PDA

View Full Version : Ευαισθησια....



Kallio
29-11-2005, 03:48 PM
Ευαισθησια λοιπον...Υπαρχει αληθεια νοημων ανθρωπος που να μην εχει ευαισθησιες?Και αν εχουμε οι πιο πολλοι απο εμας τοτε ξερουμε που,ποτε και πως πρεπει να τις βγαζουμε προς τα εξω?Ξερουμε δηλαδη (και πιο πολυ οι γυναικες ακομα)να χρησιμοποιουμε την ευαισθησια μας?Επισης ποιοι ειναι τελικα πιο ευαισθητοι,οι ανδρες η οι γυναικες?Τι παει να πει η εκφραση " κατα βαθος ευαισθητος "?Γιατι ολοι μας υποτιμουμε τους ανθρωπους που εχουν εντονες η αν θελετε υπερβολικες ευαισθησιες?Ποια ζωδια επισης ειναι τα πλεον ευαισθητα?Πολλα ερωτηματα...ολα ομως με ιδιο παρανομαστη...Εξομολογουμα λοιπον κατι..προσωπικα θαυμαζω τους πραγματικα ευαισθητους ανθρωπους...εν συνεχεια(ισως αυριο) θα σας πω ποιους κατατασω αλλα και ποιους οχι στην κατηγορια των πραγματικα ευισθητων ανθρωπων....

Κανεις δεν μπορει να σου πει κατι για σενα..που εσυ να μην το ξερεις ηδη..

maraki_1975
02-12-2005, 03:32 PM
πολυ χαίρομαι που ακούω απο εναν άντρα να μιλά για ευαισθησία ...
και δεν το λέω υποτιμητικά αλλά πιστεύω οτι οι περισσότεροι άντρες ακόμα και αν κατα βάθος ειναι πιο ευαίσθητοι απο μας τις γυναίκες , δεν το δείχνουν ...
χαιρομαι πολυ που έχεις την δύναμη να δείξεις την ευαισθησία σου..
εγω θεωρω οτι ειναι οτι πιο όμορφο να μπορείς να εκφράσεις τα συναισθηματα σου ακόμα κι αν αυτα ειναι η αδυναμία σου... η ευαισθησία σου..όταν ήμουν μικρή (13-14 ετων) κάποιος φίλος (ευαίσθητος) μου συστησε ενα βιβλίο που μπορώ να πω οτι σημάδεψε την διαμόρφωση του χαρακτήρα μου , έπαιξε σίγουρα σημαντικό ρόλο στον τρόπο που εκφράζομαι ...στην ουσία του το βιβλίο έχει τα εξής μήνυματα ...α) αγαπη β) ειλικρίνεια και πάνω απο όλα γ)να εκφράζεις πάντα τα συναισθήματα σου!!!

δεν ήθελα να σου γράψω κάτι άλλο απλά οτι χαίρομαι που εξέφρασες τον όρο ευαισθησία που ειναι το μυστικό για μένα του αυτοσεβασμου , του σεβασμού προς τον άλλον και της αγάπης !!! και φυσικά το να εκφράζεις την ευαισθησία δηλώνει την ειλικρίνεια !!!

maraki_1975
02-12-2005, 03:36 PM
συγνώμη δεν σου έγραψα το βιβλίο ...που θα ήθελα να στο προτείνω αν δεν το έχεις ήδη διαβάσει ( και για να το γενικέψω λίγο ) απευθύνομαι και σε όσους θα διαβάσουν αυτο το μήνυμα ..θέλω να πω οτι αν θέλουν μπορούν να το διαβάσουν ...ειναι φανταστικό , ευαισθητο και γεμάτο νοήματα ...---Λεο Μπουσκάλια ''Να ζεις , Να αγαπάς και Να μαθαίνεις'' ----

SONIA64
09-12-2005, 09:45 PM
Αγαπητέ kallio χαίρομαι πολύ που έθιξες ένα ωραίο θέμα και λυπάμαι που η ανταπόκριση που βρήκες ήταν μόνο απο το Μaraki..αλλά όχι μόνο τελικά.
Λοιπόν εγώ νομίζω πως δεν τίθεται θέμα φύλου για την ευαισθησία αλλά χαρακτήρα και προσωπικότητας του καθενός μας.Εχω δεί πολλές φορές άνδρες με τεράστια ευαισθησία και γυναίκες σκληρές και άκαμπτες όπως και το αντίθετο φυσικά.Προσωπικά επιλέγω τα άτομα που συναναστρέφομαι και θεωρώ καλές γνωριμίες ή καλούς φίλους να είναι ευαίσθητα όπως κι εγώ.Κι ας το κρύβουν.Το τρίτο μάτι μας το αντιλαμβάνεται.
Επίσης απο ότι γνωρίζω για να το γυρίσω λίγο στο Αστρολογικό (μια και βρισκόμαστε σε τέτοιο site), τα πιο ευαίσθητα ζωδια είναι τα ζώδια του νερού, σε γενικότητες βέβαια καθώς και όσοι έχουν πολλούς πλανήτες σε ζώδια του νερού.Αν κάνω λάθος οι Αστρολόγοι μας θα με διορθώσουν

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
14-05-2008, 10:49 AM
αραγε εμεις που δεν ανηκουμε σε ζωδιο του νερου η που δεν εχουμε σχεδον καθολου πλανητες σε ζωδια του νερου ειμαστε αναισθητοι;Επειδη δεν τρεχει το δακρυ κορομηλο για ψυλου πηδημα σημαινει οτι δεν εχουμε ευαισθησιες;Μια ζωη ακουω να λενε πω!πω!καρκινακι εισαι!ευαισθητο!!η ψαρακι εισαι!ψυχουλα ευαισθητη!Αγαπημενοι μου ολοι οι ανθρωποι εχουμε ευαισθησιες απλα το δακρυ δεν το εχουμε στην ακρη του ματιου μας.
Με εκτιμηση και με μπολικη ευαισθησια Δεσποινα
Υ.Γ.οι φιλοι που εχουν πολυ νερο ας με συγχωρισουν και ας με ''κρινουν '' με την αναλογη ευαισθησια τους

BlackOrWhat
14-05-2008, 11:31 AM
αραγε εμεις που δεν ανηκουμε σε ζωδιο του νερου η που δεν εχουμε σχεδον καθολου πλανητες σε ζωδια του νερου ειμαστε αναισθητοι;Επειδη δεν τρεχει το δακρυ κορομηλο για ψυλου πηδημα σημαινει οτι δεν εχουμε ευαισθησιες;Μια ζωη ακουω να λενε πω!πω!καρκινακι εισαι!ευαισθητο!!η ψαρακι εισαι!ψυχουλα ευαισθητη!Αγαπημενοι μου ολοι οι ανθρωποι εχουμε ευαισθησιες απλα το δακρυ δεν το εχουμε στην ακρη του ματιου μας.
Με εκτιμηση και με μπολικη ευαισθησια Δεσποινα
Υ.Γ.οι φιλοι που εχουν πολυ νερο ας με συγχωρισουν και ας με ''κρινουν '' με την αναλογη ευαισθησια τους

Σαφώς και δεν σημαίνει ότι ζώδια που δεν ανίκουν στο νερό δεν έχουν ευαισθησίες...σαν εκπρόσωπος φωτιάς...με πολλούς πλανήτες στα ζουμιά :cry::toung:...αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα υγρά:toung: μένουν παθητικά σε δυσάρεστες κατάστάσεις, ενώ τουλάχιστον όσοι ανίκουν στη φωτιά διαλέγουν να δράσουν ώστε αυτό να μην τους κατατρώει...για εκπρόσωπους άλλων ζωδίων δεν γνωρίζω πολλά...

VAFIKOS
14-05-2008, 02:12 PM
να σας πω λοιπον εγω που κατα κοινη ομολογια συγγενων, φιλων, γνωστων ειμαι ευαισθητη...:cry::sorry::pain::eek::crazy ::dizzy:
και για να μην μακρυγορησω 1 θα σας πω: εχω συνοδο δια σεληνης ( εξαιρετικα αφιερωμενο στον φιλο μου cancerian για τα υγρα και τη σεληνη!:wink2:)
ειναι συγχρονως ευχη και καταρα. ο γκονταρ εχει πει: θεε μου γιατι με εκανες δεκτη τοσων πολλων αν δεν μπορω να τα διαχειριστω οπως θα ηθελα...!
ευχη γιατι ετσι γινομαι πιο ανθρωπινη και βελτιωνομαι ουσιαστικα.
καταρα γιατι αυτος που συμπασχει, πασχει αληθινα δηλαδη ΠΟΝΟΣ.
α και μη φανταστειτε πως ειμαστε (οι ευαισθητοι) εκ φυσεως καλυτεροι ανθρωποι απλως ειναι τοσος ο πονος που καποια στιγμη πρεπει να κανεις κατι για αυτο!!!:wink2:

may
14-05-2008, 02:17 PM
Σαφώς και δεν σημαίνει ότι ζώδια που δεν ανίκουν στο νερό δεν έχουν ευαισθησίες...σαν εκπρόσωπος φωτιάς...με πολλούς πλανήτες στα ζουμιά :cry::toung:...αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τα υγρά:toung: μένουν παθητικά σε δυσάρεστες κατάστάσεις, ενώ τουλάχιστον όσοι ανίκουν στη φωτιά διαλέγουν να δράσουν ώστε αυτό να μην τους κατατρώει...για εκπρόσωπους άλλων ζωδίων δεν γνωρίζω πολλά...

Συμφωνώ απόλυτα...!! :blink:

και ποια είναι η πορεία των νερών που δεν μετακινούνται;;;

K μην μου πειτε ότι υπάρχουν κ τα τρεχούμενα γιατί αυτά μέσω του αέρα είναι που κινούνται... από φυσικού τους δεν κινούνται!!..

Fotini Christodoulou
14-05-2008, 02:19 PM
όπως λές καλή μου May το νερό κινείται όταν κάτι του προκαλέσει "κίνηση"...Απλά αντιδρά στα εξωτερικά ερεθίσματα...αυτό ειναι όλο:bigsmile:

may
14-05-2008, 02:21 PM
όπως λές καλή μου May το νερό κινείται όταν κάτι του προκαλέσει "κίνηση"...Απλά αντιδρά στα εξωτερικά ερεθίσματα...αυτό ειναι όλο:bigsmile:

Εμένα πάλι αυτό είναι που με ενοχλεί, έχω πολύ φωτιά στο χάρτη μου βλέπεις. Mε ενοχλεί δηλαδή να ξεκουνά κάποιος μόνο από αντίδραση στα εξωτερικά ερεθίσματα.

Fotini Christodoulou
14-05-2008, 02:27 PM
Εμένα πάλι αυτό είναι που με ενοχλεί, έχω πολύ φωτιά στο χάρτη μου βλέπεις. Mε ενοχλεί δηλαδή να ξεκουνά κάποιος μόνο από αντίδραση στα εξωτερικά ερεθίσματα.

Εγω έχω νερό και φωτιά.:bigsmile:

Επειδή στο νερό βρίσκονται τα φώτα, σε γενικές γραμμές στο επιβεβαιώνω οτι δύσκολα ξεκουνά το νερό όσο ενοχλητικό κι αν ειναι...Απο την άλλη αυτό που εκλαμβάνουν οι γύρω σαν παθητικότητα, είναι ταυτόχρονα και η δεκτικότητα των ζωδίων αυτών και από κει προκύπτουν οι φημες περί ευαισθησίας τους.

Γενικά στο θέμα πιστευω, ότι όλοι ειναι ευαίσθητοι.Αυτό που αλλάζει είναι το τι προκαλεί το συναίσθημα στον καθένα και πώς το εκφράζει η δεν εκφράζει.

:bigsmile:

Addicted
14-05-2008, 04:54 PM
Αρχικά νομίζω πως η ευαισθησία δεν εχει να κάνει με τα φύλλα.Είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας.Ευαίσθητος είναι εκείνος που αντιδρά εύκολα στα εξωτερικά ή εσωτερικά ερεθίσματα -το πως είναι άλλο θέμα-,που επηρεάζεται εύκολα,που εχει λεπτά αισθήματα.Δεν είναι λοιπόν απαραίτητο να τρέχει το δάκρυ κορόμηλο η να αντιδρά έντονα στα ερεθίσματα που δέχεται.Μπορεί κάποιος πραγματικά ευαίσθητος να βιώνει και να διαχειρίζεται τόσο υπόκωφα τις ευαισθησίες του που οι άλλοι γύρω του να μην παίρνουν χαμπάρι.
Ο ευαίσθητος αντιλαμβάνεται περισσότερα,παίρνει μηνύματα από πράγματα που είναι αόρατα στους άλλους,επηρρεάζεται εύκολα και πληγώνεται με το παραμικρό.Ενας πραγματικά ευαίσθητος συνήθως δεν είναι αγενής ή άξεστος. Προσμετρά τις δικές σου αντιδράσεις στην δική του συμπεριφορά.Σε προσεγγίζει ήπια,μειλίχια,σχεδόν αόρατα.Ξέρει ότι πληγώνεται εύκολα και μπορεί να αντιδρά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην εισπράξει άλλο πόνο.Δεν βάζει μπροστά την τετράγωνη λογικη.Δεν αναλύει-αρχικά τουλάχιστον- τα πράγματα με γνώμονα τη λογική.Δεν μπορεί να το κάνει.Είνα ξένο στη φύση του.Κινητοποιείται εύκολα απο τα συναισθήματα του ή μουχλιάζει μέσα σε αυτά.Για αυτό η έντονη παρουσία του νερού σε ένα χάρτη δηλώνει ευαισθησία.
Οπωσδήποτε ένα από τα δύο φώτα και ιδίως η θέση της Σελήνης.Ο Ερμής η η Αφροδίτη σε ζώδιο του νερού.Ο Ηλιος και ο Ερμης στο ίδιο ζώδιο του νερού.Τονισμένοι οι 4=ος, 8=ος,12=ος οίκος. Εντονος Ποσειδώνας και Σεληνη από οίκο ,όψεις η θέση.( π.χ Ποσειδώνας πάνω στον Ωροσκόπο η Σεληνη στον Καρκίνο στον 12=ο).
Το νερό απλώνεται παντού, παίρνει το σχήμα του δοχείου που το βάζουμε,δροσίζει,καθαρίζει ,εξαγνίζει και κυρίως είναι γόνιμο.Αλλά είναι και στατικό,παθητικό,δεκτικό και ακίνητο.Προσωπικά πιστεύω το πιό δύσκολο στοιχείο να διαχειριστείς.

εφη ταδε-ταδε εφη
14-05-2008, 06:43 PM
αραγε εμεις που δεν ανηκουμε σε ζωδιο του νερου η που δεν εχουμε σχεδον καθολου πλανητες σε ζωδια του νερου ειμαστε αναισθητοι;Επειδη δεν τρεχει το δακρυ κορομηλο για ψυλου πηδημα σημαινει οτι δεν εχουμε ευαισθησιες;Μια ζωη ακουω να λενε πω!πω!καρκινακι εισαι!ευαισθητο!!η ψαρακι εισαι!ψυχουλα ευαισθητη!Αγαπημενοι μου ολοι οι ανθρωποι εχουμε ευαισθησιες απλα το δακρυ δεν το εχουμε στην ακρη του ματιου μας.
Με εκτιμηση και με μπολικη ευαισθησια Δεσποινα
Υ.Γ.οι φιλοι που εχουν πολυ νερο ας με συγχωρισουν και ας με ''κρινουν '' με την αναλογη ευαισθησια τους

Δηλαδή η ευαισθησία ισούται με κλάμα????
Δεν κλαίω καθόλου εύκολα όμως αντιλαμβάνομαι, συμπάσχω,συνυπάρχω,αγαπάω.. είναι αρκετά για να λέγεται κάποιος ευαίσθητος?

cancerian
14-05-2008, 06:48 PM
Δηλαδή η ευαισθησία ισούται με κλάμα????
Δεν κλαίω καθόλου εύκολα όμως αντιλαμβάνομαι, συμπάσχω,συνυπάρχω,αγαπάω.. είναι αρκετά για να λέγεται κάποιος ευαίσθητος?

Συμφωνω απολυτως !!!!!!!

Ο γενεθλιος μου ειναι μεσα στο νερο( βαση ζωδιων / οικοθεσιας / οψεων) και λιγα στοιχεια απο γη αυτο δεν σημαινει οτι κλαιω καθε φορα που βλεπω τον Βασιλακη Καιλα....

ταδε εφη με ολοκληρωσες !!!! :bigsmile:

skorpio
14-05-2008, 09:12 PM
Εγώ πάντως που έχω ήλιο(σκορπιός), σελήνη(καρκίνος) και ωροσκόπο(ιχθύς) σε νερό είμαι αρκετά ευαίσθητη.Δε βάζω τα κλάματα με το παραμικρό όμως...νομίζω ότι είναι περισσότερο εσωτερικό ή αφήνω πιο ελεύθερο τον εαυτό μου (όσον αφορά την έκφραση συναισθημάτων) σε πολύ κοντινούς ανθρώπους.

Θεωρώ πάντως ότι δεν υπάρχει άνθρωπος αναίσθητος αλλά αυτοί που το δείχνουν κι αυτοί που το κρύβουν επιμελώς.Μην ξεχνάμε ότι κάθε άνθρωπος είναι ευαίσθητος σε διαφορετικά ερεθίσματα,δε σημαίνει ότι επειδή για παράδειγμα κάποιος δεν κλαίει ακατάπαυστα μετά από χωρισμό είναι αναίσθητος.Πολλές φορές θέλουμε να δείχνουμε σκληροί για να μη φανούμε αδύναμοι.Αν και το να δείχνεις τα συναισθήματά σου θέλει θάρρος εδώ που τα λέμε... :unsure:

ioni
15-05-2008, 09:56 AM
θα πω κατι που πηράξει μερικους που ανοίκουν στα λεγομενα αιδαισθητα ζωδια
μπορει να δειχνουν αιδαισθησια σε ορισμένα θεματα μα βγάζουν πολθ σκληρότητα και κακία πολλές φορές με τομάζει και αναρωτιέμε που πήγε η αιδαισθησία τους και πληγώνουν τους άλλους με τρόπο σκληρό
και συνχωρούν δύσκολα και με την πρώτη ευκαιρία τα ακους

BlackOrWhat
15-05-2008, 10:09 AM
θα πω κατι που πειράξει μερικους που ανίκουν στα λεγομενα ευαισθητα ζωδια
μπορει να δειχνουν ευαισθησια σε ορισμένα θεματα μα βγάζουν πολλή σκληρότητα και κακία πολλές φορές με τρομάζει και αναρωτιέμαι που πήγε η ευαισθησία τους και πληγώνουν τους άλλους με τρόπο σκληρό
και συγχωρούν δύσκολα και με την πρώτη ευκαιρία τα ακους

Ισχύει...το νερό μπορεί να μετατραπεί σε πάγο...είναι θέμα άμυνας...:cheesy:

VAFIKOS
15-05-2008, 11:15 AM
εν αρχη ην ο ορισμος! αφηστε τα "λεγομενα" και τα "μη λεγομενα"...:bigsmile:
πρωτα συμφωνουμε τον ορισμο της εννοιας και μετα ανταλλασσουμε αποψεις.
αντε γιατι τα ευαισθητα μας περνατε και για μ...:wink2:
επισης, καλο σας κανουμε αν σας υποδεικνυουμε τις κακες πλευρες του εαυτου σας!
ποιος σας ειπε οτι η ευαισθησια ισουται με το γλυψιμο ή τη διπλωματια;οεο;
ο ευαισθητος αντιλαμβανεται αμεσως ο,τι καλο ή κακο συμβαινει γυρω του (ευ + αισθη-τος= αυτος που μπορει να αισθανεται(5 αισθησεις τουλαχιστον) καλα, ευκολα, γρηγορα)
ευαισθητος= γειωμενος στο περιβαλλον
και βεβαια γινομαστε σκληροι οποτε οι γυρω μας το αξιζουν, που να δειτε ποσο σκληροι ειμαστε με τους εαυτους μας!
αντε καλος καλος αλλα αμα μου πατανε τον καλο ξεφωνιζω!:pleasantry:
α και "λεγομενα" ειστε και φαινεστε...:mad:

ioni
15-05-2008, 11:27 AM
εχω ψάρι γιο ασε μην μιλήσω
πολύ καλό παιδί αλλά δυσκολο δεν τον πιάνεις πουθενά..............
και ευαισθησία μέχρει εκει που δεν πάει άλλο .................
εκμεταλευτής και αν δεν του κάνω τα χατήρια αστω καλήτερα εκει βγάζει τον ψαρισιο του
αλλά πιάνει στον αέρα αν τον παίρνει ή οχι

BlackOrWhat
15-05-2008, 11:32 AM
...:embarrest:toung:

VAFIKOS
15-05-2008, 11:34 AM
Δεν καταλαβαίνω προς τι η εμπάθεια αναφορικά με το δικό μου πόστ...:evil:

το διορθωσα :bigsmile:
συγνωμη απο παραδρομη...:sorry::blush::w00t:

starfish
15-05-2008, 11:53 AM
εχω ψάρι γιο ασε μην μιλήσω
πολύ καλό παιδί αλλά δυσκολο δεν τον πιάνεις πουθενά..............
και ευαισθησία μέχρει εκει που δεν πάει άλλο .................
εκμεταλευτής και αν δεν του κάνω τα χατήρια αστω καλήτερα εκει βγάζει τον ψαρισιο του
αλλά πιάνει στον αέρα αν τον παίρνει ή οχι

Ολα μα ολα τα παιδια ετσι ειναι! Ο χαρτης της κορης μου ειναι μεσα στη φωτια. Δρα και αντιδρα οπως ο γιος σου. Κι εγω ισως τα ιδια εκανα ως παιδι, κι εσυ επισης, ή οποιοσδηποτε αλλος. Μην ξεχνας παντως, οτι οι χαρακτηρισμοι αυτου του ειδους, εξαρτωνται απο το "ματι" αυτου που τους κανει. Καποιος/οι αλλος /οι , ισως να χαρακτηριζαν με διαφορετικο τροπο τον Ιχθυ γιο σου. :bigsmile::bigsmile:

VAFIKOS
15-05-2008, 02:55 PM
θα πω κατι που πηράξει μερικους που ανοίκουν στα λεγομενα αιδαισθητα ζωδια
μπορει να δειχνουν αιδαισθησια σε ορισμένα θεματα μα βγάζουν πολθ σκληρότητα και κακία πολλές φορές με τομάζει και αναρωτιέμε που πήγε η αιδαισθησία τους και πληγώνουν τους άλλους με τρόπο σκληρό
και συνχωρούν δύσκολα και με την πρώτη ευκαιρία τα ακους

ioni, η μονη μου αντιρρηση στα λεγομενα σου ειναι οτι αλλο σκληρος και αλλο κακος. :love:
σε διαβεβαιωνω πως ο υπερευαισθητος ειναι και υπερσκληρος (αντιρροπες δυναμεις). αν τον πληγωσεις ανεπανορθωτα μην περιμενεις ματαια να σε συγχωρησει. σε εχει διαγραψει. αν σε διαγραψει ομως θα τον εχεις πρωτα εσυ πληγωσει και μαλιστα βαθια...

μην παρεξηγηθω, λατρευω τοξοτες (ηλιος μου στον 9ο) και γενικοτερα φωτια (ειδες το πολυ νερο τι σου κανει;!!!)! το πρωτο πραγμα που εψαξα στον χαρτη μου ηταν αυτο το στοιχειο.:bigsmile:

α και δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι το ιδιο ευαισθητοι.εχω γνωρισει εγω κατι μουλαρια...:respect::respect::respect:

may
15-05-2008, 09:01 PM
Ισχύει...το νερό μπορεί να μετατραπεί σε πάγο...είναι θέμα άμυνας...:cheesy:

Kαι για αυτό υπάρχει λύση... ΦΩTΙA!!! :toung:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
15-05-2008, 09:18 PM
Δηλαδή η ευαισθησία ισούται με κλάμα????
Δεν κλαίω καθόλου εύκολα όμως αντιλαμβάνομαι, συμπάσχω,συνυπάρχω,αγαπάω.. είναι αρκετά για να λέγεται κάποιος ευαίσθητος?

Και εμεις αγαπαμε,συμπασχουμε, και συνυπαρχουμε αγαπητη μου Εφη που δεν εχουμε σχεδον καθολου νερο και μαλιστα με περισσοτερη φλογα .
:bigsmile:

may
15-05-2008, 09:50 PM
Και εμεις αγαπαμε,συμπασχουμε, και συνυπαρχουμε αγαπητη μου Εφη που δεν εχουμε σχεδον καθολου νερο και μαλιστα με περισσοτερη φλογα .
:bigsmile:

Πες το ψέμματα!!!! :toung:

ZorZeta
15-05-2008, 10:54 PM
Αρχικά νομίζω πως η ευαισθησία δεν εχει να κάνει με τα φύλλα.Είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας.Ευαίσθητος είναι εκείνος που αντιδρά εύκολα στα εξωτερικά ή εσωτερικά ερεθίσματα -το πως είναι άλλο θέμα-,που επηρεάζεται εύκολα,που εχει λεπτά αισθήματα.Δεν είναι λοιπόν απαραίτητο να τρέχει το δάκρυ κορόμηλο η να αντιδρά έντονα στα ερεθίσματα που δέχεται.Μπορεί κάποιος πραγματικά ευαίσθητος να βιώνει και να διαχειρίζεται τόσο υπόκωφα τις ευαισθησίες του που οι άλλοι γύρω του να μην παίρνουν χαμπάρι.
Ο ευαίσθητος αντιλαμβάνεται περισσότερα,παίρνει μηνύματα από πράγματα που είναι αόρατα στους άλλους,επηρρεάζεται εύκολα και πληγώνεται με το παραμικρό.Ενας πραγματικά ευαίσθητος συνήθως δεν είναι αγενής ή άξεστος. Προσμετρά τις δικές σου αντιδράσεις στην δική του συμπεριφορά.Σε προσεγγίζει ήπια,μειλίχια,σχεδόν αόρατα.Ξέρει ότι πληγώνεται εύκολα και μπορεί να αντιδρά με τέτοιο τρόπο ώστε να μην εισπράξει άλλο πόνο.Δεν βάζει μπροστά την τετράγωνη λογικη.Δεν αναλύει-αρχικά τουλάχιστον- τα πράγματα με γνώμονα τη λογική.Δεν μπορεί να το κάνει.Είνα ξένο στη φύση του.Κινητοποιείται εύκολα απο τα συναισθήματα του ή μουχλιάζει μέσα σε αυτά.Για αυτό η έντονη παρουσία του νερού σε ένα χάρτη δηλώνει ευαισθησία.
Οπωσδήποτε ένα από τα δύο φώτα και ιδίως η θέση της Σελήνης.Ο Ερμής η η Αφροδίτη σε ζώδιο του νερού.Ο Ηλιος και ο Ερμης στο ίδιο ζώδιο του νερού.Τονισμένοι οι 4=ος, 8=ος,12=ος οίκος. Εντονος Ποσειδώνας και Σεληνη από οίκο ,όψεις η θέση.( π.χ Ποσειδώνας πάνω στον Ωροσκόπο η Σεληνη στον Καρκίνο στον 12=ο).
Το νερό απλώνεται παντού, παίρνει το σχήμα του δοχείου που το βάζουμε,δροσίζει,καθαρίζει ,εξαγνίζει και κυρίως είναι γόνιμο.Αλλά είναι και στατικό,παθητικό,δεκτικό και ακίνητο.Προσωπικά πιστεύω το πιό δύσκολο στοιχείο να διαχειριστείς.


Πάνω που σκεφτόμουν να κόψω το κάπνισμα, με έκανες να ψάχνω για τσιγάρα. Με συγκλόνησες. Νομίζω ότι δεν υπήρχε τρόπος να διατυπώσει κάποιος, καλύτερα, την προσωπική μου άποψη για το θέμα, ακόμη ούτε εγώ. Η καθε σου πρόταση βρίσκω να έχει πίσω της έναν τεράστιο ογκο που δύσκολα μπορεί να προβληθεί με τέτοια σαφήνεια και συνοπτικότητα.
Πρέπει να εμπεριέχεται μεγαλείο ψυχής για να εκφράσει κάποιος έτσι ένα τόσο λεπτο θέμα. Χαίρομαι πολύ να συναντώ τέτοιες απόψεις.
Προσωπικά, Σε ευχαριστώ πολύ.
Γεωργία.

aries engineer
16-05-2008, 10:55 AM
Η ευαισθησια συνυπαρχει με την εφυια..Ενας ηλιθιος ειναι αναισθητος.Ο ηλιθιος θα πεταει αβασανιστα τα σκουπιδια απο το αυτοκινητο στο δρομο..ενας ηλιθιοςςςςςςςςςς θα αδιαφορησει για ενα τραυματισμενο σκυλακι που θα βρεθει στον δρομο του..ενας ηλιθιοςςςςςςς θα πεταξει ενα σκυλακι στο δρομο του γιατι το βαρεθηκε το γλυκο του -το καλο του -παιδακι ..Ενας ηλιθιος-αναισθητος ειναι πιο επικινδυνος απο εναν "κακο" εφυη.

Μητσάκος
16-05-2008, 11:22 AM
Η ευαισθησια συνυπαρχει με την εφυια..Ενας ηλιθιος ειναι αναισθητος.Ο ηλιθιος θα πεταει αβασανιστα τα σκουπιδια απο το αυτοκινητο στο δρομο..ενας ηλιθιοςςςςςςςςςς θα αδιαφορησει για ενα τραυματισμενο σκυλακι που θα βρεθει στον δρομο του..ενας ηλιθιοςςςςςςς θα πεταξει ενα σκυλακι στο δρομο του γιατι το βαρεθηκε το γλυκο του -το καλο του -παιδακι ..Ενας ηλιθιος-αναισθητος ειναι πιο επικινδυνος απο εναν "κακο" εφυη.
Αλλιώς χαρακτηρίζονται αυτές οι συμπεριφορές, αλλά ...

εφη ταδε-ταδε εφη
17-05-2008, 09:35 AM
Και εμεις αγαπαμε,συμπασχουμε, και συνυπαρχουμε αγαπητη μου Εφη που δεν εχουμε σχεδον καθολου νερο και μαλιστα με περισσοτερη φλογα .
:bigsmile:

καλημέρα!!!δεν καταλαβαίνω γιατί νοιώθεις θιγμένη...Δεν είπα ότι είσαι αναίσθητη..ρώτησα πως έχεις τοποθετήσει μέσα σου την "ευαισθησία"...Μόνο αυτό:love:

εφη ταδε-ταδε εφη
17-05-2008, 09:38 AM
Πες το ψέμματα!!!! :toung:

προσωπικά το λέω ¶ΛΗΘΕΙΑ...:love:

e k
17-05-2008, 10:49 AM
καλημέρα!!!δεν καταλαβαίνω γιατί νοιώθεις θιγμένη...Δεν είπα ότι είσαι αναίσθητη..ρώτησα πως έχεις τοποθετήσει μέσα σου την "ευαισθησία"...Μόνο αυτό:love:

Σόρρυ που μπαίνω σφήνα, είμαι γνωστός offtop-πάς άλλωςτε :embarrest...

...αλλά οι περισσότεροι άνθρωποι ταυτίζουν την ευαισθησία με τον θρήνο. Είναι "εκπαιδευμένοι" (άρα και εθισμένοι) έτσι. Όμως έχει τόσες ομορφιές η ζωή... Σερσέ ε τρουβέ που λέν κι'οι Γάλλοι :love:

ioni
17-05-2008, 11:58 AM
γιατί όταν είμαι χάλια θέλω οι άλλοι να μην το καταλαβαίνουν και να δείχνω μες την τρελή χαρά και με κατηγορούν για αναισθησία
οτάν κάτι με πληγώνει θέλω να μένω μόνη να κλαίω ως βλακίας,γιατι μερικους που δεν αξείζουν να τους κρατάμε στην ζωη μας,και να μην το μάθει κανείς και δεν τους το λεω γιατί θέλω να πιστεύω οτι μόνος σου πρέπει να καταλαβένεις οτι όταν κάτι δεν αρεσει στον άλλο δεν το κάνεις

VAFIKOS
17-05-2008, 08:43 PM
γιατί όταν είμαι χάλια θέλω οι άλλοι να μην το καταλαβαίνουν και να δείχνω μες την τρελή χαρά και με κατηγορούν για αναισθησία
οτάν κάτι με πληγώνει θέλω να μένω μόνη να κλαίω ως βλακίας,γιατι μερικους που δεν αξείζουν να τους κρατάμε στην ζωη μας,και να μην το μάθει κανείς και δεν τους το λεω γιατί θέλω να πιστεύω οτι μόνος σου πρέπει να καταλαβένεις οτι όταν κάτι δεν αρεσει στον άλλο δεν το κάνεις

φιλικη συμβουλη, να ζητας περισσοτερα απο τους αλλους...:love:
μπορει ο αλλος απλως να μην καταλαβαινει ο,τι δεν σου αρεσει ,αν εσυ π.χ. αντι να θυμωσεις, αρχισεις να γελας μπροστα του και μετα πας στη γωνια σου και αρχισεις να κλαις. δεν ειναι κακο να πουμε ή να δειξουμε στους αλλους τι μας αρεσει και τι οχι.:love:

e k
18-05-2008, 11:57 AM
φιλικη συμβουλη, να ζητας περισσοτερα απο τους αλλους...:love:
μπορει ο αλλος απλως να μην καταλαβαινει ο,τι δεν σου αρεσει ,αν εσυ π.χ. αντι να θυμωσεις, αρχισεις να γελας μπροστα του και μετα πας στη γωνια σου και αρχισεις να κλαις. δεν ειναι κακο να πουμε ή να δειξουμε στους αλλους τι μας αρεσει και τι οχι.:love:
ΝΑΙ!, είναι αλήθεια προτιμότερο κατάφατσα να εκφραζόμαστε -με όποιο κόστος- πρώτον γιατί στον εαυτό μας το οφείλουμε και έπειτα επειδή οι περισσότεροι δεν μπορούν να μας αντιλαμβάνονται δίχως ...έντονα συμπτώματα.
Κι αν απλώς ρόμπα γινόμαστε και τίποτε δεν καταλάβουν δικό τους ζόρι :love:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
18-05-2008, 04:47 PM
καλημέρα!!!δεν καταλαβαίνω γιατί νοιώθεις θιγμένη...Δεν είπα ότι είσαι αναίσθητη..ρώτησα πως έχεις τοποθετήσει μέσα σου την "ευαισθησία"...Μόνο αυτό:love:

μα γιατι να νιωσω θιγμενη καλη μου;την ευαισθησια μου παντως δεν την εχω τοποθετημενη σε κανενα ραφι της καρδια μου να καθεται να μουχλιαζει απο τα κλαψουρισματα ,η ευαισθησια για εμας που εχουμε φωτια ειναι γεματη ενεργεια ,ζεστασια και προσφορα .Ολοι οι ανθρωποι ειμαστε ευαισθητοι εξαλλου, απλα ο καθενας μας το δειχνει με την δικια του ιδιοσυγκρασια
με εκτιμηση Δεσποινα

Toksotaki
19-05-2008, 01:02 AM
μην συνδεετε το κλαμα με την ευαισθησια...μια πολυ καλη ψυχολογος μου ειπε πως κλαμα σημαινει εντονος θυμος,αυτος που κλαιει συνειδητα η υποσυνειδητα ειναι θυμωμενος...νομιζω οτι στον 21αιωνα και αντρες και γυναικες δεν εχουν την πολυτελεια να νιωθουν ευαισθητοι...οσο για το παραπανω ποστ δεν νομιζω οτι ολοι εχουν την ιδια προδιαθεση να ειναι το ιδιο ευαισθητοι...τα ζωδια του νερου καρκινακια,σκορπιοι,ιχθυς για π.χ εχουν περισσοτερο αυτην την ταση οπως και οι οψεις προσωπικων πλανητων με Ποσειδωνα.Οσο για τα ζωδια της φωτιας δεν υπαρχει στο ιδιο βαθμο!αλλιως ενας Κριος αλλιως ενας ιχθυς!

VAFIKOS
19-05-2008, 01:11 AM
μην συνδεετε το κλαμα με την ευαισθησια...μια πολυ καλη ψυχολογος μου ειπε πως κλαμα σημαινει εντονος θυμος...

επιτελους, ας το πει καποιος! ευχαριστω τοξοτακι!!!!:love:

...και δεν πειραζει καποιοι θα μας αγαπησουν και μας τους κλαψιαρηδες!!!!!!!!!:wink2::σφύρι μα

Toksotaki
19-05-2008, 01:45 AM
Βρε αξιαγαπητοι ειστε,αν και μελοδραματικοι...εγω ειμαι υπερ των ευαισθητων ψαριων και ας ειναι λιγο μιχ-μιχ:love:

may
19-05-2008, 11:44 AM
Εμένα πάντως όλα τα νερά αποδεδειγμένα με ανατριχιάζουν από κάποιο σημείο κ έπειτα... Mια το ότι δεν έχω καθόλου νερό στο ωροσκόπιό μου (εκτός του Oυρανού αλλά αφορά γενιά άρα δεν πιάνεται) κ δύο ότι οι ακμές των πιο σκοτεινών οίκων (4ου, 8ου και 12ου) είναι αντίστοιχα σε Σκορπιό, Ιχθύ, Kαρκίνο.

Aυτά... :weird:

Pirate Jenny
19-05-2008, 12:10 PM
Εμένα πάντως όλα τα νερά αποδεδειγμένα με ανατριχιάζουν από κάποιο σημείο κ έπειτα... Mια το ότι δεν έχω καθόλου νερό στο ωροσκόπιό μου (εκτός του Oυρανού αλλά αφορά γενιά άρα δεν πιάνεται) κ δύο ότι οι ακμές των πιο σκοτεινών οίκων (4ου, 8ου και 12ου) είναι αντίστοιχα σε Σκορπιό, Ιχθύ, Kαρκίνο.

Aυτά... :weird:

Ναι αυτο ειναι ενα θεμα...να μην εχεις καθολου νερο.Τουλαχιστον εσυ το παιρνεις απο τους οικους και τον ουρανο στον σκορπιο,εγω παλι δεν εχω τιποτα απολυτως σε νερο,μονο εναν κρονο στον δωδεκατο (στους διδυμους) οποτε.
.Δεν εχει να κανει βεβαια με απουσια συναισθηματος,οσο με την ελλειψη ενος καναλιου απ οπου θα μπορει κανεις να διοχετευσει τα συναισθηματα του , και οταν ο χαρτης δεν σου δινει αυτη τη δυνατοτητα,νομιζω οτι μπλοκαρονται συγκεκριμενα ενεργειακα κεντρα με αποτελεσμα να κινδυνευει μεχρι και να αρρωστησει κανεις.
Καποιος ομως που εχει επισημανει κατι τετοιο στον χαρτη του μπορει να το δουλεψει ψαχνοντας διεξοδους για να απεγκλωβισει τυχον συναισθηματα που τον πνιγουν.
Νομιζω..:bigsmile:

may
19-05-2008, 01:13 PM
Ναι αυτο ειναι ενα θεμα...να μην εχεις καθολου νερο.Τουλαχιστον εσυ το παιρνεις απο τους οικους και τον ουρανο στον σκορπιο,εγω παλι δεν εχω τιποτα απολυτως σε νερο,μονο εναν κρονο στον δωδεκατο (στους διδυμους) οποτε.
.Δεν εχει να κανει βεβαια με απουσια συναισθηματος,οσο με την ελλειψη ενος καναλιου απ οπου θα μπορει κανεις να διοχετευσει τα συναισθηματα του , και οταν ο χαρτης δεν σου δινει αυτη τη δυνατοτητα,νομιζω οτι μπλοκαρονται συγκεκριμενα ενεργειακα κεντρα με αποτελεσμα να κινδυνευει μεχρι και να αρρωστησει κανεις.
Καποιος ομως που εχει επισημανει κατι τετοιο στον χαρτη του μπορει να το δουλεψει ψαχνοντας διεξοδους για να απεγκλωβισει τυχον συναισθηματα που τον πνιγουν.
Νομιζω..:bigsmile:

Nαι, νομίζω ότι μπορεί κανείς να το δει κ έτσι... :wacko:

ΔΕΣΠΟΙΝΑ ΚΟΥΚΙ
19-05-2008, 02:36 PM
Εμένα πάντως όλα τα νερά αποδεδειγμένα με ανατριχιάζουν από κάποιο σημείο κ έπειτα... Mια το ότι δεν έχω καθόλου νερό στο ωροσκόπιό μου (εκτός του Oυρανού αλλά αφορά γενιά άρα δεν πιάνεται) κ δύο ότι οι ακμές των πιο σκοτεινών οίκων (4ου, 8ου και 12ου) είναι αντίστοιχα σε Σκορπιό, Ιχθύ, Kαρκίνο.

Aυτά... :weird:

εγω εχω στον 1 οικο τον ποσειδωνα και την μαυρη σεληνη στον σκορπιο αυτο ειναι ολο κι ολο το νερο στο ωροσκοπιο μου νομιζεις οτι βοηθαει τοση φωτια που εχω να βλεπω πιο μαλακα απο ολες τις πλευρες τα πραγματα που συμβαινουν γυρω μου;Πιο ευαισθητα;και η μαυρη σεληνη βοηθαει στο να καταλαβω αν εγω ευαισθητοποιηθω για καποιον η μια αλφα κατασταση οτι μπορει να ειναι απατεωνια;ειναι πιο πονηρη η λιληθ ;γιατι και ο ποσειδωνας εχει πολλα καλα αλλα ειναι και ονειροπολος!Μπορει να λεω και χαζομαρες αγαπητο μου μελος αυτη την στιγμη ,αν ξερεις και θελεις πες μου και οποιο αλλο μελος θελει
φιλικα Δεσποινα

Addicted
19-05-2008, 07:25 PM
Εμένα πάντως όλα τα νερά αποδεδειγμένα με ανατριχιάζουν από κάποιο σημείο κ έπειτα... Mια το ότι δεν έχω καθόλου νερό στο ωροσκόπιό μου (εκτός του Oυρανού αλλά αφορά γενιά άρα δεν πιάνεται) κ δύο ότι οι ακμές των πιο σκοτεινών οίκων (4ου, 8ου και 12ου) είναι αντίστοιχα σε Σκορπιό, Ιχθύ, Kαρκίνο.

Aυτά... :weird:

Αγαπητή May σε μένα υπάρχει αρκετό νερό και αέρας και ελάχιστη γη.Νομίζω ότι είναι καλύτερο να υπάρχει ισσοροπία μεταξύ των στοιχείων σε ένα χάρτη.Στη μεγάλη όμως πλειονότητα υπερτερούν ένα ή δύο στοιχεία.Υπάρχει όμως περίπτωση ένα άτομο με ένα μόνο πλανήτη σε ένα στοιχείο να δουλεύει αυτό τον πλανήτη πιο πολύ ώστε να αναπληρώσει το έλλειμα του στοιχείου.Το πρόβλημα είναι όταν δεν υπάρχει κανένας πλανήτης σε ένα στοιχείο.Στη δική σου περίπτωση ο Ουρανός,έστω και εξωκρόνιος είναι κυβερνήτης ενός ή ίσως και δύο οίκων.Αν είναι και γωνιακός ακόμα καλύτερα.Υστερα ο Ουρανός είναι και σε έξαρση στο Σκορπιό άρα δεν είναι και τόσο αμέτοχος.
Πάντως έχω καταλάβει ότι ασυνείδητα τείνουμε να κολάμε με άτομα που διαθέτουν μπόλικο απο το στοιχείο που μας λείπει....πχ σε μένα που υπάρχει λίγη γη μου κάνει καλό όταν κάνω παρέα με άτομα που έχουν πλανήτες εκεί.Αισθάνομαι πως οι κινήσεις μου αποκτούν μία σκοπιμότητα,ένα προσανατολισμό και διαπιστώνω με έκπληξη πόσο εύκολο και συνάμα ωραίο είναι γιά κάποιους να είναι πρακτικοί και αποτελεσματικοί όταν γιά μένα η στοιχειώδης πρακτικότητα και οργάνωση απαιτούν πολύ μεγαλύτερο κόπο.Είπαμε νερό και αέρας κάνουν τρικυμίες..:wacko::wacko:.

may
19-05-2008, 08:23 PM
Αγαπητή May σε μένα υπάρχει αρκετό νερό και αέρας και ελάχιστη γη.Νομίζω ότι είναι καλύτερο να υπάρχει ισσοροπία μεταξύ των στοιχείων σε ένα χάρτη.Στη μεγάλη όμως πλειονότητα υπερτερούν ένα ή δύο στοιχεία.Υπάρχει όμως περίπτωση ένα άτομο με ένα μόνο πλανήτη σε ένα στοιχείο να δουλεύει αυτό τον πλανήτη πιο πολύ ώστε να αναπληρώσει το έλλειμα του στοιχείου.Το πρόβλημα είναι όταν δεν υπάρχει κανένας πλανήτης σε ένα στοιχείο.Στη δική σου περίπτωση ο Ουρανός,έστω και εξωκρόνιος είναι κυβερνήτης ενός ή ίσως και δύο οίκων.Αν είναι και γωνιακός ακόμα καλύτερα.Υστερα ο Ουρανός είναι και σε έξαρση στο Σκορπιό άρα δεν είναι και τόσο αμέτοχος.
Πάντως έχω καταλάβει ότι ασυνείδητα τείνουμε να κολάμε με άτομα που διαθέτουν μπόλικο απο το στοιχείο που μας λείπει....πχ σε μένα που υπάρχει λίγη γη μου κάνει καλό όταν κάνω παρέα με άτομα που έχουν πλανήτες εκεί.Αισθάνομαι πως οι κινήσεις μου αποκτούν μία σκοπιμότητα,ένα προσανατολισμό και διαπιστώνω με έκπληξη πόσο εύκολο και συνάμα ωραίο είναι γιά κάποιους να είναι πρακτικοί και αποτελεσματικοί όταν γιά μένα η στοιχειώδης πρακτικότητα και οργάνωση απαιτούν πολύ μεγαλύτερο κόπο.Είπαμε νερό και αέρας κάνουν τρικυμίες..:wacko::wacko:.

Σε ευχαριστώ για το σχόλιό σου, ναι δεν θα διαφωνήσω, ο Oυρανός είναι κυβερνήτης του 7ου μου σε στενή όψη με την ακμή του 4ου κ σε αντίθεση με μεσουράνημα κ Ερμή. Είναι δυνατός δεν θα το αμφισβητήσω, σωστά το τοποθέτησες. Επίσης συμφωνώ ότι καλό είανι να υπάρχει ισορροπία στο χάρτη από πλευράς στοιχείων αλλά καλά το είπες αυτό είναι αρκετά δύσκολο. Για αυτό δεν είναι κανένας μας ιδανικός κ τέλειος.!! :nuts:
Για το δεύτερο τμήμα της δημοσίευσης σου, έχω να πω ότι κ αυτό είναι σωστό, είναι η θεωρία της αλληλοσυμπλήρωσης των πραγμάτων. Kάτι δίνουμε κάτι παίρνουμε πάντα. H γη στην οποία αναφέρεσαι σαν στοιχείο είναι κάτι που είναι όπως λέμε result oriented κ βλέπεις στην πράξη ότι σου κάνει καλό κ ότι σου αποδιδει, αφού όπως κ να το κάνουμε τα νερά χάνονται λιγάκι... ειδικά δε αν φυσήξει λίγο παραπάνω!!!... (χε, χε!!) Σε αντίστοιχη περίπτωση, εμένα το νερό με θολώνει, με βγάζει από τους στόχους μου κ μου θυμίζει ότι πρέπει κ να πονέσω.

Σημασία πάντως έχει ότι συμφωνούμε!!

εφη ταδε-ταδε εφη
21-05-2008, 06:15 PM
μα γιατι να νιωσω θιγμενη καλη μου;την ευαισθησια μου παντως δεν την εχω τοποθετημενη σε κανενα ραφι της καρδια μου να καθεται να μουχλιαζει απο τα κλαψουρισματα ,η ευαισθησια για εμας που εχουμε φωτια ειναι γεματη ενεργεια ,ζεστασια και προσφορα .Ολοι οι ανθρωποι ειμαστε ευαισθητοι εξαλλου, απλα ο καθενας μας το δειχνει με την δικια του ιδιοσυγκρασια
με εκτιμηση Δεσποινα

:love::love::love:

εφη ταδε-ταδε εφη
21-05-2008, 06:22 PM
Ναι αυτο ειναι ενα θεμα...να μην εχεις καθολου νερο.Τουλαχιστον εσυ το παιρνεις απο τους οικους και τον ουρανο στον σκορπιο,εγω παλι δεν εχω τιποτα απολυτως σε νερο,μονο εναν κρονο στον δωδεκατο (στους διδυμους) οποτε.
.Δεν εχει να κανει βεβαια με απουσια συναισθηματος,οσο με την ελλειψη ενος καναλιου απ οπου θα μπορει κανεις να διοχετευσει τα συναισθηματα του , και οταν ο χαρτης δεν σου δινει αυτη τη δυνατοτητα,νομιζω οτι μπλοκαρονται συγκεκριμενα ενεργειακα κεντρα με αποτελεσμα να κινδυνευει μεχρι και να αρρωστησει κανεις.
Καποιος ομως που εχει επισημανει κατι τετοιο στον χαρτη του μπορει να το δουλεψει ψαχνοντας διεξοδους για να απεγκλωβισει τυχον συναισθηματα που τον πνιγουν.
Νομιζω..:bigsmile:

Επιλέγοντας αυτή την υπογραφή έχεις όλες τις απαντήσεις στα χέρια σου,στην καρδιά σου,στη σκέψη σου...κι ας λέει ό,τι θέλει ο χάρτης...το κανάλι είναι η ελεύθερη βούληση...:love:

Pirate Jenny
21-05-2008, 06:44 PM
Επιλέγοντας αυτή την υπογραφή έχεις όλες τις απαντήσεις στα χέρια σου,στην καρδιά σου,στη σκέψη σου...κι ας λέει ό,τι θέλει ο χάρτης...το κανάλι είναι η ελεύθερη βούληση...:love:

:love::love::love:

Μητσάκος
22-05-2008, 07:33 AM
Επιλέγοντας αυτή την υπογραφή έχεις όλες τις απαντήσεις στα χέρια σου,στην καρδιά σου,στη σκέψη σου...κι ας λέει ό,τι θέλει ο χάρτης...το κανάλι είναι η ελεύθερη βούληση...:love:

Είσαι από αυτούς που πιστεύουν ότι την έχουμε, ε; :toung:

may
22-05-2008, 05:23 PM
Είσαι από αυτούς που πιστεύουν ότι την έχουμε, ε; :toung:

Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι υπάρχει η ελεύθερη βούληση. :unsure:

(ξέρω... ανοίγουμε θέμα τώρα... !!! )

starfish
22-05-2008, 10:37 PM
Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι υπάρχει η ελεύθερη βούληση. :unsure:

(ξέρω... ανοίγουμε θέμα τώρα... !!! )

Εχουμε την ψευδαισθηση οτι υπαρχει.... Αρα υπαρχει! :bigsmile::bigsmile:
(Το ανοιγουμε για πολλοστη φορα διολισθαινοντας σε μονοπατια εγγυτερα του offtopic παρα της ευαισθησιας!! Ως συνηθως δηλαδη!!!! :bigsmile::cheesy:)

may
23-05-2008, 12:45 PM
Εχουμε την ψευδαισθηση οτι υπαρχει.... Αρα υπαρχει! :bigsmile::bigsmile:

Ψευδαισθήσεις που υπάρχουν τελικά;;; :nuts:

Mην τα λες έτσι αυτά κ σκιάζομαι, Παρθένε!! :blink:

starfish
23-05-2008, 01:22 PM
Ψευδαισθήσεις που υπάρχουν τελικά;;; :nuts:

Mην τα λες έτσι αυτά κ σκιάζομαι, Παρθένε!! :blink:

Μη σκιαζεσαι!! Απλως εκμεταλλευσου το!! :bigsmile::bigsmile:
[Αλλωστε και η φυση διδασκει: το ηλεκτρονιο ειναι και δεν ειναι ταυτοχρονα! :nuts:]

may
23-05-2008, 01:37 PM
Μη σκιαζεσαι!! Απλως εκμεταλλευσου το!! :bigsmile::bigsmile:
[Αλλωστε και η φυση διδασκει: το ηλεκτρονιο ειναι και δεν ειναι ταυτοχρονα! :nuts:]

οκ!!! θα το εκμεταλλευτώ!! :love:

Kαι όχι μόνο το ηλεκτρόνιο... :embarrestΕίμαι πολύ υπέρ του άϋλου!! :embarrest

εφη ταδε-ταδε εφη
23-05-2008, 05:56 PM
Είσαι από αυτούς που πιστεύουν ότι την έχουμε, ε; :toung:

¨Εως την τελευταία μου πράξη πάνω στη γη...Κανείς δεν μπορεί να ελέγξει κανέναν,παρά μόνο αν -για όποιον λόγο - του επιτραπεί από εσένα τον ίδιο...Και επειδή το πιστεύω, έτσι είναι ΄(για μένα)...Ως έτσι λειτουργώ πάντα σα να ήταν η τελευταία μου πράξη πάνω στη γη..με κάθε γενναιότητα, κάθε κίνδυνο,κάθε συναίσθημα,κάθε στιγμή μου αγκαλιά...Και βέβαια δε με νοιάζει να πείσω κανέναν...:love:

εφη ταδε-ταδε εφη
23-05-2008, 06:01 PM
Εγώ πάντως δεν πιστεύω ότι υπάρχει η ελεύθερη βούληση. :unsure:

(ξέρω... ανοίγουμε θέμα τώρα... !!! )

Πόσο πολύ βολεύει αυτή η άποψη...έγώ θα σώσω τον κόσμο?Εγώ ο τελευταίος τροχός της αμάξης?Χωρίς τον τελευταίο τροχό όμως δεν κινείται η άμαξα!!!!ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ παιδιά!!!!!!!!

may
23-05-2008, 06:06 PM
Πόσο πολύ βολεύει αυτή η άποψη...έγώ θα σώσω τον κόσμο?Εγώ ο τελευταίος τροχός της αμάξης?Χωρίς τον τελευταίο τροχό όμως δεν κινείται η άμαξα!!!!ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΗΣΗ παιδιά!!!!!!!!

Kαμία σχέση με τη δική μου άποψη, αλλά είναι παρασκευή απόγευμα κ θα προτιμήσω κάτι πιο ανάλαφρο!!! :toung:

εφη ταδε-ταδε εφη
23-05-2008, 06:15 PM
Εχουμε την ψευδαισθηση οτι υπαρχει.... Αρα υπαρχει! :bigsmile::bigsmile:
(Το ανοιγουμε για πολλοστη φορα διολισθαινοντας σε μονοπατια εγγυτερα του offtopic παρα της ευαισθησιας!! Ως συνηθως δηλαδη!!!! :bigsmile::cheesy:)

Ακόμη μια βολική άποψη...µΨευδαίσθηση"...Γιατί να μπω στον κίνδυνο να κυνηγήσω τον ματάκια από την παραλία?Γιατί να μπω στον κόπο να βοηθήσω τον άγνωστο που εκλιπαρεί για βοήθεια?γιατί να δω τον καρκινοπαθή φίλο μου καταπρόσωπο αφού με πονάει?Γιατί να πω έναν καλό λόγο στον διπλανό μου,δεν θέλω να τον φέρω σε δύσκολη θέση..και,και,και,και,και...τ σα πολλά και...!!!αυτά είναι ψευδαισθήσεις?και η στάση του καθενός μας απέναντι σ'αυτά ?κι αυτά ψευδαισθήσεις?ή μήπως μιλάμε για το ανώτερο πνεύμα που κατακλύζει τον καθένα από μας?κι αυτό ψευδαίσθηση????Πόσο χαίρομαι,πόσες ευχαριστίες που βιώνω ΖΩΗ χωρίς ψευδαισθήσεις...ΠΟσο τυχερή είμαι που νοιώθω στ'αλήθεια...

εφη ταδε-ταδε εφη
23-05-2008, 06:19 PM
Kαμία σχέση με τη δική μου άποψη, αλλά είναι παρασκευή απόγευμα κ θα προτιμήσω κάτι πιο ανάλαφρο!!! :toung:

¨εχεις δίκιο...Ζητώ συγνώμη αν έφερα δυσκολία...ξέφυγα..καλό Σαββατοκύριακο!!!

e k
24-05-2008, 10:58 AM
Ακόμη μια βολική άποψη...µΨευδαίσθηση"...Γιατί να μπω στον κίνδυνο να κυνηγήσω τον ματάκια από την παραλία?
Σιγά μην βάλουμε & μπούργκα!
Αυτό είμαστε, αυτό δείχνουμε... Κι αν δεν μπούμε στον "κίνδυνο", αύριο θα φέρει & τους κολητούς του και μάλλον δεν θα μείνει μόνο στο ...μάτι :cry: Εξ'άλλου, έχει και την κοινή λογική στην τσέπη του ...μου κουνιότανε!

Γιατί να μπω στον κόπο να βοηθήσω τον άγνωστο που εκλιπαρεί για βοήθεια?γιατί να δω τον καρκινοπαθή φίλο μου καταπρόσωπο αφού με πονάει?
Πωπώ.. λατρεύω τις σφαλιάρες, νά΄σαι καλά!
...έχω φίλο που τον έβαλα -με το ζόρι, σχεδόν- τρείς φορές σε κλινική γιά το αλκοόλ, ενώ η "σύμβιά" του -γιά να του δώσει κίνητρο, λέει :cry:- τον σούταρε μετά από 9 χρόνια γάμου. Αν το αντέχει η ψυχή μας ας τους σουτάρουμε όλοι. Μόνο που έτσι σουτάρουμε εμάς τους ίδιους και το βράδυ αραχτοί, γιά ό,τι στραβό μας έλαχε ας τολμήσουμε να ζητήσουμε τα ρέστα από τη ΖΩΗ

Γιατί να πω έναν καλό λόγο στον διπλανό μου,δεν θέλω να τον φέρω σε δύσκολη θέση..και,και,και,και,και...τ σα πολλά και...!!!αυτά είναι ψευδαισθήσεις?και η στάση του καθενός μας απέναντι σ'αυτά ?κι αυτά ψευδαισθήσεις?ή μήπως μιλάμε για το ανώτερο πνεύμα που κατακλύζει τον καθένα από μας?κι αυτό ψευδαίσθηση????Πόσο χαίρομαι,πόσες ευχαριστίες που βιώνω ΖΩΗ χωρίς ψευδαισθήσεις...ΠΟσο τυχερή είμαι που νοιώθω στ'αλήθεια...

Κι αν η ζυγαριά της πραγματικότητας γέρνει προς το καλοβόλεμα, προτιμήστε την δική σας αλήθεια :love:

BlackOrWhat
24-05-2008, 01:30 PM
Το ότι κάποιος διαλέγει να μην πέσει σε συναισθηματικά παραλληρίματα δεν σημαίνει ούτε ότι είναι αναίσθητος ούτε ότι είναι βολεμένος...και νομίζω πως οι θαμώνες αυτού του σάιτ, οι περισσότεροι τουλάχιστον, δεν έχουν δώσει τέτοια δείγματα...το συναίσθημα και η ευαισθησία δεν είναι προνόμιο των ιχθύων μόνο...ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο να αντιμετωπίζει τα προβλήματα για να μην τον καταβάλλουν...αλλά κυρίως για να βοηθήσεις έναν άρρωστο και να είναι χρήσιμη η βοήθειά σου θα πρέπει να είσαι ο ίδιος υγιής...και το τελευταίο είναι πολυτέλεια πλέον...

may
24-05-2008, 08:21 PM
O ευαίσθητος δεν είναι απαραίτητο ότι είναι κ "ψυχάκιας"!! H ευαισθησία για κάποιους εκφράζεται με διαφορετικούς τρόπους. Για παράδειγμα, δεν μου καίγεται καρφί να δω ένα παιδί να κλαίει κ να πλαντάζει, αλλά από την άλλη αν δω ζώο να είναι θύμα κακομεταχείρησης μπορώ να κάνω φόνο μέρα μεσημέρι κ να μην έχω κ τύψεις. Θεωρώ ότι όλοι είμαστε ευαίσθητοι κάπου κάπως. Aπλά κ σε αυτό όπως κ σε όλα μα όλα τα πράγματα υπάρχει μια λεπτή διαχωριστική γραμμή. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι τα "διαταραγμένα" ή έστω "φευγάτα" άτομα είναι ή οι δυνατότεροι καλλιτέχνες ή κααταλήγουν στις ουσίες, γιατί δεν μπορούν να εκτονώσουν με άλλο τρόπο τα "μηνύματα" στα οποία είναι περισσότερο δεκτικοί.

εφη ταδε-ταδε εφη
25-05-2008, 04:37 PM
Ο ¨Ανθρωπος πρέπει να έχει μέσα του Χάος και Φρενίτιδα για να γεννήσει ένα Αστέρι που χορεύει...Νίτσε

tavrina
29-05-2008, 02:07 PM
Καλημέρα σας,:bigsmile::bigsmile:
η ευαισθησία δεν έχει μέτρο, ούτε όλοι συγκινούνται απο τα ίδια πράγματα και με τον ίδιο τρόπο. Ο καθένας εκφράζει τον ψυχισμό του, ανάλογα σε τι περιβάλλον μεγάλωσε, πως διαμορφώθηκε ο χαρακτήρας του, τα στοιχεία του ζωδίου που τον χαρακτηρίζουν, το τι δυσκολίες έχει περάσει και κατά πόσο αγαπάει τους άλλους πέρα απο τον εαυτό του. Κανείς δεν θα πεί οτι δεν είναι ευαίσθητος, το θέμα είναι να το πούν οι άλλοι οτι είναι, εξάλλου φαίνονται απο τις πράξεις μας. ¶ν και ορισμένα άτομα το παίζουν "ευαίσθητα" για να κερδίσουν τον οίκτο, την συμπόνια των άλλων, ένα είδος εκμετάλλευσης για προσωπική ικανοποιήση.
Ένας ευαίσθητος άνθρωπος κατά την άποψη μου, δεν κλαίει μπροστά στους άλλους για να μην τους στεναχωρήσει, σκέφτεται πρίν μιλήσει μην πληγώσει κάποιον με τα λόγια του, δείχνει με πράξεις π.χ. μια αγκαλιά, μιά καλή κουβέντα, μιά βοήθεια. Ευαισθησία μπορεί να έχει στα ζώα, στο περιβάλλον, σε ότι τον περιβάλλει.
Είναι μια έννοια που περιλαμβάνει τόσα πολλά πράγματα.
Το κακό είναι οτι υπάρχουν άνθρωποι που εκμεταλλεύονται τις ευαισθησίες των άλλων.:sad2::sad2:

Shillia
29-05-2008, 05:31 PM
Ως γήινο ζώδιο....εγώ τώρα τι να πω! Πρακτική ούσα, δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους ευαίσθητους...ανεξαρτήτως ζωδίου, έχω όμως με τους κλώνους της Μάρθας Βούρτση...ανεξαρτήτως και πάλι ζωδίου. σε ότι αφορά την δική μου ευαισθησία...υπέρμετρη μεν...μη εκφρασμένη δε, ευτυχώς το στομάχι μου ανθεκτικό...αλλά από νευρικό σύστημα αρχίζω να μην τα πηγαίνω και τόσο καλά!!! Δεν ξέρω αν έχει σχέση το υδάτινο ή το μη υδάτινο...εγώ πάντως τίγκα στο γήινο και το αέρινο στοιχείο...προχωρώ σε ελεγχόμενη ανάφλεξη..και ευχαρίστως παραδίδομαι στο υγρό -των δακρύων μου πέλαγος-, αλλά μόνο αφού σηκώσω πολύυυυυ σκόνη!!!

Toksotaki
29-05-2008, 10:47 PM
Παντος δεν μπορω να προσδιορισω αν ειναι καλο προσων η μια αδυναμια...

Shillia
30-05-2008, 11:55 AM
Θαρρώ πως η ευαισθησία είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης υπό την εξής έννοια. Λαμβάνουμε εξωτερικά ερεθίσματα, τα επεξεργαζόμαστε αυτομάτως συνειδητά ή ασυνείδητα και ανάλογα με το ψυχονοητικό μας περιεγχόμενο...αντιδρούμε... όταν κάποιος είναι ισσοροπημένος γενικότερα φυσικά και είναι προσόν. Μετατρέπεις την ευαισθησία σε δημιουργία, σε πράξη αλληλεγγύης....την αυθεντική συγκίνηση την γεύεσαι και την μεταδίδεις και σε άλλους κλπ κλπ. Υπό αυτήν την έννοια είναι προσόν. όταν δεν μπορείς να ισσοροπήσεις...ε τότε άστα να πάνε...είναι ευαισθησία ή συγκαλημένα συμπλέγματα...? και αν είναι και τα δύο ταυτόχρονα...ε τότε...αστα να πάνε δις...υπερευασθησία...αυτολύ πηση,....συναισθηματική πίεση...εκμετάλευση...κλπ κλπ. έχω καταλάβει το εξης (εξ αυτού και δεν αντέχω τους κλώνους της Μάρθας Βούρτση). Τα υπερεγωιστικά άτομα, είναι αυτά που έχουν τις εξής ακραίες αντιδράσεις έναντι οποιδήποτε ερεθίσματος. Είτε είναι εντελώς αναίσθητα στον βαθμό που δεν κινούνται γύρω από το κέντρο του σύμπαντος την αυτού εξοχότητά τους δηλαδή, είτε πρωσοποποιούν τα πάντα και τα εξατομικεύουν με αποτέλεσμα να αντιδρούν με υπερβολική ευαισθησία αφού τα πάντα αφορούν την αυτού μεγαλειότητά τους. Ανάμεσα στα δύο προτιμώ τους πρώτους. Κάνω πέρα και τελείωσε. Σε ότι αφορά τους δεύτερους όμως...ώσπου να καταλάβω αν πρόκειται για εξαιρετικά ευαίσθητες ψυχές ή απλώς για καταπληκτικά εγωιστικά τομαράκια...αναλώνω χρόνο ..ο οποίος και λίγος είναι και αμείλικτος...δυστυχώς!

may
30-05-2008, 12:32 PM
Παντος δεν μπορω να προσδιορισω αν ειναι καλο προσων η μια αδυναμια...
Nομίζω είναι κ τα δύο... :cheesy:

Προσόν είναι όταν το έχεις γιατί μπορείς να δεις κ 10 πράγματα παραπάνω.

Aδυναμία είναι όταν δεν το συγκρατείς κ το δείχνεις σε ακατάλληλους ανθρώπους ή περιστάσεις.

:laugh: