PDA

View Full Version : Placidus ή Equal?



starfish
11-01-2006, 02:16 PM
Ποιο συστημα διαιρεσης των οικων θεωρειται εγκυροτερο; Ρωτω γιατι προσεξα πως αναλογα με το συστημα [Placidus και Equal συγκεκριμενα] αλλαζουν οι οικοι σους οποιους βρισκονται οι πλανητες και τα σημεια, καθως και ο οικος που βρισκεται το Μεσουρανημα στον χαρτη μου. Αυτο αλλαζει τα δεδομενα για την ερμηνεια των οψεων, τουλαχιστον ως ενα βαθμο. Θα ηθελα την γνωμη σας!

astral_dreamer
11-01-2006, 04:38 PM
Απ'ο,τι ξερω χρησιμοποιειται περισσοτερο το Placidus. Αλλα καλυτερα να το πει ενας αστρολογος αυτο!

Fotini Christodoulou
11-01-2006, 05:16 PM
Καλη ερωτηση κι εγω εχω αυτή την απορια!:idea:

Απο οσο γνωριζω καποιες τεχνικές πρόβλεψης κυριως "απαιτουν"την χρήση συγκεκριμένου τυπου διαιρεση οίκων.(πχ. για την uranian το meridian).

Προφανώς για την εγκυρότητα του Placidus(συστημα άνισων οικων)και equal (συστημα ίσων οίκων) ,αλλα και πολλών άλλων συστημάτων,δεν μπορω να εκφερω αποψη μια και δεν ειμαι επαγγελματιας.

Προσωπικα,αφού εκανα "πειράματα" με διαφορα συστήματα(οχι δεν ανατινάχτηκα!:toung: ),κατέληξα να χρησιμοποιώ το σύστημα των άνισων!

Για το ορθόν ή οχι ,ελπίζω καποιος που γνωρίζει να μας διαφωτίσει!

Αγγελικη
11-01-2006, 06:25 PM
Κι εγω το συστημα των ανισων οικων χρησιμοποιω, αλλα που και που
πειραματιζομαι και με το συστημα των ισων οικων.
Συμφωνα με την Gwyn Turner, "o μελετητης, θα πρεπει να χαραξει στο Ωροσκοπιο και τα δυο συστηματα διαχωρισμου Οικων κι αν μερικοι πλανητες πεφτουν σε διαφορετικο Οικο αναλογα με το ενα ή το αλλο συστημα, να κρινει μονος του, με βαση τη διασθηση του και τα υπολοιπα στοιχεια που εχει στα χερια του, ποια ερμηνεια απο τις δυο ταιριαζει καλυτερα".

Εξαλλου, οταν ενας πλανητης βρισκεται στις τελευταιες μοιρες ενος οικου (η ανοχη ειναι 6 μοιρες, νομιζω), θεωρουμε οτι παυει να επηρεαζει τον εν λογω οικο και γινεται δυνατοτερος στον επομενο.
Αυτη η προσεγγιση, πιστευω οτι καλυπτει και τα 2 συστηματα.

sagimoon
11-01-2006, 09:56 PM
Οι περισσότεροι υιοθετούν νομίζω το placidus, αν και ξέρω ότι και το Koch και το equal είναι σε χρήση. Οι διαφορές είναι ελάχιστες για τα γενικά που ρωτάει ένας πελάτης τον αστρολόγο. Τα 4 βασικά σημεία παραμένουν ίδια, κι αν βρεθεί όπως ήδη λέτε πλανήτης στα ενδιάμεσα οίκων, μερικές φορές δραστηριοποιήται σε αυτόν που είναι μα περισσότερο πάει στον επόμενο. Αν εξηγήσει ο αστρολόγος στον πελάτη και μόνος του θα καταλάβει που τον ...πιάνει περισσότερο. Αν κάνω λάθος ασ διορθώσει κάποιος έμπειρος.

Αγγελικη
11-01-2006, 10:35 PM
Θα συμφωνησω μαζι σου.
Κι εγω περιμενω την αποψη καποιου εμπειρου.

magikadespell
12-01-2006, 09:56 AM
Καλημέρα παιδιά! Και εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ χρήσιμες οι απόψεις των επαγγελματιών σ' αυτό το θέμα τουλάχιστον για κάποιους σαν και μένα που κάνουμε μάθηματα Αστρολογίας. Στα μαθήματα αλλά και γενικά σε ότι ψάχνω σε βιβλία και διαβάζω για τους οικούς αυτόν τον καιρό παρατηρώ ότι οι περισσότεροι και τουλάχιστον οι περισσότεροι από αυτούς που διδάσκουν Αστρολογία χρησιμοποιούν το σύστημα των άνισων οίκων έχω διαπιστώσει

ScP
15-01-2006, 11:33 AM
Έχω την άποψη πως οι ίσοι οίκοι δεν έχουν το ενδιαφέρον και την ποικιλία των άνισων οίκων. Μια προσωπικότητα δεν είναι στυλιζαρισμένη από ίσες πλευρές, αλλά άλλες πλευρές της είναι πιο ευρείες, άλλες είναι πιο περιορισμένες. Οι άνισοι οίκοι αυτό εκφράζουν.
Στους ίσους οίκους, το Μεσουράνημα δεν είναι σχεδόν ποτέ στον 10ο οίκο. Αυτό ήδη δημιουργεί ένα προβληματισμό.
Στατιστικά το Πλάσιντους λειτουργεί καλά.
Ένα σύστημα ίσων οίκων, είναι όμως απαραίτητο όταν δεν έχουμε ώρα γέννησης.

may
15-01-2006, 05:43 PM
Και εγώ ψηφίζω Placidus!!..

:love:

Zondag
16-01-2006, 11:21 PM
Καταρχήν μια διευκρίνηση. Ο άξονας Μεσουρανήματος/Ναδίρ (MC/IC) δεν αλλάζει στο σύστημα οικοθεσίας Equal (το γνωστό Ισων Οίκων). Απλά ο συγκεκριμένος άξονας δεν ταυτίζεται με τις ακμές του 4ου/10ου οίκου όπως συμβαίνει στα υπόλοιπα συστήματα διαίρεσης οίκων (που ασφαλώς είναι πολύ περισσότερα απο τα 3 που αναφέρθηκαν). Αυτό που συμβαίνει είναι ότι στο σύστημα των ίσων οίκων ο άξονας Μεσουρανήματος/Ναδίρ δεν καθορίζει τα όρια του 4ου και 10ου οίκου αλλά λαμβάνεται υπόψη ως ένας αυτόνομος,ανεξάρτητος και ιδιαίτερα ζωτικής σημασίας παράγοντας μέσα στο χάρτη.Κάτι σαν τον άξονα των δεσμών ας πούμε.

Ποιό σύστημα είναι επικρατέστερο και πιο δημοφιλές? Ασφαλώς το Placidus και μάλιστα με τεράστια διαφορά απο το Equal και το Koch που ακολουθούν στη "σειρά δημοτικότητας.Όμως εδώ υπάρχει μια κρίσιμη "λεπτομέρεια".Και αυτή αφορά τους λόγους για τους οποίους το συγκεκριμένο σύστημα κατέστη τόσο δημοφιλές. Όχι, αυτή η επικράτηση δεν οφείλετε σε κάποιες μακροχρόνιες επιστημονικές έρευνες που κάποιοι σπουδαιοι αστρολόγοι/στατιστικολόγοι διεξήγαγαν με σκοπο να διαπιστώσουν και να συγκρίνουν την εγκυρότητα του καθενός απο τα ατελείωτα συστήματα διαίρεσης οίκων...Ο λόγος για την επικράτηση του συγκεκριμένου συστήματος είναι λιγάκι πιο..πεζός χεχχεε Απλά για ένα πολύ μεγάλο και σημαντικό για την ιστορία της αστρολογίας χρονικό διάστημα οι Πίνακες διαίρεσης οικων του Placidus ήταν πιο εύκολα προσβάσιμοι και διαθέσιμοι στους αστρολόγους και στο ευρύτερο κοινό της αστρολογίας γενικότερα.Με απλά λόγια τους έβρισκες πιο εύκολα στην αγορά...Την ίδια εποχή υπήρχε η ανάγκη να δοθεί μια γερή δόση επιστημονικότητας ή επιστημοσύνης αν θέλετε στην αστρολογία και αυτός ήταν και ο κύριος λόγος που καταδίκασε το Πτολεμαικό Ίσων Οίκων το οποίο είχε την ατυχία να είναι...απλό!Ο αστρολόγος της εποχής ήθελε και "ολίγην απο τριγωνομετρία" για να προσθέσει στο κύρος του (τώρα το οτι υπήρχαν και υπάρχουν ακόμα αστρολόγοι που δεν γνωρίζουν ούτε καν το πυθαγόρειο θεώρημα είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο)... Ο συνδυασμός αυτών των δύο παραγόντων ήταν που οδήγησε στην επικράτηση του Placidus.Από εκεί και πέρα οι εξελίξεις ήταν αλυσιδωτές...Οι αστρολογικοί συγγραφείς έγραφαν βιβλία κάνοντας χρήση αυτού του συστήματος,οι σχολές δίδασκαν τα συγκεκριμένα βιβλία και πρότειναν στους μαθητές τους συγκεκριμένους πίνακες,και η μεγάλη πλειοψηφία των αποφοιτων απλά δεν είχε την προδιάθεση ή την τεχνική επάρκεια για να ψάξει το θέμα λίγο βαθύτερα.

Το Placidus θα συνεχίσει να επικρατεί για πολλά χρόνια ακόμα λόγω και της χρήσης του ως "προεπιλεγμένο σύστημα διαίρεσης Οικων" απο το πιο δημοφιλές site αστρολογίας παγκοσμίως το γνωστό www.astro.com της Liz Greene και της παρέας της. Ο πιτσιρικάς μπαίνει στο site συμπληρώνει τα πινακάκια με τα στοιχεία γεννήσεως και παίρνει έναν ωράιο Placidus χάρτη.Το μάτι συνηθίζει στους ανισους οίκους και κανεις δεν ρωτάει το πως και το γιατί...Γιατί άλλωστε?

Η πιο δυνατή αντίδραση στην ολοκληρωτική επικράτηση του Placidus προήλθε από την μακαρρίτισα πια αστρολόγο Lois Rodden (γνωστή στους αστρολόγους από τις συλλογές δεδομένων γεννήσεων που εξέδωσε, όπως και για τη δημιουργία του Rodden συστήματος για την κατηγοριοποίηση των δεδομένων γεννήσεων με βάση την πηγή προελευσης τους).

Στο επίσης πολύ γνωστό site της Rodden

http://www.astrodatabank.com

γίνεται χρήση του συστήματος Ισων Οίκων.Η Rodden γεννήθηκε στο βορειο Καναδά σε συντεταγμένες που τα συστήματα άνισων οίκων παράγουν ολίγον περίεργα αποτελέσματα...Ο χάρτης της παρουσίαζε τον 1 και 7 οίκο να έχουν μέγεθος 58 μοιρών ο καθένας και τον 4ο και 10 οίκο να έχουν μέγεθος μόλις 18 μοιρών!Το γεγονός αυτό την οδήγησε σε αμφισβήτηση ολων των συστημάτων άνισης διαίρεσης και στην τελική υιοθέτηση του συστήματος Ισων Οίκων.

Η Rodden αντιτάσει ένα πολύ απλο αλλά συνάμα και αποστομωτικά δυνατό επιχείρημα σε όσους αμφισβήτησαν την επιλογή της.
Το ερώτημα αφορά το συμβολικό χαρακτήρα της αστρολογίας και το γεγονός της διαίρεσης του ζωδιακόυ σε 12 ισομεγεθή τμήματα των 30 μοιρών (τα ζώδια). Αυτή η διαίρεση δεν αντιστοιχεί σε καμμιά φυσική ή άλλη πραγματικότητα αλλά αφορά μια καθαρά συμβολική/αριθμολογική κατανόηση της φύσης των πραγμάτων.Αν θέλουμε λοιπόν να χρησιμοποιούμε ένα σύστημα μαθηματικής/άνισης κατανομής των οίκων δεν θα πρέπει να κάνουμε το ίδιο και με τα ζώδια? Γιατί χωρίζουμε το ζωδιακό σε 12 ίσους τομείς τη στιγμή που αυτό δεν αντιστοιχεί σε καμμιά μαθηματική ή φυσική πραγματικότητα? Οι φυσικοί αστερισμοί μόνο ισομεγεθής δεν είναι.Και τελικά έιναι η αστρολογία ένα συμβολικό σύστημα με αναφορές και βάσεις στην αριθμολογία ή όχι?

Εδώ μπορείτε να διαβάσετε την επιχειρηματολογία της Rodden:

http://www.astrodatabank.com/AstrologyFAQ.htm#EqualHouse


Προσωπικά είχα υιοθετήσει το σύστημα Ισων Οικων σχεδόν απο τους πρώτους μήνες της ενασχόλησης μου με την αστρολογία.Ημουν αρκετά τυχερός ώστε να έχω την ακριβή ωρα γεννήσεως μου απο την αρχή (η μαρτυρία της μητέρας μου ήταν απόλυτα συνεπής με το πιστοποιητικό γεννήσεως μου).Αυτό που έκανα απλά ήταν να παρακολούθω τις διελευσεις και τις προοδους των πλανητών προς τους δύο πλανήτες (Κρόνος και ουρανός) στο ωροσκόπιο μου οι οποίοι διαφοροποιούνταν ως προς την οικοθεσία στα τρια επικρατεστερα συστήματα. Πχ με το Placidus o Ουρανός μου "επεφτε" στον 2ο οίκο ενώ με το Ίσων στον 1ο. Το ερώτημα λοιπόν ήταν ποια ζητήματα έρχονταν στην επιφάνεια όταν ο Ουρανός δεχόταν σκληρές προσβολές από προοδους και διελευσεις.Αυτό που είδα ήταν ότι όχι μόνο δεν προέκυψε ποτέ κάποιου είδους οικονομικό ή περιουσιακό ή άλλο σχετικό με τον 2ο οίκο ζήτημα, αλλά ότι σχεδόν παντα τα θεματα που προέκυπταν αφορούσαν προσωπικές μου σχέσεις και συνεργασίες.Καθαρά ζητήματα 1ου/7ου.Κάτι παρόμοιο συνέβαινε και με τον Κρόνο.Είδα ξεκάθαρα ότιΤο δικό μου ωροσκόπιο λειτουργούσε σαφώς καλύτερα με το ίσων οίκων.

Στα επόμενα χρόνια,και μεσω γενικότερης έρευνας απλά επιβεβαίωσα την αρχική μου άποψη. Το Ισων αν δεν δίνει καλύτερα αποτελέσματα δεν δίνει ποτέ χειρότερα, και εγώ δεν έχω κανένα λόγο να απορρίψω ένα εγκυρότατο σύστημα απλά και μόνο επειδή είναι...απλό.

Αυτά και καλό βράδυ.








Ποιο συστημα διαιρεσης των οικων θεωρειται εγκυροτερο; Ρωτω γιατι προσεξα πως αναλογα με το συστημα [Placidus και Equal συγκεκριμενα] αλλαζουν οι οικοι σους οποιους βρισκονται οι πλανητες και τα σημεια, καθως και ο οικος που βρισκεται το Μεσουρανημα στον χαρτη μου. Αυτο αλλαζει τα δεδομενα για την ερμηνεια των οψεων, τουλαχιστον ως ενα βαθμο. Θα ηθελα την γνωμη σας!

may
17-01-2006, 09:53 AM
Αγαπητέ Zondag,

μας κάλυψες καταπληκτικά, ομολογώ! Έκανες κατατοπιστικότατη παρουσίαση του θέματος και με έκανες να καταλάβω πολλά!!

Πραγματικά και εμένα μου συμβαίνει κάτι παρόμοιο με αυτό που αναφέρεις στην προτελευταία σου παράγραφο. Δηλαδή, αν χρησιμοποιήσω Placidus η σύνοδος που έχω ανάμεσα σε Σελήνη-Αφροδίτη-Άρη στην 12η μοίρα του Κριού "πέφτει" να είναι στον 9ο οίκο, ενώ με εκείνο των Ίσων Οίκων η σύνοδος αυτή "πέφτει" στον 8ο οίκο 2-3 μοίρες πριν την ακμή του 9ου. Έχεις να μου προτίνεις κάποιο τρόπο αντίστοιχο με αυτόν που έκανες εσύ, προκειμένου να το εξετάσω;; Σημειώνω επίσης ότι η ώρα γέννησής μου είναι ακριβέστατη, αφού και η δική μου μαμά θυμάται πολύ καλά!

Σε ευχαριστώ!

:love:

Fotini Christodoulou
17-01-2006, 09:56 AM
Πολύ ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση σου zondag!

Διαβαζοντας τις αποψεις μεχρι στιγμής καταληγω πως το καλύτερο είναι να εξετάζουμε τον χάρτη και με τα δυο συστηματα,ωστε να έχουμε πιο ασφαλη συμπεράσματα.Α
π΄την μια οπως ειπε κι ο ScP το συστημα ανισων προσφέρει ακριβως αυτην την διαφορετικοτητα του καθενος μας και των ίσων ,ειδικα σε πλανήτες που βρίσκονται κοντα σε ακμές,αλλα για και να αντλήσουμε επιπλέον στοιχεία.

panther
17-01-2006, 10:01 AM
Να κάνω εγώ μια ερώτηση, αλλά μην μου "φωνάξετε"!!:worried:

Τους γενέθλιους χάρτες ( είτε ίσοι, είτε άνισοι οίκοι) και τους προοδευτικούς (εννοόντας τους πλανήτες που διελαύνουν γύρω από τους "γενέθλιους" -κυρίως- για να κάνουμε προβλέψεις), τους βγάζετε από συστήματα?:wacko::wacko:

starfish
17-01-2006, 10:05 AM
Εχω διαβασει κι εγω για τα προβληματα που δημιουργουνται με το Placidus αναλογα με τον τοπο γεννησης και τους βασικους λογους που οδηγησαν στην επικρατηση του. Αλλα η γνωση αυτη ηταν σχετικα προσφατη. Παλια νομιζα οτι το ισων οικων ηταν το πλεον διαδεδομενο...
Χωρις να εχω μελετησει διελευσεις ουτε και να εχω ερευνησει τα πραγματα οπως ο Zondag, η εικονα του χαρτη μου με το συστημα των ισων οικων, ειναι πιο ταιριαστη με την πραγματικοτητα μου, απ οτι με το Placidus

Fotini Christodoulou
17-01-2006, 10:06 AM
Να κάνω εγώ μια ερώτηση, αλλά μην μου "φωνάξετε"!!:worried:

Τους γενέθλιους χάρτες ( είτε ίσοι, είτε άνισοι οίκοι) και τους προοδευτικούς (εννοόντας τους πλανήτες που διελαύνουν γύρω από τους "γενέθλιους" -κυρίως- για να κάνουμε προβλέψεις), τους βγάζετε από συστήματα?:wacko::wacko:

Καταρχήν αλλο ο προοδευτικος(progressed)χάρτης και άλλο ο χάρτης με τις διελευσεις.

Αλλα δεν "επιασα"την απορια σου Ιουλια μου!Μπορεις να διευκρινήσεις;

panther
17-01-2006, 10:12 AM
Ο Προοδευτικός χάρτης σε τι χρησιμεύει?

Τον γενέθλιο χάρτη ξέρω ότι τον βγάζουμε μέσω προγράμματος!
Τον χάρτη με τις διελεύσεις πως τον βγάζουμε, πάλι μέσω προγράμματος?

Αυτή ήταν η αρχική ερώτηση, αλλά έτσι όπως την διατύπωσα πως να την καταλάβεις!!!:wacko::wacko::wacko:

Fotini Christodoulou
17-01-2006, 10:27 AM
Ολα αυτα απο τα διαφορα προγραμματα.
Υπαρχει επιλογη στα περισσοτερα που λεει natal chart(γενεθλιος)+transits(διελευσ ις).

Ο προοδευτικος (πολυ γενικα μιλώντας)ειναι συστημα προγνωσης( μεταφερει ολα τα σημεία σε αποσταση την ηλικια σου.μοιρα=ετος δηλαδη).Αν λοιπον δεις τις οψεις που σχηματιζονται με τον γενεθλιο εξαγεις καποια συμπεράσματα και σε συνδυασμο με διελευσεις μπορεις να δείς αν θα προκυψουν γεγονοτα.Φυσικα χρησιμο στα χέρια των επαγγελματιων και αυτων γενικα που γνωρίζουν καλα το θέμα.

magikadespell
17-01-2006, 10:32 AM
Μας βοήθησες πολύ zondag :idea: να καταλάβουμε ορισμένα πράγματα και τουλάχιστον εγώ κατέληξα πως στο μέλλον αν καταφέρω να ολοκληρώσω τα μαθήματά μου θα κοιτάω ένα χάρτη και με τα 2 συστήματα. :bigsmile:

krios7
21-01-2006, 12:54 PM
Από το βιβλίο της Θεοδώρας Ντάκου "Οι 360 μοίρες του ζωδιακού" αναδημοσιεύω τις απόψεις ενός εκ των επιφανέστερων αστρολόγων παγκοσμίως, του Andriano Carelli, o οποίος σχετικά με το εν λόγω θέμα γράφει τα εξής:

"Δυστυχώς οι πίνακες των σπιτιών (τομέων) που χρησιμοποιούνται στις Νεολατινικές και Αγγλόφωνες χώρες είναι συντεταγμένες με το σύστημα του Fr. Placido Titi ή αλλιώς γνωστού με την λατινική γραφή Placidus de Titus, ενός καθηγητού της αστρολογίας στο πανεπιστήμιο της Pavia κατά τον ΧVII αιώνα. Αναμφίβολα ήταν ένας από τους μεγαλύτερους αστρολόγους και η χρήση της προοδευτικής μεθόδου των secondary οφείλεται σ'αυτόν. Αλλά το σύστημά του του χωρισμού των σπιτιών είναι λανθασμένο. Το σωστό σύστημα είναι αυτό του Johann Muller του Konigsberg (λατινικά λέγεται Johannes Regiomontanus) , του οποίου οι πίνακες χρησιμοποιούνται πάλι στην Γερμανία". (σελ 10)

Επομένως το ζήτημα της πλέον κατάλληλης οικοθεσίας δεν εξαντλείται στο δίπολο "Equal - Placidus" (όπως τέθηκε από τον τίτλο), αλλά φαίνεται ότι περιέχει ερύτερες διαστάσεις και αν θεωρήσουμε ως αληθείς τις πληροφορίες του Zontag σχετικά με του λόγους που το Placidus επικράτησε στην αστρολογική κοινότητα ( λόγοι όχι μόνο σαθροί αλλά και φαιδροί -προσωπικά δεν τους γνώριζα και σοκαρίστηκα όταν τους διάβασα), τότε νομίζω ότι η τοποθέτηση των αστρολόγων αυτού του site επί του θέματος (και όσων βεβαίως γνωρίζουν περισσότερα) κρίνεται ως αναγκαία, δεδομένου ότι το σύστημα οικοθεσίας σε έναν αστρολογικό χάρτη δεν είναι καθόλου ασήμαντο θέμα, για να αφήνεται βορά στις εικασίες των υπολοίπων από εμάς (που δεν είμαστε αστρολόγοι, δεν έχουμε ερευνήσει το θέμα σε βάθος, δεν είμαστε γνώστες τέτοιου είδους ερευνών από άλλους παγκοσμίως, κ.ο.κ).

starfish
25-01-2006, 01:41 PM
Αγαπητε Κριε,
το θεμα σιγουρα δεν εξαντλειται στο διπολο του τιτλου. Ωστοσο, αν δεν κανω λαθος, τα δυο αυτα συστηματα, ειναι τα πιο γνωστα και ισως τα πλεον χρησιμοποιουμενα. Συμφωνω πως θα ηταν καλυτερα να τεθει το ερωτημα και προς τους αστρολογους συνεργατες του site για μια πιο εγκυρη γνωμη.
Καλη σου μερα

Zondag
27-01-2006, 01:14 AM
Τις ευχαριστίες μου για τα καλά σας λόγια και τις συγνώμες μου για τις καθυστερημένες απαντήσεις.Θα προσπαθήσω να βρώ λίγο περισσότερο χρόνο για τις on-line δραστηριότητες μου στο μελλον.Λοιπόν ξεκινάω με την

αγαπητή May,

Μια τόσο κλειστή σύζευξη και μάλιστα όταν περιλαμβάνει τρείς προσωπικούς πλανήτες είναι πάντα πολύ ενδιαφέρουσα στην αστρολογία.

Δεν έχω να σου προτείνω μια μέθοδο αντίστοιχη με αυτή που χρησιμοποίησα εγώ, σου προτείνω ακριβώς την ίδια. Αν όπως λες η σύνοδος των τριών πλανητών στο χάρτη σου καταλαμβάνει την 12η μοίρα του Κριού,τότε αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να διελευκάνεις τον τρόπο με τον οποίο η ενεργοποίηση της συγκεκριμένης πλανητικής διαμόρφωσης εκδηλώνεται στη ζωή σου, είτε με τη μορφή κάποιας ψυχολογικής διάθεσης, είτε πιο απτά με την εκδήλωση κάποιου πραγματικού περιστατικού ή γεγονότος. Σαν γενικός κανόνας αυτό που ενεργοποιεί την συγκεκριμένη σύνοδο είναι κυρίως η ταυτόχρονη παρουσιά προοδευμένων και διελαυνόντων πλανητών και σημείων στην 12η μοίρα των Κυριαρχικών και στην 27η των Μεταβλητών ζωδίων. Απο εκεί και πέρα όμως η όλη διαδικασία προυποθέτει όχι μόνο άψογες γνώσεις αποσυμβολισμού, αλλά και αντίστοιχη ικανότητα στη χρήση των "συστημάτων πρόβλεψης" (κατευθύνσεις-πρόοδοι-διελευσεις κλπ) Στην αστρολογία για να αποκτήσεις την ακριβή και πλήρη εικόνα του οποιουδήποτε επιμέρους παράγοντα θα πρέπει ως απαραίτητη προυπόθεση να έχεις ήδη μια πολύ καλή εικόνα του "όλου",δηλ μια εικόνα του συνόλου των αλληλεπιδράσεων.



Αγαπητή/ε Κριός7,

Ενδιαφέρουσα η άποψη του Carelli για το Regiomontanus.Παρόλαυτά δηλώσεις του στύλ "αυτό είναι λάθος,και αυτό σωστό,επειδή το λέω εγώ",προσωπικά δε με συγκινούν ιδιαίτερα.

Υπάρχουν διχογνωμίες και αμφισβητήσεις σχετικά με πάρα πολλά θέματα στην αστρολογία. Δεν πρέπει να βλέπεις τίποτα το παράλογο ή το αφύσικο σε αυτό.Πολύ περισσότερο αν σκεφτείς ότι η αστρολογία απο τη στιγμή του εξοβελισμού της απο την ακαδημαική κοινότητα και του εξευτελιστικού χαρακτηρισμού της ως "ψευδοεπιστήμης", έχει ήδη δοθεί ως βορά στις διαθέσεις του καθενός.

Στο θέμα μας τώρα.Υπάρχει τουλάχιστον μια ντουζίνα αξιολογων συστημάτων διαίρεσης (ο Αμερικάνος αστρολόγος Michael Munkasey έχει καταγράψει τουλάχιστον είκοσι),και η επικράτηση του Placidus δεν οφείλεται στην αποδεδειγμένη εγκυρότητα του αλλά στην συγκυρία της ευκολης προσβασιμότητας του μέσω κυρίως της διάθεσης από τις δημοφιλείς Εφημερίδες του Raphael,και φυσικά τη δύναμη της συνήθειας που τελικά το επέβαλλε.

Το πρόβλημα με τα συστήματα διαίρεσης των οικων είναι ωστόσο πολύ πιο περίπλοκο και δύσκολο στην επίλυση του απο ότι φαίνεται.Γιατί δεν υπάρχει μόνο διχογνωμία ως προς το ποιό σύστημα ειναι το εγκυρότερο,αλλά και αμφισβητήσεις για τη χρήση του αυτή καθ'αυτή.

Το ζήτημα αφορά τις ακμές των οίκων και το πως θα πρέπει να χρησιμοποιούνται.Υπάρχουν αστρολογοι όπως πχ ο Campanus οι οποίοι υποστηρίζουν ότι οι ακμές (cusps) των οίκων δεν καθορίζουν τα "σύνορα" των οίκων (όπως είναι γενικά αποδεκτό απο την πλειοψηφία) αλλά θα πρέπει να θεωρούνται ως τα "κέντρα" των οίκων (κάτι σαν σημεία μέγιστης συγκέντρωσης ενέργειας),και όχι ως ανενεργά σημεία διαχωρισμού.Αν πάρουμε σαν παράδειγμα ακμή 5ου οίκου στην 15η Τοξότη και Ερμή στην 10η Τοξότη.Σύμφωνα με την κρατούσα αντίληψη που θεωρεί τις ακμές ως σύνορα ο Ερμής βρίσκεται καθαρά στον 4ο οίκο.Ακολουθώντας όμως τη λογική της ακμής ως κέντρου του οίκου ο Ερμής όχι μόνο επηρρεάζει τον 5ο οίκο αλλά θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η γωνιακή απόσταση του από την ακμή έτσι ώστε να ληφθεί υπόψη και η δύναμη επιρροής του στα θέματα του συγκεκριμένου και μόνο οικου...

Καταλαβαίνεις λοιπόν το βαθμό δυσκολίας που υπάρχει για να υπολογιστούν όλα αυτά,απο τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει διαθέσιμο κάποιο "μηχανάκι" για να μετρά και να υπολογίζει τις αφηρημένες "επιρροες" και "ενέργειες" τις οποίες πραγματευόμαστε.

Καλό βράδυ σε όλους.

may
28-01-2006, 02:01 PM
Τις ευχαριστίες μου για τα καλά σας λόγια και τις συγνώμες μου για τις καθυστερημένες απαντήσεις.Θα προσπαθήσω να βρώ λίγο περισσότερο χρόνο για τις on-line δραστηριότητες μου στο μελλον.Λοιπόν ξεκινάω με την

αγαπητή May,

Μια τόσο κλειστή σύζευξη και μάλιστα όταν περιλαμβάνει τρείς προσωπικούς πλανήτες είναι πάντα πολύ ενδιαφέρουσα στην αστρολογία.

Δεν έχω να σου προτείνω μια μέθοδο αντίστοιχη με αυτή που χρησιμοποίησα εγώ, σου προτείνω ακριβώς την ίδια. Αν όπως λες η σύνοδος των τριών πλανητών στο χάρτη σου καταλαμβάνει την 12η μοίρα του Κριού,τότε αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι να διελευκάνεις τον τρόπο με τον οποίο η ενεργοποίηση της συγκεκριμένης πλανητικής διαμόρφωσης εκδηλώνεται στη ζωή σου, είτε με τη μορφή κάποιας ψυχολογικής διάθεσης, είτε πιο απτά με την εκδήλωση κάποιου πραγματικού περιστατικού ή γεγονότος. Σαν γενικός κανόνας αυτό που ενεργοποιεί την συγκεκριμένη σύνοδο είναι κυρίως η ταυτόχρονη παρουσιά προοδευμένων και διελαυνόντων πλανητών και σημείων στην 12η μοίρα των Κυριαρχικών και στην 27η των Μεταβλητών ζωδίων. Απο εκεί και πέρα όμως η όλη διαδικασία προυποθέτει όχι μόνο άψογες γνώσεις αποσυμβολισμού, αλλά και αντίστοιχη ικανότητα στη χρήση των "συστημάτων πρόβλεψης" (κατευθύνσεις-πρόοδοι-διελευσεις κλπ) Στην αστρολογία για να αποκτήσεις την ακριβή και πλήρη εικόνα του οποιουδήποτε επιμέρους παράγοντα θα πρέπει ως απαραίτητη προυπόθεση να έχεις ήδη μια πολύ καλή εικόνα του "όλου",δηλ μια εικόνα του συνόλου των αλληλεπιδράσεων.

Αγαπητέ Zondag,

όσον αφορά την "αργοπορία" της απάντησής σου, σε καταλαβαίνω απόλυτα (ως άλλος Ταύρος με τον Άρη να περιδιαβαίνει στον 10ο μου) για το χρόνο που ψάχνει να βρείς, αλλά δε φαίνεται να τον έχει χάσει κάποιος άλλος!! (ως πότε πιά;;;))

Και αν σου φαίνεται ενδιαφέρουσα αυτή η σύζευξη των προσωπικών πλανητών, που να έβλεπες και το σύνολο με τους χαρταετούς, τα μεγάλα τρίγωνα και το μυστικό τετράπλευρο.. :weird:

Στο δια ταύτα.. αυτό που δεν καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου είναι γιατί αναφέρεσαι στην 27η των Μεταβλητών.. Την 12η των Κυριαρχικών την καταλαβαίνω, αλλά δεν πολύ-αντιλαμβάνομαι το υπόλοιπο της πρότασής σου. Τα υπόλοιπα που αναφέρεις θα προσπαθήσω να τα βάλω σε μια σειρά σιγά-σιγά. Και φυσικά θα συμφωνήσω πως χρειάζεται το άτομο να διαθέτει ξεχωριστή ικανότητα χειρισμού των "συστημάτων πρόβλεψης".

Θα αναμένω την απάντησή σου, όταν τα καταφέρεις!!

:love:

Zondag
29-01-2006, 11:56 PM
Και αν σου φαίνεται ενδιαφέρουσα αυτή η σύζευξη των προσωπικών πλανητών, που να έβλεπες και το σύνολο με τους χαρταετούς, τα μεγάλα τρίγωνα και το μυστικό τετράπλευρο..


Αγαπητή Μay,

Για να πω την αλήθεια τα μυστικά ορθογώνια με ενδιαφέρουν περισσότερο απο τις...τριπλές συνόδους μιας και είμαι και εγώ ένας απο τους...πανευτυχείς κατόχους ενός απο...δαύτα...χεχεχε

Και για να μην το κάνουμε πολύ "μυστηριώδες" να πούμε ότι το Μυστικό/ιστικό Ορθογώνιο (Mystic Rectangle) είναι ένας αρκετά σπάνιος πλανητικός σχηματισμός ο οποίος διαμορφώνεται όταν τουλάχιστον τέσσερις πλανήτες συνδέονται μεταξύ τους μέσω δύο τριγώνων,δύο εξαγώνων και δύο αντιθέσεων.
Αυτή η διαμόρφωση παίρνει στο χάρτη τη μορφή ενός ορθογωνίου παραλληλογράμμου.
Τώρα γιατί μυστικό/ικιστικό? Αυτό είναι πραγματικά ένα μυστήριο! Άλλοι λένε ότι ονομάστηκε έτσι λόγω της ιδιαίτερης δυσκολίας στην ερμηνεία του επειδή ακριβώς προσπαθεί να συνδυάσει τον έντονα συγκρουσιακό δυισμό των αντιθέσεων, με την δημιουργικότητα των εξαγώνων, και την ευκολία κατανόησης των τριγώνων,(πράγμα που δημιουργεί ενα είδος...μυστηριακού
πονοκέφαλου στον επίδοξο ερμηνευτή), ενώ άλλοι υποστηρίζουν ότι ονομάστηκε έτσι απλά επειδή ένας παρόμοιος σχηματισμός εμφανίζεται στο γενέθλιο χάρτη της μυστικίστριας Έλενας Μπλαβάτσκι.

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς λοιπόν απο το mystic rectangle του Μαίου του '69 (αυτό με την τριπλή σύνοδο Δία,Πλούτωνα και Ουρανόυ) στο mystic rectangle του Μαίου του '77 (αυτό με την τριπλή σύνοδο Σελήνης,Αφροδίτης και Αρη)



Στο δια ταύτα.. αυτό που δεν καταλαβαίνω από τα λεγόμενά σου είναι γιατί αναφέρεσαι στην 27η των Μεταβλητών..Την 12η των Κυριαρχικών την καταλαβαίνω, αλλά δεν πολύ-αντιλαμβάνομαι το υπόλοιπο της πρότασής σου.

Θα ήταν πολύ ανησυχητικό αν το καταλάβαινες...Πρόκειται ασφαλώς περί λάθους (βραχυκύκλωμα του Ποσειδώνα μου στον 3ο)... Το σωστό λοιπόν είναι

"Σαν γενικός κανόνας αυτό που ενεργοποιεί την συγκεκριμένη σύνοδο είναι κυρίως η ταυτόχρονη παρουσιά προοδευμένων και διελαυνόντων πλανητών και σημείων στην 12η μοίρα των Κυριαρχικών και στην 27η των Σταθερών ζωδίων."

Η 27η των Σταθερών λοιπόν όπως καταλαβαίνεις αναφέρεται στις 4 μοιρες του ζωδιακού από τις οποίες διερχόμενοι ή προοδευμένοι πλανήτες σχηματίζουν γωνίες 45 και 135 μοιρών προς την τριπλή σύνοδο στον γενέθλιο χάρτη σου. Η σύνοδος (1η αρμονική),μαζί με την αντίθεση (2η αρμονική),το τετράγωνο (4η αρμονική),και το ημι και εναμιση τετράγωνο (8η αρμονική σειρά), οι λεγόμενες δηλ. "σκληρές" γωνίες είναι αυτές οι οποίες -όπως έχει τονιστεί από τους ιδρυτές της "Σχολής του Αμβούργου" Alfred Witte και της "Κοσμοβιολογίας" Reinhold Ebertin- "ενεργοποιούν" κατα κάποιο τρόπο τις ποικίλες διαμορφώσεις μέσα στο χάρτη (είτε πρόκειται για γωνίες είτε για πλανητικά μεσοδιαστήματα και εικόνες).Όταν αυτή η ενεργοποίηση είναι ιδιαίτερα έντονη (μέσω ταυτόχρονων πολλαπλών ισχυρών γωνιών από προχωρημένους και διερχόμενους πλανητες), τότε η ενεργοποίηση αυτή τείνει να προκαλέσει αποτελέσματα σε καθαρά απτό (και όχι μόνο ψυχολογικό) επίπεδο,έχουμε δηλαδή την εκδήλωση των πλανητικών επιδράσεων με μορφή γεγονότων στη ζωή του ατόμου το χάρτη του οποίου εξετάζουμε.

Έχοντας λοιπόν κάνει μια ανασκόπηση της ακολουθίας των γεγονότων τα οποία διαμόρφωσαν τη ζωή σου, αυτό που κάνεις είναι να καταφύγεις στις ακριβείς ημερομηνίες κατα τις οποίες αυτά ελάβαν χώρα, και να καταγράψεις όλες τις προοδευτικές και διερχόμενες σχέσεις (ειδικά τις "σκληρές" γωνίες, και ειδικά αυτές προς τους γενέθλιους πλανήτες σου)οι οποίες βρίσκονταν σε ισχύ τα αντίστοιχα χρονικά διαστήματα. Όταν λοιπόν έχεις μια τέτοιου είδους πολλαπλή ενεργοποίηση της τριπλής σου συνόδου και διαπιστώνεις ότι την αντίστοιχη περίοδο της ζωής σου τα γεγονότα ή οι καταστάσεις είχαν το "χρώμα" των θεματων που σχετίζονται με τον άξονα 3ου/9ου (θέματα σπουδών,επικοινωνιών,θέματ α σε σχέση με το εξωτερικό,σχέσεις με αδέλφια και στενά συγγενικά πρόσωπα κλπ), τότε έχεις μια ισχυρή ένδειξη ότι η σύνοδος αυτή επιδρά ή βρίσκεται στον 9ο οικο σου.Αν αυτό επαναλαμβάνεται χωρίς αντιθετικές ενδείξεις, τότε μπορείς να είσαι σίγουρη γιαυτό.

Πάντως,και απο τη στιγμή που η σύνοδος σου είναι τόσο κοντά (3 μοιρες) από την ακμή του 9ου, θα πρέπει να την προσμετρήσεις στον συγκεκριμένο οίκο,ακόμα και με το Equal.

Επίσης να είσαι σίγουρη ότι δεν χρειάζεται κάποια ξεχωριστή ικανότητα χειρισμού των "συστημάτων πρόβλεψης".Απλή ικανότητα χρειάζεται η οποία αποκτάται με την εμπειρία,με τις "ωρες πτήσης",σαν να λέμε.Και δεν χρειάζεται να είσαι καν αστρολογος για να αποκτήσεις αυτή την εμπειρία. Όλοι έχουμε τον προσωπικό μας χάρτη,έχουμε χάρτες συγγενών και φίλων.Υπάρχουν επίσης στο ιντερνετ χιλιάδες χάρτες διασήμων προσώπων,με τις αντίστοιχες βιογραφίες τους,προσωπικές τους σκέψεις κλπ Τα μαθηματικά της αστρολογίας είναι πολύ απλά,οι θέσεις των πλανητών είναι προυπολογισμένες,η διαιρεση των οικών γίνεται μέσω προυπολογισμένων μεθόδων,και ακόμα και αν κάποιος δεν έχει κάποιο αστρολογικό πρόγραμμα υπάρχει τό www.astro.com το οποίο προσφέρει σχεδόν όλου του είδους τους χάρτες ,και σχεδόν όλες τις δυνατότητες για έρευνα.

Καλή μελέτη λοιπόν!

retrograde
24-05-2006, 10:12 PM
Το ερώτημα είναι ποιο σύστημα οικοθεσίας θα χρησιμοποιήσει ο αστρολόγος για να μπορέσει ακριβώς να νιώσει πιο αποτελεσματικός. Υπάρχουν πάρα πολλά συστήματα όπως αναφέρουν και οι φίλοι στα παραπάνω ποστ. Όχι μόνο το σύστημα Πλάσιντους ή των Ίσων Οίκων. Το γνωστό μας Ρετζιομοντάνους, το σύστημα του Εκουατόριαλ, το σύστημα Κοχ και επίσης ένα πολύ σημαντικό σύστημα το τοποκεντρικό. Βέβαια δεν μπορούμε να παραβλέψουμε και τα συστήματα που δίνει η Ινδική αστρολογία όπου εφαρμόζει τον Αστρικό ζωδιακό και όχι τον Τροπικό.

Η γνώμη μου είναι ότι στην Ελλάδα το σύστημα Πλάσιντους είναι δοκιμασμένο πάρα πολύ. Δίνει αποτελέσματα, σε βόρεια πλάτη είναι γνωστό ότι δεν δίνει τόσο «θαυμαστά» αποτελέσματα και μπορεί να δώσει μάλιστα έναν οίκο με πέντε ζώδια και έναν οίκο με μισό μόνο ζώδιο. Το σύστημα το ισομετρικό είχε δουλευτεί από τους παλαιότερους αστρολόγους είναι το πιο εύκολο και κατάλληλο για τον αρχάριο. Το θετικό του Πλάσιντους για όποιον δεν είναι κάτοχος αστρολογικού υπολογιστικού προγράμματος ή δεν διαθέτει ίντερνετ είναι ότι υπάρχουν πίνακες που μπορεί κανείς να τους αγοράσει φθηνά και να καταστρώσει ωροσκόπιο για οποιαδήποτε χώρα. Ακριβώς αυτό το γεγονός το έκανε να είναι και περισσότερο γνωστό. Θα έλεγα ότι ο αστρολόγος να δοκιμάσει όλα τα συστήματα και να παρατηρήσει το εξής: Είναι γνωστό ότι πλανήτης ο οποίος περνάει από ακμή οίκου ενεργοποιεί όλα τα θέματα αυτού του οίκου. Όταν λοιπόν αυτός ή κάποιο ωροσκόπιο που μελετά ενός ανθρώπου, είχε μια διέλευση πολύ σημαντική από κάποιο οίκο να δει πιο σύστημα έδινε τον διελαύνοντα πλανήτη στην ακμή ακριβώς αυτού του συγκεκριμένου οίκου.

Για παράδειγμα: Εάν, ας υποθέσουμε, κάποιος έχει γεγονός θανάτου παιδιού και έχουμε διέλευση Πλούτωνα και η ακμή του πέμπτου του οίκου με το σύστημα Πλάσιντους είναι στις 12 μοίρες Τοξότη, ο Πλούτωνας στις 16 μοίρες Τοξότη ίσως να είναι πολύ πιο αποτελεσματικό το Ρετζιομοντάνους το οποίο μπορεί να δίνει ακμή 5ου οίκου στις 16 Τοξότη. Μέσα από μια τέτοια μελέτη, φυσικά όχι μόνο σε ένα ωροσκόπιο αλλά σε εκατοντάδες θα μπορέσει ο αστρολόγος και οι συνεργάτες του να οδηγηθούν σε κάποια συμπεράσματα. Τελικά όταν κατασταλάξει θα έχει ενδιαφέρον να δημοσιεύσει τη μελέτη και να βγάλουμε τα συμπεράσματά μας.

Προσωπικές μελέτες μου σε πάρα πολλά ωροσκόπια δείχνουν αποτελεσματικότερο το σύστημα Ρετζιομοντάνους και ίσως να μην είναι τυχαίο ότι ο γνωστός Ιταλός αστρολόγος Καρέλι το συνέστεινε. Βέβαια το χρησιμοποιούν πάρα πολύ και στην Ωριαία αστρολογία ως το αποτελεσματικότερο σύστημα.
Κλείνοντας θα ήθελα να σημειώσω για ποιο λόγο προτιμά κάποιος ένα σύστημα και όχι κάποιο άλλο θα πρέπει να λάβει υπόψη όχι μόνο στατιστικούς λόγους αλλά και την γενικότερη φιλοσοφία που εμπεριέχουν αυτά τα συστήματα να έχει τη δυνατότητα να κατανοεί το χώρο και το χρόνο διότι κάποια από αυτά τα συστήματα διαιρούν το χρόνο, άλλα το χώρο και άλλο το χωρόχρονο. Μη γνωρίζοντας και κατανοώντας κάποιες έννοιες όλες οι συζητήσεις των αστρολόγων θα είναι για γέλια και αποτέλεσμα επιπόλαιων αποφάσεων και τίποτε άλλο.

Λίλιαν Σίμου
26-05-2006, 01:04 AM
Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη και θέση του Redrograde. Ο καθένας καταλήγει μετά από προσωπική μελέτη στο σύστημα που θεωρεί πως εξυπηρετεί καλύτερα. Θέλει όμως ανοιχτό μυαλό, προσωπική εργασία και αρκετό χρόνο.

Το σύστημα ίσων οίκων είναι αυτό που θεωρείτο δημοφιλές παλαιότερα στην Αμερική κυρίως (Ρόντεν, Χόουν κι άλλοι αμερικανοί το δίδασκαν στις σχολές τους και το διέδωσαν). Απόλυτα σεβαστή η άποψή τους, καθώς πρόκειται για σημαντικές μορφές της αστρολογίας. Αλλά δεν είναι λιγότερο σημαντικοί κι αυτοί που ακολούθησαν άλλα συστήματα, όπως το Πλάσιντους, το Κοχ, το Ρετζιομοντάνους, το Καμπάνους κλπ.

Δεν είμαστε μαθηματικοί (σχεδόν όλοι όσοι μιλάμε για την μαθηματική απόδειξη των οικοθεσιών) ώστε να δικαιώσουμε το ένα ή το άλλο. Για το Πλάσιντους λέγεται αυτό, αλλά και στην αστρολογική κοινότητα, όπως παντού, υπάρχουν εγωικά στοιχεία και πολλές φήμες για κάτι που είναι δημοφιλές και λειτουργεί αποδεδειγμένα, μπορεί να εμπεριέχουν κι αντιζηλίες.

Όπως και να το κάνουμε, το Πλάσιντους δουλεύει καλά ακόμη και σε πολύ βόρεια πλάτη. Μπορεί η οίκοι να είναι άνισοι και κάποιες φορές με μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους, αλλά αυτή είναι κι η ομορφιά των άνισων οίκων, κάτι που πολλοί αστρολόγοι-δάσκαλοι θεωρούν απαραίτητο για την ποικιλομορφία της κάθε προσωπικότητας (πχ ο Βολγκίν το υποστηρίζει ξεκάθαρα στις μελέτες του).
Εξ άλλου, το ότι κάποιοι τομείς της ζωής στους βόρειους λαούς είναι πολύ μικροί σε εύρος, υποδεικνύει ακριβώς και την ιδιαιτερότητα αυτών των ατόμων, που είναι πιο κλειστοί σαν χαρακτήρες από τους Μεσογειακούς λαούς, όπου το Πλάσιντους γενικά έχει μία ομοιομορφία στο άνοιγμα των οίκων.
Έχω δει να λειτουργούν θαυμάσια ωροσκόπια με δύο και τρία ζώδια στον ένα οίκο κι ακολούθως δύο οίκους στο ίδιο ζώδιο. Και οι συνήθειες των ατόμων αυτών, έχουν εξηγηθεί πλήρως από τον τρόπο οικοθεσίας.

Αυτό είχα μόνο να συμπληρώσω από την δική μου πλευρά και πληροφόρηση

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

zeta1987
01-05-2007, 03:08 PM
Βασικά , αν και έχει περάσει ένας χρόνος που έγινε συζήτηση σε αυτό το θέμα, διαπίστωσα ότι τρεις πλανήτες μου (ο ήλιος, ο άρης και η αφροδίτη) αλλάζουν οίκους άμα αλλάξω σύστημα οίκων..Τι μπορώ να κάνω για να διαπιστώσω το οίκο που πέφτουν;;; Την ακριβή ώρα γέννησης την γνωρίζω.. Έχω μπερδευτεί...:dizzy:

Λίλιαν Σίμου
01-05-2007, 10:46 PM
Αγαπητή zeta1987

Παρά την μεγάλη φιλολογία και αντιπαράθεση γύρω από τους οίκους και τα συστήματά τους, θα σας παραπέμψω σε ό,τι ανέφερα πιο πάνω.
Θα έλεγα επίσης, αν γνωρίζετε επαρκώς την αστρολογία, να πάρετε τα βασικά γεγονότα της ζωής σας και να μελετήσετε αν με κάποιο από τα συστήματα προκύπτουν σωστότερα. Αυτό θα σας δώσει την επιλογή. Θέλει δουλειά και μην βιαστείτε να αποφασίσετε. Επίσης, επειδή αλλάζουν οίκο κάποιοι πλανήτες, θα πρέπει να αναρρωτηθείτε σαν προσωπικότητα πού σας ταιριάζουν καλύτερα.

Από την μακρόχρονη εμπειρία μου ωστόσο, πιστεύω πως το σύστημα Placidus, όπως και το Regiomontanus, είναι τα καλύτερα. Δεν έχω διαπιστώσει να πέφτει έξω η περιγραφή προσωπικότητας με αυτά, όπως και η πρόγνωση.

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

zeta1987
01-05-2007, 11:35 PM
Σας ευχαριστώ πολύ γιατί η απάντηση σας μου ξεκαθάρισε όλα αυτά που διάβαζα στην συζήτηση περί του θέματος!:) Έχετε δίκιο σε αυτό που λέτε.. Γιατί με το σύστημα κοχ μου βγάζει την αφροδίτη στον δέκατο οίκο, ενώ με το πλασίντους στον ένατο και πραγματικά σε όλα όσα αντιπροσωπεύει η αφροδίτη , περισσότερο νιώθω ότι ταιριάζουν οι ιδιότητες του ένατου οίκου. Τώρα βέβαια για τον ήλιο που είναι μεταξύ 8ου και 9ου αλλά και τον άρη που είναι μεταξύ 7ου και 8ου, δεν είμαι σίγουρη. Ίσως με τα χρόνια, φανεί αυτό, όταν θα έχει διαμορφωθεί η προσωπικότητα μου εντελώς! Θα ακολουθήσω την συμβουλή σας! Σας ευχαριστώ πολύ!:)

Λευκή
02-05-2007, 12:32 AM
Παλιό αλλά πάντα επίκαιρο το θέμα!Μπορώ να προσθέσω κάποιες παρατηρήσεις:toung:
Πρώτον έχω απορρίψει για τον εαυτό μου το equal γιατί μου βγάζει κρόνο στον δέκατο ενώ 101% έχω στον ένατο.Δεύτερον ένας αστρολόγος είχε βγάλει τα ωροσκόπια των γονιών μου σε σύστημα placidus ενώ το δικό μου και της αδερφής μου σε koch.Το περίεργο είναι ότι μοιάζουν να ανταποκρίνονται όλα καλύτερα σ αυτό που επιλέχθηκε παρά στο άλλο.Γενικά από συνήθεια χρησιμοποιώ το koch αλλά δεν ξέρω τις διαφορές.Ξέρει κανείς κάτι ?:unsure:

Αργοναύτης
02-05-2007, 08:53 AM
Aπό ACS San Diego California όποιος έχει υπομονή ας το διαβάσει. Είναι αρκετά διαφωτιστικό για τις διαφορές μεταξύ των συστημάτων :
www.astrocom.com/articles/infospecials/IHSX.pdf. Κάτι τέτοια διαβάζω και όλο και περισσότερο βλέπω πόσο δικαιώνονται κάποιοι από την σκληροπυρηνική "πτέρυγα'' των Κοσμοβιολόγων που θεωρούν πολύ επικίνδυνο να στηρίζεται κανείς τόσο πολύ στους οίκους. Οι επικριτές του 'Ισων πάλι έχουν πράγματι ένα σοβαρό επιχείρημα, ότι στο 'Ισων, το Μεσουράνημα και το ναδίρ σπάνια συμπίπτουν με την ακμή 10ου και ακμή 4ου αντίστοιχα, καθώς και ότι η τοποθεσία γέννησης καταντά ένα ζήτημα ασήμαντο για τον υπολογισμό των ακμών των οίκων. Το ρεζουμέ του κειμένου αυτού είναι ότι ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα''. Ο καθένας χρησιμοποιεί κατά το δοκούν ότι θέλει. Για την ιστορία, σημαντικοί υποστηρικτές του Koch είναι κυρίως οι Γερμανοί, Ελβετοί και μια πολύ μεγάλη μερίδα των Ευρωπαίων και των Αμερικάνων που ισχυρίζονται ότι το Κοχ είναι το καλύτερο για το timing των γεγονότων. Υποστηρικτές του Campanus ο Dane Rudhyar και ο Charles Jayne, του 'Ισων οι Lois Rodden, Charles Carter, Margaret Hone, σχολή Mayo, Faculty of astroogical studies και του Mεσημβρινού οι Ουράνιοι (Σχολή Αμβούργου). Αν μετά από όλα αυτά μπορείτε να βάλετε το χέρι στη φωτιά και να καταλήξετε ποιό είναι το σωστό σύστημα καλώς.

zeta1987
02-05-2007, 09:45 AM
Εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερο αυτό που είπε η κύρια Σίμου. Να χρησιμοποιήσουμε ένα σύστημα (όποιο θέλουμε), και άμα αλλάζουν οίκο οι πλανήτες όταν αλλάζουμε σύστημα οίκων,βάση της προσωπικότητας μας να διαπιστώνουμε εμείς.. Επειδή διάβασα το link που έβαλε ο Jimmy όντως είναι δύσκολο να πείς με σιγουριά ποιο είναι το πιο έγκυρο... :wacko: