PDA

View Full Version : Μια ερμηνεία του χάρτη μου;



Αγγελικη
07-12-2005, 03:20 PM
http://img152.imageshack.us/img152/4610/28sr.gif
Θα κανετε εναν κοπο;
Ευχαριστω!!!

Αγγελικη
07-12-2005, 03:39 PM
http://img152.imageshack.us/img152/4610/28sr.gif
Προς διευκολυνση!

Fotini Christodoulou
07-12-2005, 03:56 PM
Αγαπητη μου Αγγελική,

οπως εξηγησα εξ αρχης και στην tza και ισχυει για ολους μας,ειναι αδυνατο να κανουμε αναλυση γενεθλιου σε ολα τα μελη μας!

Επειδη απο οτι εχω δει γνωριζεις ηδη αρκετα απο αστρολογια,
αν θελεις πες μας συγκεκριμενα ποιες οψεις ή σημειο,οικο,πλανητη(οτιδηπ τε) του χάρτη σου σε προβληματιζει και θέλεις να συζητησουμε/σχολιασουμε!

Φιλικα,
φωτεινή

Αγγελικη
07-12-2005, 05:03 PM
Καλησπερα Φωτεινη!
Κατ΄αρχην, μου αρεσε πολυ το Avatar σου!

Δεν ξεκινησα με κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου!
Αλλα για να κανω την αρχη,
ας ξεκινησω με τον κλασσικο 5ο.
Ή αν θες
με τα αρνητικα σημεια του χαρακτηρα μου!

Ευχαριστω!

Fotini Christodoulou
08-12-2005, 08:40 AM
Καλημερα Αγγελικη!
Ευχαριστω(ειπα να μπω στο εορταστικο πνευμα!!)

Μεσα στην διαρκεια της μέρας θα σου πω κι εγω την γνωμη μου!

Φιλικα,
Φωτεινή

Fotini Christodoulou
14-12-2005, 03:34 PM
(καλλιο αργα παρα ποτε!)

Λοιπον,ρωτας για τον 5ο οικο.
Η ακμη του είναι στον Υδροχοο.Μια και είναι κενος απο πλανήτες κοιταζουμε τον κυβερνητη του τον Ουρανο.Και βρισκω τον Ουρανο σε συνοδο με τον ωροσκόπο σου, οσο και με τον ήλιο σου στον 12ο οικο!
Ο ορισμος της ανεξαρτητης γυναικας!!!
Λεει ο retrograde στο ηλιακες συνοδοι και η ισχύς τους:

“Σύνοδος Ουρανού - Ηλίου

Είστε μια ασυνήθιστη προσωπικότητα, που είναι μοιραίο να ζήσει μια ταραχώδη ζωή. Με λίγα λόγια μπορεί να είστε «μέσα και έξω, πάνω και κάτω», χωρίς να προλάβετε να το συνειδητοποιήσετε. Οι άνθρωποι ποτέ δεν ξέρουν την επόμενη κίνησή σας, συχνά ούτε εσείς οι ίδιοι. Είστε περιπετειώδεις, ευερέθιστοι, απρόβλεπτοι, συχνά μεγαλοφυείς. Είστε εξερευνητές - αν ανήκετε σε ήσυχο ζώδιο εξερευνάτε ψυχές, σκέψεις και αισθήματα αντί για βουνά και ουρανούς. Μερικοί άνθρωποι νομίζουν πως είστε ευφυΐες, άλλοι πάλι τρελοί - και δυο πλευρές έχουν δίκιο. Οι εμπνεύσεις σας είναι μεγαλειώδεις - το ίδιο και οι διαβολικοί πειρασμοί. Τις περισσότερες φορές τα ξαφνικά σας προαισθήματα (που πάντοτε ακολουθείτε) είναι άριστα, όμως και συχνά καταστροφικά (ποτέ δε λέτε τι ακριβώς σκέφτεστε, παρά μόνο όταν είναι πολύ αργά). Είστε τόσο ανεξάρτητοι και ανυπότακτοι, που αντιστέκεστε σε οποιονδήποτε σας πει τι να κάνετε, ακόμα και αν έχει δίκιο. Θα προτιμούσατε να ναυαγήσετε στη μέση τον ωκεανού, παρά να νιώσετε την ανία…”

Υπερβολικά ανεξάρτητη ,εκκεντρική, πολλές φορές η ζωή σου αλλάζει ξαφνικά, (συνοδος) - εξαιρετικα ισχυρά τα χαρακτηριστικά που σου δίνονται απο τον Ουρανό ,απο την διπλη σύνοδο.
Οι έρωτες και τα αλλα θέματα του 5ου οικου, θα σταθούν πηγή δοκιμασιών για σένα(12ος),ίσως λόγω αυτής της υπερβολικής ανεξαρτησίας και ίσως επιθετικότητας ή υπερβολικής δυναμικότητας, που ίσως δείχνεις στο άλλο φύλο(ακμη 7ου στον Κριο & συνοδος Αρη- Πλουτωνα).

Ο ήλιος και ωροσκόπος στον Ζυγό (αλλά και γενικά το γεγονός ότι 4 βασικοί πλανήτες βρίσκονται εκεί τονίζοντας επίσης τα χαρακτηριστικά του Ζυγού)σε ωθούν πάντα στην αναζήτηση συντρόφου, σχέσεων. Απ΄ την άλλη ο Ουρανός σε ωθεί στην διάσπαση…και ξανα απ΄την αρχή.

Ο Άρης σου στον Ζυγό( σε σύνοδο με Πλούτωνα).
Δείχνει σύντροφο με καλλιτεχνικές ευαισθησίες κτλ ,οχι και τοσο δυναμικο ,χαμηλων τονων.
Σαν οψη σε προικιζει με δυναμη σωματικη και ψυχικο σθένος .(ειναι οι κυβερνήτες του Σκορπιού,οποτε θα τολμήσω να πω οτι καποιες συμπεριφορές σου(που εχουν σχέση με την δραση του Άρη στον γενεθλιο,θα θυμιζουν αυτο το ζώδιο)
Ενισχυει τον δυναμισμό σου ,που ουτως ή αλλως είναι στοιχειο του χάρτη σου.

Αλλά η αλήθεια είναι οτι αυτο που μου τράβηξε την προσοχή, ειναι οι δεσμοί σου με πολλές όψεις... οσο και ο «γεματος» 12ος οικος.
Θα επανέλθω πάνω σε αυτό!

Αγγελικη
14-12-2005, 04:27 PM
Σ΄ευχαριστω Φωτεινη μου:smile1:
Επεσες "πολυ μεσα".
Ετσι με βλεπουν οι αλλοι...:sad2: :sad:
Περιμενω με ανυπομονησια τη συνεχεια:) :)
Να εισαι καλα!

Αγγελικη
14-12-2005, 06:43 PM
Το κακο ειναι οτι ουδεμια σχεση εχω με αυτο που δειχνω:sad: :sad:
Το καλο ειναι, οτι τις αδυναμιες μου
και τις ευαισθησιες μου (τις προσωπικες, δες τα τετραγωνα
και την ποιοτητα, οικοθεσια, κ.λπ.), μπορουν να τις ισοσταθμησουν οι
οψεις που ανεφερες.
Φαντασου να μην τις ειχα:bigsmile: :bigsmile: :bigsmile: :bigsmile:
Που θα ημουν αραγε τωρα....:bigsmile: :bigsmile:
Ερμη στο Σκορπιο... κυβερνητης της Αφροδιτης μου...
Δεν ανοιγομαι ευκολα:sad:
Σ΄ευχαριστω...
Φιλακια πολλα!!!

may
19-12-2005, 12:16 PM
:weird:
είναι ένα stellium στο 12ο αυτό που έχεις, εε??
:love:

tannia
21-12-2005, 07:34 PM
12ος οίκος: Είσαι πολύ ευαίσθητη, διαισθητική και ίσως καλλιτεχνική.
12ος+Ουρανός σε σύνοδο με ωροσκόπο+ ο κυβερνήτης του 1ου οίκου στον 11ο : Μήπως έχεις αντιφατικές τάσεις, άλλοτε υπερ-απομόνωσης και άλλοτε έντονης κοινωνικότητας; Κυβερνήτες 5ου και 7ου στο 12ο οίκο : ο έρωτας ζητάει από σένα να ξεπεράσεις κάθε στοιχείο εγωισμού και να θυσιάζεσαι για τον άλλον

Αγγελικη
24-01-2006, 03:00 AM
Αγαπητη μου Τανια θα ηθελα να μου εξηγησεις (καθαρα με αστρολογικους ορους, χωρις να αναφερεσαι σε μενα), το εξης:

ο έρωτας ζητάει από σένα να ξεπεράσεις κάθε στοιχείο εγωισμου

may
24-01-2006, 08:11 AM
Μου έκανε εντύπωση όχι μόνο ο έντονος 12ος, αλλά και ο Άρης που είναι μέσα σε αυτόν και που μάλιστα προέρχεται από τον 7ο.

Δεν ξέρω πως ακριβώς να το διατυπώσω, αλλά μάλλον έχεις αντιμετωπίσει κρυφές καταστάσεις σε θέμα που σχετίζονται με τον 7ο;;

από την άλλη μου αρέσει πολύ η σύνοδος του Ουρανού με τον Ωροσκόπο σου. Μήπως έχεις και κάτι ασηνίθιστο στην εξωτερική σου εμφάνιση?

Ο Κρόνος στον 8ο προέρχεται από τον 4ο.. μήπως υπάρχει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο εμπλοκή (σε καλό ή κακό επίπεδο) σε κληρονομικά από το σπίτι σου?? γιατί συνυπάρχει και ένας Ποσειδώνας στον 2ο..

αυτά.. και πάντα με κάθε καλή διάθεση..

:love:

tannia
26-01-2006, 02:57 AM
Αγαπητη μου Τανια θα ηθελα να μου εξηγησεις (καθαρα με αστρολογικους ορους, χωρις να αναφερεσαι σε μενα), το εξης:

Οι οίκοι 5 και 7 είναι άδειοι και γι' αυτό κοίταξα που είναι οι κυβερνήτες τους, και είναι στον 12ο. Επειδή έχω κι εγώ έντονο 12ο μ' έχει απασχολήσει λίγο και έχω βρει ότι ο 12ος είναι ο οίκος όπου κατά κάποιον τρόπο 'διαλύεται' το ...'εγώ' και η προσωπικότητα και γι΄αυτό αυτός ο οίκος κυβερνάει και τα ανάλογα μέρη (νοσοκομεία και άλλα ιδρύματα) όπου χάνεις την ταυτότητά σου και ενώνεσαι με το σύνολο. Επίσης είναι ο οίκος της απελευθέρωσης. Ετσι έβγαλα το συμπέρασμα ότι αφού οι κυβερνήτες 5ου και 7ου είναι στο 12ο τα ερωτικά αυτού του χάρτη έχουν να κάνουν με κάτι σαν αυτό που είπα. Επίσης ο ιχθύς, που μ' αυτόν σχετίζεται ο 12ος έχει σχέση και με την αυτοθυσία και γι' αυτό είπα τη λέξη 'θυσιάζεσαι'. Όλα αυτά είναι υποκειμενικά και είναι μόνο η γνώμη μου έτσι κι αλλιώς.

starfish
26-01-2006, 12:24 PM
Καλημερα Αγγελικη,
θα επιχειρησω κι εγω να ερμηνευσω καποια στοιχεια του χαρτη σου με καθε επιφυλαξη.
Ο Ηλιος σου στον Ζυγο σε συνοδο με Ωροσκοπο + Ουρανο σε κανουν πολυ ελκυστικη ισως και εξαιτιας της εκκεντρικοτητας που πιθανοτατα σε διακρινει. Το αισθημα της δικαιοσυνης ειναι πολυ ισχυρο, επαναστατεις εναντια στην αδικια με τροπους που μαλλον δεν περνανε απαρατηρητοι. Στο στοχαστρο του Ουρανου σου ειναι ο,τι αντικειται στην αισθηση σου περι καλου γουστου και αρμονιας. Η πρωτοπορια σ εκφραζει καλυτερα απο το κλασικο, αρκει να ικανοποιει την αναγκη σου για αρμονικο αποτελεσμα.
Ο Κρονος τριγωνιζοντας αυτη τη συνοδο εξισορροπει τον εκρηκτικο της χαρακτηρα, της προσθετει σοβαροτητα και συνδεει τα ζητηματα του 12ου με αυτα του 8ου οικου.
Ο Ηλιος στον Ζυγο και στον 12ο οικο δειχνει οτι το αιτημα για ισορροπια-αρμονια συντροφικοτητα και καλαισθησια ειναι βαθια ψυχικη αναγκη.
Ο εσωτερικος σου κοσμος μοιαζει με ηφαιστειο εν ενεργεία [Αρης σε συνοδο με Πλουτωνα στον 12ο] και οτι συμβαινει εκει μεσα, δεν γινεται ποτε ορατο απο τους αλλους. Πολυ μεγαλη ψυχικη δυναμη, ισως και επικινδυνη.
Θα συμφωνησω με την Φωτεινη, για τα σκορπισια χαρακτηριστικα σου που τα εντεινουν ακομη περισσοτερο η Λιλιθ και ο Ερμης στον Σκορπιο. Μου δινει την εντυπωση οτι ενα σημαντικο μερος του εαυτου σου, οτι σχετιζεται με παθος και παθη ειναι μονιμως κρυμμενο αλλα οχι εξοριστο. Η επικοινωνια σου με τους αλλους δεν ειναι επιφανειακη και μαλλον δεν σου λεει τιποτα το αναλαφρο παρε δωσε με γνωστους και φιλους. Η συνοδος της Σεληνης του Ποσειδωνα , ισως καθιστα τον επικοινωνιακο τομεα, συναισθηματικο, ασαφη και θολο. Και κατι τετοιο εχει αντικτυπο και στα οικονομικα σου.
Θα επανελθω ελπιζω συντομα
[Χαιρετισματα στην Αλεξανδρουπολη...]

panther
26-01-2006, 01:28 PM
Να προσθέσω και εγώ (ελπίζω να μην το έχει ξαναγράψει κάποια άλλη κοπέλα) ότι ο Ερμής είναι στον Σκορπιόκαι στον 1ο οίκο. Εάν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι το άτομο αυτό θα κινείται και θα εκφράζεται περισσότερο ως Σκορπιός παρά ως Ζυγός. Θα προσπαθήσω να βρω το κείμενο, ώστε να το δικαιολογήσω.
Από ότι είδα ο Ήλιος είναι σε πτώση στον Ζυγό, άρα τα αρνητικά του ατόμου είναι η έλλειψη ισορροπίας και η αναποφασιστικότητα (αρνητική έκφραση του Ζυγού). Ευάλωτο άτομο
(Θα επιστρέψω)

cajoline
26-01-2006, 03:00 PM
καλησπέρα σε όλους σας,

γεννημένη 5/10/1966 ώρα 22.10 Αθήνα

μια σύντομη ερμηνεία του χάρτη μου μπορώ να έχω παρακαλώ?

starfish
27-01-2006, 12:51 PM
καλησπέρα σε όλους σας,

γεννημένη 5/10/1966 ώρα 22.10 Αθήνα

μια σύντομη ερμηνεία του χάρτη μου μπορώ να έχω παρακαλώ?

Καλημερα cajoline,
παιρνω την πρωτοβουλια να σου πω, οτι πρεπει να ανοιξεις καινουριο thread στο "οι εραστες της αστρολογιας". Δεν ειμαι σιγουρη ομως οτι θα απαντηθει με τον τροπο που επιθυμεις. Οσοι γραφουμε εδω την αποψη μας, ειμαστε μελη του site και οχι αστρολογοι. :smile1:

Dell Piero
27-01-2006, 01:05 PM
Και στους Εραστές είναι και νέο θέμα έχει ανοίξει :toung:

Αγγελικη
28-01-2006, 08:15 PM
Μου έκανε εντύπωση όχι μόνο ο έντονος 12ος, αλλά και ο Άρης που είναι μέσα σε αυτόν και που μάλιστα προέρχεται από τον 7ο.

Δεν ξέρω πως ακριβώς να το διατυπώσω, αλλά μάλλον έχεις αντιμετωπίσει κρυφές καταστάσεις σε θέμα που σχετίζονται με τον 7ο;;

από την άλλη μου αρέσει πολύ η σύνοδος του Ουρανού με τον Ωροσκόπο σου. Μήπως έχεις και κάτι ασηνίθιστο στην εξωτερική σου εμφάνιση?

Ο Κρόνος στον 8ο προέρχεται από τον 4ο.. μήπως υπάρχει με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο εμπλοκή (σε καλό ή κακό επίπεδο) σε κληρονομικά από το σπίτι σου?? γιατί συνυπάρχει και ένας Ποσειδώνας στον 2ο..

αυτά.. και πάντα με κάθε καλή διάθεση..

:love:

Αγαπητη May, καταρχην να σ΄ευχαριστησω για τον κοπο σου!!
Προς το παρον δεν εχω προβληματα σε οτι εμπλεκεται με τον 7ο οικο. Ουτε με φανερους εχθρους, ουτε με συνεργατες ουτε με γαμους (αυτο το τελευταιο κανει τζζζ...μακρια απο μενα. Δεν μπορω ουτε καν να με φανταστω με νυφικο! Κατι παθαινω δηλαδη:bigsmile: :bigsmile: ).
Δεν εχω κατι ασυνηθιστο στην εμφανιση μου, στην συμπεριφορα μου ομως πιθανοτατα!
Ο 12ος ειναι ενεργοποιημενος εδω και πολλα χρονια.
Ο 2ος και ο 8ος, εν μερει...
Υπαρχει ομως και μελλον. Καποτε θα ενεργοποιηθουν πολλες απο τις τασεις που εχω, ειτε οι ασχημες ειτε οι καλες.
Ελπιζω να διαθετω την αυτογνωσια και τη δυναμη να ανταπεξελθω με αξιοπρεπεια, συνεση, ανωτεροτητα και το κυριοτερο : ταπεινοτητα :bigsmile:

Αγγελικη
28-01-2006, 08:21 PM
Καλημερα Αγγελικη,
θα επιχειρησω κι εγω να ερμηνευσω καποια στοιχεια του χαρτη σου με καθε επιφυλαξη.
Ο Ηλιος σου στον Ζυγο σε συνοδο με Ωροσκοπο + Ουρανο σε κανουν πολυ ελκυστικη ισως και εξαιτιας της εκκεντρικοτητας που πιθανοτατα σε διακρινει. Το αισθημα της δικαιοσυνης ειναι πολυ ισχυρο, επαναστατεις εναντια στην αδικια με τροπους που μαλλον δεν περνανε απαρατηρητοι. Στο στοχαστρο του Ουρανου σου ειναι ο,τι αντικειται στην αισθηση σου περι καλου γουστου και αρμονιας. Η πρωτοπορια σ εκφραζει καλυτερα απο το κλασικο, αρκει να ικανοποιει την αναγκη σου για αρμονικο αποτελεσμα.
Ο Κρονος τριγωνιζοντας αυτη τη συνοδο εξισορροπει τον εκρηκτικο της χαρακτηρα, της προσθετει σοβαροτητα και συνδεει τα ζητηματα του 12ου με αυτα του 8ου οικου.
Ο Ηλιος στον Ζυγο και στον 12ο οικο δειχνει οτι το αιτημα για ισορροπια-αρμονια συντροφικοτητα και καλαισθησια ειναι βαθια ψυχικη αναγκη.
Ο εσωτερικος σου κοσμος μοιαζει με ηφαιστειο εν ενεργεία [Αρης σε συνοδο με Πλουτωνα στον 12ο] και οτι συμβαινει εκει μεσα, δεν γινεται ποτε ορατο απο τους αλλους. Πολυ μεγαλη ψυχικη δυναμη, ισως και επικινδυνη.
Θα συμφωνησω με την Φωτεινη, για τα σκορπισια χαρακτηριστικα σου που τα εντεινουν ακομη περισσοτερο η Λιλιθ και ο Ερμης στον Σκορπιο. Μου δινει την εντυπωση οτι ενα σημαντικο μερος του εαυτου σου, οτι σχετιζεται με παθος και παθη ειναι μονιμως κρυμμενο αλλα οχι εξοριστο. Η επικοινωνια σου με τους αλλους δεν ειναι επιφανειακη και μαλλον δεν σου λεει τιποτα το αναλαφρο παρε δωσε με γνωστους και φιλους. Η συνοδος της Σεληνης του Ποσειδωνα , ισως καθιστα τον επικοινωνιακο τομεα, συναισθηματικο, ασαφη και θολο. Και κατι τετοιο εχει αντικτυπο και στα οικονομικα σου.
Θα επανελθω ελπιζω συντομα
[Χαιρετισματα στην Αλεξανδρουπολη...]

Starfish, να σε ευχαριστησω πολυ!
Εχεις δικιο σε πολλα και ειδικα σε αυτο:

Η επικοινωνια σου με τους αλλους δεν ειναι επιφανειακη και μαλλον δεν σου λεει τιποτα το αναλαφρο παρε δωσε με γνωστους και φιλους.

Αγγελικη
29-01-2006, 12:37 AM
Να προσθέσω και εγώ (ελπίζω να μην το έχει ξαναγράψει κάποια άλλη κοπέλα) ότι ο Ερμής είναι στον Σκορπιόκαι στον 1ο οίκο. Εάν δεν κάνω λάθος, νομίζω ότι το άτομο αυτό θα κινείται και θα εκφράζεται περισσότερο ως Σκορπιός παρά ως Ζυγός. Θα προσπαθήσω να βρω το κείμενο, ώστε να το δικαιολογήσω.
Από ότι είδα ο Ήλιος είναι σε πτώση στον Ζυγό, άρα τα αρνητικά του ατόμου είναι η έλλειψη ισορροπίας και η αναποφασιστικότητα (αρνητική έκφραση του Ζυγού). Ευάλωτο άτομο
(Θα επιστρέψω)

Ιουλια, εχεις δικιο κι εσυ και νομιζω οτι εχει γινει αντιληπτο απο τον τροπο που εκφραζομαι!:bigsmile: :bigsmile:
Τι κακια που γινομαι μερικες φορες!:cheesy:

Fotini Christodoulou
11-04-2006, 04:11 PM
Νομίζω,πως ο γεμάτος 12ος(Ηλιος,Ουρανος ,Αρης και Πλουτωνας)οπου μεσα σε άλλα είναι και ο οικος του ασυνείδητου,του περιορισμού,δειχνει ισως μια τάση σου Αγγελική,να "σαμποτάρεις"τον εαυτό σου,στους οικους που αυτοι οι πλανήτες κυβερνουν.
Θα επανέλθω!

Fotini Christodoulou
12-04-2006, 01:34 PM
Συμπληρωματικά με τα όσα έχουν ειπωθεί.Ξεκινώ και φυσικά το ξύλο, στο τέλος!!!:blink:

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Σχετικά με :<o:p></o:p>
�12ος οίκος - Υποσυνείδητο<o:p></o:p>
Εδώ βρίσκονται οι κρυμμένες καταστάσεις, ασυνείδητες βιωματικές εμπειρίες, θλίψη και ό,τι μας κάνει να υποφέρουμε, να νοιώθουμε περιορισμένοι�..�<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Σχετικά με τον Κρονο στον 8<SUP>ο</SUP> οικο, διαβάζουμε στο αρθρο� Κρονος ο εσωτερικος μας οδηγος:��Η ικανότητα συναισθηματικής σύνδεσης περιορίζεται, αν και η ανάγκη για βαθιά συναισθηματική οικειότητα είναι πολύ έντονη με αυτή τη θέση του Κρόνου. (Τονιζεται ακόμη περισσοτερο το αίτημα του Ηλιου & ωροσκοπου στον Ζυγό,για συντροφικότητα,αρμονικές σχέσεις κτλ�)Υπάρχει ισχυρή πιθανότητα μιας άρνησης της συναισθηματικής επαφής στην παιδική ηλικία, ίσως εξαιτίας ενός ψυχρού συναισθηματικά γονιού. Αν και η γοητεία του σεξ είναι μεγάλη, υπάρχει ο φόβος σεξουαλικής ανεπάρκειας, υποταγής και συναισθηματικής απόρριψης που μπορεί να εμποδίσει το άτομο από αρμονικές συναισθηματικές σχέσεις. Σε αυτό το δρόμο θα δοθούν πολλές ευκαιρίες με τη μορφή των κρίσεων, για να ανακαλύψει ότι η σεξουαλική διέγερση και οικειότητα δεν μπορούν να ολοκληρωθούν χωρίς τις βαθύτερες εκφράσεις της αγάπης, της εμπιστοσύνης και της ευαισθητοποίησης. Υπάρχει ανάγκη για κατανόηση, αποδοχή και πειθαρχία της επιθυμίας, ώστε να εκφραστεί με θετικό τρόπο.�<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

Η οψη του τριγώνου, με οδηγεί στην σκέψη ότι έχεις ένα σημαντικό «στηριγμα», στις στιγμές που ίσως από φόβο απορριψης, ή υποταγής,εκφράζεις τον Ουρανο σου(διασπαση,ξαφνικές ψυχολογικές εκρήξεις κτλ)!<o:p></o:p>
Ο συναισθηματικος κόσμος σου έχει κάποια ασταθεια,που ο Κρόνος κατά καποιον τρόπο,συγκρατεί.<o:p></o:p>

Ομως ο Κρόνος ,φρενάρει πάντα ,αφήνοντας μια άισθηση περιορισμού, τον oποιο περιορισμό βέβαια τον πολεμας,ωε ένας επαναστάτης χωρίς ή με ασήμαντη αιτια(Ουρανος+Ηλιος αντιθεση Χείρων)!O Ουρανος έχει να κάνει και με το νευρικό συστημα και με την θέση που έχει υποθέτω οτι ο εσωτερικός σου κόσμος,είναι ουτως ή άλλως σε διαρκή ένταση, ε ,έρχονται και τα τετραγωνα και δεν μπορεί ευκολα να ηρεμήσει!
<o:p></o:p>
Εχω την εντύπωση, ότι πιο σημαντικο ρόλο-ίσως και απ΄την ηλιακή σου σύνοδο, παιζει η θέση του Πλούτωνα και του Άρη.

Καταρχήν να θυμίσω πως, ο Ουρανος κυβερνα τον 5<SUP>ο</SUP> σου οικο,ο Άρης τον 7<SUP>ο</SUP> σου,ο Πλούτωνας τον 2<SUP>ο</SUP> και ο Ηλιος τον 11<SUP>ο </SUP>σου.
<o:p></o:p>
Εχουμε λοιπον κατά την αποψή μου,την αίσθηση περιορισμού, ή φοβίες ή άσχημα βιώματα που εντυπώθηκαν στο ασυνείδητο,που αφορουν:<o:p></o:p>
Τον οικο του φλερτ,ερωτα, παιδιων κτλ (5<SUP>ος</SUP>)
Τον οικο συνεργασιών/συμβίωσης �γαμου(7<SUP>ος</SUP>)<o:p></o:p>
Τον οίκο των υλικών �συναισθηματικών αποκτημάτων(2<SUP>ος</SUP>)
Τον οικο των ομάδων,φίλων,συλλογων κτλ.(11<SUP>ος</SUP>)<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

Μεσα στον 2<SUP>ο</SUP> οικο βρισκουμε την Σελήνη σε συνοδο με τον Ποσειδώνα.
Μιλώντας για συναισθηματικά «αποκτηματα»,θα έλεγα πως έχεις μεγάλη ανάγκη από στοργή, ο συναισθηματικός σου κόσμος, από την μία είναι πολύ μπερδεμένος, ίσως πολλές φορές να έχεις την αίσθηση του αβοήθητου, από την άλλη πολύ ευαίσθητος /ευάλωτος και ασταθής, στα ερεθίσματα του περιβάλλοντος. <o:p></o:p>

Ισως ακόμη,αυτή η Σελήνη να σε κάνει συχνά να νιώθεις θυμα,των άλλων ,αφού «θυσιαζεσαι» γι�αυτούς και στο τέλος καποιες φορες απογοητευεσαι.
Διαισθητική-αλλα δεν εμπιστευεσαι καθόλου τα ένστικτά σου, δυσκολεύεσαι να προσδιορίσεις το τι αισθάνεσαι και πολλές φορές, προσπαθείς να «καλύψεις»το τι αισθάνεσαι-μια τάση που ενισχύεται από τον Πλούτωνα που θα ασχοληθώ λιγο μετά.<o:p></o:p>
Τελος η Σελήνη στον Τοξοτη είναι γεναιοδωρη,αισιοδοξη,θέλει να βοηθάει,να προσφέρει,να φιλοσοφεί .Μαζι με τον Ποσειδώνα εξιδανικεύει,αυταπατάται,μ ε αποτέλεσμα�καποιες φορές επίσης να απογοητεύεται.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

Μέσα στον 11<SUP>ο</SUP> οικο βρίσκεται η Αφροδίτη στην Παρθένο-οσο πιο πολύ αγαπάς τοσο περισσοτερο αναλύεις και κριτικαρεις αλλα και (ο έρωτας ερχεται από τον φιλικο κύκλο,συλλογους κτλ),σε αρμονική οψη με τον Δία.
Κατι που δείχνει ότι ευκαιρίες παντος τύπου-ισως επαγγελματικου ή από μεγαλύτερα σε ηλικία ατομα.ή ατομα με ισχύ/γοητρο-παρουσιάζονται.
<o:p></o:p>

Το βέρτεξ βρίσκεται στον 8<SUP>ο</SUP> οικο,οπου στο ανάλογο αρθρο(Tο μυστηριο των μοιραίων σχέσεων) αναφέρεται:<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
�Όσοι έχουμε αυτού του είδους της Κορυφή, πληγωθούμε άσχημα, υπάρχει μια τάση να κουραστούμε και να φυλαγόμαστε σε μελλοντικές σχέσεις, γι αυτό αποφεύγουμε την ευκαιρία να εξερευνήσουμε σχέσεις οι οποίες μπορεί και να εκπληρώνουν απόλυτα τις έντονες ανάγκες μας.�<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Στον Ταυρο: �Οι εσωτερικές αισθήσεις πυροδοτούνται από τη σχέση και τη μετουσίωση των υλικών πραγμάτων μ' έναν καλλιτεχνικό, εξυψωμένο, εξευγενισμένο τρόπο. Εάν θέλετε να αιχμαλωτίσετε ένα τέτοιο άτομο, πρέπει πάντα να το προσεγγίσετε - έχουν μια εσωτερική αίσθηση της αξίας τους και σπάνια είναι «έτοιμοι να τους αρπάξετε».�<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Είναι σε αντίθεση με την σύνοδο Σελήνης-Ποσειδώνα.
Επειδη το βέρτεξ συνηθως δειχνει τα ένστικτά μας, και (δανείζομαι και παλι από το άρθρο)αναφέρεται στις εμπειρίες και τις προσδοκίες μας που δεν λέμε σε κανένα. Δεν δηλώνει ώριμες επιλογές ή ριζοσπαστικές αποφάσεις, αλλά περισσότερο βασικές ακατέργαστες ανάγκες, επιθυμίες και πρωτόγονα ένστικτα.<o:p></o:p>
Πιστευω ότι ενισχύεται η αποψή μου,ότι πολλές οδηγείσαι σε μια σκληρή στάση,απέναντι στους ανθρώπους που σε ενδιαφέρουν,σε μία προσπάθεια, να υποτάξεις /ελέγξεις τον συναισθηματισμό σου και κατ�επέκτασιν χρησιμοποιώντας αυτό το «προσωπείο»,σαν ασπίδα,απέναντι σε όσους δείχνουν να ενδιαφέρονται για εσένα.

Αυτό το αλισβερισι,πολωση μεταξυ 2<SUP>ου</SUP> -8<SUP>ου</SUP>,με προβλημάτισε πολύ.Επειτα θυμηθηκα,καποιο αρθρο του σαιτ,που ανέφερε ότι ο αξονας αυτός εχει σημασια διοτι δείχνει πως αγαπώ να εισπρατω συναισθήματα, σε σχέση με τον 8<SUP>ο</SUP> που αφορά καθεαυτή την ερωτική πράξη.H αντίθεση με το Βερτεξ.δείχνει την εσωτερική σου πάλη,αναμεσα στην ηθική σου,στο αίσθημα δικαιοσύνης κτλ,με τις ορμές και τα ένστικτα σου.
<o:p></o:p>

Για να ανακεφαλαιώσω, σε δυο λεξεις,είσαι μια γυναικα ,δυναμική,πολλες επιθετική αν πληγωθείς-φοράς το πιο σκληρό σου πρόσωπο.<o:p></o:p>
Μεσα από την μάσκα κρύβεται ένας πολύ ευαίσθητος συναισθηματικος κόσμος.Αγαπας, δένεσαι,συνεργάζεσαι με ορμή,ένταση και πάθος.Απόλυτα δηλαδή.
<o:p></o:p>

Επειδή για σένα οι σχέσεις με τους ανθρώπους δεν είναι παιχνίδι, ανοιγεσαι δυσκολα, εισαι πολλές φορές καχύποπτη, ευθικτη πολύ,αλλά και κτητική με τους ανθρώπους που έχεις σχέσεις(Πλούτωνας στον 12 και στον Ζυγό).Συχνά ίσως εμπλέκεσαι σε παιχνίδια "εξουσίας" με τους άλλους και φυσικά επιθυμείς,να έχεις πάντα τον έλεγχο.Οταν και εάν επιτρέψεις σε κάποιον να σε προσεγγίσει, τον εξιδανικεύεις και παραδίδεις όλα τα οπλα�και τοτε πολλές φορές έρχεται και πάλι,η απογοήτευση.
Κινείσαι ισως στα άκρα,δηλαδή από την αλτουιστική αγάπη και ισότητα για όλους,στον βαθύ θυμό,τον οποίο ,κρατάς κρυμμένο-κυρίως από τον εαυτο σου �και ο οποίος μπορεί ανα πάσα στιγμή να ξεσπάσει ανεξέλεγκτος και καταστροφικός.
<o:p></o:p>

Το θέμα είναι όμως ότι αυτή η φυσική καχυποψία και ο δυναμισμος που διαθέτεις είναι ένα σημαντικό όπλο, ώστε μια ευαίσθητη ψυχή σαν την δική σου να μπορέσει να επιβιώσει.
Όμως επειδή μιλάμε για τον Πλουτωνα πρεπει να τονίσω ότι το αίτημα του είναι η αναγεννηση.
Πρέπει να αντιμετωπίσεις τα όποια «φαντασματα» του παρελθόντος και μεσα από αυτή την (επώδυνη συνήθως)διαδικασία, να απαλλαχτείς από τις ανασφάλειες/φοβίες και τις αυταπάτες και να μπορεσεις να ισορροπήσεις τις εσωτερικές σου ανάγκες!

Αυτά απο μένα και φυσικά δεκτή κάθε κριτική όπου εχω κάνει λάθος ή υπάρχει διαφωνία!
<o:p></o:p><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

DENIS
02-06-2006, 12:35 PM
Αγγελική πολύ Καλημέρα και καλόν μήνα.Πες μου κατά το δυνατόν ακριβή ώρα γεννήσεως και τόπο φυσικά.Επίσης τι κουμπιά να πατήσω ώστε να μείνει incognito.
DENIS

GEN Y
27-07-2007, 05:08 PM
Γεια σας!!

Είμαι νέο μέλος κα το ψάχνω σιγά σιγά το site, δεν έχω εξοικειωθεί πλήρως!!

Είμαι Κριός με ωροσκόπο Ιχθύ. Τι θα μπορούσε να σημαίνει 1 ανάδρομος ¶ρης στον Ζυγό και τον 7ο οίκο, καθώς και ο Ερμής ως κυβερνήτης του 7ου οίκου? Τέλος είναι ανυσηχητικό ο ανάδρομος Β. Δεσμός στον καρκίνο και τον 5ο οίκο?

Συγγνώμη για τις πολαπλές απορίες!! Ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

GEN Y

skytree
27-07-2007, 05:27 PM
Γεια σας!!

Είμαι νέο μέλος κα το ψάχνω σιγά σιγά το site, δεν έχω εξοικειωθεί πλήρως!!

Είμαι Κριός με ωροσκόπο Ιχθύ. Τι θα μπορούσε να σημαίνει 1 ανάδρομος ¶ρης στον Ζυγό και τον 7ο οίκο, καθώς και ο Ερμής ως κυβερνήτης του 7ου οίκου? Τέλος είναι ανυσηχητικό ο ανάδρομος Β. Δεσμός στον καρκίνο και τον 5ο οίκο?

Συγγνώμη για τις πολαπλές απορίες!! Ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος! Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

GEN Y

GENY νομίζω πως θα μπορούσες να κάνεις την ερώτηση σου ανοίγοντας ένα νέο θέμα.Κ εγώ νέο μέλος είμαι κ ξέρω πως θέλει λίγο χρόνο η εξοικείωση.Καλή συνέχεια!:bigsmile:

GEN Y
28-07-2007, 11:48 AM
GENY νομίζω πως θα μπορούσες να κάνεις την ερώτηση σου ανοίγοντας ένα νέο θέμα.Κ εγώ νέο μέλος είμαι κ ξέρω πως θέλει λίγο χρόνο η εξοικείωση.Καλή συνέχεια!:bigsmile:

Ευχαριστώ πολύ Hatmir!! Αυτό έκανα ήδη και περιμένω απάντηση:embarrest
απλά μέχρι να καταλάβω ότι πρέπει να το ανοίξω σε νέο θέμα, άντε γεια....:laugh:

viviana
07-07-2009, 09:23 PM
καλησπερα!ειμαι καινουρια και εχω τοσες πολλες ερωτησεις!ξερει κανεις να μου πει τι σημαινει ενας "κενος" 5 ος οικος στον αιγοκερω?

georgia238
07-07-2009, 10:25 PM
Καλησπέρα

αν κρίνω απο την ανάλυση της πρώτης σελίδας πρέπει να εξετάσεις την θέση και τις όψεις του κρόνου για να έχεις την ερμηνεία αν έχεις απορία τα ξαναλέμε

picolo
09-07-2009, 04:23 PM
Θα ήθελα και εγω να ρωτησω καποια πραγματα για το χαρτη μου..Εχω γεννηθει 14 Φεβρουαρίου του 1990 ωρα 01 και 52.Φαινεται πουθενα στον ωροσκόπο μου οτι θα ηταν καλο να αχοληθώ με ιατρικη?

picolo
09-07-2009, 04:23 PM
στο χαρτη μου ηθελα να γραψω..

planitaki
03-10-2010, 11:56 PM
Καλησπερα σε ολους ,πως ανοιγουμε νεο θεμα ?

kiaRRa
04-10-2010, 12:02 AM
Καλησπερα σε ολους ,πως ανοιγουμε νεο θεμα ?

Καλησπερα, αφού βρεις την κατάλληλη ενότητα (πχ εδώ δεν ειναι η σωστη για να ρωτήσεις πως ανοίγουμε νέο θέμα:toung: ) διαβάζεις τα επισημασμένα για να θέσεις με σωστό τρόπο την απορία σου ή το θέμα συζήτησης και επιλέγεις:bigsmile: νέο θέμα, στο πάνω αριστερο μέρος της σελίδας (πάνω από τη λίστα με τα υπόλοιπα θέματα)

christinaki1988
08-10-2010, 04:34 PM
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη και καλώς σας βρήκα!

Παρότι νέα στην παρέα σας, ασχολούμαι καιρό με την αστρολογία, κατόπιν κάποιων γεγονότων στη ζωή μου, αλλά δεν πιστεύω ότι χωρίς συζήτηση η γνώση δεν κατακτάται!

Θα ήθελα λοιπόν να κάνω κάποιες ερωτήσεις!

Ξεκινώντας, να σας πω ότι έχω ήλιο στους ιχθείς στο 12ο οίκο μου, με ωροσκόπο ιχθύ! Όπως καταλαβαίνετε η Πυθεία μπροστά μου ωχριά! :toung:

Έχω σελήνη στον υδροχόο στη 14η μοίρα (τη μοίρα του αστρολόγου μου είπε κάποτε μία κυρία!) και ερμή στον υδροχόο στην 28η μοίρα, επίσης στο 12ο οίκο, γεγονός που πολλές φορές με κάνει να εκφράζομαι και να λειτουργώ άριστα σε περιβάλλοντα πιο ήπια και απομωνομένα (όντως γράφω καλύτερα από ότι μιλάω). Σε συνδυασμό με την ακμή του τρίτου οίκου μου στο ζώδιο των διδύμων που σημαίνει ότι δυσκολεύομαι να καταλήξω σε συμπέρασμα από τη γνώση που παίρνω (πράγμα που επίσης ισχύει!). Έχω επίσης μεσουράνημα στην 28η μοίρα του Τοξότη και όντως, το επάγγελμά μου είναι σχετικό με τη φιλοσοφία και τη δικαιοσύνη, σπουδάζω (και μάλιστα με επιτυχία θα έλεγα!) νομικά. Να προσθέσω ότι ο Δίας μου στο ζώδιο του Ταύρου στον 1ο οίκο μου με έχει κάνει γενικά άτομο οχι άτυχο, αλλά και λίγο καλοπερασάκια! ;)

Ο δε επαγγελματικός τομέας μου βομβαρδίζεται!!!!! Ένα θα σας πω:

Στο 10ο οίκο μου έχω: Ποσειδώνα, Ουρανό, Κρόνο και ¶ρη!! Και όλοι στον Αιγόκερω!!!! Τί θα μπορούσατε να σχολιάσετε για αυτά που σας είπα; Κυρίως το τελευταίο! Να περιμένω Βατερλώ;;;!!!

Ευχαριστώ όλους! Θα τα λέμε από τα φόρουμ!!