PDA

View Full Version : Τα 7 Θανάσιμα Αμαρτήματα: «Οκνηρία»



Atrapos
03-12-2012, 08:24 AM
Η θρησκευτική μας παράδοση μάς έχει δώσει 10 αυστηρές εντολές που σκοπό είχαν να βάλουν κάποιους κανόνες στις κοινωνίες των ανθρώπων και 7 «θανάσιμα αμαρτήματα» με τα οποία έχει να παλέψει κάποιος που θέλει να βαδίσει στο μονοπάτι της πνευματικής εξέλιξης.

Ένα από αυτά τα αμαρτήματα είναι και η οκνηρία που τα λεξικά ορίζουν σαν έλλειψη ζωηρότητας και ενεργητικότητας.



Διαβάστε το

Τα 7 Θανάσιμα Αμαρτήματα: Οκνηρία - αστρολογία ωροσκόπιο προβλέψεις ζώδια (http://www.myhoroscope.gr/%cf%84%ce%b1-7-%ce%b8%ce%b1%ce%bd%ce%ac%cf%83%ce%b9%ce%bc%ce%b1-%ce%b1%ce%bc%ce%b1%cf%81%cf%84%ce%ae%ce%bc%ce%b1%c f%84%ce%b1-%ce%bf%ce%ba%ce%bd%ce%b7%cf%81%ce%af%ce%b1/)

Atrapos
03-12-2012, 03:22 PM
Να ευχαριστήσω από εδώ την gold soul για την ιδέα που είχε γι’ αυτή τη σειρά των άρθρων σχετικά με τα «θανάσιμα αμαρτήματα» που μου έδωσε έτσι το ερέθισμα να ασχοληθώ με το θέμα αυτό.

Και φυσικά για την, όπως πάντα, εμπνευσμένη επεξεργασία του κειμένου.:love:

gold soul
03-12-2012, 03:33 PM
Κι εγώ ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση και τη συνεργασία, έκανες εξαιρετική δουλειά και αυτή τη φορά, τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια Δημήτρη :D

Lemonia9
04-12-2012, 12:57 AM
Καταπληκτικό άρθρο! Μπράβο!!! :clap:
Εξαιρετική ιδέα και περιμένω με ανυπομονησία τα υπόλοιπα έξι! :D

ΥΓ: Εγώ που έχω και τους 10 πλανήτες σε Γη και Νερό, θεωρούμαι μάλλον οκνηρή, ε;

Atrapos
04-12-2012, 09:45 AM
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το άρθρο Λεμονιά (όπως έγραψα, τα συγχαρητήρια για την ιδέα πάνε στην gold soul).

Για τον χάρτη σου, σίγουρα όταν λείπουν τελείως δύο στοιχεία είναι ένα θέμα αλλά αυτό δεν σε κάνει αυτόματα οκνηρή. Δες την ισχύ των πλανητών (π.χ. ένας Άρης στον Αιγόκερο δεν είναι καθόλου οκνηρός), πλανήτες σε γωνιακούς οίκους που εκφράζονται ευκολότερα και τη θέση τους σε προόδους / τόξο. Επίσης, όταν στον χάρτη σου υπάρχει μια διέλευση που συστήνει εξωστρέφεια, μη χάνεις την ευκαιρία και αν τίποτα από όλα αυτά δεν δουλέψει, βρες κάποιον με πολύ Φωτιά και Αέρα που να ψάχνει τη δική σου σταθερότητα και ευαισθησία.:)

Lemonia9
04-12-2012, 04:40 PM
Ευχαριστώ για την απάντηση, Δημήτρη. Η αλήθεια είναι πως ούτε κι ο Άρης με βοηθάει από τους Ιχθύες, αλλά έχω ορισμένους-θεωρώ σημαντικούς-πλανήτες σε 4ο και 10ο, οπότε κάτι γίνεται! ;)


Και φυσικά τα συγχαρητήρια και στην Gold Soul!!! :clap:

koritsii
05-12-2012, 12:28 AM
Πολύ κατατοπιστικό άρθρο, ειδικά τα δύο παραδείγματα που παραθέσατε ήταν βοηθητικότατα...

venediktos
09-12-2012, 10:34 PM
Πολύ ωραίο άρθρο...μπράβο πρωτότυπο.....!!