PDA

View Full Version : Κρόνος - Ο "δάσκαλος" του ζωδιακού [Σχόλια]



*Astropeleki*
09-02-2006, 11:39 PM
Βρε βρε ο Κρόνος...τον έχω και κυβερνήτη μου!:weird:

Αγγελικη
10-02-2006, 12:19 AM
Γεια σου Κια,
Απο που εχεις κυβερνητη τον Κρονο;

*Astropeleki*
10-02-2006, 12:30 AM
Γεια σου Κια,
Απο που εχεις κυβερνητη τον Κρονο;

Στα χαρακτηριστικά των ζωδίων λέει ότι παραδοσιακά ο κυβερνήτης του Υδροχόου είναι ο Κρόνος και ο Ουρανός! Πως γίνεται να υπάρχουν δύο κυβερνήτες?

Αγγελικη
10-02-2006, 12:42 AM
Ο Κυβερνητης του ωροσκοπου εξεταζεται πρωτα και ο οικος στον οποιο βρισκεται.
Και μην ξεχναμε και τις οψεις!!!

may
10-02-2006, 10:38 AM
Αυτήν την εποχή γνωρίζω την πρώτη επιστροφή του Κρόνου κ μάλιστα είναι δύσκολη γιατί απέχει μόνο 3 μοίρες από τον Ωροσκόπο μου. Είναι δύσκολη επείσης γιατί είναι κυβερνήτης του 6ου μου κ μου έχει φέρει πολλά ξεκαθαρίσματα κ πολλές περίεργες καταστάσεις στον επαγγελματικό μου χώρο, οι οποίες ακόμα δεν μπορώ να προβλέψω πως θα εξελιχθούν, αφού βρίσκεται ακόμα σε ανάδρομη φορά.

Είδομεν, λοιπόν..

:love:

panther
10-02-2006, 11:30 AM
Στα χαρακτηριστικά των ζωδίων λέει ότι παραδοσιακά ο κυβερνήτης του Υδροχόου είναι ο Κρόνος και ο Ουρανός! Πως γίνεται να υπάρχουν δύο κυβερνήτες?

Ο Κρόνος δεν είναι ο Κυβερνήτης του Αιγόκερου? :suspiciou:suspiciou
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά!

may
10-02-2006, 01:05 PM
Αγαπητή Panther,

από όσο γνωρίζω, υπάρχουν κάποια ζώδια που έχουν δύο κυβερνήτες, π.χ. ο Σκορπιός κυβερνάται από τον Πλούτωνα, αλλά έχει κ έναν δεύτερο.. "παραδοσιακός κυβερνήτης ονομάζεται", που είναι ο Άρης.

Κάποιες φορές κρίνεται σκόπιμο να κοιτούμε κ τους παραδοσιακούς πλανήτες. Δηλ. ο Άρης σε ένα ωροσκόπιο δεν "έρχεται" μόνο από τον Κριό, αλλά κ από το Σκορπιό.

Αυτά γνωρίζω και αν είμαι κάπου λάθος, είμαι και πρόθυμη να το συζητήσουμε.

:love:

panther
10-02-2006, 01:22 PM
Αγαπητή Panther,

από όσο γνωρίζω, υπάρχουν κάποια ζώδια που έχουν δύο κυβερνήτες, π.χ. ο Σκορπιός κυβερνάται από τον Πλούτωνα, αλλά έχει κ έναν δεύτερο.. "παραδοσιακός κυβερνήτης ονομάζεται", που είναι ο Άρης.

Κάποιες φορές κρίνεται σκόπιμο να κοιτούμε κ τους παραδοσιακούς πλανήτες. Δηλ. ο Άρης σε ένα ωροσκόπιο δεν "έρχεται" μόνο από τον Κριό, αλλά κ από το Σκορπιό.

Αυτά γνωρίζω και αν είμαι κάπου λάθος, είμαι και πρόθυμη να το συζητήσουμε.

:love:

Αγαπητή May,

Το γνωρίζω αυτό αλλά εγώ δεν το πολυκοιτάω γιατί παρατήρησα ότι ο Ερμής έχει κυβερνήτη τους Διδύμους και την Παρθένο. Αλλά, παράλληλα η Παρθένος στον Ερμή είναι σε Πτώση! Τελικά είναι κυβερνήτης ή είναι σε πτώση.

Επειδή βγαίνω εκτός θέματος και θα με κυνηγάνε :sad::sad: επιστρέφω στο θέμα ...
πως μπορεί ο Κρόνος να είναι και κυβερνήτης του Υδροχόου. Ο αιγόκερως είναι συντηρητικός και ο Υδροχόος ανεξάρτητος!

starfish
10-02-2006, 01:40 PM
Ο Κρονος κυβερνουσε και τον Υδροχοο μεχρι που ανακαλυφθηκε ο Ουρανος. Ο Αρης τον Σκορπιο μεχρι ανακαλυψεως του Πλουτωνα και ο Ερμης την Παρθενο μεχρι ανακαλυψεως του Χειρωνα. Γι αυτο λεγονται παραδοσιακοι κυβερνητες.

may
10-02-2006, 01:45 PM
Αγαπητή May,

πώς μπορεί ο Κρόνος να είναι και κυβερνήτης του Υδροχόου. Ο αιγόκερως είναι συντηρητικός και ο Υδροχόος ανεξάρτητος!


ναι, αυτό που θέτεις είναι ένα ζήτημα.. :weird:

εγώ καταθέτω!!

αναμένω να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει περισσότερα!!

:love:


... ο Ερμης την Παρθενο μεχρι ανακαλυψεως του Χειρωνα.

Αυτό πάλι δεν το ήξερα!! Πρόκειται για επίσημη θέση ή για τάση;; Γιατί από όσο ξέρω ο Χείρωνας δεν διαθέτει τα επικοινωνιακά κ αναλυτικά χαρακτηριστικά του Ερμή που έχει σε μεγάλο βαθμό ο Παρθένος!! :suspiciou

:love:

Λίλιαν Σίμου
10-02-2006, 03:49 PM
Αγαπητά μέλη

Επειδή ειπώθηκαν πολλά και ίσως φαίνονται λίγο μπερδεμένα, θα ήθελα να διευκρίσω τα εξής:

Ο Κρόνος είναι και κυβερνήτης του Υδροχόου, αλλά δεν είναι ο ίδιος συντηρητικός Κρόνος του Αιγόκερου. Εδώ, κρατά μόνο ό,τι είναι άξιο να κρατηθεί και να συντηρηθεί, ενώ βοηθά τον Ουρανό να φέρει αλλαγές. Είναι τα υποστηλώματα μίας γέφυρας προς το μέλλον (Ουρανός). Μόνος του ο Ουρανός θα έφερνε τη διάλυση.
Ο Ερμής δεν είναι σε πτώση στη Παρθένο. Είναι ένας Ερμής αναλυτικός, μαθηματικής χροιάς κι ικανός για συντονισμένη δράση στη σκέψη. Είναι ακόμη κυβερνήτης της Παρθένου.
Ο Χείρωνας, επειδή τυγχάνει να έχω ασχοληθεί εδώ και χρόνια, δεν έχει αναγνωριστεί ακόμη καν σαν πλανήτης. Θεωρείται είτε πλανητοειδής, είτε αστεροειδής. Είναι σε καλή θέση στη Παρθένο (άλλοι λένε είναι η Θέση του) και σε καλή θέση στον Τοξότη (άλλοι τοποθετούν εδώ την κυριαρχία του - είμαι κι εγώ αυτής της άποψης). Είναι γενικά σε έξαρση και σε κατοικία σε ένα από τα δύο ζώδιο, χωρίς όμως να αναιρεί τους παραδοσιακούς πλανήτες και χωρίς να φαίνεται - προς το παρόν- έτοιμη η αστρολογική κοινότητα να του δώσει θέση κυβερνήτη ενός ζωδίου.
Η δυναμική των παραδοσιακών πλανητών δεν πρέπει να παραλείπεται, καθώς αυτοί έχουν προσωπικά νοήματα, ενώ οι εξωκρόνιοι πλανήτες είναι κοσμικοί πλανήτες και εξαιρετικά αργοί. Αφορούν γενιές ανθρώπων και προσωποποιούνται μόνο από όψεις με προσωπικούς πλανήτες ή ανάλογα με την τοποθέτηση στους οίκους.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου