PDA

View Full Version : Ερμηνεία yod γενέθλιου χάρτη;..



astral_dreamer
30-01-2006, 07:23 PM
Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορειτε να ερμηνευσετε ενα σχηματισμο yod που ειδα οτι διαθετω στο γενεθλιο χαρτη μου. 6-2-1984, 9:40 π.μ., Αθηνα.
Εχει κορυφη (αν δεν κανω λαθος) το Βορειο Δεσμο (Διδυμους, 3ος οικος), δεχεται quincunx απο Αφροδιτη (Αιγοκερως, 10ος) και Αρη (Σκορπιος, 7ος) που σχηματιζουν εξαγωνο μεταξυ τους..

Ξενα sites αποκαλουν το yod ως "δαχτυλο του Θεου" ή "χερι της μοιρας" (το οποιο "δειχνει" το Βορειο μου δεσμο?) και δειχνει καρμικοτητα. Με ποια εννοια ομως;

Ειδα οτι αυτο που σχηματιζεται ειναι yod, ομως υπαρχει και κατι ακομα που παρατηρησα. Προστιθενται στο yod τα εξης: ο Ουρανος κανει αντιθεση με τον Βορειο Δεσμο (ειναι πανω στο Νοτιο) σχηματιζοντας παραλληλα ημιεξαγωνα με Αφροδιτη και Αρη! Αυτο το σχημα εχει καποιο ονομα; Και τι συμβολιζει; Θυμιζει καπως σχηματισμο kite, ομως το kite εχει οψεις τριγωνου..

Αν καποιος αστρολογος θελει να βοηθησει μπορει να μου στειλει pm.. Ευχαριστω πολυ!!

Αγγελικη
31-01-2006, 01:08 PM
Θα ηθελα να ρωτησω αν μπορειτε να ερμηνευσετε ενα σχηματισμο yod που ειδα οτι διαθετω στο γενεθλιο χαρτη μου. 6-2-1984, 9:40 π.μ., Αθηνα.
Εχει κορυφη (αν δεν κανω λαθος) το Βορειο Δεσμο (Διδυμους, 3ος οικος), δεχεται quincunx απο Αφροδιτη (Αιγοκερως, 10ος) και Αρη (Σκορπιος, 7ος) που σχηματιζουν εξαγωνο μεταξυ τους..

Ξενα sites αποκαλουν το yod ως "δαχτυλο του Θεου" ή "χερι της μοιρας" (το οποιο "δειχνει" το Βορειο μου δεσμο?) και δειχνει καρμικοτητα. Με ποια εννοια ομως;

Ειδα οτι αυτο που σχηματιζεται ειναι yod, ομως υπαρχει και κατι ακομα που παρατηρησα. Προστιθενται στο yod τα εξης: ο Ουρανος κανει αντιθεση με τον Βορειο Δεσμο (ειναι πανω στο Νοτιο) σχηματιζοντας παραλληλα ημιεξαγωνα με Αφροδιτη και Αρη! Αυτο το σχημα εχει καποιο ονομα; Και τι συμβολιζει; Θυμιζει καπως σχηματισμο kite, ομως το kite εχει οψεις τριγωνου..

Αν καποιος αστρολογος θελει να βοηθησει μπορει να μου στειλει pm.. Ευχαριστω πολυ!!

Αγαπητε Astral_Dreamer,
Ο Βορειος Δεσμος σου, ναι μεν δεχεται οψη quincunx απο τον Αρη, αλλα οχι απο την Αφροδιτη. Οποτε το Yod δεν ισχυει.
Γενικα, το Yod δειχνει δυσκολιες που επιφερουν τα 2 quincunx, τις οποιες προσπαθει να εξομαλυνει ο πλανητης που βρισκεται στην κορυφη, με τη βοηθεια του εξαγωνου που σχηματιζει (αναλογως με το ζωδιο και τον οικο στον οποιο βρισκεται).

sagimoon
31-01-2006, 02:31 PM
Γενικα, το Yod δειχνει δυσκολιες που επιφερουν τα 2 quincunx, τις οποιες προσπαθει να εξομαλυνει ο πλανητης που βρισκεται στην κορυφη, με τη βοηθεια του εξαγωνου που σχηματιζει (αναλογως με το ζωδιο και τον οικο στον οποιο βρισκεται).

Ερώτηση :

Ο πλανήτης που βρίσκεται στην κορυφή κάνει το εξάγωνο ?? Νομίζω όχι. :)

Αγγελικη
31-01-2006, 02:42 PM
Ουπς!!! Λαθος το εγραψα:toung:
Εννοω με τη βοηθεια του εξαγωνου που σχηματιζεται.
Συγνωμη!
Η βοηθεια ομως θα ειναι του υφους του πλανητη της κορυφης.
Ετσι δεν ειναι;:) :)

ScP
31-01-2006, 05:23 PM
Αν καποιος αστρολογος θελει να βοηθησει μπορει να μου στειλει pm..
Μην είσαι σίγουρος ότι όποιος δηλώνει αστρολόγος μπορεί να βοηθήσει. Αστρολόγος δεν είναι κανείς μέχρι να αξιολογηθεί τουλάχιστον από κάποια επίσημη Σχολή (δεν υπάρχει καμία στη χώρα μας).


Με μια απλή ματιά στο χάρτη σου, λυπάμαι που δεν έχω χρόνο να καταθέσω προσεκτικότατη άποψη αυτό που ονομάζεις Yod δεν είναι Υοd αλλά Μπούμερανγκ αφού ο Κορυφαίος ο Βόρειος Δεσμός είναι σε αντίθεση με κάποιον πλανήτη και οι πλανήτες που σχηματίζουν το εξάγωνο κάνουν το ημιεξάγωνο με τον Ουρανό.

Απο την άλλη και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορούμε να μιλάμε για Υοd μια και ο Βόρειος Δεσμός είναι σημείο και η αστρολογική πρακτική μας λέει ότι ουσιαστικά όχι ο Βόρειος Δεσμός αλλά ούτε καν ο Ωροσκόπος ή το Μεσουράνημα δεν μπορούν μόνοι τους να σχηματίσουν είτε Γιοντ είτε Μπούμερανγκ εκτός και αν είναι σε σύνοδο με κάποιο Υπαρκτό πάντα πλανήτη.

Αυτό που μπορείς να κάνεις στην δεδομένη περίπτωση είναι απλά να μεταφράσεις τις χιαστί όψεις που κάνει ο Βόρειος Δεσμός ξεχωριστά και μετά να κάνεις τη σύνθεση. Έτσι, λοιπόν, εάν ο Βόρειος Δεσμός έχει να κάνει με τη Μητέρα μιας και αποφεύγω να αναλύω και να συνδέω τα πάντα με το Κάρμα (έξυπνο, μυστηριώδες αλλά ασφαλές για τους αστρολόγους) σημαίνει ότι στον εσώτερο ψυχισμό σου το Μητρικό Πρότυπο - Αρχέτυπο έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση της σεξουαλικότητάς σου και πιθανώς να σου έφερε κάποιες ανασφάλειες στις σχέσεις σου με τον κόσμο.

Άξιο να αναλυθεί και το ότι έχεις και μια σύνοδο Κρόνου Άρη στον χάρτη σου στα μεταβλητά που σημαίνει ότι πιθανώς στον σεξουαλικό η εσώτερο ψυχολογικό χώρο της ζωής σου πρέπει να κάνεις μετά απο σημαντικές αλλαγές στη ζωή σου τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Δεδομένου ότι ο Κρόνος Άρης ενεργοποιείται μέσω των Διελεύσεων σημαίνει ότι πρόκειται για μια χρονιά που θα έρθεις αντιμέτωπος με τα παραπάνω.

astral_dreamer
01-02-2006, 07:44 PM
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

Αγαπητη Αγγελικη,
εχω την επαληθευση δυο πηγων οτι ο Βορειος δεσμος μου ειναι χιαστι και με την Αφροδιτη (απο το Solar Fire και το astro), λενε ακριβως το ιδιο, -0.39 μοιρες separating..

Αγαπητε κ. ScP,
ευχαριστω πολυ για την ερμηνεια που δωσατε. Εχετε δικιο, δεν ειναι yod, δεν ηξερα καν την υπαρξη του boomerang, ειναι λιγοτερο γνωστο απο τα υπολοιπα μεγαλα σχηματα.


Απο την άλλη και σε αυτή την περίπτωση δεν μπορούμε να μιλάμε για Υοd μια και ο Βόρειος Δεσμός είναι σημείο και η αστρολογική πρακτική μας λέει ότι ουσιαστικά όχι ο Βόρειος Δεσμός αλλά ούτε καν ο Ωροσκόπος ή το Μεσουράνημα δεν μπορούν μόνοι τους να σχηματίσουν είτε Γιοντ είτε Μπούμερανγκ εκτός και αν είναι σε σύνοδο με κάποιο Υπαρκτό πάντα πλανήτη.
To Solar fire το δινει σαν yod, μαλλον δεν το'χουν προγραμματισει να "δινει" boomerang, το boomerang δεν υπαρχει στα μεγαλα σχηματα που δινει.


σημαίνει ότι στον εσώτερο ψυχισμό σου το Μητρικό Πρότυπο - Αρχέτυπο έπαιξε πολύ σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση της σεξουαλικότητάς σου και πιθανώς να σου έφερε κάποιες ανασφάλειες στις σχέσεις σου με τον κόσμο.
Μαλλον δεν εχετε πεσει πολυ εξω.. Ξερετε, το να γνωρισεις τον εαυτο σου τελικα ειναι αρκετα δυσκολο. Ισως αυτη η περιοδος σχετιζεται και με το οτι ο διελαυνων Ποσειδωνας ειναι πανω στον γενεθλιο ηλιο μου..


Άξιο να αναλυθεί και το ότι έχεις και μια σύνοδο Κρόνου Άρη στον χάρτη σου στα μεταβλητά που σημαίνει ότι πιθανώς στον σεξουαλικό η εσώτερο ψυχολογικό χώρο της ζωής σου πρέπει να κάνεις μετά απο σημαντικές αλλαγές στη ζωή σου τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Δεδομένου ότι ο Κρόνος Άρης ενεργοποιείται μέσω των Διελεύσεων σημαίνει ότι πρόκειται για μια χρονιά που θα έρθεις αντιμέτωπος με τα παραπάνω.
Κατι πιο συγκεκριμενο ισως;

Αγγελικη
01-02-2006, 10:31 PM
-0.39 μοιρες separating..

Β. Δεσμος, στις 12 μοιρες και 36 λεπτα των Διδυμων.
Αφροδιτη, στις 14 μοιρες και 08 λεπτα του Αιγοκερω.

astral_dreamer
02-02-2006, 12:15 AM
Β. Δεσμος, στις 12 μοιρες και 36 λεπτα των Διδυμων.
Αφροδιτη, στις 14 μοιρες και 08 λεπτα του Αιγοκερω.
O Βορειος δεσμος που λες ειναι ο Mean Node, ενω ο True Node (αυτος δηλαδη με τον οποιο γινονται οι υπολογισμοι και στο astro.com και στο Solar Fire, το γιατι γινεται αυτο θα σε γελασω) ειναι 13 29' 48" απο το astro.com και 13 30' απ'το Solar Fire.

Αγγελικη
02-02-2006, 12:43 AM
Γιατι δεν ξεκινας με μεθοδικα βηματα να ασχολεισαι με βασικες και απλες εννοιες της Αστρολογιας (απο κει προσπαθουμε να ξεκινησουμε ολοι) και να μην παιρνεις ετοιμες πληροφοριες απο το διαδικτυο;
Μπορεις να προμηθευτεις βιβλια και να αρχισεις -μονος σου- να τα διαβασεις, να τα κατανοησεις, να πειραματιστεις.
Με λιγα λογια, απο τα ρηχα ξεκιναμε να μαθαινουμε ολοι.
Δεν αξιζει να παραθετεις πληροφοριες που δεν τις κατανοεις, γιατι πολυ πιθανον να πεφτεις εξω:)

astral_dreamer
03-02-2006, 05:55 PM
Γιατι δεν ξεκινας με μεθοδικα βηματα να ασχολεισαι με βασικες και απλες εννοιες της Αστρολογιας (απο κει προσπαθουμε να ξεκινησουμε ολοι) και να μην παιρνεις ετοιμες πληροφοριες απο το διαδικτυο;
Μπορεις να προμηθευτεις βιβλια και να αρχισεις -μονος σου- να τα διαβασεις, να τα κατανοησεις, να πειραματιστεις.
Με λιγα λογια, απο τα ρηχα ξεκιναμε να μαθαινουμε ολοι.
Δεν αξιζει να παραθετεις πληροφοριες που δεν τις κατανοεις, γιατι πολυ πιθανον να πεφτεις εξω:)

Αγγελικη,
δεν ειναι ασχημες οι συμβουλες σου. Εχω προσπαθησει να κανω μερικα απο αυτα που ειπες και εννοειται πως συνεχιζω, μεσω ιντερνετ κυριως. Σιγα σιγα, τα πιο πολυπλοκα με τραβανε περισσοτερο. Κατανοησα καπως καλυτερα αυτο που παρεθεσα στο προηγουμενο post μου. Στην ουσια δεν επεσα εξω.
"Ο True και ο Mean Νοde αναφερονται και οι δυο στο Βορειο Δεσμο και ειναι διαφορετικοι τροποι υπολογισμου του.
Οι δεσμοι κινουνται αναδρομα "διαγραφωντας" το ζωδιακο κυκλο καθε 18.5 χρονια. Για να υπολογισουν οι αστρονομοι τον Mean Νοde παιρνουν τον προηγουμενο αριθμο (αλλο site λεει τη μεση ταχυτητα) και βρισκουν το μεσο ορο.
Στην πραγματικοτητα, οι Δεσμοι δεν κινουνται με εντελως προκαθορισμενη ταχυτητα, "ταλαντευονται" καπως. Ο True Νοde υπολογιζεται λαμβανοντας υπ'οψη αυτην την "ασταθεια" βρισκοντας την αληθινη (True) θεση.
Υπαρχει διαμαχη μεταξυ των αστρολογων οσον αφορα το ποιον θα χρησιμοποιησουν."
Τα παραπανω ειναι απο μεταφραση κυριως του: http://north-node.com/astrology-tutorials/true-node-vs-mean-node-vs-north-node (http://north-node.com/astrology-tutorials/true-node-vs-mean-node-vs-north-node)
και λιγοτερο του: http://www.angelfire.com/wizard/regulus_antares/luna_nodes.htm (http://www.angelfire.com/wizard/regulus_antares/luna_nodes.htm).

Το σιγουρο ειναι οτι μετα απο αυτα μαθαμε κατι παραπανω:)

Αγγελικη
03-02-2006, 06:23 PM
Σιγα σιγα, τα πιο πολυπλοκα με τραβανε περισσοτερο.

Αγαπη μου γλυκεια, πως θα κατανοησεις τα πολυπλοκα εαν δεν ξερεις τα απλα και βασικα;
Ειναι σαν να εχω αποφασισει να φτιαξω παστιτσιο, ενω δεν ξερω ακομη να βραζω μακαρονια!!:)

ScP
03-02-2006, 06:29 PM
?!?!?! Δεν βλέπω συσχετισμό Yod με αγάπες γλυκιές :toung:

astral_dreamer
03-02-2006, 06:36 PM
Αγαπη μου γλυκεια, πως θα κατανοησεις τα πολυπλοκα εαν δεν ξερεις τα απλα και βασικα;
Ειναι σαν να εχω αποφασισει να φτιαξω παστιτσιο, ενω δεν ξερω ακομη να βραζω μακαρονια!!:)
Εχω διαβασει πολλα απο τα "απλα και βασικα" και ακομα συνεχιζω, σιγα σιγα μου κεντριζουν το ενδιαφερον τα πιο... πολυπλοκα:toung: Οχι οτι πηδαω νοηματικα κεφαλαια.. Να σου παραθεσω το αποτελεσμα του 4ου αστρολογικου τεστ ή θα με πεις ψωνιο;!; :bigsmile: Οσο για τη μαγειρικη, επεσες μεσα, δεν εχω ιδεα, αν και θελω πολυ να φτιαξω (καλυτερα αν πω: να φαω) παστιτσιο:smile1:

κ. ScP,
αν το ψαξετε καλυτερα μπορει να βρειτε:nuts: