμετοχή. Εγώ θα πω πότε θα αρχίσουν οι επόμενες συμμετοχές.
Ξεκινώ:
1) Runaway : 25/6/1977, 9:30 π.μ., Αθήνα (διότι το ξεκίνησε, οπότε το δικαιούται νομίζω)
2) lila pause (Ρένα) : 5/12/1976, 1:00 μετά τα μεσάνυχτα, Αθήνα
3) stabie (Έφη) : 13/6/1985, 1:00 π.μ. (πού όμως;)
4) tottini : Στοιχεία θέλουμε
5) ζουζούνα 1977 : Στοιχεία θέλουμε
6) Amelie : 11/11/1966, 10:00 π.μ., Θεσσαλονίκη
7) kia : 7/2/1984, 21:50, Αθήνα
8) vickynaf2004 : 29/3/1982, 04:20, Πάτρα
9) sagita : 29/11/1965, 01:30, Αθήνα
10) Δηλώστε συμμετοχή
Αν πάρω το ΟΚ από τον ScP, μπορώ να ξεκινήσω ζητώντας την έγκριση του μέλους Runaway και γράφωντας πάλι τα στοιχεία γέννησής του.

Οκ λοιπόν, την δική μου άδεια την έχεις.

Litsacorinth
21-03-2006, 11:40 AM
Λοιπόν, η πρώτη δεκάδα αποτελείται από τους :
1) Runaway : 25/6/1977, 9:30 π.μ., Αθήνα (διότι το ξεκίνησε, οπότε το δικαιούται νομίζω)
2) lila pause (Ρένα) : 5/12/1976, 1:00 μετά τα μεσάνυχτα, Αθήνα
3) stabie (Έφη) : 13/6/1985, 1:00 π.μ., Αθήνα
4) tottini : Στοιχεία θέλουμε
5) ζουζούνα 1977 : 15/6/1977, 23:05, Αθήνα
6) Amelie : 11/11/1966, 10:00 π.μ., Θεσσαλονίκη
7) kia : 7/2/1984, 21:50, Αθήνα
8) vickynaf2004 : 29/3/1982, 04:20, Πάτρα
9) sagita : 29/11/1965, 01:30, Αθήνα
10) scorpion : 21/11/1983, 18:00, Αθήνα

Ξεκινάμε με τη Runaway από την οποία πήραμε την έγκριση.
Στοιχεία : 25/6/1977, 9:30 π.μ., Αθήνα.
Μπορεί όποιος θέλει και γνωρίζει να αρχίσει την ανάλυση του ωροσκοπίου της.
Ευχαριστώ

skorpion
21-03-2006, 01:21 PM
ευχαριστω!

ζουζούνα1977
22-03-2006, 08:18 AM
Λοιπόν, επειδή πολύ συζητήθηκε το θέμα και απ' ότ,ι φαίνεται η πλειοψηφία συμφωνεί με την ανάλυση, θα ήθελα να βοηθήσω λίγο, αν δεν υπάρχει αντίρρηση και αφού κανένας δεν ξεκινάει. Οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες για να ξεκινήσω κάτι ερμηνευτικά. Μπορώ όμως να βοηθήσω οργανωτικά, αν συμφωνείτε.
Θα παραθέσω, με τη σειρά που το ζήτησαν, τα στοιχεία μελών που επιθυμούν ανάλυση του χάρτη τους. Για όσους το ζήτησαν, αλλά δεν έγραψαν όλα τα στοιχεία τους, ας το κάνουν, για να μη "χαλάσει" η σειρά. Θα ξεκινήσουμε με το μέλος που θα έχω στο νούμερο 1 της λίστας που παραθέτω πιο κάτω, αφού προηγουμένως πάρουμε την έγκρισή του και πω εγώ ότι είναι εντάξει να ξεκινήσουμε. Όταν ολοκληρωθεί η ανάλυση και μας πει το μέλος τη γνώμη του, τότε θα προχωράμε με το επόμενο μέλος (μέλος με νούμερο 2 στη λίστα) κ.τ.λ. Θα αρχίσουμε με μία λίστα 10 μελών. Μου λείπει το 10ο μέλος, αλλά δε θα βάλω τον εαυτό μου για να είμαι δίκαιη (θα δηλώσω συμμετοχή, αν προλάβω, στη επόμενη δεκάδα), οπότε όποιος προλάβει και δηλώσει συμμετοχή θα μπει στη θέση 10. Μέχρι να ολοκληρωθεί η πρώτη δεκάδα κανένας άλλος δε θα δηλώνει συμμετοχή. Εγώ θα πω πότε θα αρχίσουν οι επόμενες συμμετοχές.
Ξεκινώ:
1) Runaway : 25/6/1977, 9:30 π.μ., Αθήνα (διότι το ξεκίνησε, οπότε το δικαιούται νομίζω)
2) lila pause (Ρένα) : 5/12/1976, 1:00 μετά τα μεσάνυχτα, Αθήνα
3) stabie (Έφη) : 13/6/1985, 1:00 π.μ. (πού όμως;)
4) tottini : Στοιχεία θέλουμε
5) ζουζούνα 1977 : Στοιχεία θέλουμε
6) Amelie : 11/11/1966, 10:00 π.μ., Θεσσαλονίκη
7) kia : 7/2/1984, 21:50, Αθήνα
8) vickynaf2004 : 29/3/1982, 04:20, Πάτρα
9) sagita : 29/11/1965, 01:30, Αθήνα
10) Δηλώστε συμμετοχή
Αν πάρω το ΟΚ από τον ScP, μπορώ να ξεκινήσω ζητώντας την έγκριση του μέλους Runaway και γράφωντας πάλι τα στοιχεία γέννησής του.

Καλημέρα σε όλους! Λοιπόν, τα στοιχεία μου είναι 15/6/1977, ώρα: 23.05μ.μ. , Αθήνα. Δεκτές ερωτήσεις περί προσωπικών μου. Ευχαριστώ.-

Dreamgirl
22-03-2006, 02:07 PM
Ελπίζω να απευθύνομαι στη σωστή ενότητα σχετικά με μια πρόταση που έχω να κάνω. Πώς σας φαίνεται, αντί για ωροσκόπια αγνώστων ατόμων να αρχίσουμε να αναλύουμε τα ωροσκόπια των μελών του site; Να επιλέγεται τυχαία ένα μέλος του οποίου το ωροσκόπιο να προσπαθούμε να αναλύσουμε οι υπόλοιποι... ΄Ετσι για να ξέρουμε και με τί ατομα συζητάμε τώρα τελευταία.

Χαιρετώ όλα τα μέλη καταρχήν. Συμφώνώ και εγώ στην ιδέα της ανάλυσης των ωροσκοπίων των μελών όμως επειδή οι γνώσεις μου πάνω στην Αστρολογία είναι περιορισμένες, μου εξηγεί κάποιος παρακαλώ τι ακριβώς είναι ο γενέθλιος χάρτης;Είναι κάποιο σχεδιάγραμμα σχετικό με τον χαρακήρα του κάθε ατόμου και πως επηρεάζεται αυτό απο ζώδιο και ωροσκόπο;Φιλιά από την όμορφη Κέρκυρα!!!

lila pause
22-03-2006, 02:17 PM
Μπορεί όποιος θέλει και γνωρίζει να αρχίσει την ανάλυση του ωροσκοπίου.
Έγώ προσωπικά θέλω αλλα δυστυχώς δεν γνωρίζω.

1959
22-03-2006, 02:50 PM
Συμφωνώ απόλυτα. Αφου υπάρχουν ψευδονυμα δεν υπάρχει προβλημα με την ανάλυση.
1959 Τα στοιχεία μου είναι: 6 Μαρτίου 1959 στην Αθήνα, στις 05 και 55 το πρωί. Πότε λέτε να πιάσετε και το δικό μου, βλέπω υπάρχει ζήτηση, άναψαν τα αίματα με την πρόταση αυτή.!! Πάντως καιρός είναι να γνωριστούμε αστρολογικά μεταξύ μας, καθόλου κακή ιδέα. Το site πάντως είναι απίστευτο στην πληροφόρηση. Συγχαρητήρια στον δημιουργό του που μας ενημερώνει καταπληκτικά. Μια παρατήρηση, έχω την εντύπωση ότι στις προβλέψεις του Μαρτίου τα Ψαράκια ξεχαστήκανε!

nickie
23-03-2006, 12:39 AM
Αυτό σκεφτόμουν και γω κατά καιρούς....
Αφού βλέπω δεν περιμένουν οι υπόλοιποι να ζητήσετε τα υπόλοιπα 10 άτομα, θεωρώ ότι άρχισε να γίνεται η 2η δεκάδα επομένως δεν περιμένω και λέω και γω και όταν έρθει η σειρά μου θα τα ακούσω και γώ!!!Ό,τι και να είναι παιδιά...χαλαρά δεν θα πάθω και τίποτα!Αντέχω....
Νίκη, γυναίκα, 29/9/1984, Θεσσαλονίκη 18:30



.....Θα το θελα πολύ να απαντήσω και γω και να βοηθήσω στην ανάλυση των υπόλοιπων μελών αλλά ακόμη δυστυχώς δεν το κατ'εχω το θέμα.....με το καιρό όμως... :blink1:

vickynaf2004
23-03-2006, 08:32 AM
25/6/1977 9:30 π.μ Αθήνα

Ωροσκόπος: Λέων
Περήφανος,φυσικός ηγέτης, θέλει να βάζει την προσωπική του σφραγίδα σε ότι κάνει,ενοχλείται κάθε φορά που κάποιος θίγει την προσωπικότητά του.
Ήλιος:Καρκίνος
Ήλιος στον 11 οίκο: Δείχνει ικανότητα για να είναι ηγέτης ομάδων, και γενικά να ανακατεύεται σε κοινωνικές δραστηριότητες. Ικανότητες στην πολιτική.
Σελήνη: Ζυγός
Κρόνος αντίθεση με ωροσκόπο: παίρνει τη ζωή πολύ σοβαρά και έχει πολύ μεγάλο αυτοέλεγχο.

Αν το στυλ που γράφω είναι το επιθυμητό δώστε το ο.κ να συνεχίσω.

Eva14
23-03-2006, 11:51 AM
καλησπέρα σε όλους.
Τα στοιχεία μου είναι 10/10/1974, ώρα:20:45, τόπος:Ελλάδα

lila pause
23-03-2006, 12:06 PM
vickynaf2004
Αν το στυλ που γράφω είναι το επιθυμητό δώστε το ο.κ να συνεχίσω.

Προσωπικά νoμίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα.Ο καθένας με τον τρόπο του προσπαθεί.:idea: Μόνο να μην ξεχνάς να αναφέρεις το όνομα του μέλους για να μην μπερδευτούμε.

runaway
23-03-2006, 02:41 PM
Λοιπόν, αφού αρχίσαμε με το δικό μου, θα βοηθήσω με το να δώσω κάποια ενδεικτικά στοιχεία από το ωροσκόπιό μου. Ανάλυση δεν ξέρω αν επιτρέπεται να κάνω εγώ για να μη φανεί ότι "ευλογάω τα γένια μου", οκ;

΄Ηλιος στις 3 μοίρες Καρκίνου
Ωροσκόπος στις 15 μοίρες του Λέοντα

Πλανήτες στα Ζώδια

Σελήνη στις 12 ΄μοίρες του Ζυγού
Ερμής στις 27 μοίρες των Διδύμων (ανάδρομος)
Αφροδίτη στις 18 μοίρες του Ταύρου
΄Αρης στις 14 μοίρες του Ταύρου
Δίας στις 18 μοίρες των Διδύμων
Κρόνος στις 14 μοίρες του Λέοντα
Ουρανός στις 7 μοίρες του Σκορπιού (ανάδρομος)
Ποσειδώνας στις 14 μοίρες του Τοξότη
Πλούτωνας στις 13 μοίρες του Ζυγού


Πλανήτες στους Οίκους

Πλούτωνας, Σελήνη στον 3ο
Ουρανός στην ακμή 3ου - 4ου
Ποσειδώνας στον 5ο
Αφροδίτη, ΄Αρης στον 10ο
΄Ηλιος, Δίας, Ερμής στον 11ο
Κρόνος στον 12ο

Δεν δίνω περισσότερα, ας αρχίσουμε με τα απλά...

Litsacorinth
23-03-2006, 03:22 PM
Runaway έκανες πολύ καλά που έδωσες στοιχεία σου για να βοηθήσεις, αφού ασχολούμαστε με το δικό σου ωροσκόπιο.

Παρακαλώ πολύ να μη δοθούν άλλες ημερομηνίες γέννησης από τα μέλη. Ακόμη καλά - καλά δεν αρχίσαμε με την πρώτη δεκάδα. Κάνετε υπομονή!

Για να είμαι ειλικρινής περίμενα μεγαλύτερη ανταπόκριση από μέλη που γνωρίζουν κάποια πράγματα παραπάνω, αλλά....
Ελπίζω η συνέχεια να είναι πιο ... αποδοτική. Ευχαριστώ.

lila pause
23-03-2006, 03:58 PM
Και εγώ περίμενα μεγαλύτερη ανταπόκριση αλλά ίσως είναι νωρίς ακόμα...Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω τίποτα γιατί είμαι σε στάδιο που μαθαίνω σιγά - σιγά.

Αγγελικη
23-03-2006, 04:36 PM
Στο Myhoroscope, υπαρχουν αφθονα αρθρα για ενα καλο ξεκινημα στην Αστρολογια.
Βρισκομαστε εδω, για να μαθουμε και οχι για να ζητησουμε προσωπικες συμβουλες.
Εαν πραγματικα υπαρχει ενδιαφερον απο καποιο μελος για την εκμαθηση της Αστρολογιας και τη δοκιμη των γνωσεων του, υπαρχουν αφθονα θεματα σε αυτη την ενοτητα που θα μπορουσε (το μελος), να συμμετεχει.

Ειμαστε εδω για να εμπλουτισουμε τις γνωσεις μας και οχι για να παρουμε ετοιμες πληροφοριες και λυσεις στα προσωπικα μας προβληματα...

runaway
23-03-2006, 05:01 PM
Στο Myhoroscope, υπαρχουν αφθονα αρθρα για ενα καλο ξεκινημα στην Αστρολογια.
Βρισκομαστε εδω, για να μαθουμε και οχι για να ζητησουμε προσωπικες συμβουλες.
Εαν πραγματικα υπαρχει ενδιαφερον απο καποιο μελος για την εκμαθηση της Αστρολογιας και τη δοκιμη των γνωσεων του, υπαρχουν αφθονα θεματα σε αυτη την ενοτητα που θα μπορουσε (το μελος), να συμμετεχει.

Ειμαστε εδω για να εμπλουτισουμε τις γνωσεις μας και οχι για να παρουμε ετοιμες πληροφοριες και λυσεις στα προσωπικα μας προβληματα...

Αγγελική μου, συγνώμη που θα στο πώ αλλά η Αστρολογία δεν μαθαίνεται από μεμονωμένα άρθρα και όπως πολύ καλά θα γνωρίζεις, είναι ένας συνδυασμός πλανητικών επιρροών που πολλές φορές η μία αλληλοσυμπληρώνει ή αναιρεί την άλλη ανάλογα με την ισχύ της. Επομένως δεν μπορεί να εντρυφήσει κάποιος στην αστρολογία αν δεν δεί και στην πράξη αυτόν το συνδιασμό. Εγώ πάντως με αυτό το σκεπτικό πρότεινα το προκείμενο, όχι για να μου-μας λύσει κάποιος τα προβλήματα. Για παράδειγμα πάει κάποιος με Αφροδίτη στον Ταύρο και διαβάζει την ανάλογη ανάλυση. Παραδοσιακά η συγκεκριμένη θέση της Αφροδίτης θεωρείται ευνοϊκή. Θα τη δεί λοιπόν ένας αρχάριος και θα πει:"Α, ωραία, τυχερός-ή είμαι που έχω αυτή την πλανητική επιρροή". Αν όμως η Αφροδίτη του προσβάλλεται αρνητικά από τον Κρόνο (όπως εμένα καλή ώρα), δεν πάει να έχει την Αφροδίτη και στον Θεό τον ίδιο, δεν υπάρχει περίπτωση να αποφύγει την ερωτική κακοτυχία γιατί ο Κρόνος είναι πολύ ισχυρός πλανήτης και αναιρεί την ευνοικότητα της συγκεκριμένης θέσης. Με τα σχόλια που κάνετε κατά καιρούς εμμέσως κατηγορήθηκα για την πρότασή μου, ότι θέλω κάποιον να μου κάνει την ανάλυση του ωροσκοπίου μου. ΄Ημαρτον και έλεος!!! Σε πληροφορώ ότι η γνώσεις μου στην Αστρολογία είναι τέτοιες που δεν έχω ανάγκη κάτι τέτοιο, έχω ήδη υπερ-αναλύσει το γενέθλιο ωροσκόπιό μου αλλά και κάθε χρόνο αναλύω και το ετήσιό μου. ΄Ολα τα παραπάνω προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Και δεν θα ήταν κακό να συμμετάσχουν και άτομα που γνωρίζουν κάτι παραπάνω. ΄Εχω ξαναεκφράσει τη άποψή μου πως ή γνώση πρέπει να μοιράζεται και να κυκλοφορεί και οχι να "κλειδώνεται". Αν δώ λοιπόν ότι κανείς απ΄αυτούς που έχουν τη γνώση δεν διατίθεται να βοηθήσει και πως όσοι θέλουν να βοηθήσουν δεν έχουν τη γνώση, θα κάνω εγώ το πρώτο βήμα έστω και αν το ωροσκόπιο αφορά σ' εμένα. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο το δυνατόν περισσότερο αντικειμενική. Το ζητούμενο της υπόθεσης δεν είναι να γίνει ανάλυση των ωροσκοπίων απλά και μόνο για να δούμε "τι μέλλει γεννέσθαι" αλλά για να μάθουμε να συνδιάζουμε σωστά αυτά που έχουμε μάθει ή ξέρουμε και να χρησιμοποιούμε την κριτική μας ικανότητα.

Litsacorinth
24-03-2006, 08:31 AM
Μπράβο, μπράβο, μπράβο Runaway!
Τα ίδια ακριβώς πιστεύω κι εγώ.
Παίρνοντας μόνο τα άρθρα μεμονωμένα δε βγαίνει σωστό συμπέρασμα, άσε που πολλές φορές η μία ερμηνεία αναιρεί την άλλη, διότι λείπει, ας πούμε, ο συνδετικός κρίκος. Το λέω, διότι το έχω προσπαθήσει (έχω εκτυπώσει πάρα πολλά άρθρα) . Γι' αυτό μου άρεσε η πρόταση, διότι από τις γνώσεις των άλλων, θα μπορούσα να δω καλύτερα και συγκεντρωμένα τον τρόπο που "λειτουργούν" ερμηνευτικά.

panther
24-03-2006, 09:41 AM
... Για παράδειγμα πάει κάποιος με Αφροδίτη στον Ταύρο και διαβάζει την ανάλογη ανάλυση. Παραδοσιακά η συγκεκριμένη θέση της Αφροδίτης θεωρείται ευνοϊκή. Θα τη δεί λοιπόν ένας αρχάριος και θα πει:"Α, ωραία, τυχερός-ή είμαι που έχω αυτή την πλανητική επιρροή". Αν όμως η Αφροδίτη του προσβάλλεται αρνητικά από τον Κρόνο (όπως εμένα καλή ώρα), δεν πάει να έχει την Αφροδίτη και στον Θεό τον ίδιο, δεν υπάρχει περίπτωση να αποφύγει την ερωτική κακοτυχία γιατί ο Κρόνος είναι πολύ ισχυρός πλανήτης και αναιρεί την ευνοικότητα της συγκεκριμένης θέσης...

Αγαπητή Runaway,

Αναφορικά με το παράδειγμα που αναφέρεις, εάν κάποιος/α αρχάριος/α δει αυτή την όψη, πολύ λογικά θα σκεφτεί όπως γράφεις. Το επόμενο -όμως- βήμα θα είναι να πάει στα Forum στους "πλανήτες" και να τσεκάρει την Αφροδίτη και τους λοιπούς πλανήτες σε ποιά ζώδια είναι για να δει εάν είναι σε έξαρση, πτώση κλπ. και μετά να πάει στην "οικοθεσία" και να δει τι γράφει το άρθρο για τις κύριες όψεις. Έτσι, έκανα και εγώ κάποτε και (φαντάζομαι) και όλοι οι υπόλοιποι που μάθαμε ότι μάθαμε.
Και εννοείται ότι το λέω με τις καλύτερες προθέσεις :) και δεν θέλω να με παρεξηγήσεις. Απλά, σου δίνω την λύση σε αυτό που έγραψες.
Δεν μπορείς να μάθεις, εάν δεν διαβάσεις!

Φιλικά
Ιουλία

ScP
24-03-2006, 10:12 AM
Η Αφροδίτη στον Ταύρο είναι ευνοική. Ένα το κρατούμενο. Και στο Σκορπιό δεν είναι. Όμως μη ξεχνάμε τη φύση της. Είναι ευνοϊκός πλανήτης. Επίσης δεχόμενη όψη ας πούμε του παραδείγματος (Κρόνος) εδώ έρχεται αυτό που από την αρχή είχα επισημάνει και τις ενστάσεις μου ότι ο καθένας μπορεί να ερμηνεύσει κατά βούληση. Ο Κρόνος είναι δάσκαλος. Ο Κρόνος είναι χρόνος. Ο Κρόνος συμβουλεύει. Ο Κρόνος θα φέρει περιορισμό και ίσως αναστολή. Η φίλη μας το πήρε ντε φάκτο. "Και στο Θεό να είναι η Αφροδίτη το άτομο θα είναι κακότυχο." Από εκεί και πέρα ο αστρολόγος θα εξετάσει κλήρους θα εξετάσει σταθερούς αστέρες θα εξετάσει μεσοδιαστήματα κλπ κλπ. Αν λοιπόν μια περιοριστική διάθεση της όψης το άτομο θέλει οπωσδήποτε να την μετατρέψει σε κακοτυχία στα αισθηματικά του αυτό λέγεται αυθυποβολή. Σε ένα ωροσκόπιο υπάρχουν πολλοί υποστηρικτικοί παράγοντες. Όπως είχαμε ξαναπεί 100 γραμμές θετικό κείμενο να υπάρχει το ανθρώπινο μάτι θα σταθεί σε 3-4 λέξεις.
Και στο κάτω κάτω ακόμη και ο μέγας θεριστής του σκότους να ήταν ο Κρόνος αλίμονό μας αν επί καθημερινής βάσεως εξασκούσε πλανητικές επιρροές.

lila pause
24-03-2006, 10:30 AM
Όλα καλά!Τι γίνεται όμως με τα μέλη που δεν έχουν την δυνατότητα να ααφιερώσουν χρόνο για να μελετήσουν.Εγώ για παράδειγμα έχω pc μόνο στην δουλειά μου.Τι θα πω στο αφεντικό μου;Μπορώ να είμαι μία εβδομάδα off για να μελετήσω τους πλανήτες; Δυστυχώς δεν μπορώ άλλά θα το ήθελα.

panther
24-03-2006, 10:38 AM
Όλα καλά!Τι γίνεται όμως με τα μέλη που δεν έχουν την δυνατότητα να ααφιερώσουν χρόνο για να μελετήσουν.Εγώ για παράδειγμα έχω pc μόνο στην δουλειά μου.Τι θα πω στο αφεντικό μου;Μπορώ να είμαι μία εβδομάδα off για να μελετήσω τους πλανήτες; Δυστυχώς δεν μπορώ άλλά θα το ήθελα.

Δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις εν ώρα εργασίας και φαντάζομαι ότι είναι κατανοητό αυτό. Θα σου πω όμως τι έκανα εγώ, επειδή τυγχάνει να μπαίνω και εγώ μόνο από την δουλειά, για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις και εσύ.
Έψαχνα στο φόρουμ ή ρώταγα τα παλαιότερα μέλη (έαν δεν είχα τον χρόνο) και μετά κάποιες φορές τα εκτύπωνα και τα διάβαζα σπίτι. Υπάρχει άλλη λύση???

sagimoon
24-03-2006, 01:36 PM
Για να μην βάλετε τα κλάματα, λέω να πω δυό λόγια για τον χάρτη της γλυκιάς μας καρινούλας. (τώρα ξεκινάνε τα κλάματα)

Αρχίζω από το πρόσωπο που πιθανόν να έχει σπυράκια ή σημαδάκια ακμής, κλπ λόγω του τετραγώνου Αφροδίτης-Κρόνου. Στον 10ο οίκο που είναι θα σε βοηθούσε σε κάποιο επάγγελμα αφροδίτης. Ότι έχει να κάνει με γυναίκες, γούστο, φρου φρου κι αρώματα δηλαδή.
Τώρα η Μαύρη σελήνη στον 10ο στους Διδύμους, μάλλον σου φέρνει κρυφές, περίεργες, επαφές. (αλληλογραφίες, μέιλς, chat, λπ)με γνωστούς και άγνωστους.

Ο 11ος σου μου αρέσει. Πιθανόν να είσαι μέλος σε κάποιο κόμα, σύλλογο, κλπ)

Ο κρόνος σου πάνω στον ωροσκόπο θα σε έκανε υπεύθυνη και σοβαρή από μικρή. Καλή μαθήτρια και τέτοια...Επιτακτική και ...ετσιθελική ίσως.
<μαμά φτιάξεμου ντοματοσαλάτα ΤΩΡΑ >

Η σελήνη τώρα κολητή με τον πλούτωνα στον τρίτο...πώς σου βγαίνει ??
Έχεις αδέλφια που εξαιτίας τους έχει επιρρεαστεί, και η ψυχή σου πεθαίνει και αναγεννάτε κοντά τους ? Το λέω αυτό γιατί ο κυβερνήτης του 4ου είναι στον 3ο. Χώρια που ο Ουρανός είναι καρφωμένος στο ναδίρ. Ξαφνικά γεγονότα στην οικογένεια. Ευτυχώς ο ουρανός τριγωνίζει τον ήλιο. Είναι ένας πολύ μεταφυσικός Ουρανός, και πρέπει να σου δείνει ιδιέτερες ικανότητες και χαρίσματα. (Ξαφνικά οράματα, διαίσθηση, τέτοια πράματα) (ακμή 4ου).
Μήπως για την κλάψα σου στα αισθηματικά, δεν φταίει η αφροδίτη σου , μα ο Ποσειδώνας στον 5ο , και ο κυβερνήτης του 5ου (Δίας) στους Διδύμους (σε αδυναμία) ??

Άντε, κορίτσια, είπα εγώ τα δύσκολα,(οπότε δικαιολογώ και τα λάθη, χεχε) Σας άφησα τα πολλά καλά και εύκολα.
Η της πρώτης δημοτικού στην αστρολογία
Αντωνία

Marilam
24-03-2006, 02:04 PM
Εγώ πάντως με αυτό το σκεπτικό πρότεινα το προκείμενο, όχι για να μου-μας λύσει κάποιος τα προβλήματα. Για παράδειγμα πάει κάποιος με Αφροδίτη στον Ταύρο και διαβάζει την ανάλογη ανάλυση. Παραδοσιακά η συγκεκριμένη θέση της Αφροδίτης θεωρείται ευνοϊκή. Θα τη δεί λοιπόν ένας αρχάριος και θα πει:"Α, ωραία, τυχερός-ή είμαι που έχω αυτή την πλανητική επιρροή". Αν όμως η Αφροδίτη του προσβάλλεται αρνητικά από τον Κρόνο (όπως εμένα καλή ώρα), δεν πάει να έχει την Αφροδίτη και στον Θεό τον ίδιο, δεν υπάρχει περίπτωση να αποφύγει την ερωτική κακοτυχία γιατί ο Κρόνος είναι πολύ ισχυρός πλανήτης και αναιρεί την ευνοικότητα της συγκεκριμένης θέσης.


Μήπως την ερμηνεία αυτήν θα πρέπει να την εξετάσουμε εκ των εσω και όχι εκ των έξω? Εξηγούμαι....να μην θεωρώ δλδ μοιρολατρικά ότι θα τρώω όλο στραπάτσα στα ερωτικά μου αλλά ότι ίσως δυσκολεύομαι στην συναισθηματική μου έκφραση με αποτέλεσμα να υπάρχουν κάποιες εντάσεις στα ζητήματα αυτά.
Ένα τετράγωνο Ηλιου-Ουρανού να μην έχει μια "εξωτερική" εξήγηση δηλ την πιθανότητα διαζυγίου αλλά μια "εσωτερική" οτι δηλ υπάρχει αντιδραστικότητα χωρίς αιτία απ'το άτομο (η οποία αν δεν αξιοποιηθεί όπως πρέπει θα μπορούσε να οδηγήσει σε διαζύγιο)..
Λέω εγώ τώρα...:unsure: :idea:

Zondag
25-03-2006, 12:10 AM
Δεν νομίζω ότι θα δωθεί στη συνέχεια χάρτης πιο δύσκολος για ανάλυση από αυτόν που ανήκει στην αγαπητή runaway.Είπα και εγώ να κάτσω να αναλύσω κάνα χάρτη για να περάσει η ώρα,αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι τα βρήκα "μπαστούνια" με αυτό το χάρτη χεχεχε...

Λοιπόν,σίγουρα πρόκειται για ένα ενεργειακά πολύ ισχυρό χάρτη ο οποίος καταρχήν-και αυτό το θεωρώ δεδομένο- υπόσχεται μια ιδιαίτερα έντονη και γεμάτη με καταλυτικής σημασίας, μεταμορφωτικά θα έλεγα, γεγονότα ζωής.

Ο χάρτης "σημαδεύεται" από την παρουσία 5 πανίσχυρων συζευξεων (γεγονός εξαιρετικά σπάνιο), οι οποίες όμως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο δείχνουν να κινούνται όλες γύρω από τον ίδιο άξονα,αλλά (όχι λεπτομέρεια)προς διαφορετικες κατευθύνσεις...

Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και οι 5 εμπεριέχουν περισσότερο ή λιγότερο κάποια στοιχεία που παραπέμπουν στο πεδίο των προσωπικών σχέσεων,καλύπτοντας με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όλο το φάσμα του στοιχείου του"σχετίζεσθε"...Ο Κρόνος σε σύνοδο με τον Ωροσκόπο (πανίσχυρη επιρροή) επηρρεάζει άμεσα τον άξονα των σχέσεων (1ο-7ο)....Η επίσης απίστευτα ισχυρή σύνοδος Σελήνης-Πλούτωνα είναι τοποθετημένη στο Ζυγό (φυσικό 7ο οίκο). Η Αφροδίτη (φυσική κυβερνήτης 7ου) σε σύνοδο με τον Αρη στον Ταυρο (ζώδιο της Αφροδίτης). Ο Ουρανός σε σύνοδο με το Ναδιρ φέρνει στην επιφάνεια θέματα θέματα σχέσεων με τα πολύ οικεία πρόσωπα,ενώ ο Ερμής σε σύνοδο με το Δία στον 11ο αναφέρεται στο στοιχείο του σχετίζεστε στην πιο ευρεία μορφή του.

Από τα παραπάνω παίρνω κάποια στοιχεία που τα θεωρώ δεδομένα.

Το πρώτο είναι ότι μιλαμε για ένα άτομο με ασυνηθιστα έντονο ψυχισμό.Αυτό προκύπτει κυρίως απο τη Σελήνη με τον Πλούτωνα.Μεγάλο συναισθηματικό βάθος,πλούσια γκάμα συναισθημάτων,ακούραστο στην αναζήτηση ενός βαθύτερου νοήματος σε ή πίσω από"'ολα αυτά" (ακόμα και αν δεν έχει προσδιορίσει νοητικά τι ακριβώς είναι αυτό που αναζητάει) Το "ψαγμένο άτομο" που λέμε..

Το δευτερο είναι ότι το άτομο είχε και θα έχει και στο μέλλον "σκληρές" εμπειρίες που προέρχονται από πρόσωπα είτε από το στενό οικογενειακό περιβάλλον (διαλυση δεσμών), είτε απο πρόσωπα που η ιδια επέλεξε ως συντρόφους επαγγελματικούς ή ερωτικούς.Αυτές οι εμπειρίες προσδίδουν σταδιακά ένα στοιχείο "σκληρότητας" στο χαρακτήρα της,αλλά και μια βαθιά ριζωμένη αίσθηση ανασφάλειας και αβεβαιότητας για το μέλλον. Αυτά κυρίως από τον Κρόνο και τον Ουρανό σε σύνοδο με Ωροσκόπο και Ζενίθ αντίστοιχα.

Το τρίτο είναι ότι το άτομο διαθέτει μια πολύ έντονη αισθησιακή φύση,με πολύ ισχυρες ερωτικές ανάγκες και επιθυμίες. Όμως οι εξίσου ισχυροί περιοριστικοί παράγοντες που έχουν τεθεί είτε από την ίδια, είτε μέσω της επίδρασης τρίτων προσώπων, εμποδίζουν ή περιορίζουν αισθητά την πλήρη έκφραση της ερωτικής της φύσης με αποτέλεσμα τη δημιουργία παραιτέρω δυσκολιών στην γενική της έκφραση και συμπεριφορά. Αυτά κυρίως απο τη σύνοδο της Αφροδίτης με τον Αρη στον Ταυρο και το τετράγωνο που σχηματίζουν με τη σύνοδο Κρόνου Ωροσκόπου.

Το τέταρτο είναι οτι το άτομο είναι ιδιαίτερα εύστροφο και "ευλυγιστο" νοητικά, με μεγάλη ικανότητα κατανόησης,επεξεργασίας και αφομοίωσης πληροφοριών και μεγάλη ευχέρια έκφρασης σε νοητικό επίπεδο.Αυτά κυρίως από τη σύνοδο του Ερμή με το Δία στους Διδύμους.

Το πέμπτο είναι ότι υπάρχει μεγάλη ευνοια και υπόσχεση μεγάλης επιτυχίας σε θέματα 11 οίκου.Θέματα που έχουν να κάνουν με εργασία ή συνεισφορά στα πλαίσια οποιασδήποτε ομάδας εργασίας, ή ομαδικής προσπάθειας για κάποιο σκοπό.Είναι πιθανές νέες σπουδές αλλά και πολλά ταξίδια που θα έχουν σχέση με αυτές τις δραστηριότητες,όπως και πολύ πιθανή είναι η δημιουργία ενός πολύ μεγάλου "κύκλου" γνωστών,φίλων,γιατί όχι ίσως και υποστηρικτών.Οι προοπτικές σε θέματα 11ου είναι πράγματι εξαιρετικές. Ο πρ. Δίας κινείται προς την τελειοποίήση της συνόδου του με τον Ερμή στον 11ο,η πρ.Αφροδίτη έχει ήδη εισέλθει σε αυτόν τον οικο,ενώ ο Αρης και το Μεσουράνημα θα ακολουθήσουν σε μερικά χρόνια.

Αυτά προς το παρόν.

runaway
27-03-2006, 10:10 AM
Για να μην βάλετε τα κλάματα, λέω να πω δυό λόγια για τον χάρτη της γλυκιάς μας καρινούλας. (τώρα ξεκινάνε τα κλάματα)

Αρχίζω από το πρόσωπο που πιθανόν να έχει σπυράκια ή σημαδάκια ακμής, κλπ λόγω του τετραγώνου Αφροδίτης-Κρόνου. Στον 10ο οίκο που είναι θα σε βοηθούσε σε κάποιο επάγγελμα αφροδίτης. Ότι έχει να κάνει με γυναίκες, γούστο, φρου φρου κι αρώματα δηλαδή.
Τώρα η Μαύρη σελήνη στον 10ο στους Διδύμους, μάλλον σου φέρνει κρυφές, περίεργες, επαφές. (αλληλογραφίες, μέιλς, chat, λπ)με γνωστούς και άγνωστους.

Ο 11ος σου μου αρέσει. Πιθανόν να είσαι μέλος σε κάποιο κόμα, σύλλογο, κλπ)

Ο κρόνος σου πάνω στον ωροσκόπο θα σε έκανε υπεύθυνη και σοβαρή από μικρή. Καλή μαθήτρια και τέτοια...Επιτακτική και ...ετσιθελική ίσως.
<μαμά φτιάξεμου ντοματοσαλάτα ΤΩΡΑ >

Η σελήνη τώρα κολητή με τον πλούτωνα στον τρίτο...πώς σου βγαίνει ??
Έχεις αδέλφια που εξαιτίας τους έχει επιρρεαστεί, και η ψυχή σου πεθαίνει και αναγεννάτε κοντά τους ? Το λέω αυτό γιατί ο κυβερνήτης του 4ου είναι στον 3ο. Χώρια που ο Ουρανός είναι καρφωμένος στο ναδίρ. Ξαφνικά γεγονότα στην οικογένεια. Ευτυχώς ο ουρανός τριγωνίζει τον ήλιο. Είναι ένας πολύ μεταφυσικός Ουρανός, και πρέπει να σου δείνει ιδιέτερες ικανότητες και χαρίσματα. (Ξαφνικά οράματα, διαίσθηση, τέτοια πράματα) (ακμή 4ου).
Μήπως για την κλάψα σου στα αισθηματικά, δεν φταίει η αφροδίτη σου , μα ο Ποσειδώνας στον 5ο , και ο κυβερνήτης του 5ου (Δίας) στους Διδύμους (σε αδυναμία) ??

Άντε, κορίτσια, είπα εγώ τα δύσκολα,(οπότε δικαιολογώ και τα λάθη, χεχε) Σας άφησα τα πολλά καλά και εύκολα.
Η της πρώτης δημοτικού στην αστρολογία
Αντωνία


Χαίρομαι που δειλά δειλά γίνονται τα πρώτα βήματα... Λοιπόν, σημάδια στο πρόσωπο δεν έχω αλλά όλα τ΄άλλα είναι σωστά. Ο Κρόνος σύνοδο με τον Ωροσκόπο σε πολύ κοντινή μοίρα δείχνει επίσης ότι το άτομο μεγαλώνοντας δεν θα δείχνει την ηλικία του, δηλαδή θα φαίνεται μικρότερο απ΄ότι είναι (αυτό που το αναφέρετε ακριβώς μεσα στις ενότητες του site; Αυτό εννούσα με τα λεγόμενά μου, ο καθένας να παραθέτει και στοιχεία που ίσως να μην υπάρχουν εδώ. Κανείς δεν είναι παντογνώστης!!!). Ο 11ος μου όντως είναι πολύ τονισμένος. Εκεί επίσης βρίσκεται και η ακμή του 5ου οίκου (5ος οίκος:Τοξότης- Κυβερνήτης:Δίας, Δίας στον 11ο), πράγμα που σημαίνει ότι θα υπάρχουν στη ζωή μου έρωτες που θα γίνονται φιλίες ή φιλίες που θα γίνονται έρωτες. Κρόνος στον 12ο - δύσκολη όψη, περιοριστική- το άτομο επιζητά την απομόνωση σε πολλές φάσεις της ζωής του και όταν πέφτει σε φάσεις μελαγχολίας υπάρχουν δύο περιπτώσεις: ή να κοιμάται πολλές ώρες ή να πάσχει από αϋπνία (στην περίπτωσή μου συμβαίνει το πρώτο). Ο Κρόνος τετραγωνίζει την Αφροδίτη - κ α ι ε π ι μ έ ν ω- πως είναι πολύ άσχημη όψη. Δεν κλαίγομαι γιατί την έχω συνηθίσει και μ'άρέσει - "ότι δεν με σκοτώνει, με κάνει πιο δυνατό"- και δεν δείχνει ακριβώς ατυχία αλλά κακές επιλογές αφού σε όποιο άτομο προσκολλάται κάποιος με την συγκεκριμένη επιρροή, θα του δίνει θλίψη. ΄Αρης σύνοδος με Αφροδίτη, άτομο που εκπέμπει στους άλλους δυνατά και παθιασμένα αισθήματα και σε συνδιασμό με την Αφροδίτη στον Ταύρο έλκει και τους άλλους κοντά του σε σχέσεις διαρκείας. Παρ΄όλα αυτά ο ΄Αρης στον Ταύρο είναι λίγο ...τσιγγούνης συναισθηματίκά, παίρνει αλλά δίνει με το σταγονόμετρο (δεν ήμουν έτσι αλλά, πιστεψέ με, οι συνθήκες με έκαναν να μεταμορφωθώ). Ερμής στους Διδύμους, άτομο έξυπνο, γρήγορο στη σκέψη αλλά σε συνδιασμό με τον Δία στο ίδιο ζώδιο, επιπόλαιο που κουράζεται έυκολα να ασχολείται με ένα θέμα γι΄αυτό και δεν εμβαθύνει, ο τύπος δηλαδή που φαίνεται καλά πληροφορημένος για όλα, ετοιμόλογος αλλά στην πραγματικότητα "ημιμαθής". Η Σελήνη στον Ζυγό δίνει άτομο που δεν αντέχει τη μοναξιά, ο Κρόνος όμως στον οίκο που βρίσκεται δίνει αντικρουόμενα συναισθήματα αφού δημιουργεί στο άτομο ανάγκη για μοναξιά (αληθεύει, όταν είμαι μόνη μου θέλω παρέα και ότι είμαι με παρέα θέλω να βρεθώ μόνη μου). Βέβαια, βάλε και τον Ουρανό στην ακμή 3ου / 4ου και θα έχεις ένα άτομο "λίγο ανισσόροπο" που δικαιολογεί εν τέλει και την παραπάνω συμπεριφορά και στον 4ο φωτογραφίζει το διαζύγιο των γονιών μου.΄Οντως έχω αυξημένη διαίσθηση και βλέπω κατά καιρούς προφητικά όνειρα.Η λίλιθ στους Διδύμους δίνει άτομο ανεξάρτητο στις σχέσεις του που δεν ανέχεται τους περιορισμούς και κουράζεται έυκολα, έχει ανάγκη από συνεχείς εναλλαγές. ΄Επεσες μέσα στο "ετσιθελικό", είμαι αρκετα επιτακτική ίσως επειδή εγώ κινούμαι σε πολύ γρήγορους ρυθμούς και εκνευρίζομαι με τις καθυστερήσεις. Το επάγγελμά μου έχει εν μέρει σχέσει με τη γυναίκα, η αλήθεια είναι ότι τέλειωσα αισθητικός αλλά κατόπιν άλλαξα πορεία, ακολούθησα τον τομέα της γυμναστικής λόγω χρόνιας ενασχόλησης με το αντικείμενο και κατέληξα να είμαι personal trainner για άντρες και γυναίκες.
Πάμε παρακάτω.... Η ακμή του 7ου στον Υδροχόο (κάνε κανένα σταυρό!!), με έλκουν άντρες ασυνήθιστοι, εκκεντρικοί, πιθανότητα σχέσης με άτομο ξαναπαντρεμένο, πολυταξιδεμένο ακόμα και Αστρολόγο ( ο ουρανός είναι παραδοσιακά ο πλανήτης της Αστρολογίας) ή άτομο που θα γνωρίσω σε μετακίνηση, μέσω αλλ/φίας (και e-mail) γιατί ή ακμή του 7ου (Υδροχόος- Κυβερνήτης : Ουρανός στην ακμή 3ου/4ου). Ποσειδώνας στον 5ο, άτομο που έλκει ανθρώπους με "μάσκα", ποσειδώνιους, θολούς, που άλλο δείχνουν και άλλο είναι. Η συγκεκριμένη επιρροή δίνει και κέρδη από τυχερά παιχνίδα κάποτε...... Μέχρι εδώ, η συνέχεια έπεται, δικό σας τώρα!!!

krikrina
28-03-2006, 12:04 PM
καλησπέρα....Επειδή και μένα μ΄αρέσει να μαθαίνω περισσότερα....Γεννήθηκα 28/01/1981 στο Μαρούσι στις 4 :35 π.μ.

ZELAJ TE
28-03-2006, 05:33 PM
:) συμφωνω απολυτα με τη ζουζουνα1977!!!θα ηθελα και εγω να μαθω πραγματα παραπανω για εμενα...τοσο αρνητικα οσο και θετικα!!!:nuts:

Eva14
31-03-2006, 12:27 PM
Καλησπέρα σε όλους.Η δική μου απορία είναι η εξής.Πότε ξεκινάει και πότε τελειώνει μία ανάλυση.Γιατί αν είναι να απαντάμε για τον καθέναν κάθε 4 μέρες δεν πρόκειται να τελειώσουμε ποτέ.Και δεν είναι λίγο άδικο και γί'αυτούς που περιμένουν την δική τους ανάλυση(και ποιοι είναι όλοι αυτοί ξέρουμέ ή μήπως έχουμε χάσει το λογαριασμό;). Έτσι και να με συγχωρείται αλλά δεν γίνεται δουλειά.

Φιλικά
Εύα

Zondag
31-03-2006, 06:04 PM
Αντε λοιπόν ποιός έχει σειρά? Τι το αγόρασα το φτυάρι,για πλάκα? χεχεχε

ilia
01-04-2006, 11:35 AM
Καλημέρα σε όλους,

Καταρχήν είμαι ενθουσιασμένη με την πρωτοβουλία της Runaway. Έτσι και αλλιώς πολλά μέλη ρωτούσαν για τα ωροσκόπιά τους και ακόμα περισσότερα επιθυμούσαν να ρωτήσουν. Την ίδια επιθυμία έχω και εγώ και δηλώνω σήμερα συμμετοχή. Γεννήθηκα στις 7/3/1969 στην Αθήνα στις 5.45.
Από ότι έχω σημειώσει το μέλος που έχει σειρά είναι η lila pause η οποία είναι γεννημένη στην Αθήνα στις 5/12/1976, 1.00 μετά τα μεσάνυχτα.

Λοιπόν έχεις Ήλιο στόν Τοξότη στις 12,57 στον 3ο οίκο, ωροσκόπο στην Παρθένο στις 23,58, σελήνη στον Ταύρο στις 23,15 στον 9ο, ερμή στον τοξότη στον 4ο, αφροδίτη στον Αιγόκερω στις 24,35 στο 4ο, άρη στον Τοξότη στς 10,04 στον 3ο, κρόνο στον Λέοντα στις 16,50 στον 11ο, δία στον ταύρο στις 23,56 στον 9ο, ουρανό στον σκορπιο στις 9,35 στον 2ο, πλούτωνα στον ζυγό στις 13,40 στον 1ο, ποσειδώνα στον τοξότη στις 13,39 στον 3ο, βόρειο δεσμό στον σκορπιό στις 1,18 στον 2ο και νότιο στις 1,18 στον ταύρο στον 8ο.

Ο Ήλιος στον 3ο δείχνει οτι έχεις μεγάλη ανάγκη για επικοινωνία και για μάθηση η οποία και πρέπει να ενθαρρύνεται. Η καλλιέργεια και επέκταση του νου είναι για σένα εσωτερική ανάγκη, γιατί ο τρίτος είναι οίκος του Ερμή και των Διδύμων. Η σύνοδος του Ήλιου με τον άρη προσδίδει μεγάλη ζωτικότητα και αύξηση της σωματικής ενέργειας και αν το συνδυάσουμε με το ζώδιο του Τοξότη έχουμε ένα εξαιρετικά ζωντανό και δραστήριο άτομο, αρκετά εγωιστικό. Η όψη σε κάνει επιρρεπή στα ατυχήματα λογω βιασύνης αλλά σου χαρίζει τόλμη και γενναιότητα, έντονη ερωτική ζωή την τάση να παίρνεις ρίσκα και να δουλεύεις πολύ σκληρά. Η σύνοδος με τον Ποσειδώνα ενισχυει την διαίσθηση και την φαντασία, την αγάπη για το απόκρυφο και την αστρολογία ενώ το τρίγωνο του Ήλιου με τον Κρόνο σε προικίζει με κοινή λογκή και πρακτική αντιμετώπιση των προβλημάτων και καταστάσεων. Πιθανόν να έχεις άγχος και ανησυχία όταν αντιμετωπίζεις προκλήσεις πρέπει να δείχνεις αποφασιστικότητα και να προσπαθείς να εκπληρώσεις τις φιλοδοξίες σου.
Η Σελήνη σε πολύ καλή θέση στον Ταύρο γιατί είναι σε έξαρση. Είναι απαραίτητη για σένα η οικονομική και συναισθηματική ασφάλεια αλλά εμφανίζονται και το πέισμα και η κτητικότητα, ο συντηριτισμός και η τάση για συμβατική ζωή σύμφωνα με τους κανόνες , χαρακτηριστικά του Ταύρου αυτά.
Στο ένατο σπίτι δίνει την ενστικτώδη τάση για μελέτη. Οι εξάψεις φαντασίας με την σελήνη σε τόσο καλή θέση μάλλον θα περιορίζονται και ο ρεαλισμός θα είναι τόσο ισχυρός όσο και το συναίσθημα. Μεγάλη η αγάπη σου για τα ταξίδια.
Το τρίγωνο της με την Αφροδίτη σου χαρίζει μεγάλη φυσική γοητεία και ευαισθησία αλλά και κάποια επιπολαιότητα ίσως στις σχέσεις σου η οποία όμως περιορίζεται κατά την γνώμη μου απο την σύνοδο της σελήνης με τον Δία που σου προσδίδει ευγένια και καλοσύνη. Κάνει τρίγωνο με τον ωροσκόπο και αυτό σημαίνει οτι θα έχεις πολλά οφέλη όταν αποδεχθείς την προσωπικότητά σου ενώ τονίζεται ξανά εδώ η διαίσθηση, κοινή λογική και μια ικανότητα να τα πηγαίνεις πολύ καλά με τους άλλους.
Ο Ερμής στον 4ο σε τετράγωνο με τον ωροσκόπο κατα΄την ταπεινή μου γνώμη δείχνει οτι το σπίτι και η οικογένεια είναι μάλλον για σένα πηγή ανησυχίας. Έχεις την τάση να μιλάς πολύ όταν είσαι νευρική.
Η Αφροδίτη στον Αιγόκερω περιορίζει την ζωηρότητα του Τοξότη, τον κάνει να παίρνει στα σοβαρά την ερωτική του ζωή και έρχεται σε αντίθεση με την ανάγκη του για έκφραση. Όταν έχεις σταθερή σχέση προσπαθείς να είσαι πιστη. Η φιλοδοξία σου ίσως να σε κάνει να ψάχνεις σύντροφο με ανώτερη κοινωνική θέση. Η αγάπη σου για το σπίτι και τα παιδιά είναι πολύ μεγάλη, το υποδηλώνει η θέση της στο 4ο σπίτι. Επιθυμείς ένα όμορφο σπιτικό και ίσως κακομάθεις τα παιδιά σου με παιχνίδια και δώρα. Πρέπει να είσαι ιδιαίτερα δεμένη με την μητέρα σου. Το τρίγωνο της Αφροδίτης με τον Δία σου δίνει μεγάλη γοητεία και ελκυστικότητα, μακροζωία και σε κάνει πολύ δημοφιλή. Το τρίγωνό της δε με τον ωροσκόπο δείχνει οτι απολαμβάνεις τις ομορφιές της ζωής, έχεις πλούσια κοινωνική ζωή, είσαι εγκάρδια γεμάτη ενσυναίσθηση και κατανόηση.
Η σύνοδος του Άρη με τον Ποσειδώνα εντείνει την φαντασία, ενώ το εξάγωνο με τον Πλούτωνα είναι δείκτης μεγάλης ενεργητικότητας αλλά και σαρωτικών αλλαγών στην ζωή σου τις οποίες αναγκάζεσαι να τις κάνεις γιατι είναι απαραίτητες. Αυτή η θέση αυξάνει την φιλοδοξία και πρέπει να προσέξεις την εξάρτηση απο την δουλειά.
Με τον Δία στον ένατο οίκο που είναι ο οίκος του καθώς και του Τοξότη- και στον τοξότη είναι ο ήλιος ο άρης και ο ποσειδώνας σε σύνοδο μεταξύ τους- θα είναι πολύ περίεργο αν δεν έχεις πανεπιστημιακή μόρφωση αφού η γνώση και η ανάγκη για μελέτη έχουν μεγάλη σημασία για σένα. Ενισχύεται επίσης η φαντασία και η αγάπη για τα ταξίδια. το τρίγωνο με τον ωροσκόπο σου δίνει αγάπη για τον κίνδυνο, φιλοσοφημένη θεώρηση της ζωής αλλά και τάση για αύξηση του βάρους σου.
Τέλος ο πλούτωνας στον πρώτο οίκο με απόσταση περίπου 10 μοίρες απο τον ωροσκόπο σου προσδίδει έναν βαθύ συναισθηματισμό. Τα συναισθήματα σου είναι πολύ δυνατά και παθιασμένα και σε συνδυασμό με την φιλοδοξία σου μπορεί να διοχετεύονται θετικά για την κατάκτηση των στόχων σου. Υπάρχουν σημαντικές ικανότητες για έρευνα. Γενικά όλο αυτό το απόθεμα της συναισθηματικής και σωματικής ενέργειας που διαθέτεις πρέπει να διοχετευτεί προς ένα σκοπό κατά την γνώμη μου για να νιώθεις πλήρης.
Αυτά είχα να πω.

Φιλικά

ilia

sissi
01-04-2006, 09:06 PM
ΓΕΙΑ ΣΑΣ !!!Θελω κ εγω παρα πολυ να μου κανετε καποια αναλυσουλα κ οπωσδηποτε να δωσετε εμφαση στ αρνητικα ετσι..Απο τις λιγες γνωσεις που εχω με ανησυχουν τα τετραγωνα που κανει η Αφροδιτη μου με καποιους πλανητες..(Χωρια το οτι ως υδροχοος με ωροσκοπο τοξοτη και αρκετους πλανητες παλι στο τοξοτη θα πρεπε να μαι αρκετα κοινωνικη που δεν ισχυει,γενικα πιστευω εχω αντιφατικα στοιχεια με τα ζωδια του ωροσκοπιου μου..)Γι αυτο για κοιταξτε το,13/2/1988 02:30 τη νυχτα Πατρα.Θα περιμενω με ανυπομονησια..:)

leila
01-04-2006, 09:30 PM
Πολύ θα ήθελα κάι γω να έχω μια ανάλυση του ωροσκοπίου μου και δηλώνω σήμερα συμμετοχή. Γεννήθηκα στις 15/12/77 στην Αθήνα στις 13:00.Οποτε έρθει η σειρά μου, θα χαρώ πολύ να δω τα γραφόμενά σας.Αναλύστε ελεύθερα!:cheesy:

Litsacorinth
03-04-2006, 09:33 AM
Λοιπόν, επειδή ανέλαβα εγώ την οργάνωση, θα ήθελα να ζητήσω από τη Runaway να δώσει το τέλος στην ανάλυσή της (αν θέλει, ας μας πει και τη γνώμη της για όσα ανάφεραν τα υπόλοιπα μέλη) και μετά να προχωρήσουμε στο επόμενο μέλος.
Επιπλέον, θερμή παράκληση, και για να μη χάσουμε το λογαριασμό, όπως ανέφερε και μία άλλη φίλη, να μη ζητάει κανένας άλλος την ανάλυση, πριν συμπληρωθεί η πρώτη δεκάδα.
Όσοι λοιπόν δηλώσατε συμμετοχή μετά την πρώτη δεκάδα, θα χρειαστεί να το επαναλάβετε, όταν το πω εγώ (θα το κάνω προς το τέλος της δεκάδας).
Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση.
Λίτσα

Αγγελικη
03-04-2006, 10:35 AM
Κι εγω συμφωνω να περιμενουμε την απαντηση της runaway!

Lunar
03-04-2006, 02:18 PM
μηπως μπορω και εγω να εχω την τυχη να με φτιαρισετε..εεε αναλυσετε ενοω
27-3-1981 22:30 Οταν ερθει η σειρα μου φυσικα... οποτε περιμενω και σας παρακαλουθω με ενδιαφερων

-Σορυ για το πως γραφω ... με τα γκρικλις ειμαι καλιτερη κ με τα ινγκλισ το ιδιο... και ναι Ελληνιδα ειμαι απλα στα pc σπάνια γράφω Ελληνικά... :((((

Αγγελικη
03-04-2006, 02:29 PM
Με τη σειρα!!!
Θα πρεπει να περιμενεις την απαντηση της runaway η οποια ειναι και η δημιουργος του θεματος.

Lunar
03-04-2006, 03:28 PM
Ναι ναι αναμενω στο ακουστικο μου....
παντος τοσα χρονια καλοδιωμενη δεν καταφερε κανενα site ή forum νε με κανει να λαβω μερος... πολυ μου αρεσει το κλιμα...;)

Dell Piero
03-04-2006, 05:21 PM
Είναι από καλή κληματαριά :toung:

Eva14
10-04-2006, 10:41 AM
Παιδιά καλή μέρα και καλή εβδομάδα,

Τι έγινε ναυάγησε η ενότητα?:)

Εύα

Coconut
10-04-2006, 12:55 PM
Δε ναυάγησε, απλά έχουμε μείνει στη συγκατάθεση της runaway να προχωρήσουμε σε άλλο μέλος.
Runaway,αν θέλεις κάτι άλλο να ρωτήσεις, μια συγκεκριμένη θέση ή όψη που σε απασχολεί για να προσπαθήσουμε να την εξηγήσουμε, πες το τώρα, αλλιώς καλό θα ήταν να προχωρήσουμε.

*Astropeleki*
11-04-2006, 09:00 PM
Η ΥΠΟΜΟΝΗ είναι ένα βασικό προσόν, που θεωρώ λίγοι έχουν. Ας αφήσουμε, λοιπόν, να τρέξει η ενότητα με την σωστή ταχύτητα, ακόμη και αν αυτή είναι η εναλλαγή πρώτης-δευτέρας. Όποιος έχει υπομονή και πραγματικά τον\την ενδιαφέρει μια σωστή ανάλυση- έστω και ερασιτεχνική- σημαίνει ότι μπορεί να περιμένει όσο χρειαστεί. :)

sagimoon
12-04-2006, 09:12 AM
Νομίζω πως η runaway έχει το τελικό πρόσταγμα. Αυτή θα πει συνεχίζουμε ή όχι στην επόμενη ανάλυση. :)

Zondag
12-04-2006, 10:24 AM
http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=2202

"Έγινε παρεξήγηση, χωρίς καμμιά εξήγηση"

που λέει και το τραγουδάκι...

Litsacorinth
13-04-2006, 08:34 AM
Λοιπόν, βλέπω ότι η αγαπητή Runaway δεν έχει εμφανιστεί τις δύο τελευταίες εβδομάδες πουθενά στο site. Συγκεκριμένα σταμάτησε η παρουσία της μετά τη διαφωνία της με διαχειριστή κτλ (βλέπε αυτό που παραθέτει ο Zondag πιο πάνω-και μάλλον έχει δίκιο ότι τελικά η παρεξήγηση δε λύθηκε). Νομίζω ότι καλύτερα θα ήταν να προχωρήσουμε με το επόμενο μέλος :
τη lila pause (Ρένα) : 5/12/1976, 1:00 μετά τα μεσάνυχτα, Αθήνα.

Αν φυσικά ξανακάνει αισθητή την παρουσία της η Runaway, μπορεί να μας παραθέσει τα σχόλιά της, αν το επιθυμεί.

Ξεκινάμε λοιπόν με το δεύτερο (σε σειρά στη δεκάδα) μέλος. Ευχαριστώ.

nt1
14-04-2006, 12:37 PM
Νικος 29/11/1968, 8 ή 9 πρωί στην Λήμνο

lila pause
14-04-2006, 04:41 PM
Δυστυχώς δεν μπορώ να μπαίνω συχνά για να παρακολουθώ αλλά θα βάλω τα δυνατά μου!!

Arwen
16-04-2006, 10:59 PM
Γειά σας!!! Μήπως θα μπορούσατε να μου κάνετε και μένα καμμία ανάλυση
όποτε μπορέσετε;
18-04-1989 Καλαμάτα 20:00
Ευχαριστώ προκαταβολικά! :amuse: :cheesy:

Dell Piero
16-04-2006, 11:15 PM
http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=2202

"Έγινε παρεξήγηση, χωρίς καμμιά εξήγηση"

που λέει και το τραγουδάκι...


Το τραγουδάκι είναι δίχως παρεξήγηση σου είχα κάνει εξήγηση. Εντελώς αντίθετο νόημα.

Είναι γεγονός ότι αδρανοποιήθηκαν κάποιοι λογαριασμοί μελών που είχαν διαφωνίες με τη διαχειριστική ομάδα και τον ιδιοκτήτη αυτού του δικτυακού τόπου. Αυτά τα μέλη που από την αρχή τους είχαν κάποιοι συμβουλεύσει να μην ξεκινήσουν αυτό το θέμα γιατί το αντιμετώπιζαν "ελαφρά" εμφανίζονται σε διάφορα άλλα φόρουμς χρησιμοποιώντας κείμενα συνεργατών μας παραφράζοντας 2-3 φράσεις και παρουσιάζοντάς τα σαν δικά τους.

Κατά συνέπεια δικαιώθηκαν και ο ιδιοκτήτης και αρκετοί άνθρωποι που αγαπούν αυτόν τον ιστοχώρο και προσπαθούν να τον διαφυλάξουν.

tannia
19-04-2006, 02:28 PM
Δε γίνεται να βλέπουμε το χάρτη μπροστά μας για να 'ναι πιο εύκολο;

matisse
26-04-2006, 06:20 PM
Και ΄γω βρίσκω καλή ιδέα την ανάλυση ωροσκοπίου των μελών! Ας ξεκινήσουμε λοιπόν! Εγώ έχω γεννήθεί στις 27/01/82, στις 12:55μμ στην Κύπρο.

lila pause
27-04-2006, 03:15 PM
ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ!!!!!ΔΙΑΒΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ..ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΦΤΑΣΑΜΕ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΟΙ.ΤΙ ΕΝΝΟΩ;ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΕΚΑΔΑ ΓΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΔΕΚΑΔΑ ΜΕΛΩΝ.
ΦΙΛΙΚΑ!

matisse
01-05-2006, 02:16 AM
Καλησπέρα lila pause! Ευχαριστώ για την πληροφορία που μου έδωσες. Όταν είχα στείλει το μνμ για ανάλυση του ωροσκοπίου μου όντως δεν είχα δει ότι είχαν ήδη αρχίσει μετα το είδα,συγγνώμη. Πρόσφατα έχω γίνει μέλος και τώρα κάπως έχω συνηθίσει με το πως λειτουργεί το site.:unsure: :smile1: Φιλικά!

ilia
01-05-2006, 11:20 AM
Καλημέρα,

Καταρχήν όσον αφορά το ωροσκόπιό σου lila pause έχω προσπαθήσει ήδη να το αναλύσω. Αλλά έδω και δύο εβδομάδες δεν έχω διαβάσει καμμιά άλλη ανάλυση. Τι γίνεται? ¨Εχουμε εγκαταλείψει την προσπάθεια? Συνήθως αυξάνονται μόνο οι συμμετοχές μελών για ανάλυση. Ελπίζω να δραστηριοποιηθούν και άλλα μέλη.


Φιλικά

ilia

D.M
01-05-2006, 01:24 PM
Στη διάθεση σας και έγω 30/10/79 8.15 το βράδυ. Κύπρος -Λεμεσός

lila pause
02-05-2006, 09:24 AM
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ! ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ;
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΜΕΛΗ (ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙΑ:embarrest ) ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΠΡΙΝ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΑΚΡΗ.;) ;)

ζουζούνα1977
02-05-2006, 09:46 AM
Συμφωνώ με την ilia και την lila pause...

GORDANA
02-05-2006, 12:50 PM
Γειά χαρά σε όλα τα μέλη. Πολλές ευχές για τον Μάη που κατεύθασε "..εμπρός βήμα ταχύ..." και τα λοιπά!!

Δηλώνω ναι, μου αρέσει η ιδέα της ανάλυσης του ωροσκοπίου των μελών. Τα στοιχεία μου είναι 19-6-1964, ώρα 12.30΄μεσημέρι στην Αθήνα.
Πολλά φιλιά σε όλους,
Gordana:)

Litsacorinth
02-05-2006, 01:22 PM
Λοιπόν να επαναλάβουμε ότι σειρά έχει η lila pause (Ρένα) : 5/12/1976, 1:00 μετά τα μεσάνυχτα, Αθήνα. Αν μπορείς, αγαπητή Ρένα, να παραθέσεις και το χάρτη σου θα βοηθούσες πολύ πιστεύω όσους θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν.
Να επαναλάβω, για πολλοστή φορά, ότι μετά την πρώτη δεκάδα όσοι έχουν δηλώσει συμμετοχή είναι χωρίς νόημα. Μόνο όταν τελειώσει η πρώτη δεκάδα θα ξεκινήσει η δήλωση συμμετοχής για την επόμενη δεκάδα και μόνο τότε.

lila pause
03-05-2006, 11:27 AM
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΧΑΡΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.ΣΥΓΝΩΜΗ!!!:embarrest :embarrest

lila pause
03-05-2006, 11:31 AM
Δηλώνω ναι, μου αρέσει η ιδέα της ανάλυσης του ωροσκοπίου των μελών. Τα στοιχεία μου είναι 19-6-1964, ώρα 12.30΄μεσημέρι στην Αθήνα.
Πολλά φιλιά σε όλους,
Gordana:)
:huh: :huh: :huh: Ευτυχώς που διαβάζεις τους όρους μας:wacko:

panther
03-05-2006, 12:23 PM
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΑΠΟ ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΡΤΗ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΧΑΡΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.ΣΥΓΝΩΜΗ!!!:embarrest :embarrest


Δες εδώ Οι θέσεις των πλανητών σας (http://myhoroscope.gr/showthread.php?p=10317) σελίδα 21.

lila pause
03-05-2006, 12:27 PM
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Lunar
09-05-2006, 07:19 PM
Λοιπον, ολοι θελουμε να αναλυθουμε χωρις να αναλυσουμε, ελπιζω συντομα να γραψω κατι για σενα Lila Pause... η προσπαθεια μετραει κ η ανταλαγη αποψεων... σορυ για την αποχη μου με τρεχει η δουλεια...
Καλο Μαιο σε ολους ο ηλιος λαμπει τα πουλακια κελαιδουν :Ρ

LULU
10-05-2006, 11:02 AM
Θα ήθελα να εκφράσω και εγώ την άποψή μου για το θέμα. Θεωρώ ότι θα ήταν πολύ καλή ιδέα και θα βοηθούσε και εμάς τους αρχάριους στην αστρολογία να κατανοήσουμε την αστρολογική τέχνη στην πράξη εφ΄όσον φυσικά υπήρχε η έγκριση του μέλους που θα αναλυθεί, μιας και θεωρώ ότι πρόκειται για προσωπικά δεδομένα τα οποία εαν θέλει κάποιος μπορεί να μοιραστεί με τους άλλους.

LULU
10-05-2006, 11:04 AM
Α! και τα στοιχεία μου είναι 3 Ιανουαρίου 1972, ώρα 3:30 π.μ. στη Θεσσαλονίκη.

lila pause
12-05-2006, 11:45 AM
ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΕΧΩ ΒΓΕΙ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ.
ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΧΙΟΥΜΟΡ!

tannia
14-05-2006, 03:33 AM
Η Αφροδίτη σε τρίγωνο με τον ωροσκόπο: είσαι όμορφη(σχετικά πάντα:bigsmile: ).
Ο Πλούτων στον 1ο οίκο σου δίνει μια κάποια προσωπικότητα, κάποιο δυναμισμό ας πούμε. Έχει και καλές όψεις, καλό..
Ο Κρόνος στον 11ο οίκο αλλά με καλές όψεις: Λοιπόν, δεν κάνεις εύκολα φιλίες αλλά όταν κάνεις είναι σταθερές και μακροχρόνιες. Δεν έχεις μεγάλες φιλοδοξίες αλλά ας πούμε ρεαλιστικές(το πολύ) και είσαι σταθερή όταν θέλεις να φτάσεις ένα στόχο.
Ο Δίας στον 9ο οίκο: Είσαι αρκετά έξυπνη, σ' αρέσουν τα μακρινά ταξίδια, οι σπουδές, οι φιλοσοφίες κλπ
Έχεις έντονο 3ο οίκο, τί σημαίνει αυτό; Σχετίζεται με επικοινωνία και κοντινά ταξίδια βασικά. Και αδέρφια, ξαδέρφια.. Δε μ' έχει απασχολήσει μέχρι τώρα αυτός ο οίκος:unsure: :(
Ο Ουρανός στο 2ο οίκο: Ξαφνικά και άτακτα εισοδήματα. Δεν ευνοείται το να είσαι υπάλληλος εκτός αν είναι κάτι ασυνήθιστο πχ αστροφυσικός
Αυτά περίπου..

lila pause
16-05-2006, 09:25 AM
tannia ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΣΕ ΟΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ!

skorpion
16-05-2006, 02:09 PM
η πρώτη δεκάδα αποτελείται από τους :
1) Runaway : 25/6/1977, 9:30 π.μ., Αθήνα (διότι το ξεκίνησε, οπότε το δικαιούται νομίζω)
2) lila pause (Ρένα) : 5/12/1976, 1:00 μετά τα μεσάνυχτα, Αθήνα
3) stabie (Έφη) : 13/6/1985, 1:00 π.μ., Αθήνα
4) tottini : Στοιχεία θέλουμε
5) ζουζούνα 1977 : 15/6/1977, 23:05, Αθήνα
6) Amelie : 11/11/1966, 10:00 π.μ., Θεσσαλονίκη
7) kia : 7/2/1984, 21:50, Αθήνα
8) vickynaf2004 : 29/3/1982, 04:20, Πάτρα
9) sagita : 29/11/1965, 01:30, Αθήνα
10) scorpion : 21/11/1983, 18:00, Αθήνα
μη δηλωνετε συμμετοχη αν δεν ολοκληρωθει η πρωτη δεκαδα:amuse:

lila pause
14-06-2006, 11:27 AM
Πέρασαν 4 εβδομάδες και κανείς δεν ασχολείται πλέον.....

ζουζούνα1977
15-06-2006, 09:24 AM
Καλημέρα σε όλους! Μου φαίνεται πως αυτό το θέμα ξεκίνησε στραβά και γι΄αυτό έχει "κολλήσει" Εν πάσει περιπτώσει θα το παλέψουμε... χιχι...
Όσον αφορά αυτό που γράφεις, καλή μου LULU ( Θεωρώ ότι θα ήταν πολύ καλή ιδέα και θα βοηθούσε και εμάς τους αρχάριους στην αστρολογία να κατανοήσουμε την αστρολογική τέχνη στην πράξη εφ΄όσον φυσικά υπήρχε η έγκριση του μέλους που θα αναλυθεί, μιας και θεωρώ ότι πρόκειται για προσωπικά δεδομένα τα οποία εαν θέλει κάποιος μπορεί να μοιραστεί με τους άλλους.) ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ (΄3/2006, που ξεκίνησε το θέμα) και
συγκεκριμένα : Θεωρώ πως δεν πρέπει να "βολευόμαστε" με τα θετικά και τα προτερήματα που υπάρχουν για το άτομο μας, αλλά να ακούμε και τα αρνητικά. Αυτό σημαίνει πως γιατί να μην γίνεται ανάλυση κάποιων μελών διεξοδικά (αφού αυτοί συμφωνήσουν) και να δ έ χ ο ν τ α ι όμως (χωρίς παρεξηγήσεις) τις αναλύσεις με όποιο τίμημα έχει αυτό, εννοώ έστω και αν φαίνεται κάποιο ¨μελανό¨ σημείο στο ωροσκόπιο. Κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας? Όποιος "φοβάται" απλά δεν συμμετέχει, σωστά?
Αυτά.-Φιλάκιααααααααααααα............ .........

panther
15-06-2006, 09:52 AM
Αγαπητή Ζουζουνα & αγαπητά μέλη,

το θέμα αυτό δεν έχει ξεκινήσει στραβά. Απλά, κακώς έχει ξεκινήσει και αναφέρω παρακάτω τους λόγους:

Είναι πολύ δύσκολο για τα μέλη (συμπεριλαμβανομένου και εμένα) που έχουν κάποια "σχετική - μικρή" γνώση με την Αστρολογία, να ερμηνεύουν ένα - ένα χάρτη, για να μην πω όλη τη λίστα που δημιουργήθηκε.

Πρώτον, γιατί δεν έχουμε ολοκληρωμένη άποψη (τουλάχιστον εγώ) για τις όψεις, θέσεις κλπ..Δεύτερον γιατί θεωρώ πως όπως εγώ έτσι και τα υπόλοιπα μέλη δεν έχουν τον χρόνο*. Και τρίτον, γιατί αυτό είναι φόρουμ αστρολογίας και εμείς δεν είμαστε αστρολόγοι.

*(Για να αναλύσεις έναν χάρτη σωστά, πρέπει να ασχοληθείς τουλάχιστον 1 ημέρα, καταλαβαίνετε -λοιπόν- πόσο δύσκολο είναι αυτή η διαδικασία. Δεν μπορείς να ερμηνεύσεις ένα χάρτη στο πόδι, απλά βλέποντας 3 - όψεις).

Παρόλα αυτά, έχουμε την διάθεση να βοηθήσουμε τα μέλη για οποιαδήποτε συγκεκριμένη απορία έχουν (όπως αυτές που ήδη έχετε ρωτήσει) και εφόσον γνωρίζουμε την απάντηση να σας την κάνουμε γνωστή.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Φιλικά
Ιουλία

kiaRRa
15-06-2006, 10:13 AM
καλημερα.
Συμφωνω απολυτα με την Ιουλια.Δεν ειναι η αναλυση χαρτη κατι απλο που θα δεις 2 πραγματα και ετοιμη.Εδω καλα καλα πολλοι απο εμας δεν εχουμε βγαλει ακρη με τον προσωπικο μας χαρτη,πως να προχωρησουμε σε αλλους?
Αλλωστε και οι γνωσεις μας ακομα ειναι ελλειπεις και δεν μπορουμε να λεμε στους υπολοιπους χαρακτηριστικα τους χωρις πληρη επιγνωση οτι αυτο που λεμε ειναι σωστο!:( :( :(

cv1er
15-06-2006, 01:09 PM
Καλημέρα,
θα ήταν ενδιαφέρον να μπορόυσε να συνέχισει αυτό το θέμα αλλά προφανώς αυτή που έχουμε απομείνει δεν έχουμε τις γνώσεις η δεν έχουμε τον χρόνο.

lila pause
19-06-2006, 08:58 AM
Δυστυχώς και εγώ θα συμφωνήσω:sad:

lila pause
20-06-2006, 10:52 AM
Ισως πρέπει να πάρουμε μία απόφαση για το άν θα το κρατήσουμε ή καλύτερα να κλειδωθεί το συγκεκριμένο θέμα.

LULU
20-06-2006, 01:15 PM
Σήμερα διάβασα τις εξελίξεις στη συζήτηση μετά από αρκετό καιρό που είχα να επισκεφθώ το myhoroscope. Από την πλευρά μου θα με ενδιέφερε να παρακολουθήσω την διαδικασία ανάλυσης ενός αστρολογικού χάρτη διότι είμαι πολύ αρχάρια στο αντικείμενο. Βλέπω όμως ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρονοβόρο για αυτούς που γνωρίζουν. Καταλαβαίνω ότι αν η αστρολογία ήταν απλό και εύκολο πράγμα όλοι θα την γνωρίζαμε από τα δημοσιεύματα σε διάφορα περιοδικά.
Η μελέτη από έγκυρες πηγές φαίνεται απαραίτητη. Θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποια έγκυρη βιβλιογραφία για το θέμα?
Ευχαριστώ πολύ.

panther
20-06-2006, 02:59 PM
Σήμερα διάβασα τις εξελίξεις στη συζήτηση μετά από αρκετό καιρό που είχα να επισκεφθώ το myhoroscope. Από την πλευρά μου θα με ενδιέφερε να παρακολουθήσω την διαδικασία ανάλυσης ενός αστρολογικού χάρτη διότι είμαι πολύ αρχάρια στο αντικείμενο. Βλέπω όμως ότι είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρονοβόρο για αυτούς που γνωρίζουν. Καταλαβαίνω ότι αν η αστρολογία ήταν απλό και εύκολο πράγμα όλοι θα την γνωρίζαμε από τα δημοσιεύματα σε διάφορα περιοδικά.
Η μελέτη από έγκυρες πηγές φαίνεται απαραίτητη. Θα μπορούσατε να μου συστήσετε κάποια έγκυρη βιβλιογραφία για το θέμα?
Ευχαριστώ πολύ.

Θα σου προτείνω σύμφωνα με την δική μου προσωπική άποψη.
Πολύ καλό για τους αρχάριους είναι το βιβλίο που έγραψε η κα Σίμου, το οποίο διαφημίζεται σε κάποιο σημείο του σαιτ. Το διαβάζω, αυτή την περίοδο, και μπορώ να πω ότι σε βάζει σταδιακά στα χνάρια της Αστρολογίας.
Τίτλος : Η Αστρολογία - ο Λόγος των άστρων.


Φιλικά
Ιουλία

LULU
01-07-2006, 12:04 PM
Αγαπητηηηηη :embarrest Ιουλία
ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου.

Βασιλης Παπαδολιας
03-07-2006, 02:04 PM
Καλημέρα στα μέλη που έχουν δημοσιεύσει στο θέμα... Θα ήθελα να πω απλά ότι κατά τη γνώμη μου δε θα πρέπει να παραιτείται κανείς ποτέ από την προσπάθεια να βλέπει ωροσκόπια... Θα πρέπει να δημοσιεύει τη γνώμη του για ανάλυση, και να δέχετε τις άλλες απόψεις αλλά να είναι πολύ προσεκτικός στο να απευθυνθεί στο άτομο που διάβασε το ωροσκόπιο του... Αν δε ζητήσει ανάλυση το ίδιο, καλύτερα θα ήταν να μη μάθει ποτέ ότι του έγινε ανάλυση.

Πιστεύω ότι με τη συνεχή εξάσκηση και την πρακτική μπορεί κανείς να αρχίσει να έχει περισσότερες επιτυχίες. Αρκεί να μην απογοητεύεται από τις αρχικές γκάφες. Και να εφαρμόζει τις αναλύσεις σε δημόσια πρόσωπα ή στον εαυτό του για να μην επηρεάζει τις ζωές των ανθρώπων γύρω του προς τη λάθος κατεύθυνση.

Τέλος είμαι της άποψης ότι όταν θα έχει εξοικειωθεί κανείς με τις όψεις και αυτά που γράφουν τα βιβλία, θα δεί ότι και αυτά χρειάζεται κάποτε κανείς να τα ξεπερνά... Από ένα σημείο και μετά αρχίζει να λειτουργεί πια η διαίσθηση...

Πιστεύω ακόμη ότι σαν μέρος της αστρολογικής ενηλικίωσης θα πρέπει κανείς κάποια στιγμή ακόμη και να αμφισβητήσει την απόλυτη εγκυρότητα των ανθρώπων που έχουν επαγγελματική ενασχόληση με το αντικείμενο... Όχι ότι δεν ξέρουν... Προς Θεού... Αλλά δεν είναι Θεοί... Πόσες φορές έχουν κάνει οι γιατροί λάθος διάγνωση; Και οι αστρολόγοι δεν απέχουν και πολύ από το να είναι κάποιου είδους γιατροί.

Πιστεύω ότι πρέπει κανείς να διαβάζει και να συγκρίνει άρθρα και στήλες αστρολόγων και να αξιολογεί αυτό που διαβάζει. Να βλέπει ποιες απόψεις φαίνονται πιο κοντά στην πραγματικότητα. Και να διαλέγει ο ίδιος το δάσκαλο του. Που θα τον οδηγήσει ως ένα σημείο. Ως εκεί που μπορεί να του δώσει...

Με τις συγκρίσεις, την εξάσκηση και την αμφισβήτηση μπορεί κανείς να ενηλικιωθεί και σε αυτόν τον τομέα. Γι' αυτό μη σταματάτε τις ερμηνείες. Κι αν σας είναι ευκολότερο ξεκινείστε να αναλύετε τον εαυτό σας. Έτσι δε θα σας κατηγορήσει κανείς ότι μπορεί να κάνετε κακό στους άλλους...

Φιλικά
Βασίλης

ζουζούνα1977
06-10-2006, 09:29 AM
3 μήνες και 3 μέρες κανένα ενδιαφέρον για το θέμα..... Τελείωσε δηλαδή η ανάλυση? "Ναυάγησε"? ή καλύτερα "πάτωσε"? χιχι :cheesy: εμ, τί να πώ?
φιλάκια.....

runaway
07-10-2006, 09:45 PM
Το τραγουδάκι είναι δίχως παρεξήγηση σου είχα κάνει εξήγηση. Εντελώς αντίθετο νόημα.

Είναι γεγονός ότι αδρανοποιήθηκαν κάποιοι λογαριασμοί μελών που είχαν διαφωνίες με τη διαχειριστική ομάδα και τον ιδιοκτήτη αυτού του δικτυακού τόπου. Αυτά τα μέλη που από την αρχή τους είχαν κάποιοι συμβουλεύσει να μην ξεκινήσουν αυτό το θέμα γιατί το αντιμετώπιζαν "ελαφρά" εμφανίζονται σε διάφορα άλλα φόρουμς χρησιμοποιώντας κείμενα συνεργατών μας παραφράζοντας 2-3 φράσεις και παρουσιάζοντάς τα σαν δικά τους.

Κατά συνέπεια δικαιώθηκαν και ο ιδιοκτήτης και αρκετοί άνθρωποι που αγαπούν αυτόν τον ιστοχώρο και προσπαθούν να τον διαφυλάξουν.

Καλησπέρα,
Πριν μερικές μέρες μπήκα ξανά στο site σας και έμεινα άναυδη!!! Επειδή τυγχάνει να είμαι ε γ ώ εκείνη που ξεκίνησε το εν λόγω θέμα, μένω κατάπληκτη με τα όσα διαβάζω!!! Πώς μπορείτε να με κατηγορείτε για κάτι που δεν έχω κάνει και μάλιστα χωρίς στοιχεία; Αυτό που λέτε δεν έγινε ΠΟΤΕ. Σε ένα δικό σας μήνυμα προς εμένα όταν είχε δημιουργηθεί το θέμα τον Μάρτιο υποννοείτε κάτι περί "ομάδας" και άλλα σχόλια στα οποία δεν μου δώσατε τη δυνατότητα να απαντήσω αφού μου απενεργοποιήσατε το λογαριασμό μου. Σας πληροφορώ ότι δεν υπάρχει καμία ομάδα, κανένα κείμενο που να έχω παραθέσει σε άλλο site, τίποτα απ΄όλα αυτά που μου προσάπτετε. ΄Οσο κολακευτικό και αν μου φάνηκε στην αρχή το ότι θεωρήσατε ένα μόνο άτομο σαν "ολόκληρη ομάδα" (γιατί υπερτιμά τις όποιες γνώσεις μου...) δεν μπορώ να κλείσω το στόμα όταν βλέπω ένα τέτοιο μήνυμα σαν το παραπάνω!! Σας προκαλώ αυτή τη στιγμή να παραθέσετε στοιχεία που να αποδεικνύουν τις κατηγορίες σας αλλιώς θα σας παρακαλούσα να μου ζητήσετε συγνώμη μέσω του site σας διότι υπάρχει πολύς κόσμος που το παρακολουθεί και δεν μπορείτε να εκθέτετε έτσι ένα άτομο. ΄Εχει περάσει καιρός βέβαια αλλά τώρα είδα το μήνυμα και έπαθα σοκ!!! Δεν ξέρω αν θα δημοσιεύσετε την απάντησή μου αλλά πιστεύω ότι μέσα στα πλαίσια του ήθους και της δημοκρατίας θα έπρεπε να το κάνετε. Ευχαριστώ.

Dell Piero
07-10-2006, 11:01 PM
Καλησπέρα,
Πριν μερικές μέρες μπήκα ξανά στο site σας και έμεινα άναυδη!!! Επειδή τυγχάνει να είμαι ε γ ώ εκείνη που ξεκίνησε το εν λόγω θέμα, μένω κατάπληκτη με τα όσα διαβάζω!!! Πώς μπορείτε να με κατηγορείτε για κάτι που δεν έχω κάνει και μάλιστα χωρίς στοιχεία; Αυτό που λέτε δεν έγινε ΠΟΤΕ. Σε ένα δικό σας μήνυμα προς εμένα όταν είχε δημιουργηθεί το θέμα τον Μάρτιο υποννοείτε κάτι περί "ομάδας" και άλλα σχόλια στα οποία δεν μου δώσατε τη δυνατότητα να απαντήσω αφού μου απενεργοποιήσατε το λογαριασμό μου. Σας πληροφορώ ότι δεν υπάρχει καμία ομάδα, κανένα κείμενο που να έχω παραθέσει σε άλλο site, τίποτα απ΄όλα αυτά που μου προσάπτετε. ΄Οσο κολακευτικό και αν μου φάνηκε στην αρχή το ότι θεωρήσατε ένα μόνο άτομο σαν "ολόκληρη ομάδα" (γιατί υπερτιμά τις όποιες γνώσεις μου...) δεν μπορώ να κλείσω το στόμα όταν βλέπω ένα τέτοιο μήνυμα σαν το παραπάνω!! Σας προκαλώ αυτή τη στιγμή να παραθέσετε στοιχεία που να αποδεικνύουν τις κατηγορίες σας αλλιώς θα σας παρακαλούσα να μου ζητήσετε συγνώμη μέσω του site σας διότι υπάρχει πολύς κόσμος που το παρακολουθεί και δεν μπορείτε να εκθέτετε έτσι ένα άτομο. ΄Εχει περάσει καιρός βέβαια αλλά τώρα είδα το μήνυμα και έπαθα σοκ!!! Δεν ξέρω αν θα δημοσιεύσετε την απάντησή μου αλλά πιστεύω ότι μέσα στα πλαίσια του ήθους και της δημοκρατίας θα έπρεπε να το κάνετε. Ευχαριστώ.


Καλωσήλθατε
1. Το ποστ δεν αφορά εσάς αλλά άλλο μέλος. Η διαφωνία μαζί σας ήταν άλλη και όποιος διαβάσει τη συζήτηση θα καταλάβει.
2. ΟΥΔΕΠΟΤΕ απενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός σας αυτό είναι ψευδές μόνη σας δηλώσατε ότι αποχωρείτε. Ο λογαρισμός σας ήταν πάντα ενεργός.
3. Όταν απενεργοποιούνται λογαρισμοί προσωρινά ή μόνιμα δίνεται περιθώριο 24 ωρών στο μέλος για ανταπάντηση στα πλαίσια της δημοκρατίας και του ήθους.
4. Πολύ καλά κάνετε που "δεν μπορείτε να κλείσετε το στόμα σας". Είναι πολύ καλό να καταγράφονται όλα αυτά.
5. Κατόπιν των διευκρινίσεων ελπίζω να υποχωρήσει το σοκ που πάθατε και που προφανώς σε αυτό οφείλεται το βιαστικό ποστ σας.
Τέλος καλό θα ήταν να αποφεύγουμε τη δημιουργία εντυπώσεων. Υπάρχουν πάντα διαχειριστές online και μπορείτε να επικοινωνείτε με προσωπικό μήνυμα για να αποφεύγονται παρανοήσεις.

scorpios4
20-12-2008, 09:12 PM
Γειά σας ειμαι καινούριο μέλος σχετικά.παρακολουθω το site πολύ καιρό,αλλά δεν ξέρω απ'ο που ναρχίσω να αναλύω τον χάρτη μου,με λίγα λόγια εχω μπερδευτεί πάρα πολύ με τα άρθρα.Εδω βλέπω πως ανοίξατε και μας περιμένετε.Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου αναλύσετε τον προσωπικό μου χάρτη.και με μεγάλη μου χαρά!(για να καταλάβω και γω βρε παιδιά καποια πραγματα και α συνεχίσω μετά μόνη)αφου θα έχω τα βασικά.Σας ευχαριστω έτσι κιαλλιώς !
( Είμαι γεννημένη 28/10/1984 και ώρα 18:15μμ,Στη Δράμα,Ελλάδα).-