PDA

View Full Version : Έρωτας με διαφορά ηλικίας



Άκης Αντωνίου
08-12-2005, 01:08 PM
Έρωτας. Μια λέξη όπου η ύπαρξή της είναι συνώνυμη της ευτυχίας του ανθρώπου. Άραγε έχετε φανταστεί την ζωή σας χωρίς έρωτα; Μην βιαστείτε να μου απαντήσετε, μάλλον όχι.
Στην διάρκεια της ενασχόλησής μου με την Αστρολογία συνάντησα πολλούς ανθρώπους, όπου ερωτεύονται άτομα τα οποία έχουν μεγάλη διάφορα ηλικίας. Αλλά από ότι κατάλαβα ο έρως χρόνια δεν κοιτά άσχετα αν στην εποχή μας είναι λιγάκι ταμπού.

Είναι πλέον γεγονός πως αρκετά ζευγάρια έρχονται κοντά αγνοώντας την οποία διάφορα ηλικίας και πριν ολοκληρώσετε την ανάγνωση του παρόντος άρθρου μην σκεφτείτε ότι να ο ζιγκολό με την γιαγιακα, ο παππούς με την μικρή κ.λπ. Πολλοί το θεωρούν ταμπού, αρρώστια, άλλοι δε ανωμαλία. Εγώ μέσα από την Αστρολογία το βλέπω ως μια φυσιολογική κατάσταση.

Ασφαλώς και αν είσαστε γονείς όπου το παιδί σας έχει δεσμό με ένα άτομο κατά πολύ μεγαλύτερο, δυσφορείτε αρκετά αλλά το θέμα είναι αν δυσφορείτε για το τι θα πει ο κόσμος ή γιατί το παιδί σας έχει κάνει έναν δεσμό, αφύσικο.
Πάντα όμως μιλάμε για δεσμούς οι οποίοι δημιουργήθηκαν με κίνητρο την πραγματική, την ανθρώπινη επαφή και όχι τα οποία ιδιοτελή κίνητρα του καθενός (χρήματα δόξα κλπ). Αυτοί οι δεσμοί διαλύουν και κατακρίνονται ακριβώς γιατί ο σκοπός τους είναι κερδοσκοπικός. Οι άλλοι όμως, οι αγνοί δεσμοί, δεν έχουν τίποτα το αφύσικο.
Αλλωστε και κατά τον Carl G. Jung οι σχέσεις των δυο ατόμων δεν είναι τίποτα άλλο παρά μια "χημική ένωση".

Ξέχωρα από όλα αυτά ξεχάσαμε και τις καρμικες σχέσεις οι οποίες μπαίνουν στην ζωή μας για να μας δαμάσουν και είναι σχέσεις που είναι αδύνατον να τις αποτινάξουμε από επάνω μας, ακριβώς γιατί είναι πάνω από τις δυνάμεις μας. Οι άνδρες ή οι γυναίκες που ερωτεύονται κάποιον με διαφορά ηλικίας δεν έχουν απαραίτητα ούτε το σύνδρομο του Οιδίποδα, μα ούτε και το αντίστοιχο της Ηλέκτρας. Απλά μετά από ένα ερωτικό ναυάγιο αναζητούν είτε την ωριμότητα από κάποιον μεγαλύτερο, είτε θέλουν να "νοιώσουν νέοι" με κάποια πιο νέα.

Εδώ θα σας παραθέσουμε έναν εκλαϊκευμένο Αστρολογικό οδηγό επιβίωσης για τέτοιου είδους σχέσεις...


ΚΡΙΟΣ
Οι Κριοί των +40, είναι σαν μια βόμβα έτοιμη να εκραγεί γιατί πολλές φορές το ταμπεραμέντο τους βγαίνει και αναζητούν μια πολύ νεότερη και συνάμα εντυπωσιακή παρουσία. Τα μικρά Κριθαράκια αν απογοητευτούν παρά την περισυλλογή που πέφτουν ίσως αναζητήσουν μια αγκαλιά κάποιου πιο ώριμου ατόμου. Χρειάζεται κίνηση και μια τάση να μην τον αμφισβητείτε ποτέ.

ΤΑΥΡΟΣ
Οι Ταύροι των 40 + θεωρούνται από αυτούς που θεωρούνται πιπινοκυνηγοί δηλαδή αυτοί που "ψάχνονται" για αποκτήσουν μια πιο νέα "παρέα". Από την άλλη τα νεαρότερα ταυράκια πολλές φορές αναζητούν μια πιο ώριμη η οποία θα είναι πιο large στα αισθήματα μα και στα χρήματα. Όμως είναι γεγονός πως οι Ταύροι έχουν μια έφεση προς άτομα τα οποία έχουν σεξ απιλ αλλά και άνεση. Θα πρέπει να τον κερδίσετε ερωτικά αλλά και να του δείχνετε πως θαυμάζετε το στυλ του.

ΔΙΔΥΜΟΙ
Οι Δίδυμοι είναι εξ ορισμού άτομα των άκρων οπότε με ότι και να τους δείτε μην εκπλαγείτε. Χάρις στην μοναδική ρητορική τους ικανότητα μπορούν και επιτυγχάνουν το στόχο τους με μεγάλη ευκολία. Είναι έφηβοι για πάντα για αυτό και παίζουν σε όλες τις κλίμακες. Θα πρέπει να αντέχετε σε εξαντλητικούς ρυθμούς ενώ πρέπει να αποδεικνύετε πως έχετε πλούσιο εσωτερικό κόσμο και μια κουλτούρα αξιοζήλευτη.

ΚΑΡΚΙΝΟΙ
Είναι από τα λίγα άτομα που μέχρι τα 35 αναζητούν μεγαλύτερα άτομα , ενώ από εκεί και πέρα ο πήχης πέφτει κατακόρυφα. ατομα για οικογένεια πολλές φορές κάνουν τα όνειρα τους ταφόπλακα για τους ίδιους, αφού διστάζουν να επιβληθούν στο περιβάλλον τους. Τους αρέσει το ρομάντζο, ενώ θα πρέπει να δείξετε τις ίδιες γαστρονομικές ανησυχίες.

ΛΕΟΝΤΕΣ
Ο έρωτας του Λέοντα ιδίως αν είναι και νέος αρχίζει με την επίδειξη του εκκαθαριστικού της εφορίας ή την επίδειξη του τραπεζικού σας λογαριασμού. Από την άλλη όταν περάσει κάποια ηλικία δεν διστάζει να δεχτεί το φλερτ από κάποιο νεαρότερο άτομο ιδίως αν έχει απογοητευθεί σφόδρα . Χρειάζεται συνεχώς να του λέτε πόσο όμορφος είναι για τα μάτια σας και πως δεν σας νοιάζει το τι λέει ο κόσμος.

ΠΑΡΘΕΝΟΙ
Για να βρείτε μικρότερο Παρθένο να κάνει σχέση με άτομο μεγαλύτερο από αυτόν, ιδίως αν ο Παρθένος είναι κάτω των 40 είναι απίθανο όσο να βρείτε φλέβα χρυσού μέσα στο σπίτι σας. Από την άλλη αν είναι αυτός ο μεγαλύτερος θα χρειαστείτε απολυμαντικά, ιονιστες, κλπ. Βλέπεται έχουν μια αρρώστια με την τάξη και την καθαριότητα.

ΖΥΓΟΙ
Είναι κατ αρχήν από τα άτομα που δεν φαίνεται η ηλικία τους και πολλές φορές την πατάς. Είναι όμως καλλιεργημένα και καλά άτομα τα οποία απαιτούν ίση μεταχείριση και ειλικρίνεια. Χρειάζονται αρκετή τόνωση στο ηθικό τους λέγοντας τους πόσο καλοί και όμορφοι είναι.

ΣΚΟΡΠΙΟΙ
Πιστεύω πως πολλές φορές το θέλουν και το κάνουν για να δουν κατά πόσο περνά η μπογιά τους. Άλλωστε το σεξ για αυτούς είναι απίστευτο κίνητρο και το μόνο που χρειάζεται να κάνετε είναι να τους επιβεβαιώνεται πόσο καλοί εραστές είναι.

ΤΟΞΟΤΕΣ
Πλακατζηδες μέχρι δακρύων που δεν καταλαβαίνεις ποτέ σου κάνουν πλάκα και ποτέ όχι. Δεν διστάζουν αν και θα βαρεθείτε να ακούτε ιστορίες για το τι τους έχει βρει στη ζωή τους. Χρειάζονται αρκετά κομπλιμέντα όχι τόσο για το σώμα τους όσο για το πνεύμα τους.

ΑΙΓΟΚΕΡΟΙ
Οι Αιγόκεροι έχουν την εξής ιδιομορφία. Όταν είναι μικροί σε ηλικία κάνουν σαν μεγάλοι ενώ όταν μεγαλώσουν (αρκετά) πάσχουν από παλιμπαιδισμό. Αρκετά καλοί στους τρόπους συνήθως αναζητούν κάτι πιο εξτρεμιστικό αγνοώντας τις οποίες καταβολές τους.

ΥΔΡΟΧΟΟΙ
Νομίζω εδώ δεν χρειάζονται λόγια. Αν κάτι τους κάτσει ο κόσμος και ο περίγυρος τους δεν έχει καμία σημασία. Ασφαλώς και οι νεαρότεροι έχουν μια έφεση προς μεγαλύτερα άτομα περισσότερο όμως από περιέργεια. Κάντε τους κομπλιμέντα και κανένα δωράκι τεχνολογικού περιεχομένου (κινητό, laptop κλπ).

ΙΧΘΕΙΣ
Συνήθως μπαίνουν σε μια τέτοια κατάσταση μόνο αν κάποια ύπαρξη τους κερδίσει όχι μόνο με την εμφάνιση αλλά και με το πνεύμα. Πολλές φορές αναπτύσσεται σε τέτοιες σχέσεις, η σχέση μέντορα και μαθητή.
Ο ρομαντισμός, η κατανόηση και η εμπιστοσύνη είναι το κλειδί για την ευτυχία.

Για αυτό αν είστε στο δίλημμα για το αν πρέπει να το κάνετε ακολουθείστε την καρδιά σας. Αν είστε γονείς δείτε σε ανύποπτο χρόνο αν το παιδί σας περνά καλά με τον εν λόγω άνθρωπο. Μόνο έτσι θα καταλάβετε τι συμβαίνει. Εγώ δεν έχω να πω κάτι παραπάνω . Απλά θα επικαλεστώ τα λόγια του μεγάλου Λέοντος Τολστόι που λέει "Εκείνο που επιβάλλει η φύση, απαγορεύει η κοινωνία". Απλά σκεφτείτε το, επεξεργαστείτε το και τα ξανάλεμε

Kouneli
09-12-2005, 10:22 AM
κ. Αντωνίου για ποιά "χημική ένωση" μιλάτε σε άτομα με διαφορά ηλικίας πάνω από 15 χρόνια!!! Με δουλεύετε!!!

Είμαι κατηγοριματική στο γεγονός αυτό και έχω να πω ότι οι πιο υγιείς σχέσεις είναι μεταξύ ατόμων περίπου της ίδιας ηλικίας!!! Όλες οι σχέσεις μου ήταν με συνομιλικούς μου τις χάρηκα και είμαι ευτυχισμένη. Ποτέ δεν λογάριασα δεν ρώτησα και δεν με ενδιέφερε τι λεφτά βγάζουν, τι επάγγελμα κάνουν, που μένουν και ποτέ δεν έχω νιώσει έλξη για έναν πολύ μεγαλυτερό μου. Δεν μπορώ να καταλάβω πως 20χρονες και 25 χρονες ερωτεύονται 40αρηδες και άνω; αν δεν είναι για την δόξα και τα λευτά για τι μπορεί να είναι!!! Μου φαίνεται αδιανόητο να υπάρχει έλξη ερωτική γιατί για έρωτα μιλάμε!!!

Συγνώμη που είμαι απόλυτη, αλλά ζω για να ερωτεύομαι και ερωτεύομαι για να ζώ!!!

Είναι κρίμα να σπαταλάς τη ζωή σου, να περνάνε τα χρόνια σου και να ζείς δίπλα σε άτομα που στην πραγματικότητα δεν έχουν να σου πουν τίποτα!!
Αυτό για όσους επιθυμούν την δόξα και τα χρήματα!!!!

Η ζωή είναι μικρή ζήστε την όσο είναι καιρός!! Αφήστε τους Παππούδες στις Γιαγιάδες!!!


Ευχαριστώ!!

Fotini Christodoulou
09-12-2005, 12:52 PM
Ενδιαφέρον το άρθρο!΄Δεν εχω παρα να περιμένω τα 35 μου για να δω αν θα επιβεβαιωθει ο Καρκίνος! :toung:

Να διαφωνησω κουνελακι μου;
Κρινοντας βασει εμπειριων μου,οι σχεσεις στο παρελθον με συνομηλικους μου,σίγουρα δεν μπορουν να χαρακτηριστουν υγιεις!(επιστροφη στην παιδική χαρα!)Προσωπικά,δεν πιστεύω πως η ηλικία παιζει ρόλο,τουλαχιστον οχι,στις δικές μου επιλογες.
Δύσκολο να γενικεύσεις,σε τέτοια θέματα,αφού ο καθένας εχει διαφορετικές αποψεις,κλίσεις και βιώματα.

panther
09-12-2005, 01:21 PM
Δυστυχώς, πρέπει να συμφωνήσω με την Φωτεινούλα γιατί όπως επιτυχώς αναφέρει: οι σχεσεις στο παρελθον με συνομηλικους μου,σίγουρα δεν μπορουν να χαρακτηριστουν υγιεις!(επιστροφη στην παιδική χαρα!) ή καλύτερα επιστροφή στο νηπιαγωγείο!! :laugh::laugh:

salamandra
09-12-2005, 02:36 PM
κ. Αντώνίου συγχαρητήρια για το άρθρο σας!
Συμφωνώ με όσα αναφέρεται, αν και κάποια φορα στην ζωή δείλιασα να ακολουθήσω τα συναισθήματά μου. Πιστεύω ότι οι επιλογές μας έχουν να κάνουν με στοιχεία χαρακτήρων κατά κύριο λόγο και λιγότερο με εμπειρίες.
Επίσης κάπου είχα διαβάσει οτι εκτός του ζώδίου, το να επιλέγεις ανθρώπου με διαφορετική ηλικία από την δική σου, έχει να κάνει με τις όψεις που δημιουργούνται στο γενέθλιο χάρτη, καθώς και τον πλανήτη που κυβερνά το κάθε έτος.
Φιλικά
Μαίρη Τετζαλόγλου (salamandra)

Kouneli
09-12-2005, 03:40 PM
Για μερικούς οι οποίοι στενοχωρήθηκαν "κακώς", μιλώ για πολύ μεγάλες διαφορές ηλικίας άνω των 15 - 20 χρόνων!!!

Βεβαίως κυριέ μου μπορείτε να αγαπήσετε 30+αρα αν δεν είστε 40άρης που πλησιάζει τα πενήντα!!! Τώρα άν σου τύχει εμένα θα ρωτήσεις;

Κορίτσια όσο αφορά την "παιδική χαρά" τι θέλετε "τσάϊ και συμπάθεια". Ανα δεν έχει και λίγη παιδική τρέλα ο άλλος χαθήκαμε. Αν στα 25 σας ψάχνετε σοβαρούς και ώριμους την πατήσατε!!!

Βέβαια τώρα που το λέτε αναρωτιέμαι γιατί το παιδί μου είναι πιο ώριμο από μένα και τον άντρα μου!!

Μπράβο κύριε Αντωνίου όλα τα άρθρα σας είναι απλά, κατανοητά και επίκαιρα!!!
Δηλώστε με ώς θαυμαστριά σας!!!!

Dell Piero
09-12-2005, 05:49 PM
Χρονιάρες μέρες καλικατζαράκια κυκλοφορούν και σας παρακαλώ μην προσπαθήσετε να βρείτε το μυστικό σημείωμα της ζωής μέσα σε αυτό το σάιτ διότι το βρήκαν αυτά.
Το ιδιαιτέρως αγαπητό σε μένα κουνέλι κατάλαβε όπως και τα καλικατζαράκια ότι όσοι έχουν διαφορετική γνώμη στις κάθετες απολητότητές της στεναχωριούνται και έκανε και την αυτοκριτική της και θα μου τα χώσει αύριο. :toung:

Παραθέτω

Βέβαια τώρα που το λέτε αναρωτιέμαι γιατί το παιδί μου είναι πιο ώριμο από μένα και τον άντρα μου!!

fillenia
09-12-2005, 06:47 PM
Α πολύ ωραία και διασκεδαστική αυτή η συζήτηση!!!!

Αγαπητοί φίλοι, πρώτα απ όλα ορίστε την φύση του έρωτα και μετά προχωρήστε στην ανάλυσή του. Υποπτεύομαι ότι δύσκολα θα καταλήξετε σε ένα συγκεκριμμένο ορισμό. Εντοπίστε τη φύση της ερωτικής έλξης. Είναι κάτι που συλλαμβάνουμε εγκεφαλικά ή την αντιλαμβανόμαστε με τις 5 αισθήσεις μας; Αν ισχύουν και τα δύο, ποιο προηγείται, ο εγκέφαλος ή πχ η όραση, η αφή, η όσφρηση; Eρωτευόμαστε επειδή ο εγκέφαλός μας διέκρινε κάτι και τι ακριβώς, ή μήπως επειδή τα μάτια μας αντίκρυσαν κάτι όμορφο, ή μυρίσαμε κάτι ωραίο; Mήπως αυτό που έλκει εμάς ως ωραίο είναι ωραίο και για άλλους;
Μήπως η ερωτική έλξη είναι καθαρά θέμα ορμονικό; Τότε γιατί δεν μας περνάει γρήγορα; Γιατί ζούμε στα σύννεφα ή πέφτουμε στα τάρταρα ;

Αν ο έρωτας κοιτάει χρόνια, τότε γιατί ερωτευόμαστε αδιακρίτως ηλικίας; H πραγματικότητα διαψεύδει... Ερωτευόμαστε αυτό που μας λείπει... τα πιτσιρίκια την ωριμότητα και οι μεγάλοι την ... παιδική χαρά της νεότητας!
Και δεν υπάρχει μεγαλύτερος επαναστάτης από τον Ερωτα! Υπάρχει και μια άλλη εκδοχή. Ερωτευόμαστε το δημιούργημά μας, ό,τι και αν σημαίνει αυτό!
Ο γονιός το παιδί του, ο καλλιτέχνης το έργο του, ο ηθοποιός το ρόλο του, ο εργασιομανής τη δουλειά του, ο επιστήμονας την επιστήμη του, κλπ κλπ κλπ.
Ο έρωτας είναι τόσο σημαντικός στην ανθρώπινη ζωή, που ακόμα και οι Φιλόσοφοι ασχολήθηκαν μαζί του.

Φυλλένια

SONIA64
09-12-2005, 08:01 PM
Mπράβο Φιλλένια!Με κάλυψες ώς συνήθως όπως και ό κος Αντωνίου με τα όσα πολύ όμορφα και απλά μας γράφει.Ενα έχω να συμπληρώσω.Όποιος δεν βιώσει μια κατάσταση ηθελημένα ή αθελά του δεν μπορεί να εκφέρει άποψη γιατί θα είναι απρόσωπο, χωρίς προσωπική εμπειρία. Την γνώμη σου αγαπητό κουνέλι για τις διαφορές ηλικίας την διαβάσαμε.Αναρωτιέμαι αν η γνώμη σου απορέει απο προσωπικά βιώματα ή σε φοβίζει το μέλλον.Ίσως μια τέτοια διαφορά να μην ακούγετε λογική για την κοινωνία,αν όμως μοναδικό της κίνητρο είναι η αγάπη ποιός είναι αυτός που θα κρίνει τι είναι θεμιτό και τι όχι για την προσωπικότητα και την ψυχολογία του διπλανού μας.Σημασία έχει τι μας καλύπτει απο την προσωπικότητα του άλλου και όχι τι γράφει η ταυτότητά του.
Ευχαριστώ

Άκης Αντωνίου
09-12-2005, 08:28 PM
Αγαπητη φιλη Κουνελι. Εδω κανουμε εναν γονιμο, κατα την γνωμη μου διαλογο και ασφαλως μας ενδιαφερει και η αλλη αποψη. Το οτι δεν νοιωθεις ή δεν ενοιωσες ελξη για καποιον πολυ μεγαλυτερο σου δεν παει να πει πως ειναι ντε και καλο λαθος. Εγω λεω για πραγματικες σχεσεις χωρις ιδιοτελη κινητρα. Χαιρομαι που εχεις αντιθετη αποψη αλλα και εγω εχω δει πολυ ευτυχισμενα ζευγαρια με διαφορα ηλικιας. Γιατι οπως λεει και ο Πλουταρχος (οχι ο αρχαιος αλλα ο Γιαννακης) Δεν ειναι ο ερωτας παιδι της λογικης

fillenia
09-12-2005, 08:48 PM
Sonia64,

Το αγαπημένο μας Κουνελάκι είπε απλά τη γνώμη του με χιουμοριστική διάθεση.
Η αλήθεια είναι πως με τους συνομηλίκους μας τα βρίσκουμε καλύτερα, γιατί απλά έχουμε κοινα στοιχεία γενιάς, νοοτροπία, ιδεώδη κλπ. Τίποτα δεν αποκλείει όμως τις άλλες επιλογές, με όλες τις συνεπακόλουθες συνέπειες, αν μπορούμε να τις αναλάβουμε φυσικά. Είναι μια πρόκληση για το βαθμό ωριμότητάς μας.

Ας μείνουμε στη βάση του άρθρου που είναι η ανιδιοτέλεια σε τέτοιες σχέσεις. Ας θυμόμαστε πως τα καλύτερα παραδείγματα τα δίνει η ίδια η ζωή.

Φυλλένια

SONIA64
09-12-2005, 09:07 PM
Δεν ειναι ο ερωτας παιδι της λογικης....
E βέβαια! Ποιός σκέφτηκε όταν είδε κάποιον "Α! αυτόν πρέπει να τον ερωτευθώ".
Και όπως είπε ένας φίλος μου "τα ωραία πράγματα στη ζωή είναι ανήθικα,παράνομα και παχαίνουν"...:nuts: :toung: :bigsmile: :wacko:

Kouneli
09-12-2005, 09:31 PM
H Fillenia είπε ακριβώς αυτό που ήθελα, ίσως με ελκύουν οι συνομιλικοί μου για τους λόγους που ανέφερε!!! Πάντως όσοι μεγαλύτεροι με πλησίασαν και ότι και αν έκαναν δεν τους ερωτεύτηκα. Τι να πώ ίσως έχετε δίκιο μπορεί κάποια στιγμή να μου χτυπήσει την πόρτα ένας 60χρονος και να πέσω ξερή!!(πτου πτου μακριά από μας)

Πάντως μόνο για σήμερα τα παίρνω όλα πίσω για να μπορέσει να κοιμηθεί καλά ο φίλος μου ο Dell Piero που τον στενοχώρησα!!! (και αύριο μέρα είναι)

Α!!!!!!!!!!!!!! και σκέφτομαι να αλλάξω το ονομά μου από κουνέλι σε καλικατζαράκι είναι πιο σωστό!!!

Dell Piero
09-12-2005, 10:06 PM
Η αλήθεια είναι ότι όντως με στεναχώρησες. Στα έτοιμα φαγητά που τρώμε στη δουλειά δεν είχαν στο μενού κουνέλι. Αυτό ήταν αρκετό για να μαραζώσω. Μετά την πλήρωσε η γυναίκα μου.
- Με πιο δικαίωμα κυρά μου με παντρεύτηκες;
- Πως δεν σκεφτήκαμε να συνομιλήσουμε για τη διαφορά ηλικίας μας; (10ετία)
- Μα... Κώστα Κώστα μου....
- ΜΟΥγκα σκασμένη. Και φέρε την καραμπίνα να πάρει και να σηκώσει όποιο γεροντάκι και γερόντισσα ΤΟΛΜΗΣΕΙ να αγαπήσει ή να διεκδικήσει θέση στον έρωτα!!
- Και να ετοιμάσεις διαφημιστικές μακέτες. Να δουν όλοι πόσο προσεκτικά προσέγγισε το θέμα ένα καλικατζαράκι.
- Αχ Κώστα μου αχ πληγωμένο παλικάρι μου τι σου κάνουν εκεί μέσα....
- Με πλήγωσαν ωρέ γυναίκα! Με πλήγωσαν και δεν μπορώ να κοιμηθώ.... Σύρε και φιάξε μια κρεμμύδια γιαχνί γιατί κουνέλι δεν ξανατρώγω.

Η αλήθεια είναι, επίσης, ότι δεν τα πιστεύεις αυτά που γράφεις αλλά το κάνεις για να κερδίσεις τα 10 λεπτά δημοσιότητας που όλοι οι άνθρωποι κάποια στιγμή έχουν στη ζωή του. Εγώ όμως κατά βάθος σε συμπαθώ πολύ. Και αφού αστρολογία δεν γνωρίζω λέω και καμιά @@κία να περνάει η ώρα :cheesy:

Αγγελικη
09-12-2005, 10:23 PM
Να πω κι εγω την εμπειρια μου...
Ερωτευτηκα σφοδρα, 2 αντρες στη ζωη μου.
Και με τους 2 ειχαμε 11 χρονια διαφορα.
Εζησα για πολλα χρονια με καποιον που ειχαμε
16 χρονια διαφορα.
Να κοιταξουμε καλυτερα, ποια ειναι τα στοιχεια που
φερνουν 2 ανθρωπους κοντα, χωρις να το γενικευουμε;

Dell Piero,
μην με ξυλοφορτωσεις παλι....:cry:
Δευτερη πληγη την ιδια μερα,
δεν την αντεχω...

SONIA64
09-12-2005, 10:42 PM
Dell piero σκέφτηκες ποτέ να γράψεις σενάριο και δη για χιουμοριστική σειρά;
Εγώ πάντως πολύ έχω γελάσει σήμερα (όχι μαζί σου-μη παρεξηγηθείς-μ' αυτά που γράφεις).
Μου έφτιαξες το απόγευμα μου και συνεχίζεις να μου φτιάχνεις και τη νύχτα μου.Αμα φτιάξει η σύζυγος την σκέτη απο στιφάδο στείλε και μας τη συνταγή γιατί ένα κουνέλι που έχουμε εδώ το μεταλάξαμε σε καλκατζάρι αλλά όπως τραγουδά και ο Παπακω θαρθούνε άλλοι γάτοι..ούπς κουνέλια εννοούσα!κουνέλια-λαγοί τι σημασία έχει τελικά,όλα ζωάκια είναι του θεού.
Οσο για το κουνέλι-καλκατζάρι δεν έχω καταλάβει γιατί έχει κολλήσει στην διαφορά: άντρας 50-γυναίκα 30; Το σχήμα: άντρας 30-γυναίκα 40 δεν το έχει σκεφτεί καθόλου ή μήπως μόνο και να το σκέφτεται είναι μίασμα και πρέπει να πάει άμεσα για εξομολόγηση και συγχώρεση...;:blink1:
Με καθε φιλική διάθεση:wacko: :bigsmile: :sick:

fillenia
10-12-2005, 12:00 PM
Αγγελική,

Εχεις κάνει πολλά πράγματα για την ηλικία σου, Μπράβο!
Δεν γράφεις καλύτερα για τα στοιχεία που φέρνουν δυό ανθρώπους τόσο κοντά, γιατί το θέμα θα βγεί σε λίγο OFF TOPIC. Θα γλυτώσεις και από την πληγή του Dell Piero. Το θέμα έχει μεγάλο ενδιαφέρον και οι ερωτικές σχέσεις είναι σχέσεις ανθρώπινες.

Φιλικά

Φυλλένια

Αγγελικη
10-12-2005, 01:00 PM
Δεν μπορω να καταλαβω, τι περισσοτερο να γραψω,
γιατι για μενα η διαφορα ηλικιας δεν παιζει ρολο.
Συμφωνω με τον κ. Αντωνιου.
Ο ερως χρονια δεν κοιτα...
Εισαι ερωτευμενος με καποιον της ηλικιας σου.
Αυτο σημαινει οτι εχετε καποιους πλανητικους συνδυασμους
που σας εφεραν κοντα.
Πες οτι συναντας καποιον που ειναι 20 χρονια μεγαλυτερος σου
και εχει τα ιδια αστρολογικα στοιχεια με τον νεοτερο
(εξαιρουμενου των αργων πλανητων).
Η ελξη που θα νιωσεις, θα ειναι παλι η ιδια.
Αναλογα με τον χαρακτηρα σου ή του τι αποζητας εκεινη
τη συγκεκριμενη στιγμη, θα προχωρησεις ή οχι.
Οι αργοι πλανητες και οι δεσμοι, θα δειξουν αν μπορει να
υπαρξει διαρκεια και την καρμικοτητα της σχεσης.

fillenia
10-12-2005, 01:14 PM
Αγγελική μου,

Εννοούσα για τις πλανητικές όψεις, αν φυσικά γνωρίζεις, έτσι;
Σημεία έλξης. Οι βαρείς πλανήτες, σχετίζονται βέβαια με τη διαφορετική γενιά, αλλά νομίζω πως και αυτοί γίνονται υπο προϋποθέσεις σημεία έλξης. Ισως να εξηγούν και έλξη της διαφοράς ηλικίας. Μέσα σε ένα ποστ που σχολιάζει κάτι άλλο, απλά χάνονται, διασκορπίζονται.

Φυλλένια

Αγγελικη
10-12-2005, 01:33 PM
Εννοούσα για τις πλανητικές όψεις, αν φυσικά γνωρίζεις, έτσι;
Σημεία έλξης. Οι βαρείς πλανήτες, σχετίζονται βέβαια με τη διαφορετική γενιά, αλλά νομίζω πως και αυτοί γίνονται υπο προϋποθέσεις σημεία έλξης. Ισως να εξηγούν και έλξη της διαφοράς ηλικίας. Μέσα σε ένα ποστ που σχολιάζει κάτι άλλο, απλά χάνονται, διασκορπίζονται.

Αγαπητη Φυλλενια,

Αν παρεθετα γενικα τις πλανητικες οψεις (οσες γνωριζω, βεβαια),
που φερνουν κοντα δυο ανθρωπους, θα ημουν off topic και ποιος ξερει
τι θα ακουγα μετα...:embarrest

Σχετικα με το δευτερο σκελος της απαντησης σου, εχω να πω οτι
για μενα, οι σχεσεις με διαφορα ηλικιας, δενουν καλυτερα γιατι,
ακριβως, οι αργοι πλανητες του ενος δημιουργουν οψεις με τους
αργους του αλλου. Ενα στοιχειο συν, και στοιχειο εξελιξης για τη
σχεση αφου μαθαινουμε περισσοτερα βιωνοντας την επιδραση
αυτων των πλανητων.

Και για ν΄αστειευτω και λιγο...
Καλυτερα οι γυναικες να εχουν διαφορα απο τους αντρες,
γιατι δυστυχως γερναμε γρηγοροτερα (στην εμφανιση εννοω):idea:

Kouneli
10-12-2005, 01:51 PM
Κι όμως αγαπητέ Dell Piero ότι γράφω το πιστεύω, ίσως γιατί είμαι παιδί της λογικής και στη λογική μου ορισμένα πράγματα δεν μου κάθονται καλά.

Για τη δημοσιότητα που ανέφερες σε πληροφορώ ότι είμαι κουνέλι και το σπίτι μου είναι μια τρύπα στη μέση του κάμπου κάτω από τη γη. Έτσι είναι και όλη μου η ζωή στην αθέατη πλευρά στην οποία θέλω να παραμείνω!!!

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το αν οι άλλοι έχουν διαφορετική άποψη από τη δική μου και σε παραπέμπω σε γνωστή ατάκα του Κλίντ ίσγουντ στην ταινία Επιθεωρητής Κάλαχαν που είπε τα εξής: Οι γνώμες είναι σαν τις κω**** ο καθένας έχει και από μια.
Γιαυτό μη στενοχωριέσαι άδικα και μην προσβάλεις και το καημένο το γυναικάκι σου (καλά να πάθει που παντρεύτηκε 10 χρόνια μεγαλύτερο).

ScP
10-12-2005, 02:02 PM
Ωραία τα γράφετε αλλά μη μου φύγετε off για offtopic και ΜΗ το γυρίσετε σε προσωπικές αντιπαραθέσεις. Το χιούμορ πολλές φορές μπορεί να ξεφύγει και να λειτουργήσει ανεξέλεγκτα λόγω της διαφορετικότητας των ανθρώπων.
Προτείνω λοιπόν όχι άσχημες λεξούλες οι οποίες τις περισσότερες φορές λογοκρίνονται από το σύστημα με **** όπως λένε και οι όροι πρόσβασης και όχι χλευβαστικά ή εντελώς παρατραβηγμένα αστεία για ανθρώπους που δεν μπορούν να απαντήσουν. Για παράδειγμα μια αξιοπρεπέστατη κυρία, επαγγελματίας καταξιωμένη και μητέρα δεν είναι ευγενικό να την αποκαλούμε "γυναικάκι".

Kouneli
10-12-2005, 02:08 PM
Ζητώ συγνώμη δεν θα επαναληφθεί!

Αγγελικη
10-12-2005, 03:04 PM
Κορίτσια όσο αφορά την "παιδική χαρά" τι θέλετε "τσάϊ και συμπάθεια". Ανα δεν έχει και λίγη παιδική τρέλα ο άλλος χαθήκαμε. Αν στα 25 σας ψάχνετε σοβαρούς και ώριμους την πατήσατε!!!

Γεια σου Κουνελακι,
Με αφορμη την παραπανω δηλωση σου,
θα ηθελα να σου τονισω, οτι την παιδικη χαρα
που εχεις βρει, δεν την δημιουργει το οτι ο συντροφος σου
ειναι συνομηλικος σου, αλλα το οτι εχετε τη δυνατοτητα να
"βγαζετε" αυτα τα στοιχεια ο ενας απο τον αλλον.
Σ΄αυτο θα επρεπε να κοιταξεις τη συναστρια σας.
Αφροδιτη, Αρη και κυριως Δια.
Τα ιδια μπορουν να συμβουν και σε ανθρωπους που
εχουν διαφορα ηλικιας.
Οπως να κοιταξεις και την αλληλοοικοθεσια σας (υπαρχει αυτη
η λεξη;:weird: )
Π.χ. μπορει καποιος να ειναι ενας μελαγχολικος Ιχθεις αλλα πολυ πλανητες
του βρισκονται μεσα στον 9ο οικο σου.
Αυτο τον κανει, να φερεται απεναντι σε σενα σαν Τοξοτης.

Kouneli
10-12-2005, 04:06 PM
Αγγελική μου, που έχουμε το ίδιο όνομα και πολλές φορές μπερδεύομαι.
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που έθιξες δηλαδή αν κατάλαβα καλά οι πλανήτες του, εννοείς την ώρα που γεννήθηκε αν βρίσκονται στον 9ο Οίκο μου;

Όντως βρίσκονται ο ήλιος και η αφροδίτη και ο ερμής αν είναι σωστός ο χάρτης μου γιατί όπως έχω ξαναπεί η μητέρα μου δεν θυμάται ακριβώς την ώρα που με γέννησε οπότε η οικοθεσία πάει περίπατο.

Πάνω σε αυτό μήπως κανείς μπορεί να μου πεί πώς μπορώ να μάθω αλλιώς τι ώρα ακριβώς γεννήθηκα!!!

Αγγελικη
10-12-2005, 04:40 PM
Υπαρχει μεθοδος για την διορθωση της ωρας.
Εγω προσωπικα ομως, δεν μπορω να σε διαφωτησω!
Τα εχω ξεχασει!
Οπωσδηποτε χρειαζονται οι ακριβεις ημερομηνιες και ωρες καποιων
σημαντικων γεγονοτων στη ζωη σου.
Μεσω αυτων κοιταζουμε προοδευτικα και διελευσεις εκεινη τη
χρονικη περιοδο (και στιγμη).

Με την ευκαιρια, Φυλλενια, πως εβγαλες το συμπερασμα οτι
εχω ζησει πολλα στη ζωη μου;
Στα 34 μου, πολλα σου φανηκαν αυτα;
Που να σου πω και τα υπολοιπα:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:

Αγγελικη
10-12-2005, 04:48 PM
Όντως βρίσκονται ο ήλιος και η αφροδίτη και ο ερμής

Αγγελικη μου, λοιπον,

Τον 9ο τον ειπα κατα τυχη (ισως επειδη με τη λεξη παιχνιδι, συνδεω συχνα
τους Τοξοτες).

Άκης Αντωνίου
10-12-2005, 08:56 PM
Αγγελική μου, που έχουμε το ίδιο όνομα και πολλές φορές μπερδεύομαι.
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που έθιξες δηλαδή αν κατάλαβα καλά οι πλανήτες του, εννοείς την ώρα που γεννήθηκε αν βρίσκονται στον 9ο Οίκο μου;

Όντως βρίσκονται ο ήλιος και η αφροδίτη και ο ερμής αν είναι σωστός ο χάρτης μου γιατί όπως έχω ξαναπεί η μητέρα μου δεν θυμάται ακριβώς την ώρα που με γέννησε οπότε η οικοθεσία πάει περίπατο.

Πάνω σε αυτό μήπως κανείς μπορεί να μου πεί πώς μπορώ να μάθω αλλιώς τι ώρα ακριβώς γεννήθηκα!!!

Αγαπητη φιλη μας μπορεις να πας στο αρχειο του μαιευτηριου που γεννηθηκες και να το μαθεις εντος ολιγων λεπτων αλλα και με μια αιτηση στο ληξιαρχειο για πραξη γεννησεως. Αν και εκει εχεις αποκλιση (χρονικη) στα γεγονοτα ή κατι δεν σου κολλαει , μπορεις να αποτανθειος σε εναν αστρολογο της αρεσκειας σου για μια διορθωση ωροσκοπιου

sagimoon
11-12-2005, 09:10 AM
Στην αρχή της μια οποιαδήποτε σχέση μπαίνει στην κνισάρα, αν όχι από τους άμεσα ενδιαφερόμενους, από τον κύκλο τους όμως ναι.
Πρόβλημα ουσιαστικό για το ζευγάρι δεν υπάρχει κατ'εμέ, ότι ζευγάρι νάναι, μιας που ο Κύριος σχεδόν πάντα διαλλέγει τον άντρα για να πάρει κοντά του νωρίτερα. Κυράδες μου, όποιον κι αν διαλέξουμε χήρες θα μείνουμε, τί το ψάχνετε???
Αχ Κώστα Κώστα !!!!!!!!!!!!!! (αυτό δεν το λέω εγώ)....ξέρετε δα...

ΥΓ. Ένα κουνέλι είχαμε , και θα το φάμε πριν το Πάσχα βρε παιδιά???

Kouneli
11-12-2005, 10:49 AM
κ. Αντωνίου σας ευχαριστώ πολύ, θα προσπαθήσω να κάνω ότι μου είπατε σχετικά με την ώρα γεννησής μου.

Kouneli
11-12-2005, 10:53 AM
Sagimoon, δεν θα το βγάλω το χρόνο το βλέπω και το φοβάμαι το στιφάδο, το φοβάμαι!!!!!!!

SONIA64
11-12-2005, 06:15 PM
Καλό κουνέλι μη φοβάσαι!Τα Χριστούγεννα μαγειρεύουμε γαλοπούλα..το ξέχασες;Αλλά και σύ ρε πουλάκι μου ρίξε λίγο νερό στο κρασάκι σου.
"Ο έρως χρόνια δεν κοιτά" ούτε και άλλου είδους διαφορές θα έλεγα εγώ.
Αντε βρέ!Καλά Χριστούγεννα νάχουμε:love:

panosf42
12-12-2005, 03:29 PM
Πρώτα από όλα η κάθε περίπτωση είναι μοναδική , πιστεύω όμως οτι ένα μεγαλύτερο άτομο αν σου αρέσει πραγμάτικά μπορεί να σου δώσει πολύ περισσότερα από ότι ένα μικρότερο, σε αυτήν την σχεση αυτός η αυτή που κερδίζει αν το άτομο είναι σωστό είναι ο μικρότερος , βίωσα και τις δύο καταστάσεις (με γυναίκα μικρότερη κατα 16 χρόνια και γυναίκα μεγαλύτερη κατά 4 χρόνια) η δεύτερη περίπτωση μου έδωσε πολύ περισσότερα. Και μιά αφιέρωση για το κουνελάκι , είμαι 44 και ασχολούμαι με μαραθώνιο, αναρρίχηση βράχου , σκί , πεζοπορία , ταξιδέυω με μηχανή και άλλα πολλά αισθάνεσαι πιό νέα από εμένα ?

Dell Piero
12-12-2005, 04:10 PM
Μέλη - Κουνέλι = 100 - 0
Θα ψάχνει τρύπα να τρυπώσει μάλλον και θα κάνουμε καιρό να το δούμε. Μη μου το μαλώνεται :toung:

Kouneli
12-12-2005, 04:37 PM
Panos44, αποδεικνύεις περίτρανα αυτό που λέω. Η συνομηλική σου γυναίκα (κατά 4 χρονια μεγαλύτερη), γιατί συνομήλική σου είναι σου έδωσε περισσότερα ενώ η κατά 16 χρόνια μικρότερη που είχατε και τη μεγαλύτερη διαφορά δεν πήρες πολλά.

Εγώ δεν θέλω να υπάρχει χάσμα γενεών στη σχέση κατάλαβες!!!

Όσο για τα χόμπυ σου τι να σου πω το "κρασ τεστ" θα δείξει!!!!

Μπράβο σου πάντως.

Αγγελικη
12-12-2005, 04:57 PM
3 πουλακια καθονταν...:)

SONIA64
12-12-2005, 07:27 PM
Πρώτα από όλα η κάθε περίπτωση είναι μοναδική , πιστεύω όμως οτι ένα μεγαλύτερο άτομο αν σου αρέσει πραγμάτικά μπορεί να σου δώσει πολύ περισσότερα από ότι ένα μικρότερο, σε αυτήν την σχεση αυτός η αυτή που κερδίζει αν το άτομο είναι σωστό είναι ο μικρότερος , βίωσα και τις δύο καταστάσεις (με γυναίκα μικρότερη κατα 16 χρόνια και γυναίκα μεγαλύτερη κατά 4 χρόνια) η δεύτερη περίπτωση μου έδωσε πολύ περισσότερα. Και μιά αφιέρωση για το κουνελάκι , είμαι 44 και ασχολούμαι με μαραθώνιο, αναρρίχηση βράχου , σκί , πεζοπορία , ταξιδέυω με μηχανή και άλλα πολλά αισθάνεσαι πιό νέα από εμένα ?
Aγαπητέ Πάνο συμφωνώ απόλυτα με όσα έγραψες και θα ήθελα να προσθέσω τα εξης:
όπως όλοι γνωρίζουμε οι άνδρες κρύβουν πάντα ένα μικρό παιδί μέσα τους δηλαδή έχουν διαφορετικές ευαίσθησίες απο τις γυναίκες, ωριμάζουν και διαφορετικά.4 χρόνια ναι!έχει να κάνει.Και στην τελική αυτό που μετρά για όλες τις ηλικίες είναι πόσο ζωντανός αισθάνεσαι και πόση όρεξη εχεις για ζωή.Και εγώ βλέπω νέους σήμερα που βαριούνται να πάρουν τα πόδια τους και ηλικίες σαν και τις δικές μας που τρέχουν σε rok συναυλίες και αγοράζουν την πρώτη τους harley στα 40 όπως ο αδελφός μου και απο το πρωί που ξυπνάνε δεν στέκονται σε μια μεριά και ασχολούνται,ενημερώνονται, ενδιαφέρονται για τα πάντα, όσο σύγχρονα και να είναι. Γιατί η εποχή τους δεν είναι μόνο αυτή που ήταν 20 αλλά και το σήμερα και το αύριο.
Πάνο μπράβο σου και στα 60 στις Άλπεις!
Ειναι ωραίο να εισαι σταθερός στις απόψεις σου αλλά εγώ θα ήθελα να δω όλα τα κουνελάκια αυτού του πλανήτη όταν πάνε 40 ή και 50 ακόμη πόσο θα τηρήσουν αυτά που υποστιρήζουν σήμερα.

Φιλικότατα
Σοφία

Kouneli
12-12-2005, 11:51 PM
Λοιπόν ύστερα από την ανακοίνωση του αποτελέσματος από τον Dell Piero δεν έχω παρά να παραδεκτώ ότι με νικήσατε.

Ναι λοιπόν ο Έρωτας Χρόνια δεν Κοιτά.

Εύχομαι Καλά Χριστούγεννα σε όλους σας, θα ξαναμπώ μάλλον τις ημέρες των Χριστουγέννων γιατί έχω πολύ δουλειά στο εργαστήριο και με κυνηγούν και οι πελάτες εκτός από εσάς!!!

Καλά Χριστούγεννα κ.Αντωνίου και συγνώμη που έφερα την αναστάτωση στη στήλη σας.

Πάντως έχω να πω ότι γέλασα πάρα πολύ και ιδιαίτερα με το "3 πουλακια καθονταν...:)" της Αγγελικής.

Καλά Χριστούγεννα και με έναν χριστουγεννιάτικο έρωτα για όλους σας έστω....................... και με διαφορά ηλικίας.

SONIA64
13-12-2005, 12:15 AM
Καλά Χριστούγεννα και σε σένα κουνελάκι και σου εύχομαι ο νέος χρόνος να σου φέρει πολλά ωραία πράγματα και πολύ δουλειά στο εργαστήριο.Κατόπιν της δήλωσής σου δε, αποκλύεις την πιθανότητα αντι για κάλαντα να σου τραγουδήσουν το "αχ κουνελάκι-κουνελάκι,ξύλο που θα το φάς..."

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ:toung:

RosaliaKapa
13-12-2005, 06:52 AM
Ενδεχομένως θα έπρεπε να διευκρινίσουμε πως ο έρωτας, που δεν κρατά πολύ, από τη φύση του δηλαδή κι όχι τίποτα άλλο, δεν υπόκειται σε περιορισμούς και πολύ καλά κάνει.

Τα πράγματα ίσως να περιορίζονται από άποψη επιλογών όταν μιλάμε για συμβίωση και μακροβιότερη επιβίωση ενός συνδυασμού ανθρώπων.

Θεωρώ ευκολότερο και βιωσιμότερο το συνδυασμό ανθρώπων με κοντινές ηλικίες ανεξάρτητα από το αν είναι η γυναίκα ή ο άνδρας λίγο μεγαλύτεροι. Θεωρώ πως σε μεγάλες διαφορές ηλικίας με το πέρασμα του χρόνου και το ξεθώριασμα του έρωτα εμφανίζονται προβλήματα.

Άκης Αντωνίου
13-12-2005, 08:50 AM
Αγαπητη φιλη Κουνελι δεν υπαρχει προβλημα . Ο καθενας μπορει να λεει την γνωμη του αρκει να μην προσβαλλει τον αλλον. Απο την αλλη γελασα πολυ τολμω να πω. Αλλα αναρωτιεμαι ... αν αυτο το θεμα προκαλεσε τετοιες αντιδρασεις φαντασου το αλλο που σας εχω για την πρωτοχρονια....:nuts: :toung:

raingirl
13-12-2005, 01:08 PM
Ο έρως χρόνια δεν κοιτά!!!
Βέβαιά δεν ξέρω γιατί αλλά ποτέ δεν έτυχε να με τραβάνε άνδρες μεγαλύτεροι απο μένα σε ηλικία, το πολύ μέχρι πέντε χρόνια, ωστόσο δεν είμαι αντίθετή στην μεγάλη διαφορά ηλικίας άρκει να υπάρχει έρωτας και όχι συμφέρον!!!
Αλλωστε τι τριάντα, τι σαράντα, τι πενήντα, τώρα απο κει και πάνω ε....το συζητάμε!!!!:toung:
Εκπληκτικό το θέμα & φοβερά διασκεδαστικές οι απαντήσεις, (ατακαδορικές θα έλεγα!!!!:blink1: )

Raingirl

panosf42
13-12-2005, 09:29 PM
Καλά χριστούγεννα κουνέλι , όχι δεν ενοχλούν καθόλου οι απόψεις σου , εχεις δικαίωμα να τις έχεις χωρίς καμμία παρεξήγηση , όπως και έχεις δικαίωμα να ζείς την ζωή σου όπως θέλεις , απλά παραθέτουμε απόψεις και εμπειρίες!!

Αγγελικη
13-12-2005, 09:40 PM
Καλα Χριστουγεννα Κουνελακι!
Την αγαπη μου και τα φιλια μου!!!
http://www.wtv-zone.com/coplove/Fantasy/FA/lilkiss.gif

iliomimi
14-12-2005, 11:10 AM
καλημερα!! ειναι ενα θεμα που με απασχολει πολυ, μιας και ειμαι 35 και χωρισμενη με ενα παιδι εδω και 4 χρονια . τυχερη ειμαι αν βρω αντρα να με κοιταξει εστω 29 ετων. στην τελικη αρχισα να μην εχω προβλημα αν και θελω σοβαρη σχεση. δεν ενοω γαμο οποσδηποτε αλλα... κατι ομορφο και με καποια διαρκεια. η τελευταια μου σχεση εληξε πριν δυο μηνες και δυσκολευομαι παρα πολυ να το ξεπερασω. σαν ανθρωπος λοιπον θα ελεγα ειλικρινα οτι ηταν ισως και πιο ωριμος απο μενα.
ξερετε ομως ποια ειναι η γνωμη μου για το θεμα ολο? δεν εχουν αντοχες οπως οι γονεις μας ισως.εγω με αριστα το 10 η σχεση μου ηταν 10!! οταν λοιπον για 2 φορες που παρεκτραπηκα λεκτικα χωρισε χωρις δευτερη κουβεντα, κ ξεροντας οτι υποφερουμε και οι 2, . το συμπερασμα μου λοιπον ειναι οτι θελουν τελειες σχεσεις χωρις τον παραμικρο τσακωμο. αυτο ειναι λοιπον για μενα το μειονεκτημα, για εστω 6 χρονια διαφορας. σχεσεις ονειρικες θελουν. κατα τα αλλα δεν βρισκω λογο να μην κανει καποιος σχεση με διαφορα ηλικιας. διαφορα στα ορια του λογικου παντα.

friary
14-12-2005, 04:05 PM
Είναι δυνατόν τόσο καιρό να γινονται όλα αυτά και να μην έχω πάρει χαμπάρι?
Δεν με πιστεύω!!!!! Οπότε έστω τελευταία και καταϊδρωμένη, έχω να παρατηρήσω κι εγώ τα εξής!(Επ ευκαιρία των Αγίων ημερών και της παύσης της βίας στα σκοτεινά υπόγεια!)
1. Τον αγαπητό μου Dell Piero τον λένε Κώστα!
2. Στην διαμάχη μεταξύ Κουνελιού και μελών, εφόσον πήρε τέτοια τροπή, το πρώτο που έπρεπε να κοιταχτεί είναι το ατομικό ωροσκόπιο του Κουνελιού! Ανθρωποι που έχουν απόλυτες απόψεις και δεν δέχονται την γνώμη των άλλων (να μαντέψω έμφαση σε σταθερα ζώδια και δη στον Ταύρο?), ΌΤΙ και να τους λες είναι σαν να βαρας το κεφάλι σου στον τοίχο! (Η' κάνω λάθος?)
Θα αλλάξει γνώμη ο τοίχος? Μπα! Για ρώτα όμως το κεφάλι σου τι έχει παθει??
3. Μου εχει τύχει κι εμένα στη ζωή μου (ενω ήμουν υπερ των συνομιλίκων και εως 10 χρονια διαφορά) να ερωτευθώ σφόδρα γοητευτικό κύριο, 25 χρόνια ακριβως μεγαλύτερό μου!!!! Ας μην επεκταθώ, αλλα η ουσία είναι οτι σ' αυτή τη ζωή, ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ΠΟΤΕ!
Υ.Γ.Αυτο το μνμ οτι "αρκετό διάστημα δεν έχετε κάνει μια δημοσίευση στα forums μας" θα βγαίνει διαρκώς? Με αγχώνει!:wondering

Fotini Christodoulou
14-12-2005, 04:13 PM
Υ.Γ.Αυτο το μνμ οτι "αρκετό διάστημα δεν έχετε κάνει μια δημοσίευση στα forums μας" θα βγαίνει διαρκώς? Με αγχώνει!:wondering

Ειδες τι χάνεις οταν λειπεις;;; ;)

Το μνμ δεν βγαινει διαρκως!Μονο οταν οπως λεει εχεις καιρο να ποσταρεις!
Οποτε μην μου αγχωνεσαι!:nuts:

Dell Piero
14-12-2005, 04:20 PM
Χάι Μαίρη
1. Αν έμαθες το όνομά μου τώρα τι να πω..... Μόνο οδύνη μπορώ να εκφράσω (τάχαμ)
2. Δεν υπάρχει καμία διαμάχη με μέλη και μέλη. Δεν έχουμε να χωρίσουμε τα αμπέλια γιατί απλά δεν έχουμε αμπέλια.
3. Ήταν το άρθρο υψηλής επιστημονικής αστρολογικής γνώσης και το έκανα κι εγώ για διδακτοτική διατριβή. (Τέτοια να γράφετε προσφέρονται για χαβαλέ)
Υ.Γ. Το αγχωτικό μήνυμα για σένα ειδικά το έχω βάλει ΕΓΩ με τα χεράκια μου!
Διότι......... έγιναν σημεία και τέρατα που δεν τα παρακολουθούσες.... και δεν τα σχολίαζες.
Μετανοείς;;;;;;;

(Post off topic μη με μιμηθείτε παρακαλώ)

tannia
15-12-2005, 11:10 AM
Σίγουρα βέβαια είναι τυχαίο ποιον θα ερωτευτείς και μετράει βασικά η προσωπικότητα αλλά γενικά οι μεγαλύτεροι άντρες σε κάνουν να νιώθεις προστασία και μπορούν πιο εύκολα να σου επιβληθούν, πιστεύω εγώ. Επίσης αυτά είναι γούστα γιατί χέρω ότι μερικές προτιμούν νέους.
Δεν πρέπει κανείς να επηρεάζεται από τις γνώμες άλλων που δεν ξέρουν και ούτε θέλουν να μάθουν..

tannia
21-12-2005, 06:57 PM
Ωχ, τί βλέπω.. για άλλη μια φορά σκοτώνω εγώ τη συζήτηση; (αστειεύομαι)

SONIA64
21-12-2005, 08:53 PM
Σίγουρα βέβαια είναι τυχαίο ποιον θα ερωτευτείς και μετράει βασικά η προσωπικότητα αλλά γενικά οι μεγαλύτεροι άντρες σε κάνουν να νιώθεις προστασία και μπορούν πιο εύκολα να σου επιβληθούν, πιστεύω εγώ. Επίσης αυτά είναι γούστα γιατί χέρω ότι μερικές προτιμούν νέους.


Aγαπητή tannia γιατί να σου επιβληθεί ένας άντρας;Συγνώμη αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω.Το θέμα δεν είναι ποιός θα επιβληθεί σε μία σχέση.Οταν η σχέση έχει ουσία και βάσεις δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα.Οσο για την προτίμηση σε νεαρά άτομα θα σου πω ότι αυτό που αναζητούν οι ζωντανοί οργανισμοί για να λειτουργήσουν είναι να είναι ζωντανοί και οι συντροφοί τους.Συνήθως δεν βρίσκουν ηλικιακά κοντινούς ζωντανούς ανθρώπους για αυτήν την συγκεκριμένη ανάγκη τους για ζωή και καλώς ή κακώς καταλήγουν να κάνουν σχέση με νεώτερους.Άλλωστε το ποιός πάει πρώτος στην ουσία κανείς δεν το ξέρει παρά μόνο ο θεός κατ΄εμέ.
Τέλος θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι απ΄ότι βλέπεις δεν την σκότωσες την συζήτηση...ίσα-ίσα την αναζωπήρωσες;)

tannia
08-01-2006, 03:37 PM
Δεν έχω πρόβλημα με τις γυναίκες που προτιμούν νεώτερους- ίσα ίσα το εγκρίνω γιατί αξίζουν και οι γυναίκες κάποια σεξουαλική απελευθέρωση πλέον..

tannia
08-01-2006, 03:44 PM
'Οταν λέω να σου επιβληθεί εννοώ με την καλή έννοια και όχι μονόπλευρα σαν σατράπης και τέτοια

Yolanda
08-01-2006, 08:23 PM
Είπε ο Γιούνγκ μεταξύ άλλων, πως "ο Ερωτας είναι η πιο αλάνθαστη δυναμική διάσταση που φέρνει στην επιφάνεια, στο φώς, το υποσεινήδητο"...

Και οι περισσότεροι ξέρουμε απο πρώτο χέρι πώς αυτή η εκρηκτική εμπειρία του έρωτα, μας αποσπά απο παγιωμένες και στείρες βεβαιότητες και μας πηγαίνει αλλού! Θα μου ήταν αδιανόητο να τυλίξω αυτή την εμπειρία στο χαρτί ενός ημερολογίου. Νομίζω πως όταν σύζητάμε για "ηλικίες ερωτευμένων", ακυρώνουμε αυτή την ίδια τη φύση του έρωτα...

SONIA64
08-01-2006, 09:08 PM
Πολύ ωραία τοποθέτηση Yolanda

evangeline
08-01-2006, 10:32 PM
Πολύ αργά πήρα είδηση αυτή την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση. Όλα αγαπητοί φίλοι είναι θέμα γούστου και φάσης που περνάει ο καθένας. Αλλά σίγουρα ο έρωτας δεν έχει καθόλου να κάνει με την ηλικία. Όλα αυτά είναι μικροαστικά πρότυπα που δυστυχώς έχουν βαχυκυκλώσει την κοινωνία μας. Ποιός είπε ότι ότι ότι ο άντρας σε μια σχέση πρέπει να είναι μεγαλύτερος; Ποιός επέβαλε τις σχέσεις ανάμεσα σε συνομήλικους; Ποιός είναι αυτός που θα επιβάλει χρονικό όριο στον Έρωτα;
Προσωπικά έχω θαυμάσιες εμπειρίες με πολύ μικρότερους μου άντρες που ήθελαν διακαώς να με παντρευτούν. Παντρεύτηκα κάποιον 6 χρόνια μικρότερο μου και ζω καταπληκτικά.
Άλλωστε οι εποχές που οι γυναίκες γερνούσαν πριν την ώρα τους έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Κάντε μια απλή βόλτα και κοιτάξτε προσεκτικά γύρω σας. Κυκλοφορούν 40ρες που βάζουν κάτω 20ρες. Αλλά το θέμα έρωτας στην ουσία του δεν ταυτίζεται με την εμφάνιση και την ηλικία. Είναι θέμα κραδασμών, χημείας και κάποιων άλλων...ανεξήγητων παραγόντων.
Ποτέ δεν πίστεψα και δεν υπάκουσα στα στερεότυπα της μικροαστικής ελληνικής κοινωνίας. Χαίρομαι που και τα ...άστρα συμφωνουν.

Φιλιά σε όλους
Ευαγγελίνα

panther
09-01-2006, 10:52 AM
Αγαπητή Evangeline,

Δυστυχώς, θα συμφωνήσω με την Tannia γιατί εγώ προσωπικά δεν έχει τύχει ούτε να μπορέσω να δημιουργήσω σχέση με κάποιον νεότερο αλλά ούτε να μπορέσω να συννενοηθώ. Και από ότι έχω ακούσει κάποιες κοπέλες που το τόλμησαν το μετάνοιωσαν. Παρόλα αυτά, σου εύχομαι να είσαι πάντα ευτυχισμένη.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο στην διαφορά ηλικίας για να μην υπάρξουν προβλήματα στο "μακρινό" μέλλον!

Φιλικά
Ιουλία

venus2
09-01-2006, 04:32 PM
θεωρώ ότι η διαφορά ηλικίας δέν παίζει μεγάλο ρόλο
όσο η διαφορά νοοτροπίας ανάμεσα σε δυο ανθρώπους

Αγγελικη
09-01-2006, 05:50 PM
Το σκεφτηκα...το σκεφτηκα... το ξανασκεφτηκα...:)
Μου αρεσουν οι μεγαλυτεροι αντρες για τους εξης παρακατω λογους:

1) Μου αρεσει να διδασκομαι απο μεγαλυτερους και πιο ωριμους ανθρωπους.
2) Εχω καλη σχεση με τον πατερα μου (Ωροσκοπος, Ηλιος, Ουρανος, σε τριγωνο με τον Κρονο).
3) Με ελκυει η πρακτικοτητα και ο δυναμισμος που διαθετουν για πρακτικα θεματα (κατι που αδυνατω να εφαρμοσω στη ζωη μου, π.χ. λογαριασμους δημοσιων υπηρεσιων, ασφαλειες, φορολογικα κ.λπ).
Αυτο δεν ισχυει για ολους, απλως διαλεξα αυτους που το διεθεταν (αυτο που μου ελειπε).
4) Χρειαζομαι διπλα μου καποιον αντρα πιο δυναμικο απο μενα, γιατι εχω την ταση να ανταγωνιζομαι τους αντρες (παρολο που φαινεται αντιφατικο απο τα παραπανω). Ισως μεσω αυτης της ανταγωνιστηκοτητας που νιωθω, προσπαθω να εξελιχθω εξισορροπωντας τις αδυναμιες μου!
5) Η ταση αυτη απο μερους μου, εστιαζεται σε θεματα που εχουν να κανουν με τον ψυχισμο, την επικοινωνια, τις αντιληψεις, την κοσμοθερια του αλλου.
Στα πρακτικα θεματα δεν φερνω καμμια αντιρρηση.
Χρειαζομαι εναν κουβαλητη...

Παρολο που δεν μπορει να επεμβει το Κουνελακι, θα πω την γνωμη μου εστω και ετεροχρονισμενα... (πιστευω οτι παρακολουθει ακομη):

Δηλωσες οτι δεν μπορεις να κανεις σχεση με μεγαλυτερους αντρες απο σενα.
Και ομως, οταν αναφερθηκες στην οικογενειακη σου κατασταση, ο πρωτος αντρας που ανεφερες και εδειξες αδυναμια, ηταν ο πεθερος σου και οχι ο συντροφος σου...
Αυτον προσπαθησες να κερδισεις πρωτιστως...

Αγγελικη
09-01-2006, 06:05 PM
Να διευκρινησω:
Οι σχεσεις μου ξεκινουν απο απολυτο ερωτα και μονο.
Απλως, στη συνεχεια απομυθοποιουνται και εκλογικευονται.

Τωρα μπορειτε να με ξυλοφορτωσετε :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Κωστη, κι εσυ, για να σπασει ο παγος :bigsmile:

Kallio
10-01-2006, 09:16 PM
Για αρχη να ευχηθω σε ολους καλη χρονια...Εν συνεχεια να πω οτι ανηκω στη κατηγορια αυτη,ωντας 25 ετων ενω η καλη μου ειναι αισιως 33..Θα ξεκινησω λοιπον αναφεροντας σας καποια δεδομενα πανω στο θεμα μας..
1)Ολο και περισσοτεροι νεοι αντρες αναζητανε-εχουνε σχεσεις με απλα μεγαλυτερες η αρκετα μεγαλυτερες γυναικες..
2)Ολο και περισσοτερες γυναικες που ειναι σε ηλικια γαμου(30+-) απογοητευμενες απο συνομιληκους τους αντρες η ακομα και μεγαλυτερους,τελικα βρισκουνε παρηγορια(?) σε ενα νεοτερο αντρα..
3)Ολο και περισσοτερες νεες γυναικες 20(+-) αναζητουνε ασφαλεια,ωριμοτητα,δυναμη, νεσεις,κυρος σε πολυ μεγαλυτερους αντρες..
4)Ολο και περισσοτεροι παντρεμενοι (μεσηλικες) αντρες χωριζουνε για να βρουνε τη χαμενη Ιθακη τους (δυστυχως αυτη η κατηγορια ειναι ισως η πιο μεγαλη απο ολες) σε μια κατα πολυ μικροτερη τους γυναικα..
Αυτες οι 4 κατηγοριες ειμαι σχεδον βεβαιος πως η σας περιλαμβανουνε πολλους απο εσας η εστω περιλαμβανουνε καποιους απο τους φιλους,συγγενεις η γνωστους σας...
Το θεμα λοιπον για μενα εχει να κανει αποκλειστικα με την εξελιξη της κοινωνιας μας.Και εννοω οτι περιλαμβανει η κοινωνια μας..Και αυτο το οποιο ειναι κατεμε στην κορυφη της εξελιξης αυτης, ειναι η τρελα..Ναι κυριες και κυριοι η τρελα εξελισεται..γιατι με συγχωρειτε αλλα το να βλεπω κοριτσακια 20 χρονων με κυριους ανω των 40 να περπατανε χερακι χερακι σαν τα πιτσουνακια εγω το θεωρω
τρελα..
Παραυτα δεχομαι οτι σε καποιες περιπτωσεις μπορει να υπαρξει ερωτας και σε καποιες να καταληξει και σε αγαπη..Πειτε μου ομως εσεις ποσες εχουνε να κανουνε με ερωτα..Εξαλου μια σχεση μπορει να ξεκινησει απο ανασφαλεια,απο αναγκη απο συμφερον,απο,απο,απο...και να καταληξει σε αγαπη(αν και το θεωρω προσωπικα δυσκολο) ομως μια σχεση που ξεκιναει απο ερωτα σιγουρα εχει καλυτερες πιθανοτητες να καταληξει εκει..
Επισης ,σκεφτειτε σε τι ποσοστα ειναι τα διαζυγια τωρα" τωρα..που αυτοι που χωριζουνε, περασανε πολεμους,κακουχιες κτλ,που μεγαλωσανε με καποιες αξιες,με καποια ιδανικα..σκεφτειτε τωρα στο μελλον σε τι ποσοστο θα ναι τα διαζυγια της γεννιας της δικης μου...
Και για να τελειωσω λιγο αισιοδοξα να σας πω απλα, πως οσο και αν ολοι μας λιγο πολυ εχουμε τασεις αυτοκαταστροφης,παντα υπαρχει ελπιδα να ευτυχησουμε και αυτη η ελπιδα νομιζω πως εχει να κανει με τον ερωτα και μονο...Κοινως η τρελα θολωνει..το μισος σκοτωνει..ο ερωτας αγαπαει...
Φιλικα Κων/νος

- Κανεις δεν μπορει να σου πει κατι για σενα...που εσυ να μην το ξερεις ηδη..-

panther
11-01-2006, 09:26 AM
Ναι κυριες και κυριοι η τρελα εξελισεται..γιατι με συγχωρειτε αλλα το να βλεπω κοριτσακια 20 χρονων με κυριους ανω των 40 να περπατανε χερακι χερακι σαν τα πιτσουνακια εγω το θεωρω τρελα...


Καλημέρα Κωνσταντίνε,
Θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί θεωρώ ότι η τόσο μεγάλη διαφορά ηλικίας δεν είναι υγιείς! Εγώ όταν αναφέρομαι σε διαφορά ηλικίας εννοώ μέχρι 10 άντε 12 χρόνια. όχι να φτάσουμε στα άκρα. Βέβαι, ο έρωτας είπαμε.... είναι τυφλός!

Yolanda
12-01-2006, 08:33 PM
Kallio...Στήν κορυφή της εξέλιξης της κοινωνίας μας είναι η τρέλλα? Πώς την εννοείς την τρέλλα για την οποία μιλάς?..



και κάτι φιλικά: Η λέξη -πάραυτα- σημαίνει: αμέσως στη στιγμή και όχι "παρ' όλα αυτά" όπως το χρησιμοποίησες :idea:

leila
12-01-2006, 10:40 PM
Ο έρως χρόνια δεν κοιτά.Γνωστό και χιλιοειπωμένο.Αλλα μεγάλη αλήθεια.Δεν λέω, και μένα μου ακουγεται κάπως όταν μαθαίνω για αρκετά μεγάλες διαφορές, ούτε καν τον ίδιο μου τον εαυτό δεν θα μπορούσα να φανταστώ να μπορεί να συνυπάρξει με κάποιον κατα πολύ μεγαλύτερο αλλα κανένας μας δεν ξέρει τι του ξημερώνει:)

venus2
13-01-2006, 09:38 AM
οι ερωτες με μεγάλη διαφορά ηλικίας έχουν να κάνουν με τα παιδικά χρόνια
του καθένα και την εικόνα για τους γονείς του
την εξήγηση μπορεί να τη δώσουν μόνο οι ψυχολογοι!!!!!

friary
13-01-2006, 12:06 PM
Κύριοι και κυρίες...Ο έρωτας είναι θέμα καθαρά του......"μαλακού υπογαστρίου" του καθενός απο εμάς. Τόσα σχόλια, τόσες αναζητήσεις για πράγματα πολύ απλά. Ο καθένας ότι τον ευχαριστεί κάνει! Θέλει η 20άρα να πάει με το 50 άρη? Μπράβο της! Και καλά κάνει. Θέλει ο ...60άρης να πάει με την 18άρα? Αν θέλει κι αυτή μπράβο τους και καλά να περάσουνε. Τόσα taboo, τόσες προκαταλήψεις, τόσα κατηγορώ.... Φτάνει πια! Πόσες γενιές πρέπει να ξεσκαρτάρουν δηλαδή για να σταματήσει αυτό το πανηγυράκι της..."τεκνατζούς", του "τζόβενου", του "γεροξεκούτη" και δεν ξέρω πόσα άλλα κοσμητικά υπάρχουν για το θέμα.
Ο τίτλος είναι ξεκάθαρος. ΕΡΩΤΑΣ με διαφορά ηλικίας. Αλλο έρωτας, άλλο αγάπη, άλλο...τσάι και συμπάθεια!

fillenia
13-01-2006, 07:38 PM
Να ’γιάσει το στόμα σου friary!

Ακριβώς έτσι, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!
Και όπως λέει και μια θέση της εξελικτικής ψυχολογίας και της κοινωνιοβιολογίας, ως επέκτασης της δαρβινικής θεωρίας της εξέλιξης, τα σεξουαλικά μας ένστικτα καθόρισαν-καθορίζουν τα κοινωνικά μας πρότυπα-συμπεριφορά.
Οι πρόγονοί μας κυνηγοί-τροφοσυλλέκτες φταίνε για τις σημερινές μας προτιμήσεις. Το σεξουαλικό μας ένστικτο είναι υπεύθυνο τρόπον τινά ακόμα και για τη "δημιουργία" της μουσικής τέχνης.

Και επειδή ο έρωτας δεν ήταν ανέκαθεν προϋπόθεση για την σύναψη γάμου, θα θυμίσω πως οι καλύτεροι γάμοι ήταν με διαφορά ηλικίας και μάλιστα με τη νύφη κατά πολυ νεώτερη του γαμπρού. Σκεφτείτε απλά την βιολογική ηλικία αναπαραγωγής του άνδρα και της γυναίκας και θα καταλάβετε περισσότερα.
Για την γυναίκα η ηλικία αυτή είναι πολύ μικρότερη. Ο δε αριθμός των ωαρίων σαφώς μικρότερος των σπερματοζωαρίων. Θεωρητικά ένας άνδρας μπορεί να κάνει περισσότερα παιδιά από μια γυναίκα. Ποιος λοιπόν θα είναι περισσότερο επιλεκτικός για τον κατάλληλο σύντροφο, με επίκεντρο πάντα το ένστικτο της αναπαραγωγής; H γυναίκα ασφαλώς! Γι αυτό και τείνει να είναι πιο πιστή και μονογαμική από τον άνδρα. Γιατί προστατεύει τα ωάριά της, τα παιδιά της, με την κυριολεξία της έννοιας προστασία (τροφή, στέγη, ασφάλεια,επιβίωση) Κάπως έτσι εξηγείται και η ανδρική πολυγαμία. Σε βιολογικό επίπεδο πάντα, γιατί μετά έρχονται τα κοινωνικά πρότυπα, τα ταμπού, το περιβάλλον κλπ.

Φυλλένια

Yolanda
14-01-2006, 09:54 PM
Ν' αγιάσει το στόμα σου FRIARY!

.
.. μέχρι που το αγαπητό Venus2, μας είπε αν ερωτευτούμε με μεγάλη διαφορά, να πάμε στον ψυχίατρο!!!

SONIA64
20-01-2006, 07:54 PM
Κύριοι και κυρίες...Ο έρωτας είναι θέμα καθαρά του......"μαλακού υπογαστρίου" του καθενός απο εμάς. Τόσα σχόλια, τόσες αναζητήσεις για πράγματα πολύ απλά. Ο καθένας ότι τον ευχαριστεί κάνει! Θέλει η 20άρα να πάει με το 50 άρη? Μπράβο της! Και καλά κάνει. Θέλει ο ...60άρης να πάει με την 18άρα? Αν θέλει κι αυτή μπράβο τους και καλά να περάσουνε. Τόσα taboo, τόσες προκαταλήψεις, τόσα κατηγορώ.... Φτάνει πια! Πόσες γενιές πρέπει να ξεσκαρτάρουν δηλαδή για να σταματήσει αυτό το πανηγυράκι της..."τεκνατζούς", του "τζόβενου", του "γεροξεκούτη" και δεν ξέρω πόσα άλλα κοσμητικά υπάρχουν για το θέμα.
Ο τίτλος είναι ξεκάθαρος. ΕΡΩΤΑΣ με διαφορά ηλικίας. Αλλο έρωτας, άλλο αγάπη, άλλο...τσάι και συμπάθεια!

Tα είπε όλα!!!:blink1:

DEPPIE
20-01-2006, 08:14 PM
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΣΧΕΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΘΕΜΑ ΜΥΑΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΩΣ ΕΧΕΙ ΓΑΛΟΥΧΗΘΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ . ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ . Ο ΕΝΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ 50 ΕΤΩΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΣΜΟ ΜΕ ΕΝΑΝ 25.ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΤΕΚΕΣΤΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.
ΦΙΛΑΚΙΑ DEPPIE

Maroulita
21-01-2006, 05:32 PM
¶ργησα να απαντήσω, παρόλο που το συγκεκριμένο θέμα το παρακαλουθώ από την αρχή και με προβληματίζει ιδιαίτερα... Με ποιους όρους μιλάμε; Μιλάμε για συναισθήματα με όρους της λογικής έχω τη γνώμη και πολλές φορές δεν το παίρνουμε χαμπάρι. Μέχρι πρότινος θα μπορούσα να πω ότι όχι ακριβώς κατέκρινα τέτοιου είδους "έρωτες", αλλά δεν τους είχα και σε υπόληψη, θεωρώντας σίγουρο το εφήμερο του πράγματος. Ωστόσο καθώς περνούν τα χρόνια, μπορώ να πω ότι τέτοιου είδους συναισθήματα δεν χαλιναγωγούνται, ούτε μπορούν να περιοριστούν σε ηλικίες, κοινωνικές θέσεις ή όποια άλλη σύμβαση (έχω την εντύπωση ότι είναι όλα αυτά συμβάσεις κοινωνικές). Αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις αυτές που τέτοιοι "έρωτες" έχουν υποκείμενα υλικά ωφέλη, κατ' εμέ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις είναι καλοδεχούμενοι. Σίγουρα παίζουν ρόλο τα βιώματα του καθενός, ο ψυχικός του κόσμος ή ό,τι άλλο, δεν μπορούμε όμως να μιλάμε και για "θανάσιμο αμάρτημα"!
Αυτά τα ολίγα και από μένα!

ConstantinosT
23-01-2006, 02:35 PM
Αγαπητοί φίλοι και μέλη του forum !

Διάβασα με πολυ ενδιαφέρον όλα τα μηνύματα καθως ειμαι απο αυτούς που βρίσκομαι " μέσα " σε αυτό που συζητάτε.

Ειμαι 33 χρονών, Δίδυμος στο ζώδιο με ωροσκόπο λιοντάρι. Οι μέχρι τώρα σχέσεις μου ειχαν πάντα μια διαφορά ηλικίας της τάξης των 2 -3 χρόνων.
Στις 26 Δεκεμβρίου που μας πέρασε γνώρισα και δέχτηκα το flirt ενος ατόμου 13 ολόκληρα χρόνια μικρότερού μου. Φυσικά κολακευτικα απο το γεγονός όμως δεν το προχώρησα λόγω της μεγάλης διαφοράς ηλικίας. Καθως όμως το άτομο συνέχισε το "στενό μαρκάρισμα" είπα να το δοκιμάσω.

Η σχεση αυτή όπως καταλαβαίνεται ειναι πολύ πρόσφατη και διανύει μόλις τον πρώτο μήνα της αρα δεν μπορω να μιλήσω για την εξέλιξή της.
Μπορω όμως να μιλήσω για τους προβληματισμούς μου.
Αρχικά με απασχολεί το κατα ποσο ανιδιοτελής ειναι αυτη η σχεση. Εχω δει πολλούς της ηλικίας μου και μεγαλύτερους να γινονται υποχείρια των μικροτερων και φιλόδοξων συντρόφων τους με στοχο την οικονομική ή/και κοινωνική ανέλιξη των δευτερων.
Επίσης ο παρορμητισμός και ενθουσιασμός που διακρίνει τους εφήβους με κάνει να κρατάω πολλές "πισινές" για τα συναισθήματα που εισπράττω. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να κατηγορήσω τον σύντροφό μου καθως το πιθανότερο ειναι να γίνεται ερρήμην του.
Τελος διατηρώ αμφιβολίες και για τον εαυτό μου καθως φοβάμαι μήπως αυτή η εφηβική ενέργεια, αθωότητα και ο αυθορμητισμός που τωρα βρισκω διασκεδαστικα και ευχάριστα μεσα στην ρουτίνα της καθημερινότητας μου με το πέρασμα του χρόνου αρχίσω να τα θεωρώ χαζά, παιδιάστικα, ανούσια.

Ως Δίδυμος όμως μου αρέσει να εξερευνώ οτιδήποτε καινούριο. Και για μένα ολη η κατάσταση ειναι καινούρια. Και περνάω καλά. Και μου αρέσει. Και για να βρέθηκε στο δρόμο μου κάποιος λόγος θα υπάρχει. Και θα τον βρω.
Γιατι η ζωή ειναι μια περιπέτεια και θέλω να τη ζήσω. Γιατι στον έρωτα δεν υπάρχει "πρέπει" ή "δεν πρέπει". Η ηλικία ειναι ενα νούμερο. Ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα ειναι αυτά που εισπράτουμε απο τους άλλους. Και πιστέψτε με οτι εχω δει ατομα "ώριμα" ηλικιακά να είναι "ανώριμα" στο μυαλό όπως βέβαια και το αντίστροφο.

Να 'στε όλοι καλά
ConstantinosT

Rinoula
24-01-2006, 03:59 PM
Καλησπέρα σας,

Η δικιά μου γνώμη σε αυτό το θέμα είναι ότι παντα κάτι κρύβεται από πίσω.
Δηλαδή το χρήμα είναι η αιτία.
Δεν γίνεται μια 20 χρονών να είναι με έναν 40 και βάλε και να είναι μαζί του επειδή είδε τα ωραία του μάτια και έπεσε τέζα.
Και εγώ το μεταφράζω σε (ΛΕΠΤΑ[/B[B]] αισθήματα ) και όχι ο Ερως χρόνια δεν κοιτά.
:cheesy:

panther
24-01-2006, 04:10 PM
Καλησπέρα σας,

Η δικιά μου γνώμη σε αυτό το θέμα είναι ότι παντα κάτι κρύβεται από πίσω.
Δηλαδή το χρήμα είναι η αιτία.
Δεν γίνεται μια 20 χρονών να είναι με έναν 40 και βάλε και να είναι μαζί του επειδή είδε τα ωραία του μάτια και έπεσε τέζα.
Και εγώ το μεταφράζω σε (ΛΕΠΤΑ[/B[B]] αισθήματα ) και όχι ο Ερως χρόνια δεν κοιτά.
:cheesy:

Συμφωνώ εν μέρει. Αυτό γίνεται σε κάθε ηλικία, είτε είναι μικρή η διαφορά είτε μεγάλη! Έχω ακούσει για ζευγάρια με μεγάλη διαφορά ηλικίας όπου ο άνδρας είχε μια απλή δουλειά και εκείνη τον ερωτεύτηκε - όπως λέει γιατί αισθανόταν σιγουριά.
Και έχω γνωρίσει κοπέλα που παντρεύτηκε με κάποιον συνομίληκό της (πολύ μέτριας εμφάνισης) για τα "λεφτά" αισθήματα που αναφέρεις!!:toung:

Αγγελικη
24-01-2006, 05:54 PM
Βρε παιδια!!!
Δεν ζουμε πλεον στην εποχη
που οι 40ηδες θυμιζαν τους παππουδες μας!!:bigsmile: :bigsmile:

SONIA64
24-01-2006, 09:48 PM
Ειμαι 33 χρονών, Δίδυμος στο ζώδιο με ωροσκόπο λιοντάρι. Οι μέχρι τώρα σχέσεις μου ειχαν πάντα μια διαφορά ηλικίας της τάξης των 2 -3 χρόνων.
Στις 26 Δεκεμβρίου που μας πέρασε γνώρισα και δέχτηκα το flirt ενος ατόμου 13 ολόκληρα χρόνια μικρότερού μου. Φυσικά κολακευτικα απο το γεγονός όμως δεν το προχώρησα λόγω της μεγάλης διαφοράς ηλικίας. Καθως όμως το άτομο συνέχισε το "στενό μαρκάρισμα" είπα να το δοκιμάσω.

Η σχεση αυτή όπως καταλαβαίνεται ειναι πολύ πρόσφατη και διανύει μόλις τον πρώτο μήνα της αρα δεν μπορω να μιλήσω για την εξέλιξή της.
Μπορω όμως να μιλήσω για τους προβληματισμούς μου.
Αρχικά με απασχολεί το κατα ποσο ανιδιοτελής ειναι αυτη η σχεση. Εχω δει πολλούς της ηλικίας μου και μεγαλύτερους να γινονται υποχείρια των μικροτερων και φιλόδοξων συντρόφων τους με στοχο την οικονομική ή/και κοινωνική ανέλιξη των δευτερων.
Επίσης ο παρορμητισμός και ενθουσιασμός που διακρίνει τους εφήβους με κάνει να κρατάω πολλές "πισινές" για τα συναισθήματα που εισπράττω. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση δεν μπορώ να κατηγορήσω τον σύντροφό μου καθως το πιθανότερο ειναι να γίνεται ερρήμην του.
Τελος διατηρώ αμφιβολίες και για τον εαυτό μου καθως φοβάμαι μήπως αυτή η εφηβική ενέργεια, αθωότητα και ο αυθορμητισμός που τωρα βρισκω διασκεδαστικα και ευχάριστα μεσα στην ρουτίνα της καθημερινότητας μου με το πέρασμα του χρόνου αρχίσω να τα θεωρώ χαζά, παιδιάστικα, ανούσια.

Ως Δίδυμος όμως μου αρέσει να εξερευνώ οτιδήποτε καινούριο. Και για μένα ολη η κατάσταση ειναι καινούρια. Και περνάω καλά. Και μου αρέσει. Και για να βρέθηκε στο δρόμο μου κάποιος λόγος θα υπάρχει. Και θα τον βρω.
Γιατι η ζωή ειναι μια περιπέτεια και θέλω να τη ζήσω. Γιατι στον έρωτα δεν υπάρχει "πρέπει" ή "δεν πρέπει". Η ηλικία ειναι ενα νούμερο. Ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα ειναι αυτά που εισπράτουμε απο τους άλλους. Και πιστέψτε με οτι εχω δει ατομα "ώριμα" ηλικιακά να είναι "ανώριμα" στο μυαλό όπως βέβαια και το αντίστροφο.

Aγαπητέ Κωνσταντίνε,
μαύρισα τα σημεία που θα ήθελα να σου επισημάνω αν μου επιτρέπεις.
1) Η μεγάλη διαφορά ηλικίας που νομίζεις ότι έχεις με την κοπέλα πιστεψέ με θεωρείται φυσιολογική μια και εισαι και εσύ μικρός όσο κι αν δεν το συνηδιτοποιείς αυτή τη στιγμή.Ενας άντρας στην ηλικία σου ειναι και μικρός και ώριμος ταυτόχρονα για πάρα πολλά πράγματα.Ειναι δηλαδή σχεδόν έφηβος αν σκεφτεί κανείς ότι ένας πολιτικός λιγο μετά τον μεσαίωνα θεωρούνταν στο άνθος της ηλικίας του γύρω στα πενήντα....
2)Η κοπέλα δεν είναι έφηβη.Μπορεί να έχει την διάθεση και την ενέργεια της ηλικίας της αλλά αυτό δεν προυποθέτει κιόλας ανωριμότητα σε μία σχέση.
3) Εγραψες για οικονομική και κοινωνική ανέλιξη.Αν μπορείς και αξίζει να της τα προσφέρεις εσύ αυτά τότε κάντο.Μπορεί και να το ευχαριστειθείς πολύ.
4)Αφησα το καλύττερο για το τέλος.Την ρουτίνα της δεν θα την βαρεθείς ποτέ.Τι πιό ωραίο απο το να ζείς με εναν άνθρωπο χαρούμενο, αισιόδοξο, full απο ενέργεια, μπρίο, διάθεση για ζωή.
Αυτό δεν έγραψες κι εσύ στο τέλος;Πως θέλεις να το ζήσεις;Ζήσε το !Οπως κι νάχει θα είναι μοναδική εμπειρία και που ξέρεις μπορεί να αποβεί μοιραίο και για τους δύο.
Με τις ευχές μου
Σοφία

Yolanda
25-01-2006, 08:11 PM
Συμπαθέστατε KonstantineT, αν φτάσει κάποια στιγμή στη ζωή σου που ο αυθορμητισμός και η αθωότητα σου φαίνονται χαζά και ανούσια, τότε θα πρέπει να προβληματιστείς για τον εαυτό σου!
Μια χαρά είναι η σχέση σου..μην σε απασχολεί το ενδεχόμενο να μην πάει κάτι καλά αύριο. Η ζωή μας δεν βρίσκεται στο μέλλον. Ζήσε αυτό που σου προσφέρεται εδώ και τώρα. Αν κάτι δεν πάει καλά κάποια στιγμή, ή καρδιά σου ή ή αντίληψή σου θα το συλλάβουν.
Μην αποστραγγίζεις την χαρά του σήμερα με άτοπες ανησυχίες για το μακρινό αύριο.
με συμπάθεια.

ANGE
22-11-2006, 12:46 PM
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο. Για μένα που είμαι Δίδυμος σίγουρα ισχύει. Ελπίζω να ισχύει το ίδιο και για το άτομο που με ενδιαφέρει και είναι Υδροχόος....που μάλλον ισχύει δηλαδή.

kiaRRa
22-11-2006, 12:58 PM
Πραγματικά ωραία συζήτηση. Και συμφωνώ πως είναι απαραίτητο να ζούμε στο τώρα, αλλιώς η ανησυχία μας για το αύριο θα μας κατασπαράξει και θα ζήσουμε συμβατικά.Οσο για το αν μπορεί κάποιος/α να νιώσει ευτυχία μέσα σε μια σχέση με μεγαλύτερο/η,σαφώς και μπορεί. Αρκεί πάντα να διατηρήσει τον αυτοσεβασμό του/της αλλά και να κατανοεί τις διαφορετικές ανάγκες της/του συντρόφου του/της.:embarrest

Alien1
22-11-2006, 01:03 PM
Μπορει να ειναι το χρημα στην μεση
η
και το ατομο να εχει καποιες ψιλοτασεις παιδεραστιας
η
με αυτο το τροπο θελει να επιβεβαιωθει οτι ειναι ακομα ομορφος\ομορφη και τραβαει και τους μικροτερους σε ηλικια...



Παντως καποιες διδυμισιες αποψεις (παροτι ειμαι και εγω στο ωροσκοπο διδυμος) του στυλ "ζησε μονο για το σημερα και κανε οτι σου γουσταρει και μην σε νοιαζει το αυριο" δεν με βρισκουν συμφωνω

Για μενα αυτος ο τροπος ζωης ειναι ιδιαιτερα ανευθυνος, εγωιστικος ως ενα βαθμο, αλλα και ρηχος


Βεβαια απο κει και περα το τι θα κανει ο καθενας την ζωη του ειναι και δικαιωμα του

ANGE
22-11-2006, 01:10 PM
Συμφωνώ ότι ο ερως χρόνια δεν κοιτά. Γιατί μου έτυχε κι εμένα. Αυτός είναι ο λόγος που πλέον λέω ποτέ μη λες ποτέ. Είχα ανάγκη να ερωτευτώ και έτυχε με μικρότερο. Έτυχε να είναι ο συγκεκριμένος, θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερος ή οτιδήποτε άλλο. Δεν το εμπόδισα, δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το κάνω άλλωστε. Τώρα που θα καταλήξει δεν ξέρω. Θα το αφήσω να κυλήσει όμως. Πιστεύω ότι είμαι ψυχολογικά προετοιμασμένη ότι το πιθανότερο είναι ότι δεν πρόκειται να έχουμε γάμους και κουφέτα. Το πολύ πολύ εκείνος να μου φέρει κάποια στιγμή το προσκλητήριο...¶λλά θέλω να το ζήσω, δεν μπορώ να κάνω πίσω.

Alien1
22-11-2006, 02:01 PM
Το τι κανει καποιος τωρα εχει καλες η κακες συνεπειες στο αυριο

απο κει και περα ο καθενας ειναι υπευθυνος για τις πραξεις του αλλα και για τις συνεπειες των πραξεων του διοτι το αυριο δεν παραμενει για παντα αυριο αφου ο χρονος προχωρα...οταν ερθει το αυριο και γινει σημερα θα παρει και τις αναλογες καλες η κακες ανταμοιβες

SONIA64
22-11-2006, 08:14 PM
Αγαπητέ Alien1 δεν γνωρίζω την ηλικία σου και τις εμπειρίες σου στη ζωή ή ακόμη ακόμη και τον χαρακτήρα σου αλλά θα σου πω κάτι: Ποτέ μη λές ποτέ.
Όταν ήμουνα αρκετά μικρότερη άκουγα κάποιες γυναίκες να διηγούνται τις σχέσεις τους με μικρότερους και έλεγα απο μέσα μου"μα πως μπορούνε;" ή "τι βρίσκουν απο εναν μικρότερο".Κι όμως καλώς ή κακώς μου συνέβει και μένα αυτό.Δεν θα σου περιγράψω αυτή τη στιγμή τι μπορείς να ανακαλύψεις ή τι μπορείς να ζήζεις με εναν μικρότερο, να ξέρεις όμως ότι πολλές φορές δεν ειναι κάτι που επιλέγεις (επειδή δεν έχεις τη δύναμη να αντισταθείς).Συνήθως σε επιλέγει αυτό.Αν ανήκεις στην κατηγορία που ότι μη επιτρεπτό απο την κοινωνία ειναι καταδικαστέο τότε εντάξει, μη νομίζεις όμως οτι αυτό που εσύ αυτή τη στιγμή θεωρείς ανεπίτρεπτο για τους προσωπικούς σου λόγους αποκλείεται να σου συμβει σε απίθανο χρόνο.Δεν στο εύχομαι μια και σε βρίσκει σε πλήρη ασυμφωνία με τα πιστεύω σου αλλά μην αποκλείεις και τίποτα στη ζωή σου γιατί ο χρόνος περνα όπως ειπες και ποτε δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει το αύριο.
Φιλικά
Σοφία

Alien1
22-11-2006, 09:17 PM
Aγαπητη Sonia
ουτε και εγω γνωριζω την ηλικια σου η τις εμπειριες σου στην ζωη αυτο ομως που προσωπικα πιστευω και συμφωνα με τις δικες μου εμπειριες\γνωσεις ειναι οτι τετοιου ειδους σχεσεις ειναι ανωριμες εκ φυσεως η ειναι λογο συμφεροντος και στην 1η περιπτωση που δεν υπαρχει συμφερον συνηθως δεν εχουν μεγαλη διαρκεια χρονου...

Αμα δεν υπαρχει καποιο συμφερον στην μεση (πχ χρηματικο) συνηθως τετοιες σχεσεις διαλυονται μιας και ο μικροτερος σε αυτη τη σχεση δεν ειναι και ο πιο ωριμος και ο πιο σταθερος για να την κρατησει.
Μολις μαλιστα βρεθει και ο τριτος\τριτη στην μεση που του\της ταιριαζει πιο πολυ στην ηλικια του...

SONIA64
22-11-2006, 11:11 PM
Aγαπητη Sonia
ουτε και εγω γνωριζω την ηλικια σου η τις εμπειριες σου στην ζωη αυτο ομως που προσωπικα πιστευω και συμφωνα με τις δικες μου εμπειριες\γνωσεις ειναι οτι τετοιου ειδους σχεσεις ειναι ανωριμες εκ φυσεως η ειναι λογο συμφεροντος και στην 1η περιπτωση που δεν υπαρχει συμφερον συνηθως δεν εχουν μεγαλη διαρκεια χρονου...

Αμα δεν υπαρχει καποιο συμφερον στην μεση (πχ χρηματικο) συνηθως τετοιες σχεσεις διαλυονται μιας και ο μικροτερος σε αυτη τη σχεση δεν ειναι και ο πιο ωριμος και ο πιο σταθερος για να την κρατησει.
Μολις μαλιστα βρεθει και ο τριτος\τριτη στην μεση που του\της ταιριαζει πιο πολυ στην ηλικια του...

Εχεις δίκιο σ΄αυτά που λές καλέ μου Alien1 αλλά όλα αυτά δεν αναιρούν το γεγονός ότι μπορείς να δώσεις, να πάρεις, να περάσεις καλά και όσο διαρκέσει.Στο κάτω κάτω της γραφής ποιός εγγυάται ότι σε μία σχέση με φυσιολογικές διαφορές ηλικίας θα έχει αίσιο τέλος ντε και καλά.Απλά σ΄αυτή τη περιπτωση θεωρείς το τέλος της σχέσης προδιαγεγραμένο και ίσως να υπάρξει και η έκπληξη...να ειστε για πάντα μαζί.Δύσκολο δε λέω αλλά έχουν συμβει και αυτά.Πάντως για την ιστορία η δικη μου περίπτωση κατέληξε όπως ανέφερες παραπάνω και έχω υπογραμίσει, ύστερα απο 3 χρόνια όμως ανεπανάλυπτης αγάπης και απόλυτης σχεδόν ταύτισης απόψεων και χαρακτήρων.Εγώ σήμερα ακόμα βρίσκομαι στο μεταβατικό στάδιο για να το ξεπεράσω, δεν παύω όμως να σκέφτομαι τις καλές στιγμές και να του εύχομαι να ειναι καλά και ευτυχισμένος γιατί με αγάπησε πολύ και περάσαμε καλά όσο ήμασταν μαζί ουσιαστικά.Και αν με ρωτήσεις αν θα το ξανάκανα θα σου έλεγα ΝΑΙ.
Φιλικά
Σοφία

e k
23-11-2006, 09:55 AM
Συμπαθέστατε KonstantineT, αν φτάσει κάποια στιγμή στη ζωή σου που ο αυθορμητισμός και η αθωότητα σου φαίνονται χαζά και ανούσια, τότε θα πρέπει να προβληματιστείς για τον εαυτό σου!
Μια χαρά είναι η σχέση σου..μην σε απασχολεί το ενδεχόμενο να μην πάει κάτι καλά αύριο. Η ζωή μας δεν βρίσκεται στο μέλλον. Ζήσε αυτό που σου προσφέρεται εδώ και τώρα. Αν κάτι δεν πάει καλά κάποια στιγμή, ή καρδιά σου ή ή αντίληψή σου θα το συλλάβουν.
Μην αποστραγγίζεις την χαρά του σήμερα με άτοπες ανησυχίες για το μακρινό αύριο.
με συμπάθεια.

Συγκλονιστιστική γραφή! Με συγκίνησες! Συμφωνώ απόλυτα!!!
Perfect

ζουζούνα1977
23-11-2006, 10:44 AM
Μην αποστραγγίζεις την χαρά του σήμερα με άτοπες ανησυχίες για το μακρινό αύριο.

Σωστότατο......................

brainstorm
23-11-2006, 11:12 AM
Γεια σας κ απο μενα!!Η προσωπικη μου ταπεινη αποψη ειναι οτι Οπως στρωσεις ετσι κοιμασαι.

Rinoula
24-11-2006, 01:28 PM
Καλησπέρα,

Αν και έχω απαντήσει σχετικα για την διαφορά της ηλικίας, μου έτυχε πρόσφατα περίπτωση με διαφορά ηλικίας.
Εγώ είμαι 33 αυτός 26 βέβαια δεν είναι τεράστια διαφορά, αλλά είναι μια διαφορά.
Εμένα με έχουν πιάσει οι ανησυχίες μου (πότε θα γίνω μάνα), εκείνος έχει τις δικιές του και ποιο είναι το αποτέλεσμα?
Από τέτοιου είδους σχέσεις τι μπορείς να εισπράξεις?
Βρίσκεσε σε ένα αδιέξοδο, εγώ πάντως έτσι νιώθω.:worried:

kiaRRa
24-11-2006, 01:36 PM
Το αδιέξοδο που νιώθεις ότι βρίσκεσαι δεν οφείλεται απαραίτητα στην διαφορά ηλικίας σας.Κάλλιστα και κάποιος άντρας 35-40 χρόνων μπορεί να ενδιαφέρεται πρωτίστως για την επαγγελματική του ανέλιξη.Όπως και μια γυναίκα στα 35 μπορεί να συνεχίζει να προτάσσει την καριέρα αντί της οικογένειας. Μην γινόμαστε μανιχαϊστές! Είναι πολλά τα αίτια για ένα αδιέξοδο(αν και μάλλον απλά σε ανησυχία βρίσκεσαι) και συνήθως είναι βαθύτερα.Όντως είναι σημαντικό θέμα ένα ζευγάρι να έχει κοινούς στόχους, αλλά αυτό δεν συμβαδίζει απαραίτητα με την ανυπαρξία ηλικιακής διαφοράς.:bigsmile:

*Astropeleki*
24-11-2006, 01:38 PM
... Οπως στρωσεις ετσι κοιμασαι.

Υπάρχει και το "Ό,τι κοροϊδεύεις το λούζεσαι" !!!!!! :embarrest



Καλησπέρα,

Αν και έχω απαντήσει σχετικα για την διαφορά της ηλικίας, μου έτυχε πρόσφατα περίπτωση με διαφορά ηλικίας.
Εγώ είμαι 33 αυτός 26 βέβαια δεν είναι τεράστια διαφορά, αλλά είναι μια διαφορά.
Εμένα με έχουν πιάσει οι ανησυχίες μου (πότε θα γίνω μάνα), εκείνος έχει τις δικιές του και ποιο είναι το αποτέλεσμα?
Από τέτοιου είδους σχέσεις τι μπορείς να εισπράξεις?
Βρίσκεσε σε ένα αδιέξοδο, εγώ πάντως έτσι νιώθω.:worried:

Αν δεν ήσουν προκατελλειμένη θα άφηνες τα πράγματα να ρέουν χωρίς άγχη και ερωτήσεις του τύπου αυτού. Διαφορετικά αν ξεκίνησες αυτή τη σχέση έχοντας στο μυαλό σου ότι θες να γίνεις μάνα και ίσως αυτή η διαφορά ηλικίας να βρίσκει και τους δυο σε διαφορετικές φάσεις ζωής, τότε δεν θα έπρεπε να την κάνεις. Δυστυχώς είναι η πραγματικότητα...... :embarrest Είναι σα να έχεις προδικάσει το μέλλον.

Marina 7771
24-11-2006, 01:38 PM
Καλησπέρα,

Αν και έχω απαντήσει σχετικα για την διαφορά της ηλικίας, μου έτυχε πρόσφατα περίπτωση με διαφορά ηλικίας.
Εγώ είμαι 33 αυτός 26 βέβαια δεν είναι τεράστια διαφορά, αλλά είναι μια διαφορά.
Εμένα με έχουν πιάσει οι ανησυχίες μου (πότε θα γίνω μάνα), εκείνος έχει τις δικιές του και ποιο είναι το αποτέλεσμα?
Από τέτοιου είδους σχέσεις τι μπορείς να εισπράξεις?
Βρίσκεσε σε ένα αδιέξοδο, εγώ πάντως έτσι νιώθω.:worried:
Έχεις δίκιο Rinoula για το αδιέξοδο, αν εσύ το βλέπεις τόσο διαφορετικά από κείνον, και δεν είναι μόνο η ηλικία που παίζει ρόλο εδώ. Αν απλώς θέλεις να περάσεις καλά για ένα διάστημα-χωρίς εκμετάλευση κανενός-τότε μην κάνεις σκέψεις για μακρυνό μέλλον, γιατί ίσως να σκιάζεις το ευχάριστο παρόν. Αν πάλι η ανάγκη σου για κάτι πολύ σταθερό και επίσημο είναι τόσο μεγάλη, ώστε να μην μπορείς να καλυφθείς με την παρούσα σχέση σου, τότε σκέψου μήπως πρέπει να στραφείς αλλού, όσο είναι νωρίς.

starfish
24-11-2006, 01:55 PM
Το αδιέξοδο που νιώθεις ότι βρίσκεσαι δεν οφείλεται απαραίτητα στην διαφορά ηλικίας σας.Κάλλιστα και κάποιος άντρας 35-40 χρόνων μπορεί να ενδιαφέρεται πρωτίστως για την επαγγελματική του ανέλιξη.Όπως και μια γυναίκα στα 35 μπορεί να συνεχίζει να προτάσσει την καριέρα αντί της οικογένειας. Μην γινόμαστε μανιχαϊστές! Είναι πολλά τα αίτια για ένα αδιέξοδο(αν και μάλλον απλά σε ανησυχία βρίσκεσαι) και συνήθως είναι βαθύτερα.Όντως είναι σημαντικό θέμα ένα ζευγάρι να έχει κοινούς στόχους, αλλά αυτό δεν συμβαδίζει απαραίτητα με την ανυπαρξία ηλικιακής διαφοράς.:bigsmile:

Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω.
Θα προσθεσω τα εξης:
Για καποιο περιεργο λογο, οι γυναικες που εχουν σχεση ή θα μπορουσαν να εχουν σχεση με μικροτερους τους, πολλες φορες αντιδρουν με περιεργο τροπο. Λες και καθε σχεση που ειναι διατεθειμενες να κανουν, πρεπει να ειναι και η τελευταια, με τα ρυζια, τα κουφετα και τον ανθοσπαρτον βιο!
Αρα οι μικροτεροι αποκλειονται, μια και ακομη θεωρειται "αχωνευτο" συμβαν, το παντρεμενο ζευγαρι με γυναικα μεγαλυτερη του ανδρα.
Νομιζω επισης, πως σε τετοιες σχεσεις, οι ανασφαλειες πανε συννεφο, μαζι με την ζηλια και τον φοβο. Εκτος κι αν καποια θεωρει οτι η σχεση με μικροτερο, της δινει το πανω χερι, τον ελεγχο των πραγματων! :nuts:

Rinoula
24-11-2006, 02:12 PM
Προς το παρόν δεν έχουμε προχωρησει σε σχέση.
Πρόταση από αυτόν έχει γίνει, εγώ είμαι αυτή που έχει αμφιβολίες.
Ισως εγώ το κάνω δύσκολο από ότι είναι.
Δεν ξέρεις ποιό είναι το σωστό και ποιο το λάθος.
Τελικά πρέπει να ακολουθείς το ρευμα και οχι να πηγαίνεις αντίθετα.

Maroulita
24-11-2006, 02:15 PM
Προς το παρόν δεν έχουμε προχωρησει σε σχέση.
Πρόταση από αυτόν έχει γίνει, εγώ είμαι αυτή που έχει αμφιβολίες.
Ισως εγώ το κάνω δύσκολο από ότι είναι.
Δεν ξέρεις ποιό είναι το σωστό και ποιο το λάθος.
Τελικά πρέπει να ακολουθείς το ρευμα και οχι να πηγαίνεις αντίθετα.

Εγώ πάντως λέω ότι αυτό που πρέπει να ακολουθείς είναι η καρδιά σου.
Πολλές φορές υπεραναλύουμε πράγματα, συναισθήματα, καταστάσεις (γυναίκες γαρ) και χάνουμε την ουσία. Σημασία έχει να νιώθεις ότι αξίζει κάτι να το ζήσεις.

laziali
24-11-2006, 02:25 PM
ΖΗΣΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΟΥ κοπελιά! Εμπειρίες παίρνεις, λάθη θα κάνεις, σωστά θα κάνεις.... το συμπέρασμα είναι ότι κάτι θα μάθεις από αυτό! Γιατί μέσα από τις καλές αλλά και τις "κακές" εμπειρίες εισπράττουμε κάτι!

kiaRRa
24-11-2006, 02:37 PM
Εγώ πάντα έλεγα πως θεωρώ ωφελιμότερο να έχω τύψεις επειδή έκανα κάτι, παρά να αναρωτιέμαι πώς θα ήταν αν είχα κάνει αυτό που ήθελα.¶λλωστε από τα λάθη μας μαθαίνουμε και βελτιωνόμαστε.Σκοπός μας αυτό δεν είναι?Να γίνουμε καλύτεροι από ό,τι είμαστε τώρα.Δεν περνάς το ποτάμι αν δεν βραχείς(κινέζικη παροιμία και ναι είχαν και τότε γέφυρες:toung: ).

alegra
25-11-2006, 09:33 PM
Ο έρως χρόνια δεν κοιτά, όπως και πολλά άλλα πράγματα δυστυχώς.
Κατα τη γνώμη μου, τα πάντα είναι θεμητά, αλλά με μία προϋπόθεση. Να έχουμε γερό στομάχι για να αντέξουμε. Συνήθως οι μεγάλες διαφορές ηλικίας, έχουν και μεγάλα χάσματα. Εδώ μετα δυσκολίας μπορούμε να επικοινωνήσουμε με ανθρώπους που είναι παρόμοιας ηλικίας με εμάς. Φανταστείτε λοιπόν να προσπαθήσεις να έχεις επαφή με άτομα που έχουν κάποια σεβαστή διαφορά ηλικίας. Χρειάζεται πολύ ωριμότητα και απο τις δύο πλευρές.
Βέβαια μιλάμε για έρωτα. Κι ο έρωτας είναι σαν το αεράκι ή σαν τον άνεμο. Εισβάλλει απο παντού απροειδοποίητα χωρίς να ζητήσει την άδειά μας. Κι εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να δροσιστούμε ή ... να ξεπαγιάσουμε...

skorpion
26-11-2006, 05:23 PM
Εγω παντως με καποιον στην ηλικια του πατερα μου δε θα τα εφτιαχνα σιγουρα τουλαχιστον οχι στην ηλικια που ειμαι τωρα(για να μην φανω και πολυ απολυτη και με παρετε και μενα με τις ντοματες) και σιγουρα ποτε με καποιον στην ηλικια του παππου μου( εδω ειμαι απολυτη)

Παιδί από τ' αστέρια
26-11-2006, 08:16 PM
Καλή η προσπάθεια αλλά στο πόδι ρε παιδί μου. Λίγη επιμέλεια χρειαζόταν στο κείμενο............

Yolanda
27-11-2006, 10:41 AM
Αυτό που χρειάζεται, είναι να κοιτάει κανείς τις φυσικές του ανάγκες και όχι τις προσδοκίες της κοινωνίας και τους πλαστούς ηθικούς κώδικες.
Ποιός είναι αυτός που μπορεί να κλείσει ένα συναίσθημα σε μια κόλλα ημερολογίου?
Νομίζω πως ούτε σαν θέμα δεν θα έπρεπε να έχει τεθεί ο "έρωτας με διαφορά ηλικίας".

Εκπλήσσομαι όταν ακούω για ένα συναίσθημα πως "δεν έχει μέλλον"! Είναι ακατανόητο αυτό το σχόλιο...έχει τις ρίζες του αποκλειστικά στον χρόνο και τον φόβο αυτού...δεν σχετίζεται με τη ζωή.
Εξάλλου ξέρουμε πως χρόνος δεν υπάρχει...είναι δημιούργημα του νού μας. Ας ζήσουμε με συνειδητότητα και επίγνωση τώρα, δίνοντας σπουδαία σημασία και προβάδισμα στα συναισθήματα τα οποία και αποτελούν τον κυριότερο οδηγό μας για τον σκοπό που έχουμε να επιτελέσουμε.

kiaRRa
27-11-2006, 12:18 PM
¶λλωστε μην ξεχνάμε πως και τους κανόνες ηθικής που έχει επιβάλλει η κοινωνία μας από ανθρώπους δημιουργήθηκαν και μέσα από συνεχή εφαρμογή εδραιώθηκαν. Δεν είναι όμως έυκολο να αλλάξουν τόσο γρήγορα όσο εξελίσσεται ο ανθρώπινος νους. Αυτό μας δημιουργεί τις ενοχές για κάτι που αφορά εμάς αποκλειστικά και δεν επηρεάζει την "κοινωνία".:embarrest


'Οσο για το αν υπάρχει μέλλον, κάτι που τώρα φαίνεται αδιέξοδο μπορεί σε λίγο να έχει τις καλύτερες προοπτικές. Σε αυτό επιδρά άμεσα η συμπεριφορά μας, και το νεαρό της ηλικίας δεν καθιστά εκ προοιμίου κανέναν ακατάλληλο για σοβαρή σχέση. :cheesy:

Alien1
27-11-2006, 12:49 PM
Αυτό που χρειάζεται, είναι να κοιτάει κανείς τις φυσικές του ανάγκες και όχι τις προσδοκίες της κοινωνίας και τους πλαστούς ηθικούς κώδικες.
Ποιός είναι αυτός που μπορεί να κλείσει ένα συναίσθημα σε μια κόλλα ημερολογίου;;;
.

Επειδη εχει τυχει και εχω ξαναακουσει παρομοια δικαιολογια στο πως να αντιμετωπιζουμε την ζωη θα μπορουσες να εισαι πιο σαφης στο τι εννοεις

ΦΥΣΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ ;; :weird:
Δηλαδη τι εννοεις με αλλα λογια

Να κανει καποιος οτι του γουσταρει αναλογος με το τι νιωθει, οπως το κατουρημα που ειναι μια φυσικη αναγκη ετσι να αντιμετωπιζουμε στην ζωη και τον ερωτα την δουλεια ;;;

Το σχολιο σου η δεν ηταν ιδιαιτερα ευστοχο η αμα το εννοουσες κατα κυριολεξια προσωπικα το βρισκω υπερβολικα ρηχο ως ανηθικο και δεν με βρισκει καθολου συμφωνο

ΠΛΑΣΤΟΥΣ ΗΘΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ;;;
Θα μπορουσες να πεις ποιες ειναι αυτες οι ψευτικες και ποιες ειναι οι αληθινες ;;
Δηλαδη πχ το να πας με "ολους" αναλογο με το τι σου γουσταρει ειναι ηθικοτατο δηλαδη...αυτο σημαινει ηθικη για σενα ;;;


Και υστερα λενε εμας εγωιστες οταν καποιοι αλλοι αντιμετωπιζουν τους διπλα τους αλλα και την ζωη τους ως μια φυσικη αναγκη... :suspiciou

Alien1
27-11-2006, 12:55 PM
¶λλωστε μην ξεχνάμε πως και τους κανόνες ηθικής που έχει επιβάλλει η κοινωνία μας από ανθρώπους δημιουργήθηκαν και μέσα από συνεχή εφαρμογή εδραιώθηκαν. Δεν είναι όμως έυκολο να αλλάξουν τόσο γρήγορα όσο εξελίσσεται ο ανθρώπινος νους.

Ασε Kiarra γιατι ειδαμε και αυτους τους κανονες ηθικης που ανακατασκευαζουν διαφορα μεμονομενα ατομα συμφωνα με το συμφερον τους και τις προσωπικες τους αναγκες...

Και οι μεν αλλα και οι δεν τα εχουν κανει αστα να πανε

Οσο για τον ανθρωπινο νου οτι εξελισσεται ειναι σχετικο, μαλλον κατι αλλο εξελισεται περισσοτερο αλλα αποφευγω να το πω, καθε χρονο και χειροτερα.

Marina 7771
27-11-2006, 01:02 PM
Θα μπορουσες να πεις ποιες ειναι αυτες οι ψευτικες και ποιες ειναι οι αληθινες ;;
Δηλαδη πχ το να πας με "ολους" αναλογο με το τι σου γουσταρει ειναι ηθικοτατο δηλαδη...αυτο σημαινει ηθικη για σενα ;;;
Και υστερα λενε εμας εγωιστες οταν καποιοι αλλοι αντιμετωπιζουν τους διπλα τους αλλα και την ζωη τους ως μια φυσικη αναγκη... :suspiciou
Βρε Alien, το θέμα είναι "Έρωτας με διαφορά ηλικίας", και σ' αυτό τοποθετήθηκε η φίλη μας. Πού το είδες "το να πας με όλους"?
Αν θα πρέπει να ακολουθήσεις την καρδιά σου ή την λογική και τους κώδικες της κοινωνίας είναι το ένα θέμα και αν μπορούν να επιβιώσουν σχέσεις μεταξύ ατόμων με μεγάλη διαφορά ηλικίας είναι το άλλο.
Ο καθένας πράττει ανάλογα με τις ανάγκες του και τα κριτίρια είναι σχεδόν πάντα σχετικά. Πού είναι το κακό σ' αυτό?

Alien1
27-11-2006, 01:47 PM
Βρε Alien, το θέμα είναι "Έρωτας με διαφορά ηλικίας", και σ' αυτό τοποθετήθηκε η φίλη μας. Πού το είδες "το να πας με όλους"?
Αν θα πρέπει να ακολουθήσεις την καρδιά σου ή την λογική και τους κώδικες της κοινωνίας είναι το ένα θέμα και αν μπορούν να επιβιώσουν σχέσεις μεταξύ ατόμων με μεγάλη διαφορά ηλικίας είναι το άλλο.
Ο καθένας πράττει ανάλογα με τις ανάγκες του και τα κριτίρια είναι σχεδόν πάντα σχετικά. Πού είναι το κακό σ' αυτό?

Μarina ηταν ενα παραδειγμα προσπαθωντας να καταλαβω τι ειναι για αυτην πλαστη ηθικη

Δεν πιστευω οτι ολοι οι κανονες της κοινωνιας ειναι πλαστες οπως τις χαρακτηριζει.

Δεν πιστευω οτι τα παντα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε ως μια φυσικη αναγκη το βρισκω ιδιαιτερα επιφανειακο αυτο το τροπο αντιμετωπισης της ζωη

Δεν ξερω τι θεωρει το συγκεκριμενο μελος για τον εαυτο της αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον εαυτο μου ως σκυλο η γατα η καποιο ζωο για να πρατω με γvωμονα μονο τις φυσικες μου αναγκες ειτε αφορα σχεσεις ειτε κατι αλλο...

Πιστευω οτι εμεις οι ανθρωποι ειμαστε κατι παραπανω απο αυτο φτανει να το θελουμε και να μην ριχνουμε τον εαυτο μας στο επιπεδο των ζωων

panther
27-11-2006, 02:00 PM
Μarina ηταν ενα παραδειγμα προσπαθωντας να καταλαβω τι ειναι για αυτην πλαστη ηθικη

Δεν πιστευω οτι ολοι οι κανονες της κοινωνιας ειναι πλαστες οπως τις χαρακτηριζει.

Δεν πιστευω οτι τα παντα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε ως μια φυσικη αναγκη το βρισκω ιδιαιτερα επιφανειακο αυτο το τροπο αντιμετωπισης της ζωη

Δεν ξερω τι θεωρει το συγκεκριμενο μελος για τον εαυτο της αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον εαυτο μου ως σκυλο η γατα η καποιο ζωο για να πρατω με γvωμονα μονο τις φυσικες μου αναγκες ειτε αφορα σχεσεις ειτε κατι αλλο...

Πιστευω οτι εμεις οι ανθρωποι ειμαστε κατι παραπανω απο αυτο φτανει να το θελουμε και να μην ριχνουμε τον εαυτο μας στο επιπεδο των ζωων

Μάλλον παρεξήγησες αυτό που προσπαθεί να μας πει η κοπέλα!:bigsmile:

Marina 7771
27-11-2006, 02:17 PM
Μarina ηταν ενα παραδειγμα προσπαθωντας να καταλαβω τι ειναι για αυτην πλαστη ηθικη

Δεν πιστευω οτι ολοι οι κανονες της κοινωνιας ειναι πλαστες οπως τις χαρακτηριζει.

Δεν πιστευω οτι τα παντα πρεπει να τα αντιμετωπιζουμε ως μια φυσικη αναγκη το βρισκω ιδιαιτερα επιφανειακο αυτο το τροπο αντιμετωπισης της ζωη

Δεν ξερω τι θεωρει το συγκεκριμενο μελος για τον εαυτο της αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον εαυτο μου ως σκυλο η γατα η καποιο ζωο για να πρατω με γvωμονα μονο τις φυσικες μου αναγκες ειτε αφορα σχεσεις ειτε κατι αλλο...

Πιστευω οτι εμεις οι ανθρωποι ειμαστε κατι παραπανω απο αυτο φτανει να το θελουμε και να μην ριχνουμε τον εαυτο μας στο επιπεδο των ζωων
Καλώς ή κακώς στην ζωή μας ωθούμαστε από ανάγκες που ζητούν ικανοποίηση. Κάποιοι από τους ηθικούς κώδικες που καλούμαστε να εφαρμόσουμε είναι απόρροια παλαιότερων αντιλήψεων. ¶λλοι είναι σωστοί και άλλοι έχουν επιβιώσει απλά επειδή η κοινωνία δεν είναι ώριμη να υιοθετήσει καινούργιους, τουλάχιστον φανερά. Η κάθε γενιά κληρονομεί από τις προηγούμενες ένα σύνολο κανόνων, και η πρόκληση κάθε φορά είναι να τους προσαρμόσει σε νέα δεδομένα. Οι κοινωνίες αλλάζουν και μαζί αλλάζουν και οι κώδικες που είναι γενικότερα αποδεκτοί. Η ηθική ωστόσο του καθενός από εμάς είναι τόσο σχετική, όσο και εμείς διαφέρουμε μεταξύ μας. Οι σχέσεις μεταξύ ατόμων με διαφορά ηλικίας δεν είναι ανήθικη, κατά την γνώμη μου. Προβλήματα μπορεί να έχει, αλλά όταν δεν στηρίζεται στο συμφέρον δεν είναι ανήθικη.
Το ίδιο νομίζω ισχύει και για όλες τις διαπροσωπικές σχέσεις.:cheesy:

Yolanda
27-11-2006, 10:11 PM
ALIEN1

Αφού θα σου εκφράσω πως βρίσκω αγενές το να χαρακτηρίζεις τις απόψεις μου δικαιολογίες και υπεκφυγές και αφού σου υπενθυμίσω πως το νικ μου υπάρχει ακριβώς για να μην με αποκαλεί κάποιος "αυτή", θα σου πω πως η παρανόηση του πόστ μου εκ μέρους σου, είναι εκπληκτική!

Όταν διαβάζεις κάτι, διάβαζέ το μέχρι τέλους με την ίδια προσοχή.
Αν δεν αγνοούσες τις εκφράσεις και τις προτροπές μου για "Συνειδητότητα", "Επίγνωση", "προβάδισμα στα συναισθήματα" που υπάρχουν στο ποστ μου, σίγουρα δεν θα έλεγες πως υποβιβάζω τον άνθρωπο σε ζώο, μέσα απο αυτό το κείμενο.
Αν πάλι οι λέξεις αυτές σου είναι άγνωστες, μπορούσες να μας ρωτήσεις.

Οσο για τις φυσικές ανάγκες, εσύ τις υποβίβασες σε βιολογικές! Εκπληκτικό πάλι!


Παιδιά, Θέλω να συμπληρώσω κάτι σχετικά με το θέμα που συζητάμε .
Δεν ήρθαμε σ' αυτόν τον κόσμο για να ευχαριστήσουμε κάποιους κανόνες ή για να ζήσουμε τη ζωή μας σύμφωνα με τον τρόπο κάποιων άλλων.
Οφείλουμε να φτιάξουμε τη ζωή μας μόνο με τον δικό μας τρόπο και να ακολουθήσουμε τον δικό μας δρόμο.
Έχουμε έρθει σ' αυτή τη ζωή για να ολοκληρωθούμε και να εκφράσουμε την αγάπη στο πιο ψηλό της επίπεδο. Φεύγοντας απο αυτόν τον πλανήτη το μόνο που θα πάρουμε μαζί μας είναι η ικανότητα να αγαπάμε.
Ας δώσουμε προτεραιότητα στην φυσική αυτή ανάγκη μας, στην ανάγκη μας να αγαπήσουμε και ας ορθώσουμε τη μοναδικότητά μας μπροστά σε απαιτήσεις της κοινωνίας και σε κανόνες που μας απομακρύνουν απο την φυσική μας έκφραση..

gwrgina25
28-11-2006, 12:56 PM
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά σε περίπτωση που δεν ψάχνεις το ιδανικό! Εγώ πάντως δεν είχα ποτέ μου σχέση με μεγαλύτερο γιατί αισθάνομαι οτί δεν έχει κάτι να μου προσφέρει! Μια γνωστή μου κοπέλα ετών 23 έχει σχέση με κάποιον 45 χρονών ,και εγώ αναρωτιέμαι ''Μα τι κάνει?''...
Λογικό είναι ο εν λόγω κύριος να βολεύεται στην κατάσταση αυτή! Η κοπελίτσα όμως τι έχει να αποκομίσει από μια τέτοια σχέση? Με κάποιον σε ηλικία κοντά στην δική σου μπορείς απλά να μεγαλώσεις μαζί του...Να διαγράψεις κοινή πορεία.. Με κάποιον 20 χρόνια μεγαλύτερο τι πορεία να διαγράψεις?!
Διαφωνώ κάθετα με τέτοιου είδους σχέσεις... Όχι ότι πρέπει να συμφωνούν και οι υπόλοιποι μαζί μου :love:

*Astropeleki*
28-11-2006, 01:08 PM
Ποτέ μην λες ποτέ!
Δυο από τις καλύτερές μου φίλες έχουν παντρευτεί με 11 χρόνια διαφορά η μία και με 15 χρόνια διαφορά η άλλη. Το ότι υπάρχει μια σεβαστή διαφορά ηλικίας δεν σημαίνει ότι δεν έχουν κάτι κοινό μεταξύ τους. Και γω όταν άκουγα για τέτοιες διαφορές ξαφνιαζόμουν. Τώρα δεν μου φαίνεται καθόλου παρἀξενο. Ο ένας δίνει κάτι στον άλλον. Αυτό είναι που έχει σημασία. Και όσο να ναι θεωρώ ότι οι άνδρες δεν είναι το ίδιο ώριμοι με τις γυναίκες όταν βρίσκονται στην ίδια ηλικία. Γι' αυτό και προτιμούμε να υπάρχει μια διαφορά ηλικίας.... όποια και να είναι αυτή! Μην απορείτε τι μπορεί να δώσει ένας άνδρας 15 και 20 χρόνια μεγαλύτερος από μια γυναικα σε μια γυναίκα. Το θέμα είναι να περνούν καλά οι δυο τους και φυσικά να μην έχει δημιουργηθεί αυτή η σχέση λόγω συμφερόντων.

Marina 7771
28-11-2006, 01:08 PM
Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά σε περίπτωση που δεν ψάχνεις το ιδανικό! Εγώ πάντως δεν είχα ποτέ μου σχέση με μεγαλύτερο γιατί αισθάνομαι οτί δεν έχει κάτι να μου προσφέρει! Μια γνωστή μου κοπέλα ετών 23 έχει σχέση με κάποιον 45 χρονών ,και εγώ αναρωτιέμαι ''Μα τι κάνει?''...
Λογικό είναι ο εν λόγω κύριος να βολεύεται στην κατάσταση αυτή! Η κοπελίτσα όμως τι έχει να αποκομίσει από μια τέτοια σχέση? Με κάποιον σε ηλικία κοντά στην δική σου μπορείς απλά να μεγαλώσεις μαζί του...Να διαγράψεις κοινή πορεία.. Με κάποιον 20 χρόνια μεγαλύτερο τι πορεία να διαγράψεις?!
Διαφωνώ κάθετα με τέτοιου είδους σχέσεις... Όχι ότι πρέπει να συμφωνούν και οι υπόλοιποι μαζί μου :love:
Το θέμα gwrgina είναι τί κάνεις αν "σου κάτσει" τέτοια περίπτωση. Αν χωρίς να το θες ερωτευτείς κάποιον πολύ μεγαλύτερο. Κάνεις τους υπολογισμούς σου, σκέφτεσαι τα χρόνια που θα 'ρθουν κ.τ.λ., ή λες πάμε και όπου μας βγάλει?:wacko:
Βέβαια υπάρχει πάντα η περίπτωση να μην συμβεί ποτέ αυτό, όμως μερικά πράγματα συμβαίνουν χωρίς να τα έχουμε σκεφτεί από πριν και μας βάζουν σε σκέψεις και διλήμματα...:suspiciou Λέμε τώρα...:cheesy:

gwrgina25
28-11-2006, 01:44 PM
Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου επιφυλάσει η μοίρα! Αλλά τι σχέση να κάνεις με κάποιον στην ηλικία του πατέρα σου ή της μητέρας σου ?:nuts: Έχω και νέους γονείς ? τι να κάνω ?:toung:
Και πάλι βέβαια είναι η δική μου άποψη και λογικό κάποιοι να διαφωνούν:bigsmile:

*Astropeleki*
28-11-2006, 02:09 PM
Αυτό με τους γονείς μπορεί να φαίνεται κάπως.....
Αλλά υπάρχουν και οι γονείς που δεν έχουν κανένα πρόβλημα αν ο γαμπρούλης τους μπορεί να είναι 15 χρόνια μικρότερος από τους ίδιους! Φυσικά αποτελούν την εξαίρεση αυτό το "είδος" (γιατί περί είδους πρόκειται) γονέων!

starfish
28-11-2006, 02:27 PM
Ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου επιφυλάσει η μοίρα! Αλλά τι σχέση να κάνεις με κάποιον στην ηλικία του πατέρα σου ή της μητέρας σου ?:nuts: Έχω και νέους γονείς ? τι να κάνω ?:toung:
Και πάλι βέβαια είναι η δική μου άποψη και λογικό κάποιοι να διαφωνούν:bigsmile:

Αν μη τι αλλο ειναι μια εμπειρια!!
Εσυ να κανεις οτι σου λεει η καρδια σου... :bigsmile:

Κασσιόπη
28-11-2006, 02:38 PM
Ποτέ μην λες ποτέ!
Δυο από τις καλύτερές μου φίλες έχουν παντρευτεί με 11 χρόνια διαφορά η μία και με 15 χρόνια διαφορά η άλλη. Το ότι υπάρχει μια σεβαστή διαφορά ηλικίας δεν σημαίνει ότι δεν έχουν κάτι κοινό μεταξύ τους. Και γω όταν άκουγα για τέτοιες διαφορές ξαφνιαζόμουν. Τώρα δεν μου φαίνεται καθόλου παρἀξενο. Ο ένας δίνει κάτι στον άλλον. Αυτό είναι που έχει σημασία. Και όσο να ναι θεωρώ ότι οι άνδρες δεν είναι το ίδιο ώριμοι με τις γυναίκες όταν βρίσκονται στην ίδια ηλικία. Γι' αυτό και προτιμούμε να υπάρχει μια διαφορά ηλικίας.... όποια και να είναι αυτή! Μην απορείτε τι μπορεί να δώσει ένας άνδρας 15 και 20 χρόνια μεγαλύτερος από μια γυναικα σε μια γυναίκα. Το θέμα είναι να περνούν καλά οι δυο τους και φυσικά να μην έχει δημιουργηθεί αυτή η σχέση λόγω συμφερόντων.

Συγγνώμη, θα βγω λιγάκι εκτός θέματος, αλλά αυτό έχω ακούσει να το ισχυρίζονται πολλοί, και ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω. Ειδικά αν αναλογιστούμε τα σημερινά κοινωνικά δεδομένα.

gwrgina25
28-11-2006, 02:39 PM
Ναι μα σε περιπτώσεις οι γαμπρούληδες είναι ίσης ηλικίας με τα πεθερικά!Τι να κάνουν οι δόλιοι? Παντρεύτηκαν μικροί ...:toung:

panther
28-11-2006, 02:53 PM
Ποτέ μην λες ποτέ!
Δυο από τις καλύτερές μου φίλες έχουν παντρευτεί με 11 χρόνια διαφορά η μία και με 15 χρόνια διαφορά η άλλη. Το ότι υπάρχει μια σεβαστή διαφορά ηλικίας δεν σημαίνει ότι δεν έχουν κάτι κοινό μεταξύ τους. Και γω όταν άκουγα για τέτοιες διαφορές ξαφνιαζόμουν. Τώρα δεν μου φαίνεται καθόλου παρἀξενο. Ο ένας δίνει κάτι στον άλλον. Αυτό είναι που έχει σημασία. Και όσο να ναι θεωρώ ότι οι άνδρες δεν είναι το ίδιο ώριμοι με τις γυναίκες όταν βρίσκονται στην ίδια ηλικία. Γι' αυτό και προτιμούμε να υπάρχει μια διαφορά ηλικίας.... όποια και να είναι αυτή! Μην απορείτε τι μπορεί να δώσει ένας άνδρας 15 και 20 χρόνια μεγαλύτερος από μια γυναικα σε μια γυναίκα. Το θέμα είναι να περνούν καλά οι δυο τους και φυσικά να μην έχει δημιουργηθεί αυτή η σχέση λόγω συμφερόντων.

Εγώ πάντως αυτό που πήρα ήταν ... πονοκέφαλος!!! Δεν ξέρω αν θα ξαναπροτιμήσω μεγαλύτερο άνδρα, κατά 12 χρόνια!

Δ.Μέλλος
28-11-2006, 07:10 PM
Εγώ έχω διαφορά δεκατρία χρόνια με την γυναίκα μου και, προς το παρόν τουλάχιστον, όχι μόνο δεν διαπιστώνουμε κάποιο πρόβλημα αλλά απεναντίας η σχέση μας λειτουργεί αρμονικότατα.
Προφανώς οι αντιρρήσεις που εκφράζονται για την διαφορά ηλικίας ανάμεσα στα ζευγάρια οφείλονται:
α) στο ότι ο χαρακτήρας του ενός, ανεξάρτητα από την ηλικία, δεν άρμοζε στον χαρακτήρα του άλλου
β) Δεν είχατε γνωρίσει εμένα! :laugh:

panther
29-11-2006, 10:08 AM
Εγώ έχω διαφορά δεκατρία χρόνια με την γυναίκα μου και, προς το παρόν τουλάχιστον, όχι μόνο δεν διαπιστώνουμε κάποιο πρόβλημα αλλά απεναντίας η σχέση μας λειτουργεί αρμονικότατα.
Προφανώς οι αντιρρήσεις που εκφράζονται για την διαφορά ηλικίας ανάμεσα στα ζευγάρια οφείλονται:
α) στο ότι ο χαρακτήρας του ενός, ανεξάρτητα από την ηλικία, δεν άρμοζε στον χαρακτήρα του άλλου
β) Δεν είχατε γνωρίσει εμένα! :laugh:

Ούτε τώρα σε γνωρίζουμε ... αλλά μην το κάνουμε θέμα :toung:

kiaRRa
29-11-2006, 11:17 AM
¶λλωστε, δεν υπάρχει κανένας χρυσός κανόνας που να δέχεται ότι με μαθηματική τα ζευγάρια που έχουν διαφορά ηλικίας θα αντιμετωπίσουν προβλήματα, ενώ τα συνομήλικα θα βλέπουν γύρω τους μόνο καρδούλες.( ξέρετε εσείς αν η Χιονάτη χώρισε τον νέο πρίγκηπα για τον ωριμότερο βασιλία??Και δεν υπάρχει συμφερον γιατί και στις δυο περιπτωσεις τον θρόνο τον είχε!!!!:toung: :toung: :toung: :toung:)

Yolanda
01-12-2006, 11:28 AM
Ωραίο το χιουμοριστικό σχόλιό σου Kiara!

Θα μπορούσαμε να μετακινηθούμε και να κάνουμε μια εναλλακτική υπόθεση...πως η χιονάτη (και κάθε χιονάτη), θα μπορούσε να χωρίσει τον συνομιληκό της βασιλιά για τον πολύ νεώτερό της πρίγκιπα...Γιατί όταν μιλάμε για διαφορά ηλικίας, δεν πρέπει να βλέπουμε μόνο προς μία κατεύθυνση....ε?

kiaRRa
01-12-2006, 11:49 AM
φυσικά και δεν πρέπει αλλά δεν μας λέει το παραμυθι αν ο μικρότερος της Χιονάτης πρίγκηπας ήταν και ανήλικος!!!Πάντως και για το ότι είναι πιθανή η σχέση με γυναικα μεγαλύτερη πιστεύω ότι ισχυούν τα ίδια:love: :love: :love:

gwrgina25
01-12-2006, 12:51 PM
Όμως στην εποχή που ζούμε διαφορετική αντιμετώπιση έχει μια γυναίκα που τα φτιάχνει με έναν μικρότερο της από ότι ένας άντρας...
Και το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι την σκληρότερη κριτική την δέχεται από γυναίκες :blink: :cheesy:
Είμαστε ώρες ώρες :nuts:

e k
01-12-2006, 01:00 PM
[QUOTE=gwrgina25;24629]...Και το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι την σκληρότερη κριτική την δέχεται από γυναίκες ...QUOTE]

Είναι κριτική με βάση σύμφωνη του βίου τους ή ζήλεια?
Γιατί υπάρχουν και περιβάλοντα (παρέες, ας πούμε καλύτερα), όπου κάθε μομφή τους δείχνει οτι για άλλη μια φορά κάναμε το σωστό (και όχι το αρεστό).

kiaRRa
01-12-2006, 01:35 PM
Όμως στην εποχή που ζούμε διαφορετική αντιμετώπιση έχει μια γυναίκα που τα φτιάχνει με έναν μικρότερο της από ότι ένας άντρας...
Και το περίεργο της όλης υπόθεσης είναι ότι την σκληρότερη κριτική την δέχεται από γυναίκες :blink: :cheesy:
Είμαστε ώρες ώρες :nuts:

Την κριτική την δέχεται περισσότερο από γυναίκες, επειδή εκείνες συμβιβάστηκαν στη ζωή τους και δεν σκέφτηκαν ποτέ να προτάξουν τις επιθυμίες τους. Είναι, λοιπόν, αναμενόμενο να αντιδρούν έτσι όταν κάποια κάνει αυτά (γενικά να αψηφήσει τα κοινωνικά δεδομένα) που αυτές δεν τόλμησαν.:sad2:

Δ.Μέλλος
03-12-2006, 01:43 PM
"Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς" ;)
Και αυτό ισχύει και για τα δύο φύλα.
Αν σε μία σχέση δεν είναι ζητούμενα και η αμοιβαιότητα, η πείρα στην διαχείριση κρίσεων, η δυνατότητα κατανόησης, η ωριμότητα, και μένουμε μόνο στον έρωτα, στις καρδούλες και στα "θα σ' αγαπώ για πάντα", με όλο το συμπάθιο και με την καλή την έννοια, συγγνώμη φίλοι μου, αλλά όταν έρθουν στα δύσκολα οι καταστάσεις, τότε οι αιθεροβάμονες θα ανακαλύψουν επώδυνα τον νόμο της βαρύτητας και διάφορους άλλους νόμους φυσικής (όπως πχ της αντοχής δομικών υλικών) ή άλλους του Αστικού Δικαίου :cheesy:

Marina 7771
03-12-2006, 01:55 PM
Perfect Συμφωνώ απόλυτα ως προς τα ζητούμενα σε μία σχέση.
Πάντως οι αιθεροβάμονες μπορεί να είναι και συνομήλικοι, μπορεί και να έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας, μπορεί, μπορεί.......:toung: :bigsmile:

Yolanda
04-12-2006, 11:06 AM
"Ο νέος είναι ωραίος, αλλά ο παλιός είναι αλλιώς" ;)
Και αυτό ισχύει και για τα δύο φύλα.
Αν σε μία σχέση δεν είναι ζητούμενα και η αμοιβαιότητα, η πείρα στην διαχείριση κρίσεων, η δυνατότητα κατανόησης, η ωριμότητα, και μένουμε μόνο στον έρωτα, στις καρδούλες και στα "θα σ' αγαπώ για πάντα", με όλο το συμπάθιο και με την καλή την έννοια, συγγνώμη φίλοι μου, αλλά όταν έρθουν στα δύσκολα οι καταστάσεις, τότε οι αιθεροβάμονες θα ανακαλύψουν επώδυνα τον νόμο της βαρύτητας και διάφορους άλλους νόμους φυσικής (όπως πχ της αντοχής δομικών υλικών) ή άλλους του Αστικού Δικαίου :cheesy:


Λέγοντας "Αιθεροβάμονες" αναφέρεσαι σε όσους που περιμένουν από νεότερους ανθρώπους ουσία, δυνατότητα κρίσης, κατανόηση κλπ, απ' ότι προκύπτει απο το κείμενο....Επειδή γενικά φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος, με εξέπληξε αυτό το σχόλιο! Το να αναζητά κάποιος την ουσία στις εμπειρίες του ή το να είναι σε θέση να αγαπήσει και να αγαπηθεί ή το να είναι σε θέση να κατανοήσει, να είναι συνειδητός, δεν έχει να κάνει με την ηλικία και ευτυχώς. Θα ήταν πολύ κρίμα αν συνέβαινε αυτό. Ολοι έχουμε γνωρίσει νέους με συνειδητότητα απίστευτη, και "ώριμους", μόνο κατά το ημερολόγιο, που δεν μπορούν ούτε το θυμό τους να διαχειριστούν.

Η κρίση "οι νέοι δεν δύνανται να "αποδώσουν", στα παραπάνω που ανέφερες, μου θυμίζει κλισέ, συνειρμό αυτόματο και συνιστά περιοριστική πεποίθηση.

Υπ όψιν, δεν είμαι τόσο νέα ώστε να θεωρηθεί πως υπερασπίζω εαυτόν! χεχε

Δ.Μέλλος
04-12-2006, 01:04 PM
Λέγοντας "Αιθεροβάμονες" αναφέρεσαι σε όσους που περιμένουν από νεότερους ανθρώπους ουσία, δυνατότητα κρίσης, κατανόηση κλπ, απ' ότι προκύπτει απο το κείμενο....

Όχι, δεν εννοώ αυτό ακριβώς. Πιστεύω ότι πολλοί νέοι σε ηλικία έχουν να επιδείξουν αξιοθαύμαστη ωριμότητα και δυνατότητα κρίσης, κατανόηση και οτιδήποτε άλλο απαιτεί ο ορισμός του σόφρωνα και χρηστού ανθρώπου. Θα πρέπει και εσύ όμως να συμφωνήσεις ότι οι νέοι/ες που χαρακτηρίζονται από αυτά τα προσόντα δεν αποτελούν και την μεγάλη πλειοψηφία.


Επειδή γενικά φαίνεσαι έξυπνος άνθρωπος, με εξέπληξε αυτό το σχόλιο
Σε ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο, αλλά μάλλον δεν διαθέτω ικανοποιητική δόση εξυπνάδας :embarrest . Θα έλεγα όμως ότι είμαι ευφυής (καταλαβαίνεις την διαφορά ε; )


Το να αναζητά κάποιος την ουσία στις εμπειρίες του ή το να είναι σε θέση να αγαπήσει και να αγαπηθεί ή το να είναι σε θέση να κατανοήσει, να είναι συνειδητός, δεν έχει να κάνει με την ηλικία και ευτυχώς. Θα ήταν πολύ κρίμα αν συνέβαινε αυτό
Όπως σου γράφω και πιο πάνω, δεν διαφωνούμε επί της ουσίας


Η κρίση "οι νέοι δεν δύνανται να "αποδώσουν", στα παραπάνω που ανέφερες, μου θυμίζει κλισέ, συνειρμό αυτόματο και συνιστά περιοριστική πεποίθηση
Δεν αναφέρω κάτι τέτοιο και μακριά από εμένα τα κλισέ και οι περιοριστικές πεποιθήσεις


Υπ όψιν, δεν είμαι τόσο νέα ώστε να θεωρηθεί πως υπερασπίζω εαυτόν! χεχε
Ούτε και εγώ, χεχε!

Για να είμαι πιο κατανοητός: η πράξη δείχνει ότι οι δυσκολίες σε ουσιαστικές σχέσεις μεταξύ δύο ατόμων της ίδιας νεαρής και χωρίς αξιόλογη διαφορά ηλικίας είναι πιο δύσκολο να αντιμετωπιστουν από τα άτομα αυτά, σε αντίθεση με σχέσεις στις οποίες ο ένας εκ των δύο εκ πείρας, η οποία προέρχεται και από την ηλικία του/της, διαθέτει μεγαλύτερη και καλύτερη ικανότητα διαχείρισης κρίσεων που δύναται να αποβούν μοιραίες για την σχέση. :cheesy:

Alien1
04-12-2006, 03:27 PM
Σε ευχαριστώ για τον καλό σου λόγο, αλλά μάλλον δεν διαθέτω ικανοποιητική δόση εξυπνάδας :embarrest . Θα έλεγα όμως ότι είμαι ευφυής (καταλαβαίνεις την διαφορά ε;

Το εξυπνος μαλλον ηταν σχετικο...οπως το βλεπει κανεις

Δ.Μέλλος
05-12-2006, 12:29 AM
Το εξυπνος μαλλον ηταν σχετικο...οπως το βλεπει κανεις

Το βλέπω με τα μάτια της ψυχής, συνήθως. Εσύ; :love:

Anastasy
09-12-2006, 01:27 PM
Εμενα δεν ξερω γιατι μου συμβαινει αυτο. Απο εφηβη ελκομαι απο μεγαλυτερους αντρες, οι οποιοι ομως εχουν εντελως παιδιαστικη συμπεριφορα...:toung:

ιοκαστη
15-12-2006, 01:12 AM
Οσο για τους διδυμους συμφωνω απολυτως.Το θεμα ειναι πως επιθυμεις να ζησεις την εκαστοτε στιγμη.Εγω προσωπικα μια ετσι κ μια αλλιως,δεν εχω καταληξει κ δεν ξερω αν προκειται..

bertsgr
25-12-2006, 02:33 AM
Για να είμαι πιο κατανοητός: η πράξη δείχνει ότι οι δυσκολίες σε ουσιαστικές σχέσεις μεταξύ δύο ατόμων της ίδιας νεαρής και χωρίς αξιόλογη διαφορά ηλικίας είναι πιο δύσκολο να αντιμετωπιστουν από τα άτομα αυτά, σε αντίθεση με σχέσεις στις οποίες ο ένας εκ των δύο εκ πείρας, η οποία προέρχεται και από την ηλικία του/της, διαθέτει μεγαλύτερη και καλύτερη ικανότητα διαχείρισης κρίσεων που δύναται να αποβούν μοιραίες για την σχέση. :cheesy:[/QUOTE

ορθόν: Εκεί είναι το ζουμί. Στη διαχείριση κρίσεων. βασικός μηχανισμός μακρόημέρευσης μιας σχεσης.Κι αυτή την διαχείριση , απο ό,τι δείχνει η σημερινή ζωή, δύσκολα την επιτυγχάνουν συνομίληκοι, που εύκολα προτάσσουν το εγώ.Γι αυτό άλλωστε ζευγάρια με διαφορά ηλικίας , εύλογη (εως και 15 χρόνια) διανύουν μεγάλο βαθος στο χρόνο αν επιλέξουν ανιδιοτελώς να μείνουν μαζι. :)

Alien1
25-12-2006, 02:04 PM
Το βλέπω με τα μάτια της ψυχής, συνήθως. Εσυ;

Με τα ματια της λογικης :love:



Απο εφηβη ελκομαι απο μεγαλυτερους αντρες, οι οποιοι ομως εχουν εντελως παιδιαστικη συμπεριφορα...:toung:

Διοτι ισως εισαι και εσυ ελαφρως ανωριμη.
Υποθετω


ΦΤΟΥ!!! double post και δεν σβηνει

ALEJANDRA
03-01-2007, 11:44 AM
Παιδιά είναι πολύ ωραίο το άρθρο αλλά έχει μεγάλη επέκταση.
θα σας πω την δική μου περίπτωση. Σε μικρότερη ηλικία ήμουν παρά πολύ πουριτανή, απόλυτη και με πολλά ταμπού. καθώς τα χρόνια πέρασαν η ζωή ήρθε και με δίδαξε...
Ήμουν κάπου στα 24 όταν βρέθηκα σ ένα πάρτι ξαφνικά με πλησιάζει ένας νεαρός γύρο στα 19-20 και μου κάνει πλάκα .Μάλιστα πρέπει να αναφέρω ότι, εκείνο το βράδυ είχε έρθει στο πάρτι κ κάποιος που ενδιαφερόταν για μένα λίγο μεγαλύτερος από μένα και ωραίο παιδί . Εγώ όμως ούτε που ασχολήθηκα μαζί του , από την άλλη δε από την στιγμή που με πλησίασε ο μικρός με την πλάκα που μου έκανε , το μυαλό μου ήταν συνέχεια εκεί «κεραυνοβόλος έρωτας» . Κι αυτός να με περιτριγυρίζει πολύ όλο το βράδυ. Κάποια στιγμή έφυγα από το πάρτι και πήγα σπίτι μου, δηλ αυτός με πήγε , το μυαλό μου άρχισε να τρελαίνεται από την μια η λογική από την άλλη η έντονη επιθυμία που δεν μπορούσα να την δαμάσω. Σκέφτηκα εκείνη την στιγμή να του κάνω μια αναπάντητη από απόκρυψη στο τηλέφωνο του, έτσι κι έγινε δεν πρόλαβα όμως να το κλείσω κ με παίρνει αυτός αμέσως κ μου λέει το εξής : «που είσαι βγές έξω από το σπίτι σου κ περνάω να σε πάρω, θέλω να σου μιλήσω» έτσι άρχισε μια σχέση 3 ετών με πολύ πάθος και ένταση. Η εμπειρία μου αυτή με δίδαξε να μην είμαι απόλυτη κ παρότι δεν είχε την επιθυμητή έκβαση αυτή η σχέση για μένα είναι η αφετηρία της εσωτερικής μου απελευθέρωσης. Ίσως αυτός ο άνθρωπος να μη κατάλαβε ποτέ τη μου έδωσε , όμως εγώ ξέρω πολύ καλά τη ήτανε για μένα κ γι αυτό το λόγο δεν θα τον ξεχάσω ποτέ .

Αυτά τα λίγα για τον έρωτα που χρόνια δεν κοιτά , ούτε μάτια έχει, ούτε αφτιά
παρά είναι ένας δρόμος που δεν ξέρεις που σε πάει απλά τον ακολουθείς γιατί αυτό που σε κάνει να νοιώθεις είναι μοναδικό…..

ioni
20-01-2007, 04:06 PM
να πω και εγω την γνωμη μου σχεσει με μεγαλους που εκανα πικρα μου εχαν φερει ενω ο δικος μου δυο χρονια διαφορα μια χαρα περνω οι μεγαλοι εχουν πελλες ανασφαλιες ασε πιστευω οτι οτι φερονται σαν μωρα και το μωρο το κανεις καλα αυτους τοιποτα και μια γιαγια μου ειχε πει καποτε οτι εχοντας μικρη διαφορα γερνατε μαζι οχι ο καθενας μονος του και οι αντρες το βιωνουν περιεργα

nora
20-01-2007, 09:35 PM
Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Ο έρωτας δεν έχει κανόνες, δεν έχει λογική. Μα αυτό είναι γνωστό θα μου πείτε. Ο έρωτας σημαίνει αισθάνομαι, όλα τα άλλα είναι "πρέπει" που μας επιβάλλονται από τους κανόνες της κοινωνίας. Στο χέρι, ή μάλλον καλύτερα, στην καρδιά του καθενός είναι αν θα τα ασπασθεί ή όχι. Ερωτεύτηκα έναν άντρα αρκετά μικρότερο απο μένα. Δεν το επιδίωξα, απλά συνέβη, το ένοιωσα...

didimos
27-03-2007, 09:42 PM
αχχχ! ετσι ελεγα κι εγώ πριν 2 χρόνια!. είμαι 36 και πριν 2 χρόνια ερωτεύτηκα εναν 10 χρόνια μικρότερό μου. Τρελός έρωτας, τρελή αγάπη, όλο υποσχέσεις, όνειρα και σχέδια, που κράτησε 1,5 χρόνο! αφέθηκα κι αφέθηκε! το ζησα οσο δεν πάει άλλο! έδωσα όσα δεν έδωσα ούτε καν στον πρώην άντρα μου!
Τώρα βέβαια έχασα το άλλο μου μισό και μπορώ να πω ότι έχασα τα πάντα! Ο έρωτας δεν κοιτάει χρόνια! ¶μα σε χτυπήσει τυφλώνεσαι!
Το θέμα ειναι να τυφλώνονται κι οι δύο εξίσου !
Δεν το μετάνοιωσα ποτέ, απλά δε νομίζω ότι θα το ξαναέκανα! (αλλά και πάλι τέτοιοι έρωτες εμφανίζονται 1 φορά, ίσως και καμμία):love:
Δεν τον εχω ξεπεράσει !:sad:

SKYLOROCK
28-03-2007, 10:59 AM
Μου άρεσε πολύ αυτό που γράφτηκε για το Λέοντα και το εκκαθαριστικό... :laugh:
Πάντως σε μια πρόσφατη ιστορία που πήγε να ξεκινήσει με κάποιον 6 χρόνια μικροτερό μου αν και μου άρεσε πολύ δεν ξεκίνησα κάτι μαζί του.Ίσως έφταιγε ότι ήταν πολύ μικρός...Αν δηλαδή τον συναντούσα όταν εγώ θα ήμουν 35 κι αυτός 30 τα πράγματα να ήταν διαφορετικά καθότι σίγουρα θα ήταν κι ο ίδιος πιο ώριμος...
Σε γενικές γραμμές δεν κατακρίνω τέτοιου είδους έρωτες απλά προσπαθώ να τους αποφεύγω μιας και τα περισσότερα παραδείγματα δείχνουν ότι πρόκειται για κάτι εφήμερο...Θα μου πεις βέβαια ότι ένας έρωτας με δυο άτομα κοντά στην ηλικία δεν μπορεί να είναι εφήμερος;Μπορεί απλά τώρα μιλάμε για θέματα πιθανοτήτων...Κατά τη γνώμη μου ένας έρωτας με μεγάλη διαφορά ηλικίας έχει περισσότερες πιθανότητες να τελειώσει πιο γρήγορα...Όχι πάντα αλλά τι περισσότερες φορές...:cry:

zeta1987
01-08-2007, 05:09 PM
Εγώ λιγάκι δύσκολα θα μπορούσα να ερωτευτώ κάποιον που είναι παραπάνω απο 5 χρόνια μεγαλύτερος μου... Αν και λένε ποτέ μη λές ποτέ, θεωρώ αυτή τη περίπτωση λίγο δύσκολη. Θέλω μέχρι ενός σημείου να συμβαδίζω με τον άλλον και να έχω κάποια κοινά πράγματα στην καθημερινότητα... Δεν θα μπορούσα δηλαδή να είμαι πχ 16 χρονών να πηγαίνω σχολείο και ο άλλος να είναι 23 και να πηγαίνει φαντάρος..:wacko: Τις σχέσεις που γίνονται μετά τα 40 και υπάρχει μεγάλη διαφορά ηλικίας δεν τις κατακρίνω γιατί τότε ο άνθρωπος ζητάει άλλα πράγματα και δίνει περισσότερη σημασία στην εμπειρία και στον χαρακτήρα του άλλου. Όλες τις άλλες σχέσεις όμως δεν τις βλέπω με καλό μάτι γιατί λίγο σπάνια, δεν παίρνει ο ένας κάτι από τον άλλον... Είναι λίγο δύσκολο. Υπάρχει στις περισσότερες περιπτώσεις (όχι όλες), μία δόση συμφέροντος.:embarrest

kritikia
02-08-2007, 10:00 AM
Μου αρέσουν οι άντρες που είναι μεγαλύτεροί μου, με μια διαφορά ηλικίας μέχρι 7-8 χρόνια..Έχουν κάτι να μου πουν, έχουν ζήσει περισσότερα πράγματα και οι εμπειρίες τους είναι σαφώς διαφορετικές. Δεν νομίζω -πάντα με μια μικρή επιφύλαξη, γιατί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει- ότι θα μπορούσα να κάνω σχέση με άντρα μικρότερο ή συνομήλικο..

GELLO
02-08-2007, 03:21 PM
έχω μια σχέση με κάποιον μεγαλυτερό μου κατα 11 χρονια. είμαι πολύ ευτυχισμένη και τα προβλήματα που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε δεν πηγάζουν από τη διαφορά της ηλικίας μας. οι δικοί μου κρατούν αποστάσεις, χωρίς ποτέ να γίνονται επικριτικοί. έτυχε να ερωτευτώ αυτόν τον άνθρωπο και τις περισσότερες φορές λησμονούμε το γεγονος ότι δεν είμαστε συνομήλικοι. υπάρχει πλεόνασμα αλληλοσεβασμού και καταφανής προσωπική ελευθερία..

Barbie_girl19
02-08-2007, 04:11 PM
Εγώ ποτέ δεν κατέκρινα τις σχέσεις με διαφορά ηλικίας.. Πρέπει ο άντρας να είναι λίγο ώριμος.:love: Να έχει εμπειρία από τη ζωή και να ξέρει τι πρέπει να κάνει για να σε έχει δίπλα του.

Μαρία_Δ
02-09-2007, 12:33 PM
γιατί καλέ είναι απίθανο οι παρθένοι να κάνουν σχέση με μεγαλύτερο?μαλλον επηρεάζομαι από ωροσκόπο!!!

taurus_24
11-10-2007, 05:51 AM
αυτό που κοιτάω σε κάποιον πάνω απο όλα είναι η επικοινωνία.να καταλαβαίνει δηλαδή τι λεω και τι εννοω πισω απο αυτό κάποιες φορες.
Με νοιάζει η συντοφικότητα και κοιτάω πολύ τη συμπεριφορά του άντρα απέναντι στη γυναίκα σε πολλά θέματα.
Αυτα ένα άτομο στα 24 δύσκολο να μου τα προσφέρει αλλα όχι απιθανο φυσικά.
αυτό που μετράει είναι η χημεία που θα νιώσω όταν γνωρίσω κάποιον.
Έτσι δε κοιτάω τίποτα αλλο.Δε με νοιάζει κάτι άλλο.
οι κανόνες υπάρχουν αλλα δε νομιζω ότι είναι ανήθικο να μαι με κάποιον 20 χρόνια μεγαλύτερο αν πραγματικα μου το φωνάζει η καρδια και η ψυχή μου.
Δε ξέρω τι θα προδιαγράψει το μέλλον αλλα αυτό και με κάποιον συνομίληκο παλι δε θα το ξέρω.Το θέμα είναι να ζήσω αυτό που επιθυμώ για όσο αντέξει.
Θα μου προσφέρει πολλα και κυρίως αναμνήσεις.Στη ζωή δεν είμαστε για να λειτουργουμε με βάση το ''σωστο'' και το ''λάθος'' αλλα για να ΖΟΥΜΕ
Θεωρώ πολύ χειρότερο μία γυναίκα να ναι με κάποιον παντρεμένο παρά με κάποιον μεγαλύτερο.Πάλι δεν είναι όμως θέμα ηθικής ή κανόνων.Ειναι θέμα ανθρωπιας.
οταν ερωτευόμαστε δε κοιτάμε ληξιαρχική πράξη γεννήσεως.
Δεν κοιτάμε τίποτα που μπαινει ανάμεσα στα ''θέλω'' μας από τη στιγμή βέβαια που δεν δημιουργουμε προβλήματα σε άλλους με τις πράξεις μας.

panther
11-10-2007, 10:15 AM
[quote=taurus_24;39989]αυτό που κοιτάω σε κάποιον πάνω απο όλα είναι η επικοινωνία.να καταλαβαίνει δηλαδή τι λεω και τι εννοω πισω απο αυτό κάποιες φορες. /quote]

Και τι είναι ο άνθρωπος μελλοντολόγος ή χαρτορίχτρα για να τα καταλαβαίνει? Καλύτερα να του ζητήσεις να πάει στην άκρη ενόω βουνού να σου φέρει ένα λουλούδι παρά να καταλάβει τι εννοείς πίσω από αυτά που του λες! Θα πρέπει να του το εξηγείς και μετά να του το σχεδιάζεις κιόλας για να το καταλάβει:cheesy:

taurus_24
11-10-2007, 10:39 AM
[quote=taurus_24;39989]αυτό που κοιτάω σε κάποιον πάνω απο όλα είναι η επικοινωνία.να καταλαβαίνει δηλαδή τι λεω και τι εννοω πισω απο αυτό κάποιες φορες. /quote]

Και τι είναι ο άνθρωπος μελλοντολόγος ή χαρτορίχτρα για να τα καταλαβαίνει? Καλύτερα να του ζητήσεις να πάει στην άκρη ενόω βουνού να σου φέρει ένα λουλούδι παρά να καταλάβει τι εννοείς πίσω από αυτά που του λες! Θα πρέπει να του το εξηγείς και μετά να του το σχεδιάζεις κιόλας για να το καταλάβει:cheesy:

γενικά καλέ να καταλαβαίνει μην είναι ζαβό!!:nuts:
θέλω να ειναι τσακάλι!!!!!!:love:

colibri
11-10-2007, 02:58 PM
Περναω το συντροφο μου 5 χρόνια, είναι κάποιες φορές που νιώθω όντως τη διαφορά κυρίως σς θέματα τρόπου επικοινωνίας.. αλλά είμαι μαζί του επειδή νιώθω ότι σε αρκετά πράγματα είναι ώριμος αλλα .. υπάρχει παντα ένα αλλά..είναι και μακριά επειδή σπουδάζει και μου λείπει και δυσανασχετω..Πάντως πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να κουραστούμε σε μια σχεση, αν αξίζει έρχονται όλα από μόνα τους, εννοείται τα όμορφα.., και τα "φαινομενικά" άσχημα πάλι κάπου όμορφα βγαίνουν..Απλά ρισκάρουμε.Και η ζωή άλλωστε ένα ρίσκο δεν είναι?

skouliki04
11-10-2007, 07:56 PM
παντα τα ειχα με ατομα 10 χρονια μεγαλυτερα μου ... ανωμαλια χαρακτηρα και αυτο !!

Μητσάκος
11-10-2007, 09:43 PM
παντα τα ειχα με ατομα 10 χρονια μεγαλυτερα μου ... ανωμαλια χαρακτηρα και αυτο !!

Μια χαρά σε βρίσκω :nuts: Πόσο είσαι τώρα είπαμε; :cheesy:

skorpaki
11-10-2007, 09:53 PM
Μου αρέσουν οι άντρες που είναι μεγαλύτεροί μου, με μια διαφορά ηλικίας μέχρι 7-8 χρόνια..Έχουν κάτι να μου πουν, έχουν ζήσει περισσότερα πράγματα και οι εμπειρίες τους είναι σαφώς διαφορετικές. Δεν νομίζω -πάντα με μια μικρή επιφύλαξη, γιατί δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει- ότι θα μπορούσα να κάνω σχέση με άντρα μικρότερο ή συνομήλικο..

Συμφωνώ απόλυτα!
Με μία διαφορά σε μένα......
Ενώ μου αρέσουν οι μεγαλύτεροι άντρες, πάντα με πλησιάζουν μικρότεροι
γιατί μικροδείχνω!!!!!
ΦΤΟΥ γκαντεμιά! ΦΤΟΥ!:blink:
Ράστα, ράστα παιδεράστα στο τέλος θα μου φωνάζουν!:toung:

GIRL
19-10-2007, 02:01 PM
η καλύτερη και η πιο δυνατή σχέση που είχα ήταν με αρκετά μεγαλύτερο, κανείς συνομηλικός ή μικρότερός μου δεν μπορεί να τον φθάσει,η ζωή δεν έχει πρέπει και κανόνες , ο έρωτας δεν έχει λογική και η αγάπη όταν έρχεται στη ζωή μας είναι δώρο του σύμπαντος που πρέπει να το αρπάξουμε.

spiman
19-01-2008, 03:51 AM
Και όμως η σύντροφος μου είναι Παρθένος, εγω Ζυγός και όταν γνωριστήκαμε καλά..πριν από 28 μήνες εκείνη ήταν 38 και εγώ 51. Μπας και χτύπησα φλέβα χρυσού και δεν το έχω καταλάβει; Θα εκτιμούσα τις απόψεις σας

Δείμων
30-01-2008, 12:42 AM
αυτό που κοιτάω σε κάποιον πάνω απο όλα είναι η επικοινωνία.να καταλαβαίνει δηλαδή τι λεω και τι εννοω πισω απο αυτό κάποιες φορες.

Και τι είναι ο άνθρωπος μελλοντολόγος ή χαρτορίχτρα για να τα καταλαβαίνει? Καλύτερα να του ζητήσεις να πάει στην άκρη ενόω βουνού να σου φέρει ένα λουλούδι παρά να καταλάβει τι εννοείς πίσω από αυτά που του λες! Θα πρέπει να του το εξηγείς και μετά να του το σχεδιάζεις κιόλας για να το καταλάβει :cheesy:


Κι όμως.

Όταν με τον άνθρωπό σου είσαι Ένα, όχι όμως να το λες μόνο και να το αισθάνεσαι από τα αυτιά και κάτω αλλά κυρίως από τα αυτιά και επάνω, δεν χρειάζονται ούτε καν λόγια για να καταλάβει ο ένας τι θέλει, νοιώθει, σκέφτεται ο άλλος. Το πολύ μια ματιά - και αν. Δεν θα συνεχίσω να πω ότι αυτή η «επικοινωνία» μπορεί να γίνει ακόμα από απόσταση μεγάλη γιατί θα μου πείτε οι περισσότεροι ότι είμαι δήθεν, υπερβολικός, φαντάζομαι πράγματα, νομίζω ότι, κλπ. Οι υπόλοιποι που το έχετε βιώσει ξέρετε για ποιο συναίσθημα μιλάω, και την τύχη να το έχει βιώσει κάποιος στη ζωή του.

Συμφωνώ μόνο με την panther στο ότι τα λόγια μπορεί να αποπροσανατολίσουν, και σαν πιο κυρίαρχη αίσθηση να μην επιτρέψουν την πραγματική αντίληψη - ροή συναισθημάτων. Γι αυτό κάποιες φορές καλύτερη είναι η σιωπή. Κι ευτυχισμένα είναι τα ζευγάρια εκείνα, που η σιωπή τους μπορεί να δονεί το δωμάτιο, μπορεί μόνη και γεμίζει την ψυχή. Αυτό, το θεωρώ κορύφωση σε μία σχέση.

Και για να μην θεωρηθώ εκτός θέματος να πω ότι τα συναισθήματα αυτά τα έχω ζήσει με γυναίκες πολύ μικρότερές μου. Ίσως η ωριμότητα, η λογική, (και η ίδια η ζωή με τις ανάγκες της) να έχουν κάνει τις συνομήλικές μου πολύ ορθολογίστριες. Να τους έχουν στερήσει αυτό το πανέμορφο ψυχικό δώρο, την έσχατη από τις θεϊκές ιδιότητες που έχουν απομείνει στον άνθρωπο. Ίσως πάλι, καθώς αλλάζουν οι εποχές, οι νεότερες γενιές να απολαμβάνουν πιο απλόχερα μια ευλογία σπανιότερη στους προηγούμενους.


Αυτό το τελευταίο, θα είναι καλό σημάδι.

didimos
01-02-2008, 05:40 PM
Ειναι γνωστή η επιθετικότητα του Alien!!! Διαφωνεί με τους πάντες και τα πάντα! Και ειναι σχεδόν πάντα εριστικός με τις γυναίκες!
Παιδιά αν υπαρχει έρωτας και αγάπη, μια νορμάλ διαφορά ηλικίας (των 10 ετών π.χ.) ειναι επιτρεπτή νομίζω. Μετά μιλάμε για άλλα .....που χρήζουν άλλου είδους ψαξίματος!

Argiro
09-02-2008, 03:23 AM
Και για να μην θεωρηθώ εκτός θέματος να πω ότι τα συναισθήματα αυτά τα έχω ζήσει με γυναίκες πολύ μικρότερές μου. Ίσως η ωριμότητα, η λογική, (και η ίδια η ζωή με τις ανάγκες της) να έχουν κάνει τις συνομήλικές μου πολύ ορθολογίστριες. Να τους έχουν στερήσει αυτό το πανέμορφο ψυχικό δώρο, την έσχατη από τις θεϊκές ιδιότητες που έχουν απομείνει στον άνθρωπο. Ίσως πάλι, καθώς αλλάζουν οι εποχές, οι νεότερες γενιές να απολαμβάνουν πιο απλόχερα μια ευλογία σπανιότερη στους προηγούμενους.

Αυτό το τελευταίο, θα είναι καλό σημάδι.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μόνο στο σημείο αυτό; Απ' ό,τι έχω διαπιστώσει από τις προσωπικές μου εμπειρίες, ο άνθρωπος δεν αλλάζει όσα χρόνια και αν περάσουν, ό,τι και αν του συμβεί στη ζωή του. Μπορεί να ωριμάσει, μπορεί να εξελιχθεί, μπορεί να πισωγυρίσει, αλλά η φύση του παραμένει η ίδια όπως τότε που πήγαινε στο δημοτικό. Αν είναι ορθολογιστής ή ευαίσθητος ή εσωστρεφής ή αισιόδοξος -ή οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με τη φύση ενός ανθρώπου- στα πενήντα του, ακριβώς το ίδιο θα ήταν και στα δέκα, το ίδιο θα είναι και στα ογδόντα. Με τη μόνη διαφορά πως μεγαλώνοντας κάποιοι προτιμούν να κρύβουν κάποια χαρακτηριστικά τους και να τα καταπέζουν, πιθανόν γιατί τους δημιουργούν άλλα προβλήματα με το περιβάλλον τους, και κάποιοι άλλοι απλώς δεν βλέπουν το λόγο γιατί θα πρέπει να καταπιέζουν τη φύση τους για να αρέσουν σε κάποιους, που έτσι κι αλλιώς δεν θα έκαναν τον κόπο να αλλάξουν αντίστοιχα για χάρη τους -και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου και σε όποιον αρέσει.

Προσωπικά βίωσα μια τέτοια εμπειρία, έτσι όπως την περιγράφεις και με πιο "ανατριχιαστικές" λεπτομέρειες πνευματικής ταύτισης (έως και απίστευτες, γι αυτό και δεν τις είπα ποτέ σε κανέναν), όχι στα είκοσι ούτε στα τριάντα, αλλά στα... σαράντα έξι...:dizzy:

Τέτοιες εμπειρίες δεν συμβαίνουν κάθε μέρα και ούτε είναι σίγουρο πως θα συμβούν ποτέ στη ζωή σου. Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτές οι καταστάσεις δεν έχουν να κάνουν με ηλικίες ούτε με κανόνες... κοινωνικής συμπεριφοράς. Και είμαι σίγουρη πως όλοι όσοι πιστεύουν το αντίθετο, αν τους τύχει κάτι τέτοιο θα παραμερίσουν όλα όσα έλεγαν μέχρι τότε, τουλάχιστον για μια και μοναδική φορά στη ζωή τους.

SONIA64
09-02-2008, 10:46 PM
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μόνο στο σημείο αυτό; Απ' ό,τι έχω διαπιστώσει από τις προσωπικές μου εμπειρίες, ο άνθρωπος δεν αλλάζει όσα χρόνια και αν περάσουν, ό,τι και αν του συμβεί στη ζωή του. Μπορεί να ωριμάσει, μπορεί να εξελιχθεί, μπορεί να πισωγυρίσει, αλλά η φύση του παραμένει η ίδια όπως τότε που πήγαινε στο δημοτικό. Αν είναι ορθολογιστής ή ευαίσθητος ή εσωστρεφής ή αισιόδοξος -ή οτιδήποτε άλλο έχει να κάνει με τη φύση ενός ανθρώπου- στα πενήντα του, ακριβώς το ίδιο θα ήταν και στα δέκα, το ίδιο θα είναι και στα ογδόντα. Με τη μόνη διαφορά πως μεγαλώνοντας κάποιοι προτιμούν να κρύβουν κάποια χαρακτηριστικά τους και να τα καταπέζουν, πιθανόν γιατί τους δημιουργούν άλλα προβλήματα με το περιβάλλον τους, και κάποιοι άλλοι απλώς δεν βλέπουν το λόγο γιατί θα πρέπει να καταπιέζουν τη φύση τους για να αρέσουν σε κάποιους, που έτσι κι αλλιώς δεν θα έκαναν τον κόπο να αλλάξουν αντίστοιχα για χάρη τους -και καλά κάνουν κατά τη γνώμη μου και σε όποιον αρέσει.

Προσωπικά βίωσα μια τέτοια εμπειρία, έτσι όπως την περιγράφεις και με πιο "ανατριχιαστικές" λεπτομέρειες πνευματικής ταύτισης (έως και απίστευτες, γι αυτό και δεν τις είπα ποτέ σε κανέναν), όχι στα είκοσι ούτε στα τριάντα, αλλά στα... σαράντα έξι...:dizzy:

Τέτοιες εμπειρίες δεν συμβαίνουν κάθε μέρα και ούτε είναι σίγουρο πως θα συμβούν ποτέ στη ζωή σου. Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτές οι καταστάσεις δεν έχουν να κάνουν με ηλικίες ούτε με κανόνες... κοινωνικής συμπεριφοράς. Και είμαι σίγουρη πως όλοι όσοι πιστεύουν το αντίθετο, αν τους τύχει κάτι τέτοιο θα παραμερίσουν όλα όσα έλεγαν μέχρι τότε, τουλάχιστον για μια και μοναδική φορά στη ζωή τους.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Μητσάκος
10-02-2008, 01:13 PM
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μόνο στο σημείο αυτό; Απ' ό,τι έχω διαπιστώσει από τις προσωπικές μου εμπειρίες, ο άνθρωπος δεν αλλάζει όσα χρόνια και αν περάσουν, ό,τι και αν του συμβεί στη ζωή του...............

Προσωπικά βίωσα μια τέτοια εμπειρία, έτσι όπως την περιγράφεις και με πιο "ανατριχιαστικές" λεπτομέρειες πνευματικής ταύτισης (έως και απίστευτες, γι αυτό και δεν τις είπα ποτέ σε κανέναν), όχι στα είκοσι ούτε στα τριάντα, αλλά στα... σαράντα έξι...:dizzy:

Τέτοιες εμπειρίες δεν συμβαίνουν κάθε μέρα και ούτε είναι σίγουρο πως θα συμβούν ποτέ στη ζωή σου. Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτές οι καταστάσεις δεν έχουν να κάνουν με ηλικίες ούτε με κανόνες... κοινωνικής συμπεριφοράς. Και είμαι σίγουρη πως όλοι όσοι πιστεύουν το αντίθετο, αν τους τύχει κάτι τέτοιο θα παραμερίσουν όλα όσα έλεγαν μέχρι τότε, τουλάχιστον για μια και μοναδική φορά στη ζωή τους.
Ετσι, έτσι :bigsmile:
Συμφωνώ απολύτως :cheesy:
Ο άνθρωπος δεν αλλάζει. Αλλάζει η εικόνα που έχει ο καθένας για τον εαυτό του και απλώς δείχνει διαφορετικός, γιατί είτε προβάλλει κάποια στοιχεία του είτε αποκρύβει κάποια άλλα.
Ομοίως συμφωνώ και με τα τελευταία. Κλασικό παράδειγμα ...ο Κυριακού :nuts:

skorpion
11-02-2008, 03:56 AM
οταν αλλαζει ο τροπος που εχεις συνηθισει να πραττει ενας ανθρωπος δεν ειναι σαν να αλλαζει?

starfish
11-02-2008, 01:07 PM
οταν αλλαζει ο τροπος που εχεις συνηθισει να πραττει ενας ανθρωπος δεν ειναι σαν να αλλαζει?

Αν δεχτουμε οτι καθε ανθρωπος περιεχει το Ολον, οι διαφοροποιησεις εχουν να κανουν με την εκφραση σε διαφορετικα ποσοστα [για τον καθενα] των μερων του Ολου. Τα "ποσοστα" αυτα, ρυθμιζονται -ας το πω ετσι- απο πολλες παραμετρους, εξωτερικες, εσωτερικες και εσωτερικευμενες. Αρα οι εμπειριες μας σε συνδυασμο με την ιδιοσυγκρασια μας και με τον τροπο που τις αφομοιωνουμε, βγαζουν στην πορεια της ζωης μας μια διαφορετικη εκδοχη του εαυτου μας. Σιγουρα οχι αλλαγη σε βαθος, αλλα πιθανοτατα σε ενα επιπεδο που μπορει να γινεται εμφανης, συνειδητοποιησιμη [επιτρεψτε μου τον ... νεολογισμο!:cheesy:]

Δείμων
11-02-2008, 05:08 PM
Όταν λες «βγάζουν» πώς ακριβώς το εννοείς όμως. Βγάζουν μέσα μας (συνείδηση) ή προς τα έξω (συμπεριφορά)? Καταλαβαίνεις ότι το ένα δεν προαπαιτεί υποχρεωτικά το άλλο, όσο κι αν έχουν σχέση μεταξύ τους.

Θέλω να το συνδέσω με τα προηγούμενα που είπε ο Μητσάκος και η Αργυρώ, δηλαδή ότι μερικοί άνθρωποι προτιμούν να κρύβουν χαρακτηριστικά τους επειδή κάποια στιγμή τούς είναι δυσάρεστα (για όποιο λόγο). Αυτό όμως σημαίνει, συνειδητή ή ασυνείδητη, αλλαγή χαρακτήρα και επηρρεάζει τον εξωτερικό μας περίγυρο πυροδοτώντας διαφορετικά γεγονότα συνεπώς και την πορεία της ζωής μας! Πιθανόν δε και με πολύ καταλυτικό τρόπο.

Οπότε λοιπόν τι ουσιαστική διαφορά έχει μία συμπεριφορά ή ένας χαρακτήρας που συγκαλύπτεται, καταπιέζεται, δεν εκδηλώνεται κλπ. με εκείνον ο οποίος είναι πραγματικά έτσι?... Ότι ο πρώτος έχει περισσότερες πιθανότητες να εκδηλωθεί όταν και εάν ενσκύψουν οι κατάλληλες συνθήκες? Μα και ο δεύτερος δεν μπορεί να αποφασίσει οποιαδήποτε στιγμή συναντήσει τα όριά του ότι πρέπει να συμβιβαστεί?..



Το θεμέλιο του ερωτήματός μου στηρίζεται στο κατά πόσον ο κόσμος των ιδεών (ψυχή - νόηση) μπορεί να υπάρξει αυτοτελώς και κατά πόσον η ύπαρξή του έχει νόημα εάν δεν εκδηλωθεί στην ύλη (φύση - σώμα).


ΥΓ1: Κάθε ομοιότητα με πραγματικούς φιλοσόφους και θεωρίες είναι συμπτωματική και εντελώς τυχαία!
YΓ2: Είμαστε καραεκτός θέματος, εάν υπάρχει παρόμοια συζήτηση παρακαλώ υποδείξτε την..
ΥΓ3: Αργυρώ για τις εμπειρίες σου (μας) επιφυλάσσομαι. Μάλλον ας προετοιμάζεται καινούργιο θέμα, θα έχει ενδιαφέρον.
ΥΓ4: Εάν δεν έχω γίνει απόλυτα καταννοητός συμπαθάτε με και ρωτήστε διευκρινήσεις. Αυτός ο Ποσειδώνας μπροστά από τον Ήλιο σήμερα δίνει την πραγματική διάσταση τούτου του smiley! :dizzy:

:bigsmile:

starfish
11-02-2008, 10:59 PM
Κατ αρχην με ανακουφιζει το γεγονος οτι "φταιει" ο Ποσειδωνας [που μαζι με τους λοιπους που εχουν μαζευτει στον Υδροχοο, απεναντι απο τον γεν. Ερμη μου] που διαβαζω το τι εγραψα και δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινω τι εννοω!!:cry::wacko:
Επισης δεν ειμαι σιγουρη αν καταλαβαινω το τι εννοεις εσυ! Τριγυρναω γυρω-γυρω απ αυτο που εγραψες [απο πλευρα κατανοησης] αλλα μεχρι εκει.
...Παντως, ετσι κι αλλιως συμφωνω τουλαχιστον με την Αργυρω, οτι δοθεισης της ευκαιριας, πολλες αποψεις/συμπεριφορες μας που στηριζονται στα "πρεπει" και σε συνηθειες, μπορουν να καταρρευσουν στην στιγμη! ΚΑι γι αυτο [παρ οτι μ ενοχλει σ ενα βαθμο :toung:] την λεξη <ποτε> την εχω καταργησει απο το λεξιλογιο μου.
**Και για να κλεισω: NAI ειμαστε offtopic!!:cheesy:... για πολλοστη φορα.... και με τον φοβο της δαμοκλειας σπαθης των admin.....:nuts::nuts:

Argiro
12-02-2008, 09:11 AM
Κατ αρχην με ανακουφιζει το γεγονος οτι "φταιει" ο Ποσειδωνας [που μαζι με τους λοιπους που εχουν μαζευτει στον Υδροχοο, απεναντι απο τον γεν. Ερμη μου] που διαβαζω το τι εγραψα και δεν ειμαι σιγουρη οτι καταλαβαινω τι εννοω!!:cry::wacko:

**
NAI ειμαστε offtopic!!:cheesy:... για πολλοστη φορα.... και με τον φοβο της δαμοκλειας σπαθης των admin.....:nuts::nuts:

Μάλλον ο ανάδρομος Ερμής φταίει και όχι ο Ποσειδώνας. Υπομονή μέχρι την Πανσέληνο που θα γυρίσει σε ορθή φορά...:cheesy:

Και γιατί είμαστε εκτός τόπικ; Για τον έρωτα με διαφορά ηλικίας δεν είναι όλα αυτά που κουβεντιάζουμε τόση ώρα; Δεν αναφερθήκαμε σε κάτι άλλο νομίζω...:weird:

starfish
12-02-2008, 09:58 AM
Πιστευω οτι ετσι κι αλλιως ειναι δυσκολο αλλα και βαρετο, μια συζητηση να ακολουθει εναν δρομο απο τον οποιο δεν πρεπει να ξεφευγεις καθολου.
Εμεις ξεφυγαμε γιατι αρχισαμε να μιλαμε για το αν ο ανθρωπος αλλαζει, θεμα σχετικο μεν, διαφορετικο δε! Μου αρεσει βεβαιως βεβαιως [η βαρκα οταν αρμενιζει..:toung:], απλως, χρειαζεται να θυμομαστε και που πηγαινουμε! :bigsmile::bigsmile:
**Αμαν ο αναδρομος!!!!:nuts::nuts:

skorpion
12-02-2008, 01:14 PM
Αν αλλαξουμε καποια στιγμη τροπο συμπεριφορας και δρασης οσον αφορα μια συγκεκριμενη πτυχη της ζωης η οποια ειναι προβληματικη και δουμε οτι αυτο εχει καλυτερα αποτελεσματα για μας πιστευετε οτι ειναι δυνατον να αλλαξει ο τροπος που βλεπαμε τα πραγματα μεχρι τοτε, ακομα κι αν η αλλαγη ηταν αρχικα υποκριτικη σε εισαγωγικα μπορει να γινει καποια στιγμη διαφορετικος αληθινος τροπος σκεψης, μηπως μερικες φορες μαθαινουμε να ημαστε αναλογα με τα αποτελεσματα? Τι πιστευετε? Και αυτο μπορουμε να το γενικευσουμε?

starfish
12-02-2008, 02:57 PM
Αν αλλαξουμε καποια στιγμη τροπο συμπεριφορας και δρασης οσον αφορα μια συγκεκριμενη πτυχη της ζωης η οποια ειναι προβληματικη και δουμε οτι αυτο εχει καλυτερα αποτελεσματα για μας πιστευετε οτι ειναι δυνατον να αλλαξει ο τροπος που βλεπαμε τα πραγματα μεχρι τοτε, ακομα κι αν η αλλαγη ηταν αρχικα υποκριτικη σε εισαγωγικα μπορει να γινει καποια στιγμη διαφορετικος αληθινος τροπος σκεψης, μηπως μερικες φορες μαθαινουμε να ημαστε αναλογα με τα αποτελεσματα? Τι πιστευετε? Και αυτο μπορουμε να το γενικευσουμε?


Τα ποντικακια και τα σκυλακια [και οχι μονο] ακολουθουν συμπεριφορες που επιβραβευονται, και αποφευγουν αυτες που προκαλουν πονο. Γνωστο! Οπως και το "η επαναληψη μητηρ πασης μαθησεως". ΠΑρ ολα αυτα, αισθανομαι μια απεχθεια για τους συμπεριφοριστες, επειδη περιοριζουν μια απιστευτη ποικιλια παραμετρων της ψυχολογιας, μονο σ αυτο το κομματι.
Δεν θελω να γενικευσω την [οποια] ισχυ αυτης της θεωριας. Θελω να ελπιζω και ταυτοχρονα πιστευω, οτι δεν θα γινουμε ποτε 100% υποχειρια στο καροτο και στο μαστιγιο, αυτων που αρεσκονται να καθοδηγουν τα πληθη με τετοιο τροπο!!
Ουφφφ!!:nuts::nuts:

zeta1987
12-02-2008, 07:32 PM
Βρε παιδιά θέμα είναι πέρα από την ηλικία,τα βιώματα, ο χαρακτήρας και οι εμπειρίες που έχει ο άλλος!:embarrest

starfish
12-02-2008, 09:54 PM
Βρε παιδιά θέμα είναι πέρα από την ηλικία,τα βιώματα, ο χαρακτήρας και οι εμπειρίες που έχει ο άλλος!:embarrest

Ετσι ακριβως.
Και μερσι για την επαναφορα στην ταξη! :bigsmile::nuts:

alexb
15-02-2008, 12:52 PM
Αν αλλαξουμε καποια στιγμη τροπο συμπεριφορας και δρασης οσον αφορα μια συγκεκριμενη πτυχη της ζωης η οποια ειναι προβληματικη και δουμε οτι αυτο εχει καλυτερα αποτελεσματα για μας πιστευετε οτι ειναι δυνατον να αλλαξει ο τροπος που βλεπαμε τα πραγματα μεχρι τοτε, ακομα κι αν η αλλαγη ηταν αρχικα υποκριτικη σε εισαγωγικα μπορει να γινει καποια στιγμη διαφορετικος αληθινος τροπος σκεψης, μηπως μερικες φορες μαθαινουμε να ημαστε αναλογα με τα αποτελεσματα? Τι πιστευετε? Και αυτο μπορουμε να το γενικευσουμε?

Αγαπητή Scorpion, πιστεύω ότι οι άνθρωποι είναι πολλά πράγματα μαζί. Πολλές συμπεριφορές, συναισθήματα, τρόποι έκφρασης κ.α.. Στη πορεία της ζωής μας προσπαθούμε να γνωρίσουμε τον εαυτό μας και να τον εκφράσουμε με κάποιο τρόπο. Πολλές φορές σε "μια πτυχή της ζωής μας" όπως αναφέρεις και εσύ, πιθανόν να μην έχουμε βρεί τον "σωστό" αυτό τρόπο που θα μας κάνει να νοιώσουμε ένα είδος ολοκλήρωσης, με αποτέλεσμα να πειραματιζόμαστε μέχρι να βρούμε τη σωστή έκφραση. Αν τελικά η δράση ταιριάξει με αυτό που εμείς αντιλαμβανόμαστε ώς παρόν τρόπος σκέψης, φαντάζομαι ότι θα είναι και ο "σωστός" στη συγκεκριμένη φάση της ζωής μας. Μην ξεχνάμε ότι οι άνθρωποι εκτός των βασικών χαρακτηριστικών που κουβαλάνε εξελίσσονται ταυτόχρονα και ο διαφορετικός τρόπος δράσης σου σε μια περίπτωση, πιθανόν, να εξυπηρετεί την εξέλιξη στον τρόπο σκέψης σου.