PDA

View Full Version : Ωριαία Αστρολογία : Τι έχει ο φίλος μου ;



cancerian
15-02-2013, 04:31 PM
H αλήθεια είναι πως πάει αρκετός καιρός από την τελευταία φορά που παρουσίασα έναν Ωριαίο Χάρτη. Σήμερα, έχοντας άπλετο χρόνο στη διάθεση μου σκέφτηκα να σας παρουσιάσω ένα πολύ ενδιαφέρον Ωριαίο. Αυτή τη φορά θα πάμε λίγο βαθύτερα στην Ωριαία Αστρολογία αγγίζοντας ένα άλλο κομμάτι της. Το κομμάτι αυτό είναι ιδιαίτερο και αρκετά ευαίσθητο. Αφορά την Ιατρική, Ωριαία Αστρολογία. Προτού όμως συνεχίσω πάνω σε αυτό το άρθρο θα ήθελα να συμπληρώσω πως ακόμα και αν η Ωριαία Αστρολογία μπορεί να εντοπίσει το πρόβλημα, ο καλύτερος και τελικός σύμβουλος είναι μονάχα ο ιατρός και μόνο αυτός.


Την ερώτηση την κάνει μια γυναίκα και αφορά το πρόβλημα υγείας που παρουσίαστηκε σε ένα φίλος της. Συγκεκριμένα στη γλώσσα του. Έτσι λοιπόν ρωτά : " Τι έχει ο φίλος μου ; Το πρόβλημα με τη γλώσσα του είναι σοβαρό ; Θα χρειαστεί χειρουργείο ; "


http://i46.tinypic.com/rkt0sm.jpg


Aς πάρουμε λοιπόν τα πράγματα από την αρχή. Η ακμή του πρώτου οίκου δείχνει την ερωτούσα, οπότε η Αφροδίτη και η Σελήνη σημειοδοτούν την ερωτούσα. Ο φίλος της ερωτούσας σημειοδοτείται από την ακμή του 11ου οίκου, δηλαδή τον Ήλιο. Σε αυτό το Ωριαίο, δεν μας αφορά η ερωτούσα καθώς η ερώτηση δεν είναι για εκείνη, αλλά ο φίλος της. Επομένως η προσοχή μας συγκεντρώνεται στον Ήλιο. Ας τον εξετάσουμε λοιπόν.

Βλέπουμε πως ο Ήλιος αυτός βρίσκεται στην 28η μοίρα του Αιγόκερω. Είναι λοιπόν έτοιμος να αλλάξει ζώδιο. Επίσης βρίσκεται μέσα στον παράγωγο 6ο οίκο, οίκο που συνδέεται με την αδυναμία, την αναπηρία - ασθένεια και τον πόνο, σύμφωνα με την Παραδοσιακή Αστρολογία. Η απάντηση ωστόσο για το τι έχει ο φίλος της ερωτούσας δεν έρχεται μέσα από την οικοθεσία αλλά από την ίδια τη θέση του Ήλιου στον Αιγόκερω.
Η φύση του Ήλιου είναι Ζεστή και Ξηρή ενώ η φύση του Αιγόκερω είναι Κρύα και Ξηρή. Αυτόματα βλέπουμε πως υπάρχει μια αντίθεση μεταξύ των φύσεων του πλανήτη και του ζωδίου. Οι φύσεις τους δεν ταιριάζουν. Δεν είναι ίδιες.

Αυτό είναι το πρώτο βήμα. Βλέπουμε αμέσως ότι όντως κάτι συμβαίνει με αυτό τον Ήλιο, δηλαδή με τον φίλο της ερωτούσας. Τι ακριβώς όμως ;

Aν το πρόβλημα δεν το προκαλεί κάποιος πλανήτης μέσα από κάποια σκληρή όψη απέναντι στον Ήλιο, τότε στις περισσότερες των περιπτώσεων ο πλανήτης που προκαλεί το πρόβλημα είναι ο Κυβερνήτης. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο Ήλιος κυβερνάται από τον Κρόνο. Άρα ο Κρόνος στον Σκορπιό είναι το πρόβλημα του Ήλιου.
Κοιτάμε για άλλη μια φορά τη φύση αυτό του Κρόνου στον Σκορπιό : Ένας Κρύος και Ξηρός πλανήτης σε ένα Κρύο και Υγρό ζώδιο. Εδώ βλέπουμε πως υπερτερεί η Κρύα φύση. Η Κρύα φύση σύμφωνα με τον Ιδιοσυγκρασιακό Τύπο αντιστοιχεί στο Φλέγμα. ( Σαφώς και δεν εννοώ το φλέγμα που αναφέρεται ως την παχύρευστη ουσία που αποβάλλουμε από το λαιμό αλλά στον Ιπποκράτιο τύπο. )

Ο Φλεγματώδης αυτός τύπος θα μπορούσε να εκδηλωθεί με αρκετές διαφορετικές, μεταξύ τους, ασθένειες. Στο Αστρολογικό Εγχειρίδιο του Richard Saunders " The Astrological Judgment and Practice of Physick ", ένα εγχειρίδιο Ιατρικής Αστρολογίας του 17oυ αιώνα, ο Saunders μας πληροφορεί πως η θέση αυτή του Ήλιου, στην 28η μοίρα του Αιγόκερω , τοποθετεί τον Ήλιο στην 4η μοίρα, παρουσιάζοντας έτσι την κρισιμότητα και την επικινδυνότητα της καταστασης αυτού του Ήλιου που μπορεί να αποβεί μοιραία για τη ζωή του.

Ανακεφαλαιώνοντας : Bρήκαμε την διαφορετικότητα μεταξύ των δυο φύσεων του Ήλιου και του Αιγόκερω, πράγμα που μας φανέρωσε πως όντως κάτι δεν πάει καλά με το φίλο της ερωτούσας. Το πρόβλημα ήταν ο Κρόνος, ο οποίος επιβαρύνει με τη θέση του τον Ήλιο, δίνοντας του μια φλεγματώδη , κρύα φύση. Επιπλέον, σκαλίζοντας το παραπάνω εγχειρίδιο βρήκαμε πως η κατάσταση του είναι πολύ κρίσιμη.
Έτσι απαντάμε στο πρώτο σκέλος της ερώτησης : "Nαι, κάτι δεν πάει καθόλου καλά με την υγεία του φίλου σου. "


Το επόμενο σκέλος της ερώτησης είναι αν το πρόβλημα με τη γλώσσα του είναι σοβαρό ;

Είδαμε πως η θέση του Ήλιου στην 28η μοίρα είναι κρίσιμη και μπορεί να αποβεί μοιραία για τη ζωή του. Ας δούμε όπως τι έχει να πει και ο υπόλοιπος χάρτης. Η γλώσσα ως ανατομικό στοιχείο βρίσκεται στην κεφαλή. Η "κεφαλή" ως ανατομικό στοιχείο σημειοδοτείται πάντα από την ακμή του 1ου οίκου και στο συγκεκριμένο παράδειγμα, η κεφαλή του φίλου της ερωτούσας σημειοδοτείται ξανά από τον Ήλιο. Ωστόσο δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως ο φυσικός σημειοδότης της γλώσσας είναι ο Ερμής. Ας εξετάσουμε ξανά τους δυο αυτούς πλανήτες.

Οπως είπαμε , ο Ήλιος πρόκειται σύντομα να αλλάξει ζώδιο. Από το ζώδιο του Αιγόκερω σε λίγο θα εισέλθει στο ζώδιο του Υδροχόου. Από την στιγμή που θα μπει στον Υδροχόο, ο Ήλιος θα βρίσκεται στην Αδυναμία του. Θα χάσει τις ελάχιστες Θεμελιώδεις Δυνάμεις που είχε και θα μπει σε μια πολύ άσχημη θέση. Θα συνεχίζει να βρίσκεται υπό την κυριαρχία του Κρόνου ( παραδοσιακή κυβέρνηση ). Επίσης ο Ερμής, ως φυσικός σημειοδότης της γλώσσας, ετοιμάζεται για κάψιμο. Η δυσμενέστερη των θέσεων στην Ωριαία Αστρολογία. Επειδή ο Ερμής πλησιάζει, το πρόβλημα με τη γλώσσα του θα γίνει εντονότερο. Σαφώς επειδή ο Ερμής (η γλώσσα) καίγεται από τον Ήλιο, ίσως η κατάσταση αυτή να εκδηλωθεί με έντονο πόνο, φλεγμονή ή πυρετό.

Επομένως : " Nαι, το πρόβλημα με τη γλώσσα του είναι αρκετά σοβαρό και πρόκειται να χειροτερέψει. "

Το τελικό σκέλος της ερώτησης αφορά για το αν θα χρειαστεί χειρουργείο. Που βρίσκεται το χειρουργείο στο χάρτη ; Eδώ μπορούμε είτε να χρησιμοποιήσουμε τον κυβερνήτη της ακμής του 6ου ή τον φυσικό σημειοδότη των χειρουργείων, τον Άρη. Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω ότι τα χειρουργεία στην παραδοσιακή Αστρολογία είναι υπόθεση του 6ου οίκου και όχι του 8ου. Η τοποθέτηση των χειρουργείων ως θέμα του 8ου οίκου ήταν ένα από τα "θύματα" της εκμοντέρνευσης της Αστρολογίας. Η ιδέα είναι πως ο 6ος οίκος , ως χειρουργείο μας προφυλάσει από την είσοδο μας στον 8ο οίκο, τον παραδοσιακό οίκο του θανάτου.

Βλέπουμε λοιπόν πως η Σελήνη είναι έτοιμη να εξαγωνίσει τον Άρη. Την Σελήνη την λαμβάνουμε υπόψιν και ως τη ροή των γεγονότων. Επομένως : " Ναι, θα χρειαστεί χειρουργείο. "


Η επαλήθευση ήρθε μερικές ημέρες αργότερα. Ο φίλος της ερωτούσας μετά από ιατρική εξέταση (βιοψία) αποφάνθει ότι στη γλώσσα του αναπτυσσόταν σάρκωμα. Μια επιθετική μορφή καρκίνου. Τις επόμενες ημέρες υποβλήθει σε χειρουργική επέμβαση.

cancerian
16-02-2013, 02:16 PM
Θα ήθελα να με συγχωρέσετε για την απουσία των εξωκρόνιων πλανητών στο συγκεκριμένο Ωριαίο. Προσωπικά, δεν τους χρησιμοποιώ στην Ωριαία Αστρολογία και ακολουθώ μονάχα τους 7 παραδοσιακούς πλανήτες χωρίς σαφώς να να αποδοκιμάζω την παρουσία τους.

laparisienne
16-02-2013, 02:51 PM
Να και κάτι διαφορετικό και πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστούμε!
Ερωτησούλα: το εξάγωνο μας λέει ότι το χειρουργείο θα πάει καλά ή δεν μπαίνουμε σ'αυτό καθόλου αφού δεν περιλαμβάνεται στην ερώτηση;

cancerian
16-02-2013, 02:53 PM
Να και κάτι διαφορετικό και πολύ ενδιαφέρον! Ευχαριστούμε!
Ερωτησούλα: το εξάγωνο μας λέει ότι το χειρουργείο θα πάει καλά ή δεν μπαίνουμε σ'αυτό καθόλου αφού δεν περιλαμβάνεται στην ερώτηση;

Xαίρομαι που σου άρεσε Laparisienne,

Ναι, το εξάγωνο δείχνει μια ευνοική προσέγγιση.

Victory
16-02-2013, 03:02 PM
Οντως πολύ ενδιαφέρον το θέμα , σ ευχαριστούμε Cancerian. Συνεχίζοντας όμως την ερώτηση της Laparisienne, εάν είχαμε τετράγωνο Σελήνης Αρη ή απάντηση για χειρουργείο θα ήταν αρνητική , ή το αποτέλεσμα αυτού...εάν ισχύει το δεύτερο θα θελα την εξήγηση :rolleyes:

cancerian
16-02-2013, 03:09 PM
Οντως πολύ ενδιαφέρον το θέμα , σ ευχαριστούμε Cancerian. Συνεχίζοντας όμως την ερώτηση της Laparisienne, εάν είχαμε τετράγωνο Σελήνης Αρη ή απάντηση για χειρουργείο θα ήταν αρνητική , ή το αποτέλεσμα αυτού...εάν ισχύει το δεύτερο θα θελα την εξήγηση :rolleyes:

Όχι, το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο. Πιθανό όμως να έξέφραζε όμως κάποια δυσκολιά η οποία όμως δεν θα εμπόδιζε από το να πραγματοποιηθεί το χειρουργείο. Να έχεις στο νου σου ότι οι ερωτήσεις που αφορούν χειρουργεία κτλ συχνά δίνουν πολύ "messy" χάρτη. Όπως και να έχει το χειρουργείο είναι μια επίπονη ιατρική παρέμβαση για τον οργανισμό.

ΑΡΙΔΗΛΗ
16-02-2013, 05:27 PM
Πολύ ενδιαφέρον και αυτός ο χάρτης που μας ανέλυσες cancerian!
Βέβαια εγώ περίμενα να δεις τον φίλο απ'τον 5ο οίκο αλλά ας πούμε εκεί βλέπουμε τον ερωτικό σύντροφο!
Εξήγησέ μου πως βγάζεις τον Ερμή σημειοδότη της γλώσσας?
Και'γω το χειρουργείο στον 8ο θα το κοιτούσα και μ'εκπλήσει που κοιτάς τον 6ο γιαυτό.
Μπορούμε να πάρουμε δηλαδή απάντηση γιαυτό το χειρουργείο απ'τη θέση του Αρη
βλέπωντας ότι κάνει τετράγωνο με τον Ν.Δεσμό (Ουρά του Δράκοντα) εγώ θ'ανησυχούσα γιαυτό το χειρουργείο σε σταθερά ζώδια!


Μια σύνοδο σηματοδοτών πως τη κρίνεις θετική ή αρνητική?

cancerian
16-02-2013, 08:37 PM
Πολύ ενδιαφέρον και αυτός ο χάρτης που μας ανέλυσες cancerian!
Βέβαια εγώ περίμενα να δεις τον φίλο απ'τον 5ο οίκο αλλά ας πούμε εκεί βλέπουμε τον ερωτικό σύντροφο!
Εξήγησέ μου πως βγάζεις τον Ερμή σημειοδότη της γλώσσας?
Και'γω το χειρουργείο στον 8ο θα το κοιτούσα και μ'εκπλήσει που κοιτάς τον 6ο γιαυτό.
Μπορούμε να πάρουμε δηλαδή απάντηση γιαυτό το χειρουργείο απ'τη θέση του Αρη
βλέπωντας ότι κάνει τετράγωνο με τον Ν.Δεσμό (Ουρά του Δράκοντα) εγώ θ'ανησυχούσα γιαυτό το χειρουργείο σε σταθερά ζώδια!


Μια σύνοδο σηματοδοτών πως τη κρίνεις θετική ή αρνητική?

Kαλησπέρα Αριδήλη,

χαίρομαι πολύ που σου άρεσε ο χάρτης. Οι φίλοι αντιπροσωπεύονται από την ακμή του 11ου οίκου. Ίσως μπερδεύτηκες με την "ερωτική" έννοια του φίλου. Θα ήθελα όμως να κάνω μια παρατήρηση πάνω σε αυτό. Ακόμα και αν η ερώτηση αφορούσε τον ερωτικό φίλο δεν θα κατεύθυνα την προσοχή μου στον κυβερνήτη του 5ου. Ας εξηγήσω τη λογική που κρύβεται πίσω από αυτό :

Συχνά υπάρχει μια αντίληψη ότι οι ερωτικές σχέσεις και πόσο μάλλον οι παροδικές - ανεπίσημες ερωτικές σχέσεις είναι θέμα του 5ου οίκου. Προσωπικά θεωρώ αυτή την αντίληψη εσφαλμένη. Σαφώς και υπάρχουν και εκείνοι που υποστηρίζουν το αντίθετο. Οι παροδικοί έρωτες, τα one - night stands , η μια ώρα που θα περάσεις με την ιερόδουλο, είναι θέματα του 7ου οίκου. Γιατί ; Ο λόγος είναι απλός : Για να χορέψεις τανγκό πάντα χρειάζονται δυο άτομα. Το ένα θα είναι ο κυβερνήτης του 1ου οίκου και το άλλο θα είναι ...το απέναντι - άλλο πρόσωπο, δηλαδή ο κυβερνήτης του 7ου. Ο 5ος οίκος στην παραδοσιακή αστρολογία κυβερνά το σεξ ως διαδικασία. Από αυτό προκύπτουν δυο πράγματα, ως προεκτάσεις του σεξ. Το πρώτο είναι η απόλαυση/διασκέδαση ( κάνω σεξ επειδή είναι απολαυστική διαδικασία ) και το δεύτερο τα παιδιά ( κάνω σεξ για να φέρω στον κόσμο απογόνους ). Τόσο η απόλαυση όσο και τα παιδιά είναι θέματα του 5ου οίκου.

Επιστρέφοντας στο παράδειγμα του χάρτη και συγκεκριμένα στον Ερμή. Ο Ερμής είναι ο φυσικός κυβερνήτης πλανήτης της γλώσσας. Ο Ερμής είναι η επικοινωνία και η γλώσσα χρησιμοποιείται για την επικοινωνία. Όπως ο Δίας, στο ανθρώπινο σώμα κυβερνά τους πνεύμονες ( αναπνέω -> οι πνεύμονες επεκτείνονται -> επέκταση -> Δίας ), έτσι και ο Ερμής κυβερνά ανατομικά τη γλώσσα.

Τα χειρουργεία, ως θέμα του 8ου έχει προέλθει από την μοντέρνα αστρολογία. Αν ανατρέξουμε όμως στην παραδοσιακή αστρολογία θα δούμε πως τα χειρουργεία είναι θέμα του 6ου οίκου. Είναι πολύ λογικό αν σκεφτείς γιατί. Ο 6ος οίκος συνδέεται με την αδυναμία, την αναπηρία και το μόχθο. Ο Μanilius αναφέρει πως ο ναός ( οίκος) αυτός , είναι ναός κακών οιωνών, εχθρικός για μελλοντικές δραστηριότητες μέσα στον οποίο καρποφορεί ο όλεθρος. Σε συνδιασμό με τον 12ο , αναφέρει πως αποτελεί την πύλη του μόχθου, όπου ο άνθρωπος στην μια (6ος) αναγκάζεται να μοχθήσει και καταδικασμένος να αναρριχηθεί έτσι ώστε να κατρακυλίσει και να πέσει από την άλλη (12ος). Ο πόνος και η αδυναμία με την οποία σφραγίζουν την ανθρώπινη υπόσταση μέσα στο χάρτη προέρχεται μέσα από τη θέση τους. Για τους αρχαίους η είσοδος προς τον κάτω κόσμο, συμβολιζόταν από τον 6ο οίκο. Δεν είναι παράξενο που αποτελεί την Χαρά του Άρη, ενός κακεργέτη πλανήτη. Ο Άρης σε αυτό τον οίκο είναι χαρούμενος. Η παραδοσιακή ιατρική ήταν τόσο επώδυνη όπου συχνά η εγχείρηση συγκρινόταν με σκηνή από σφαγείο ζώων, μια καθαρά «Αριανή» εικόνα.

ΑΡΙΔΗΛΗ
17-02-2013, 05:26 PM
Εγώ χάρηκα που απάντησες τόσο αναλυτικά πάνω στο θέμα 5ου και 6ου!Η ωριαία είναι ατελείωτη πιστεύω και οι πληροφορίες δίνονται με δελτίο δυστυχώς.:(

Δεν το'χα σκεφτεί έτσι για τον ερωτικό σύντροφο πιθανόν να τον έψαχνα και'γω στον 5ο και όχι στον 7ο,κάτι τέτοια σοβαρά λάθη σε βγάζουν τελείως έξω απ'το ζητούμενο.

Δράττοντας την ευκαιρία περί σηματοδοτών να σε ρωτήσω σε μια ερώτηση "Θα χωρίσει η ανιψιά μου" θα κοιτάξω τον 9ο (παράγωγο 7ο του 3ου όπου ανίψια)
3ος όμως είναι και τ'αδέρφια μήπως (5ος του 3ου)δηλαδή 7ος και απο'κει τον 7ο για το γάμο της ή μπλέκω σε πολύ βαθιά νερά και δεν θα βγάλω άκρη:lost:

cancerian
17-02-2013, 05:50 PM
Εγώ χάρηκα που απάντησες τόσο αναλυτικά πάνω στο θέμα 5ου και 6ου!Η ωριαία είναι ατελείωτη πιστεύω και οι πληροφορίες δίνονται με δελτίο δυστυχώς.:(

Δεν το'χα σκεφτεί έτσι για τον ερωτικό σύντροφο πιθανόν να τον έψαχνα και'γω στον 5ο και όχι στον 7ο,κάτι τέτοια σοβαρά λάθη σε βγάζουν τελείως έξω απ'το ζητούμενο.

Δράττοντας την ευκαιρία περί σηματοδοτών να σε ρωτήσω σε μια ερώτηση "Θα χωρίσει η ανιψιά μου" θα κοιτάξω τον 9ο (παράγωγο 7ο του 3ου όπου ανίψια)
3ος όμως είναι και τ'αδέρφια μήπως (5ος του 3ου)δηλαδή 7ος και απο'κει τον 7ο για το γάμο της ή μπλέκω σε πολύ βαθιά νερά και δεν θα βγάλω άκρη:lost:

Σχετικά με την ερώτηση που αναφέρεις : o 3oς είναι τα αδέρφια και ο 5ος από τον τρίτο ( 7ος) είναι τα παιδιά των αδερφών. Οπότε σωστά ! ;)

katiakiss
17-02-2013, 08:13 PM
Παιδιά, όπως θα έχετε καταλάβει , η ωριαία είναι ένα θέμα με το οποίο δεν ασχολούμαι καθόλου, για δικούς μου ιδεολογικούς λόγους. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι είναι τεράστιο κεφάλαιο που χρειάζεται μεγάλη μελέτη και ακόμη περισσότερη εξάσκηση. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω άποψη και δεν παίρνω καμία θέση ποτέ. Για την ακρίβεια, ούτε καν διαβάζω τα θέματα της ωριαίας.
Τώρα νόμιζα πως πάτησα ένα άλλο θέμα, αλλά τελικά είχα πατήσει λάθος και έπεσα πάνω στην κουβέντα σας. Διάβασα λοιπόν από τον φίλο μας πιο πάνω (που όπως έχω καταλάβει έχει γίνει ξεφτέρι στο θέμα. Μπράβο!), ότι ο Δίας κυβερνά τους πνεύμονες. Νομίζω ότι αυτό δεν είναι σωστό. Τους πνεύμονες τους κυβερνά ο Ερμής. Ο Δίας κυβερνά το συκώτι.
Επίσης, στον 5ο είναι πράγματι η ερωτική έκφραση, όμως η ερωτική πράξη , σαν πράξη συνουσίας, είναι στον 8ο .

Καλή συνέχεια… :)

cancerian
17-02-2013, 11:32 PM
Παιδιά, όπως θα έχετε καταλάβει , η ωριαία είναι ένα θέμα με το οποίο δεν ασχολούμαι καθόλου, για δικούς μου ιδεολογικούς λόγους. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι είναι τεράστιο κεφάλαιο που χρειάζεται μεγάλη μελέτη και ακόμη περισσότερη εξάσκηση. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχω άποψη και δεν παίρνω καμία θέση ποτέ. Για την ακρίβεια, ούτε καν διαβάζω τα θέματα της ωριαίας.
Τώρα νόμιζα πως πάτησα ένα άλλο θέμα, αλλά τελικά είχα πατήσει λάθος και έπεσα πάνω στην κουβέντα σας. Διάβασα λοιπόν από τον φίλο μας πιο πάνω (που όπως έχω καταλάβει έχει γίνει ξεφτέρι στο θέμα. Μπράβο!), ότι ο Δίας κυβερνά τους πνεύμονες. Νομίζω ότι αυτό δεν είναι σωστό. Τους πνεύμονες τους κυβερνά ο Ερμής. Ο Δίας κυβερνά το συκώτι.
Επίσης, στον 5ο είναι πράγματι η ερωτική έκφραση, όμως η ερωτική πράξη , σαν πράξη συνουσίας, είναι στον 8ο .

Καλή συνέχεια… :)

Καλησπέρα Κatiakiss,

σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι πως η Ωριαία Αστρολογία είναι ένα κομμάτι της Αστρολογίας που μελετώ σχεδόν καθημερινά. Για αυτό το λόγο και με μεγάλη βεβαιότητα επέτρεψε μου να σε διορθώσω. Οπως πολύ σωστά ανέφερες ο Δίας κυβερνά το συκώτι. Ο Ερμής ΔΕΝ κυβερνά τους πνεύμονες. Ο φυσικός σημειοδότης των πνευμόνων είναι ο Δίας. Αυτό μπορείς αν θέλεις να το τσεκάρεις στην βιβλιογραφία περί Παραδοσιακής Ιατρικής Αστρολογίας.
Στο ίδιο σκέλος, της Παραδοσιακής Αστρολογίας, η πράξη της συνουσίας ΔΕΝ αποτελεί θέμα του 8ου αλλά του 5ου. Η συνουσία ως θέμα του 8ου αποτελεί θεώρηση της Μοντέρνας Αστρολογίας.

katiakiss
18-02-2013, 01:44 AM
Καλησπέρα Κatiakiss,

σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η αλήθεια είναι πως η Ωριαία Αστρολογία είναι ένα κομμάτι της Αστρολογίας που μελετώ σχεδόν καθημερινά. Για αυτό το λόγο και με μεγάλη βεβαιότητα επέτρεψε μου να σε διορθώσω. Οπως πολύ σωστά ανέφερες ο Δίας κυβερνά το συκώτι. Ο Ερμής ΔΕΝ κυβερνά τους πνεύμονες. Ο φυσικός σημειοδότης των πνευμόνων είναι ο Δίας. Αυτό μπορείς αν θέλεις να το τσεκάρεις στην βιβλιογραφία περί Παραδοσιακής Ιατρικής Αστρολογίας.
Στο ίδιο σκέλος, της Παραδοσιακής Αστρολογίας, η πράξη της συνουσίας ΔΕΝ αποτελεί θέμα του 8ου αλλά του 5ου. Η συνουσία ως θέμα του 8ου αποτελεί θεώρηση της Μοντέρνας Αστρολογίας.Καλησπέρα και σε σένα !... (καλημέρα δηλαδή...)

Τι να σου πω φίλε μου; Ίσως να έχεις ένα δίκιο στο περί παραδοσιακής και μοντέρνας αστρολογίας . Ίσως στην ωριαία να πρέπει να ακολουθηθούν οι θέσεις της παραδοσιακής αστρολογίας σε ότι αφορά τα ιατρικά θέματα. Δεν ξέρω.

Πάντως, με την ευκαιρία να πω ότι ο κάθε πλανήτης δεν κυβερνά ένα όργανο, απλά αναφέρουμε το κύριο ή ζωτικό που κυβερνά. Στην περίπτωση του Ερμή ας πούμε, δεν κυβερνά μόνο τους πνεύμονες, αλλά και τους ακουστικούς πόρους όπως και τα άνω άκρα.

Όμως αυτά , σε ότι αφορά την μοντέρνα αστρολογία και φεύγω γρήγορα γιατί είμαι τελείως έξω από τα νερά μου! :o

Υγ: Ωστόσο, αν ασχολούμουν με την ωριαία θα είχα έναν προβληματισμό. Αν όπως λες όλες οι σχέσεις είναι 7ος , στην περίπτωση που κάποιος δεσμευμένος έχει εξωσυζυγική σχέση ή άλλη εκτός από την σοβαρή, την σχέση αυτή (την δεύτερη) που την βλέπει; Λογικά θα έλεγα ότι οι σοβαρές και μακροχρόνιες σχέσεις πάνε στον 7ο και οι περαστικοί έρωτες , τα φλερτ κτλ στον 5ο . Τώρα θα μου πεις, πριν μια σχέση γίνει σοβαρή, περνά από την φάση της περαστικής ή του απλού φλερτ κτλ. Ναι, αλλά κάπως πρέπει να φαίνεται αυτό, όπως και κάπως πρέπει να γίνεται ένας διαχωρισμός.

cancerian
18-02-2013, 10:47 AM
Υγ: Ωστόσο, αν ασχολούμουν με την ωριαία θα είχα έναν προβληματισμό. Αν όπως λες όλες οι σχέσεις είναι 7ος , στην περίπτωση που κάποιος δεσμευμένος έχει εξωσυζυγική σχέση ή άλλη εκτός από την σοβαρή, την σχέση αυτή (την δεύτερη) που την βλέπει; Λογικά θα έλεγα ότι οι σοβαρές και μακροχρόνιες σχέσεις πάνε στον 7ο και οι περαστικοί έρωτες , τα φλερτ κτλ στον 5ο . Τώρα θα μου πεις, πριν μια σχέση γίνει σοβαρή, περνά από την φάση της περαστικής ή του απλού φλερτ κτλ. Ναι, αλλά κάπως πρέπει να φαίνεται αυτό, όπως και κάπως πρέπει να γίνεται ένας διαχωρισμός.


Καλημέρα Katiakiss,

o προβληματισμός σου είναι αρκετά εύλογος. Πραγματικά, ήταν ένας από τους δικούς μου προβληματισμούς όταν πρωτο-ασχολήθηκα με την ωριαία. Τα πράγματα είναι όμως είναι περισσότερο απλά από όσο διαβάζονται.
Το πρόβλημα προκύπτει κυρίως από το διαχωρισμό που αναφέρεις. Γιατί να διαχωρίζουμε τις σχέσεις σε σοβαρές και λιγότερο σοβαρές ή περιστασιακές από τη στιγμή που είναι στην τελική " σχέσεις " ;
Ας πάρουμε για παράδειγμα ένα ζευγάρι που έχει 100 χρόνια έγγαμου βίου και ένα ζευγάρι που μόλις γνωρίστηκε και αναπτύσσεται μεταξύ τους ένα φλερτ. Ποια είναι η διαφορά τους εδώ ; Το ότι η σχέση του πρώτου ζευγαριού είναι περισσότερο σοβαρή από ότι η σχέση του δεύτερου ζευγαριού ; Φυσικά και όχι. Και στις δυο περιπτώσεις έχουμε να κάνουμε με δυο ανθρώπους μεταξύ των οποίων έχει αναπτυχθεί ένας "δεσμός", άσχετα με τη δυναμική του και τη σοβαρότητα του.
Ας πούμε λοιπόν πως ένας από τους δυο (στην περιπτωση του πρώτου ζευγαριού) ρωτά αν θα χωρίσουν ή όχι. Σαφώς δουλεύουμε πάνω στον άξονα 1ου/7ου. Στην επόμενη περίπτωση ( του λιγότερο "σοβαρού" ζευγαριού ) ένας από τους δυο ρωτά πως θα εξελιχθεί η σχέση τους. Γιατί να λάβουμε υπόψιν τον 5ο οίκο , από τη στιγμή που ο πυρήνας της ερώτησης αφορά το "άλλο" άτομο και στην ωριαία , το άλλο άτομο πάντα σημειοδοτείται από τον 7ο οίκο ; ( Eλπίζω να με πιάνεις )

Ας πάρουμε τώρα την περίπτωση ενός δεσμευμένου ατόμου που έχει εξωσυζυγική σχέση. Aς πούμε λοιπόν ότι το άτομο αυτό ρωτά " Mε ποιον από τους δυο έχω μέλλον ; Mε τον Χ ή με τον Ψ ; "

Η συχνή πρακτική είναι να σημειοδοτήσουμε το πρώτο αναφερόμενο όνομα με τον 7ο και να σημειοδοτήσουμε το δεύτερο όνομα με κάποιον άλλο οίκο. Όπως έχω ξαναπεί, και όπως προσωπικά θέλω να αντιμετωπίζω την Ωριαία, η Ωριαία ΔΕΝ είναι Άλγεβρα αλλά Τέχνη. Δεν με ενδιαφέρει τι λένε τα βιβλία. Αυτό σημαίνει πως τα μάτια μας θα είναι ανοιχτά μέσα στον χάρτη ώστε να κατανοήσουμε τη δομή του και την απάντηση.

Αν δω πως η ερωτούσα (π.χ.) σημειοδοτείται από τη Σελήνη η οποία μόλις αποχωρίστηκε από αντίθεση με τον Κρόνο και ετοιμάζεται για τρίγωνο με τον Άρη , θα υποπτευόμουν τον Κρόνο ως τη νόμιμη σχέση και τον Άρη , την εξωσυζυγική. Όπου εδώ η ερωτούσα χωρίζει τελικά από τον Κρόνο και τελικά πέφτει στην αγκαλιά της εξωσυζυγικής της σχέσης.
Επίσης θα δούλευα με τις περιγραφές των πλανητών. Ο νόμιμος σύζυγός μπορεί να ήταν ένας μεγάλος σε ηλικία κύριος ( Κρόνος) ενώ ο Άρης ένας νεαρότερος ( η εξωσυζυγική σχέση με τον νεαρό άντρα.
Επίσης θα δούλευα με τις Θεμελιώδεις Δυνάμεις και τις υποδοχές. Αν έβλεπα μια αμοιβαία υποδοχή του Άρη με τη Σελήνη θα έκρινα αντίστοιχα από το να έβλεπα πως η Σελήνη βρίσκεται στην Αδυναμία ή την πτώση του Κρόνου ( δηλαδή ότι στην πραγματικότητα η ερωτούσα δεν θέλει αυτό τον Κρόνο).

Προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχουν συνταγές στην Ωριαία. Πέραν των βασικών γνώσεων περί Ωριαίας φυσικά.

Υ.γ. : Διαβασα ένα πολύ ωραίο σχόλιο από την Τίνα ( την οποία σέβομαι και εκτιμώ απεριόριστα ) που νομίζω πως πρέπει να επαναλάβω και εγώ με τη σειρά μου εδώ : " Αν θα πιάσει κάποιος κυβερνήτη τον 5ο ή τον 7ο εναπόκειται στην εμπειρία του γιατί είναι θέμα αντίληψης. ".

cancerian
18-02-2013, 11:31 AM
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να παραθέσω ένα Ωριαίο Quiz για τα μέλη που ενδιαφέρονται και μελετούν την Ωριαία Αστρολογία. Ο χάρτης αυτός είναι ήδη απαντημένος και οι εξελίξεις που σχετίζονται με αυτόν έχουν δρομολογηθεί. Ο Ωριαίος αυτός χάρτης είναι μια ευγενική χορηγία μιας πολύ αγαπημένης μου φίλης πέρα των ελληνικών συνόρων και τον παραθέτω κατόπιν άδειας της.

Η ερώτηση που γέννησε το χάρτη αυτό είναι " Να μείνω ή να φύγω ; " και προέκυψε από μια νέα επαγγελματική πρόταση που δέχτηκε ο ερωτών σε μια άλλη χώρα.
Αν η " Ωριαία παρέα " μου γνωρίζει την απάντηση θα ήθελα να κρατηθεί έτσι ώστε να δώσει την ευκαιρία στα υπόλοιπα μέλη να σκεφτούν την απάντηση. Ο μόνος κανόνας είναι , κρατήστε το όσο πιο απλό μπορείτε.




http://i49.tinypic.com/1zq4xee.jpg



Σκεφτείτε και παραθέστε τις απόψεις σας με αστρολογικά επιχειρήματα. Την απάντηση θα την δώσω κάποια στιγμή την Τετάρτη.

Τίνα Ζαχαριάδου
18-02-2013, 03:08 PM
Αχ Γιάννη μου....

Πέρα από την αρχική μου διαφωνία (θέμα υγείας και μάλιστα τόσο σοβαρό όπως ο καρκίνος) για την επιλογή του θέματος, με αυτά που διαβάζω έπαψα ν’ αναρωτιέμαι γιατί ο Λίλι και οι παραδοσιακοί αστρολόγοι ωριαίας θεωρούνται ξεπερασμένοι. Βεβαίως είχα υπόψη μου πολλά παραδείγματα ωστόσο με τα ποστ σου σιγουρεύτηκα…

Για αρχή αναρωτιέμαι αν το ωριαίο είναι δικό σου, έχει τεθεί σ’ εσένα, έχει αναφερθεί σε κάποιο βιβλίο ωριαίας ή τέλος πάντων είναι από κάποιον που το δημοσίευσε στο διαδίκτυο; Κρίνοντας από τις πλανητικές θέσεις υποπτεύομαι πως δεν υπάρχει σε κάποιο βιβλίο αλλά σε κάποιο σάιτ.

Το προσπερνώ για να σταθώ λίγο σ’ αυτά που έγραψες στα ποστ σου

Στο Αστρολογικό Εγχειρίδιο του Richard Saunders " The Astrological Judgment and Practice of Physick ", ένα εγχειρίδιο Ιατρικής Αστρολογίας του 17oυ αιώνα, ο Saunders μας πληροφορεί πως η θέση αυτή του Ήλιου, στην 28η μοίρα του Αιγόκερω , τοποθετεί τον Ήλιο στην 4η μοίρα, παρουσιάζοντας έτσι την κρισιμότητα και την επικινδυνότητα της καταστασης αυτού του Ήλιου που μπορεί να αποβεί μοιραία για τη ζωή του.

Αυτό θα ήθελες να μας το εξηγήσεις γιατί πραγματικά δεν το γνωρίζω, αυτό που ήξερα μέχρι τώρα είναι πως στην 28η μοίρα του Αιγόκερω βρίσκεται η απόλυτη έξαρση του Άρη επομένως, Ήλιος/Άρης στον χάρτη βρίσκονται σε μεικτή αμοιβαία υποδοχή που σημαίνει πως ο Ήλιος έχει εναποθέσει τις ελπίδες του στον Άρη παρ΄ότι ο Άρης «δυσκολεύεται» να τον βοηθήσει.

Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να αναφέρω ότι τα χειρουργεία στην παραδοσιακή Αστρολογία είναι υπόθεση του 6ου οίκου και όχι του 8ου. Η τοποθέτηση των χειρουργείων ως θέμα του 8ου οίκου ήταν ένα από τα" της εκμοντέρνευσης της Αστρολογίας. Η ιδέα είναι πως ο 6ος οίκος , ως χειρουργείο μας προφυλάσει από την είσοδο μας στον 8ο οίκο, τον παραδοσιακό οίκο του θανάτου.

Αν ανατρέξουμε όμως στην παραδοσιακή αστρολογία θα δούμε πως τα χειρουργεία είναι θέμα του 6ου οίκου. Είναι πολύ λογικό αν σκεφτείς γιατί. Ο 6ος οίκος συνδέεται με την αδυναμία, την αναπηρία και το μόχθο. Ο Μanilius αναφέρει πως ο ναός ( οίκος) αυτός , είναι ναός κακών οιωνών, εχθρικός για μελλοντικές δραστηριότητες μέσα στον οποίο καρποφορεί ο όλεθρος Σε συνδιασμό με τον 12ο , αναφέρει πως αποτελεί την πύλη του μόχθου, όπου ο άνθρωπος στην μια (6ος) αναγκάζεται να μοχθήσει και καταδικασμένος να αναρριχηθεί έτσι ώστε να κατρακυλίσει και να πέσει από την άλλη (12ος). Ο πόνος και η αδυναμία με την οποία σφραγίζουν την ανθρώπινη υπόσταση μέσα στο χάρτη προέρχεται μέσα από τη θέση τους. Για τους αρχαίους η είσοδος προς τον κάτω κόσμο, συμβολιζόταν από τον 6ο οίκο. Δεν είναι παράξενο που αποτελεί την Χαρά του Άρη, ενός κακεργέτη πλανήτη. Ο Άρης σε αυτό τον οίκο είναι χαρούμενος. Η παραδοσιακή ιατρική ήταν τόσο επώδυνη όπου συχνά η εγχείρηση συγκρινόταν με σκηνή από σφαγείο ζώων, μια καθαρά «Αριανή» εικόνα.


Δεν χρειάζεται ν’ αναφέρω πόσο με ξένισε η φράση «τα θύματα» της εκμοντέρνευσης της αστρολογίας» ακόμη κι αν χρησιμοποίησες αποσιωπητικά … νομίζω πως η εκμοντέρνευση της αστρολογίας προήλθε ύστερα από την άποψη πως η αστρολογία είναι δοσμένη γνώση, κοινώς αμάσητη που περιστοιχίζεται από αξιώματα και κανόνες που σώθηκαν και δόθηκαν στους μεταγενέστερους. Για να είμαστε ειλικρινείς, υπάρχουν πολλά κενά κι αυτό δεν είναι μόνο προσωπική μου άποψη, είναι γνωστό ανά τον κόσμο, από εκεί λοιπόν προέκυψε η εκμοντέρνευση και όχι για να βρει θύματα.

Λες για παράδειγμα πως ο Μανίλιος αναφέρει τον 6ο οίκο ως ναό κακών οιωνών και ότι είναι εχθρικός ως προς τις μελλοντικές δραστηριότητες μέσα στον οποίο καρποφορεί ο όλεθρος. Ναι φυσικά έδειχνε όλεθρο, αφού παραδοσιακά ο θάνατος σηματοδοτούνταν από τον 7ο οίκο με την αιτιολογία πως απέναντι από το ανατέλλον ζώδιο (γέννηση) βρίσκεται το Δύον (θάνατος). Είναι πολύ λογικό λοιπόν να θεωρούσαν τον 6ο (12ος παράγωγος του θανάτου) ως έναν από τους χειρότερους οίκους. Εσύ προσωπικά έχεις δει τον 6ο οίκο να λειτουργεί τόσο χάλια;

Εν τω μεταξύ σ’ όλα τα παραπάνω που αναφέρεις ταυτόχρονα μιλάς για την χαρά του Άρη στον 6ο οίκο, τον πλανήτη των ενάρξεων. Πως συνάδουν αυτά τα δυο είναι άξιο απορίας. Γιατί να χαίρεται ο Άρης εκεί όταν δεν του δίνεται η δυνατότητα να κάνει νέα ξεκινήματα…. Ο Άρης σ’ αυτόν τον οίκο δεν χαίρεται επειδή σπέρνει την καταστροφή ως πολεμοχαρής φύση όπως εννοείται στην παραδοσιακή, αλλά γιατί μπορεί να διοχετεύσει την περίσσια δράση του και να μην είναι οκνηρός, κατάσταση που τον κάνει πολύ λειτουργικό ως προς τι καθημερινές δραστηριότητες που υπάρχουν.

Ο 6ος οίκος σχετίζεται με την υγεία, θα έχεις παρατηρήσει βέβαια πως ένα μεγάλο ποσοστό γιατρών έχει Άρη στην Παρθένο ή στον 6ο οίκο. Αν μην αφήσουμε λοιπόν την εντύπωση πως αυτοί οι γιατροί χαίρονται όταν «σφάζουν» τους ασθενείς, ας αρκεστούμε να πούμε πως με έναν Άρη στον 6ο δεν χαιρόμαστε με τα χειρουργεία αλλά έχουμε την ικανότητα να τα κάνουμε αν κι εφ’ όσον χρειαστεί.

Η παραδοσιακή ιατρική σαφώς ήταν επώδυνη μόνο να σκεφτούμε πως για νάρκωση χρησιμοποιούσαν το όπιο της παπαρούνας, την κάνναβη και ποιος ξέρει τι άλλο, μπορούμε να φανταστούμε τι συνέβαινε. Ευτυχώς για εμάς υπάρχει η γενική αναισθησία και δεν χρειάζεται να γίνουμε πρωταγωνιστές στα σφαγεία ζώων που μας περιέγραψες και φυσικά δεν χρειάζεται ν’ αναφερθώ στη ρομποτική, στο λέιζερ, τη λαπαροσκόπηση και όλες τις μεθόδους που βοηθούν να μην πηγαίνουμε σαν σκυλιά μες τα αμπέλια. Αυτό λέγεται εξέλιξη κι αυτό κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να γίνει με την τεχνική ολόκληρης της ωριαίας αστρολογίας.

Επίσης, εφ΄ όσον αναλύεις έναν χάρτη με τον κλασικό παραδοσιακό τρόπο (και δεν αναφέρομαι στους έξωκρόνιους) θα πρέπει να απαντάς στα ερωτήματα των μελών με βάση την παραδοσιακή ωριαία. Με την Κάτια το έκανες γιατί όχι και με την Victory; Γιατί δεν της έδωσες την παραδοσιακή ερμηνεία για το τετράγωνο/αντίθεση Σελήνης(του Κριού)/Άρη, φοβήθηκες μήπως τρομάξει :p;

Άρα η σωστή απάντηση στην ερώτηση της περί τετραγώνου της Σελήνης/Άρη σύμφωνα με την παραδοσιακή αστρολογία θα έπρεπε να είναι κάπως έτσι…

«Όταν η Σελήνη βρίσκεται στο ζώδιο του κακεργέτη Άρη και σχηματίζει τετράγωνο με τον Άρη μέσα από τον 6ο, ο ασθενής έχει την πηγή της αρρώστιας του σε μια μόλυνση της μεμβράνης ή του δέρματος του εγκεφάλου, διαρκείς πυρετούς, καμία ανακούφιση ή ησυχία. Το στόμα του είναι θερμό και διψάει, ξηρότητα της γλώσσας και δίψα, το συκώτι του καίει εξαιτίας μια φλόγωσης που υπάρχει εκεί, παρουσιάζεται έντονο κάψιμο στο στήθος, δυνατοί και μειωμένοι σφυγμοί, άτακτοι και πρέπει να φοβόμαστε για φρενίτιδα ή απώλεια των αισθήσεων.

Αν δε, ή Σελήνη βγαίνοντας από την όψη του Άρη κάνει δύσκολη όψη με Κρόνο (στην προκειμένη έχουμε κακή αμοιβαία υποδοχή με Κρόνο), είναι αργή και φθίνει σε φως, τότε έχουμε ελάχιστες πιθανότητες ζωής. Πείτε στον πελάτη σας να προετοιμαστεί για το Θεό.»

Την παραπάνω ανάλυση σας την μετέφερα από το βιβλίο του Λίλι «Η τεχνική της ωριαίας αστρολογίας»

Και σε ρωτώ Γιάννη μου αυτή την τεχνική θέλεις να παρουσιάσουμε στον κόσμο και στους μαθητές μας ώστε η παραδοσιακή ωριαία να μην γίνει το θύμα της μοντέρνας αστρολογίας;

Κάποια στοιχεία της παραδοσιακής ωριαίας μπορούσαν (κι ακόμη μπορούν) να εφαρμόζονται αρκετά καλά τις εποχές που την εξασκούσαν. Στην εποχή μας όμως έχουν αλλάξει πολλά απ’ όσα θεωρούσαμε δεδομένα και σύμφωνα με αυτά κάποια στιγμή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να βαδίσει και η ωριαία. Γενικότερα για τους αφορισμούς δε, δεν έχω λόγια…..

Έγραψες στην Κάτια πως στην παραδοσιακή αστρολογία ο Δίας κυβερνά τους πνεύμονες και πράγματι έτσι λένε τα βιβλία. Τα βιβλία επίσης λένε πως ιατρικά ξεκινάμε με το 1ο ζώδιο και το κεφάλι, συνεχίζοντας τα ζώδια κατευθυνόμαστε προς το κάτω μέρος του σώματος, Ταύρος = λαιμός και πάει λέγοντας. Λένε επίσης πως στον Ερμή αποδίδονται οι όποιες αναπνευστικές λειτουργίες παρ’ ότι οι πνεύμονες συνδέονται με τον Δία. Το λογικό θα ήταν να συνδέονται με τον πλανήτη που καθορίζει τις αναπνευστικές λειτουργίες. Πουθενά δεν έχω βρει γιατί ο Δίας παραδοσιακά πρέπει να συνδέεται με τους πνεύμονες. Ίσως γιατί οι πλανήτες λειτουργούν αξονικά; Ξέρω για παράδειγμα γιατί ο Ήλιος συνδέεται με την σπονδυλική στήλη, η Σελήνη με το στομάχι, ο Άρης με τους πονοκεφάλους κτλ. Ο Δίας όμως γιατί συνδέεται με τους πνεύμονες δεν έχω καταλάβει.

Όσο για την πράξη της συνουσίας ως ερωτική έκφραση και πράξη, μελετάται από τον 5ο οίκο, όταν μιλάμε όμως για μοίρασμα ψυχής και σώματος ή όταν μιλάμε για λίμπιντο, βαθύ έρωτα και όχι για περιστασιακούς έρωτες μπορούμε να μελετήσουμε τον 8ο. Με λίγα λόγια δεν αποκλείουμε τον 8ο οίκο επειδή είναι θεωρία της μοντέρνας αστρολογίας, τον χρησιμοποιούμε ανάλογα την περίσταση.

Όσο για την ιερόδουλο που ανάφερες Γιάννη σαφώς θα πάρεις τον 5ο και όχι τον 7ο καθώς και τον 6ο που σχετίζεται με την παροχή υπηρεσιών. Μην τα μπλέκουμε όλα και τα τσουβαλιάζουμε στον 7ο οίκο γιατί στο τέλος θα βογκήξει αυτός ο έρμος 7ος. Και τα αδέρφια είναι «οι άλλοι» δεν τα μελετάμε όμως από τον 7ο.

Γενικότερα περί 5ου και 7ου δεν σκοπεύω να επεκταθώ, όχι γιατί έχω γράψει άπειρα ποστ όπου δικαιολογώ την «εσφαλμένη αντίληψη» περί 5ου όπως χαρακτήρισες σε απάντηση σου στην ΑΡΙΔΗΛΗ αλλά γιατί μ έχει καλύψει η Κάτια.

Λογικά θα έλεγα ότι οι σοβαρές και μακροχρόνιες σχέσεις πάνε στον 7ο και οι περαστικοί έρωτες , τα φλερτ κτλ στον 5ο . Τώρα θα μου πεις, πριν μια σχέση γίνει σοβαρή, περνά από την φάση της περαστικής ή του απλού φλερτ κτλ. Ναι, αλλά κάπως πρέπει να φαίνεται αυτό, όπως και κάπως πρέπει να γίνεται ένας διαχωρισμός.

Τελειώνοντας εκφράζω τη λύπη μου και την έντονη διαφωνία μου για το σοβαρό θέμα υγείας που επέλεξες (προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου ως προς το ποιος ανέλυσε και σε ποιον τον συγκεκριμένο ωριαίο γιατί τίθενται ηθικά διλλήματα όπως καταλαβαίνεις) να μας παρουσιάσεις κι αναρωτιέμαι τι ήταν αυτό που σε παρακίνησε να βάλεις μέσα στο φόρουμ ωριαίο υγείας όταν γνωρίζεις πολύ καλά πως αναλύσεις που σχετίζονται με θέματα υγείας τις αποφεύγουμε για ευνόητους λόγους.

Ζητώ συγνώμη για την έκταση το ποστ μου αλλά με όσα έγραψες, μου "γέννησες" πολλούς προβληματισμούς.

cancerian
18-02-2013, 04:50 PM
Πολυαγαπημένη μου Τίνα,

αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που παρέθεσες ανοιχτά τους προβληματισμούς σου και δεν χρειάζεται να μου ζητάς συγνώμη για την έκταση του ποστ σου. Ξέρεις ότι χαίρομαι πολύ να συζητώ μαζί σου θέματα και προβληματισμούς που αφορούν την Ωριαία Αστρολογία. Ας ξεκινήσουμε όμως από την αρχή.

1) Σχετικά με την επιλογή του χάρτη που αποφάσισα να αναρτήσω και τα ηθικά διλήματα που προκύπτουν από αυτόν.

Ο χάρτης αυτός προσφέρθηκε για ανάλυση στα μέλη ενός φόρουμ που αποτελείται κυρίως από μαθητές του J.Frawley, του Ο.Ηofman και άλλων σχολών. Μέσα στα μέλη του είμαι και εγώ ( όπου φλερτάρω έντονα με την ιδέα να ακολουθήσω την σχολή του Frawley) , όπου βοήθησα στην ανάλυση του χάρτη. Ο τρόπος ανάλυσης των Ωριαίων χαρτών εκεί λαμβάνει χώρα σύμφωνα με την Παραδοσιακή Αστρολογία. Η Παραδοσιακή Αστρολογία είναι o αστρολογικός τρόπος σκέψης που εκφράζει εμένα προσωπικά. Δεν αντιτίθομαι απέναντι σε εκείνους που ακολουθούν τον μοντέρνο τρόπο σκέψης. Απλά δεν ταιριάζει σε εμένα. Xαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η έλλειψη των εξωκρόνιων πλανητών στο χάρτη.

Σχετικά με τα διλήματα ηθικής που προκύπτουν από αυτό το χάρτη. Ο πρωταρχικός σκοπός του συγκεκριμένου χάρτη ήταν να δείξω στους αναγνώστες πως η Ωριαία Αστρολογία βαδίζει πέρα από τα κλασσικά όρια των σχέσεων και των ερωτικών υποθέσεων. Καταλαβαίνω πως το κομμάτι υγείας είναι ένα ευαίσθητο κομμάτι ( όπως ανέφερα στην αρχή του άρθρου ) και απαιτεί αν όχι διπλή και τριπλή προσοχή, σίγουρα τετραπλή προσοχή. Ωστόσο, αποτελεί ένα αξιοθαύμαστο παράδειγμα Ωριαίας Αστρολογίας όπου η απάντηση που δόθηκε, επιβεβαιώθηκε. Θα μπορούσα το ίδιο εύκολα να αναρτήσω έναν ακόμα ερωτικό ωριαίο χάρτη αλλά επέλεξα να βγω λίγο από το καβούκι του συνηθισμένου.


2) Σχετικά με το " The Astrological Judgment and Practice of Physick " .

Όπως ανέφερα το συγκεκριμένο εγχειρίδιο είναι βασισμένο στην Ιατρική Παραδοσιακή Αστρολογία. Όταν αναφέρθηκα στην 28η μοίρα του Αιγόκερω, δεν αναφερόμουν στην μοίρα έξαρσης του. Ο Saunders στο εγχειρίδιο του, διακρίνει τις παθήσεις (ανάλογα με την τοποθέτηση του εκάστοτε πλανήτη στο ζωδιακό κύκλο) σε 4 κατηγορίες / μοίρες. Από την πρώτη μοίρα, η οποία είναι και η πιο εύκολα ιάσιμη, μέχρι την τέταρτη μοίρα η οποία είναι και η πιο μοιραία. Διακρίνει με αυτό τον τρόπο την σοβαρότητα της ασθένειας μέσα στο περιεχόμενο της ερώτησης. Λειτουργεί και το επιβεβαιώνω μέσα από τους χάρτες που έχω δουλέψει.

3) Σχετικά με τον 6ο οίκο.

Αν ο Ωροσκόπος σημειοδοτεί την είσοδο στη ζωή, την είσοδο του φωτός στη ζωή μας. Η ακμή του, αποτελεί ένα πρίσμα όπου το φως που περνά μέσα από αυτό, αντανακλάται μέσα από συγκεκριμένες όψεις, με τις ακμές των υπόλοιπων οίκων. Ορισμένες από τις όψεις αυτές είναι περισσότερο δυναμικές από τις άλλες. Έτσι, ο 6ος οίκος συνδέονται με τον ωροσκόπο μέσα από όψεις (χιαστή ) που παραδοσιακά θεωρούνται πολύ αδύναμες και αναποτελεσματικές για μια ευνοοική υποστήριξη. Μέσα από τη θέση τους στο χάρτη, απορροφούν λιγότερο φως, ένα μικρότερο ποσό ζωτικής ενέργειας, αποδίδοντας έτσι τις πιο σκοτεινές αποχρώσεις του χάρτη.

Αν οι γωνιακοί οίκοι αντιπροσωπεύουν τη δύναμη επειδή στηρίζουν την ουράνια σφαίρα και συνεχίζοντας με τους διαδοχικούς , οτι δηλαδή είναι εκείνοι που διαδέχονται και εμπνέουν την μετάβαση ενός πλανήτη σε ένα πιο δυνατό, γερά εδραιωμένο γωνιακό οίκο, τότε καταλαβαίνουμε πως οι κατιόντες οίκοι είναι περιοχές στο χάρτη, όπου ένας πλανήτης από ένα πεδίο δύναμης έχει πέσει σε μια βαθιά χαράδρα αδυναμίας.

Αν οι γωνιακοί οίκοι αντιπροσωπεύουν τους θρόνους μας, μέρη δηλαδή που αντανακλούν την οικοιότητα και τον έλεγχο, τότε η μετακίνηση ενός πλανήτη σε έναν κατιώντα οίκο όπως ο 6ος συμβολίζει την πτώση μας από το θρόνο, την απομάκρυνση μας από εκεί και την αποξένωση. Αυτοί οι οίκοι αποτελούν ξένα προς εμάς μέρη και καταστάσεις, όπου η δύναμή μας απουσιάζει με αποτέλεσμα να γινόμαστε λιγότερο αποτελεσματικοί. Τότε αμφιβάλλουμε για εμάς και κυοφορούμε σκέψεις αγωνίας και φόβου.

Επομένως ναι, έχω δει σημειοδότες πλανήτες να αποδυναμώνονται μέσα στον 6ο οίκο. Ή τουλάχιστο να εκφράζουν φοβίες και ανησυχίες.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω πως ο 6ος οίκος αναφέρεται στην υγεία. Αυτή η επιλογή είναι λανθασμένη καθώς ο 6ος οίκος δεν είναι εκείνος ο οίκος που χαρακτηρίζει την υγεία μας. Αποτελεί τον οίκο της ασθένειας. Η υγεία και η ζωτικότητα εκφράζεται μέσα από τον 1ο οίκο. Οι σημειοδότες από αυτό τον οίκο αποτελούν τους παράγοντες που επηρρεάζουν την υγεία μας.

4) Σχετικά με τον Άρη στον 6ο οίκο.

Ο Άρης στον 6ο οίκο, βρίσκεται στη χαρά του. Ο Άρης είναι κακεργέτης πλανήτης (στο γενικό πλαίσιο της Ωριαίας ). Ο 6ος οίκος συμβαδίζει με τη φύση του Άρη. Ο Άρης είναι σκληρός, δύσκολος και βάρβαρος πλανήτης ενώ ο 6ος οίκος αποτελεί τον οίκο εκείνο που κάποιος πρέπει να μοχθήσει, να κοπιάσει. Ταιριάζει λοιπόν στην φύση του Άρη. Έτσι, στην Παραδοσιακή Αστρολογία λέμε πως βρίσκεται στη Χαρά του. Εκεί που λειτουργεί καλύτερα. Σαφώς και θα προτιμούσα τον χειρούργο (Άρης) να βρίσκεται στον 6ο παρά στον 12ο. Λέμε το ίδιο πράγμα.


5) Σχετικά με την ανάλυση που παρέθεσες από τον W.Lilly.

Νομίζω πως είναι πολύ καλή ερώτηση αλλά μεγάλη παγίδα αν την απαντήσω. Δεν ξεπατήκωσα τον Αφορισμό του Lilly και δεν τον σέρβιρα στην Victory διότι πολύ απλά δεν τον πιστεύω και δεν τον ακολουθώ. Το είπα ξανά. Για εμένα η Ωριαία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ. Η μαγκιά εδώ όμως ξέρεις πια θα ήταν ? Να σκεφτούμε γιατί ο Λιλλυ παραθέτει αυτή την έκφραση συμπτωμάτων με το συγκεκριμένο συσχετισμό της Σελήνης και του Άρη. Επιπλέον, η ερώτηση στο χάρτη αναφερόταν στο χειρουργείο και αν θα γίνει. Παρεπιπτόντως όμως έχω δει πολλούς αφορισμούς από το συγκεκριμένο κεφάλαιο του Lilly να δινουν την απάντηση.


6) Σχετικά με το Δια και τους πνεύμονες.

Το ανέφερα σε προηγούμενο σχόλιο. Εν συντομία ξαναλέω , επειδή οι πνεύμονες είναι επεκτατικό ανατομικό όργανο. Το ίδιο και το συκώτι.




Αγαπημένη μου Τίνα η χρήση της λέξης θύματα ήταν μεταφορική εντελώς, για αυτό την έβαλα μέσα σε αγκύλες. Λυπάμαι αν σε ξένισε. Δεν ήταν ο σκοπός μου. Επίσης λυπάμαι αν η ανάρτηση αυτού του χάρτη προξένισε προβλήματα ηθικής. Και πάλι δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Σκοπός μου ήταν να δείξω την εφαρμογή της Ωριαίας πάνω σε ένα θέμα υγείας. Αυτό απλά.

ΑΡΙΔΗΛΗ
18-02-2013, 08:08 PM
[QUOTE=Τίνα Ζαχαριάδου;152287
Και τα αδέρφια είναι «οι άλλοι» δεν τα μελετάμε όμως από τον 7ο.

Τίνα μου αν διάβασες καλά το σχόλιό μου ζητούσα απ'το Γιάννη από ποιόν παράγωγο θα βρω την ανιψιά μου.Είναι λάθος που βγαίνει ο 7ος? (παράγωγος του 5ου=παιδί απ'τον 3ο=αδελφή )

Τίνα Ζαχαριάδου
19-02-2013, 12:50 PM
Καλημέρα Γιάννη.

Επειδή γίνονται διάφορες ερωτήσεις να ξεκαθαρίσω πως ο λόγος που ρώτησα τίνος είναι ο χάρτης ήταν εξαιτίας της τοποθεσίας που μπήκε μιας και γνωρίζω πως κατοικείς στην Ελλάδα και όχι στην Ιταλία.

Μου κάνει εντύπωση που τα ξένα φόρουμ ενώ ακολουθούν τυφλά την κλασική παραδοσιακή ωριαία, παρα-είναι προχωρημένα αφού μπορούν και βάζουν δημόσια θέματα υγείας. Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει αυτά τα θέματα να μπαίνουν δημόσια γιατί ο κόσμος τις περισσότερες φορές δεν τα αντιμετωπίζει καλά ….. σε γενικές γραμμές θα προτιμούσα τέτοια θέματα να συζητιούνται σε μια κλειστή ερευνητική ομάδα, γιατί δυστυχώς δεν κάνουν όλοι για όλα και για να είμαι περισσότερο ειλικρινής δεν μου αρέσει καθόλου οι αστρολόγοι να απαντούν σε ωριαία υγείας αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Καταλαβαίνω την ανάγκη σου να μην βάλεις ερωτικό θέμα γιατί τις περισσότερες φορές το ίδιο νιώθω κι εγώ και γιατί όταν μπαίνει ερωτικό θέμα στο φόρουμ οι περισσότεροι δεν νοιάζονται να μάθουν ωριαία αλλά να απαντήσουμε στα δικά τους θέματα.

Ας πάμε όμως παρακάτω ….. το κατάλαβα πως δεν αναφερόσουν στην έξαρση του Άρη, ωστόσο ακόμη δεν καταλαβαίνω πως διακρίνονται σε 4 μοίρες/κατηγορίες οι παθήσεις. Αν σου είναι εύκολο πες μας κάποια πράγματα παραπάνω, θα ήταν πολύ διαφωτιστικό. Προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου αυτή τη θεωρία και θα ήθελα επιπλέον πληροφορίες.

Για τον 6ο οίκο, όλα αυτά που γράφεις τα γνωρίζω και με βρίσκουν σύμφωνη, μιλάμε για τα ασύνδετα ζώδια και μέχρι εκεί καλά. Είναι όμως άλλο πράγμα να λες για τον 6ο πως φέρνει τον όλεθρο ή την καταστροφή (Μανίλιος) κι άλλο όπως το έθεσες στο τελευταίο σου ποστ .

Επομένως ναι, έχω δει σημειοδότες πλανήτες να αποδυναμώνονται μέσα στον 6ο οίκο. Ή τουλάχιστο να εκφράζουν φοβίες και ανησυχίες.

Όλεθρο θα μπορούσαν να δείξουν κάποιοι πλανήτες και σε γωνιακούς οίκους, ανάλογα τη φύση, το ζώδιο του πλανήτη και τις όψεις που σχηματίζουν. Ο 11ος για παράδειγμα είναι ευνοϊκός, «Ο ναός του Δία», ο Αγαθός Δαίμων» κι όμως τον έχω δει να φέρνει αρκετές δυσκολίες για να μην πω καταστροφές. Θέλω να πω δηλαδή πως όλα είναι σχετικά. Στον χάρτη σου για παράδειγμα ο Άρης στον 6ο σαφώς είναι ένδειξη χειρουργείου και μόνο ως καταστροφή δεν το βλέπω γιατί στην προκειμένη σημαίνει πως «ο φίλος» πρέπει να χειρουργηθεί, θα βελτιωθεί δηλαδή η υγεία του μέσα από ένα χειρουργείο.

Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω πως ο 6ος οίκος αναφέρεται στην υγεία. Αυτή η επιλογή είναι λανθασμένη καθώς ο 6ος οίκος δεν είναι εκείνος ο οίκος που χαρακτηρίζει την υγεία μας. Αποτελεί τον οίκο της ασθένειας. Η υγεία και η ζωτικότητα εκφράζεται μέσα από τον 1ο οίκο. Οι σημειοδότες από αυτό τον οίκο αποτελούν τους παράγοντες που επηρρεάζουν την υγεία μας.

Γιάννη νομίζω πως έγραψα…. «σχετίζεται με την υγεία». Η υγεία σαφώς φαίνεται από τον ωροσκόπο και τον κυβερνήτη του, τον 1ο οίκο και τους πλανήτες που ενδεχομένως υπάρχουν μέσα. Άλλωστε γνωρίζουμε πως ο 1ος είναι το φυσικό σώμα και βεβαίως τα φώτα που δείχνουν τη ζωτικότητά μας. Δεν μπορείς όμως να μιλάς για ασθένεια στον 6ο και να μην συσχετίζεται με την υγεία….

Όμως, αν δεν φαίνεται από κάπου (πχ. Άρης στον 6ο) το χειρουργείο στον 6ο, ο 6ος δεν σχετίζεται με τα χειρουργεία και δεν δίνουμε κυβερνήτη του χειρουργείου τον 6ο αλλά τον 8ο. Η μόνη λογική εξήγηση για να πάρω (που δεν θα τον πάρω, λέμε τώρα :lol:) ως κυβερνήτη των χειρουργείων τον κυβερνήτη του 6ου θα είναι επειδή σχετίζεται με τις ιάσιμες ασθένειες κι ένα χειρουργείο βοηθά στην ίαση, ωστόσο σ’ ένα χειρουργείο μπορεί να επέλθει το μοιραίο γι αυτό και αδυνατώ να πάρω κυβερνήτη του χειρουργείου τον 6ο αλλά τον 8ο που σχετίζεται με τη ζωή και τον θάνατο. Ξέρω θα μου πεις, ότι αυτό λέει η μοντέρνα έκδοση, καλώς ή κακώς αυτή έχω τσεκάρει και γενικότερα έχεις καταλάβει πως αμφισβητώ πολλά της παραδοσιακής (όπως και της μοντέρνας) επειδή δεν με καλύπτουν και ξαναλέω, δεν είμαι η μόνη.

Για τον Άρη στον 6ο λέμε το ίδιο πράγμα με τη διαφορά πως δεν καταλαβαίνω γιατί οι παραδοσιακοί έδωσαν οίκο χαράς τον 6ο στον πλανήτη των ενάρξεων (και όχι της δράσης που αυτό το κατανοώ), όταν για τον 6ο οίκο δηλώνουν πως δεν ενδείκνυνται για νέα ξεκινήματα αφού θα είναι καταστροφικά. Είναι σαν να λέμε του Άρη «μπες εκεί, σ’ αυτόν τον χώρο όπου μπορείς να διοχετεύσεις την ενέργεια και δράση σου αλλά μην κάνεις τον κόπο να ξεκινήσεις νέα πράγματα γιατί είσαι καταδικασμένος ν’ αποτύχεις» . Μιλάμε δηλαδή για δυο αντιφατικά πράγματα και εννοείται πως η ερώτηση μου ήταν ρητορική για να δείξω πως πολλά από αυτά που έλεγαν δεν έχουν συνοχή γι αυτό και τα ψάχνω.

Ομοίως και η ερώτηση για την απάντηση του Λίλι ήταν ρητορική…και όχι ερώτηση παγίδα. Γνωρίζω τις απόψεις σου και τι είναι εκείνο που θέλεις να παρουσιάζουμε στον κόσμο. Το ξεπατίκωμα της απάντησης μπήκε για να δούμε όλοι τον τρόπο με τον οποίο (κάποιες φορές) η παραδοσιακή ωριαία καταστροφολογούσε γενικότερα και ειδικότερα στα θέματα υγείας κάτι το οποίο δεν ασπάζομαι για την δική μας εποχή που η ιατρική έχει εξελιχθεί. Αν είναι δυνατόν να πούμε στον κόσμο που μας εμπιστεύεται, «προετοιμαστείτε για τον Θεό» γιατί το είδαμε στον ωριάιο χάρτη μας, ούτε οι γιατροί δεν το λένε καλά καλά όχι εμείς. Γι αυτό λέω πως η ωριαία αστρολογία χρειάζεται αναπροσαρμογές, δεν μιλώ για κατάργηση αλλά για προσθήκες με βάση τα νέα δεδομένα που υπάρχουν.

Τώρα για τον Δία, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα με την άποψη που τον συνδέει με τους πνεύμονες ως επεκτατικό ανατομικό όργανο. Όταν έχουμε αναπνευστικές δυσκολίες οι πνεύμονες πρέπει «να ανοίξουν/επεκταθούν» για να περάσει περισσότερος αέρας, ωστόσο και το ανδρικό μόριο είναι επεκτατικό ανατομικό όργανο :p δεν του δίνουμε όμως κυβερνήτη τον Δία επειδή επεκτείνεται κάποιες συγκεκριμένες στιγμές αλλά τον Άρη, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το καταλαβαίνω.

Για το «θύματα» καταλαβαίνω πως δεν είχες κακή πρόθεση, ας πούμε πως ήταν μια άτυχη επιλογή λέξης τη στιγμή που οι περισσότεροι από εμάς ασκούμε την μοντέρνα αστρολογία και λήγει εδώ.

ΥΓ. Αριδήλη ένα τυχαίο παράδειγμα έγραψα, δεν αναφερόμουν στο σχόλιο σου. Όμως ναι, ο 7ος είναι ο οίκος που θα μελετήσεις.

katiakiss
19-02-2013, 01:04 PM
... ωστόσο και το ανδρικό μόριο είναι επεκτατικό ανατομικό όργανο :p δεν του δίνουμε όμως κυβερνήτη τον Δία επειδή επεκτείνεται κάποιες συγκεκριμένες στιγμές αλλά τον Άρη, εκτός κι αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το καταλαβαίνω. Σε καλό σου! Πέθανα! :lol:

Πάντως η συζήτησή σας είναι εξαιρετική και την διαβάζω με ενδιαφέρον. :)

cancerian
19-02-2013, 01:53 PM
Ας πάμε όμως παρακάτω ….. το κατάλαβα πως δεν αναφερόσουν στην έξαρση του Άρη, ωστόσο ακόμη δεν καταλαβαίνω πως διακρίνονται σε 4 μοίρες/κατηγορίες οι παθήσεις. Αν σου είναι εύκολο πες μας κάποια πράγματα παραπάνω, θα ήταν πολύ διαφωτιστικό. Προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου αυτή τη θεωρία και θα ήθελα επιπλέον πληροφορίες.



Καλημέρα Τίνα, :D

υπόσχομαι να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις μοίρες αυτές αλλά όχι από εδώ. Θα σου στείλω μνμ από το Facebook. Ο λόγος που δεν το κάνω από εδώ είναι επειδή θα χρειαστεί να αναφερθώ σε ποιότητες και ταμπεραμέντα κάτι δηλαδή οι περισσότεροι ακούν για πρώτη φορά εδώ και είμαι σίγουρος πως θα φρικάρουν. Εχω τουλάχιστο φρίκαρα όταν ξεκίνησα να διαβάζω για Ζεστές και Ξηρές φύσεις ή για Φλεγματώδεις, Μελαγχολικούς και Αιματώδεις τύπους. Είναι βαρύ κομμάτι :lol: Άσε δε που θέλω να στο παρουσιάσω με ακόμα ενα ωριαίο υγείας που μου έθεσε ένας φίλος μου πριν αρκετούς μήνες. Οπότε ηθικό δίλλημα ξανά. :o . Στις επόμενες ημέρες θα στο αναλύσω. Στο υπόσχομαι ! ;)

cancerian
19-02-2013, 03:37 PM
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να παραθέσω ένα Ωριαίο Quiz για τα μέλη που ενδιαφέρονται και μελετούν την Ωριαία Αστρολογία. Ο χάρτης αυτός είναι ήδη απαντημένος και οι εξελίξεις που σχετίζονται με αυτόν έχουν δρομολογηθεί. Ο Ωριαίος αυτός χάρτης είναι μια ευγενική χορηγία μιας πολύ αγαπημένης μου φίλης πέρα των ελληνικών συνόρων και τον παραθέτω κατόπιν άδειας της.

Η ερώτηση που γέννησε το χάρτη αυτό είναι " Να μείνω ή να φύγω ; " και προέκυψε από μια νέα επαγγελματική πρόταση που δέχτηκε ο ερωτών σε μια άλλη χώρα.
Αν η " Ωριαία παρέα " μου γνωρίζει την απάντηση θα ήθελα να κρατηθεί έτσι ώστε να δώσει την ευκαιρία στα υπόλοιπα μέλη να σκεφτούν την απάντηση. Ο μόνος κανόνας είναι , κρατήστε το όσο πιο απλό μπορείτε.




http://i49.tinypic.com/1zq4xee.jpg



Σκεφτείτε και παραθέστε τις απόψεις σας με αστρολογικά επιχειρήματα. Την απάντηση θα την δώσω κάποια στιγμή την Τετάρτη.


Ουδείς ? Με σκοτώνετε... :cry: (χα χα χα)

Victory
19-02-2013, 05:52 PM
Θα προσπαθησω cancerian αλλά θα ήθελα ώρα και τόπο ώστε να το βάλω στο δικό μου pc... Ετσι , απλά μπορώ να πω απλά ότι η Αφροδίτη (δείκτης ερωτούντος) βρισκόμενη ούσα στον 9ο υπό την Κυβέρνηση Κρόνου...σκέφτεται σοβαρά την πρόταση για εξωτερικό μάλλον με προβληματισμό....Το τετράγωνο της (πριν λίγο) με τον Κρόνο στον 6ο μπορεί να δείχνει ότι μπήκε στην διαδικασία να σκεφτεί τέτοια πρόιταση λόγω προβλημάτων στην υπάρχουσα ή προηγούμενη δουλεια. Ωστόσο, Ο Κρόνος κάνει ένα ιδαίτερο;) - ακριβείας τρίγωνο με τον Αρη (7ου-συνεργασιών και 11ου φίλων κλπ)και βρίσκεται στον 10ο...Μήπως, λέω μήπως η πρόταση του εξωτερικού ήρθε από φιλικο άτομο και οι όροι συνεργασιας που εθεσε ήταν αρκετά δελεαστικοί...στην Ελλάδα δεν παίζει τετοιο δελεαρ πια...τα πακέτα τα στέρεψαν:mad:
Μην ξεχάσω επίσης ότι ο Κρόνος (είσαι της παραδοσιακής :p ;)) κυβερρνα και τον 10ο...
Μέχρι στιγμής φαίνεται να είναι θετικός ως προς την πρόταση για εξωτερικό....(αν γράφω βλακείες ΄σε παρακαλώ με το μαλακό ...μην με πληγώσεις :lost: :lol:) Ας εξετάσω λίγο και τον συνδείκτη του την Σελήνη.....Μαλιστα, έρχεται μόλις από σντίθεση με Κρόνο, και ετοιμάζει τετράγωνο με Αφροδίτη και Ηλιο (κυβερνήτη 4ου...αλλαγή σπιτιού έως χώρας)...Μμμμμμ, μήπως μέσα του ήξερε απ την πρώτη στιγμή, ή ένιωθε , ότι δεν θα φύγει εκτός, αλλά το δίλημμα μπήκε απ την πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση από το πολύ φιλικό πρόσωπο;
Η Σελήνη δείχνει ότι δεν θα φύγει...
Μαλλον δεν ξέρω την τύφλα μου (θύμωσα):lost::mad:

cancerian
19-02-2013, 06:07 PM
Καλησπέρα Victory,

σε ευχαριστώ που τελικά λυπήθηκες το καημένο το quiz μου και απάντησες. :lol:

Λοιπόν ας διασκεδάσουμε λίγο!

Η ερμηνεία που έδωσες είναι απλά υπέροχη. Πραγματικά. Δεν λες καθόλου βλακείες. Υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα όμως. Η ερώτηση δεν αφορούσε για το αν θα πάει ή όχι. Η ερώτηση αφορούσε για το αν θα πρέπει να πάει ή όχι. Αν θα είναι καλύτερα να μείνει ή να φύγει. Το ένα είναι πολύ διαφορετικό από το άλλο.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Αφού βλέπουμε πως η ερώτηση αφορά για το αν θα πρέπει να πάει ή όχι, δηλαδή αν είναι καλύτερα τελικά να δεχτεί την επαγγελματική πρόταση σε αυτή τη νέα χωρα, θα πρέπει να έχουμε δυο μέτρα σύγκρισης.

Τι εννοώ με αυτό. Χμ... Ένα μέτρο σύγκρισης, που να αφορά το "εδώ" και ένα άλλο το οποίο θα αφορά το "εκεί". Έτσι με αυτό τον τρόπο θα συγκρίνουμε το εδώ ( η χώρα που είναι ήδη ) και το εκεί ( η χώρα που πρέπει να πάει )

Ποιο είναι το "εδώ" και ποιο είναι το "εκεί" ? ( Μην μπλέξεις με χώρες - επαγγέλματα - εξωτερικά - φίλους - σκυλιά - γατιά ). Απλά πράγματα. Αν την ερώτηση την έκανες εσύ, που θα βρισκόσουν εσύ ? ;) :D

Φυσικά όποιο άλλο μέλος έχει κάποια ιδέα να την παραθέσει !!!!! Ακόμα και αν νομίζει πως είναι η κοτσάνα του αιώνα.

( Τα στοιχεία δεν μπορώ να τα δώσω.)

Victory
19-02-2013, 06:19 PM
Μα τώρα ....μια χαρα....γόρδιος....Εάν ισχύουν όλα τα παραπάνω που έγραψα (αλήθεια τώρα δεν είπα βλακείες:rolleyes::o ;;;) μήπως απλά η απάντηση μέσω της Σελήνης είναι ΟΧΙ δεν πρεπει να πας....αφού η Αφρο σου θα κάνει κι ενα τετράγωνο με Β.Δ. στον 7ο...Τι εννοείς με την ερώτηση εγώ που θα μουνα...; Μήπως 1ος vs 7ος; Δεν το πολυκατάλαβα αυτό ....΄για δώσε μου κάτι ακόμη ακόμη σε παρακαλώ :confused:

CROUSSOS
19-02-2013, 06:22 PM
Αγαπητέ Γιάννη (θα σε αποκαλώ Δάσκαλε από εδώ και πέρα), ούτε καν αρχάριο δεν μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου αλλά από τα άρθρα τα δικά σου και της Τίνας για την Ωριαία ξεκίνησα να διαβάζω και να ενδιαφέρομαι. Και πράγματι θεωρώ ότι είναι όχι μόνο ενδιαφέρων κλάδος της Αστρολογίας αλλά έχει και κάτι το «μαγικό», φορτισμένος ενεργειακά….Κάποια στιγμή που θα έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, θα γραφτώ σε κάποιο από τα σεμινάρια του myhoroscope για την Ωριαία για να μάθω. Πήρα λοιπόν την πρωτοβουλία ως αρχάριος να ασχοληθώ με την ανάλυση του παραπάνω χάρτη, (ως Έλληνας του εξωτερικού κι εγώ μου τράβηξε το ενδιαφέρον)…. αλλά κόλλησα στο τέλος. Θα γράψω όμως για λόγους διδακτικούς βήμα βήμα την ανάλυση που έκανα.

Σκέφτηκα ότι πρέπει να εξετάσουμε τους παρακάτω οίκους:
Τον 1ο της ερωτώσας
Τον 9ο του εξωτερικού
Τον 10ο της καριέρας
Και τέλος από περιέργεια κοίταξα και τον 4ο όχι μόνο γιατί δείχνει την τελική έκβαση αλλά και γιατί είναι ο οίκος της επιστροφής στην πατρίδα. Βέβαια δεν ξέρω αν η νέα επαγγελματική πρόταση της ερωτώσας αφορά την Ελλάδα η για κάποια άλλη τρίτη χώρα.

1ος οίκος λοιπόν στον Ταύρο (Ακμή 1ου σε σύνοδο με ΝότιοΔεσμό (pas bien!), σημειοδοτης η Αφροδίτη στην 18η του Υδροχόου και μέσα στον 9ο οίκο (bien!). Σημειοδοτης της ερωτώσας όμως είναι και η Σελήνη την οποίαθα την εξετάσουμε αργότερα. Η Αφροδίτη εδώ κυβερνάται από τον Κρόνο (pas bien!).
9ος οίκος τώρα, στον Αιγόκερω, σημειοδοτης ο Κρόνος στην 11 του Σκορπιού(και μέσα στον έκτο οίκο της εργασίας). Μέχρι στιγμής έχουμε τους 2 σημειοδοτες σε σχέση αποκλίνοντος τετραγώνου.
10ος οίκος τώρα βρίσκεται στην 27η του Υδροχόου,σημειοδοτης πάλι ο Κρόνος. Και εδώ μια από τα ίδια δηλαδή… Αφροδίτη και Κρόνος να «ταλαιπώριουνται».Όμως Ακμή 10ου σε σύνοδο με τον Ήλιο, bien! (αν και ο Ήλιος είναι αδύναμος εκεί). Επίσης μέσα στον10ο οίκο ο Άρης και ο Ερμής που σχετίζονται με τα επαγγελματικά καισε καλές όψεις με τον Κρόνο, très bien!).
4ος οίκος στην 27η του Λέοντα, ο Ήλιος στην 27ητου Υδροχόου, αδύναμος…(pas bien!).
Σχετικά με τη Σελήνη τώρα, είναι στην 12η του Ταύρου (στον 12οοίκο και υπό την κυβέρνηση της Αφροδίτης) και κάνει όψη αποχωριζουσας αντίθεσης με τον Κρόνο αλλά και πάει να συναντήσει τον Νότιο Δεσμό.…(pas bien!).
Λοιπόν Δάσκαλε ('εν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα:o)σίγουρα χρειάζομαι μαθήματα και σεμινάρια Ωριαίας. Το μόνο που κατάλαβα είναιότι η ενδιαφέρουσα το σκέφτεται για οικονομικούς λόγους να δεχτεί την νέα δουλειά και ίσως υπάρχει κάποιο μυστικό σχετικά με την κατάσταση της την οικονομική.
Θα χαρώ να διαβάσω αναλύσεις και άλλων φιλών εδώ μέσα και τέλος την ανάλυση τη δική σου.
Καλό απόγευμα,
Νίκος, Ολλανδία

Υ.Γ. Όσο εγραφα τα παραπάνω ειδα τις απαντησεις της Victory και τη δικη σου. Και ομολογώ μπερδευτηκα ακομη περισσοτερο με αυτο που εγραψες:lol:...
Υ.Γ.2 Αν ειχα διαβασει πρωτα τα 2 παραπανω ποστ δεν θα υπεβαλα το μηνυμα μου αφου ειναι εντελως εκτος θεματος...:lol:

cancerian
19-02-2013, 06:29 PM
Μα τώρα ....μια χαρα....γόρδιος....Εάν ισχύουν όλα τα παραπάνω που έγραψα (αλήθεια τώρα δεν είπα βλακείες:rolleyes::o ;;;) μήπως απλά η απάντηση μέσω της Σελήνης είναι ΟΧΙ δεν πρεπει να πας....αφού η Αφρο σου θα κάνει κι ενα τετράγωνο με Β.Δ. στον 7ο...Τι εννοείς με την ερώτηση εγώ που θα μουνα...; Μήπως 1ος vs 7ος; Δεν το πολυκατάλαβα αυτό ....΄για δώσε μου κάτι ακόμη ακόμη σε παρακαλώ :confused:

ΤΕΛΕΙΑ !!!!!!!! :clap:

Μια χαρά το κατάλαβες : 1ος vs 7oς.

Ο 1ος οίκος είναι το "εδώ" και ο 7ος οίκος είναι το "εκεί". Η Αφροδίτη μαζί με τη Σελήνη είναι η ερωτούσα, το ξέρουμε οκ ! . Ωστόσο ο 1ος οίκος μαζί με την Αφροδίτη περιγράφει επίσης το "εδώ" ενώ ο 7ος οίκος μαζί με τον Άρη το "εκεί ". Λιώσε τους :p

cancerian
19-02-2013, 06:39 PM
Αγαπητέ Γιάννη (θα σε αποκαλώ Δάσκαλε από εδώ και πέρα), ούτε καν αρχάριο δεν μπορώ να θεωρήσω τον εαυτό μου αλλά από τα άρθρα τα δικά σου και της Τίνας για την Ωριαία ξεκίνησα να διαβάζω και να ενδιαφέρομαι. Και πράγματι θεωρώ ότι είναι όχι μόνο ενδιαφέρων κλάδος της Αστρολογίας αλλά έχει και κάτι το «μαγικό», φορτισμένος ενεργειακά….Κάποια στιγμή που θα έχω λίγο ελεύθερο χρόνο, θα γραφτώ σε κάποιο από τα σεμινάρια του myhoroscope για την Ωριαία για να μάθω. Πήρα λοιπόν την πρωτοβουλία ως αρχάριος να ασχοληθώ με την ανάλυση του παραπάνω χάρτη, (ως Έλληνας του εξωτερικού κι εγώ μου τράβηξε το ενδιαφέρον)…. αλλά κόλλησα στο τέλος. Θα γράψω όμως για λόγους διδακτικούς βήμα βήμα την ανάλυση που έκανα.

Σκέφτηκα ότι πρέπει να εξετάσουμε τους παρακάτω οίκους:
Τον 1ο της ερωτώσας
Τον 9ο του εξωτερικού
Τον 10ο της καριέρας
Και τέλος από περιέργεια κοίταξα και τον 4ο όχι μόνο γιατί δείχνει την τελική έκβαση αλλά και γιατί είναι ο οίκος της επιστροφής στην πατρίδα. Βέβαια δεν ξέρω αν η νέα επαγγελματική πρόταση της ερωτώσας αφορά την Ελλάδα η για κάποια άλλη τρίτη χώρα.

1ος οίκος λοιπόν στον Ταύρο (Ακμή 1ου σε σύνοδο με ΝότιοΔεσμό (pasbien!), σημειοδοτης η Αφροδίτη στην 18η του Υδροχόου και μέσα στον 9ο οίκο (bien!). Σημειοδοτης της ερωτώσας όμως είναι και η Σελήνη την οποίαθα την εξετάσουμε αργότερα. Η Αφροδίτη εδώ κυβερνάται από τον Κρόνο (pasbien!).
9ος οίκος τώρα, στον Αιγόκερω, σημειοδοτης ο Κρόνος στην 11 του Σκορπιού(και μέσα στον έκτο οίκο της εργασίας). Μέχρι στιγμής έχουμε τους 2 σημειοδοτες σε σχέση αποκλίνοντος τετραγώνου.
10ος οίκος τώρα βρίσκεται στην 27η του Υδροχόου,σημειοδοτης πάλι ο Κρόνος. Και εδώ μια από τα ίδια δηλαδή… Αφροδίτη και Κρόνος να «ταλαιπώριουνται».Όμως Ακμή 10ου σε σύνοδο με τον Ήλιο, bien! (αν και ο Ήλιος είναι αδύναμος εκεί). Επίσης μέσα στον10ο οίκο ο Άρης και ο Ερμής που σχετίζονται με τα επαγγελματικά καισε καλές όψεις με τον Κρόνο, trèsbien!).
4ος οίκος στην 27η του Λέοντα, ο Ήλιος στην 27ητου Υδροχόου, αδύναμος…(pasbien!).
Σχετικά με τη Σελήνη τώρα, είναι στην 12η του Ταύρου (στον 12οοίκο και υπό την κυβέρνηση της Αφροδίτης) και κάνει όψη αποχωριζουσας αντίθεσης με τον Κρόνο αλλά και πάει να συναντήσει τον Νότιο Δεσμό.…(pasbien!).
Λοιπόν Δάσκαλε ('εν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα:o)σίγουρα χρειάζομαι μαθήματα και σεμινάρια Ωριαίας. Το μόνο που κατάλαβα είναιότι η ενδιαφέρουσα το σκέφτεται για οικονομικούς λόγους να δεχτεί την νέα δουλειάκαι ίσως υπάρχει κάποιο μυστικό σχετικά με την κατάσταση της την οικονομική.
Θα χαρώ να διαβάσω αναλύσεις καιάλλων φιλών εδώ μέσα και τέλος την ανάλυση τη δική σου.
Καλό απόγευμα,Νίκος, Ολλανδία

Υ.Γ. Όσο εγραφα τα παραπάνω ειδα τις απαντησεις της Victory και τη δικη σου. Και ομολογώ μπερδευτηκα ακομη περισσοτερο:lol:...
Υ.Γ.2 Αν ειχα διαβασει πρωτα τα 2 παραπανω ποστ δεν θα υπεβαλα το μηνυμα μου αφου ειναι εντελως εκτος θεματος...

Νίκο χάρηκα πολύ ! Ρε συ μη λες δάσκαλος και τέτοια.... Θα με πάρουν με τις ντομάτες. :lol: Απλά γουστάρω τρελά την Ωριαία και της έχω αφιερωθεί. Αυτό. Υπάρχουν δέκα χιλιάδες φορές καλύτεροι από εμένα εκεί έξω. Ωστόσο όμως σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

Το μήνημα σου δεν είναι καθόλου εντελώς θέματος. Σε πολλά σημεία παρατηρείς δυο τρια πραγματάκια τα οποία θα επισημάνω αργότερα ( π.χ. τους Δεσμούς που βγάζουν και τα δυο μάτια ). Και εσύ είσαι πολύ λογικός στα βήματα που ακολουθείς. Έτσι δηλαδή θα σκεφτόμουν και εγώ. Ωστόσο τα πράγματα είναι περισσότερο - πονηρά - απλά σε αυτό τον Ωριαίο χάρτη.

Victory
19-02-2013, 07:03 PM
Εντάξει λοιπον, σε πρώτη φάση φάση έχουμε Ν.Δ. στην ακμή 1ου ( κακός οιωνός) και έναν αποδυναμωμένο Δία λόγω αδυναμίας και άλλο έναν κακό οιωνό. Κυβερνήτης πρώτου Αφρο σε τετράγωνο με Κρόνο επίσης κακό....Αρα το εδώ βρωμά....Πάμε στο εκεί....Β.Δ. στην ακμή 7ου υπέροχη ένδειξη ευοίωνης μετοίκησης....Κυβερνήτης 7ου Αρης....Τρισυπέροχο τρίγωνο ακριβείας όπως είπα και πρίν με τον Κρόνο που δηλκώνει σταθερότητα, μονιμότητα και θέση ευθύνης και κύρους, άρα και εκείνος (τελικά είναι γυναίκα ή ανδρας..;) θα βιώνει ανάλογα την ζωή του στο εξωτερικό, απολαμβάνοντας (ΒΔ) όλα αυτά........Μια χαρα τα βλέπω για εξωτερικό...Η συμβουλή του ωριαίου μάλλον φαίνεται ότι είναι να πάει...
Αχ, αυτός ο Ερμής , δεν τον αγγιζω γιατί με μπερδεύει πολύ...(5ου) σε τρίγωνο με ΒΔ και όταν γυρίσει στην αναδρομή του θα συναντήσει τον ΑΡΗ....Πφφφφφ Cancerian.... όλα φωνάζουν ότι πρεπει να παει....Σχεση είναι μήπως αυτή που πιε΄ζει προς εξωτερικό;

cancerian
19-02-2013, 07:12 PM
Εντάξει λοιπον, σε πρώτη φάση φάση έχουμε Ν.Δ. στην ακμή 1ου ( κακός οιωνός) και έναν αποδυναμωμένο Δία λόγω αδυναμίας και άλλο έναν κακό οιωνό. Κυβερνήτης πρώτου Αφρο σε τετράγωνο με Κρόνο επίσης κακό....Αρα το εδώ βρωμά....Πάμε στο εκεί....Β.Δ. στην ακμή 7ου υπέροχη ένδειξη ευοίωνης μετοίκησης....Κυβερνήτης 7ου Αρης....Τρισυπέροχο τρίγωνο ακριβείας όπως είπα και πρίν με τον Κρόνο που δηλκώνει σταθερότητα, μονιμότητα και θέση ευθύνης και κύρους, άρα και εκείνος (τελικά είναι γυναίκα ή ανδρας..;) θα βιώνει ανάλογα την ζωή του στο εξωτερικό, απολαμβάνοντας (ΒΔ) όλα αυτά........Μια χαρα τα βλέπω για εξωτερικό...Η συμβουλή του ωριαίου μάλλον φαίνεται ότι είναι να πάει...
Αχ, αυτός ο Ερμής , δεν τον αγγιζω γιατί με μπερδεύει πολύ...(5ου) σε τρίγωνο με ΒΔ και όταν γυρίσει στην αναδρομή του θα συναντήσει τον ΑΡΗ....Πφφφφφ Cancerian.... όλα φωνάζουν ότι πρεπει να παει....Σχεση είναι μήπως αυτή που πιε΄ζει προς εξωτερικό;

(Eίναι γυναίκα το άτομο που έκανε την ερώτηση.)

Βασικά πολύ μου άρεσε αυτό που παρατήρησες για τους Δεσμούς ! :D

Η αλήθεια είναι πως και εγώ, αν έβλεπα τους Δεσμούς να ευνοούν και να δυσμενούν έναν οίκο, σίγουρα θα έκρινα όπως ακριβώς και εσύ. (Αυτό βέβαια που με προβληματίζει και με κάνει να αναρωτιέμαι είναι γιατί αντιμετωπίζεις τις όψεις της Αφροδίτης και του Άρη με τον Κρόνο, όπως ακριβώς θα τους αντιμετωπίζαμε στην Γενέθλια Αστρολογία ; Χμ... )

Οπότε η δική σου απάντηση είναι " Φύγε " ! Σημειώνεται και καταχωρείται !!!! :D

cancerian
19-02-2013, 07:22 PM
Ας δώσω ένα χέρι βοηθείας :

Eίδαμε λοιπόν, πως οι Δεσμοί από μόνοι τους μέσα στο χάρτη δείχνουν "Φύγε''. Ο Ν.Δεσμός σχεδόν πάνω στον 1ο οίκο, "κακοποιει" το "εδώ" και ευνοεί το "εκεί". Ωστόσο η απάντηση δεν φαίνεται εκεί ( ή έστω μονάχα από εκεί αν όντως η απάντηση είναι "Φύγε'' )

Κοιτάχτε τους σημειοδότες. Τη θέση τους, την κίνηση τους. Τι θέλει να πει η Αφροδίτη και τι ο Άρης μέσα στο χάρτη ; Και να μην ξεχνάμε τη Σελήνη (τρομερά σημαντική στην Ωριαία ) . Είναι στην έξαρση της. Μια πολύ δυνατή θέση για τη Σελήνη. Δυστυχώς όμως μέσα στον δυσμενή 12ο.

Αντιφατική η θέση της, έτσι ;

Victory
19-02-2013, 07:33 PM
Λοιπον θα σκεφτώ γράφοντας....Ο Κρόνος στον 6ο (κυβερνήτης 6ου Αφρο, σε αντίθεση με τον Κρόνο) και το ζώδιο του Αρη (Κρόνος Αρης τρίγωνο) .Ενας Αρης δυσκολεμένος και όχι πολύ δυνατός τόσο αταιριαστό γι αυτόν ζωδιο των Ιχθύων......Αρα και το τρίγωνο δεν είναι και τόσης μεγάλης έντασης....(ναι μεν αλλά, ...) Ο κρόνος περιπλανόμενος αδύναμος κι αυτός....
Μια Αφρο στα απόλυτα της ....στον Σκορπιο παθιασμένη....εντονη....σε τετραγωνο με τον περιπλανόμενο....αδύναμο Κρόνο....Ουφ CANCERIAAAAAAAN μπερδεύτηκα. Τώρα μου βγαίνει ανάποδο....το "εδώ" βγαίνει πιο δυνατό.... απ το "εκεί"....

cancerian
19-02-2013, 07:35 PM
Λοιπον θα σκεφτώ γράφοντας....Ο Κρόνος στον 6ο (κυβερνήτης 6ου Αφρο, σε αντίθεση με τον Κρόνο) και το ζώδιο του Αρη (Κρόνος Αρης τρίγωνο) .Ενας Αρης δυσκολεμένος και όχι πολύ δυνατός τόσο αταιριαστό γι αυτόν ζωδιο των Ιχθύων......Αρα και το τρίγωνο δεν είναι και τόσης μεγάλης έντασης....(ναι μεν αλλά, ...) Ο κρόνος περιπλανόμενος αδύναμος κι αυτός....
Μια Αφρο στα απόλυτα της ....στον Σκορπιο παθιασμένη....εντονη....σε τετραγωνο με τον περιπλανόμενο....αδύναμο Κρόνο....Ουφ CANCERIAAAAAAAN μπερδεύτηκα. Τώρα μου βγαίνει ανάποδο....το "εδώ" βγαίνει πιο δυνατό.... απ το "εκεί"....

Χα χα χα χα χα... :lol: Θέλει λίγο παραπάνω σκέψη είναι η αλήθεια... Τελικά ποια είναι η απάντηση σου ; ( Mπορείς να έχεις όσο χρόνο θέλεις για να δεις το χάρτη καλύτερα )

Victory
19-02-2013, 07:37 PM
Συγγνώμη λάθος τερράστιο για την Αφρο στον Σκορπιό....Διορθώνω....στον Υδροχόο και σε θέση αταίριαστη και γι αυτή...όπως ο Αρης στους Ιχθύς....Και εδώ επειδή πρόλαβα΄και διάβασα ;):rolleyes: το ποστ σου για την Σελήνη ε ναι, δεν πρέπει να φύγει....καταλήγω στο πρώτο ποστ μου...Οσο για το προηγούμενο παρακαλώ συγχωρεστε με....ξέφυγα

koritsii
19-02-2013, 07:55 PM
Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω γιατί αυτό το ωριαίο αποτελεί θέμα 1ου-7ου... οπότε θα πω τα δικά μου και ας είναι και λάθος, όλο+κάτι θα μάθω... βλέπω ότι η αφροδίτη-κυβερνήτης του χάρτη από τον 9ο βαδίζει κατευθείαν πάνω στον ήλιο, αφού πρώτα τετραγωνίσει τον ωροσκόπο. Η σελήνη κινείται επίσης προς τον ωροσκόπο και θα τετραγωνίσει την αφροδίτη στο 9ο, ε μάλλον δεν είναι καλό να πάει στο εξωτερικό, αν+το θέλει πάρα πολύ

Victory
19-02-2013, 08:07 PM
koritsii καλησπέρα, εμφανιστηκες ως τον απο μηχανή θεό....Με καλύπτει πολύ η απλη και συντομη απάντηση σου...αλλά τον Κρόνο γιατί δεν τον λαμβάνεις καθόλου υποψη σου;

cancerian
19-02-2013, 08:07 PM
Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω γιατί αυτό το ωριαίο αποτελεί θέμα 1ου-7ου... οπότε θα πω τα δικά μου και ας είναι και λάθος, όλο+κάτι θα μάθω... βλέπω ότι η αφροδίτη-κυβερνήτης του χάρτη από τον 9ο βαδίζει κατευθείαν πάνω στον ήλιο, αφού πρώτα τετραγωνίσει τον ωροσκόπο. Η σελήνη κινείται επίσης προς τον ωροσκόπο και θα τετραγωνίσει την αφροδίτη στο 9ο, ε μάλλον δεν είναι καλό να πάει στο εξωτερικό, αν+το θέλει πάρα πολύ


Πολυ καλη η υποθεση σου. Μολις αναφερω την απαντηση θα σου αναφερω γιατι χρησιμοποιω 1ο-7ο. Επομενως "Κατσε" για το koritsii.

( 1 - 1 )

cancerian
19-02-2013, 08:14 PM
Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω γιατί αυτό το ωριαίο αποτελεί θέμα 1ου-7ου... οπότε θα πω τα δικά μου και ας είναι και λάθος, όλο+κάτι θα μάθω... βλέπω ότι η αφροδίτη-κυβερνήτης του χάρτη από τον 9ο βαδίζει κατευθείαν πάνω στον ήλιο, αφού πρώτα τετραγωνίσει τον ωροσκόπο. Η σελήνη κινείται επίσης προς τον ωροσκόπο και θα τετραγωνίσει την αφροδίτη στο 9ο, ε μάλλον δεν είναι καλό να πάει στο εξωτερικό, αν+το θέλει πάρα πολύ

Ωστοσο αν θελεις μπορεις να μας εξηγησεις τον δικο σου τροπο σκεψης.Τι θα χρησιμοποιουσες ως οικοθεσια?Και γιατι?

koritsii
19-02-2013, 08:18 PM
Victory τον πήρα υπ'όψη μου τον κρόνο, απλά δεν έγραψα κάτι γι'αυτό. Η σκέψη μου ήταν ότι ο κρόνος ως κυβερνήτης του 9ου είναι στον έκτο οίκο-της εργασίας, άρα το 'πρόσωπο' σκέφτεται το εξωτερικό για επαγγελματικούς λόγους... τώρα σωστό ή λάθος θα σε γελάσω και δεν το θέλω ;)
Cancerian είδα 1ο, 6ο, 9ο

cancerian
19-02-2013, 08:29 PM
Λοιπόν παιδάκια πρέπει να βγω. Όποιος άλλος θα ήθελε να καταθέσει την άποψη του , με αστρολογικά πάντα επιχειρήματα, μπορεί να το κάνει. Σίγουρα θα τα διαβάσω όλα μόλις επιστρέψω.

Αύριο θα δώσω την ανάλυση στον χάρτη.


(... κανείς μα κανείς μα κανείς μα κανείς δεν μίλησε για Θεμελιώδεις Δυνάμεις. ;) )

CROUSSOS
19-02-2013, 08:45 PM
Ααααα Δασκαλε για τις θεμελιωδεις δυναμεις δεν διαβασα ακομη...:lol:. Δεν εχω εξοικειωθει ακομη. Χρειαζομαι μελετη! Να το παρει το ποταμι λοιπον, ανυπομονουμε για αυριο.

laparisienne
20-02-2013, 12:03 AM
Πρόλαβα;;;;;;
Cancerian αγαπητέ, στο επόμενο άσε μερικές μέρες παραπάνω διορία, γιατί τις καθημερινές τρέχουμε σαν τον Βέγγο τον συγχωρεμένο λέμε!!!!!

Λοιπόν, θα πω κι εγώ τις σκέψεις μου.
Εξετάζω βασικά θεμελιώδεις δυνάμεις των δεικτών και δευτερευόντως όψεις, γιατί δεν ψάχνουμε για γεγονός.
Το θέμα είναι να βρούμε τους σωστούς δείκτες όμως!
Είδα την αναφορά σου στον άξονα 1ου/7ου αλλά θα πω πρώτα πώς είχα σκεφτεί πριν το δω αυτό.

Η κοπέλα είναι Αφροδίτη στον Υδροχόο στον 9ο.Λογικό αφού μας είπες ότι βρίσκεται ήδη στο εξωτερικό. Είναι στα όριά της, δεν στηρίζεται ιδιαίτερα καλά από δυνάμεις δηλαδή και είναι στην κυριαρχία-ίσως και στην τριπλότητα-του Κρόνου και στην αδυναμία του Ήλιου.
Ο 10ος είναι η υπάρχουσα δουλειά της. Κυβερνάται από τον Κρόνο στον Σκορπιό, στον 6ο. Ο Κρόνος είναι στην αδυναμία της Αφροδίτης και στην πτώση της Σελήνης. Η τωρινή της δουλειά δηλαδή δεν την "αγαπάει" ενώ εκείνη τη θέλει χωρίς όμως να τρελλαίνεται, ίσως μόνο για βιοποριστικούς λόγους.

Η Αφροδίτη μετράει ήδη ένα τετράγωνο με τον Κρόνο. Άλλο ένα, πιο πρόσφατο, μετράει κι η Σελήνη. Ίσως είναι που της έγινε η πρόταση και την αναστάτωσε και την προβλημάτισε-εξ'ου και η Σελήνη στον 12ο και ο Ν.Δ. πάνω στον ωροσκόπο. Είναι μια δυνατή Σελήνη αλλά προβληματισμένη και φοβισμένη μπροστά στο δίλημμα. Και είναι στην αδυναμία του Άρη του 7ου....αυτή η νέα συνεργασία την ενθουσιάζει αλλά την αναστατώνει παράλληλα.

Εγώ αρχικά έλεγα να δω την καινούργια δουλειά από τον απέναντι οίκο από την υπάρχουσα δουλειά, δλδ από τον 4ο. Σ'αυτή την περίπτωση, θα ήταν ο Ήλιος, σε αδυναμία στον Υδροχόο. Αυτό θα μ'έκανε να πω "όχι, να μην φύγει, δεν είναι καλή η νέα δουλειά".
Ο Ήλιος θα αλλάξει ζώδιο και θα μπει στην έξαρση της Αφροδίτης. Αυτό θα μας έλεγε ότι κάτι θα αλλάξει προς όφελος της κοπέλας; Η δουλειά θα την "θέλει" περισσότερο στο μέλλον; Θα της δώσουν μεγαλύτερο μισθό ή καλύτερη θέση;

Αν όμως εξετάσουμε τον 7ο ως τη νέα συνεργασία, όπως πρότεινες, βλέπουμε τον Β.Δ. στην ακμή, πράγμα που κρατάμε ως θετικό και εξετάζουμε τον Άρη. Ο Άρης είναι στον 10ο και στους Ιχθείς. Είναι δηλαδή στην έξαρση της Αφροδίτης ( η νέα δουλειά την "θέλει" πολύ) και στην τριπλότητά του. Στηρίζεται από δυνάμεις και θεμελιώδεις αλλά και συμπτωματικές, αφού βρίσκεται σε γωνιακό οίκο.
Ο Άρης είναι υπό του Δία. Τι ερμηνεύουμε ότι συμβολίζει ο Δίας εδώ; Είναι μάλιστα στον 1ο της ερωτούσας, κι ο Δίας τη "θέλει" δηλαδή. Είναι όμως αδύναμος Δίας. Είναι σωστό να πούμε ότι η όποια επέκταση πετύχει η κοπέλα με την αλλαγή χώρας και δουλειάς δεν θα έχει τα αναμενόμενα θετικά αποτελέσματα; Ή ο Δίας σημειοδοτεί ακριβώς αυτό, ότι η κοπέλα θα αλλάξει χώρα αν δεχτεί την πρόταση κι αυτή η αλλαγή δεν θα είναι κάποιο μείζον πρόβλημα, ακριβώς λόγω της αδυναμίας;
Αν λοιπόν πάρουμε τον Άρη για τη νέα δουλειά, θα της λέγαμε να φύγει.
Δεν είμαι σίγουρη πώς να ερμηνεύσω ότι η Σελήνη είναι στην αδυναμία του Άρη όμως. Θέλει τη δουλειά αλλά υπάρχουν εμπόδια; :lost:

υ.γ. 1. Και πού να μην προσπαθούσα να σεβαστώ την προτροπή σου να μείνουμε στα απλά! :o
υ.γ. 2. Κάποτε θα φτάσω κι εγώ στα επίπεδα της συζήτησής σας με την Τίνα, ω ναι!!!!! :lol:
υ.γ. 3. Πωπω, ζαλίστηκα! Καληνύχτα!!!! :)

wind*1
20-02-2013, 01:38 AM
Νομίζω κι εγώ ότι θα συμφωνήσω σε πολλά σημεία με αυτά που είπαν και άλλα μέλη πριν από εμένα…
Αν εξετάσουμε την τωρινή κατάσταση της κοπέλας… Η Αφροδίτη (κυβερνήτης του 1ου οίκου) βρίσκεται στον 9ο. Άρα την απασχολεί η ιδέα της μετανάστευσης. Υπο την κυριαρχία του Κρόνου (κυβερνήτης 9ου και 10ου), μας επιβεβαιώνει ότι την απασχολεί το θέμα της μετανάστευσης για λόγους καριέρας. Ο Κρόνος είναι στον 6ο οίκο στην αδυναμία της Αφροδίτης και έχοντας ολοκληρώσει τετράγωνο μαζί της. Η τωρινή επαγγελματική κατάσταση είχε αρκετές δυσκολίες για την κοπέλα και μάλλον είχε δυσκολέψει ιδιαίτερα την καθημερινότητά της. Επίσης η Άφρο είναι και στην αδυναμία του Ήλιου (από τον 4ο οίκο)… θα έλεγα ότι η ίδια θέλει να φύγει.
Στον 1ο οίκο βρίσκεται και ο Δίας σε αδυναμία προερχόμενος από τον 8ο οίκο που έχει να κάνει με οικονομικά που σχετίζονται με τρίτους, δάνεια, οφειλές… Μήπως της χρωστάνε λεφτά;;
Η «εκεί» κατάσταση φαίνεται να είναι καλύτερη με την πρώτη τουλάχιστον ματιά. Ο Άρης συγκεντρώνει καλή βαθμολογία από δυνάμεις. Βρίσκεται στην έξαρση της Αφροδίτης και σε έξαρση από οίκο (10ος) και πάει να κάνει και τρίγωνο με Κρόνο. Εκτός όμως από κυβερνήτης του 7ου οίκου, ο Άρης στον χάρτη αυτό σχετίζεται και με τον 12ο. Εάν η δουλειά της σχετίζεται με νοσοκομεία ή κάτι σχετικό με ίδρυμα θεωρώ ότι ο χάρτης συνηγορεί στο να δεχτεί την πρόταση και να φύγει, καθώς η κατάσταση εκεί θα είναι καλύτερη από αυτή που αντιμετωπίζει εδώ. Αλλιώς κάτι κρυφό υπάρχει σε όλη αυτή τη συμφωνία, κάτι πολύ καλό για να είναι αληθινό
Και κάπου εδώ έρχονται και οι δεσμοί να μας πούνε ότι θα έχει εύνοια στην απόφαση αυτή (σε παλιότερο ποστ μου είχα πει ότι δεν τους πολυσυμπαθώ και αποφεύγω να χρησιμοποιώ πράγματα που με μπερδεύουν).
Τελος η Σελήνη στον 12ο , σε έξαρση, στην κυριαρχία της Αφροδίτης και στην αδυναμία του Άρη νομίζω ότι στην προκειμένη περιγράφει περισσότερο το δίλημμα της κοπέλας. Θα κάνει τετράγωνο με Αφροδίτη (ρήξη με την τωρινή κατάσταση), εξάγωνο με Ερμή (έρχεται από τον 2ο και 5ο οίκο της δημιουργίας αλλά βρίσκεται σε αδυναμία στους Ιχθύς) και τετράγωνο με Ήλιο.
Νομίζω ότι ο χάρτης λέει ότι θα έπρεπε να δεχθεί την πρόταση. Ακόμα και αν τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως της τα έχουν περιγράψει, είναι καλύτερα από την παρούσα κατάσταση…και μάλλον δέχτηκε…
Ουφ, καιρό είχα να γράψω κάτι :)
Kι ελπίζω να μην έχω γράψει ένα κατεβατό χαζομάρες!
Φιλιά σε όλους και καλό βράδυ!

Lena_P
20-02-2013, 02:16 AM
Ζήλεψα και θέλω και εγώ, ειδικά αφού επιτρέπονται και οι βλακείες.

So, πολύ μπέρδεμα με Αφροδίτη και Άρη (ποιό έιναι το εδώ και το εκεί κτλ)

Σελήνη φεύγει από εξάγωνο με Άρη (η πρόταση?), σε λίγο εξάγωνο με Ερμή/Ιχθύες - Θα πάρει μια πληροφορία (μυστικό?) και στο καπάκι τετράγωνο με Αφροδίτη ώσπου να κάνει σύνοδο με AC..

Το μήνυμα του Ερμή δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι.. 10ος =2ος 9ου? Θα πάρει αύξηση εκεί που είναι? Ερμής-Δίας σε κοινή υποδοχή.. Τον σκέφτεται τον Δία (1ος , κυβερνήτης 10ου- τα οικονομικά της εκεί που είναι?) και έχει ζοριστεί η καθημερινότητά της από τη στενότητα? (Κρόνος 6ος?)
Άρης τρίγωνο Κρόνος = 'Θα ξεκινήσεις με λίγα και βλέπουμε' η καινούρια πρόταση?
Αλλά και Κρόνος στον 10ο παράγωγο του 9ου.. Καλή θέση αυτή που έχει τώρα?

Αν Αφροδίτη είναι εκεί που είναι, μάλλον εκεί πρέπει να μείνει για λίγο ακόμα (μέχρι και την αντίθεση με ΒΔ)

Ψυχρά, Χολερά και πάει λέγοντας δεν τα ξέρω (και δεν έχουν και καλά marketing ονόματα.. άκου κει.. :p)...

Αυτά, ευχαριστώ που μ' αφήσατε να παίξω :love:

Λένα,
πάω για ύπνο.

cancerian
20-02-2013, 11:41 AM
Καλημέρα Laparissiene , Wind*1 και Lena_P, :D

ρε σεις ! Είσαστε τσακάλια, το ξέρετε αυτό ? :o

cancerian
20-02-2013, 01:15 PM
Η ερώτηση που γέννησε το χάρτη αυτό είναι " Να μείνω ή να φύγω ; " και προέκυψε από μια νέα επαγγελματική πρόταση που δέχτηκε ο ερωτών σε μια άλλη χώρα.





http://i49.tinypic.com/1zq4xee.jpg





Πρωτού προχωρήσω με την ανάλυση του χάρτη και τελικά δώσω την απάντηση αλλά και τι έγινε τελικά με την κοπέλα, θα ήθελα να κάνω μερικές παρατηρήσεις. Πρώτα όμως θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τη συμμετοχή σας. Πιστέψτε με, είναι δύσκολο να κρίνεις χάρτες και για αυτό σας αξίζει έναν προς έναν θερμά συγχαρητήρια. ! :)


Παρατήρηση # 1 : Tα "πάντα" είναι η ερώτηση.

Όσο και αν δεν το πιστεύετε, η ερώτηση που γεννά έναν Ωριαίο Χάρτη απότελεί το Α και το Ω. Αν δεν καταλάβουμε το περιεχόμενο της, αν δεν καταλάβουμε τι είναι εκείνο που πραγματικά ρωτάει κάποιος, τότε η κρίση του χάρτη θα είναι λανθασμένη. Η ερώτηση είναι εκείνη που θα μας κατατοπίσει για τη σωστή διαλογή των σημειοδοτών μέσα στο χάρτη. Αν καταλάβουμε λάθος την ερώτηση, τότε αναπόφευκτα θα διαλέξουμε λάθος σημειοδότες και η κρίση μας πάνω στο χάρτη θα είναι λάθος.

Επειδή είναι καλό να μαθαίνουμε θα ήθελα να σας περιγράψω ένα πολύ σύντομο και υποθετικό παράδειγμα. Ένας άντρας ρωτά : " Θα καταφέρω το καλοκαίρι να ταξιδέψω στο Περού ; ". O άντρας αυτός μόλις γνώρισε διαδικτυακά μια Περουβιανή και θέλει απεγνωσμένα να την γνωρίσει το καλοκαίρι. Έρχεται λοιπόν και ρωτά αν θα ταξιδέψει, ενώ στην πραγματικότητα εκείνο που θέλει να μάθει είναι αν τελικά θα γνωρίσει το καλοκαίρι την Περουβιανή. Για λόγους δικούς του όμως δεν το αναφέρει. Αυτό το ονομάζω -> Η πραγματική ερώτηση μέσα στην ερώτηση. Ο χάρτης του λυσσασμένου από έρωτα κυρίου μπορεί να μην δείξει καν μια όψη μεταξύ του Κ1 και του Κ9, έτσι λανθασμένα να κρίνουμε πως δεν θα ταξιδέψει ενώ την ίδια στιγμή να πραγματοποιείται μια ισχυρή σύνοδος μεταξύ Κ1 και Κ7, πράγμα που να δείχνει ότι τελικά θα συναντήσει την Περουβιανή γιατί αυτός είναι ο πυρήνας της ερώτησης.

ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ να μην κρίνετε έναν χάρτη χωρίς το backround της ερώτησης. Ποτέ.

Επειτά, κάτι εξίσου σημαντικό ! Πάντα να κρίνετε έναν χάρτη μέσα στα όρια της ερώτησης. Τι εννοώ με αυτό :
Πριν απο λίγο καιρό είχα μια ερώτηση η οποία ήταν " Θα καταφέρω να ανοίξω την επιχείρηση που ονειρεύομαι τόσο καιρό ; " και η Σελήνη ήταν Εκτός Πορείας. Αυτή η εκτός πορείας κίνηση της Σελήνης σημαίνει πως τίποτα δεν πρόκειται να γίνει, αφού η Σελήνη δεν σχηματίζει όψεις , δεν υπάρχουν γεγονότα. Έκρινα πως δεν θα ανοίξει την επιχείρηση του. Ο τύπος όμως όχι μόνο την άνοιξε αλλά ήταν και η απόλυτη επιτυχία. Η Σελήνη εδώ, αφού δεν σχημάτιζε όψεις με άλλους πλανήτες και αφού δεν έδινε γεγονότα, δεν σήμαινε τελικά πως τίποτα δεν πρόκειται να συμβεί (όπως λέει η βιβλιογραφία της Ωριαίας ) αλλά σήμαινε πως απλά δεν θα παρουσιάζονταν εμπόδια και ότι θα ήταν ελεύθερος να πραγματοποιήσει αυτό που ήθελε.

Κάτι τελευταίο και επίσης σημαντικό ! Ποτέ μην χρησιμοποίείτε τη φαντασία σας αλλά μόνο όσα σας δείχνει ο χάρτης. Είναι πολύ εύκολο να περιπλέξουμε τους αστρολογικούς συνδιασμούς με την φαντασία μας ώστε να δημιουργήσουμε κάποιο σενάριο. Στην Ωριαία πρέπει να περιοριζόμαστε μόνο σε όσα μας δίνει ο χάρτης. Επεξεργαζόμαστε με λίγα λόγια τα δεδομένα των Ουρανών. Αν δεν μπορείτε να κατανοήσετε τα αστολογικά δεδομένα, ρωτήστε το άτομο που θέτει την ερώτηση.

Τελικά : Διαβάστε - Ενημερωθείτε - Κρίνετε.




Πάμε τώρα στην ανάλυση.

Η κοπέλα ρώτησε αν θα ήταν καλύτερα να μείνει η να φύγει. Να μείνει στο μέρος που είναι ήδη ή να φύγει για το μέρος που της πρότειναν. Το ότι θα φύγει εξαιτίας μιας επαγγελματικής πρότασης που δέχτηκε είναι όντως ένα γεγονός που μεσολάβησε για αυτή την ερώτηση αλλά δεν είναι εκείνο που ρωτά. Δεν ρωτά αν πρέπει να δεχτεί την επαγγελματική αυτή πρόταση, ούτε ρωτά αν τελικά θα το κάνει. Εκείνο που ρωτά στην πραγματικότητα ρωτα - ο πυρήνας της ερώτησης - είναι αν η ζωή της θα είναι καλύτερη στο μέρος εκείνο που σκοπεύει να πάει. Αν η ζωή της, το τώρα, το εδώ είναι ο 1ος οίκος, το εκεί είναι ακριβώς το απέναντι, ο 7ος. Δεν αναφέρει εξωτερικό, δεν αναφέρει αλλαγή κατοικίας, δεν αναφέρει δουλειές. Όχι, τίποτα από όλα αυτά. Σε τέτοιου είδους ερωτήσεις δουλεύουμε με τον άξονα 1ου/7ου.

Έτσι, έχουμε την Αφροδίτη (εδώ, το μέρος που ήδη ζει) και τη Σελήνη ως σημειοδότη της ερωτούσας και τον Άρη ( το μέρος που θέλει να πάει, το "εκεί" ). Το μόνο που έχουμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση είναι να συγκρίνουμε. Τι από αυτά τα δύο είναι περισσότερο δυνατά στο χάρτη και πως το ένα ευνοεί το άλλο.

Ας ξεκινήσουμε με την Αφροδίτη : H Αφροδίτη αυτή βρίσκεται στο Όριο της. Μια θεμελιώδης δύναμη όχι αρκετά ισχυρή, αλλά καλύτερη από το τίποτα. Επίσης η Αφροδίτη αυτή βρίσκεται Κάτω Από τις Ακτίνες του Ήλιου. Μια πολύ δυσμενής θέση. Νομίζω πως κανένας δεν το ανέφερε. Χωρίς βασικές γνώσεις δεν κρίνουμε χάρτη ούτε για πλακα ! :rolleyes: Ο Κρόνος, ο πλανήτης που κυβερνά την Αφροδίτη, βρίσκεται στον δυσμενή 6ο.

Ο Άρης από την άλλη πλευρά ( το "εκεί" ) είναι πολύ πιο δυνατός από την Αφροδίτη. Βρίσκεται μέσα στον γωνιακό (ευνοικό - δυνατό ) 10ο οίκο και στην Τριπλότητα του, μια θεμελιώδης δύναμη καλύτερη από το όριο της Αφροδίτης. Η Τριπλότητα δείχνει άνεση. Επίσης ο Άρης βρίσκεται στην έξαρση της Αφροδίτης. Άρα το "εκεί" ευνοεί πολύ πολύ πολύ στην κοπέλα.

Η Σελήνη τελικά όντως στην έξαρση της αλλά μέσα στο δυσμενή 12ο. Μοιάζει σαν έναν άνθρωπο ο οποίος την έχει "καταβρεί" στη φυλακή του. Tης αρέσει πολύ να μείνει αλλά δεν μας ενδιαφέρει αυτό. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι πόσο καλύτερο είναι το εδώ από το εκεί. Και αυτό το βλέπουμε επίσης από την αντίθεση που προηγήθηκε με τον Κρόνο και το εξάγωνο που πρόκειται να σχηματίσει με τον Ερμή. Σαφώς και το εξάγωνο είναι καλύτερο από την τεραστίων διαστάσεων αρνητική αντίθεση με αυτό τον δυσμενή Κρόνο. Ετσι, είναι καλή η μετακίνηση της εκεί. Αν συνέβαινε το αντίθετο θα κρίναμε το αντίθετο.

Νομίζω πως σε αυτό το παράδειγμα είναι καλό να κοιτάξουμε και τον Κλήρο της Τύχης. Κυβερνιέται από τον Ήλιο. Ακόμα και αν ο Ήλιος βρίσκεται στην Αδυναμία του στον Υδροχόο, σε λίγο καιρό θα βρεθεί στην Έξαρση της Αφροδίτης. Επομένως βλέπουμε πως η αλλαγή θα ευνοήσει ξανά την κοπέλα.

Σαφώς δεν πρέπει να ξεχνάμε και τους Δεσμούς. Οι δεσμοί λένε πως καλύτερα θα είναι "εκεί".

Η απάντηση τελικά είναι : " Ναι, θα είναι καλύτερα να φύγεις. "

Δυστυχώς όμως δεν πρόκειται να το μάθουμε ποτέ γιατί η κοπέλα τελικά δέχτηκε μια δεύτερη επαγγελματική πρόταση στο ίδιο μέρος διαμονής της. :p


(Υ.γ. Σας ευχαριστώ πολύ που συμμετείχατε στο quiz μου. Το δωράκι για εκείνους που βρήκαν την απάντηση είναι αυτό ---> Nu - MAN O TO (Original Mix).wmv - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KsMEBEcxzYA). )

Lena_P
20-02-2013, 01:56 PM
Κι άλλο! Κι άλλο!

Κοραλλία Μόζορα
20-02-2013, 05:03 PM
Γιάννη,
νομίζω πως το κλειδί εδώ είναι η Σελήνη. Βρίσκεται στον Ταύρο, το ζώδιο της Αφροδίτης, επομένως η κοπέλα θέλει το εδώ και στην αδυναμία του Άρη, επομένως δεν θέλει το εκεί. Έτσι, ακόμα κι αν θα ήταν καλύτερα να φύγει, η ίδια δεν το ήθελε πραγματικά.

laparisienne
20-02-2013, 06:48 PM
Δηλαδή έστω και χωρίς βασικές γνώσεις, κάτι κάναμε,ε;
Ανυπομονούμε για το επόμενο!

Victory
20-02-2013, 07:50 PM
Σ ευχαριστούμε πολύ ...πάμε για δίαβασμα θεμελιωδών !!!!!! για να είμαστε έτοιμοι ή καλύτεροι στο επόμενο:rolleyes:

elena55
20-02-2013, 08:45 PM
Συγνωμη που σας ενοχλω, θα ηθελα την βοηθεια σας σε μια ωριαια για ενα θεμα που με απασχολει πολυ, ειχα παει τεστ οδηγησης τον προηγουμενο μηνα αλλα δεν εχω περασει αυριο ομως θα παω για δευτερη φορα και επειδη εχω αγχωθει αρκετα εχω κανει ωριαια με την ερωτηση ''θα περασω το τεστ οδηγησης?'' στην κυπρο πολη λεμεσσο σημερα στις 20/02/2013 στις 18:17...θα χαιρομουν πολυ αν ριχνατε μια ματια και να μου πειτε αν βλεπετε κατι!σας ευχαριστω...

cancerian
21-02-2013, 11:38 AM
Συγνωμη που σας ενοχλω, θα ηθελα την βοηθεια σας σε μια ωριαια για ενα θεμα που με απασχολει πολυ, ειχα παει τεστ οδηγησης τον προηγουμενο μηνα αλλα δεν εχω περασει αυριο ομως θα παω για δευτερη φορα και επειδη εχω αγχωθει αρκετα εχω κανει ωριαια με την ερωτηση ''θα περασω το τεστ οδηγησης?'' στην κυπρο πολη λεμεσσο σημερα στις 20/02/2013 στις 18:17...θα χαιρομουν πολυ αν ριχνατε μια ματια και να μου πειτε αν βλεπετε κατι!σας ευχαριστω...

Καλημέρα elena55,

δυστυχώς η ερώτηση σου αποσκοπεί σε προσωπική πρόβλεψη, κάτι δηλαδή που αποφεύγεται και απαγορεύεται ρητά από τους κανονισμούς του myhoroscope. Νομίζω πως εκεί έξω θα βρεις αρκετούς αστρολόγους που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν με το θέμα που σε απασχολεί. Σου εύχομαι κάθε επιτυχία σχετικά με το ερώτημα σου.

Με εκτίμηση,
Cancerian.

Victory
21-02-2013, 11:43 AM
Aγαπητέ Cancerian, αγαπητή Τίνα και όσοι άλλοι μπορείτε και θέλετε...Θα ήταν δύσκολο να μας γράψετε ένα αρθρο αναλυτικό για πολύ αρχάριους περί θεμελιωδών δυνάμεων; Διάβασα ένα του κ. Παϊση αλλά δυσκολεύομαι να καταννοήσω τον ακριβή ορισμό τους...και την αναγνωριση τους . Ευχαριστώ

cancerian
21-02-2013, 12:04 PM
Aγαπητέ Cancerian, αγαπητή Τίνα και όσοι άλλοι μπορείτε και θέλετε...Θα ήταν δύσκολο να μας γράψετε ένα αρθρο αναλυτικό για πολύ αρχάριους περί θεμελιωδών δυνάμεων; Διάβασα ένα του κ. Παϊση αλλά δυσκολεύομαι να καταννοήσω τον ακριβή ορισμό τους...και την αναγνωριση τους . Ευχαριστώ

Tσέκαρε τα π.μ. σου ! ;)

CROUSSOS
21-02-2013, 03:39 PM
Γίνεται να τα τσεκάρω κι εγω?;)

Lena_P
21-02-2013, 04:42 PM
*Βήχει με νόημα*