PDA

View Full Version : [Συζήτηση] Ήρα ο πλανητοειδής. Ερμηνεία στα ζώδια και τους οίκους



Fotini Christodoulou
10-12-2005, 07:34 PM
Ο πλανητοειδής Ήρα ή Juno στο γενέθλιο χάρτη μας είναι ένας σημαντικός δείκτης των χαρακτηριστικών του ανθρώπου εκείνου που εκπληρώνει τις ανάγκες μας για μια σχέση γάμου ή έστω για μακροχρόνια συμβίωση. Στην περίπτωση αυτή δεν μιλάμε για τον τον ιδανικό ερωτικό σύντροφο (που διαπιστώνουμε από τον Άρη και την Αφροδίτη του χάρτη μας). H Ήρα δηλώνει τις «ποιότητες» του ατόμου που είναι κατάλληλο να ανταποκριθεί στις επιθυμίες και τις προσδοκίες σχετικά με την γαμήλια σχέση. Είναι ο άνθρωπος που πραγματικά χρειαζόμαστε. Οι διελεύσεις της από το προσωπικό μας ωροσκόπιο είναι ενδεικτικές για το ξεκίνημα μιας σχέσης αλλά και την περίοδο κρίσης, χωρισμού και επανασύνδεσης.


Ακολουθούν απορίες και συζήτηση επί του άρθρου: Ήρα ο πλανητοειδής. Ερμηνεία στα ζώδια και τους οίκους (http://php56.astrowin3.org/forum/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1-148/%CE%AE%CF%81%CE%B1-%CE%BF-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF%CE%B5%C E%B9%CE%B4%CE%AE%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B6%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%BF%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%82-13125/)

Λίλιαν Σίμου
11-12-2005, 10:15 PM
Πολύ ωραία η ανάπτυξη της Ήρας. Συγχαρητήρια!!

φιλικά
Λίλιαν Σίμου

SONIA64
13-12-2005, 12:06 AM
Η Ηρα μου είναι στον τοξότη και στον 3ο οίκο.Ότι γράφεται μου ταιριάζει απόλυτα.Συγχαρητήρια για το ωραίο άρθρο

may
15-12-2005, 05:11 PM
Πολύ όμορφο το θέμα αυτό!!
Και πραγματικά, όπως ακριβώς τα περιγράφετε!! Ταιριάζουν απόλυτα!
:love:

kiaRRa
24-03-2006, 01:27 PM
Συμφωνω και εγω πως το συγκεκριμενο αρθρο ειναι εξαιρετικο.Εχω Ηρα στον ζυγο και στον 8ο οικο και πραγματικα εξεπλαγην απο την ταυτιση με το χαρακτηρα μου:love:

matisse
03-05-2006, 07:21 PM
Πράγματι πολύ ωραίο το άρθρο σου roadrunner. Μπράβο! Συνέχισε! Όσα λέει για την Ήρα μου, στον Τοξότη, στον 7ο οίκο ισχύουν.

evitaZ
05-05-2006, 11:56 AM
http://img456.imageshack.us/img456/466/sfpage9vy.gif
roadrunner δεν ξέρω τι έγινε αλλά είχα δημοσιεύσει ένα μήνυμα για την ΗΡΑ που πήγε :worried: απλα παραθέτω το χάρτη...
Η ερώτηση μου είναι όταν η ΗΡΑ βρίσκεται ακριβώς επάνω στην γραμμή παίρνει και τα δύο χαρακτηριστικά των οίκων?
Ευχαριστώ

leila
13-05-2006, 10:34 PM
Λοιπόν εξαιρετικό το άρθρο.Εχω Αφροδίτη στον Τοξότη, Αρη στον Λέοντα και Ηρα στον Τοξότη.Πολύ φωτιά έπεσε!Αλλά μου ταιριάζουν τα όσα γράφονται!

Toksotaki
05-05-2007, 02:24 PM
Πολυ ωραιο το αρθρο σας:bigsmile:

zeta1987
20-07-2007, 02:05 AM
Πολύ ωραίο άρθρο, έχω την 'Ηρα στους ιχθύς στον δωδεκατο οίκο και πραγματικά έπεσε μέσα..Συγχαρητήρια!!!:clapping:

sellana
27-10-2009, 10:47 AM
:bigsmile::bigsmile:Πολυ ωραιο το αρθρο ,αλλα εγω εχω την Ηρα σχεδον πανω στον Ηλιο μου (Υδροχοο ) και ειμαι με τον ιδιο συντροφο 20 χρονια σχεδον και το τελευταιο πραγμα που σκεφτομαι ειναι ενα διαζυγιο . Για μενα η οικογενια ειναι ιερη ,συμφωνα με το αρθρο θα επρεπε να ισχυει το αντιθετο::unsure::unsure::unsure:

Δείμων
27-10-2009, 11:49 AM
Ένας χάρτης δίνει πληθώρα στοιχείων που πολλές φορές έρχονται σε σύγκρουση ή αντίφαση μεταξύ τους. Πρέπει να τα εξετάζουμε όλα και να κρίνουμε από το σύνολό τους - γι αυτό λέμε συνέχεια ότι από μία μεμονωμένη όψη δεν πρέπει να βγάζουμε συμπέρασμα. Η συνδυαστική αυτή δουλειά είναι το ιερό δισκοπότηρο της αστρολογίας :)

Μπορεί δηλαδή η Ήρα σου να δείχνει ένα πράγμα, όμως εάν οι βαρείς πλανήτες του χάρτη και της συναστρίας σας δηλώνουν κάτι άλλο προφανώς θα υπερισχύσει η δική τους επιταγή. Η δική της φωνή θα παραμείνει κάποιος κρυφός ή ξεχασμένος πόθος, ειδικά από τη στιγμή που δεν έχει την ενθάρρυνση ή τις ευκαιρίες, τους λόγους να εκδηλωθεί.

μυσπ
11-04-2011, 11:46 PM
Ηρα στον τοξοτη στον 5ο οικο...χμ...δεν μου πολυταιριαζει!

cat9
16-04-2011, 08:57 PM
Ήρα στον Υδροχόο στον 11ο. Με αντιπροσωπεύουν και τα δύο.

Πολύ καλό roadrunner! :)

hattie23
30-08-2011, 07:54 PM
Εγω θελω να ρωτησω κατι αλλο .Γιατι υπολογιζουμε την Ηρα με το ρωμαικο ονομα της οταν υπαρχει ο αστεροειδης Ηρα με αριθμο 103 ? Και δεν το λεω με την εννοια της "ελληνικης ονομασιας" ουτε της "εξυπνης" .Το λεω γιατι εχω μελετησει το τροπο που οι δυτικοευρωπαιοι ονοματιζαν τους αστεροειδεις που ανακαλυπταν ,πολλες φορες χωρις ιχνος "επιστημονικης" η φαντασιας και εχουμε φτασει να υπαρχουν και αστεροειδεις με ονοματα φαγητων η πραγματων.

Μαλιστα σε αμερικανικο φορουμ διαφωνησα σε διαφορα σημεια σχετικα με τους αστεροειδεις.Καταρχην ,με τον αστεροειδη "Βαλεντινο " 447 που το μετρανε σαν τον αστεροειδη της " αληθινης αγαπης" μεσα στον ωροσκοπιο καποιου λεγωντας οτι εχει παρει το ονομα του απο τον Αγιο Βαλαντινο.Στην πραγματικοτητα το ονομα το πηρε απο την κορη του αστρονομου που το πηρε που λεγονταν Βαλεντινα.

Μια αλλη υποστηριζε οτι ο αστεροειδης Αντερως ειναι ο αστεροειδης που μας δειχνει την αγαπη που επιστρεφεται ,ισως και το σημειο που θα βρουμε την αγαπη . Ενω οσοι γνωριζουμε απο ελληνικη μυθολογια ο Αντερως ηταν αδερφος του Ερωτα και σημαινε ακριβως το αντιθετο .Δηλαδη τον μονοπλευρο ερωτα,τον ερωτα που δεν επιστρεφεται απο το αλλο προσωπο.

Για να μην αναφερθω στους αστεροειδεις Σαπφω και Γανυμηδη που τους χρησιμοποιουν στις συναστριες μεταξυ ετεροφυλοφιλων προσωπων ενω θα ειχε μονο νοημα η μελετη τους (αν ειχε κιολας) σε συναστριες ομοφυλοφιλων ζευγαριων ,αφου και οι δυο περιπτωσεις ειναι γνωστε οι προτιμησεις τους.

Τοσο ο τροπο που εγινε η ονομασια των αστεροειδων οσο και η συγχυση που υπαρχει με το τι συμβολιζει το καθενα απο αυτα τελικα φερνει ενα αλαλουμ.Ειμαι γενικοτερα πολυ φιλυποπτη με την χρηση τους .Αν και ειχα μια συζητηση με καποιον ,οτι ακομα και οι πλανητες ονοματιστηκαν μεταγενεστερα και οτι αν το τραβηξουμε στα ακρα ουτε για αυτους μπορουμε να ειμαστε σιγουροι αν ονοματιστηκαν σωστα .Και ο ιδιος ισχυριζονταν οτι απο την στιγμη που ο αστεροειδης ανακαλυφτηκε και πηρε ενα συγκεγκριμενο ονομα ,υπηρχε νοημα που ονοματιστηκε ετσι και οχι αλλοιως .Κατι σαν να ηταν "δεδομενο " οτι οταν ανακαλυπτονταν θα ονομαζονταν ετσι.

Παντως εγω ειμαι πολυ επιφυλακτικη αν και τους κοιταω που και που .Και πολλες φορες εχω σπασει πλακα οταν βρισκω παραδειγμα οτι ο αστεροειδης μιας πολης της Αμερικης κανει συνοδο με τον ηλιο μου και τον αστεροειδη καρμα ,οταν μαλιστα τυχαινει η συγκεγκριμενη πολη να ηταν τοπος καταγωγης ενος αγοριου .Η ο αστεροειδη του που φερει το ονομα της μητερας μου κανει τριγωνο με την σεληνη μου ενω το ονομα μου κανει τριγωνο με τον Ηλιο μου :toung:

errikaki
05-09-2011, 06:28 PM
καταπληκτικό!!! Μπράβο!!!

Εγώ έχω την Ήρα στο σκορπιό και τον 12ο οίκο...
και κάνει σύνοδο ακριβείας με τον αστεροειδή Eros (ανοχή ο,85)... σώζεται λίγο ή κατάσταση?? :unsure:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!