PDA

View Full Version : Τι είναι ο ωροσκόπος



Περικλής Καραμηνάς
06-12-2004, 02:27 PM
Ο Ωροσκόπος είναι το σημείο που θέλει να εκφράσει το βαθύτερο εαυτό μας, το ατομικό μας Εγώ.
Κάθε άτομο, με βάση την ώρα της γέννησής του, έχει ένα πολύ προσωπικό Ωροσκόπο, όχι μόνο γιατί ο Ωροσκόπός του μπορεί να βρίσκεται στο ζώδιό του αλλά και γιατί βρίσκεται σε μία συγκεκριμένη ζωδιακή μοίρα που φανερώνει μία ειδικότερη λειτουργία.
Επίσης, αυτός ο Ωροσκόπος μπορεί να επηρεάζεται από κάποιο πλανήτη, θετικά ή αρνητικά. Σε περίπτωση που ο Ωροσκόπος συμπίπτει με τον Ηλιο έχουμε μια συνειδητή ουσιαστική σχέση μεταξύ του Εγώ και του ατομικού Εγώ.

Ο Ωροσκόπος δεν γίνεται εύκολα αντιληπτός από το άτομο. Σιγά - σιγά, ανακαλύπτει την εσωτερική του αξία, γύρω στην ηλικία των 40 ετών, επειδή ο χαρακτήρας (Ηλιος - Ζώδιο) είναι πιο εκφραστικός μέχρι τότε, σε σχέση με τον Ωροσκόπο που εκφράζει το: τι θα ήθελα να ήμουν πραγματικά. Π.χ. κάποιος ανήκει στο Ζώδιο των Ιχθύων και είναι γιατρός, με Ωροσκόπο στους Διδύμους το ζώδιο της συγγραφής και της σκέψης. Το άτομο αυτό θ� αντιληφθεί αυτές τις αξίες ανάλογα με το σύνολο του Ωροσκοπίου. Βασικά, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι οι τρεις εμφανείς παράγοντες του ατόμου είναι
α) ο Ηλιος, τι θέλω,
β) η Σελήνη, τι αισθάνομαι και
γ) ο Ωροσκόπος, τι αναζητώ.

Οι υπόλοιποι Πλανήτες δημιουργούν άλλες ανάγκες, σύμφωνα με τη θέσή τους στο Ωροσκόπιο.
Το Ωροσκόπιο είναι η πορεία του παρελθόντος και του μέλλοντος. Ο Ωροσκόπος είναι ένα μέσον κληρονομικής σχέσης. Αν κάποιος ασχοληθεί με αυτό που λέγεται Ωροσκόπιο θα διαπιστώσει ότι θα ωφεληθεί στην ψυχή του, στο πνεύμα αλλά και στο σώμα του.

Ο άνθρωπος, διανύοντας το γήινο ταξίδι του, θα επιδέχεται δεκάδες εσωτερικές μεταβολές μέσα από τις εμπειρίες, τις ουσιαστικές μεταλλαγές, άσχετα αν γίνεται αντιληπτό. Η ψυχή είναι ελεύθερη, από τη φύση της, είναι δεσμευμένη όμως στο φθαρτό υλικό σώμα. Μέσα από αυτή τη διαδικασία, περνά στην αυτογνωσία μεταφέροντας τις προηγούμενες εμπειρίες (ζωές) με μία βαθιά γνώση ολόκληρου του Σύμπαντος.

Μια ουσιαστική θέση του Ωροσκόπου μπορεί να είναι η απάντηση στην επιτυχία ή αποτυχία για τη ζωή. Το ίδιο ισχύει και για τις θέσεις του Ηλιου και της Σελήνης. Αν κάποιος, όμως, ανακαλύψει ότι ο Ωροσκόπος είναι που μεταφέρει την πνευματική ανάπτυξη, τότε θα μπορέσει να ανελιχθεί πνευματικά, πράγμα που θα του επιτρέψει μια δυναμική γνώση της ύλης και της Συμπαντικής φυσικής σύστασης.

ioni
04-03-2007, 11:47 PM
λίγο και καλό

NEFELI1971
03-12-2007, 10:18 AM
τι μπορει να σημαινει,εαν ο ωροσκοπος μου ειναι στο Σκορπιο?

*Astropeleki*
03-12-2007, 03:06 PM
Δες εδώ http://www.myhoroscope.gr/?page=asc
Βάλε τα στοιχεία σου για να σου δώσει τον ωροσκόπο σου μαζί με αντίστοιχο κείμενο.

KRINAKI
24-12-2007, 09:53 AM
Ειμαι γεννημενη 16/05/1984 και ωρα:12:20 το μεσημερι .τοπος Γεννησης Αθηνα ! τι ωροσκοπο εχω ? τι σημενει να εχω ωροσκοπο στον.....?????

Ευχαριστω εκ των προταιρων!

allen
24-12-2007, 04:29 PM
Ειμαι γεννημενη 16/05/1984 και ωρα:12:20 το μεσημερι .τοπος Γεννησης Αθηνα ! τι ωροσκοπο εχω ? τι σημενει να εχω ωροσκοπο στον.....?????

Ευχαριστω εκ των προταιρων!

Έχετε ωροσκόπο στις 18 μοίρες του Λέοντα.

Κοιτάτε παρακαλώ και τα προηγούμενα ποστ.
Το μέλος kia, έχει δώσει το λινκ αυτό http://www.myhoroscope.gr/?page=asc που θα σας βοηθήσει να βρείτε τον ωροσκόπο σας και την αντίστοιχη ανάλυση του.

Καλές γιορτές

panama
25-12-2007, 07:15 PM
Δες εδώ http://www.myhoroscope.gr/?page=asc
Βάλε τα στοιχεία σου για να σου δώσει τον ωροσκόπο σου μαζί με αντίστοιχο κείμενο.

Εγω που ειμαι γεννημενος στο εξωτερικο τι βαζω για πολη ?? :unsure:

Καλα Χριστουγεννα σε ολους

*Astropeleki*
25-12-2007, 07:21 PM
Εγω που ειμαι γεννημενος στο εξωτερικο τι βαζω για πολη ?? :unsure:

Καλα Χριστουγεννα σε ολους


Εσύ που γεννήθηκες εις το εξωτερικόν, μπορείς να ζητήσεις τον ωροσκόπο σου πατώντας εδώ (http://www.myhoroscope.gr/64-%E8%DD%F3%E5%E9%F2-%F0%EB%E1%ED%E7%F4%FE%ED-%EA%E1%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/1491-%F0%F9%F2-%E8%E1-%EC%DC%E8%E5%F4%E5-%F4%EF%ED-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF-%F3%E1%F2-67.html#post45664) :bigsmile:

Χρόνια πολλά :xmas-smiley-024:

argouen
02-01-2008, 01:18 PM
Καλή χρονιά σε όλους!!:bigsmile:

Γεννηθηκα 11/2/1974 αλλά δυστυχώς η μητέρα μου δεν θυμάται την ακριβη ώρα γέννησης.:wacko: Είναι μεταξυ 11 : 30 με 12:30 το πρωι. Δλδ ο ωροσκοπος μου παιζει μεταξυ ταυρου και διδύμων.. Πως μπορώ να το ξακαθαρίσω??????

*Astropeleki*
02-01-2008, 01:33 PM
Δυστυχώς για να βρούμε τον Ωροσκόπο μας χρειάζεται απαραίτητα η ακριβής ώρα γέννησης. Διοφορετικά, εάν βρίσκεσαι ανάμεσα στον Ταύρο και τους Διδύμους, ψάχνεις να βρεις ποια χαρακτηριστικά σου ταιριάζουν καλύτερα, αν και θα ήταν ημιτελές αυτό που λέω, καθώς μία όψη του Ωροσκόπου με κάποιον πλανήτη σε άλλο ζώδιο από αυτό του Ταύρου ή των Διδύμων, θα μπορούσε να χρωματίζει την προσωπικότητά σου.

Μπορείς να διαβάσεις μια συζήτηση που ξεκίνησε πριν καιρό πάνω σε αυτό το θέμα Εύρεση Ωροσκόπου όταν δε γνωρίζουμε την ακριβή ώρα (http://www.myhoroscope.gr/%EF%E9-%E5%F1%E1%F3%F4%DD%F2-%F4%E7%F2-%E1%F3%F4%F1%EF%EB%EF%E3%DF%E1%F2-114/%E5%FD%F1%E5%F3%E7-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5-%FC%F4%E1%ED-%E4%E5-%E3%ED%F9%F1%DF%E6%EF%F5%EC%E5-%F4%E7%ED-%E1%EA%F1%E9%E2%DE-%FE%F1%E1-2578/)

argouen
06-01-2008, 12:11 PM
Ευχαριστω για την απάντηση και διαβασα την παραπομπή, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα για πιά μοιρα σελήνης κλπ αναφερεται στο άρθρο. Οσο για τα χαρακτηριστικά ο καθενας μπορεί στοιχεία που να του ταιριάζουν ....σε οποιδήποτε ωροσκόπο (και να μην ταιριάζουν φυσικά....!) . Θα μπορουσε καποιος να υπολογισει...τη μοίρα της σελήνης μου και να μου πει? ισως? Γεννηθηκα στην Κομοτηνή 11/2/1974 μεταξύ 11:30 και 12:30 το πρωί...

Ευχαριστω

kiaRRa
06-01-2008, 03:48 PM
Ευχαριστω για την απάντηση και διαβασα την παραπομπή, αν και για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα για πιά μοιρα σελήνης κλπ αναφερεται στο άρθρο. Οσο για τα χαρακτηριστικά ο καθενας μπορεί στοιχεία που να του ταιριάζουν ....σε οποιδήποτε ωροσκόπο (και να μην ταιριάζουν φυσικά....!) . Θα μπορουσε καποιος να υπολογισει...τη μοίρα της σελήνης μου και να μου πει? ισως? Γεννηθηκα στην Κομοτηνή 11/2/1974 μεταξύ 11:30 και 12:30 το πρωί...

Ευχαριστω


Αγαπητή φίλη, η Σελήνη σου βρίσκεται στις 21 μοίρες και 44 λεπτά του Ζυγού στον 5ο οίκο σου.

vagev
03-11-2009, 06:59 PM
Χρειαζόμαστε τέτοια άρθρα

mary_1985
09-11-2009, 02:35 AM
πρεπει να γνωριζω κ ποιοι πλανητες ειναι σε καθε οικο?κ αν ναι πως μπορω να μαθω περισσοτερα?

Fotini Christodoulou
09-11-2009, 02:43 AM
πρεπει να γνωριζω κ ποιοι πλανητες ειναι σε καθε οικο?κ αν ναι πως μπορω να μαθω περισσοτερα?

Πρέπει απλώς να εισάγετε τα στοιχεία σας στην δωρεάν μας εφαρμογή του γενέθλιου χάρτη:bigsmile:

vagev
10-11-2009, 01:07 PM
Πολύ ευχαριστώ

mary_1985
12-11-2009, 05:08 PM
[QUOTE=Admin;45678]Έχετε ωροσκόπο στις 18 μοίρες του Λέοντα.

τι εννοειτε με τις μοιρες?εχει και αυτο σημασια?εγω εχω ωροσκοπο στις 2 43' 36'' του σκορπιου.τι σημαινει αυτο?ειναι κατι διαφορετικο απο καποιον που εχει ωροσκοπο στον σκορπιο σε αλλες μοιρες? ευχαριστω :cheesy:

piperis
26-11-2009, 08:55 PM
γεια σας εχω γεννηθει 9 νοεμβριου 1972 8 και 20 το πρωι στη στοκχολμη σουηδιας και θα ηθελα να μαθω τον ωροσκοπο μου ευχαριστω

piperis
26-11-2009, 09:47 PM
δεν υπαρχουν χωρες εξωτερικου στον γενεθλιο χαρτη

ScP
26-11-2009, 10:07 PM
http://www.myhoroscope.gr/horo/scripts/data_entry.php κι όμως :bigsmile:

zw_epimenontas
09-12-2009, 10:09 PM
φιλε μου ισως να προλαβες να βρεις αυτο που θες απο μονος σου ομως για καλο και για κακο θα σου πω εισαι σκορπιος με σεληνη στον τοξοτη και ωροσκοπο σκορπιο! :love::embarrest ειπα και για την σεληνη γιατι θα πρεπει να ξερεις ... για περισσοτερη βοηθεια εχεις κυβερνητη απο ζωδιο και ωροσκοπο τον πλουτωνα και απο τον τοξοτη τον δια! προς τον piperis!!:toung:

piperis
10-12-2009, 10:43 PM
τον βρηκα τον ωροσκοπο αλλα αυτο που μου λες δειχνει κατι γιατι ειμαι ασχετη ευχαριστω για την απαντηση::unsure: προς epimenotas

παλίρροια
12-12-2009, 06:45 PM
Αν έχει κάποιος το χρόνο να με βοηθήσει που μπορώ να βρώ για να διαβάσω τον Ωροσκόπο μου στο Διδυμο στίς 21 μοίρες την επεξήγηση δηλ?:unsure:

athinoula85
12-12-2009, 07:43 PM
Αν έχει κάποιος το χρόνο να με βοηθήσει που μπορώ να βρώ για να διαβάσω τον Ωροσκόπο μου στο Διδυμο στίς 21 μοίρες την επεξήγηση δηλ?:unsure:
Για την ερμηνεία του ωροσκόπου στα ζώδια , μπορείς να διαβάσεις εδώ :
http://www.myhoroscope.gr/17-%EF%DF%EA%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F2-%F4%FD%F0%EF%E9-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5/120-%F3%F4%EF%E9%F7%E5%DF%E1-%F0%F1%EF%F3%F9%F0%E9%EA%FC%F4%E7%F4%E1%F2-%E2%DC%F3%E7-%F4%EF%F5-%F9%F1%EF%F3%EA%FC%F0%EF%F5.html

:love:

παλίρροια
12-12-2009, 09:00 PM
Σε ευχαριστώ που μου απάντησες Αθηνούλα.Καλό βράδυ!:bigsmile:

παλίρροια
12-12-2009, 09:17 PM
Υπάρχει αρθρο που να αναλύει και τις Μοίρες του Ωροσκόπου? Γιατί το Αρθρο για τις ερμηνείες του Ωροσκόπου το έχω διαβάσει.:blink:

Μητσάκος
12-12-2009, 09:36 PM
Υπάρχει αρθρο που να αναλύει και τις Μοίρες του Ωροσκόπου? Γιατί το Αρθρο για τις ερμηνείες του Ωροσκόπου το έχω διαβάσει.:blink:

Από ό,τι θυμάμαι, όχι :bigsmile:
Θα υπάρχουν όμως ερμηνείες για τις μοίρες στην καρμική ανάλυση που θα διατίθεται σε συνδρομητές (πάλι αν θυμάμαι καλά :cheesy: )

παλίρροια
12-12-2009, 09:38 PM
ΟΚ, Σε ευχαριστώ καλό βράδυ!

TheSun
13-12-2009, 12:32 PM
Πάρα πολύ καλό άρθρο αλλά θέλω να ρωτήσω γιατί έχω μπερδευτεί και προσπαθώ να κατανοήσω καλύτερα το τι τελικά σημαίνει ωροσκόπος!
Διαβάζω γενικότερα και μου έχουν δημιουργηθεί οι εξής απορίες: Εντάξει είναι προβολή αυτό που φαίνεται προς τα έξω κτλ. ο ωροσκόπος είναι εκείνο το σημείο που δείχνει τι ακριβώς θέλουμε στην πορεία της ζωής μας για να νιώσουμε ικανοποίηση και ολοκληρωμένοι ή τελικά είναι αυτό που το σημείο που δείχνει πως αναλαμβάνουμε δράση και τον τρόπο της δράσης για να φτάσουμε στην αυτοπραγμάτωση - το σημείο εκείνο που συμβολίζει το Εγώ (Ήλιος);; Ή τελικά και τα δύο;
ευχαριστώ

παλίρροια
13-12-2009, 12:59 PM
Θα προσπαθήσω να δώσω μια ερμηνεία,αν και δεν ξέρω αν θα έπρεπε λόγω του οτι είμαι πολύ αρχάρια.....Απο αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχω βγάλει το συμπερασμα πως ο Ωροσκόπος καθορίζει τις διαπροσωπικές σχέσεις μας, σίγουρα αυτό που βγάζουμε προς τα "εξω" την εντύπωση που δίνουμε δηλ, για πολλούς την κληρονομικότητα μας είς οτι αφορά θέματα υγείας,την εμφάνιση μας σε μεγάλο βαθμό, και τον τρόπο που κατά καιρούς προσεγγίζουμε τους στόχους μας.... Για ολα αυτά βέβαια μεγάλο ρολο παίζει ο κυβερνητης του Ωροσκόπου μας η Οικοθεσία του και οι όψεις φυσικά οι οποίες υπάρχουν στο Ωροσκόποι μας όπως θα έλεγαν και οι έμπειροι της Αστρολογίας.
Συγνώμη στους πιο εμπειρους αν έχω κάνει κάτι λάθος αλλά θέλω και εγώ να συμβάλω όπως μπορώ έστω και ημιμαθής...:bigsmile:

TheSun
13-12-2009, 01:18 PM
Θα προσπαθήσω να δώσω μια ερμηνεία,αν και δεν ξέρω αν θα έπρεπε λόγω του οτι είμαι πολύ αρχάρια.....Απο αυτά που έχω διαβάσει μέχρι τώρα έχω βγάλει το συμπερασμα πως ο Ωροσκόπος καθορίζει τις διαπροσωπικές σχέσεις μας, σίγουρα αυτό που βγάζουμε προς τα "εξω" την εντύπωση που δίνουμε δηλ, για πολλούς την κληρονομικότητα μας είς οτι αφορά θέματα υγείας,την εμφάνιση μας σε μεγάλο βαθμό, και τον τρόπο που κατά καιρούς προσεγγίζουμε τους στόχους μας.... Για ολα αυτά βέβαια μεγάλο ρολο παίζει ο κυβερνητης του Ωροσκόπου μας η Οικοθεσία του και οι όψεις φυσικά οι οποίες υπάρχουν στο Ωροσκόποι μας όπως θα έλεγαν και οι έμπειροι της Αστρολογίας.
Συγνώμη στους πιο εμπειρους αν έχω κάνει κάτι λάθος αλλά θέλω και εγώ να συμβάλω όπως μπορώ έστω και ημιμαθής...:bigsmile:

Αγαπητή Παλίρροια σ' ευχαριστώ για την άμεση και ενδιαφέρουσα απάντησή σου!!!:bigsmile:

Μητσάκος
13-12-2009, 03:49 PM
Αγαπητή Παλίρροια σ' ευχαριστώ για την άμεση και ενδιαφέρουσα απάντησή σου!!!:bigsmile:
Για να βοηθήσω λίγο περισσότερο, αν ο Ήλιος είναι η προσωπικότητα και η Σελήνη το συναίσθημα, ο ωροσκόπος υποδεικνύει τον τρόπο με τον οποίο θα εκφραστούν η προσωπικότητα και το συναίσθημα :bigsmile:

TheSun
13-12-2009, 04:16 PM
Για να βοηθήσω λίγο περισσότερο, αν ο Ήλιος είναι η προσωπικότητα και η Σελήνη το συναίσθημα, ο ωροσκόπος υποδεικνύει τον τρόπο με τον οποίο θα εκφραστούν η προσωπικότητα και το συναίσθημα :bigsmile:

Ευχαριστώ Μητσάκος!!!! Δηλαδή αν κατάλαβα αν κάποιος έχει ωροσκόπο στην Παρθένο (εγώ δηλαδή) θα με βοήθησει (μέσω της υγείας, προσφοράς, της εργασίας κτλ. και ότι τέλος πάντων εκφράζει μια Παρθένος) να εκφράσω την προσωπικότητά μου!!! Έτσι είναι;;; Καλά το χω καταλάβει;;; Το συναίσθημα όμως δεν κατάλαβα:blink: Το συναίσθημα πως θα εκφραστεί;; Με τη προσφορά;;; Ανάλογα με τη θέση της Σελήνης σαφώς και τι γωνία θα κάνει με τον ωροσκόπο;;;:wacko:

TheSun
13-12-2009, 04:26 PM
Ευχαριστώ Μητσάκος!!!! Δηλαδή αν κατάλαβα αν κάποιος έχει ωροσκόπο στην Παρθένο (εγώ δηλαδή) θα με βοήθησει (μέσω της υγείας, προσφοράς, της εργασίας κτλ. και ότι τέλος πάντων εκφράζει μια Παρθένος) να εκφράσω την προσωπικότητά μου!!! Έτσι είναι;;; Καλά το χω καταλάβει;;; Το συναίσθημα όμως δεν κατάλαβα:blink: Το συναίσθημα πως θα εκφραστεί;; Με τη προσφορά;;; Ανάλογα με τη θέση της Σελήνης σαφώς και τι γωνία θα κάνει με τον ωροσκόπο;;;:wacko:


Για να βοηθήσω λίγο περισσότερο, αν ο Ήλιος είναι η προσωπικότητα και η Σελήνη το συναίσθημα, ο ωροσκόπος υποδεικνύει τον τρόπο με τον οποίο θα εκφραστούν η προσωπικότητα και το συναίσθημα
Δηλαδή μία Σελήνη στον Σκορπιό (εγώ πάλι) που δεν θεωρείται και η καλύτερη θέση της Σελήνης τι λέμε εδώ: ότι το συναίσθημα και αυτό θα εκφραστεί με βάση τις ιδιότητες του ζωδίου του ωροσκόπου;;;;:cry: μάλλον τα μπέρδεψα..