PDA

View Full Version : 5oς Οίκος



TEO
07-03-2006, 11:28 AM
Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα την άποψη σας για μια πιθανή ερμηνεία.Ήλιος, Σελήνη , Β.Δεσμός και Ποσειδώνασ στο Τοξότη στον 5οίκο όλοι.τι λέτε;

sagimoon
07-03-2006, 12:11 PM
Με τα λίγα που μας είπες, και ελπίζοντας ο ποσειδώνας να είναι περισσότερο κοντά στην σελήνη που του ταιριάζει παρά στον ήλιο, μάλλον είσαι ένα χαρούμενο άτομο με θετική αύρα, βαθιά ελεύθερο και ανεξάρτητο, κάνοντας σχέσεις εύκολα. Ενθουσιώδης και βαθιά φιλοσοφιμένος, αρέσκεσαι σε σχέσεις με
ξένους (αλήθεια ποιά η γνώμη σου για τις...εσκιμώες??πώς λιώνεις τον πάγο με αυτές??

Λιτά και χιουμοριστικά

Αντωνία

TEO
07-03-2006, 01:12 PM
Το αστείο είναι ότι δεν είναι στο δικό μου χάρτη αλλά στου φίλου μου , ο οποίος είναι όντως πολύ ελεύθερο πνεύμα και ενεξάρτητο αλλα επικοινωνιακά δυσκολεύεται να επικοινωνήσει μαζί μου πόσο μάλλον με εσκιμώους!!Ευχαριστώ πάντως και γιατί είναι πολύ αντοπροσωπευτικό και το ότι είναι ένα άτομο με πολύ ανάλαφρη και καλή διάθεση

Αγγελικη
07-03-2006, 01:49 PM
ΤΕΟ

Συμφωνα με την ωρα γεννησης που εχεις δωσει, ισχυουν τα εξης:
Ακμη του 5ου οικου στις 08 μοιρες και 40 λεπτα του Τοξοτη.
Ηλιος στις 03 μοιρες και 25 λεπτα του Τοξοτη.
Ποσειδωνας στις 07 μοιρες και 01 λεπτα του Τοξοτη.
Σεληνη στις 14 μοιρες και 30 λεπτα του Τοξοτη.

starfish
07-03-2006, 03:08 PM
ΤΕΟ

Συμφωνα με την ωρα γεννησης που εχεις δωσει, ισχυουν τα εξης:
Ακμη του 5ου οικου στις 08 μοιρες και 40 λεπτα του Τοξοτη.
Ηλιος στις 03 μοιρες και 25 λεπτα του Τοξοτη.
Ποσειδωνας στις 07 μοιρες και 01 λεπτα του Τοξοτη.
Σεληνη στις 14 μοιρες και 30 λεπτα του Τοξοτη.

Η εικονα που μου δινει ειναι συμφωνη εν μερει με της sagimoon αλλα θα προσθετα οτι στις σχεσεις του ειναι μαλλον θολος και φευγατος, ισως και παραπλανητικος...
Ριξε μια ματια στο αρθρο του retrogate: Οι ηλιακες συνοδοι και η ισχυς τους για την συνοδο Ηλιου και Ποσειδωνα.

Marilam
08-03-2006, 01:57 PM
Εγώ θα ήθελα να συμπληρώσω ότι μπορεί να αρέσκεται πολύ στο φλέρτ (και μάλιστα να είναι πολύ καλός σ'αυτό ) και γενικά να έχει μια πολύ ιδεαλιστική άποψη για τον έρωτα και το ερωτικό αντικείμενο του πόθου (άσχετο αν μετά απογοητευτεί)...ίσως να του αρέσει πολύ η όλη διαδικασία...να νιώθει μονίμως ερωτευμένος δλδ...
Τέλος πιστεύω ότι αυτές οι όψεις σ'αυτόν τον οίκο ίσως να δείχνουν μια αστάθεια (κυρίως για την συνοδο σελήνης - ποσειδώνα το λέω).
Ελπίζω να είμαι σωστή στις παρατηρήσεις μου ΤΕΟ...

TEO
08-03-2006, 02:57 PM
Eρμηνευτικά είστε όλοι σωστοί!! Το περίεργο όμως είναι ότι το προφίλ του το πραγματικό δεν έχει καμία σχέση μ αυτή τη εικόνα.Είναι υπερβολικά ¨δύσκολος¨σε νέες γνωριμίες, καθόλου εξωστρεφής,πολύ προσγειομένος όσον αφορά το ¨μύθο¨του έρωτα γενικά και δεν θα έλεγα ότι φλερτάρει μάλλον το αντίθετο!!Πραγματικά παράξενο!!

Fotini Christodoulou
08-03-2006, 03:07 PM
Σημαντικό ρόλο παιζει ο ωροσκόπος,εκτος απο τον Ηλιο και την Σεληνη!
Ισως γι'αυτο οι ερμηνείες να σου φαίνονται καπως "ξενες".Ο χαρακτήρας φαινεται απο το σύνολο των στοιχειων του χάρτη.

Marilam
08-03-2006, 04:30 PM
Απαντήσαμε σε πολύ συγκεκριμένη ερώτηση ΤΕΟ...σίγουρα έχει μεγάλη σημασία το σύνολο του ωροσκοπίου αλλά και το πόσο συνειδητοποιημένος είναι σαν άνθρωπος...τι έχει μάθει απ'τα λάθη του, απ τα κενά του...πόσο καλά ξέρεις αυτόν τον άνθρωπο?

TEO
09-03-2006, 10:19 AM
Αρκετά καλά αν σκεφτείς ότι εδώ και 6 χρόνια είμαστε σε καθημερινή βάση μαζί.Παρόλ' αυτά όσο κι αν προσπαθώ να του βγάλω πιο εσωτερκά πράγματα πέφτω σε τοίχος!Και να φανταστείς ότι είμαι ο άνθρωπος που εμπιστεύεται περισσότερο από όλους.Αν σε βοηθάει είναι γεννημένος 25-11-73, 21.30 στην Ικαρία.Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου έτσι κι αλλιώς!

Αγγελικη
09-03-2006, 12:23 PM
Ακμη του 5ου οικου στις 08 μοιρες και 40 λεπτα του Τοξοτη.
Ηλιος στις 03 μοιρες και 25 λεπτα του Τοξοτη.


Σκεψου λιγο...ποσο Τοξοτης ειναι...

TEO
09-03-2006, 02:33 PM
Αγγελική αυτό που μπορώ να πώ με απόλυτη βεβεαιότητα είναι ότι μερικά χαρακτιριστικά τοξοτίσια τον φωτογραφίζουν σίγουρα΄.Φύση ελεύθερο άτομο,ανεξάρτητος υλικά αλλά με ένα έντονο φόβο αποχωρισμού.Ιδεαλιστής με μια φιλοσοφεία βαθεία ανθρώπινη και δημοκρατική. σχεδόν έχει ¨θαυμαστές¨ αλλά αρέσκεται σε αυτό( λόγω λέων ωροσκόπο ίσως),και μια ειλικρείνια αφοπλιστική που φτάνει τα όρια του ¨θράσους¨.Δηπλωμάτη δεν θα τον χαρακτίριζα σε καμία περίπτωση, δεν επιδιώκει συμπάθειες αλλά δύσκολα να τον αντιπαθήσεις.Εκεί που εντοπίζω το τεράστιο πρόβλημα είναι ο εσωτερικός του κόσμος.Σχεδόν αδιαπέραστος, τόσο που σου δίνει την εντύπωση ότι ¨του¨ είναι αδιάφορος.Τάσεις φυγής χωρίς ποτέ ν αντέχει μακριά από τις πάγιες συνήθειες του που μέσα σ αυτές ανήκουν άνθωποι και συναισθήματα, χωρίς αποχρώσεις όμως(Αφροδίτη στον Αιγόκερο;),πιστός παρά το τονισμένο 5ο, χαμένος συναισθηματικά πολλες φορές πιστεύω αλλά χωρίς να του επιτρέπει η εικόνα του να το δείξει, το θεωρεί αδυναμία,και σου δίνει την εντύπωση ότι έχει εναρμονιστεί πια τόσο πολύ με αυτό που έτσι δικαιολογεί την μεγάλη δυσκολία έκφρασης σε επικοινωνιακό επίπεδο.Ευχαριστώ που με άκουσες αλλά πραγματικά τον ζώ χρόνια και δεν μπορώ να τον αποκωδικοποιήσω.Εννοείς ότι είναι λίγο ή πολύ Τοξότης;

SONIA64
09-03-2006, 06:30 PM
Αγγελική αυτό που μπορώ να πώ με απόλυτη βεβεαιότητα είναι ότι μερικά χαρακτιριστικά τοξοτίσια τον φωτογραφίζουν σίγουρα΄.Φύση ελεύθερο άτομο,ανεξάρτητος υλικά αλλά με ένα έντονο φόβο αποχωρισμού.Ιδεαλιστής με μια φιλοσοφεία βαθεία ανθρώπινη και δημοκρατική. σχεδόν έχει ¨θαυμαστές¨ αλλά αρέσκεται σε αυτό( λόγω λέων ωροσκόπο ίσως),και μια ειλικρείνια αφοπλιστική που φτάνει τα όρια του ¨θράσους¨.Δηπλωμάτη δεν θα τον χαρακτίριζα σε καμία περίπτωση, δεν επιδιώκει συμπάθειες αλλά δύσκολα να τον αντιπαθήσεις.Εκεί που εντοπίζω το τεράστιο πρόβλημα είναι ο εσωτερικός του κόσμος.Σχεδόν αδιαπέραστος, τόσο που σου δίνει την εντύπωση ότι ¨του¨ είναι αδιάφορος.Τάσεις φυγής χωρίς ποτέ ν αντέχει μακριά από τις πάγιες συνήθειες του που μέσα σ αυτές ανήκουν άνθωποι και συναισθήματα, χωρίς αποχρώσεις όμως(Αφροδίτη στον Αιγόκερο;),πιστός παρά το τονισμένο 5ο, χαμένος συναισθηματικά πολλες φορές πιστεύω αλλά χωρίς να του επιτρέπει η εικόνα του να το δείξει, το θεωρεί αδυναμία,και σου δίνει την εντύπωση ότι έχει εναρμονιστεί πια τόσο πολύ με αυτό που έτσι δικαιολογεί την μεγάλη δυσκολία έκφρασης σε επικοινωνιακό επίπεδο.Ευχαριστώ που με άκουσες αλλά πραγματικά τον ζώ χρόνια και δεν μπορώ να τον αποκωδικοποιήσω.Εννοείς ότι είναι λίγο ή πολύ Τοξότης;

Πιστεύω πως η Αγγελική αυτό ακριβώς ήθελε να σου πει.Ολα αυτά που έγραψες.Ετσι είναι οι Τοξότες.Χαμένοι στο διάστημα.Οχι όπως τα ψάρια βέβαια αλλά με ένα δικό τους τρόπο, ιδιαίτερο.Δεν επικοινωνούν όντως γιατί έχουν δυσκολία στην έκφραση των συναισθημάτων τους.Εχουν κωδικό που πρέπει να τον σπάσεις για να εισβάλεις και θα συμπλήρωνα πως προκειμένου να πληγωθούν αποβάλουν την οποιαδήποτε σκέψη που τους δυσαρεστεί κατα κάποιο τρόπο.Ευθυνόφοβοι κατα μία έννοια.Ειναι όμως πολυ καλές ψυχές,λυπούνται για τη λύπη σου και χαίρονται με τη χαρά σου.Ειναι ιδανικοί για φίλοι.Εχω γνωρίσει και άντρα και γυναίκα Τοξότη απο πολύ κοντά και ειναι άπαιχτοι και με τα ελλαττώματά τους...:nuts:

Zondag
10-03-2006, 09:43 PM
Πραγματικά μου προκαλεί εντύπωση η περιγραφή που δίνεις για το φίλο σου...

Σε καθαρά επικοινωνιακό επίπεδο θα μπορούσε να υπάρχει κάποια δυσκολία έκφρασης μιας και ο Ερμής στο Σκορπιό και στον 4ο είναι ιδιαίτερα "προσεκτικός", "κρυψίνους" και "μυστικοπαθής". Το πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα προερχόταν τόσο από τη θέση του Ερμή στο Σκορπίο (την οποία βρίσκω μια χαρά) όσο απο το αταίριαστο της συγκεκριμένης τοποθέτησης του πλανήτη σε αντιπαραβολή με τον εντονα εξωστρεφή χαρακτήρα του υπόλοιπου χάρτη.

Σε καθαρά επιφανειακό επίπεδο μια τέτοια αντίφατική διαταξη μπορεί να είναι άκρως παραπλανητική. Σαν παραδειγμα μπορώ να αναφέρω τον ίδιο μου τον εαυτό. Με Ωροσκόπο στην Παρθένο,Ηλιο στον Ταυρο, και Σελήνη στους Ιχθείς θα έπρεπε να είμαι βαθύτατα εσωστρεφής. Και πράγματι έτσι είμαι...αυτοί με τους οποίους συνδέομαι είτε μεσω συγγένειας ,είτε στενά φιλικά το αναγνωρίζουν αυτό. Αυτοί όμως που με ξέρουν μόνο επιφανειακά δεν έχουν ιδέα, και σε καμμιά περίπτωση δεν μπορούν να αντιληφθούν το...απύθμενο βάθος της εσωστρέφειας μου...Και αυτό εξαιτίας της θέσης του Ερμή μου στους Διδύμους και στον 10ο οίκο. Ο φίλος σου διαθετει έναν άκρως εσωστρεφή Ερμή σε ένα άκρως εξωστρεφές ωροσκόπιο, ενω εγώ το ακριβώς αντίθετο ,έναν άκρως εξωστρεφή Ερμή σε ένα άκρως εσωστρεφές ωροσκόπιο.
Μπορώ λοιπον προσωπικά να σε διαβεβαιώσω ότι μια τέτοια αντιφατική διάταξη μπορεί να είναι απίστευτα παραπλανητική ως προς την πραγματική εικόνα κάποιου,όσον αφορά πάντα περιστασιακές ή επιφανειακές να θες γνωριμίες...

...Αν όμως πράγματι γνωρίζεις τόσο καλά το συγκεκριμένο άτομο τότε πράγματι είναι εντυπωσιακό το ότι δεν αναγνωρίζεις την εξωστρέφεια του χαρακτήρα του. Ωροσκόπος στον Λέοντα,Ηλιος και Σελήνη στον Τοξότη και στον 5ο,Δίας στον Υδροχόο σύνοδο με ακμή 7ου, Αρης στον Κριό σε σύνοδο με Μεσουράνημα...δεν μιλαμε απλά για εξωστρέφεια,μιλάμε για την επιτομή της...Πόσο σίγουρος είσαι για τα στοιχεία γεννήσεως που μας δίνεις? Υπάρχει περίπτωση λάθους?