PDA

View Full Version : Περί γενεθλίου Ερμή



Fotini Christodoulou
01-02-2006, 08:49 AM
Καλημέρα σε όλους τους "εραστές"!:)

Στον γενέθλιο χάρτη μου ο Ερμής βρισκεται στις 3 και 27 του Λεοντα,σε σύνοδο με την ακμή του 4ου οίκου ή IC και επομένως ,σε αντίθεση, με το μεσουράνημά μου στον Υδροχόο (MC),το οποιο ειναι σε σύνοδο με την Ηρα σε αναδρομη φορά.
Επίσης τριγωνιζει τον Νοτιο Δεσμό μου,ο οποιος βρίσκεται στον Κριό.


Θα εκτιμούσα τα όποια σχόλια ως προς την σύνθεση των οψεων!

Αγγελικη
03-02-2006, 04:26 PM
Γεια σου Φωτεινουλα:)

Λεω να κανω μια προσπαθεια και διορθωσε με σε παρακαλω:)
Ο Ερμης στον Λεοντα σε κανει μερικες φορες δογματικη στη σκεψη, πεισματαρα. Εισαι ομως πολυ γενναιοδωρη και καλοκαρδη. Σου αρεσει ν΄αναλαμβανεις ευθυνες και σου ταιριαζουν θεσεις που εχουν να κανουν με τη διοικηση.
Ο Ερμης στον 4ο οικο, δειχνει οτι σου αρεσει το διαβασμα στο σπιτι, σου δινει μια αισθηση ασφαλειας η μελετη. Μαλλον αλλαζεις συχνα τοπο διαμονης, λογω της αναγκης σου να βρεις το δικο σου χωρο, αυτο που σου ταιριαζει. Επισης, οπου κι αν βρεθεις, θελεις να αισθανεσαι σαν στο σπιτι σου.
Ο Ερμης προερχομενος απο τον 2ο οικο, δειχνει οτι η περιουσια θα επιτευχθει στο δευτερο μισο της ζωης και ευνοει τα ακινητα αγαθα. Επισης, εργασια που θα πραγματοποιειται στο σπιτι και ισως εχει σχεση με τα αποκρυφα.
Ο Ερμης σε τριγωνο με τον Νοτιο Δεσμο, νομιζω οτι δινει εμφαση στα μικρα ταξιδια και τις μετακινησεις.
Τωρα, οσο για το τετραγωνο με τον Χειρωνα, θα χρησιμοποιησω ενα αποσπασμα απο το βιβλιο της κ.Λιλιαν Σιμου "Χειρωνας:Το ταξιδι της εσωτερικης αναζητησης" : "Μια σκληρη οψη, ενδεχεται να μας δυσκολεψει στο σχολειο και σε ζητηματα απλης λογικης, ενω να ειμαστε ικανοι σε αλλα πνευματικα επιπεδα και ερευνες του ασυνειδητου. Ειναι δυνατον, να αισθανομαστε τι συμβαινει πισω απο τις λεξεις, αλλα να εκφρασουμε μ΄ενα απλο λογο ή να γραψουμε σ΄ενα φυλλο χαρτι σκεψεις και ιδεες να μας φαινεται δυσκολο".

Αυτα, προς το παρον...:)

Fotini Christodoulou
03-02-2006, 04:47 PM
Ευχαριστω πολύ Αγγελική,τι να σε διορθώσω...σωστη οπως πάντα.
Η αναφορά σου στον Χείρωνα,είναι πολύ ευστοχη!

Μια απορία μονο.Γράφεις σχετικά με τον Ερμή"προερχόμενος"απο τον 2ο οίκο,τί εννοείς;

Αγγελικη
03-02-2006, 04:52 PM
Η ακμη του 2ου οικου βρισκεται στους Διδυμους:bigsmile:

panther
03-02-2006, 05:06 PM
Φωτεινή,
Θα συμφωνήσω με την Αγγελική.

Ο Ερμης στον Λεοντα σε κανει μερικες φορες δογματικη στη σκεψη, πεισματαρα. Εισαι ομως πολυ γενναιοδωρη και καλοκαρδη. Σου αρεσει ν΄αναλαμβανεις ευθυνες και σου ταιριαζουν θεσεις που εχουν να κανουν με τη διοικηση.
Ο Ερμης στον 4ο οικο, δειχνει οτι σου αρεσει το διαβασμα στο σπιτι, σου δινει μια αισθηση ασφαλειας η μελετη.

Επίσης, είναι πολύ πιθανό λόγω της θετικής όψης που σχηματίζει ο Ερμής με την ακμή του 4ου οίκου να είσαι πολύ επικοινωνιακή, να εκφράζεις τα συναισθήματα σου και τις ανάγκες σου (στον σύντροφο - οικογένεια) αρκετά συζητήσιμη και με κατανόηση. Θεωρώ ότι υπάρχουν στιγμές που κινείσαι με διπλωματικό τρόπο.

Αγγελική, εάν κάνω λάθος διόρθωσέ με.

Αγγελικη
03-02-2006, 05:12 PM
Ιουλια μου, τι εννοεις θετικη οψη;:)

panther
03-02-2006, 05:14 PM
Ιουλια μου, τι εννοεις θετικη οψη;:)

Την σύνοδο εννοώ!:suspiciou

Αγγελικη
03-02-2006, 05:25 PM
Δεν ξερω αν αυτο εχει να κανει με τη συνοδο ή με το γεγονος οτι ο Ερμης ειναι απλως, στον 4ο οικο. Θα σε γελασω. Νομιζω οτι τον ερωτα θα τον βλεπει περισσοτερο πνευματικα(Ερμης-Λεων) και θα αναζητα συντροφο που θα τη βοηθα να βαλει σε μια σειρα τις απεριοριστες ιδεες της.

may
05-02-2006, 10:00 PM
Αγαπητή Αγγελική,

θέλω να σε ρωτήσω το εξής γιατί δεν το γνωρίζω.. :idea:

είπες παραπάνω ότι στην Φωτεινή ότι "η περιουσία θα αποκτηθεί στο δεύτερο μισό της ζωής".

Πως καταλήγεις εκεί??