PDA

View Full Version : Τετράγωνο ωροσκόπου με Δία-Κρόνο



Maroulita
13-03-2006, 09:34 AM
Καλημέρα!
Με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα μια όψη στο χάρτη μου, την οποία δεν μπορώ να ερμηνεύσω και θα ήθελα τη βοήθεια σας... Έχω όψη τετραγώνου ανάμεσα στον ωροσκόπο μου (στον καρκίνο) και τον Δία και τον Κρόνο (και οι δύο στο Ζυγό και στον 4ο οίκο), οι οποίοι μάλιστα σχηματίζουν και σύνοδο μεταξύ τους.
Απ' ό,τι έχω καταλάβει το τετράγωνο είναι μια δυσμενής όψη. Με απασχολεί ιδιαίτερα γιατί είναι η μοναδική όψη που δημιουργεί ο ωροσκόπος μου με πλανήτη. Αν μπορούσε κάποιος να με διαφωτίσει έστω και λίγο θα ήταν ό,τι καλύτερο!!!

Αγγελικη
13-03-2006, 01:08 PM
Νομιζω οτι δειχνει κυκλοθυμικοτητα (αισιοδοξια-απαισιοδοξια), αλλα και σκληρη εργασια λογω της της αισθησης του ανικανοποιητου που σε διακατεχει.
Θελεις να επεκτεινεις συνεχως τις γνωσεις σου αλλα ποτε δεν νιωθεις ευχαριστημενη. Αυτα κατα καποιο τροπο συνδεονται με την οικογενεια. Ισως σου μετεδωσαν αυτη τη νοοτροπια. Να τολμησω να μιλησω και για προβληματακια ειδικα με τον ενα γονιο;:wondering
Διορθωστε με παρακαλω:)

Maroulita
13-03-2006, 02:52 PM
Νομιζω οτι δειχνει κυκλοθυμικοτητα (αισιοδοξια-απαισιοδοξια), αλλα και σκληρη εργασια λογω της της αισθησης του ανικανοποιητου που σε διακατεχει.
Θελεις να επεκτεινεις συνεχως τις γνωσεις σου αλλα ποτε δεν νιωθεις ευχαριστημενη. Αυτα κατα καποιο τροπο συνδεονται με την οικογενεια. Ισως σου μετεδωσαν αυτη τη νοοτροπια. Να τολμησω να μιλησω και για προβληματακια ειδικα με τον ενα γονιο;:wondering
Διορθωστε με παρακαλω:)

Καλά Αγγελική... έχεις πέσει χίλια τα εκατό μέσα!!!!
Ναι, η αλήθεια είναι ότι έχω τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων τέτοιου είδους, από τη μία χαρά, από την άλλη μες στις μαύρες... Επίσης, σχετικά με την επέκταση των γνώσεων... πράγματι, ποτέ δεν είμαι ευχαριστημένη με τίποτα! Να σου δώσω παράδειγμα: την ημέρα που παρέδωσα την πτυχιακή μου εργασία (χωρίς καν να έχει βγει βαθμός, οπότε να'μαι σίγουρη ότι έχω πάρει πτυχίο), πήρα την ύλη για εξετάσεις για το μεταπτυχιακό. Μετά από 2 μήνες, έδωσα εξετάσεις, πέρασα (αφού πήρα και το πτυχίο μου) και τώρα έχοντας διανύσει ήδη τα 3 εξάμηνα σπουδών και έχοντας άλλο ένα, θα δώσω εξετάσεις για υποτροφία για να συνεχίσω για διδακτορικό....
Τώρα... δεν ξέρω κατά πόσο η οικογένειά μου μου μετέδωσε αυτή τη νοοτροπία, κανείς ποτέ δεν με παρότρυνε για να κάνω ένα βήμα παραπάνω, ωστόσο σε κάθε απόφασή μου ήταν όλοι παραπάνω από υποστηρικτικοί.
Ακόμα και σ' αυτό που λες για προβληματάκια με τον ένα γονιό... ναι είναι αλήθεια και αυτό γιατί είμαστε ακριβώς ίδιοι χαρακτήρες... (δεν έχω καταφέρει να μάθω την ώρα γεννήσεώς του, θα'μουν πολύ περίεργη να δω τον χάρτη του μπαμπά μου!!!...)
Αγγελική μου σ' ευχαριστώ πολύ πάντως για τα σχόλιά σου!

panther
13-03-2006, 03:22 PM
Εγώ θα προσπαθήσω να αναφερθώ σε κάτι πολύ γενικό - μιας και δεν είμαι και τόσο προχωρημένη όσο η Αγγελική.
Γνωρίζω ότι ο Καρκίνος (ως ζώδιο) είναι χαμηλών τόνων, ευαίσθητος, ντροπαλός και εσωστρεφής) ο Ζυγός είναι ανεξάρτητος, ελεύθερος, του αρέσει το φλερτ, κοινωνικός και εξωστρεφής). Προφανώς, το τετράγωνο δηλώνει την ένταση που δημιουργείται μεταξύ των χαρακτηριστικών που προανέφερα. Μια θέλεις να κάνεις μια κίνηση εμπρός (Ζυγός) και μια σε τραβάει πίσω ο Καρκίνος. Λες, επίσης ότι ο Δίας κάνει σύνοδο με τον Κρόνο, πολύ πιθανό αυτή η εξωστρέφεια και η κοινωνικότητα να κατευνάζεται με τον Κρόνο. Το σίγουρο είναι επειδή η σύνοδος θεωρώ ότι είναι θετική όψη πολύ πιθανό να σε σώζει ο Κρόνος από την αναβλητικότητα και την αναποφασιστικότητα του Ζυγού και του Δία.
Συμφωνώ, με την Αγγελική, όσον αφορά με μικροπροβληματάκια με την οικογένεια (πιθανά είσαι πολύ εσωστρεφής και δεν αντιδράς σε πράγματα που σε ενοχλούν για να μην στεναχωρήσεις τους ανθρώπους δίπλα σου) γιατί ο Ωροσκόπος είναι στον οίκο του Καρκίνου.

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος.

Ευχαριστώ
Ιουλία

Maroulita
13-03-2006, 03:43 PM
Η προσέγγισή σου, Ιουλία μου, δεν πέφτει καθόλου έξω!
Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη όψη με είχε προβληματίσει, όχι μόνο γιατί είναι η μοναδική που σχηματίζει ο ωροσκόπος μου, αλλά και γιατί η μόνη παρουσία του Καρκίνου στο ωροσκόπιό μου είναι αυτή του ωροσκόπου. Οι περισσότεροι πλανήτες μου είναι στο Ζυγό και στον Τοξότη και η όλη οικοθεσία τους και οι όψεις που σχηματίζονται διαγράφουν έναν χαρακτήρα που σε κάποια σημεία με αντιπροσωπεύουν όσο τίποτα, υπάρχουν όμως και άλλα σημεία (π.χ. αφροδίτη στον τοξότη και στον 5ο, άρης στο αιγόκερω και στον 7ο, ουρανός στον 5ο, πλούτωνας στο 5ο) που μαλλον ο ωροσκόπος και συγκεκριμένη όψη τα περιορίζουν έως και εξαφανίζουν μπορώ να πω!!

panther
13-03-2006, 04:10 PM
Η προσέγγισή σου, Ιουλία μου, δεν πέφτει καθόλου έξω!
Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη όψη με είχε προβληματίσει, όχι μόνο γιατί είναι η μοναδική που σχηματίζει ο ωροσκόπος μου, αλλά και γιατί η μόνη παρουσία του Καρκίνου στο ωροσκόπιό μου είναι αυτή του ωροσκόπου. Οι περισσότεροι πλανήτες μου είναι στο Ζυγό και στον Τοξότη και η όλη οικοθεσία τους και οι όψεις που σχηματίζονται διαγράφουν έναν χαρακτήρα που σε κάποια σημεία με αντιπροσωπεύουν όσο τίποτα, υπάρχουν όμως και άλλα σημεία (π.χ. αφροδίτη στον τοξότη και στον 5ο, άρης στο αιγόκερω και στον 7ο, ουρανός στον 5ο, πλούτωνας στο 5ο) που μαλλον ο ωροσκόπος και συγκεκριμένη όψη τα περιορίζουν έως και εξαφανίζουν μπορώ να πω!!

Χμμμ!!! Αφροδίτη στον Τοξότη????????? Καήκαμε!!! :wacko:

Maroulita
13-03-2006, 05:41 PM
Δεν καήκαμε ακόμη, ευτυχώς...!!!! Το θέμα είναι ότι όλα δείχνουν κάψιμο 3ου βαθμού... :cheesy: