PDA

View Full Version : Κυβερνήτες οίκων



Maroulita
24-02-2006, 11:10 AM
Καλημέρα!
ίσως η ερώτησή μου να είναι λίγο "χαζή" :weird: , αλλά η αλήθεια είναι ότι και στην "αναζήτηση" που έβαλα, δεν μπόρεσα να ξεκαθαρίσω ακριβώς ποιοι είναι οι κυβερνήτες των οίκων. Οι κυβερνήτες-πλανήτες είναι σε κάθε ωροσκόπιο ίδιοι; Ή ξεκινώντας από τον ωροσκόπο που είναι ο πρώτος οίκος προχωράμε και με τους υπόλοιπους; Π.χ. ας πούμε εγώ έχω ωρόσκοπο στον Καρκίνο, άρα κυβερνήτης του πρώτου μου οίκου είναι η σελήνη κανονικά; Οπότε στο δεύτερο οίκο μου έχω κυβερνήτη τον ήλιο και πάει λέγοντας;;

sagimoon
24-02-2006, 12:35 PM
Αγαπητή φίλη,

Κάθε οίκος από τους 12, έχει μια ακμή-αρχή, έτσι?
Πχ, όπως είπες ο 1ος σου οίκος έχει ακμή στον καρκίνο, οκ? Ποιός είναι κυβερνήτης του καρκίνου??, Η σελήνη, άρα η σελήνη σου είναι ο κυβερνήτης του 1ου σου οίκου.

Κυβερνήτης του 2ου οίκου σου όπως σωστά είπες, είναι ο ήλιος αφού η ακμή του 2ου βρίσκεται στον λέοντα.
Δηλαδή, ένας πλανήτης, ταυτόχρονα είναι:
1. Κυβερνήτης ζωδίου πχ η σελήνη είναι κυβερνήτης του καρκίνου
2.κυβερνήτης οίκου, όπως είπαμε πριν

Maroulita
24-02-2006, 01:03 PM
Ευχαριστώ πολύ Sagimoon για την διευκρίνιση!
Το ξέρω ότι είναι καιρός πια να πάρω κάποιο εγχειρίδιο, για να μου λυθούν τέτοιου είδους απορίες για "στοιχειώδη" πράγματα... απλά ακόμα δεν έχω προλάβει!
Και πάλι ευχαριστώ!

Litsacorinth
01-03-2006, 11:49 AM
Μπορεί όμως και ένα ζώδιο να είναι το ίδιο σε δύο συνεχόμενους οίκους ή να είναι δύο ζώδια μέσα στον ίδιο οίκο, οπότε και οι πλανήτες είναι ανάλογα οι ίδιοι σε δύο οίκους ή δύο σε έναν οίκο, σωστά;

starfish
01-03-2006, 12:19 PM
Μπορεί όμως και ένα ζώδιο να είναι το ίδιο σε δύο συνεχόμενους οίκους ή να είναι δύο ζώδια μέσα στον ίδιο οίκο, οπότε και οι πλανήτες είναι ανάλογα οι ίδιοι σε δύο οίκους ή δύο σε έναν οίκο, σωστά;

Κυβερνητης του οικου θα ειναι ο κυβερνητης του ζωδιου που βρισκεται στην ακμη του οικου αυτου.