PDA

View Full Version : 12ος οίκος



Litsacorinth
08-02-2006, 11:43 AM
Διάβασα ότι : "12ος οίκος - Υποσυνείδητο
Εδώ βρίσκονται οι κρυμμένες καταστάσεις, ασυνείδητες βιωματικές εμπειρίες, θλίψη και ό,τι μας κάνει να υποφέρουμε, να νοιώθουμε περιορισμένοι, κατ’ επέκταση, τα νοσοκομεία, οι φυλακές, η εξορία, η ξενιτιά, τα ιδρύματα, οι κρυφοί εχθροί, τα όνειρα, οι τάσεις φυγής."
Εγώ έχω Ήλιο (στους Διδύμους), Ερμή (στον Καρκίνο), Αφροδίτη (στον Καρκίνο), Κρόνο (στους Διδύμους), Ν. Δεσμό (στον Καρκίνο) και Priapus (στους Δίδυμους-αν και δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία) και όλα αυτά στον 12ο οίκο. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ερμηνεία για την παρουσία όλων αυτών στο 12ο οίκο μου;Ευχαριστώ.

panther
08-02-2006, 12:26 PM
Διάβασα ότι : "12ος οίκος - Υποσυνείδητο
Εδώ βρίσκονται οι κρυμμένες καταστάσεις, ασυνείδητες βιωματικές εμπειρίες, θλίψη και ό,τι μας κάνει να υποφέρουμε, να νοιώθουμε περιορισμένοι, κατ’ επέκταση, τα νοσοκομεία, οι φυλακές, η εξορία, η ξενιτιά, τα ιδρύματα, οι κρυφοί εχθροί, τα όνειρα, οι τάσεις φυγής."
Εγώ έχω Ήλιο (στους Διδύμους), Ερμή (στον Καρκίνο), Αφροδίτη (στον Καρκίνο), Κρόνο (στους Διδύμους), Ν. Δεσμό (στον Καρκίνο) και Priapus (στους Δίδυμους-αν και δεν ξέρω αν αυτό έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία) και όλα αυτά στον 12ο οίκο. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ερμηνεία για την παρουσία όλων αυτών στο 12ο οίκο μου;Ευχαριστώ.

Όλοι αυτοί οι πλανήτες στον 12ο οίκο μήπως βρίσκονται σε σύνοδο?

Litsacorinth
09-02-2006, 09:40 AM
Ο Ήλιος είναι σε σύνοδο με τον Κρόνο, ο Ερμής με την Αφροδίτη και το Νότιο Δεσμό είναι σε σύνοδο.Για τον Πρίαπο δε γνωρίζω.

panther
09-02-2006, 04:59 PM
Ο Ήλιος είναι σε σύνοδο με τον Κρόνο, ο Ερμής με την Αφροδίτη και το Νότιο Δεσμό είναι σε σύνοδο.Για τον Πρίαπο δε γνωρίζω.

Αγαπητή Litsacorinth,

Για τη σύνοδο ήλιου - κρόνου μπορείς να δεις εδώ Ηλιακές σύνοδοι και η ισχύς τους (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=668)
Για τις όψεις Ερμή - Αφροδίτης μπορείς να δεις Ερμής - Ο πλανήτης του πνεύματος (http://myhoroscope.gr/showthread.php?t=360)

Θα προσπαθήσω να κάνω μια σύνδεση όλων:
Ο Ήλιος στους Διδύμους δηλώνει ένα άτομο επικοινωνειακό και προσεγγίσιμο αλλά ίσως κάποιες φορές να φαίνεται "ανώριμο". Ευτυχώς, ο κρόνος βοηθάει το άτομο γιατί το προσγειώνει και μέσω των δοκιμασιών αυτών (Ερμής - Κρόνος - Ήλιος -12ος οίκος) να ωριμάσει πιο γρήγορα.
Απλά, το άτομο αυτό θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεχτικό γιατί και οι 3 προσωπικοί πλανήτες του - Ερμής -επικοινωνείας / Αφροδίτη - Αγάπης & του έρωτα / Ήλιος - βρίσκονται στον 12ο οίκο των δοκιμασιών και σε σύνοδο με τον Κρόνο ο οποίος κάποιες φορές θα κάνει το άτομο επιφυλακτικό και πολύ προσεχτικό.

Θα το κοιτάξω πιο αναλυτικά και θα επανέλθω.

Παρακαλώ διορθώστε με εάν κάνω κάποιο λάθος.

Φιλικά
Ιουλία

Αγγελικη
09-02-2006, 05:40 PM
Εγω θα ηθελα να συμπληρωσω, οτι πρεπει επισης να κοιταξουμε και απο ποιον οικο προερχονται οι πλανητες που καταλαμβανουν τον 12ο οικο.
Π.χ. εαν ο Ηλιος ερχεται απο τον 3ο οικο (δηλ. ακμη του 3ου στον Λεοντα), τοτε θα αντιμετωπισει δυσκολιες ή απογοητευσεις στα θεματα του 3ου οικου.
Εαν η Αφροδιτη ερχεται απο τον 2ο οικο, οι απογοητευσεις δεν θα ειναι αισθηματικου τυπου, αλλα οικονομικου.
Και δεν πρεπει να ξεχναμε και τις οψεις.:)

Litsacorinth
10-02-2006, 08:39 AM
Σας ευχαριστώ και τις δύο. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω περάσει, μέχρι σήμερα τουλάχιστον, καμία δοκιμασία στη ζωή μου είτε σε επικοινωνιακό επίπεδο, είτε σε θέμα έρωτα / αγάπης. Μήπως, επειδή είναι ο τελευταίος οίκος σημαίνει ότι μπορεί να έχω τέτοιου είδους προβλήματα αργότερα στη ζωή μου, οπότε καλό θα ήταν να προσέχω;

Και μία απορία : Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει από ποιόν οίκο προέρχονται οι πλανήτες που βρίσκονται στο 12ο οίκο μου;

may
10-02-2006, 10:26 AM
Και μία απορία : Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει από ποιόν οίκο προέρχονται οι πλανήτες που βρίσκονται στο 12ο οίκο μου;

Αγαπητή Litsacorinth,

όταν υπάρχει ένας πλανήτης σε κάποιον οίκο σε κάποιο ζώδιο δύο περιπτώσεις μπορεί να ισχύσουν..

είτε ο πλανήτης θα είναι κ κυβερνήτης του ζωδίου αυτού (π.χ. Αφροδίτη στον Ταύρο ή Ζυγό),

είτε δεν θα είναι κυβερνήτης του. Σε αυτήν την περίπτωση, όταν δηλαδή ο πλανήτης βρισκεται σε ζώδιο το οποίο δεν κυβερνά, τότε ψάχνουμε να δούμε από που έρχεται.. Παράδειγμα..

έστω Ωροσκόπος στον Λέοντα και Αφροδίτη στον 9ο στον Κριό. Η Αφροδίτη είναι κυβερνήτης του Ταύρου και του Ζυγού. Αρα η Αφροδίτη "έρχεται" από τον 3ο και από τον 10ο οίκο.

Δες το αλλιώς.. θεώρησε ότι η ιδανικά ο κάθε πλανήτης θα πρέπει να βρίσκεται στο ζώδιο που κυβερνά, π.χ. ο Κρόνος θα έπρεπε (σε ιδανικές συνθήκες) να βρίσκεται στον Αιγόκερω. Αν δεν βρίσκεται στον Αιγόκερω κ βρίσκεται σε κάποιο άλλο ζώδιο, τότε σηματοδοτεί κάποια άλλα στοιχεία.. υπάρχει δηλαδή κάποιος λόγος για την αλλάγή αυτή.. κ αυτό ψάχνουμε να δούμε όταν λέμε από που έρχεται κάποιος πλανήτης.

Αυτά.. ελπίζω να σε κάλυψα..

Στη διαθεσή σου για ότι άλλο..

:love:

panther
10-02-2006, 11:43 AM
Σας ευχαριστώ και τις δύο. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω περάσει, μέχρι σήμερα τουλάχιστον, καμία δοκιμασία στη ζωή μου είτε σε επικοινωνιακό επίπεδο, είτε σε θέμα έρωτα / αγάπης. Μήπως, επειδή είναι ο τελευταίος οίκος σημαίνει ότι μπορεί να έχω τέτοιου είδους προβλήματα αργότερα στη ζωή μου, οπότε καλό θα ήταν να προσέχω;

Και μία απορία : Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει από ποιόν οίκο προέρχονται οι πλανήτες που βρίσκονται στο 12ο οίκο μου;

Αγαπητή Litsa,

Είναι πολύ ευχάριστο το ότι δεν έχεις περάσει δυσκολίες στην ζωή μέχρι τώρα. Φυσικά, δεν μπορεί να ξέρει κανένας το τι θα γίνει στο μέλλον. Μπορεί να έχεις τους προσωπικούς σου πλανήτες στον 12ο οίκο - των δυσκολιών - αλλά όπως ήδη σου απάντησε η May και η Αγγελική μπορεί να σχηματίζουν καλές όψεις με άλλους πλανήτες ή να δέχονται θετική επιρροή από τους οίκους. Ελπίζω να βοήθησα και εγώ με την σειρά μου. :bigsmile:

Φιλικά Ιουλία

annoula_
12-02-2006, 05:30 PM
Έχω τον Κρόνο στο 12ο οίκο στην Παρθένο ο οποίος "έρχεται" από τον 5ο.
Αν κατάλαβα καλά από τις παραπάνω επεξηγήσεις, αυτό σημαίνει ότι οι δυσκολίες που θα αντιμετωπίσω θα αφορούν τα θέματα του 5ου οίκου?
Το γεγονός ότι έχω τον "πλανήτη των δοκιμασιών" στον "οίκο των δυσκολιών" δε μου ακούγεται πολύ ευοίωνο. Υπάρχει κάτι θετικό σε αυτή την τοποθέτηση του Κρόνου? :wondering

kmakri
13-02-2006, 12:36 PM
Καλημέρα.
Μελετώ έναν γενέθλιο χάρτη και για τον 12 οίκο έχω:
12 οίκος στον Τοξότη, χωρίς κανέναν πλανήτη.
Κυβερνήτης του Τοξότη ο Δίας ο οποίος βρίσκεται στον 7 οίκο, σε συζυγία με Σελήνη.Ο 7ος βρίσκεται στο ζώδιο του Καρκίνου, ο κυβερνήτης του η Σελήνη βρίσκεται σε αυτόν και εκτός από τον Δία υπάρχει και ο Ερμής.

Απλά θα έλεγα ότι ο εσωτερικός κόσμος του ατόμου επηρεάζεται από τις σχέσεις του με τους άλλους.Θα μπορούσε κάποιος να προσθέσει ή να διορθώσει κάτι?


ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΟΜΩΤΕΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥ.

Litsacorinth
15-02-2006, 12:56 PM
Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Έψαξα και βρήκα ότι η Αφροδίτη μου προέρχεται από τον 5ο οίκο(Ζυγός) και τον 11ο (Ταύρος), ο Ερμής είναι στον 12ο (Δίδυμοι) κι έρχεται και από τον 4ο (Παρθένος) και τέλος ο Ήλιος όντως προέρχεται από τον 3ο οίκο(Λέων). Τί συμπεράσματα βγαίνουν από τα παραπάνω;

may
15-02-2006, 09:30 PM
Σας ευχαριστώ πολύ όλες. Έψαξα και βρήκα ότι η Αφροδίτη μου προέρχεται από τον 5ο οίκο(Ζυγός) και τον 11ο (Ταύρος), ο Ερμής είναι στον 12ο (Δίδυμοι) κι έρχεται και από τον 4ο (Παρθένος) και τέλος ο Ήλιος όντως προέρχεται από τον 3ο οίκο(Λέων). Τί συμπεράσματα βγαίνουν από τα παραπάνω;

Υπόσχομαι να σου δώσω μια ερασιτεχνική ερμηνεία μόλις μπορέσω!! :idea:

Πες μου όμως ακόμα.. που βρίσκεται η Αφροδίτη σου και ο Ήλιος σου;;

:love:

Litsacorinth
16-02-2006, 11:22 AM
Ο Ήλιος μου βρίσκεται στους Διδύμους, στον 12 οίκο (ημερομηνία γέννησης: 6/6/1973, 7:00 π.μ. στην Κόρινθο), η Αφροδίτη στον Καρκίνο, επίσης στο 12ο οίκο, ο Ερμής στον Καρκίνο, επίσης στο 12ο οίκο και Κρόνος στους Διδύμους, επίσης 12ο οίκο.May αδημονώ για την ερασιτεχνική σου ερμηνεία όταν μπορέσεις.Σε ευχαριστώ.

may
17-02-2006, 06:21 PM
Αγαπητή φίλη,

σου παραθέτω, αν και λίγο αργοπορημένα αυτά που διακρίνω εγώ στο χαρτη σου. Πάντως από όσα είπες παραπάνω ο 12ος σου έχει κατά κάποιον τρόπο εκδηλωθεί.. ο 12ος είναι κ ο οίκος της ξενιτιάς, εκεί όπου πάει κάποιος κ συνήθως μένει. Δεν είναι σαν τον 9ο ή τον 5ο που κάνει το ατομο να επιστρέψει.

Συνεχίζω!! Και φυσικά περιμένω τα σχόλιά σου, καθώς και τις υποδείξεις σου!

Από τη σελήνη σου φαίνεται ότι είσαί ένα πνεύμα ονειροπόλο, με φαντασία κ κίνηση. Πιθανόν να δέχθηκες επιρροές από τη μητέρα σου στο πως θα διαβάσεις η ακόμα κ τι θα σπουδάσεις. Όλα τα παραπάνω έχουν μέτρο (δεν είσαι δηλ. φαντασιόπληκτη!! λόγω του 6γωνου της Σελήνης με τον Κρόνο). Μετακινήσεις πολλές (αφού προέρχεται από τον 1ο σου.) Φαίνεται επίσης ότι ίσως να 'εχεις δεχθεί βοήθεια απο αδέλφια.

Από τον 4ο κ τους πλανήτες φαίνεται ότι ίσως έχεις ταπεινή κ απλή καταγωγή (δεν το λέω για κακό, μην παρεξηγηθείς), ίσως διαζύγιο γονέων ή έντονη κ άστατη ζωή, με δοκιμασίες. Διαφορετικά αυτό μπορεί να υποδηλώνει ότι έφυγες ξαφνικά από το πατρικό σου ή ότι για τους γονείς σου η αναχώρησή σου να ήρθε σαν κεραυνός!! Είσαι επίσης τρυφερή κ φαίνεται να παντρεύτηκες από έρωτα κ από τον 5ο σου οίκο φαίνεται ότι το άτομο που συνάντησες κ ερωτεύτηκες στη ζωή σου έχει έντονα στοιχεία νερού αλλά κ ότι ήρθε από μακριά. ίσως φιλάσθενο παιδι. Από τον 6ο φαίνεται εργασία στο εξωτερικό σε σχέση με χρήματα, κεφάλαια, αναδιοργανώσεις;; Από τον 7 προκύπτει είτε γάμος που άργησε να γίνει ή ότι υπάρχει διαφορά ηλικίας στο γάμο κ από τον κυβερνήτη του αυτό ακριβώς που συμβαίνει τώρα, ότι ζεις σε άλλη χώρα. Από το 8ο κ το Δια φαίνεται τάση για σημαντική κληρονομιά ή απόκτηση ακινήτων, αλλά γενικότερα κ από τη θέση του Ηλίου στο 12ο από το 2ο φαίνεται καλή οικονομική κατάσταση. Από τον 9ο φαίνεται ότι κάνεις πολλά ταξίδια "αέρινα" κ ότι σε συμπαθούν άτομα που σχετίζονται με το εξωτερικό κ ότι εκεί αποκτάς δράση κ ρόλο. Φαίνεται επίσης κ το άτομο που έφερες στο πατρικό σου από το εξωτερικό κ ίσως το άτομο αυτό να έχει ταιριάξει αρκετά μα κάποιον από τους γονείς σου. Σίγουρα όμως προκύπτει μια δοκιμασία στην οικόγένεια απο τον Ερμή στο 12ο. Αν κ εγώ νομίζω ότι αυτό σχετίζεται με την αναχώρησή - μετακόμισή σου για άλλο κράτος.

Αυτά από εμένα!!
Ελπίζω να έχω πέσει μέσα έστω κ λίγο!!

:love:

Litsacorinth
20-02-2006, 10:27 AM
Αγαπητή May,
Τι να πω; Έχεις πέσει κατά πάρα πολύ μέσα σε όσα έγραψες. Καταρχήν, όντως μένω εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Κύπρο, όντως ο άνδρας μου (που παντρευτήκαμε από έρωτα) είναι από εξωτερικό (Κύπρο) και όντως δουλεύω στο εξωτερικό (Κύπρο φυσικά), αλλά όχι σε εργασία που έχει σχέση με χρήματα κτλ. Ο γάμος μου άργησε να γίνει, με την έννοια ότι παντρεύτηκα στα 29 (αν αυτό σημαίνει ότι άργησα, αφού μετά από δύο χρόνια σχέση λογοδοθήκαμε, μετά από ένα χρόνο αρραβωνιαστήκαμε και μετά από ένα χρόνο παντρευτήκαμε).Διαφορά ηλικίας δεν έχουμε (είμαι απλά 1 χρόνο μεγαλύτερη). Δοκιμασία στην οικογένεια, όντως είχαμε μια πολύ σοβαρή δοκιμασία πριν 5 χρόνια περίπου και μια άλλη, επίσης πολύ σοβαρή δοκιμασία πριν 15 χρόνια περίπου. Πολύ μου αρέσει η προοπτική της απόκτησης κληρονομιάς ή ακινήτων και η καλή οικονομική κατάσταση. Ο άντρας μου έχει γεννηθεί 11/5/1974, στις 6 το απόγευμα, στη Λευκωσία. Εκτός λοιπόν από το ότι είναι Ταύρος (γη), δε γνωρίζω αν έχει έντονα στοιχεία νερού. Επιρροές από τους δικούς μου γενικά (όχι μόνο από τη μητέρα μου) δέχτηκα, αλλά όχι σχετικά με διάβασμα ή σπουδές, περισσότερο σε ιδέες και σε πράγματα που έπρεπε να πω ή όχι σε άλλους. Μετακινήσεις σίγουρα έχω πολλές, λόγω των ταξιδιών που κάνω Ελλάδα. Το μωρό μου, ευτυχώς, δεν είναι φιλάσθενο. Τώρα, όσον αφορά την καταγωγή, ναι, είναι απλή η καταγωγή, αλλά όσο για το ταπεινή, που σημαίνει διαζύγιο γονέων ή άστατη ζωή, με δοκιμασίες κτλ, τίποτα τέτοιο δεν έχει συμβεί. Αυτό που δεν μου άρεσε είναι ότι τελικά εδώ που είμαι θα μείνω (θα προτιμούσα μια προοπτική επιστροφής, με τον άντρα μου φυσικά, στην Ελλάδα, παρά να μείνω όλη μου τη ζωή στην Κύπρο-καλό, αλλά πολύ μικρό το μέρος!).
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ.

may
20-02-2006, 12:30 PM
Αγαπητή Φίλη,

χαίρομαι που έπεσα μέσα στα περισσότερα!! Πάντως από το τελευταίο μύνημά σου, έχω να προσθέσω τα εξής :

ο Ταυρούλης σου έχει πραγματικά στοιχεία νερου, γιατί ο Ωροσκόπος του είναι Σκορπίος!! Αν και έχει Αφροδίτη στον Κριό (μια θέση όπου πονάει κ φοβάται λίγο η Αφροδίτη :sad: ), εν τούτοις έχει ένα καταπληκτικό Μεγάλο Τρίγωνο ανάμεσα στον Ωροσκόπο, το Δία κ τον Άρη κ μάλιστα σε οίκους που σχετίζονται με ακίνητη περιούσία. Ο Δίας μέσα στον 4ο οίκο του δεχόμενος όμορφα τρίγωνα προσφέρει ευμάρεια στα του σπιτιού. Πιστεύω επίσης ότι πρέπει να είναι κ αρκετά.. ισχυρογνώμον!! :toung: Μάθε επιπλέον ότι είναι ένα άτομο που αγαπάει πόλύ τα του σπιτιού του κ τα της οικογενείας του κ ότι είναι δυνατός όχι μόνο μυικά αλλά κ αντέχει αρκετά. Το γεγονός δε ότι ο κυβερνήτης του 7ου του (Αφροδίτη) βρίσκεται στον 5ο με κάνει μετα σιγουριάς να σκεφτώ ότι παντρεύτηκε κ αυτός όπως κ εσύ άλλωστε, από έρωτα πραγματικό. Τα δύο πιο δύσκολα σημεία του ωροσκοπίου του είναι η αντίθεση Αφροδίτης-Πλούτωνα, ο οποίος Πλούτωνας δέχεται τετράγωνο από τον Κρόνο, ως επίσης η θέση του Άρη στον καρκίνο που δηλώνει φυσική ή πνευματική στέρηση σε έναν από τους δύο γονείς, κάτι όμως που κατά τη γνώμη μου τον ενδυάμωσε πολύ κ το εκμεταλλεύτηκε για καλό του.

Λες πως θα ήθελες να γυρίσεις κάποια στιγμή στην ελλάδα κ ότι το μέρος δε σου πολυαρέσει.. ίσως τελικά αυτό να δηλώνει ο έντονος 12ος σου.


Αυτά!!.. ελπίζω να μη σε πείραξε που είδα το χάρτη του συζύγου σου..

:love:

Litsacorinth
20-02-2006, 03:52 PM
Για άλλη μία φορά May μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ.

Νόμιζα ότι ο ωροσκόπος του άντρα μου είναι ο Ζυγός. Δεν το είχα ψάξει όμως.
Έχεις απόλυτο δίκιο για το ότι είναι της οικογένειας και του σπιτιού, όπως επίσης και για το ότι είναι ισχυρογνώμων.
Φυσική στέρηση από γονείς δεν είχε, διότι ζουν και οι δύο, πνευματική όμως ίσως και να έχεις δίκιο, διότι δεν είναι τόσο κοντά, επικοινωνιακά τουλάχιστον μαζί τους. Εξάλλου, τον μεγάλωσαν ουσιαστικά οι παππούδες του, αφού οι δικοί του δούλευαν πολλές ώρες και τους είχε αδυναμία (στους παππούδες του) και μάλιστα βλέπω πως δείχνει ιδιαίτερο σεβασμό σε μεγάλους ανθρώπους (τους φιλάει το χέρι κτλ).
Όντως έχει αντοχές και έχει μεγάλη μυϊκή δύναμη (κάποτε έκανε πάλη, κικ μπόξινγκ, κτλ).
Ο ωροσκόπος στο Σκορπιό δε δηλώνει ότι είναι και ένα έντονα σεξουαλικό άτομο;
Και η Αφροδίτη στον Κριό μήπως φταίει που δεν είναι τόσο διαχυτικός, όσο εγώ θα ήθελα;
Αυτά περί ευμάρειας κτλ είναι πολύ θετικά, άρα η σκέψη που κάνει για να ξεκινήσει μέσα στον Απρίλιο-Μάιο κάποια δική του δουλειά (παράλληλα με αυτή που κάνει τώρα, τουλάχιστον μέχρι να δει πώς θα πάει η νέα, δική του, δουλειά) καλά κάνει και σκέφτεται να την υλοποιήσει κιόλας;
Πάντως May είσαι πολύ καλή.
Σκέφτομαι να σε ρωτήσω και για το γιο μου (20/6/2004, 8:15 π.μ., Λευκωσία), να μου έγραφες έτσι, δυο τρία πράγματα, αλλά δε θέλω να το παρακάνω!Πάντως, σου έγραψα τα στοιχεία του κι αν έχεις τη διάθεση...
Και πάλι, σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

Αγγελικη
20-02-2006, 05:42 PM
Αγαπητή φίλη,

σου παραθέτω, αν και λίγο αργοπορημένα αυτά που διακρίνω εγώ στο χαρτη σου. Πάντως από όσα είπες παραπάνω ο 12ος σου έχει κατά κάποιον τρόπο εκδηλωθεί.. ο 12ος είναι κ ο οίκος της ξενιτιάς, εκεί όπου πάει κάποιος κ συνήθως μένει. Δεν είναι σαν τον 9ο ή τον 5ο που κάνει το ατομο να επιστρέψει.

Συνεχίζω!! Και φυσικά περιμένω τα σχόλιά σου, καθώς και τις υποδείξεις σου!

Από τη σελήνη σου φαίνεται ότι είσαί ένα πνεύμα ονειροπόλο, με φαντασία κ κίνηση. Πιθανόν να δέχθηκες επιρροές από τη μητέρα σου στο πως θα διαβάσεις η ακόμα κ τι θα σπουδάσεις. Όλα τα παραπάνω έχουν μέτρο (δεν είσαι δηλ. φαντασιόπληκτη!! λόγω του 6γωνου της Σελήνης με τον Κρόνο). Μετακινήσεις πολλές (αφού προέρχεται από τον 1ο σου.) Φαίνεται επίσης ότι ίσως να 'εχεις δεχθεί βοήθεια απο αδέλφια.

Από τον 4ο κ τους πλανήτες φαίνεται ότι ίσως έχεις ταπεινή κ απλή καταγωγή (δεν το λέω για κακό, μην παρεξηγηθείς), ίσως διαζύγιο γονέων ή έντονη κ άστατη ζωή, με δοκιμασίες. Διαφορετικά αυτό μπορεί να υποδηλώνει ότι έφυγες ξαφνικά από το πατρικό σου ή ότι για τους γονείς σου η αναχώρησή σου να ήρθε σαν κεραυνός!! Είσαι επίσης τρυφερή κ φαίνεται να παντρεύτηκες από έρωτα κ από τον 5ο σου οίκο φαίνεται ότι το άτομο που συνάντησες κ ερωτεύτηκες στη ζωή σου έχει έντονα στοιχεία νερού αλλά κ ότι ήρθε από μακριά. ίσως φιλάσθενο παιδι. Από τον 6ο φαίνεται εργασία στο εξωτερικό σε σχέση με χρήματα, κεφάλαια, αναδιοργανώσεις;; Από τον 7 προκύπτει είτε γάμος που άργησε να γίνει ή ότι υπάρχει διαφορά ηλικίας στο γάμο κ από τον κυβερνήτη του αυτό ακριβώς που συμβαίνει τώρα, ότι ζεις σε άλλη χώρα. Από το 8ο κ το Δια φαίνεται τάση για σημαντική κληρονομιά ή απόκτηση ακινήτων, αλλά γενικότερα κ από τη θέση του Ηλίου στο 12ο από το 2ο φαίνεται καλή οικονομική κατάσταση. Από τον 9ο φαίνεται ότι κάνεις πολλά ταξίδια "αέρινα" κ ότι σε συμπαθούν άτομα που σχετίζονται με το εξωτερικό κ ότι εκεί αποκτάς δράση κ ρόλο. Φαίνεται επίσης κ το άτομο που έφερες στο πατρικό σου από το εξωτερικό κ ίσως το άτομο αυτό να έχει ταιριάξει αρκετά μα κάποιον από τους γονείς σου. Σίγουρα όμως προκύπτει μια δοκιμασία στην οικόγένεια απο τον Ερμή στο 12ο. Αν κ εγώ νομίζω ότι αυτό σχετίζεται με την αναχώρησή - μετακόμισή σου για άλλο κράτος.

Αυτά από εμένα!!
Ελπίζω να έχω πέσει μέσα έστω κ λίγο!!

:love:

Εχω πολλες, μα παρα πολλες αποριες....

may
21-02-2006, 08:45 AM
Εχω πολλες, μα παρα πολλες αποριες....

εγώ πάλι καμία που να μπορείς να προσεγγίσεις..

:love:

Fotini Christodoulou
21-02-2006, 08:53 AM
Οι προσωπικες διαφορες ή αντιπαραθέσεις με προσωπικά μηνύματα παρακαλώ.

Συμπληρωματικά και γενικά για όλους:

Οταν γράφουμε δημόσια μια άποψη,πρεπει να είμαστε προετοιμασμένοι και για την ανάλογη κριτική,όπως επίσης και για τις τυχον απορίες που μπορεί να δημιουργήθουν στα μέλη.
Οι ενστάσεις ή στήριξη κάποιας άποψης, συνοδευονται απο επιχειρήματα,ώστε να υπάρχει γονιμος διάλογος μεταξύ των ενδιαφερομένων ερασιτεχνών,με σκοπο την γνώση και σε καμιά περίπτωση δεν είναι δεκτές οι προσωπικές προσβολές.

Λίλιαν Σίμου
21-02-2006, 11:49 PM
Αγαπητά μέλη

Επειδή το θέμα που άνοιξε εδώ ήταν για τον 12ο οίκο ιδιαίτερα, ενδιαφέροντα όσα ειπώθηκαν, αλλά θα ήθελα να δώσω μία άλλη σημαντική διάσταση του 12ου οίκου που οι σχετικά αρχάριοι ή ερασιτέχνες δεν λαμβάνουν υπ' όψη.
Ο τομέας αυτός είναι ιδιαίτερα σημαντικός σε εσωτερικό και μεταφυσικό επίπεδο. Δεν είναι ο οίκος που φέρει όλα τα δεινά ενός χάρτη. Αντίθετα έχει βαρύνουσα σημασία σε όσους δεν ακολουθούν την αστρολογία μόνο με την εξωτερική έκφραση, αλλά βλέπουν τον άνθρωπο σαν σώμα, ψυχή και πνεύμα.
Αυτός ο οίκος, ο οίκος του υποσυνειδήτου, είναι σημαντικός σε όσους έχουν πλανήτες εκεί ιδιαίτερα, καθώς οι πλανήτες αυτοί θέλουν να εκφράσουν καρμικές καταβολές και πνευματικές ανησυχίες που δεν γίνονται αντιληπτές, παρά μόνο όταν ο ενδιαφερόμενος μπει στο μονοπάτι της φιλοσοφικής αναζήτησης. Έτσι θα ήταν καλό να τον αντιμεπωπίζουμε κυρίως.

Όταν η αστρολογία μπορεί να μας δώσει την εσωτερική της διάσταση, τότε πολλές αδυναμίες του χάρτη βελτιώνονται και τα δύσκολα σημεία θεραπεύονται. Ο 12ος είναι ο εσωτερικός μας οδηγός.
Όσοι ασχολείστε με αγάπη με την αστρολογία, κι είστε αρκετοί, ξεφύγετε σιγά-σιγά από την επιφανειακή χρήση των βιβλίων και προσπαθείστε να νοιώσετε τις δονήσεις ενός χάρτη.

Καλή συνέχεια
φιλικά
Λίλιαν Σίμου

eddy
23-02-2006, 06:05 PM
Αγαπητά μέλη

Επειδή το θέμα που άνοιξε εδώ ήταν για τον 12ο οίκο ιδιαίτερα, ενδιαφέροντα όσα ειπώθηκαν, αλλά θα ήθελα να δώσω μία άλλη σημαντική διάσταση του 12ου οίκου που οι σχετικά αρχάριοι ή ερασιτέχνες δεν λαμβάνουν υπ' όψη.
Ο τομέας αυτός είναι ιδιαίτερα σημαντικός σε εσωτερικό και μεταφυσικό επίπεδο. Δεν είναι ο οίκος που φέρει όλα τα δεινά ενός χάρτη. Αντίθετα έχει βαρύνουσα σημασία σε όσους δεν ακολουθούν την αστρολογία μόνο με την εξωτερική έκφραση, αλλά βλέπουν τον άνθρωπο σαν σώμα, ψυχή και πνεύμα.
Αυτός ο οίκος, ο οίκος του υποσυνειδήτου, είναι σημαντικός σε όσους έχουν πλανήτες εκεί ιδιαίτερα, καθώς οι πλανήτες αυτοί θέλουν να εκφράσουν καρμικές καταβολές και πνευματικές ανησυχίες που δεν γίνονται αντιληπτές, παρά μόνο όταν ο ενδιαφερόμενος μπει στο μονοπάτι της φιλοσοφικής αναζήτησης. Έτσι θα ήταν καλό να τον αντιμεπωπίζουμε κυρίως.

Όταν η αστρολογία μπορεί να μας δώσει την εσωτερική της διάσταση, τότε πολλές αδυναμίες του χάρτη βελτιώνονται και τα δύσκολα σημεία θεραπεύονται. Ο 12ος είναι ο εσωτερικός μας οδηγός.
Όσοι ασχολείστε με αγάπη με την αστρολογία, κι είστε αρκετοί, ξεφύγετε σιγά-σιγά από την επιφανειακή χρήση των βιβλίων και προσπαθείστε να νοιώσετε τις δονήσεις ενός χάρτη.

Καλή συνέχεια
φιλικά
Λίλιαν Σίμου


κα Σίμου πολύ σημαντική η παρατήρησή σας. Εχω στο 12ο Οίκο Ηλιο, Ερμή, Δια, Ουρανό και Πλούτωνα. και νομίζω και Νότιο Δεσμό. Θα ήθελα να ρωτήσω όταν λέτε ότι «ο 12ος Οίκος μπορεί να είναι εσωτερικός οδηγός, καθώς οι πλανήτες που είναι στο 12ο θέλουν να εκφράσουν καρμικές καταβολές και πνευματικές ανησυχίες», πώς επηρεάζουν οι Πλανήτες αυτοί του Δωδέκατου;; Ποιά στοιχεία είναι αυτά που πρέπει να προσεχθούν/ καλλιεργηθούν;;

Ευχαριστώ

Λίλιαν Σίμου
24-02-2006, 03:18 AM
Αγαπητό μέλος eddy

Θα προσπαθήσω να σας απαντήσω όσο καλύτερα γίνεται, καθώς η καρμική ανάλυση (γιατί για κάτι τέτοιο σας μιλώ όπως καταλάβατε) είναι σύνθεση πολλών στοιχείων του χάρτη μας. Επομένως, χρειάζεται μία χρονοβόρα και βαθιά συνολική μελέτη.
Ωστόσο, από όσο μπορώ να κατανοήσω τώρα, έχετε ένα σημαντικό δωδέκατο από πολλές πλευρές. Σχεδόν οι μισοί πλανήτες είναι εκεί. Μεταφέρουν μνήμες από εμπειρίες παλιές από τους τομείς που προέρχονται, αλλά κι από τις ιδιότητες που κατέχουν. Για παράδειγμα, ο Ουρανός, ενδεχόμενα δηλώνει επίγνωση σε θέματα επανάστασης, ανακάλυψης κι ίσως γνώση αστρολογική που προϋπήρχε. Ο κάθε πλανήτης έτσι ερμηνεύεται, συν τον συνδυασμό του οίκου από όπου προέρχεται. Παράλληλα πρέπει κάποιος να εξετάσει και τις όψεις και τα ζώδια. Στη συνέχεια να δει κι άλλα πολλά στοιχεία σε άλλα σημεία του χάρτη. Η καρμική ανάλυση είναι πολύ δουλειά και δεν καλύπτεται μόνο με αυτό το ωροσκόπιο (το γενέθλιο).
Θα ήθελα να προσθέσω, πως στον χάρτη σας, το υποσυνείδητο έχει έντονες μνήμες που πρέπει να εκδηλώνονται σε έντονες καταστάσεις ή όταν συντονίζεστε αρμονικά με τον εσωτερικό σας (ψυχικό) κόσμο.
Θα σας βοηθούσε μία μελέτη του εσωτερισμού και ίσως μία ανάλυση καρμική σε όλο της το εύρος.
Αλλά προσπαθήστε να βρείτε βιβλία ή ανθρώπους ικανούς να σας δώσουν ώθηση προς την εσωτερίκή αναζήτηση.
Θα εκμεταλλευτείτε έτσι θετικά, τη δυναμική αυτού του οίκου. Είστε ένα άτομο με δυνατότητες για να αναπτύξετε τις εσωτερικές σας δυνάμεις. Αλλά πρέπει να γίνει σωστά.

Καλό σας ταξίδι προς τον 'Εσω εαυτό"

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

eddy
24-02-2006, 10:23 PM
Ευχαριστώ πολύ κα Σίμου. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποια βιβλία;

Λίλιαν Σίμου
25-02-2006, 12:07 AM
Γεια σας

Σας έστειλα προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ για την επικοινωνία

φιλικά
Λίλιαν Σίμου