PDA

View Full Version : O...ιδανικος τσιγγουνης!



Αγγελικη
28-12-2005, 02:39 PM
Ποιος πιστευετε οτι αντιπροσωπευει τον μεγαλυτερο τσιγγουνη στο ζωδιακο κυκλο;

Dell Piero
28-12-2005, 02:45 PM
Ο ιδιοκτήτης του myHoroscope με χίλια!

Fotini Christodoulou
28-12-2005, 02:53 PM
Αντε παλι σφηνα ο ποδοσφαιριστης!Μια και προλαβες και μας εκανες τακλιν ,θα πω -καθαρα προσωπικη αποψη-...Ζυγος με ωροσκοπο Παρθενο!

(Σου προτεινει εξοδο για φαγητο σε ειδυλλιακο εστιατοριο με κερια....και ξαφνικα διαιρει τον λογ/μο στα δυο, ακομα και τα λεπτα και το φιλοδωρημα!):wacko:

Αγγελικη
28-12-2005, 02:55 PM
Κυριε ιδιοκτητη του myhoroscope,
τι του εχεις κανει του παιδιου;:cheesy: :cheesy:

panther
28-12-2005, 02:56 PM
Φωτεινούλα,

Νομίζω ότι υπάρχει χειρότερος συνδυασμός
Παρθένος με ωροσκόπο Αιγόκερω!! Η τσιγγουνιά!!!

Fotini Christodoulou
28-12-2005, 02:58 PM
ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΜΟΥ!εκει πληρωνεις ολο τον λογ/μο!χεχεεεε!:toung:

Αγγελικη
28-12-2005, 02:58 PM
Αντε παλι σφηνα ο ποδοσφαιριστης!Μια και προλαβες και μας εκανες τακλιν ,θα πω -καθαρα προσωπικη αποψη-...Ζυγος με ωροσκοπο Παρθενο!

(Σου προτεινει εξοδο για φαγητο σε ειδυλλιακο εστιατοριο με κερια....και ξαφνικα διαιρει τον λογ/μο στα δυο, ακομα και τα λεπτα και το φιλοδωρημα!):wacko:

Αυτος τουλαχιστον, διαιρει τον λογαριασμο στα δυο!!
Εαν σου προτεινει το καλυτερο μαγαζι, και οταν ερθει η ερμη η ωρα, δεν βαζει το χερι του στην τσεπη;;!!!

Dell Piero
28-12-2005, 03:07 PM
ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ :sad: :sad: :sad: :cry:


(Δάχτυλος από το κουνέλι) :cry: :cry:

Kouneli
28-12-2005, 03:14 PM
Έχω την εντύπωση ότι είναι ο Αιγόκερως ίσως και λίγο ο Καρκίνος!!! (χωρίς παρεξήγηση)

Οδηγούμε στο συμπέρασμα αυτό γιατί έχω κεράσει πολλές φορές Αιγόκερους και μόνο σε αυτούς συμβαίνει να μην προθυμοποιούνται να πληρώσουν!!

Βέβαια δεν ξέρω αν τσιγγουνιά που κατέχει εμένα (ευτυχώς όχι πάντα)προέρχεται από κάτι πλανήτες που έχω στον Αιγόκερω ή από τον Ωροσκόπο Καρκίνο. Εσείς θα μου το λύσετε!!

Αγγελική το θέμα το εμπνεύστηκες από μόνη σου ή σου έδωσαν την ιδέα κάποιοι άλλοι;:toung:

panther
28-12-2005, 03:17 PM
Αγαπητό Κουνελάκι,

Συμφωνώ εν μέρει μαζί σου για τον Αιγόκερω.
Διαφωνώ για τον Καρκίνο γιατί δυστυχώς ως Καρκίνος με Ωροσ. Ταύρο είμαι αρκετά σπάταλη.

Φωτεινούλα??? θα υπερασπιστείς το ζώδιό μας???;);)

Αγγελικη
28-12-2005, 03:17 PM
Ωροσκοπος Καρκινος με Αρη στον Αιγοκερω!!!
Δεν θα πιστεψετε τι απιστευτες δικαιολογιες βρισκουν!!
Εχω παρατηρησει οτι εαν ενας ανθρωπος εχει εστω και ενα γρηγορο πλανητη σ΄αυτα τα ζωδια, δεν υπαρχει περιπτωση να μην ειναι σφιχτοχερης!!
Ειναι απιστευτο!!!
Παλι καλα που πληρωνομαι καλα, τελευταια...:cheesy: :cheesy:

Fotini Christodoulou
28-12-2005, 03:22 PM
Ελευθερια στους Καρκινοταυρους!!!:toung:
Οι Καρκινοι μπορει να εμφανιστουν "σφιχτοι" σε τριτους,αλλα οχι στους δικους τους ανθρώπους!
Οι Ταυροι ειναι φυσει καλοπερασακηδες οποτε ο συνδυασμος των δυο,ειναι θανατηφορος για την τσεπη!!!

Αγγελικη
28-12-2005, 03:23 PM
Έχω την εντύπωση ότι είναι ο Αιγόκερως ίσως και λίγο ο Καρκίνος!!! (χωρίς παρεξήγηση)

Οδηγούμε στο συμπέρασμα αυτό γιατί έχω κεράσει πολλές φορές Αιγόκερους και μόνο σε αυτούς συμβαίνει να μην προθυμοποιούνται να πληρώσουν!!

Βέβαια δεν ξέρω αν τσιγγουνιά που κατέχει εμένα (ευτυχώς όχι πάντα)προέρχεται από κάτι πλανήτες που έχω στον Αιγόκερω ή από τον Ωροσκόπο Καρκίνο. Εσείς θα μου το λύσετε!!

Αγγελική το θέμα το εμπνεύστηκες από μόνη σου ή σου έδωσαν την ιδέα κάποιοι άλλοι;:toung:

Μου το εδωσε ο ωροσκοπος στον Καρκινο με Αρη στον Αιγοκερω, μολις πριν λιγο, μετα απο παρατηρηση ημερων!!!:bigsmile:

Kouneli
28-12-2005, 03:25 PM
Τώρα έμαθα ότι είμαι και τσιγγούνα, δεν υπάρχει λόγος να κρύβομαι πλέον !!!!!

Άλλωστε η μάνα μου μου έλεγε ότι μικρή έκρυβα όλο μου το χαρτζιλίκι κάτω από τα χαλιά!!!!:laugh:

Υπάρχει φάρμακο;

Πέστε μου τι να κάνω να το ξεπεράσω!:wondering

dungarees
28-12-2005, 03:36 PM
Ο άνδρας ταύρος ισοδυναμεί με τον Σκρουτζ Μακ Ντακ,
και η γυναίκα ιχθείς, είναι η γυναικα του!:wacko::nuts:

Kouneli
28-12-2005, 03:37 PM
ΜΟΛΙΣ ΕΝΑ ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ :sad: :sad: :sad: :cry:


(Δάχτυλος από το κουνέλι) :cry: :cry:


Μην κλες καθόλου γιατί σου έχω πολλά μαζεμένα και στην άλλη ζωή που θα γίνω λύκος θα σε κατασπαράξω και θα γλυτώσω μια και καλή!!!!:mad:

panther
28-12-2005, 03:39 PM
Ωραία!!! Τώρα ξέρουμε ότι ο Σκρούτζ ΜακΝτάκ ήταν Ταύρος και η γυναίκα (που δεν είχε) ήταν Ιχθείς!!! :toung::toung::toung::toung::toung::toung::toung:

Dell Piero
28-12-2005, 04:06 PM
Μην κλες καθόλου γιατί σου έχω πολλά μαζεμένα και στην άλλη ζωή που θα γίνω λύκος θα σε κατασπαράξω και θα γλυτώσω μια και καλή!!!!:mad:

Μη μου ταράζεσαι και γράφεις το κλαις με ε. Τι μου έχεις μαζέψει δηλαδή. Γράψε ένα από τα πολλά.
Μην ξεχνάς, όμως, ότι το κοινό αίσθημα και η διοικούσα αρχή είναι με το μέρος μου και δεν είμαι σίγουρος αν η νεανική ηλικία της ανωριμότητας θα μπορέσει να αντέξει δεύτερη πανωλεθρία... Μέλη - Κουνέλι = 800 - 0.

Όσο για την άλλη ζωή κράτα την όρεξή σου. Η επιρροή μου στους συγγραφείς των Ακασικών Αρχείων είναι τεράστια και μπορεί να εισηγηθώ να γίνεις γεροντοκόρη άσχημη και κακιά. Όχι δηλαδή μια κούκλα πανέξυπνη και νεαρά που είσαι τώρα!


Πάντως.... λεκτικά πρέπει να είσαι λίγο πιο δημιουργική γιατί δεν έχει ενδιαφέρον ο μονόλογός μου :cheesy:

may
28-12-2005, 05:39 PM
Το δίχως άλλο :...

παρθένος με ωροσκόπο Αιγόκερω!!!
και αν κάνεις δε το λάθος και τους αποκαλέσεις "λίίίγο οικονόμους', τότε ξεπροβάλει μπροστά σου σε εμπεριστατωμένη περιγραφή ολόκληρη η οικονομική κατάσταση της χώρας, οι κίνδυνοι, τα κόστη, τα ρίσκα, οι απώλειες, ο ΑΕΠ, τα έξοδα, οι εισαγωγές, οι δαπάνες....... με μοναδικό στόχο, όλο αυτό το παραλήρημα (ναι, παραλήρημα!!) να σε πείσει ότι ξοδεύουν μόνο για τα απολύτως αναγκαία ή για αυτά που προσφέρουν.. αίγλη και γόητρο!!!

Έχω πείρα, γι'αυτό και τόσο εκφραστική!!

Αν δε συνυπάρχει και ένας Άρούλης στον Καρκίνο... :wacko:

Οι δε Καρκίνοι και Ιχθείς έχω καταλάβει ότι "μαζεύουν" μόνο από ανασφάλεια και ξοδεύουν μόνο για τα του οίκου τους!!

Φιλικά και Γιορτινά

:love:

fillenia
28-12-2005, 07:45 PM
Από πότε οι Ταύροι έγιναν γενναιόδωροι;
Mαζεύουν, μαζεύουν, μαζεύουν.... οικόπεδα, σπίτια, χωράφια. Η επιτομή της αποταμίευσης.
Οι Καρκίνοι κάνουν αιματηρές οικονομίες για κουρτίνες, χαλιά, σεντόνια, ποτηρόπανα, μπλακ & ντέκερ, ή έστω ένα κεραμίδι για να στεγάσουν τον έρωτά τους.
Οι Παρθένοι, απλά αρέσκονται στη πρακτικη οργάνωση και υπολογίζουν ώστε ... να μαγειρέψουν πριν πεινάσουν. Δεν είναι τσιγκούνηδες, δεν αγαπάνε όμως τα χρέη! Πόσες γυναίκες Παρθένους έχετε δει απεριποίητες? Και πάντα καλοντυμένες!

Νομίζω ένας δολοφονικός συνδυασμός είναι ... Αιγόκερως-Ταύρος-Υδροχόος (κάτω από τον πληθωρικό Λέοντα), ή Αιγόκερως - Σκορπιός- Υδροχόος.
Υπάρχουν βέβαια εκείνοι που είναι τσιγκούνηδες με τους άλλους και γαλαντόμοι με τον εαυτό τους.

Fotini Christodoulou
28-12-2005, 07:54 PM
Κατσε βρε Φυλλενια μου...
Δλδ ουτε ο Ταυρος μου βγαινει ουτε κι ο Καρκινος;;;;;;Τις πταιει για τις τρυπιες τσεπες μου;;;;;:nuts: ε;;;

Για τους συνδυασμους παντως πιστευω πως αιγοκερος με ωροσκοπο παρθενο ή Καρκίνο, ,ειναι απο τους πιο σφιχτοχερηδες!

Αγγελικη
28-12-2005, 07:55 PM
Φυλλενια,
που να δεις και στελλιουμ (συνοδο πλανητων) στο Αιγοκερω και στο 2ο οικο!!
Και με Σεληνη στον Ταυρο!!

ScP
28-12-2005, 08:01 PM
Για να έχει υπόσταση το θέμα σας καλό είναι να προσδιορίσετε το τσιγγούνης. Να συμφωνήσετε ότι μιλάτε για την έννοια σε κοινή βάση και κατόπιν συνεχίζετε με τα ζώδια.
Διαφορετικά ο καθένας θα προσπαθεί να προφυλάξει το ζώδιό του και να κατηγορήσει το ζώδιο πρώην εραστή ή ερωμένης. :bigsmile:

Kouneli
28-12-2005, 09:17 PM
Αχ κατακαημένε Dell Piero, ανήκεις κι εσύ στις Μάζες..... και ξέρεις πολύ καλά τι λένε γι'αυτές!!!:cheesy:
Δεν φτάνει που μου την είχατε στημένη στη γωνία για την τσιγγουνιά (εξαιτίας σου) ζητάς και τα ρέστα!!!
Το χειρότερο βέβαια είναι ότι ασχολείσε με ένα κουνέλι ενώ μπορείς να προσθέσεις ένα πεδίο "Διόρθωση" και να διορθώνουμε τα λάθη μας και να μην τραβάμε τα μαλλιά μας μετά, αλλά καθώς φαίνεται το δίνετε δώρο μόνο σε ποιό προχωρημένα μέλη!!!:toung:

Όσο για το μονόλογο εσύ αποφάσισες να γίνεις ο "γελωτοποιός " του Site όχι εγώ!!!:toung:
Όπως βλέπεις είμαι και κακιά και σε πληροφορώ και άσχημη οπότε δεν πρόκειται να κάνουν τίποτε χειρότερο οι φίλοι σου οι συγγραφείς των Ακασικών Αρχείων!!!!

Ωχ πάλι κακία είπα!!!!

Δεν μπορεί κάποιος να διώξει αυτόν τον κρόνο από τους Διδύμους στον 11ο Οίκο, αυτός δεν φταίει που δεν έχω φίλους από το 1973;

ScP
28-12-2005, 09:36 PM
Αγαπητή μας φίλη και μέλος Kouneli
Είναι η δεύτερη φορά που επεμβαίνω και δεν θα υπάρξει τρίτη. Σε αντίθεση με τον διαχειριστή Dell Piero που κάνει ναι μεν μαύρο χιούμορ ίσως και ανόητο για κάποιους αλλά προσέχει πολύ τις εκφράσεις του να μην είναι προσβλητικές και επιθετικές εσύ συνεχίζεις να χάνεις την ψυχραιμία σου και να επιτίθεσαι σε πρώτο πρόσωπο.

Σε αυτό το φόρουμ επιθέσεις φραστικές και προσλητικές μέλους προς μέλος δεν επιτρέπονται. Άλλο το "δούλεμα" άλλο οι προσβολές.


Ελπίζω να έγινα κατανοητός!

Αγγελικη
28-12-2005, 09:41 PM
Ποιος στην ειχε στημενη βρε Κουνελακι;
Μηπως παρεξηγεις το χιουμορ των αλλων;

raingirl
29-12-2005, 10:30 AM
Ο ιδανικός τσιγγούνης και μάλιστα με όλα τα γράμματα κεφαλαία είναι ο Ταύρος.
Βέβαια για τον ευατούλη του σπαταλάει για τους άλλους καβούρια!!!!
Οπότε μακρυά απο Ταύρους γιατί θα σας βλέπουμε στην διαφήμιση γνωστού σαμπουάν.:toung:

Dell Piero
29-12-2005, 10:39 AM
Λοιπόν
Μένουμε μακριά από Ταύρους γιατί είναι τσιγγούνηδες
Μένουμε μακριά από Ιχθύς γιατί είναι θολοί
Μένουμε μακριά από Σκορπιούς γιατί είναι εκδικητικοί
Μένουμε μακριά από Δίδυμους γιατί είναι ψεύτες
Μένουμε μακριά από Κριούς γιατί είναι βιαστικοί
Μένουμε μακριά από Παρθένους γιατί ή μεγάλη λεπτομέρεια μας κουράζει
Μένουμε μακριά από Τοξότες γιατί είναι ανώριμοι
Μένουμε μακριά από Αιγόκερους γιατί είναι ψυχροί
Μένουμε μακριά από Υδροχόους και Λέοντες γιατί είναι ασντισυμβατικοί και εγωιστές αντίστοιχα
Και μένουμε μακριά από Καρκίνους και Ζυγούς διότι είναι στην κοσμάρα τους.

Κάνα άλλο ζώδιο υπάρχει; :toung:

friary
29-12-2005, 10:55 AM
Ε οχι και τσιγγούνης η γυναίκα Ιχθείς! Διαμαρτύρομαι εντόνως! Τρύπιες ειναι οι τσέπες μου. Σίγουρα κάποιος συγκεκριμένος πλανήτης θα ευθύνεται για την τσιγγουνιά και όχι το ζώδιο, κάποιος να μας ενημερώσει παρακαλώ. Απο προσωπική πάντως πείρα εχω γνωρίσει 2 φριχτά τσιγγούνιδες άνδρες. Ο ένας ήταν Αιγόκερως και ο άλλος Παρθένος (χε,χε τυχαίο είναι που οι περισσότεροι εδώ συμφωνούν?)

Υ.Γ.: Παρακαλώ προσεχτικά τι λέτε για τον αγαπητό μου Del Pierro, του έχω αδυναμία και παίρνω τις προσβολές εναντίον του προσωπικά!!! (Μόλις απέκτησα μισή πράσινη ζώνη στο Tae Kwon Do, σας το είπα?):cheesy:

panther
29-12-2005, 11:05 AM
Friary συγχαρητήρια. Άντε και εις ανώτερα!
Θα σας πω εγώ ποιοί είναι τσιγκούνηδες απο προσωπική εμπειρία!
Τσιγκούνηδες είναι οι σύντροφοι (άνδρες ή γυναίκες) που δεν ενδιαφέρονται για τους συντρόφους τους!!!
Πάντως, οι Αιγώκεροι έχουν καβούρια και στα συναισθήματα τους αλλά και στη τσέπη τους εκτός εάν τους σώζει ο Ωροσκόπος τους.

Αγγελική!!! Πες ότι συμφωνείς!

sagimoon
29-12-2005, 11:08 AM
Καλημέρααααα

Το θέμα μου αρέσει πάαααρα πολύ, χώρια ότι μου δίνει έμπνευση...
Να αρχίσω???

Παρόλο του ότι με 100 ευρώ πχ, όλοι πλούσιοι οι φτωχοί μπορούμε να κάνουμε συγκεκριμένες αγορές-100 ευρών-ότι κι αν είναι αυτές,

η διαφορά που κάνει τον τσιγκούνη από τους άλλους είναι ότι αυτός....
θα τα βαλει στον κουμπαρά. Και μην νομίζεται ότι θα τα βγάλει για να τα δώσει στην γυναίκα του να πάει στον γιατρό ακόμα ακόμα....έχεις ταμείο, τράβα με αυτό θα πεί...

Η φιλενάδα μου που παντρεύτηκε Αιγόκερο συνήθισε πια η δόλια να μην έρχεται άνθρωπος στο σπίτι μετά κανα δυό χρόνια γάμου, γιατί όπου και αν πήγαιναν παλιά δεν της έδεινε λεφτά ούτε για μισό κιλό γλυκά να κρατάνε στο ξένο σπίτι...και από τις πολλές ντροπές της δεν ξαναπάει επισκέψεις , και φυσικά δεν έρχεται και άνθρωπος. Την παντρεύτηκε μόνο για το ταξί που είχε, κάνοντάς τον επαγγελματία και τον εαυτό της μαμά (που τόοοοσο πια ήθελε)και νοικοκυρά(δεν της αρέσουν οι δουλειές του σπιτιού)

Το πόσο πληρώνει αυτήν την μητρότητά της, δεν μπορείτε να το φανταστήτε.
Καθαρίζει σκάλες, και σπίτια όποτε μπορεί γιατί έχει και το παιδί, όχι για να αγοράσει κάτι, μα για να πηγαίνει στους γιατρούς , να πληρώνει το κινητό της, γιατί ο κύριος δεν έχει σταθερό στο σπίτι, κοστίζει κατιτίς βλέπεται.
Ο άντρας της είναι σίγουρα εξαίρεση, μη πω άρρωστος. Μα χειμωνιάτικο παντελόνι να το φοράει στο ταξί δυό βδομάδες άπλυτο, γιατί δεν πήγαινε να πάρει άλλο????....Ιούλιο μήνα, κατακαλόκαιρο....
Ζουν μέσα στην μιζέρια σχεδόν, μα η φίλη μου πιστεύει ότι έχει κρυφό βιβλιάριο με χρήματα, χωρίς να το ξέρει αυτή. Τουλάχιστον οι οφειλές τους
σε δάνεια και ταμεία και λοιπά, πάντα τακτοποιούνται και δεν χρωστάνε ούτε σε κάρτα (αφού δεν έχουν), χεχε
Και το αστείο, στο λίγο που γνωριζόντουσαν, αυτή έπλεε σε πελάγη ευτυχίας, γιατί ούτε δείγμα τσιγγουνιάς δεν είχε λέει ο άνθρωπος....Ίσως να μην είναι τόσο τσιγγούνης , παρά σκληρός, ίσως...

Για τους παρθένους έχω να πώ ότι είναι απλά μετρημένοι, προσεκτικοί με το χρήμα, και δεν έχουν την σωστή αίσθηση των τιμών, μάλλον λάθος το είπα,
αναλύοντας τα πράματα, βλέπουν ότι οι τιμές είναι τεχνικά ανεβασμένες εκεί που είναι, και αισθάνονται κορόιδα να πληρώσουν ένα ΄πουκάμισο 30 ευρώ.
Κάπου θα το βρούν με 15...ας μην είναι και το ίδιο, δεν είναι του λούσου άλλωστε.

Αν δε οι παρθένοι πάρουν γυναίκα καρκίνο, έχουν σοβαρές ελπίδες να επιβιώσουν σε πιθανό λοιμό...γιατί αυτή θα ξοδεύει μόνο για τους αγαπημένους της, πας σπίτι της και βαραίνεις 3 κιλά σε 3 ώρες, χώρια το ταπεράκι που θα πάρεις θέλοντας και μη φευγοντας, και πάει επίσκεψη
σε σπίτι συσκευάζοντας όμορφα τα ...δικά της γλυκά, κόβει και από τον κήπο λουλουδάκια, και έβγαλε την υποχρέωση...

Οι Ταύροι ξοδεύουν μόνο για πάρτι τους, ντύσιμο κλπ, και μπορεί να χάσουν την βόλτα για καφέ, που θα πληρώσουν για να καθαρίσουν το σπίτι τους, πράμα που ποτέ δεν κάνει μια γυναίκα τοξότης.

Στις γυναίκες πιστεύω ότι η σελήνη παίζει μεγάλο ρόλο. Αν είναι στον καρκίνο ή ταύρο δύσκολα θα γίνει σπάταλη ακόμα και αν ζώδιο και ωροσκόπος βοηθάει στην σπατάλη.

Για τους σκορπιούς επίσης μπορώ να πώ ότι δεν βάζουν εύκολα το χέρι στην τσέπη, χωρίς κρίση και κρήση...εκτός ίσως όταν τους επισκεύτεται ο Άρης.

φιλικά κι εορτικά
sagimoon

panther
29-12-2005, 11:18 AM
Αγαπητή Sagimoon,

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τους Αιγόκερους και για τους Παρθένους - παρόλο που σαν ζώδιο δεν τους θεωρώ τσιγγούνηδες αλλά μόνο ως συνδυασμό. Εγώ είμαι Καρκίνος με ωροσκόπο Ταύρο και δεν είμαι τσιγκούνα, το αντίθετο θα έλεγα και ναι είμαι πολυτάλαντη (φτιάχνω κεριά και όταν πάω επίσκεψη τα πηγαίνω γιατί θεωρώ ότι το να δώσω 60 € για να πάρω μια σύνθεση με κερί παρά είναι ακριβό). Προτιμώ να βάλω άλλα 60 € και να πάρω για κάποιο δικό μου άνθρωπο ή για εμένα κάτι που θα του χρησιμέψει ή π.χ. κάποιο μπιζού.

Ας πει την άποψή της και η roadrunner!!!

Fotini Christodoulou
29-12-2005, 11:41 AM
Με φωναξατε;;;;

Καταρχην να συμφωνησω με τον dell piero που επιασε το νοημα!Ολα τα ζωδια εχουν τα ελαττωματακια τους!

Για να κανω πιο συγκεκριμένη την αποψη μου και χωρις να υπερασπιζομαι τον συνδυασμο μας Ιουλια,θα πω το εξης:
Τα άτομα με εντονο στοιχειο Κρόνου σε συνδυασμό με Ερμή,στον χάρτη τους

πχ.Ενας Αιγόκερος ή Ταυρος ή Καρκινος ηλιακο, με σεληνη στην Παρθένο ή Ταυρο ,Αφροδίτη αν ειναι γυναικα στον Αιγοκερο ή Αρη αν είναι αντρας και ωροσκοπο Αιγοκερο,Παρθενο,Ταυρο ή Καρκινο
θα ειναι λογικα τσιγγουνηδες αλλα για διαφορετικους λογους και με διαφορετική εκφραση αυτης της τσιγγουνιας.

ΟΑιγοκερος συντηρητικος,στην καλυτερη δεν σκορπαει τα χρήματα του,κοστολογόντας παραπανω απο οτι πρεπει τον κοπο της εργασιας του και με απωτερο σκοπο την επιτυχία(την οικονομική/επαγγελματική).Και δεν τα δινει πουθενα-για κανένα λογο!
Ο Ταυρος διοτι αναζητα μεσω των αποκτημάτων να νιώσει ασφαλης και αυτοπροσδιορίζεται πολλες φορες μεσω αυτων ..κατα τάλλα για την καλοπεραση του ξοδεύει!
Η Παρθένος εξαντλείται τοσο πολυ στους υπολογισμους που φτανει στο τελος σε σημειο να μην ξοδεψει καθόλου ή να κανει οικονομία,ωστε να τα επενδύσει καποια στιγμή σε κατι που επιθυμεί.Το υπολογίζει βλέπετε το χρήμα!
Και τελευταια ο Καρκίνος-σωστα τα λεέι η sagimoon,ξοδεύει μονο για τους δικους του ανθρώπους..αλλα μην ξεχνάμε οτι οι Καρκίνοι οντας συναισθηματικοι,δενονται με περισσοτερους ανθρώπους,τουτέστιν ξοδεύουν για πολλους!Εκτός αυτών και ο Καρκίνος απο ανασφάλεια μαζεύει,αλλα στην πρώτη αναγκη που θα εχει καποιος δικος του πρόθυμα τα δίνει!

Διαλιεεέχτε και πάρτε!

may
29-12-2005, 12:02 PM
Πρώτα από όλα, θεωρώ σωστό να δώσω έναν ορισμό για το τι θεωρώ εγώ τσιγκούνη, όπως πολύ σωστά πρότεινε και ο ScP.

Τσιγκούνης είναι λοιπόν αυτός που έχετε ραντεβού και δε σου έρχεται με μια απλή σοκολάτα έτσι για έκπληξη, αυτός που ένω υπάρχει γιορτή-επέτειος δυσκολεύεται πολύ στο δώρο, συνήθως με τη δικαιολογία ότι δεν ήξερε τι να σου αγοράσει, γι'αυτό και σχεδόν πάντα το δώρο του έρχεται με σχετική καθυστερηση, αυτός που δε σου λέει :"απόψε διάλεξε που θες να σε πάω..", αυτός που δεν αγοράζει εύκολα ρούχα ή αξεσουάρ ή πράγματα για το σπίτι του, αυτός που προτιμά να δώσει τα ψιλά στο βενζινάδικο ακόμα και αν έχει το ακριβές αντίτιμο σε χαρτονόμισμα πάνω του.

Έχω συναντήσει άνθρωπο (Παρθένος με ωροσκόπο Αιγόκερω, Σελήνη στον Ταύρο και Άρη στον Καρκίνο :weird: :wacko: ) να είναι με την ίδια ζώνη στο παντελόνι χειμώνα-καλοκαίρι παρακαλώ, είτε φοράει μαύρα είτε άσπρα!!

Συμφωνώ απόλυτα με τη Sagimoon για τους Αιγόκερους, είναι πραγματικά μίζεροι σε αυτό το θέμα αλλά και για τους Παρθένους. Οι δε τελευταίοι (πολύ σωστά είπες Sagimoon), λένε : "Δεν είναι σωστό να ρωτάμε πόσο κοστίζει κάτι, αλλά πόσο το έχουν!!" (Τα συμπεράσματα δικά σας).

Βέβαια, ο συνδυασμός αυτών των δύο ζωδίων έχει και την πλευρά ότι ξοδεύουν μια στο τόσο, αλλά μπορεί να αγοράσουν κάτι τόσο πανάκριβο, μόνο και μόνο από ανάγκη εντυπωσιασμού και προβολής!!

Συμφωνώ και με όσα είπες για τους Καρκίνους, Sagimoon. Απλώς νομίζω ότι σε αυτούς υπάρχει οι εξής διαφορά που ενοχλεί : ενώ οι Παρθένοι και οι Αιγόκεροι είναι "φύσει και θέσει" τσιγκούνηδες, οι Καρκίνοι είναι απόλυτα γενναιόδωροι με τους απόλυτα δικούς τους αλλά με τους παραέξω συμπεριφέρονται ως Παρθένοι ή ως Αιγόκεροι. Με άλλα λόγια Με τους Π. και τους Α. το ξέρεις και το παίνεις απόφαση ότι είναι παντού και με όλους, ενώ η αντίθεση που προκαλεί η συμπεριφορά των καρκίνων είναι χτυπητή.

Έχω γνωρίσει καρκίνο γυναίκα με ωροσκόπο Ταύρο και Σελήνη, Ήλιο, Αφροδίτη στο 2ο οίκο, η οποία έκανε τα εξής : ενώ κανόνιζε όλη η παρέα να πάμε για φαγητό, εκείνη ερχόταν έχοντας ήδη φάει από το σπίτι της, έπινε τα κρασιά της, τσιμπολογούσε από τα πιάτα των άλλων "για δοκιμή" και στο τέλος δεν πλήρωνε και μια!! Κανόνιζε δε και υποχρώνε ενίοτε να μοιραστούν άτομα το ταξί μαζί της ή να κοιμηθεί σε κάποιο άλλο σπίτι και να γυρίσει το πρωί με το μετρό. Σημειώνω ότι ο μισθός της είναι γύρω στα 1200 ευρώ και με τα ενοίκια που εισπράτει φτάνει τα 2000!! ΑΑΑ!! Και στέλνει και τα sms χωρίς κενό στις λέξεις για να μη χρεωθεί δεύτερο!!

Συμφωνω, ότι και οι Ταύροι δεν είναι και οι πλέον ανοιχτοχέρηδες, όμως σπαταλούν για ρούχα, ντύσιμο, φαγητό, μαγειρικά ή κουζινικά είδη, αναπαυτικές πολυθρόνες, λουλούδια ή σύνεργα κηπουρικής και κάνουν πάντα δώρα πρακτικά και χρηστικά.

εγώ προσωπικά πάντα ρωτάω διακριτικα τι προτιμά ο άλλος για δώρο, εκτός αν έχω "πιάσει" από κάποια κουβέντα του τι είναι αυτό που θέλει. και τσιγκούνα δε είμαι καθόλου με ωροσκόπο Λιοντάρι, Σελήνη στον Κριό και άδειο 2ο οίκο!!

Αυτά και ελπίζω να μην κούρασα!!

Φιλικά και Γιορτινά

:love:

sagimoon
29-12-2005, 12:05 PM
Τα χειροποίητα δωράκια και ευπρόσδεκτα είναι και πολύ πιο άξια στέκουν από τα ετοιματζήδικα, όσο ακριβά κι αν είναι (τα έτοιμα)
Φίλες μου Γερμανία που και λεφτά είχαν και πιο εύκολο θα τους ήταν να αγοράσουν κάτι, πλέκανε μπλουζάκια παιδικά, ράβανε τα ονόματά μας σε πετσέτες προσώπου και σαλιάρες για τα παιδιά, ζωγραφίζανε μαντηλάκια με μπογιά που δεν φεύγει , κλπ.
Εδώ νομίζω τον πρώτο ρόλο τον έχει η αγάπη, κανείς δεν χαλάει χρόνο να δημιουργήσει κάτι όμορφο και να το χαρίσει για να μην αγοράσει κάτι .
Αυτό είναι αγάπη, όχι οικονομία.Και μπράβο σε όποιον μπορεί και κάνει τέτοια δώρα. Ο πραγματικά τσιγγούνης, ούτε τον χρόνο του δεν δίνει , ούτε την φαντασία του για άλλους. Θα βγάλει τα γαρύφαλλα για να βάλει μαρούλια.

Για να συμπυκνώσω τις προσωπικές μου παρατηρήσεις, και με σειρά ζωδίων.

Ταύροι , καρκίνοι, παρθένοι, σκορπιοί, αιγόκεροι,
και περισσότερο οι άνθρωποι που έχουν συνδιασμούς σε αυτά τα ζώδια,
(ήλιο σελήνη ωροσκόπο)....και ΕΚΤΟΣ από αυτούς που επιρρεάζονται έντονα
από ΔΙΑ - ΟΥΡΑΝΟ,
ΝΑΙ, ξοδεύουν με φειδώ. Κρίνουν που και πόσο και σε ποιούς.

Δεν σημαίνει ότι όλοι φτάνουν στην υπερβολή, αλλά υπάρχει κι αυτή.

Στο κάτω κάτω, αν δεν υπάρχουν κι αυτοί, τι θα κληρονομούσανε οι έχοντες καλό όγδοο οίκο σε αυτή την ζωή????
Αφήστε τους ανθρώπους να μαζέβουν.....για να φάνε άλλοι...χεχε

Τις ζεστές και μυρωδάτες ευχές μου σε όλους... !!!!! :)

ζουζούνα1977
29-12-2005, 12:24 PM
ΚΑΤΑΡΧΗΝ, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ...ΜΕ ΥΓΕΙΑ,ΥΓΕΙΑ,ΥΓΕΙΑ.... ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΤΣΙΓΓΟΥΝΙΑΣ Η ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ (ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑ) ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΖΩΔΙΟ,ΣΤΟΝ ΩΡΟΣΚΟΠΟ, ΣΤΟΝ ΟΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΣΤΑ ΒΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΣΤΟ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ. ΕΙΜΑΙ "ΚΑΜΜΕΝΗ"ΣΤΗ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΓΙΑΤΙ Η ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ!!!!!!ΑΠΑΠΑΠΑΠΑ....ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ SITE ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΥΔΡΟΧΟΟΣ-ΙΧΘΕΙΣ (ΔΗΛΑΔΗ:19/2, ΣΤΗ ΑΛΛΑΓΗ).ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ!

dungarees
29-12-2005, 12:50 PM
βρε παιδια, ας μου συγχωρεθεί αυτό που θα πω γιατί πρόκειται να θίξω μια μεγάλη μερίδα πληθυσμού, αλλά γενικευοντας το θέμα νομίζω πως τσιγγούνηδες στην πλειοψηφία τους σήμερα, έχουν γίνει όλοι οι ανδρες, ανεξαρτήτου ζωδίου!!!βγαινεις μαζί τους κα μετά το τρίτο ραντεβού καθώς και για όλα τα επόμενα θεωρούν πρέπον να μοιράζονται τον λογαριασμό ακόμη και στην τελευταία υποδιαίρεση του! δεν υπάρχει η απαίτηση να πληρώνουν πάντα αυτοί αλλά η ευγενική χειρονομία "να σε κεράσω" (και ας μην γίνει ποτέ, απλά να προθυμοποιηθεί ο άλλος)έχει πλέον αντικατασταθεί από το "βάζω το μεριδιό ου και τελείωσα"!!αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της τσιγγουνιάς, τότε ποιος είναι???

Dell Piero
29-12-2005, 01:00 PM
Αυτό είναι απολύτα σωστό που είπες. "Στην πλειοψηφία τους σήμερα" Πότε όμως ξεκίνησε αυτό; Όταν οι γυναίκες διεκδίκησαν την ισότητα των δυο φύλλων. Καλή η ισότητα αλλά να πληρώνουν οι άντρες;;;; Η ισότητα της ανισότητας.
Αλλά ο ορισμός του άντρα στο γυναικείο λεξικό είναι όμορφος, έξυπνος, ιππότης, ευγενής κλπ. Αλλά η ισότητα ισότητα ΜΗ το ξεχνάμε :toung:
Εμένα πάντως η γυναίκα μου που δεν διεκδικεί ισότητα απολαμβάνει τον ιδανικό άντρα :bigsmile:

panther
29-12-2005, 01:09 PM
Θα συμφωνήσω με τον Dell Piero στο ότι όσες θέλουν ισότητα πρέπει να "ανεχτούν" και τα θετικά και τα αρνητικά!!! Που μεταξύ μας εγώ μόνο αρνητικά βλέπω!!!
Και για να μην με γδάρετε κανονικότατα άλλο η ισότητα στα Ανθρώπινα δικαιώματα και άλλο η ισότητα του Φεμινισμού. Είμαι αντίθετη με το δεύτερο.

Dell Piero
29-12-2005, 01:23 PM
Η αναδιαμφισβήτητη ισότητα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων καταπατείται από τους ηλίθιους που δεν έχουν φύλλο.
Η τσιγγουνιά όμως δεν μπορεί να γενικευτεί στους άντρες ή στις γυναίκες ή στα ζώδια. Είναι ένα φαινόμενο που χρίζει προσεκτικότερης μελέτης από ειδικούς.
Καλό το χιούμορ αλλά οι γενικεύσεις είναι επικίνδυνες.


Πάντως για να επανέλθω στο στοιχείο μου. ΘΕΣ ΙΣΟΤΗΤΑ κυρία μου; Μάθε να ΠΛΕρώνεις. Δεν μπορείς να αρνηθείς ότι ο Θεός έπλασε τη γυναίκα από το πλευρό μου. Εφόσον λοιπόν δεν σε τραβάω από τα μαλλιά να σε χώσω στη σπηλιά αλλά εξελίχθηκα και δεν αντέδρασα στο δικαίωμά σου να ψηφίζεις ή να πηγαίνεις μέσα στην εκκλησία και όχι να κάθεσαι στο γυναικονίτη εεεεε μη θέλεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο;

Και μη μου πείτε τίποτα άσχημο χρονιάρες μέρες γιατί έχω τη friary σωματοφύλακα.

:love: σε όλους

panther
29-12-2005, 01:45 PM
Αγαπητέ Dell Piero,

Ο σωστός ο άνδρας, που σέβεται τον εαυτό του και την προσωπικότητα του, ποτέ δεν συμπεριφέρεται έτσι σε μια κυρία!!! Ούτε την τραβάει από τα μαλλιά, ούτε της στερεί τα δικαιώματα της αλλά ούτε τσιγγουνεύεται!!!
Εκτός, βέβαια εάν είναι Αιγόκερως με ωροσκόπο Παρθένο - Το είπαμε!! Ας μην επαναλαμβανόμαστε!!

Dell Piero
29-12-2005, 01:56 PM
Α ναι το είπαμε!!!!
Αλλά έσπερνα κουκιά τότε και δεν το κατάλαβα ότι δεν το κατάλαβες τι έγραψε ο ποιητής.
Καλοίιιιιιιιιιιι μου άνθρωποιιιιιι πόσο πια πρέπει να υπεραπλουστεύσει τη γραφή του;
Θα φτιαχτεί ειδικό σύστημα με λαμπάκι που θα προσδιορίζει incoming jokeee.

Ο σωστός μίλησε. Ουγκ!

may
29-12-2005, 02:00 PM
:toung: :laugh: :toung: :laugh:


Φιλικά και Γιορτινά..

:love:

Fotini Christodoulou
29-12-2005, 02:05 PM
Ενα ζεστο χειροκροτημα για τους πρωτογονους που εξελιχθηκαν!!!!
Εμεις τι καναμε;;;Ααααααα ναι....διεκδικησαμε την ισοτητα των φύλων!
Σωστον!
Που την καταντησαμε την ισότητα αυτη;:wondering
Μηπως στο να μπερδεψουμε τα φυλα και να μεταλλαχθούμε σε κακη ανδρικη έκδοση.;;;;..!Λεω εγω τωρα...

Με τις υγειες μας,λουζομαστε τα αποτελέσματα!!

ScP
29-12-2005, 02:17 PM
Κακή ανδρική έκδοση δεν υπήρξε και δεν θα υπάρξει γιατί τα πάντα εν σοφία εποίησε.
Κακή αρσενική ναι υπάρχει.
Και στα σούπερ μάρκετ υπάρχουν πολλά σαμπουάν. Να πάρετε το καλό και ακριβό και όχι το φθηνό και σκάρτο. Τα αποτελέσματα του λουσίματος θα είναι καλύτερα. :blink1:

Όλα είναι θέμα επιλογών


Υ.Γ. Δεν ασχολείστε με την αστρολογία και τα του οίκου μας αντί τα τσατάρετε; :toung:

dungarees
29-12-2005, 02:47 PM
προσωπικά (και πιστευώ και οι περισσότερες γυναικες σήμερα) την ισότητα την αντιλαμβάνομαι ως ισονομία με διαφορετικούς ρόλους όμως για το κάθε ένα φύλο!τώρα γιατί οι άνδρες επινόησαν το επιχείρημα της ισότητας για να μην πληρώνουν τον λογαριασμό δεν το έχω καταλάβει ακριβώς...:(

panther
29-12-2005, 02:50 PM
Γιατί τους βολεύει η κατάσταση.!!!
:cheesy::cheesy::cheesy:

sagimoon
29-12-2005, 03:01 PM
Κοιτάζω το γεννεολογικό δέντρο της γυναίκας μου της τσιγγούνας...


οι μισοί είναι ακόμα πάνω στο δέντρο....

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!

Dell Piero
29-12-2005, 03:18 PM
Γιατί αγαπητές κυρίες είναι επινόηση; Επινόηση είναι να θέλετε να τρώτε τσάμπα.
Τάισε με αλλιώς είσαι τσιγγούνης.
Κάνε μου έρωτα αναλόγως τη διάθεσή μου αλλιώς είσαι μούχλας.
Κατάλαβέ με όταν έχω περίοδο αλλιώς είσαι μαμάκιας
Και τόνους άλλων γραφικών.

Η ευγένειά σας που είναι;
Ποια έφερε ένα γλυκό στο σάιτ μας που το αγαπάμε για να ευχηθεί μεγαλύτερες επιτυχίες;
Ποια έκανα μια εισφορά 3 ευρώ για να το μεγαλώσουμε και να το διαφημίσουμε;



ΤΣΙΓΓΟΥΝΕΣ

dungarees
29-12-2005, 03:27 PM
το ότι "ξοδεύουμε" το χρόνο μας εδω μέσα εσύ πως το λες??δεν το λες συνεισφορά!πρεπει να είναι υλική γιατι αλλιως γινόμαστε τσιγγουνες??:toung:

dell piero όταν γυρίζεις όλο μούτρα από την δουλειά και δεν θέλεις να μιλήσεις σε ανθρωπο και ενώ η καημένη η γυναικα σου σε περιμένει πως και πως για να πειτε καμία κουβέντα, εσυ διαβάζεις εφημερίδα ή βλέπεις ποδοσφαιρο, σου κάνει κανένας παράπονα??οχι!εμεις δείχνουμε κατανόηση στις δικές διαθέσεις, εσεις γιατι όχι???

panther
29-12-2005, 03:41 PM
Νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει λίγο από το θέμα μας.
Ας επιστρέψουμε στον "πιο ιδανικό τσιγγούνη - αστρολογικά" πάντα με δικό μας μοναδικό χιούμορ :cheesy::cheesy:

Dell Piero
29-12-2005, 03:44 PM
Το ότι ξοδεύουμε το χρόνο μας εδώ μέσα αρκετοί το λέω εκμετάλλευση του χώρου. Μας δίνουν στέκι μας δίνουν βήμα να λέμε ότι θέλουμε. Μας δίνουν άρθρα και προβλέψεις και γενικώς μας δίνουν. Ακόμη και μια γυναίκα πρέπει να καταλάβει ότι τα καβούρια είναι για να τα τρώμε και όχι για να έχουμε στην τσέπη.

Και είπαμε και πιο πάνω. Άλλο άντρας άλλο αρσενικό. Ο άντρας ο σωστός ο καραμπουζουκλής φρόντισε να παντρευτεί γυναίκα με κοινά ενδιαφέροντα έτσι ώστε να είναι ελάχιστες οι πιθανότητες κακού γάμου από φτηνές δικαιολογίες.

Αν κάποιες παντρεύονται κάποιον ποδοσφαιρόφιλο ενώ δεν αγαπούν το ποδόσφαιρο επειδή στην αρχή της οδηγούσε και τις τύφλωνε το πάθος των τριών τεσσάρων πρώτων σαρκικών επαφών αν κάποιες παντρεύονται έναν σινεφίλ ενώ πλήττουν αφάνταστα με το σινεμά ή αν κάποιες τέλος μπορούν να δουν μόνο όσο το μάτι τους επιτρέπει και όχι το όραμα... ας ψάξουν τώρα στην αστρολογία απαντήσεις :toung: καιιιιιιιιιιιιι


ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑΝ !!!

Dell Piero
29-12-2005, 03:46 PM
Μου επιτρέπεται τώρα να πάω να γευματίσω το γεύμα που πλήρωσε γυναίκα ;;;;

Ραντεβού αργότερα...

dungarees
29-12-2005, 03:54 PM
ο dell piero δεν είναι καθόλου τσιγγουνης στα λόγια και στα επιχειρήματα και αναγνωρίζω ότι εν μέρει έχει δίκιο!:bigsmile:

Αγγελικη
29-12-2005, 07:32 PM
Νομιζω οτι θα επρεπε να εξεταζουμε και το ζωδιο που καταλαμβανει την ακμη του 2ου οικου, οπως επισης και τους πλανητες που συμπεριλαμβανονται σ΄αυτον.

fillenia
29-12-2005, 07:34 PM
Πόσο μακριά πήγε η βαλίτσα.....
Με Ηλιο+Αφροδίτη Δίδυμοι, Ωρ. + Σελήνη Παρθένο, Αρη Κριό και Δία Αιγόκερω, είμαι τσιγκούνα ή όχι ; Για λυστε μου την εξίσωση...

Dell Piero, μην πιστεύεις τα παραμύθια της χαλιμάς που επινόησαν οι άντρες...
Στα μακρινά χρόνια της σπηλιάς, ουδέποτε ο άντρας τόλμησε να σύρει από τα μαλλιά τη γυναίκα. Ψεύδη!
Λυπάμαι, αλλά όταν οι Σουφραζέτες διεκδικούσαν ισονομία και ισοτιμία στην εργασία και την κοινωνία, από την Πολιτεία (και όχι με τους άντρες) φυλακίστηκαν, βασανίστηκαν, χλευάστηκαν από το ανδρικό κατεστημένο για λόγους πολιτικούς. Απόκτησαν τα δικαιώματά τους (και αυτό της ψήφου) μετά τον Β Παγκόσμιο Πόλεμο επειδή έτσι και αλλιώς ο ανδρικός πληθυσμός είχε αποδεκατιστεί. Επίσης οι άνδρες, στην πολιτισμένη Δύση, μέχρι τις αρχές του 20ου αιώνα δεν είχαν πολιτικά δικαιώματα, αν δεν διέθεταν περιουσία, αν ήταν εργάτες κλπ...

Οσες και Οσοι, πιστεύουν πως το Φεμινιστικό Κίνημα διεκδίκησε την εξομοίωση με τους άνδρες σε άλλα ζητήματα πλην των κοινωνικών/πολιτικών, είναι απλά ανιστόρητοι! Κάθε επανάσταση έχει και ακραίες εκδηλώσεις.
Τέλος, η ανθρωπότητα δύο μεγάλα κινήματα έχει γνωρίσει μέχρι τις μέρες μας.
Το Κίνημα των Μαύρων και κατά της Δουλείας, και το Φεμινιστικό.
Λυπάμαι που σας απογοητεύω, αλλά έτσι είναι.

Προσωπικά, μοιράζομαι τον λογαριασμό είτε με άνδρα είτε με γυναίκα, γιατί το θεωρώ δίκαιο. Είναι ζήτημα ευγένειας και προσφοράς και όχι φύλου. Θεωρώ μειωτικό να μου πληρώνουν την έξοδο εσαεί για να αποδείξουν κάτι άτοπο για μένα.
Ο τσιγκούνης στα υλικά είναι και τσιγκούνης στα συναισθήματα. Γιατί έχει αυτοσκοπό το χρήμα, την ύλη κλπ τουτέστιν αυτό αγαπά. Αλλο ο τσιγκούνης, άλλο ο οικονόμος, άλλο ο γενναιόδωρος, άλλο ο απλοχέρης επιδειξίας.
Σίγουρα ο Αιγόκερως είναι τσιγκούνης στα συναισθήματα, γιατί φοβάται, αρα αγαπά τη ύλη και την προσέχει σαν τα μάτια του. Ο,τιδήποτε έχει να κάνει με τον υλικό, γήϊνο τομέα, όταν προσβάλλεται από άλλα στοιχεία, δείχνει τις τάσεις για τσιγκουνιά, φιλοχρηματία, υπολογισμό,απληστία, συσσώρευση αγαθών, κτητικότητα και διάφορα άλλα. Μία Αφροδίτη στο Ζυγό πχ άσχημα τοποθετημένη ή προβαλλόμενη, κάνει τον Ζυγό μας τεμπέλη και φυσικά τσιγκούνη. Το ίδιο και στον Ταύρο, τον κάνει φιλοχρήματο, στον Σκορπιό υπολογιστή. Μια κακή Σεληνη στον Ταύρο τον κάνει άπληστο!
Τα χρήματα και τα υλικά αγαθά είναι τα μέσα για να ικανοποιούμε τις επιθυμίες μας και μας κάνουν κατά κάποιο τρόπο ευτυχισμένους. Δεν είναι όμως ο αυτοσκοπός μας.

Φυλλένια

Dell Piero
29-12-2005, 08:20 PM
Dell Piero, μην πιστεύεις τα παραμύθια της χαλιμάς που επινόησαν οι άντρες...

Αν δεν πιστέψω την πραγματικότητα είναι σα να αρνούμαι την ίδια μου τη φύση οπότε θα σε λυπήσω που δεν θα την αρνηθώ :toung:
Υπάρχουν δεκάδες ψεύδη καταγγεγραμένα σε φωτογραφίες το αδύνατο/ (δυνατό σε κακία και μίσος) να σύρεται από τα μαλλιά.

Υπάρχουν τέλος αρκετές δημοσιευμένες μελέτες (όποιος επιθυμεί στο σάιτ της ελευθεροτυπίας έχει λεπτομέρειες) για το χαμηλότερο επίπεδο νόησης του γυναικείου φύλλου.

Και όσο για τις σουφραζέτες διεκδίκησαν όχι από την πολιτεία αλλά από τους άντρες που μέχρι τότε ήταν πολιτεία κοινωνία και η ιστορία της κατέγραψε όχι με καλά λόγια για το φανατισμό τους ο οποίος και ορθά κατά πολλούς βασανίστηκε. Γιατί δηλαδή να βασανίζονται μόνο άντρες;

Το συμπέρασμα ξέρεις ποιο είναι; Αν κάνουμε μια μίνι ψηφοφορία με ερώτηση η ερωτική αποτυχία που σας στιγμάτησε και σας πλήγωσε από ποιο ζώδιο ανδρός προήλθε. Πολλοί θα απαντήσουμε το ίδιο ζώδιο που τώρα λέμε τσιγγούνικο.

Η γυναίκα προορίζεται να τεκνοποιήσει το ανθρώπινο είδος, αλλά κάποιος πρέπει να σκεφτεί για να το εξελίξει. Αυτός είναι ο άντρας καθώς έχει και μεγαλύτερο εγκέφαλο συγκριτικά με την γυναίκα (περισσότερα εκατομμύρια κύτταρα = περισσότερες επαφές νευρώνων = μεγαλύτερη επεξεργαστική ισχύ).
Επίσης, οι μύες είναι το εργαλείο για να υλοποιήσει αυτές τις σκέψεις με αποτέλεσμα οι άντρες ανέκαθεν να ήταν πρωτοπόροι στην εξέλιξη του είδους.

Με τις υγείες μας.
Μπορούμε να αφήσουμε την επιστήμη να εξηγεί τα πράγματα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο ή να ασχοληθούμε με τον τσιγγούνη ΑιγόκερωΠαρθένο και όλα τα άλλα της αστρολογίας που εύκολα πηδάει στο μεταφυσκό και ασαφές όταν δεν μπορεί.

Καλή Χρονιά με αγάπη και μη στεναχωριέστε, υπάρχει και το Κάρμα. Σε μια άλλη ζωή μια άλλη φορά σε κάποιο άλλο γαλαξία ίσως έχετε ελπίδα να γεννηθείτε άντρες αλλιώς υπομονή στην αιώνια κόλαση του μπερδεμένου.

Μην αφήνετε τόσο όμορφες καμπύλες (απαραίτητες για την τεκνοποίηση) χαρακτηριστικό όλου του φυτικού και ζωικού βασιλείου να πάνε χαμένες τέτοιες μέρες :love: :toung:

fillenia
29-12-2005, 08:23 PM
Πράγματι δύστυχο Κουνέλι,

Αν έχεις Κρόνο στους Διδύμους και προσβάλλεται, μέχρι και καθυστερημένη μόρφωση μπορείς να επιτύχεις. Και επειδή οι Δίδυμοι διακρίνονται για το επιπόλαιο, πλην όμως προικισμένο, εναργές και φιλομαθές πνεύμα τους (o Δίας έιναι σε πτώση,η ώριμη διάνοια επίσης), την μεγάλη ικανότητα επικοινωνίας, τη γραπτή και προφορική έκφραση, o Κρόνος σαν δάσκαλος της ωριμότητας, της ευθύνης και της φρόνησης, δηλώνει εδώ την δυσκολία του. Φρόνιμο θα ήταν, πέραν των άλλων, να ασχοληθείς με την λεκτική και γραπτή σου ωριμότητα. Στον 11ο, θα αργήσεις όντως να κάνεις φίλους γιατί αλήθεια, με τέτοιο τρόπο προσέγγισης κανείς δεν θα τολμά να σε πλησιάσει. Το "πεπρωμένο" σου ευτυχώς, είναι να κάνεις φίλους μεγαλύτερης ηλικίας, κάτι που επισταμένως αποφεύγεις προς το παρόν όπως έχεις δηλώσει. Προφανώς το χρειάζεσαι για να βελτιωθείς! Και εμείς οι μεγαλύτεροι, λατρεύουμε την ανωριμότητα της "παιδικής χαράς" όταν βαριόμαστε το "τσάϊ και συμπάθεια" .
Κουνήσου λίγο από τη θέση σου και δες τον κόσμο με άλλα μάτια γιατί φθείρεσαι στην ανούσια αντιπαράθεση. Ξέρεις τι σημαίνει φθορά, έτσι ; Γηρατειά!!! Κάτι σαν πρόωρο Αλτσχάϊμερ. Tι να τον κάνεις τον δυναμισμό, καλό μου, όταν δεν συνοδεύεται από άλλες αρετές; Στράφι πάει...

Φιλικά

Φυλλένια

sagimoon
29-12-2005, 08:26 PM
Συμφωνώ απόλυτα και σε όλα με την φιλλένια. Αυτό που έζησα στην κρήτη, να μην σηκώνουν κουβέντα οι άντρες για πληρωμή από γυναίκα, όταν βγαίναμε έξω, τις τρείς πρώτες φορές άντε και το κατάπια, όταν κατάλαβα ότι έχανα την ανεξαρτησία μου....σύχναζα στις δημοτικές βιβλιοθήκες και αισθανόμουνα και καλύτερα.
Προσοχή στις λεπτομέρειες παιδιά, εκεί βρίσκεις πάντα απαντήσεις...
Ούτε συμπεράσματα γρήγορα. Αν δεν φορέσεις τον άλλο, δεν θα τον μάθεις ποτέ. Φροντίστε να τους/τις φορέσετε πριν τον γάμο όμως....

Οι σπάταλοι ας πάρουν και κανα οικονόμο, θα τους κακοπάει το κομπόδεμα στα γεράματα δηλαδή ???

fillenia
29-12-2005, 09:09 PM
Dell Piero,

Διαπιστώνω ότι εδώ μέσα παρα-μορφώθηκες αστρολογικά. Μπράβο!
Συμφωνώ με τις ... ιστορικές σου απόψεις, όντως έτσι είναι. Την ιστορία την γράφει ο άνθρωπος με τη δράση του, ανεξάρτητα αν συμμετέχουμε συνειδητά ή ασυνείδητα. Φυσικά υπάρχουν αποδεικτικά στοιχεία από την εποχή των σπηλαίων... φωτογραφίες που δείχνουν τον κατακαϋμένο κυνηγό άντρα, να επιστρέφει σώος και αβλαβής από τους άγριους πάγους και τα θηρία, στη ζεστή σπηλιά του που φρόντιζαν τόσο καιρό καμιά 30 γυναίκες (ήταν κοινοβιακό το σύστημα τότε, και δεν είχε εφευρεθεί ο γάμος) και η πρώτη του σκέψη είναι να τις σέρνει μια μια απο τα μαλλιά, αντί να λύσει τα μυστήρια... της φύσης! Να μη πω δηλαδή πως έψαχνε να βρει πια από όλες ήταν η δικιά του!

Στην συνέχεια της Ιστορίας, ευτυχώς έγιναν πολλές μελέτες, ερευνες και στατιστικές από ανδρικά χεράκια και διάνοιες (βαριές και ασήκωτες) που μας γνώρισαν τα θετικά και αρνητικά του γυναικείου κινήματος. Η γυναίκα πάντως δεν αρνήθηκε τα του οίκου τους απέδειξε όμως την αξία της και εκτός αυτού.
Αλλωστε πάντα δούλευε, μόνο που δεν αμειβόταν. Ε, τώρα το πέτυχε και αυτό αν και ακόμα τα 2/3 της παγκόσμιας παραγωγής οφείλονται σε γυναίκες που δεν αμείβονται (κατά τον Ο.Η.Ε). Από τότε που αποφάσισε το αντρικό πολιτικό κατεστημένο να εντάξει στους κόλπους του και τις γυναίκες, ξαλάφρωσαν οι δύσμοιροι από τα οικογενειακά βάρη.Επιτέλους μπορούσαν να μοιραστούν και τις πάνες και τα έξοδα και τα έσοδα. Και το κρεβάτι τους...με μεγαλύτερη ευκολία! Μάλλον ο Φεμινισμός δεν σας κακόπεσε!

Εγώ δυστυχώς στις προηγουμενες ζωές μου, κατά τους ειδικούς, ήμουν άντρας και με καταράστηκαν τα πνεύματα να ζήσω τώρα σαν γυναίκα. Μπορώ να βλέπω και από τις δύο πλευρές.
Ετσι έχω όλες τις χάρες, μυαλό, εξαιρετικό μυϊκό σύστημα, και καμπύλες!

Από την άλλη, η φύση πρόβλεψε έτσι ώστε οι άνδρες κυνηγοί να διαθέτουν μεγαλύτερο σκελετό, άρα και κρανίο, μυϊκό, καρδιακο, αναπνευστικό, κυκλοφορικό σύστημα κλπ από τις γυναίκες που άλλος ήταν ο βιολογικός τους ρόλος. Μεγαλύτερο κρανίο ίσον μεγαλύτερος εγκέφαλος (για να μην έχει κενά), περισσότερα νευρικά κύτταρα, κλπ κλπ. Δεν θυμάμαι δυστυχώς αν οι πτυχώσεις του εγκεφάλου είναι περισσότερες... αλλά δεν έχει σημασία γιατί όπως στο βιολογικό έτσι και εδώ, ο ένας συμπληρώνει τον άλλο... Λογική και συναισθηματική νοημοσύνη, αρσενικό και θηλυκό. Κανείς δεν μπορεί να ζήσει χωρίς τον άλλο. Η μαμά Φύση βλέπεις...

Σε αστρολογικό επίπεδο τώρα, και σχετικά με την ψηφοφορία... το ζώδιο ήταν Ζυγός, δηλαδή καθόλου τσιγκούνης...αλλά τσιγκούνης. Αντίθετα, αυτός που πάντα φροντίζει να τα έχω όλα στο χέρι, μα όλα, και προλαβαίνει τις επιθυμίες μου είναι κατά τα φαινόμενα τσιγκούνης! Λεοντοπαρθενοιχθύς με τάσεις προς Παρθένο-Αιγόκερω.

Να προωθήσουμε την ιδέα σου για μίνι ψηφοφορία;

Kouneli
30-12-2005, 12:18 PM
Πράγματι δύστυχο Κουνέλι,

Αν έχεις Κρόνο στους Διδύμους και προσβάλλεται, μέχρι και καθυστερημένη μόρφωση μπορείς να επιτύχεις. Και επειδή οι Δίδυμοι διακρίνονται για το επιπόλαιο, πλην όμως προικισμένο, εναργές και φιλομαθές πνεύμα τους (o Δίας έιναι σε πτώση,η ώριμη διάνοια επίσης), την μεγάλη ικανότητα επικοινωνίας, τη γραπτή και προφορική έκφραση, o Κρόνος σαν δάσκαλος της ωριμότητας, της ευθύνης και της φρόνησης, δηλώνει εδώ την δυσκολία του. Φρόνιμο θα ήταν, πέραν των άλλων, να ασχοληθείς με την λεκτική και γραπτή σου ωριμότητα. Στον 11ο, θα αργήσεις όντως να κάνεις φίλους γιατί αλήθεια, με τέτοιο τρόπο προσέγγισης κανείς δεν θα τολμά να σε πλησιάσει. Το "πεπρωμένο" σου ευτυχώς, είναι να κάνεις φίλους μεγαλύτερης ηλικίας, κάτι που επισταμένως αποφεύγεις προς το παρόν όπως έχεις δηλώσει. Προφανώς το χρειάζεσαι για να βελτιωθείς! Και εμείς οι μεγαλύτεροι, λατρεύουμε την ανωριμότητα της "παιδικής χαράς" όταν βαριόμαστε το "τσάϊ και συμπάθεια" .
Κουνήσου λίγο από τη θέση σου και δες τον κόσμο με άλλα μάτια γιατί φθείρεσαι στην ανούσια αντιπαράθεση. Ξέρεις τι σημαίνει φθορά, έτσι ; Γηρατειά!!! Κάτι σαν πρόωρο Αλτσχάϊμερ. Tι να τον κάνεις τον δυναμισμό, καλό μου, όταν δεν συνοδεύεται από άλλες αρετές; Στράφι πάει...

Φιλικά

Φυλλένια
Αγαπητή Fillenia,

Όλα όσα ανέφερες για το άτομο μου είναι πράγματι αλήθεια!!!

Ο «Κρόνος στους Διδύμους και Ο Δίας σε πτώση» δεν μου άφησαν περιθώρια για μια πνευματική καλλιέργεια όσο και αν προσπάθησα δεν με εμπόδισαν όμως να γίνω ένα πολύ καλό μαθηματικό μυαλό μιας και ήμουν από τις καλύτερες μαθήτριες στα μαθηματικά και στη Χημεία, δεν με εμπόδισαν στο να κάνω καλή ζωή, καλό γάμο , Παιδιά, Οικογένεια, να λύνω τα προβλήματα της ζωής μου με σωστό τρόπο δεν με εμπόδισε να βρω καλή δουλειά και να με εκτιμούν παλιοί μου εργοδότες ακόμη και σήμερα !!!
Δεν με εμπόδισε επίσης στο να κάνω παρέα με ικανούς και αξιόλογους ανθρώπους του «πνεύματος» μιας και ο πεθερός μου ένας διακεκριμένος επιστήμων ερευνητής που θα μπορούσε κάλλιστα να με είχε διώξει από την πρώτη στιγμή αντιθέτως με αγκάλιασε σαν παιδί του όλα αυτά τα χρόνια και επικοινωνούμε θαυμάσια έστω και αν αυτός διαβάζει «του Ιλαρόν φως του κόσμου» και εγώ βλέπω ταινίες του Κλίντ Ισγουντ!!!

Ο συνδυασμός Ιχθύς με Καρκίνο ξέρεις πολύ καλά ότι με σκοτώνει και χωρίς το «άχρηστο» όπως επισημαίνεις δυναμικό μου χαρακτήρα θα ήμουν έρμαιο εκμετάλλευσης του οποιουδήποτε μιας και μόλις 19 ετών όταν έφυγα από το σπίτι μου για να αρχίσω τη ζωή μου σε ξένη πόλη παραλίγο να πέσω σε καλοστημένη παγίδα 2 επιτήδειων όμως ο δυναμικός αυτός χαρακτήρας του οποίου οφείλω πολλά με έσωσε! Και με σώζει καθημερινά από όλους αυτούς τους περίεργους που τραβώ γύρω μου σαν μαγνήτης όπου κι αν βρίσκομαι!!


Αναρωτιέμαι αλήθεια αν πρέπει να φροντίσω να βελτιωθώ πνευματικά μιας και έχω παρατηρήσει ίσως και εσύ ότι οι πολύ μορφωμένοι πνευματικά άνθρωποι, οι έξυπνοι και οι δυνατοί αρέσκονται στο να έχουν δίπλα τους ανθρώπους «κατώτερους πνευματικά» σαν και εμένα που τους θαυμάζουν και όχι ανώτερους για να τους αμφισβητούν και να τους κατακρίνουν ..

Σκοπός και στόχος στη ζωή μου είναι να γίνω καλός άνθρωπος και τίποτε περισσότερο αυτό θέλω και για τα παιδιά μου και προσπαθώ πολύ! Θέλω να αγαπήσουν τους ανθρώπους ότι και είναι ότι επάγγελμα και αν κάνουν σε όποια εθνικότητα κι αν ανήκουν και να βοηθούν όσους έχουν ανάγκη!!!

Αντί λοιπόν να κουνηθώ εγώ από τη θέση μου, μήπως κρίνεις ότι πρέπει να κουνηθείς εσύ και να αποκτήσεις άλλου είδους φιλοσοφία πάνω στη ζωή και στο τι πραγματικά είναι σημαντικό, από το να σπαταλάς άσκοπα την «εξυπνάδα και το φιλομαθές πνεύμα» που σου δίνει ο Δίδυμος φτιάχνοντας ωραίους και φιλοσοφημένους διαλόγους σε ένα Site αστρολογίας !!!

ΚΑΛΗ ΠΡΟΤΩΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ

Με επιστολή μου στο Scp έχω διαγραφεί από μέλος, απλά είδα την απάντησή σου και ήταν αδύνατο για το «δυναμικό του χαρακτήρα» να μην απαντήσω!!!!!

Σας Ευχαριστώ που με ανεχτήκατε!!!!

ScP
30-12-2005, 01:04 PM
Ο λογαρισμός αδρανοποιήθηκε κατόπιν αιτήματος διαγραφής που έγινε από το μέλος.
Μόλις υποβληθεί το αίτημα με το σωστό τρόπο που επισημάνθηκε με προσωπικό μήνυμα στο μέλος με βάση τους όρους περί Προσωπικών Δεδομένων (http://myhoroscope.gr/index.php?page=privacy) ο λογαριασμός θα διαγραφεί οριστικά από τη βάση δεδομένων του δικτυακού μας τόπου.

starfish
05-01-2006, 01:03 PM
Βρε παιδια!! Κριμα δεν ειναι να καταληξουν εδω τα πραγματα; Τα απωθημενα και οι πικριες μας εναντιον του αλλου φυλου [οποιο κι αν ειναι αυτο] μπορει να βγαινουν ακομη και σε ενα τετοιο site, αλλα επιτρεψτε μου να παρατηρησω, οτι δεν ειμαστε εδω για να κηρυξουμε καποιο πολεμο, αλλα για να κατανοησουμε συμπεριφορες κατω απο την ομπρελα της αστρολογιας. Εδω ομως εγινε σφαγη!!
Καποιες παρατηρησεις επισης:
1ον. Δεν διαπιστωσα περισσοτερη επιθετικοτητα στο Κουνελι, απ οτι στον Dell Piero. Παρατηρησεις ομως, δημοσιως τουλαχιστον, εγιναν μονο στο Κουνελι.
2ον. Δεν καταλαβα το πνευμα της Φυλλενιας στην απαντηση που προκαλεσε τον θυμο του Κουνελιου. Απορησα κιολας, γιατι δεν συνηθιζει απ οσο εχω δει, να αντιδρα με αναλογο τροπο.
3ον. Οποιος ενδιαφερεται να εχει επιχειρηματα, σε σχεση με το φεμινιστικο κινημα και τα αιτηματα του, καλο θα ειναι να εχει διαβασει γι αυτο και ει δυνατον απο πηγες. Το πως ξεκιναει ενα κινημα [κοινωνικο ή πολιτικο] συνηθως δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που καταληγει να θεωρειται, οταν καποιες λεξεις γινονται καραμελα στο στομα των πολλων. Αντιστοιχο χαρακτηριστικο παραδειγμα π.χ. ειναι ο αναρχισμος.
4ον Και ισως το σημαντικοτερο: Μια αυτοκριτικη των πρωταγωνιστων σε οτι εγινε, θα εδειχνε πιστευω την ωριμοτητα και την καλη προαιρεση που -θελω να πιστευω- εχετε ολοι σας.
Καλη μερα και καλη χρονια!

fillenia
05-01-2006, 05:55 PM
Aγαπητή starfish,

Δημιουργήθηκε ένας αδικαιολόγητος εκνευρισμός. Αν παρακολουθήσεις τα posts άλλων θεμάτων, όπου συμμετέχουν το Kouneli και ο Dell Piero, θα διαπιστώσεις μια εντελώς χιουμοριστική "αντιπαράθεση" και οπωσδήποτε καλόπιστη. Στην αρχή ήταν διασκεδαστικό, στην πορεία όμως η κατάσταση ξέφυγε από τα αποδεκτά όρια συμπεριφοράς. Το Kouneli ίσως ήταν περισσότερο αυθόρμητο, με λιγότερη εγκράτεια στο λόγο του και τέλος πάντων με διαφορετική αίσθηση του χιούμορ, όπως ο καθένας μας άλλωστε. Προσωπικά, δεν αποκόμισα την εντύπωση της επίθεσης από κανέναν.Μιας και το Kouneli δεν έχει πλέον δυνατότητα απάντησης, ας το αφήσουμε το θέμα ως έχει.

Σε ό,τι με αφορά, η απάντησή μου είχε να κάνει με την απορία της για τον Κρόνο και τις δυσκολίες της να κάνει φίλους. Ηταν η δική μου άποψη, στο ίδιο πνεύμα που μέχρι τότε υπήρχε, χρησιμοποιώντας μάλιστα δικές του φράσεις. Ο καθένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα με το δικο του τρόπο και πορεύεται αναλόγως στη ζωή.

Σε ό,τι αφορά τα κινήματα, θα συμφωνήσω μαζί σου. Βέβαια δεν έγινε καμία σκληρή αντιπαράθεση. Απλά διατυπώσαμε τις απόψεις μας και φυσικά ο χώρος δεν επιτρέπει την επιχειρηματολογία. Θα μπορούσα να αναφέρω δεκάδες πηγές για τις απόψεις μου μια και δεν τις εμπνεύστηκα από τη Θεία Χάρη. Συμφωνώ και για την αναρχία, για την οποία έχω διαβάσει ελάχιστα.

Τέλος, να είσαι βέβαιη για την καλή προαίρεση της πλειοψηφίας των μελών στο χώρο αυτό. Η αυτοκριτική είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός μας και αν την ασκούμε ή όχι και σε ποιό βαθμό, νομίζω πως φαίνεται εν μέρει και από τον τρόπο που επικοινωνούμε ή από την εν γένει συμπεριφορά μας. Ας έχουμε πάντως στο μυαλό μας ότι "η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει" και ας το εφαρμόζουμε στην γραπτή μας έκφραση γιατί εκεί μας δίνεται η ευκαιρία να την επεξεργαστούμε έγκαιρα.

Να είσαι καλά και Καλή Χρονιά

Φυλλένια

starfish
09-01-2006, 01:55 PM
Σε ό,τι αφορά τα κινήματα, θα συμφωνήσω μαζί σου. Βέβαια δεν έγινε καμία σκληρή αντιπαράθεση. Απλά διατυπώσαμε τις απόψεις μας και φυσικά ο χώρος δεν επιτρέπει την επιχειρηματολογία. Θα μπορούσα να αναφέρω δεκάδες πηγές για τις απόψεις μου μια και δεν τις εμπνεύστηκα από τη Θεία Χάρη. Συμφωνώ και για την αναρχία, για την οποία έχω διαβάσει ελάχιστα.

Τέλος, να είσαι βέβαιη για την καλή προαίρεση της πλειοψηφίας των μελών στο χώρο αυτό. Η αυτοκριτική είναι προσωπικό ζήτημα του καθενός μας και αν την ασκούμε ή όχι και σε ποιό βαθμό, νομίζω πως φαίνεται εν μέρει και από τον τρόπο που επικοινωνούμε ή από την εν γένει συμπεριφορά μας. Ας έχουμε πάντως στο μυαλό μας ότι "η γλώσσα κόκκαλα δεν έχει και κόκκαλα τσακίζει" και ας το εφαρμόζουμε στην γραπτή μας έκφραση γιατί εκεί μας δίνεται η ευκαιρία να την επεξεργαστούμε έγκαιρα.


Καλημερα Φυλλένια,
Εχω παρακολουθησει τα posts αλλων θεματων και πραγματι σιγα σιγα τα πραγματα ξεφευγαν απο το πλαισιο μιας χιουμοριστικης αντιπαραθεσης. Προφανως το Κουνελι θεωρησε οτι του εγινε προσωπικη επιθεση, αλλα επειδη οπως ειπες, δεν μπορει πλεον να απαντησει αφηνω το πραγμα στην ακρη.
Οτι εγραψα για τα κινηματα και τα επιχειρηματα υπερ ή κατα αυτων, δεν αφορουσε εσενα, που απ οτι εχω δει η αποψη σου στηριζεται στην γνωση του θεματος, αλλα στον Dell Piero που η μεταξυ αστειου και σοβαρου τοποθετηση του μου ξυπνησε τον θυμο που νιωθω καθε φορα που ακουω ή διαβαζω κατι σχετικο. Δυστυχως συμβαινει πολυ συχνα [και απο γυναικες!].
Οσο για την αυτοκριτικη, σιγουρα φαινεται ή θα φανει απο τον τροπο γραφης του καθενα. [Τωρα που το ξαναβλεπω...αναρωτιεμαι μηπως περασα απο το ΚΚΕ και το εχω ξεχασει!!:embarrest :amazed: ]
Ευχαριστω για τις ευχες σου και ανταποδιδω...

panther
09-01-2006, 02:37 PM
Αγαπητή starfish,

Κατ' αρχάς, Καλό μήνα & Καλή χρονιά να έχουμε.
Θα ήθελα να αναφέρω ότι ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του προσωπική άποψη για το κάθε τι και κανένας δεν πρέπει να τον κρίνει για αυτή του την άποψη! Δεν υπερασπίζομαι τον Dell Piero γιατί δεν είμαι "δικηγόρος" του αλλά επειδή αισθάνομαι ότι αναφέρεσαι και σε εμένα (και από γυναίκες! - όπως γράφεις) γιατί τυγχάνει να έχω μια διαφορετική άποψη, θα σε παρακαλούσα να μην εξάπτεσαι γιατί όπως ήδη προανέφερα ο κάθε άνθρωπος έχει την δική του άποψη και πρέπει να είναι σεβαστή!

Παρόλα αυτά, θα συμφωνήσω με κάποιο μέλος (δεν θυμάμαι ποιό) που έγραψε ότι τα κινήματα αλλιώς ξεκινάνε και διαφορετικά καταλήγουν.
Αυτά.

Φιλικά
Ιουλία

Fotini Christodoulou
09-01-2006, 02:49 PM
Τωρα πως να συνδέσω ολα αυτα,με το θέμα που ηταν οι τσιγκούνηδες!

ΑΧΑ!Αν και Καρκινα ΔΕΝ τσιγκουνευομαι τα λογια!χεχε!

Καλο είναι να δεχόμαστε ψύχραιμα ολες τις αποψεις!ολοι εχουν δικιο και ολοι αδικο!Δεν μπορουμε να αρνηθούμε την αναγκαιοτητα της δημιουργίας του τότε φεμινιστικου ρευματος/κινηματος,αλλα απ΄την άλλη -τουλάχιστον μιλώντας για τον εαυτο μου-δεν μπορω να μην τονίσω το πόσο αλλοιώθηκαν οι αρχικές ιδέες που πρεσβευε!Που ήταν μεσα σε άλλα,ισα δικαιωματα,ιση αμοιβή κτλ κτλ.΄
Μιλώντας ομως για ισοτητα των φύλων,με την σημερινή εννοια που της αποδίδουν,ειναι σαν να προσπαθούμε να ομοιοποιήσουμε τα μήλα με το αβοκάντο!Φρούτα και τα δυο δε λέω!Αλλα το καθένα με τα δικά του χαρακτηριστικά!
Τωρα αν το αβοκάντο θέλει να γίνει μηλο ,αρνειται την φύση του πρώτον και δέυτερον μπερδεύει και τα μήλα!

αυταα απο μένα!:love:
Φωτεινη

panther
09-01-2006, 02:53 PM
Άψογη!!! Με κάλυψες!

starfish
10-01-2006, 10:57 AM
Δεν θελω να μακρυγορησω περισσοτερο, γιατι οντως εχουμε ξεφυγει απο το θεμα! Θα ηθελα ομως να διευκρινισω τα εξης:
1. Καθε γνωμη σεβαστη. Δεν εκρινα την αποψη του Dell Piero, αλλα το υφος και την ελλειψη επιχειρηματων. Και οπως ο καθενας εδω εκφραζει την γνωμη του, ετσι εκανα κι εγω.
2. Μπερδευουμε την ισοτητα με την ομοιοτητα. Φυσικα και το αβοκαντο δεν ειναι μηλο, ειναι ομως και τα δυο φρουτα με την διατροφικη και γευστικη του αξια το καθενα. Οπως θεωρω χαζο να θελει ενα μηλο να γινει αβοκαντο, ετσι θεωρω απαραδεκτο, ενα αβοκαντο να αρνειται την αξια ενος μηλου μονο και μονο επειδη.....δεν ειναι αβοκαντο.
3. "Παρόλα αυτά, θα συμφωνήσω με κάποιο μέλος (δεν θυμάμαι ποιό) που έγραψε ότι τα κινήματα αλλιώς ξεκινάνε και διαφορετικά καταλήγουν." Αυτο Ιουλια εγω το εγραψα. Αρα συμφωνουμε σε κατι!!
4. Τελος, το θεμα ηταν οι τσιγγουνηδες του ζωδιακου και οχι αν δικαιουμαστε να ειμαστε ισες με τους αντρες. Αυτο μπορουμε να το διερευνησουμε σε αλλο θεμα π.χ. "η γνωμη σας για την ισοτητα των δυο φυλων: τι λενε αντρες και γυναικες εκπροσωποι καθε ζωδιου!"
Υ.Γ. Οταν πρωτοεγραψα το σχολιο μου, το εκανα γιατι στεναχωρηθηκα με την τροπη που πηραν τα πραγματα σ'αυτο το θεμα. Δεν ειχα καμμια διαθεση να κανω τον τιμητη. Φαινεται ομως οτι ο,τι εγαψα εδωσε αυτην την εντυπωση και απο κει και περα αισθανομαι απολογουμενη. Δεν θα επανελθω λοιπον. Κλεινω λεγοντας οτι αν δεν εκτιμουσα τους συνεργατες και τα μελη του

starfish
10-01-2006, 10:58 AM
site δεν θα ημουν μελος.
Αυτα
Καλημερα σας και καλη χρονια για ολους!

Fotini Christodoulou
10-01-2006, 11:47 AM
Αγαπητη μου starfish,

Νομιζω οτι απλως παρεξηγηθηκε το υφος καποιων ανθρωπων,πραγμα που δικαιολογω ,μια και πχ οταν εγω εγραφα το ποστ μου γελουσα γιατι ειχα διαθεση να σας τσιγκλισω!
Ειναι ενοτητα της αστρολογιας με χιουμορ αλλωστε!:toung:

Ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και εχουν την ιδια βαρυτητα.

Οσο για το οτι ξεφυγαμε απο το θεμα τσιγγουνιας εχεις απολυτο δικιο και ως μοδιστρα ζητω συγγνώμη γιατι κι εγω ξεφυγα!Μου δινω λοιπον κοκκινη καρτα!:love: Για να ολοκληρώσω ομως επιτρεψτε μου μια μικρη ατασθαλια ακομη:

Η αποψη μου είναι
οτι γενικώς θεωρώ ασκοπη την "μαχη"διοτι αντρες & γυναικες ειναι ισοι μεν,αλλα ασυγκριτοι,καθοτι ανοιμοιοι.Ο καθενας με τα δικα του θετικα κι αρνητικα,με τα δικα τους διαφορετικα χαρακτηριστικα.
Τωρα αν,το μηλο σνομπαρει το αβοκαντο ή το αντιθετο ,ή το ένα προσπαθει να γινει το αλλο,ειναι και τα δύο,κι ελπιζω πως συμφωνουμε -ασκοπα και πολλες φορες εχουν ασχημα αποτελεσματα στις ισορροπιες.

Αυτα με πολυ αγαπη απο την μοδιστρα με τον φάρο..ξερεις εσυ!

sagimoon
10-01-2006, 02:12 PM
Ας πω κάτι ποιο συγκεκριμένο , κάτι σαν παράδειγμα προς … μίμηση (για τους σπάταλους)
Εγώ, σαν καρκίνος με ωρ/πο τοξότη πχ, που έχω δίπλα μου μαγαζί με παπούτσια Ακριβά, (προσέξατε πιστεύω το κεφαλαίο Α…ε?? ), περνάω κοιτάω γελάω, και…την κάνω….Με τα χρήματα ενός τέτοιου ζευγαριού, θα πάρω τρία άλλα.

Τώρα επειδή έχω και μια πεθερά μυρμήγκι ,(τοξοτίνα είναι μα από κάπου αλλού πρέπει να βγαίνει το …μυρμηγκέ ) που έχει μια φίλη που είχε φυλαγμένα κάτι παπούτσια που μ’άρεσαν , μετά από χρόνια περιμένω τις εκπτώσεις να πάρω κάνα μαύρο(φοριέται σε χαρά και πένθος).
Δίπλα μου έχω μια αποθήκη με πλαστικά, απορρυπαντικά , χαρτικά, και όπου φυσικά
επισκέπτομαι συχνά, αφού από εκεί ψωνίζουν οι έμποροι της λαικής, μην σας πω και τα super market. Δεν ντρέπομαι να κατέβω στην υπόγα . Η γειτόνισσα που είναι Λέων και δεν πάει, κάθεται σπίτι της και βλέπει tv όταν εγώ παίρνω τις εξοχές, όμως.
που να της περισσέψουν μετά για βενζίνη , βλέπεις…Μια φορά είχε χρειαστεί να μεταφέρω συσκευασία 48 χαρτιών υγείας, περνώντας την μισή πόλη-μικρή πόλη-
Εκεί να δείτε γέλια….

Γενικά αποφεύγω τις μάρκες, τα πολύ ακριβά, μα έχω ταλέντο στο να βρίσκω γουστόζικα πράγματα σε καλές τιμές. Φυσικά κάτι παρόμοιο κάνει και ο άντρας μου,
Μην σας πω ότι αν αγοράσω κάτι …ακριβούτσικο-άνθρωπος είμαι κι εγώ- κρύβω την πραγματική του τιμή από τον άντρα μου….μετά κάτι σοκ που αρχικά δεν απέφυγε δηλαδή. Το καλό είναι που σχεδόν ποτέ δεν ρωτάει, οπότε γλιτώνω και την ψυχή μου από τα πολλά ψέματα. Το <μεγαλείο > του άντρα παρθένου φαίνεται από τα δώρα του…. Πχ ανατριχιαστικό μηχάνημα που αφαιρεί τις τρίχες ποδιών….νομίζω πήγε στους σεισμόπληκτους της Τουρκίας, Βραχιόλια κοριτσίστικα –που να νιώσει ότι δεν φοριέται από γυναίκα τέτοιο πράμα- περιμένω κανένα γενέθλιο πάρτυ κοριτσίστικο, να το δώσω, στα παιδιά παπούτσια (από παζάρι άλλης χώρας) που μπορεί να το πήρε για … δερμάτινο σε καταπληκτική τιμή πάντα ) μα… μάλλον πιο πολύ με τσιμεντένιο το έκανες. Πιο σκληρό παπούτσι δεν είχα ξαναδεί. Από τι ζώο να ήτανε άραγε ??

Αυτά πήγανε σε κάποια εκκλησία για να έχει ο παπάς όλες τις τύψεις για το που θα πάνε…
Και φυσικά μαγειρεύω σε κουζίνα υγραερίου, και φυσικά ακόμα έχω ρούχα 15 χρονών (ελάχιστα ακόμα) ..όσα μου κάνουνε δηλαδή.
Όταν με πιάνει όμως το τοξοτίσιο μου…μπορεί να βρεθώ Θεσσαλονίκη μόνο για έναν καφέ που λένε…έτσι πατ κιούτ. Φωτεινή κερνάς καφέ ???? χεχεχε

Fotini Christodoulou
10-01-2006, 02:34 PM
Βρε αμα τα καταφέρει ο Τοξοτης σου...!!!τι ΜΟΝΟ ΚΑΦΕΕ;;;;;;Θα σε σκασω στο φαι!Καρκινοταυρος γαρ!

starfish
10-01-2006, 02:50 PM
Κι εγω καλα μου, κανονικα θα επρεπε να ειμαι Η ΤΣΙΓΓΟΥΝΑ με Ηλιο σην Παρθενο, ωροσκοπο στον Καρκινο, Μεσουρανημα σους Ιχθεις και τρεις πλανητες στον Σκορπιο!!! Μπορειτε σας παρακαλω να μου εξηγησετε πως γινεται να ειναι συνεχως αδειες οι τσεπες μου;
Και η κορη μου, Λεων με ωροσκοπο Τοξοτη και Σεληνη στον Κριο, οτι αποκταει φροντιζει να το "επενδυει" εν ριπη οφθαλμου, αλλα για τον εαυτο της μονο! [Βεβαια ειναι παιδι ακομη, οποτε στην πραγματικοτητα στο μελλον θα δειξει]
Γνωριζω Λιονταρια με καβουρια στην τσεπη και στην ψυχη,
Διδυμους το ιδιο,
Τοξοτες που καθε τους εξοδο για τον αλλο, γινοταν με σκοπο καποιο ανταλλαγμα [για μαντεψτε κοριτσια! :smile1: ]
Καρκινους που δεν ξερουν που παν τα τεσσερα στα οικονομικα τους
Παρθενους που εκ των υστερων προσπαθουν τα μαζεψουν τα ασυμμαζευτα
Σκορπιους με ταλεντο στις τρυπιες τσεπες
Υδροχοους ομοιως
και ψαρακια που τα βγαζουν ευπρεπως περα χωρις να τσιγγουνευονται
Αιγοκερους που πραγματι, θα αγορασουν ακριβα gadget για μοστρα, ακομη κι αν δεν εχουν να φανε! [ξερω τετοιο ατομο, που εχει και οικογενεια]
για τους λοιπους του ζωδιακου δεν μπορω να πω τιποτε, συγχωρηστε με, αλλα με καποιο τροπο, Κριοι και Ταυροι και Ζυγοι δεν περνουν ποτε απο τους δρομους που περναω εγω!!:worried: :smile1:

Αγγελικη
10-01-2006, 03:04 PM
Ειπα να κανω την εμφανιση μου κι εγω!!:bigsmile:
Οι οψεις του Αρη με τον Δια δειχνουν σπαταλη.
Οι οικοι που καταλαμβανουν, τους τομεις που θα γινεται η σπαταλη.

panther
10-01-2006, 03:21 PM
Ειπα να κανω την εμφανιση μου κι εγω!!:bigsmile:
Οι οψεις του Αρη με τον Δια δειχνουν σπαταλη.
Οι οικοι που καταλαμβανουν, τους τομεις που θα γινεται η σπαταλη.


A!έτσι εξηγείται γιατί δεν μου μένει μία στην τσέπη!!!:toung::toung::toung::toung:

eleanam
23-01-2006, 09:00 AM
Καλημερούδια!
Βρε παιδιά...εγώ είμαι Παρθένος με ωροσκόπο Αιγόκερω και δεν είμαι καθόλου τσιγγούνα! Στις 15 του μήνα έχω μείνει ρέστη γιατί δεν μπορώ να αντισταθώ στο καλό φαγάκι, στα ωραία μπαράκια και στα μικροδώρα για τον γιό και τον άνδρα μου!
Βέβαια, πάντα έχω καβάντζα χρήματα για "ώρα ανάγκης"...εντελώς ξεκρέμαστη δεν μένω ποτέ! Αλλά τσιγγούνηδες εμείς;;; Συκοφαντία!!!:unsure:

*Astropeleki*
01-02-2006, 07:12 PM
Ο ιδιοκτήτης του myHoroscope με χίλια!

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Dell Piero είσαι άπαιχτος!!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

bian
02-02-2006, 04:00 PM
Παιδιά χωρίς παρεξήγηση οι μεγαλύτεροι άντρες τσιγγούνηδες που γνώρισα ποτέ ήταν ΠΑΡΘΕΝΟΙ (με διαφορά η πρωτιά) και ΚΑΡΚΙΝΟΙ. Πάντα μιλάω για άντρες γιατί τα αντίστοιχα ζώδια σε γυναίκα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

ilav
02-02-2006, 06:02 PM
Etyxe? h....einai o antras ydrooxoos?:sad:
ki ego ydrooxoos eimai vevaia alla kathe allo apo tsiggouna
spatali tha me xaraktiriza
:idea:

bian
03-02-2006, 09:42 AM
ilav μάλλον δεν υπάρχει γυναίκα που να μην είναι σπάταλη!!!!:toung:

Rinoula
04-02-2006, 02:30 PM
Πιστέυω ότι οι άντρες Ιχθεις είναι πάρα πολύ τσιγγούνηδες.
Είχα πάει με έναν για καφέ και πήρε πίσω τα ρέστα που ήταν περίπου 20 με 30 λεπτά.
Ενώ για τους Αιγόκερους καμία σχέση, είναι πολυ ανοικτοχέρηδες όσους έχω γνωρίσει.
:blink1:

panther
06-02-2006, 09:38 AM
Πιστέυω ότι οι άντρες Ιχθεις είναι πάρα πολύ τσιγγούνηδες.
Είχα πάει με έναν για καφέ και πήρε πίσω τα ρέστα που ήταν περίπου 20 με 30 λεπτά.
Ενώ για τους Αιγόκερους καμία σχέση, είναι πολυ ανοικτοχέρηδες όσους έχω γνωρίσει.
:blink1:

Μάλλον είσαι από τις τυχερές!!!:cheesy::cheesy::cheesy:

DIANA77
17-06-2006, 09:54 PM
Παιδιά χωρίς παρεξήγηση οι μεγαλύτεροι άντρες τσιγγούνηδες που γνώρισα ποτέ ήταν ΠΑΡΘΕΝΟΙ (με διαφορά η πρωτιά) και ΚΑΡΚΙΝΟΙ. Πάντα μιλάω για άντρες γιατί τα αντίστοιχα ζώδια σε γυναίκα ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

Συμφωνω απόλυτα και εγώ αυτα τα δύο θα έλεγα. Τώρα με αντρες παρθένους δεν έτυχε να το διαπιστώσω προσωπικά, αλλά για τους καρκίνους...

nora
17-06-2006, 10:52 PM
Συμφωνώ κι εγώ για τους παρθένους. Μάλιστα κάπου έτυχε να διαβάσω πως αγαπημένο βιβλίο για έναν Παρθένο είναι το βιβλιάριο καταθέσεών του :bigsmile:

DIANA77
17-06-2006, 11:54 PM
Συμφωνώ κι εγώ για τους παρθένους. Μάλιστα κάπου έτυχε να διαβάσω πως αγαπημένο βιβλίο για έναν Παρθένο είναι το βιβλιάριο καταθέσεών του :bigsmile:

ναι και το οινοπνευμα για τα μικρόβια..:laugh:
Λές να απολυμαίνει και το βιβλιάριο?:wondering

kiaRRa
18-06-2006, 12:21 AM
ναι και το οινοπνευμα για τα μικρόβια..:laugh:
Λές να απολυμαίνει και το βιβλιάριο?:wondering
τοτε μαλλον εγω γνωριζω την εξαιρεση των παρθενων που κανει σε ολους δωρα.:cheesy: :cheesy: :cheesy:

DIANA77
18-06-2006, 12:51 AM
τοτε μαλλον εγω γνωριζω την εξαιρεση των παρθενων που κανει σε ολους δωρα.:cheesy: :cheesy: :cheesy:

θα έχει κανένα ωροσκόπο που βοηθάει μαλλον..!

DENIS
19-06-2006, 11:29 PM
θα έχει κανένα ωροσκόπο που βοηθάει μαλλον..!
Συγγνώμη για την παρέμβαση,αλλά λίγο πιό τσιγγούνηδες από τούς Παρθένους είναι τα Ψάρια.Μιλάμε για περίπτωση!
Χαιρετισμούς σε όλους
DENIS

Αγγελικη
19-06-2006, 11:35 PM
Ο πατερας μου και ο αδερφος μου ειναι ψαρακια και ειναι ο πιο ανοιχτοχερηδες ανθρωποι που εχω γνωρισει!!:)
Αλλα εχουν πολλους πλανητες σε ζωδια του αερα.
Ο μεν αδερφος λιγο πιο σφιχτος καθοτι εχει και ωροσκοπο στον Ταυρο!:toung:

DENIS
20-06-2006, 02:15 AM
Ο πατερας μου και ο αδερφος μου ειναι ψαρακια και ειναι ο πιο ανοιχτοχερηδες ανθρωποι που εχω γνωρισει!!:)
Αλλα εχουν πολλους πλανητες σε ζωδια του αερα.
Ο μεν αδερφος λιγο πιο σφιχτος καθοτι εχει και ωροσκοπο στον Ταυρο!:toung:

Αγγελική Καλημέρα!
Το είπες και μόνη σου:έχουν πολλούς πλανήτες σε ζώδια αέρος!Θυμάμαι την συγχωρεμένη μητέρα μου,Υδροχόος,δεν της έμενε δεκάρα από τον δασκαλίστικο μισθό της.
Να είσαι καλά
DENIS

silka
20-06-2006, 11:43 PM
:laugh: Tωρα εγω τη να σας πω
οτι ο ανδρας μου ειναι σκορπιος- ταυρος
ειναι το κατι αστα να πανε::love:

skorpion
22-06-2006, 02:40 AM
Οι παρθενοι τα μετρανε τα λεφτα κι αν τους περισσευουν τοτε κατι γινεται οι ταυροι ειναι ανοιχτοχερηδες και οι κριοι οι διδυμοι θα χουν κινητρο να περασουν καλα και εγω σαν σκορπιος με στοιχεια αερα και φωτιας χωρις ντιπ γη εχω προβλημα στο να αποταμιευσω λεφτα ;) :nuts: :nuts:

STARDUSTANGIE66
22-06-2006, 10:01 AM
Οι παρθενοι για μενα ειναι καλοι διαχειριστες,οι ιχθεις ανοιχτοχερηδες ,οι πιο τσιγκουνηδες ειναι οι καρκινοι.:bigsmile:

kiaRRa
22-06-2006, 10:04 AM
Και εγώ ως αιγοκερίνα έχω πρόβλημα αποταμίευσης. Πιστεύω ότι όλα τα ζώδια έχουν τάση προς σπατάλη και προς οικονομία. Φαντάσου πόσοι πιθανοί συνδυασμοί υπάρχουν για κάποιον Σκρουτζ. Όλοι είμαστε δυνάμει τσιγγούνηδες και ας μην το έχουμε συνειδητοποιησει.:(

sagimoon
22-06-2006, 10:35 AM
Επείσης, υπάρχει διαχωρισμός στο πότε είμαστε πιο μαζεμένοι και πότε πιο απλοχέρηδες...πχ Πήγα σε μια καφετέρια με 2 φίλους. Κέρναγα. Πάντα αφήνω τουλάχιστον 60-70 λεπτά ή ένα ευρό τιπς. Ο λογαριασμός ήταν 9.90 εκεί που έψαχνα για ψιλλά , -τιπς-ήρθε και δεν έφερε το δεκαράκι από τα ρέστα. Εγώ συνέχιζα να ψάχνω ώσπου οι άλλοι δύο-ιχθ και διδ μου λένε αν αφήσεις κάτι θα φύγουμε. Νευρίασαν με τον σερβιτόρο που δεν έφερε και το δεκαράκι. Τελικά αυτό κέρδισε μόνο, ενώ κάτι παραπάνω θα έπερνε..

Τις προάλες πάλι που μας σερβίρανε μπύρα ημιχλιαρή, αντί παγωμένη, η κοπέλα δεν πήρε ούτε δεκαράκι....αντιθέτως αν έχω καλό σερβις και είναι και τζιμάνι ο σερβιτόρος χαμένος δεν βγαίνει. Το ίδιο με μια γνωστή εταιρεία ηλεκτρικών συσκ. Πας και απαξιούν να σε πλησιάσουν, βαριούνται να σου μιλήσουν, ότι γράφουν τα χαρτάκια -μου λένε- ισχύουν. Αν και είναι στην γειτονιά μου άλλος πήρε τα χιλιάρικα -αγόρασα την δεύτερη προίκα μου-

Συμπέρασμα: Αν και οι τάσεις είναι τάσεις, την απρόβλεπτη συμπεριφορά-καλή ή κακή όλοι την έχουμε. Αν είναι μάγκας ο άλλος και πιάσει το τι ζητάς, σε παίζει.
Και το άλλο: Τα χρήματα πάντα θα κινήται. Όλοι, τσιγγούνηδες και απλοχέρηδες είμαστε καταναλωτές. Αν δεν τα πάρει ο ένας θα τα πάρει ο άλλος. Όποιος χρειάζεται παπούτσια , από κάπου θα τα αγοράσει. Αν είναι το παζάρι ή ο καλογήρου δεν έχει σημασία. Ένα ποσό θα φύγει από την τσέπη.
Αυτούς που λέμε τσιγγούνηδες, απλά θέλουν να αγοράσουν παπούτσια, να καλύψουν μια ανάγκη τους. Οι απλοχέρηδες απλά θέλουν να ξοδέψουν 200 ευρώ.:idea:

kiaRRa
22-06-2006, 10:41 AM
Επείσης, υπάρχει διαχωρισμός στο πότε είμαστε πιο μαζεμένοι και πότε πιο απλοχέρηδες...πχ Πήγα σε μια καφετέρια με 2 φίλους. Κέρναγα. Πάντα αφήνω τουλάχιστον 60-70 λεπτά ή ένα ευρό τιπς. Ο λογαριασμός ήταν 9.90 εκεί που έψαχνα για ψιλλά , -τιπς-ήρθε και δεν έφερε το δεκαράκι από τα ρέστα. Εγώ συνέχιζα να ψάχνω ώσπου οι άλλοι δύο-ιχθ και διδ μου λένε αν αφήσεις κάτι θα φύγουμε. Νευρίασαν με τον σερβιτόρο που δεν έφερε και το δεκαράκι. Τελικά αυτό κέρδισε μόνο, ενώ κάτι παραπάνω θα έπερνε..

Τις προάλες πάλι που μας σερβίρανε μπύρα ημιχλιαρή, αντί παγωμένη, η κοπέλα δεν πήρε ούτε δεκαράκι....αντιθέτως αν έχω καλό σερβις και είναι και τζιμάνι ο σερβιτόρος χαμένος δεν βγαίνει. Το ίδιο με μια γνωστή εταιρεία ηλεκτρικών συσκ. Πας και απαξιούν να σε πλησιάσουν, βαριούνται να σου μιλήσουν, ότι γράφουν τα χαρτάκια -μου λένε- ισχύουν. Αν και είναι στην γειτονιά μου άλλος πήρε τα χιλιάρικα -αγόρασα την δεύτερη προίκα μου-

Συμπέρασμα: Αν και οι τάσεις είναι τάσεις, την απρόβλεπτη συμπεριφορά-καλή ή κακή όλοι την έχουμε. Αν είναι μάγκας ο άλλος και πιάσει το τι ζητάς, σε παίζει.
Και το άλλο: Τα χρήματα πάντα θα κινήται. Όλοι, τσιγγούνηδες και απλοχέρηδες είμαστε καταναλωτές. Αν δεν τα πάρει ο ένας θα τα πάρει ο άλλος. Όποιος χρειάζεται παπούτσια , από κάπου θα τα αγοράσει. Αν είναι το παζάρι ή ο καλογήρου δεν έχει σημασία. Ένα ποσό θα φύγει από την τσέπη.
Αυτούς που λέμε τσιγγούνηδες, απλά θέλουν να αγοράσουν παπούτσια, να καλύψουν μια ανάγκη τους. Οι απλοχέρηδες απλά θέλουν να ξοδέψουν 200 ευρώ.:idea:
Από τις καλύτερες απόψεις που έχω δει σε αυτό το θέμα, χωρίς να υποτιμώ τους υπόλοιπους. Άλλωστε είναι χιουμοριστικό τόπικ!:bigsmile:

panther
22-06-2006, 11:06 AM
Τις προάλες πάλι που μας σερβίρανε μπύρα ημιχλιαρή, αντί παγωμένη, η κοπέλα δεν πήρε ούτε δεκαράκι....αντιθέτως αν έχω καλό σερβις και είναι και τζιμάνι ο σερβιτόρος χαμένος δεν βγαίνει. Το ίδιο με μια γνωστή εταιρεία ηλεκτρικών συσκ. Πας και απαξιούν να σε πλησιάσουν, βαριούνται να σου μιλήσουν, ότι γράφουν τα χαρτάκια -μου λένε- ισχύουν. Αν και είναι στην γειτονιά μου άλλος πήρε τα χιλιάρικα -αγόρασα την δεύτερη προίκα μου-

:idea:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν μπορείς να πηγαίνεις σε ένα μαγαζί να σου φέρονται σαν να είσαι ο "τελευταίος" και εσύ να τους αφήνεις φιλοδώρημα. Ε!!! όχι.
Αν και τα τελευταία χρόνια, λόγω του ότι είναι δύσκολα τα οικονομικά σχεδόν για όλους, δύσκολα βρίσκεις ανοιχτοχέρηδες. Άμα, δεν έχει τι να ξοδέψει???
Μετά, κοιτάς για άνθρωπο γενναιόδωρο στην ψυχή!!!

SONIA64
22-06-2006, 07:48 PM
Οι παρθενοι για μενα ειναι καλοι διαχειριστες,οι ιχθεις ανοιχτοχερηδες ,οι πιο τσιγκουνηδες ειναι οι καρκινοι.:bigsmile:

Ανάποδα τα λές.Πιό τσιγκούνη Ιχθεί δεν έχω δει στη ζωή μου απο τον πρώτο μου άντρα και πιο ανοιχτοχ'ερη και σπάταλο Καρκίνο που ειναι ο δεύτερος άντρας μου.Και με βρίσκεις σύμφωνη για τους Παρθένους.

BrokenRainbow
23-06-2006, 11:15 PM
Έχω μπερδευτεί!
Μια παλιά μου σχέση ήταν Υδροχόος και, ήταν ικανός να αγοράσει ένα κουτί αναψυκτικό και για τους δυο μας και να μου πει να μοιραστούμε το... λογαριασμό!!!:evil:
Ο πρώην σύζυγός μου πάλι, Υδροχόος κι αυτός, πληρώνεται την 1η του μήνα και από τη δεύτερη - τρίτη μέρα, αρχίζει να δανείζεται γιατί δεν του μένει ευρώ στην τσέπη!:(
Μου έχει τύχει Παρθένος που, ενώ το έπαιζε κυριλλέ και άνετος, μπορούσε να κάνει... "πρόχειρους υπολογισμούς" (απολύτου ακριβείας ωστόσο!) :evil: προκειμένου να μην του ξεφύγει τίποτα... δεξιά-αριστερά!
Η τελευταία μου σχέση (πρόσφατα διαλυθείσα αλλά ελπίζω... όχι οριστικά:love: ) είναι Σκορπιός που, μπορεί να μη με άφησε ποτέ να πληρώσω..., να μου έκανε συχνά δώρα ακριβά... αλλά δεν είχε αφήσει ποτέ, ούτε 10 λεπτά tip!!! Το παραδεχόταν, άλλωστε, ότι ήταν φοβερά τσιγγούνης.
Ένας κολλητός μου φίλος, Ταύρος, ήταν επίσης "σφιχτός".

sagimoon
24-06-2006, 09:53 AM
Καλό είναι να ξέρει κανείς τουλάχιστον ζώδιο ηλίου σελήνης και ωροσκόπου μαζί για να κρίνει την σφικτοχεριά...:toung:
Όταν έκανα τα πολλά τραπέζια μια περίοδο, είχα δυό γνωστούς καθηγητές Αμερικάνικου Πανεπιστημίου-Έλληνες-. και οι δύο Ταύροι. Ο ένας ήρθε με άδεια χέρια, σκελετό γυαλιών παλαιολιθικής εποχής, μην σας πω ότι και το πουκάμισό του ήταν 20 ετίας σχέδιο...
Ο άλλος ντυμένος σικ, με μια υπέροχη ανθοδέσμη για μένα και μια τούρτα για τον γλυκατζή τον άντρα μου. Ταυράκια και οι δύο....

SKYLOROCK
30-03-2007, 11:39 AM
Τσιγκούνης ε;;
Νομίζω ότι ο Καρκίνος πρέπει να έχει τα σκήπτρα...:toung: Θυμάμαι παλιότερα που είχα βγει με έναν Καρκίνο στο τέλος που ήρθε η ώρα να πλήρώσουμε το λογαριασμό μου είπε: "Μήπως έχεις ψιλά για να μη χαλάσω πεντοχίλιαρο;;" :laugh:
Το πιο αστείο είναι ότι ο λογαριασμός ήταν 3500 περίπου...:toung:

e k
30-03-2007, 11:54 AM
Τσιγκούνης ε;;
Νομίζω ότι ο Καρκίνος πρέπει να έχει τα σκήπτρα...:toung: Θυμάμαι παλιότερα που είχα βγει με έναν Καρκίνο στο τέλος που ήρθε η ώρα να πλήρώσουμε το λογαριασμό μου είπε: "Μήπως έχεις ψιλά για να μη χαλάσω πεντοχίλιαρο;;" :laugh:
Το πιο αστείο είναι ότι ο λογαριασμός ήταν 3500 περίπου...:toung:

Έεε !, καλά σου είπε! Θα σε κέρναγε την πιό πιό πιό άλλη φορά. Όλα δικά σου τα θές κι'εσύ :laugh:

Σοβαρά τώρα!
Εγώ σαν Καρκίνος πάντα ξεχωρίζω (ή και κρύβω) σε διαφορετικά μέρη τα όβολα γιατί πάντα ότι έχω μαζί μου γίνεται στάχτη και μπούρμπερη γιά την παρέα!
(ή γιά δίσκους :love: :love: :love: ) (Σ.Σ <=οι καρδούλες είναι γι'αυτούς :toung: )

kiaRRa
30-03-2007, 11:57 AM
Ωραία πρακτική, και εγώ την εφαρμόζω.:bigsmile:
Αλλα το κακό είναι ότι μετά τα ξαναβρίσκω και με τρώνε τα χέρια μου να τα ξεφορτωθώ!!!(ωραία αιγόκερως είμαι):suspiciou

Fotini Christodoulou
30-03-2007, 12:11 PM
Σοβαρά τώρα!
Εγώ σαν Καρκίνος πάντα ξεχωρίζω (ή και κρύβω) σε διαφορετικά μέρη τα όβολα γιατί πάντα ότι έχω μαζί μου γίνεται στάχτη και μπούρμπερη γιά την παρέα!
(ή γιά δίσκους :love: :love: :love: ) (Σ.Σ <=οι καρδούλες είναι γι'αυτούς :toung: )

skylorock ενίσταμαι και μαζί μου και οι άδειες μου τσέπες:nuts:

Αν τα κρύψω δεν τα ξαναβρίσκω γιατι δεν θυμάμαι που τα έβαλα (:embarrest ),οποτε κουβαλάω μαζί μου πάντα.:cheesy: Μηπως ek εχεις βάλει σύστημα εντοπισμού;;;:laugh:
Παντως εχω το ιδιαιτερο ταλέντο να τα ξοδευω με ρυθμούς που φτάνουν την ταχύτητα του φωτός (σε cd εγώ ;) και όχι μόνο :wacko: ),

SKYLOROCK
30-03-2007, 12:19 PM
Επίσης μια φίλη σε πρώτο ραντεβού με Καρκίνο όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουν αυτός της είπε: "Οι ωραίες γυναίκες δεν πληρώνουν ποτέ!"
Στο δεύτερο όμως ραντεβού όχι μόνο δεν έκανε κίνηση να πληρώσει αλλά της ζήτησε κιόλας να πληρώσει η ίδια το δικό της...Αλλά αυτή ως Τοξοτίνα του είπε:"Τι έγινε;Ξαφνικά ασχήμηνα;":laugh: :laugh:

kiaRRa
30-03-2007, 12:24 PM
Κορυφαίο.:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Αν έχει κανείς καμιά καλή ιδέα πώς να προστατευσω τα χρήματα μου από την κατασπαταλιστική μανία που κατά καιρούς με πιάνει,...ευπρόσδεκτη!!!

Πάντως προς το παρόν και ένας που είχε τη φήμη τσιγγούνη, ποτέ δεν με άφησε να πληρώσω το παραμικρό...:embarrest

starfish
30-03-2007, 12:30 PM
skylorock ενίσταμαι και μαζί μου και οι άδειες μου τσέπες:nuts:

Αν τα κρύψω δεν τα ξαναβρίσκω γιατι δεν θυμάμαι που τα έβαλα (:embarrest ),οποτε κουβαλάω μαζί μου πάντα.:cheesy: Μηπως ek εχεις βάλει σύστημα εντοπισμού;;;:laugh:
Παντως εχω το ιδιαιτερο ταλέντο να τα ξοδευω με ρυθμούς που φτάνουν την ταχύτητα του φωτός (σε cd εγώ ;) και όχι μόνο :wacko: ),


Αμαν alter μου!!:nuts: :nuts: :nuts: Κι εγω ξεχναω που τα βαζω!!:nuts: :nuts: Εχω παθει κατα καιρους ΠΑΝΙΚΟ!!!
Παντως ως καλη Παρθενος [:toung:] φροντιζω να τα εχω εξαερωσει μεχρι -το αργοτερο- τα μεσα του μηνα. Καποτε τα ετρωγα μονο στα βιβλια στη μουσικη και στα δωρα, τωρα και στα ρουχα! Μονο που πληρωνω για δυο!
Παντως νομιζω πως βγαζω τ απωθημενα της 1ης και 2ης εφηβειας που το 'παιζα υπερανω! :toung:

starfish
30-03-2007, 12:35 PM
Κορυφαίο.:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Αν έχει κανείς καμιά καλή ιδέα πώς να προστατευσω τα χρήματα μου από την κατασπαταλιστική μανία που κατά καιρούς με πιάνει,...ευπρόσδεκτη!!!

Να πας σ εναν καλο υπνωτιστη ισως!;:toung:

Fotini Christodoulou
30-03-2007, 12:38 PM
Αμαν alter μου!!:nuts: :nuts: :nuts: Κι εγω ξεχναω που τα βαζω!!:nuts: :nuts: Εχω παθει κατα καιρους ΠΑΝΙΚΟ!!!


αλτερ μου εχει και τα καλά του αυτό!Τελ.φορά που μετακόμισα βρήκα ένα κομπόδεμα ξεχασμένο, το οποίο επένδυσα απευθείας σε πάρτυ μετακόμισης(σουβλακια και ρετσίνες με την παρέα :laugh: )

Αγγελική αυτόν που έχει την φήμη αλλά δεν είναι, να τον προσέχεις γιατι εχει σκοτεινό κίνητρο....:unsure: :unsure:
(...οτι αργότερα θα του βγάζεις τζάμπα τα διαζύγια :laugh: :toung: )

SKYLOROCK
30-03-2007, 12:40 PM
skylorock ενίσταμαι και μαζί μου και οι άδειες μου τσέπες:nuts:



Roadrunner μου μάλλον είμαι άτυχη και κακοπέφτω...:toung:
Μήπως εσύ είσαι εξαίρεση λόγω ωροσκόπου η καμιάς ιδιαιτερότητας στο χάρτη σου;;:love: :love:

e k
30-03-2007, 12:41 PM
... Μηπως ek εχεις βάλει σύστημα εντοπισμού;;;:laugh:

Από φόρμουλες επιβίωσης καμία απολύτως!
Δεν είμαι και πολύ οργανωτικός :mad: κι'έτσι τα βρίσκω μόνο όταν κάνω καθαριότητα. Το δεύτερο με σώνει!

Fotini Christodoulou
30-03-2007, 12:43 PM
Roadrunner μου μάλλον είμαι άτυχη και κακοπέφτω...:toung:
Μήπως εσύ είσαι εξαίρεση λόγω ωροσκόπου η καμιάς ιδιαιτερότητας στο χάρτη σου;;:love: :love:


Α μάλλον κακόπεσες,αλλιώς δεν εξηγείται:toung:

Ολόκληρος ο χάρτης:weird: Δίας σύνοδο με ηλιο και σελήνη και ουρανός τρίγωνο ηλιο,δια,σεληνη:embarrest .Το χρήμα το περιφρονώ( και το χρήμα εμένα:laugh: )

kiaRRa
30-03-2007, 12:44 PM
Τσάμπα διαζύγιο δεν βγάζω σε κανέναν άνευ προσωπικού ωφέλους:nuts:

Είπαμε να είμαι καλός άνθρωπος(μην σχολιασει κανείς), αλλά η δικαιοσύνη ειναι ΤΥΦΛΗ:embarrest

starfish
30-03-2007, 12:48 PM
Παντως παιδια, ξαναφερνοντας προσωπα στο μυαλο μου, σ εναν μενω ως τσιγγουνη! Κι αυτος, αν θελετε το πιστευετε, ηταν Διδυμος!!
Μαλλον, για να ειμαι δικαιη, ηταν πιο τσιγγουνης απο Ιχθυ, Σκορπιο, Τοξοτη και Λεοντα

Fotini Christodoulou
30-03-2007, 12:50 PM
Από φόρμουλες επιβίωσης καμία απολύτως!
Δεν είμαι και πολύ οργανωτικός :mad: κι'έτσι τα βρίσκω μόνο όταν κάνω καθαριότητα. Το δεύτερο με σώνει!

Κρίμα κι εγώ ελεγα πως εχεις την λύση:idea: :cry:
Εμένα ούτε αυτό με σώζει!Μόνο η μετακόμιση μάλλον:unsure:


Τσάμπα διαζύγιο δεν βγάζω σε κανέναν άνευ προσωπικού ωφέλους:nuts:

Είπαμε να είμαι καλός άνθρωπος(μην σχολιασει κανείς), αλλά η δικαιοσύνη ειναι ΤΥΦΛΗ:embarrest

.......:cheesy:

...Και κουφή επίσης:toung:

SKYLOROCK
30-03-2007, 12:53 PM
Παντως παιδια, ξαναφερνοντας προσωπα στο μυαλο μου, σ εναν μενω ως τσιγγουνη! Κι αυτος, αν θελετε το πιστευετε, ηταν Διδυμος!!
Μαλλον, για να ειμαι δικαιη, ηταν πιο τσιγγουνης απο Ιχθυ, Σκορπιο, Τοξοτη και Λεοντα

Τοξότης και Λέοντας τσιγκούνης;;;:amazed: :wacko:
Δεν μπορώ καν να το φανταστώ...:laugh:

*Astropeleki*
30-03-2007, 04:00 PM
Ωραία πρακτική, και εγώ την εφαρμόζω.:bigsmile:
Αλλα το κακό είναι ότι μετά τα ξαναβρίσκω και με τρώνε τα χέρια μου να τα ξεφορτωθώ!!!(ωραία αιγόκερως είμαι):suspiciou

Εσύ και οι πιστωτικές κάρμα μου.....
Μην της εμπιστευτείτε κάρτες ποτέ! Ούτε μεταφορές χρημάτων από και σε τράπεζα!!! :laugh: :laugh:


Τσιγκούνης ε;;
Νομίζω ότι ο Καρκίνος πρέπει να έχει τα σκήπτρα...:toung: Θυμάμαι παλιότερα που είχα βγει με έναν Καρκίνο στο τέλος που ήρθε η ώρα να πλήρώσουμε το λογαριασμό μου είπε: "Μήπως έχεις ψιλά για να μη χαλάσω πεντοχίλιαρο;;" :laugh:
Το πιο αστείο είναι ότι ο λογαριασμός ήταν 3500 περίπου...:toung:

χαχα χαχα κορυφαίο... μου βάζεις ιδέες τώρα :toung: :laugh:


Από φόρμουλες επιβίωσης καμία απολύτως!
Δεν είμαι και πολύ οργανωτικός :mad: κι'έτσι τα βρίσκω μόνο όταν κάνω καθαριότητα. Το δεύτερο με σώνει!

Εγώ και που είμαι οργανωτική, γιατί ξαφνικά εκεί που καταφέρνω να μην ξοδέψω ένα σημαντικό ποσό και φτάνω στο τέλος του μήνα να τα έχω καταφέρει να μην με πιάσει το καταναλωτικό μου...τσαφφφφ από το πουθενά κάτι συμβαίνει και μπορεί να ξεμείνω εντελώς;;;; :cry: Ευτυχώς σήμερα συγκρατήθηκα και ξόδεψα λίγα :laugh:


Τσάμπα διαζύγιο δεν βγάζω σε κανέναν άνευ προσωπικού ωφέλους:nuts:

Όύτε σε μένα ρε κάρμα μου ;;;; (αχρείαστο να' ναι :cheesy: )

kiaRRa
30-03-2007, 04:14 PM
Nταρμα μου εσύ μονο ό,τι θες.:love: :love: :love: :love:


Κι ας τους παροτρυνεις να μην μου δίνουν πιστωτικές... Εγώ φταίω που εχω πολλές...ανάγκες:embarrest ? Τελικά τους αιγοκερους εχουν κατηγορήσει κατά καιρούς ότι παραείμαστε οικονόμοι, αλλά μάλλον αγνοούσαν την ύπαρξη μου!!!!:love:

*Astropeleki*
30-03-2007, 04:17 PM
Nταρμα μου εσύ μονο ό,τι θες.:love: :love: :love: :love:


Κι ας τους παροτρυνεις να μην μου δίνουν πιστωτικές... Εγώ φταίω που εχω πολλές...ανάγκες:embarrest ? Τελικά τους αιγοκερους εχουν κατηγορήσει κατά καιρούς ότι παραείμαστε οικονόμοι, αλλά μάλλον αγνοούσαν την ύπαρξη μου!!!!:love:

Ωωωωωω ευχαριστώωω :love:
Μάλλον είσαι η εξαίρεση.... ή μετά από σένα... το χάος :laugh: :laugh:

kiaRRa
30-03-2007, 04:20 PM
Χαος χαος, εχω κατοχικό σύνδρομο και γεμιζω τα ντουλάπια/συρταρια/ντουλαπες....

Παντως σε ταυρους εχω δει ψήγματα τσιγκουνιας:bigsmile:

ymdk21
01-04-2007, 02:32 AM
Εγώ πιστεύω οι παρθένοι.. (για τους άντρες) και μάλιστα με ωροσκόπο Σκορπιό!
Για τις γυναίκες δεν ξέρω..
Εγώ πάντως ως Παρθένος με ωροσκόπο Τοξότη.. Πότε είμαι σπάταλη.. πότε απλά συγκρατημένη.. και άλλωτε υπερβολικά γενναιόδωρη..
Βγάλτε τώρα άκρη.. :)

Basilakis
01-04-2007, 02:19 PM
Εγω πάλι εναν άξιο εκπρόσωπο των Παρθένων που γνωριζω, εχει την τάση να ξοδεύει μέχρι και την τελευταια του δεκάρα για τους άλλους, αλλα αν κάποιος "τολμήσει" (απονενοημένο) να του πάρει δωρο, τον κατηγορει οτι ειναι σπάταλος!!!!:wacko: :wacko:

laziali
01-04-2007, 06:04 PM
Ξέρω μια Καρκίνα με ωροσκόπο Τοξότη που είναι λίγο εώς πολυ σφιχτοχέρα!!!!
Και το αστείο είναι ότι λέει στην παρέα της γιατι δεν αφηνουν 2 ευρω μπορμπουάρ αντι για 1 που έχουν δώσει ας πουμε, ενώ εκείνη μετράει λεπτό λεπτό τα χρηματα της και ακόμη και αν δε τα εχει ακριβώς, λέει "ε δεν πειράζει για 50 λεπτά τωρα ... θα σου τα δωσω άλλη στιγμή"....
Μα τόσο μετρημένα τα χει;;;; :laugh:

ioni
01-04-2007, 06:29 PM
ο αιγοκερος για μένεειναι ο ποιό τσιγκούνης

mpiskoto
09-04-2007, 05:59 PM
Παντως σε ταυρους εχω δει ψήγματα τσιγκουνιας:bigsmile:


Ως ταύρος μπορώ να πω πως ναι ώρες ώρες έχουμε ένα κάτι από τσιγκουνιά ίσως γιατί όταν δεν έχουμε φράγκο νιώθουμε σαν χαμένοι και το κυριότερο για μας ανασφάλεια...

Επίσης μπορώ να πω ότι οι Τοξότες έχουν μια τάση του τύπου "τα δικά σου δικά μου αλλά τα δικά μου δικά μου" και εξηγώ για να μην παρεξηγηθώ...Χαλάνε με ευκολία χρήματα άλλων αλλά όχι τα δικά τους...:cheesy:

SKYLOROCK
09-04-2007, 06:59 PM
Επίσης μπορώ να πω ότι οι Τοξότες έχουν μια τάση του τύπου "τα δικά σου δικά μου αλλά τα δικά μου δικά μου" και εξηγώ για να μην παρεξηγηθώ...Χαλάνε με ευκολία χρήματα άλλων αλλά όχι τα δικά τους...:cheesy:

Πάντως οι Τοξότες που έχω γνωρίσει εγώ (και είναι πολλοί αυτοί :nuts: ) χαλούσαν πολλά χρήματα και μάλιστα δικά τους και όχι μόνο για τον εαυτό τους αλλά για όλη την παρέα...:bigsmile:
Γι'αυτό τους έκανα και συνεχίζω να τους κάνω παρέα :laugh:

mpiskoto
09-04-2007, 07:01 PM
Πάντως οι Τοξότες που έχω γνωρίσει εγώ (και είναι πολλοί αυτοί :nuts: ) χαλούσαν πολλά χρήματα και μάλιστα δικά τους και όχι μόνο για τον εαυτό τους αλλά για όλη την παρέα...:bigsmile:
Γι'αυτό τους έκανα και συνεχίζω να τους κάνω παρέα :laugh:


Τότε μάλλον είχα πέσει σε περιπτώσεις Τοξοτών αν και έχω για παράδειγμα την αδερφή μου η οποία το λέει και μόνη της ότι είναι τσιγκούνα...:bigsmile:

ioni
09-04-2007, 07:39 PM
κορίτσια συγνώμη αλλά δεν είμαστε τσιγκούνιδες εγώ το αντίθετο όταν έχω και μου ζητούν δίνω και το ωραίο είναι ότι δεν τα ξεχνάω ή ντρέπομαι να τα ζητήσω
εκτος και είναι πολλα
για τους τοξότες μιλάω

panther
12-04-2007, 09:50 AM
Τότε μάλλον είχα πέσει σε περιπτώσεις Τοξοτών αν και έχω για παράδειγμα την αδερφή μου η οποία το λέει και μόνη της ότι είναι τσιγκούνα...:bigsmile:

Φαίνεται ότι θα επηρρεάζεται και από άλλους παράγοντες (π.χ. ωροσκόπος) γιατί οι Τοξότες μόνο τσιγγούνηδες δεν είναι!:bigsmile:

starfish
12-04-2007, 11:46 AM
Συμφωνω κι εγω οτι οι Τοξοτες δεν ειναι τσιγγουνηδες! Και οτι σκορπανε αρκετα απλοχερα τα δικα τους λεφτα...
Μπορει να μην πολυταιριαζουν τα χνωτα μας, αλλα το σωστο, σωστο!

ZorZeta
12-04-2007, 01:24 PM
βρε παιδιά, καλή σας μερα καταρχήν, χρόνια πολλά και χριστός ανέστη.

Το συγκεκριμένο θέμα πρώτη φορά έτυχε να το δω σήμερα και βγήκα απο τα ρούχα μου. Οπως καταλαβαίνεται τίθεται θέμα ευθιξίας μου με τα τόσα που διάβασα γιατί ανήκω στην Παρθένο με ωροσκόπο στον Αιγόκερο, και κάμποσους πλανήτες στο ζυγό.
Εχω να πω σε όλους εσας που μας βαλατε στο στόχαστρο και πυροβολείται αδιάκοπα, μακάρι να είχα καποιο είδος τσιγγουνιάς πανω μου. Εγώ έχω χαλάσει τα χρηματά μου πριν ακόμα τα πάρω στα χέρια μου.
Οσον αφορά στις σχέσεις μου με τους άντρες, εγώ είμαι αυτή που δίνω πάντα τα περισσότερα. Δεν ξέρω πως καταφέρνω και το κάνω πάντα αυτό αλλά ΠΑΝΤΑ έτσι γίνεται. Σκορποχέρα με όλη τη σημασία της λέξης. Οί μοναδικοί αντρες απο τους οποίους έχω βρει οικονομική υποστήριξη ειναι ο αδελφός μου και ο γαμπρός μου, καρκίνοι και οι δύο, που κάθε φορά που βρίσκομαι στα όρια της χρεωκοπίας με τσονταρουν καθότι και οι δυο τους είναι πολυ ανοιχτοχέρηδες και γεναιοδωροι.

Μήπως λοιπόν δεν είναι μόνο καθε αυτού το ζώδιο αλλα και κάτι αλλο, καποιες όψεις ίσως που δίνουν καποια τσιγγουνιά στον άνθρωπο?
Εγώ έχω συναντήσει και Παρθένο τσιγγούνη, και Ζυγό και Κριό και κυρίως Σκορπιούς.
Ανθρώπους επίσης που στην εξοδό τους με την παρέα ξοδευουν ενα σωρό χρήματα και στο σπίτι τους τσιγγουνεύονται τα έξοδα για το supermarket. Μήπως λοιπόν εχει να κάνει και με το πόσο σκεφτόμαστε και υπολογίζουμε τους δικούς μας ανθρώπους?

starfish
12-04-2007, 02:24 PM
Εχεις δικιο!! Αλλα ειμαστε σε χιουμοριστικο θεμα, και το παιρνουμε οσο ελαφρυτερα γινεται..........:sick:
Αλλιως θα πρεπε ολοι οι Παρθενοι, Αιγοκεροι και Καρκινοι μελη, να "πλακωσουμε" στο ξυλο οσους λενε αυτα τα απαραδεκτα για εμας!!!!:nuts: :toung: :laugh: :laugh:

mpiskoto
12-04-2007, 09:33 PM
Συμφωνω κι εγω οτι οι Τοξοτες δεν ειναι τσιγγουνηδες! Και οτι σκορπανε αρκετα απλοχερα τα δικα τους λεφτα...
Μπορει να μην πολυταιριαζουν τα χνωτα μας, αλλα το σωστο, σωστο!

Τι να πω..πάντα σε περιπτώσεις πάω και πέφτω...

ioni
12-04-2007, 09:41 PM
το είπα εγώ οι τοξότες είμαστε μέχρεις αιδείας σπάταλοι και σήμερα το ξανάκανα ................αλλά για μένα ωραίο το παντελόνι

*Astropeleki*
12-04-2007, 10:16 PM
το είπα εγώ οι τοξότες είμαστε μέχρεις αιδείας σπάταλοι και σήμερα το ξανάκανα ................αλλά για μένα ωραίο το παντελόνι

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Με γεια το καινούργιο παντελόνι...!!!!!

Όχι, όχι, οι Τοξότες δεν είστε με τιποτα τσιγγούνηδες! Μέχρι και άνεργα αδέλφια θρέφετε και γενικά βοηθάτε οποιαδήποτε στιγμή.. ειδικά αν υπάρχει και κομπόδεμα :toung:

Maroulita
12-04-2007, 10:25 PM
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Με γεια το καινούργιο παντελόνι...!!!!!

Όχι, όχι, οι Τοξότες δεν είστε με τιποτα τσιγγούνηδες! Μέχρι και άνεργα αδέλφια θρέφετε και γενικά βοηθάτε οποιαδήποτε στιγμή.. ειδικά αν υπάρχει και κομπόδεμα :toung:

Έτσι, έτσι! Πες τα να τα ακούει και η αδελφή μου που με αδικεί και με έχει παρεξηγήσει και με περνά για καβουρο-τοξοτάκι! :cry: :cry: :toung:

*Astropeleki*
12-04-2007, 10:34 PM
Έτσι, έτσι! Πες τα να τα ακούει και η αδελφή μου που με αδικεί και με έχει παρεξηγήσει και με περνά για καβουρο-τοξοτάκι! :cry: :cry: :toung:

Είμαι σίγουρη πως η αδελφούλα σου δεν σε κατηγορεί για κάτι τέτοιο! Βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γι' αυτή μου τη δήλωση! :toung:
¶λλαξε ωροσκόπο για να μην σε λένε καβουροτοξοτάκι οι υπόλοιποι ή πιο σωστά τοξοτοκαβουράκι....:laugh:

kiaRRa
17-04-2007, 01:45 PM
DrMaroulita δεν υπάρχει σωτηρία, οπότε καλού κακού κρύψε καλά το πουγκί. Βλέπεις τα μικρότερα αδέρφια έχουν την τάση να μας κάνουν ΑΦΡΑΓΚΟΥΣ:mad:


:love: :love: :love: :love:


kia, σεβασμό στην αδερφή σου, να της πλένεις, να της μαγειρεύεις για να ανταποδώσεις!!!!:toung: :toung: :toung: :toung:

*Astropeleki*
17-04-2007, 02:06 PM
DrMaroulita δεν υπάρχει σωτηρία, οπότε καλού κακού κρύψε καλά το πουγκί. Βλέπεις τα μικρότερα αδέρφια έχουν την τάση να μας κάνουν ΑΦΡΑΓΚΟΥΣ:mad:

Ε δεν είναι και όλα τα αδέλφια το ίδιο :toung: Ενίσταμαι, μας αδικείτε εμάς τα μικρότερα :cry:
Εγώ τουλάχιστον είμαι και ευγενικό παιδί και το ζητάω αντί να το πάρω μόνη μου, όπως κάνουν μερικοί μερικοί. :toung:




kia, σεβασμό στην αδερφή σου, να της πλένεις, να της μαγειρεύεις για να ανταποδώσεις!!!!:toung: :toung: :toung: :toung:

Ναι, ναι φυσικά... και αντί για αράπη, θα της κάνω εγώ αέρα :laugh: :laugh: :laugh:

marian_music
20-04-2007, 05:07 PM
Εμένα πάλι μου έτυχε πολύ τσιγγούνης σκορπιός!!!6 μήνες κ ούτε ένα λουλούδι από κήπο δεν έφερε!!!Ενώ ένας τοξότης ή ένας υδροχόος είναι αρκετά ανοιχτοχέρης!

emmalene
27-04-2007, 11:56 AM
Τωρα η συζητηση περι τσιγγουνιας ειναι σχετικη παιδια.Εγω ειμαι ταυρος και αποτελω ντροπη για το ζωδιο και γι ατον ωροσκοπο μου (καρκινο)επισης! ειμαι το πιο ΣΠΑΤΑΛΟ ον που υπαρχει.Οχι τοσο για μενα οσο για τους αλλους,Τωρα για Παρθενους θα διαφωνησω γιατι ο μπαμπας μου που εχει και πολλους πλανητες στην Παρθενο μονο τσιγγουνης δεν ειναι.
Συμπερασμα: "τσιγγουνης στην τσεπη, τσιγγουνης στην καρδια" και το τελευταιο ΒΛΑΠΤΕΙ!:bigsmile:

nekt
30-04-2007, 09:40 AM
Τσιγγούνηδες γενικά θεωρώ τους Καρκίνους και τους Παρθένους, αν και από προσωπική μου εμπειρία δεν ήταν καλύτερη περίπτωση ένας Ταύρος με ωροσκόπο Λέων: μια-δυο φορές κέρασε στην αρχή και από εκεί και πέρα για κάποια χρόνια όλοι οι λογαριασμοί δια δύο!

friary
30-04-2007, 12:17 PM
Τσιγγούνηδες γενικά θεωρώ τους Καρκίνους και τους Παρθένους, αν και από προσωπική μου εμπειρία δεν ήταν καλύτερη περίπτωση ένας Ταύρος με ωροσκόπο Λέων: μια-δυο φορές κέρασε στην αρχή και από εκεί και πέρα για κάποια χρόνια όλοι οι λογαριασμοί δια δύο!

Εεεεεεεεεεεεε τώρα μην το παρακάνουμε. Αυτό είναι και το σωστό. Εκτος κι αν εσύ δεν εργάζεσαι. Από τη στιγμή που είμαστε όλοι εργαζόμενοι τι είναι ο άλλος να μας πληρώνει τους λογαριασμούς;;; :weird: Δεν είναι σωστό.

friary
30-04-2007, 12:21 PM
Χα, τώρα είδα πως είσαι απο τα Χανιά. Ναι, εκεί συνήθως δεν αφήνουν τη γυναίκα να πληρώσει. :laugh:

emmalene
30-04-2007, 12:54 PM
Χα, τώρα είδα πως είσαι απο τα Χανιά. Ναι, εκεί συνήθως δεν αφήνουν τη γυναίκα να πληρώσει. :laugh:

Στα Χανια κοριτσια στα Χανια!!!!!Τωρα σοβαρα τσιγκουνια δεν ειναι απλα να μην πληρωνει ο αλλος.Ειναι γενικοτερη συμπεριφορα και τροπος ζωης.:bigsmile:

SKYLOROCK
01-05-2007, 05:05 PM
Τωρα σοβαρα τσιγκουνια δεν ειναι απλα να μην πληρωνει ο αλλος.Ειναι γενικοτερη συμπεριφορα και τροπος ζωης.:bigsmile:

Ακριβώς αυτό...;)
Εξάλλου, εδώ που τα λέμε, κανείς δεν πιστεύω ότι θα ένιωθε άνετα πληρώνοντας συνεχώς ο άλλος το λογαριασμό...:wacko:

Απλά είναι ο τρόπος που κάνει τη διαφορά...;)

nekt
02-05-2007, 02:33 PM
Καλό μήνα!
Επανέρχομαι στο θέμα για τους τσιγγούνηδες.
Φυσικά και εργάζομαι όπως και οι περισσότεροι, αν όχι όλοι από εμάς και υπολογίζω και εγώ τι ξοδεύω. Αλλά φροντίζω να προσφέρω κάτι παραπάνω στους δικούς μου ανθρώπους όταν κρίνω ότι πρέπει.
Λέγοντας τσιγγουνιά δεν την εννοώ μόνο από την άποψη του κεράσματος, αλλά γενικότερα για τη συμπεριφορά, όπως π.χ. να αγνοεί κάποιος σημαντικές ημερομηνίες (επέτειοι, γιορτές, γενέθλια, κ.ά.) για να μην μπει στη διαδικασία να προσφέρει κάτι ως δώρο ή π.χ. να μην σκεφτεί να συνεισφέρει ποτέ σε έξοδα μετακίνησης (βενζίνη για Ι.Χ.) το οποίο χρησιμοποιούσε τακτικά, αν και αυτό ειλικρινά δεν θα το έθετα ποτέ ως θέμα.
Για τη συγκεκριμένη περίπτωση ατόμου πάντως, που αφορούσε σχέση 6 περίπου χρόνων, ήταν έτσι και χειρότερη η όλη κατάσταση. 2-3 φορές κέρασε στα πρώτα ραντεβού και από εκεί και πέρα ήταν πλέον παραπάνω από δεδομένο ότι θα πλήρωνε ο καθένας τα δικά του. Πολύ πεζά πράγματα...

emmalene
02-05-2007, 02:38 PM
Καλό μήνα!
Επανέρχομαι στο θέμα για τους τσιγγούνηδες.
Φυσικά και εργάζομαι όπως και οι περισσότεροι, αν όχι όλοι από εμάς και υπολογίζω και εγώ τι ξοδεύω. Αλλά φροντίζω να προσφέρω κάτι παραπάνω στους δικούς μου ανθρώπους όταν κρίνω ότι πρέπει.
Λέγοντας τσιγγουνιά δεν την εννοώ μόνο από την άποψη του κεράσματος, αλλά γενικότερα για τη συμπεριφορά, όπως π.χ. να αγνοεί κάποιος σημαντικές ημερομηνίες (επέτειοι, γιορτές, γενέθλια, κ.ά.) για να μην μπει στη διαδικασία να προσφέρει κάτι ως δώρο ή π.χ. να μην σκεφτεί να συνεισφέρει ποτέ σε έξοδα μετακίνησης (βενζίνη για Ι.Χ.) το οποίο χρησιμοποιούσε τακτικά, αν και αυτό ειλικρινά δεν θα το έθετα ποτέ ως θέμα.
Για τη συγκεκριμένη περίπτωση ατόμου πάντως, που αφορούσε σχέση 6 περίπου χρόνων, ήταν έτσι και χειρότερη η όλη κατάσταση. 2-3 φορές κέρασε στα πρώτα ραντεβού και από εκεί και πέρα ήταν πλέον παραπάνω από δεδομένο ότι θα πλήρωνε ο καθένας τα δικά του. Πολύ πεζά πράγματα...

Κοιτα αγαπητη nekt...το θεμα ειναι πολυ πονεμενο!Γιαυτο και παραπανω ειπα οτι η τσιγγουνια ειναι συνολικη συμπεριφορα και δεν εχει να κανει μονο με τα οικονομικα.Πιστευω ακραδαντα οτι δεν διορθωνεται.εγω ειχα σχεση την οποια προσφατα χαλασα διοτι το μισο μισο καλο στον καφε και στο φαι αλλα οταν πας να ανοιξεις σπιτι και ο αλλος σου λεει οτι θα εχουμε ενα κοινο ταμειο μονο για τα εξοδα του σπιτιου και τα υπολοιπα ο καθενας τα δικα του με προβληματισε!Γενικα παντως ο ανθρωπος δεν αλλαζει και αμα κατι δεν σου κανει καλυτερα να φευγεις γιατι οι συζητησεις περι οικονομικων ειναι δυσαρεστες και σε κανουν να αισθανεσαι και ζητιανος στο τελος!Αυτα.:bigsmile:

Dell Piero
02-05-2007, 03:07 PM
Κοιτα αγαπητη nekt...

Να λες όμως που να κοιτάξει. Βόρεια; Νότια;

starfish
02-05-2007, 03:08 PM
Αγαπητη Emmalene, αυτο που περιγραφεις ειναι μια πολυ συνηθισμενη κατασταση πλεον -ασχετα απο το αν συμφωνουμε η οχι μ αυτην-. Και νομιζω πως "πιανει" ηλικιες απο τα 40 και κατω.
Οσο για την Nekt, οντως πολυ πεζα πραγματα! Δεν ειμαι καθολου υπερ του να πληρωνει σωνει και καλα ο ενας, αλλα κατανταει γελοιο σχεδον, ενα ζευγαρι να πληρωνει καθε φορα σαν να προκειται για συναντηση ξενων..

*Astropeleki*
02-05-2007, 03:12 PM
Όντως η πληρωμή διά του δύο ξενίζει κάπως.... Είναι κάπως ξενέρωτο να το πω;
Αντ' αυτού, προσωπικά, θα προτιμούσα να πληρώνει την μία ο ένας, την άλλη ο άλλος, ή κάπως έτσι τέλος πάντων, με αυτό το "σύστημα", διότι και γω δεν το βρίσκω σωστό να πληρώνει πάντα μόνο ο ένας (στην προκειμένη περίπτωση ο άντρας).

Αν ο άνθρωπος είναι ανοιχτοχέρης...ή και σπάταλος (με την καλή έννοια) εεεεε;;; :embarrest :embarrest :embarrest :embarrest

kiaRRa
02-05-2007, 03:21 PM
Ναι είναι αλήθεια πως είναι κάπως "άνοστο" το να πληρώνονται όλες οι έξοδοι δια δύο. Ειδικά όταν η κατάσταση μεταξύ των δύο ατόμων είναι ακόμα στα σκαριά. Όσο για το αν θα είναι ο άντρας ο κουβαλητής και ο μονίμως χρεωμένος τις εξόδους... μήπως να πάψουμε να περιμένουμε τον ιππότη στο άσπρο άλογο; Από τη στιγμή που είμαστε χειραφετημένες, έχουμε και υποχρεώσεις.
Οπότε καλή λύση μου ακούγεται αυτή της kia, μία ο ένας μία ο άλλος να πληρώνει.

Ωστόσο είναι διαφορετικό από το να υπάρχει κοινό ταμείο για το σπίτι και ξεχωριστοί λογαριασμοί για καθέναν από το ζευγάρι. Είναι σαν να εξαρτάται το πώς θα κινηθεί ο καθένας από το τι θα προσφέρει και ο άλλος στον κοινό λογαριασμό(όχι για τα έξοδα του σπιτιού). Αναφορικά με τα έξοδα όμως ενός σπιτιού, δεν χωρούν ξεχωριστοί λογαριασμοί. Και οι δύο μένουν άρα και οι δύο θα πληρώνουν.:bigsmile:

emmalene
02-05-2007, 03:31 PM
Να λες όμως που να κοιτάξει. Βόρεια; Νότια;

Και ειχα αρχισει να αισθανομαι ενα κενο.....Κανεις να μην μου κανει καμια παρατηρηση πια!Κακομαθα...:bigsmile:

emmalene
02-05-2007, 03:33 PM
Ναι είναι αλήθεια πως είναι κάπως "άνοστο" το να πληρώνονται όλες οι έξοδοι δια δύο. Ειδικά όταν η κατάσταση μεταξύ των δύο ατόμων είναι ακόμα στα σκαριά. Όσο για το αν θα είναι ο άντρας ο κουβαλητής και ο μονίμως χρεωμένος τις εξόδους... μήπως να πάψουμε να περιμένουμε τον ιππότη στο άσπρο άλογο; Από τη στιγμή που είμαστε χειραφετημένες, έχουμε και υποχρεώσεις.
Οπότε καλή λύση μου ακούγεται αυτή της kia, μία ο ένας μία ο άλλος να πληρώνει.

Ωστόσο είναι διαφορετικό από το να υπάρχει κοινό ταμείο για το σπίτι και ξεχωριστοί λογαριασμοί για καθέναν από το ζευγάρι. Είναι σαν να εξαρτάται το πώς θα κινηθεί ο καθένας από το τι θα προσφέρει και ο άλλος στον κοινό λογαριασμό(όχι για τα έξοδα του σπιτιού). Αναφορικά με τα έξοδα όμως ενός σπιτιού, δεν χωρούν ξεχωριστοί λογαριασμοί. Και οι δύο μένουν άρα και οι δύο θα πληρώνουν.:bigsmile:

Δηλαδη φανταστειται να πρεπει να πας να γεννησεις και να μην εχεις πληρωσει την πιστωτικη και λογω χωριστων ταμειων να μην υπαρχει μια...τι το κανεις τοτε το μωρο?το τρως???Παντως νομιζω οτι στο σπιτι πρεπει να συμμετεχουν και οι δυο αλλα το παλιο καλο μοντελο ο αντρας αφεντης μου κανει μια χαρα!:nuts:

kiaRRa
02-05-2007, 03:40 PM
Δηλαδη φανταστειται να πρεπει να πας να γεννησεις και να μην εχεις πληρωσει την πιστωτικη και λογω χωριστων ταμειων να μην υπαρχει μια...τι το κανεις τοτε το μωρο?το τρως???Παντως νομιζω οτι στο σπιτι πρεπει να συμμετεχουν και οι δυο αλλα το παλιο καλο μοντελο ο αντρας αφεντης μου κανει μια χαρα!:nuts:

Δεν μιλάω για τέτοιες περιπτώσεις, άλλωστε δεν γίνεται μόνο του το παιδί.
Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που η γυναίκα(κυρίως) έχει υπερκαταναλωτικές τάσεις. Τότε τι φταίει να την πληρώνει και ο σύζυγος; Αγοράζουμε μόνο με όσα χρήματα έχουμε... όχι με όσα έχει και ο σύζυγος!!:embarrest
Αν θέλεις το μοντέλο άντρα αφέντη θα πρέπει να είσαι γενικά υπό:weird: ... όχι μόνο να σου πληρώνει(δεν εξελίχθηκαν ποτέ τόσο:cry: )

*Astropeleki*
02-05-2007, 03:54 PM
Δηλαδη φανταστειται να πρεπει να πας να γεννησεις και να μην εχεις πληρωσει την πιστωτικη και λογω χωριστων ταμειων να μην υπαρχει μια...τι το κανεις τοτε το μωρο?το τρως???Παντως νομιζω οτι στο σπιτι πρεπει να συμμετεχουν και οι δυο αλλα το παλιο καλο μοντελο ο αντρας αφεντης μου κανει μια χαρα!:nuts:
Tα έξοδα του σπιτιού είναι κοινά. Και οι δύο προσφέρουν, και οι δύο καταναλώνουν (αν όχι περισσότερα άτομα της οικογένειας, βλ. plus παιδιά) και δεν χωρούν τσιγγουνιές διότι κάποια στιγμή αν μόνο ο ένας αναλαμβάνει τα συγκεκριμένα έξοδα, τότε το ταμείο θα είναι μείον σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Τώρα για το θέμα του μαιευτηρίου (:toung:) καλό είναι όταν με το καλό μάθεις τα ευχάριστα, να κρατάς και κάτι στην άκρη (:laugh:)...............(άσε που εγώ δεν είμαι και υπέρμαχος των καρτών :bigsmile:)
Το παλιό μοντέλο θα σε κάνει μάλλον να εξαρτάσαι από τον άνδρα και να είσαι συνέχεια στην ζήτα... δώσμου να κάνω αυτό, δώσμου να κάνω εκείνο ...και ΝΑ οι γκρίνιες από την άλλη μεριά αν σε λέει σπάταλη ενώ δεν είσαι... και ΝΑ οι γκρίνιες να τον λες από την άλλη τσιγγούνη :laugh:

kiaRRa
02-05-2007, 03:56 PM
Tα έξοδα του σπιτιού είναι κοινά. Και οι δύο προσφέρουν, και οι δύο καταναλώνουν (αν όχι περισσότερα άτομα της οικογένειας, βλ. plus παιδιά) και δεν χωρούν τσιγγουνιές διότι κάποια στιγμή αν μόνο ο ένας αναλαμβάνει τα συγκεκριμένα έξοδα, τότε το ταμείο θα είναι μείον σε σύντομο χρονικό διάστημα.
Τώρα για το θέμα του μαιευτηρίου (:toung:) καλό είναι όταν με το καλό μάθεις τα ευχάριστα, να κρατάς και κάτι στην άκρη (:laugh:)...............(άσε που εγώ δεν είμαι και υπέρμαχος των καρτών :bigsmile:)
Το παλιό μοντέλο θα σε κάνει μάλλον να εξαρτάσαι από τον άνδρα και να είσαι συνέχεια στην ζήτα... δώσμου να κάνω αυτό, δώσμου να κάνω εκείνο ...και ΝΑ οι γκρίνιες από την άλλη μεριά αν σε λέει σπάταλη ενώ δεν είσαι... και ΝΑ οι γκρίνιες να τον λες από την άλλη τσιγγούνη :laugh:

Αυτό πιστεύω τα λέει όλα!

emmalene
02-05-2007, 09:30 PM
Παιδια οταν ειπα οτι προτιμω το παλιο μοντελο εννοουσα εκεινο στο οποιο ο αντρας αντιλαμβανοταν οτι αλλο ισοτητα και αλλο ομοιοτητα των δυο φυλλων.Πρεπει να ειμαστε ισοτιμοι και οχι ομοιοι.Ο αντρας ειναι αντρας και οχι σπονσορας βεβαια αλλα τωρα οταν παντρευεσαι σαφως και πρεπει να μοιραζεσαι τις ευθυνες ομως τα οικονομικα ετσι και αλλιως δεν ειναι ισα.Μια γυναικα σημερα δουλευει,κανει παιδια ,μαζευει το σπιτι,σιδερωνει οποτε ετσι και αλλιως οι ευθυνες ειναι περισσοτερες.Δεν μιλαω για παραλογα και τραβηγμενα πραγματα αλλα δεν ειμαστε ιδιοι μην το ξεχναμε.:bigsmile: Ουφ τα 'πα και ξελαφρωσα!:love:

vivet
03-05-2007, 10:18 AM
Ποιος πιστευετε οτι αντιπροσωπευει τον μεγαλυτερο τσιγγουνη στο ζωδιακο κυκλο;

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑΣ ΕΜΦΑΝΙΖΟΥΝ ΤΑ ΖΩΔΙΑΣ ΤΗΣ ΓΗΣ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ ΘΕΣΗ ΩΡΟΣΚΟΠΟΥ.
ΟΙ ΑΙΓΟΚΕΡΟΙ ΔΕ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ.
ΞΕΡΩ ΑΙΓΟΚΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΠΑΞΙΜΑΔΙ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ.
πορκα μιζερια!

VIVET

skorpion
03-05-2007, 08:58 PM
εγω παντως να πω την αμαρτια μου αν βγω με καποιον εξω και μου πει μισα μισα μαλλον δεν θα ξαναβγω!!! επισης στις σχεσεις μου ειμαι λιγο κακομαθημενη σε αυτον τον τομεα αλλα κι γω κερνουσα καποιες φορες...επισης στις σχεσεις μου συνηθως ξερω αν εχει και ποσα λεφτα εχει ο αλλος την φαση εκεινη και και συμπεριφερομαι αναλογως. Γενικοτερα οι gentlemen με τραβανε

staray
03-05-2007, 11:10 PM
Εχώ ακούσει αρκετά σχόλια και για τους Παρθένους οτι ειναι τσιγγούνηδες αλλα εγώ προσωπικά ειμαι αρκετά σπάταλη στα χρήματα δεν εχω τετοια κολημματα:nuts:

SKYLOROCK
04-05-2007, 12:25 AM
εγω παντως να πω την αμαρτια μου αν βγω με καποιον εξω και μου πει μισα μισα μαλλον δεν θα ξαναβγω!!! επισης στις σχεσεις μου ειμαι λιγο κακομαθημενη σε αυτον τον τομεα αλλα κι γω κερνουσα καποιες φορες...επισης στις σχεσεις μου συνηθως ξερω αν εχει και ποσα λεφτα εχει ο αλλος την φαση εκεινη και και συμπεριφερομαι αναλογως. Γενικοτερα οι gentlemen με τραβανε

Αν κατάλαβα καλά αναφέρεσαι στην πρώτη φορά που θα βγείτε γιατί αν είσαι πάντα έτσι δε συμφέρεις για σχέση...:laugh: :toung:

Η αλήθεια είναι ότι αν και κολακεύομαι αρκετά όταν κάποιος επιμένει να με κεράσει μετά από ένα σημείο αισθάνομαι άσχημα....:love:

emmalene
04-05-2007, 07:24 PM
Το κακο σε αυτα τα θεματα ειναι οταν σκεφτεσαι ποιος θα κερασει ποιον και ποσες φορες πληρωσε ο ενας η ο αλλος.Εγω ειμαι πολυ δοτικος τυπος γενικα και δεν τα μετραω αυτα αλλα μετα απο προσφατη εμπειρια εχω πραγματικα προβληματιστει για το τι ειναι σωστο και τι λαθος οταν βγαινεις με εναν αντρα εξω.Που ειναι η λογικη και που αρχιζει η εκμεταλευση..Δεν ξερω.Αν επιμενει να κερασει προσβαλομαστε γιατι μας χαλαει η γυναικεια ανεξαρτησια αν δεν κερασει δεν ειναι κυριος!Λιγο μπαχαλο μου κανει ολο αυτο....:blink:

*Astropeleki*
05-05-2007, 01:41 AM
H αλήθεια είναι ότι αν και κολακεύομαι αρκετά όταν κάποιος επιμένει να με κεράσει μετά από ένα σημείο αισθάνομαι άσχημα....:love:
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι κάπως άβολο να μην σε αφήνουν να πληρώνεις.
Εγώ πάντως κάνω τα πάντα για να μην αφήσω τον άλλο να κεράσει όταν θέλω να πληρώσω εγώ. Παίρνω την απόδειξη από την αρχή ή την φέρνω με τρόπο προς το μέρος μου για να είναι πιο κοντά και αν μετά αρχίσουν τα μα - μου σφυράω (όχι κλέφτικα) αλλά με ύφος ανήξερης. Αλλά και που με βλέπουν και φωνάζουν, εγώ βράχος! :laugh:

kiaRRa
05-05-2007, 01:45 AM
Συμφωνώ απόλυτα. Είναι κάπως άβολο να μην σε αφήνουν να πληρώνεις.
Εγώ πάντως κάνω τα πάντα για να μην αφήσω τον άλλο να κεράσει όταν θέλω να πληρώσω εγώ. Παίρνω την απόδειξη από την αρχή ή την φέρνω με τρόπο προς το μέρος μου για να είναι πιο κοντά και αν μετά αρχίσουν τα μα - μου σφυράω (όχι κλέφτικα) αλλά με ύφος ανήξερης. Αλλά και που με βλέπουν και φωνάζουν, εγώ βράχος! :laugh:

Ναι όντως το κάνει και δεν αφήνει με τίποτα την απόδειξη....


Βέβαια υπάρχει και η χρυσή τομή. Κάπου το να μην αφήνεις ούτε τον άλλον να πληρώσει θα τον ενοχλήσει, όπως ενοχλούμαστε εμείς όταν άλλοι μας πληρώνουν:embarrest

*Astropeleki*
05-05-2007, 01:49 AM
Ναι όντως το κάνει και δεν αφήνει με τίποτα την απόδειξη....
:laugh:

Βέβαια υπάρχει και η χρυσή τομή. Κάπου το να μην αφήνεις ούτε τον άλλον να πληρώσει θα τον ενοχλήσει, όπως ενοχλούμαστε εμείς όταν άλλοι μας πληρώνουν:embarrest
Ακριβώς γι αυτό και το καλύτερο είναι να πληρώνει και ο ένας και ο άλλος. Την μία ο ένας την άλλη ο άλλος και γενικά με αυτό τον τρόπο για να ευχαριστιούνται και οι δύο. Αλλά όχι μισά μισά γιατί εκεί είναι "κάπως".....

kiaRRa
05-05-2007, 01:50 AM
Πράγματι το μισά μισά και εμένα μου κάνει κάπως εξευτελιστικό:embarrest

skorpion
05-05-2007, 01:55 AM
κι εγω με τους φιλους μου δεν εχουμε κολληματα οποτε περισσευουν τα σπαταλαμε ποτε ο ενας ποτε ο αλλος... οι τσιγκουνηδες με τα λεφτα ειναι τσιγκουνηδες και με τα αισθηματα...Βεβαια για να μενει κανα λεφτο στην τσεπη πρεπει να μην εισαι κ εντελως τρυπιοχερης αυτο παλευω και γω αλλα προς το παρον δεν το χω καταφερει, οχι οτι εχω και πολλα...

SKYLOROCK
16-05-2007, 12:36 PM
Δεν πιστεύω ότι αυτός που προνοεί και προσπαθεί να αποταμιεύει κάποια χρήματα είναι και τσιγκούνης...Εξάλλου δύσκολοι καιροί έρχονται,αν τα σκορπούσαμε όλα χωρίς να σκεφτόμαστε τα δύσκολα αλιμονό μας...:embarrest

Όπως, δηλαδή, δεν είναι όμορφο να είναι κάποιος τρυπιοχέρης και να ξοδεύει σε άχρηστες αγορές, άλλο τόσο δεν είναι όμορφη και η τσιγκουνιά.Χρειάζεται κάτι ενδιάμεσο πιστεύω...:love:

mafalda4
15-06-2007, 03:54 PM
Για μένα πάντως, πανηγυρικά πιο τσιγγούνης ( για άντρες μιλώντας ), είναι ο Αιγόκερως! Η απόλυτη τσιγγουνιά. Και το λέω, για να το ξεκαθαρίσουμε γιατί πολλές απόψεις είδα περί τσιγγουνιάς: μιλάμε να βγαίνεις με τον άλλο για καιρό, όλα να πάνε καλά, αλλά όταν έρχεται ο λογαριασμός να κάνει τρέχοντας την διαίρεση! πολλές φορές κερνούσα από αντίδραση...όχι έξυπνο, ε; επίσης οι Δίδυμοι, άντρες - γυναίκες κάνουν τον Αλέκο, όταν είναι να πληρώσουν. Διευκρινίζω ότι, μεταξύ φίλων ισχύει το " δεν πειράζει αν δεν έχεις σήμερα, έχω εγώ", αλλά πως τυχαίνει με κάποιους πάντα;:amazed:

Sophia Varsami
15-06-2007, 04:04 PM
Νο 1 & με διαφορα είναι ο Παρθένος (δεν παλευετε)
μετα θα ελεγα & εγώ πως την δευτερη θεση την διεκδικούν αιγοκερος
& διδιμος

savvina
15-06-2007, 07:56 PM
Πάντως παιδία το συμπέρασμα απο όλα τα παραπάνω ειναι ότι η τσιγγουνιά βρίσκεται περίσσοτερο στα ζώδια του αιγόκερου και παρθένου! ¶ρα ο συδιασμός των δύο μαλλον θα πρέπει να αποφεύγεται!!!

nanstenka
15-06-2007, 10:14 PM
Θα το υπερασπιστώ εγώ αγαπητή!!

Οι Καρκίνοι είναι αρκετά παρεξηγημένοι σ΄αυτό το θέμα και ο λόγος είναι η "κακή" σχέση που διατηρούν με το χρήμα. Η οικονομική τους ανασφάλεια μεταφράζεται λαθεμένα σε τσιγγουνιά ενώ στην πραγματικότητα ο Καρκίνος μπορεί να γίνει ο ανορθολογικότερος καταναλωτής έβερ σπαταλώντας ό,τι έχει και δεν έχει για το γούστο του, απλά χρειάζεται το χρήμα για να νιώθει ασφαλής. Κι αυτό γιατί δεν του δίνει κ μεγάλη αξία...
Για μένα οι Ταύροι - εκτός από τον εαυτό τους και το ταίρι τους- και φυσικά οι Αιγόκεροι που τα θεωρούν όλα περιττά.
Για μένα οι τσιγγουνιά είναι χειρότερη βέβαια όταν εκδηλώνεται αλλού κι εκεί αλλάζουν τα δεδομένα, τι γνώμη έχετε επ' αυτού??

emmalene
15-06-2007, 10:20 PM
Για να επιστρεψω και εγω στο θεμα...η τσιγγουνια εχει να κανει με οψεις Ερμη και κυβερνητη συνηθως 2ου οικου.Ετσι αν ενας Παρθενος εχει εναν 2ο οικο στο Λεοντα και Δια τετραγωνο με Ηλιο τοτε ειναι πιο σπαταλος του σπαταλου...Αρα...κατω τα χερια απο τους Παρθενους!Τωρα βεβαια τα ζωδια της γης διαχειριζονται καλυτερα τα οικονομικα και γιαυτο ειναι παρεξηγημενα τα καημενα...Σας μιλαει ο πιο σπαταλος Ταυρος του κοσμου ομως...:toung:

Basilakis
17-06-2007, 09:07 PM
Ένα έχω να πω....Ταύρος!

Τα είδα όλα:sick:

Yeshoda
19-06-2007, 02:54 PM
Παρθένος με Ωροσκόπο Αιγόκερως !
Φρίκη, δεν είχαμε βγει ούτε μια φορα έξω!!!! Αντί για σινεμά dvd, η πλέον μιζέρια!

starfish
20-06-2007, 09:56 AM
Παρθένος με Ωροσκόπο Αιγόκερως !
Φρίκη, δεν είχαμε βγει ούτε μια φορα έξω!!!! Αντί για σινεμά dvd, η πλέον μιζέρια!

Και εισαι σιγουρη πως ηταν αποτελεσμα τσιγγουνιας και οχι αγοραφοβιας;:cry:

necky
20-06-2007, 10:03 AM
Θα διαφωνήσω με τον Παρθένο ίσως και να μην μου έχει τύχει βέβαια αλλά εγώ όσους παρθένους ξέρω όχι απλά δεν είναι τσιγγούνηδες αλλά μάλλον θα τους έλεγα σπάταλους.

starfish
20-06-2007, 10:21 AM
Θα διαφωνήσω με τον Παρθένο ίσως και να μην μου έχει τύχει βέβαια αλλά εγώ όσους παρθένους ξέρω όχι απλά δεν είναι τσιγγούνηδες αλλά μάλλον θα τους έλεγα σπάταλους.


Επιτελους!!!!!:nuts::nuts:
Μια ανασα μετα το ανελεητο σφυροκοπημα!!!
Ευχαριστω εκ μερους των Παρθενων!!:bigsmile::bigsmile:

e k
20-06-2007, 10:34 AM
Επιτελους!!!!!:nuts::nuts:
Μια ανασα μετα το ανελεητο σφυροκοπημα!!!
Ευχαριστω εκ μερους των Παρθενων!!:bigsmile::bigsmile:
Μόλις εισέπραξες το complement βλέπω …ενεργοποιήθηκες.

Τρανή απόδειξη ότι συμμετέχετε κυρίως σε διαδικασίες λαβείν και σπανιότερα σε άλλες …τύπου δούναι:toung:

Fotini Christodoulou
20-06-2007, 10:35 AM
Ευτυχώς είπαμε έχει ωροσκόπο Καρκίνο και την σώζει;)

e k
20-06-2007, 10:56 AM
Ευτυχώς είπαμε έχει ωροσκόπο Καρκίνο και την σώζει;)
Ναι, αλλά που να φτάσει τα original καβούρια.
Χιλιόμετρα πίσω… αν δεν έχουν εξασφαλίσει, στα σίγουρα, τα πάντα για πάντα, ώστε τυχόν παρεκκλίσεις να μην τους βρούν απροετοίμαστους, δεν…
Φαίνεται ο Καρκίνος τους βρίσκει μόνον εκατέρωθεν των γοφών…στην τσέπη:laugh:

starfish
20-06-2007, 11:04 AM
Μόλις εισέπραξες το complement βλέπω …ενεργοποιήθηκες.

Τρανή απόδειξη ότι συμμετέχετε κυρίως σε διαδικασίες λαβείν και σπανιότερα σε άλλες …τύπου δούναι:toung:

Μη γινεσαι κακος καβουρα!!:cheesy:
Συμμετεχω σε ολες τις διαδικασιες και το ιδανικο μου ειναι το μινιμουμ δουναι να ισουται με το λαβειν !! :nuts::weird:

starfish
20-06-2007, 11:06 AM
Ευτυχώς είπαμε έχει ωροσκόπο Καρκίνο και την σώζει;)

Φωτεινο μου καβουρακι!!:love:

tsigana
20-06-2007, 11:12 AM
1. Αιγόκερος

2. Καρκίνος

3. Ζυγος

Φυσικα υπαρχουν οι εξαιρεσεις. Αλλα δεν ειναι και πολλες...;)

necky
24-06-2007, 02:48 PM
Επιτελους!!!!!:nuts::nuts:
Μια ανασα μετα το ανελεητο σφυροκοπημα!!!
Ευχαριστω εκ μερους των Παρθενων!!:bigsmile::bigsmile:Χαίρομ αι που σε έκανα να νιώσεις καλύτερα άλλωστε για μένα αυτή είναι η αλήθεια.

starfish
25-06-2007, 11:45 AM
Χαίρομαι που σε έκανα να νιώσεις καλύτερα άλλωστε για μένα αυτή είναι η αλήθεια.

Μια οαση καταμεσης της ερημου!!:bigsmile::bigsmile:

Yeshoda
26-06-2007, 10:46 AM
Και εισαι σιγουρη πως ηταν αποτελεσμα τσιγγουνιας και οχι αγοραφοβιας;:cry:

Ίσως και τα δυο, αλλα υπάρχουν και μέρη χωρίς πολύ κόσμο. Τι να πω, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!:unsure:

mirellia
26-06-2007, 11:29 AM
Δεν νομίζω πως οι Καρκίνοι είναι τσιγγούνηδες..
Μάλλον το αντίθετο...!

Sophia Varsami
30-06-2007, 01:24 PM
Δεν νομίζω πως οι Καρκίνοι είναι τσιγγούνηδες..
Μάλλον το αντίθετο...!

μην το περνεις προσωπικα..... εξαρτατε & απο τον ωροσκοπο που εχεις....
οι καρκινοι εχουν ιδιαιτερη σχεση με το χρημα.... καταρχην δεν τους ενδιαφερει να εχουν πολλα χρηματα γιατι ειναι ολιγαρκεις..... αλλα δεν κανουν & σπαταλες....
θα μετρησουν πολυ & θα σκεφτουν πριν ξοδεψουν κατι .....

να σου δωσω ακομη ενα παραδειγμα για να αισθανθεις πιο ανετα ... εγω ειμαι σκορπιος.... ειμαι πολυ σπαταλη & φιλοχρηματη μερικες φορες μπορω να πω.... μου αρεσει να κερδιζω πολλα χρηματα (απο δουλεια εννοω) για να τα ξοδευω.....
για καλη μου τυχη!!!!!!! εχω ωροσκοπο Παρθενο & με πιανουν κατι κρισεις τσιγγουνιας & ανασφαλειας!!!!!! ετσι ο μισθος μου, μου φτανει μεχρι τελους του μηνα......

ολα εχουν τα καλα & τα ασχημα τους εξαρτατε πως τα χρησιμοποιεις.....
οι καρκινοι δεν ξοδευουν ουτε χρηματα, ουτε αισθηματα, ουτε κανουν χαρες σε ανθρωπους που δεν ειναι τιποτα για αυτους..... για τους δικους τους ανθρωπους ομως, είναι διαθετιμένοι να κανουν & να δωσουν τα πάντα.....


:love::love::love::love:

Sophia Varsami
30-06-2007, 01:41 PM
Παρθένος με Ωροσκόπο Αιγόκερως !
Φρίκη, δεν είχαμε βγει ούτε μια φορα έξω!!!! Αντί για σινεμά dvd, η πλέον μιζέρια!

γλυκια μου, ενας παρθενος για να δωσει (ακομη & αισθηματα ) πρεπει να είναι σιγουρος, που τα δίνει 100% ...

Basilakis
30-06-2007, 05:27 PM
Παιδιά, ξέρω παρθένους (όχι έναν) που δίνουν τα πάντα για τους άλλους, ακόμα και αν πρόκειται για κάποιο στοιχείο πολυτέλειας και όχι ουσιαστικά απαραίτητο. Ξέρω αιγόκερους που είναι υπερκαταναλωτικοί απέναντι στους άλλους, ακόμα κι αν στερηθούν οι ίδιοι κάτι που επιθυμούν, μόνο και μόνο για να δουν το χαμόγελο των άλλων.
Ξέρω όμως και καρκίνους που δεν δίνουν του αγγέλου τους νερό....

OLINOI
30-06-2007, 05:33 PM
νομιζω πως συνηθως η τσιγγουνια παραπεμπει σε ζωδια του νερου και ειδικτο Καρκινο, οπως επισης μπορουμε να το δουμε και στους Ταυρους!

OLINOI
30-06-2007, 05:35 PM
συμφωνω με την σοφια!!!!

elenikol
02-07-2007, 02:49 PM
νομιζω πως συνηθως η τσιγγουνια παραπεμπει σε ζωδια του νερου και ειδικτο Καρκινο, οπως επισης μπορουμε να το δουμε και στους Ταυρους!

Για τους Ταύρους νομίζω πως ισχύει ότι είναι λίγο τσιγγούνηδες. Ισως επειδή πάσχουν απο το σύνδρομο της οικονομικής ανασφάλειας.

Για τα ζώδια του νερού, τι να πω?! Ισως έχει να κάνει και με τα συναισθήματα που τρέφουν ή που τους εμπνέει κάποιο πρόσωπο.

Agxos
27-07-2007, 02:31 AM
χαχα τωρα τι μου θυμισατε!καποτε εβγαινα με εναν σκορπιο ο οποιος τοσο τσιγουνης που ηταν που στο πρωτο ραντεβου κοιταζε και ξανακοιταζε την αποδειξη και εκανε γκριματσες!!!χαχαχαχαα

zeta1987
27-07-2007, 02:38 AM
χαχα τωρα τι μου θυμισατε!καποτε εβγαινα με εναν σκορπιο ο οποιος τοσο τσιγουνης που ηταν που στο πρωτο ραντεβου κοιταζε και ξανακοιταζε την αποδειξη και εκανε γκριματσες!!!χαχαχαχαα

Πρώτη φορά ακούω για Σκορπιό τσιγκούνη!!:amazed: Μάλλον θα επηρεαζόταν από το ζώδιο της Παρθένου... Εγώ το πιο τσιγκούνη άνθρωπο που έχω συναντήσει είναι τον πατέρα μου, ο οποίος είναι καρκίνος με ωροσκόπο καρκίνο...;) Καβούρι με τα...όλα του!!:lol:

Agxos
27-07-2007, 12:46 PM
χιχιιχιχι πολυ καλο!λες απο εκει να επικρατησε και η φραση µκαβουρια εχουν οι τσεπες του?µ

Γενικα εχω γνωρισει τσιγκουνιδες και τσιγκουνιδες αλλα σαν εκεινο τον σκορπιο ποτε!

Σχετικα με τους καρκινους που ειπες, εχω ωροσκοπο καρκινο... τσιγκουνα δεν ειμαι σε καμια περιπτωση αλλα οικονομολογα... και το λεω αυτο γιατι οταν εχω λεφτα μου φευγουν χωρις να το καταλαβω οποτε παντα θα κρατησω κατι στην ακρη σε περιπτωση που μεινω ταπι!

elenikol
27-07-2007, 12:57 PM
....................................
Γενικα εχω γνωρισει τσιγκουνιδες και τσιγκουνιδες αλλα σαν εκεινο τον σκορπιο ποτε!.............



Ενδιαφέρον αυτό. Μήπως είχες την ευκαιρία να μάθεις και άλλες πληροφορίες για το προσωπικό του ωροσκόπιο?? Η απλώς δεν ξαναβγήκες μαζί του?
Οχι επειδή είμαι σκορπιός αλλά στους 10 σκορπιούς (ανεξαρτήτως φύλου) που έχω γνωρίσει 0,5 δείχνει συμπτώματα τσιγγουνιάς.

kritikia
27-07-2007, 03:56 PM
Νομίζω ότι οι Σκορπιοί είναι οι πιο ανοιχτοχέρηδες από όλους.. Τους αρέσει απίστευτα να ξοδεύουν χρήματα για τους άλλους..Για τους Αιγόκερους που λένε ότι είναι τσιγγούνηδες μάλλον θα διαφωνήσω γιατί από προσωπική εμπειρία έκανα για 6 μήνες παρέα με άνδρα Αιγόκερο ο οποίος πέρα του ότι πλήρωνε τα πάντα πήγαμε και ταξίδι στο Παρίσι και τα πλήρωσε όλα. Οι Παρθένοι ίσως το έχουν λίγο το ελάττωμα, όμως για τα αγαπημένα τους πρόσωπα δεν διστάζουν να ξοδέψουν. Εμείς οι Ζυγοί μάλλον είμαστε πιο "σφικτοί", συγκρατούμαστε όταν είναι να ξοδέψουμε για τους άλλους..Όταν πρόκειται όμως για προσωπικές αγορές είμαστε φοβερά σπάταλοι!!:toung:

Agxos
27-07-2007, 05:15 PM
Ενδιαφέρον αυτό. Μήπως είχες την ευκαιρία να μάθεις και άλλες πληροφορίες για το προσωπικό του ωροσκόπιο?? Η απλώς δεν ξαναβγήκες μαζί του?
Οχι επειδή είμαι σκορπιός αλλά στους 10 σκορπιούς (ανεξαρτήτως φύλου) που έχω γνωρίσει 0,5 δείχνει συμπτώματα τσιγγουνιάς.
εχει περασει πολυ καιρος απο τοτε και δεν θυμαμαι περαιτερω στοιχεια να σου πω την αληιεια... σιγουρα κατι θα παιζε με το ωροσκοπιο του γιατι και αλλους σκορπιους-ινες που εχω γνωρισει η σπαταλοι θα ειναι η εστω οικονομολογοι... αυτα!

zeta1987
30-07-2007, 01:48 AM
χιχιιχιχι πολυ καλο!λες απο εκει να επικρατησε και η φραση µκαβουρια εχουν οι τσεπες του?µ!
Μάλλον ο πατέρας μου θα ήταν πηγή έμπνευσης για αυτή την παροιμία!! Χαχαχα!!:love::love:



Σχετικα με τους καρκινους που ειπες, εχω ωροσκοπο καρκινο... τσιγκουνα δεν ειμαι σε καμια περιπτωση αλλα οικονομολογα... και το λεω αυτο γιατι οταν εχω λεφτα μου φευγουν χωρις να το καταλαβω οποτε παντα θα κρατησω κατι στην ακρη σε περιπτωση που μεινω ταπι!

Ναι αλλά εσύ δεν έχεις ούτε τον Ήλιο στον καρκίνο,σελήνη στον αιγόκερω ούτε τον Δία στον Ταύρο (πιστεύω)!!:toung: Όχι βέβαια ότι όποιος είναι καρκίνος, με ωροσκόπο καρκίνο ή έχει αυτά τα χαρακτηριστικά θα είναι έτσι... Εξάλλου ο πατέρας μ γεννήθηκε την δεκαετία του 50. ¶λλη νοοτροπία είχαν τότε για το χρήμα, όπου επικρατούσε φτώχεια και άλλη είχαν οι μετέπειτα γεννέες...:blink: